ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΑΙΩΝΙΑ ΣΠΑΡΤΗ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΔΙΗΝΕΚΗΣ
Νέο Μέλος

Greece
13 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2003, 14:22:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΔΙΗΝΕΚΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους σας,
θα ήθελα να θίξω ένα θέμα το οποίο κατά τη γνώμη μου, είναι τεραστίας σημασίας. Η συμβολή της Σπάρτης στην πορεία της Ελλάδος και του κόσμου γενικότερα. Για να ανάψουν λίγο τα αίματα: 'Πως θα ήταν ο κόσμος μας σήμερα αν είχαμε ακολουθήσει το πολίτευμα του Λυκούργου αντί της Αθηναικής Δημοκρατίας;'

Φιλικά
ΔΙΗΝΕΚΗΣ

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/10/2003, 19:26:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου,

για "εμπλούτισε" λιγάκι το θέμα διότι νομίζω οτι το αφησες κομματάκι φτωχό!

Εσύ είσαι ο γραφιάς, εσύ να μεταφέρεις και το μήνυμα...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/10/2003, 21:17:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ετσι εύκολα πας να την βγάλεις αγαπητέ ΔΙΗΝΕΚΗ?
Αλήθεια είχες δεί την ιστοσελίδα

http://www.spartans.gr/index1.htm

που είχα προτείνει στο θέμα

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=1715

«Η γνώση της άγνοιας είναι η αρχή της σοφίας»

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΔΙΗΝΕΚΗΣ
Νέο Μέλος

Greece
13 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2003, 14:58:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΔΙΗΝΕΚΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μάγκες καλημέρα,
έχετε δίκιο. Εγώ έθιξα το θέμα εγώ πρέπει να το αναλύσω. Έλα όμως που λέγοντας πολλά έρχομαι σε σύγκρουση με μία βασική αρχή των Σπαρτιατών:
'To λακωνίζειν εστίν φιλοσοφείν'. Γι αυτό θα προσπαθήσω να πω κάποια πράγματα όσον το δυνατόν πιο περιεκτικά.
Ξέρετε ότι οι μεγαλύτεροι φιλόσοφοι όπως ο Πλάτωνας και ο Σωκράτης είπαν ότι η ιδανική πολιτεία είναι αυτή που έχει ο πολίτευμα της Αρχαίας Σπάρτης; Αυτό από μόνο του θα έπρεπε να είναι αρκετό για να μας κάνει να ψάξουμε να δούμε τι όντως γινόταν στην Σπάρτη.
Προσωπικά αφορμή για να ψάξω ήταν δύο βιβλία που έπεσαν στα χέρια μου και από τότε χωρίς να είναι υπερβολή άλλαξε η ζωή μου. Το πρώτο είναι το πασίγνωστο ' Οι πύλες της φωτιάς' και το δεύτερο είναι του Πλούταρχου ή Ξενοφώντα (θα πάω το απόγευμα σπίτι και θα δω το συγγραφέα και θα σας το επιβεβαιώσω αύριο) ' Αθηναίων και Λακεδαιμωνίων Πολιτεία'.
Παιδιά για να το πω απλά διαβάζοντας αυτό το βιβλίο 'έχασα την μπάλα'!!!!!!!!!
Ο αρχαίος συγγραφέας του, που παρεπιπτόντως είναι Αθηναίος, ξεκινά με την εξής απλή διαπίστωση-ερώτημα: 'Πως είναι δυνατόν όλη η Ελλάδα να αναγνωρίζει ότι το πολίτευμα της Σπάρτης είναι το πιο καλό αλλά συγχρόνως και το πιο δύσκολο και όμως καμία άλλη πόλη να μην το ακολουθεί;'
Αναλύω λίγο το 'καλό' σύμφωνα με τις εξηγήσεις του συγγραφέα.
Οι νόμοι του Λυκούργου είναι ότι πιο τέλειο έχει σκεφτεί ανθρώπινο μυαλό. Η εφαρμογή τους βοηθάει τους πολίτες από την αρχή της ηλικίας τους μέχρι τα βαθιά γεράματα να γίνονται συνεχώς καλύτεροι σε όλα τα επίπεδα!!!
Λέγοντας επίπεδα εννοούμε παιδεία, αθλητισμός, θέατρο, πολιτική, αγάπη στην πατρίδα, μουσική ... you name it, όπως λένε και οι ... φίλοι μας οι Αμερικάνοι!!!
Μεταξύ μας σύμφωνα με παραδόσεις και μύθους ο Λυκούργος έχει Θεία προέλευση, κάτι που ίσως εξηγεί και τη σοφία των νόμων του.
Τελειώνοντας για σήμερα, μελετώντας κανείς τα 2 πολιτεύματα, Αθήνας και Σπάρτης, έχει την αίσθηση ότι το πρώτο είναι ένα πολύ καλό ανθρώπινο πολίτευμα ενώ το δεύτερο ότι είναι απλά Θεικό.
Ίσως να φαίνονται λίγο ...extreme αυτά που σας λέω, αλλά πιστέψτε με δεν είναι δικιά μου θεωρία. Όλα τα γεγονότα εκεί συνάγουν. Αύριο θα σας γράψω τη βιβλιογραφία σχετικά με το θέμα από όπου βγαίνει το παραπάνω συμπέρασμα.
Περιμένω την απάντηση σας.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

endorama
Πλήρες Μέλος


1296 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2003, 03:20:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους endorama  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ως είναι δυνατόν όλη η Ελλάδα να αναγνωρίζει ότι το πολίτευμα της Σπάρτης είναι το πιο καλό αλλά συγχρόνως και το πιο δύσκολο και όμως καμία άλλη πόλη να μην το ακολουθεί;'
γιατι ακριβως φιλε μου ηταν πολυ σκληρο δεν νομιζω να εχει υπαρξει πιο σκληρη κοινωνια απο αυτη απο την γεννηση μεχρι τον θανατο η ζωη ηταν μια σκληραγωγια με απειρες απαγορευσεις.

το καλυτερο πολιτευμα δεν ειμαι σε θεση να κρινω ποια πολη το ειχε αφου οι πιο πολλες πολεις της αρχαιας ελλαδας (αν οχι ολες) ειχαν να δειξουν κατι σοβαρο

ομως στο λινκ που μας εδωσε ο φιλος Πλωτινος διαβασα μερικα πραγματα και μπορω να πω με σιγουρια οτι τα πραγματα δεν ηταν και τοσο ροδινα και απλα οπως τα περιεγραφαν ειδικα με τους ειλωτες που δεν ηταν ακριβως δουλοι και ειχαν μεριδιο απο της καλλιεργειες τους κτλ γιατι αν ηταν ετσι δεν θα επαναστατουσαν ποτε (δουλεια ειχαν,τροφη ειχαν,μπορουσαν να αποκτησουν δικαιωματα)

επισης δεν ειδα πουθενα να αναφερονται στον μυθο για τα ασθενικα παιδια που τα πετουσαν απο τον ταυγετο (εκτος και αν υπηρχε και δεν το ειδα)


η σπαρτιατες εδιναν μεγαλη προσοχη στον στρατο και ολη τους η ζωη ηταν μια στρατιωτικη εκπαιδευση ακομα και πριν την γεννηση τους και αυτο σηκωνει συζητηση

αλλα θα περιμενω και αλλες απαντησεις γιατι αν και με ενδιαφερει το θεμα πιαστικα λιγο ανημερωτος.


Don't try to take our dreams away
from us
We will never be like you

Edited by - endorama on 26/10/2003 03:22:36Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

strangewonderer
Μέλος 1ης Βαθμίδας


133 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2003, 03:20:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους strangewonderer  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΜΟΛΙΣ ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΩ ΤΟ " ΠΥΛΕΣ ΤΗΣ ΦΩΤΙΑΣ " ΜΟΛΙΣ ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΩ ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΔΙΗΝΕΚΗΣ
Νέο Μέλος

Greece
13 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/10/2003, 14:20:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΔΙΗΝΕΚΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα φίλοι μου,

αν και καθυστερημένα θα σας πω τα βιβλία που σας υποσχέθηκα.
Καταρχάς το βιβλίο Λακεδαιμωνίων και Αθηναίων Πολιτεία το έχει γράψει ο Ξενοφώντας. Το άλλο βιβλίο λέγεται Σπαρτιατικό Δίκαιο του Mcdowell. Αν και ξένος (με την έννοια ότι ίσως να μην γνωρίζει Αρχαία Ελληνικά οπότε να χάνει βασικές έννοιες από το αρχαίο κείμενο) φτάνει σε εκπληκτικά συμπεράσματα. Το συστήνω ανεπιφύλακτα.
Φίλε strangewonderer μόλις ξεκίνησες ένα φανταστικό ταξίδι.
Φίλε endorama, δυστυχώς κοιμάσαι ύπνο βαθύ, όπως και εγώ άλλωστε, μέχρι που ξεκίνησα την έρευνα. Το παραμύθι που μας δίδαξαν στο σχολείο ότι οι Σπαρτιάτες ήταν απλά ένας πολεμοχαρής λαός, με στείρα στρατιωτική εκπαίδευση δεν μπορείς να φανταστείς πόσο απέχει από την αλήθεια.
Ο Σπαρτιατικό βίος ήταν απλά τα πάντα. Είναι αυτό που ακούγεται κλισέ αλλά είναι τόσο αλήθεια: Παν μέτρον άριστον. Το πολίτευμα τους ήταν τόσο τέλειο που ο μόνος όρος που το προσεγγίζει είναι η ΕΥΝΟΜΙΑ.
Σου αναφέρω κάποιες βασικές διαφορές σε σχέση με την τόσο διαφιμηζομένη Αθηναική Δημοκρατία:
1. Οι γυναίκες ήταν ίσες με τους άντρες (για δες τι γινόταν στην Αθήνα)
2. Τα ασθενή παιδιά, φυσικά και δεν τα πετούσαν. Τα εναπόθεταν σε ένα ορισμένο σημείο, από όπου είχε το δικαίωμα ο γονιός να τα πάρει και να σώσει δίνοντας τα στους είλωτες να τα μεγαλώσουν. Αφού η έννοια πολιτεία στην Σπάρτη είχε τεράστια σημασία, κι αφού το καλό όλων ήταν σε άμεση εξάρτηση από τον καθένα, με αυτόν τον τρόπο αποβάλαν τα παιδιά που δεν θα μπορούσαν να προσφέρουν. Ήταν όντως μια σκληρή πράξη, αλλά δες την σε σχέση μέσα στο πλαίσιο της εποχής εκείνης.
3. Η έννοια παιδεραστία δεν υπάρχει. Για δες στην Αθήνα.
4. Όλοι ήταν ίσοι. Οι δύο βασιλιάδες σε σχέση με τους πολίτες δεν είχαν τίποτα παραπάνω.
5. Οι είλωτες κρατούσαν ένα σημαντικό μερίδιο της παραγωγής γι αυτούς και το υπόλοιπο το δίναν στους Σπαρτιάτες. Δεν είναι λίγα τα παραδείγματα ειλώτων που από της αγάπη τους για τη Σπάρτη πολέμησαν ηρωικά και απέκτησαν όλα τα δικαιώματα που είχε ένας Σπαρτιάτης (πλην του δικαιώματος να μετέχουν στις αποφάσεις, που γινόταν στην Απέλα)
6. Ο σεβασμός που είχαν οι νέοι για τους μεγαλυτέρους ήταν τεράστιος.
Όμως αυτό το σεβασμό οι μεγαλύτεροι τον κέρδιζαν με την αξία τους και όχι με την ηλικία τους. Η αξιοκρατία δηλαδή σε όλο της το μεγαλείο.

Οι νόμοι του Λυκούργου επαναλαμβάνω αποσκοπούσαν στο να γίνονται όλοι καλύτεροι σε όλη τη διάρκεια της ζωής τους σε όλα τα επίπεδα. Γι αυτό όποιος το απομονώνει αυτό μόνο στα στρατιωτικά καθήκοντα χάνει όλη την ουσία.
Φυσικά και η ζωή τους ήταν πιο δύσκολη από αυτή των μαλθακών Αθηναίων.
Αλλά ποιος είπε ότι το δύσκολο δεν είναι και το πιο ωραίο? Το δύσκολο δεν είναι και το πιο ενάρετο? Θυμίσου την επιλογή του Ηρακλή.
Σου συστήνω να διαβάσεις το βιβλίο του Ξενοφώντα όπου θα καταλάβεις το μεγαλείο της Αρχαίας Σπάρτης και δεν θα αφήνεις τον κάθε άσχετο να σου λέει πράγματα απίθανα,προιόν της βαρεμάρας του να μελετήσει,ή προιόν της πονηριάς του, της κακίας του και των δόλιων σκοπών του...
Και το καλύτερο όλων είναι ότι η ιστορία της Σπάρτης συνεχίζεται και στη νεώτερη ιστορία. Βλέπε Μυστρά, βλέπε επανάσταση του 1821 όπου ξεκίνησε από την Πελοπόννησο.
Η ιστορία της Σπάρτης φίλε μου είναι πολύ μεγαλειώδης για να την παίρνουμε τόσο επιφανειακά και να λέμε ότι ήταν απλά καλοί στρατιώτες.
Μακάρι να καταλαβαίναμε τη σημασία της Σπάρτης και του τρόπου ζωής τους, να τον εφαρμόζαμε και η ζωή μας θα ήταν πολύ καλύτερη.

Edited by - ΔΙΗΝΕΚΗΣ on 30/10/2003 14:25:09Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

endorama
Πλήρες Μέλος


1296 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/10/2003, 18:57:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους endorama  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
εσυ φιλε μου θα την εφαρμοσεις?
quote:
Το δύσκολο δεν είναι και το πιο ενάρετο?
οχι παντα
quote:
Η έννοια παιδεραστία δεν υπάρχει. Για δες στην Αθήνα
φημες φιλε μου παιδεραστες και ομοφυλλοφυλοι εβλεπαν τα ονοματα τους σε κομματακια απο πηλο και με αυτο τι θελεις να μας πεις οτι δεν υπηρχαν στην Σπαρτη ατομα με ιδιαιτεροτητες στις σεξουαλικες τους προτιμησεις?
quote:
Οι είλωτες κρατούσαν ένα σημαντικό μερίδιο της παραγωγής γι αυτούς και το υπόλοιπο το δίναν στους Σπαρτιάτες. Δεν είναι λίγα τα παραδείγματα ειλώτων που από της αγάπη τους για τη Σπάρτη πολέμησαν ηρωικά και απέκτησαν όλα τα δικαιώματα που είχε ένας Σπαρτιάτης (πλην του δικαιώματος να μετέχουν στις αποφάσεις, που γινόταν στην Απέλα)
και οι εξεγερσεις? γινανε για την συμμετοχη στην απελα?
quote:
Ο σεβασμός που είχαν οι νέοι για τους μεγαλυτέρους ήταν τεράστιος.

ναι συμφωνω απολυτα μαζι σου αλλα σε ποια πολη δεν ισχυε αυτο?
quote:
Τα ασθενή παιδιά, φυσικά και δεν τα πετούσαν.
και εγω νομιζα οτι ειχαν βρει και την τοποθεσια που τα πετουσαν λογω ευρηματων

quote:
βλέπε επανάσταση του 1821 όπου ξεκίνησε από την Πελοπόννησο.

το μαυροβουνιο στην πελλοπονησο ειναι?

quote:
Η ιστορία της Σπάρτης φίλε μου είναι πολύ μεγαλειώδης για να την παίρνουμε τόσο επιφανειακά
φιλε μου δεν παιρνω επιφανειακα καμια πολιτεια της αρχαιας ελλαδας σπαρτη,αθηνα,χαλκιδα,θηβα,πελλα,ηπειρος ολη η αρχαια ελλαδα εχει να επιδειξει τρομερα πραγματα.

και τελος να πω οτι δεν αμφιβαλω οτι η Σπαρτη ηταν μια απο της καλυτερες κοινωνιες της αρχαιας ελλαδας αλλα δεν ειναι και η μοναδικη γιατι και οι αθηναιοι για κατωτερη κοινωνια με παιδεραστες και full σεξουαλικη παρεκτροπη μια χαρα τα πηγαν και εναν παρθενωνα χτισανε και λαμπρους πολιτικους/στρατηγους/στρατο/ναυτικο/εμποριο και αποικιες εκανε δηλαδη τι το κατωτερο εχει απο την Σπαρτη? γιατι ετσι οπως μας τα λες ειναι σαν οι υπολοιποι να ηταν απλες οδοντοκρεμες.
κατσε καλα χοντρα πραγματα δηλαδη τι να πουν και οι μακεδονες που κατεκτησαν την ανατολη τι να πουν και οι ηπειρωτες που παραλιγο να κατακτησουν την ρωμη με τον πυρο τι να πει και η θηβα και παει λεγοντας

ολες οι κοινωνιες φιλε μου εδωσαν μια σπιθα για να δημιουργηθει η φωτια που φωτισε τον πλανητη και εβαλε φωτια στα ανθρωπινα πνευματα και της παρωπιδες


Don't try to take our dreams away
from us
We will never be like youΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΔΙΗΝΕΚΗΣ
Νέο Μέλος

Greece
13 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2003, 10:40:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΔΙΗΝΕΚΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε endorama,

πραγματικά δεν σε καταλαβαίνω. Στο πρώτο σου μήνυμα λες ότι είσαι ανενημέρωτος πάνω στο συγκεκριμένο θέμα και στο τελευταίο σου μήνυμα απαντάς με τέτοια σιγουριά λες και έχεις πάρει διδακτορικό επί του θέματος! Έχεις 7 σχόλια από τα οποία τα 8 είναι λάθος!!! Πως το κατάφερες αυτό ρε μπαγάσα?
Ως παράδειγμα σου αναφέρω ότι δεν υπήρχαν στη Σπάρτη άνθρωποι με ιδιαίτερες σεξουαλικές προτιμήσεις γιατί απλά όταν σπανίως παρουσιαζόταν κάτι τέτοιο τους αποβάλαν.
Αντίθετα οι άνθρωποι έπρεπε να παντρευτούν μέχρι κάποια ηλικία και να κάνουν παιδιά διαφορετικά έχαναν το σεβασμό τους από τους υπόλοιπους.
Είναι πολύ χαραχτηριστικό το ακόλουθο παράδειγμα:
Σε μία γιορτή λέει κάποιος μεγάλος σε ηλικία Σπαρτιάτης σε έναν νεώτερο του να σηκωθεί για να καθίσει αυτός και ο νέος του απαντά:
'Γιατί να σηκωθώ να σου δώσω τη θέση μου όταν ξέρω ότι δεν έχεις παιδιά οπότε στο μέλλον δεν θα σηκώνονται αυτά για να κάτσω εγώ?'
Γι αυτό επαναλαμβάνω το σεβασμό στην Σπάρτη τον κέρδιζες δεν στον χαρίζαν λόγω ηλικίας.
Τα παραδείγματα που μπορώ να φέρω είναι πάρα πολλά. Εσύ δεν έχεις παρά να διαβάσεις αυτά που σου έχω αναφέρει ή και τόσα άλλα.
Το να εκφράζεις γνώμη για κάτι το οποίο δεν το έχεις ψάξει δε νομίζω ότι είναι και πολύ λογικό.
Όπως και να βάζεις στο ίδιο τσουβάλι όλες τις Αρχαίες Ελληνικές Πόλεις πάλι δείχνει ότι προτιμάς την εύκολη και ακούραστη λύση.
Η άποψη μου είναι απλούστατη:
H πόλη που ξεχώρισε ήταν η Αρχαία Σπάρτη, το έχουν πει και οι μεγαλύτεροι φιλόσοφοι, και η πορεία του κόσμου θα ήταν διαφορετική αν είχαμε υιοθετήσει το μοντέλο τους.
Και για προβληματισμό σου θέτω την εξής ερώτηση:
Eίναι η μάστιγα της σημερινής κοινωνίας ο καταναλωτισμός? Με λίγα λόγια όλα για το χρήμα δεν γίνονται?
Ποιο μοντέλο πολιτεύματος ευνοεί και γιγαντώνει τον καταναλωτισμό και τη δίψα για χρήμα?
(Το ερώτημα από ότι κατάλαβες ήταν ρητορικό)
Ελπίζω να μην παρεξήγησες το ύφος της απάντησης μου. Δεν εκφράζει ειρωνία αλλά 'θυμό' με την έννοια ότι 'τρελαίνομαι' στη νοοτροπία του Ωχ-αδελφισμού και της ευκολίας για ισοπέδωση που υπάρχει στις μέρες μας.
See you

Edited by - ΔΙΗΝΕΚΗΣ on 31/10/2003 10:44:04

Edited by - ΔΙΗΝΕΚΗΣ on 31/10/2003 10:47:32Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Belisarios
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
76 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2003, 13:26:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Belisarios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
... βασιλιά, αυτές τις μέρες αντιμετώπισες ανδρες σε μια γραμμή με 50 ασπίδες στο μήκος, αυτές τις ασπίδες με το τεράστιο Λάμδα πάνω τους. Νίκησες αυτή τη γραμμή αλλά όχι αυτούς τους άνδρες. Αύριο θα τους αντιμετωπίσεις ξανά σε μια γραμμή που θα έχει αυτό το Λάμδα σε μήκος χιλιάδων ασπίδων...

Καλιά να σε παίζει ένα χωριό, παρά να σε παίζει ο νους σου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2003, 14:12:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Από τις "Πύλες της Φωτιάς"

Αστεϊσμοί μεταξύ των στρατιωτών...

"Σε τι διαφέρουν ένας Σπαρτιάτης βασιλιάς και ένας μεσαίος οπλίτης;" ρωτά ένας άντρας τον σύντροφο του καθώς ετοιμάζονται να ξαπλώσουν στο ύπαιρθο μέσα στη βροχή.
Ο φίλος του κάνει πως σκέφτεται λιγάκι.
"Ο βασιλιάς κοιμάται σε κείνη τη βρομότρυπα εκεί κάτω" απαντά "ενώ εμείς κοιμόμαστε σ' αυτή τη βρομότρυπα εδώ πέρα".


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Σπενδων ο Λακων
Νέο Μέλος


4 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2003, 14:19:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Σπενδων ο Λακων  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Περι ομοφυλοφιλιας

<<ει δε παιδος σωματος ορεγομενος φανειη, αισχυστον τουτο θεις, εποιησεν εν Λακεδαιμονι μηδεν ηττον εραστας παιδικον απεχεσθαι η γονεις παιδων η και αδελφοι αδελφον εισ αφροδισια απεχονται>>
Νομος Λυκουργου
Ξενοφ. Λακεδαιμ.Πολ. 2.13-14

Σχεση Ειλωτον Σπαρτης - Δουλον Αθηνας

<<επαρατον δ ην πλειονας τινα μισθωσειν, ιν εκεινη μεν κερδαινοντες ηδεως υπηρετωσιν, αυτοι δε μη πλεον επιζητωση>>
Πλουταρχος Ηθικα 239 d-e\

Στην Αθηνα ο δουλος ηταν κτημα ενω ο ειλωτας ηταν ελευθερος υπο ορον!
Η εξελιξη του ειλωτα σε νεοδαμο εαν υπερασπιζε την Σπαρτη χωρις δικαιωμα συμετοχης στην Απελλα.

Αναπηρα παιδια
<<απεπεμπεν εις τα λεγομενας Αποθετας, παρα τον Ταυγετον βαραθρωδη τοπον ουτ αυτον ζειν αμεινον ουτε τη πολει>>
Πλουταρχος, Λυκουργος 16,1

Καιαδας ¨= Τοπος εκτελεσεων που γινοτανε κυριος την νυχτα η λεγομενη Δεχαδα


Ερωτηθεις δε πως αν τις ελευθερος διαμενοι <<θανατου καταφρονων>> εφη.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΔΙΗΝΕΚΗΣ
Νέο Μέλος

Greece
13 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2003, 16:12:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΔΙΗΝΕΚΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Σπένδων,

στην αναφορά που κάνεις για τα ανάπηρα παιδιά από ότι καταλαβαίνω από το Αρχαίο κείμενο δεν φαίνεται ότι τα πετούσαν στο γκρεμό, αλλά ότι τα άφηναν (Αποθέτας, βγαίνει από το ρήμα αποθέτω που σημαίνει αφήνω?) Συμφωνείς ή μήπως έχεις άλλη άποψη?
Θα προσπαθήσω τη Δευτέρα να θυμηθώ να σας πω τον τίτλο ενός βιβλίου όπου είναι συγκεντρωμένα αποφθέγματα Σπαρτιατών. Δεν παίζεται!
Αν μπορείτε να αναφέρετε οποιαδήποτε βιβλιογραφία σε σχέση με τη Σπάρτη θα σας ήμουν πολύ ευγνώμων. Ειδικά για Λυκούργο που είναι το αδύνατο μου σημείο.
Τα λέμε. Καλό ΠΣΚ.


Edited by - ΔΙΗΝΕΚΗΣ on 31/10/2003 16:21:26Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

endorama
Πλήρες Μέλος


1296 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2003, 17:03:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους endorama  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Στο πρώτο σου μήνυμα λες ότι είσαι ανενημέρωτος πάνω στο συγκεκριμένο θέμα και στο τελευταίο σου μήνυμα απαντάς με τέτοια σιγουριά λες και έχεις πάρει διδακτορικό επί του θέματος!
επειδη δεν ηξερα φιλε μου το κοιταξα το θεμα αν δεν ηξερα και δεν εψαχνα θα ειχα προβλημα σοβαρο δεν ειναι ντροπη να ρωτας ντροπη ειναι να σου λενε και να μην μαθαινεις.
quote:
Ως παράδειγμα σου αναφέρω ότι δεν υπήρχαν στη Σπάρτη άνθρωποι με ιδιαίτερες σεξουαλικές προτιμήσεις γιατί απλά όταν σπανίως παρουσιαζόταν κάτι τέτοιο τους αποβάλαν
και να ηταν λες να το φωναζαν? ξερεις ποσοι δοκιμασαν και δεν τους αρεσε? και ποσους απο αυτους γνωριζεις? εγω παντως τωρα στα γεραματα ειναι λιγο αργα να χαλασω σου ειπε κανεις οτι gay και ξεφωνημενη ειναι το ιδιο?
quote:
Το να εκφράζεις γνώμη για κάτι το οποίο δεν το έχεις ψάξει δε νομίζω ότι είναι και πολύ λογικό
μην επαναλαμβανομαι

quote:
Όπως και να βάζεις στο ίδιο τσουβάλι όλες τις Αρχαίες Ελληνικές Πόλεις πάλι δείχνει ότι προτιμάς την εύκολη και ακούραστη λύση
η ευκολη και ακουραστη ομως λυση μου φιλε ειναι και η πιο σωστη γιατι οπως θα ξερεις οι απλες λυσεις ειναι και οι καλυτερες συνηθως δηλαδη τι να κανω? ΝΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΓΙΑ ΔΕΙΞΩ ΟΤΙ ΕΧΩ ΠΟΛΥΠΛΟΚΗ ΛΥΣΗ Η ΟΠΟΙΑ ΗΡΘΕ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΠΙΠΟΝΗ ΕΡΓΑΣΙΑ?τα πραγματα ειναι απλα δεν εχουμε να κανουμε με κβαντομηχανικη εχουμε να κανουμε με την αρχαια ελλαδα σαν συνολο

εχεις δει κανεναν αντι να λεει οτι η αρχαια ελλαδα εδωσε τα φωτα του πολιτισμου σε ολο τον κοσμο να λεει η αρχαια σπαρτη εδωσε τα φωτα του πολιτισμου σε ολο τον κοσμο? δεν σου ακουγεται το δευτερο λιγο γελοιο? και ομως φιλε μου εγω απο τα λεγομενα σου αυτο καταλαβαινω.

quote:
H πόλη που ξεχώρισε ήταν η Αρχαία Σπάρτη, το έχουν πει και οι μεγαλύτεροι φιλόσοφοι, και η πορεία του κόσμου θα ήταν διαφορετική αν είχαμε υιοθετήσει το μοντέλο τους
δηλαδη τι καλυτερο θα ειχαμε? κοιτα φιλε μου ολοι ξερουν οτι μετα την ακμη ερχεται η παρακμη αυτο ειναι νομος και το τελος να μην ερχοταν απο τους ρωμαιους θα ερχοταν απο καποιον αλλο λαο αρα τι θα αλλαζε? (γενικα μιλαω σχετικα με αλλαγες) το πολυ πολυ να ειχαμε σημερα λιγοτερα "χλιδατα" μνημεια ομως οπως ξαναειπα η αθηνα και οι υπολοιπες πολεις δεν υστερουσαν σε φιλοσοφια και τεχνες
λοιπον μεχρι στιγμης τι ανωτερο ειχε η σπαρτη απο της αλλες πολεις? τεχνες?φιλοσοφια?ναυτικο?πολιτικους?στρατο? πολιτικη επιροη?μπορει να εκανα 8 στις 7 απαντησεις λαθος αλλα δεν μου εδωσες μια απαντηση στην ερωτηση μου και το οτι οι αλλες πολεις ηταν ειχαν λιγοτερη πειθαρχια απο την σπαρτη δεν τους κανει αυτοματα ρεμπελους ισως να ξερανε οτι αν τεντωσεις πολυ την χορδη αυτη σπαει

εξαλλου στις αλλες πολεις προσπαθουσαν να τους μεταδωσουν ευγενη αισθηματα και τους ακονιζαν το μυαλο με μαθηματικα και φιλοσοφια και οχι βαζοντας στις συνηθειες τους την πονηρια και την κλεψια για να γινουν πιο ικανοι γιατι πονηρια υπηρχε αφθονη ομως δεν την καλλιεργουσαν κιολας προσπαθουσαν απλα να μαθουν αλλα πραγματα πιο βασικα.

quote:
Eίναι η μάστιγα της σημερινής κοινωνίας ο καταναλωτισμός? Με λίγα λόγια όλα για το χρήμα δεν γίνονται?
συμφωνω μαζι σου φιλε μου απολυτα ομως οι διαμαχες σπαρτης αθηνας για παραδειγμα γιατι εγιναν? για να περναει η ωρα? για το χρημα και την επιροη δεν εγιναν δεν υπαρχει πολεμος με αιτια ποιοι εχουν καλυτερες γκομενες

quote:
Ποιο μοντέλο πολιτεύματος ευνοεί και γιγαντώνει τον καταναλωτισμό και τη δίψα για χρήμα
ολα λιγο ή πολυ αναλογα με το πολιτευμα αυξανει και η διαφθορα (καλο λιπασμα της διαφθορας ειναι και η δημοκρατια) με εξαιρεση την αναρχια βεβαια που καποιοι την αποκαλουν ουτοπια ομως με καποια ωριμοτητα απο το κοινωνικο συνολο γινεται (αποψη μου παντα και φυσικα αυτοι που θα συμφωνησουν μαζι μου ειναι πολυ λιγοι).

quote:
στην αναφορά που κάνεις για τα ανάπηρα παιδιά από ότι καταλαβαίνω από το Αρχαίο κείμενο δεν φαίνεται ότι τα πετούσαν στο γκρεμό, αλλά ότι τα άφηναν
το εδιναν στους ειλωτες εως τα αφηναν εχει μεγαλη διαφορα φιλε Διηνεκη και κατι τελευταιο οι επαναστασεις των ειλωτων ανηκουν και αυτες στις λαθος απαντησεις μου?

quote:
Ελπίζω να μην παρεξήγησες το ύφος της απάντησης μου. Δεν εκφράζει ειρωνία αλλά 'θυμό' με την έννοια ότι 'τρελαίνομαι' στη νοοτροπία του Ωχ-αδελφισμού και της ευκολίας για ισοπέδωση που υπάρχει στις μέρες μας.

και εδω φιλε μου συμφωνω απολυτα στα λεγομενα σου και μπορω να πω οτι χαιρομαι που εχουμε μια υγιη συζητηση οσο για το υφος μας φιλε μου ειναι μεσογειακο δεν ειναι το ξενερωτο τον αγγλοσαξονων και αφου το αιμα μας βραζει εννοειται οτι θα κανουμε και θερμες συζητησεις χωρις ομως να προσβαλουμε τον αλλον τι καλυτερο απο αυτο?

εγω παντως την χαιρομαι πολυ την συζητηση μας και παντα προσπαθω να μαθαινω απο τετοιες συζητησεις γιατι ουδεις αλαθητος.


Don't try to take our dreams away
from us
We will never be like youΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2003, 20:12:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εχω κρατήσει ένα κείμενο που βρήκα στο internet σε κάποιο φόρουμ, τώρα αν είναι από αυτό εδώ το φόρουμ ας με συγχωρέσει ο συγγραφέας του, αλλά έχει ενδιαφέρουσες πληροφορίες, γι αυτό και σας το παραθέτω αυτούσιο και ασχολίαστο.

"ο γάλλος αρχαιολόγος Ε. Peule στις Πελοποννησιακές του μελέτες, μεταξύ των άλλων, αναφέρει: " Όχι, το σπαρτιατικό πνεύμα δεν υπήρξε βάναυσο και βάρβαρο. 'Όχι, το πολεμικό πάθος δεν είχε καταπνίξει τα υψηλά ιδεώδη και την καλαισθησία. 'Όχι, η αyωyη δεν έτεινε, όπως επιστεϋθη, να εξαφάνιση πάσαν πνευματική προαyωγη και πάσαν ψυχική χαρμόνη. Όχι, τα yράμματα δεν ησαν αδιακρίτως, εξορισμένα και περιφρονημένα, όπως επί μακρcν συνέβη εις την Ρώμην... ".

Και ο Peule' συνεχίζει: ‘’Εάν δε η Πολιτεία υπήρξε αυστηρός τιμητής, υπήρξε συγχρόνως και φωτισμένος προστάτης. Αύτη έταξε τους ποιητές συyκαθέδρους με τους νομοθέτες η τους διέταζε να τιθενται επί κεφαλής των στρατιών. Αυτή διέταξε την αρχιτεκτονική να εyειρη τα μεyάλα έρyα και εχορηyησεν στη την yλυπτικην τα πολύτιμα μέταλλα… "

Η Σπάρτη ανέδειξε ποιητές. καλλιτέχνες. φιλοσόφους. γνωμικούς Ο προαναφερόμενος αρχαιολόγος πραγματοποιώντας μία γενική Θεώρηση του πολιτισμού των Λακεδαιμόνιων. αποφαίνεται τα, ακόλουθα: ‘’Δεν διατείνομαι ότι η Σπάρτη ήτο πλήρης αριστουργημάτων και η τέχνη εν αύτη είχεν ανεπτύχθη εις βαθμόν υπέροχον. Αλλ' είναι βέβαιον ότι η πόλις του Λυκούρyου δεν ήτο άθροισμα οικιών άτεχνων και άκομψων….’’.

Η γλυπτική σχολή των σπαρτιατών, συγκαταλεγόταν μεταξύ των 6 μεγαλυτέρων της αρχαίας Ελλάδος.

Ανεπτυγμένη επίσης υπήρξε και η λυρική ποίηση, ιδίως δε η ηρωική της εκδοχή. Ονομαστός είναι ο ποιητής Τυρταίος, ο οποίος με τους εμπνευσμένους στίχους του, αναπτέρωνε το ηθικό των Λακεδαιμονίων. Δια του ποιήματος ΄΄Ευνομία’’ επέφερε τη συνένωση των σπαρτιατών, ενώ δια των "Υποθηκών’’ αφύπνισε τα αισθήματα ανδρείας και φιλοπατρίας των Λακώνων

Από την πρώιμη αρχαιότητα παρατηρείται μία άνθιση των λακωνικών τεχνών, με άξονα την κεραμική, την υφαντουργία καθώς και τη μεταλλουργία.

'Ήδη από την 60η Ολυμπιάδα, αναφέρονται δύο ονομαστοί σπαρτιάτες τεχνίτες: Ο Δορυκλείδας και ο Δόντας. Στον μεν Δόντα αποδίδεται η κατασκευή αγαλμάτων από χρυσό και ελέφαντο, για λογαριασμό των Μεγαρέων, αγάλματα τα οποία προσεφέρθησαν στην Ολυμπία. Στον δε Δορυκλείδα αποδίδεται η δημιουργία αγάλματος της Θέμιδος, το οποίο κόσμησε το εσωτερικό του Ναού της 'Ήρας στην Ολυμπία, επίσης χρυσελεφάντινο.

Σημαντική καλλιτεχνική φυσιογνωμία επίσης υπήρξε και ο Θεοκλής, γιος του Ηγύλου του Λακεδαιμονίου στον οποίο αποδίδεται η δημιουργία των Εσπερίδων στο Ηραίο της Ολυμπίας. Ακόμη στον τομέα της αγαλματοποιίας, της αρχιτεκτονικής αλλά και της μουσικής (δωρικών ασμάτων) διακρίθηκε ο σπαρτιάτης Γιτιάδας, η δραστηριότητα του οποίου εντοπίζεται στο 540 π.Χ. Σύμφωνα με τον Παυσανία (Ζ', 16-18). Στα έργα του Γιτιάδου συγκαταλέγονται η κατασκευή του Ναού αλλά και του αγάλματος της Αθηνάς Χαλκοιοίκου στην Ακρόπολη της Σπάρτης, όπως και πολλά αξιόλογα έργα στις Αμυκλες.

Περίφημοι χαλκουργοί ήταν οι Λακεδαιμόνιοι Χάρτας και Συάρδας. Ο Ηρόδοτος αναφέρει ότι οι Λακεδαιμόνιοι είχαν στείλει στον Κροίσο έναν κρατήρα εξαιρετικής τέχνης διακοσμημένο με ζώδια

Ο δε Παυσανίας επισημαίνει ότι ο θρόνος του Απόλλωνα στις Αμυκλες, ήταν ένα από τα καλλιτεχνικά Θαύματα της Αρχαίας Ελλάδος. Επίσης από την αναφορά για τα δημόσια κτίρια, τα καλλιτεχνήματα, τους Ναούς και τα Ιερά που πραγματοποιεί ο Παυσανίας στο έργο του ‘’Ελλάδος Περιήγησις’’ προκύπτει ότι η Τέχνη υπήρξε στην Αρχαία Σπάρτη ακμαία έως και το 396 μΧ., έτος κατά το οποίο η ρωμαιοκρατία σάρωσε τα πάντα και στην Λακωνία."


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Σπενδων ο Λακων
Νέο Μέλος


4 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2003, 20:30:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Σπενδων ο Λακων  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε Διηνεκη

Αποθετας = Αποθεση μετα κρυφης συνενοησεως με ειλωτας της προτιμησεως τους εαν δυνανται.

Πολιτευμα ΣΠΑΡΤΗΣ,
Λεων ο Ευρυκρατιδου ερωτηθεις, ποιαν τις αν πολιν οικησας ασφαλως οικοιη,<<οπου, εφη, μητε πλειω μητε ελασσονα κεκτησονται οι ενοικουντες , και οπου το μεν δικαιον ισχυσει, το δε αδικον ασθενες εσται.

Οτι καλυτερο εχει λεχθει και εφαρμοσθη δια την ΕΥΝΟΜΙΑ

Ερωτηθεις δε πως αν τις ελευθερος διαμενοι <<θανατου καταφρονων>> εφη.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

endorama
Πλήρες Μέλος


1296 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/11/2003, 02:40:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους endorama  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ostria δεν νομιζω να ειπε κανενας οτι η αρχαια σπαρτη ειναι μια κοινωνια κατωτερη και με κατοικους σε ημιαγρια κατασταση εννοειται οτι ειχαν αξιολογο πολιτισμο απλα δεν ηταν και η μοναδικη (αποψη μου παντα)


Don't try to take our dreams away
from us
We will never be like youΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Σπενδων ο Λακων
Νέο Μέλος


4 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/11/2003, 13:11:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Σπενδων ο Λακων  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλτατοι
Σιγουρα δεν ητανε μοναδικοι αλλα προτωποροι ητανε σιγουρα.

Συμετοχη γυναικων στα γυμνασια
<< και ει τις αναγκη γενοιτο , δυνωνται υπερ αυτων και τεκνων και τις πατριδας μαχεσθαι>>
Πλουτ. Λακ. Αποφθ. Λυκουργου 12
Ιδιοκτησια
Ο Αριστοτελης παραδιδει οτι 2/5 της γης ανηκαν σε γυναικες.
Αριστοτελους Πολιτικα ΙΙ,9,14-15

Σεξουαλικες σχεσεις γυναικων
<<Ει γε μεντοι συμβαιη γεραιω νεαν εχειν, ορων τους τηλικουτους φυλαττοντας μαλιστα τας γυναικας ταναντια και τουτου ενομισε` τω γαρ πρεσβυτη εποιησεν οποιου ανδρος σωμα τε και ψυχην αγασθειη, τουτο επαγαγωμενο τεκνοποιησασθε>>
Ξενοφων, Λακεδαιμονιον Πολιτεια 1, 7-9

<<αι τε γυναικες διττους οικους βουλονται κατεχειν>>
<<Πατριον ην και συνηθες τρεις ανδρας εχειν την γυναικαν>>
Πολυβιος , 9,12,66,8
<<Ουδεις γινεται μοιχος εν Σπαρτη>>
Πλουτ.Λακ.Αποφθ.Λυκουργου 20
Εξουσια γυναικων
<<Περι Γοργους ιστορειται της Λεωνιδου γυναικος τοιουτον` ειπουσης γαρ
τινος ως εοικε, ξενης προς αυτην ως, μοναι των ανδρων αρχετε υμεις αι Λακαινε,απεκρινατο, μοναι γαρ ημεις ανδρας τικτομεν>>
Πλουτ.Λακ.Αποφθ.Λυκουργου 13
Μετ[Μονο εσεις οι σπαρτιατισες εξουσιαζεται τους ανδρες] της απαντησε ο Γοργω {Ναι , διοτι μονο εμεις γενναμε ανδρες]

Τα ανωθεν ειχαν ηδη ισχυ τον 7αι π.χ
Πειτε μου σε ποια αλλη φυλη η Πολη-κρατος ειχαν τα ανωθεν εφαρμοσθη στην αρχαια Ελλαδα στην ιδια περιοδο?

Αναμενων!


Ερωτηθεις δε πως αν τις ελευθερος διαμενοι <<θανατου καταφρονων>> εφη.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΔΙΗΝΕΚΗΣ
Νέο Μέλος

Greece
13 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2003, 13:54:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΔΙΗΝΕΚΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το βιβλίο που σας έλεγα είναι το 'ΠΛΟΥΤΑΡΧΟΥ ΗΘΙΚΑ ΛΑΚΩΝΙΚΑ ΑΠΟΦΘΕΓΜΑΤΑ'. Σας παραθέτω ενδεικτικά μερικά αρχαία Λακωνικά ρητά:
AΓΗΣΙΛΑΟΣ Ο ΜΕΓΑΣ
(Ανδρεία)
Ερωτόμενος δε πως μεγάλην δόξαν περιεποιήσατο, 'θανάτου καταφρονήσας έφη'.
(Σπαρτιατικό πολίτευμα = Ευνομία)
Άλλοτε δ'ερωτώμενος δια τι μάλιστα παρά τους ευδοκιμούσιν οι Σπαρτιάται, διότι είπε 'παρά τους άλλους ασκούσιν άρχειν τε και άρχεσθαι'.

ΛΕΩΝΙΔΑΣ
(ΘΕΡΜΟΠΥΛΕΣ)
Άλλου δε είποντος 'πάρεισιν εγγύς ημών' ουκούν έφη 'και ημείς αυτών εγγύς'.
(όταν κάποιος του είπε ότι οι Πέρσες είναι κοντά τους, αυτός του είπε και εμείς κοντά τους είμαστε).

Ένας ξένος όταν ήρθε στη Σπάρτη και είδε το σεβασμό των νέων στους ηλικιωμένους είπε: 'Στη Σπάρτη μόνο είναι ωραίο να γηράσκει κανείς'.

Φίλε Endorama,
συμφωνώ μαζί σου ότι είναι ωραίο να ανταλλάζουμε απόψεις και να διαφωνούμε. Αλλά αν είναι να μιλάμε μόνο και μόνο για να διαφωνούμε και να μην υπάρχει ουσία, θα μου επιτρέψεις κάπου εδώ να σε αφήσω μόνο σου. Εγώ πάντα όταν μιλάω για κάτι σκοπός μου δεν είναι να υπεραμυνθώ τις θέσεις μου, αλλά να ακούσω τα επιχειρήματα του άλλου, να μαθαίνω από τις γνώσεις του και αν όντως αποδειχτεί ότι είχα λάθος αμέσως θα το παραδεχτώ και θα ασπαστώ τη γνώμη του. Εσύ είναι προφανές ότι κάνεις ακριβώς το αντίθετο. 'Ο μπενάκης και ο βγενάκης' δηλαδή!
Το να κάτσω να σου αναλύσω τι εστί Σπάρτη δεν έχει νόημα γιατί απλά δεν θέλεις να ακούσεις. ΄Οταν λες ότι έκατσες ένα Σαββατοκύριακο και ενημερώθηκες τι άλλο να σου πω? Κατάφερες σε 2 μέρες να καταλάβεις το μεγαλείο της Σπάρτης και να μάθεις όλα τα σπουδαία πράγματα που έκαναν οι Σπαρτιάτες?!!! Όταν μας έχουν φλομώσει στο ψέμα στο σχολείο για τόσα χρόνια εσύ ενημερώθηκες σε δύο μέρες? Πως το κάνεις αυτό ρε θηρίο? Για πες μου γιατί πρέπει να κάνω μία παρουσίαση για τη δουλειά μου και βαριέμαι να διαβάζω...
Θα σου αναφέρω μερικά ακόμα θέματα μπας και σε ξυπνήσω από το λήθαργο σου:
1. Έχεις σκεφτεί ποτέ ότι οι περισσότεροι ναοί ήταν ρυθμού Δωρικού (βλέπε Παρθενώνα)?
2. Έχεις σκεφτεί ποτέ ότι ακόμα και μέχρι σήμερα θαυμάζουμε τον άνθρωπο της ουσίας, δηλαδή αυτόν που με λίγα λόγια λέει πολλά?
3. Γνωρίζεις ότι το μεγαλύτερο θέατρο της Αρχαίας Ελλάδας είναι στη Σπάρτη?
4. Γνωρίζεις ότι ένας από τους επτά σοφούς ήταν Σπαρτιάτης?
4. Γνωρίζεις ότι επί εποχή Ρωμαικής κυριαρχίας η Σπάρτη ήταν τελείως ελεύθερη και μάλιστα πολλοί Ρωμαίοι ευγενείς έστελναν τα παιδιά τους στη Σπάρτη για να ανατραφούν σύμφωνα με το Σπαρτιατικό τρόπο ζωής και φιλοσοφίας?
5. Γνωρίζεις ότι την Αθήνα στην ουσία τη μισούσαν όλοι της οι σύμμαχοι γιατί τους εξόντωνε οικονομικά με τους φόρους της? (μήπως σου θυμίζει κάποια σημερινή υπερδύναμη. Ότι η Αθήνα επιτέθηκε στο ιερό νησί της Δήλου? Ότι προσπάθησε να καπηλευτεί τα Ελευσίνια Μυστήρια?
6. Γνωρίζεις ότι οι σύμμαχοι της Σπάρτης δεν έδιναν τίποτα στη Σπάρτη? Ότι στην ουσία παρακαλούσαν να είναι σύμμαχοι μαζί της για να αποφύγουν το δυνάστη που λέγεται Αθήνα? Οι σύμμαχοι της Σπάρτης η μόνη υποχρέωση που είχαν ήταν να έχουν τους ίδιους εχθρούς και φίλους με τη Σπάρτη.
7. Γνωρίζεις τα αίτια του Πελοποννησιακού πολέμου? Για διάβασε λίγο και θα καταλάβεις (εσύ που είσαι τσακάλι σε ... μία ώρα θα έχεις καταλάβει την αλήθεια!!!)
8. Γνωρίζεις σχετικά για τον Αγησίλαο το Μέγα? Για διάβασε λίγο (για κανένα δεκάλεπτο σε κόβω) και θα καταλάβεις. Πολύ απλά σου λέω ότι ήταν ένας πρώιμος Μέγας Αλέξαντρος. Ποιοι τον σταματήσαν πριν καταφέρει ότι και ο Αλέξανδρος? Σωστά μάντεψες, οι φίλοι σου οι Αθηναίοι, με τους Θηβαίους και τους Κορίνθιους αφού είχαν δωροδοκηθεί από τον Πέρση Βασιλιά. Τι είχε κάνει μέχρι τότε ο Αγησίλαος? Είχε ελευθερώσει σχεδόν όλες τις ελληνικές πόλεις της Μ. Ασίας και ετοιμαζόταν να δώσει το τελικό πλήγμα στον Πέρση βασιλιά. Αναγκάσθηκε όμως να γυρίσει πίσω για να αντιμετωπίσει τους 'Ελληνάρες'. Πότε συνέβησαν αυτά? Μετά τον πελοποννησιακό πόλεμο όπου η Σπάρτη ήταν εξουθενωμένη. Κι όμως ο Μέγας Αγησίλαος κατάφερε να πάει και να ελευθερώσει τους Έλληνες της Μ. Ασίας. Αυτό είναι το μεγαλείο της Σπάρτης. Η έννοια Ελλάδα ήταν γι αυτούς κάτι ιερό κάτι που εξάλλου αποδεικνύεται από τις αμέτρητες θυσίες που έχουν κάνει την Ελλάδα.
Για διάβασε και λίγο Παυσανία (σε ένα τρίωρο έχεις καθαρίσει, εξάλλου είναι μόνο 2-3 τόμοι)όπου πέραν της αρετής και ανδρείας της Σπάρτης θα δεις και τα έργα τους και θα πάψεις να νομίζεις ότι Ελλάδα είναι μόνο ο Παρθενώνας.
9.Πότε καταστράφηκαν τα έργα αυτά με αποτέλεσμα τη σημερινή άγνοια?
Η πρώτη είναι γύρω στο 2ο με 3ο αιώνα μ.Χ και η δεύτερη και ισοπεδωτική είναι γύρω στο 1800 μ.Χ από έναν γάλλο αββά! Αν διαβάσεις τα γράμματα που στέλνει όπου περιγράφει τις καταστροφές που κάνει σου σηκώνεται η τρίχα. Αναφέρει ότι ότι δεν μπορούσε να μεταφέρει το κατέστρεφε για να μην το πάρουν άλλοι! Ενδεικτικά αναφέρει όλο έπαρση ότι δεν άφησε τίποτα όρθιο!
Ελπίζω να σου έδωσα τροφή για έρευνα.
To be continued.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

endorama
Πλήρες Μέλος


1296 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2003, 17:23:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους endorama  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εσύ είναι προφανές ότι κάνεις ακριβώς το αντίθετο. 'Ο μπενάκης και ο βγενάκης' δηλαδή!
φιλε μου εγω της αποψεις μου ειπα και δεν μελετησα δυο μερες και τα εμαθα ολα η μελετη δεν σταματαει ποτε
quote:
Το να κάτσω να σου αναλύσω τι εστί Σπάρτη δεν έχει νόημα γιατί απλά δεν θέλεις να ακούσεις.
ακομα φιλε μου περιμενω της απαντησεις απο τα ερωτηματα μου αρα δεν εχει νοημα γιατι δεν θελεις να διαβασεις

οσο για αυτα που μας εχεις γραψει ωραια και σωστα αλλα της δικες σου αποψεις δεν της ειδα σε ειδα μονο να μασας μια τσιχλα που πηρες απο καποια κειμενα δικες σκεψεις δεν ειδα πανω στο θεμα γιατι απο τσιχλες και καραμελες πηξαμε εχουν κολησει στις σολες μας

οσο για τον ληθαργο φιλε μου δεν εχω κανεναν αναγκη να με ξυπνησει μυαλο εχω και το χρησιμοποιω και η αποδειξη? καθομαι και συζητω για την αρχαια σπαρτη αντι για το τι παπουτσια φορεσε σημερα η miss ολυμπιαδα 2004

quote:
Γνωρίζεις σχετικά για τον Αγησίλαο το Μέγα? Για διάβασε λίγο (για κανένα δεκάλεπτο σε κόβω)
τοσο λιγο χρονο σου παιρνει για να κρινεις τον αλλον? μην κρινεις φιλε μου για να μην κριθεις

quote:
Πως το κάνεις αυτό ρε θηρίο?
καλυτερα θηριο παρα τροφη για τα θηρια
θα επανελθω στο θεμα οταν κανεις copy-paste ολα τα βιβλια σου και μας πεις την δικη σου αποψη

περιμενω απαντησεις ομως γιατι η μελετη φιλε μου δεν σταματαει ποτε


Don't try to take our dreams away
from us
We will never be like you

Edited by - endorama on 04/11/2003 17:24:50Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy