ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 - Κινηματογράφος -
 ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΚΟΥΖΙΝΑ ΚΑΙ ΑΛΧΗΜΕΙΑ....
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ryche
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1765 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2003, 20:22:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ryche  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΤΟ ΕΙΔΑ...
ΚΑΙ
ΕΝΙΩΣΑ ΠΟΛΛΑ...
ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΙΣΩΣ ΝΑ ΦΤΑΙΕΙ Η ΓΙΑΓΙΑ ΠΟΥ ΕΧΑΣΑ ΚΑΙ ΚΡΑΤΑΓΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΟΛΗ...
ΙΣΩΣ ΑΠΛΑ ΘΥΜΗΘΗΚΑ ΠΩΣ ΗΜΟΥΝ ΠΑΙΔΙ...
ΧΡΩΜΑΤΑ...
ΕΙΚΟΝΕΣ...
Η ΦΩΤΟ ΑΨΟΓΗ...
ΜΥΡΩΔΙΕΣ...ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ...
ΚΑΙ
ΟΙ ΝΟΜΟΙ ΤΟΥ ΕΡΜΗ ΣΕ ΠΛΗΡΗ ΑΠΟΔΟΣΗ...

Η ΤΑΙΝΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΛΧΗΜΕΙΑ...
ΔΕΙΤΕ ΤΗΝ ΚΑΙ ΕΛΑΤΕ ΕΔΩ ΝΑ ΤΑ ΠΟΥΜΕ...


ειμαι το πτωμα του χθεσινου μου εαυτου...
ειμαι η νεκρη γνωμη που ειχα χθες και αλλαξε...
omega
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
167 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2003, 22:02:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εκπληκτική ταινία.

Έχει περάσει πάρα πολύς καιρός που είδα τελευταία φορά τόσο καλή Ελληνική ταινία.

Τι να πρωτοαναφέρει κανείς , την εκπληκτική φωτογραφία μιας Κωνσταντινούπολης πλυμηρισμένη απο χρώματα, ήχους και μυρωδιές μιας άλλης Ελλάδας, ή τα μυνήματα που προσπαθεί να περάσει ο σκηνοθέτης σε άλλο επίπεδο.

Τελικά μήπως πρέπει να αναρωτηθούμε και εμείς, όπως ο πρωταγωνιστής, αν τα μπαχαρικά και γενικά κάποια φαγητά (κυρίως τα πικάντικα-καυτερά) ενεργοποιούν και κάποιες άλλες αισθήσεις εκτός απο την όσφρηση και την γεύση.

Αν και εγώ φίλη ryche δεν έχω καμμία σχέση με την Πόλη νομίζω οτι απο τώρα θα προγραμματίσω τις επόμενες διακοπές μου εκεί.
Και όπως λέει σε κάποιο σημείο ένας απο τους πρωταγωνιστές (Ιεροκλής Μηχαηλίδης), "την Κωνσταντινούπολη την λέγανε Πόλη γιατί ήταν και είναι η ομορφότερη πόλη του κόσμου".
Μην το χάσετε με τίποτα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ananasss
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2003, 23:51:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ananasss  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για την ταινία έχω ακούσει και διαβάσει τα καλύτερα!
Ανυπομονώ να τη δω!
Η Ιστανμπούλ είναι αγαπημένη πόλη, μαγική, ατμοσφαιρική...
ό,τι καλύτερο έχω επισκεφθεί μέχρι τώρα...

...και η πολίτικη κουζίνα... μμμμ...


ΚΑΝΕΝΑΣ δεν είναι ΑΝΩΤΕΡΟΣ από τον άλλο,
μπροστά στη ΖΩΗ και στο ΘΑΝΑΤΟ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
omega
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
167 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2003, 11:50:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ananasss:


quote:
Η Ιστανμπούλ είναι αγαπημένη πόλη,

Κωνσταντινούπολη είπαμε βρε ananasss!!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ananasss
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2003, 14:06:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ananasss  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

26 αιώνες ιστορίας...

Προ "Κωνσταντινούπολης" λεγόταν επί μια χιλιετία "Βυζάντιο"...

Εδώ και 450 χρόνια είναι "Ιστανμπούλ"...

Διαλέχτεεε...


ΚΑΝΕΝΑΣ δεν είναι ΑΝΩΤΕΡΟΣ από τον άλλο,
μπροστά στη ΖΩΗ και στο ΘΑΝΑΤΟ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Oannes
Πλήρες Μέλος

Greece
1162 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2003, 09:29:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oannes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ταινία με πολλούς συμβολισμούς (κυρίως)
συγκινησιακή φόρτιση
καταπληκτική φωτογραφία
σωστή δόση κινηματογραφικών εφέ, χωρίς υπερβολές
χιούμορ, τόσο ώστε να αποφορτίζει
κι ένα μεγαλειώδες φινάλε

Νομίζω οτι η ταινία αυτή θα παιχτεί με επιτυχία και στο εξωτερικό

Τη συνιστώ ανεπιφύλακτα... Νομίζω κανείς δεν θα «κλάψει» τα 7 ευρά


Ή ΘA BPOYME TO ΔPOMO Ή ΘA TON ΔHMIOYPΓHΣOYME
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
LOGOS
Μέλος 1ης Βαθμίδας


149 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2003, 18:47:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους LOGOS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πραγματικά άξια συγχαρητηρίων η ταινία γιατί νομίζω οτι εγκαινιάζει την είσοδο της Ελλάδας στον σύγχρονο κινηματογράφο.Αυτή η ταινία μπορεί να μας εκπροσωπήσει και σε ευρωπαικές αλλά και σε υπερατλαντικές σκοτεινές αίθουσες.Καταλητικό ρόλο έπαιξε η ενορχήστρωση της παραγωγής απο th Village Roadshow και φυσικά η συμμετοχή του Χωραφά ,ανθρώπων δηλαδή που έχουν γνώση κινηματογράφου.
Οι μέχρι τώρα ελληνικές ταινίες (Λαζόπουλου,Ρέπα-Παπαθανασίου) μετέφεραν την τηλεόραση στον κινηματογράφο γιατί οι άνθρωποι αγνοούν την τεχνογνωσία του σύγχρονου κινηματογράφου.Αυτό άλλωστε πιστοποιείται απο το γεγονός οτι την παραγωγή ανέλαβαν κανάλια τηλεόρασης (αντ1,μέγκα)που σαφώς δεν γνωρίζουν απο τεχνολογία κινηματογράφου.Συγχαρητήρια λοιπόν να δώσουμε στην συνεργασία και στη ζύμωση πρωτίστως ανθρώπων που ξέρουν καλύτερα κινηματογράφο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

LOGOS
Μέλος 1ης Βαθμίδας


149 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2003, 18:55:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους LOGOS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σε ότι αφορά το μήνυμα της ταινίας,νομίζω οτι θα μπορούσε να συνοψιστεί στο ότι πρέπει να γευόμαστε τη ζωή με όλες μας τις αισθήσεις.Ο ήρωας μπορεί να μην καταφέρνει να αποκτήσει τον έρωτα της ζωής του αλλά ο εγκληματισμός του στο να μπορεί να απορροφά τη ζωή με όλες του τις αισθήσεις του προσφέρει όλα εκείνα τα βιώματα ηδονής που τον ολοκληρώνουν σαν άνθρωπο και δεν τον καταρακώνουν ακόμα και μετά μια φαινομενική απογοητεύση.Το ότι η ταινία τελειώνει με τον ήρωα να περιβάλλεται απο το σύμπαν που αναδύεται απο τα μπαχαρικά του παππού του,μας μυεί στην γοητεία της κάθε στιγμής όταν αυτή φιλτράρεται απο όλες μας τις αισθήσεις.Κάθε στιγμή έχει και άρωμα και μυρωδιά εκτός απο εικόνα και ήχο....και είναι ένα συστατικό στη συνταγή της ευτυχίας μας.Άν μάθουμε να βιώνουμε την πραγματικότητα που μας περιβάλλει με όλες μας τις αισθήσεις τότε σίγουρα θα αποκτήσει άλλες διαστάσεις αλλά και άλλες προοπτικές.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Flawless
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
264 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2003, 20:10:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Flawless  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολύ καλή.
Ότι πρέπει για ένα ήρεμο απόγευμα.

‘’Ο ΘΑΝΑΤΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΜΟΝΟΣ ΣΟΦΟΣ ΣΥΜΒΟΥΛΟΣ ΠΟΥ ΔΙΑΘΕΤΟΥΜΕ’’

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Secondborn
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
410 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2003, 02:55:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Secondborn  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έμεινα άφωνος! Συγχαρητήρια ρε Ελλάδα! Τα κατάφερες και έβγαλες ένα κινηματογραφικό έπος. Κάτι μου λέει ότι μια καινούργια εποχή αρχίζει στον Ελληνικό κινηματογράφο... ίδωμεν!

Δεν άκουσα κανένα να αναφέρεται στην εξαίσια μουσική επένδυση της ταινίας που φέρει την υπογραφή της Ευανθίας Ρεμπούτσικα.

Ας μην αναφερθώ και στον εξαίσιο σκηνοθέτη-σεναριογράφο Τάσο Μπουλμέτη...γιατί μετά με το δίκιο σας θα αρχίσετε να πιστεύετε ότι παίρνω ποσοστά από την ταινία!

Μην το χάσετε! Τέτοιες ταινίες πρέπει να ανταμοίβονται από όλους μας! Αξίζει!

"Δώρο είναι οι καρδιές των ανθρώπων που ψάχνουν πέρα απο τον κόσμο και δε βρίσκουν ανάπαυση εντός του."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
bladerunner
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
391 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2003, 22:10:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους bladerunner  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλους....

Δηλαδή μπορούμε να πούμε ότι το γεγονός, ότι ήρθε στην Ελλάδα μια εταιρεία σαν την Village Roadshow, είναι από τα καλά της Παγκοσμιοποίησης;;; Απορία....

Το έργο δεν έχω καταφέρει να το δω ακόμη, αλλά με την πρώτη ευκαιρία ΕΦΥΓΑ ΓΙΑ ΣΚΟΤΕΙΝΗ ΑΙΘΟΥΣΑ!!!

-------------------------
Μώρε κάτι θέλει να μου πει η ζωή...... Αλλά τί είναι αυτό;;;;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Secondborn
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
410 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2003, 16:47:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Secondborn  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νομίζω πως ΝΑΙ! Μπορούμε να το πούμε αγαπητέ bladerunner!

ΤΡΕΧΑ γρήγορα σε αίθουσα!
Αναμένουμε τις εντυπώσεις σου εναγωνίως...

"Δώρο είναι οι καρδιές των ανθρώπων που ψάχνουν πέρα απο τον κόσμο και δε βρίσκουν ανάπαυση εντός του."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
snuk
Νέο Μέλος


7 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2003, 23:15:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους snuk  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
το οτι ηρθε η village roadshow δε σημαινει κατι και αν σημαινει αυτο ειναι οτι ηρθε για να κανει λεφτα.
Δε μπορω να καταλαβω τι σας αρεσε απο αυτη τη ταινια,τα κρυα αστεια,,τα αθλια 3d εφφε?ι ταινια σε πιεζει να γελασεις και την επομενη στιγμη να κλαψεις με διαφορα τεχνασματα.
Το sequel του peppermint οπου επαιζε παλι ο χωραφας
Δε μπορεσα να ταυτιστω με κανενα απο τα προσωπα της ιστοριας αλλα αυτο μπορω να το δικαιολογισω οτι ειμαι 20 αλλα θελω να πιστευω οτι μπορω να διακρινω μια ποιοτικη ταινια απο μια ταινια που βγηκε στις αιθουσες με τοση διαφημιση και τοσες καλες κριτικες απλα για να κοψει εισιτιρια.Anyway καλη προσπαθεια για την ελλαδα και χαλαλι τα 7 ευρω που εδωσα ,πιστευω οτι στο μελλον θα δουμε και κατι καλυτερο-εν αναμονη του Οξυγονου-.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

bladerunner
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
391 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/11/2003, 21:37:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους bladerunner  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μια αίσθηση νοσταλγίας...

Μια εποχή Ανθρώπων που δεν ξανάρχεται.....

Η Πόλη στα χρώματα της ώχρας .....

Γεγονότα που χάραξαν την ζωή ενός ανθρώπου και την ιστορία δύο λαών....

Γέλιο και δράμα στην σωστή αναλογία. Την αναλογία της ζωής....

Μυρωδιές και ευωδιές που διαπερνάνε την οθόνη και τυλίγουν τον θεατή αισθαντικά...

Ένα φινάλε, απόλυτης ποιητικής απόδοσης....

Όλα αυτά, φίλοι μου, είναι η Πολίτικη Κουζίνα....

Εύγε....


Υ.Γ.: Η θεία με το Parkinson είχε τρελό γέλιο
Υ.Γ.2: Καλού κακού, πάρτε χαρτομάντιλα μαζί σας (χρειάστηκα σε 2 σκηνές και δεν είχα... )

Α! Και μην κανονίσετε τίποτα για μετά την σινεθέαση. Θα θέλετε να φάτε επειγόντως....


-------------------------
Μώρε κάτι θέλει να μου πει η ζωή...... Αλλά τί είναι αυτό;;;;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ryche
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1765 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/11/2003, 22:28:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ryche  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Γέλιο και δράμα στην σωστή αναλογία. Την αναλογία της ζωής....



γεια σου φιλε μου...
εγραψες πολλα ομορφα πραγματα μα θα μεινω στο παραπανω...
Την αναλογια της ζωης...
Ή
την σωστη ποσοτητα αλατιου στην ζωη μας...

φιλε bladerunner
φως σου ευχομαι...


ειμαι το πτωμα του χθεσινου μου εαυτου...
ειμαι η νεκρη γνωμη που ειχα χθες και αλλαξε...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Secondborn
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
410 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2003, 00:51:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Secondborn  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αναμένουμε τις εντυπώσεις σου εναγωνίως...

Τελικά άξιζε να περιμένουμε φίλε bladerunner. Τα λόγια σου είναι λόγια καρδιάς...ή μάλλον λόγια που βγαίνουν από ανθρώπους που ξέρουν να ζουν χρησιμοποιώντας όλες τους τις αισθήσεις. Αυτό ακριβώς δεν ήθελε να περάσει και η ταινία;

Φίλοι μου το μυστικό κρύβεται σε αυτό ακριβώς το σημείο: Πρέπει να ΖΕΙΣ χρησιμοποιώντας όλες σου τις αισθήσεις και όταν φτάσεις σε αδιέξοδο απλά προσπέρασε το. Φύσηξε και εσύ τα μπαχάρια που συνθέτουν τις αναμνήσεις σου και όλα θα πάρουνε μορφή. Θα έχεις ήδη γίνει δημιουργός. Όπως και ο Άλλος. Αυτός του δικού μας ηλιακού συστήματος.

"Δώρο είναι οι καρδιές των ανθρώπων που ψάχνουν πέρα απο τον κόσμο και δε βρίσκουν ανάπαυση εντός του."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
bladerunner
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
391 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2003, 22:10:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους bladerunner  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλους και όλες....

Χαίρομαι που σας άρεσαν οι σκέψεις που μου δημιουργήθηκαν από την ταινία...

Βάσει της απαντήσεως σου (φίλε;;/φίλη;;)ryche, μου γεννήθηκε μια απορία... Τί είναι τελικά το αλάτι της ζωής;; Είναι κάτι αντικειμενικό ή κάτι καθαρά υποκειμενικό;;

Φίλε Secondborn, τα συναισθήματα και οι αναμνήσεις μας, πιστεύεις ότι είναι ικανά να δημιουργήσουν ένα σύμπαν;; Και στο σύμπαν αυτό, ποιοί θα είναι άξιοι να κατοικήσουν;;


Να 'στε καλά.....

Υ.Γ.: Συγχωρέστε με που αργώ να απαντήσω. Οι επαγγελματικές υποχρεώσεις μου, κάποιες φορές είναι εξαντλητικές και όταν γυρίζω σπίτι δεν έχω όρεξη ούτε για διαδίκτυο..

-------------------------
Μώρε κάτι θέλει να μου πει η ζωή...... Αλλά τί είναι αυτό;;;;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Secondborn
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
410 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2003, 00:43:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Secondborn  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Φίλε Secondborn, τα συναισθήματα και οι αναμνήσεις μας, πιστεύεις ότι είναι ικανά να δημιουργήσουν ένα σύμπαν;; Και στο σύμπαν αυτό, ποιοί θα είναι άξιοι να κατοικήσουν;;

Αν πιστεύω; Όχι απλά πιστεύω. Το γνωρίζω. Εκ προοιμίου φίλε μου πρέπει να δεχτείς ότι οι αισθήσεις σου, αυτές καθ'αυτές, είναι που θέτουν τα όρια του "σύμπαντος" σου. Αντιλαμβάνεσαι το "εξωτερικό" χρησιμοποιώντας "εσωτερικά" εργαλεία αντάξια των ικανοτήτων της προσωπικότητάς σου. Όσο πιο πολύ "δουλεύεις" μέσα σου τόσο πιο ικανός θα είσαι να αντιληφθείς το έξω. Ακόμα και αν αυτό το έξω είναι δημιούργημα των ίδιων των αισθήσεών σου.
Άξιοι είναι όλοι. Aν δεν είναι κάποιος, τότε αυτό ποιός το καθορίζει; Ίσως θα έπρεπε να πάψουμε να αντιλαμβανόμαστε καλύτερα την έννοια του περιούσιου από την έννοια του ίσου. Πρέπει κάποια στιγμή να δημιουργήσουμε την ιδανικότητα στον κόσμο που ζούμε. Ίσως να έχουμε μια ελπίδα. Αφού υπάρχει ο όρος "τέλειο" λογικά δε θα πρέπει να περιγράφει κάποια κατάσταση; Πρέπει να την επιτύχουμε λοιπόν.
Απλά πρέπει.

"Δώρο είναι οι καρδιές των ανθρώπων που ψάχνουν πέρα απο τον κόσμο και δε βρίσκουν ανάπαυση εντός του."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.109375
Maintained by Digital Alchemy