ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΕΠΑΝΑΣΤΑΤΗΣ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΔΙΟΝΥΣΟΣ
Νέο Μέλος


12 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2002, 11:04:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΔΙΟΝΥΣΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΥΠΑΡΧΕΙ ΘΕΟΣ ?
ΜΗΠΩΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΟΙ ΣΤΟ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΟΥΜΕ ΣΕ ΑΥΤΟ ?
ΑΝΑΖΗΤΟΥΜΕ ΚΑΤΙ ΑΝΥΠΑΡΚΤΟ ΜΕ ΤΗΝ ΜΟΡΦΗ ΠΟΥ ΤΟ ΑΠΟΔΙΔΟΥΜΕ ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2002, 11:21:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σε καλωσορίζω και απο "εδώ" Διόνυσε".
Εχουμε ήδη ξεκινήσει κάποια θέματα να παραθέσουμε περί Θεού, αλλά και περι Διαβόλου...
Πές μας τη δική σου οπτική στο θέμα, την άποψή σου και θα δείς οτι ολοι θα έχουν κάτι να προσθέσουν στο θέμα σου...

Κέλσος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Darkangel_78
Πλήρες Μέλος

Egypt
1013 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2002, 16:21:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Darkangel_78  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλωσόρισες στην παρέα μας!!!!!!!
Αν θες τη γνώμη μου,ναι,θεός υπάρχει αλλά όχι όπως τον ορίζουν οι θρησκείες,δηλαδή τιμωρός ή πατέρας ή ότι άλλο θες.Πιστεύω ότι είναι μια ανώτερη δύναμη για την οποία δεν ξέρουμε ΤΙΠΟΤΑ,έχουμε διαισθητικά μόνο αντιληφθεί την παρουσία της.....
Άλλοι λένε ότι κρύβεται πίσω από το μεγαλείο του σύμπαντος,το θαύμα της ζωής,τη δύναμη της φύσης....Άλλοι λένε ότι είναι μέσα μας και ότι όλοι είμαστε εν δυνάμει Θεοί.Ο Κέλσος θα φωνάζει ότι σε μπέρδεψα,αλλά αν καταφέρω να βρω την άκρη,θα τη βρούμε όλοι μαζί....Φιλιά πολλά και περιμένω απόψεις....Ο Σκοτεινός σας Άγγελος...

Ποιό το αληθινό μέγεθος της σκιάς σου;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΔΙΟΝΥΣΟΣ
Νέο Μέλος


12 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2002, 18:28:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΔΙΟΝΥΣΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΠΩΣ ΕΤΣΙ ΤΑ ΒΛΕΠΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ Darkangel 78 KAI ΔΕΝ ΜΕ ΜΠΕΡΔΕΨΕΣ ΑΣ ΜΗΝ ΑΝΗΣΥΧΕΙ Ο KELSOS, ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΠΟΥ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΞΥΠΝΑ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΡΑΤΑ ΤΗΝ ΕΤΟΙΜΗ ΜΑΣΗΜΕΝΕΙ ΤΡΟΦΗ ΠΟΥ ΜΑΣ ΔΙΝΟΥΝ ΑΠΟ ΤΑ
ΠΡΩΤΑ ΜΑΣ ΧΡΟΝΙΑ, ΚΑΤΑ ΒΑΘΟΣ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΟΙ ΣΤΟ ΝΑ ΑΝΑΚΑΛΥΨΟΥΜΕ ΠΟΤΕ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΟΝΟΜΑΖΟΥΜΕ ΘΕΟΣ .
ΧΡΕΙΑΖΕΤΕ ΝΑ ΔΙΩΞΟΥΜΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΦΟΒΟΥΣ ΜΑΣ ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ
ΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟ ΚΑΙ ΣΚΕΨΗ , ΜΑΣ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΝΙΩΘΟΥΜΕ ΟΤΙ ΚΑΤΙ ΛΕΙΠΕΙ ΚΑΙ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΠΑΝΤΑ
Ο ΦΟΒΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΧΕΙΡΟΤΕΡΟΣ ΕΧΘΡΟΣ Σ' ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΨΑΧΝΟΥΝ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΤΟΝ KELSO KAI THN DARKANGEL ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΛΩΣΟΡΙΣΜΑ
ΣΤΟ SITE .. ΔΙΟΝΥΣΟΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2002, 20:43:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέριζώ τη παρέα μας...
'Οντως Σκοτεινέ 'Αγγελε, δε μπερδεύεις κανέναν (φαντάζομαι).

Καταρχάς φίλοι μου, το να διερωτώμαστε "τι είναι ο Θεός", του έχουμε ΗΔΗ δώσει και ΥΠΟΣΤΑΣΗ, άρα λέμε ότι υπάρχει!!!
Αν θέλετε ας προσεγγίσουμε το θέμα αυτό ΑΦΑΙΡΕΤΙΚΑ, δηλαδή να δούμε ΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΘΕΟΣ, ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Ο ΘΕΟΣ κλπ.
Το βρίσκω πιό "εύκολο" απο το να δώσω ορισμό σε κάτι που όπως λέτε, "δε μπορούμε να το κατανοήσσουμε λόγο το ότι είμαστε μικροί σε σχέση με αυτό".

Εάν φίλε μου Διόνυσε, έβλεπα τα πράγματα απο τη δική σου σκοπιά, θα "αισθανόμουν" και ΚΑΤΑΔΙΚΑΣΜΕΝΟΣ στο να μείνω για ΠΑΝΤΑ "μικρός" χωρίς να μπορέσω να "μεγάλωσω" και να αντιληφθώ το ΟΛΟΝ...
Ας μη μείνουμε όπως πολύ σωστά είπες στο να "θεωρούμε τα πράγματα όπως μας τα έμαθαν στα πρώτα μας χρόνια"... αλλά να βγούμε έξω απο τα "καθιερωμένα" και ΑΝΑΚΑΛΥΨΟΥΜΕ ΜΟΝΟΙ ΜΑΣ πώς έχουν τα πράγματα, ΠΑΝΤΑ απο τη σκοπιά που τα παρατηρούμε ΕΜΕΙΣ!!!

Ας νικήσουμε το φόβο μας όπως χαρακτηριστικά είπες και ας βρούμε το θεό που υπάρχει, όπως είπε ο Σκοτεινός 'Αγγελος....

Κέλσος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Darkangel_78
Πλήρες Μέλος

Egypt
1013 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2002, 21:10:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Darkangel_78  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σας και πάλι.Ο Κέλσος είχε δίκιο όσον αφορά την "αφαιρετική" προσέγγιση του θέματος.
Ετυμολογικά, η λέξη θεός βγαίνει από το ρήμα "θέω" που σημαίνει ότι κινούμαι με μεγάλη ταχύτητα αιωνίως.Άρα θεός δεν είναι εκεί που όλα είναι στάσιμα και αδρανή.Αυτό πιστεύω ότι συμβολίζει την δυνατότητα του αθρώπου για εξέλιξη.Αναλογιστείτε τη διαδρομή του ανθρώπου στην ιστορία και θα καταλάβετε τί εννοώ.Όσον αφορά τη θρησκεία έτσι όπως τη διδασκόμαστε,είναι η μισή αλήθεια άρα χειρότερη και από ψέμα.Ο θεός όπως και αν τον εννοείς (ή δεν τον εννοείς) δε χωρά σε καλούπια.Όχι ότι πιστεύω φανατικά,αλλά πιστεύω σε ΕΜΕΝΑ και δε φοβάμαι γιατί ο χειρότερος εχθρός μου δεν είναι ο μη-θεός αλλά ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ. Αν οι πράξεις μου,τα λόγια μου εναρμονίζονται με αυτό που είμαι και αν η ψυχή μου δεν αισθάνεται τύψεις και ενοχές,τότε πιστεύω ότι θα έχω βρει το μικρό θεό (ή καλύτερα τη μικρή θεά) που υπάρχει μέσα μου.Σας χαιρετώ προς το παρόν.Ο Σκοτεινός σας Άγγελος.

"Ποιό το αληθινό μέγεθος της σκιάς σου;"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2002, 01:34:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όμορφα πράγματα λέτε σε αυτό το topic.

Εγώ το μόνο που θέλω να προσθέσω είναι ότι ο Πλωτίνος δίνει άλλη ετυμολογία στην λέξη, βγαίνει από το θεάομαι που σημαίνει βλέπω. Εξού και "θέα". Ο Θεός-Δημιουργός "βλέπει" ασκεί δηλαδή την "θεωρία" προς τον Κόσμο των Ιδεών, και "βλέποντας" το Ανώτερο Ένα, σχηματίζεται η δημιουργία κατα μίμηση (εικών και ομοίωση) του προτύπου που "θεάται". Η προσπάθεια αυτή έχει ως σκοπό το δημιούργημα να γίνει ένα με το πρότυπο.

Για αυτό ο Πλάτωνας την πραγματική Γνώση την θεωρεί ως "ανάμνηση". Όταν δημιουργείς, πράττεις, ζεις με οδηγό την ανάμνηση των Αρχετύπων τότε το κάνεις σαν θεική ψυχή.

Να γίνουμε Θεοί σημαίνει να "βλέπουμε" προς το Αρχέτυπο μας στους Ουρανούς και όχι τα κατώτερα δημιουργήματα που είναι διαστρεβλωμένα και παραμορφωμένα ("μιμήσεις μιμήσεων")

Μια πραγματική μελέτη των Εννεάδων του Πλωτίνου είναι πραγματικά κάτι που χρειαζόμαστε όλοι.

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2002, 02:10:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα συμφωνήσω ετυμολογικά με το Σκοτεινό μας 'Αγγελο, χωρίς να διαφωνώ με το φίλο μου τον Θώτ.
Η λέξη Θεός προέρχεται απο το Θέω = τρέχω επι ΚΥΚΛΟΤΕΡΟΥ πράγματος που δίνει την εντύπωση ότι ΠΕΡΙΣΤΡΕΦΕΤΑΙ.
Να γιατί οι Αρχαίοι 'Ελληνες Αστρολόγοι- Αστρονόμοι, ΘΕΩΠΟΙΗΣΑΝ τα ουράνια σώματα που παρατηρούσαν στον έναστρο ουρανό, τους ΠΛΑΝΗΤΕΣ, που κινούνται ΚΥΚΛΙΚΑ, πέριξ του νοητού τους άξονα.
Που είναι η Τζό να τα διαβάσει αυτά για την Αστρολογία....

Πόση σοφία κρύβει η γλώσσα μας!!!

Τώρα κατα τη δική μου εκτίμηση πάντα (και δεν είμαι Πλωτίνος), το "Θεάομαι" που μας παραθετει ο Θώτ ("θεάσομαι", "θεάομαι"), σημαίνει "βλέπω", θεωρώ, επιθεωρώ, παρατηρώ. Παράγωγό του είναι ο Θεατής.
Ο Θεατής φυσικά έχει να κάνει με το Θέατρο που σα λέξη σημινει "Φέρω επι της σκηνής", δηλαδή ΕΜΦΑΝΙΖΩΑ, ΦΕΡΩ ΤΙΝΑ ΣΤΟ ΦΩΣ!!!

Φίλε Θώτ, να που έχουμε "δίκιο" να λέμε τα περι ΟΡΘΟΓΡΑΦΙΑΣ. Εδώ επαληθευόμαστε...
Που είσαι elenbous να το διαβάσεις.....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2002, 07:50:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ "είμαι" και ΔΕΝ είμαι ο Πλωτίνος...χα, χα..και για να μην αντιγραψω τον "ευτό" μου, θα παραθέσω τις απόψεις κάποιον άλλων σοφών, μιάς και το ερώτημα είναι τόσο πολύπλοκο που εάν γνωρίζαμε την απάντηση θα είμασταν οι ιδιοι Θεοί....
ΘΑΛΗΣ
Το παλαιότερο από τα όντα είναι ο Θεός, διότι είναι αγέννητος, Το ωραιότερο δημιούργημα είναι ο κόσμος, διότι είναι έργο Θεού ,Το μεγαλύτερο ο χώρος, διότι χωράει τα πάντα ,το γρηγορότερο ο νους, διότι τρέχει παντού, Το ισχυρότερο η ανάγκη, διότι κυριαρχεί σε όλα, Το σοφότερο ο χρόνος, διότι ανακαλύπτει τα πάντα.

Ερμής ο Τρισμέγιστος : « Καμία σκέψη μας δεν θα μπορούσε να δεχτεί το Θεό, καμία γλώσσα δε θα μπορούσε να τον προσδιορίσει. Αυτό που είναι ασώματο, αόρατο, άμορφο είναι αδύνατο να γίνει κατανοητό από τις αισθήσεις μας, αυτό που είναι αιώνιο είναι αδύνατο να μετρηθεί από το μικρό μέτρο του χρόνου. Άρα ο Θεός είναι άφατος.Ο Θεός μπορεί πράγματι, να μεταδώσει σε μερικούς εκλεκτούς την τέχνη να υπερβούν τα φυσικά πράγματα για να παρατηρήσουν μιαν ακτίνα της υπέρτατης τελειότητας του, αλλά αυτοί οι εκλεκτοί δε βρίσκουν τα κατάλληλα ακριβώς λόγια για να μεταφέρουν σε λαϊκή γλώσσα το άυλο όραμα που τους έκανε να ανατριχιάσουν. Εξηγούν στην ανθρωπότητα τις δευτερεύουσες αιτίες των δημιουργιών που περνούν κάτω από τα μάτια τους, όπως οι εικόνες της παγκόσμιας ζωής αλλά η αρχική αιτία παραμένει σκεπασμένη και δε θα μπορέσουμε να την καταλάβουμε παρά μόνο διασχίζοντας το θάνατο…».

Θεός είναι όλα αυτά που δεν καταλαβαίνουμε είναι το Χαός και η τάξη , η πηγή και η κατάληξη....

Ο πολύ μικρός παραχαράκτης πλωτίνος...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2002, 10:40:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καθόλου "παραχαράκτης", ίσα ίσα τιμήτής της ΓΝΩΣΗΣ που μας προσέφερε ο γίγαντας του Πνεύματος που ονομάστηκε ΚΑΙ Πλωτίνος, μέσα στον αέναο κύκλο των ΜΕΤΕΝΣΑΡΚΩΣΕΩΝ ΤΟΥ.
Σε είχα χάσει φίλε μου και μαλλον έπρεπε να σε "μνημονεύσω" για να εφανιστής
Ειλικρινά έχω "κολυμπίσει" σε πάρα πολλά βιβλία που ερευνούν το θέμα, σε πάρα πολλές φιλοσοφικές θεωρήσεις.
Δεν τις αναφέρω, γιατί θα "τρέξει" ο νέος μας φίλος Διόνυσος να πεί πώς είναι απο εκείνες τις ιδέες που μας μεγάλωσαν τόσα χρόνια με μασημένες τροφές

Κατασταλάζω όμως σε αυτό που έμαθα απο τον Τζορντάνο Μπρούνο (που άρθο για το "ποιός ΕΙΝΑΙ" παραθέτω στα άρθρα του Esoterica.gr).

"Ο Θεός είναι ένας ΚΥΚΛΟΣ
που το κέντρο του είναι ΠΑΝΤΟΥ
και η περιφέρειά τοτ ΠΟΥΘΕΝΑ"

Ας κάνουμε μιά ακόμα γόνιμη σκέψη σε συνδιασμό της ετυμολογίας που παρέθεσα μαζί με το Σκοτεινό 'Αγγελο.
Θέω = Τρέχω, κινούμαι ΚΥΚΛΙΚΑ.

Αλλά και πάλι λέω να προσπαθήσουμε να κάνουμε μια πρσέγγιση ΑΦΑΙΡΕΤΙΚΗ.
Νομίζω πώς θα είναι πολύ ενδιαφέροντα τα "αποτελέσματα"...

Κέλσος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΔΙΟΝΥΣΟΣ
Νέο Μέλος


12 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2002, 10:42:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΔΙΟΝΥΣΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαιρομαι για τις προσπαθειες που κανανε ολοι οι παραπανω φιλοι αυτου του θεματος ,συμπληρωσα καποια κενα οπως γιατι θεωποιησαν τα ουρανια σωματα οι Αρχαιοι Ελληνες .
Οσο για το αν ειμαι ΚΑΤΑΔΙΚΑΣΜΕΝΟΣ στο να μεινω για παντα μικρος φιλε KELSO νιωθω οτι κανεις λαθος ,πιστευω οτι ο θεος γεννηθηκε απο εμας τους ιδιους για να μην νιωθουμε μονοι και να εχουμε καποιες ελπιδες οτι κατι υπαρχει πανω απο εμας ( να νιωθουμε ασφαλεια ).
ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΤΟ ΔΕΧΟΜΑΙ
ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΓΙΑΤΙ ΑΛΛΑ ΝΙΩΘΩ ΠΟΛΥ ΔΥΝΑΤΟΣ ΣΤΟ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΘΕΟΣ ..
ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΤΙΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΜΟΥ ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΕ ΜΕΝΑ
ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΤΟ ΧΑΟΣ ΓΙΑΤΙ ΛΟΓΟ ΤΟΥ ΧΑΟΥΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ...



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2002, 12:45:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Εάν φίλε μου Διόνυσε, έβλεπα τα πράγματα απο τη δική σου σκοπιά, θα "αισθανόμουν" και ΚΑΤΑΔΙΚΑΣΜΕΝΟΣ στο να μείνω για ΠΑΝΤΑ "μικρός" χωρίς να μπορέσω να "μεγάλωσω" και να αντιληφθώ το ΟΛΟΝ...

Φίλε μου Διόνυσε, σου παραθέτω ΚΑΙ πάλι το τι ακριβώς είπα.
Κατραχάς ΔΕΝ αναφέρθηκε σε εσένα, ΑΛΛΑ σε εμένα τον ίδιο. Αποφεύγω επιμελός το να "κρίνω" τους άλλους. Είναι κάτι που δε μου ταιριάζει.

Αν παρατηρήσεις προσεχτικά λοιπόν θα δείς ότι αναφέρομαι για το ΠΩΣ ΘΑ ΑΙΘΑΝΟΜΟΥΝ, εάν έβλεπα τα πράγματα (εγώ ο Κέλσος), απο τη ΔΙΚΗ ΣΟΥ οπτική σκοπία. Και το δικαιολογώ ώς αδυναμία στο να "αντιληφθώ το ΟΛΟΝ".

Τώρα για να "σχολιάσω" τα όσα παρακάτω είπες, έχω να πάραθέσω τα εξής.
Συμφωνώ με την άποψή σου "ότι ο 'Ανθρωπος γέννησε τον Θεό"!!! Με μια διαφορά όμως....
Αυτό ισχύει στη ΓΕΝΝΑ ΤΟΥ ΘΕΟΥ, ΓΙΑ ΤΟ ΠΩΣ ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ ΤΗΝ ΕΝΝΟΙΑ ΤΟΥ, ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΑ Ο ΚΑΘΕ ΕΝΑΣ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΠΟΥ ΑΝΑΡΩΤΙΕΤΑΙ.
Βλέπεις φίλε μου χρησημοποιής τη λέξη "ΠΙΣΤΕΥΩ" που σημαίνει ότι ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ, ότι ερευνάς.

'Οσο για το Σύμπαν, ΝΑΙ υπάρχει. Αλλά για πόσο;;;
Και όταν πάψει να υπάρχει, τι θα γίνει;;;
Μη βιαστής να μου απαντήσεις "σκοτεινή ενέργεια απο όπου και προήλθε".
Δεν ευσταθεί ώς απάντηση. Εγήρει ΠΟΛΛΑ ΕΡΩΤΗΜΑΤΙΚΑ.

Και ξαναλέω, οτι με την έννοια που εσύ αποδίδεις στον όρο "θεό", αναφέρεσαι σε όσα ΥΠΑΡΧΟΥΝ, σε όσα ΕΙΝΑΙ ΕΚΔΗΛΩΜΕΝΑ.
Και όσα ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΚΟΜΑ ΣΕ ΕΚΔΗΛΩΣΗ;;;
Ολα αυτά που υπόκεινται;;;
Ποιά "Αρχή" τους δίνει "νόμους" για να εκδηλωθόυν;;;

Κέλσος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΔΙΟΝΥΣΟΣ
Νέο Μέλος


12 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2002, 13:37:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΔΙΟΝΥΣΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ KELSO ΔΕΝ ΕΙΠΑ ΠΟΤΕ ΟΤΙ ΓΝΩΡΙΖΩ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΤΟ ΠΩΣ ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΙ.
ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΤΟ ΕΚΑΝΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΩ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ
ΑΠΟΨΕΙΣ ΑΠΟ ΑΛΛΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ.
ΔΕΝ ΚΡΥΒΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΕ ΕΚΦΡΑΖΕΙ ΚΑΜΙΑ ΘΡΗΣΚΕΙΑ.
ΟΧΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΝΙΩΘΩ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΝΩΤΕΡΟ
ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΠΩΣ ΝΙΩΘΩ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΠΕΡΑΣΤΕΙ ΣΕ ΓΡΑΠΤΟ ΛΟΓΟ
ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ ΑΠΟ ΑΙΣΘΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΣΚΕΨΕΙΣ

ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΠΟΛΛΑ ΒΙΒΛΙΑ ΓΙΑ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ
ΓΙ' ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΜΕ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ.

ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΑΝΑΛΥΣΕ ΜΟΥ ΤΗΝ ΛΕΞΗ ΧΑΟΣ.
ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΟΥ.

ΦΙΛΕ KELSO
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΡΕΜΒΑΣΗ ΣΟΥ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2002, 14:23:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βλέπω ότι ανοίγει μια όμορφη συζήτηση.

Δεν διαφωνώ καθόλου με τον ΔΙΟΝΥΣΟ αλλά και καθόλου με τον "Κέλσο".

θεωρώ ότι το να πιστεύεις στην ύπαρξη του Θεού δεν είναι απαραίτητο για να είσαι πνευματικός άνθρωπος. Ούτε οι Βουδιστές πιστεύουν στην ύπαρξη του Θεού αλλά είναι πολύ πιο πνευματικοί από πολλούς που πιστεύουν.

Από την άλλη ο Ηράκλειτος λέει:

«Ο Θεός είναι μέρα και νύχτα, χειμώνας και καλοκαίρι, χόρταση και πείνα, αλλάζει όπως η φωτιά, όταν ανακατεύεται με διάφορα μυρωδικά, ονομάζεται ανάλογα με την μυρωδιά του καθενός από αυτά». (Ιππόλυτος, Ελ., IX, 10,8).

Και ο Πλωτίνος, για την ανώτατη Θεότητα (το Έν) λέει:

«Φαντάσου μία πηγή που δεν έχει καμία άλλη προέλευση αλλά δίνει ολόκληρο τον εαυτό της στα ποτάμια. Κι όμως δεν καταναλώνεται από αυτά τα ποτάμια αλλά παραμένει αυτή η ίδια μέσα σε ηρεμία, ενώ τα ποτάμια που προκύπτουν από αυτήν, παραμένουν κατ’ αρχήν επί ένα διάστημα μαζί, προτού διαρρεύσουν άλλο εδώ κι άλλο εκεί. Ήδη όμως κάθε ποτάμι γνωρίζει πού θα εκβάλλει τα ρεύματά του. Ή φαντάσου ένα τεράστιο δένδρο, του οποίου η ζωική δύναμη διατρέχει ολόκληρο το δένδρο, αλλά η αρχέγονη αιτία παραμένει εντός αυτής και δεν διασκορπίζεται σε όλο το δένδρο. Έχει εγκαθιδρυθεί, κατά κάποιο τρόπο, μέσα στην ρίζα. Αυτή η αρχέγονη αιτία παρέχει έτσι στο δένδρο ολόκληρη την ζωή του μέσα στην πολλαπλότητά της, αλλά η ίδια η αρχέγονη αιτία παραμένει ακίνητη, γιατί αυτή δεν είναι πολλαπλή, αλλά αρχέγονη αιτία της πολλαπλής ζωής.» ΠΛΩΤΙΝΟΣ, Το μεγάλο βιβλίο, ΙΙΙ 8,10.

Αυτές οι περιγραφές για την ανώτατη Θεότητα δεν είναι καθόλου ανθρωπομορφικές αλλά εννοιολογικές. Σχετίζονται με μια Αρχή που εκφράζεται με ένα Άπειρο Δυναμικό και το οποίο φαίνεται να μεταμορφώνεται ("γίγνεσθαι") αλλά στην ουσία του δεν υπόκειται σε αλλαγές ("είναι")

Θεωρώ, ΔΙΟΝΥΣΕ ότι αυτό το Άπειρο Δυναμικό εμφανίζεται ως Χάος που δημιουργεί τον Κόσμο.

Νομίζω ότι αυτό το Άπειρο Δυναμικό νιώθεις μέσα σου και είναι αυτό που σε κάνει να λες:

quote:
ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΓΙΑΤΙ ΑΛΛΑ ΝΙΩΘΩ ΠΟΛΥ ΔΥΝΑΤΟΣ ΣΤΟ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΘΕΟΣ .. ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΤΙΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΜΟΥ ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΕ ΜΕΝΑ

Αν ξέρεις από που ήρθαν αυτές οι δυνάμεις σου και που πηγαίνουν όταν πεθάνεις τότε ίσως βρεις ότι κάποιοι άλλοι αυτό το ονομάζουν Θεό.

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΔΙΟΝΥΣΟΣ
Νέο Μέλος


12 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2002, 14:47:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΔΙΟΝΥΣΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΣΕ ΣΕΝΑ ΦΙΛΕ ΤΗΟΤΗ
ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΟΥ ΣΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΝΙΩΘΩ

ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΚΑΙ ΣΕ ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΧΑΟΣ
ΕΤΣΙ ΠΩΣ ΤΟ ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΟΜΑΙ ΕΓΩ ΤΟ ΧΑΟΣ ΕΙΝΑΙ : ΝΑ ΤΟ ΘΕΣΩ ΑΘΑΝΑΤΟ ,
ΑΡΑ ΚΑΙ ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ ΚΑΝΕΙ ΕΝΑ ΚΥΚΛΟ ΚΑΙ Ο ΚΥΚΛΟΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΕΛΟΣ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2002, 18:09:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευχαριστώ αγαπητέ φίλε Κέλσο για τα καλά σου λόγια, αν και υπερβάλεις..Λοιπόν στο ερώτημα του φίλου Διόνυσου.Θα κάνω δύο παρατηρήσεις. Καταρχήν πιστεύω ότι θα έπρεπε φίλε Διόνσε να ασχοληθείς με την φιλοσοφία διότι το ερώτημα που θέτεις έιναι κατεξοχήν φιλοσοφικό..Ο Παρμενίδης λέει ότι δεν μπορούμε προσδιορίσουμε την θεότητα για τον απλό λόγω ότι δεν έχει αρχή και τέλος, αλλά της δίνουμε ένα όνομα "εμείς οι άνθρωποι" για να μπορούμε να μιλάμε για αυτήν... Ο Θεός -η πρωταρχική ουσία ενότητα- το Χαός αν θέλεις δεν περιορίζεται απο πουθενά γιατί αν περιοριζόταν σημαίνει ότι κάτι το περιορίζει. Άρα είναι όλα και τίποτα, μιας και δεν έχει λόγω να προσδιορίσει τον εαυτό του μιας και δεν υπάρχει τίποτε πέρα απο ΑΥΤΟ.Οι Έλληνες χρησιμοποιουσαν τον ουροφόρο όφι που δαγκώνει την ουρά του και στο κέντρο έγραφαν ΕΝ ΤΩ ΠΑΝ. Το Παν αυτό ακριβώς επειδή είναι Εν κινδυνεύει να θεωρηθεί ως Μηδέν. Μόνον εκ παραβολής και αντιδιαστολής προς άλλα πράγματα αντιλαμβανόμαστε ότι Το παν ελάχιστα απέχει από το μηδέν.. Το Χαος είναι όλα και τίποτα, απο την στιγμή που ΑΥΤΟ εκπορεύει τις ενέργειες του αρχίζει η δημιουργία... με νομοτέλεια όμως-πολύ βασικό. Η εκδηλωμένη Ζωή είναι η διάσπαση του Ενός στα πολλά και αυτό προδιαγράφει την επανασύνδεση των πολλών στο Ένα.Οι θεοί είναι οι εκορευόμενες ενέργεις που υπάρχουν στο Πεδίο της Μοναδικής Ουσίας. Στο πεδίο της μεταφυσικής αναζήτησης και πίστης, το Πνεύμα είναι η Αρχή που εμφανίζεται στη χαραυγή της δημιουργίας και ως Νόμος που εκδηλώνει τη Θέληση του Δημιουργού, κατευθύνει με τις αξίες του την εκδηλωμένη ζωή και την εξέλιξή της. ενώ ο άλλος πόλος της Εκδήλωσης, που είναι η Ύλη, είναι ο ίσκιος του Πνεύματος μέσα στο Διάστημα. Το Πνεύμα είναι η συνειδητότητα, είναι εκείνο που έχει τη δυνατότητα να θέλει, να αποφασίζει και να σκέπτεται. Οι πολυθειστικες θρησκειες είναι κοντύτερα στην ένοια του Θείου, σε ανίθεση με τις μονοθειστικές που προσωποποίησαν την θεότητα. Ξενοφάνης" Οι θνητοί νομίζουν ότι οι θεοί γεννιούνται και ότι έχουν φορέματα και φωνή και σώμα σαν το δικό τους. Αλλά αν τα βόδια και τα άλογα ή τα λιοντάρια είχαν χέρια ή μπορούσαν να σχεδιάσουν με τα χέρια και να κάνουν έργα που κάνουν οι άνθρωποι, τα άλογα θα απεικόνιζαν τους θεούς σαν άλογα , τα βόδια σαν βόδια, και θα έκαναν το σώμα τους σαν το δικό τους. Οι Αιθίοπες λένε ότι οι θεοί τους είναι πλακουτσομήτιδες και μαύροι, οι Θράκες ότι οι δικοί τους θεοί είναι γαλανομάτηδες και κοκκινοτρίχηδες." Τώρα αυτό δεν σημαίνει ότι εμέις οι άνθρωποι μπορουμε να αντιληφθούμε τα πάντα, γιατί έτσι απλά έχουμε μάθει να λειτουργούμε και να συντονιζόμαστε σε συγκεκριμένες συχνότητες.Οπως λέει και ο ΔΗΜΟΚΡΙΤΟΣ "Στην πραγματικότητα δεν καταλαβαίνουμε τίποτα σταθερό, αλλά μόνο ό,τι μεταβάλλεται ανάλογα με την κατάσταση του σώματος και τη φύση των εξωτερικών επιδράσεων και των αντεπιδράσεων που προέρχονται μέσα από τους ίδιους. Στη συμβατική μας καθημερινή γλώσσα μιλάμε για γλυκό, πικρό, θερμό, ψυχρό, για χρώματα ενώ στην πραγματικότητα υπάρχουν μόνο άτομα και κενό..", Ή όπως έιπε και ο Αινστάιν "τί ξέρει το ψάρι για το νερό οπου περναάει όλη την ζωή του...??". Εμέις έχουμε μάθει να λειτουργούμε με τις αισθήσεις τι έιναι όμως η ύλη δεν έιναι κινούμενη ενέργεια? Και είναι συμπαγής η ύλη όπως οι αισθήσεις μας μας βεβαιώνουν? Σε ένα άτομο υδρογόνου υπάρχει ένα ηλεκτόνιο που περιφέρεται γύρω απο τον πυρήνα σε τροχία, με τεράστια ταχύτητα. Αν έιχαμε την δυνατότητα να μεγενθύνουμε τον πυρήνα έως ότου γίνει 2 εκατοστά, το ηλεκτρόνιο του θα ήταν σε απόσταση 107.5 χλμ, και θα έπρεπε να καλύψει 775 χλμ για να ολοκληρώσει μια στροφή γύρω του. όπως είναι εύκολα αντιληπτό το μεγαλύτερο μέρος του ατόμου είναι ΚΕΝΟ...
Η δεύτερη παρατήρηση είναι ότι προσωπικα κρίνω ότι η θεώρηση -ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΘΕΟΣ- είναι επικινδυνη για τον λόγο ότι θεωρεί ότι ο Κόσμος έγινε για τον άνθρωπο και όχι ο άνθρωπος απο και για τον κόσμο.Με μία τέτοια οπτική γωνία ο κάθε ένας απο εμάς θα ζήσει όσο ζήσει επιδιόκοντας χωρίς ηθικούς ή αλλους φραγμούς και αναστολές να περάσει καλύτερα .....Το θέμα είναι τεράστιο και θα επανέλθω...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Darkangel_78
Πλήρες Μέλος

Egypt
1013 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2002, 22:02:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Darkangel_78  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλους!!

Επιτρέψτε μου να προσθέσω και εγώ κάτι στα όσα πολύ ωραία είπατε...

Ας μην προσπαθήσουμε να δώσουμε έναν ορισμό στο θεό.Αφ'ενός είμαστε πολύ μικροί γι' αυτό όσο μεγάλοι κι αν γίνουμε.Κι όταν λέω "μικροί" εννοώ ότι τα όρια της αντίληψής μας είναι πολύ στενά.
Οι υποκειμενικές απόψεις που υπάρχουν για το θεό είναι τόσες όσοι και οι άνθρωποι.Θα συμφωνήσω με τον φίλο Διόνυσο ότι ""ΔΕΝ ΚΡΥΒΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΕ ΕΚΦΡΑΖΕΙ ΚΑΜΙΑ ΘΡΗΣΚΕΙΑ.ΟΧΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΝΙΩΘΩ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΝΩΤΕΡΟ"".
Αρκεί να μην πέσουμε στη παγίδα να θεωρήσουμε το "κάτι ανώτερο" υπεύθυνο για ότι μας συμβαίνει.
Ο θεός δεν δημιουργήθηκε από τον άνθρωπο,απλά ο άνθρωπος μέσω της θρησκείας "κατέβασε" το θεό στα ανθρώπινα μέτρα για να μην νιώθει μοναξιά.Συμφωνείς φίλε Κέλσο?

Τώρα μαντεύω την επόμενη ερώτησή σας: "Τί θεωρείς ΕΣΥ θεό Σκοτεινέ Άγγελε?"

Να σας πω τι ΔΕΝ θεωρώ θεό...την αυτόματη και αυθόρμητη εξήγηση για ό,τι ακόμα δεν μπορούμε να εξηγήσουμε και να κατανοήσουμε.Απλά έχουμε συναίσθηση το πόσο μικροί είμαστε (ακόμα) και μπροστά στο δεός που νιώθουμε για ότι φοβόμαστε,θαυμάζουμε ή απορρίπτουμε,χρεώνουμε τα πάντα στο θεό.

Μπορεί να κάνω και λάθος και ίσως να μάθω μετά από πολλές ζωές την απάντηση. (Άλλο topic αυτό.) Περιμένω τις απόψεις σας...
Ο Σκοτεινός σας Άγγελος!!!


"Ποιό το αληθινό μέγεθος της σκιάς σου;"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

spacedion
Νέο Μέλος


3 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2002, 23:27:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους spacedion  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να σας πω τι ΔΕΝ θεωρώ θεό...την αυτόματη και αυθόρμητη εξήγηση για ό,τι ακόμα δεν μπορούμε να εξηγήσουμε και να κατανοήσουμε.Απλά έχουμε συναίσθηση το πόσο μικροί είμαστε (ακόμα) και μπροστά στο δεός που νιώθουμε για ότι φοβόμαστε,θαυμάζουμε ή απορρίπτουμε,χρεώνουμε τα πάντα στο θεό.

ΣΥΝΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ.

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΠΕΣ ΦΙΛΗ DARKANGEL 78 ΕΙΝΑΙ Ο ΦΟΒΟΣ ΤΗΣ ΑΝΑΓΚΗΣ ΝΑ ΕΞΗΓΗΣΟΥΜΕ ΟΤΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΔΕΙΧΝΕΙ ΠΟΣΟ ΜΙΚΡΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΤΟ ΑΠΕΙΡΟ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΞΕΧΝΑΜΕ ΚΑΙ ΠΟΣΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ.

SPACEDION

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2002, 08:28:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Αυτό που μας συμβαίνει σήμερα , είναι ότι αιμορραγούμε από τις ρίζες, γιατί έχουμε αποκοπεί από την Γη, τον Ήλιο, και τα αστέρια, και η αγάπη είναι υποκρισία, γιατί άμοιρο μπουμπούκι, την ξεριζώσαμε από τον μίσχο της στο δένδρο της ζωής και περιμένουμε να εξακολουθήσει να ανθίζει στο πολιτισμένο βάζο μας......." Ν. Λώρενς

Παρατηρήστε την φύση, εξαρτώμαστε απο τους νόμους της ναι ή όχι, υπάρχη ιεραρχία ναι ή όχι;. Ο Θεός δεν έχει καμία νοητή ιδιότητα, είπε ο Πλωτίνος.Είναι πέραν του νοητού, αδιανόητος και αδιάγνωστος. Μπορούμε να πούμε μόνον, τι δεν είναι, κι όχι τι είναι Όλες οι αμέτρητες θεϊκές δυνάμεις, που γεμίζουν τον κόσμο, δεν είναι βέβαια ανεξάρτητες μεταξύ τους. Τα πάντα λειτουργούν αρμονικά, διότι μία είναι η θεία ουσία του κόσμου. Ο "Θεός" δεν παίζει ζάρια....

Ο μικρός παραχαράκτης πλωτίνος-βασίλης


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

rosarium
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
116 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2002, 10:36:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους rosarium  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σε όλους.Δύσκολο θέμα μας έβαλες,Διόνυσε.
Θα θελα να πω δυο λόγια για τον αθεϊσμό.

Η εξέλιξη στην επιστήμη και στην τεχνολογία,τον 19ο αιώνα,οδήγησε ορισμένους να διακηρύξουν την ανεξαρτησία τους απέναντι στον Θεό.
Φιλόσοφοι,επιστήμονες,ψυχίατροι..μίλησαν γι αυτό το θέμα.Αν σκεφτούμε
τον Μεσαίωνα τί έγινε,ήταν φυσικό να υποστεί κριτική ο Θεός του Χριστιανισμού.Εγκλήματα είχαν γίνει στο όνομά του.Ήταν μια κίνηση σε διάφορα επίπεδα.Όταν ο Φρόυντ,μιλούσε για το υποσυνείδητο, κάπου αλλού άρχιζε η σουρεαλιστική απεικόνιση εικόνων από το υποσυνείδητο.
Βέβαια η άποψή του ήταν,ότι ο Θεός ήταν ένα είδος εξιδανικευμένης πατρικής φιγούρας..

Ο αθεϊσμός στην ιστορία ήταν μια άρνηση των τρέχουσων αντιλήψεων περί του Θείου.Ο ίδιος ο Χριστός και οι χριστιανοί είχαν κηρυχθεί "άθεοι."
Τον 19ο αιώνα βάλλεται η ίδια η έννοια του Θεού.Υπήρξαν φιλόσοφοι όπως ο Σοπενχάουερ,που έλεγε:δεν υπάρχει ούτε Λόγος,ούτε Θεός,ούτε Πνεύμα εν δράσει μέσα στον κόσμο.Τεράστια επίδραση είχε ο Φώυερμπαχ,ο οποίος υποστήριζε ότι ο Θεός ήταν μια ανθρώπινη προβολή."Ηιδέα του Θεού μας αποξένωνε από την ίδια μας την φύση,θέτωντας αξιωματικά μιαν αδύνατη τελειότητα απέναντι στην ανθρώπινη αδυναμία μας."

Ο Νίτσε,παρατήρησε το σχίσμα στην συνείδηση της Δύσης.Η επιστήμη και η κατά γράμμα νοούμενη δημιουργία ήταν σε ρήξη.Η πίστη εξασθένιζε όσο αποκτούσε έλεγχο και δύναμη ο άνθρωπος.Πρόβαλε τον υπεράνθρωπο,ο οποίος θ' αντικαθιστούσε την χαμένη πίστη.Ο Χριστιανισμός ήταν "έγκλημα ενάντια στην ζωή"..δημιουργούσε έναν εξασθενισμένο άνθρωπο,
καταπιεσμένο να μην σκέφτεται αλλά να πιστεύει,να μην έχει σωματικές επιθυμίες γιατί ήταν αμαρτία.

Αναφέροντας ανθρώπους που εισήγαγαν τον αθεϊσμό,μέσα από μια διαδικασία πόνου γι' αυτούς.Φαίνεται ότι ο Σοπενχάουερ δεν μπορούσε να 'χει σχέση με ανθρώπους,αλλά με τον σκύλο του Άτμαν(;) μόνο.Ο δε
Νίτσε,που οραματίστηκε έναν άνθρωπο "υπεράνθρωπο",πάνω από την τραγικότητα της ζωής,πέρασε πάνω από 10 χρόνια να μην αναγνωρίζει ούτε τον εαυτό του.

Ο Φρόυντ είπε:"Το να εξαναγκαστεί ο άνθρωπος στον αθεϊσμό ή σε μια εκκοσμικευμένη στάση πριν να είναι έτοιμος γι αυτό, θα μπορούσε να οδηγήσει σε μια νοσηρή άρνηση και απώθηση" με έκδηλα σημάδια αγωνίας.
Βέβαια πότε είναι κάποιος έτοιμος δεν μας λέει.Αν δούμε την ζωή των Σοπενχάουερ και Νίτσε,μάλλον θα πούμε ότι δεν ήταν έτοιμοι..



rosariumΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2002, 21:06:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ειναι όντως πολύ ευχάριστω που γίνεται μια τόσο καλη κουβέντα.
Αν καθήσετε και διαβάσετε απο την αρχή ΟΛΕΣ τις απαντήσεις, θα δείτε ότι ΟΛΕΣ μαζί μας κάνουν ένα μέρος του Θεού, ΕΙΤΕ τον δεχόμστε ΕΙΤΕ δεν τον δεχόμαστε!!!
Παράξενο σας φαίνεται;;;
Εμένα καθόλου...
Μάλλον έτσι επιβεβαιώνετε ή "άποψή μου", οτι ο Θεός βρίσκεται παντού, ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΑΡΡΝΗΣΗ.

Δεν έχω σκοπό να φιλοσοφίσω, αλλά όπως είπε και ο Πλωτίνος, το θέμα είναι ΚΑΘΑΡΑ ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΟ.
Το θεωρώ ΜΑΤΑΙΟ να προσπαθήσω να αποδείξω την ύπαρξη του Θεού, μέσα σε ένα πειραματικό εργαστήριο.
Δεν γίνεται...

Δεν γίνεται όχι γιατί "δεν υπάρχει", ΑΛΛΑ επειδή ΥΠΑΡΧΕΙ και σε μέρη, που η επιστήμη ΔΕΝ ΦΑΝΤΑΖΕΤΑΙ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ.
'Αρα αν πειραματιστώ στο εργαστήριο μου περι της "υπάρξεως ή όχι" του Θεού, θα βρώ ΜΟΝΟ τα εκδηλωμένα, τα μορφοποιημένα.
Και ΟΛΑ ΟΣΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ, αλλά που η "πανεπιτήμη μας" ΑΔΥΝΑΤΗ να μελετήσει λόγο της άγνοιά της;;;
Τι γίνεται με αυτά;;;
Μάλλον λοιπόν το αποτέλεσμα της μελέτης "επι του εργαστηρίου" θα ήταν ΛΑΘΟΣ...

Τώρα, δε γνωρίζω αν τον φτίαξαμε τον θεό για να μη νιώθουμε μόνοι όπως ανέφερε ο Σκοτεινός μας Αγγελος...
Πάντως τον φτιάξαμε "ΚΑΤ' ΕΙΚΟΝΑ ΜΑΣ" και αυτό λέει πολλά.
Να γιατί ο φίλος μας ο Διόνυσος, έχει δίκιο.......

Δε νομίζω πάντως ότι το θέμα "ΘΕΟΣ" μπορέι να το ερευνήσουμε "μέσα" απο τις διάφορες θρησκείες, ΑΦΟΥ όλες αυτές τον ΑΠΟΔΕΧΟΝΤΑΙ και μάλιστα Α Priori.
Ούτε και η Ψυχολογία μπορέι να τον ερευνήσει όπως μας περιέγραψε η φίλη Ροζάριουμ, ΓΙΑΤΙ τον ερευνά (η ψυχολογία) "μέσα" απο τις ΑΝΘΡΩΠΙΝΕΣ καταστάσεις και βιώματα.

Κατα τη ταπεινή μου γνώμη, Ο ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ είναι ο "μόνος" που θα μπορούσε να τον διερευνήσει (τον θεό), με κύριο εργαλείο του την Φιλοσοφία την Εσωτερική και τη Μεταφυσική.
Μέσα λοιπόν απο τον Εσωτερισμό, αυτό που "κάνουμε" ΕΔΩ ΤΩΡΑ ΠΑΡΕΟΥΛΑ, μπορούμε να εξερευνήσουμε.
Mε τη συμπαράσταση της Μυστικηστικής Οδού (Via Negativa) θα μπορούσε ο ΚΑΘΕ ΕΝΑΣ ΞΕΧΩΡΙΣΤΑ, να αντιληφθεί το ΟΛΟΝ...
Αυτό που ΥΠΑΡΧΕΙ και που ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ταυτοχρονα.
Που είναι ο ΙΔΙΟΣ ο χρόνος.
Που είναι εκτός χρόνου άρα και τόπου.
Που ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ κατοικεί ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΧΑΟΣ.
Που είναι το ΙΔΙΟ το χάος.

Λές φίλε Διόνυσε για το Χάος...
"ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΤΟ ΧΑΟΣ ΓΙΑΤΙ ΛΟΓΟ ΤΟΥ ΧΑΟΥΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ..."
και λίγο πιό κάτω,
"ΕΤΣΙ ΠΩΣ ΤΟ ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΟΜΑΙ ΕΓΩ ΤΟ ΧΑΟΣ ΕΙΝΑΙ : ΝΑ ΤΟ ΘΕΣΩ ΑΘΑΝΑΤΟ ,
ΑΡΑ ΚΑΙ ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ ΚΑΝΕΙ ΕΝΑ ΚΥΚΛΟ ΚΑΙ Ο ΚΥΚΛΟΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΕΛΟΣ"

Να που μόλις αρχίσει να "φιλοσοφίσεις", καταλήγεις σε αυτό που είπε ο Τζορντάνο Μπρούνο περι ΘΕΟΥ και ΚΥΚΛΟΥ!!!
Είδες φίλε μου που ΔΕΝ διαφωνούμε... απλά κάνεις μια διαφορετική προσέγγιση στο ζητούμενο.

Ο φίλος μου Πλωτίνος μας περέθεσε αποσπάσματα απο την Αρχαία Ελληνική Φιλοσοφία
Απ'όσα μας είπε κράτησα αυτό... "Οι Έλληνες χρησιμοποιουσαν τον ουροφόρο όφι που δαγκώνει την ουρά του και στο κέντρο έγραφαν ΕΝ ΤΩ ΠΑΝ. Το Παν αυτό ακριβώς επειδή είναι Εν κινδυνεύει να θεωρηθεί ως Μηδέν. Μόνον εκ παραβολής και αντιδιαστολής προς άλλα πράγματα αντιλαμβανόμαστε ότι Το παν ελάχιστα απέχει από το μηδέν.. Το Χαος είναι όλα και τίποτα, απο την στιγμή που ΑΥΤΟ εκπορεύει τις ενέργειες του αρχίζει η δημιουργία... με νομοτέλεια όμως-πολύ βασικό.

Ο ΟΥΡΟΦΟΡΟΣ ΟΦΙΣ... Μέγα σύμβολο ΚΑΤΕΞΟΧΗΝ της γνώσης της Δημιουργίας, μιας και οι Αλχημιστές που ΜΠΟΡΟΥΝ να "βοηθήσουν" τη Φύση στην εξέλιξή της, με αυτό το σύμβολο "εκφράζονται". Και εφ'όσον είναι της δημιουργίας, δε θα είναι και του "θεού";;;
Ας "συλλογιστούμε" λίγο επάνω σε αυτό το σύμβολο.
Παρατηρώντας το λοιπόν βλέπω έναν ΟΦΙ να κινήται, να μαζέυεται και να ΕΝΩΝΕΤΑΙ με την ουρά του.
Είναι σα να μου λέει: Κοίτα με... απο την περίοδο της ΕΜΦΑΝΙΣΗΣ ΜΟΥ περνάω στη περίοδο της ΕΞΑΦΑΝΙΣΗΣ ΜΟΥ.
Κοντοστέκομαι και συλλογιέμαι και να που οι 2 αυτές διαδοχικές ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ (που ουσιαστικά είναι ΜΟΝΑΧΑ ΜΙΑ), μου δείχνουν την Θεία Δεκάδα!!!
Ο όφις είναι η ΜΟΝΑΔΑ, που μόλις κουλουριαστεί, γίνεται το ίδιο το ΜΗΔΕΝ. Φανταστείτε το...

ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ...

έγραφε ο ΚΥΚΛΟΣ ΤΟΥ ΟΦΙ.
Μα τι άλλο φίλοι μου θα μπορούσε να πεί;;;

Υπάρχουν κάποιοι απο τη παρέα μας που ίσως να τα πηγαίνουν καλύτερα απο μένα με τα μαθηματικά, για να μας πούν: Αν προσθέσουμε στο ΜΗΔΕΝ το ΕΝΑ, ποιό θα είναι το αποτέλεσμα;;;
Μάλλον ΕΝΑ.
Αυτό είναι το ΜΟΝΟ που υπάρχει και απο αυτό ΕΚΠΟΡΕΥΟΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ και που ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΘΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΟΥΝ...
Εισπνοή και εκπνοή του ΒΡΑΧΜΑ...

Αν λοιπόν το ΜΗΔΕΝ είναι το ΧΑΟΣ, τότε το ΕΝΑ είναι η ΤΑΞΗ ΣΤΟ ΧΑΟΣ.

URDO AΒ CHAO
ΤΑΞΗ ΑΠΟ ΤΟ ΧΑΟΣ

Δε ξέρω αν κατα πόσο σας μπέρδεψα. Αν το έκανα ειληκρινά ζητώ συγγνώμη. 'Ηθελα απλά να δείξω στο φίλο μας τον Διόνυσο πώς με την Εσωτερική Φιλοσοφία και τη Μεταφυσική, μπορούμε να ΕΡΕΥΝΗΣΟΥΜΕ τα μυστήρια.
Το άν θα βρούμε... εναπόκητε στις δικές μας προσπάθειες!

ΑΣ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΟΥΜΕ ΛΟΙΠΟΝ

Κέλσος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

promitheas
Νέο Μέλος

Antigua and Barbuda
20 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2002, 02:07:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους promitheas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαιρετώ όλη την εσωτεριστική παρέα κι ευχαριστώ τον spacedion και τον Κέλσο για το καλωσόρισμα τους.Συγχωρήστε μου εκ των προτέρων πιθανά λάθη μου,γιατί δεν είμαι ακόμα εξοικιωμένος με τον υπολογιστή.

Θα ήθελα να αναφέρω ορισμένες σκέψεις μου πάνω σ'αυτό το πραγματικά αιώνιο πρόβλημα(περι ύπαρξης και κατανόησης του Θεού)
το οποίο έχει τεθεί.
Όταν ξεκινάω μια σειρά συλλογισμών για τον Θεό,αισθάνομαι οτι ειναι
μάταιο γιατί οι στοχασμοί είναι προϊόντα του φυσικού εγκεφάλου μας,ο οποίος ναί μέν είναι ένα "εργαλείο" τεραστίων δυνατοτήτων,αλλά έχει όρια!
Το νοιώθω έντονα όταν βρίσκομαι σε μεγάλο υψόμετρο,με θέα τη θάλασσα
π.χ.και δυσκολεύομαι να συλλάβω το μέγεθος του ωκεανού.Αναλογίζομαι ύστερα κλιμακωτά:"μπορεί λοιπόν να χωρέσει ο νούς μου την υδρόγειο,το ηλιακό μας σύστημα,τον γαλαξία μας και τελικά να φτάσει ως τον Θεό;
Νοιώθω πως για να αισθανθούμε το Ό λ ο ν,πρέπει "απογυμνωθούμε" απο οτιδήποτε.Ακόμα και απο τις σκέψεις μας για Αυτό.
Θεωρώ περιορισμό το να προσπαθώ να κλείσω μέσα σε λέξεις,όρους και θεωρίες αυτό το οποίο περιέχει τα πάντα μέσα του.
Πιστεύω πως μπορεί κανείς να πλησιάσει τον Θεό,όχι τόσο ερευνητικά,αλλά συναισθηματικά.Να Τον επιθυμίσει περισσότερο απο οτιδήποτε.
Ανακεφαλαιώνοντας νομίζω πως όχι μέσω της διανόησης(η οποία βέβαια είναι σημαντικό σκαλοπάτι στην εξελικτική κλίμακα)αλλά μέσω της συγκίνησης που προκαλεί η σφοδρή επιθυμία για Εκείνον,μπορεί κανείς ασφαλέστερα να Τον προσεγγίσει.

Αν δεν γίνομαι έυκολα κατανοητός,συγχωρήστε με,αλλά είναι σκέψεις που τις κρατούσα καιρό μέσα μου και ίσως έχουν σκουριάσει λίγο...!

Προμηθέας...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2002, 08:56:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Θεωρώ περιορισμό το να προσπαθώ να κλείσω μέσα σε λέξεις, όρους και θεωρίες αυτό το οποίο περιέχει τα πάντα μέσα του.

Καλώς όρισες και απο "εδώ" φίλε ΠΡΟ-ΜΑΝΘΑΝΕΙΝ...
Η άποψή σου που διατύπωσες κάθε άλλο παρα .... σκουριασμένη ΔΕΝ μου φαίνεται
Την συμερίζομαι ΚΑΙ αυτήν.
Κράτησα κάτι όμως απο όσα είπες για να κάνω έναν μικρό σχολιασμό αν μου το επιτρέπεις και εσύ.

Η προσπάθεια που κάνουμε εμείς απο εδώ, καθώς και ΟΛΟΙ όσοι ανα τους Αιώνας, προσπάθησαν να πραγματευθούν την ΕΝΝΟΙΑ του Θεού, ΔΕΝ είχαν και δεν έχω φυσικά ΚΑΙ εγώ τη πρόθεση να "περιορίσω" μέσα σε λέξεις το ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΟ.
Αλλά αν δε το κάνω αυτό, να αποδώσω όρους και ιδιότητες σε αυτό που ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΑ ΠΑΝΤΑ, θεωρώ ώς ΘΕΟΤΗΤΑ αλλά απλά καθήσω και με ΣΥΓΚΙΝΗΣΙΑΚΟ τρόπο προσπαθήσω να ΑΝΤΙΛΗΦΘΩ ΤΟ ΟΛΟΝ, αναρωτιέμαι τι θα έχω προσφέρει στους δίπλα μου;;;
Το να κρατήσω για τον εαυτό μου τις απόψεις μου, ΔΕ βοηθά ΟΥΤΕ εμένα αλλά ΟΥΤΕ και τους άλλους.
Το λέω αυτό γιατί με την ανταλλάγή των απόψεων ΠΡΟΧΩΡΑΜΕ στην εξελικτική μας πορεία, που κατ' εμέ είναι και ΑΥΤΟΣΚΟΠΟΣ.

Και πάλι καλώς όρισες και περιμένουμε και άλλες ακόμα, πολλές "σκουριασμένες ιδέες" απο εσένα φίλε μου Προμηθέα...

Κέλσος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

rosarium
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
116 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2002, 10:38:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους rosarium  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σε καλωσορίζω και 'γω με την σειρά μου φίλε Promithea.
Οι σκέψεις σου είναι κατανοητές και συμβάλλουν στην συζήτησή μας.

Κάποιοι Καββαλιστές λένε,ότι ο Θεός υπάρχει στην Μπινά(Ευφυϊα),ως ο μεγάλος "Ποιός;" που βρίσκεται στην αρχή κάθε ερωτήματος.Αλλά δεν μπορεί ποτέ να πάρει απάντηση (από την ευφυϊα).Η υψηλότερη μορφή θεότητας την οποία μπορεί να συλλάβει το ανθρώπινο πνεύμα ταυτίζεται με το τίποτα,επειδή δεν μπορεί να συγκριθεί με κανένα από τα πράγματα που υπάρχουν.

Ο ιμπν ελ-Αραμπί,στον δρόμο του Σουφισμού,είχε πει:Ο Θεός δεν μπορεί να συνοψιστεί σε μια ανθρώπινη έκφραση,αφού η θεία πραγματικότητα είναι ανεξάντλητη.Αυτό συνεπάγεται επίσης ότι η αποκάλυψη που προσφέρει ο θεός στον καθένα είναι μοναδική.Μόνο τον δικό μας Θεό μπορούμε να γνωρίσουμε,αφού δεν υπάρχει τρόπος να τον βιώσουμε αντικειμενικά.Ο άνθρωπος του Θεού ένιωθε εξίσου οικεία στην συναγωγή,στο ναό,στην εκκλησία,στο τζαμί,αφού όλα μετέδιδαν μια εξίσου έγκαιρη αίσθηση του Θεού.

Ο Μάιστερ Έκκαρτ,μυστικός,έλεγε:"Η απόδειξη ενός γνώσιμου αντικειμένου γίνεται είτε στο επίπεδο των αισθήσεων είτε στο επίπεδο της διάνοιας.Όσον αφορά την ύπαρξη του Θεού δεν μπορεί να υπάρξει απόδειξη ούτε από την αισθητηριακή αντίληψη,αφού Αυτός είναι ασώματος,ούτε από την διάνοια,αφού Αυτός δεν διαθέτει καμία μορφή που να είναι γνωστή σε μας."Ο Θεός ήταν το τίποτα,με την έννοια ότι απολάμβανε μια πλουσιότερη,πληρέστερη μορφή ύπαρξης από αυτές που εμείς γνωρίζουμε.

Η μυστική εμπειρία του Θεού έχει κάποια κοινά γνωρίσματα.Είναι μια υποκειμενική εμπειρία μετά από ένα εσωτερικό ταξίδι.Το ερώτημα παραμένει,ποιά η δυνατότητα και με ποια μέσα μπορεί να γίνει η Θεογνωσία;Πολλοί άνθρωποι σε ύστατες στιγμές πόνου βίωσαν Αυτό που δεν μπορούν να περιγράψουν.Άλλοι αφιέρωσαν την ζωή τους για να φτάσουν στο Φως.Μπορεί το υποκειμενικό βίωμα να ιδωθεί αντικειμενικά ή αυτοαναιρείται και μόνο από την υποκειμενικότητα.


rosariumΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2002, 16:43:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολύ σωστά η φίλη μας η Ροζάριουμ μας δίνει μια διάσταση του θέματος Θεού, μέσα απο τη Καμπάλα.
Πώς θα μπορούσα να διαφωνήσω μαζί της και μαζί με όλους εκείνους τους Καμπαλιστές που αφιέρωσαν τη ζωή τους στο να εξερευνήσουν μέσα απο αυτό το σύστημα (της Καμπάλα)τον Θεό!!!

Θα διαφοροποιηθώ μονάχα λίγο στο τέλος της φίλης μου...
Μπορέις να "νιώσεις", "βιώσεις", "αντιληφθείς" τον Θεό όχι μόνο με τον Πόνο, που αυτό είναι και το σύνηθες για τον άνθρωπο...
Μπορούμε και μέσα απο την Αγάπη, την ΑΓΝΗ και ΑΝΙΔΙΟΤΕΛΗ ΑΓΑΠΗ... Αυτή που μας δίδαξε ο Μεγαλύτερος όλων των Καμπαλιστών (ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ), ο ΙΗΣΟΥΣ ΧΡΙΣΤΟΣ...

Η διαφορά μεταξύ της διδαχής του Πόνου και της Αγάπης ξέρετε ποιά είναι;;;

'Οτι τον ΠΟΝΟ μας τον πρόσφέρουν οι άλλοι...
ενώ την ΑΓΑΠΗ την προσφέρουμε εμείς στους άλλους...

Πόσο δύσκολο είναι να προσφέρουμε;;;
Πόσο εύκολο είναι να λάβουμε;;;

Εμείς φίλοι μου θα διαλέξουμε με ποιόν τρόπο θα πάρουμε την "διδαχή μας" και ευτυχός για εμάς, δε θα ξεφύγουμε ΠΟΤΕ απο αυτήν!

Κέλσος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2002, 08:21:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να μια απάντηση που είχα θέση σε απορίες της φίλης WhiteMagicWoman στην ίδια απορία-ερώτηση με σένα φίλε μου Διόνυσε.
Για χάριν της συζυτήσεως που ομολογώ είναι ΑΚΡΩΣ ενδιαφλερουσα, την παραθέτω...
--------------------------------------------------------------------------------

Εν το παν, εξ'αυτού το παν, εις αυτό το παν

Μήμπως αυτό δεν είναι ο ΘΕΟΣ;;;
Κάποτε ρώτησαν κάποιο σοφό τι είναι γι'αυτόν ο Θεός και εκείνος απάντησε:


"Είναι ένας ΚΥΚΛΟΣ που το κέντρο του ειναι ΠΑΝΤΟΥ και η περιφέρειά του ΠΟΥΘΕΝΑ.

Υπάρχει τέτοιος κυκλος;;; Μπορεί να αποτυπωθεί στο χαρτί;;; Μπορεί να ορισθεί;;; Την απάντηση δε τη ξέρω, όμως με αφορμή το άρθρο της καλής μας "Θεουργικής Γυναίκας" (WhiteMagicWoman) θα μοιραστώ μαζί σας κάποιες σκέψεις πάνω στο ερώτημα της, Θεός ή Διάβολος...

Ο Θεός είναι η Μεγάλη Σιωπή του Απείρου!!! 'Ολος ο κόσμος μιλάει γι'Αυτόν και εξ'ονόματος Του, αλλά τίποτα απο αυτά που λένε δεν τον αντιπροσωπεύει τόσο καλά, όσο η ΣΙΩΠΗ ΤΟΥ και η ΑΙΩΝΙΑ ΓΑΛΗΝΗ ΤΟΥ.
Φανερώνεται απο τους νόμους Του και μέσα απο νόμους που ΠΟΤΕ δε μεταβάλονται.
Είναι αδιάλακτος, γιατί ποτέ δε θυμώνει.
Δε μπορεί να συγχωρεί, γιατί ποτέ δεν εκδικείται.
Ο νόμος Του είναι αυστηρός, αναγκαίος, δε μπορεί να είναι διαφορετικός απ'οτι είναι, έχοντας υπόψιν τα φαινόμενα της ύπαρξης και της ζωής. Το ΟΝ λοιπόν υπάρχει και για να καθορίσουμε ένα αίτιο, είναι ανόφελο να φανταστούμε ένα άλλο ΟΝ!!! Αλλά πρέπει να του αναγνωρίσουμε ένα λόγο ύπαρξης, και αυτόν το λόγο είναι που αποκαλούμε ΘΕΟ.
Ο Θεός είναι το Πνεύμα και όσοι τον λατρεύουν, οφείλουν να τον λατρεύουν μέσα στο Πνεύμα και μέσα στην Αλήθεια.

Μια κοινωνία που ΑΠΟΚΟΠΤΕΙ ένα μέλος του σώματος που την συντελέι, είναι μια κοινωνία που πάσχει απο γάγγραινα!!! Η ανθρωπότητα όμως που είναι ΑΘΑΝΑΤΗ (!!!) δε πρέπει να παραδεχθεί τέτοια απόρριψη. Αν ο Θεός είναι η αληθηνή ζωή του μεγάλου σώματος της Ανθρωπότητας, και εάν η πλειονότητα των ανθρώπων θα μπορούσε να είχε καταδικασθεί, ΤΟΤΕ σχεδόν σιγούρα θα μπορούσαμε να πούμε ότι ο Θεός είναι η ΙΔΙΑ η ΚΟΛΑΣΗ!!!
Αν έστω και ΕΝΑΣ μόνον άνθρωπός θα μπορούσε να καταδικασθεί και να απορριφθεί ΧΩΡΙΣ ελπίδα, ΤΟΤΕ η λύτρωση θα ήταν ένα ΨΕΜΑ και η όλη δημιουργία, μια τερατώδες ΑΔΙΚΙΑ.
Ας κάνουμε λοιπόν στους άλλους, ΟΧΙ αυτό που ΘΑ ΘΕΛΑΜΕ να κάνουν οι άλλοι σε εμάς,ΑΛΛΑ εκείνο που ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΜΑΣ ΚΑΝΟΥΝ, και να μή κάνουμε στούς άλλους αυτό που θα ήταν άδικο να μας ανταποδώσουν εκέινοι.
Αλλά με τι τρόπο θα μπορούσαμε να το πετύχουμε αυτό;;;
Κατα τη γνώμη μου χρειάζεται ΑΚΕΡΑΙΑ ΗΘΙΚΗ, η οποία θα εμφανιστεί ΜΟΝΑΧΑ όταν η ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑ καθοδηγήται απο τη ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ και η ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ να συγκρατήται απο την ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑ.
Ο Θεός δε ρίχνει κανεναν στη κολαση η οποία ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ.
ΟΜΩΣ... εμείς οι άνθρωποι, ΟΙ ΙΔΙΟΙ, μπορούμε να οδηγηθούμε σε αυτήν (την κολαση) ΜΟΝΟΙ ΜΑΣ, ΕΛΕΥΘΕΡΑ, ΟΡΙΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΜΕ ΔΙΚΗ ΜΑΣ ΕΠΙΛΟΓΗ

Ο πρώτος που τέθηκε σε αυτή την ίδια τη κόλαση, ήταν ο ΣΑΤΑΝΑΣ με τον ίδιο ακριβώς τρόπο που και ο άνθρωπος μπορέι να μεταβή. Αυτός είναι (Ο ΣΑΤΑΝΑΣ) ο πλήρως, απόλυτα και χωρίς επιστροφή κολασμένος, ο οποίος είναι ένα παράλογο όν, αλλά και μια ΑΝΑΓΚΑΙΑ ΥΠΟΘΕΣΗ.
ο Σατανάς είναι η τελευταία λέξη της δημιουργίας, είναι το περιορισμένο, χειραφετειμένο απεριόριστα. 'Αμοιρε σατανά, θέλησες να γίνεις "όμοιος με το Θεό σου", του οποίου έγινες το ακριβώς αντίθετο, μιάς και ο Θεός είναι η απαραίτητη υπόθεση της Λογικής, ενώ εσύ σατανά είσαι η απαραίτητη υπόθεση του παράλογου που ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΝΕΤΑΙ ΩΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ!!!
Ο Διάβολος είναι η τρέλλα που αποδίδεται στον Θεό (μιάς και αυτός ο θεός τον έφτιαξε). Ο Σατανάς δεν είναι ένα πρόσωπο, είναι ένας "τύπος" ή μιά "κατάσταση", αντίθετη προς τον "τύπο" ή τη "κατάσταση" του Θεού ΤΟΥ. Είναι μέσα στη φαντασία μας η αναγκαία αντίθεση, η τεχνιτή σκιά, που χάριν αυτής της σκιάς, αντιλαμβανόμαστε ΟΡΑΤΑ πλέον το άπειρο ΦΩΣ ΤΟΥ ΘΕΟΥ!!!
Το δόγμα της εκκλησίας καταντάει ΑΝΑΡΧΙΑ όταν λέει πώς "ο Σατανάς είναι ο κόσμος" Σε αυτή τη δήλωση η Λογική έρχεται να μας πέι: ΑΡΑ ΘΕΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ και μάταια για να αποφύγει τη λογική θα επινοούσε τα πρωτεία ενός θεού, που θα επέτρεπε στον στον Διάβολο να ατιμάζει τους ανθρώπους, και την δημιουργία!!! Μια τέτοια ανοχή, θα αποτελούσε μια ΤΕΡΑΤΩΔΗ ΣΥΝΕΝΟΧΗ και ο Θεός συνένοχος του Διαβόλου ΔΕ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ.

Αναρωτηθήκαμε ποτέ γιατί ο Αγ.Ιωάννης τον αποκαλέι "ΚΤΗΝΟΣ & ΘΗΡΙΟΝ";;;
Μα γιατί η ουσία του είναι η Ανθρώπινη Κτηνοδία και Αφροσύνη.
Τα "πράγματα" απο μόνα τους είναι ορθά τοποθετημένα, αν βάλουμε το ΛΕΥΚΟ επάνω στο ΜΑΥΡΟ, τότε το λευκό θα λάμψει, αν πάλι τοποθετήσουμε το ΜΑΥΡΟ επάνω στο ΛΕΥΚΟ, τότε το ΜΑΥΡΟ θα μοιάζει με τρύπα!!!
Αν τώρα ανακατέψουμε τα 2 αυτά ΑΚΡΑΙΑ ΧΡΩΜΑΤΑ το αποτέλεσμα θα είναι το ΓΚΡΙΖΟ. Υπάρχουν ΛΕΥΚΟΙ ΑΓΓΕΛΟΙ και υπάρχουν και ΜΑΥΡΟΙ ΑΓΓΕΛΟΙ. Οσο και να έψαξα, δε καταφερα να εντοπίσω τους Γκρίζους.
Υπάρχουν;
Αν ναι που είναι;
Αν όχι, γιατί τους κατασκευάζουμε εμείς ανακατεύοντας τα χρώματα και μαζι με αυτά ΚΑΙ τις έννοιες που αντιπροσωπευουν;;;


"Η Θεία Μαγεία κάνει τον 'Ανθρωπο ΘΕΟ. Η Ανθρώπινη Μαγεία δημιουργεί έναν καινούργιο ΔΑΙΜΟΝΑ"


Τις σκέψεις μου αυτές τις αφιερώνω σε όλους όσους μοιράζονται μαζί μας μέσα στο forum τις θέσεις τους και τις απόψεις τους. Είναι σκέψεις που δημιουργήθηκαν μετά απο τη πολύχρονη μελέτη μου επάνω στα έργα 2 εξαιρετικών προσωπικοτήτων του εσωτερισμού.
Της Ελένης Πετρόβνας Μπλαβάτσκυ και του Αλφόνς Λουί Κωνστάντ (Ελιφάς Λεβί)


Κέλσος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

rosarium
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
116 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2002, 18:54:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους rosarium  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μετά την απάντησή σου,φίλε μου, και με τόσο φως που άφησε στο πέρασμά της η σκέψη σου,οτιδήποτε και να 'λεγα,θα επενέβαινα σ' αυτό το λευκό.
Και αντιπαθώ το γκρίζο..

rosariumΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

promitheas
Νέο Μέλος

Antigua and Barbuda
20 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2002, 02:21:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους promitheas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

[Ο Θεός δε ρίχνει κανεναν στη κολαση η οποία ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ.
ΟΜΩΣ... εμείς οι άνθρωποι, ΟΙ ΙΔΙΟΙ, μπορούμε να οδηγηθούμε σε αυτήν (την κολαση) ΜΟΝΟΙ ΜΑΣ, ΕΛΕΥΘΕΡΑ, ΟΡΙΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΜΕ ΔΙΚΗ ΜΑΣ ΕΠΙΛΟΓΗ]
ΚΕΛΣΟΣ
Πραγματικά φίλε Κέλσο οι απόψεις που παρέθεσες είναι πολύ φωτεινές αν και έτυχαν σε γκρίζο φόντο...!Λύσε μου όμως κάποιες απορίες αν θέλεις...
1)Υπάρχει κόλαση τελικά;Γιατί στις παραπάνω γραμμές,σου λές και τα δύο.

2)Άν υπάρχει,περίπου ποιά είναι η μορφή της στην εκδήλωση και ποιά στη μη-εκδήλωση του ΕΝΟΣ.

3)Άν μια ανθρωποψυχή κάνει λάθος επιλογές κατά τη διάρκεια της δημιουργίας και καταλήξει στην απώλεια,θα έχει κατά τη διάρκεια της ανάπαυσης του ΜΕΓΑΛΟΥ ΟΝΤΟΣ,συνείδηση της απώλειας;Κατά την επόμενη "εκπνοή" του ΒΡΑΧΜΑ θα συμμετέχει(η απωλεσμένη ψυχή);

Και κάτι ακόμα...Απ'ότι έχω ακούσει,το λευκό δεν είναι χρώμα,αλλά το αποτέλεσμα της απουσίας καθε χρώματος,ενώ το μαύρο εμπεριέχει όλα τα χρώματα.Δεν είμαι και πολύ σίγουρος για το τελευταίο...
Ευχαριστώ εκ των προτέρων τον Κέλσο και οποιοδήποτε άλλο μέλος φυσικά που θα μπεί στον κόπο να με βοηθήσει στις απορίες μου...!

Προμηθέας...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2002, 08:54:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαίρομαι που "μιλάω" με τον ΠΡΟ-μηθέα και όχι με τον ΕΠΙ-μηθέα.
Αυτό σημαίνει ότι θα πρέπει ΠΡΙΝ φτάσουμε σε κάποιο "σημείο" να ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ τι θα "συμβεί" και όχι μετά... (χαρητολογώ φυσικά).

Θα προσπαθήσω να δώσω κάποιες περέτερω "ενδείξεις" στα όσα ΠΑΝΤΑ ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΑ πιστεύω. Αναφέρω "ενδείξεις" μιάς και ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ (που θα ήθελαν κάποιοι φίλοι απο τα forums), εγώ τουλάχιστον ΔΕΝ ΕΧΩ (επι της παρούσης).

Καταρχάς φίλε μου το ΛΕΥΚΟ χρώμα είναι που ΜΟΝΟ ΥΠΑΡΧΕΙ.
Απο την άποψη που μας παρέθεσες, πέρνεις το μέρος της ΕΚΔΗΛΩΣΗΣ ΤΩΝ ΠΡΑΓΜΑΤΩΝ, ενω εγώ πηγαίνω στα "ΠΡΟ ΕΚΔΗΛΩΣΕΩΣ ΠΡΑΓΜΑΤΑ."
Εδώ κρύβεται ΚΑΙ το "μυστικό" σε όσα ανέφερα προηγουμένος, που σε "μπέρδεψαν" ελαφρός

Το ΛΕΥΚΟ φώς ή καλύτερα Η ΛΕΥΚΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ είναι αυτή που υπάρχει, λόγο της "ιδιομορφίας" του πλανήτης μας (εννοώ την ΑΤΜΟΣΦΑΙΡΑ καθώς και όλα αυτά τα σύννεφα που μέσα τους περικλείουν σταγονίδια νερού, τη λεγόμενη βροχή), το φως ΔΙΑΘΛΑΤΕ και έτσι έχουμε το ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ ΤΗΣ ΙΡΙΔΑΣ.
Να φίλη μου Ροζάριουμ το "ΦΑΙΝΕΣΘΑΙ" που τόσο μας "απασχόλησε".

'Ετσι έχουμε φίλε Προμηθέα τα αποτέλεσμα των ΕΠΤΑ βασικών χρωμάτων, που όμως ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ!!!
Δε θα φοβόμουν να τα χαρακτηρίσω ΟΦΘΑΛΜΑΠΑΤΗ!!!

Ως πρός τον ΜΑΥΡΟ τώρα, όντως είναι το ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ του ανακατεματος ΟΛΩΝ των χρωμάτων μαζί.
Κάνω μια ερώτηση και εγώ τωρα με τη σειρά μου.

"Υπάρχει ΟΝΤΩΣ το χρώμα του ΜΑΥΡΟΥ;;;"

Κατα τη τοποθέτησή μου, ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ, μιάς και ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ τα διάφορα χρώματα για να το ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΟΥΝ.

Το ΜΑΥΡΟ είναι η ΑΠΟΥΣΙΑ ΤΟΥ ΛΕΥΚΟΥ

Ελπίζω να έδωσα κάτι παραπάνω απο "απλές ενδείξεις" φίλε μου Προμηθέα σε ότι έχει σχέση με το ΛΕΥΚΟ & το ΜΑΥΡΟ. Εαν θέλεις ΟΛΑ όσα περέθεσα, παραλλήλησέ τα ΚΑΙ με τις έννοιες που "αντιστοιχούν" στα χώματα και θα ανακαλύψεις ΠΟΛΛΑ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑ...

Τώρα σε ότι ανέφερα περί Κολάσεως.
Για εμένα ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ απο μόνη της (ή απο τον δημιουργό). Υπάρχει όμως απο εμάς!!!
Εμείς μπορούμε και φτιάχνουμε τα ΠΑΝΤΑ. Είτε τη ΚΟΛΑΣΗ είτε τον ΠΑΡΑΔΕΙΣΟ.
Δεν το αναπτύσω περετέρω για να υπάρξει συζήτηση και απο τα άλλα μέλη του forum.

Για την τρίτη παρατήρησή σου κατα τη δική μου άποψη, ΟΛΑ ΕΠΙΣΤΕΡΕΦΟΥΝ ΣΤΟ ΕΝΑ.
Απώλεια στο "ΤΕΛΟΣ ΤΩΝ ΚΑΙΡΩΝ" δέν υπάρχει.
Υπάρχει ΑΠΩΛΕΙΑ, πρίν απο το "ΤΕΛΟΣ ΤΩΝ ΚΑΙΡΩΝ".

Και για να το αιτιολογήσω, ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΠΩΛΕΙΑ, γιατί πολύ απλά, ΔΕΝ ΘΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΧΩΡΟΣ ή ΤΟΠΟΣ ΝΑ ΠΕΡΙΛΑΒΕΙ ΤΗΝ ΑΠΩΛΕΙΑ καθώς και ότι συνεπακόλουθο φέρει μαζί της.

Στην νέα "εκπνοή του Βράχμα" ή στο νέο "γεννηθήτω φώς" ή όπως αλλιώς μας έχουν διδάξει οι θρησκείες, το νέο κύκλο εκδληλωσης του κόσμου, ΤΙΠΟΤΑ απο το προηγούμενο κύκλο της δημιουργίας ΔΕΝ θα συμμετέχει!!!
Καταλήγω σε αυτό το συμπέρασμα μιάς και ΟΛΑ θα επιστρέψουν στη ΜΟΝΑΔΑ και θα "ΕΝΣΩΜΑΤΟΘΟΥΝ" μαζί της.
ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΓΝΩΣΤΟ με τη ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ μορφή που γνωρίζαμε.

ΑΡΑ

δεν είμαστε σίγουροι για το "τι" και το "πώς" θα εφαρμοστεί το ΝΕΟ ΣΧΕΔΙΟ ΤΗΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑΣ!!!

Και κάτι ακόμα σημαντικό...

ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ Ο ΜΕΓΑΣ ΝΟΥΣ, ΣΤΗ ΦΑΣΗ ΤΗΣ
ΕΚΔΗΛΩΣΗΣ ΤΟΥ
ΣΥΝΕΧΩΣ & ΑΕΝΑΑ
ΕΞΕΛΙΣΕΤΑΙ

Πώς λοιπόν μπορούμε απο "τώρα", στη φάση της εκδήλωσής του, να γνωρίζουμε τι θα κάνει ΜΕΤΑ απο την απεκδήλωσή του;;;;;

Δεν ξέρω αν βοήθησα στις σκέψεις σου φίλε μου, αλλά περίμενε και τις σκέψεις και των άλλων φίλων αναζητητών του forumπου είμαι σίγουρος ότι έχουν και εκείνοι ΠΟΛΛΑ να μας παραθέσουν

Κέλσος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

rosarium
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
116 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2002, 10:09:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους rosarium  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ως προς τον διάβολο ...

Διάβολος-η ετοιμολογία της λέξης-από το διαβάλλω,συκοφαντώ.Η αρχική σημασία της λέξης ήταν αυτή και μετά χρησιμοποιήθηκε ,για να δηλώσει τον Σατανά.
"Το διάβολον"(αρχ.) είναι η τάση για διαβολή.
Ως προς το Σατανάς,είναι από το εβρ.Satan-εχθρός,που στα ελληνικά αποδόθηκε με το διάβολος.

Όταν ο διάβολος επισκέπτεται τον Χριστό,(Κατά Ματθαίον,Κεφ.Δ.1),δεν πιστεύω στην ερμηνεία που δίνεται.Κατ' εμέ φαίνεται καθαρά,η εσωτερική πάλη,η διαβολή..Πήγε στην έρημο,για να νηστεύσει 40 ημέρες
κι ο "διάβολος" του είπε:μετέβαλε αυτές τις πέτρες σε ψωμί και φαγε.
Έπρεπε να νικηθούν οι ανάγκες του σώματος..
Όταν μάλιστα,"παραλαμβάνει αυτόν ο διάβολος εις όρος πολύ υψηλόν,και δεικνύει εις αυτόν πάντα τα βασίλεια του κόσμου και την δόξαν αυτών,
και λέγει προς αυτόν:Ταύτα πάντα θέλω σοι δώσει,εάν πεσών προσκυνήσεις με",είναι δυνατόν να πιστεύουμε ότι Τον πήρε από το χέρι;
Ήταν η πάλη μέσα Του,όταν ήξερε ότι ο λαός περίμενε τον βασιλιά των Εβραίων,τον Μεσσία,που θα οδηγούσε τον λαό του Ισραήλ σε νίκη..Κι απ' την άλλη,έβλεπε ότι ο δρόμος που διάλεγε,Τον έφερνε πιο κοντά στο σωματικό Του τέλος.Μα είναι δυνατόν να μην γνώριζε, ότι θα προκαλούσε τον διωγμό Του από τις αρχές ,απ' όλους αυτούς που καυτηρίαζε...
Όταν κατέβηκε από το βουνό,ήξερε τί Τον περίμενε,είχε νικήσει τον διάβολο..

rosariumΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2002, 18:23:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μμμμμ ενδιαφέροντα τα όσα μας παρέθεσες Ροζάριουμ.

Λές στο τέλος ότι "είχε νικήσει τον Διάβολο"...
Ποίος είναι τελικά αυτός ο "διάβολος";;;
Τι είναι;;;
Υπάρχει;;;

Και για να ρίξω λίγο λάδι στη φωτιά,

ΣΑΤΑΝΑΣ = 753
ΑΝΑΣΤΑΣ = 753

Σε λίγες μέρες θα ψάλουμε :"...Ο Αναστάς εκ νεκρών και ζωής χορηγός, ελθέ και σκήνωσων εν ημίν και ΚΑΘΑΡΙΣΟΝ ημάς απο πάσης κηλίδος..."

Περιμένω λοιπόν τις απόψεις σας...

Κέλσος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy