ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Ο ΙΗΣΟΥΣ ΗΤΑΝ ΘΕ'Ι'ΚΟ ΠΡΟΣΩΠΟ ?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
b.d
Νέο Μέλος

Greece
6 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2003, 04:26:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους b.d  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο ΙΗΣΟΥΣ ΠΟΥ ΕΜΕΙΣ ΞΕΡΟΥΜΕ ΕΙΧΕ ΘΕΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΟ Η΄ ΗΤΑΝ ΑΠΛΩΣ ΕΝΑ ΙΣΤΟΡΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΟ ΠΟΥ ΤΟΝ ΑΝΕΔΕΙΞΑΝ ΩΣ ΒΑΣΙΛΕΑ ΤΟΥ ΙΟΥΔΑΙΚΟΥ ΛΑΟΥ?
ΑΝ ΟΝΤΩΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΑΠΕΣΤΑΛΜΕΝΟΣ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΤΟΤΕ ΓΙΑΤΙ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΠΕΘΑΙΝΟΥΝ ΣΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ?
ΣΑΝ ΝΕΟΣ ΚΑΙ ΑΜΑΘΗΣ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ ΝΑ ΞΕΚΑΘΑΡΗΣΟΥΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΕΠΛΟ ΜΥΣΤΗΡΙΟΥ ΠΟΥ ΚΑΛΥΠΤΕΙ ΑΥΤΗ ΤΗ ΓΗ ΕΔΩ ΚΑΙ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΧΡΟΝΙΑ...
ΜΗΠΩΣ ΤΟ ΘΕΛΟΥΝ ΕΤΣΙ Η' ΜΑΣ ΔΙΝΕΤΑΙ Η ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΑΘΕΛΑ ΤΟΥΣ ΝΑ ΤΟ ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΣΟΥΜΕ?
ΑΣ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΥΠΟΨΗ ΜΑΣ ΟΤΙ ΤΟ ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΟ ΕΥΑΓΓΕΛΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟΥ 4ου ΑΙΩΝΑ Μ.Χ.ΤΑ ΜΕΧΡΙ ΤΟΤΕ ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ ΚΑΤΑΣΤΡΑΦΗΚΑΝ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΝΤΙΓΡΑΦΕΙΣ ΤΟΥΣ.ΜΗΠΩΣ ΗΘΕΛΑΝ ΝΑ ΜΑΣ ΚΡΥΨΟΥΝ ΚΑΤΙ Η' ΑΠΛΑ ΤΑ ΣΥΓΓΡΑΜΑΤΑ ΑΥΤΑ ΧΑΘΗΚΑΝ ΑΝΕΞΗΓΗΤΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΚΟΛΠΟΥΣ ΤΗΣ ΠΡΩΤΗΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ?
ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΙΝΗ ΔΙΑΘΗΚΗ ΠΛΗΡΟΦΟΡΟΥΜΑΣΤΕ ΟΤΙ Ο ΙΗΣΟΥΣ ΕΙΧΕ ΑΔΕΛΦΙΑ.
Η ΓΕΝΝΕΑΛΟΓΙΑ ΤΟΥ ΙΗΣΟΥ ΚΑΤΑ ΜΑΤΘΑΙΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΤΟΥ ΚΑΤΑ ΛΟΥΚΑ.ΓΙΑΤΙ ΟΜΩΣ?
Η ΠΟΛΗ ΦΑΝΤΑΣΜΑ ΝΑΖΑΡΕΤ ΠΟΤΕ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΗΚΕ?Η ΒΗΘΛΕΕΜ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΣΗΣ ΤΟΠΟΘΕΣΙΑ ΦΑΝΤΑΣΜΑ?
ΙΗΣΟΥΣ
ΧΡΙΣΤΟΣ
ΘΕΟΥ
ΥΙΟΣ
ΣΩΤΗΡΑΣ
ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΑΡΑΓΕ ΙΧΘΥΣ?ΜΗΠΩΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΚΗ ΕΠΟΧΗ?ΕΧΕΙ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟΝ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΚΟ ΚΥΚΛΟ ΚΑΙ ΑΝ ΝΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΑΚΟΥΕΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΛΑΝΗΤΗ ΚΑΙ ΣΤΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΘΕΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑΛΛΑ Η'ΑΓΑΘΑ ΤΕΛΩΣ ΠΑΝΤΩΝ?
ΤΙ ΑΝΤΙΠΡΟΣΟΠΕΥΑΝ ΤΑ ΔΩΡΑ ΤΩΝ 3 ΜΑΓΩΝ ΟΤΑΝ ΤΟΝ ΕΠΙΣΚΕΥΘΗΚΑΝ?

Edited by - b.d on 25/10/2003 05:19:19

Xaraugh
Μέλος 1ης Βαθμίδας

USA
107 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/10/2003, 07:30:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Xaraugh  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
--------------------------------------------------------
Ο ΙΗΣΟΥΣ ΗΤΑΝ ΘΕ'Ι'ΚΟ ΠΡΟΣΩΠΟ ?
--------------------------------------------------------
Ειναι Θεοs και δεν λεω ηταν, γιατι παντα ειναι και παραμενει Θεοs ειs τουs αιωνεs των αιωνων!
Οσο για τιs ερωτησειs σου ειναι λαθοs διατυπωμενεs.
Ευχομαι το καλυτερο για σενα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/10/2003, 10:59:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο Τζεσουά των γραφιάδων μοναχών, "υπήρξε" στην φαντασία τους. Ο πραγματικός Τζεσουά, εντελώς διαφορετική "βασιλεία" ήθελε....

Κατα τα άλλα, μπορούμε πλέον να το δούμε και κάπως έτσι: λέγε λέγε κατάντησε και ΚΑΙ μύθος αλλά ΚΑΙ "ιστορία".

Με λίγα λόγια, ΕΙΝΑΙ ΟΟΟΟΟΟΤΙ ΘΕΛΕΙΣ!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελεύθερος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


537 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/10/2003, 12:32:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ελεύθερος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ειναι Θεοs και δεν λεω ηταν, γιατι παντα ειναι και παραμενει Θεοs ειs τουs αιωνεs των αιωνων!


Ααααααμήηηηηηηηηηην
Γειά σου χαρά σου χαραυγήηηηηηηηηη

Ελεύθερος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Xaraugh
Μέλος 1ης Βαθμίδας

USA
107 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2003, 09:57:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Xaraugh  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημερα σαs κυριοι Σβαμπε και Ελευθερε και (οι λυποι οπωs και εσειs λετε).
Βλεπω πωs δεν αργησατε να απαντησετε στην επιστολη μου και το θεωρω θετικο σημειο για πρωτη αρχη, αλλα και πρακτικα ετσι θα επρεπε η μηπωs κανω λαθοs?
Αλλα εωs εδω ολα καλα!
Τωρα ομωs θα πρεπει και ο καθεναs να αναλαβει τιs ευθυνεs του ετσι δεν ειναι?
Εγω το βλεπω δικαιο, τωρα για να δουμε εσειs και οι ακολουθοι σαs πωs το βλεπετε.
Με λιγα λογια εδω και καιρο ανασυρεται διαφορα θεματα και τα στηριζεται με παθοs.
Αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι <<το αλαθητο στιs πραξειs σαs>> προκαλωνταs τον καθενα να σαs δοση απαντησειs μεσα σε οτι εσειs πιστευετε οτι ειναι το σωστο.
Και για να σαs διευκολυνω λοιπον μεσα στιs ανησυχιεs σαs η καλυτερα μεσα στον σκοπο που υπηρετειτε θα σαs το πω ποιο λιανα, σαs καταλαβαμε!
Τιs απαντησειs κυριοι τιs εχεται, η μηπωs κανω λαθοs?
Αν ναι, τοτε σαs καταλαβαμε!!!
Αν οχι, τοτε γιατι δεν ακουτε τιποτε αλλο εκτοs απο αυτα που εσειs νομιζετε οτι ειναι τα σωστα?
Γιατι κατακρινετε τον καθενα που θετει τα δικα του πιστευω, τιs δικεs του σκεψειs και τα δικα του κριτηρια, χωριs να ακουτε το τι σαs λεει?
Να σαs πω εγω τι συμβαινει κυριοι για να ησυχασετε και να μην υπερηφανευεστε οτι καταφερνετε πληγμα στον Χριστιανισμο.
Οι ερωτησειs σαs υπαρχουν τεκμηριομενεs, δηλαδη στηριζεστε σε λαθοs βασειs.
Και μην πειτε οτι αυτα που λεμε ειναι επιστρεφομενα π.χ. <<το αλαθητο στιs πραξειs σαs>> γιατι αυτο το παιχνιδι ειναι πολυ γνωστο.
Προσπαθειτε εστω και εναν, ο οποιοs ειναι αδυνατοs στην πιστη του η δυνατοs μα χωριs τιs σχετικεs γνωσειs στα πιστευω του, να τον κανετε να αμφισβητησει Τον Χριστο, και για το λογο αυτο ειστε υπευθυνοι κυροι για τισ πραξειs σαs αυτεs.
Αλλα ο σκοποs σαs δεν θα περασει και να ειστε βεβαιοι γι’αυτο!
Και οχι μονον δεν θα περασει μα για να καταλαβαιτε καλυτερα το τι εννοω σαs φερνω προ των ευθυνων σαs σημερα, και σαs προκαλω, αν καταλαβατε τι θελω να πω.
Σαs τονιζω καταρχην πωs δεν θα σαs δωθει τιποτα που θα σαs διευκολυνε, και’αν καποιοι ανεσυραν κατα καιρουs μερικα, να ειστε σιγουροι πωs αλλοι βαστανε πολλα περισσοτερα που εσειs δεν φανταζεστε.
Μα θα σαs δω μεχρι που το πατε, δηλαδη στα εργα σαs κυριοι.
Υπαρχουν εδω μεσα ατομα πραγματι πολυ σπουδαια για μενα, και δεν ομιλω μονον για Χριστιανουs μην προτρεχεται. Η για σαs δεν ειναι αρκετο αυτο?
Αν ναι, αντε λοιπον φανερωστε τα, και να ειστε βεβαιοι οτι θα πραξω το ιδιο.
Αν οχι, να ξερεται οτι εγω δινω το δικαιωμα να με κρινει μονον οποιοs ειναι ικανοs να πραξει τουλαχιστον τα αναλογα με εμενα.
Τωρα θα μου πειτε μα το γαντι μαs πετα?
Ναι, καλα καταλαβατε ακριβωs αυτο πραττω σημερα!
Γιατι και Ελληνεs το παιζετε χωριs να γνωριζετε που απευθυνεστε, αλλα και μια ζωη σαs βλεπω να κατακρινετε και να προκαλειτε τουs αλλουs.
Αναλογα με το πωs θα φερθειτε θα φερθω και εγω, και μην βιαζεστε, γιατι η υπομονη ειναι μεγαλη αρετη για μενα.
Αυτα ειχα να σαs πω για τωρα και ευχομαι να ειστε καλα.
Και να ειστε σιγουροι πωs δεν ειμαι εχθροs σαs, εσειs το θεσατε με αυτην την λογικη!

<<Η Αληθεια Ζει και κατοικει αναμεσα μαs>>


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2003, 11:02:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
xaraugh!

Αυτό που αδυνατούν να κατανοήσουν οι φίλτατοι «χριστιανοί», είναι ότι ΤΟ ΟΝΕΙΡΟ ΠΟΥ ΚΥΝΗΓΑΝΕ ΕΧΕΙ ΠΑΨΕΙ ΑΠΟ ΠΟΛΛΟΥ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ.

Η «θρυλική» χριστιανική ηθική που ευαγγελίζονται, η οποία υποτίθεται θα αντικαθιστούσε το παλιό ήθος, ΥΠΗΡΞΕ ΦΡΟΥΔΑ ΕΛΠΙΔΑ!

Καταλαβαίνουμε λοιπόν την αγωνία τους, αλλά και αυτοί θα πρέπει να καταλάβουνε ότι ο χρόνος τους είχε δώσει ΚΑΘΕ ΕΥΚΑΙΡΙΑ (…το «ΔΩΣΕΙ» σε εισαγωγικά!) να αποδείξουνε στον κόσμο την θρησκεία της αγάπης που διαλαλούσανε, όμως τελικά-και στην ουσία-όλα ήτανε ένα καλά σχεδιασμένο πρόγραμμα επιβολής εξουσίας. Απλά, με «σημαιοφόρο» την θρησκεία πατάς καλύτερα στην πολιτική έδρα. ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΜΑΘΕ ΚΑΛΑ ΤΟ ΙΕΡΑΤΕΙΟ!

Ουδέποτε στην ιστορία υπήρξε ορατή μια τόσο ακραία καταγραφή αντίθεσης μεταξύ του ιδεώδους και του πραγματικού, όσο από το 325μχ και μετά.

Το ΟΡΓΑΝΩΜΕΝΟ ΚΑΚΟ ΚΑΙ ΣΥΜΦΟΡΑ είχανε ξεκινήσει. Ξεκινήσανε μια καταστροφική κοινή πορεία η οποία σύντομα οδήγησε σε θλιβερά μονοπάτια κράτος ΚΑΙ εκκλησία. Ο ταχύτατα (κρατική επιβολή βλέπεται…) διογκούμενος Βυζαντινισμός βυθιζόταν με εμπάθεια στο φοβερό βόθρο του εξ ανατολών δόγματος.

Οι τυμπανοκρουσίες περί της φιλάνθρωπης και ηθικοπλαστικής αποστολής της νεοϊδρυθείσας ρωμαιοχριστιανικής εκκλησίας, «παραμελήθηκε» προκειμένου να δώσει τη θέση της ΣΤΟΥΣ ΔΙΩΓΜΟΥΣ, ΤΟΝ ΡΑΤΣΙΣΜΟ, ΤΗΝ ΜΙΣΑΛΛΟΔΟΞΙΑ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΑΤΕΛΕΙΩΤΕΣ ΔΟΓΜΑΤΙΚΕΣ ΔΙΑΜΑΧΕΣ.

Αποτέλεσμα του κακέκτυπου αυτού ήτανε οι Μονοφυσίτες, Νεστοριανοί, Αρειανοί, Μονοθελητές, Παυλικανοί και κάθε είδους «αντιφρονούντες» του νέου Κωνσταντίνειου δόγματος. Κάθε τέτοια ομάδα που εξέφραζε μια διαφορετική άποψη περί της σύνθεσης του Θείου, ΕΔΙΝΕ ΚΑΙ ΤΟ ΚΙΝΗΤΡΟ ΜΙΑΣ ΑΙΜΑΤΗΡΗΣ ΚΑΙ ΑΠΑΝΘΡΩΠΗΣ ΕΠΕΜΒΑΣΗΣ. Πάντοτε βέβαια με τις «ευλογίες» των εκπροσώπων του Γιαχβέ επί της γης……….

Με το τέλος της σοφιστικής περιόδου ΑΛΛΑΖΕΙ οριστικά και η καλαισθησία του λόγου, και ενόψει ΤΗΣ ΝΙΚΗΣ ΤΩΝ ΝΑΖΩΡΙΑΝΩΝ ακμάζει πλέον η….ρητορική ΤΟΥ ΑΜΒΩΝΑ που εξυπηρετεί αποκλείστηκα και μόνο ΤΟΝ ΑΔΗΦΑΓΟ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΟ ΠΡΟΣΗΛΥΤΙΣΜΟ!!

Η καλαίσθητη ρητορική που δίδαξαν οι ΕΛΛΗΝΕΣ θα ξεπέσει πλέον στο επίπεδο μιας τεχνικής διδασκαλίας του πατερικού λόγου. Ενός «λόγου» που σκοπός του είναι η συστηματική αποχαύνωση και οι διδαχές των Ιουδαϊκών «άθλων»!

Αυτά περί "Θεών" και του "Ενός και Μοναδικού"!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ηρακλειτος
Νέο Μέλος

Greece
9 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2003, 21:56:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ηρακλειτος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπερα σε ολους
αν ο Χριστος δεν ηταν το ελαχιστο ενας σημαντικος δασκαλος και αν οι αποστολοι ηταν εξουσιομανεις απατεωνες τοτε δεν θα ηταν ματαιο να οδηγηθουν στο μαρτυριο?το ερωτημα αν ο χριστος ηταν θεικο προσωπο ερχεται ως αντιδραση των αμετρητων λαθων ολων αυτων που ανα τους αιωνες αυτοαποκληθηκαν "οπαδοι"η ακομα και"εκπροσωποι" του χριστου!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2003, 22:11:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Διδάσκαλε αγαθέ, τι καλον να πράξω δια να έχω ζωήν αιώνιον;
Ο δε είπε πρός αυτούς:
Τι με λέγεις αγαθόν;
ουδείς αγαθός ει μη Ο ΘΕΟΣ.!!"

Ο Ιησούς στο παραπάνω απόσπασμα απο το κατά Ματθαίον ιθ 16, αποδέχεται τον όρο Διδάσκαλο, όχι όμως το όρο "αγαθός" διότι "αγαθός" είναι όπως λέει μόνο ο θέος. Γιατί;

«Η γνώση της άγνοιας είναι η αρχή της σοφίας»

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ελεύθερος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


537 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/11/2003, 18:26:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ελεύθερος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαραυγή, ένα αστειάκι σου κάναμε καλέ. Πήρες μπουρλότο;
Συγγνώμη
Αν θες συζήτηση δίχως τσακωμούς, εδώ είμαι. Αλλά εξηγήσου καλύτερα τι εννοείς με κείνο το στεντόριο μύνημα σου.
Και είπαμε. Τα ρήματα μετά το εμείς και εσείς, καταλήγουν με έψιλο. Μη με τσατίζεις τώρα. Συγγνώμη ξανά.

Ελεύθερος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

beyond
Πλήρες Μέλος

Greece
1446 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/11/2003, 22:43:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους beyond  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος beyond  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
AΓΑΠΗΤΗ ΧΑΡΑΥΓΗ,ΓΙΑΤΙ ΤΟΣΗ ΑΓΑΝΑΚΤΗΣΗ ?
ΚΑΠΟΙΟΙ ΓΡΑΦΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ..ΕΙΣΑΙ Η ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΕΛΛΟΓΟ ΟΝ ?
ΔΙΑΒΑΣΕ ΤΑ,ΜΕΤΑ ΑΝΑΖΗΤΗΣΕ ΝΑ ΔΕΙΣ ΓΡΑΦΟΥΝ ΒΛΑΚΕΙΕΣ ? ΑΝ ΝΑΙ ΤΟΤΕ ΘΑ ΤΟ ΑΝΑΚΑΛΥΨΕΙΣ ΕΥΚΟΛΑ,ΣΤΗΝ ΣΗΜΕΡΙΝΗ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΗ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΦΘΟΝΑ ΜΕΡΗ ΟΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΔΙΑΣΤΑΥΡΩΣΕΙΣ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΖΕΙΣ..
ΑΝ ΠΑΛΙ ΔΕΙΣ ΟΤΙ ΜΕΣΑ ΣΤΑ ΓΡΑΦΟΜΕΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΛΗΘΕΙΕΣ ΤΟΤΕ ΨΑΞΕ ΑΚΟΜΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΩΣΤΕ ΕΣΥ ΝΑ ΓΙΝΕΙΣ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΚΑΙ ΣΦΑΙΡΙΚΕΣ ΓΝΩΣΕΙΣ..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Xaraugh
Μέλος 1ης Βαθμίδας

USA
107 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2003, 08:17:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Xaraugh  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημερα σε ολους σας και με ειρηνη και αγαπη στις ψυχες σας.
Μου γραφεις:
Χαραυγή, ένα αστειάκι σου κάναμε καλέ. Πήρες μπουρλότο;
Συγγνώμη
Αν θες συζήτηση δίχως τσακωμούς, εδώ είμαι. Αλλά εξηγήσου καλύτερα τι εννοείς με κείνο το στεντόριο μύνημα σου.
Και είπαμε. Τα ρήματα μετά το εμείς και εσείς, καταλήγουν με έψιλο. Μη με τσατίζεις τώρα. Συγγνώμη ξανά.

Αγαπητε Ελευθερε σε ευχαριστω για τα λογια σου και ηταν δικαιο απο μερουs σου να φερθειs ετσι ωραια. Παντωs ασχετα αν καταλαβεs δεν ημουν θυμωμενοs με κανεναν προσωπικα. Αλλωστε δεν εχω να χωρισω με κανεναν ουτε χωραφια ουτε τιποτα που να με κανουν εχθρο του.
Αλλα και δεν ειμαι διατεθειμενοs να γκρεμιζω, αλλα να κτιζω.
Φυσικα και δεν μου αρεσει να ερχομαι σε αντιπαραθεσειs σε θεματα πιστιs, το εχω τονισει και επανειλημμενα αυτο.
Εφτασα μεχρι το σημειο που να φερθω λιγο σκληρα στα λογια μου, αλλα αυτο με εκανε η αγαπη μου προs εσαs για να μην φαγωθειτε η παρασυρθειτε και αφισετε τον εαυτο σαs μονον σε φαγωμαρεs και ανατασειs του δακτυλου.
Να γιατι προκαλεσα και με εργα, γιατι σημερα ο κοσμοs ξερει μονον να κατακρινει! Παντωs η αληθεια ειναι οτι απο την Ελλαδα παλι θα αρχισουν ολα.
Προσοχη λοιπον ποιουs κατηγορουμε για Ελληνεs και ποιουs οχι!
Δεχομαι την συγγνωμη σου και σου ζητω και εγω απο μερουs μου.
Αυτα για τωρα και ευχομαι να εισε καλα οπωs και ολοι σαs γενικα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Girtos
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
617 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2003, 19:28:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Girtos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όσον αφορά το Ιησού μήπως ήταν εξωγήινη οντότητα που ήρθε στη γή προσπαθώντας να μας διδάξει άλλους πολιτισμούς?Αυτή δέν είναι δικιά μου διατύπωση αλλά είναι παρμένη απο βιβλία.Και θα σας πώ και κάτι άλλο:η περιγραφή της καταστροφής τον Σοδώμων και Γομώρων πιό πολύ θα παρέπεμπε σε πυρινικό πόλεμο παρά σαν καταστροφή που προήλθε απο θεία παρέμβαση.Οι στήλες του άλατος που έγιναν οι άπιστοι περιγράφει απόλυτα τις επιπτώσεις ενός πυρινικού ολοκαυτώματος.

gKΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2003, 20:00:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Girtos,

θα......σου την πέσουνε άσχημα φίλε μου!

Ας σοβαρευτούμε όμως. Ο αποκαλούμενος "Χριστός" είναι μία μυθική φιγούρα. ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΙΣΤΟΡΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΟ ΠΑΡΑ ΓΙΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΜΑ ΤΟΥ 2ΟΥ ΑΙΩΝΑ, ΠΟΥ ΚΑΤΑΣΤΑΛΑΞΕ ΜΥΘΙΣΤΟΡΗΜΑΤΙΚΑ ΣΤΑ ΥΠΟΓΕΙΑ ΤΩΝ ΜΟΝΑΧΩΝ ΤΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΕΙΑΣ ΘΡΗΣΚΕΙΑΣ.

Δέν υπάρχει για παράδειγμα, ΟΥΤΕ ΕΝΑΣ "ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΟΣ" ΤΑΦΟΣ ΠΟΥ ΝΑ ΚΑΤΑΤΑΣΣΕΤΑΙ ΠΡΙΝ ΤΟ 150μ.χ.

Το όνομα αυτό ενσωματώθηκε στην εβραϊκή αίρεση (εβραίοι ξεκίνησαν την ιστορία της απόσχισης αυτής, και εβραίοι την μετέφεραν στούς υπολοίπους. Απλά και αληθινά.) ΠΟΛΥ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΥΠΟΤΙΘΕΜΕΝΗ "ΣΤΑΥΡΩΣΗ" η ΤΗΝ ΕΠΙΣΗΣ ΥΠΟΤΙΘΕΜΕΝΗ ΑΡΧΙΚΗ ΑΠΟΔΟΧΗ ΚΑΙ ΕΞΑΠΛΩΣΗ.

Είναι, απλά και ξεκάθαρα, ΟΤΙ ΕΣΥ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ. Το ίδιο γίνονταν παλαιότερα και με άλλες θεότητες. Όσο "αληθινός" είναι π.χ. ο Δίας ή ο Μίθρας, άλλο τόσο είναι και ο "Χριστός" (δηλαδή η ελεύθερη μετάφραση της εποχής εκείνης στα ελληνικά για την εβραϊκή λέξη Messiah).

Όλα τα άλλα, ΕΥΣΕΒΕΙΣ ΠΟΘΟΙ!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2003, 20:07:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όσο για την........αγιοσύνη και τα άλλα σχετικά, ρίξτε μιά ματιά στίς εξελίξεις που διαδραματίζονται μεταξύ του παπαδαριού (Φανάρι και Αρχιεπίσκοπος), και βγάλτε τα συμπεράσματα σας!

Το ΠΟΣΟ τούς ενδιαφέρει η............πνευματικότητα και η...αναζήτηση του Θείου (!), φαίνεται απο την ΚΟΣΜΙΚΗ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑ ΠΟΥ ΔΙΕΚΔΙΚΟΥΝΕ ΣΑΝ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ!

Η μάσα φίλε μου ήτανε ΑΝΕΚΑΘΕΝ το ζητούμενο. Τα υπόλοιπα εύηχα λογάκια είναι για........το ποίμνιο!

Τόσο καλά.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

beyond
Πλήρες Μέλος

Greece
1446 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2003, 00:33:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους beyond  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος beyond  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Schwabe ΓΡΑΦΕΙΣ:

"Όσο για την........αγιοσύνη και τα άλλα σχετικά, ρίξτε μιά ματιά στίς εξελίξεις που διαδραματίζονται μεταξύ του παπαδαριού (Φανάρι και Αρχιεπίσκοπος), και βγάλτε τα συμπεράσματα σας!

Το ΠΟΣΟ τούς ενδιαφέρει η............πνευματικότητα και η...αναζήτηση του Θείου (!), φαίνεται απο την ΚΟΣΜΙΚΗ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑ ΠΟΥ ΔΙΕΚΔΙΚΟΥΝΕ ΣΑΝ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ!

Η μάσα φίλε μου ήτανε ΑΝΕΚΑΘΕΝ το ζητούμενο. Τα υπόλοιπα εύηχα λογάκια είναι για........το ποίμνιο!"

ΠΑΝΩ ΣΕ ΑΥΤΟ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΑΚΟΥΣΩ ΠΟΙΟΣ ΔΙΑΦΩΝΕΙ (ΜΕ ΤΗΝ ΥΠΟΣΗΜΕΙΩΣΗ ΒΕΒΑΙΑ,ΟΤΙ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΙ,ΑΓΑΘΟΙ,ΜΕ ΚΑΛΕΣ ΠΡΟΘΕΣΕΙΣ ΑΝΘΡΩΠΟΙ,ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΠΑΝΤΟΥ...),ΟΤΙ ΣΥΝΟΛΙΚΑ ΣΑΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΚΑΠΩΣ ΕΤΣΙ ΕΞΕΛΙΧΤΗΚΕ Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ (ΔΥΤΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΑΤΟΛΙΚΗ)
ΕΓΩ ΕΑΝ ΕΙΜΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΣ ΦΑΝΑΤΙΚΟΣ ΥΠΟΣΤΗΡΙΚΤΗΣ ΤΩΝ ΛΟΓΩΝ ΤΟΥ ΙΗΣΟΥ ΘΑ ΗΜΟΥΝ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΕΞΟΡΓΙΣΜΕΝΟΣ ΜΕ ΤΗΝ ΥΠΟΚΡΙΣΙΑ,ΤΑ ΨΕΥΔΗ,ΤΗΝ ΜΙΚΡΟΤΗΤΑ,ΤΗΝ ΑΠΛΗΣΤΙΑ,ΤΗΝ ΑΠΑΝΘΡΩΠΙΑ,ΤΗΝ ΚΤΗΝΩΔΙΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΝΑ ΕΠΙΔΕΙΞΟΥΝ ΟΙ 2 ΜΕΓΑΛΕΣ ΕΚΚΛΗΣΙΕΣ.ΜΕ ΜΠΡΟΣΤΑΡΗ ΤΗΝ ΚΑΘΟΛΙΚΗ ΚΑΙ ΑΞΙΑ ΑΝΤΙΠΟΛΙΤΕΥΣΗ ΤΗΝ ΟΡΘΟΔΟΞΗ..

Ήρθα, είδα, νίκησα, είπε ο στρατηγός. Ανέβηκες, ξεκίνησες, έφτασες! ώρα να κατεβείς! λέει ο φιλόσοφος

Edited by - beyond on 06/11/2003 00:40:53Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Girtos
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
617 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2003, 10:29:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Girtos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ φίλε Schwabe.Σωστές οι απόψεις σου δέ λέω αλλά έχετε μάθει να ακολουθείτε μία οδό χωρίς να ακούτε και άλλες απόψεις που μπορεί να΄είναι σωστές.Όσον αφορά την άποψή μου περι εξωγήινης υπόστασης του Χριστού καλό θα ήταν να διάβαζες και κανένα βιβλίο πάνω σε αυτό αυτο το θέμα.Όλα αυτά τα γράφει ο BERLITZ στο βιβλίο του <<Η άγνωστη ιστορία των ανθρώπων>>.Εγώ ο ίδιος είμαι υποστηρικτής της άποψής σου αλλά άν διαβάσεις αυτά που λέει ο άνθρωπος στο βιβλίο του θα πάθεις πλάκα.Και τον υποστηρίζουν και άλλοι συγγραφείς.Αυτά για την ώρα.

gKΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2003, 11:07:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Girtos,

δέν αμφέβαλα φίλε για τις πηγές σου λέγοντας "να σοβαρευτούμε", αλλά εννούσα γενικότερα ως πρός την απάντηση στην στημένη χριστολογία.

Δέν το γνωρίζω το θέμα που ανέφερες.


Νά'σαι καλά.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

b.d
Νέο Μέλος

Greece
6 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2003, 10:55:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους b.d  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΠΑΛΙ.ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΟΥ ΙΗΣΟΥ ΕΓΩ ΕΘΕΣΑ ΩΣ ΕΡΩΤΗΜΑ ΤΗΝ ΘΕΙΚΗ ΠΛΕΥΡΑ ΤΟΥ ΙΗΣΟΥ.ΑΠΛΑ ΠΑΡΑΔΕΚΤΗΚΑ ΟΤΙ Ο ΙΗΣΟΥΣ ΗΤΑΝ ΙΣΤΟΡΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΟ,ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΑΠΟΚΛΕΙΟΥΜΕ ΒΕΒΑΙΑ ΟΤΙ Ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΗΤΑΝ ΕΞΩΓΗΙΝΟΣ.ΑΝ ΥΠΟΘΕΣΟΥΜΕ ΟΤΙ Η ΜΑΡΙΑ ΓΕΝΝΗΣΕ ΤΟΝ ΙΗΣΟΥ ΠΑΡΘΕΝΑ ΤΟΤΕ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΑΣ ΠΑΕΙ ΣΤΗΝ ΤΕΧΝΗΤΗ ΓΟΝΙΜΟΠΟΙΗΣΗ,ΠΟΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΤΟΤΕ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΕΙ ΩΣ ΕΞΩΓΗΙΝΗ.ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΠΑΡΑΔΕΧΟΜΑΙ ΟΤΙ Ο ΙΗΣΟΥΣ ΥΠΗΡΞΕ.ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΑΚΡΙΒΩΣ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΜΕ ΤΟΝ ΙΗΣΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ ΚΑΙ Ο ΝΕΡΩΝ.ΣΥΜΠΤΩΣΗ Ε?
ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΦΑΓΗ ΤΟΥ ΗΡΩΔΗ ΤΙΣ ΗΜΕΡΕΣ ΕΚΕΙΝΕΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΜΥΘΟΣ ΠΟΥ ΠΕΡΑΣΕ ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΗΣ ΘΡΗΣΚΕΙΑΣ ΜΑΣ.ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΛΑ ΤΕΤΟΙΑ ΘΕΜΑΤΑ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΠΟΥ ΑΦΗΝΟΥΝ ΑΝΑΠΑΝΤΗΤΑ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΚΑΚΗΣ ΓΡΑΦΗΣ ΤΩΝ ΠΗΓΩΝ ΠΟΥ ΤΑ ΠΕΡΙΕΧΟΥΝ.ΑΥΤΟ ΑΦΟΡΑ ΤΑ ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ.ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΜΟΥ ΕΡΩΤΗΜΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΙΗΣΟΥΣ ΕΙΧΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗ ΜΑΓΕΙΑ?ΣΙΓΟΥΡΑ Η ΜΑΓΕΙΑ ΠΡΟΥΠΗΡΧΕ ΑΥΤΟΥ.ΤΗΝ ΕΦΑΡΜΟΣΕ?ΚΑΙ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΜΟΥ,ΑΝ ΚΑΙ ΘΑ ΘΕΩΡΗΘΕΙ ΕΝΤΕΛΩΣ ΚΟΥΤΟ ΚΑΙ ΒΛΑΣΦΗΜΟ ΑΠΟ ΜΕΡΙΚΟΥΣ,Ο ΙΗΣΟΥΣ ΑΝΑΣΤΗΘΗΚΕ Η΄ ΤΟ ΣΩΜΑ ΤΟΥ ΜΕΤΑΦΕΡΘΗΚΕ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΕΜΠΙΣΤΟΥΣ ΤΟΥ ΣΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΗΣ ΕΚΠΛΗΡΩΣΗΣ ΤΩΝ ΟΣΩΝ ΕΙΧΕ ΠΡΟΛΕΓΕΙ Ο ΙΔΙΟΣ?
ΠΙΣΤΕΥΩ ΕΠΙΣΗΣ ΟΤΙ Η ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ <<ΚΑΤΑ ΙΩΑΝΝΟΥ>> ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΦΗΤΙΚΟ ΚΕΙΜΕΝΟ ΑΦΟΥ ΑΝΑΦΕΡΟΤΑΝ ΣΕ ΓΕΓΟΝΟΤΑ ΠΟΥ ΕΙΧΑΝ ΓΙΝΕΙ 30 ΧΡΟΝΙΑ ΠΡΙΝ.ΑΥΤΟ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΠΡΟΦΗΤΕΙΑ ΠΕΡΙ ΠΥΡΠΟΛΗΣΗΣ ΤΗΣ ΡΩΜΗΣ.
ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΑΠΟΚΑΛΥΨΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ ΤΟΥ ΙΗΣΟΥ ΕΓΙΝΑΝ ΑΠΟ ΤΟΝ ΣΥΓΓΡΑΦΕΑ ROBERT AMBELAIN KAI ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΕΣ ΜΟΥ ΑΠΟΨΕΙΣ,ΕΓΩ ΑΠΛΑ ΤΙΣ ΣΥΜΜΕΡΙΖΟΜΑΙ ΔΙΧΩΣ ΝΑ ΕΧΕΙ ΧΟΡΤΑΣΕΙ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑ ΜΟΥ ΩΣΤΕ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ ΝΑ ΨΑΧΝΩΜΑΙ.ΚΑΘΕ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΤΑ ΔΙΚΑ ΤΟΥ ΠΙΣΤΕΥΩ ΚΑΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΕΛΠΙΖΕΙ ΣΕ ΟΤΙ ΓΕΜΙΖΕΙ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΤΟΥ.ΔΕΧΟΜΑΙ ΜΕ ΑΝΥΠΟΜΟΝΗΣΙΑ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΠΙΘΑΝΕΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΩΣΤΕ ΜΕΡΙΚΕΣ ΑΠΟ ΑΥΤΕΣ ΝΑ ΑΝΟΙΞΟΥΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΔΡΟΜΟ ΕΡΕΥΝΑΣ.ΑΥΤΑ ΩΣ ΠΡΟΣ ΕΜΕΝΑ,ΦΤΑΝΕΙ ΠΙΣΤΕΥΩ...
ΧΑΙΡΕΤΩ ΣΑΣ ΦΙΛΟΙ ΚΑΙ ΦΙΛΕΣ ΜΟΥ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ryche
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1765 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2003, 15:56:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ryche  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
γεια σας φιλοι μου...
η ταπεινη μου γνωμη λεει οτι αυτο που γινεται σε αυτο το τοπικ
δεν ειναι τιποτα αλλο παρα η μελετη του τι ειναι ο Ιησους για τους αλλους...αν ειχε θεικη υποσταση...κτλ...
μα εχετε σκεφτει ποτε ανεπιρεαστοι τι ειναι Εκεινος μεσα σας?
χωρις ιστορικο υποβαθρο,χωρις γνωμες αλλων,ανακαλυψεις αλλων?
τα λογια Του?τις πραξεις του?...χωρις να βαλετε την εθνικοτητα του μεσα και χωρις την χτισμενη πιστη σας απο την προσχολικη σας ηλικια;
κατ εμε ειναι κατι που πρεπει να γινεται καθημερινα...
για να καταλαβουμε οτι δεν υπαρχουν χριστιανοι σημερα ουτε ποτε υπηρξαν παρα ελαχιστες εξαιρεσεις...
και αυτοι που ειδαν τον δρομο που εδειχνε ο Χριστός μετα απο λιγο σταματησαν να ειναι χρισστιανοι και γιναν ΕΑΥΤΟΙ!!!
ΦΩΤΙΣΤΗΚΑΝ!
σταματηστε να δινετε ονοματα στο θεο,στο απολυτο...εναι τουλαχιστον ασκοπο...
φιλοι μου καλησπερα σας...


ειμαι το πτωμα του χθεσινου μου εαυτου...
ειμαι η νεκρη γνωμη που ειχα χθες και αλλαξε...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2003, 17:57:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλτατε b.d,

Το θέμα του Ιησού του ζηλωτή, είναι μία ιστορία η οποία τους πρώτους τουλάχιστον δύο αιώνες μ.Χ. ΔΕΝ ΠΡΟΚΑΛΟΥΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΠΙΣΤΟ ΤΗΣ ΑΙΡΕΣΗΣ ΑΥΤΗΣ. Πολύ αργότερα, όταν δημιουργήθηκε ο «επίγειος» μύθος του Ιησού, προστέθηκαν καθώς και αφαιρέθηκαν τα απαραίτητα συγγράμματα. Τους πρώτους ΔΥΟ ΑΙΩΝΕΣ δεν υπάρχει καμία αναφορά για………άμωμο σύλληψη, παρθένο Μύριαμ, προβατάκια και άστρα που λοξοδρόμησαν……….!!!

Βέβαια, δεν έλειψαν και οι ετσιθελικές αρπαγές συγγραμμάτων και άσχετων αναφορών, προκειμένου να δώσουνε κάποια ιστορική βάση στα αυθαίρετα τους συμπεράσματα.

Για να αντιληφθούμε όμως καλύτερα τους τρόπους και τους μηχανισμούς πλαστογράφησης και παραπληροφόρησης που χρησιμοποίησαν ώστε να δώσουνε «στοιχεία» στο κατασκεύασμα τους, ας πάρουμε μία μικρή γεύση:

Το 1920 πχ ανακαλύφθηκε στη Φιλαδέλφεια της Αιγύπτου κάποιος πάπυρος, ο οποίος περιείχε ένα διάταγμα του αυτοκράτορα Κλαύδιου με χρονολογία 41μχ.
Το διάταγμα αυτό ήταν σχετικό με τις συγκρούσεις που εξελίσσονταν τότε στην Αλεξάνδρεια ανάμεσα στους Εβραίους και στους Έλληνες (πάει μακριά η βαλίτσα…..), και απειλούσε πως οι εβραίοι θα τιμωρηθούνε αυστηρά διότι «έφεραν σε ολόκληρο τον κόσμο μια κάποια αρρώστια».

Αυτό λοιπόν, το ΙΣΤΟΡΙΚΑ ΑΔΙΑΜΦΙΣΒΗΤΗΤΟ ΕΥΡΗΜΑ, στάθηκε ΑΡΚΕΤΟ (!!) σε πολλούς Γάλλους και Ιταλούς (χριστιανούς) ιστορικούς να διακηρύξουνε πως το διάταγμα του Κλαύδιου ήταν μία ΞΕΚΑΘΑΡΗ (!) απόδειξη για τη διάδοση του………………Χριστιανισμού κατά το πρώτο μισό του πρώτου αιώνα!!!!

Τις ταραχές αυτές που δημιουργούσανε οι υπόδουλοι εβραίοι (…κάπου φυσικό θα λέγαμε) τις περιγράφει επίσης και ο Φίλων ο Αλεξανδρινός. Με την μοναδική «λεπτομέρεια» ότι στην περιγραφή του ΔΕΝ ΒΡΙΣΚΟΥΜΕ ΛΕΞΗ, ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΕΝΑΝ ΥΠΑΙΝΙΓΜΟ ΓΙΑ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΥΣ! Όπως επίσης ΔΕΝ ΒΡΙΣΚΟΥΜΕ κανέναν σχετικό υπαινιγμό στο διάταγμα του Κλαύδιου……………

Κάπως έτσι δικαιολογούνε τα «στοιχεία» που κατά καιρούς παρουσιάζουνε στο ευκολόπιστο τους ποίμνιο. Πιάνουνε ένα ΑΣΧΕΤΟ ιστορικό στοιχείο, του δίνουνε την……..χριστιανική ερμηνεία (ενδεχομένως με την βοήθεια της χάρης του………. Αγίου Πνεύματος???) και όπου βρούνε κάποιον κυνηγημένο και κατατρεγμένο, τσούπ σου λένε, να ένας κυνηγημένος ΚΑΛΟΣ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ!!!

Ξεκάθαρα: δεν υπάρχει ΟΥΤΕ ΕΝΑ ΙΣΤΟΡΙΚΟ ΣΤΟΙΧΕΙΟ ΤΟΥ ΥΠΟΤΙΘΕΜΕΝΟΥ ΕΝΣΑΡΚΩΜΕΝΟΥ ΥΙΟΥ, όπως επίσης δεν υπάρχει ΚΑΝΕΝΑ ΣΤΟΙΧΕΙΟ για οποιαδήποτε «χριστιανική» δράση έως τα μέσα του 2ου αίωνα.

Οι σταυροί και τα σύμβολα (αγία τριάδα κτλ) δημιουργήθηκαν από τους ευφάνταστους μοναχούς του δόγματος ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΤΡΙΤΟ ΑΙΩΝΑ μχ!!!!!



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

b.d
Νέο Μέλος

Greece
6 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2003, 02:46:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους b.d  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΣΥΜΦΩΝΟ ΣΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΣ ΦΙΛΕ SCHWABE AN KAI KAΠΩΣ ΜΕ ΕΝΚΡΑΤΕΙΑ ΔΙΟΤΙ ΑΦΟΥ ΞΕΡΟΥΜΕ ΟΤΙ ΕΙΧΕ ΔΙΔΥΜΟ ΑΔΕΛΦΟ ΑΡΑ ΥΠΗΡΞΕ ΚΑΙ ΕΙΧΕ ΓΕΝΝΗΘΕΙ ΩΣ ΙΣΤΟΡΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΟ.ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΕ ΚΑΙΕΙ ΕΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΑΡΑΚΑΤΩ:ΑΠΟ ΤΑ 12 ΧΡΟΝΙΑ ΤΟΥ ΩΣ ΤΑ 33 ΤΟΥ ΠΟΥ ΠΕΘΑΝΕ ΤΙ ΕΚΑΝΕ ΑΥΤΟΣ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ?ΓΙΑΤΙ ΤΟΝ ΕΧΟΥΝ ΕΞΑΦΑΝΙΣΕΙ ΑΠΟ ΠΑΝΤΟΥ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΧΡΟΝΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟ ΤΟΥ?ΤΕΛΙΚΑ ΕΙΧΕ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΜΑΓΕΙΑ ΠΟΥ ΟΝΟΜΑΖΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΑΠΛΑ ΟΙ ΜΕΤΑΓΕΝΝΕΣΤΕΡΟΙ ΤΟΥ ΤΟ ΑΠΟΣΙΩΠΟΥΣΑΝ ΕΠΕΙΔΗ ΗΤΑΝ ΘΑΝΑΣΙΜΗ ΠΡΑΞΗ ΟΠΩΣ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ Η΄ ΤΕΛΙΚΑ ΗΤΑΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΓΕΝΝΗΣΗ <<ΥΙΟΣ ΘΕΟΥ>>?ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΕΝΑΣ ΘΕΟΣ ΑΓΑΘΟΣ ΚΑΙ ΦΙΛΕΣΠΛΑΧΝΟΣ ΝΑ ΑΦΗΝΕΙ ΤΟΝ ΛΑΟ ΤΟΥ ΝΑ ΤΑΛΑΙΠΩΡΕΙΤΑΙ ΤΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΕΠΙΖΗΤΩΝΤΑΣ ΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΤΟΥ...ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΗΤΑΝ ΥΙΟΣ ΘΕΟΥ ΓΙΑΤΙ 2000 ΧΡΟΝΙΑ ΜΕΤΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΜΑΘΕΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΠΑΤΕΡΑ ΤΟΥ ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΤΟ ''ΓΧΒΕ''?ΜΗΠΩΣ Ο ΘΕΟΣ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΝΩΤΕΡΟ ΟΝ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΤΕΛΕΙΣ ΚΑΙ ΥΠΟΛΟΓΟ ΣΤΟΝ ΑΛΗΘΙΝΟ ΚΑΙ ΥΠΕΡΤΑΤΟ ΘΕΟ ΤΟΥ ΟΠΟΙΟΥ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΜΑΘΕΥΤΕΙ ΠΟΤΕ,ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΒΕΒΑΙΑ....ΓΙΑ ΣΚΕΦΤΕΙΤΕ ΤΟ ΛΙΓΑΚΙ...ΞΑΝΑΓΥΡΙΖΟΥΜΕ ΣΕ ΜΙΑ ΜΟΡΦΗ 12θεου ΠΙΣΤΕΥΩ.ΔΕΝ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΠΕΡΙΕΡΓΟ?ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΣΑΣ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΜΗΠΩΣ ΜΠΟΡΕΣΟΥΜΕ ΝΑ ΞΕΚΑΘΑΡΙΣΟΥΜΕ ΚΑΤΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ...ΧΑΙΡΕΤΩ ΣΑΣ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2003, 23:13:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
b.d,

η περίπτωση του αδελφού ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΜΕ ΤΟΝ ΙΗΣΟΥ ΤΩΝ ΙΟΥΔΑΙΟΧΡΙΣΤΙΑΝΩΝ ΠΛΑΣΤΟΓΡΑΦΩΝ ΜΟΝΑΧΩΝ. Τ Ι Π Ο Τ Α.

"Εκείνος" ήτανε ενας ζηλωτής απο ΤΑ ΓΑΜΑΛΑ, του οποίου τον πατέρα τον σταύρωσαν οι Ρωμαίοι για πολιτικές αναταραχές, (για....ψάξτο αυτο το χωριό σε κανέναν χριστιανικό χάρτη....αν το βρείς ΘΑ'ΣΑΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΛΙΓΟΥΣ!) ο οποίος προσπαθούσε να απελευθερώσει τον λαό του. Και καλά έκανε!

Αυτά που γράφουνε μετα απο κάτι αιώνες (!) οι υποτελείς και γλοιώδεις μοναχοί της ΝΕΑΣ ΘΡΗΣΚΕΙΑΣ (αυτό να το τονίσουμε: ΝΕΑΣ ΘΡΗΣΚΕΙΑΣ!) είναι απλά τα γούστα της Κωνσταντίνειας πολιτικής του επίσης χυδαίου "ΕΝ ΤΟΥΤΟ ΝΙΚΑ".

Εδώ οι άνθρωποι ΔΕΧΘΗΚΑΝ ΑΠΟ ΕΝΑΝ ΑΛΟΘΡΗΣΚΟ ΡΩΜΑΙΟ ΣΦΑΓΕΑ ΝΑ ΤΟΥΣ ΕΠΙΒΑΛΕΙ ΤΟ........................ΣΥΜΒΟΛΟ ΤΗΣ ΘΡΗΣΚΕΙΑΣ ΤΟΥΣ, ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΣΥΖΗΤΟΥΝΕ ΓΙΑ "ΥΙΟ ΘΕΟΥ" ΚΑΙ ΠΡΑΣΙΝΑ ΑΛΟΓΑ!!

Και απο τότε.............χορεύει το παπαδαριό στα κεφάλια μας!!

Απλά, απο το πολύ κόψε ράψε, κάπου δέν τους βγήκε. Βλέπεις, η αλήθεια ΠΑΝΤΑ ΘΡΙΑΜΒΕΥΕΙ!!!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Skorpina
Μέλος 2ης Βαθμίδας


236 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2003, 15:48:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Skorpina  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαιρετω τον γνωστη των παντων Schwabe!Αληθεια,εσυ αδικεισαι με τοσες αληθειες που μας εχεις ανακαλυψει επρεπε καποιος αρμοδιος να σχοληθει με την περιπτωση σου και να αξιοποιησει το φαινομενο της αληθειας που σου αποκαλυπτεται καθε τοσο.

Αληθεια μηπως ξερεις που γεννηθηκε ο Ομηρος;

Μονο εσυ μπορει να ξερεις την αληθεια δεν μπορει...

Οι υπολοιποι απλα πλανωνται στο σκοταδι τους

b.d μου εχει κανει εντυπωση που ανοιξες ενα τοπικ σαν νεος και αμαθης γι'αυτο και μεσα στην αμαθεια σου δεχεσαι τον Schwabe ως φως της αληθειας!

Εχω κουραστει να απανταω συνεχεια σε πραγματα που εχω ξαναπει αλλα ας το κανω για μια ακομη φορα!

Γιαχβε στα ιουδαικα θα πει ο Ων στα ελληνικα.Ο Δημιουργος λοιπον και Πατερας δεν εχει ονομα ειναι απλα ο Ων!Ο Χριστος ειναι ο Λογος του Θεου και ειπε πως οταν καποιος θελει να επικαλεσθει τον Πατερα μπορει να το κανει μεσω του δικου Του ονοματος!

Τωρα γιατι ανεφερες εξωγηινους και 12θεο δεν θα το σχολιασω!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2003, 16:38:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Skorpina,

αντί να πετάς ΤΟΥΒΛΑ, γιατί δέν παραθέτεις τα δικά σου στοιχεία? Αν κάνεις κλίκ στην "ευσεβή" ιστοσελίδα που μας παροτρύνεις, σίγουρα θα βρείς πολλά! Η όχι?

Και για να σε διευκολύνω, επειδή απο την πολλή κατήχηση αφομοίωσες και την....ορολογία του παπαδαριού, και παντού βλέπεις "αλήθειες" και "αποκαλύψεις" (!): δέν....ανακαλύπτω αλήθειες, με αυτές έχετε εσείς ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ ΜΕ ΤΟΝ...."ΛΟΓΟ" ΤΟΥ ΓΙΑΧΒΕ, αλλά απλά ΙΣΤΟΡΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ.

Να στο ξαναπώ? Ι Σ Τ Ο Ρ Ι Κ Α Σ Τ Ο Ι Χ Ε Ι Α.

Αν λοιπόν θέλεις να πείς κάτι, είμαι όλος αυτιά. Αν θέλεις να ξεφουρνίσεις τις μεταφυσικές σου αμπελοφιλοσοφίες.......sorry!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Skorpina
Μέλος 2ης Βαθμίδας


236 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2003, 16:51:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Skorpina  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μην μου συγχυζεσαι...δεν κανει!!!

Εγω λεω τα πραγματα με το ονομα τους!Εσυ εισαι αυτος που επικαλειται την αληθεια διαρκως με την δικη σου λογικη...

Αν σε ενοχλουν οι μεταφυσικες ανησυχιες τοτε με συγχωρεις αλλα θα πρεπει να αλλαξεις forum η να δημιουργησεις ενα δικο σου,να γραφεις ο,τι θελεις και να μην αντιδρα κανεις...

Τα δικα μου ιστορικα στοιχεια μονο εσυ εθελοτυφλεις και δεν τα βλεπεις.Το εκανες και στο παρελθον αλλωστε να παρουσιαζεις μονο ο,τι σε συμφερει...

Περαστικα...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2003, 17:02:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Skorpina, καημένη Skorpina!

Αν πιστεύεις ότι...........εκνευρίζομαι (!), πέφτεις πολυυυυυυυ έξω.

Να εκνευριστώ τάχα ΜΕ ΤΙ? Ρίξε κανένα ΤΕΚΜΗΡΙΩΜΕΝΟ στοιχείο, και πού ξέρεις, ίσως γίνει.


Εως τότε..............Shalom και την σκέψη σου ΠΑΝΤΑ στραμμένη στο ουράνιο.........ΙΣΡΑΗΛ!

Όλοι οι υπόλοιποι, στραμμένοι στην αναζήτηση ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ και του....ΟΛΥΜΠΟΥ ΤΗΣ ΓΝΩΣΗΣ!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2003, 17:08:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το να μελετήσει κανείς την Βίβλο ως ιστορικό και θρησκευτικό ντοκουμέντο δεν νομίζω οτι είναι αρκετό.
Το οτι η Καινή Διαθήκη αποτελεί μία εμπεριστατωμένη ιστορικοθρησκευτική τοποθέτηση του λαού του Ισραήλ αυτό δεν σημαίνει οτι γίνεται σαφώς δεκτή και για τον υπόλοιπο κόσμο.

Φαίνεται λοιπόν οτι το φαινόμενο το μονοθεισμού δεν ήταν προνόμιο των Ισραηλιτών.
Η αρχή της δημιουργίας του κόσμου απο εναν Δημιουργό άυλο έχει βαθιά τις ρίζες του ίσως εκατοντάδες χιλιάδες χρόνια πρίν.
Ο Ερμητισμός κάνει την εμφανισή του απο τους αρχαίους Ελληνες φιλόσοφους προσπαθώντας να ερμηνεύσουν φιλοσοφικές απόψεις οι οποίες πηγάζουν σχεδόν απο τις ιδιες πηγές που πηγάζουν οι αρχές της Βιβλικής της Ζωροαστρικής φιλοσοφίας καθώς και των κειμένων του Ερμή του Τρισμέστου.

Οι αρχές της φιλοσοφίας αυτής ίσως να πηγάζουν όλες απο την ιδια πηγή.
Οσα χρόνια και αν πέρασαν , όσες χιλιάδες χρόνια και να πέρασαν οσο και η τεχνολογία και να προχώρησε οι αρχές αυτές παραμένουν ίδιες.

Τι είναι αυτό που μπορεί να συζητούσε ο Ιησούς σε ηλικία 10 ετών με τους Ιερείς ωστε να τους αφήσει κατάπληκτους για τις γνώσεις που κατείχε.
Απο που απέκτησε αυτές τις γνώσεις και μάλιστα σε μία τόσο μικρή ηλικία.
****
``Στην αρχή υπήρχε ο θεός και η ύλη . Το πνεύμα βρισκόταν μαζί με την ύλη, ή καλύτερα μέσα στην ύλη αλλά δεν ήταν το ίδιο με εκείνο που βρισκόταν στο θεό, δηλαδή δεν ήταν η αρχή με την οποία δημιουργήθηκε ο κόσμος``.....

«Ο Κύριος και δημιουργός όλων των αιώνιων σωμάτων, αφού μία φορά δημιούργησε, δεν ξαναδημιούργησε ούτε δημιουργεί Όσο για το δικό μας δημιουργό επειδή είναι σε σώμα, αφού μας δημιούργησε, δημιουργεί πάντα και θα δημιουργεί σώματα, θνητά και διαλυτά. Διότι δεν είναι θεμιτό σε αυτόν να μιμείται το δημιουργό του, πράγμα εξάλλου αδύνατο. Διότι εκείνος έκανε τα πλάσματά του από την πρωταρχική ουσία, που είναι ασώματη, ο άλλος έπλασε εμάς από την σωματοποίηση που ακολούθησε.»
****
Τα λόγια αυτά ήταν αρκετά που μπορει ο Ιησούς να ειπε στους Ιερείς με τη διαφορά οτι τα λόγια αυτά εχουν ειπωθεί αρκετές χιλιάδες χρόνια πρίν απο τον Ιησού. Λόγια σοφά αλλά και γνωστά στους ιερείς της εποχής αφού και στους ίδιους τα είχε μεταφέρει ο Μωυσής.
Ο Μωυσής είχε γεννηθεί και είχε ζήσει στην Αιγυπτο πατρίδα των ερμητικών κειμένων.
Η διαφορετική διαδρομή ομως του Ιησού είναι οτι αν και υπεργνώστης της αρχής της Δημιουργίας δημιούργησε νέες θεωρίες περί Δημιουργού καθώς και νέους τρόπους προσέγγισης προς Αυτόν.
allzzaro

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Skorpina
Μέλος 2ης Βαθμίδας


236 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2003, 17:11:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Skorpina  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στον ουρανο παντα και μονο παντα!

Το Ισραηλ ειναι ο εφιαλτης σου,εγω δεν ασχολουμαι μαζι του...

Το ποιος ειναι καημενος ασε να το κρινει καποιος αλλος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2003, 17:15:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτό λέω και γώ! Ας το κρίνει ο κόσμος. Και πίστεψε με....το κάνει!


Όσο για το ΙΣΡΑΗΛ, σίγουρα καταντάει για εναν ΕΛΛΗΝΑ εφιάλτης. Καλύτερα εφιάλτης λοιπόν, παρά...........ΠΑΤΡΙΔΑ!


Να την χαίρεστε!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Skorpina
Μέλος 2ης Βαθμίδας


236 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2003, 17:19:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Skorpina  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σε βολευει η παραπληροφορηση ε?

Ημουνα σιγουρη!

Και που εισαι?Επειδη δεν μπορω να σου αφιερωσω αυτο το ομορφο απογευμα,δεν θα συνεχισω να απανταω στα οσα ασχετα λες!Εχω και email ομως!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2003, 17:31:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Skorpina,

το αντίθετο. Βολεύει ΕΣΑΣ η μουγκαμάρα.

Αν δέν μπορείς, αστο το ρημάδι!


Έτσι και αλλιώς, με το συμπάθιο δηλαδή, δέν προσφέρεις και καμία ιδιαίτερα καλη υπηρεσία στο δόγμα σας.


Επομένως, απόλαυσε καλύτερα το (πραγματικά) ωραίο αυτό απόγευμα....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy