ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 Πρόνοια,Βούληση,Πεπρωμένο
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ramcy
Νέο Μέλος

Greece
7 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/10/2003, 01:51:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ramcy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλοι μου γειά σας,
Παρακολουθώ μερικές μέρες τώρα το θέμα - Τεκτονισμός - η
γνώμη σας.... (γιά το οποίο είχα σαν ενεργός Τέκτων ενδιαφέρον)αλλά
δυστυχός κλείδωσε γιά προφανείς λόγους.
Ελπίζω να προκαλέσω το ενδιαφέρον τον εκλεκτών συνομιλητών (που μέσα απο την αντιπαράθεση είχα την ευκαιρία να εκτιμήσω.)
Στο θέμα μας τώρα,
Ποιό είναι το όργανο που χαράζει την πορεία μας ?
<<ΠΑΝΤΑ ΡΕΙ> Λέει ο ΗΡΑΚΛΕΙΤΟΣ (Τίποτα δεν υφίσταται σταθερό,"Ολα γίγνονται")
Κάποιοι αποδίδουν τα πάντα στην Πρόνοια κάποιο άλλοι αποδίδουν τα πάντα στο Πεπρωμένο.
Τα πάντα αλλάζουν ,λένε οι μεν ,χάρη στο Θείο Θέλημα.Η πρόνοια είναι η καλυμμένη αιτία, ο μυστικός παράγοντας καί το απόκρυφο μέτρο της παγκόσμιας εξελίξεως.
Οχι απαντούν οι δε, "μπορείτε να παραγνωρίσετε τον αδυσώπητο νόμο του αιτίου και του αποτελέσματος?Η αιτιοκρατία ή είναι απόλυτη ή δεν υπάρχει.Απο το Πεπρομένο πηγάζει μόνο το μοιραίο Γίγνεσθαι."
Και η άνθρώπινη ελευθερία? Τι την κάνετε αυτήν?Ρωτούν κάποιοι άλλοι,
"Η βούληση είναι που γεννά και διαμορφώνει το Μέλλον."


Edited by - ramcy on 19/10/2003 02:26:28

ryche
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1765 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/10/2003, 02:13:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ryche  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
γεια σου φιλε Ramcy...
εχω την αισθηση οτι αυτο το τοπικ το ανοιξες πολυ νωρις...φιλε μου
το κλιμα ειναι καπως βαρυ μα δεν ξερω...αν μπορεις να κατευθηνεις το θεμα σου μεσα σε κλιμα ειρηνης...ναι
αλλιως καλυτερα να σωπασει για λιγο τουτο το θεμα...
καλως ηλθες..
και
ευχομαι σε μια δημιουργικη
πορεια εδω εσω...
ας δουμε και τι λενε οι αλλοι φιλοι...


ειμαι το πτωμα του χθεσινου μου εαυτου...
ειμαι η νεκρη γνωμη που ειχα χθες και αλλαξε...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ramcy
Νέο Μέλος

Greece
7 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/10/2003, 02:44:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ramcy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε ryche

Φιλοδοξία μου είναι να ερεθίσω το πνέυμα και όχι τα"ΠΝΕΥΜΑΤΑ"
Ελπίζω να ανοίξουμε μια ωραία συζήτηση,όχι να ανοίξω τους ασκούς 'Του Αιόλου'στο Θέμα Τεκτονισμός.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

XAOS
Νέο Μέλος


4 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/10/2003, 03:00:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους XAOS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ RAMCY ΔΕΝΞΕΡΩ ΓΙΑΤΙ ΑΝΟΙΞΕΣ ΕΝΑ ΤΕΤΟΙΟ ΘΕΜΑ ΕΓΩΘΑ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΜΕ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΟ ΛΟΓΙΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΘΕΜΑ
ΖΩ ΜΑΚΡΙΑ ΑΓΑΠΩ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΖΩ ΣΤΑ ΚΡΥΦΑ ΚΑΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ ΓΙΑ ΤΟ ΛΟΓΟ. ΤΟ ΟΤΙ ΖΩ ΧΩΡΕΙΣ ΝΟΜΟΥΣ ΧΩΡΕΙΣ ΠΕΠΡΟΜΕΝΟ ΚΑΙ ΓΙΓΝΕΣΘΑΙ ΚΑΙ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟ ΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ ΠΟΥ ΚΑΠΟΙΟΙ ΘΕΛΗΜΕΝΑ Η' ΑΘΕΛΑ ΤΟΥΣ ΕΧΟΥΝ ΕΞΑΦΑΝΙΣΕΙ. ΖΩ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΑ ΒΛΕΠΕΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΑ ΦΑΝΤΑΖΑΙΤΕ ΤΟ ΜΥΑΛΟ.ΟΠΟΣ ΚΑΤΑΛΑΒΕΝΕΙΣ ΧΑΜΕΝΟΣ ΜΕΣΑ ΣΕ ΟΝΕΙΡΑ ΚΑΙ ΙΣΤΟΡΙΕΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΓΡΑΦΤΕΙ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΧΩΜΑ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΠΕΤΡΕΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΤΑΞΙΔΕΨΕΙ ΣΤΙΣ ΘΑΛΛΑΣΕΣ ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ ΒΥΘΟΥΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΕΡΙΠΛΑΝΗΘΕΙ ΣΤΑ ΑΔΥΤΑ ΤΟΥ ΣΥΜΠΑΝΤΟΣ.ΠΟΥ ΘΑ ΦΤΑΣΩ ΔΕΝ ΞΕΡΩ,ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΞΕΡΩ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙΔΕΝ ΕΧΩ ΝΟΜΟΥΣ ΚΑΙ ΠΕΠΡΟΜΕΝΟ,ΕΧΩ ΟΜΟΣ ΤΗ ΧΑΡΑ ΤΗΣ ΑΝΑΖΙΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ 'ΥΤΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΠΗΡΑΝ ΤΗΝ ΓΝΩΣΗ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΜΟΥ ΧΑΡΙΖΕΙ ΕΥΤΗΧΙΑ ΚΑΙ ΔΥΝΑΜΗ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΖΩ. ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΕΧΟΥΜΕ ΤΗΝ ΕΝΤΙΠΩΣΗ ΟΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΛΕΥΘΕΡΟΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΟΣΟ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΠΡΟΚΑΛΟΥΜΕ ΠΡΟΒΛΙΜΑΤΑ. ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΟΥ ΖΩ ΜΙΑ ΖΩΗ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΑΝ ΠΩ Η'ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΤΙ ΕΛΕΥΘΕΡΑ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΣΥΓΟΥΡΟΣ ΟΤΙ ΑΝ ΜΕ ΒΡΟΥΝ ΔΕΝ ΘΑ ΜΟΥ ΠΟΥΝ ΚΑΛΗΜΕΡΑ.
ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΨΑΧΝΕΙΣ ΚΑΙ ΑΝ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΒΡΕΙΣ ΣΕ ΦΟΒΗΣΕΙ ΕΓΩ ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΣΥΝΕΧΙΣΕ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕΤΑ.

ΠΡΙ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ ΤΙΠΟΤΑ
ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ ΤΑ
Π Α Ν Τ Α!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ramcy
Νέο Μέλος

Greece
7 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/10/2003, 12:44:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ramcy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αναρωτιέμαι εάν πρέπει να διευκρινίσω ?
Το ερώτημα είναι πώς καθορίζετε το Μέλλον.

Υπάρχει αυτό που λέμε «ΕΙΜΑΡΜΕΝΗ» Η ακολουθία τον γεγονότων είναι τυχαία?

Η θεία πρόνοια ορίζει (φροντίζει)και υποβάλει την εξέλιξη της ζωής μας?

Το «Πεπρωμένο φυγήν αδύνατον»?

Η ανθρώπινη βούληση Ελεύθερη ή υποβαλλόμενη καθορίζει το μέλλον ?

Η αρχή Αίτιο – Αποτέλεσμα (Φαταλισμός) «Αν ένα αίτιο είναι δεδομένο ,τότε το αποτέλεσμα είναι αναπόφευκτο»

Κάτι άλλο?
Τίποτε από αυτά ?
Όλα μαζί ?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

aenaos
Μέλος 1ης Βαθμίδας


94 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2003, 03:28:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους aenaos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΟ ΘΕΜΑ RAMCY!ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΑΠΛΩΣ ΕΧΟΥΜΕ ΜΙΑ ''ΔΕΣΜΕΥΜΕΝΗ''
ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΒΟΥΛΗΣΗΣ,ΠΟΥ ΕΝΤΕΛΕΙ ΥΠΟΚΕΙΤΑΙ ΣΕ ΦΥΣΙΚΟΥΣ,ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΥΣ ΚΑΙ
ΑΛΛΩΝ ΕΙΔΩΝ ΝΟΜΟΥΣ,ΠΟΥ ΑΠΛΩΣ ΕΙΝΑΙ ΔΟΜΗΜΕΝΟΙ ΜΕ ΤΕΤΟΙΟ ΤΡΟΠΟ ΠΟΥ ΜΑΣ
ΔΙΝΟΥΝ ΕΝΑ ΠΕΡΙΘΩΡΙΟ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ ΚΙΝΗΣΕΩΝ,ΟΠΩΣ Π.Χ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΚΑΚΙ.ΑΡΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΤΗ ΣΦΑΙΡΑ ΤΟΥ ΜΟΙΡΑΙΟΥ ΑΠΟ ΕΝΑ ΣΗΜΕΙΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ,ΠΟΥ ΠΟΛΥ ΣΟΦΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΠΟΤΕ ΑΚΡΙΒΩΣ ΝΑ ΔΙΑΓΝΩΣΟΥΜΕ.ΙΣΩΣ ΓΙΑ ΝΑ ΝΟΜΙΖΟΥΜΕ ΟΤΙ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΑΡΓΑ ΓΙΑ ΝΑ ΚΕΡΔΙΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΠΑΡΤΙΔΑ!ΜΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΣΥΛΛΟΓΙΣΤΙΚΗ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΝΤΕΛΩΣ ΠΡΟΚΑΘΟΡΙΣΜΕΝΟ,ΕΝ ΜΕΡΕΙ ΤΟ ΔΙΑΜΟΡΦΩΝΟΥΜΕ,ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΟΔΗΓΕΙ ΣΕ ΔΑΙΔΑΛΩΔΕΙΣ ΠΡΟΕΚΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΛΗΘΙΝΗ ΦΥΣΗ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Destiny
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
291 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2003, 11:39:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Destiny  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Καλως ηρθες ramcy

Απο τις περιορισμενες γνωσεις που εχω, ο εσωτερισμος δεν αποδεχεται το Πεπρωμενο..

(δεν με αποδεχεστε βρε?....)


Πεπρωμένο η απόκρυφη σχέση Μικρόκοσμου και Μακρόκοσμου...

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Η εσωτερική φιλοσοφία συνήθως θεωρεί ότι η ανώτατη Αρχή είναι το Απόλυτο, το Εν χωρίς Δεύτερο, η Άρνηση των Αρνήσεων.
Εκεί δεν υφίσταται διαχωρισμός Υποκειμενικότητας - Αντικειμενικότητας

Σε αυτό το σύστημα, ο κόσμος είναι το αποτέλεσμα τριών αρχών
Χώρος-Χρόνος-Αιτιότητα.

Καλε μου φιλε, ρωτας: Ποιό είναι το όργανο που χαράζει την πορεία μας ?
Θεωρω οτι Δεν μπορούμε να το αντιληφθούμε γιατι ειναι αναπτυγμενες μονο οι 5 αισθήσεις.

~~~Αν αποκτούσαμε μιαν ακόμα αίσθηση, ολόκληρο το σύμπαν θα μας φαινόταν αλλαγμένο.~~~

~~~Ας υποθέσουμε πως αποκτούσαμε μια μαγνητική αίσθηση, τότε πολύ πιθανό, θα διαπιστώναμε την ύπαρξη εκατομμυρίων δυνάμεων που δεν τις ξέρουμε, δεν τις νιώθουμε, και που για αυτές δεν έχουμε τώρα αισθητήρια όργανα ή γνώση.» (σ. 114)~~~


Γκνιάνα Γιόγκα, Εκδόσεις Κονιδάρη

Παρα ταυτα θα παραθεσω, πως στην δικη μου πραγματικοτητα, το κατανοω..

Πιστευω οτι Ο,ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ...
ΑΠΛΑ δεν ξερω ποιος, δε ξερω τι ειναι Αυτο που μας αφηνει να Νομιζουμε οτι ενεργουμε Ελευθερα...
Ακομη και η αλλαγη Ροτας ειναι προκαθορισμενη..
Ξερω οτι ισως στεναχωρησω καποιους εκ των Κ. συνομηλητων του Εσω... αλλα ευτυχως η δυστυχως Αυτο Πιστευω...

Το μονο που ειναι ελευθερο ειναι η θεληση που εχουμε..
Γιατι αυτη πηγαζει απο το Υποσεινηδητο...
ΠΡΟΣΟΧΗ
ΘΕΛΩ ΓΙΑΤΙ ΘΕΛΩ..
ΚΑΙ ΟΧΙ
ΘΕΛΩ ΓΙΑΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΘΕΛΩ...


PS..Μοιρολατρια ομως σίγουρα δεν έχω, διότι οταν θέλω να πετύχω κάτι θα δουλεψω σκληρά..

Να ειστε καλα..


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Destiny
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
291 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2003, 11:53:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Destiny  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Fate does not exist ....Fate does exist


http://www.afterzed.gr/innerzed/horpaint1/desire.htm

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Destiny
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
291 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2003, 12:00:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Destiny  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αχ αυτη η αναζήτηση της “α - λήθειας”

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ERGATHS
Νέο Μέλος


3 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/10/2003, 20:01:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ERGATHS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ
ΑΣ ΦΑΝΤΑΣΤΟΥΜΕ ΤΟ ΣΚΑΚΙ ΩΣ ΜΟΝΤΕΛΟ.ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΑ ΣΤΟ ΣΚΑΚΙ;
1)ΤΑ ΠΙΟΝΙΑ:ΕΧΟΥΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΕΣ ΙΔΙΟΤΗΤΕΣ,ΚΑΘΟΡΙΣΜΕΝΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ, ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΣΧΗΜΑ ΚΑΙ ΒΑΡΥΤΗΤΑ.ΥΠΟ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΑΝΕΛΙΞΗ ΠΧ ΕΝΑ ΠΙΟΝΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΒΑΣΙΛΙΣΣΑ.
ΤΙ Δ Ε Ν EXOYN ;TH ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΝΑ ΚΙΝΗΘΟΥΝ ΑΠΟ ΜΟΝΑ ΤΟΥΣ.
2)OI ΠΑΙΚΤΕΣ: ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ EXOYN;
ΓΝΩΣΗ,ΔΙΑΝΟΗΤΙΚΗ ΙΚΑΝΟΤΗΤΑ ΣΥΝΘΕΤΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΑΛΥΤΙΚΗ,ΜΝΗΜΗ,ΦΑΝΤΑΣΙΑ, ΥΠΟΜΟΝΗ,ΑΝΤΟΧΗ,ΕΥΕΛΙΞΙΑ.....
ΤΙ ΕΧΟΥΝ ;
ΜΙΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΑ,ΕΝΑ ΟΡΙΣΜΕΝΟ ΚΟΙΝΟΝΙΚΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ ΣΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΧΟΥΝ ΜΟΡΦΩΘΕΙ,ΕΝΑΝ ΔΙΑΜΟΡΦΩΜΕΝΟ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ,ΕΝΑ ΠΡΟΣΩΠΟ.
ΚΥΡΙΩΣ ΟΜΩΣ
Τ Ο Δ Ι Κ Α Ι Ω Μ Α Ν Α Κ Ι Ν Ο Υ Ν Τ Α Π Ι Ο Ν Ι Α.
3)Ο ΕΦΕΥΡΕΤΗΣ ΤΟΥ ΣΚΑΚΙΟΥ...........

ΣΤΟ ΠΟΛΥ ΑΠΛΟΙΚΟ ΑΥΤΟ ΣΧΗΜΑ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΜΑΣ ΑΣ ΕΠΙΛΕΞΕΙ ΤΟ ΡΟΛΟ ΚΑΙ ΤΗ ΟΡΑΜΑ ΤΟΥ.

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.078125
Maintained by Digital Alchemy