ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 "ΑΣΥΛΑ MAGDALENA" (ΜΟΝΕΣ ΚΑΤΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΗΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ)
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2003, 02:17:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
είναι 2 το βράδυ, και κανονικά θα έπρεπε να κοιμάμαι...
όμως, με κάποια πράγματα, τα βλέφαρα ΑΝΟΙΓΟΥΝ, ΔΕΝ ΚΛΕΙΝΟΥΝ!

ο λόγος που γράφω αυτή τη βαρύγδουπη κουβέντα είναι η εντυπωσιακή ταινία -ντοκουμέντο- που είδα πριν από λίγο

THE MAGDALENA SYSTERS...

γιά όσους-ες δε γνωρίζουν, πρόκειται γιά την βασισμένη σε αληθινά γεγονότα πρόσφατη ταινία, που αποκαλύπτει το τι γινόταν ΜΕΧΡΙ ΤΟ 1996!!! σε μοναστήρια, γνωστά με τον τίτλο "μονές καταναγκαστικής εργασίας" ή αλλιώς "άσυλα Magdalena", στο όνομα -εννοείται- της Αγίας Μαγδαληνής, της γυναίκας, που στη χριστιανική ιστορία παρουσιάζεται ως η διφορούμενη μορφή μιάς κοινής γυναίκας, που "μετανόησε" και ήρθε στο δρόμο του Θεού.

τα άσυλα Magdalena, από τα οποία το τελευταίο έκλεισε μόλις πρίν από 7 χρόνια, μόλις 4 χρόνια πρίν μπούμε στη δεύτερη χιλιετηρίδα, ήταν μονές, που κλείνανε παρά την θέλησή τους, κοπέλες που η κοινωνία "καταδίκαζε" ως αμαρτωλές -στο σώμα και... κατ' επέκταση στην ψυχή.
3 κοπέλες -οι ηρωίδες της ταινίας- στάλθηκαν σε κάποια τέτοια μονή, έχοντας αμαρτήσει:
η πρώτη βιάστηκε από τον ξάδελφό της
η δεύτερη -ομορφούλα- γέλαγε στα αγόρια
η τρίτη έκανε παιδί πρίν το γάμο...

οι τρείς γυναίκες εγκλείστηκαν σε μία μονή καταναγκαστικής εργασίας στην Ιρλανδία, όπου
δούλευαν σαν τα σκυλιά
τις ταπείνωναν συστηματικά σωματικά και ψυχικά
οι παπάδες ασελγούσαν σεξουαλικά μαζί τους
δεν είχαν κανένα δικαίωμα...

και όλα αυτά, αν ο ισχυρισμός της ταινίας -ότι βασίζεται σε πραγματικά γεγονότα ίσχύει- γινόντουσαν μέχρι πριν 7 χρόνια -το 1996.

δεν ξέρω τι νιώθει καθένας από εσάς, που διαβάζει αυτή τη στιγμή αυτό το κείμενο...
δεν ξέρω τι θα νιώσετε αν θα δείτε την ταινία...

εγώ συγκλονίστηκα, και θα ήθελα να συζητήσουμε εδώ το θέμα

Λάρα Κροφτ -η αποθέωση!!!
click ^

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2003, 03:51:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
χμ...Λιλιθακι, ξερεις τι μου θυμιζει αυτο το θεμα....;
Την μονη Λαζαριστων /εκει υπηρξε ταγμα καλογραιων αφιερωμενο στην αγια Μαγδαληνη-νομιζω το συζητησαμε καποια στιγμη το καλοκαιρακι...-
(...τυχαια τη διαλεξες την ταινια βρε 'η με σκεφτεσαι συνεχεια;)
μαλιστα ειχε να κανει + με καποια αδελφοτητα το συγκεκριμενο...
αγιος Βικεντιος+Ιερη καρδια.

(γιατι στο "μυθος και θρησκεια" το θεματακι;
τι σκεφτεται το σατανικο κεφαλακι σου;)

ΦΩΣ ΕΝ ΣΚΟΤΕΙ!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2003, 12:21:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα Ατμούλα!
η αλήθεια είναι, ότι όντως, χθες βράδυ σε σκεφτόμουνα -(είχαμε μία συζήτηση γιά παλιές ψυχές...)-

δε μου πήγε το μυαλό στη μονή Λαζαριστών,
αλλά τώρα που το λές...
τώρα που το λές...
δε γνωρίζω γιά την ιστορία της μονής των Λαζαριστών, αλλά αυτό που γράφεις γιά το τάγμα της Μαγδαληνής είναι κάπως ύποπτο...
προφανώς, εσύ ξέρεις περισσότερα...
αλλά και όποιος άλλος γνωρίζει, μπορεί να μας γράψει!

Λάρα Κροφτ -η αποθέωση!!!
click ^
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2003, 18:42:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
βρε κοριτσια ολο αυτο δεν ειναι παρα μια ακομα αποδιξη πως καποιοι μπορουν να εξουσιαζουν τον λαο με βλακιες περι θεικης δικαιοσινης και καταπολεμισης της αμαρτιας

μην ξεχνατε πως ο εβραισμος και τα παραγογα αυτου ειναι οι θρησκειες που εχουν βαλει την γυναικα ιδια με την αμαρτια

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Skorpina
Μέλος 2ης Βαθμίδας


236 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2003, 20:18:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Skorpina  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κοριτσια εγω δεν γνωριζω επι του θεματος και δεν θα μιλησω!

Ο gigenis ομως οπου βρει ευκαιρια να πει κατι σχετικο εναντιον του Χριστιανισμου και ασχετο με την συζητηση,σαν καλος φανατισμενος αντιχριστιανος επεμβαινει...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2003, 20:38:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

η μονη των αδερφων του ελεους εδω στη νυμφη...

http://www.monilazariston.gr/
αν θες διαβασε γενικοτητες για την ιστορια της
...
επισης βρηκα και τουτο:

[Μοναχικά Τάγματα και Ιερές Μονές


1. Ιερά Μονή Πατέρων της Αποστολής ή των Λαζαριστων
Ετος ιδρύσεως : 1783 Θεσσαλονίκη

2. ΙΕΡΑ ΜΟΝΗ ΑΔΕΛΦΩΝ ΤΩΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΩΝ ΣΧΟΛΕΙΩΝ
Ετος Ιδρύσεως : 1888
Θεσσαλονίκης
Διατηρούν το Κολέγιο ΔΕΛΛΑΣΑΛ

3. ΙΕΡΑ ΜΟΝΗ ΑΔΕΛΦΩΝ ΑΓΙΟΥ ΙΩΣΗΦ
Ετος Ιδρύσεως : 1904


4. Ιερά Μονή των Πατέρων της Αποστολής ή των Λαζαριστών στην Καβάλλα. Έτος ιδρύσεως: 1887

5. Ιερά Μονή των Αδελφών Ιεραποστόλων της Αγάπης
Θεσσαλονίκη]


χμ...
θα επανελθω...


-φλε μου Γιγενη, ναι, εχεις δικαιο για τη "χρηση"της γυναικας απο τις εξουσιες!
"ανδρες" αυτης της αποψης υπαρχουν παντου/ακομη κι εδω εσω...-

aummmm...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/10/2003, 03:35:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ασφαλώς και το παρόν θέμα ΔΕΝ έχει ανοιχθεί γιά να θίξει κανενός είδους θρησκεία...
το θέμα είναι κοινωνικό, η θρησκεία είναι το πρόσχημα.

αυτό που πιστεύω ως ουσιαστικό, είναι ότι τα μεγαλύτερα εγκλήματα μπορούν να γίνουν κάτω από μιά επίφαση ηθικής, ακόμη και θρησκευτικής.

το μεγάλο ερώτημα βέβαια, που τίθεται είναι:
οι αυτουργοί αυτού του εγκλήματος είχαν συνείδηση αυτού που πράτανε, ή νομίζανε -πλανιόντουσαν- ότι κάνουνε κάτι το ηθικό, επειδή έτσι θέλανε να κατανοήσουνε τους τότε ηθικούς και θρησκευτικούς κανόνες;

και βέβαια, μπαίνουν μέσα στη συζήτηση και άλλα ερωτήματα...
γιά αποθημένα, σαδισμό, πάταξη αυτού, που δεν μπορώ να κάνω
(στη συγκεκριμένη περίπτωση, η καλόγρια τιμωρεί την "νεοφώτιστη" γιά αμαρτία, την οποία η ίδια πολύ θα ήθελε να πράξει)...

Λάρα Κροφτ -η αποθέωση!!!
click ^
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

beyond
Πλήρες Μέλος

Greece
1446 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/10/2003, 15:26:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους beyond  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος beyond  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΩΣ ΗΡΘΑΤΕ ΣΤΟΝ ΠΛΑΝΗΤΗ ΓΗ..

Welcome to the jungle
We got fun 'n' games
We got evrything you want
Honey we know the names
We are the people that can find
Whatever you may need
If you got the money honey
We got your disease

Welcome to the jungle
We take it day by day
If you want it you're gonna bleed
But it's the price you pay
And you're a very sexy girl
That's very hard to please
You can taste the bright lights
But you won't get them for free

In the jungle
Welcome to the jungle
Feel my, my serpentine
I, I wanna hear yous-cream

Welcome to the jungle
It gets worse here evryday
Ya learn ta live like an animal
In the jungle where we play
If you got a hunger for what you see
You'll take it eventually
You can have anything you want
But you better not take it from me

GUNS & ROSES


Edited by - beyond on 19/10/2003 15:30:14Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/10/2003, 17:00:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ασφαλώς και το παρόν θέμα ΔΕΝ έχει ανοιχθεί γιά να θίξει κανενός είδους θρησκεία...
το θέμα είναι κοινωνικό, η θρησκεία είναι το πρόσχημα.

αυτό που πιστεύω ως ουσιαστικό, είναι ότι τα μεγαλύτερα εγκλήματα μπορούν να γίνουν κάτω από μιά επίφαση ηθικής, ακόμη και θρησκευτικής.

το μεγάλο ερώτημα βέβαια, που τίθεται είναι:
οι αυτουργοί αυτού του εγκλήματος είχαν συνείδηση αυτού που πράτανε, ή νομίζανε -πλανιόντουσαν- ότι κάνουνε κάτι το ηθικό, επειδή έτσι θέλανε να κατανοήσουνε τους τότε ηθικούς και θρησκευτικούς κανόνες;

και βέβαια, μπαίνουν μέσα στη συζήτηση και άλλα ερωτήματα...
γιά αποθημένα, σαδισμό, πάταξη αυτού, που δεν μπορώ να κάνω
(στη συγκεκριμένη περίπτωση, η καλόγρια τιμωρεί την "νεοφώτιστη" γιά αμαρτία, την οποία η ίδια πολύ θα ήθελε να πράξει)...


LILITH, ΜΑΛΛΟΝ ΑΥΤΟ ΘΑ ΤΟ ΠΑΡΩ ΣΑΝ ΕΠΙΛΟΓΟ...

-καθοτι οι ερωτησεις εχουν τις απαντησεις τους-
(αχ,ισοπεδωτικασυμπερασματικοιαιγωκεροι:)

IDEED


aummmm....


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/10/2003, 18:55:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
βρε skorpina μημπως διαβαζεις οτι θελεις?
δηλαδη η atma και η λιλιθ πως και καταλαβαν οτι δεν ειμαι εναντιον του δογματος που εκπροσωπει η συγκεκριμενη μονη αλλα εναντια στην εκμεταλευση του ανθρωπου απο καποιους με προσχημα την σωτηρια της ψυχης?

φανατισμενος ειναι αυτος που τρωει οτι του σερβιρουν χωρις να το ψαξει
δεν ειμαι αντι χριστιανος μονο,ειμαι εναντια στην καθε μορφη εκμεταλευσης

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Skorpina
Μέλος 2ης Βαθμίδας


236 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2003, 18:49:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Skorpina  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν διαβασα σωστα καλε μου φιλε μιλησες για εβραισμο και παραγωγα...

Αν αυτο δεν ειναι συγκεκριμενο υποννοουμενο τοτε θα επρεπε σαν αμεροληπτος και δημοκρατης να μιλησεις γενικοτερα...

Κι εγω ειμαι εναντια σε καθε μορφη εκμεταλλευσης,αλοιμονο αν υποστηριζα τετοιες θεσεις...

Αν καταλαβα καλα η συγκεκριμενη ,μονη ανηκει στην παπικη εκκλησια.

Εχω δει κι εγω μια παρομοια ταινια βασισμενη σε αληθινη ιστορια για καποιον αθωο μεν αλλα καταδικαστηκε ισοβια και εζησε μια κολαση στην φυλακη...

Ειμαι γενικοτερα κατα της βιας και της αδικιας...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

erzebet_bathory
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
589 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/03/2011, 09:11:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
την εχω την ταινια αυτη κ μαλιστα την ξαναειδα πριν μερικες ωρες .. ειναι συγκλονιστικο ολο αυτο.. γυναικες που δεν εφταιγαν κλεινονταν εκει μεσα απο τις οικογενειες τους που ηταν ακρως στενομυαλοι... κι τυραννιοντουσαν αλυπητα.... πραγματικα κριμα.

Timendi causa est nescire...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/03/2011, 12:11:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν έχω δει την συγκεκριμένη ταινία αλλά με αφορμή το θέμα έκανα μια σύντομη έρευνα στον ιστορικό πυρήνα του και μπορώ συνοπτικά να καταθέσω μερικές χρήσιμες πληροφορίες.

Μπορεί η ταινία να περιορίζεται σε μονή της Ιρλανδίας, αλλά το φαινόμενο ήταν διαδεδομένο και στις ΗΠΑ, τον Καναδά, τη Μεγάλη Βρετανία και άλλες Ευρωπαϊκές χώρες υπό την διαχείριση εκκλησιαστικών φορέων. Τα ιδρύματα αυτά ξεκίνησαν με πρωτοβουλία των Ευαγγελιστών τον 19ο αιώνα από τη Βρετανία ως χώροι προσωρινής φλοξενίας ιερόδουλων μέχρι την επανένταξή τους στην κοινωνία και την απόκτηση εργασίας. Ωστόσο από τις αρχές του 20ού αιώνα κυρίως, τα ιδρύματα αυτά παρέκκλιναν από τον αρχικό τους σκοπό, εξελισσόμενα σε χώρους αυστηρής επιτήρησης, σκληρής καταναγκαστικής εργασίας τις περισσότερες φορές σε καθαριστήρια και επιβολής πολύωρης ημερήσιας προσευχής και σιωπής με αντικείμενα επιβολής για όλα τα παραπάνω τις έγκλειστες γυναίκες.

Ο αρχικά προσωρινός χαρακτήρας παραμονής των στιγματισμένων γυναικών εξελίχτηκε σε πιο μακροχρόνια και μόνιμα μοτίβα. Το προσωπικό επιτήρησης αποτελούνταν από καλόγριες οι οποίες με τα σκληρά περιοριστικά μέτρα επιδίωκαν να αποθαρρύνουν τις εγκλειστες να εγκαταλείψουν το άσυλο και να τις κάνουν να μετανοήσουν. Συχνά ήταν τα φαινόμενα σωματικής τιμωρίας καθώς και ψυχολογικής και σεξουαλικής κακοποίησης εις βάρος των τροφίμων. Επιπλέον οι τρόφιμοι Επιπροσθέτως, ενώ αρχικά τα ιδρύματα αυτά δέχονταν πόρνες, στις αρχές του 20ού αιώνα επέκτειναν τις κατηγορίες "φιλοξενίας" σε ανύπαντρες μητέρες, κακοποιημένα κορίτσια, νεαρές κοπέλες με έκλυτο βίο, κοπέλες επιρρεπείς σε ερωτοτροπίες ή και απλώς εμφανίσιμες κοπέλες. Συχνά αυτές οι εντάξεις γίνονταν με προτροπή του οικογενειακού τους περιβάλλοντος, των συζύγων τους, ιερέων και γιατρών. Αν δεν υπήρχε κάποιος από το εξωτερικό περιβάλλον να εγγυηθεί για τις γυναίκες αυτές τότε κινδύνευαν να παραμείνουν ισόβια κλεισμένες στα ιδρύματα.

Στην Ιρλανδία τα ιδρύματα αυτά αποκαλούνταν "Magdalene laundries" παραπέμποντας στους χώρους εργασίας των καθαριστηρίων.
Απ'ό,τι φαίνεται η συντηρητική κοινωνία της Ιρλανδίας επικροτούσε τη λειτουργεία των συγκεκριμένων ιδρυμάτων αλλά από το δεύτερο μισό του 20ού αιώνα, ο αριθμός τους άρχισε να φθίνει αφ'ενός λόγω της τάσης σεξουαλικής απελευθέρωσης, αφ'ετέρου λόγω της διάδοσης των ηλεκτρικών συσκευών πλυντηρίων που κατέστησε τα ιδρύματα Magdalena μη κερδοφόρα...

Το τελευταίο ίδρυμα στην Ιρλανδία πράγματι έκλεισε το 1996 και εκτιμάται ότι από τα ιρλανδικά ιδρύματα πέρασαν 30.000 γυναίκες.

Περισσότερες πληροφορίες εδώ:
http://en.wikipedia.org/wiki/Magdalene_asylum

Να και μια φωτογραφία από τις εργαζόμενες κοπέλες στα καθαριστήρια ενός ιρλανδικού ιδρύματος.

Τώρα δεν ξέρω τι να πρωτοσχολιάσω...
Οπωσδήποτε είναι δυσάρεστη ιστορία. Είναι θλιβερό και συνάμα τρομακτικό να σκέφτεσαι ότι πολλές γυναίκες πήγαν εκεί για καλύτερα και τα πράγματα τους ήρθαν χειρότερα.

Ο ύπουλος τρόπος με τον οποίο οι μοναχές εκμεταλλεύονταν τις έγκλειστες καλλιεργώντας τους την εντύπωση ότι το αξίζουν αυτό που υπομένουν μου θυμίζει την προβληματική διατύπωση της επίπονης δοκιμασίας που βάζει δήθεν ο (οποιοσδήποτε) θεός στους ανθρώπους. Για τη σωματική και ψυχολογική βία δε νομίζω ότι χρειάζεται να ειπωθούν πολλά αφού κάθε ηθικά σκεπτόμενος άνθρωπος αποδοκιμάζει τέτοιου είδους βάναυσες πρακτικές.

Αναρωτιέμαι αν υπάρχουν παρόμοια φαινόμενα στην εποχή μας και σε ποια θρησκευτικά περιβάλλοντα...

Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2011, 12:49:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το άλλο που μου έκανε εντύπωση είναι ότι μεχρι και τη δεκαετία 70, οι τρόφιμοι όφειλαν να αποκαλούν το προσωπικό των ιδρυμάτων (τις καλόγριες δηλαδή) "μητέρα", ανεξαρτήτως ηλικίας. Ακραίο...

Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2011, 13:25:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ακραίο...



Επιεικής έκφραση φίλε Agnostic...ιδιαίτερα επιεικής...!!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...

Edited by - Εαρινός on 14/03/2011 13:25:45Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1210938
Maintained by Digital Alchemy