ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ΑΡΧΑΙΟΙ ΠΡΟΗΓΜΕΝΟΙ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΙ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
antix8wn
Νέο Μέλος


21 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2003, 13:11:59  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος antix8wn  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΤΑ ΤΩΝ ΙΣΙΟΔΟ,ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ-ΚΑΙ ΣΧΕΔΟΝ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΡΧΑΙΟΥΣ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥΣ-Ο ΑΝΘΡΩΠΙΝΟΣ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ ΑΡΧΙΣΕ ΑΠΟ ΥΨΗΛΑ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΑ ΕΠΙΠΕΔΑ ΚΑΙ ΠΑΡΗΚΜΑΣΕ ΣΤΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΤΩΝ ΤΟΤΕ ΠΟΛΙΤΙΣΜΩΝ.ΕΜΕΙΣ ΣΗΜΕΡΑ ΠΙΣΤΕΥΟΥΜΕ ΠΩΣ ΣΥΝΕΒΕΙ ΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΝΤΙΘΕΤΟ.ΑΠΟΨΕΙΣ ΚΑΙ ΣΧΟΛΙΑ.


snikolaidis
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
56 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2003, 15:24:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους snikolaidis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οι απόψεις, δυστυχώς διίστανται.. Γιατί, ενώ υπάρχουν πολλές ενδείξεις ότι στο μακρινό παρελθόν υπήρξαν μεγάλα επιτεύγματα, όπως:

  • Οι τεράστιες τέλειες πέτρινες σφαίρες στις ζούγκλες της Νότιας Αμερικής:
    Πώς τις έκαναν τόσο τέλεια στρόγγυλες (η τελειότητά τους αποδείχτηκε με την χρήση ακτίνων laser);

  • Τα αγάλματα στο νησί του Πάσχα:
    Πώς τα κουβάλησαν;

  • Το ελαφρύ χρυσάφι των Ινκας:
    Πώς το κατασκεύασαν;

  • Οι γαλάζιοι άνθρωποι στις τοιχογραφίες της Σαντορίνης:
    Πώς γνώριζαν για τους Άτλαντες; (η επίσημη αρχαιολογία θέλει να είνα εργάτες που φοράνε μάσκες και περούκες)

  • Τα μυστικά της Μεγάλης Πυραμίδας:
    Πώς γνώριζαν ακριβώς αποστάσεις γης-ήλιου, γης-σελήνης κλπ;

  • Τα μυστικά της πρωτόγονης φυλής Ντόγκον (ή κάπως έτσι) στην κεντρική Αφρική:
    Πώς γνώριζαν ότι ο Σείριος είναι συνδιασμός δίδυμων αστεριών και όχι ένα απλό αστέρι;


Κι άλλα πολλά ερωτήματα..

Η σύγχρονη ιστορία, απλώς τα προσπερνάει ελαφρά τη καρδία..

Συγκεκριμένα, όταν ρώτησα έναν φίλο μου που έχει σπουδάσει Αρχαιολογία/Ιστορία, αυτό που μου είπε ήταν "Δεν έχω σπουδάσει Αιγυπτιολογία για να μπορέσω να σου απαντήσω" και έκοψε την κουβέντα εκεί.

Το πρόβλημα είναι ότι παρόλα αυτά τα επιτεύγματα, δεν έχει βρεθεί κανένα απολύτως εύρημα που να υποδηλώνει τεχνολογική εξέλιξη στην αρχαιότητα. Δηλαδή, δεν έχει βγει κανένας αρχαιολόγος που να πει "Να, ορίστε ένα αρχαίο κατσαβίδι!!" ή "Παιδιά, βρήκα ένα δορυφορικό πιάτο της προσωκρατικής περιόδου!!!"

Μπορεί να ακούγονται αστεία, αλλά δεν είναι. Δηλαδή, αν δεν έχεις ένα κατσαβίδι, αν δεν έχεις το πηνίο που θα ρίξει την ακτίνα laser, αν δεν έχεις τον γερανό που θα σηκώσει τα γιγάντια αγάλματα, αν δεν έχεις ένα τηλεσκόπιο που θα δει τον Σείριο από κοντά ώστε να διακρύνεις ότι είναι δύο αστέρια και όχι ένα.. δεν μπορεί να τα έκαναν όλα αυτά μόνο με τις πέτρες.. και δεν έχει βρεθεί τίποτε - εκτός κι αν τα κρύβουν από την ανθρωπότητα!
(Και plz, μην βγει κανείς και πει ότι όόόλα αυτά τα έκαναν εξωγήινοι..)

Αυτά τα λίγα είχα να πω.. όντως ένα ερώτημα το οποίο κρύβει πολύ πολύ ζουμί..

Παρεπιπτόντως, μπαίνω καιρό στο forum σας, αλλά δεν είχα γραφεί πριν. Οπότε.. καλώς σας βρήκα!!

--
Stratos NikolaidisΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2003, 16:20:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλώς σας βρήκαμε

Πώς γίνεται ένας πολιτισμός να αρχίσει από υψηλά τεχνολογικά επίπεδα;
Νομίζω ότι δεν γίνεται. Γίνεται όμως, και το βλέπουμε σε όλη την Ιστορία, πολιτισμοί να ακμάζουν και να παρακμάζουν.
Αυτόνομα ή όχι, ο κάθε πολιτισμός κάνει τον κύκλο του. Προφανώς δίνει ότι μπορεί να δώσει (εκτός κι αν μεσολαβήσει μια φυσική ή άλλη καταστροφή) και μετά παίρνει το σκήπτρο κάποιος άλλος που είτε συνεχίζει από εκεί που σταμάτησε ο άλλος, είτε ακολουθεί τον δικό του δρόμο.

Πάντως δεν έχουμε απτά στοιχεία για τεχνολογικά "μεγαλουργήματα" ενός πολιτισμού, σε μιά μακρινή εποχή. Εχουμε όμως κάποια "περίεργα κείμενα" (μυθολογία) καθώς και κάποια ευρήματα που μας δυσκολεύουν είτε στην ερμηνεία τους είτε στον τρόπο κατασκευής τους.

Ετσι όπως το βλέπω εγώ, κάποιος πολιτισμός πρέπει να αναπτύχθηκε πριν τα συμβατικά όρια της Ιστορίας. Ισως η τεχνολογία του να ήταν διαφορετική από την δική μας, γι αυτό και να μην μπορούμε να βρούμε αναγνωρίσημα στοιχεία. Αιτία της εξαφανίσης του, πιθανόν μιά ξαφνική καταστροφή, έτσι οι άνθρωποι που επέζησαν αυτής, ξεκίνησαν πάλι από την αρχή...


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ghost
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
278 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2003, 00:19:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ghost  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Ghost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

...εκτός κι αν τα κρύβουν από την ανθρωπότητα!


ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ... ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΤΕΙ ΚΑΤΑΛΛΗΛΑ ΓΙΑ ΤΙΠΟΤΑ... ΜΕ ΤΗΝ ΕΥΚΑΙΡΙΑ, Η ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ ΤΗΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑΣ ΚΑΗΚΕ??? ΜΗΠΩΣ Η ΜΙΣΗ ΜΕΤΑΦΕΡΘΗΚΕ ΣΤΟ ΒΑΤΙΚΑΝΟ ΚΑΙ Η ΑΛΛΗ ΜΙΣΗ ΣΤΟ ΘΙΒΕΤ... ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Warface
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
247 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2003, 00:46:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Warface  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ONTOΣ ΑΝ ΚΑΙ ΤΡΕΛΛΟ ΤΟ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΚΑΙ ΓΩ ΑΥΤΟ ΦΙΛΕ ΦΑΝΤΑΣΜΑ. ΤΙ ΚΡΥΒΕΤΑΙ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΟΛΑ ΑΥΤΑ? ΦΟΒΑΜΑΙ ΠΩΣ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΜΑΘΟΥΜΕ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Angelos
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2003, 12:18:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Angelos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΑΛΙ θεωρίες συνομωσίας,
ΠΑΛΙ κάποιοι "κακοί" κρύβουν απο εμάς την αλήθεια,
ΠΑΛΙ η επιστημονική ερμηνεία είναι "πλύση εγγεφάλου" που μας τη σερβίρουνε στο πιάτο οι "Συνομώτες".

και φυσικά

ΠΑΛΙ οι ίδιες εικασίες παρόλη την έλλειψη αποδείξεων,
ΠΑΛΙ ανακηρήσεται "αποδείξη" καθε τι παλιο που μοιάζει λίγο με τον Εξωγηινο του Spielbeg.

Λοιπόν ναι, αν καποιος ΘΕΛΕΙ να πιστεψει σε κάτι δεν του το βγάζεις απο το κεφάλι ούτε με γεωτρύπανο.
I WANT TO BELIEVE δηλώνει ο συμπαθέστατος πράκτορας, και όποιος δεν θέλει να πιστέψει χαρακτηρίζεται "πρόβατο", "καθημερινός ανθρωπάκος", "κλειστόμυαλος", "απιστος θωμάς", "πράκτορας της συνωμοσίας" και αλλα χαριτωμένα.

Και εγώ θέλω ΠΑΡΑ πολύ να πιστέψω και στους εξωγήινους, και σε συναρπαστικούς αρχαίους πολιτισμούς, και σε μηχανές αντιβαρύτητας και στα αστρα που μου λένε το μελλον μου.

Ακόμα περισότερο θα ήθελα να πιστέψω τον μάγο που θα μου γιατρέψει τον καρκίνο (εκεί που οι γιατροί απέτυχαν) και στο Δία που θα έρθει να σώσει τη χώρα μου απο τα βασανιστήρια που της κάνουμε. (Καλύτερα να τη σώσει ο Δίας παρά να κουραστώ εγω)

Μια κινέζικη παροιμία λεεί
"Αυτός που περιμένει ανυπόμονα τον φίλο του να έρθει, μπερδέυει το χτύπο της καρδιάς του με τον καλπασμό του αλόγου του φίλου του"

Μήπως τελικά το "ΠΑΡΑΞΕΝΟ" βρίσκετε μέσα σας και έκει πρέπει να ψάξετε να το βρείτε ? Το όνομα της ιστοσελίδας το λεει ρητά, αλλα καποιοι επιμένουν. Και τελικά καταστρέφουν αυτο το όμορφο που βρίσκεται μέσα στον καθένα μας και το ξεπουλάνε στους έμπορους κακογραμμένων παραμυθιών.

Εν κατακλείδι και σαν ηθικό διδαγμα της παραπάνω ασυναρτησίας.

1) Οι βάρβαροι δεν υπάρχουν παρά μονάχα μέσα μας. Ματαίως τους περιμένετε.

2) Η φύση είναι έτσι και αλλιώς γεμάτη θαύματα, αμα δεν σας αρκούν αυτά που υπάρχουν αλλά θέλετε και "βρυλ" για να περνάτε καλα, τότε πάλι ματαίως περιμένετε.

3) Καλό το ανοιχτό μυαλό αλλα όχι και τόσο ανοιχτό ωστε να μπάζει από παντού.


Άγγελος (ο συνομώτης της γειτονιάς)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

antix8wn
Νέο Μέλος


21 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2003, 12:38:27  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος antix8wn  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΟΙ ΜΟΥ ΦΙΛΟΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΠΟΥ ΔΕΙΞΑΤΕ.ΟΣΤΟΣΩ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΩ ΣΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ SNIKOLAIDIS ΚΑΙ ANGELOS ΠΩΣ ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΘΗΚΑ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΣΕ ΕΞΩΓΗΙΝΟΥΣ.ΠΑΡΟΛΑ ΤΑΥΤΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΑΝΟΙΧΤΟΣ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ.ΑΛΛΩΣΤΕ ΤΟ ΟΛΟ ΘΕΜΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΕΞΩΓΗΙΝΟΥΣ-ΕΝΩ ΕΜΠΕΡΙΕΧΕΙ ΣΑΦΗ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΠΕΡΙ ΥΠΑΡΞΗΣ ΑΥΤΩΝ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΓΑΛΑΞΙΕΣ-ΜΕ ΤΗ ΠΡΟΒΟΛΗ ΠΟΥ ΤΟΥ ΓΙΝΕΤΑΙ(ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΝΑΜΕΣΑ ΜΑΣ)ΚΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΑΛΛΕΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΚΑΙ ΑΛΗΘΙΝΟ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΧΑΝΕΙ ΤΗ ΒΑΡΥΤΗΤΑ ΤΟΥ.
ΜΗΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΠΟΛΥΤΟΙ ΓΙΑ ΤΙΠΟΤΑ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ.ΔΕ ΠΑΙΡΝΩ ΣΟΒΑΡΑ ΥΠΟΨΗ ΜΟΥ ΤΟΥΣ ΑΚΡΑΤΟΥΣ ΣΥΝΩΜΟΣΙΟΛΟΓΟΥΣ ΑΛΛΑ ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΑΜΕΣΩΣ ΓΕΛΑΝΕ ΚΑΙ ΑΝΤΙΔΡΟΥΝ ΜΕΤΗ ΛΕΞΗ ΣΥΝΩΜΟΣΙΑ.Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΓΕΜΑΤΗ ΑΠΟ ΣΥΝΩΜΟΣΙΕΣ.
ΦΙΛΙΚΑ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

snikolaidis
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
56 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2003, 12:42:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους snikolaidis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Πώς γίνεται ένας πολιτισμός να αρχίσει από υψηλά τεχνολογικά επίπεδα;
Νομίζω ότι δεν γίνεται. Γίνεται όμως, και το βλέπουμε σε όλη την Ιστορία, πολιτισμοί να ακμάζουν και να παρακμάζουν.
Αυτόνομα ή όχι, ο κάθε πολιτισμός κάνει τον κύκλο του. Προφανώς δίνει ότι μπορεί να δώσει (εκτός κι αν μεσολαβήσει μια φυσική ή άλλη καταστροφή) και μετά παίρνει το σκήπτρο κάποιος άλλος που είτε συνεχίζει από εκεί που σταμάτησε ο άλλος, είτε ακολουθεί τον δικό του δρόμο.

Μάλλον, αυτό που θέλει να πει ο antix8wn είναι ότι στο παρελθόν, θα πρέπει να υπήρξε πολιτισμός που εξελίχθηκε πολύ περισσότερο απ'όσο θέλουν να μας παρουσιάζουν οι διάφοροι ιστορικοί. Εννοείται πως δεν γίνεται να έχουμε πολιτισμό εξελιγμένο με το καλημέρα στον κόσμο!!

quote:

Πάντως δεν έχουμε απτά στοιχεία για τεχνολογικά "μεγαλουργήματα" ενός πολιτισμού, σε μιά μακρινή εποχή. Εχουμε όμως κάποια "περίεργα κείμενα" (μυθολογία) καθώς και κάποια ευρήματα που μας δυσκολεύουν είτε στην ερμηνεία τους είτε στον τρόπο κατασκευής τους.

Ετσι όπως το βλέπω εγώ, κάποιος πολιτισμός πρέπει να αναπτύχθηκε πριν τα συμβατικά όρια της Ιστορίας. Ισως η τεχνολογία του να ήταν διαφορετική από την δική μας, γι αυτό και να μην μπορούμε να βρούμε αναγνωρίσημα στοιχεία. Αιτία της εξαφανίσης του, πιθανόν μιά ξαφνική καταστροφή, έτσι οι άνθρωποι που επέζησαν αυτής, ξεκίνησαν πάλι από την αρχή...


Δεν είναι όμως παράξενο, να υπάρχουν απομεινάρια όσον αφορά τα κατασκευάσματα, αλλά να μην υπάρχει κανένα απομεινάρι όσον αφορά τα εργαλεία που χρησιμοποιήθηκαν; Δηλαδή, αν έγινε -για παράδειγμα- μια καταστροφή, μια προϊστορική πυρηνική έκρηξη που εξαΰλωσε όλα τα εργαλεία και μηχανήματα εκείνου του άγνωστου πολιτισμού, πώς είναι δυνατόν να παρέμειναν τα κατασκευάσματα;

Πάνω σε αυτά τα θέματα, έχω διαβάσει πολλά βιβλία και αυτή η απορία μου δεν έχει απαντηθεί ποτέ.
(Κάτι τέτοια βρίσκει σαν αφορμή ο Νταίνικεν και υμνολογεί τους εξωγήινους.. :P )

Και όσον αφορά τα κείμενα και δη της μυθολογίας, τελικά αποδεικνύεται ότι παραείναι αλληγορικά.. πάρε για παράδειγμα το αρχαίο ελληνικό δωδεκάθεο. Πλέον οι ιστορικοί/αρχαιολόγοι είναι πεπεισμένοι ότι οι δώδεκα θεοί του Ολύμπου ήταν υπαρκτά πρόσωπα που έζησαν/μεγαλούργησαν σε ένα μακρινό ελληνικό παρελθόν και που με τα χρόνια, πέρασαν στην σφαίρα της μυθολογίας.

Βγάλε άκρη τώρα..

--
Stratos NikolaidisΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

snikolaidis
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
56 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2003, 12:48:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους snikolaidis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΚΑΛΟΙ ΜΟΥ ΦΙΛΟΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΠΟΥ ΔΕΙΞΑΤΕ.ΟΣΤΟΣΩ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΩ ΣΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ SNIKOLAIDIS ΚΑΙ ANGELOS ΠΩΣ ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΘΗΚΑ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΣΕ ΕΞΩΓΗΙΝΟΥΣ.ΠΑΡΟΛΑ ΤΑΥΤΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΑΝΟΙΧΤΟΣ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ.

Sorry guyz, αλλά όπως αναφέρθηκα και στα δύο προηγούμενα posts μου, είμαι κατά των εξωγήινων. Αν είναι να μεταβεί το thread σ'αυτό το πλαίσιο, καλύτερα να το σταματήσουμε εδώ..

--
Στράτος. Ετσι απλά.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

antix8wn
Νέο Μέλος


21 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2003, 13:35:52  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος antix8wn  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΣΤΡΑΤΟ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΣΕΙΣ ΠΟΥ ΕΔΩΣΕΣ

Μάλλον, αυτό που θέλει να πει ο antix8wn είναι ότι στο παρελθόν, θα πρέπει να υπήρξε πολιτισμός που εξελίχθηκε πολύ περισσότερο απ'όσο θέλουν να μας παρουσιάζουν οι διάφοροι ιστορικοί. Εννοείται πως δεν γίνεται να έχουμε πολιτισμό εξελιγμένο με το καλημέρα στον κόσμο

ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΝΝΟΟΥΣΑ.ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΠΟΥ ΔΕΙΧΝΕΙΣ.ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΙ ΕΧΟΥΝ ΜΑΝΙΑ ΚΑΤΑ Η ΥΠΕΡ ΤΩΝ ΕΞΩΓΗΙΝΩΝ ΔΕ ΠΕΙΡΑΖΕΙ.ΑΣ ΑΦΗΣΟΥΜΕ ΤΟΝ ΚΑΘΕΝΑ ΝΑ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΠΙΣΤΕΥΕΙ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2003, 16:49:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα και πάλι!

Φίλε snikolaidi λες
"Δεν είναι όμως παράξενο, να υπάρχουν απομεινάρια όσον αφορά τα κατασκευάσματα, αλλά να μην υπάρχει κανένα απομεινάρι όσον αφορά τα εργαλεία που χρησιμοποιήθηκαν; Δηλαδή, αν έγινε -για παράδειγμα- μια καταστροφή, μια προϊστορική πυρηνική έκρηξη που εξαΰλωσε όλα τα εργαλεία και μηχανήματα εκείνου του άγνωστου πολιτισμού, πώς είναι δυνατόν να παρέμειναν τα κατασκευάσματα;"


Νομίζω οτι αν εξαφανιστεί ο πολιτισμός μας σήμερα, μετά από χιλιάδες χρόνια το μόνο που θα έχει μείνει θα είναι πάλι οι πέτρινες ανθρώπινες κατασκευές. Μόνο το πλαστικό (όχι το διασπώμενο) θα παραμείνει μισολειωμένο και θαμμένο επ άπειρον. (Προφανώς εκείνος ο πολιτισμός δεν είχε ανακαλύψει το πλαστικό.)

Μήπως τελικά η πραγματική "κιβωτός" της ανθρωπότητας είναι η πέτρα;!


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Akashic
Νέο Μέλος


18 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2003, 18:59:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Akashic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νομίζω ότι υπάρχουν αρκετές ενδείξεις και αποδείξεις για το ότι στην αρχαιότητα οι άνθρωποι δεν ήταν τόσο αφελείς και δεισιδαίμονες όσο θέλουν να μας τους παρουσιάζουν. Σε όλους τους πολιτισμούς, από τους Σουμέριους μέχρι τους αρχαίους Ινδούς, Αιγύπτιους και Έλληνες υπάρχουν σαφείς αναφορές και απεικονίσεις τεχνολογίας που μοιάζει πολύ με τη δική μας. Δύσκολο να αποδωθούν σε γόνιμη φαντασία οι περιγραφές για τα βιμάνας, τα υπερόπλα των ελλήνων, οι απεικονίσεις και μαρτυρίες των Σουμέριων για τα διαστημικά ταξίδια και τόσα πολλά άλλα. Οι γνώσεις αυτές δεν είναι δυνατό να βρίσκονται με την ίδια ευκολία που βρίσκονται αμφορείς, αγγεία κτλ γιατί δεν ήταν ευρύτατα διαδεδομένες αλλά ήταν θέμα των ιερατείων που κρατούσε καλά κρυμμένα τα μυστικά. Μήπως σήμερα, εξάλλου, γνωρίζουμε τα πάντα για την τεχνολογία που υπάρχει εμείς, ο απλός λαός?
Η τεχνολογία που φαίνεται να είχαν οι αρχαίοι δεν είναι απαραίτητο να ταυτίζεται με εξωγήινους, αν και πολλοί ερευνητές το κάνουν και με αυτό τον τρόπο, πιστεύω, κατορθώνουν τελικά να μη γίνονται πιστευτοί.
Ο άνθρωπος, εξάλλου, έφυγε από τον παράδεισο όπου λέει η Γένεση ότι συνομιλούσε με τον ίδιο το Θεό και είχε γνώσεις για να ονομάσει όλα τα ζώα με βάση την καταγωγή τους και τις ιδιότητές τους και όχι τυχαία. Αυτό δεν δείχνει ένα υψηλό επίπεδο νοημοσύνης από την αρχή?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Alastis
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Brazil
420 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2003, 21:00:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν ξερω αν το εχω ξαναγραψει αλλα...

Φανταστειτε την ιστορια της Γης (4,5 δις χρονων)σε μια ευθεια ενος χιλιομετρου...
Οι προϊστορικες γνωσεις που ξερουμε αρχιζουν ας πουμε στον τελευταιο ποντο ή εστω δυο, αυτης της ευθειας...
Νομιζω οτι το κενο της γνωσης μας στην ιστορια αυτου του πλανητη ειναι λιγουλακι μεγαλο...!!!


...open minds are better minds!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

manos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2467 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2003, 23:36:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους manos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://www.startpoint.gr/sitemap.asp

με απεραντο σεβασμο και αγαπη,ο μανος σας

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

snikolaidis
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
56 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2003, 17:24:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους snikolaidis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

"Δεν είναι όμως παράξενο, να υπάρχουν απομεινάρια όσον αφορά τα κατασκευάσματα, αλλά να μην υπάρχει κανένα απομεινάρι όσον αφορά τα εργαλεία που χρησιμοποιήθηκαν; Δηλαδή, αν έγινε -για παράδειγμα- μια καταστροφή, μια προϊστορική πυρηνική έκρηξη που εξαΰλωσε όλα τα εργαλεία και μηχανήματα εκείνου του άγνωστου πολιτισμού, πώς είναι δυνατόν να παρέμειναν τα κατασκευάσματα;"

Ostria, δεν διαφωνώ μ'αυτά που λες αλλά.. οι Ινκας και οι Αζτέκοι δεν είναι και τόόόσο παλιοί πολιτισμοί.. εκεί τι γίνεται;

Μάλιστα, τώρα θυμήθηκα που ανακάλυψαν κρανίο που είχε υποστεί πετυχημένη νευροχειρουργική. Είχαν ανοίξει ένα τέλειο τετράγωνο στο κρανίο, το οποίο και είχαν καλύψει στην συνέχεια με φύλλο χρυσού. Βρήκαν το κρανίο και δεν βρήκαν το εργαλείο που έκοψε το κρανίο;;;
(Πρόσφατα έκαναν παρόμοια ανακάλυψη και στην Ελλάδα μας.)

quote:

Νομίζω οτι αν εξαφανιστεί ο πολιτισμός μας σήμερα, μετά από χιλιάδες χρόνια το μόνο που θα έχει μείνει θα είναι πάλι οι πέτρινες ανθρώπινες κατασκευές. Μόνο το πλαστικό (όχι το διασπώμενο) θα παραμείνει μισολειωμένο και θαμμένο επ άπειρον. (Προφανώς εκείνος ο πολιτισμός δεν είχε ανακαλύψει το πλαστικό.)

Ναι, το πλαστικό θα χαθεί. Αλλά όχι τα κατσαβίδια. Ούτε τα αυτοκίνητα. Έστω οι μηχανές από τα αυτοκίνητα, γιατί πλέον είναι πλαστικά.

Και να σου πω κάτι ακόμη; Εντάξει με τις πέτρες.Με τις τοιχογραφίες (βλέπε Κνωσσός) με ολοζώντανα χρώματα, εκεί τι γίνεται; Μπέρδεμα..

--
Στράτος. Ετσι απλά.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

endorama
Πλήρες Μέλος


1296 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2003, 02:52:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους endorama  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
οι πρωτογονοι χαραζαν και ζωγραφιζαν σε βραχια αποτελεσμα? υπαρχουν ευρηματα μεχρι της μερες μας

οι αιγυπτιοι εγραφαν σε παπυρο αποτελεσμα? με λιγες εξαιρεσεις σωθηκαν μονο οι τοιχογραφιες

η βιβλιοθηκη της αλεξανδρειας γεματη με βιβλια που κατεγραφαν την μεχρι τοτε γνωση αποτελεσμα? εγιναν ατμος στην κυριολεξια αφηνοντας μας μονο την αγνοια.

σημερα γραφουμε σε χαρτι αποτελεσμα? χανονται/καιγονται/πεταγονται στα σκουπιδια καταλαθος συνεχεια χαρτακια που εχουν γραμμενη πανω τους την γνωση μας και φυσικα σε μερικες χιλιαδες χρονια καποια πολυ σημαντικα απο αυτα τα χαρτακια δεν θα υπαρχουν αφηνοντας ενα κενο στην γνωση.

Don't try to take our dreams away
from us
We will never be like youΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Crytila
Μέλος 2ης Βαθμίδας


155 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/10/2003, 13:33:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν είχα συνειδητοποιήσει ότι τα κατά καιρούς ευρήματα που προβληματίζουν τους επιστήμονες για την ύπαρξη υψηλής τεχνολογίας πριν πολλές χιλιάδες χρόνια, συνήθως δεν είναι τα μηχανήματα.

Σίγουρα πάντως τα αντικείμενα αυτά μας αφήνουν άναυδους.

Μικροσκοπικά αντικείμενα ηλικίας απο 20.000 έως 318.000 ετών που βρέθηκαν στα Ουράλια. Είναι φτιαγμένα από σπάνια κράματα μετάλλων που σήμερα κατασκευάζονται μόνο με την βοήθεια της νανοτεχνολογίας και χρησιμοποιούνται για ανθεκτικά τμήματα όπλων και θωρακίσεις


Edited by - Crytila on 19/10/2003 13:46:26Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hel-lin
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
129 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/10/2003, 14:15:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hel-lin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Σίγουρα πάντως τα αντικείμενα αυτά μας αφήνουν άναυδους.



πραγματι....

Για πολυ καιρο ειχαμε μονον ενδειξεις...
Σιγα σιγα,θα εχουμε και αποδειξεις...
Η απαντηση της Crytila ειναι καταλυτικη...

Να ρωτησω ομως που βρηκες την εικονα και τα σχολια και αν εχεις κι αλλες?Ειναι απιστευτα ενδιαφερον...

-ΟΥ ΚΑΤΑΙΣΧΥΝΩ ΟΠΛΑ ΤΑ ΙΕΡΑ-Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Crytila
Μέλος 2ης Βαθμίδας


155 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2003, 09:35:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Την συγκεκριμένη την βρήκα τυχαία σε ένα γαλλικό site.

Πληροφορίες στα αγγλικά για το θέμα υπάρχουν στο http://www.chez.com/lesovnis/htm/ancural.htm

Θα στείλω post και με άλλες φωτογραφίες που έχουν σχέση με το παρόν topic


Πιο κοντά στο φως υπάρχει ένα χαμόγελο
που πληρώνει τη φλόγα
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2003, 11:01:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εχω βρει μερικά sites σχετικά με τα αντικείμενα που βρέθηκαν στα Ουράλια που αναφέρει η Crytila.

http://www.qtm.net/~geibdan/a1999/oct/ice2.htm
http://www.rense.com/general8/nano.htm

To κακό είναι ότι δεν έχουμε νεώτερα γι αυτό το θέμα, οπότε δεν ξέρω αν μπορούμε να το πάρουμε ως σοβαρή απόδειξη υψηλής τεχνολογίας την εποχή των παγετώνων.


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Crytila
Μέλος 2ης Βαθμίδας


155 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2003, 18:55:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ostria θα διαφωνήσω. Αν επρόκειτο για μια απλή αναφορά σε επιγραφή για παράδειγμα, θα συμφωνούσα. Αλλά εδώ πρόκειται για χειροπιαστά αντικείμενα, χρονολογημένα. Μου φαίνεται φυσικό να μην έχουν βρεθεί ακόμη περισσότερα στοιχεία. Μην ξεχνάμε πως πρόκειται για υπόθεση χιλιάδων ετών. ΑΝ γίνονται ακόμη ανασκαφές στην περιοχή, και η έκφραση "ψάχνουν ψίλους στ'άχυρα" είναι λίγη


Πιο κοντά στο φως υπάρχει ένα χαμόγελο
που πληρώνει τη φλόγα
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Crytila
Μέλος 2ης Βαθμίδας


155 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2003, 19:35:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Αίγυπτος - ναός Hathor: Απεικόνιση αρχαίας ηλεκτρικής λάμπας;


 

Κόζο, Καλιφόρνια: Αντικείμενα από μέταλο και πορσελάνη 500.000 ετών, που οι ακτίνες Χ έδειξαν πως πρόκειται για ένα είδος ηλεκτρικού σπινθηριστήρα, κοινώς μπουζί


Πιο κοντά στο φως υπάρχει ένα χαμόγελο
που πληρώνει τη φλόγα
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2003, 12:08:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλη Crytila το πρόβλημα βρίσκεται στην αξιοπιστία των πληροφοριών που προέρχονται από την πρώην Σοβιετική Ενωση. Κατά καιρούς έχουν δει το φως της δημοσιότητας στα Ρώσσικα ΜΜΕ (και σε μας μέσω της Pravda κυρίως) εντελώς "τρελλές" ειδήσεις, που πολύ γρήγορα εξαφανίζονται.
Γι αυτό λέω ότι αν δεν δουν τα ευρήματα δυτικοί επιστήμονες να τα ελέγξουν και να τα χρονολογήσουν, δεν πρόκειται να γίνουν ποτέ πιστευτά στον δυτικό κόσμο (τον επιστημονικό εννοώ).


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

omega
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
167 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2003, 13:25:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ίσως όμως οι πληροφορίες που προέρχονται απο την Πρώην Σοβιετική Ένωση να είναι και οι πλέον αληθινές καθώς δεν είναι προιόν φιλτραρίσματος, τουλάχιστον σε τόσο μεγάλο βαθμό, απο τις εκάστοτε μυστικές υπηρεσίες.
Σε μερικές μάλιστα περιπτώσεις οι διάφορες αποκαλύψεις και "τρελές" ειδήσεις που βγαίνουν προς τα έξω έχουν τον σκοπό τους ο οποίος δεν είναι άλλος απο την αφύπνιση ορισμένων συνειδήσεων.
Παρ' όλα αυτά είναι βέβαιο ότι οι διάφορες ανακαλύψεις-αποκαλύψεις ισχύουν πραγματικά μόνο αν τεκμηριωθούν επιστημονικά και οχι απαραίτητα απο δυτικούς.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy