ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 United States of Europe
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
8anos
Νέο Μέλος

Greece
43 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/10/2003, 03:58:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 8anos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Agapitoi filoi, katarxin zitw signwmi gia tous xapaktires.

United States of Europe einai ena terastio project twn megalon dinamewn (England, France, Germany etc.)to opoio exei xekinisei edw kai polla xponia. Euro stratos, Euro currency, kai mia terastia lista pou akolou8ei kai fenetai ateleiwti, odigoun sto simperasma oti h moni lisi tis Europis pros tin Ameriki einai i dimiourgia enos terastio kratous.

Ama exete kapoia apopsi sto 8ema, me euxaristei 8a tin dextw

Euxaristw

endorama
Πλήρες Μέλος


1296 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/10/2003, 11:35:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους endorama  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
γεια σου φιλε θανο ωραιο θεμα αλλα δεν ξερω κατα ποσο ταιριαζει στο παραξενο ισως να ταιριαξει στην πορεια ομως γιατι πισω απο ολα αυτα σιγουρα θα εχουν βγει στρατιες συνωμοσιων.

η ιστορια αυτη παντως ξεκιναει απο πολυ παλια για αλλους λογους βεβαια
ηταν οραμα του ναπολεων βοναπαρτη οπως βεβαια και του καιζερ,αδολφου χιτλερ και οπως εχω ξαναπει σε αλλο θεμα οτι δεν καταφεραν αυτοι με την βια το εφεραν στο προσκηνιο παλι λιγο μετα τον Β' παγκοσμιο πολεμο οι πολιτικοι και απο οτι βλεπουμε σημερα τα εχουν καταφερει (σχεδον).

μετα τον δευτερο παγκοσμιο σιγουρα καποιοι ενοιωσαν τα πλοκαμια της αμερικης να απλωνονται στην ευρωπη περισσοτερο για εμπορικους λογους οπως η συμφωνια "δεν ειμαι σιγουρος για τα κρατη" γερμανιας,γαλλιας και ιταλιας? παντως ηταν μια συμφωνια για το ατσαλι η οποια απεδωσε καρπους και ενισχυσε οικονομικα αυτα τα κρατη και ηταν το πρωτο βημα για την ενωμενη ευρωπη.

εγω παντως οχι οτι ειμαι υπερ αλλα στην κατασταση που εχουν ερθει τα πραγματα μαλλον ειναι καλυτερα ετσι (με την αμερικη να χωνει παντου την μυτη της χωρις να μπορει καποιος να της αντισταθει).

παντως απο τωρα η αμερικη εχει αρχισει να χανει εδαφος οσο αναφορα την οικονομικη επιροη της και την στρατιωτικη μηχανη της και φυσικα την πολιτικη της επιροη που εχει αρχισει να περνει την κατω βολτα

οπως ειπα και πριν η ιδεα της ενωμενης ευρωπης δεν μου πολυαρεσει αλλα προτιμω να εχω ευρωπαικα και ασιατικα προιοντα παρα να δινω τα χρηματα μου σε εταιριες που εχουν εδρα τους ενα απο τα πιο μισητα κρατη του πλανητη γιαυτο αλλωστε εχω υπολογιστη με ευρωπαικα/ασιατικα εξαρτηματα "ο επεξεργαστης μου χαλαει το συνολο αλλα δεν μπορουμε να τα εχουμε ολα),μηχανη ιαπωνο/ευρωπαικη και παει λεγοντας.

βεβαια υπαρχει και η περιπτωση ολα αυτα να ειναι μια μεγαλη φουσκα ωστε να μπορει η αμερικη να ελεγχει καλυτερα τα ευρωπαικα κρατη με αποφασεις που να φαινονται οτι ειναι της ενωσης.

Don't try to take our dreams away
from us
We will never be like youΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/10/2003, 12:33:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Θάνο,

Θα συμφωνήσω με το φίλο endorama ότι το συγκεκριμένο θέμα θα ταίριαζε καλύτερα σε κάποια άλλη κατηγορία, όπως αυτή των Απόψεων...

Κι ένα πρώτο σύντομο σχόλιο : Αναφέρθηκε ότι η Αμερική "χώνει" τη μύτη της στα θέματα της ΕΕ...Αλήθεια, πόσο "Ενωμένη" είναι αυτή η νέα Ευρώπη που κάποιοι ευαγγελίζονται; Πόσο "Δούρειοι Ίπποι" μέσα στο σώμα της είναι κράτη όπως η Αγγλία--με παραδοσιακές σχέσεις με τις ΗΠΑ--ή κάποια νεοεισελθέντα μικρά κράτη; Το πραγματικό πρόβλημα ίσως ξεκινά από τον ορισμό ακόμη του "τί είναι Ευρωπαϊκή Ένωση"...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Neos
Μέλος 1ης Βαθμίδας


121 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/10/2003, 15:19:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Neos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μόνο η ύπαρξη του echelon στην αγγλία φανερωνει πολλά...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

endorama
Πλήρες Μέλος


1296 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/10/2003, 15:22:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους endorama  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
λήθεια, πόσο "Ενωμένη" είναι αυτή η νέα Ευρώπη που κάποιοι ευαγγελίζονται; Πόσο "Δούρειοι Ίπποι" μέσα στο σώμα της είναι κράτη όπως η Αγγλία--με παραδοσιακές σχέσεις με τις ΗΠΑ-
θα συμφωνησω απολυτα ειδικα με την αγγλια οπου παρακολουθω της κινησεις της εδω και λιγο καιρο και το μονο που εχει προσφερει στο ολο θεμα ειναι προβληματα απορω γιατι να κανει τον κοπο να θελει να μπει στην ευρωπαικη ενωση αφου φερνει μονο αντιρησεις και τιποτα αλλο για παραδειγμα

εκτος απο το τρανταχτο παραδειγμα του ιρακ υπαρχουν και καποια αλλα που περνανε στα ψιλα και φυσικα απαρατηρητα αλλα δειχνουν τα εμποδια που βαζουν σε ολα τα θεματα οι αγγλοι οπως για παραδειγμα σε μια εκπομπη που ειχα δει πριν λιγο καιρο στην tv οπου μιλουσαν για την μολυνση των πλαστικων και την απελευθερωση δηλητηριωδων αεριων σε μερικα απο αυτα ετσι λοιπον η σουηδια προτεινε να απαγορευτουν αλλα επεσε στην αρνηση των αγγλων οι οποιοι απειλουσαν θεους και δαιμονες να μην γινει αυτο.

ιδιο νομισμα δεν θελουν,μετρικο συστημα δεν αλλαζουν,οι αποφασεις της Ε.Ε την αφηνουν αδιαφορη,υποστηριζει οτι πει η αμερικη ισως θα επρεπε να τους βγαλουν απο το παιχνιδι αν θελουν να πιστεψουμε σε αυτη την ενωση.

απο την αλλη εχουμε και τα καινουργια υποψηφια μελη που θελουν να γινουν μελη ως εδω καλα ελα ομως που θελουν να γινουν και μελη του ΝΑΤΟ

πλησιαζουν μεγαλα μπαχαλα

Don't try to take our dreams away
from us
We will never be like youΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/10/2003, 15:37:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έχω την αίσθηση ότι οι Βρετανοί ειδικά ανέκαθεν θεωρούσαν εαυτούς ως κάτι ξεχωριστό από τους υπόλοιπους Ευρωπαίους--μάλλον δεν είμαστε οι μόνοι που έχουμε τη συγκεκριμένη πόρωση . Νομίζω ότι ο διαχωρισμός σε "British" και "Continental" δεν αναφέρεται μόνο στο...πρωινό, αλλά σε πολλά περισσότερα...

"Continental" δηλαδή "Ηπειρωτικοί" σε αντίθεση με αυτούς, που είναι "British", είναι...νησί...είναι κάτι ξεχωριστό...Νομίζω πως κάτι τέτοιο έχει περάσει στη συνείδηση ακόμη και του απλού Βρετανού πολίτη...

Και φυσικά, όπως αναφέρει κι ο φίλος Νέος, η βάση του Echelon στην Αγγλία, η από κοινού εκμετάλλευση με τις ΗΠΑ, οι καταγγελίες της Γαλλίας για βιομηχανική κατασκοπεία με τη χρήση του συστήματος αυτού λένε πιστεύω πολλά...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

endorama
Πλήρες Μέλος


1296 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/10/2003, 20:20:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους endorama  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
οι βρετανοι καποτε ηταν ενας απο πιο τους πιο μισητους λαους στην πορεια ομως εδωσαν τα σκιπτρα στους αλλους Ηνωμενους μην τους βοηθησουν και στο εργο τους?


Don't try to take our dreams away
from us
We will never be like youΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

8anos
Νέο Μέλος

Greece
43 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2003, 00:43:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 8anos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
SAN KAINOYRGIO MELOS, SYMFWNW OTI TO 8EMA 8A TAIPIAZE SE KAPOIA ALLH KATHGOPIA.

EYXAPISTW POLY GIA TIS APANTHSEIS SAS. SIGOYPA EINAI ENA TEPASTIO 8EMA ME POLLES PLEYPES.

STO BUSINESS WEEK AYTHS THS EBDOMADAS YPARXEI MIA EPEYNA GIA TO PWS 8A ALLAXEI H OIKONOMIA TOY PLANHTH TA EPOMENA 47 XPONIA. TO 2050 8A BREI THN KINA WS 1 OIKONOMIKH DYNAMH ME $44.45 (TRILLIONS DOLLARS) 2 H USA ME 35.16, OI EYPWPAIKES XWPES AKOLOY8OYN SE MIA TPOMAKTIKH APOSTASH ME PRWTH THN AGGLIA ME 3.78, DEYTEPH THN GEPMANIA ME 3.6 K.T.L.

SAN SYMPERASMA, AMA 8ELOYN OI EYRWPAIKES XWPES NA MEINOYN STON ANTAGWNISMO 8A PREPEI NA DHMIOYRGH8EI ENA ENIAIO KPATOS, H EYRWPH SAN ENA KPATOS KAI OI XWRES POY PERIERXONTAI S'AYTO 8A ONAMAZONTA STATES, AKRIBWS TO IDIO MONTELO THS AMEPIKHS.

EYXAPISTW

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2003, 01:15:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
SAN SYMPERASMA, AMA 8ELOYN OI EYRWPAIKES XWPES NA MEINOYN STON ANTAGWNISMO 8A PREPEI NA DHMIOYRGH8EI ENA ENIAIO KPATOS, H EYRWPH SAN ENA KPATOS KAI OI XWRES POY PERIERXONTAI S'AYTO 8A ONAMAZONTA STATES, AKRIBWS TO IDIO MONTELO THS AMEPIKHS

Καταλαβαίνεις όμως, φίλε μου, τη δυσκολία ενός τέτοιου εγχειρήματος...

Στις ΗΠΑ, ένα κράτος που δημιουργήθηκε από το μηδέν πριν όχι και τόσο πολλά χρόνια, ίσως να πέτυχε αυτό--αν και εκεί ακόμη δεν έγινε "χωρίς να ανοίξει μύτη". Καταλαβαίνεις τώρα πόσο δύσκολο είναι σε μια Ευρώπη τόσων εθνών, τα οποία μάλιστα μόλις πριν από 60 χρόνια είχαν εμπλακεί ως αντίπαλοι στο μεγαλύτερο πόλεμο όλων των εποχών και που μεταξύ τους παραμένουν διαφορές ανοιχτές εδώ και εκατοντάδες χρόνια...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

8anos
Νέο Μέλος

Greece
43 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2003, 01:35:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 8anos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
DIKIO EXEIS. NA PROS8ESW MONO TO EXHS. H PERIPTWSH ME TO PAIDI APO THN ALBANIA GIA MENA EINAI ENA PARADEISMA GIA TO POSO MAKPIA EINAI OI XWPES APO THN PRAGMATIKH ENWSH. AKOMA KAI OTAN PROKEITAI GIA ENA MIKPO PAIDI TO OPOIO DEN EBLAPSE KANENAS OI DIAFOPERES KAI TA PISTEYW TOYS KA8ENOWS BGAINOYN STHN EPIFANIS. DEN 8ELW NA EPEKTA8W S'AYTO TO 8EMA.

ALLA PISTEYW OTI OI KYBERNEISEIS PERNANE AYTES TIS IDIES ASYNHDOITA STOYS POLITES. TO EPOMENO BHMA EGINE APO THN GALLIA KAI GERMANIA, OPOY KANANE ANTALAGH YPOYRGOYN, O YPOYRGOS OIKONOMIKWN THS GALLIAS KAI GERMANIAS ANTALAXAN 8ESIES SE MIA PROSPA8IA NA EP8EOYS OI DYO MEGALYTEPES DYNAMEIS THS EYRWPHS ENA BHMA PIO KONTA.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy