ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 "Μεταξύ τυρού και αχλαδιού"
 Ο γρίφος του Αϊνστάϊν
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2003, 21:04:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τον έβαλε ένας φίλος σε κάποιο άλλο site και νομίζω ότι έχει ενδιαφέρον... Ας ακονίσουμε λοιπόν λίγο το μυαλό μας.

Ο ίδιος ο Αϊνστάϊν τον έλυσε μέσα σε 90 λεπτά και είπε ότι το 98% των ανθρώπων δεν μπορεί να τον λύσει! Βέβαια δεν είναι τόσο δύσκολος τελικά, χρειάζεται συγκέντρωση και ταχύτατη σκέψη (και μέθοδο θα έλεγα εγώ).
Θα πρότεινα να τον αντιγράψετε και να τον λύσετε με την ησυχία σας και αν μπορείτε σε ακόμα λιγότερο χρόνο!
ΜΗΝ ΓΡΑΨΕΤΕ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΕΔΩ γιατί θα επηρεάσετε τους υπόλοιπους που θα πρωτοδιαβάζουν το θέμα. Στείλτε την απάντηση στην θυρίδα μου εδώ ή στο mail μου κι αν θέλετε αναφέρετε εδώ τον χρόνο λύσης του γρίφου.
(και θα σας αναφέρω και εγώ τον χρόνο των 2 από τα 3 άτομα που τον έλυσαν ήδη)

Λοιπόν...
"Υπάρχουν 5 σπίτια 5 διαφορετικών χρωμάτων. Σε κάθε σπίτι ζει ένας άνθρωπος διαφορετικής εθνικότητας. Οι 5 ιδιοκτήτες πίνουν ένα συγκεκριμένο είδος ποτού, καπνίζουν μια συγκεκριμένη μάρκα τσιγάρων και έχουν ένα συγκεκριμένο κατοικίδιο. Ολοι έχουν μεταξύ τους διαφορετικά κατοικιδία, διαφορετικές μάρκες τσιγάρων και διαφορετικά είδη ποτών.
Η ΕΡΩΤΗΣΗ: Ποιός έχει το ψάρι;

Σας δίνονται τα εξής στοιχεία:
1)ο άγγλος μένει στο κόκκινο σπίτι
2)ο σουηδός έχει έναν σκύλο
3)ο δανός πίνει τσάι
4)το πράσινο σπίτι είναι αριστερά από το άσπρο σπίτι
5)ο ιδιοκτήτης του πράσινου σπιτιού πίνει καφέ
6)αυτός που καπνίζει pall mall εκτρέφει πουλιά
7)ο ιδιοκτήτης του κίτρινου σπιτιού καπνίζει dunhill
8)αυτός που μένει στο μεσαίο σπίτι πίνει γάλα
9)ο νορβηγός μένει στο πρώτο σπίτι
10)αυτός που καπνίζει blends μένει δίπλα σε αυτόν που έχει γάτες
11)αυτός που έχει το άλογο μένει δίπλα σε αυτόν που καπνίζει dunhill
12)ο ιδιοκτήτης που καπνίζει bluemasters πίνει μπύρα
13)ο γερμανός καπνίζει prince
14)o νορβηγός μένει δίπλα στο μπλε σπίτι
15)αυτός που καπνίζει blends έχει έναν γείτονα που πίνει νερό

Καλή επιτυχία!


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2003, 10:15:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπόν έχουμε την πρώτη επιτυχία και σε πολύ καλό χρόνο! Μπράβο!
Αν θες γράψε μου και το nickname σου ή γράψε εδώ (απάντησα ήδη στο mail) Μην γράψεις την απάντηση μήπως ασχοληθεί και κανένας άλλος για να τον λύσει!

Φιλικά
Οστρια

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sunflower1
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
81 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2003, 15:57:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sunflower1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ομορφος γριφος, μου θυμισε τους γριφους που ελυνα απο τα σταβρολεξα του μπαμπα οταν ημουν μικροτερη


Βάλε φωτιά σε ότι σε καίει σε οτι σου τρώει την ψυχή
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ααρών
Νέο Μέλος


37 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2003, 18:09:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ααρών  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλη μου φιλη οστρια(μου θυμιζεις τον αγαπημενο μου ανεμο και μια καφετερια που μου αρεσει)το nickname μου ειναι Ααρων.Παντα να βαζεις τετοιους γριφους!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

yunan
Νέο Μέλος


49 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2003, 19:04:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους yunan  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
και ναι κυριες και κυριοι συμφονα με την ostria εχω λυσει τον γριφο σωστα σε 15 λεπτα.

και κατι αλλο απο μια ερευνα που εκανα τα ποσοστα που γραφει ο Αϊνσταιν ειναι για οσους το λυσουν χωρις χαρτι και μολυβι αλλα με το μυαλο τους μονο. Επιβαιβεωστε αν γινεται αυτην την πληροφορια

1.61803398874989484820458683436564...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2003, 11:36:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα!

Λοιπόν μέχρι στιγμής σύμφωνα με τα μηνύματα που έφτασαν στο e-mail μου έλυσαν τον γρίφο σωστά ο φίλος yunan (15 λεπτά) και οι φίλες danai (δεν έχω τον χρόνο) και ioanna (30 λεπτά)!
Εγώ τον έλυσα σε 25 λεπτά, το παιδί που το έβαλε αρχικά σε 1 ώρα και 45 λεπτά. Στο άλλο site το έλυσαν άλλα δύο παιδιά, ένα αγόρι κι ένα κορίτσι, αλλά δεν αναφέρουν χρόνο.

Λοιπόν έψαξα στο internet και βρήκα διάφορα sites που ασχολούνται με τον γρίφο του Αϊνστάϊν. Αναλύσεις, μέθοδοι, συζητήσεις...
Ενδεικτικά
http://www.ssqq.com/archive/einstein01.htm

Μέχρι και λίστες με αυτούς που έλυσαν τον γρίφο βρήκα!
http://www.desiboyzmasala.com/cgi-bin/esolvers.asp

Λοιπόν βρήκα και γιατί δεν μπορεί αυτόν τον γρίφο να τον έβαλε ο Αϊνστάϊν, τουλάχιστον όχι έτσι όπως παρουσιάζεται, στα τέλη του 19ου αιώνα.

"Μπορεί ο Αϊνστάϊν να δημιούργησε αυτόν τον γρίφο όπως λέγεται, στα τέλη του 19ου αιώνα;
Εφ όσον ο Αϊνστάϊν ήταν ένας νεαρός άντρας, σίγουρα μπορεί να έβαλε έναν γρίφο σαν αυτόν εδώ. Αλλά ξέρουμε σίγουρα ότι δεν μπορεί να έβαλε τον συγκεκριμένο γρίφο (όπως παρουσιάζεται) στα τέλη του 19ου αιώνα, επειδή ο Alfred Dunhill άνοιξε το πρώτο μαγαζί με τσιγάρα στις αρχές του 20στου αιώνα. Τα Blue Masters δεν κυκλοφορούσαν μέχρι το 1937 και τα Pall Mall εμφανίστηκαν το 1939."

Και σε ένα ξένο φόρουμ βρήκα την εξής απάντηση ενός τύπου
"Heh, I had great fun with the original, funnily enough, my wife solved it "in her head" so to speak. I tried to show her the table, but she said that just confused her. I believe it's coz she's a Maori, and used to maintaining complex relationships in her head."

Απ ότι φαίνεται φίλε yunan οι περισσότεροι που το έλυσαν, το έκαναν με "χαρτί και μολύβι" (εκτός από την κυρία της φυλής των Μαόρι)
και έκαναν από 1 μέχρι 2 ώρες, μερικοί και πολύ παραπάνω.


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GEORGE D
Μέλος 2ης Βαθμίδας


199 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/10/2003, 02:42:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GEORGE D  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΓΑΠΗΤΗ OSTRIA

ΣΟΥ ΕΙΧΑ ΣΤΕΙΛΕΙ ΕΝΑ ΣΧΕΤΙΚΟ E-MAIL

AN ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΕΙΣ ΠΑΡΕΙ ΠΕΣ ΜΟΥ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΝΑ ΣΤΟ ΣΤΕΙΛΩ ΑΛΛΙΩΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕ ΜΟΥ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ


ΒΡΟΤΩ ΔΕ ΠΙΣΤΟΝ ΟΥΔΕΝ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Oannes
Πλήρες Μέλος

Greece
1162 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2005, 12:04:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oannes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kι όμως...

Yπάρχει και τέτοιο topic στην θεματική ενότητα "Μεταξύ τυρού και αχλαδιού". Eτσι, είπα να το φέρω επάνω γιατί είναι κρίμα να μένει στις πίσω σελίδες και να μην το δουν νεοεισερχόμενοι στο forum που δεν έχουν διαβάσει κάποια παλαιά topics. Aφήστε, δε, που κάτι τέτοιες ασκησούλες θεωρούνται φαρμακο για το ...emental, οπότε θα μπορούσε, ίσως, ως topic να υφίσταται ανέτως στην θεματική ενότητα "Θεραπεία".

Δεν έχει, βεβαίως, "γαργαλιστικούς" διαλόγους ούτε μπινελίκια, οπότε κάποιοι, ενδεχομένως θα απογοητευτούν.

Tην καλημέρα μου σε όλους ανεξαιρέτως.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Booboo
Νέο Μέλος

Greece
42 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2005, 15:42:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Booboo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
κ εγώ τον έλυσα σε περίπου 1 ώρα.Αρχκά μου φάνηκε πολύ εύκολος αλλα μόνο με χαρτί κ μολύβι μπόρεσα να τον λύσω!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2005, 22:29:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Oannes εσύ έκανες την δουλειά ε;!!!! χεχε

Ειπα και γω, πώς ξαφνικά άρχισα να παίρνω πάλι απαντήσεις για τον γρίφο στο mail μου! Αφού νόμιζα ότι ήταν παλιές και έγινε κάποιο λάθος!!!!

3 νέες απαντήσεις, μία η Μπουμπού που απάντησε παραπάνω.
Αντε να δούμε ποιός άλλος θα προσπαθήσει!


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sofi-k
Νέο Μέλος

Greece
26 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2005, 17:08:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sofi-k  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτον τον γριφο τον ειχα λυσει πριν 4 χρονια(οταν ημουν 14) και μου πηρε καπου μιση ωρα.Με χαρτι εννοειται δεν μπορω να δω πως καποιος θα μπορουσε να τον λυσει στο μυαλο του .Θελει πολυ συνθετη σκεψη...

Endless climb
I am blind
why can`t i leave?
color blind
speaking a phrase
instantly grown
i am blind
waiting in lineΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΙΑ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
185 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2005, 17:06:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΙΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

κ εγώ τον έλυσα σε περίπου 1 ώρα.Αρχκά μου φάνηκε πολύ εύκολος αλλα μόνο με χαρτί κ μολύβι μπόρεσα να τον λύσω!


εγώ χρησιμοποίησα και της ξυλομπογιές του γιού μου!
την πρώτη φορά προσπάθησα για καμιά ώρα σήμερα που ξαναπροσπάθησα μου πήρε μισή!

ΡΟΔΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΓΥΡΙΖΕΙ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

angi
Πλήρες Μέλος

Greece
1191 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2005, 17:45:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους angi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για τον Καραθεοδωρη εχει ακουσει κανεις;
Ασχετο ισως,
αλλα αναφερθηκατε στον Αινσταιν.
Δεν θα ξαναενοχλησω.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2005, 09:58:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα!

Και η Τριανταφυλλιά το έλυσε και η maria la loca (δεν ξέρω αν ειναι αυτό το nickname που χρησιμοποιεί εδώ)!

agni, ναι! Υποθέτω ότι θα βρεις διάφορες αναφορές στον Καραθεοδωρή αν ψάξεις στην Αναζήτηση! Απ ότι φαίνεται ήταν φοβερό μυαλό!

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
Πλήρες Μέλος

Greece
1132 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/03/2006, 21:09:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απο μεταφορα...

quote:
Dying_Incubus

Αγαπητέ ΑΔΙΑΒΑΣΤΕ, το topic αυτό έχει ανοιχθεί και παλιότερα κι είναι το παρακάτω (κλίκαρε στον τίτλο για να το δείς):

Ο γρίφος του Αϊνστάϊν

Μήπως λοιπόν θα μπορούσαμε να καλυφθούμε από εκείνο για να μην έχουμε διπλά θέματα?


Σαφεστατα!
quote:
amalia


Παλιός καλός γρίφος ΑΔΙΑΒΑΣΤΕ
αλλά...πιάστηκες αδιάβαστος!
Μπορείς αν θέλεις να συνεχίσεις στο παρεμφερές θέμα.


Πραγματι!
quote:
Laryp

Άμα ρωτήσω τώρα πως από ένα αίνιγμα κρίνεται η ιδιοφυία ενός ανθρώπου θα με πείτε παράξενο....


Εδω φιλε μου Laryp μπαινει ενας προβληματισμος .Κατα πρωτο λογο δεν νομιζω αυτο το αινιγμα να εχει καμια σχεση με τον Αϊνσταϊν,και κατα δευτερο λογο τι νοημα θα ειχε να λυσει ο Αϊνσταϊν ενα αινιγμα που ο ιδος εθεσε,και μαλιστα σε 90 λεπτα!Ειναι αστειος ο ισχυρισμος οτι το παρων αινιγμα - προβλημα, ανηκει στον Αϊνσταϊν....τελος παντων...

Εχω ακουσει πως το συγκεκριμενο προβλημα εχει περισσοτερες απο μια λυσεις...και μετα απο τοσο καιρο που "παιζει" το θεμα εδω ας παραθεσομαι τις λυσεις μας για να το διαπιστωσουμε....για να δουμε...ακολουθει η δικη μου.

ΝΟΡΒΗΓΟΣ ΓΕΡΜΑΝΟΣ ΣΟΥΗΔΟΣ ΑΓΓΛΟΣ ΔΑΝΟΣ
ΠΡΑΣΙΝΟ ΜΠΛΕ ΑΣΠΡΟ ΚΟΚΚΙΝΟ ΚΙΤΡΙΝΟ
ΚΑΦΕΣ ΝΕΡΟ ΓΑΛΑ MΠΥΡΑ ΤΣΑΙ
ΠΟΥΛΙΑ ΓΑΤΕΣ ΣΚΥΛΟΣ ΑΛΟΓΟ ΨΑΡΙ
PALLMALL PRINCΕ BLENDS BLUEMA DUNHILT

Ψαρι λοιπον στον Δανο...καλη ορεξη!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/03/2006, 23:02:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλώς τον αδιάβαστο.

Για γράψε την απάντηση λίγο πιό αναλυτικά πχ.
1ο σπίτι
2ο σπίτι

κλπ

Ετσι όπως το βλέπω μάλλον κάπου έχεις κάνει λάθος.

Τώρα ως προς την παρατήρηση του Laryp έχει και δεν έχει δίκιο. Νομίζω ότι είναι απλώς ένα δείγμα του πώς επεξεργαζόμαστε τις πληροφορίες και πόσο γρήγορα μπορούμε να φτάσουμε στο σωστό συμπέρασμα. Νομίζω ότι η εξάσκηση είναι άλλο ένα στοιχείο που παίζει σημαντικό ρόλο στα παραπάνω.


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xifomaxos
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
83 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2006, 08:34:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xifomaxos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βιάστηκες Αδιάβαστε. Το ψάρι το έχει ο Γερμανός.
Πάντως με στυλό και χαρτί μου πήρε λιγότερο από τέταρτο...

ΕΝΑ ΣΠΑΘΙ ΔΕΝ ΒΓΑΙΝΕΙ ΠΟΤΕ ΑΠΟ ΤΗ ΘΗΚΗ ΤΟΥ ΧΩΡΙΣ ΛΟΓΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΠΙΣΤΡΕΦΕΙ ΠΟΤΕ ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΧΩΡΙΣ ΤΙΜΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2006, 10:39:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τον γρίφο τον έλυσε και ο φίλος geox σε περίπου 21 λεπτά και μου έστειλε την απάντηση στο e-mail.

xifomaxe εσύ είσαι το πιό γρήγορο... σπαθί μέχρι στιγμής, νομίζω! Εύγε!


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Peronosporos
Πλήρες Μέλος

Christmas Island
843 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2006, 13:20:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ο ίδιος ο Αϊνστάϊν τον έλυσε μέσα σε 90 λεπτά και είπε ότι το 98% των ανθρώπων δεν μπορεί να τον λύσει!
Εγώ τον έλυσα προ 5ετίας σε 15 λεπτά και δεν νομίζω να αποτελεί και τόσο τρομερή επίδοση. Πλέον το 50% μπορεί να το λύσει και μάλιστα σε χρόνο μικρότερο του 30 λεπτου


O Μέγας Απο-συντονιστής και σεντονιστής!!!
Περονόσπορος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xifomaxos
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
83 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2006, 16:03:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xifomaxos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ostria
Σίγουρα μπορεί να λυθεί από ποσοστό μεγαλύτερο του 2% όχι όμως από το 50%.Επιπλέον υπάρχουν και άλλοι παράγοντες όπως ο χρόνος λύσης. Οι απαντήσεις στο διαδίκτυο δεν είναι αντιπροσωπευτικές λόγω του μικρού ποσοστού χρηστών σε σχέση με τον συνολικό πληθυσμό (αναφέρομαι στην Ελλάδα). Πάντως θα ήταν ενδιαφέρον να δούμε πόσοι και σε πόσο χρονο θα μπορούσαν να το λύσουν χωρίς μολύβι και χαρτί.

ΕΝΑ ΣΠΑΘΙ ΔΕΝ ΒΓΑΙΝΕΙ ΠΟΤΕ ΑΠΟ ΤΗ ΘΗΚΗ ΤΟΥ ΧΩΡΙΣ ΛΟΓΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΠΙΣΤΡΕΦΕΙ ΠΟΤΕ ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΧΩΡΙΣ ΤΙΜΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
Πλήρες Μέλος

Greece
1132 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2006, 20:57:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Για γράψε την απάντηση λίγο πιό αναλυτικά πχ.
1ο σπίτι
2ο σπίτι

κλπ

Ετσι όπως το βλέπω μάλλον κάπου έχεις κάνει λάθος.


Ετσι το ΄γραψα Ostria (καθετα) αλλα δεν "εκατσε" καλα .Θα τα βαλω σε οριζοντια σειρα να γινει πιο κατανοητο.

1ο σπιτι : ΝΟΡΒΗΓΟΣ - ΠΡΑΣΙΝΟ - ΚΑΦΕΣ - ΠΟΥΛΙΑ - PALLMALL
2ο σπιτι : ΓΕΡΜΑΝΟΣ - ΜΠΛΕ - ΝΕΡΟ- ΓΑΤΕΣ - PRINCE
3ο σπιτι : ΣΟΥΗΔΟΣ - ΑΣΠΡΟ - ΓΑΛΑ - ΣΚΥΛΟΣ - BLENDS
4ο σπιτι : ΑΓΓΛΟΣ - ΚΟΚΚΙΝΟ - MΠΥΡΑ - ΑΛΟΓΟ - BLUEMA
5ο σπιτι : ΔΑΝΟΣ - ΚΙΤΡΙΝΟ - ΤΣΑΙ - ΨΑΡΙ - DUNHILL

Αν εχω λαθος αγαπητη Ostria πες μου που ειναι .Πιθανον αυτο που εντοπισες σαν λαθος να ειναι μια αλλη λυση...

-------------------------------------------------------------------------------------

quote:
Βιάστηκες Αδιάβαστε. Το ψάρι το έχει ο Γερμανός.

Φιλε xifomaxos μην με κρινεις. Μπορει να ισχυει αυτο που ειπα παραπανω ,για αλλη λυση ...Οπως και ναχει γραψτε την λυση σας οπως υπεδειξε η Ostria ,για εξαγωγη ασφαλεστερων συμπερασματων.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2006, 00:15:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ αδιάβαστε για ξαναπροσπάθησε. Ο ξιφομάχος σου έδωσε το hint. Αν βαριέσαι πες μου να σου στείλω την σωστή απάντηση. Δεν νομίζω να έχει περισσότερες από μία επειδή όλοι όσοι απάντησαν έδωσαν αναλυτική λίστα.

Το λαμόγιο το έλυσε και αυτός σε 15 λεπτά όπως και περονόσπορος βλέπω(τι γίνεται βρε παιδιά; όλες οι ιδιοφυίες εδώ μαζευτήκατε;! )

Ναι κι εγώ θα συμφωνήσω με τον ξιφομάχο, πιθανόν δεν είναι το 2% αλλά μου φαίνεται υπερβολικό και το 50%! Σίγουρα και ο χρόνος παίζει τον ρόλο του.
Σήμερα το πρωί στην ΝΕΤ η δημοσιογράφος (δεν θυμάμαι όνομα) είχε καλεσμένο κάποιον από την Μένσα. Αυτός έφερε ένα από τα γνωστά τεστ και έβγαλαν 3 ή 4 από τις 40 σελίδες (με σχέδια που πρέπει να διαλέξεις ποιόν είναι αυτό που λείπει) για να προσπαθήσουν να τα λύσουν οι τηλεθεατές (έστελναν την λύση με sms) και όσοι βρισκόντουσαν στο στούντιο. Απ ότι είπαν ήταν λίγοι αυτοί που βρήκαν τα μισά.


Tα τεστ που αναφέρω πάρα πάνω, είναι σαν αυτό εδώ που γράφει "Εισαγωγική" (το πρώτο τεστ)
http://www.telemath.gr/mathematical_iq_tests/index.php

Είναι σχετικά εύκολο και γρήγορο, δοκιμάστε το!


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xifomaxos
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
83 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2006, 10:48:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xifomaxos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Αδιάβαστε δεν κρίνω ποτέ κανέναν. Αν η απάντησή μου σου φάνηκε ως κριτική ζητώ συγγνώμη. Δεν είχα τέτοιες προθέσεις...
Αυτό που σε οδήγησε σε λάθος συμπεράσματα στον γρίφο είναι η μη σωστή τοποθέτηση των χρωμάτων στα σπίτια. Προσπάθησε βάζοντας το πράσινο αριστερά του Άσπρου αλλά δίπλα του

ΕΝΑ ΣΠΑΘΙ ΔΕΝ ΒΓΑΙΝΕΙ ΠΟΤΕ ΑΠΟ ΤΗ ΘΗΚΗ ΤΟΥ ΧΩΡΙΣ ΛΟΓΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΠΙΣΤΡΕΦΕΙ ΠΟΤΕ ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΧΩΡΙΣ ΤΙΜΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Peronosporos
Πλήρες Μέλος

Christmas Island
843 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2006, 13:45:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Το λαμόγιο το έλυσε και αυτός σε 15 λεπτά όπως και περονόσπορος βλέπω(τι γίνεται βρε παιδιά; όλες οι ιδιοφυίες εδώ μαζευτήκατε;! )
Σιγά τις ιδιοφυίες βρε Ostria... Μεθοδικότητα θέλει το πρόβλημα και όχι ευφυία. Για αυτό λύνεται πολύ εύκολα με χαρτί και μολύβι. Χωρίς χαρτί και μολύβι, υποθέτω ότι μιλάμε πια για ανθρώπους 150+ iq οπότε αν το έχει λύσει κανείς έτσι να το πεί για να τον σταμπάρουμε. Τότε μάλιστα όχι το 2% του πληθυσμού ούτε το 0,002% δεν θα το λύσει...
Μια υπόθεση και μια απαγωγή σε άτοπο είναι όλο το πρόβλημα και τίποτα περισσότερο, σιγά την ευφυία που χρειάζεται...
Να μου πείς το πρόβλημα με τα 10 νομίσματα το 1 κάλπικο και τις 3 ζυγίσεις, να σου πώ μάλιστα εκείνο είναι ΖΟΡΙΚΟ...


O Μέγας Απο-συντονιστής και σεντονιστής!!!
Περονόσπορος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
Πλήρες Μέλος

Greece
1132 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2006, 21:53:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

Δεν νομίζω να έχει περισσότερες από μία επειδή όλοι όσοι απάντησαν έδωσαν αναλυτική λίστα.


Aγαπητη Ostria ,νομιζω πως κι εγω εδωσα αναλυτικη λιστα ,και εν παση περιπτωση γιατι ή που ειναι λαθος η απαντηση μου ?


quote:

Προσπάθησε βάζοντας το πράσινο αριστερά του Άσπρου αλλά δίπλα του


Φιλε xifomaxos , αν ο συντακτης του αινιγματος ηθελε διπλα και αριστερα το πρασινο σπιτι θα το΄γραφε ετσι . Δεν θα΄λεγε σκετο αριστερα.Προσεξε λιγο την διατυπωση : 4)το πράσινο σπίτι είναι αριστερά από το άσπρο σπίτι .Ενω σε αλλο σημειο λεει :
10)αυτός που καπνίζει blends μένει δίπλα σε αυτόν που έχει γάτες
11)αυτός που έχει το άλογο μένει δίπλα σε αυτόν που καπνίζει dunhill 14)o Νορβηγός μένει δίπλα στο μπλε σπίτι
ή διαφορετικα 15)αυτός που καπνίζει blends έχει έναν γείτονα
που πίνει νερό .

Επιτρεψτε μου λοιπον να πω πως ,αν παρουμε τα στοιχεια που δινονται απο τον συντακτη του αινιγματος ,οπως ακριβως δινονται,τοτε το λαθος δεν ειναι δικο μου , αγαπητοι μου Ostria και xifomaxos.Δεχομαι ομως και την λυση που προτεινετε εσεις σαν μια λυση ...ευκολη....ισως γι΄αυτο και οι καλοι χρονοι!

Κατα τα λοιπα θα συμφωνησω με τον Peronosporos .

Ναστε ολοι καλα.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2006, 14:32:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεχομαι ομως και την λυση που προτεινετε εσεις σαν μια λυση ...ευκολη....ισως γι΄αυτο και οι καλοι χρονοι!

Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς αγαπητέ Αδιάβαστε. Για εξήγησέ μας.

Επειδή δεν θυμάμαι ακριβώς ποια διαδικασία ακολούθησα για να το λύσω και επειδή το κεφάλι μου σήμερα είναι καζάνι, θα αρκεστώ στο να πω ότι το 4)το πράσινο σπίτι είναι αριστερά από το άσπρο σπίτι, εννοεί αυτό που λέει ο ξιφομάχος δηλαδή δίπλα-αριστερά. Το δίπλα είναι πιό γενικό (θα μπορούσε να είναι είτε αριστερά είτε δεξιά, ενώ το αριστερά σου ξεκαθαρίζει την κατεύθυνση).

Οπότε δες το έτσι και θα βρεις που έκανες το λάθος.


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
Πλήρες Μέλος

Greece
1132 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2006, 23:44:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς αγαπητέ Αδιάβαστε. Για εξήγησέ μας.

...εννοεί αυτό που λέει ο ξιφομάχος δηλαδή δίπλα-αριστερά. Το δίπλα είναι πιό γενικό (θα μπορούσε να είναι είτε αριστερά είτε δεξιά, ενώ το αριστερά σου ξεκαθαρίζει την κατεύθυνση).



Μην εκνευριζεσαι αγαπητη Ostria ,διαλογο κανουμε...

Εξηγω λοιπον αλλη μια φορα: το συμπερασμα που βγαζετε οτι το αριστερα ισουται με το διπλα αριστερα ειναι παντελως αυθαιρετο.Οχι πως δεν θα μπορουσε να ειναι και ετσι,αλλα το σωστο πιθανοτατα ειναι -εφ΄οσον η λεξη διπλα επαναλαμβανετε πολλες φορες στο κειμενο ,σ΄αλλες περιπτωσεις- καπου αριστερα ,παντως οχι διπλα. Εγω ειπα πως αν ο συντακτης ηθελε να πει διπλα αριστερα θα ελεγε διπλα αριστερα και οχι σκετο αριστερα.

Οσον αφορα για την ...ευκολη λυση με τους καλους χρονους που ανεφερα εξηγω και λεω οτι :αν ξεκινησεις με το σκεπτικο οτι το πρασινο σπιτι ειναι διπλα και αριστερα εχεις αυτοματως 11 στανταρ δεδομενα απο τα 25 που εχει το αινιγμα , ενω αν ξεκινησεις με το σκεπτικο οτι το πρασινο σπιτι ειναι (καπου) αριστερα απο το ασπρο και οχι διπλα, εχεις 5 δεδομενα ,και κατα συνεπεια μεγαλυτερο βαθμο δυσκολιας .

τωρα αν το αριστερα οπως λες σου καθοριζει την κατευθυνση ,εχεις δικιο ,αλλα αριστερα υπαρχουν αλλες 4 θεσεις , ενω με το διπλα αριστερα μονο μια ...

Ελπιζω να εγινα κατανοητος ...καλο βραδυ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2006, 12:03:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Αδιάβαστε, δεν εκνευρίστηκα.
Οντως δεν έχουμε την διευκρίνιση δίπλα αριστερά, και απ ότι έψαξα και στο αγγλικό κείμενο που κυκλοφορεί γενικώς δεν είναι επίσης ξεκάθαρο.
4. The green house is to (ή on) the left of the white house
(αν και νομίζω ότι το "on the left" το κάνει πιό συγκεκριμένο)

και σε ένα site to βρήκα έτσι
4. The green house is on the immediate left of the white house.

Πάντως νομίζω ότι οι περισσότεροι το πήραν ως "δίπλα αριστερά" και επαληθεύτηκε από τα υπόλοιπα στοιχεία.


Να σου δώσω όμως μια εναλλακτική λύση στην δική σου ανάλυση

Σπίτια σειρά 1__________2_________3_________4__________5
Εθνικότ.____Νορβηγός____Γερμανός___Σουηδός___Άγγλος_____Δανός
Σπίτι_______Πράσινο_____Μπλε_______Κίτρινο___Κόκκινο____Άσπρο
Πίνει_______Καφές______ Νερό_______Γάλα______Μπίρα______Τσάι
Καπνίζει____Blends______Prince_____Dunhill___Bluemast___Pall Mall
Έχει________ Ψάρι ______Γάτες______Σκύλος____Άλογο______Πουλιά


Νομίζω ότι και αυτό ισχύει.
Ας πούμε δεν ξέρω τι απάντηση θα πάρουμε αν πάρουμε ως δεδομένο ότι το πράσινο βρίσκεται στην θέση 3.


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-


Edited by - Ostria on 12/03/2006 12:06:01Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
Πλήρες Μέλος

Greece
1132 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2006, 15:33:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητη Ostria ,σημερα συμφωνουμε !

Να λοιπον που υπαρχουν και αλλες λυσεις...(μηπως ολα ειναι σχετικα ?)

quote:
Ας πούμε δεν ξέρω τι απάντηση θα πάρουμε αν πάρουμε ως δεδομένο ότι το πράσινο βρίσκεται στην θέση 3

Εδω μετρας την νοημοσυνη μου;Αν κατι τετοιο συμβαινει το θεωρω ακρως προσβλητικο ( οφειλω να πω πως δεν εχεις δωσει τετοια δειγματα γραφης στο παρελθον)και θα απαιτησω την συγνωμη σου.Αν εγινε απο λαθος σκεπτικο τοτε σου ζητω εγω συγνωμη.

Το πρασινο σπιτι δεν μπορει να παει στην θεση 3,διοτι ο ιδιοκτητης του πρασινου σπιτιου πινει καφε ,και στην θεση τρια εχουμε ηδη ως δεδομενο τον ιδιοκτητη του μεσαιου σπιτιου να πινει γαλα...οπερ ατοπον!Θα πρεπει να τοποθετησεις αλλου το δεδομενο "γαλα" και υστερα βλεπουμε.

Καλο απο-γευμα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2006, 23:36:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οχι αγαπητέ αδιάβαστε, δικό μου λάθος, συγνώμη. Απλώς δεν κοίταξα καθόλου αυτή την θέση. Εχεις δίκιο, στο 3ο σπίτι έχουμε ότι ο ιδιοκτήτης πίνει γάλα, άρα δεν μπορεί να είναι το πράσινο σπίτι σε αυτή την θέση.

Οπότε πού καταλήγουμε; Στο ότι αυτός που έβγαλε τον γρίφο μπλοφάρει;


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Peronosporos
Πλήρες Μέλος

Christmas Island
843 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/03/2006, 10:02:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν θυμάμαι καλά από τότε που το έλυσα το αριστερά δεν σημαίνει δίπλα ακριβώς. Μπορεί να είναι οπουδήποτε αριστερά. Εγώ το έλυσα με το οπουδήποτε αριστερά και βγαίνει ωραιότατα .


O Μέγας Απο-συντονιστής και σεντονιστής!!!
Περονόσπορος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.109375
Maintained by Digital Alchemy