ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 ΕΚΤΡΩΣΗ.ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΤΕΙ ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 8
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2004, 02:01:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
μια γέννηση σημαίνει προβλήματα και την ονοματίζουν ως κατάρα.


Ποιοί είναι αυτοί;;;

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 05/01/2004 17:24:06Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sansationf
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Cyprus
378 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2004, 18:11:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sansationf  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η ΕΚΤΡΩΣΗ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΘΕΙ ΜΟΝΟ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΑΝΙΑΤΗΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ( ΠΟΙΟΣ Ο ΛΟΓΟΣ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΕΙΣ ΕΝΑ ΠΑΙΔΑΚΙ ΠΟΥ ΤΟ ΜΟΝΟ ΘΑ ΓΝΩΡΙΣΕΙ ΣΤΗ ΖΩΗ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΝΟΣ ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΑ Ο ΘΑΝΑΤΟΣ) ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΒΙΑΣΜΟΥ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ ΠΟΙΑ ΘΑ ΗΤΑΝ Η ΣΩΣΤΗ ΛΥΣΗ.....
ΣΙΓΟΥΡΑ ΚΑΜΟΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΘΥΜΑΤΑΙ ΜΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΚΤΗΝΟΔΗ ΠΡΑΞΗ ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΓΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΚΟΠΕΛΑΣ ΠΟΥ ΚΡΑΤΗΣΕ ΠΑΙΔΙ ΠΟΥ ΠΡΟΗΛΘΕ ΑΠΟ ΒΙΑΣΜΟ ΚΑΙ ΤΟ ΛΑΤΡΕΥΕ ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ. ΣΙΓΟΥΡΑ ΔΕΝ ΘΑ ΚΡΑΤΗΣΕΙΣ ΤΗΝ ΠΡΑΞΗ ΑΛΛΑ ΤΙ ΦΤΑΙΕΙ ΤΟ ΚΑΗΜΕΝΟ ΤΟ ΜΩΡΟ ΝΑ ΤΟ ΣΚΟΤΩΣΕΙΣ??? ΚΑΙ ΑΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΝΑ ΤΟ ΚΡΑΤΗΣΕΙ ΚΑΛΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΤΟ ΓΕΝΝΗΣΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΔΩΣΕΙ ΓΙΑ ΥΙΟΘΕΣΙΑ, ΤΟΣΕΣ ΚΑΙ ΤΟΣΕΣ ΟΙΚΟΓΕΝΟΙΕΣ ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΝ ΓΙΑ ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ...
ΣΙΓΟΥΡΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ ΜΙΑ ΝΕΑΡΗ ΝΑ ΜΕΙΝΕΙ ΕΓΚΥΟΣ ΚΑΙ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΑΚΟΜΗ ΣΧΟΛΕΙΟ ΕΙΔΙΚΑ ΑΝ ΜΕΝΕΙ ΣΕ ΧΩΡΙΟ Η ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ΚΛΕΙΣΤΗ ΚΟΙΝΩΝΙΑ , ΟΥΤΕ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΚΕΥΤΟΜΑΙ ΤΙ ΘΑ ΤΡΑΒΗΞΕΙ Η ΚΑΗΜΕΝΗ( Ο ΘΕΟΣ ΝΑ ΤΗΝ ΦΥΛΑΕΙ) ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΑΞΙΖΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΔΟΛΟΦΟΝΟΣ!!!! ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ Η ΑΠΟΨΗ ΟΤΙ ΘΑ ΥΠΟΦΕΡΕΙ ΑΠΟ ΜΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΑΛΛΑ ΠΙΣΤΕΨΤΕ ΜΕ ΘΑ ΥΠΟΦΕΡΕΙ ΑΠΟ ΜΙΑ ΕΚΤΡΩΣΗ 10000000000 ΦΟΡΕΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ. ΜΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ ΕΚΤΡΩΣΗ ΕΚΑΝΕ 20 ΟΛΟΚΛΗΡΑ ΧΡΟΝΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΕΙ ΝΑ ΤΟ ΞΕΠΕΡΑΣΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΕΙ ΗΣΥΧΑ...... ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΜΑ ΠΟΛΥ ΑΝΑΙΣΘΗΤΗ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΗΝ ΕΝΟΧΛΗΣΕΙ........

respectΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2004, 19:48:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητά μέλη,

είστε σίγουροι ότι είναι θέμα απλώς "ευαισθησίας" και "αναισθησίας";;;

Χαλαρώστε λίγο, θα έλεγα, τους χαρακτηρισμούς!!!

Ας μην απαξιούμε το θέμα, γιατί είναι όντως σοβαρό.

"Δολοφονίες" ή "βασανιστήρια της κολάσεως" ή "ερινύες" δε λύνουν το πρόβλημα μίας κοπέλλας η οποία φοβάται και δεν ξέρει τί να κάνει όταν βρεθεί σ' αυτή τη θέση...

Χρέος μας είναι η σωστή ενημέρωση, ώστε ν' αποφεύγονται όσο το δυνατόν αυτές οι καταστάσεις ή να βρίσκονται λύσεις για το μετά, όχι να εκφοβίσουμε...


"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 05/01/2004 17:23:26Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Loucas
Πλήρες Μέλος

Cyprus
1186 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2004, 20:23:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Loucas  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Loucas  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Loucas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΟΣΟΙ ΔΙΑΒΑΣΑΤΕ ΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΘΑ ΔΕΙΤΕ ΟΤΙ ΤΗΝ ΕΧΩ ΣΒΗΣΕΙ.

ΟΧΙ ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΑΔΙΚΟ, ΑΛΛΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΣΩΣΤΟΣ.

ΤΗΝ ΕΣΒΗΣΑ ΓΙΑΤΙ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΤΗΝ ΕΓΡΑΦΑ ΔΕΝ ΕΙΜΟΥΝ ΚΑΙ ΤΟΣΟ ΚΑΛΑ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΑ.

ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΟΣ Ο ΤΡΟΠΟΣ ΕΚΦΡΑΣΗΣ ΔΕΝ ΜΕ ΕΚΦΡΑΖΕΙ.

ΑΛΛΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΦΙΛΕ Zadok.

ΠΟΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ.
Η ΜΗΠΩΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ μια γέννηση σημαίνει προβλήματα και την ονοματίζουν ως κατάρα?????????

Η ΜΗΠΩΣ ΟΤΑΝ ΣΚΟΤΩΣΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟ ΠΛΑΣΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΘΕΛΗΣΗ ΣΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΟΛΟΦΟΝΙΑ???????

ΠΩΣ ΘΕΈΙ ΠΟΛΛΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΤΟ ΞΕΡΩ.
ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΕΒΑΛΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ.

ΑΠΛΩΣ ΘΕΛΩ ΝΑ ΖΗΤΗΣΩ ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΠΟΥ ΜΙΛΗΣΑ ΠΡΙΝ.

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ.

ΕΡΡΩΣΘΕ

THE TRUTH IS OUT THERE.THE TRUTH IS FRONT OF YOUR EYES.OPEN YOUR EYES TO SEE IT. DON'T STAY BLIND.TRY.

ΤΟΠΙΚ ΓΙΑ ΤΗ ΚΥΠΡΟ http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=1279Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2004, 23:25:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Loucas,

προσωπικά θεωρώ ότι δεν χρειαζόταν να σβήσεις το μήνυμά σου.
Οι εξηγήσεις σου, εφόσον έτσι αισθάνθηκες, ήταν αρκετές. Μην ακυρώνεις τον εαυτό σου!

Επί του θέματος, απάντησα και πιο πάνω ότι θεωρώ κάποιους χαρακτηρισμούς υπερβολικούς. Αυτό δε σημαίνει ότι δεν αναγνωρίζω ότι υπάρχουν άνθρωποι που πραγματικά είναι επιπόλαιοι. Το έγραψα και σε προηγούμενες τοποθετήσεις μου κι έδωσα και παραδείγματα.

Υπάρχουν όμως γυναίκες που συνειδητά επέλεξαν την έκτρωση, γιατί έκριναν ότι ήταν το καλύτερο. Δεν νομίζω ότι μπορούμε να τις κρίνουμε μέσα από μία συζήτηση. Υπάρχουν χιλιάδες γιατί και διότι, τα οποία μόνο η συνείδηση του καθενός γνωρίζει τη βαρύτητά τους.

Με το να δίνουμε βαρείς χαρακτηρισμούς, θεωρώ ότι συνεχίζουμε το "θεάρεστο" εκείνο έργο των παλαιότερων γενεών, οι οποίοι μη έχοντας επαρκείς λύσεις, κατέφευγαν στον εκφοβισμό. ("Μην κάνεις έρωτα, γιατί θα πας στην κόλαση.", "Οι άντρες ένα πράγμα θέλουν απ' τις γυναίκες.", "Η τιμή της γυναίκας", "Το σεντόνι του γάμου" και άλλα τέτοια ψυχωσικά φαινόμενα)

Η λύση είναι η πρόληψη και η κοινωνική μέριμνα εφόσον η πρόληψη δεν επαρκεί πάντα.

Επειδή πιστεύω ότι μόνο με την αγάπη οι άνθρωποι προοδεύουν, πιστεύω ότι οι χαρακτηρισμοί δεν οφελούν καμία πλευρά. Πλανημένοι μπορεί να είναι οι συνάνθρωποί μας, φοβισμένοι, ανόητοι αν θέλετε, αλλά όχι φονιάδες. Υπάρχουν και φονιάδες ανάμεσά τους και είναι εκείνοι οι οποίοι αλόγιστα πράττουν σκεπτόμενοι με το κάτω κεφάλι (άνδρες - γυναίκες). Αλλά δεν είναι όλοι έτσι...

Εν πάσει περιπτώσει, κανείς μας δεν έχει αποδεχθεί έστω και έμμεσους ή ακούσιους φόνους;;; Vegeterians είμαστε όλοι στο Φόρουμ;;; Ή αυτό δεν είναι φόνος;;; Μάχαιραν έδωσες, μάχαιραν θα λάβεις! Και στην προκειμένη περίπτωση αυτό σημαίνει ότι δεν μπορεί να κρίνουμε τις καταστάσεις με δύο μέτρα και δύο σταθμά.

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 05/01/2004 17:22:45Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Loucas
Πλήρες Μέλος

Cyprus
1186 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2004, 22:11:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Loucas  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Loucas  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Loucas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΤΗΝ ΣΒΗΣΩ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΙΑΤΙ ΘΑ ΠΛΗΓΩΝΑ ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΑΤΟΜΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΘΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΖΑ/

ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ Ο ΣΚΟΠΟΣ ΜΟΥ.\

ΣΚΟΠΟΣ ΜΟΥ,ΚΑΙ ΟΛΩΝ ΜΑΣ ΝΟΜΙΖΩ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΤΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΦΤΑΣΟΥΝ ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΝΑ ΣΚΕΦΤΟΥΝ ΔΥΟ ΦΟΡΕΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΟΥΝ ΤΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ.

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ.

ΕΡΡΩΣΘΕ

THE TRUTH IS OUT THERE.THE TRUTH IS FRONT OF YOUR EYES.OPEN YOUR EYES TO SEE IT. DON'T STAY BLIND.TRY.

ΤΟΠΙΚ ΓΙΑ ΤΗ ΚΥΠΡΟ http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=1279Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sansationf
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Cyprus
378 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2004, 00:44:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sansationf  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗ ΜΟΥ ZADOK ΙΣΩΣ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΚΦΡΑΣΤΗΚΑ ΚΑΠΩΣ ΣΚΛΗΡΑ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ ΟΤΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΩΝ ΕΚΤΡΩΣΕΩΝ ΜΕ ΠΛΗΓΩΝΕΙ......
ΘΑ ΔΙΑΦΩΝΗΣΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΣΕ ΕΝΑ ΠΡΑΓΜΑ. ΑΝ ΔΕΝ ΛΕΓΕΤΑΙ ΦΟΝΙΑΣ ΠΟΥ ΑΦΑΙΡΕΙ ΤΗΝ ΖΩΗ ΑΠΟ ΜΙΑ ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ ΥΠΑΡΞΗ, ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΠΟ ΟΠΟΙΑΝΔΗΠΟΤΕ ΑΠΟ ΤΟ ΙΔΙΟ ΤΟΥ ΤΟ ΣΠΛΑΧΝΟ, ΜΗΠΩΣ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΚΑΠΟΙΩΝ ΗΜΕΡΩΝ, ΕΒΔΟΜΑΔΩΝ ΔΕΝ ΝΙΩΘΕΙ ΔΕΝ ΑΙΣΘΑΝΕΤΑΙ???? ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΚΑΤΙ ΧΡΟΝΙΑ ΕΙΔΑ ΕΝΑ ΝΤΟΚΥΜΑΝΤΕΡ ΚΑΙ ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΗΚΑ..... ΕΔΕΙΧΝΕ ΜΙΑ ΕΚΤΡΩΣΗ ΚΑΙ ΚΑΘΩΣ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΠΗΓΑΙΝΕ ΝΑ ΑΦΑΙΡΕΣΕΙ ΤΟ ΕΜΒΡΥΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΗΤΡΑ , ΑΥΤΟ ΑΠΟΤΡΑΒΙΩΤΑΝ ΟΣΟ ΠΙΟ ΜΕΣΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΑΠΟΦΥΓΕΙ!! ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΛΑΣΜΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΝΟΗΣΗ???? ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΕΙΟΣ ΑΛΛΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΝΑΛΑΜΒΑΝΟΥΜΕ ΤΙΣ ΕΥΘΥΝΕΣ ΜΑΣ. ΔΕΝ ΚΑΤΑΔΙΚΑΖΩ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΕΚΤΡΩΣΕΩΝ, ΠΟΙΑ ΕΙΜΑΙ ΕΓΩ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΑΥΤΟ ΑΛΛΩΣΤΕ??? ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Η ΜΟΝΗ ΛΥΣΗ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΕ ΜΙΑ ΑΝΕΠΥΘΗΜΗΤΗ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ, ΑΣ ΤΟ ΓΕΝΝΗΣΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΔΩΣΕΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΑΝΑΔΟΧΗ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΤΟ ΑΓΑΠΗΣΕΙ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟ ΛΕΤΡΕΨΕΙ ΣΑΝ ΔΙΚΟ ΤΗΣ.

respectΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2004, 02:28:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα ήθελα να θέσω ένα ερώτημα:

Γνωρίζουμε γιατί υπάρχει διχογνωμία στο θέμα της έκτρωσης πέρα απ' την προσωπική αντιμετώπιση του καθενός;

Γνωρίζουμε γιατί σε άλλες χώρες διώκεται ποινικά και σε άλλες χώρες όχι, ή τουλάχιστον όχι τόσο αυστηρά;

Υπάρχει μία διαφωνία μεταξύ της Νομικής επιστήμης και της Χριστιανικής Θεολογίας. Η μεν νομική θεωρεί ότι το ον αποκτά υπόσταση από τη γέννησή του και μετά, οπότε νωρίτερα η πράξη της αφαίρεσης ενός τμήματος (ας μου επιτραπεί η έκφραση) της γυναίκας δε θεωρείται φόνος. Η δε Εκκλησία θεωρεί ότι η ψυχή εισέρχεται στον άνθρωπο κατά τη σύλληψη (πράγμα λίγο δυσνόητο αφού συνεπάγεται ότι η μητέρα για εννέα μήνες είναι ένα σώμα με δύο ψυχές), οπότε θεωρεί την πράξη της έκτρωσης καθαρή αφαίρεση ζωής.

"Εσωτερικά" νομίζω ότι κάπου πρέπει να υπάρχει χρυσή τομή.

Πάντως τις πρώτες εβδομάδες της κυήσεως, ειλικρινά δε νομίζω ότι μπορούμε να μιλάμε για οντότητα βρέφους.

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AROR
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2004, 15:22:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AROR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΟΒΕΡΟ!!!!
Η αληθεια ειναι πως δεν αντεξα να το διαβασω ολο το αρθρο...
Δεν αντεξα..ηταν συγκλονιστικο!!!!!
Δεν μπορω να κρινω αν ειναι εγκληματιες αυτοι που περνουν αποφαση να κανουν εκτρωση....καθενας κρινει τον εαυτο του!
Εχω εναν γιο και μονο στην ιδεα πως θα μπορουσε να μην εχει γεννηθει...τρελλαινομαι!!!!!!!!!!Νομιζω πως θα εχανα πολλα απο την ζωη μου εαν δεν τον ειχα...Δεν ξερω αν μπορειτε να με καταλαβετε..
Ειμαι νεο μελος (ισως το νεοτερο!!!)αλλα απο μια γρηγορη ματια ειδα πως τα θεματα εχουν φοβερο ενδιαφερον...
Ελπιζω να μπορεσω να μαθω πολλα πραγματα μεσα απο εδω...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2004, 17:21:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλώς ήλθες, AROR,

καλή χρονιά σ' εσένα και το γιο σου!


"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

narya
Μέλος 2ης Βαθμίδας


300 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2004, 20:58:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους narya  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παλιότερα ήμουν πολύ υπέρ της έκτρωσης γιατί πίστευα στο δικαίωμα επιλογής της γυναίκας αν θα αποκτήσει παιδί ή όχι. Πίστευα ότι κι εγώ το ίδιο θα έκανα εφόσον όλα τα άλλα μέσα προφύλαξης αποτύγχαναν. Ο λόγος που άλλαξα γνώμη είναι γιατί διαπίστωσα με πόση επιπολαιότητα αντιμετωπίζουν το θέμα της αντισύλληψης πολλοί συνομήλικοί μου (γυναίκες και άντρες). Δεν θέλω να το παίξω έξυπνη αλλά σε 10 χρόνια ενεργής σεξουαλικής ζωής πάντα έπαιρνα τις κατάλληλες προφυλάξεις και δεν μου έχει συμβεί τίποτα ούτε και έχω αγχωθεί ποτέ. Γι αυτό δεν δικαιολογώ την έκτρωση ως μέθοδο "αντισύλληψης" γιατί πιστεύω ότι έχουμε αρκετά μέσα ελέγχου.

ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2004, 21:32:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φυσικά και δεν είναι "μέθοδος αντισύλληψης". Εξάλλου μία τέτοια έκφραση θα ήταν γραμματικό λάθος...!

Νομίζω ότι πιο πάνω ασχοληθήκαμε με κάποιες περιπτώσεις, οι οποίες μπορεί, υπό Κ.Σ., να δικαιολογούν μία τέτοια επιλογή, αλλά ουχί για "μέθοδο αντισύλληψης".

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

narya
Μέλος 2ης Βαθμίδας


300 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2004, 09:03:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους narya  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sansationf
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Cyprus
378 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2004, 10:49:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sansationf  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΤΟ ΠΙΟ ΣΩΣΤΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΙΡΝΟΥΜΕ ΤΑ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ ΜΕΤΡΑ!!! ΟΜΩΣ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΚΑΠΟΙΑ ΜΕΝΕΙ ΕΓΚΥΟΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΝΑΛΑΒΕΙ ΤΙΣ ΕΥΘΥΝΕΣ ΤΟΥΣ!!! ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΕΝΟ ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΕΚΤΡΩΣΗ!!!
ΑΓΑΠΗΤΗ ΜΟΥ Zadok ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΑΙΟ ΟΤΙ ΤΙΣ ΠΡΩΤΕΣ ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΜΙΛΑΜΕ ΑΠΟΛΥΤΑ ΓΙΑ ΟΝΤΟΤΗΤΑ ΒΡΕΦΟΥΣ!!! ΑΛΛΑ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΟΤΑΝ ΑΝΑΚΑΛΥΠΤΟΥΝ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΓΚΥΟΙ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΣΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΜΗΝΑ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ!!!

respectΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2004, 15:11:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΝΑΛΑΒΕΙ ΤΙΣ ΕΥΘΥΝΕΣ ΤΟΥΣ!!!

Αυτό το έγραψες κατά λάθος έτσι ή εσκεμμένα;


Δεν έχω καταλήξει ακόμα να σχηματίσω άποψη για το ποιό σημείο της εξέλιξης του εμβρύου θα θεωρούσα καθοριστικό.

Πάντως για μένα το θέμα δεν είναι ηθικό με την θρησκευτική έννοια του όρου και σαφώς δεν είναι ποινικό. Είναι πολύ βαθύτερο...

ΑΓΑΠΗ ΚΑΙ ΣΥΓΧΩΡΕΣΗ!

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sansationf
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Cyprus
378 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2004, 18:02:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sansationf  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΤΑ ΛΑΘΟΣ....... ΔΕΝ ΕΝΝΟΟΥΣΑ ΑΥΤΟ. ΕΝΝΟΟΥΣΑ ΟΤΙ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΝΑΛΑΒΟΥΝ ΤΙΣ ΕΥΘΥΝΕΣ ΤΟΥΣ!!!!

respectΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Loucas
Πλήρες Μέλος

Cyprus
1186 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2004, 10:42:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Loucas  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Loucas  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Loucas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΣΗΜΕΡΑ ΠΗΡΑ ΑΚΟΜΑ ΕΝΑ ΑΡΘΡΟ ΣΤΟ ΕΜΑΙΛ ΜΟΥ ΠΑΡΟΜΟΙΟ ΜΕ ΑΥΤΟ ΜΕ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΑΝΟΙΞΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΟΠΙΚ.

ΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΩ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΑΡΩ ΑΠΟΦΑΣΗ.

ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΟΣΗ ΠΟΛΛΗ ΣΥΝΧΙΣΗ ΠΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΥΧΕΙ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΠΟΤΕ ΝΑ ΒΡΕΘΕΙ ΣΕ ΜΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΘΕΣΗ ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΑ ΤΟ ΜΩΡΟ ΠΟΥ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑ Η ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΟΒΑΡΟ.

ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΜΙΑ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΗ ΑΠΟΦΑΣΗ.

ΕΡΡΩΣΘΕ

ΧΑΙΡΕ ΕΝ ΕΙΡΗΝΗ

Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΚΕΙ ΕΞΩ.
ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ ΣΑΣ.
ΑΝΟΙΞΤΕ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΣΑΣ ΝΑ ΤΗΝ ΔΕΙΤΕ.
ΜΗΝ ΤΑ ΚΡΑΤΑΤΕ ΚΛΕΙΣΤΑ.

ΤΟΠΙΚ ΓΙΑ ΤΗ ΚΥΠΡΟ http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=1279Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΓΗΤΕΥΤΗΣ
Νέο Μέλος

Greece
11 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2004, 10:35:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΓΗΤΕΥΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
.....ΦΙΛΕ LOUKAS ΟΜΟΛΟΓΩ ΠΩΣ ΓΡΑΦΩ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΜΕΓΑΛΗ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΗ ΦΟΡΤΙΣΗ.
ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΑΤΕΡΑΣ ΕΝΟΣ ΑΓΟΡΙΟΥ 4 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΣΟΥ ΚΡΥΒΩ ΠΩΣ ΣΤΗΝ ΣΚΕΨΗ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΤΩΝ ΟΣΩΝ ΔΙΑΒΑΣΑ ΠΟΝΕΣΑ ΠΟΛΥ ...
ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΥΠ ΟΨΙΝ ΜΟΥ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΜΕΘΟΔΟΥΣ ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΛΟΦΟΝΗΣΕΙΣ ΜΙΑ ΖΩΗ,ΕΝΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟ.
ΛΟΙΠΟΝ ΕΠΕΙΔΗ ΣΗΜΕΡΑ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΤΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΓΕΝΝΗΣΗΣ ΠΑΙΔΙΟΥ ΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΑΝΩΜΑΛΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΟ (ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΤΟΣΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΠΟΥ ΓΙΝΟΝΤΕ),ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ Η ΕΚΤΡΩΣΗ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΚΡΙΤΕΑ ΑΛΛΑ ΠΡΕΠΕΙ ΚΑΙ Ο ΘΥΤΗΣ ΝΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΕΤΕ ΩΣ ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΑΣ..(ΓΟΝΙΟΣ ΚΑΙ ΓΙΑΤΡΟΣ..)
ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΔΕΝ ΤΟ ΦΕΡΝΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ....ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΕΣΟΝ,
ΘΕΛΕΙ ΚΑΙ ΕΡΧΕΤΕ ....ΚΑΙ ΝΑ ΣΤΕ ΣΙΓΟΥΡΟΙ......ΔΕΝ 8ΕΛΕΙ ΝΑ ΦΥΓΕΙ ΠΡΙΝ ΔΕΙ ΤΗΝ ΖΩΗ....

ΦΟΒΟΥ ΤΟΥΣ ΔΑΝΑΟΥΣ ΚΑΙ ΔΩΡΑ ...ΦΕΡΟΝΤΕΣ.....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2004, 13:11:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ ΓΗΤΕΥΤΗΣ,

ήρεμα!!! Ας μην παρασυρόμαστε από συναισθηματισμούς...

"Εσωτερικά" είμαστε: επιτρέπεται να μην ξέρουμε τους μηχανισμούς της ψυχής;

Υπάρχει σχετικό Φόρουμ...


"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελευθερία
Πλήρες Μέλος

Laos
825 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2004, 14:45:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είμαι μάνα δυο παιδιών και βέβαια κατά της έκτρωσης.
Δεν μπορώ βέβαια να κρίνω και να καταδικάσω όσες κάνουν.
Με ποια αρμοδιότητα να κάνω κάτι τέτοιο?
Συμφωνώ με αυτό που είπε σε άλλο μήνυμα ο/η Zadok,δεν είναι ηθικό ή θρησκευτικό ζήτημα μόνο.
Έχει να κάνει με τον καθένα μας ξεχωριστά(ειδικότερα τις γυναίκες).
Και θα πω ένα παράδειγμα.
Ας υποθέσουμε ότι ένα ζευγάρι έχει ήδη πολλά παιδιά.
Παρόλα τα μέτρα αντισύλληψης,έρχεται ακόμη μια εγκυμοσύνη.
Τότε τί θα <έπρεπε> να γίνει?
Αν μάλιστα αυτοί οι γονείς δύσκολα τα βγάζουν πέρα,προσπαθούν να μη στερήσουν από τα παιδιά τους τα βασικά.
Η απλή λογική λέει:
Έκτρωση.Γιατί θα ταλαιπωρηθούν όλοι.Θα υποφέρουν και τα άλλα παιδιά,αλλά και το καινούργιο μωρό.
Ο συναισθηματικός κόσμος της μέλλουσας μαμάς όμως,μπορεί να πει:
<Δεν μπορώ να σκοτώσω το παιδί μου,σε λίγα χρόνια θα περπατάει ,θα μιλάει όπως και τα άλλα.Και θα ζει.>
Προσωπικά δεν ξέρω τί θα έκανα.
Πιστεύω πως θα επηρρέαζε την απόφασή μου,το μέσα μου.
Αυτή η μικρή αλλά δυνατή φωνούλα.
Αν πράγματι ήταν δύσκολα και δεν υπήρχε άλλη λύση εκτός της έκτρωσης,
ίσως να έκανα.Νομίζω όμως πως θα με κυνηγούσε πάντα,ως ερινύα..
Και κάτι ακόμα.
Για μένα δεν είναι το θέμα θρησκευτικό,αμαρτία κλπ.
Έχει να κάνει όμως με τον κρατικό μηχανισμό και πάλι.
Θα είχαν αποφευχθεί πολλές εκτρώσεις,αν υπήρχαν νόμοι που να προστάτευαν ουσιαστικά την ανύπαντρη μητέρα,αν δινόντουσαν <γερά> επιδόματα σε οικογένειες που θέλουν παιδιά αλλά δεν μπορούν οικονομικά να ανταπεξέλθουν.Και πολλά πολλά άλλα...Εδώ βρε παιδιά καθημερινά ακούμε γυναίκες σε κύηση,που χάνουν τις δουλειές τους.
Πριν τις κρίνουμε,(για μια έκτρωση),ας σκεφτούμε το κατά πόσο φταίνε,ή κατά πόσο θέλουν οι ίδιες να κάνουν κάτι τέτοιο...Για μένα η έκτρωση αποφασίζεται από άλλους.
Όχι από την ίδια την μητέρα(αυτήν ελαφρά τη καρδία την καταδικάζουμε όλοι μας)
Αποφασίζουν και καταδικάζουν αγέννητες ζωές:η έλλειψη μέριμνας από το κράτος,σκληροί εργοδότες,και για τις ανύπαντρες μητέρες ο φόβος αντιμετώπισής τους από τους γνωστούς,τον κόσμο,και την οικογένειά τους.

<<Διότι η άγνοια φέρνει αλόγιστο θάρρος, ενώ η γνώση δισταγμό>>Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ ΟΥΡΑΝΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Andorra
196 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2004, 23:23:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ ΟΥΡΑΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΕΧΟΥΝ ΤΟ ΘΡΑΣΟΣ ΚΑΙ ΜΑΣ ΜΙΛΟΥΝ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΜΑΣ ΚΥΒΕΡΝΟΥΝ ΓΙΑ ΔΗΜΟΓΡΑΦΙΚΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΦΙΛΗ ΣΚΟΡΠΙΝΑ....
ΠΟΙΟΣ ΣΤΗΡΙΞΕ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΤΟΥΣ ΝΕΟΥΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ;
THN ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΤΗΝ ΞΕΡΕΤΕ....

ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ ΟΥΡΑΝΟΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2004, 12:30:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΦΙΛΗ ΣΚΟΡΠΙΝΑ....



"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελευθερία
Πλήρες Μέλος

Laos
825 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2004, 19:44:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αχ! δεύτερη φορά που με μπερδεύουν.Τις μετράω!
Αμαλίτσαααααα,ε, τώρα θα βάλω τα κλάματα!

<<Διότι η άγνοια φέρνει αλόγιστο θάρρος, ενώ η γνώση δισταγμό>>Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ ΟΥΡΑΝΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Andorra
196 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2004, 00:21:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ ΟΥΡΑΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλά ρε παιδιά ένα λάθος έκανα λογω ηλικίας...
Ελευθερία, συγνώμη.
Ελπίζω να μην τριτώσει...

ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ ΟΥΡΑΝΟΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελευθερία
Πλήρες Μέλος

Laos
825 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2004, 03:02:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μη ζητάς συγνώμη φίλε μου,και ποιος δεν κάνει τέτοια λάθη!! Πλακίτσα έκανα
Αλλά να...με πείραξε πολύ εκείνο το Σκορπίνα.Με πλήγωσε ανεπανόρθωτα. Μα είναι δυνατόν να μπερδέψεις μια Ταυρίνα με...Σκορπίνα?
Άντε να με μπέρδευες με κριαρίνα,άντε το πολύ πολύ με Αιγοκερίνα..
Μα με Σκορπίνα???


<<Διότι η άγνοια φέρνει αλόγιστο θάρρος, ενώ η γνώση δισταγμό>>Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ ΟΥΡΑΝΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Andorra
196 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2004, 00:02:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ ΟΥΡΑΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και να σκεφτείς οτι και η γυναίκα μου ταυρίνα είναι...
Αλλα μάλλον σας έβγαλα απο το θέμα.
Λοιπόν, περί έκτρωσης ο λόγος......

ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ ΟΥΡΑΝΟΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mariagrir
Νέο Μέλος


3 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2004, 13:38:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mariagrir  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΑΝ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ Η ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΔΥΣΑΡΕΣΤΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ (ΑΝ ΚΑΙ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ Η ΩΡΑΙΟΤΕΡΗ ΣΤΙΓΜΗ ΤΗΣ ΖΩΗΣ) ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΟΤΙ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΓΙΑ ΤΟ ΣΩΜΑ ΤΗΣ ΚΑΙ ΤΗ ΖΩΗ ΤΗΣ. ΟΠΟΤΕ ΑΝ ΕΙΧΕ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΕΝΑΝ ΑΝΕΥΘΥΝΟ ΑΝΤΡΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΗΘΕΛΕ ΠΑΙΔΙ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΙΧΕ ΠΑΡΕΙ Η ΙΔΙΑ ΠΡΟΦΥΛΑΞΕΙΣ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΗΝ ΤΗΝ ΑΠΑΣΧΟΛΟΥΝ ΤΑ ΔΙΚΑ ΤΟΥ ΛΑΘΗ. (ΕΞΑΙΡΕΙΤΑΙ Η ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΒΙΑΣΜΟΥ). ΕΞΑΛΛΟΥ ΧΩΡΙΣ ΠΡΟΦΥΛΑΞΕΙΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΟΝΟ Ο ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΜΙΑΣ ΑΝΕΠΙΘΥΜΗΤΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΟΛΛΟΙ ΑΛΛΟΙ.
ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΛΟΙΠΟΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ ΚΑΙ
ΕΠΕΙΔΗ ΣΥΝΗΘΩΣ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΑΝΑΚΑΛΥΦΘΕΙ ΕΧΕΙ ΗΔΗ ΣΧΗΜΑΤΙΣΤΕΙ ΤΟ ΕΜΒΡΥΟ ΟΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΙΑ ΕΝΑ ΚΥΤΤΑΡΟ
ΕΠΕΙΔΗ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ ΓΙΑ ΤΗ ΖΩΗ ΤΟΥ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ ΚΑΙ ΚΑΛΟ ΓΙ’ ΑΥΤΟΝ
ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΙΝΕΤΑΙ Η ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΣΤΟΝ ΝΕΟ ΑΝΘΡΩΠΟ ΕΙΤΕ ΜΕΓΑΛΩΝΟΝΤΑΣ ΜΕ ΤΗ ΦΥΣΙΚΗ ΤΟΥ ΜΗΤΕΡΑ ΕΙΤΕ ΜΕ ΘΕΤΗ (ΑΚΟΜΑ ΚΙ ΑΝ ΠΡΟΕΡΧΕΤΑΙ ΑΠΟ ΒΙΑΣΜΟ-ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΔΙΚΟ ΜΑΣ ΠΑΙΔΙ) ΝΑ ΦΤΑΣΕΙ ΚΙ ΑΥΤΟΣ ΣΕ ΗΛΙΚΙΑ ΠΟΥ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΑΠΟΦΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗ ΖΩΗ ΤΟΥ.
ΑΠΟ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΑΠΟΦΑΣΙΖΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΗΝ ΕΚΤΡΩΣΗ ΔΕΝ ΕΠΙΛΕΓΟΥΜΕ ΜΟΝΟ ΤΙ ΘΕΛΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΗ ΔΙΚΗ ΜΑΣ ΖΩΗ ΑΛΛΑ ΕΜΜΕΣΑ ΑΠΟΦΑΣΙΖΟΥΜΕ ΚΑΙ ΓΙ ΑΥΤΟΝ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΟΥΜΕ. ΜΠΟΡΕΙ ΣΕ ΜΑΣ ΝΑ ΜΗΝ ΑΡΕΣΕΙ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΕΤΣΙ ΣΤΗ ΖΩΗ ΑΛΛΑ ΑΥΤΟΣ ΤΙ ΛΕΕΙ; ΣΥΜΦΩΝΕΙ;
ΚΑΙ ΑΝ ΑΥΤΗ Η ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΗΤΑΝ ΑΠΟ ΛΑΘΟΣ ΤΟΤΕ ΛΥΠΑΜΑΙ ΑΛΛΑ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΑ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ. ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΑΣ ΑΛΛΑ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΚΑΙ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ. ΟΜΩΣ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ, ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ Η ΖΩΗ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΩΡΑΙΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΑ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΑ ΚΑΚΑ ΤΗΣ. ΓΙΑΤΙ ΜΟΝΟ ΕΤΣΙ ΤΗΝ ΖΕΙΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελευθερία
Πλήρες Μέλος

Laos
825 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2004, 14:36:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΕΑΝ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ Η ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΔΥΣΑΡΕΣΤΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ (ΑΝ ΚΑΙ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ Η ΩΡΑΙΟΤΕΡΗ ΣΤΙΓΜΗ ΤΗΣ ΖΩΗΣ) ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΟΤΙ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΓΙΑ ΤΟ ΣΩΜΑ ΤΗΣ ΚΑΙ ΤΗ ΖΩΗ ΤΗΣ.

Σωστό αυτό Μαρία!
Απλά η γυναίκα συνειδητά να ξέρει,να είναι έτοιμη,ώριμη,για μια εγκυμοσύνη.
Στην εποχή μας δεν πάει καθόλου το <έτυχε>.
Βέβαια τώρα άνοιξες ένα θέμα μεγάλο...
Γιατί κάπου υπάρχει και ο ρόλος του άντρα,πατέρα.
Δέχομαι απόλυτα το παραπάνω σε σχέσεις της μιας βραδιάς.
Αλλά όχι σε μακρόχρονες σχέσεις,σοβαρές.
Εκεί ισάξια είναι η ευθύνη.
Η ευθύνη η δική μας(ως γυναίκες)έγκειται ακόμα και στην επιλογή του συντρόφου μας.
Λογικό δεν είναι,αν έχω σχέση με έναν άντρα ανώριμο ή ανεύθυνο,να έχω και προβλήματα?
Εκεί σαφώς ταιριάζει: είμαι υπεύθυνη για το σώμα μου,μόνη,δυστυχώς.
Και μακάρι να έχω την ωριμότητα να το σκεφτώ έτσι,ή να κάνω σωστότερες επιλογές.
Το καλύτερο πάντως θα ήταν την πανέμορφη στιγμή της εγκυμοσύνης να τη βιώσω με τον σύντροφό μου από κοινού.Αφού σίγουρα και τους 2 ισάξια μας αφορά.Και είναι η ολοκλήρωσή μας το παιδί.Όπως και η έκτρωση.Εκεί και αν χρειαζόμαστε τη στήριξη!
Και το άριστο:Σωστές επιλογές,προσοχή και υπευθυνότητα,ώστε ποτέ να μη χρειαστεί να χάσει τη ζωή του,άλλο ένα αθώο πλάσμα,που στο κάτω κάτω προσπαθεί να βγει στο φως,μέσα από τη θεία ένωση δυο ανθρώπινων κορμιών!Τον έρωτα!

<<Διότι η άγνοια φέρνει αλόγιστο θάρρος, ενώ η γνώση δισταγμό>>Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/03/2004, 01:24:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

οσα λεει μια εικονα δεν το λενε χιλιες λεξεις...


ελπιζω να εχετε γερο στομαχι


http://clubs.pathfinder.gr/no_more_violence_on_earth/208373?album=70842

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/03/2004, 02:00:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σιγά μην έχει πάει και φαντάρος!!!

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 8 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy