ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 Επικοινωνια....
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Dreamspace
Νέο Μέλος


4 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2003, 17:16:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dreamspace  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ειμαι καινουριο μελος και δεν μπορεσα να δω εκτενως ολα σας τα θεματα.. Θα ηθελα να ρωτησω αν καποιος απο εσας εχει εμπειρια απο επικοινωνια με αγαπημενα προσωπα που δεν υπαρχουν πια, τουλαχιστον οπως εννοειται γενικα η σημασια της υπαρξης και γενικως τι αποψεις εχετε επι του θεματος...

LOGOS
Μέλος 1ης Βαθμίδας


149 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2003, 17:28:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους LOGOS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλώς ήρθες στο σάιτ ενός ευρύτερου προβληματισμού ,πράγμα που το κάνει και τόσο εκλεχτό.
Φίλε μου πιστεύω οτι η επικοινωνία με τα αγαπημένα μας πρόσωπα που έχεουν εγκαταλείψει την ορατή διάσταση(αφου δεν τα βλέπουμε) είναι δυνατή και πολύ πιο εύκολη και εύλογη αλλά και καθημερινή απο όσο θέλουν κάποιοι να μας κάνουν να πιστεύουμε.Ξέρεις για τον άνθρωπο που έφυγε τι νιώθεις και τι ένιωθε και αυτός για σένα.Μπορείς να οραματισθείς τις απόψεις του για ότι κάνεις και μάλιστα να τις ακούς μέσα σου ή ακόμα και να βλέπεις με το μυαλό σου τις εκφράσεις του.
Αφού λοιπόν είμαστε γνώστες αυτών των πραγμάτων μπορούμε να ζητούμε την γνώμη του ανθρώπου που έφυγε και να την λαμβάνουμε όχι στον κόσμο έξω απο εμάς αλλά μέσα στην καρδιά μας.Άν θέλαμε να δώσουμε πιο παραστατικά το ταξίδι που κάνει ένας άνθρωπος όταν φεύγει απο τη ζωή (όπως τη ζούμε εμείς στην παρούσα κατάσταση) θα λέγαμε οτι φεύγει απο τον ορατό κόσμο (τον κόσμο που βλέπουν τα μάτια μας) και κατευθύνεται στον κόσμο της καρδιάς μας ,όπου και παραμένει για όσο του το επιτρέψουμε.Άν το επισκεφτόμαστε στον καινούριο κόσμο του θα επικοινωνούμε κιόλας μαζί του.
Σκέψου ένα αγαπημένο σου πρόσωπο και ζήτησε τη γνώμη του για κάτι που σε απασχολεί.Είμαι σίγουρος οτι βαθειά μέσα σου έχεις πάρει ήδη την απάντηση του.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dreamspace
Νέο Μέλος


4 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2003, 17:32:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dreamspace  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οχι, δε μιλαω για αυτην απλα την πλευρα του θεματος.. Μιλαω για επικοινωνια, για προειδοποιησεις, σα να μην εφυγε ποτε..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

oidipous
Νέο Μέλος

Germany
1 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2003, 22:27:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους oidipous  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
tha prospathiso na sas paratheso kati pou akousa prosfta sxetika me afto to thema . kata poso diladi mporei na iparkei epikoinonia metaksi nekron kai zontanon. Afenos kata ti gnomi mou epikoinonia mpori na iparkei ean kai afoson to epithimei o nekros , afto ginete sinithos me polles morfes ( oramata - oneira ) ktl . Akousa loion prosfata mia gnosti mou na isxirizete oti exei kathimerinei epikoinia me to nekro edo kai 6 mines antra tis . kathimerini enooo kathe bradi ston ipno tis . Mporoun kai sizitan metaksi tous san min exei simvei tipota , opos prin diladi . tis exei ekmistireftei pragmata kai gegonota pou tha simvoun kai stin pragmatikotita ola mexri tora exoun epalitheftei . i kathimerini epikoinonia tous exei kanei ti sizigo pleon na theorei oti o antras tis den tin exei ksexasei an kai nekros . Thelo na rotiso an iparxoun kai se esas teties paromoies empiries . An isxiei loipon kati tetio giati na min mporoume oloi na vionoume kathimerina mia tetia empiria ?

anthropos kai mpataria = antistrofos analoga stoixeiaΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

iaira
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
134 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2003, 23:11:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλησπέρα...
από μένα την ίδια και από γνωστά μου πρόσωπα έχω ακόυσει ότι επικοινωνία έχουνμέσω των ονείρων.
Πρωσοπικά για μένα έχω δει τον παπού μου τον οποίο δεν γνώρισα ποτέ, να μου μιλάει και να μου λέει πράγματα α οποοία δε γνώριζα ούτε τα είχα ακόυσει από την οικογένεια. Μ¨αλιστα φορούσε ένα περίεργο καπέλο πουδεν το είχα δει ποτέ σε φωτογραφία για΄τι δεν υπήρχεφωτογραφία του με αυτό το καπέλο, και όταν το περιέγραψα στη μητέρα μου, μου είπε ότι πάντα φορούσε αυτό το καπέλο.
παρόμοια έχω ακόυσει και από άλλα μέλη της οικογνειά μου...

Φιλικά..

...να είσαι καλός... ο κάθε άνθρωπος που συναντάς δίνει τη δική του σκληρή μάχη...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dreamspace
Νέο Μέλος


4 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2003, 21:03:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dreamspace  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγω βλεπω συχνα τον πατερα μου, οποιος "εφυγε" πριν απο μερικα χρονια.. Παντα με προειδοποιει για οτιδηποτε σημαντικο και αλλεσ φορες απλα μου δινει να καταλαβω οτι ειναι μαζι μου.. Πριν γινει το συμβαν ειχα εντονα προαισθηματα και μαλιστα καποιες συνεχομενες μερες πριν το συμβαν εβλεπα την κηδεια του οπως ακριβως εγινε! Εχω πολλα τετοια περιστατικα να σας πω αλλα δε θελω να φλυαρω.. Δεν ξερω πως γινεται, αλλα γινεται. Θα σας δωσω ενα μονο παραδειγμα, γιατι μου εκανε μεγαλη εντυπωση και ηταν σαν πραγματικα να υπηρχε κανονικη επικοινωνια.. Η μητερα μου παραπονιοταν οτι μονο εγω τον βλεπω ενς σε εκεινην δεν πηγαινει ποτε.. Το ιδιο βραδυ τον ειδα και μου ειπε οτι επρεπε να φυγει για να παει στη μητερα μου. Το επομενο πρωι με πηρε τηλεφωνο η μητερα μου και μου ειπε: "Μαντεψε!" Και η απαντηση μου ηταν: "Ναι, ξερω μου το ειπε."
Δεν μπορω να το κατανοησω, αλλα ξερω οτι συμβαινει.. Ισως να ειναι παντα μαζι μας, αλλα να μην μπορουμε εμεις να το αισθανθουμε, γιατι ισως δεν ανοιγουμε τα ματια μας.. Εγω ηθελα τοσο απελπισμενα να τον δω, ημουν διατεθημενη για οποιαδηποτε εμπειρια, με οποιεσδηποτε συνεπειες και νομιζω οτι γι'αυτο γινεται. Παντα με προειδοποιει και ολα επαληθευονται..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

baxter
Νέο Μέλος

Greece
31 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2003, 22:18:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους baxter  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
i apopsi mou sto thema einai i exis (eipa i apopsi mou.. min petahtei kaneis pali kai pei oti epivalw ti gnwmi mou) :

fili dremspace,
egw proswpika den pistevw stin meta thanaton zwi.. katheti pou gnwrizeis gia afti ti zwi pou zeis apothikevetai ston egefalo sou. oles oi mnimes ,oles oi simadikes stigmes , ola ta simadika proswpa , to kathe gegonos tis zwis sou apothikevetai ston egefalo sou..
apo ti stigmi pou afineis ti zwi o egefalos sou nekrwnetai kai siga siga alleiwnetai mehri pou katastrefetai.. ara loipon, kathe pliroforia tis zwis sou hanetai...
twra pws borei enas nekros na epikoinwnisei mazi sou.. einai poly aplo.. den borei giati den yparhei.. ta pada yparhoun sto diko sou mialo.. esy ftiahneis ti skini,esy ftiahneis to dialogo,esy katalavaineis afta pou theleis na katalaveis.. otan haneis enan diko sou anthrwpo einai poly dyskolo na to adexeis.. theleis na pisteis oti den ehei pethanei,oti zei akoma estw kai nekros.. to eheis toso anagi pou dimiourgeis mes to mialo sou mia epikoinwnia apla kai mono gia na apalineis ton pono sou..

oso gi afto pou eipes , oti ola osa sou ehei pei mehri twra o pateras sou sta oneira sou epalithevetai.. isws esy prospatheis na epalithepseis ola afta gia na peisteis akoma perissotero mesa sou.. mi fovasai na to dehtheis , apla dexou to. allwste afti einai i teliki katalaxi tou anthrwpou.. i meta thanaton zwi einai dimiourgima mas epeidi fovomaste na afisoume afta pou ehoume zisei..

thats my opinion..
filika..


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

iaira
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
134 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/10/2003, 08:49:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ φίλε baxter, απλά θα σου πω ότι όλες μα όλες οι Θρησκέιες του κόσμου μιλούν για την μεταθάνατον ζωή. Κάτι από όλα αυτά δεν πρέπει να είναι αλήθεια;
Φιλικά...

...να είσαι καλός... ο κάθε άνθρωπος που συναντάς δίνει τη δική του σκληρή μάχη...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Astral_
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
122 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/10/2003, 10:21:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Astral_  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα !

Επειδή θέλω να διαψεύσω λιγάκι τον φίλο baxter, θέλω να περιγράψω ένα απο τα πάρα πολλά γεγονότα που συνέβεσαν κατά καιρούς στον κόσμο.

Λες λοιπόν:

quote:
egw proswpika den pistevw stin meta thanaton zwi.. katheti pou gnwrizeis gia afti ti zwi pou zeis apothikevetai ston egefalo sou. oles oi mnimes ,oles oi simadikes stigmes , ola ta simadika proswpa , to kathe gegonos tis zwis sou apothikevetai ston egefalo sou..
apo ti stigmi pou afineis ti zwi o egefalos sou nekrwnetai kai siga siga alleiwnetai mehri pou katastrefetai.. ara loipon, kathe pliroforia tis zwis sou hanetai...

Έτσι κάθε τι που δεν ξέρουμε, δεν γύνεται να το αναλύσει ο εγκέφαλος μας, τότε πως εξηγείς το γεγονός για ένα κοριτσάκι, μικρό σε ηλικία, μετά απο ατύχημα στο κεφάλη να μηλάει μία πανάρχαια γλώσσα
που είναι ξεχασμένη εδώ και καιρό και να έχει περιγράψει με τρομακτική λεπτομέρια κάποια τοποθεσία στην οποία δεν έχει πάει ποτε... Ας βοηθήσει και κάποιος που ξέρει το γεγονός, δεν είναι μόνο
αυτό, τέτοια περιστατικά είναι πάρα πολλά... Μπορείς να το εξηγήσεις αυτό φίλε μου;
Και αυτά που σου μεταφέρονται απο την μάνα και τον πατέρα δεν μετράνε;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
baxter
Νέο Μέλος

Greece
31 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2003, 05:13:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους baxter  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
fili iaira,
(apopsi mou) kai vevaia oles oi thriskeies miloun gia metathanaton zwi.. giati kathe nea thriskeia pairnei stoiheia apo mia yparhousa thriskeia.. kathe thriskeia milaei gia to theo. kai an o theos mias thriskeias den iposhetai meta thanaton zwi tote einai fisiko na min pistevei kaneis se aftin..
giati o monos logos pou pistevoume se ena theo einai giati den theloume na pethanoume.. i kanw lathos.. afto einai to megalo zitoumeno tou anthrwpou..

fili Astral,
(apopsi mou) htipise ena koritsaki sto kefali kai xafnika milise mia panarhaia glwssa...
pithanes exigiseis :
1. apla prokeitai gia trik gia na travixoune panw tous ta fwta tis dimosiotitas kai na vgaloune kana frago..
2. to koritsaki htipise sto kefali , emeine hazo kai arhise na leei asynartisies pou merikoi tin thewrisan ws arhaia dialekto.
3. sto koritsaki irthe i theia fwtisi , na arhisoume na htipame ki emeis ta kefalia mas ston toiho bas kai mathoume arhaia agglika..

thewrw oti den prepei na pistevoume kathe isotria pou mas poulane.. twra an kapoioi theloun na tis pistevoun dikaiwma tous , apla as skeftoune tous vathiterous logous kai ta ofeli tou na vgalei kapoios mia istoria!

ena aplo paradeigma (hwris na thelw na thixw kanenan ypefthino tou esoterica.gr kai hwris na amfisvitw to apotelesma tis erevnas tous) :
eidame prosfata to video pou travixan meli tou esoterica.gr me ta fadasmata sti spilia tou daveli. afto xerete ti dimosiotita kai ti ofeli efere sto esoterica.gr ? apistefti diafimisi.. me afto to videaki to esoterica.gr egine gnwsto se olo to tileoptiko koino..

den amfisvitw to gegonos epanalamvanw..
an eihe skeftei kapoios palaiotera kati adistoiho alla na itane trik tote tha eihane ta idia ofeli hwris idiaitero kopo..

thats my opinion


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1083984
Maintained by Digital Alchemy