ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 - Κινηματογράφος -
 ΕΞΟΡΚΙΣΤΗΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 3
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
iasonas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
231 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2003, 14:55:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους iasonas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έχω ακούσει ότι κατά την διάρκεια των γυρισμάτων της ταινίας έγιναν πολλά περίεργα και ανεξήγητα πράγματα.

Θα ήθελα να μου πείτε αν γνωρίζεται κάτι σχετικό.


"Εν οίδα ότι ουδέν οίδα"

iasonas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
231 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2003, 23:13:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους iasonas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kata tin diarkeia ton girismaton epese mia bibliothiki kai plakose ena sintelesti tis tenias me apotelesma na ton skotosei.

Episis to koritsi pou protagonistouse otan teleiose tin tenia kai tin ide olokliromeni trelathike kai nosileftike se psixiatriki kliniki.

Telos se kapoia fasi pou pezete i skini tou eksorkismou, mesa sto domatio briskete mono to koritsi, o papas, o skinothetis kai o kameraman, stin tenia diakrinete mia skia ston tixo san kati na iparxei mesa sto domatio kai na eorite pano apo tous anthropous, to sigekrimeno to idan kai otan ginotan to montaz tis tenias kai den ikseran ti itan.

"Εν οίδα ότι ουδέν οίδα"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

iasonas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
231 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2003, 23:17:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους iasonas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Isos ola auta na min teriazoun sto ifos tou sigekrimenou forum, zito siggnomi gia auto.

To ergo auto pisteuo oti einai apo ta klasika erga sto idos tou.

"Εν οίδα ότι ουδέν οίδα"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

omega
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
167 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2003, 12:03:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να είσαι σίγουρος φίλε iasona οτι σε αυτό το forum συζητιούνται πολλά τέτοια θέματα.

Μόλις άνοιξα το θέμα σου θυμήθηκα μια παλιότερη συζήτηση που είχε γίνει εδω μέσα αλλά στην αναζήτηση δεν την έβγαζε.

Ψάχνοντας λοιπόν την βρήκα οπότε παραθέτω εδώ το link Προς σινεφίλ...και όχι μόνο!.

Όπως θα διαπιστώσεις σε αυτή τη συζήτηση μεταξύ, κυρίως του secondborn και της natalia δεν παραθέτονται στοιχεία σχετικά με τα γυρίσματα αλλά με την αληθινή ιστορία στην οποία βασίστηκε η ταινία.

Επείσης στο συγκεκριμένο topic η natalia παραθέτει και ένα πολύ ενδιαφέρον link όπου μπορείς να διαβάσεις αναλυτικά την αληθινή ιστορία.Με την άδειά της (ελπίζω) το παραθέτω και εγώ εδώ:
http://www.supernatural.gr/files/files_exorcist.htm

Ακόμα έχει κυκλοφορήσει μια κασσέτα, στο εξωτερικό σχετική που λέγεται: "In the grip of evil (the true story behind the film the exorcist), στην οποία σύμφωνα με τη περιγραφή της δείχνει την αληθινή ιστορία με συνεντεύξεις και γυρίσματα στον τόπο της αληθινής ιστορίας.

Τώρα για αυτά που αναφέρεις, τα οποία και είναι πολύ ενδιαφέροντα, έχουν ακουστεί στο παρελθόν και μάλιστα έχει γυριστεί και ένα ντοκυμαντέρ για την Αγγλική TV με το making of οπου περιγράφονται διάφορα περίεργα , τουλάχιστον, γεγονότα.

Υπάρχουν αναφορές για εννέα θανάτους κατα την διάρκεια των γυρισμάτων, με κυριώτερους τον θάνατο του ηθοποιού Jack MacGowran μια βδομάδα μετα το τέλος των σκηνών που έπαιζε, τον θάνατο του αδερφού του Max VonSydov την εβδομάδα που έφτασε ο ηθοποιός στην Νεα Υόρκη για να ξεκινήσει τα γυρίσματα καθως και ο πολύ σοβαρός τραυματισμός του γιού του Jason Miller απο μηχανή.
Επείσης είναι γνωστό οτι το set κάηκε ολοσχερώς καθυστερώντας τα γυρίσματα για έξι βδομάδες.
Ακόμα η ηθοποιός που ντουμπλάριζε την φωνή του δαίμονα υποστηρίζει απο την αρχή οτι σε κάποια σκηνή η φωνή που ακούγεται δεν είναι δικιά της.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

iasonas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
231 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2003, 13:24:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους iasonas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σε ευχαριστώ πολύ omega, δεν το είχα δει αυτό το topic.

"Εν οίδα ότι ουδέν οίδα"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sansationf
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Cyprus
378 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2003, 14:39:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sansationf  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η ΤΑΙΝΙΑ ΑΥΤΗ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΔΙΚΑΙΑ ΚΡΑΤΑ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΘΕΣΗ ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΩΣ Η ΠΙΟ ΤΡΟΜΑΧΤΙΚΗ ΤΑΙΝΙΑ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΕΠΟΧΩΝ. ΕΓΩ ΣΑΝ ΛΑΤΡΗΣ ΤΩΝ ΤΑΙΝΙΩΝ ΤΡΟΜΟΥ ΕΠΑΨΑ ΑΠΟ ΠΟΛΥ ΚΑΙΡΟ ΝΑ ΦΟΒΑΜΑΙ ΚΑΘΩΣ Η ΚΑΙ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΟΤΝ ΕΒΛΕΠΑ ΤΕΤΟΙΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ΤΑΙΝΙΕΣ. Η ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΤΑΙΝΙΑ ΟΜΩΣ ΜΕ ΤΡΟΜΑΞΕ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΕΚΑΝΑ ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΩ 3 ΝΥΧΤΕΣ ΚΑΙ ΜΕ ΚΛΕΙΣΤΟ ΤΟ ΦΩΣ 5 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ!!!!!! ΜΕ ΤΡΟΜΑΞΕ ΤΟΣΟ ΠΟΥ ΣΕ ΕΝΑ ΣΗΜΕΙΟ ΛΙΠΟΘΥΜΗΣΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΦΟΒΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΤΕ ΜΕ ΤΡΟΜΑΖΟΥΝ ΕΠΙΣΗΣ!!!!!!!!
ΤΟ ΚΑΛΟ ΗΤΑΝ ΟΤΙ ΜΕΤΑ ΠΟΥ ΕΙΔΑ ΤΟΝ ΕΞΟΡΚΙΣΤΗ(ΠΡΟΣΦΑΤΑ 1 ΧΡΟΝΟ) ΑΡΧΙΣΑ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΣΤΟΝ ΘΕΟ ΚΑΙ ΗΡΘΑ ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΚΑΝΤΑ ΣΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ!!!

respectΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

devilmanson
Νέο Μέλος

Greece
25 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2003, 15:16:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους devilmanson  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ego basika exo akousei ena periergo pragma kai sugkekrimena xthes oti an guriseis tin tainia anapoda kai exeis kai tin mousiki tis tainias anapoda pou paizete tha akouseis ti foni tou diabolou an kai tin exo tin tainia kaluterra na ta afisoume gia kapoios eidiko ;)

believe in your mind insanity is just begging!!!devilmanson!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

iasonas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
231 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2003, 20:58:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους iasonas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Otan les na giriseis tin tainia anapoda ti akribos enoeis; Mporeis esi na kaneis kati tetoio;

"Εν οίδα ότι ουδέν οίδα"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

devilmanson
Νέο Μέλος

Greece
25 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2003, 22:26:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους devilmanson  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
uparxoun video kainourgia i palia opou gurnane tin kasseta piso kai akougetai kai o ixo pros ta piso an to baleis sto simeio pou paizetai to tragoudi tha akouseis kati to polu parakseno mia foni tou diabolou opos lene!!!!an nomizo ginetai kai mono an baleis anapoda ti mousiki alla den thimamai den to sugkratisa kai polu!!!

believe in your mind insanity is just begging!!!devilmanson!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

omega
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
167 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2003, 13:05:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τα κρυφά μυνήματα που αναφέρεις φίλε devilmanson είναι εύκολο να διαπιστωθούν άπο απλά μηχανήματα μόνο σε δίσκους βυνιλίου και υπάρχουν αναφορές για διάφορα τραγούδια , ελληνικά και ξένα , που υποτίθεται ότι περιέχουν τέτοιου είδους μυνήματα αν πεχτούν ανάποδα.
Όσο για το βίντεο που λές δεν γνωρίζω αν υπάρχει τρόπος να πέξει την ταινία ανάποδα και με ήχο τουλάχιστον όχι τα απλά βίντεο που κυκλοφορούν στην αγορά. Πιθανότατα επαγγελματικά μηχανήματα κάνουν αυτή τη δουλειά αλλά και πάλι είναι δύσκολο να ακούσεις αυτά τα μυνήματα καθώς θα πρέπει να ξέρεις το ακριβές σημείο της ταινίας.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

devilmanson
Νέο Μέλος

Greece
25 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2003, 18:32:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους devilmanson  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
tha sumfoniso mazi sou omega alla opos sou eipa auto to akousa to exo akousei 5 fores apo 5 diaforetika atoma tha mou peis auto den apodeikneiei tpt kai tha sumfoniso i teleutaaia fora pou to akousa itan to sabbato mallon epagelmatika prepei na einai ta video pou to kanoun auto ego aplos omos epanalambano eipa auto pou akousa tpt parapano!!!

believe in your mind insanity is just begging!!!devilmanson!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

iasonas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
231 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2003, 20:13:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους iasonas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια τα βυνίλια που λες φίλε omega, το γνωρίζω και εγώ ότι μπορείς να τα ακούσεις ανάποδα, αλλά από ότι ξέρω σε cd, κασέτες, βιντεοκασέτες και dvd κάτι τέτοιο δεν μπορεί να γίνει. Τώρα αν γίνετε κάτι τέτοιο σε επαγγελματικά μηχανήματα, τι να πω πολύ πιθανόν. Αυτό που ξέρω είναι ότι υπάρχει ένα προγραμματάκι που μπορείς να το κατεβάσεις από το internet και με αυτό μπορείς να ακούσεις ανάποδα τραγούδια, αλλά τραγούδια που έχεις στον υπολογιστή σου.

"Εν οίδα ότι ουδέν οίδα"

Edited by - iasonas on 11/11/2003 20:13:45Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sansationf
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Cyprus
378 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2003, 16:27:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sansationf  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΓΙΝΕΙ ΣΑΛΟΣ ΠΡΙΝ ΜΕΡΙΚΑ ΧΡΟΝΙΑ????? ΟΧΙ ΒΕΒΑΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΞΟΡΚΙΣΤΗ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΕΝΑ ΔΙΣΚΟ ΤΟΥ ΠΑΒΑΡΟΤΙ!!!!

respectΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

iasonas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
231 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2003, 13:28:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους iasonas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι φίλη sansationf, αν θυμάμαι καλά είχε δημιουργηθεί κάποιος σάλος με τραγούδια του Παβαρότι, όπως και με τραγούδια των Metallica, Iron Maiden και πολλών άλλων συγκροτημάτων, έχει δημιουργηθεί όμως και σάλος με τραγούδια ελλήνων ερμηνευτών όπως είναι η Γλυκερία!!!

"Εν οίδα ότι ουδέν οίδα"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

omega
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
167 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2003, 13:56:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Και ύστερα-ύστερα" απο τη Μαρινέλλα.
Το γνωστότερο Ελληνικό τραγούδι κρυφού σατανικού μυνήματος.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sansationf
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Cyprus
378 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2003, 15:00:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sansationf  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ενδιαφερον.........
Ξερει κανεις τι ειδους σατανικα μυνηματα ειναι αυτα??????? τι λενε δηλαδη ??????? εχει ακουσει καποιος????

respectΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

omega
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
167 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2003, 17:31:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε sansationf πρίν απο μερικά χρόνια ενα περιοδικό είχε βάλει μια κασσέτα που είχε κάποια μυνήματα καταγεγραμμένα.
Θα προσπαθήσω να την "ξεθάψω" και θα επανέλθω.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

iasonas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
231 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2003, 15:34:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους iasonas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ δεν έχω κάποια κασέτα με τέτοια μηνύματα, αλλά έχω διαβάσει και ακούσει για μηνύματα σε τραγούδια της Γλυκερίας, των Iron Maiden και άλλων, μηνύματα όπως “Σατανά εσύ είσαι ο αφέντης μου”, “Σε περιμένω σκοτεινέ άρχοντα για να δείξεις την δύναμη σου σε όλους”, “Θα σε υπηρετώ Σατανά μέχρι να με πάρεις κοντά σου” και διάφορα άλλα μηνύματα του ίδιου στυλ, επισημαίνω δεν τα έχω ακούσει εγώ ο ίδιος τα έχω διαβάσει και τα έχω ακούσει από στόματα άλλων.

"Εν οίδα ότι ουδέν οίδα"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

iasonas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
231 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2003, 19:20:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους iasonas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψάχνοντας τα αρχεία μου για το θέμα της αντίστροφης ομιλίας βρήκα κάποια πολύ ενδιαφέροντα πράγματα κάποια από αυτά θα παραθέσω εδώ.

Στο άρθρο αυτό αναφέρει :

“Όλοι μας έχουμε ακούσει για τα κρυφά μηνύματα που βρίσκονται μέσα στους στίχους γνωστών τραγουδιών Ελληνικών μα κυρίως ξένων. Επίσης πολλοί έχουν ανακαλύψει τέτοια μηνύματα και σε δηλώσεις πολιτικών, όπως ο πρόεδρος των Η.Π.Α Bill Clinton.”

Επίσης αναφέρει στην συνέχεια :

“Μεγάλοι επιστήμονες έχουν την πεποίθηση πως τα μηνύματα αυτά επηρεάζουν το υποσυνείδητο του ανθρώπου χωρίς όπως είναι φυσικό να μπορεί να τα αντιληφθεί το συνειδητό. Ποιος τα φτιάχνει, γιατί και πως είναι ερωτήματα που βασανίζουν πολλούς ερευνητές. Στον μουσικό τομέα κυρίως τα μηνύματα αυτά έχουν αντιχριστιανικό περιεχόμενο αφορούν πιο πολύ θα λέγαμε την λατρεία του σατανά, υμνούν τον σατανά.”

Αυτό το άρθρο αναφέρει χαρακτηριστικά το rock συγκρότημα AEGLS και το τραγούδι τους Hotel California, το οποίο όταν κυκλοφόρησε δημιουργήθηκε σάλος λόγω του ότι αν κάποιος το ακούσει ανάποδε θα ακούσει κρυφά μηνύματα, το τραγούδι αυτό είναι γεμάτο κρυφά μηνύματα.

Τέλος θα αναφέρω την γνωστή σε όλους Μadonna και το τραγούδι της Like A Prayer, το ίδιο άρθρο λέει ότι κάποιος ή κάποιοι έβαλε ή έβαλαν ανάστροφα μηνύματα και ο συγγραφέας του άρθρου λέει: “ομολογώ ότι στην αρχή δεν το πίστεψα αλλά μετά το άκουσα με τα ίδια μου τα αυτιά”.

Στην συνέχεια θα προσπαθήσω να παραθέσω και άλλες πληροφορίες για το θέμα αυτό. Αν κάποιος έχει ακούσει κάτι πιο συγκεκριμένο για ανάστροφα μηνύματα στην ταινία “Ο Εξορκιστής” θα ήθελα να μας τα παραθέσει σε αυτό το topic.

"Εν οίδα ότι ουδέν οίδα"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

iasonas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
231 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2003, 00:23:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους iasonas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για το τραγούδι της Μadonna το “Like A Prayer” αναφέρονται χαρακτηρίστηκα τα εξής ανάστροφα μηνύματα :


Save us Satan(at the very
beginning, first couple
of words)

hear us believe me now. we are
modelled maximum, people. save
us satan(practically the whole start of the song)

hear us now old man
------------------------------------------------------------------------------------------

evolute here without you

and if I had a prayer without you

he is next to us

------------------------------------------------------------------------------------------

hear us

we hear the anthems heal us

i have the answer

------------------------------------------------------------------------------------------


Στο ίδιο άρθρο αναφέρεται το έξής τραγούδι “Stairway to Heaven” και συγκεκριμένα αναφέρει ότι ενώ στο τραγούδι όταν κάποιος το ακούει κανονικά ακούγεται “Theres still time to change”, αν κάποιος το ακούσει ανάποδα τότε θα ακουστεί ότι έχουμε “Here's to my Sweet Satan”. Δηλαδή κρυφό ανάστροφο μήνυμα.

Αναφέρει επίσης ότι και σε πολλά ελληνικά τραγούδια υπάρχουν ανάστροφα κρυφά μηνύματα, αναφέρει ένα πολύ γνωστό ελληνικό τραγούδι στο οποίο έχουν εμφανιστεί ανάστροφα μηνύματα, αυτό είναι ένα τραγούδι της Μαρινέλλα που το τραγουδάει μαζί με τον Χατζή στο οποίο αν κάποιος το ακούσει ανάποδα λέει “Ο Σατανάς μας ζει”.
Κάτι αντίστοιχο έχει παραθέσει και η φίλη omega για τραγούδι της Μαρινέλλας.

quote:

"Και ύστερα-ύστερα" απο τη Μαρινέλλα.
Το γνωστότερο Ελληνικό τραγούδι κρυφού σατανικού μυνήματος.

Τέλος να πω ότι ο συγγραφέας του άρθρου αναφέρει και έναν τρόπο σύμφωνα με τον οπόιο μπορεί κάποιος να ακούσει ανάποδα τα τραγούδια. Δεν ξέρω κατά πόσο είναι δυνατό αυτό ούτε το έχω προσπαθήσει ποτέ. Επίσης δεν διευκρινίζεται αν με τον τρόπο αυτό μπορείς να ακούσεις μόνο τραγούδια και ομιλίες ανάποδα ή έχεις την δυνατότητα να δεις και ταινίες με τον τρόπο αυτό.

"Εν οίδα ότι ουδέν οίδα"

Edited by - iasonas on 21/11/2003 00:29:20

Edited by - iasonas on 21/11/2003 00:33:10

Edited by - iasonas on 21/11/2003 00:36:22Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

iasonas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
231 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2003, 00:37:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους iasonas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα ήθελω να παρακαλέσω την φίλη omega να μας πει αν βρήκε την κασέτα που μας είπε και να μας παραθέσει κάποια ανάστροφα μηνύματα.

"Εν οίδα ότι ουδέν οίδα"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

omega
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
167 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2003, 09:30:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βρε γίγαντα iasonas πως τα κατάφερες και με έκανες φίλη ακόμα δεν το έχω καταλάβει .
Τέλος πάντων το αντιπαρέρχομαι τονίζοντας σου οτι είμαι γένους αρσενικού .

Sorry που άργησα να παραθέσω τα μυνήματα που βρίσκονται σε μια κασσέτα που είχε πριν χρόνια το περιοδικό Τρίτο Μάτι αλλά εκεί που βρισκόταν πάλι καλά που την βρήκα.

Αρχικά ήθελα να πώ για το album Hotel California των Eagles ότι είχε γίνει σάλος,τουλάχιστον απο όσο γνωρίζω, όχι γιατι περιείχε κρυφά σατανιστικά μυνήματα αλλά γιατί στο εξώφυλλο του απεικονίζοταν το κτίριο το οποίο θεωρείται ότι ήταν το κτίριο των σατανιστών στην Καλιφόρνια και οι στίχοι του σιγκεκριμένου τραγουδιού προέτρεπαν κάποιον να το επισκεφτεί.

Τώρα στο προκείμενο για την κασσέτα.
Τη κασσέτα την άκουσα χτές το βράδυ και περιέχει αποσπάσματα απο πέντε ξένα τραγούδια και τρία ελληνικά παιγμένα πρώτα κανονικά και μετά ανάποδα.
Για τα ξένα υπάρχει επεξήγηση για το τι ακούγεται στο ανάποδο παίξιμο για τα ελληνικά όχι.

1. Revolution No.9 - The Beatles
Ακούγεται πεντακάθαρα "turn me on dead man"

2. Darling Mickey - Prince
Αυτό το τραγούδι δεν περιέχει σατανιστικό κρυφό μύνημα μάλλον το
αντίθετο "Hello how are you i'm fine cause the lord is coming"
Kαι αυτό ακούγεται πεντακάθαρα.

3. Another one bites the dust - Queen
Ακούγεται πεντακάθαρα "It's fun to smoke marihuana ή start to
smoke marihuana"

4. Beat it - Michael Jackson
Σε αυτό το τραγούδι λέγεται ότι ακούγεται το εξής:
"I do believe it was satan that was in me"
Εγώ πάντως δεν κατάφερα να το ακούσω.

5. Eldorado - Elo
Σε αυτό το τραγούδι ακούγεται με δυσκολία το εξής:
"He is the nasty one Christ you are the inferno"

6. Ύστερα ύστερα - Μαρινέλλα
Σε αυτό το τραγούδι δεν υπάρχει επεξήγηση για το τι
ακούγεται πάντως εγώ άκουσα πεντακάθαρα την λέξη "σατανάς"
ενώ λέγεται ότι ακούγεται αυτό που λέει ο iasonas
“Ο Σατανάς μας ζει”.

7. O άλλος μου εαυτός - Πασχάλης
Σε αυτό το τραγούδι δεν κατάφερα να ακούσω το ανάποδο μύνημα
όσες φορές και αν προσπάθησα.

8. Ο αδελφός σου (ή κάπως έτσι) - Κώστας Χατζής
Κατάφερα να ακούσω "Ο σατανάς θα γίνει αφέντης"

Τα κρυφά αυτά μυνήματα υπάρχουν ακριβώς αν πεχτεί ανάποδα το ρεφρέν
(σύμπτωση; δεν νομίζω)
Μακάρι να μπορούσα να τα ανεβάσω κάπου να τα ακούσουν όλοι αλλά τεχνολογικά για την ώρα είμαι λίγο πίσω.
Θα προσπαθήσω με ένα φίλο μήπως τα καταφέρουμε.

Επείσης θα ήθελα να ρίξετε μία ματιά σε αυτό το topic ΝΟΗΜΑΤΑ ΣΤΗΝ ΑΝΑΠΟΔΗ ΟΜΙΛΙΑ? όσοι δεν το έχουν δεί καθώς αναφέρεται στο ίδιο θέμα αλλά η συζήτηση εδω με αφορμή τον εξορκιστή είχε ξεκινήσει νωρίτερα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

iasonas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
231 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2003, 14:24:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους iasonas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συγγνώμη ΦΙΛΕ omega, αλλά είχα την αίσθηση ότι είσαι φίλή. Δεν θα επαναληφθεί.

Την έχω πατήσει πολλές φορές με το θέμα αυτό και σε ερωτώ πως μπορώ να καταλάβω από τα ψευδώνυμα αν ο συνομιλητής μου είναι αγόρι ή κορίτσι; Άδικο έχω.

"Εν οίδα ότι ουδέν οίδα"

Edited by - iasonas on 21/11/2003 14:29:00Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

iasonas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
231 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2003, 14:37:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους iasonas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αναφορές για ανάστροφη ομιλία και κρυφά μηνύματα που υπάρχουν μέσα σε αυτήν εκτός από τα τραγούδια υπάρχουν και σε ομιλίες γνωστών προσώπων. Έχω μια αναφορά όσο αφορά τον χώρο της πολιτικής. Σε ομιλία του ο Clinton αναφέρεται στο γνωστό σε όλους μας θέμα που είχε πρόκυψη με Moniaca, ενώ λοιπόν στην ομιλία του ακούγεται να λέει “ I try to articulate my position as clearly as possible ”, αν κάποιος ακούσει ανάποδα το κομμάτι αυτό θα ακούσει “ She's a fun girl to kiss ”. Μήπως κατά βάθος αυτό ήθελε να πει και ο ίδιος!!!

Τέλος να αναφέρω ότι υπάρχουν κρυφά μηνύματα και σε γνωστές τηλεοπτικές σειρές, μια τέτοια πολύ γνωστή σειρά είναι και τα X-FILES.

"Εν οίδα ότι ουδέν οίδα"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

1900
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Cuba
1904 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2003, 14:48:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 1900  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
και οι στίχοι του σιγκεκριμένου τραγουδιού προέτρεπαν κάποιον να το επισκεφτεί

Αγαπητέ Ωμέγα, είσαι σίγουρος γι αυτα που γράφεις;
Το 'χεις ακουσει ολόκληρο το τραγούδι, έχεις ακούσει όλους τους στίχους; ή απλά μεταφέρεις φήμες;
Μηπως, λέω μήπως το τραγούδι προσπαθει να κάνει τ'αντίθετο απ' αυτό που λες;
Κι ύστερα, έχεις πιάσει όλα αυτά τα βινύλια, εσύ ο ίδιος, να τα γυρίσεις ανάποδα και να δεις απο μόνος σου αν όντως ακουγεται τίποτα;
δε νομίζω.
Όσο για την κασσέτα, σε μια κασσέτα εγω μπορώ να σου γράψω οχι απλά ανάποδα μηνύματα αλλα και ποιήματα ολόκληρα!

Αυτά
Και να μάθετε να κάνετε δικές σας έρευνες και να βγάζετε δικά σας συμπεράσματα, κι όχι ότι ακουμε απο δω κι απο κει το παπαγαλίζουμε λες και είμαστε σίγουροι οτι ξέρουμε τι λέμε.

Καλοπροαίρετα,

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΤΥΦΕΩΝΑΣ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
127 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2003, 15:17:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΤΥΦΕΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αυτο που εχω ακουσει εγω για την ταινια του εξορκιστη ειναι οτι η κοπελα που εκανε την φωνη του σατανα πριν την ηχογραφηση εκανε γυρω στα 2 πακετα τσιγαρα και καταναλωνε πολυ αλκοολ για να γινει βραχνη η φωνη της!
νομιζω oti το ειχα δει στο making of!

οσο για τα αναποδα μυνηματα υφιστανται αυτο δεν μπορει να το αρνηθει κανεις αλλα δεν μπορω να καταλαβω αν τα βαζουν επιτηδες η απλα εμφανιζονται μονα τους και αν τα βαζουν μονα τους γιατι γινεται αυτο?
μπορουν να επιρεασουν καποιον αρνητικα εν αγνοια του λογω του οτι το ακουει επαναλαμβανομενα?

http://www.bet-with-me.gr/ghiolvas.mp3 Η ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ ΤΟΥ ΓΚΙΟΛΒΑ!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Logical
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
98 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2003, 16:25:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Logical  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Άλλα μηνύματα έχουν γίνει επίτηδες και άλλα συμπτωματικά (;;)
Τελικά φαίνεται ότι τέτοια μηνύματα ξεσηκώνουν τις μάζες και πιστεύω ότι μόνο αρνητικά
μπορούν να επηρεάσουν κάποιον

Για να ακούσετε ανάποδα ένα τραγούδι στο pc χρειάζεται ένα πρόγραμμα επεξεργασίας ήχου όπως
wavelab, soundforge,cooledit, κλπ με την εντολή reverse

LogicalΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

omega
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
167 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2003, 23:25:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να απαντήσω σε μερικές ερωτήσεις που μου έκανε ο φίλος 1900:
quote:
Κι ύστερα, έχεις πιάσει όλα αυτά τα βινύλια, εσύ ο ίδιος, να τα γυρίσεις ανάποδα και να δεις απο μόνος σου αν όντως ακουγεται τίποτα;


Κατά αρχάς εγώ ανέφερα ότι ακριβώς έχει η κασσέτα και κατά δεύτερο επειδή τυγχάνει να συλλέγω βυνίλια για πάνω απο δεκαπέντε χρόνια σου λέω ότι έχω γυρίσει ανάποδα μόνο το another one bites the dust και το Revolution No9 και αυτά πρίν χρόνια (γιατί πλέον δεν έχω καμμία όρεξη να διαλύσω πικάπ - κεφαλή - δίσκο) με τα ίδια αποτελέσματα.

Μερικοί στίχοι απο το Hotel California (original του '76 με την αφίσα μέσα) είναι:

Welcome to the Hotel California
Such a lovely place (such a lovely face)
Plenty of room at the Hotel California
Any time of year , you can find it here

..............

Mirrors on the ceiling ,
The Pink champane on ice
And she said "We are all prisoners here of our own device"
And in the master's chambers,
They gathered for the feast
They stab it with their steely knives,
But they just can't kill the beast

Last thing i remember , i was
Running for the door
I had to find the passage back
To the place i was before
"Relax", said the night man,
We are programmed to receive.
You ca check out any time you like ,
But you can never leave

Σκεφτείτε τις φήμες που κυκλοφορούσαν τότε σε συνδιασμό με τους παραπάνω στίχους και τα συμπεράσματα βγάλτε τα μόνοι σας.

Στη κασσέτα υποστηρίζεται ότι τα τραγούδια και τα αντίστροφα τους είναι γραμμένα απο ζωντανή ραδιοφωνική εκπομπή.
Φυσικά και μπορείς να αμφισβητείς 1900 όσα έγραψα που εγω στο κάτω κάτω παραδέχτηκα ότι δεν είναι προιόντα δικής μου έρευνας, τουλάχιστον όχι όλα, αλλά δεν μπορείς να με κατηγορείς ότι παπαγαλίζω συμπεράσματα καθώς και συμπεράσματα δικά μου έχω και είμαι διατεθιμένος να δώσω την κασσέτα αν βρεθεί ο τρόπος να την ανεβάσω με κάποιο τρόπο στο net για να βγάλει ο καθένας τα δικά του συμπεράσματα.

Εξάλλου εσύ που με ρωτάς το παραπάνω φαντάζομαι εχείς πάρει κάποιο απο αυτά τα βινύλια στα χέρια σου να το παίξεις ανάποδα ώστε να καταλήξεις στο συμπέρασμα ότι η όλη υπόθεση είναι παραμύθι.
Έτσι δεν είναι;

Περιμένω να μου πείς ποιόν απο τους παραπάνω δίσκους έχεις παίξει ανάποδα και έχεις καταλήξει στο συμπέρασμα ότι δεν ακούγεται τίποτα το περίεργο.

Α και κάτι άλλο, όταν χρησιμοποιείς εκφράσεις του στύλ "παπαγαλίζω" να τις σκέφτεσαι δύο φορές πρίν τις γράψεις γιατί οι περισσότεροι στα Forums "παπαγαλίζουν" κάτι που άκουσαν ή κάτι που διάβασαν.

Ακόμα πιό καλοπροαίρετα,
ΩΜΕΓΑ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

1900
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Cuba
1904 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2003, 00:57:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 1900  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ωμέγα ζητώ συγγνώμη για την τελευταία φραση μου και το ύφος μου.
Δεν εκνευρίστικα με σενα.
Απλά ήταν μια περίοδος που έβγαινε ο κάθε δημοσιογραφίσκος και η κάθε κυράτσα και μιλούσαν για τη μουσική που άκουγα (ροκ) λες και ήταν το μόνο που έφταιγε για τα προβλήματα των εφήβων. Δηλαδη χαρακτηρίζονταν όλοι ναρκωμανείς σατανιστές και δε ξερω κι εγώ τι άλλες σκοταδιστικές αηδίες.
Και φυσικά το πρώτο επιχείρημα ήταν πάντα τα ανάποδα μηνύματα.
Και το κακό ήταν οτι όντως υπήρχαν μερικά παιδια που παιρναν τους δίσκους μόνο και μόνο για ν' ακούσουν αυτα τα μηνύματα, για το χαβαλε φυσικά, αλλά έτσι κι αυτοι τροφοδοτούσαν αυτές τις απόψεις.
Και φυσικά τα πίστευαν κι οι καημένοι οι γονεις και τρόμαζαν.

Τελος πάντων να μη στα πολυλογώ, υπάρχει κι άλλος ποιο σοβαρός λόγος που τσαντίζομαι αλλά θα προτιμούσα να μην τον αναφέρω.
Έτσι όποτε διαβάζω γι ανάποδα μηνύματα, τα παιρνω.

Και πάλι συγγνώμη φίλε μου, δεν ήθελα να σε προσβάλω.
Αδέσποτη σφαίρα ήταν..
Να 'σαι καλά

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

omega
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
167 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2003, 01:41:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
Αδέσποτη σφαίρα ήταν..


Eυτυχώς δεν πόνεσα πολύ.

Φίλε 1900 να ξέρεις ότι είσαι για μενα ένας απο τους σωστότερους συνομιλητές εδώ μέσα καθώς μου έχει δοθεί η ευκαιρία να ανταλλάξουμε μερικά posts αλλά και παρακολουθώ πάντα αυτά που γράφεις.

Αν κατέβω απο Λονδίνο μεριά (εκεί είσαι;) θά 'ρθω να σε βρώ να πιούμε μια (τρόπος του λεγειν) μπύρα.

Να 'σαι πάντα καλά

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

iasonas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
231 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2003, 17:24:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους iasonas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε 1900 κανανοώ απόλυτα την αγανάκτηση σου στο θέμα αυτό, όντως το κακό έχω παραγίνει με όλους αυτούς που βγαίνουν και κατηγορούν είδη μουσικής που ούτε καν έχουν ακούσει, και οι κατηγορίες όλες είναι ανυπόστατες. Εγώ 10 χρόνια ακούω rock και metal και δεν έχω πάθει απολύτως τίποτα από όσα αυτοί ισχυρίζονται, το ίδιο και εσύ, το ίδιο και κάποιες χιλιάδες άτομα που ακούν την ίδια μουσική.

Όντως έχει χρησιμοποιηθεί η ανάστροφη ομιλία από κάποιους για να κτυπήσουν αυτήν την μουσική και να τρομάξουν κόσμο, λέγοντας ότι κρύβει μηνύματα που επηρεάζουν τους εγκεφάλους των ανθρώπων που τα ακούνε (κύριος νέων), τους εθίζουν και τους παρακινούν στον σατανισμό και στο να προβούν σε βίαιες ενέργειες, η γνώμη μου για όλα αυτά, φυσικά και τα θεωρώ βλακείες.

Παρ' όλ’ αυτά πιστεύω ότι δεν πρέπει να αγνοήσουμε τα φαινόμενα ανάστροφης ομιλίας, υπάρχουν δύο πλευρές για να εξετάσεις ένα τέτοιο θέμα, είτε να το κατακρίνεις ως στανικό και να το πολεμήσεις (όπως κάνουν αυτοί) και είτε να το παρατηρήσεις και να σκεφτείς γιατί και πώς συμβαίνει κάτι τέτοιο στα λόγια κάποιων τραγουδιών (αυτό πιστεύω ότι κάνουμε εμείς).

Τέλος όσο αφορά το παπαγαλίζουν που αναφέρεις, εγώ προσωπικά όταν δεν υιοθετώ μια άποψη σε ένα θέμα, απλά παραθέτω το τι έχω διαβάσει και το τι λένε κάποιοι για το θέμα αυτό, παραθέτω αυτούσιο το κείμενο χωρίς σχόλια έτσι ώστε τα σχόλια να τα κάνει ο καθένας που το διαβάζει. Αυτό έχω κάνει και στο θέμα αυτό. Ο λόγος που το κάνω αυτό σε αυτό το θέμα είναι αυτό ακριβώς που είπες και εσύ, εγώ προσωπικά δεν έχω ακούσει κανένα τραγούδι και καμία ομιλία ανάποδα.

"Εν οίδα ότι ουδέν οίδα"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 3 Σελίδες:
  1  2  3
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy