ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Εωσφόρος
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 4
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2003, 18:08:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
hrismig, κάθε καλός άνθρωπος που αγαπάει τους συνανθρώπους του είναι χριστιανός;;;
Και ποιος το ορίζει αυτό;

Κι εγώ που δεν πιστεύω στην ύπαρξη του Σατανά, ούτε στο ότι η Μαρία γέννησε με παρθενογέννηση τον Ιησού, κι ότι τα πραγματικά ευαγγέλια τα έκαψε η εκκλησία εδώ και αιώνες, αλλά εκτιμώ και σέβομαι την "Επί του Όρους ομιλία" τί είμαι; Είμαι χριστιανός ή όχι; Και ποιος μπορεί να με ταμπελοποιήσει; Τελικά πόσους χριστιανισμούς έχουμε; Γιατί καταλαβαίνω ότι τουλάχιστον εδώ στο forum υπάρχουν καμιά... εικοσαριά

Εσύ που εντάσσεις τον εαυτό σου. Στον χριστιανισμό π.χ. του ΑΙΟΝ, του Nagual, των Λευκών Πτηνών ή τον δικό μου και του "Πλάτωνα";

π.χ. Εσύ πιστεύεις ότι υπάρχει μια οντότητα που λέγεται Σατανάς κι εργάζεται συνειδητά για το Κακό;

Τώρα καταλαβαίνω γιατί οι Χριστιανοί έχουν γίνει καμιά 40.000 αιρέσεις. Χωρίς εξωτερικό εχθρό κατανόησαν ότι ο κάθε ένας είχε τον δικό του original χριστιανισμό και είπε να τον... επισημοποιήσει.

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2003, 20:52:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
χμ....αντε λοιπον ολοι μαζι ας περασουμε παλι στο
"πριν τον ...ερμαφροδιτο"...!

ο καθενας + ο χριστιανισμος του...
ο καθενας εχει και το δικο του....ηλιο.

"η φυση" γυρω δεν ειναι ξεκαρφωτη...την "θρεφουμε"
αλλα(!)
'η ανθιζει
'η ξεραινεται...


σατανας ειναι μαλλον κατι παραπλησιο με τη σκια σου....
εκεινο που κανεις οτι δεν βλεπεις αλλα σε διχαζει...αν το απορριπτεις...

ακου η αφροδιτη ειναι σατανας!
καλα!
οπως και η γυναικα.(οπως ειπε ο πλαντωνας πριν...)

το φιδι ,ομως, το ξεχνατε...;

χμ...
εκεινο που εχετε απο γεννηση μαζι σας...-
αυτο ειναι το προβλημα στα περι κατανοησης.
ο τροπος σκεψης δηλαδη.

ανδρες εσεις >>>>>>>>γεννηματα μιας γυναικος.-


φως!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
hrismig
Μέλος 2ης Βαθμίδας


325 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2003, 11:01:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hrismig  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

hrismig, κάθε καλός άνθρωπος που αγαπάει τους συνανθρώπους του είναι χριστιανός;;;

!!!Πότε είπα κάτι τέτοιο;;; Εγώ είπα απλά "ΜΙΛΑΣ χριστιανικά" και δεν αναφερθηκα ΚΑΝ σε εσένα φίλε μου!

quote:

Κι εγώ που δεν πιστεύω στην ύπαρξη του Σατανά... Είμαι χριστιανός ή όχι;

Να μην πιστεύεις. Καλύτερα για εσένα. Αρκεί να έχεις μόνιμα στραμένο το βλέμα σου στο φως. Ακόμα και να υπάρχει δεν θα τον δεις. Οπότε γιατί σε απασχολεί;
Αν είσαι χριστιανός;;; Πως αισθάνεσαι; Είσαι; Να μιλάς χριστιανικά μπορείς...να είσαι όμως πρέπει πρώτα να θέλεις. Εγώ είμαι; Γιατί επειδή το δήλωσα;;;

quote:

Εσύ που εντάσσεις τον εαυτό σου. Στον χριστιανισμό π.χ. του ΑΙΟΝ, του Nagual, των Λευκών Πτηνών ή τον δικό μου και του "Πλάτωνα";

Γιατί βρε φίλε Thoth να ξεκινήσω από τις διαφορές; Γιατί να βλέπω αυτά που μας χωρίζουν και όχι αυτά που μας ενώνουν; Δεν περίμενα τέτοια ερώτηση από εσένα.

quote:

Εσύ πιστεύεις ότι υπάρχει μια οντότητα που λέγεται Σατανάς κι εργάζεται συνειδητά για το Κακό;


Πιστεύω ότι εμείς εργαζόμαστε συνειδητά για το κακό και εκείνος απλά το βοηθάει!

quote:
Τώρα καταλαβαίνω γιατί οι Χριστιανοί έχουν γίνει καμιά 40.000 αιρέσεις.

Είδες; Γιατί και εσύ τον διαμελισμό μας κοιτάς!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2003, 11:49:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
hrismig γιατί παίρνεις τόσο προσωπικά τις ερωτήσεις μου; Εγώ δεν τα λέω για να κοροιδέψω αλλά να τσιμήσω σαν αλογόμυγα τους χριστιανούς καλής θέλησης που προσπαθούν να δικαιολογήσουν τα αδικαιολόγητα της εκκλησιαστικής παπαδοκρατίας.

Το να αναγνωρίζω π.χ. αυτόν τον διαμελισμό δεν σημαίνει ότι είμαι ενάντια σε αυτόν. Η αλήθεια είναι ότι μου φαίνεται καλύτερο να υπάρχουν χιλιάδες χριστιανισμοί που να ταιριάζουν σε όλους όσους τον χρειάζονται.

Αλλά αυτό να γίνεται με σεβασμό στην διαφορετικότητά μας και με σεβασμό σε αυτό εκεί που μας ενώνει και όχι αυτά εδώ κάτω που μας χωρίζουν.

Το να προσπαθήσουμε να χωρέσουμε σε μια διογματική ενότητα όλους τους ανθρώπους όλων των εποχών και φυλών έφερε το γελοίο αποτέλεσμα να λατρεύουν οι μαύροι χριστιανοί έναν Εβραίο Λευκό Θεό!!! Για αυτό και βέβαια δεν γίνονται χριστιανοί και προτιμούν να γίνουν μουσουλμάνοι (και να μου θυμηθείς ότι όλα όσα κάνουν οι ΗΠΑ, ως αντιμουσουλμανική προπαγάνδα, τα κάνουν γιατί φοβούνται τον εσωτερικό εχθρό τους!!! Και από εκεί θα γίνει η ζημιά στο μέλλον.) Οι μουσουλμάνοι δεν έχουν θεάνθρωπο, και είναι πραγματικά ίσοι μεταξύ τους, στις θρησκευτικές τους κοινότητες. Βέβαια όποιος δεν είναι μουσουλμάνος είναι εχθρός τους αλλά αυτό είναι κάτι καλό που πήραν από τον... χριστιανισμό

Οι Ινδουιστές γλυτώσαν την λαιμητόμο της δογματικής ενότητας και των Εκκλησιαστικών Συνόδων και τα "Πιστεύω" για αυτό και κράτησαν μια θρησκεία πιο βιωματική και εμπειρική από τον Χριστιανισμό. Εκεί οι αιρέσεις είναι κάτι φυσικό και αναμενόμενο και κανέναν δεν ενοχλεί αυτό το γεγονός. Εδώ τσεκουρώσαμε, κάψαμε, κρεμάσαμε όλους τους αιρετικούς επειδή δεν χωρούσαν στο δόγμα της Εκκλησιαστικής δίψας για εξουσία.

Γιατί σε ενοχλεί να ακούς αυτά τα πράγματα; Γιατί να στρουθοκαμηλίζουμε; Γιατί να μην κάνουμε την αυτοκριτική μας και να πούμε:

"Όχι δεν θέλω αυτόν τον χριστιανισμό. Δεν θέλω να ρίχνω νερό στον μύλο του Χριστόδουλου.

Δεν θέλω να θεωρήσω τον αιμοσταγή, φυλετικό Ιεχωβά ως τον "Πατέρα εν τους Ουρανοίς" του Χριστού. Δεν θέλω να θεωρώ ως κυριολεξίες τις ιστορίες των Γραφών αλλά να αναζητήσω τον συμβολισμό τους.

Όχι δεν θέλω να θεωρήσω όλες τις αιρέσεις που κάψαμε και σβήσαμε στο παρελθόν ότι είναι λανθασμένες.

Όχι δεν θέλω να δώσω ύπαρξη σε έναν φανταστικό σατανά για να τρομάζω τους αφελείς αναθρώπους και να μπουν με την θέλησή τους στα εκκλησιαστικά μαντριά και να κάνουν το καλό από φόβο και όχι από αγάπη.

΄Όχι δεν θέλω να παρεμβαίνουμε στην πολιτική, να ορίζουμε εμείς τι πρέπει να μελετάει η επιστήμη ή όχι, να ορίζουμε εμείς τι είναι η τέχνη και τι όχι. Εάν ο Καζαντζάκης είναι εργάτης του διαβόλου ή όχι.

Όχι δεν θέλω να θεωρώ ότι οι γυναίκες είναι κατώτερα όντα και δεν μπορούν να γίνουν επίσκοποι, μητροπολίτες ή ιέρειες.

κ.ο.κ. "


Τα παραπάνω hrismig δεν σε πειράζουν;;; Τα λόγια μου σε πείραξαν;;; Μην θίξουμε τα ιερά και όσια;;; Να συνεχίσουμε να στρουθοκαμηλίζουμε;

Εάν πρέπει να συνεχίσει να υπάρχει χριστιανισμός πρέπει να αλλάξει από τα θεμέλιά του. Και αυτό δεν θα γίνει συζητώντας ή ζητιανεύοντας στην εκκλησιαστική εξουσία αλλά με προσωπική θυσία και δράση και με έντονη την ανάγκη της αμφισβήτησης και της ανανέωσης. Πρώτα πρέπει να απαρνηθούμε και να πετάξουμε τα βάρη και μετά να στραφούμε ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ για να βρούμε την πηγή της δύναμης του Χριστιανισμού.

Εάν ο χριστιανισμός δεν αλλάξει δραματικά (και όχι να κάνει γελοία lifting) καλύτερα να εξαφανιστεί. Και αν δεν γίνει αυτό, σύντομα προβλέπω να ξαναέρθει ο Χριστός για να τον σβήσει μόνος του

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
hrismig
Μέλος 2ης Βαθμίδας


325 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2003, 13:01:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hrismig  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

φίλε Thoth από τα παραπάνω που λες μπορώ να δω εύκολα ότι δεν έχεις εμβαθύνει στον χριστιανισμό. Είδες την επιφάνεια, τρόμαξες και την "έκανες". Αλλά δεν είναι ο χριστιανισμός αυτό που περιγράφεις.
Παράδειγμα. Λες...
quote:

"Όχι δεν θέλω αυτόν τον χριστιανισμό. Δεν θέλω να ρίχνω νερό στον μύλο του Χριστόδουλου.




Ποιός θέλει; Δεν κάνω κριτική στον κάθε Χριστόδουλο αλλά...
Απλώς οι Χριστόδουλοι έρχονται και παρέρχονται...ο Χριστός είναι ο εκφραστής μου φίλε μου...

quote:
Δεν θέλω να θεωρήσω τον αιμοσταγή, φυλετικό Ιεχωβά ως τον "Πατέρα εν τους Ουρανοίς" του Χριστού. Δεν θέλω να θεωρώ ως κυριολεξίες τις ιστορίες των Γραφών αλλά να αναζητήσω τον συμβολισμό τους.

Έχεις μπερδέψει τις θρησκείες...κάνε τον κόπο και διάβασε λίγο τον Άγιο Μάξιμο τον ομολογιτή να καταλάβεις τι είναι η Παλαιά Διαθήκη. (Καλά...τόοοσες φορές που φωνάζω μέσα από αυτό το forum για την αλληγορία της Παλαιάς Διαθήκης, εσύ αυτό κατάλαβες;)

quote:
Όχι δεν θέλω να θεωρήσω όλες τις αιρέσεις που κάψαμε και σβήσαμε στο παρελθόν ότι είναι λανθασμένες.

Δεν το γνωρίζω αυτό αλλά δεν έχει σημασία πια...δυστυχώς. Ένα πράγμα σίγουρα γνωρίζω...ότι επιμένεις να μπερδέυεις τους χριστιανούς με τους "χριστιανούς". (Μα...τέτοια εντύπωση σου δίνω;;;)

quote:
Όχι δεν θέλω να δώσω ύπαρξη σε έναν φανταστικό σατανά για να τρομάζω τους αφελείς αναθρώπους και να μπουν με την θέλησή τους στα εκκλησιαστικά μαντριά και να κάνουν το καλό από φόβο και όχι από αγάπη.

Αυτό σε ποιά θρησκεία αναφέρεται; Άλλο πάλι και τούτο...είπε ο Χριστός ότι θα έρθετε κοντά μου με ΤΡΟΜΟ; Είπε ότι δεν χρειάζεται να αγαπάτε, αρκεί να ΦΟΒΑΣΤΕ;
Καλά...μα...με τι "χριστιανούς" κάνεις παρέα;

quote:
΄Όχι δεν θέλω να παρεμβαίνουμε στην πολιτική, να ορίζουμε εμείς τι πρέπει να μελετάει η επιστήμη ή όχι, να ορίζουμε εμείς τι είναι η τέχνη και τι όχι. Εάν ο Καζαντζάκης είναι εργάτης του διαβόλου ή όχι.

Συμφωνώ και εδώ! Απόλυτα! Όπως και στα προηγούμενα εξ' άλλου! (Λες να μην είμαι χριστιανός;;;)

quote:
Όχι δεν θέλω να θεωρώ ότι οι γυναίκες είναι κατώτερα όντα και δεν μπορούν να γίνουν επίσκοποι, μητροπολίτες ή ιέρειες.

Κατώτερα όντα;;;Οι γυναίκες!!!Λέει κάτι τέτοιο η θρησκεία μου;;;
Που διαφωνούμε τελικά; Πουθενά; Τότε; Εγώ δεν είμαι χριστιανός ή εσύ δεν ξέρεις ότι είσαι;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2003, 13:39:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βρε hrismig τελικά έχει πλάκα η συζήτησή μας.

Κατέληξες σε ένα αληθές ερώτημα:

quote:
Που διαφωνούμε τελικά; Πουθενά; Τότε; Εγώ δεν είμαι χριστιανός ή εσύ δεν ξέρεις ότι είσαι;

Ιδού η απορία. Απλώς τώρα είναι το πιο δύσκολο μέρος. Να αναζητήσεις την... απάντηση.

Βέβαια το πρόβλημά σου δεν είμαι εγώ. Το πρόβλημά σου είναι ότι συζητάς με ανθρώπους που δεν είναι χριστιανοί για διαφορετικό χριστιανισμό ο καθένας και δεν κάνεις τον κόπο να το εξηγήσεις αυτό.

Θα σε καλέσω να διαβάζεις το topic για τον αρχαίο Γνωστικό Χριστιανισμό. Ίσως εκεί πραγματικά να σου λυθεί η απορία κι εκεί ίσως θα καταλάβεις αν έχω εμβαθύνει στον χριστιανισμό ή όχι.

Αλλά έτσι κι αλλιώς δεν έχω την ανάγκη να σε πείσω. Μόνο να σε βοηθήσω. Γράφω ό,τι γράφω, στην νύφη, για να τα ακούσει η πεθερά.

Δεν σου φτάνουν οι συζητήσεις σου με τους Εθνικούς; Να σου φορτωθώ κι εγώ; Θα κλατάρεις !!!

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2003, 14:33:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεν σου φτάνουν οι συζητήσεις σου με τους Εθνικούς; Να σου φορτωθώ κι εγώ; Θα κλατάρεις !!!

Για αυτό σε αγαπώ ΘωΘ!!!.... Είσαι ευαίσθητος!!!

... λεω και εγω....να κατεβω προς το τυρόγαλο πάλι...

Devil's letters... and games! With new series of whips...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AION
Μέλος 3ης Βαθμίδας


753 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2003, 15:15:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AION  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"τυρόγαλο"...
είπες την μαγική λέξη που εξηγεί τα πάντα!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2003, 15:28:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ hrismig Ο ΘΩΘ ΑΝΑΦΕΡΕΙ

quote:
"Όχι δεν θέλω αυτόν τον χριστιανισμό. Δεν θέλω να ρίχνω νερό στον μύλο του Χριστόδουλου.


ΜΑ ΑΥΤΟΙ ΦΙΛΕ ΜΟΥ (ΟΛΟΙ ΟΙ ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΙ-ΔΟΥΛΟΙ ΤΟΥ ΘΕΟΥ) ΔΗΛΑΔΗ ΤΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΙΕΡΑΤΕΙΑ ΕΦΙΑΞΑΝ ΤΟΝ ΧΡΙΣΤΑΝΙΣΜΟ ΤΟΥ ΣΗΜΕΡΑ....

ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΟΛΟΙ ΑΥΤΟΙ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΟΙ ΜΟΝΑΔΙΚΟΙ ΕΚΦΡΑΣΤΕΣ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΑΝΙΣΜΟΥ.

ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΛΕΝΕ ΤΙΠΟΤΑ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ ΠΟΥ
"ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΤΟΝ ΟΝΟΜΑΖΕΙ ΤΕΚΝΟ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΚΑΙ ΟΧΙ ΔΟΥΛΟ .....
ΚΑΙ ΒΡΟΝΤΟΒΟΝΑΖΕ ΘΕΟΙ ΕΣΤΕ ......"....

ΟΜΩΣ ΤΟ ΙΕΡΑΤΕΙΟ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΤΟΝ ΟΝΟΜΑΖΕΙ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΔΟΥΛΟ ΤΟΥ ΘΕΟΥ.

ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΣ ****ΘΕΛΕΙ**** ΚΑΙ ΟΧΙ ΔΟΥΛΟΥΣ...

ΕΑΝ ΕΡΧΟΤΑΝ Ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΣΗΜΕΡΑ ΠΟΙΟΙ ΘΑ ΤΟΝ ΚΑΤΑΔΙΚΑΖΑΝ ????????
ΤΑ ΙΕΡΑΤΕΙΑ ΚΑΙ ΟΙ ΔΗΘΕΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ OI ΣΗΜΕΡΙΝΟΙ ΑΝΝΑΣ ΚΑΙ ΚΑΙΑΦΑΣ.....

ΔΥΣΤΥΧΩΣ....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AION
Μέλος 3ης Βαθμίδας


753 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2003, 15:34:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AION  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σωστός ο παίκτης !!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hrismig
Μέλος 2ης Βαθμίδας


325 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2003, 16:20:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hrismig  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΕΑΝ ΕΡΧΟΤΑΝ Ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΣΗΜΕΡΑ ΠΟΙΟΙ ΘΑ ΤΟΝ ΚΑΤΑΔΙΚΑΖΑΝ ????????
ΤΑ ΙΕΡΑΤΕΙΑ ΚΑΙ ΟΙ ΔΗΘΕΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ OI ΣΗΜΕΡΙΝΟΙ ΑΝΝΑΣ ΚΑΙ ΚΑΙΑΦΑΣ.....

ΔΥΣΤΥΧΩΣ....



Έτσι ακριβώς φίλε μου! Συμφωνώ απόλυτα! Μόνο που εγώ ΔΕΝ ΣΥΓΧΑΙΩ τα όποια ιερατεία με τον ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟ!!!
Αυτό προσπαθώ να σας δώσω να καταλάβετε τόσους μήνες εδώ μέσα. Να στρέψουμε το κεφάλι μας στο φώς της αγάπης. Όχι να ασχολούμαστε με άλλους και τα όποια λάθη μπορεί να κάνουν. Απλά να ευχόμαστε να μην ξανασταυρωθεί!
Όταν γύρω σου όμως παρατηρείς τα άσχημα πράγματα ΔΕΝ βελτιώνεις την κατάσταση. Ξέρεις...πρέπει να αλλάξουμε οπτική...αντί να λέμε "κοίτα το τάδε πόσα κακά κάνει ή πόσα έκανε" να λέμε "ευτυχώς υπάρχουν ακόμη κάποιοι που θα εμποδίσουν μία νέα σταύρωση, ευτυχώς έχουμε ΑΚΟΜΗ τέτοιους".
Ας μην μαυρίζουμε το "φόντο" λοιπόν. Ελπίδα φίλοι μου...ΕΛΠΙΔΑ!
(Να μην τη σταυρώσουμε κι' αυτή!!!)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2003, 16:58:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο Καρκίνος φιλε hrismig… είναι κύτταρα που αρχίσανε να πολλαπλασιάζονται σε υγιή οργανισμό!

Σαν κύτταρα, δεν είναι άρρωστα…μα στο τέλος ο ασθενής...πεθαίνει!

Πριν τα μάτια δουν το ΦΩΣ της αγάπης…..πρέπει να βγει ο καρκίνος του (ΕΓΩ)

ΑΓΑΠΗ και ΕΓΩΙΣΜΟΣ... δεν ΣΥΝΥΠΑΡΧΟΥΝ!

Εσύ θέλεις να τα στρέψουμε τα ματια μας εκει….μα δεν βλέπεις με τη σειρα σου την Ταύτιση με το πρόσωπο του Χριστού….*(Χριστιανισμος) που είναι η προέκταση του ΕΓΩ ΜΑΣ!

Αυτα που μου λες να διαβασω....τα βρηκα ΠΑΙΔΑΚΙ 14 χρονων!
Εχω ΘΕΙΟ ΔΕΣΠΟΤΗ...ΞΑΔΕΡΦΙΑ ΘΕΟΛΟΓΟΥΣ...και ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ, με οτι θεολογικο βιβλιο θελησεις...*(ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ)

Ειμαι το μαυρο προβατο της οικογενειας!!!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nagual
Μέλος 2ης Βαθμίδας


174 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2003, 01:02:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nagual  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαιρετώ

ΑΤΜΑ

quote:
ΟΙ ΣΥΜΠΤΩΣΕΙΣ ΣΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΟΥΝ ΠΡΟΣΩΠΚΑ ΜΑ ΕΚΦΡΑΖΟΝΤΑΣ ΤΕΣ ΘΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΣΕΙΣ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΤΗΝ ΚΙΝΗΣΗ ΣΟΥ ΝΑ ΕΠΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΣΤΗΝ ΕΣΩΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΜΑΣ ΤΟ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΕΦΕΡΕ ΠΕΡΥΣΙ Η Λ.Κ.
ΑΥΤΟ.


Τι είπες ;
Να δικαιολογήσω ;
Μου φαίνεται ότι παραλογίζεσαι αγαπητή...
Δεν έχω να δικαιολογήσω τίποτα και σε κανέναν όπως δεν ζήτησα από εσένα να μου δικαιολογήσεις γιατί γράφεις έτσι όπως γράφεις αυτά που γράφεις εδώ και ένα χρόνο .

quote:
Ο ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΚΕΨΕΙΣ.ΤΕΛΟΣ.
ΤΟ ΜΗΛΟ ΚΑΙ ΟΤΙ ΣΥΝΕΠΑΓΕΤΑΙ ΑΥΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΚΕΨΕΙΣ.
ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΝΑ ΕΔΑΦΙΟ ΝΑ ΣΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΜΑ ΠΕΡΑΣΕ ΤΟ ΑΠΟ ΜΕΣΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΕΙΣ

Το ΤΕΛΟΣ μου άρεσε .
Ναι ΑΤΜΑ ότι πεις...
Αν περίμενα εσένα να μου πεις να το περάσω από μέσα μου...
Και δεν μου λες ΑΤΜΑ , αφού ανέφερες και το μήλο...πως το δοκίμασαν το μήλο αφού δεν είχαν σκέψεις ;
Πως πήραν αυτή την απόφαση ;
Ο Παράδεισος ,θελεις δεν θέλεις έχει σκέψεις . (μάλλον δεν θέλεις γιά να μπορείς να φαντάζεσαι ότι ο «καλός» Εωσφόρος μας έδωσε το «δικαίωμα» στην σκέψη) .ΤΕΛΟΣ .-
quote:
ΜΗΠΩΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΣΕΝΑ ΘΑ ΕΡΘΟΥΝ ΚΑΙ ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ;...


Ναι .Πολλοί .
Αλλά μην ταράζεσαι...
Αυτά έχει η ζωή .


Φίλε μου AVATARGR με έχεις ξαναρωτήσει και εσύ και ο Thoth γιά την Μπλαβάτσκυ και έχω απαντήσει .
θα γράψω γιά τελευταία φορά ένα απόσπασμα από το έργο της και δεν θα ξανααναφερθώ στην κυρία αυτή .
Οποιος ενδιαφέρεται ας ερευνήσει ποιός έχει δίκιο και ποιός όχι .

«Ο Σατανας ,μόλις πάψουμε να τον βλέπουμε με το προκατειλημένο ,δογματικό και αφιλοσόφητο πνεύμα των Εκκλησιών ,μεταβάλλεται στη μεγαλόψυχη εικόνα ενός ,ο οποίος έφτιαξε από το γήινο ένα θείο άνθρωπο.Που του έδωσε ,μέσω του μεγάλου κύκλου του Μάχα-κάλπα το νόμο του Πνεύματος της Ζωής και τον ελευθέρωσε από το Αμάρτημα της Αγνοιας και επομένως από το θάνατο ».

Αν εσύ δεν βλέπεις σε αυτό το απόσπασμα ομοιότητες με τον Εωσφόρο τότε τι άλλο να πω...
Είναι επίσης ακόμη μία απάντηση στον ισχυρισμό του Τhoth ότι :

quote:
ο Σατανάς ( ο οποίος ταυτίζεται με τον σκληρό και απάνθρωπο Ιεχωβά σύμφωνα με την Μπλαβάτσκυ) με τον Εωσφόρο που είναι το αντίθετό του
.

Φίλε AVATARGR βλέπεις ότι σου απαντάω συνεχώς αλλά λάβε υπόψιν σου ότι και εγώ σου έχω κάνει κάποιες ερωτήσεις .Αν δε σου κάνει κόπο ,απάντησε μου και πες μας και την δικιά σου γνώμη γιά το θέμα .
Ευχαριστώ .

Αλλά όσο με συγκίνησε ο Πλάτωνας δεν με έχει συγκινήσει κανείς εδώ μέσα :

quote:
Και εμένα η καρδιά μου…χτυπά δυνατά κοντά σε παπάδες… και χριστιανοπλυκτους....

Μα λέγεται ΣΥΜΠΟΝΕΙΑ!! Και δεν είναι ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ….

Ειδικά όταν σκέφτονται πως οι (άλλοι) είναι σε σκοτεινά βασίλεια, και αυτοί.... οι σωσμένοι!!!



Τι συμπονετικό παιδί που είναι...
Βέβαια και εσύ με την σειρά σου Πλάτωνα κάνεις αυτό που κατηγορείς όλους εμάς τους «χριστιανόπληκτους».


Και επιτέλους να τελειώσει αυτό το παραμύθι γιατί παρατράβηξε...
Όλοι εσείς οι δήθεν ψαγμένοι και φιλοσοφημένοι άνθρωποι θέλετε να παρουσιάζεται μιά απαίσια εικόνα εκείνου που δηλώνει Χριστιανός και να τον συκοφαντείται .
Έτσι σας βολεύει βέβαια γιατί αυτόματα θέτετε τον εαυτό σας σε υψηλότερα διανοητικά επίπεδα οι οποίοι ανακάλυψαν την κρυμένη αλήθεια και φύγανε από το μαντρί .
ΜΠΡΑΒΟ ΜΠΡΑΒΟ ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ .
Που να ξέρατε όμως σε τι μαντρί πάτε να μπείτε αν δεν έχετε μπει ήδη.
Επαναλαμβάνετε μονότονα την εκκλησία...
Ακούσατε κανέναν από εμάς που δηλώνουμε Χριστιανοί εδώ μέσα να την υπερασπιζόμαστε ;
Δεν βλέπουμε τα χάλια της ;
Ίσα ίσα τα βλέπουμε πολύ περισσότερο από εσάς και μας πονάνε περισσότερο .

Όχι φίλε Πλάτωνα εγώ προσωπικά δεν έχω εξομολογηθεί σε παπά ποτέ στην ζωή μου και έχω να κοινωνήσω πάνω από 20 χρόνια.
Σου χάλασα το στερεότυπο του Χριστιανού που έχεις σχηματίσει ;

ΚΑΛΟ ΒΡΑΔΥ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2003, 01:47:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτό είναι ωραίο

quote:
Και επιτέλους να τελειώσει αυτό το παραμύθι γιατί παρατράβηξε...
Όλοι εσείς οι δήθεν ψαγμένοι και φιλοσοφημένοι άνθρωποι θέλετε να παρουσιάζεται μιά απαίσια εικόνα εκείνου που δηλώνει Χριστιανός και να τον συκοφαντείται .
Έτσι σας βολεύει βέβαια γιατί αυτόματα θέτετε τον εαυτό σας σε υψηλότερα διανοητικά επίπεδα οι οποίοι ανακάλυψαν την κρυμένη αλήθεια και φύγανε από το μαντρί .
ΜΠΡΑΒΟ ΜΠΡΑΒΟ ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ .
Που να ξέρατε όμως σε τι μαντρί πάτε να μπείτε αν δεν έχετε μπει ήδη.
Επαναλαμβάνετε μονότονα την εκκλησία...
Ακούσατε κανέναν από εμάς που δηλώνουμε Χριστιανοί εδώ μέσα να την υπερασπιζόμαστε ;
Δεν βλέπουμε τα χάλια της ;
Ίσα ίσα τα βλέπουμε πολύ περισσότερο από εσάς και μας πονάνε περισσότερο .

Όχι φίλε Πλάτωνα εγώ προσωπικά δεν έχω εξομολογηθεί σε παπά ποτέ στην ζωή μου και έχω να κοινωνήσω πάνω από 20 χρόνια.
Σου χάλασα το στερεότυπο του Χριστιανού που έχεις σχηματίσει ;


Όντως είναι πολύ καλό.

Έφυγες από το μαντρί της εκκλησίας και μπήκες στο μαντρί των παρανοιών της Λευκής Κουκουβάγιας.

Αν είναι έτσι σε συμβουλεύω να ξαναμπείς στο μαντρί της εκκλησίας. Εκεί τουλάχιστον μπορείς να συζητήσεις με κάποιους κανόνες.

Τώρα για το θέμα της Ε.Π.Μ. συνέχιζε να εφαρμόζεις το πίστευε, και μη ερεύνα. Όπως σε βολεύει.

Τώρα θα μας πεις τίποτε για τον Εωσφόρο ή τζάμπα περιμένουμε;

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ananasss
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2003, 01:54:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ananasss  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Όλοι εσείς οι δήθεν ψαγμένοι και φιλοσοφημένοι άνθρωποι θέλετε να παρουσιάζεται μιά απαίσια εικόνα εκείνου που δηλώνει Χριστιανός και να τον συκοφαντείται .


Πωωω! Μα τι στο καλό γίνεται σ' αυτό το φόρουμ! Οι "Εθνικοί" (έτσι λέγονται?) κατηγορούν τους "δήθεν ψαγμένους και φιλοσοφημένους" ότι παρουσιάζουν μια εικόνα τέτοια ώστε να τους συκοφαντούν.
Οι "Χριστιανοί" (έτσι είναι?) λένε ότι οι "δήθεν ψαγμένοι και φιλοσοφημένοι" θέλουν να τους συκοφαντούν! Οι "........." (ναι, αυτοί) λένε ακριβώς το ίδιο!

Έϊ, εσείς οι "δήθεν ψαγμένοι και φιλοσοφημένοι" ομολογήστε επιτέλους! Ποιοι είστε? Με ποιους είστε?
Με μάς ή με τους άλλους!


ΚΑΝΕΝΑΣ δεν είναι ΑΝΩΤΕΡΟΣ από τον άλλο,
μπροστά στη ΖΩΗ και στο ΘΑΝΑΤΟ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2003, 03:47:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΟΙ ΣΥΜΠΤΩΣΕΙΣ ΣΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΟΥΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΜΑ ΕΚΦΡΑΖΟΝΤΑΣ ΤΕΣ ΘΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΣΕΙΣ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΤΗΝ ΚΙΝΗΣΗ ΣΟΥ ΝΑ ΕΠΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΣΤΗΝ ΕΣΩΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΜΑΣ ΤΟ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΕΦΕΡΕ ΠΕΡΥΣΙ Η Λ.Κ.
ΑΥΤΟ.
quote:

Τι είπες ;
Να δικαιολογήσω ;
Μου φαίνεται ότι παραλογίζεσαι αγαπητή...

XM!ΚΑΘΡΕΦΤΙΣΤΗΚΕΣ ΦΙΛΤΑΤΕ + ΣΚΕΦΤΗΚΕΣ ΝΑ ΕΠΙΤΕΘΕΙΣ;;
ΜΑΛΛΟΝ ΑΣΤΙΕΥΕΣΑΙ ...

quote:

Δεν έχω να δικαιολογήσω τίποτα και σε κανέναν όπως δεν ζήτησα από εσένα να μου δικαιολογήσεις γιατί γράφεις έτσι όπως γράφεις αυτά που γράφεις εδώ και ένα χρόνο .


ΩΡΑΙΑ! "ΚΡΙΝΕ ΜΕ" ΚΙΟΛΑΣ! "ΝΑ ΤΑ ΠΑΡΩ" ΕΝΤΕΛΩΣ!!!
ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΠΡΟΣΕΞΕΣ ΟΤΙ "ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΟΥΜΑΙ" ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΤΡΟΠΟ ΠΟΥ ΣΥΓΓΡΑΦΩ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΟΥΣ ΤΥΦΛΟΥΣ, ΠΟΥ ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΚΑΝΟΥΝ ΕΝΑ ΛΟΥΣΙΜΟ ΜΕ ΥΠΟΤΙΜΗΣΗ +ΕΝΙΟΤΕ ΜΠΙΝΕΛΙΚΙΑ "ΚΑΛΗ ΩΡΑ"/
"ΠΑΡΤΑ" ΤΩΡΑ ΟΜΩΣ ΠΙΣΩ!
ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΠΡΟΘΕΣΗ ΝΑ ΣΟΥ ΕΠΙΤΕΘΩ /ΟΜΩΣ ΑΥΤΟ ΧΡΕΙΑΖΕΣΑΙ...-

ΑΝ ΓΙΝΕΣΑΙ ΤΟ "ΔΙΑΜΕΣΟ" + ΓΡΑΦΕΙΣ ΑΝΤΙ ΑΛΛΩΝ/
ΤΟΤΕ ΜΑΛΛΟΝ ΔΕ ΖΗΤΗΣΑ +ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΛΟΓΟ Η ΨΥΧΗ!!
...ΑΠΟ ΤΟ ΝΑ ΜΟΥ ΕΞΗΓΗΣΕΙΣ ΠΟΙΟΣ Ο ΣΚΟΠΟΣ !
+ ΕΙΔΕΣ ΟΤΙ ΣΟΥ ΕΠΙΤΙΘΕΜΑΙ;;;;;;
ΣΩΣΤΟΣ!
ΑΡΑ ΕΠΕΣΑ ΔΙΑΝΑ ΕΤΣΙ;

quote:

Ο ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΚΕΨΕΙΣ.ΤΕΛΟΣ.
ΤΟ ΜΗΛΟ ΚΑΙ ΟΤΙ ΣΥΝΕΠΑΓΕΤΑΙ ΑΥΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΚΕΨΕΙΣ.
ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΝΑ ΕΔΑΦΙΟ ΝΑ ΣΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΜΑ ΠΕΡΑΣΕ ΤΟ ΑΠΟ ΜΕΣΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΕΙΣ

quote:
Το ΤΕΛΟΣ μου άρεσε .
Ναι ΑΤΜΑ ότι πεις...


(ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΤΟ "ΚΑΤΕΥΝΑΣΤΙΚΟ" ΜΟΥ ΤΟ ΕΛΑΒΑ ΚΑΤΟΠΙΝ ΔΕΙΠΝΟΥ/
ΤΩΡΑ ΣΕΙΡΑ ΣΟΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΗΡΕΜΙΣΤΙΚΗ...)

quote:

Αν περίμενα εσένα να μου πεις να το περάσω από μέσα μου...

(ΜΑΛΛΟΝ ΓΙ'ΑΥΤΟ ΜΕ "ΠΟΛΕΜΑΣ" ΤΩΡΑ...)

quote:
Και δεν μου λες ΑΤΜΑ , αφού ανέφερες και το μήλο...πως το δοκίμασαν το μήλο αφού δεν είχαν σκέψεις ;
Πως πήραν αυτή την απόφαση ;
Ο Παράδεισος ,θελεις δεν θέλεις έχει σκέψεις .

ΧΜ!ΤΩΡΑ ΑΛΗΘΕΙΑ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ;
ΑΦΟΥ ΓΡΑΦΩ ΠΩΣ ΤΟ ΜΗΛΟ ΕΙΝΑΙ ΣΚΕΨΗ...


quote:
(μάλλον δεν θέλεις γιά να μπορείς να φαντάζεσαι ότι ο «καλός» Εωσφόρος μας έδωσε το «δικαίωμα» στην σκέψη)


ΓΙΑ ΦΤΥΣΙΜΟ ΕΙΣΑΙ ΤΩΡΑ, ΑΛΛΑ ΤΙ ΝΑ ΠΩ Η ΨΥΧΗ!
ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΣΟΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΝΤΟΤΗΤΑ ΜΟΥ;;;ΠΩΣ ΞΕΡΕΙΣ ΟΤΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΕΤΣΙ;;;;;;;

ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΕΤΡΑΕΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΙΣ ΚΑΤΙΝΙΕΣ ΠΟΥ ΑΣΧΟΛΕΙΣΑΙ*(Ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΚΑΛΟΣ/Ο ΣΑΤΑΝΑΣ ΚΑΚΟΣ) ΜΕΤΡΑΕΙ Η ΟΛΟΤΗΤΑ ΜΟΥ ΚΑΙ Ο ΓΥΡΙΣΜΟΣ ΜΟΥ ΣΤΟ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟ ΜΟΥ
(ΟΠΩΣ + ΝΑ ΤΟ ΟΝΟΜΑΣΕΙΣ ΜΙΑ ΕΙΝΑΙ Η "ΠΗΓΗ")

ΛΥΠΑΜΑΙ ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ ΑΛΛΟΣ ΕΝΑΣ ΠΟΥ ΒΟΗΘΑΕΙ ΣΤΟ ΔΙΧΑΣΜΟ ΤΩΝ ΨΥΧΩΝ + ΘΑ ΣΕ ΠΟΛΕΜΗΣΩ ΟΣΟ ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΥΜΠΑΝΤΙΚΗ ΕΝΟΤΗΤΑ.



quote:

ΜΗΠΩΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΣΕΝΑ ΘΑ ΕΡΘΟΥΝ ΚΑΙ ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ;
...Ναι .Πολλοί .
Αλλά μην ταράζεσαι...
Αυτά έχει η ζωή .



ΧΑΙΡΩ ΠΟΛΥ ΑΤΜΑ!
ΚΑΝΕΙΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ/ΚΑΛΩΣ!
ΜΗ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΣ ΟΜΩΣ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕΙΣ ΛΑΝΘΑΣΜΕΝΕΣ
ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΤΜΑ.-

"ΕΧΟΥΝ ΓΝΩΣΗ ΟΙ ΦΥΛΑΚΕΣ"

ΦΩΣ ΕΝ ΣΚΟΤΕΙ!

ΑΤΜΑ



Edited by - ΑΤΜΑ on 11/10/2003 03:56:07Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2003, 04:15:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναγκουαλ φιλε μου...σκεφτεσαι να κοινωνησεις καποια στιγμη;
(...και δεν εχει να κανει ξερεις με στερεοτυπα αλλα με τα οσα βγαινουν απο μεσα σου..."αποπαρασιτωση" λεγεται για τις γατες)

...εξομολογουμαι καθε μερα /εδω στο φορουμ....
φανταζομαι το κανουν κι αλλοι αυτο....


"ο αναμαρτητος" ειχε πει ο Ιησους..."ας ριξει πρωτος"...
(πως γινεται + ριχνουν παντα οι αναμαρτητοι!...)

Ατμα


ΥΓ.Πλατωνα, τι εμμονη κι αυτη με τους παπαδες!...
περασε παιδι μου! "εφυγε" ο ρασοφορος μπαμπουλας!...
(ομως...ποιος φοραει τωρα μαυρα;...χμ)

Edited by - ΑΤΜΑ on 11/10/2003 04:16:45Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2003, 06:14:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μα αν δεν κάνω λάθος Άτμα και Ναγκουαλ…πέρασα και παρακάτω! Όχι μόνο σε παπάδες και εκκλησία….μα σε ΧριστιανISMO!

Και μάλιστα όπως…. τον σκέφτονται μερικοί!

Προς ΣΚΕΨΗ...

Μου αρέσει μια ΓΥΝΑΙΚΑ…..φτιάχνω την εικόνα της μέσα μου…*(την ΘΡΕΦΩ συνεχώς….με ΣΚΕΨΕΙΣ) μα από κάτω είναι η ΕΠΙΘΥΜΙΑ….*(Ένωση μαζί της)

Μου αρέσει ο ΧΡΙΣΤΟΣ, ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΤΟΥ…φτιάχνω μια εικόνα μέσα μου *(Πως είναι ο ΣΩΤΗΡΑΣ…..την θρέφω συνεχώς με σκέψεις) μα από κάτω είναι ακόμα η ΕΠΙΘΥΜΙΑ….*(Παράδεισος, Ένωση με το ΘΕΙΟ)

Μερικοί σκέφτονται πως ΑΛΛΟ το ένα…ΑΛΛΟ το άλλο….

Και εγώ σας λέω, πως αν τα κινεί η ΕΠΙΘΥΜΙΑ….πάτε στο Γήπεδο, σε Βαρ, σε γυναίκα… στην εκκλησία….η προσεύχεστε στο Σωτήρα σας……ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ!

Τα ισοπεδώνω Ναγκουαλ? Τα φιλοσοφώ τόσο πολύ?

Κατανόηση της ΕΠΙΘΗΜΙΑΣ….ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΕΠΙΠΕΔΑ…. Ακόμα και…. στα ψηλά!

Αλλιώς φέρνει παραισθήσεις... ΜΑΥΡΟΑΣΠΡΕΣ κουκουβάγιες….και έχει το Βασίλειο....

Για σατανά μιλάμε…


Edited by - ΠΛΑΤΩΝΑΣ on 11/10/2003 06:16:15Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

reptilesalonica
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1849 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2003, 07:20:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους reptilesalonica  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και έρχεται ο καιρός για να αποφασίσεις, με ποιούς θα πάς και ποιούς θ' αφήσεις Διονύσης Σαββόπουλος
...

Η Ελευθερία φίλε Πλάτων είναι μια χώρα που δεν έχει όνομα, δεν έχει κατοίκους, δεν έχει οπαδούς μα...υπάρχει...εκεί όπου ο ήλιος δύει μοναχικά...

~Γρηγόρης~

Once you were wild, don't let them tame you

Edited by - reptilesalonica on 11/10/2003 07:23:15Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nagual
Μέλος 2ης Βαθμίδας


174 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2003, 18:24:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nagual  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σας !

Γιατί έχεις πανικοβληθεί αγαπητή ΑΤΜΑ και συμπεριφέρεσαι κατ’αυτόν τον τρόπο ;

quote:
ΜΑΛΛΟΝ ΓΙ'ΑΥΤΟ ΜΕ "ΠΟΛΕΜΑΣ" ΤΩΡΑ

Εγώ δεν έχω κανένα λόγο να σε πολεμήσω .
Ο «πόλεμος» διεξάγεται μέσα σου .


Είχες πει ότι :

quote:
ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΩΣΦΟΡΟ +ΤΟ ΣΑΤΑΝΑ/ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ.-


Θα ήθελες να επεκταθείς στην σκέψη σου ;
Εκτός αν δεν θέλεις να συζητήσουμε αλλά προτιμάς να απευθύνεις τις ακλόνητες αλήθειες σου σε εμάς τους αδαείς χωρίς να έχουμε το δικαίωμα να τις αμφισβητήσουμε .
Αν έχεις να πεις κάτι επί της ουσίας ευχαρίστως να το συζητήσουμε .
Πολιτισμένα .
Ειδάλλως την επόμενη φορά απλά θα σε προσπεράσω .

Φίλε AVATARGR λες :

quote:
ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΤΟΝ ΟΝΟΜΑΖΕΙ ΤΕΚΝΟ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΚΑΙ ΟΧΙ ΔΟΥΛΟ .....
ΚΑΙ ΒΡΟΝΤΟΒΟΝΑΖΕ ΘΕΟΙ ΕΣΤΕ ......"....


Όσον αφορά το πρώτο έχεις απόλυτο δίκιο .
Ο Θεός σε καμμία περίπτωση δεν θέλει δούλους...

Με είχες κατηγορήσει γιά αυθαιρεσίες επειδή παρέθετα αποσπάσματα από την Μπλαβάτσκυ και κατόπιν σου έγραψα ολόκληρη παράγραφο...
Τώρα όσον αφορά το δεύτερο μπορείς να μου πεις σε ποιά περίπτωση βροντοφώναζε ο Χριστός «θεοί εστέ...» ;
Πήρες δυό λεξούλες που ανέφερε ο Χριστός τις οποίες δεν χρησιμοποίησε ποτέ με το νόημα που θέλεις να δώσεις .
Μπορείς να αναφέρεις τι είπε λίγο πριν από αυτές και λίγο μετά γιά να το συζητήσουμε ;

Πλάτωνα...

Δεν έχεις άδικο σε αυτά που γράφεις αν τα δούμε καθαρά φιλοσοφικά με την ψυχρή λογική .
Αλλά πιστεύεις ότι η λογική σαν εργαλείο μπορεί να σε κατευθύνει στο ΥΠΕΡΛΟΓΟ ;
Αν δεν βιώσεις μπορείς να κατανοήσεις ;
Με την λογική μπορείς να κάνεις άπειρους συλλογισμούς σε άπειρα μονοπάτια και να καταλήξεις σε άπειρα συμπεράσματα και γιά όλα να έχεις λογικά επιχειρήματα .

Τον Χριστό γιατί τον ακολούθησαν οι 12 Απόστολοί ;
Κάθισαν και ανέλυσαν αυτήν την επιθυμία τους ;
Έβαλαν κάτω την λογική και είπαν ας παρατήσουμε τις δουλειές μας και ας ακολουθήσουμε αυτόν τον ρακένδυτο που ισχυρίζεται ότι είναι ο Υιός του Θεού...Και ας μας χλευάζουν και ας μας κυνηγούν εμείς θα θυσιαστούμε γιά να διαδώσουμε την διδασκαλία του αφού δεν έχουμε τίποτε καλύτερο να κάνουμε...
Όχι βέβαια .
Αφουγκράστηκαν την Ψυχή τους .
Ανοιξαν την καρδιά τους .
Ηταν τόσο συγκλονιστικό αυτό που τους συνέβαινε ώστε η λογική έπαψε να λειτουργεί .
Όταν θα νιώσεις αυτό τότε θα καταλάβεις .
Μέχρι τότε απλά θα φιλοσοφείς .

Τι είναι η ένωση με το Θείο αν όχι η βαθύτερη επιθυμία της Ψυχής ;

Επί χρόνια ,Πλάτωνα ,διάβαζα εσωτερικά βιβλία ,έκανα γιόγκα ,διαλογισμούς ,διατροφές κλπ όχι συνεχώς βέβαια ,άλλοτε περισσότερο άλλοτε λιγότερο άλλοτε καθόλου .
Τελικά έφτασα σε ένα σημείο να μην έχω γήινες επιθυμίες στην ζωή μου .
Άκουγα γύρω μου ανθρώπους να λένε ότι θέλουν ένα σπίτι ,παιδιά ,μεγαλύτερη δουλειά ,λεφτά κλπ αλλά εγώ το μόνο που ήθελα ήταν να νιώσω το θέλημα του θεού και προσευχόμουν διαρκώς γι’αυτό.
Και το ένιωσα .
Ο Χριστός είναι βίωμα Πλάτωνα δεν είναι λέξεις ξερές και λογικά επιχειρήματα .
Και μιά γυναικούλα που την βλέπεις να ανάβει ένα κεράκι και να προσεύχεται δεν ξέρεις τι βιώνει στην Ψυχή της .
Αυτό που βιώνει μπορεί να μη συγκρίνεται με αιώνες φιλοσοφίας .
Γι’αυτό ας μην είμαστε τόσο αυστηροί στις κρίσεις μας (αυτό δεν το λέω προσωπικά σε εσένα ) προς τους «Χριστιανόπληκτους» και προς τον κάθε «.....πληκτο» γιατί δεν ξέρουμε τι συντελείται στις ψυχές του καθενός από εμάς .

Βέβαια εσύ μπορεί να βιώσεις ή και να βιώνεις κάτι άλλο .
Καθ’όλα δεκτό και σεβαστό .

Εγώ πάντως αυτό βίωσα και γιά αυτό μιλάω .

ΚΑΛΗΝ ΕΣΠΕΡΑΝ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2003, 19:05:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
[Ο «πόλεμος» διεξάγεται μέσα σου .]


προσπερασε με τοτε !
/υπαρχουν αλλα που μ'ενδιαφερουν περισσοτερο
απο τον "αγωνα σου" εναντια στο "φως!"
...ο "θεος" μαζι σου.

αγαπη-ειρηνη-φως!
ΑΤΜΑ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ryche
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1765 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2003, 00:03:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ryche  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΒΡΕ ΑΤΜΟΥΛΑ

ΧΜΜ ΤΙ ΣΑΤΑΝΙΚΗ ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ?

Ο ΝΟΜΟΣ ΤΗΣ ΔΙΠΟΛΙΚΟΤΗΤΟΣ
ΘΕΛΕΙ
ΕΝΑΝ ΚΑΛΑΓΑΘΟ ΘΕΟΥΛΗ
ΚΑΙ
ΣΑΤΑΝΑ...

ΑΛΛΑ ΘΕΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΥΤΕ Ο ΕΝΑΣ ΟΥΤΕ Ο ΑΛΛΟΣ

ΟΙ ΕΚΦΡΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ...


ΕΝΑΣ ΚΕΡΔΙΖΕΙ ΣΤΗΝ ΑΓΑΠΗ ΚΙ ΑΛΛΟΣ ΧΑΝΕΙ
ΜΑ ΟΠΟΙΟΣ ΚΕΡΔΙΣΕ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Ο ΝΙΚΗΤΗΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

reptilesalonica
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1849 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2003, 05:43:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους reptilesalonica  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεν έχεις άδικο σε αυτά που γράφεις αν τα δούμε καθαρά φιλοσοφικά με την ψυχρή λογική .
Αλλά πιστεύεις ότι η λογική σαν εργαλείο μπορεί να σε κατευθύνει στο ΥΠΕΡΛΟΓΟ ;
Αν δεν βιώσεις μπορείς να κατανοήσεις ;
Με την λογική μπορείς να κάνεις άπειρους συλλογισμούς σε άπειρα μονοπάτια και να καταλήξεις σε άπειρα συμπεράσματα και γιά όλα να έχεις λογικά επιχειρήματα .

Τον Χριστό γιατί τον ακολούθησαν οι 12 Απόστολοί ;
Κάθισαν και ανέλυσαν αυτήν την επιθυμία τους ;
Έβαλαν κάτω την λογική και είπαν ας παρατήσουμε τις δουλειές μας και ας ακολουθήσουμε αυτόν τον ρακένδυτο που ισχυρίζεται ότι είναι ο Υιός του Θεού...Και ας μας χλευάζουν και ας μας κυνηγούν εμείς θα θυσιαστούμε γιά να διαδώσουμε την διδασκαλία του αφού δεν έχουμε τίποτε καλύτερο να κάνουμε...
Όχι βέβαια .
Αφουγκράστηκαν την Ψυχή τους .
Ανοιξαν την καρδιά τους .
Ηταν τόσο συγκλονιστικό αυτό που τους συνέβαινε ώστε η λογική έπαψε να λειτουργεί .
Όταν θα νιώσεις αυτό τότε θα καταλάβεις .
Μέχρι τότε απλά θα φιλοσοφείς .

Τι είναι η ένωση με το Θείο αν όχι η βαθύτερη επιθυμία της Ψυχής ;



Πόσο σύμφωνο με βρίσκεις!...
'
quote:
Ο ΝΟΜΟΣ ΤΗΣ ΔΙΠΟΛΙΚΟΤΗΤΟΣ
ΘΕΛΕΙ
ΕΝΑΝ ΚΑΛΑΓΑΘΟ ΘΕΟΥΛΗ
ΚΑΙ
ΣΑΤΑΝΑ...

ΑΛΛΑ ΘΕΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΥΤΕ Ο ΕΝΑΣ ΟΥΤΕ Ο ΑΛΛΟΣ



Υπάρχουν ενέργειες...ενέργειες συμπαντικές, δομημένες απο την άχρονη αλήθεια, στην απαρχή του Παντός και είναι η αιτία που γυρνά αυτός ο κόσμος...
Αυτός που φέρει στους ώμους του τις θετικότερες αυτών των ενεργειών και τις μεταλαμπαδεύει σε αυτούς που διψούν για αλήθεια, αυτος ονομάζεται επάξια Υιος του Θεού.
Και αυτό γιατί ο Θεός είναι δημιουργός.
Οτιδήποτε δημιουργείται, πηγάζει απο αυτούς ακριβώς τους τύπους ενέργειας.
Γιατί...αυτός που φέρει το Φως δημιουργεί, αυτός που φέρει το σκότος αποδομεί...

~Γρηγόρης~

Once you were wild, don't let them tame you

Edited by - reptilesalonica on 12/10/2003 05:45:21

Edited by - reptilesalonica on 12/10/2003 05:47:05Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2003, 07:44:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πλάτωνα...
Δεν έχεις άδικο σε αυτά που γράφεις αν τα δούμε καθαρά φιλοσοφικά με την ψυχρή λογική .
Αλλά πιστεύεις ότι η λογική σαν εργαλείο μπορεί να σε κατευθύνει στο ΥΠΕΡΛΟΓΟ ;
Αν δεν βιώσεις μπορείς να κατανοήσεις ;
Με την λογική μπορείς να κάνεις άπειρους συλλογισμούς σε άπειρα μονοπάτια και να καταλήξεις σε άπειρα συμπεράσματα και γιά όλα να έχεις λογικά επιχειρήματα.

Φιλε Ναγκουαλ,
Η λογική στην πράξη το μόνο που μπορεί να προσφέρει, είναι στο να δει… τι ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ αλήθεια. Υπάρχει σαν ΕΡΓΑΛΕΙΟ, και έχει να κάνει με τη σωστή χρήση δεδομένων. Καθότι τα δεδομένα είναι περιορισμένα χρονος/αισθησεις/γνωσεις…. η λογική που βασίζεται αποκλειστικά εκεί (παρατήρηση), δεν είναι αναλαθητη *(ΔΕΣ ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗ) μα η λογική που περικλείει το…ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ/ΕΡΕΥΝΑ/ΑΜΦΙΣΒΗΤΗΣΗ (ΣΩΚΡΑΤΙΚΗ) φτάνει εύκολα να δει… το ΜΗ ΣΩΣΤΟ…
ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ ΤΟ ΜΗ ΣΩΣΤΟ...

Ένα χαρακτηριστικό παράδειγμα σήμερα είναι οι επιστήμονες, οι οποίοι εφαρμόζουν την ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΕΙΑ λογική στη δουλειά τους….και όχι στη ζωή τους. Ο Αριστοτέλης αρεσκόταν να σκέφτεται τον Άνθρωπο σαν ΟΝ ΛΟΓΙΚΟ…μα πόσο απέχει αυτό από την πραγματικότητα…
ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΔΕΝ ΤΟ ΔΕΧΟΜΑΙ…

quote:
Τον Χριστό γιατί τον ακολούθησαν οι 12 Απόστολοί ;
Κάθισαν και ανέλυσαν αυτήν την επιθυμία τους ;
Έβαλαν κάτω την λογική και είπαν ας παρατήσουμε τις δουλειές μας και ας ακολουθήσουμε αυτόν τον ρακένδυτο που ισχυρίζεται ότι είναι ο Υιός του Θεού...Και ας μας χλευάζουν και ας μας κυνηγούν εμείς θα θυσιαστούμε γιά να διαδώσουμε την διδασκαλία του αφού δεν έχουμε τίποτε καλύτερο να κάνουμε...
Όχι βέβαια .
Αφουγκράστηκαν την Ψυχή τους .
Ανοιξαν την καρδιά τους .
Ηταν τόσο συγκλονιστικό αυτό που τους συνέβαινε ώστε η λογική έπαψε να λειτουργεί .
Όταν θα νιώσεις αυτό τότε θα καταλάβεις.


Μα και το Βούδα ακολούθησαν πολλοί ΝΑΓΚΟΥΑΛ… Είδες στη συνέχεια κανένα ΒΟΥΔΑ? Μήπως κάνα άλλο ΧΡΙΣΤΟ? Αναρωτήθηκες μήπως εσύ… πως και αφού ορισμένοι απαρνήθηκαν τα πάντα για να γνωρίσουν*(ΘΕΟ/ΝΙΡΒΑΝΑ…)... καν δεν πλησίασαν?
Μη μιλάς σε παρακαλώ… για γυναικούλες, καλόγερους και ψυχούλες που προσεύχονται. Ξέρω καλά που βρίσκονται….Μακριά από εκεί που ελπίζουν…

Άλλο είναι ο ακόλουθος, και άλλο να είσαι original, ΑΥΘΕΝΤΙΚΟΣ.

Ο Χριστός ο Βούδας, ο Σωκράτης…είπαν το τραγούδι τους….αυτό που βίωσαν…Αν σαν ψυχές είμαστε μοναδικές…έχουμε να βρούμε το δικό μας τραγούδι…όχι κάποιου αλλού!!! Να είμαστε ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΙΔΙΟΙ, ΑΥΘΕΝΤΙΚΟΙ….όχι το καρμπόν των άλλων….

Σκέψου αυτή τη φράση, είναι απλή…όχι τόσο φιλοσοφική…

quote:
Τι είναι η ένωση με το Θείο αν όχι η βαθύτερη επιθυμία της Ψυχής ;

Αν σου δοθούν τα επίγεια *(καλά)…(πλούτη, γυναίκες, δύναμη)….και συνεχίσεις μέσα σου να στρέφεσαι προς τα εκεί….ΕΙΝΑΙ!

Μα δεν είναι χαρακτηριστικό και των ΦΙΛΟΣΟΦΩΝ αυτό?

Μην γράφεις λοιπόν για γυναικούλες κεράκια και προσευχες…. και βιώματα… ψυχούλας….και ότι δεν συγκρίνεται… με ΑΙΩΝΕΣ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑΣ!!!

ΒΓΕΣ ΨΥΧΗ ΜΟΥ Ο ΘΕΟΣ ΝΑ ΜΠΕΙ….Είναι φράση μεγάλου χριστιανού ΜΥΣΤΗ. Σου λέει κάτι?
Αν θέλετε να με γνωρίσετε….πρέπει να σκοτώσετε τους γονείς σας, τα αδέρφια σας….Λόγια του Χριστού και ΑΥΤΑ….ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΙΚΟΝΙΤΣΕΣ έλεγε ΝΑΓΚΟΥΑΛ…τις ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΕΣ ΕΙΚΟΝΙΤΣΕΣ που εχουμε μεσα μας...

Τι να βιώνει λοιπον η γυναικούλα…. μπροστά στην εικονιτσα….?

Μήπως εσύ γνωρίζεις… τι βίωνε ένας Πλάτωνας? Ένας Σωκράτης? Ο Βουδας ο Ηράκλειτος η ο Παρμενίδης?

quote:
Επί χρόνια ,Πλάτωνα ,διάβαζα εσωτερικά βιβλία ,έκανα γιόγκα ,διαλογισμούς ,διατροφές κλπ όχι συνεχώς βέβαια ,άλλοτε περισσότερο άλλοτε λιγότερο άλλοτε καθόλου .
Τελικά έφτασα σε ένα σημείο να μην έχω γήινες επιθυμίες στην ζωή μου.
Άκουγα γύρω μου ανθρώπους να λένε ότι θέλουν ένα σπίτι ,παιδιά ,μεγαλύτερη δουλειά ,λεφτά κλπ αλλά εγώ το μόνο που ήθελα ήταν να νιώσω το θέλημα του θεού και προσευχόμουν διαρκώς γι’αυτό.
Και το ένιωσα .

Σέβομαι με τη σειρα μου εσενα και ότι βιώνεις ΝΑΓΚΟΥΑΛ…

Μα η Φιλοσοφία εκτός από ΒΙΩΜΑ είναι και βαθιά κατανόηση! Δεν θέτει ποτέ το πρόβλημα να ΕΧΕΙ η να μην έχει επιθυμίες….

Κατανόηση δεν είναι ΑΓΩΝΑΣ…. μα ελευθερία… Ελευθέρια από κάθε τι….από κάθε ΦΟΒΟ...Υπάρχει τέτοια ελευθερία ΝΑΓΚΟΥΑΛ?

ΑΝ υπαρχει.... είναι ΚΑΘΑΡΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ. Σε εκείνη την ενέργεια…που δεν υπάρχει ΦΟΒΟΣ....δεν ευδοκιμεί ο ΣΑΤΑΝΑΣ….

Έχει κατανοηθεί η ίδια η ΣΚΕΨΗ/ΣΚΕΠΤΟΜΕΝΟΣ... και τα ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ του ΕΑΥΤΟΥ....

Τέλος, ΝΑΓΚΟΥΑΛ....διακρίνω ευγένεια και σε σένα.
Δεν έχω προσωπικά με κανένα τίποτα,
δεν γράφω γιατί περιμένω οτιδήποτε
δεν με ενδιαφέρει να πείσω κανένα…
δεν λέω κουβέντες για να μπερδέψω εσένα και οποιοδήποτε….
δεν θέλω ούτε Έμεσα να κάνω κακό σε άλλο Συνάνθρωπο…
Κάποιο αγαπημένο πρόσωπο σήμερα, είπε μια κουβέντα παραπάνω…
Να το βρίσω και εγώ? Δεν θα έσβηνα μονομιάς… ότι γράφω και λέω… εδώ και ένα χρόνο?
Όχι μόνο στα μάτια αυτού του προσώπου….μα και στα δικά μου?

Συνεχίζω το τραγούδι...ο Αυλός μα και η Μούσα, είναι γλυκιά….

Καλημερα!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2003, 22:25:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πάντως είναι βέβαιο ότι τους συμβολισμούς περί του Εωσφόρου τους ενσωμάτωσαν ΟΠΩΣ ΕΠΡΕΠΕ οι ανώνυμοι γραφιάδες του 4ου αιώνα!

Και συγκεκριμένα: επειδή ΕΠΡΕΠΕ στα αρρωστημενα μυαλά τους ο Εωσφόρος να εκπροσωπεί ΤΟ ΑΠΟΛΥΤΟ ΚΑΚΟ, ταιριάξανε την ΗΜΕΡΑ ΣΤΑΥΡΩΣΗΣ ΤΟΥ ΙΗΣΟΥ (Παρασκευή) ΜΕ ΤΟΝ ΣΥΜΒΟΛΙΣΜΟ ΤΗΣ ΑΦΡΟΔΙΤΗΣ.

Άν και οι 4 ευαγγελιστές (!)με τις ημερομηνίες περί της σταύρωσης ΔΕΝ συμφωνούνε, στα ξαφνικά στο θέμα της ημέρας εντοπίζουμε εναν ΕΠΙΠΛΑΣΤΟ ΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΟ! (άχ αυτό το κόψε ράψε...)

Η σημασία αυτού του επίπλαστου συγχρονισμού ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ για τους άθλιους πλαστογράφους μοναχούς.

Η Παρασκευή ΗΤΑΝ Η ΗΜΕΡΑ ΤΟΥ ΠΛΑΝΗΤΗ ΑΦΡΟΔΙΤΗ, Ο ΟΠΟΙΟΣ ΛΕΓΟΤΑΝ ΚΑΙ ΕΩΣΦΟΡΟΣ!! Κατα συνέπεια, ο Ιησούς σύμφωνα με την συμβολική λογική ΟΦΕΙΛΕ ΝΑ ΠΕΘΑΝΕΙ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΤΟΥ ΑΝΤΙΠΑΛΟΥ ΤΟΥ!!!

Για τον ίδιο λόγο άλλωστε ΑΠΑΓΟΡΕΥΑΝ επί αιώνες την χρήση χάλκινων σκευών κατα την ευχαριστία του Μυστικού Δείπνου, διότι απλούστατα ο χαλκός είναι το μέταλλο της Αφροδίτης και του Εωσφόρου....

Για αυτούς τους άθλιους "συμβολισμούς" είχανε βλέπετε αρκετό χρόνο στα μαύρα τους υπόγεια.

Βέβαια, επειδή οι αφηγητές του 4ου αιώνα ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΕΒΡΑΙΟΙ (πράγμα που προκύπτει απο τα αμέτρητα τους λάθη) δέν είχαν στην διάθεση τους επαρκή στοιχεία εβραϊκών συμβολισμών, και έτσι το ρίξανε....στον Εωσφόρο.

Άντε ρε καημένοι της χριστολογίας...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nagual
Μέλος 2ης Βαθμίδας


174 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2003, 00:11:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nagual  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σας !

Φίλε Πλάτωνα δεν αμφισβητώ σε καμμία περίπτωση την λογική και την φιλοσοφία αρκεί να χρησιμοποιούνται σωστά και στα δικά τους πεδία η κάθε μία .
Στο πεδίο της μεταφυσικής και της θεολογίας όμως είναι ΣΧΕΔΟΝ άχρηστες .
Λες :

quote:
Η λογική στην πράξη το μόνο που μπορεί να προσφέρει, είναι στο να δει… τι ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ αλήθεια

Ούτε σε αυτό είναι το απόλυτο εργαλείο .Επειδή η λογική εξαρτάται ολοκληρωτικά από την Γνώση .
Αν κάτι δεν συμβαδίζει με τις έως τώρα γνώσεις μας ,αυτόματα η λογική δεν μπορεί να γνωρίσει αν είναι η όχι αλήθεια .
Αν μάλιστα κάτι ξεπεράσει κατά πολύ τις γνώσεις μας μπορεί να το αναγνωρίσουμε σαν παράλογο ενώ μπορεί να είναι απόλυτα αληθινό .

Πιστεύω θα αναγνωρίζεις ότι η Γνώση του Σύμπαντος είναι αιωνίως εξελλισόμενη και ατελεύτητη .
Δεν πιστεύω να νομίζεις ότι απέχουμε κάτι λίγο από την Απόλυτη Γνώση...

Ετσι χωρίς να λαμβάνεις τα παραπάνω σαν δεδομένα σίγουρα πολλά από αυτά που είχε πει ο Χριστός θα σου φαίνονται παράλογα .

Ο Χριστός είχε πει ότι αν δεν ήσαστε σαν τα παιδιά δεν θα μπείτε στην βασιλεία των Ουρανών .
Προυποθέτει αγνότητα όχι φιλοσοφία .
Η Βασιλεία των Ουρανών είναι Κρυστάλινη Αγάπη .
Είναι ανοιχτή γιά όλους .
Όχι γιά τους κατέχοντες την Γνώση σύμφωνα με τα ανθρώπινα μέτρα και σταθμά .
Αλλά γιά τους ταπεινούς και όχι τους αλαζόνες ,τους έχοντες Αγάπη και όχι μίσος .
Το να προσπαθήσεις να φτάσεις το Θείο με την φιλοσοφία είναι σαν να προσπαθείς να φτάσεις στον Ήλιο με αερόστατο .

Όταν φτάσεις το Θείο με την Χάρη του Θεού σου προσφέρεται και η Γνώση η Ουράνια όχι η γήινη που πάντα θα είναι ατελής .


quote:
Ο Χριστός ο Βούδας, ο Σωκράτης…είπαν το τραγούδι τους….αυτό που βίωσαν…Αν σαν ψυχές είμαστε μοναδικές…έχουμε να βρούμε το δικό μας τραγούδι…όχι κάποιου αλλού!!! Να είμαστε ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΙΔΙΟΙ, ΑΥΘΕΝΤΙΚΟΙ….όχι το καρμπόν των άλλων….


Φυσικά και σαν ψυχές θα βρούμε το δικό μας τραγούδι .
Απαραίτητη προυπόθεση που την ανέφεραν όλοι ;
ΟΙ ΑΡΕΤΕΣ .

quote:
Μην γράφεις λοιπόν για γυναικούλες κεράκια και προσευχες…. και βιώματα… ψυχούλας….και ότι δεν συγκρίνεται… με ΑΙΩΝΕΣ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑΣ!!!

Το γράφω και το υπογράφω .
quote:
Μα η Φιλοσοφία εκτός από ΒΙΩΜΑ είναι και βαθιά κατανόηση! Δεν θέτει ποτέ το πρόβλημα να ΕΧΕΙ η να μην έχει επιθυμίες….

Κατανόηση δεν είναι ΑΓΩΝΑΣ…. μα ελευθερία… Ελευθέρια από κάθε τι….από κάθε ΦΟΒΟ...Υπάρχει τέτοια ελευθερία ΝΑΓΚΟΥΑΛ?

ΑΝ υπαρχει.... είναι ΚΑΘΑΡΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ. Σε εκείνη την ενέργεια…που δεν υπάρχει ΦΟΒΟΣ....δεν ευδοκιμεί ο ΣΑΤΑΝΑΣ….



Υπάρχει ελευθερία Πλάτωνα αλλά δεν προυποθέτει κατανόηση .
Είπαμε με τα μέτρα τα γήινα ποτέ δεν θα κατανοήσεις απόλυτα .
Υπάρχει ελευθερία από κάθε φόβο φίλε Πλάτωνα .
Προυποθέτει την Δύναμη της Αγάπης .
Μέσα στην Αγάπη δεν υπάρχει φόβος .
Όλα λάμπουν .
Και ναι είναι καθαρή ενέργεια και ναι δεν υπάρχει φόβος και ναι εκεί δεν ευδοκιμεί ο Σατανάς .
ΣΤΗΝ ΑΓΑΠΗ .

Εδώ όμως στη Γη να είσαι σίγουρος ότι ευδοκιμεί .
Αλλά όχι γιά πολύ ακόμα...

ΚΑΛΟ ΒΡΑΔΥ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2003, 06:25:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για σου φιλε Ναγκουαλ,

quote:
Φίλε Πλάτωνα δεν αμφισβητώ σε καμμία περίπτωση την λογική και την φιλοσοφία αρκεί να χρησιμοποιούνται σωστά και στα δικά τους πεδία η κάθε μία .
Στο πεδίο της μεταφυσικής και της θεολογίας όμως είναι ΣΧΕΔΟΝ άχρηστες .

Μην βιάζεσαι να βγάλεις έξω τη λογική! Ίσως βρεις μια μέρα πως το απόλυτα λογικό είναι πολύ πιο κοντά στο θειο, παρότι η ψυχόπονη γυναικούλα. Έτσι ένας Πλάτωνας η Πλωτίνος (Τι πιο μεταφυσικό?) είναι άχρηστοι?
Αυτά που λένε οι (άγιοι) πατέρες... σε πληροφορώ πως αν διαβάσεις τιμαιο / εννεαδες... τα περισσότερα θα τα βρεις…
Άσε αυτά που γράφει ο… Αυγουστίνος.... Για θεολογία μιλώ.

Επαναλαμβάνω. Η Λογική είναι εργαλείο που βλέπεις την Πλάνη! Και υπάρχει μεγάλη διάφορα στο τι είπε ο Χριστός…. και στο τι έχει προστεθεί η πράττεται από αλλόφρονες χριστιανούς… Ολοι το ίδιο λένε, *(αγάπη του Χριστού)…και αγάπη δεν έχουν! Ειναι χωρισμένοι, διχασμένοι…και αντιδραστικοί….. αν κάτι δεν συμφωνεί με τα πρότυπα τους. *(Πιστεύω, Δοξασίες, Δόγματα) γινονται επιθετικοι!
Οι σπάνιες εξαιρέσεις πραγματικων χριστιανών, *(Giordano Bruno) αρνιόταν να ασπασθεί το ΣΤΑΥΡΟ….(ΣΥΜΒΟΛΟ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΥ) ερίφθει εις πυρρά από τους ίδιους!
*Πρόσεξε, όχι από άπιστους….μα από την ανώτερη ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΗ καιπνευματική δύναμη της εποχής….Τι ΑΓΑΠΗ ΚΑΙ ΑΥΤΗ!!!…Λες και ο Χριστός κυκλοφορούσε στη Γαλιλαία με ένα σταυρό….η είπε κάπου, όταν θα φύγω….να με προσκυνάτε…η μαμά μου ήταν παρθένα…..και αλλά πολλά τέτοια ΠΑΡΑΛΟΓΑ….. που αν η ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ έχει κάποια ελπίδα*(έστω και με αερόστατο να κάνει κατά τον ΗΛΙΟ) η ανθρώπινη βλακεία είναι καταδικασμένη δια παντός.

Φιλε Ναγκουαλ, πρέπει να έχουμε την ευαισθησία μα και το θαρρος να δούμε ορισμένα πράγματα… Δεν θα πάω μακριά σε Σταυροφορίες..*(Μην με μπερδευεις σε παρακαλω με ΕΘΝΙΚΟ...ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ) Μόλις πριν 60 χρόνια το 95% των ιταλών ήσαν οι ΚΑΘΟΛΙΚΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ, έτοιμοι να σκοτώσουν και να σκοτωθούν, σήμερα είναι οι ΔΗΜΟΚΡΑΤΕΣ ΚΑΘΟΛΙΚΟΙ. ΤΙ ΑΛΛΑΞΕ ΣΤΗ ΖΩΗ ΤΟΥΣ Ο …ΧΡΙΣΤΙΑΝ_ΙΣΜΟΣ? Και αυτά ισχύουν και για τους ΓΕΡΜΑΝΟΥΣ ΓΙΑ εμας και κάθε ΛΑΟ…

ΤΟΝ ΠΙΣΤΟ τον ΑΚΟΛΟΥΘΟ…….οι ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ/ΠΕΡΙΣΤΑΣΕΙΣ της ΖΩΗΣ…ΤΟΝ ΚΑΝΟΥΝ ΟΤΙ ΘΕΛΟΥΝ! Για αυτό χρειάζεται Η ΒΑΘΕΙΑ ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ που έχω γράψει πολλές φορές είναι της καρδιάς…Χωρίς την ΕΝΩΣΗ ΝΟΥ / ΚΑΡΔΙΑΣ… υπάρχει ΠΡΟΣΕΥΧΗ και το ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ της ΠΡΟΣΕΥΧΗΣ…Όσο υπάρχει αυτός ο διχασμός….δεν υπάρχει ένωση με το θειο…υπάρχει Πίστη μα όχι η ΦΛΟΓΑ ΤΗΣ ΑΓΑΠΗΣ!

Τα ίδια λέμε?

Αν λέμε τα ίδια... ας μην επαναλαμβανόμαστε.

Στο εσωτερικά γράφουν πολλοι αλλάζοντας συνεχώς θέσεις. Το λένε ΠΟΛΛΑΠΛΟΤΗΤΑ και συγχέουν μεταξύ τους διάφορες έννοιες….πέφτοντας συνεχώς σε αντιθέσεις που καν οι ιδιοι...δεν είναι σε θέση να διακρίνουν…

Χρειάζεται Τάξη φίλε ΝΑΓΚΟΥΑΛ για να μην τα κανείς όλα μέσα στην ψυχούλα σου μανέστρα….και να τα προσφέρεις μετα σαν Φωςσε αδαείς!
Και εδώ καλούμαστε να διακρίνουμε τον πραγματικά φωτισμένο Χριστό από τα άρπα κόλλα ακολουθων!

Με Κάποιον άλλο φίλο Χριστιανό σε συζήτηση μας, μου ανέφερε την ΑΓΑΠΗ του Χριστού... σαν μέσο…προς το θειο.

Η απάντηση μου…ΕΔΩ ΚΑΙ ΧΡΟΝΟ... ισχύει και τώρα!

Το μέσω κάποιου αλλού…. σημαίνει πως η καρδιά κάνει χρήση του ΝΟΥ, και ΝΟΥΣ… είναι πάντα δημιούργημα του ΧΡΟΝΟΥ….. Τώρα πως θα τα καταφέρει να τελειώσει ο ΝΟΥΣ…. μέσα στην καρδιά….. Βλέπω τον ΑΓΙΟ, να κάνει προσπάθειες να φτάσει το ποθούμενο (ΕΚΣΤΑΣΗ ΜΥΣΤΗ…. ΑΓΙΟΥ…) ….. μα χωρίς κατανόηση της ΣΚΕΨΗΣ... να ξαναπέφτει στο δείχτη της!..

ΝΑΓΚΟΥΑΛ… ίσως για μερικούς…να αγαπάς, σημαίνει να έχεις επίγνωση της ΑΙΩΝΙΟΤΗΤΟΣ…

Καλημερα...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AION
Μέλος 3ης Βαθμίδας


753 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2003, 08:25:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AION  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Με την λογική δεν έχεις καμία τύχη στην πνευματική πορεία.
Τα πάντα είναι ενέργεια!
Η "ψυχόπονη γυναικούλα" (αλήθεια γιατι γυναικούλα ?) εκπέμπει ενέργεια. Λέει η "γυναικούλα" "Ιησούς Χριστός Νικά" .... Σου φαίνεται γελοίο ? Επειδή δεν έχει τον γλωσσικό πλούτο να εκφράσει με κάποιο διανόημα την έλξη της στο φώς και σε αυτό που αντιπροσωπεύει ο Χριστός ?
Ποιός μπορεί να κρίνει την ποιότητα της ενέργειας και της δόνησης των λόγων της?
Ξαναλέω ... ΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΡΙΝΕΙ ΠΟΙΟΤΗΤΕΣ ΕΝΕΡΓΕΙΩΝ ?
Είσαι σε θέση να κρίνεις Πλάτωνα ?

Με την λογική δεν έχεις καμία τύχη στην πνευματική πορεία, αυτό που χρειάζεται είναι η ΦΩΤΗΣΗ...
Με την λογική κυνδυνεύεις να θεοποιήσεις τις προβολές του μυαλού σου την μεγαλύτερη ευδαιμονία θα σου την προσφέρει η σιωπή του νού.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2003, 09:24:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τα πάντα είναι ΕΝΕΡΓΕΙΑ…

AION!!!!!!

Και οι φιλόσοφοι τι έλεγαν? Μήπως περίμεναν ΙΣΜΟ να το μάθουν?

Οι υλιστές τι το διαφορετικό λένε?….μιας και αυτό είναι το πιστεύω τους…

Οι επιστήμονες?

Οι βουδιστες?

Άρα φιλαράκο….το πνεύμα και το ποδόσφαιρο (ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ) …είναι το ίδιο!!!!

ΟΥΡΑΝΙΑ ΦΩΤΗΣΗ ΑΥΤΗ!

Ε τότε ας πάω καλύτερα στο γήπεδο παρά να γράφω στο εσωτερικά…. μιας και δεν ξεχωρίζω τις ενέργειες!

quote:
Και μιά γυναικούλα που την βλέπεις να ανάβει ένα κεράκι και να προσεύχεται δεν ξέρεις τι βιώνει στην Ψυχή της ..

Για το ΓΥΝΑΙΚΟΥΛΑ….κοίτα ΤΗΝ ΠΗΓΗ της έκφρασης….(ΝΑΓΚΟΥΑΛ)

quote:
Με την λογική δεν έχεις καμία τύχη στην πνευματική πορεία, αυτό που χρειάζεται είναι η ΦΩΤΗΣΗ...
Με την λογική κυνδυνεύεις να θεοποιήσεις τις προβολές του μυαλού σου την μεγαλύτερη ευδαιμονία θα σου την προσφέρει η σιωπή του νου.

Διάβασε καλύτερα τι γράφω ΑΙΟΝ… Δεν λέω πως κάπου πας….μα πως βλέπεις τι δεν είναι σωστό, και δη την βλακεία!

Βλέπω πρόοδο πάντως…Μας είχες πρήξει μέχρι τώρα με την προσευχή….και ξαφνικά περνάς… στη σιωπή του ΝΟΥ!

Ας είναι…κάτι είναι και αυτό!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AION
Μέλος 3ης Βαθμίδας


753 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2003, 10:00:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AION  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Άρα φιλαράκο….το πνεύμα και το ποδόσφαιρο (ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ) …είναι το ίδιο!!!!
Ε τότε ας πάω καλύτερα στο γήπεδο παρά να γράφω στο εσωτερικά…. μιας και δεν ξεχωρίζω τις ενέργειες

Αυτά τα εφυολογήματα να μην έλεγες ρε Πλάτωνα...

quote:
Βλέπω πρόοδο πάντως…Μας είχες πρήξει μέχρι τώρα με την προσευχή….και ξαφνικά περνάς… στη σιωπή του ΝΟΥ!

Ναι καταλαβαίνω πως την έχεις δεί...και γιαυτό είναι πολύ δύσκολο να συζητήσω μαζί σου.

Η σιωπή του νού είναι η μεγαλύτερη προσευχή.
Αν εσύ έχεις μείνει οτι προσευχή είναι κάνω το σταυρό μου στα γρήγορα και λέω και ένα πατερ ημών φυσικά και θα σου φαίνεται σαν "πρήξιμο" αν κάποιος μιλάει για προσευχή.
Ή προσευχή είναι η ανάδυση του θείου εαυτού μας, του εαυτού που έχουμε θάψει στην λήθη, είναι "κυριαρχία" πνεύματος, είναι επικοινωνία... και βασική προυπόθεση για την επικοινωνία αυτή είναι να σιγήσει ο ΝΟΥΣ και η ΛΟΓΙΚΗ, γιατι αυτά είναι τα δεσμά που δεν μας αφήνουν να αφουγκραστούμε το θείο.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 4 Σελίδες:
  1  2  3  4
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy