ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ΑΝΑΠΟΔΟ 5Α ΚΑΙ ΕΝΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΒΙΩΜΑ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Ο ΩΝ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
71 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2003, 17:34:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ο ΩΝ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΝΑ ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΑΚΙ ΠΟΥ ΚΑΘΟΜΟΥΝΑ ΚΑΙ ΒΑΡΙΟΜΟΥΝΑ ΚΑΙ ΕΚΑΝΑ ΣΧΕΔΙΑΚΙΑ ΜΟΥ ΗΡΘΕ ΝΑ ΦΤΙΑΞΩ ΕΝΑ ΚΑΝΟΝΙΚΟ ΠΕΝΤΑΛΦΑ ! ΤΕΛΕΙΩΣΑ ΤΟ ΣΚΙΤΣΟ ΜΕ ΜΟΛΥΒΙ ΚΑΙ ΑΡΧΙΣΑ ΝΑ ΤΟ ΠΑΤΑΩ ΜΕ ΜΑΡΚΑΔΟΡΟ. ΤΟΤΕ ΤΑ ΠΟΥΛΙΑ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΚΑΘΙΣΜΕΝΑ ΣΤΟ ΔΕΝΤΡΑΚΙ ΕΦΥΓΑΝ ΚΑΙ ΑΚΟΥΣΑ ΕΝΑ ΠΑΡΑΞΕΝΟ ΘΟΡΥΒΟ ΚΑΙ ΤΑ ΔΕΝΤΡΑ ΑΡΧΙΣΑΝ ΝΑ ΚΙΝΟΥΝΤΑΙ ΣΑΝ ΝΑ ΦΥΣΑΓΕ ΑΛΛΑ ΜΕΝ ΔΕΝΤΡΑ ΚΙΝΟΝΤΟΥΣΑΝ ΠΡΟΣ ΤΑ ΔΕΞΙΑ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΠΡΟΣ ΤΑ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΛΕΣ ΚΑΙ ΗΘΕΛΑΝ ΝΑ ΑΠΟΜΑΚΡΙΝΘΟΥΝ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ.ΤΟΤΕ ΜΟΥΤΖΟΥΡΩΣΑ ΤΟ ΣΚΙΤΣΑΚΙ ΚΑΙ ΔΕΝΤΡΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑΝ ! ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΣΥΝΕΒΗ ΕΚΤΟΣ ΤΟΥ ΟΤΙ ΕΦΤΑΙΓΕ ΤΟ 5Α

ΒΙΟΣ ΑΝΕΟΡΤΑΣΤΟΣ ΜΑΚΡΑ ΟΔΟΣ ΑΠΑΝΔΟΧΕΥΤΟΣ

Mysterynightmare
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
152 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2003, 18:22:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mysterynightmare  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καταρχήν πιστεύεις ότι το θέμα βρίσκεται στο κατάλληλο μέρος??
Κατα δευτέρας ήταν σίγουρα σύμπτωση!
Πρωσοπικά επειδί βαριέμαι την ώρα του μαθήματος κάνω συνέχεια πεντάλφες όρθιες ανεστραμένες ή πλάγιες και ποτέ δεν έγινε κάτι έστω αξιοπερίεργο!

Η μαγεία είσαι ΕΣΥ και όχι τα λόγια που χρησιμοποιείς.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2003, 20:53:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αγαπητέ Ο ΩΝ καλοσήρθες στην παρέα μας!
πράγματι, το θέμα σου ταιριάζει -πιστεύω- περισσότερο στο φόρουμ του παράξενου.

πιστεύω μακράν, ότι το να ζωγραφίσεις μία πεντάλφα, αντικειμενικά δεν έχει καμμία σχέση με αυτό που αναφέρεις ότι συνέβηκε στο δέντρο κλπ. τώρα, αν εσύ που τη ζωγραφίζεις όμως πιστεύεις ότι μπορεί να έχει κάποια ιδιαίτερη σημασία αυτό που κάνεις, μπορεί με τη σκέψη σου σε συνδιασμό με την πράξη σου να προκάλεσες αυτό που συνέβει -αν δεν ήταν τυχαίο. αυτή είναι και η ουσιαστική έννοια της ιεροτελεστίας. να κάνεις μία πράξη και να πιστεύεις στη μαγική δύναμη αυτής της πράξης. δεν είναι το σύμβολο, αλλά η σκέψη, που κρύβεται πίσω από αυτό, που κάνει τη διαφορά.

όσον αφορά την πεντάλφα, που τελικά δεν καταλαβαίνω γιατί στο θέμα σου αναφέρεις ως ανάποδη και στο μήνυμά σου ως κανονική, είναι ένα σύμβολο κατά βάση θετικό.
η πεντάλφα δεν είναι κάτι κακό. γιά πολλούς μάλιστα χρησιμοποιείται η πεντάλφα και σαν προστασία. γιά την ανάποδη λέγεται ότι μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε τελετουργίες μάυρης μαγείας, αλλά στη συγκεκριμένη περίπτωση, ούτε το ένα, ούτε το άλλο ισχύει!

νομίζω τελικά, ότι ειναι κάποιες φορές η προκατάληψη γιά κάτι που ελλειπώς γνωρίζουμε, που μας κάνει να λαμβάνουμε "περίεργα μηνύματα" κάτω από φυσιολογικές συνθήκες. αν μου το ζητούσες, θα σε συμβούλευα να καθαριστείς πρώτα από αυτές τις προκαταλήψεις, αν θες να πας ένα βήμα παραπέρα.

quote:
ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΣΥΝΕΒΗ ΕΚΤΟΣ ΤΟΥ ΟΤΙ ΕΦΤΑΙΓΕ ΤΟ 5Α

στο μήνυμά σου μου φαίνεται ότι πιστεύεις ότι έφταιγε η πεντάλφα, ως κάτι το δεδομένο. κάνω μήπως λάθος;

Λάρα Κροφτ -η αποθέωση!!!
click ^
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

endorama
Πλήρες Μέλος


1296 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2003, 20:35:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους endorama  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ρε παιδια αμαν πια με αυτο το πενταλφα
το χολιγουντ εχει κανει αυτο το συμβολο συνωνυμο με την παρουσια του διαβολου τα πραγματα δεν ειναι ετσι το πενταλφα ηταν το εμβλημα του πυθαγορα το ειχαν ολοι οι μαθητες του απλα καποιος γειτονικος μας λαος με δυσκολια στα μαθηματικα το πηρε και το εκανε το εμβλημα της κολασης και αφου το ειπαν αυτοι ολα τα διποδα ζωα το εφαγαν το παραμυθι
μην διαδιδεται και εσεις αυτο το παραμυθι αλλα την αληθεια γυρω απο αυτο οι προγονοι μας δεν ηταν οργανα του σατανα ηξεραν πολυ καλα τι εκαναν


Don't try to take our dreams away
from us
We will never be like youΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

bladerunner
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
391 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2003, 19:28:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους bladerunner  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα...

Προσωπικά έχω ακούσει ότι οι ναυτικοί καταφεύγουν σε αυτήν την μέθοδο, όταν βρεθεί μπροστά τους ένα σιφώνι.. Έτσι λένε ένα είδος κυκλώνα που δημιουργείται κατά καιρούς στη θάλασσα και ο οποίος είναι πολύ επικίνδυνος. Παίρνουν ένα μαχαίρι, χαράζουν μια 5Α και μπήγουν το μαχαίρι στο κέντρο της. Λένε ότι το σιφώνι διαλύεται, αλλά ότι αυτός που κάνει αυτό το τελετουργικό, φορτώνεται με μεγάλη αμαρτία...

Αυτό το "κόλπο" των ναυτικών, αναφέρεται και στα Λόγια της Πλώρης.

Λες να έκανες κάτι ανάλογο;;;

-------------------------
Μώρε κάτι θέλει να μου πει η ζωή...... Αλλά τί είναι αυτό;;;;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Enas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
241 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2003, 23:05:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Enas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΜΑ Η ΠΕΝΤΑΛΦΑ ΕΙΝΑΙ ΣΥΜΒΟΛΟ ΤΟΥ ΚΑΛΟΥ, ΑΜΑ ΗΤΑΝ ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΘΑ ΥΠΗΡΧΕ ΟΥΤΕ ΕΝΑ ΠΟΥΛΙ ΣΤΟ ΜΑΡΟΚΟ!

I am no human now
because I choose to know..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sansationf
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Cyprus
378 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/11/2003, 09:06:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sansationf  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η ΠΕΝΤΑΛΦΑ ΑΠΟ ΜΟΝΗ ΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΑΚΑΚΗ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΕΡΙΚΩΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΠΙΚΥΝΔΥΝΗ.....

respectΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ο ΩΝ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
71 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/11/2003, 20:49:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ο ΩΝ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΡΧΙΚΑ ΔΕΝ ΤΗΝ ΑΝΑΦΕΡΩ ΑΝΑΠΟΔΗ 5Α ΓΙΑΤΙ ΒΑΡΙΕΜΑΙ ΝΑ ΤΟ ΓΡΑΦΩ ! ΔΕΥΤΕΡΟΝ ΤΗΝ ΜΗΤΕΡΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΤΗΝ ΛΕΝΕ ΡΟΖΜΑΡΙ ! Η 5Α ΚΑΘΩΣ ΓΝΩΡΙΖΩ ΕΙΝΑΙ ΣΥΜΒΟΛΟ ΛΕΥΚΗΣ ΜΑΓΕΙΑΣ ΚΑΙ Η ΑΝΑΠΟΔΗ ΤΗΣ ΜΑΥΡΗΣ ΜΑΓΕΙΑΣ ! Ο ΣΥΝΔΥΑΣΜΟΣ ΤΗΣ ΓΝΩΣΗΣ ΤΗΣ ΜΑΥΡΗΣ ΚΑΙ ΛΕΥΚΗΣ ΜΑΓΕΙΑΣ ΔΗΛΩΝΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ 6Α ΟΣΟ ΓΙΑ ΣΕΝΑ ΦΙΛΑΡΑ ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΣΥΜΒΟΛΟ ΠΟΥ ΕΓΙΝΕ ΔΙΑΣΗΜΟ ΑΠΟ ΤΟ ΧΟΛΙΓΟΥΝΤ ΓΙΑ ΒΡΕΣ ΤΟ ΠΡΟΤΥΠΟ ΤΟΥ ΒΙΒΛΙΟΥ ΤΩ ΝΕΚΡΩΝ ΤΗΣ ΑΡΧΑΙΑΣ ΑΙΓΥΠΤΟΥ ΚΑΙ ΒΡΕΣ ΣΧΗΜΑΤΑΚΙΑ ΔΙΠΛΑ ΣΤΟΝ ΘΕΟ ΣΗΘ!!! ΜΕΤΑ ΜΙΛΑ !! ΤΟ ΟΤΙ ΣΧΕΔΙΑΖΑ ΜΕ ΜΑΥΡΟ ΣΤΥΛΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΕΧΥΣΑ ΜΕΣΑ ΒΟΥΛΟΚΕΡΙ ΛΕΤΕ ΝΑ ΕΧΕΙ ΣΧΕΣΗ !!! ΤΟ Ο ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡΑΝΕΠΤΥΓΜΕΝΟΣ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΜΟΥ ΤΟ ΠΕΙΤΕ (ΕΙΜΑΙ ΨΩΝΑΡΑ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΥΧΙΕΜΑΙ)

ΒΙΟΣ ΑΝΕΟΡΤΑΣΤΟΣ ΜΑΚΡΑ ΟΔΟΣ ΑΠΑΝΔΟΧΕΥΤΟΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

cinderella
Μέλος 1ης Βαθμίδας


96 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/11/2003, 01:11:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους cinderella  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος cinderella  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος cinderella  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητε Ο ΩΝ μπορει ο εγκεφαλος σου να ειναι υπεραναεπτυγμενος αλλα μαλλον τελικα αυτο δεν αρκει...πρωτα απο ολα δεν μπορω να βλεπω ανθρωπους να επιμενουν κ να μιλανε με αυτον τον τονο σε αλλους χωρις να εχουν ιδεα. Μη μενεις κολημενος στη λεη Χολλυγουντ αλλα ισως να επρεπε να κολησεις και να ερευνησεις για τους συμβολισμους που χρησιμοποιουσε ο Πυθαγωρας. Και στο κατω κατω ποιος σου ειπε οτι οι Αιγυπτιοι δεν πηραν καποια συμβολα απο την αρχαια Ελλαδα την πριν του κατακλυσμου?
Αν διαβασεις Σολωνα θα δεις οτι το λεει ξεκαθαρα εκει.
Ισως καποιος που ξερει καλυτερα τα αρχαια κειμενα απο μενα να μπορει να σου πει που ακριβως θα βρεις τι.
Παντως ηταν σε ενα κειμενο στο οποιο ενας Αιγυπτιος Ιερεας μιλαει στο Σολωνα για το πως ηταν η Αρχαια Ελλαδα και ο πολυτισμος της πριν τη καταστροφη της Ατλαντιδας.
Ειμαι σιγουρη οτι θα βρεθει καποιος μεσα απο το φορουμ να σε πληροφορησει σχετικα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/11/2003, 02:58:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Λάρα Κροφτ -η αποθέωση!!!
click ^
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ο ΩΝ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
71 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/11/2003, 07:53:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ο ΩΝ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΔΩ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΟ ΤΡΑΒΑΕΙ !!! ΔΕΝ ΜΕ ΝΟΙΑΖΕΙ ΓΙΑΤΙ ΖΩ ΣΤΗΝ ΑΙΓΥΠΤΟ ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ 8 ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΑ ΕΧΩ ΕΠΙΣΚΕΥΘΕΙ ΜΕΡΗ ΠΟΥ ΟΥΤΕ ΠΟΤΕ ΦΑΝΤΑΣΤΗΚΕΣ !Ο ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ ΤΟΥ ΜΟΥΣΕΙΟΥ ΜΕ ΑΦΗΣΕ ΝΑ ΚΟΙΤΑΞΩ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΤΩΝ ΝΕΚΡΩΝ Η ΚΑΠΩΣ ΕΤΣΙ ΤΟ ΕΛΕΓΑΝ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΧΡΟΝΟΛΟΓΕΙΤΑΙ ΠΕΡΙΠΟΥ 3000 Π.Χ. ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΟΤΙ Ο ΠΥΘΑΓΟΡΑΣ ΚΑΙ Ο ΣΟΛΩΝΑΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΑΝ ΤΟΤΕ ΕΚΤΟΣ ΕΑΝ ΕΙΧΑΝ ΑΝΚΑΛΥΨΕΙ ΤΗΝ ΧΡΟΝΟΜΗΧΑΝΗ ΚΑΙ ΤΑΞΙΔΕΥΑΝ ΣΤΟΝ ΧΡΟΝΟ !!!

ΒΙΟΣ ΑΝΕΟΡΤΑΣΤΟΣ ΜΑΚΡΑ ΟΔΟΣ ΑΠΑΝΔΟΧΕΥΤΟΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

tpt
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
323 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/11/2003, 09:32:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους tpt  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
*** ειρηνη ημην....μην μαλωνετε.......αφηστε ο ενας τον εγκεφαλο του αλλου
τον *****!


----------------------------------------------------
Όπως το βλέπω εγώ το "θέμα" tpt, με το
συγκεκριμένο μήνυμά σου θέτεις σαφώς υποψηφιότητα
για κλείδωμα του λογαριασμού σου!!
για να δούμε τη συνέχεια...

Admin
----------------------------------------------------

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ο ΩΝ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
71 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/11/2003, 11:52:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ο ΩΝ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΑ ΝΑ ΓΡΑΨΩ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤ. ΠΟΥ ΗΘΕΛΑ ! ΚΑΘΩΣ ΜΕΛΕΛΕΤΟΥΣΑ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΤΩΝ ΝΕΚΡΩΝ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ Ο ΣΗΘ(ΟΠΩΣ ΜΟΥ ΜΕΤΑΦΡΑΣΑΝ) ΔΙΠΛΑ ΤΟΥ ΕΧΕΙ ΕΝΑ ΑΝΑΠΟΔΟ 5Α ΚΑΚΟΦΤΙΑΓΜΕΝΟ ΑΛΛΑ ΑΝΑΠΟΔΟ ΚΑΙ 5Α ΤΙ ΣΧΕΣΗ ΕΧΕΙ ΤΟ 3000Π.Χ. ΜΕ ΤΟΝ ΠΥΘΑΓΟΡΑ ΤΟΝ ΣΟΛΩΝΑ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΛΟΙΠΟΥΣ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΟΥΣ ΦΥΣΙΚΟΥΣ ΦΙΛΟΣΟΦΟΥΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ! ΑΚΟΜΑ ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΟΤΙ Η ΑΙΓΥΠΤΟΣ ΔΑΝΕΙΣΕ ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΑ ΑΠΟ ΟΣΑ ΔΑΝΕΙΣΤΗΚΕ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΣΟΥ ΛΕΕΙ ΚΑΤΙ! ΚΑΙ ΑΝ ΟΠΩΣ ΛΕΣ ΟΙ ΑΙΓΥΠΤΙΟΙ ΗΤΑΝ ΑΧΡΗΣΤΟΙ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΟΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑΝ ΝΑ ΦΤΙΑΞΟΥΝ ΣΩΣΤΑ ΕΝΑ 5Α ΤΟΤΕ ΠΩΣ ΕΦΤΙΑΞΑΝ ΤΙΣ ΠΥΡΑΜΙΔΕΣ ΤΟ ΠΙΟ ΤΕΛΕΙΟ ΣΤΕΡΕΟ ΣΧΗΜΑ ΜΕΤΑ ΤΗ ΣΦΑΙΡΑ !! ΓΙΑ ΑΝΑΡΩΤΗΣΟΥ !!! ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΘΕΣΑ ΓΙΑ ΕΞΑΣΚΗΤΕΣ Η ΓΝΩΜΟΝΕΣ ΤΗΣ ΛΕΥΚΗΣ Η ΜΑΥΡΗΣ ΜΑΓΕΙΑΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΟΥ ΕΞΕΓΗΣΟΥΝ ΑΥΤΟ ΤΟ ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ! ΦΙΛΕ ΛΕΠΙΔΟΑΝΑΒΑΤΗ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΛΕΣ ΙΣΩΣ ΣΧΕΤΙΖΕΤΑΙ ΜΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΣΥΝΕΒΕΙ ΜΙΑ ΚΑΙ ΑΡΧΙΣΑ ΝΑ ΜΟΥΤΖΟΥΡΩΝΩ ΤΟ ΑΝΑΠ 5Α ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΕΣΗ !

ΒΙΟΣ ΑΝΕΟΡΤΑΣΤΟΣ ΜΑΚΡΑ ΟΔΟΣ ΑΠΑΝΔΟΧΕΥΤΟΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

cinderella
Μέλος 1ης Βαθμίδας


96 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2003, 07:55:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους cinderella  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος cinderella  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος cinderella  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο ΩΝ, μιλαω για τον πολιτισμο που ειχε η Ελλαδα πριν τον μεγαλο κατακλυσμο. Ελπιζω καποιος απο τους διαχιριστες του φορουμ να σου διξει καποιο αποσπασμα απο το κειμενο που αναφερα στο προηγουμενο μυνημα μου και τοτε θα καταλαβεις τι εννοω.
Προς το παρον θα ψαξω κ εγω μηπως το βρω να στο παραθεσω εδω.

(Οταν ειπα για τον εγκεφαλο σου δεν ηθελα να σε θειξω αλλα εκνευριζομαι αφανταστα οταν βλεπω καποιν να εκφραζεται υπεροπτικα και κυριως σε εναν τετοιο τοπο που συνηθως ο ενας σεβεται τον αλλον η τουλαχιστον αυτο ειναι το ζητουμενο. Εννοουσα οτι δεν αρκει να εχουμε υπερανεπτυγμενο εγκεφαλο αλλα να μελεταμε για να τον χρησιμοποιουμε.)

Παντως θα ψαξω για το κειμενο που προανεφερα και τοτε το ξανασυζηταμε ελπιζω.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

cinderella
Μέλος 1ης Βαθμίδας


96 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2003, 08:00:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους cinderella  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος cinderella  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος cinderella  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ποιος ειπε οτι οι Αιγυπτιοι ηταν αχρηστοι μαθηματικοι?
Δεν ειπα κατι τετοιο Ο ΩΝ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ο ΩΝ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
71 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2003, 12:19:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ο ΩΝ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΣ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΣΧΗΜΑΤΑ ΜΙΛΗΣΕ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΟΠΩΣ ΓΝΩΡΙΖΩ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΟΙ ΜΕΤΑΓΕΝΕΣΤΕΡΩΝ ΑΙΩΝΩΝ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ! ΟΣΟ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΘΗΚΕ ΚΑΠΟΙΟΣ ΟΤΙ ΘΑ ΕΓΙΝΕ ΣΥΜΒΟΛΟ ΤΟΥ ΣΑΤΑΝΑ ΟΤΑΝ ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΚΑΤΑΦΕΡΕ ΝΑ ΦΤΙΑΧΝΕΙ ΣΩΣΤΑ ΠΛΗΡΟΦΟΡΩ ΟΤΙ ΚΑΙ ΟΙ ΑΙΓΥΠΤΥΟΙ ΚΑΙ ΟΙ ΣΟΥΜΕΡΙΟΙ ΚΑΙ ΟΙ ΚΕΛΤΕΣ ΚΑΙ ΟΙ ΛΑΤΙΝΟΙ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟΙ ΓΝΩΣΤΕΣ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΩΝ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ !!! ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ ΑΠΟ ΑΛΛΟΥ ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΚΑΙ ΑΛΛΟΥ ΚΑΤΑΛΗΓΕΙ . ΦΙΛΗ ΣΤΑΧΤΟΠΟΥΤΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΕ ΠΡΟΣΒΑΛΛΩ ΟΤΑΝ ΜΙΛΑΩ ΓΙΑ ΤΟΝ ΥΠΕΡΑΝΕΠΤΥΓΜΕΝΟ ΜΟΥ ΕΓΚΕΦΑΛΛΟ ΑΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ ΜΙΛΑΩ ΕΙΡΩΝΙΚΑ !

ΦΙΛΙΟΝΙ ΓΙΩΡΓΟΣ

ΒΙΟΣ ΑΝΕΟΡΤΑΣΤΟΣ ΜΑΚΡΑ ΟΔΟΣ ΑΠΑΝΔΟΧΕΥΤΟΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ardarel
Νέο Μέλος


3 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2003, 12:40:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ardarel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το κείμενο που ακολουθεί δεν είναι δικό μου και δυστυχώς δεν έχω συγκρατίσει την πηγή από την οποία το είχα διαβάσει.Παρ'ολα αυτά θεώρησα σκόπιμο να το παραθέσω εδώ,για να μπορέσουμε να κατανοήσουμε την έννοια και τον ρόλο που έπεξε στους περισσότερους από τους πολιτισμούς που αναφέρατε.<br>
Η Πεντάλφα είναι το αρχαιότερο σύμβολο, όχι μόνο για την Μαγεία, αλλά και για την γραφή. Η αρχή του γραπτού λόγου θεωρούνται κάποια κεραμικά σκεύη της περιόδου της Προϊστορικής Μεσοποταμίας που χρονολογούνται περίπου το 3.500 π.Χ. και φέρουν εγχάρακτα πάνω τους πολλά σύμβολα, μεταξύ των οποίων και το πεντάγωνο αστέρι.
Η Πεντάλφα μας υπενθυμίζει την θέση μας στο Σύμπαν:
- Η πάνω γωνία αντιπροσωπεύει το Πνεύμα, το αιθερικό, το αιώνιο και την επικοινωνία μας με το Θείο. Είναι η αθάνατη ψυχή μας, το θεϊκό που βρίσκεται μέσα σε όλους μας, η πνευματική μας σύνδεση με την Φύση και μεταξύ μας. Συμβολίζει την πνευματική αγάπη, το αόρατο, το αγνό, τα συναισθήματα που ανυψώνονται πέρα από τις ανάγκες τις σάρκας.
- Η κάτω δεξιά γωνία αντιπροσωπεύει τη Γη, το στοιχείο της Μητέρας. Είναι το στοιχείο της σταθερότητας. Συμβολίζει ασφάλεια, εξέλιξη, νουθεσία, όλα όσα μας παρέχει η Γη. Μας προσφέρει την ικανότητα να ερευνήσουμε το Πνεύμα με τα πόδια μας γερά στην Γη. Χωρίς αυτό το στοιχείο, θα βρισκόμασταν συνέχεια «στα σύννεφα».
- Η πάνω δεξιά γωνία αντιπροσωπεύει τον Αέρα, το στοιχείο του νού. Συμβολίζει την σκέψη, την ευφυία, την λογική. Μας προσφέρει την ικανότητα να εξετάζουμε το Πνεύμα και να ανακαλύπτουμε που ανήκει στην ζωή μας.
- Η κάτω αριστερά γωνία αντιπροσωπεύει τη Φωτιά, το στοιχείο του πάθους. Συμβολίζει το κομμάτι μας που δεν γνωρίζει φόβο, που επιτίθεται στα τυφλά αλλά χωρίς σκέψη. Η Φωτιά είναι αυτή που μας δίνει κουράγιο, δύναμη και θάρρος.
- Η πάνω αριστερή γωνία αντιπροσωπεύει το Νερό, τον κύκλο της Ζωής, το στοιχείο του συναισθήματος. Συμβολίζει τα τρυφερά μας συναισθήματα σε αντίθεση με τα συναισθήματα της Φωτιάς. Είναι η αγνή και άδολη αγάπη και ευτυχία, όλα τα συναισθήματα που σβήνουν την Φωτιά.
Όταν η Πεντάλφα περικλείεται σε κύκλο, ενώνει όλα τα στοιχεία της Φύσης και συμβολίζει τον Άνθρωπο, που είναι η ενότητα της Ύλης με το Πνεύμα, της Πνευματικότητας με την Λογική. Μας υπενθυμίζει ότι χρειαζόμαστε όλα τα στοιχεία για να ολοκληρωθούμε και ότι η ζωή είναι ένας κύκλος. Ότι δεν μπορεί να υπάρξει χαρά χωρίς τον πόνο και πόνος χωρίς την χαρά.
Η Πεντάλφα για τους Γνωστικούς είναι το Φλεγόμενο Αστέρι, για τους Χριστιανούς το σύμβολο των πέντε πληγών του Χριστού, για τους Εβραίους σύμβολο της Πεντάτευχου, για τους αρχαίους Έλληνες το σύμβολο της Πυθαγόρειας φιλοσοφίας, για τους αρχαίους Αιγυπτίους η Θεϊκή Μήτρα, για τους αρχαίους Βαβυλώνιους μαγικό θέλγητρο, για τον Βασιλιά Σολομώντα σύμβολο των πέντε αισθήσεων και της σχέσης αρσενικού-θηλυκού, για τους ιππότες του Βασιλιά Αρθούρου σύμβολο προστασίας, για τους Ροδόσταυρους ο Άνθρωπος μέσα στον Μικρόκοσμο, με το κεφάλι του στην κορυφή, τα χέρια του απλωμένα στις άκρες και τα πόδια κάτω, για τους σύγχρονους Μύστες το σύμβολο ζωής: Γέννηση, Βάπτιση (Μύηση), Αγάπη, Ανάπαυση, Θάνατος. Ή: Βρεφική ηλικία, Εφηβεία, Ενηλικίωση, Μέση Ηλικία, Τρίτη Ηλικία.
Η χρήση της ανεστραμμένης Πεντάλφας ως δαιμονικό σύμβολο είναι πολύ πρόσφατη, πατέρας της οποίας είναι ο Eliphas Levi, ο οποίος και δημιούργησε την ανεστραμμένη Πεντάλφα με το κεφάλι του Baphomet στην μέση. Πριν από αυτό δεν υπήρχε καμιά σύνδεση της Πεντάλφας με το κακό, αλλά φορούνταν από τους αμύητους για να δηλώνει ότι ο κάτοχος βρίσκεται σε περίοδο εκμάθησης στα Μυστήρια. Για πολλούς επίσης συμβολίζει τον Κερασφόρο Θεό, που έχει πέντε μορφές: Άνθρωπος, Τράγος, Κριός, Αρσενικό Ελάφι, Ταύρος, χωρίς όμως να αναφέρεται σε δαιμονική Θεότητα, αλλά στον Θεό Πάνα, τον Θεό της Φύσης, τον σύντροφο και προστάτη της Μητέρας Θεάς.
Η Πεντάλφα προστατευτεί τον κάτοχο από τους δαίμονες και χρησιμοποιείται γενικότερα ως σύμβολο της προστασίας, ευτυχίας και ζωής.
<br>
Φίλε μου Ο ΩΝ ελπίζω να δεχτείς τις απόψεις μου.Μερικές φορές ο άνεμος πέζει περίεργα παιχνίδια με τις αισθήσεις μας αλλά και με οτιδήποτε μετακινεί.Μπορεί να δεις περίεργα σχήματα να έχουν τα σύνεφα,ή το χώμα που στροβιλίζεται.Το έχω συναντίσει πολλές φορές και εγώ και δυσκολεύομαι να κατανοήσω τι ακριβώς συμβαίνει.Αν θέλουμε να βοηθήσουμε στην "απομυθοποίηση" της μεταφυσικής, παραψυχολογίας καλό θα είναι να μην παρασυρόμαστε εύκολα από τις ανθρώπινες αισθήσεις μας.Το λέω πρώτα απόλους για εμένα.

Φιλικά Ardarel

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

oneiric1
Πλήρες Μέλος

Greece
1229 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2003, 14:12:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συγνώμη για το άσχετο σχόλιο, αλλά αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι γιατί φίλε ΩΝ εκνευρίζεσαι επειδή κάποιοι φίλοι δίνουν άλλη ερμηνία από την δική σου. Μπορείς με τα επιχειρήματά σου να πεις αυτά που θέλεις χωρίς να χρειάζεται να μιλάς ειρωνικά.

Κάποιες φορές ναι, χρειάζεται η ειρωνία αλλά ας προσπαθήσουμε επιτέλους να κάνουμε ένα διάλογο έστω και αν είναι αντίλογος!

* Ειρήνη *
~ Love is the only truth ~Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ο ΩΝ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
71 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2003, 17:43:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ο ΩΝ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΕΙΣΤΕ ΤΟΣΟ ΚΑΛΟΙ ΜΑΖΙ ΜΟΥ ΚΑΙ ΔΕΙΧΝΕΤΕ ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ(ΔΕΝ ΜΙΛΑΩ ΕΙΡΩΝΙΚΑ) . ΒΕΒΑΙΑ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΤΣΑΝΤΙΖΟΜΑΙ ΟΤΑΝ ΑΜΒΙΣΒΗΤΙΤΑΙ Η ΓΝΩΜΗ ! ΟΤΑΝ ΠΑΡΑΘΕΤΩ ΕΝΑ ΤΟΠΙΚ ΟΠΟΥΔΗΠΟΤΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΑΝΩ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΩΡΙΜΗ ΣΚΕΨΗ ! ΠΙΣΤΕΨΤΕ ΜΕ ΑΝ ΔΕΝ ΗΜΟΥΝ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΔΑ ΔΕΝ ΘΑ ΑΝΟΙΓΑ ΤΟ ΤΟΠΙΚ ! ΤΩΡΑ ΦΙΛΕ ARDAREL ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΜΦΙΣΒΗΤΙΣΩ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΣ , ΓΝΩΡΙΖΩ ΟΤΙ Ο ΒΑΚΧΟΣ (ΟΧΙ Ο ΔΙΟΝΥΣΟΣ ΠΟΥ ΤΟΝ ΣΥΝΔΕΥΟΥΝ ΠΟΛΛΟΙ) ΗΤΑΝ Ο ΓΙΟΣ ΤΗΣ ΠΡΩΤΗΣ ΓΥΝΑΙΚΑΣ ΤΟΥ ΔΙΑ ( ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΠΩΣ ΤΗΝ ΛΕΝΕ) Ο ΟΠΟΙΟΣ ΚΑΤΑ ΤΙΣ ΜΟΙΡΕΣ ΘΑ ΑΝΕΤΡΕΠΕ ΤΟΝ ΔΙΑ ΑΝ ΤΟΝ ΓΕΝΝΟΥΣΕ ΘΕΑ ! Ο ΔΙΑΣ ΒΕΒΑΙΑ ΦΡΟΝΤΙΣΕ ΝΑ ΤΟΝ ΓΕΝΝΗΣΕΙ ΕΝΑ ΚΕΡΑΣΦΟΡΟ ΖΩΟ ( ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΤΑΥΡΟΣ Η ΚΡΙΟΣ) ΑΛΛΑ Ο ΒΑΚΧΟΣ ΕΙΧΕ ΚΥΗΘΕΙ ΤΟΥΣ ΠΡΩΤΟΥΣ 6 ΜΗΝΕΣ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΠΗΡΕ ΚΑΠΟΙΑ ΘΕΙΚΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ !!! ΑΥΤΟΣ ΟΤΑΝ ΜΕΓΑΛΩΣΕ ΕΠΑΝΑΣΤΑΤΗΣΕ ΚΑΤΑ ΤΟΥ ΔΙΑ ΚΑΙ ΠΗΓΕ ΝΑ ΣΦΕΤΕΡΙΣΤΕΙ ΤΗΝ ΕΞΟΥΣΙΑ ΤΟΥ ΚΑΙ Ο ΔΙΑΣ ΤΟΝ ΤΙΜΩΡΗΣΕ ΣΤΕΛΝΟΝΤΑΣ ΤΟΝ ΣΤΟΝ ΤΑΡΤΑΡΟ ΜΕ ΤΟΥΣ ΤΙΤΑΝΕΣ !!! Ο ΒΑΚΧΟΣ ΣΥΜΒΟΛΙΖΟΤΑΝ ΜΕ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ 5Α ΤΟΝ ΘΕΩΡΟΥΣΑΝ ΟΠΩΣ ΘΕΩΡΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ ΤΟΝ ΣΑΤΑΝΑ ! ΒΕΒΑΙΑ ΤΗΝ ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΡΓΗΣΕ Ο ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΠΙΣΤΕΨΕ ΜΕ ΝΑ ΨΑΞΕΙΣ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΒΡΕΙΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΟΛΙΣ ΣΟΥ ΕΙΠΑ !!! ΑΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑ ΜΟΥ ΞΑΝΑΣΥΝΕΒΗ ΠΑΛΙ ! ΕΦΤΙΑΧΝΑ ΕΝΑ ΚΑΝΟΝΙΚΟ 5ΓΩΝΟ ΤΗΝ ΩΡΑ ΤΩΝ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΩΝ ΚΑΙ ΜΕΣΑ ΑΦΤΙΑΞΑ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ 5Α !!! ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΡΕΥΜΑ ΑΕΡΟΣ ΑΠΟ ΠΟΥΘΕΝΑ ΜΟΛΙΣ ΤΕΛΕΙΩΣΑ ΤΟ ΣΧΗΜΑ ΑΝΟΙΞΑΝ ΒΙΑΙΑ 5 ΠΑΡΑΘΥΡΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΤΑ ΕΙΧΑΝ ΚΛΕΙΣΕΙ ΚΑΛΑ ΜΑΘΗΤΕΣ ! ΠΑΡΕΠΙΠΤΩΝΤΟΣ ΣΤΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΑ ΓΕΩΜΕΤΡΙΑΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΓΡΑΨΕΙ ΠΟΤΕ ΚΑΛΑ ΗΤΑΝ ΑΥΤΟ ΠΡΙΝ ΤΡΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΜΑΣ ΕΒΑΛΕ Ο ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ ΝΑ ΥΠΟΛΟΓΙΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΓΩΝΙΑ ΕΝΟΣ ΚΑΝΟΝΙΚΟΥ 5Α !!!

ΒΙΟΣ ΑΝΕΟΡΤΑΣΤΟΣ ΜΑΚΡΑ ΟΔΟΣ ΑΠΑΝΔΟΧΕΥΤΟΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

oneiric1
Πλήρες Μέλος

Greece
1229 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2003, 09:23:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Ων, για μένα έκανες ένα πολύ μεγάλο βήμα αφού παραδέχτηκες ότι εκνευρίζεσαι οταν αμφισβητεί κάποιος τα λεγόμενά σου. Και είναι πολύ φυσικό! Τη γνώμη σου όμως δεν επιτρέπεται να την αμφισβητεί κανείς!

Σ' ευχαριστώ που απάντησες στο μήνυμά μου!

* Ειρήνη *
~ Love is the only truth ~Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ο ΩΝ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
71 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2003, 18:39:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ο ΩΝ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΛΛΟΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΝΑ ΠΑΡΑΘΕΣΕΙ ΚΑΤΙ ???

ΒΙΟΣ ΑΝΕΟΡΤΑΣΤΟΣ ΜΑΚΡΑ ΟΔΟΣ ΑΠΑΝΔΟΧΕΥΤΟΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

endorama
Πλήρες Μέλος


1296 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2003, 02:58:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους endorama  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
το μονο που εχω να (ξανα)πω ειναι οτι το πενταλφα ειναι ενα πολυ δυνατο συμβολο και το βλεπουμε παντου απο τα μυστικιστικα βιβλια μεχρι την βιτρινα με τα γυναικεια εσωρουχα που λεει ο λογος και ομως οποτε το αντικρυζουμε δεν περναει απαρατηρητο το κοιταζουμε εστω και ασυνειδητα συμβολιζει και εκπροσωπει πολλα πραγματα πολλες φορες και πραγματα αντιθετα μεταξυ τους μαζι με τον σταυρο πρεπει να ειναι απο τα πιο κλασικα/βασικα συμβολα

εμενα μου αρκει το οτι το χρησιμοποιουσαν οι προγονοι μας αρα δεν ειναι τυχαιο ουτε και συμβολο για να κοροιδευουν οι πονηροι τους αδαης

πενταλφα ρε παιδι μου το λες και γεμιζει το στομα σου συμβολισμους και γνωση αιωνων κατι ηξερε ο πυθαγορας

φιλε ΩΝ θα συμφωνησω και εγω με την ειρηνη εξαλλου δεν γινεται να εχουμε ολοι την ιδια αποψη το θεμα ειναι να ειμαστε χαλαροι και να ανταλασουμε αποψεις (εννοειται οτι θα ανεβουν και λιγο οι τονοι) αλλα σκοπος ειναι να ειμαστε οσο μπορουμε χαλαροι δεν εχουμε να χωρισουμε τιποτα παντως εκανες κατι που το βλεπω σπανιοτατα και αυτο σε τιμα


Don't try to take our dreams away
from us
We will never be like you

Edited by - endorama on 07/11/2003 03:05:24Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ο ΩΝ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
71 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2003, 14:06:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ο ΩΝ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΜΟΥ ΣΥΝΕΒΗ ΣΗΜΕΡΑ ΤΟ ΠΡΩΙ ! ΕΓΡΑΦΑ ΓΕΩΜΕΤΡΙΑ ΚΙΑ ΕΙΧΑ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΚΑΙ Ο ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ ΔΕΝ ΜΕ ΑΦΗΝΕ ΝΑ ΦΥΓΩ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΚΑΘΙΣΑ ΚΑΙ ΕΚΑΝΑ 5Α ΑΝΑΠΟΔΑ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΠΛΑΓΙΑ , ΔΙΑΦΟΡΑ ΔΗΛΑΔΗ, ΣΕ ΜΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΑΝΟΙΓΟΥΝ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΒΙΑΙΑ ΤΑ ΠΑΡΑΘΥΡΑ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΛΥ ΨΥΧΡΟ ΠΛΥΜΜΗΡΥΣΕ ΤΗΝ ΑΙΘΟΥΣΑ ΠΟΥ ΕΦΤΑΣΕ ΜΕΧΡΙ ΤΑ ΚΟΚΚΑΛΑ ΜΟΥ ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΕΞΩ ΕΙΧΕ ΑΠΝΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΥΠΟΝΟΙΑ ΡΕΥΜΑΤΟΣ ΑΕΡΙΟΥ , ΕΥΤΥΧΩΣ ΒΕΒΑΙΑ ΔΕΝ ΤΡΑΥΜΑΤΙΣΤΗΚΕ ΚΑΝΕΝΑΣ !!!

ΒΙΟΣ ΑΝΕΟΡΤΑΣΤΟΣ ΜΑΚΡΑ ΟΔΟΣ ΑΠΑΝΔΟΧΕΥΤΟΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Valnta
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Vietnam
2285 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2003, 14:22:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Valnta  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν μπορώ να πιστέψω ότι "φταίει" η Πεντάλφα...

Nα σκεφτώ ότι η πεντάλφα σε συνδυασμό με σένα προκαλεί τέτοια αποτελέσματα;

Γιατί κάτι τέτοιο δεν το'χω ξανακούσει να συμβαίνει σε άλλον άνθρωπο...

Tελοσπάντων, αν ισχύει το παραπάνω...

MHΠΩΣ NA ΣTAMATHΣEIΣ NA ΣXEΔIAZEIΣ ΠENTAΛΦEΣ;;

Va(l)nta
Διχασμένη προσωπικότητα
+ Mοναδική απόγονος
Thoth Tρισμέγιστου
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Yngwie
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
194 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2003, 03:51:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Yngwie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλησπέρα φίλοι μου, θα ήθελα να πώ και λίγα πράγματα επι του πρακτικού του θέματος.
Παντοδύναμο σύμβολο αρκεί να σχεδιάζεται σωστά και με πίστη στο ότι είναι παντοδύναμο. Προσωπικά έχω δεί την δύναμη του στην πράξη πάμπολλες φορές σε πρακτικές καταστάσεις.
Τα γραπτά του μαγικού τάγματος της Golden dawn και του Aleister Crowley περιγράφουν αναλυτικά τον τρόπο σχεδίασης στον αέρα με το δάχτυλο ή εγχειρίδιο.
Ιδανικό για τσεκάρισμα όντων στο Αστρικό πεδίο κατά πόσο αυτά είναι φιλικά και καλά ή το αντίθετο. Πολύ δυνατότερο απο το σταυρο σ αυτή τη διαδικασία.
Το ανάποδο μπορεί να προκαλέσει πολλά προβλήματα και άκουσα πρίν καιρό απο έμπειρη εσωτερίστρια ότι κάποια χαζά παιδάκια προσπάθησαν να μετα΄τρέψουν το άγιο τελετουργικο καθαγιασμού και εξαγνισμού χώρου γνωστό με το όνομα The Lesser Banishing Ritual of the Pentagram (σε κάποιο τόπικ είχε γράψει ο φίλος YHVH για αυτό) σε επικλητική κατάσταση με ανάποδες πεντάλφες και έγινε πανικός. Το συγκεκριμένο τελετουργικό γίνεται απο ενεργούς τελετουργούς κάθε φορά που θέλουν να καθαρίσουν - καθαγιάσουν τον χώρο απο κάποια αρνητική ενέργεια, σκεπτομορφές,αρνητικές τους σκέψεις κτλ προτοιμάζοντας τον χώρο και την ψυχή του τελετουργού πρίν απο κάποια τελετή ή και απλώς για προστασία.
Στο πιο πάνω τελετουργικό κάποιος σχεδιάζει πεντάλφες στα τέσσερα σημεία του ορίζοντα βιμπράροντας κάποια θεία ονοματα στα εβραικά και στη συνεχεια ακολουθεί η επίκληση 4 Αρχαγγελων οι οποίοι θα φυλάξουν τον χώρο.
Το παραπάνω τελευργικό με την πεντάλφα είναι Banishing δηλαδή με σκοπό να εξαφανίσει τις παραπάνω ενέργειες και η πεντάλφα σχεδιάζεται απο κάτω αριστερά πρός τα πάνω ενώ τα χαζά παιδάκια την αντέστρεψαν ανάποδα και την σχεδίασαν απο πάνω πρός τα κάτω δηλαδή Invoking (επικλητική)και δεν ξέρω τι απογίνονται με την υγεία τους (καθως θα ήταν σαν να επικαλούνται μαζεμένη την Κλιφοθική όψη για όσους γνωρίζουν απο Καββάλα).
ΠΡΟΣΟΧΗ αυτά τα σύμβολα δεν είναι για παιχνίδι, μην τα σχεδιάζετε για την πλάκα και όπως να ναι, πολλά συγγράματα μυητικών ταγμάτων κύρους αναφέρονται με αυστηρότητα στο να σχεδιάζεται τέλεια και όχι επι ματαίω κάθε ιερό σύμβολο, αλλιώς και τη δύναμη του χάνει αλλά και ενδέχεται να προκληθούν προβλήματα διαφόρων μορφών.
Επίσης ειναι γνωστό γενικώς κάθε μαγικό ή ιερό σχήμα πρέπει να καίγεται και όχι να αφήνεται ελεύθερο τριγύρω ζωγραφισμένο σε κάποιο χαρτί, μιλάω για το γραμμένο με το χέρι και όχι το τυπωμένο.
Εάν κάποιος π.χ δουλεύει με το καββαλιστικό σύστημα εξερεύνησης των πεδίων και θέλει να έρθει σε επαφή με καποιο συγκεκριμένο πεδίο μπορεί να τσεκάρει τα όντα που θα δεί εκεί με την κατάλληλη πεντάλφα η οποία θα περιέχει και κάποιο σχετικό σύμβολο στο κέντρο, π.χ συγκεκριμένο στοιχειακό ή ζωδιακό κτλ.
Ετσι λοιπόν το καλό όν απλά θα την παραμερίσει ενώ το φαύλο (το οποίο μπορεί να έχει μορφή φωτοβόλου και καλού όντος) θα εξαφανιστεί τρέμοντας κάτι που σιγουρα θα ξέρουν όσοι δουλεύουν πρακτικά στα πεδία.
Τώρα όσο για τον αγαπητό φίλο ΩΝ πιστεύω ότι κατάλαβε την δύναμη του συγκεκριμένου σχήματος και ότι τα παράξενα που συμβαίνουν πιθανά να τα βλέπει μόνο ο ίδιος, ίσως να γίνονται και αντιληπτά σε άλλους, ίσως είναι και άσχετα αλλά έχω δεί αυτο το σύμβολο καλά σχεδιασμένο στον αέρα (κάτι που δεν γίνεται απο αμυητο και ανεκπαίδευτο, θέλει άσκηση και πίστη και υπομονή) να κάνει θαύματα.
ΠΡΟΣΟΧΗ λοιπόν, σχεδιάστε μαργαρίτες , δεν είναι επικίνδυνες.

may the light be your guide
Yngwie

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ο ΩΝ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
71 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2003, 13:10:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ο ΩΝ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΙΣΩΣ Η VALTNA ΝΑ ΕΧΕΙ ΔΙΚΙΟ ΚΑΙ ΝΑ ΦΤΑΙΩ ΕΓΩ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟ ΣΥΜΒΟΛΟ! ΠΑΝΤΩΣ ΔΕΝ ΕΧΩ ΞΑΝΑΚΑΝΕΙ 5Α ΟΥΤΕ 6Α ΑΠΟ ΤΟΤΕ ! ΑΠΟ ΟΣΟ ΞΕΡΩ ΑΠΟ ΤΙΣ ΕΠΙΚΛΗΣΕΙΣ ΠΝΕΥΜΑΤΩΝ ΟΤΑΝ ΣΧΕΔΙΑΣΕΙΣ 5Α ΚΑΝΟΝΙΙΚΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΤΣΕΚΑΡΕΙΣ ΚΑΠΟΙΕΣ ΟΝΤΟΤΗΤΕΣ ΑΥΤΕΣ ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΓΥΡΙΣΟΥΝ ΑΝΑΠΟΔΑ ΚΑΙ Ν ΑΤΟ ΔΟΥΝ ΩΣ ΑΝΑΠΟΔΟ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΕΣ ! ΒΕΒΑΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΜΕΡΙΑ ΟΤΑΝ Ο ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ ΤΗΣ ΓΕΩΜΕΤΡΙΑΣ ΕΙΧΕ ΒΑΛΕΙ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΑ ΚΑΙ ΕΙΧΕ ΕΝΑ 5Α ΜΕΣΑ ΟΤΑΝ ΤΟ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΘΡΑΝΙΟ ΜΟΥ ΕΝΙΩΣΑ ΙΣΧΥΡΕΣ ΔΟΝΗΣΕΙΣ ΔΕΝ ΚΑΝΙΟΜΟΥΝ ΟΥΤΕ ΜΕ ΚΟΥΝΟΥΣΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΠΛΑ ΕΝΙΩΘΑ ΔΟΝΗΣΕΙΣ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΝΙΩΘΑ ΟΤΙ ΠΗΓΑΙΝΕ ΝΑ ΣΠΑΣΕΙ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΤΟ ΕΞΗΓΗΣΕΙΣ ΑΥΤΟ??? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ Ο ΦΙΛΤΑΣΤΟΣ ΓΙΩΡΓΟΣ Ο ΩΝ

ΒΙΟΣ ΑΝΕΟΡΤΑΣΤΟΣ ΜΑΚΡΑ ΟΔΟΣ ΑΠΑΝΔΟΧΕΥΤΟΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Yngwie
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
194 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2003, 23:40:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Yngwie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Γιώργο αυτό που ανέφερες μπορεί να ισχύει και όντως να ένιωθες τις δονήσεις και έχω βιώσει πρακτικά αυτό που αναφέρεις (με έντονη ταλαντωση κάποιου νεύρου ή μυ στην περιοχή ανάμεσα και πάνω απο τα φρύδια σε χόρους φορτισμένους, εκεί που τοποθετούν οι εσωτεριστές το αντίστοιχο chakra του pituitary gland).
Το θέμα είναι φυσικά εύλογο ως απορία το γιατί το ένιωσες και αυτό θέλει πολύ ψάξιμο απο μέρους σου. Θα σου πρότεινα να διαλογιστείς πάνω στο σύμβολο και να δείς τι εικόνες θα σου δείξει και πώς είσαι συνδεδεμένος με αυτό.
Σε κάθε άλλη περίπτωση οτιδήποτε είναι εικασία π.χ θα μπορούσαμε να πούμε μία γνώμη ότι υποθετικά έστω ότι κάθε φορά που βλέπεις αυτο το σύμβολο σου προκαλείται τρόμος ή φόβος. Αυτο θα μπορούσε π.χ να έχει τη ρίζα του σε μία προηγούμενη ζωή όπου πιθανά να ήσουν μυημένος σε κάποιο μαύρο τάγμα ή και κάθε πιθανή άλλη εξήγηση.
Επειδή λοιπόν οι πιθανότητες είναι πολλές δεν υπάρχει εύκολη εξήγηση σε τέτοια θέματα για αυτό και προτείνω τον διαλογισμό. Οπως και δεν θα πρότεινα κάποια αναδρομή απο υπνωτιστή για απλούς γνωστούς λόγους. Το "σκάλισμα" τέτοιων καταστάσεων είναι καλύτερα να γίνει απο εσένα μεθοδικά και με σύστημα μόλις εντρυφήσεις στις τεχνικές του διαλογισμού.
Οσον αφορά την δύναμη της πεντάλφας και ότι τα πνεύματα μπορούν να γυρίσουν ανάποδα και να την δούν αλλιώς θα ήθελα πολύ να μου υποδείξεις που γράφεται αυτό,που το έχεις διαβάσει και που το έχεις δεί καθώς σε όλες τις πρακτικές περιπτώσεις που γνωρίζω και έχω βιώσει αισθάνομαι το πώς την σχεδιάζω και της δίνω εγώ ισχύ και όχι το πώς φαίνεται έξω στον αόρατο κόσμο.Με έχει σώσει πολλάκις.
Σε περίπτωση επίκλησης πονηρού πνεύματος και μόνο ενδέχεται να σχεδιαστεί ανάποδα η πεντάλφα για λίγο (όσο θα συνομιλήσει κανείς με το πνεύμα γιατί δεν επιτρέπεται να γίνονται τέτοιες πρακτικές για καπρίτσιο ή περιέργεια)και να κρατηθεί το μαχαίρι της τέχνης στη σωστή θέση. Αυτά αναφέρονται σε επίσημα εσωτερικά έγγραφα της Golden dawn τα οποία δίδονταν στους μαθητές της εντός του τάγματος.
Πραγματοποιώντας κάποιος κάποιο Banishing Ritual πρέπει να αισθάνεται μία αίσθηση χειρουργικής αποστείρωσης του χώρου, ότι έχει καθαρίσει ενώ σε κάποιο holy invoking μία αίσθηση αγιότητας , cleaningless kai holiness όπως πολύ σωστά λέει και ο Crowley στο Βοοκ 4 of Magick in theory and practice.
Τα παραπάνω συναισθήματα "καθαριότητας" και "αγιότητας" του χώρου γίνονται αμέσως αντιληπτά όταν πετύχει το ritual και γίνει σωστά καθώς όπως πάλι αναφέρει ο Crowley ότι το συγκεκριμένο feeling που έχει ο τελετουργός είναι unmistakable.
Ο Crowley επίσης αναφέρει στο ίδιο βιβλίο ότι αυτά τα rituals πρέπει να εξασκούνται τόσο ώστε σχεδιάζοντας στον αέρα αυτά τα σύμβολα όπως η πεντάλφα να εμφανίζονται φλεγόμενα στον αέρα σχεδόν όσο και η φυσική φλόγα και να τα βλέπει ακόμα και παρακείμενος παρατηρητής. Αυτό θέλει πίστη φίλε, πολύ πιστη πέρα απο εξάσκηση και αυτο αποδεικνύει ότι αυτά τα σύμβολα ειναι ιερά και χρήζουν ανάλογου σεβασμού.
Οπως λέχτηκε ήδη στο Topic στο πρώτο κεφάλαιο στα λόγια της Πλώρης του Καρκαβίτσα ο καπετάνιος για να γλυτώσει το πλοίο απο τη φουρτούνα σχεδίασε μία πεντάλφα στο κατάρτι με το μαχαίρι του και προφέροντας Εν αρχή ην ο Λόγος κτλ κάρφωσε το μαχαίρι του στο κέντρο και ο σίφουνας διαλύθηκε (λογικό γιατί υπάκουσαν τα elementals του αέρα) παραλαμβάνοντας το κρίμα που θα φορτωνόταν κάποιος εάν χρησιμοποιούσε αυτο το τελετουργικό.
Δεν ξέρω γιατί το υποστηρίζει ο συγγραφέας έτσι αλλά εάν συμβαίνει κάτι τέτοιο τότε θα πρεπε να μη ζώ τώρα και εγώ αλλά και άλλοι απο τα κρίματα που θα χαν φορτωθεί απάνω μου, όποτε αμφιβάλλω για τα λεγόμενα του. Μάλλον αποτελεί δοξασία των ναυτικών.
Χιλιάδες εσωτεριστές ανά τον κόσμο χρησιμοποιούν αυτό το σύμβολο για προστασία άρα κάτι τους δίνει αυτή τη σιγουριά, είναι αυτό το συναίσθημα που προανέφερα. Αν λοιπόν σου προσδίδει δέος όλα καλά, εάν όμως σου προσδίδει φόβο τότε κάτι άλλο σε συνδέει με αυτό και πρέπει να το ψάξεις εκτενώς.

May the light follows your path
Yngwie

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ο ΩΝ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
71 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2003, 14:40:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ο ΩΝ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΔΙΑΒΑΖΩ ΕΝΑ ΚΕΙΜΕΝΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΤΟ ΜΥΣΤΙΚΙΣΜΟ ΚΑΙ ΕΧΩ ΕΠΑΦΕΣ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΑΠΟ ΕΝΑ ΤΑΓΜΑ ! ΜΟΥ ΖΗΤΗΣΕ Ν ΑΣΧΕΔΙΑΣΩ ΕΝΑ 5Α ΣΤΟΝ ΑΕΡΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥ ΠΩ ΤΙ ΕΝΙΩΘΑ ! ΜΟΛΙΣ ΤΟ ΕΚΑΝΑ ΑΥΤΟ ΕΝΙΩΣΑ ΕΝΑ ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΡΓΟ ΠΡΑΓΜΑ ΚΑΤΙ ΣΑΝ ΦΟΒΟΣ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΦΟΒΟΜΟΥΝ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ! ΕΧΕΙ ΝΙΩΣΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΗΝ ΗΔΟΝΗ ΤΟΥ ΦΟΒΟΥ, Ε ΚΑΠΩΣ ΕΤΣΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΑ ΠΟΛΥΛΟΓΩ! ΒΟΗΘΕΙΑ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΕΞΗΣΓΗΣΕΙ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΟΥ ΤΑΓΜ ΟΥΤΕ ΦΩΝΗ ΟΥΤΕ ΑΚΡΟΑΣΗ

ΒΙΟΣ ΑΝΕΟΡΤΑΣΤΟΣ ΜΑΚΡΑ ΟΔΟΣ ΑΠΑΝΔΟΧΕΥΤΟΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Yngwie
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
194 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2003, 00:01:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Yngwie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΔΙΑΒΑΖΩ ΕΝΑ ΚΕΙΜΕΝΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΤΟ ΜΥΣΤΙΚΙΣΜΟ ΚΑΙ ΕΧΩ ΕΠΑΦΕΣ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΑΠΟ ΕΝΑ ΤΑΓΜΑ ! ΜΟΥ ΖΗΤΗΣΕ Ν ΑΣΧΕΔΙΑΣΩ ΕΝΑ 5Α ΣΤΟΝ ΑΕΡΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥ ΠΩ ΤΙ ΕΝΙΩΘΑ ! ΜΟΛΙΣ ΤΟ ΕΚΑΝΑ ΑΥΤΟ ΕΝΙΩΣΑ ΕΝΑ ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΡΓΟ ΠΡΑΓΜΑ ΚΑΤΙ ΣΑΝ ΦΟΒΟΣ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΦΟΒΟΜΟΥΝ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ! ΕΧΕΙ ΝΙΩΣΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΗΝ ΗΔΟΝΗ ΤΟΥ ΦΟΒΟΥ, Ε ΚΑΠΩΣ ΕΤΣΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΑ ΠΟΛΥΛΟΓΩ! ΒΟΗΘΕΙΑ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΕΞΗΣΓΗΣΕΙ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΟΥ ΤΑΓΜ ΟΥΤΕ ΦΩΝΗ ΟΥΤΕ ΑΚΡΟΑΣΗ

ΒΙΟΣ ΑΝΕΟΡΤΑΣΤΟΣ ΜΑΚΡΑ ΟΔΟΣ ΑΠΑΝΔΟΧΕΥΤΟΣ


Κάθε τι μυστικιστικό ή αποκρυφιστικό προκαλεί αυτή την ηδονή φίλε μου. Είναι σαν να κάνεις μπάντζι τζάμπινγκ εσύ και ένας κασκαντέρ. Ο κασκαντέρ θα το δεί ρουτίνα (τον παρομοιάζω με τον έμπειρο αποκρυφιστή που δουλεύει καθημερινά με σχεδιασμό συμβόλων στο Αστρικό) ενώ εσύ βουνό και θα τρομάξεις την πρώτη φορά.Ενδέχεται όμως και να υπάρχει και άλλη αιτία, δεν το αποκλείουμε.
Αλήθεια το παλικάρι που στο είπε σε ποιό τάγμα είναι? Βρίσκεται στην Ελλάδα?
Είναι Ροδοσταυρικό? Θελεμητικό? Ερμητικό? Χρυσαυγιτικό? Ο.Τ.Ο? Ιλλουμινάτικο? Θεοσοφιστικό? Γνωστικό? Γουικανικό?
Σου είπε οδηγίες σχετικά με το ότι πρέπει να φτιαχτεί τέλεια γεωμετρικά στον αέρα για να πιάσει?
Το τι χρώμα θα χρησιμοποιήσεις στην κατασκευή του?
Το απο ποιά γωνία θα αρχίσεις και πόσο μεγάλο θα το κάνεις?
Το άν θα οραματίζεσαι κάτι ταυτόχρονα ή θα το κάνεις έτσι απλά στο φυσικό επίπεδο.
Το άν θα πρέπει να βιμπράρεις κάποιο θείο όνομα την ώρα της ενεργοποίησης του πεντάγραμμου?
Είναι εύκολο να μας παρέχεις τις παραπάνω πληροφορίες?

The light is the truth that lies beyond
Yngwie

Edited by - Yngwie on 11/11/2003 00:03:29Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

strangewonderer
Μέλος 1ης Βαθμίδας


133 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2003, 04:45:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους strangewonderer  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΩ ΤΟ TOPIC ΜΕΡΕΣ ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΚΑΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ο ΩΝ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
71 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2003, 13:11:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ο ΩΝ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΔΙΑΒΑΣΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΣΤΕΙΛΕ Ε-ΜΑΙΛΙ ΣΤΗΝ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΚΑΙ ΜΟΥ ΖΗΤΗΣΕ ΝΑ ΤΟΥ ΠΕΙΓΡΑΨΩ ΤΙ ΕΝΙΩΘΑ ! ΑΚΟΜΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΑΝ ΘΕΛΩ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟΥ ΓΡΑΨΩ ΚΑΙ ΝΑ ΜΠΩ ΣΤΟ ΤΑΓΜΑ! ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΦΤΙΑΞΩ ΜΙΑ 5Α ΣΤΟΝ ΑΕΡΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΚΑΛΗ ΟΧΙ Η ΜΙΑ ΚΟΡΥΦΗ ΕΔΩ ΑΛΛΗ ΕΚΕΙ ΚΑΙ Η ΑΛΛΗ ΣΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ ΜΙΑ ΚΑΝΟΝΙΚΗ 5Α ΟΣΟ ΜΟΥ ΕΠΙΤΡΕΠΕΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΣΚΕΦΤΩ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΖΗΣΕΙ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΕΝΙΩΣΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΡΟΑΝΕΦΕΡΑ

ΒΙΟΣ ΑΝΕΟΡΤΑΣΤΟΣ ΜΑΚΡΑ ΟΔΟΣ ΑΠΑΝΔΟΧΕΥΤΟΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy