ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ΣΥΜΠΑΝ ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΑ ΑΠΕΙΡΟ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΟΝΟΙ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 3
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΔΙΟΝΥΣΟΣ
Νέο Μέλος


12 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2002, 11:26:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΔΙΟΝΥΣΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΣΥΜΠΑΝ ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΑ ΑΠΕΙΡΟ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΟΝΟΙ

ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΑΠΟΨΕΙΣ >>

ΔΙΟΝΥΣΟΣ


Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2002, 12:54:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
'Οπως είπε και κάποιος 'Ελληνας φιλόσοφος της Αρχαιότητας,
"...είναι ΑΠΙΘΑΝΟ μεσα σε ενα χωράφι, να υπάρχει ΜΟΝΑΧΑ ένα είδος βλάστησης..."
Καθώς και ότι είναι ΑΔΥΝΑΤΟ απο το χέρι του ΣΠΟΡΕΑ να φέυγουν ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΟΙ σπόροι σιταριού, να πέφτουν στο οργωμένο χωράφι και να φυτρώσει ΜΟΝΑΧΑ ένας!!!


Κέλσος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΔΙΟΝΥΣΟΣ
Νέο Μέλος


12 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2002, 13:51:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΔΙΟΝΥΣΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΟΥ ΦΙΛΕ KELSO EINAI ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΕΘΕΣΕΣ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ ΚΑΙ ΚΑΤΑΝΟΗΤΙΚΑ .
ΕΙΜΑΙ ΜΟΛΙΣ 2 ΜΕΡΕΣ ΣΑΝ ΜΕΛΟΣ ΚΑΙ ΝΙΩΘΩ ΟΤΙ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΩ ΜΕ ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ .

ΑΣΧΕΤΑ ΑΝ ΕΚΦΡΑΖΕΤΑΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΑΠΟ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΟΠΤΙΚΗ ΓΩΝΙΑ ΚΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΕΡΕΘΙΣΜΑΤΑ

ΧΑΙΡΕΤΙΣΜΟΥΣ ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΤΑΞΙΔΕΥΟΥΝ ΜΕ ΤΟ ΠΛΑΝΗΤΙΚΟ ΣΚΑΦΟΣ ΓΗ ( ΓΑΙΑ ).

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Darkangel_78
Πλήρες Μέλος

Egypt
1013 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2002, 22:25:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Darkangel_78  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί φίλοι καλησπέρα.
Καταπληκτικό θέμα...
Ακόμα και οι επιστήμονες συμφωνούν ότι και στατιστικά είναι απίθανο να είμαστε μόνοι στο αχανές σύμπαν...
Δεν είναι πολύ εγωιστικό δηλαδή από μέρους μας να νομίζουμε ότι η γή είναι ο μονος κατοικημένος πλανήτης???
Θεωρητικά το σύμπαν έχει όρια αλλά επειδή επεκτείνεται τόσο πολύ γρήγορα (σύμφωνα με τη θεωρία της διαστολής του) που δεν μπορούμε να δούμε ΠΟΥ είναι τα όρια αυτά.Μια δεύτερη θεωρία λέει ότι το σύμπαν είναι μια κοσμική "φυσαλίδα" και γύρω από αυτήν υπάρχουν κι άλλες.
Ίσως μια άλλη μορφή ζωής να κατοικεί σε πλανήτη πολύ μακριά και δεν μπόρεσε να έρθει ακόμα σε επαφή μαζί μας.Ή δεν είναι ακόμα τόσο εξελιγμένη.Η να ήρθε και να μην έφυγε ποτέ χωρίς να υποπτευθούμε το παραμικρό...


Ειρωνία 1: Μπορούμε να δούμε μόνο "διπλανά" σώματα του ουρανού δηλαδή ούτε κάτω από τη μύτη μας.

Ειρωνία 2:Ακόμα ανακαλύπτονται ΚΑΙΝΟΥΡΙΕΣ ΜΟΡΦΕΣ ΖΩΗΣ στον πλανήτη μας.

Φίλε Διόνυσε,αγαπητέ συμπαντικέ ταξιδιώτη να εκφράζεσαι ελεύθερα,μια παρέα είμαστε,προβληματισμένων (και όχι προβληματικών) ατόμων.Όλες οι απόψεις δεκτές και σεβαστές...
Περιμένω τα σχόλιά σας...Ο Σκοτεινός σας Άγγελος.

"Ποιό το αληθινό μέγεθος της σκιάς σου;"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

spacedion
Νέο Μέλος


3 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2002, 23:40:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους spacedion  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΓΑΠΗΤΗ ΦΙΛΗ DARKANGEL 78 ΣΥΝΦΩΝΑ ΜΕ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΕΣ ΜΕΛΕΤΕΣ ΓΙΑ ΥΠΑΡΞΗ ΖΩΗΣ ΣΤΟ ΔΙΚΟ ΜΑΣ ΓΑΛΑΞΙΑ ΓΙΑ ΠΛΑΝΗΤΕΣ ΠΟΥ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΔΙΑΤΗΡΗΣΟΥΝ
ΚΑΠΟΙΟ ΕΙΔΟΣ ΖΩΗΣ ΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟΝ ΑΡΙΘΜΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΕΚΑΤΟΜΥΡΙΑ , ΣΚΕΨΟΥ ΤΩΡΑ ΠΟΣΟΙ ΓΑΛΑΞΙΕΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ

ΑΠΕΙΡΟΙ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2002, 21:39:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σε αυτή τη ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ παρέα που έχουμε ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ δημιουργήσει, είναι ΑΔΙΑΝΟΗΤΟ να μην εκφαρζόμαστε ελέυθερα και συνυπογράφω αυτό που δήλωσε Ο Σκοτεινός μας 'Αγγελος:
"Φίλε Διόνυσε,αγαπητέ συμπαντικέ ταξιδιώτη να εκφράζεσαι ελεύθερα,μια παρέα είμαστε,προβληματισμένων (και όχι προβληματικών) ατόμων.Όλες οι απόψεις δεκτές και σεβαστές..."

'Οσο για το σύμπαν που ΔΙΑΣΤΕΛΕΤΑΙ, ο Πυθαγόρας ΠΡΩΤΟΣ μελέτησε το φαινόμενο αυτό.
Και απο τη φυσική γνωρίζουμε πώς : "ότι ΔΙΑΣΤΕΛΕΤΑΙ, ΣΥΣΤΕΛΕΤΑΙ κίολας".
Αυτό είναι που Ινδοι θέλησαν να "κρύψουν" μέσα στις Γραφές τους.

ΤΗΝ ΕΚΠΝΟΗ ΚΑΙ ΕΙΣΠΝΟΗ ΤΟΥ ΒΡΑΧΜΑ

Εκπνοή είναι η ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ, (η διαστολή του σύμπαντος επιστημονικά!!!) και εισπνοή είναι η ΑΠΕΚΔΗΛΩΣΗ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ, (η συστολή του σύμπαντος επιστημονικά!!!)

Και ο Πυθαγόρας αλλά και οι Ινδοί Σοφοί μας έδωσαν τρόπους για να ΥΠΟΛΟΓΙΖΟΥΜΕ το χρόνο...

Κέλσος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Eleanna
Νέο Μέλος


17 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2002, 00:54:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Eleanna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καταρχην ως νεο μελος,θα ηθελα να χαιρετησω ολους τους συνταξιδιωτες μου και να τους ευχηθω "καλη πτηση"!Βεβαια θα ελεγα οτι ισως το διαστημοπλοιο μας εχει παλιωσει λιγο...μολις εκλεισε 4,5 δισ.χρονια ζωης.Σιγουρα ομως δεν ειναι και το μονο...Αναμφισβητητα υπαρχει κατι εκει εξω..που ειτε περιμενει να ανακαλυφθει ειτε ψαχνει για να μας ανακαλυψει.Σε αυτο ομως που νομιζω οτι χρειαζεται να εστιασουμε,δεν ειναι στο αν υπαρχει, γιατι αυτο ειναι δεδομενο, αλλα στο πως θα καταφερουμε να επικοινωνησουμε μαζι του,οταν χρειαστει. Εμεις ως ανθρωπινα οντα εχουμε αναπτυξει εναν χ πολιτισμο, ο οποιος ομως ειναι λιγο απιθανο να ειναι ομοιος με εναν εξωγηινο πολιτισμο. Οι επιστημονες θεωρουν οτι ισως τα μαθηματικα γεφυρωσουν αυτο το χασμα ,αλλα αυτο δεν ειναι αρκετο διοτι υπαρχουν και αλλα εμποδια. Ως ανθρωποι εχουμε μαθει να αντιλαμβανομαστε τον κοσμο μεσω της ορασης και να εξαρτουμε τα παντα με αυτην. Υπαρχουν ομως γυρω μας τοσα οντα που αντιλαμβανονται τον κοσμο διαφορετικα, δηλαδη με αλλες αισθησεις, οπως αφη, ακοη,η στελνωντας ραδιοκυματα (διορθωστε με αν κανω λαθος), οπως για παραδειγμα τα δελφινια. Τοσο κοντα σε μας γενετικα, και συναμα τοσο μακρυα απο εμας..ειναι πολυ δυσκολο να τα κατανοησουμε..και φανταστειτε οτι αποτελουν γηινο ειδος. Μπορειτε να καταλαβετε τι θα επακολουθουσε με εναν εξωγηινο πολιτισμο. Θα ηταν πραγματικα πολυ λυπηρο να καταφερναμε να τους δουμε, αλλα να μην καταννοουμε τι θελουν να μας πουν .Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2002, 09:07:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ελεάννα καλώς όρισες και απο "εδώ".
Δεν έχω να διαφωνήσω σε τίποτα απο όσα είπες.
'Εχω να προσθέσω όμως και κάποια ακόμα ερωτηματικά.
Κατα καιρούς σε διάφορες συζητήσεις που έχω παρευρθεί και που η κουβέντα έχι φτάσει στους Εξωγήινους θέτω απορίες.
'Οπως:
- γιατί έρχονται...
- με τι μέσον έρχονται...
- μένουν ή φέυγουν...
- μήμπως είναι ακόμα εδώ και γιατί...
- εάν μπορούν και έρχονται εκείνοι εδώ, εμείς μπορούμε να πάμε εκέι...
- απο ποιό σημείο του σύμπαντος έρχονται...
- όσοι έρχονται, γιατί θεωρούμε A Priori ότι όσοι έρχονται εδώ, ανήκουν ντέ και καλά στο ΙΔΙΟ εξωγήινο είδος με κάποιους άλλους...

... και τα ερωτήμα τα μου δε σταματούν εδώ...

Κέλσος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΔΙΟΝΥΣΟΣ
Νέο Μέλος


12 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2002, 10:52:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΔΙΟΝΥΣΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ
ΚΑΠΟΥ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΟΤΙ ΑΝ ΚΑΤΑΦΕΡΟΥΜΕ ΝΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΣΟΥΜΕ ΜΕ
ΤΑ ΔΕΛΦΙΝΙΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΦΑΛΑΙΝΕΣ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΝΑ ΚΑΤΑΦΕΡΟΥΜΕ ΝΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΣΟΥΜΕ ΜΕ ΕΞΩΓΗΙΝΟΥΣ ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΡΙΘΜΟΥΣ ,
ΟΙ ΑΡΙΘΜΟΙ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΜΕΤΑΤΡΑΠΟΥΝ ΣΤΑ ΠΑΝΤΑ ΣΕ (ΗΧΟΥΣ - ΕΙΚΟΝΕΣ - ΣΧΕΔΙΑ ΚΑΙ ΣΕ ΠΟΛΛΑ ΑΛΛΑ )
ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΑ ΠΟΛΛΑ ΕΡΩΤΗΜΑΤΙΚΑ ΠΟΥ ΕΘΕΣΕ Ο KELSOS ΘΑ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΣΕ ΕΝΑ ΠΟΥ
ΕΞΗΓΕΙ ΠΟΛΛΑ : EMEIΣ ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΨΑΧΝΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΟ ΑΓΝΩΣΤΟ ΑΥΤΟΙ
ΓΙΑΤΙ ?
ΟΠΩΣ ΘΑ ΜΑΘΟΥΜΕ ΠΟΛΛΑ ΕΜΕΙΣ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΜΕ ΑΛΛΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ
ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ.

ΑΠΟ ΤΟ ΚΑΘΕ ΤΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΜΑΘΑΙΝΕΙΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2002, 11:45:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για τον εσωτερισμό η απάντηση στο ερώτημα είναι αυτονήτη. Η ζωή και η συμπαντική ενέργεια εκδηλώνεται σε πολλαπλά επίπεδα. Εμέις ζούμε και αντιλαμβανόμαστε στην παρούσα φάση ένα απο τα επίπεδα. Αν η ερώτηση είναι αν στο άπειρο σύ(ν)-μ- Παν η συγκεκριμένη μορφή ζωής υπαρχει μόνο σην Γη, τότε στην περίπτωση που η απάντηση θα ήταν καταφατική αυτή θα προσδιόριζε ένα ΑΝΘΡΩΠΟΚΕΝΤΡΙΚΟ σύμπαν που δημιουργήθηκε (απο ποιόν??) μόνο για τον Άνθρωπο!!!...
Το θέμα για μένα είναι εάν υπήρξε ή αν θα υπάρξει επαφή με άλλους...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2002, 16:16:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπερίζω τη παρέα μας...
Φίλε μου Διόνυσε καταρχάς τα ερωτηματικά που έθεσα ήταν ρητορικά.
Για το κάθε ένα απο αυτά είμαι σίγουρος πως υπάρχουν απαντήσεις.
Τώρα σε αυτό που μου απάντησες, απλά πρόσθεσες ένα ακόμα ρητορικό ερώτημα....

Θέλω να πώ, πώς κάποτε θα πρέπει να πάψουμε να διερωτώμαστε "Υπάρχουν εξωγήινοι;;;"

ΥΠΑΡΧΟΥΝ

Απάντησε σε αυτό η ΛΟΓΙΚΗ.

Ας πάμε λοιπόν ένα ακόμα βήμα πιό πέρα...
'Εχουμε ΠΟΛΛΑ ακόμα να ανακαλύψουμε...

"...The truth is out there..."

Κέλσος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Eleanna
Νέο Μέλος


17 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2002, 16:59:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Eleanna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
agapite kelso, ta erotimata pou theteis apasxoloun kai mena..oso afora omos tin apantisi se auta, exoun lextei tosa polla kata kairous pou nomizo oti i pleiopsifia tous apexei polu apo tin pragmatikotita.px. diastimoploia kai iptamenoi diskoi...arketa apo ta opoia xrisimopoiountai gia eborikous skopous nomizo. Yparxoun bebaia arketes marturies kai video,fotografies,pou ta vevaionoun xm..epitrepste mou na eimai ligo skeptiki se ola auta, kai na leo oti an de do kati me ta matia mou brosta mou den to pisteuo apoluta. Yparxoun vevaia apopseis pou lene oti kukloforoun guro mas, oti mas meletoun k.a. den xero ti na po gia auta, na ontos einai toso technologika anoteroi na exoun ton tropo tous na to katafernoun. Oso afora tora plotine to an upirxe pote epafi i an tha uparxei, exo diavasei para polla opos fantazomai kai esu. Sunoptika anafero merika:
1.Gia tin katagogi ton Ellinon apo to seirio
2.Ta terastia agalmata sti niso tou pasxa
3.O politismos ton inkas-mayas-aztekon kai oi diafores marturies sta oropedia tis n.amerikis


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2002, 01:06:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλή μου φίλη Ελεάννα, δεν έχεις άδικο.
Μια άποψη λέει μάλιστα ότι ο Ερμής Ο Τρισμέγιστος, ήταν απο τον Σείριο!!!
Καθώς επίσεις και πώς ο Τουτατχαμών, την ύψιστη μύησή του την έλαβε απο τον Αστερισμό του Μεγάλου Κυνός (Σείριος)!!!!
Ηταν ο ΠΡΩΤΟΣ που μίλησε για ΜΟΝΟΘΕΪΣΜΟ.

Θα μπορούσε άραγε να είναι έτσι;;;
Ας μη ξεχνούμε την φύλη των ΝΤΟΓΚΩΝ, στα βάθη της Αφρικής που ΑΙΩΝΕΣ πρίν απο τον δυτικό κόσμο, ΓΝΩΡΙΖΑΝ και είχαν ΑΠΕΙΚΟΝΙΣΕΙ τα περί Σείριου μυστικά!!!!

'Οσο για τις περιοχές στη νότιο Αμερική και ειδικά στη περιοχή της Νάζακα στο Περού, τα "μυστήρια" είναι πολλά... και όχι ΜΟΝΟ εκέι σε αυτές τις περιοχές.


Κέλσος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

rosarium
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
116 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2002, 09:47:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους rosarium  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ως προς τον Σείριο..Συναντούμε στην μυθολογία,τον συμβολισμό του κυνός.Από την Αίγυπτο με την Σώθις,Αννουβι..μέχρι την ελληνική μυθολογία.
Μάλιστα ο Ορεσθεύς,είχε μια σκύλα,για την οποία λένε ότι γέννησε ένα ραβδί.Ο Ορεσθεύς έχωσε το ραβδί στην γη κι ανακάλυψε σε λίγο,ότι αυτό ήταν το πρώτο αμπέλι.Ο Κερενυι,αναφέρει ότι αυτή η σκύλα ,είναι ο σκύλος στον ουρανό.

Αλλά και στην ιστορία του Ικαρίωνα,ο οποίος φιλοξένησε τον Διόνυσο κι αυτός σε αντάλλαγμα του έδειξε την τέχνη της αμπελουργίας και οινοποιητικης.Όταν ο Ικαρίων το πρόσφερε σε χωρικούς,αυτοί μέθυσαν και τον σκότωσαν.Η κόρη του,΄βρήκε τον τάφο του πατέρα της με την βοήθεια της σκύλας Μαίρας.Μαίρα,ευμολογικά εικάζεται ότι βγαίνει από το μαρμαίρω=λάμπω,ακτινοβολώ και αναφέρει κι ο Πάπυρος ότι είναι ο Σείριος.

Ανέφερα τους δύο αυτούς μόνο μύθους,για ν' αναφέρω τον Άγιο Χριστόφορο.
Κάποια στιγμή έπεσε στα χέρια μου μια εικόνα του,όπου είναι κυνοκέφαλος.Η έκπληξη ήταν μεγάλη.Αναφέρεται στην Ορθόδοξη Εκκλησία ως ο Χριστόφορος,ο μάρτυρας,ο κυνοκέφαλος.Εορτάζεται σις 9 Μαίου.Μάλιστα μου ήταν δύσκολο να την βρω στο διαδίκτυο την απεικόνηση του Αγίου ως κυνοκέφαλου και την βρήκα σ' ένα ολλανδικό site!!Μοιάζει με τον Άννουβι.Αυτό που μου έκανε εντύπωση ήταν ότι στις δοξασίες και στις παραδόσεις του ελληνικού λαού,θεωρείται προστάτης των χωραφιών και των αμπελιών!!!Στην πορεία των αιώνων με "μετάλλαξη" δυτικής επιρροής και για την ορθόδοξη εκκλησία,είναι πλέον Αγιος των αυτοκινητιστών.

Μην ξεχνάμε,ότι στην οικογένεια "κυνίδαι"ανήκει κι ο λύκος και το τσακάλι.
Οι γνώσεις των Ντόγκον,σχετικά με τον λευκό νανό
Σείριο Β,είναι τουλάχιστον "παράξενες"φίλε Kelso.
Συγνώμη για την φλυαρία μου.


rosariumΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2002, 13:53:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καθόλου φλυαρία, ίσα ισα πολύ ενδιαφέροντα τα όσα μας παρέθεσες.
Θα το εκτιμούσα πολύ αν μπορούσες να μου στείλεις στο e-mail μου τη φωτογραφία του Αγίου Χριστοφόρου.
Είναι ο προστάτης των ΟΔΟΙΠΟΡΩΝ. Κατ' υπέρβαση έγινε των "αυτοκινητηστών"...

Ας προσπαθήσουμε να αποσυμβολίσουμε τον μύθο...


Κέλσος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

rosarium
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
116 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2002, 18:36:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους rosarium  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το παράξενο φίλε μου,είναι ότι στην αρχή ήταν προστάτης των χωραφιών και των αμπελιών,από τις δυσμενείς καιρικές συνθήκες.

"Υπάρχει σχετική αναφορά στο συναξάρι του,όπου παρουσιάζεται να παρακαλεί τον Θεό να προστατεύει από χαλάζι όσους τον επικαλούνται
("μη επέλθει αυτοίς εκεί,δέσποτα,χάλαζα,μήτε θυμός,μήτε αφορία
αμπέλου").Στην δοξασία πιθανώς συνετέλεσε και η μέρα της γιορτής του,9 Μαϊου,που βρίσκεται μέσα σε κρίσιμη για την παραγωγή περίοδο."(Πάπυρος)

Για τους καθολικούς ήταν και είναι ο προστάτης των οδοιπόρων,κ.τ.λ.
Εορτάζεται στις 24.07.Σ' αυτό το σημείο να προσθέσω,ότι η παράδοση στους βόρειους λαούς,αναφέρει τις κυνικές ημέρες από 23.7 -24.8.Εάν αυτό το διάστημα υπάρχει ηλιοφάνεια,η χρονιά θα 'χει καλή σοδειά.Το αντίθετο βέβαια συμβαίνει,αν επικρατούν δυσμενείς καιρικές συνθήκες.
Ο Άγιος Χριστόφορος στους Καθολικούς,παρουσιάζεται με μορφή γίγαντα να περνά τον Χριστό-μικρό παιδί,στον ώμο του,απ' τη μια όχθη ενός χειμάρρου στην άλλη.Κι επειδή στον μύθο τον καθολικό, περνούσε τους
οδοιπόρους όλους απ' την άλλη μεριά του χειμάρρου,μια και δεν υπήρχε γέφυρα, λογικό ήταν να γίνει προστάτης τους.Όταν πέρασε τον Χριστό,
πήρε και το όνομα Χριστόφορος, αυτός που φέρει τον Χριστό.

Πάντως κυνοκέφαλος,η άμπελος,κυνικές ημέρες,σοδειά...λίγο παράξενα.

rosariumΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2002, 21:53:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ο Άγιος Χριστόφορος στους Καθολικούς, παρουσιάζεται με μορφή γίγαντα να περνά τον Χριστό-μικρό παιδί, στον ώμο του, απ' τη μια όχθη ενός χειμάρρου στην άλλη. Κι επειδή στον μύθο τον Καθολικών, περνούσε τους
οδοιπόρους όλους απ' την άλλη μεριά του χειμάρρου, μια και δεν υπήρχε γέφυρα, λογικό ήταν να γίνει προστάτης τους. Όταν πέρασε τον Χριστό,
πήρε και το όνομα Χριστόφορος, αυτός που φέρει τον Χριστό.

Πολύ ενδιαφέροντα ΟΛΑ όσα μας παρέθεσες φίλη Ροζάριουμ.
Σε ευχαριστώ ιδαίτερα για τις φωτογραφίες που μου έστειλες και με αφορμή αυτές καθώς και τα όσα παρέθεσες θα φανερώσω κάποιες σκέψεις μου.

Καταρχάς ΟΝΤΩΣ η μορφή του Αγ. Χριστόφορου με τη μορφή ως ΚΥΝΟΚΕΦΑΛΟΥ, είναι ΤΑΥΤΟΣΗΜΗ με εκείνη της Αιγυπτιακής Θεότητας του 'Ανουβη!!!

Χρησημοποιώ τη λέξη ΤΑΥΤΟΣΗΜΗ σκόπιμα.

Καταρχάς να αναφέρω δυό λόγια για τον 'Ανουβη.
Είναι ο Κυνοκέφαλος Θεός που ασχολήται κατεξοχήν με τους ΑΠΕΝΣΩΜΑΤΩΜΕΝΟΥΣ ή τους ΑΝΕΣΤΗΜΕΝΟΥΣ στη ΜΕΤΑΘΑΝΑΤΙΑ ΖΩΗ. Το Αιγυπτιακό του όνομα είναι Anepou.
Είναι μια ΨΥΧΟΠΟΜΠΙΚΗ ΘΕΟΤΗΤΑ, "Ο Κύριος της Σιωπηλής Χώρας της Δύσης, της Χώρας των Νεκρών, ο Προπαρασκευαστής της Οδού πρός τον 'Αλλο Κόσμο", στον οποίο εμπιστεύονταν τον νεκρό για να οδηγηθεί στον 'Οσιρη, τον τελικό Κριτή.
Είναι ο "Βαλσαμοτής" και ο "Φύλακας του Νεκρού".

Ο Θάνατος στην προκειμένη περίπτωση είναι εκείνος ο ΜΥΗΤΙΚΟΣ ΘΑΝΑΤΟΣ, ο συμβολικός.
Ο Θάνατος που περνάει ο ΥΠΟΨΗΦΙΟΣ για μύηση και που συμβολίζει τον Θάνατό του στον ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΚΟΣΜΟ, τον ΥΛΙΚΟ (απεσάρκωση) και την Γέννησή του στον ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΚΟΣΜΟ, τον ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ (ανάσταση).

Που "κολάει" τώρα ο Αγ. Χριστόφορος;;;
Διαβάζοντας το κομμάτι που παραθέτω απο το τόπικ της φίλης Ροζάριουμ, για τον "μύθο" των Καθολικών περι του Αγ. Χριστοφόρου "κράτησα" το ΠΟΤΑΜΙ και τον άγιο που ΠΕΡΝΑΕΙ τους ανθρώπους απο τη ΜΙΑ ΜΕΡΙΑ στην ΑΛΛΗ.
Ανατρέχω γρήγορα γρήγορα στον Ελληνικό Μύθο του Χάροντα, που είναι ο ΜΕΤΑΦΕΡΩΝ ΤΟΥΣ ΝΕΚΡΟΥΣ ΣΤΟΝ ΑΔΗ, περνώντας τους με μια "βάρκα" απο τον ΠΟΤΑΜΟ Αχέρωντα...

Παρατηρώντας την εικόνα του Αγ. Χριστοφόρου (αυτή που μου έστειλες εσύ Ρόζάριουμ) των Καθολικών, βλέπω να κρατά έναν ΝΕΑΝΙΑ στη πλάτη του και να κρατά ένα ΡΑΒΔΙ που καταλήγει σε μιά ΔΙΧΑΛΑ.
Αυτόματα μου έρχεται στο νού μου το δίλημα του ΗΡΑΚΛΗ να στέκεται εμπρός στο ΣΤΑΥΡΟΔΡΟΜΙ των 2 δρόμων, που σχηματίζουν ΑΚΡΙΒΩΣ την ΙΔΙΑ ΔΙΧΑΛΑ!!!

Αυτή η ΔΙΧΑΛΑ είναι το γνωστό σε όλους φαντάζομαι γράμμα της Ελληνικής αλφαβήτου, το ΥΨΙΛΟΝ

Y

Είναι το 6ο ΦΩΝΗΝ του αλφαβήτου. Κατα μία έννοια αντιστοιχεί στο 6ο ΤΣΑΚΡΑ το Σβατισθάνα που εποπτεύει τους ΓΕΝΝΕΤΙΚΟΥΣ ΑΔΕΝΕΣ!!!
(Να η σχέση με τη νέα γέννηση ή ΑΝΑΣΤΑΣΗ)

Το ότι υπάρχει σχέση με ΜΥΗΣΗ, μας το δηλώνουν τα ΤΑΡΩ που η κάρτα που αντιστοιχεί στο ΥΨΙΛΟΝ είναι αυτή του ΙΕΡΟΦΑΝΤΗ, του ΜΥΗΜΈΝΟΥ δηλαδή.

Στο Λατινικό αλφάβητο το σχήμα,

Y

αντιστοιχεί στο γράμμα που προφέρεται ως WHY (ΓΙΑΤΙ, στην ακριβή μετάφραση).

Να το ΔΙΛΗΜΑ που ανέφερα στην αρχή... ΓΙΑΤΙ (Why) να διαλέξω έναν απο τους δύο δρόμους;;;
Και για να το φέρω πιό κοντά στον 'Αγ, Χριστόφορο, ΓΙΑΤΙ (Why) να περάσω απο τη ΜΙΑ μερια του ποταμού στην ΑΛΛΗ;;;

Απαντήσεις πάντως ΜΗΝ περιμένετε απο εμένα, απλά σας παρουσίασα τον τρόπο σκέψεις μου και το ΄"πώς" προσεγγίζω τα πράγματα...
Δε ξέρω αν σας μπέρδεψα, αν το έκανα συνχωρέστε με.

Φίλε μου Σαμαέλ, ίσως να έχεις δίκιο για το ότι "βλέπεις" τις σκέψεις μου "άτακτες", χωρίς συνοχή ίσως.
Δεν σε αδικώ γι' αυτό μιας και εσύ την προσέγγιση σε τέτοιου είδους προβληματισμούς , αλλά και αποσυμβολισμούς, την αφήνεις στα χέρια της επιστήμης. Αναρωτιέμαι όμως αν μέσα σε ένα πειραματικό εργαστήρι θα μπορέσουμε να "αποδείξουμε" τα λεγόμενά μου...
Αυτά καλέ μου φίλε, δεν μπορούν να αποδειχθούν στα εργαστήρια, ΑΛΛΑ ίσως να αναρωτιούντε οι επιστήμονες για τυχών αποδίξεις. ΜΟΝΟ στον Αποκρυφισμό μπορούμε να στραφούμε για βοήθεια...

Εάν το ενδιαφέρον το θέμα, μπορούμε να συνεχίσουμε και να κάνουμε και άλλη ανάλυση επάνω στο θέμα. Περιμένω και τις δικές σας απόψεις...


Κέλσος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2002, 22:32:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οι περισσότερες ανακαλύψεις έγιναν από αυτούς που "εργάστηκαν" με το χάος, το απρόβλεπτο, το παράξενο. Η απόλυτη τάξη σε ιδέες και σε απόψεις μυρίζει "μούχλα". Τίποτε στο εκδηλωμένο σύμπαν δεν είναι στατικό, όλα αλλάζουν. Γιατί να θεωρήσουμε ότι οι ιδέες κάποιου δεν έχουν τάξη; Ειδικά όταν αυτός είναι αναζητητής ή ερευνητής;


Εδώ γράφουμε "φωναχτά" αυτά που σκεπτόμαστε. Επικοινωνούμε, μαθαίνουμε, προσφέρουμε, αλλάζουμε. Δεν είναι ούτε εκκλησία, ούτε στρατός. Εύχομαι σε όλους να έχουν την "εκρηκτικότητα" και την "γονιμότητα" του φίλου μου "Κέλσου" και ας είναι... άτακτοι

Με αυτά που λέω δεν εννοώ να λέει ο καθένας ότι του έρθει στο κεφάλι. Αντιθέτως να προσφέρει τις καλύτερες ιδέες που έχει και με την συζήτηση και την επικοινωνία να είναι ανοιχτός σε νέες προοπτικές και σε αναδιατάξεις.

Παρεπιμπτόντως διαβάζω, αυτές τις ημέρες, πολύ ενδιαφέρουσες απόψεις για τον Χριστόφορο, το "Υ" των Πυθαγορείων, τον Σείριο κ.α. και χαίρομαι για το επίπεδο των συζητήσεων αυτού του Φόρουμ (αν κάνετε σύγκριση με άλλα ομοειδή Φόρουμ θα καταλάβετε τι εννοώ), και για τους νέους φίλους μας που μαζί με τους παλιότερους κάνουν μια πολύ "ζωντανή" παρέα.

Στο... "επαναγράφειν"

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
rosarium
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
116 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2002, 10:44:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους rosarium  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε thoth,σε χάσαμε..και μας λες ότι διαβάζεις σχετικά θέματα,μ' αυτά που ασχολούμαστε και δεν βοηθάς;Εμένα τουλάχιστον,γιατί ο
Kelsos δεν έχει ανάγκη..

Τί να πω φίλε Kelso..η σκέψη σου έχει μια τάξη,γι αυτό και την κατανοώ.Η μια σκέψη οδηγεί ιεραρχημένα στην άλλη,σε πλήρη συνάρτηση και με βάθος ανάλυσης.Καταπληκτικό, να παρακολουθώ αυτήν την πορεία σκέψης,το "φαίνεσθαι"..και κατανοώ το βίωμα αυτής της πορείας,στο "είναι".

Ως προς το θέμα του Αγίου Χριστόφορου,δεν έχω να πω τίποτα άλλο.
Ο κύων όμως με απασχολεί γενικά στον μύθο,στον συμβολισμό..
Μέχρι σήμερα θεωρούμε το ουρλιαχτό των σκύλων δυσοίωνο(ότι κάποιος θα πεθάνει,κ.τ.λ.)..

rosariumΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2002, 10:53:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου φίλη Rosarium.

Ξέρω ότι... χάθηκα αλλά απλώς δεν έχω αυτές τις ημέρες την πολυτέλεια του χρόνου να γράψω εκτεταμένα στο Φόρουμ. Αυτό είναι προσωρινό όμως. Δεν γλιτώσατε από... μένα.

Θα επανέρθω δριμύτερος.
Οπλιστείτε

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
selina
Νέο Μέλος

Greece
3 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2002, 16:50:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους selina  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά χαρά σε όλους. Μην ξεχνάμε την εξίσωση Ντρέικ για το σύμπαν

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2002, 18:03:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα στη παρεούλα μας...
Φίλη Ροζάριουμ, με κάνεις και αισθάνομαι "άσχημα"...
Και προπαντώς μη λές ότι δεν έχω "ανάγκη"... ΙΣΑ ΙΣΑ...
'Εχω και παραέχω γιατί ΞΕΡΩ, πώς ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙΠΟΤΑ, το έχω ξαναπεί άλλωστε αυτό.
Αυτή είναι η ΜΟΝΗ ΓΝΩΣΗ που έχω. 'Ολα τα άλλα τα ερευνώ, τα μελετώ...

'Εχω ξαναπαραθεσει σε ολους τους καταπληκτικούς συναιδητήμονες σε αυτο το μαγικό ταξίδι προς την αλήθεια και τη γνώση, ότι ο ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ ειναι μια ΒΙΩΜΑΤΙΚΗ κατάσταση... Είναι τρόπος που ζείς.... τρόπος για το πώς αντιλαμβάνεσαι τον ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ σε σχέση με τους ΑΛΛΟΥΣ και με τη ΦΥΣΗ!!!

'Ολοι ζούμε στο "φαίνεσθαι" αλλά λίγοι μετέχουν στο "είναι"...
Να ένας "στόχος" προς επίτευξη...

Καλέ μου συνοδηπόρε στο δρόμο της αναζήτησης Θώτ, περιμένουμε τις δικές σου προεκτάσεις στα τόσα ενδιαφέροντα θέματα...
Μη μας αφήνεις "μόνους"...

Κέλσος


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2002, 18:07:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να καλωσορίσω τη νέα φίλη στη παρέα μας Σελίνα...
Αλήθεια Σελίνα, τι είναι αυτή η εξίσωση Ντρεϊκ;;;
Την είχα ξανακούσει κάποτε, αλλά αν θές πές μας περισότερα...

Κέλσος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Darkangel_78
Πλήρες Μέλος

Egypt
1013 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2002, 22:56:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Darkangel_78  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλους!!!
Θα ήθελα να κάνω ένα σχόλιο σε αυτό που είπε ο φίλος Kelsos στο μήνυμά του στις 06/04/2002 για τη μύηση του Τουτατγχαμών από το Σείριο:

Λέγεται κατ'αρχήν (και διορθώστε με αν κάνω λάθος) ότι η μύηση κάποιου ατόμου γινόταν μέσα στη μεγάλη πυραμίδα του Χέοπος.Μετά από διάφορα στάδια όπου ο υποψήφιος μάθαινε να χρησιμοποιεί πρώτα τις 5 αισθήσεις του και μετά την 6η για να επιβιώνει,η κορυφή της πυραμίδας μετατοπιζόταν από τη θέση της.Στο μεταξύ ο υποψήφιος δενόταν από τους 5 μυητές του με ηλεκτρικά καλώδια και πάνω από καίρια σημεία του σώματός του (chackras?) τοποθετούνταν κρύσταλλοι.Ειδικά πάνω από το 6ο chackra (το τρίτο μάτι) τοποθετείτο ένα *κρύσταλλος χαλαζία* σε σχήμα *σφαίρας*.Τότε έπεφτε σε ένα είδους νάρκη,με επιβράδυνση των ζωτικών λειτουργιών του για 40 μέρες κλεισμένος σε μια σαρκοφάγο.Φυσικά,αν δεν είχε τα προσόντα η ζωή του τερματιζόταν μέσα στη σαρκοφάγο.Κατα τη διάρκεια της παραμονής του αποκτούσε τον πρώτο βαθμό στην ιεραρχία των μυημένων και είχε ικανότητες για πράξεις που σήμερα θα θεωρούνταν θαύματα πχ.ίαση ασθενειών,αιώρηση κλπ.

1) Αυτό που κάνει εντύπωση είναι ότι οι πυραμίδες φαίνονται πραγματικά όχι και τόσο μυτερές στις κορυφές τους,πιο πολύ από ότι θα δικαιολογούσε η φθορά του χρόνου.

2) Οι θάλαμοι των μυήσεων είναι τώρα σφραγισμένοι με γρανιτικά "βουλώματα" κόκκινου και πράσινου χρώματος,εμφανώς ξένα προς τα υπόλοιπα δομικά υλικά της πυραμίδας.Σε κανένα αρχαιολόγο δεν έχει επιτραπεί η έρευνα στα σημεία εκείνα.

3)Υπάρχει μια εικόνα (αν τη βρω θα τη βάλω στο forum) όπου δείχνει τον τη μορφή του Άννουβι σαν αστερισμό στον ουρανό ακριβώς πάνω από την πυραμίδα.Λέγεται ότι αν προεκταθεί η νοητή ευθεία από τη ράβδο που κρατά στο έδαφος,θα βρεθεί το σημείο που είναι θαμμένη η κορυφή της πυραμίδας.Και δεύτερον καταρρίπτεται η χρονολόγηση των πυραμίδων γιατί οι αστερισμοί περνάνε πολλές φορές πάνω από τη γη.

4)Πυραμίδα=πυρ+αμίς=το δοχείο της φωτιάς=συσσωρευτής ενεργειας???
Αν υποτεθεί ότι έχουμε διαφορετικά τρισδιάστατα σχήματα ίδιου όγκου,η σφαίρα έχει τη μικρότερη επιφάνεια...για αυτό οι σταγόνες της βροχής είναι σφαιρικές.Η στερεομετρία το λέει,όχι εγώ...

5)Αν φτιαχτεί μια μινιατούρα της Μεγάλης Πυραμίδας με τις ΙΔΙΕΣ ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΣΜΟ ΣΤΑ ΣΗΜΕΙΑ ΤΟΥ ΟΡΙΖΟΝΤΑ,και τοποθετηθεί στο ανάλογο "ύψος" από το έδαφος με το θάλαμο της σαρκοφάγου του Φαραώ ένα κομμάτι κρέας,το κρέας αυτό ΔΕΝ ΑΠΟΣΥΝΤΙΘΕΤΑΙ.

6)Φέρτε με το νου σας ένα μεσημβρινό που περνά από τον Παρθενώνα και τη Μεγάλη Πυραμίδα.Τα δυο ημισφαίρια έχουν ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΑ ΙΔΙΑ ΠΟΣΟΣΤΑ ΣΤΕΡΙΑΣ ΚΑΙ ΘΑΛΑΣΣΑΣ.Αυτός θα πρεπε να είναι ο 1ος μεσημβρινός και ΟΧΙ του Greenwich.Γιατί δεν είναι??????

7) Ο χαλαζίας ΔΕΝ ΚΟΒΕΤΑΙ ΣΕ ΣΧΗΜΑ ΣΦΑΙΡΑΣ ΟΥΤΕ ΜΕ ΤΑ ΣΗΜΕΡΙΝΑ ΜΕΣΑ...ενώ είναι γνωστές οι πιεζοηλεκτρικές του ιδιότητες (μετατρέπει τους μηχανικούς κραδασμούς σε ηλεκτρικό ρεύμα και αντίστροφα).Πιθανή εξήγηση είναι η χρήση της σφαίρας σαν "μεταφραστή" για επικοινωνία με άλλους κόσμους...

Όσο για την εξωγήινη προέλευση των ανθρώπων και μάλιστα των ελλήνων...

1) Γιατί οι περισσότερες διαστημικές αποστολές με ΜΗ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΟΝΟΜΑΤΑ είναι καταδικασμένες να αποτυγχάνουν??Το είπε ο διευθυντής του πλανηταρίου και έμεινα άφωνη...

2) Μήπως το "ελληνικό δαιμόνιο" είναι μια ιδιότητα όχι και τόσο...γήινη??Γιατί τα κορυφαία στελέχη της NASA είναι ΕΛΛΗΝΕΣ????Γιατί στη Σελήνη,που είναι το αίνιγμα του ηλιακού μας συστήματος γιατί ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΜΕ ΑΠΟ ΠΟΥ ΗΡΘΕ, βρέθηκαν απομεινάρια σκαφών με χαραγμένα ΕΛΛΗΝΙΚΑ γράμματα σε γεωμετρική γραφή ? (..και φυσικά κουκουλώθηκε)

3) Στο δίσκο της Φαιστού που θεωρείται το πρώτο CDROM του κόσμου με οδηγίες για την "κατασκευή ζωής συμβατής με το γήινο περιβάλλον",στο κέντρο βρίσκεται ένα λουλούδι με 8 πέταλα.Αυτό είναι,όλως τυχαίως??, το σύμβολο του Σείριου.

4) Εδώ έχουμε (έχουν) αποκωδικοποιήσει τα ιερογλυφικά και τις γραμμικές γραφές,γιατί κολλήσανε στο δίσκο αυτό??????

Kelso γύρισα και γύρισα γιατί είχα πράγματα να πω....
Αυτά τα *ολίγα* για να σας δώσω υλικό να συζητήσουμε...Ελπίζω να μη σας κούρασα και να τα βρήκατε ενδιαφέροντα όλα αυτά.
Εις το επανιδείν αγαπητοί συνταξιδιώτες στο διαστημόπλοιο ΓΗ..
Ο Σκοτεινός σας Άγγελος...

"Ποιό το αληθινό μέγεθος της σκιάς σου;"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2002, 02:31:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γύρισες Σκοτεινέ 'Αγγελε και στη ΚΥΡΙΟΛΕΞΙΑ μας "βομβάρδισες" με πάρα πολλές πληροφορίες προς έρευνα!!!

Για την Πυραμίδα, όσα και να πούμε είναι πράγματι ΛΙΓΑ.

Την διαδικασία αυτή της μύησης που μας περιέγραψες, δεν την έχω υπόψιν μου και θα ήθελα αν ήταν δυνατόν, περισότερα στοιχεία για να "ψάξω" και εγώ επάνω σε αυτη την εκδοχή.
'Ολα όσα είπες για την πυραμίδα, είναι "σώστά".

Να συμπληρώσω απλά ότι η Α' ακτίνα του ΘΕΡΙΝΟΥ ΗΛΙΟΣΤΑΣΙΟΥ (21 Ιουνίου) στον ορίζοντα, περνούσε απο τη ΚΟΡΥΦΗ της Πυραμίδος καθώς και απο το ΓΟΡΓΟΝΕΙΟ της ΠΑΛΛΑΔΟΣ ΑΘΗΝΑΣ του περίφημου αγάλματος που βρισκόταν στον Ιερό βράχο της Ακροπόλεως και ΚΑΤΕΛΗΓΕ στο ΣΤΟΟΥΝΧΕΝΤΖ το μεγαλιθικό εκείνο μνημείο της Αγγλιάς!!!

Και μιάς και μίλησα για Ακρόπολη, λέγετε ότι ΕΑΝ προεκτείνουμε τις 4 πλευρές του Παρθενώνα πρός τον ουρανό, "κάπου" συναντιούντε, δημιουργόντας μία ΚΟΛΟΥΡΗ ΠΥΡΑΜΙΔΑ της οποίας ο όγκος είναι ΙΣΟΣ με τον όγκο της μεγάλης Πυραμίδας της Γκίζας!!!

Τώρα καλέ μου Σκοτεινέ 'Αγγελε για το μυστήριο της Σελήνης (όχι της τηλεοπτικής ΦΥΣΙΚΑ ), ο ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ ξέρει για τα μυστικά που κρύβει περι της προελεύσεώς της
Προσωπικά δεν γνωρίζω για "σκάφη επάνω της με γεωμετρική γραφή που είναι Ελληνική". Δώσε μας και άλλα στοιχεία για έρευνα...
Αλλά γιατί τη χαρακτηρίζεις "ΑΙΝΗΓΜΑ ΤΟΥ ΗΛΙΑΚΟΥ ΜΑΣ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ";;;

Έπίσης πές μας τι πιστεύεις εσυ για το Δίσκο της Φαιστού

Κέλσος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2002, 14:15:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μιάς και η κουβέντα στον δίσκο της Φαιστού μία απο τις εκδοχές, στην παρακάτω διεύθυνση.

http://www.kairatos.com.gr/discosfaistoy1.htm

Στην ίδια διεύθυνση επίσης και εικόνα του δακτυλιδιού του Μινωα που ανέφερε ο φίλος Κέλσος.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Darkangel_78
Πλήρες Μέλος

Egypt
1013 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2002, 18:06:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Darkangel_78  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα αγαπητοί φίλοι!!
Μετά από τέτοια θέματα που ανοίγονται,πώς να μείνω αμέτοχη???

Φίλε Kelso να προσθέσω κάτι μικρό (όπως και χτες ) σ'αυτά που είπες.
Πραγματικά,αν προεκταθούν οι 4 πλευρές του Παρθενώνα προς τον ουρανό,τέμνονται σε συγκεκριμένο ύψος, αν δεν απατώμαι ή όσο η διάμετρος της γης ή όσο το 1/1000 της μέσης απόστασης γης-ήλιου (δηλαδή το 1/1000 της αστρονομικής μονάδας AU) ήτοι 149,59 χιλιάδες χιλιόμετρα.Με κάθε επιφύλαξη σας τα παραθέτω αυτά και παρακαλώ αν κάποιος από την καταπληκτική μας παρέα γνωρίζει ακριβώς την απάντηση να μας πει.


Όσο για τη σελήνη,εκτός από χιλιοτραγουδισμένη πηγή ασημένιου φωτός (και λίγος ρομαντισμός ποτέ δεν έβλαψε κανέναν ) είναι ένα αίνιγμα του ηλιακού μας συστήματος διότι ακόμα δεν έχει βρεθεί ικανοποιητική εξήγηση για την προέλευσή της.

Προσωπικά με απασχολούν τα εξής ερωτήματα: (αφελή ή όχι,εσείς θα το κρίνετε...)

1) Γιατί κάθε φορά που έχει πανσέληνο βλέπουμε ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΠΛΕΥΡΑ ΤΗΣ ΣΕΛΗΝΗΣ? Και μη μου πείτε ότι οφείλεται αποκλειστικά στην αναλογία των ταχυτήτων περιστροφής γης-σελήνης...παραείναι ακριβές για να είναι τυχαίο...

2)Λέγεται ότι οι γαλαζωπές σκιές στην επιφάνειά της είναι αντανακλάσεις των ηπείρων που έχουν ημέρα.Πώς γίνεται αυτό αφού :
α) Το φωτισμένο τμήμα της γης βρίσκεται στην "πίσω" πλευρά από αυτή που έχει νύχτα?
β) Μόνο το νερό θάλασσας δημιουργεί ισχυρές ανακλάσεις και όχι το έδαφος που είναι καλυμμένο από χώμα,βλάστηση κλπ.

Υπάρχει μια φήμη ότι ένας ρώσος ραδιοερασιτέχνης είχε υποκλέψει τη συνομιλία του Neil Armstrong με το Χιούστον,στην οποία έλεγε ο αστροναύτης "Τί πράγματα είναι αυτά που βλέπω εδώ?Κάποιος ήταν εδώ πριν από εμάς...".Τότε παρουσιάστηκε βλάβη (?) στην επικοινωνία και μετά από δυο μέρες ο ραδιοερασιτέχνης έπεσε θύμα θανατηφόρου τροχαίου.

Το μόνο που μπορώ να σας πω είναι ότι στο site της ΝASA αν ψάξετε για θέματα με φράση-κλειδί
"origin of the moon" θα βρείτε άρθρα για την υποτιθέμενη προέλευση του φυσικού μας δορυφόρου.Επίσης στα ελληνικά υπάρχει το site www.diodos.gr που λέει πολλά ωραία πράγματα και όχι μόνο για τη σελήνη.

Όσον αφορά για το δίσκο της Φαιστού (ωραίο το link φίλε ΠΛΩΤΙΝΕ!!),πιστεύω ότι ΕΙΝΑΙ ΟΝΤΩΣ το πρώτο CD της αρχαιότητας. Εξάλλου η φράση compact disk είναι ΕΛΛΗΝΙΚΟΤΑΤΗ και σημαίνει "πεπακτωμένος δίσκος",οπότε ας αφήσουμε τις ανθελληνικές εξυπνάδες για τους ημιμαθείς λοιπούς λαούς που έτρωγαν από τα δέντρα όταν χτιζόντουσαν τα ελληνικά μνημεία που αποτελούν τον ορισμό της καλαισθησίας και αρμονίας.Κάποια στιγμή να μιλήσουμε και για τα σημεία ανέγερσης των κτισμάτων αυτών.Μεγάλο θέμα...

Πιστεύω ότι η αποκωδικοποίηση που θα αποδώσει την αρχική σημασία των περιεχομένων του δίσκου θα αργήσει,αλλά ΟΤΑΝ γίνει,θα γίνει από ΈΛΛΗΝΑ.Και πρέπει να έχουμε το μυαλό ανοιχτό για όλες τις πιθανές ερμηνείες και μάλιστα τις πιο αντισυμβατικές.Αν το περιεχόμενο του δίσκου ήταν "ευτελές" η ερμηνεία θα ήταν εύκολη.Όσο γι ατη δική μου άποψη?Χμ,μάλλον δεν ήταν λίστα με ονόματα εργατών ή τιμολόγιο.Πιο πολύ μου θυμίζει software.Εσάς??

Αυτά τα λίγα για σήμερα.Θα περιμένω ανυπόμονα τα σχόλιά σας!!!
Ο Σκοτεινός σας Άγγελος


"Ποιό το αληθινό μέγεθος της σκιάς σου;"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

selina
Νέο Μέλος

Greece
3 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2002, 19:56:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους selina  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ ΚΕΛΣΟ ΑΡΓΗΣΑ ΝΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΩ ΔΙΟΤΙ ΕΙΧΑ ΠΟΛΛΕΣ ΔΟΥΛΕΙΕΣ.ΠΑΡ'ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΘΑ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΑΝ ΚΑΙ ΜΕ ΛΙΓΗ ΚΑΘΥΣΤΗΕΡΗΣΗ.Η ΕΞΙΣΩΣΗ ΝΤΡΕΙΚ
ΒΑΣΙΖΕΤΑΙ ΣΕ ΣΚΕΨΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥΣ ΣΤΟ ΣΥΜΠΑΝ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ Η ΕΞΗΣ:

N = R * Fp * ne * fj * fc * L

ΜΕ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥΣ Ο ΜΙΚΡΟΤΕΡΟΣ ΑΡΙΘΜΟΣ ΠΟΛΙΤΙΣΜΩΝ ΣΤΟ ΣΥΜΠΑΝ ΕΙΝΑΙ 1.000.000 ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΙ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Eleanna
Νέο Μέλος


17 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2002, 00:19:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Eleanna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Xaireto tin agapiti mas parea

Darkangel ontos polu endiaferonta ta osa mas les, kai tha ithela me ti seira mou na prostheso kapoia pragmata sxetika me tis diastaseis tou Parthenona. Katarxin einai i analogia ton diastaseon tou Parthenona os pros ton xoro tou ierou vraxou, gia auto kai o parthenonas den borei na antigrafei. Osa antigrafa kai an exoun ginei den boroun na apodosoun pista to prototupo kai auto giati sto dimiourgima tou Iktinou, tou KAllikrati, kai tou Feidia einai ola armonika diladi mathimatika entagmena sto xoro. Einai alloste gnosti kai i antiseismikotita tou PArthnenona, alla kai ta ekatontades arxitektonika mustika pou diathetei.

As poume, i kabulosi tou stulovati, tou epistiliou, ton triglufon, tou geisou, ton aetomaton akolouthei tin kabulosi tou edafous tis Akropolis. O stilovatis den einai orizontios alla exei kabulothei kata kapoia ekatosta. H kabulosi auti entasei armonika ton PArthenona ston iero vraxo dinontas mas tin aisthisi oti o Parthenonas vgainei mesa apo ti gi kai upsonetai pros ton ourano, kai auto ginetai giati ola ta meli tou naou kleinoun kai den einai katheta.
Ena allo stoixeio anaferetai se gaiodetika kai astronomika dedomena Ta gaiodetika aforoun ton prosanatolismo sto xoro. Yparxoun ereunes pou apodeiknuoun oti oi ellinikes poleis sximatizoun isoskeli i isopleura i kanonika trigona.(p.x.Sparti-Athina-Dilos,Olumpia-Argos-Delfoi k.a) Episis sumfona me ereunes tou Jean Richter vrethike oti o xoros tis arxaias elladas antikatoptrizei provoli tou zodiakou kuklou me kentro tous Delfous. Kata synepeia i attiki antistixei ston asterismo tis parthenou, i thessalia ston toxoti k.a

kalinixta kai oneira gluka se olous

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2002, 01:52:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καταρχάς να ευχαριστήσω τη φίλη Σελίνα για την εξίσωση που μας έδωσε. 'Εψαξα και βρήκα μέσα στα βιβλία μου, κάποιο που αφορά την Αστρονομία και θα ξαναμελετήσω κάποια σημεία του... θα μου χρειαστούν σε βοήθεια μου, εμπρός στους τόσο καλά καταρτησμένους συνομιλητές μου

Για την ΓΕΩΔΕΣΙΑ και τον ΤΡΙΓΩΝΙΣΜΟ των Ιερών και των πόλεων της Ελλάδος δε θα αναφέρω τώρα κάτι, απλά ότι υπάρχει το πραγματικά διαφωτιστικό βιβλίο του Θεοφάνη Μανιά με τίτλο "ΤΑ ΑΓΝΩΣΤΑ ΜΕΓΑΛΟΥΡΓΗΜΑΤΑ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ", που αναφέρει ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ για το θέμα.

Τώρα για το θέμα που "απασχολεί" το Σκοτεινό μας 'Αγγελο, την Σελήνη...

Καταρχάς αυτό που αναφέρεις περί του ραδιοστρονομου και του περιστατικού με το τι είπε ο Νιλ 'Αρμστρονγκ, θα πρέπει να το διάβασες στο βιβλίο με τίτλο "ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΗ ΛΥΣΗ 3" !!!
Το οποίο "λέγετε" ότι είναι μυθηστόριμα...
Μπορέι να είναι, μπορέι να ΜΗΝ είναι.
Προσωπικά δε με απασχολέι, ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ!!!

Το αναφέρω αυτό, ΓΙΑΤΙ διερευνώ την εκδοχή αυτή του ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΥ, και της ΜΥΣΤΙΚΗΣ ΠΑΡΑΔΟΣΗΣ την οποία εν τάχυ σας τη παραθέτω.
Λέγετε λοιπόν ότι σε ΠΡΟΚΑΤΑΚΛΥΣΜΙΑΙΟΥΣ ΕΠΟΧΕΣ, πρίν ακόμα υπάρξει το τεχνολογικό θαύμα της ΑΤΛΑΝΤΕΙΑΣ ΦΥΛΗΣ, υπήρξε η φυλή των ΛΕΜΟΥΡΕΙΩΝ, απο την ήπειρο της ΜΟΥ.
Λέγετε λοιπόν ότι λόγο της εξέλιξης που είχαν φτάσει, αποφάσησαν να ΕΓΚΑΤΑΛΕΙΨΟΥΝ τον γαλαζοπράσινο πλανήτη μας, τη Γή και να στραφούν στο διάστημα!!!
Αυτό λοιπόν δεν θέλησαν ΑΠΛΑ να το κάνουν μπαίνοντας σε κάποια σκάφη που πιθανά να είχαν, ΑΛΛΑ αποφάσησαν να ΚΟΨΟΥΝ το κομμάτι της γής που κατοικούσαν και ΜΑΖΙ ή καλύτερα, ΕΠΑΝΩ ΣΕ ΑΥΤΟ να κάνουν το ταξίδι που είχαν αποφασήσει!!!
Ξέρω όλα αυτά φαντάζουν "παράξενα" με την πιό "επιηκει" κριτική...
Τελικά, το κατάφεραν να ΑΠΟΚΟΨΟΥΝ το κομμάτι γής που κατοικούσαν και ξεκίνησαν το ταξίδι....
Να όμως που ΔΕΝ είχαν σωστά κάνει τους υπολογισμούς τους και η ΕΛΚΤΙΚΗ ΔΥΝΑΜΗ του ΗΛΙΟΥ σε σχέση με την ΕΛΚΤΙΚΗ ΔΥΝΑΜΗ της ΓΗΣ, συγκράτησαν το κομμάτι το αποκομένω απο τον πλανήτη μας, ΜΕΤΑΞΥ ΗΛΙΟΥ & ΓΗΣ... Το καμμάτι αυτό έγινε ΔΟΡΥΦΟΡΟΣ της Γής.
Αυτή είναι η ΣΕΛΗΝΗ!!!

Δε γνωρίζω ΑΝ είναι έτσι τα πράγματα, αλλά καλό θα ήταν να στρέψουμε ΚΑΙ πρός τον ΜΥΘΟ τις όποιες επιστημονικές έρευνες.

Κέλσος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2002, 03:55:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χμμ...Σύμφωνα με την θεοσοφία (και απορώ που ο φίλος Κέλσος δεν το ανέφερε), η σελήνη κάποτε ήταν ενωμένη σε ένα σώμα με την Γή( ένα πολύ καλό βιβλίο είναι ΤΑ ΤΡΙΑ ΚΕΝΤΡΑ ΤΟΥ ΜΥΣΤΗΡΙΟΥ εκδόσεις Νεα Ακρόπολη).Αυτό ειναι αποδεδειγμένο πλέον ΚΑΙ επιστημονικά, σε αντίθεση με το άρθρο πoυ διάβασα στην ιστοσελίδα "διοδος" που πρότεινε η φίλη dark angel.
Οι μύθοι της αρχαιότητας μιλάνε για σοφούς που ήθαν απο καταποντισμένα νησιά ή Θεούς απο τον Ουρανό και όχι για φυγή προς τον Ουρανό...Σε κάθε περίπτωση στο διεθνές διαδύκτιο η θεωρία που "παίζει" πολύ με εξωγήινους πολιτισμούς έχει σχέση με τους ΑΝΝΟΥΝΆΚΙ, έναν εξωγήινο πολιτισμό του οποίου ο πλανήτης - ο 13ος του ηλιακού μας συστήματος, έρχεται σε κοντινή τροχία με τους υπόλοιπους πλανήτες του ηλιακού μας συστήματος ανά δίαστηματα πολλών χιλιάδων ετών. Υποτίθετε ότι ο πολιτισμός των ΑΝΝΟΥΝΑΚΙ έκανε γεννετικά πειράματα στους "ανθρώπους" και τους χρησιμοποιούσαν σαν σκλάβους τους...κάτι δηλαδή σαν την ταινία ΠΥΛΗ που είχε γυριστεί πριν 5-6 χρόνια.Γεγονός είναι πάντως ότι είναι πολλά τα "παράξενα" που ζητούν απαντήσεις...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 3 Σελίδες:
  1  2  3
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1699219
Maintained by Digital Alchemy