ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 ΝΕΟ ΕΓΧΕΙΡΗΜΑ...ΠΕΡΙ ΤΕΚΤΟΝΩΝ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 4
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
TUBALKAIN
Νέο Μέλος

Greece
28 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2003, 15:40:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους TUBALKAIN  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ ,

  • ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΩ ΟΛΑ ΟΣΑ ΕΧΟΥΝ ΓΡΑΦΤΕΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟ ΣE ΔΙΑΦΟΡΑ ΦΟΡΟΥΜ , ΚΥΡΙΩΣ ΑΠΟ ΠΕΡΙΕΡΓΕΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ ΣΗΜΕΡΑ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΑΥΤΟΝ.
  • ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΜΟΥ ΑΠΟΨΗ ΕΙΝΑΙ, ΕΞ ΑΥΤΩΝ ΠΟΥ ΕΩΣ ΣΗΜΕΡΑ ΕΧΟΥΝ ΛΕΧΘΕΙ ,ΕΙΝΑΙ
    ΟΤΙ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΜΙΑ ΜΕΓΑΛΗ ΜΕΡΙΔΑ ΦΙΛΩΝ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ ΠΟΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΤΑΙ ΝΑ ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΔΗΜΟΣΙΩΣ ( ΤΗΝ ΚΑΤΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ ) ΧΙΟΥΜΟΡΙΣΤΙΚΗ ΚΑΙ ΠΕΡΙΠΑΙΚΤΙΚΗ ΤΟΥ ΔΙΑΘΕΣΗ - ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ ΟΤΙ ΚΑΙ ΣΕ ΚΑΘΕ ΑΛΛΟ ΘΕΜΑ ΤΟ ΙΔΙΟ ΘΑ ΕΚΑΝΕ - ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΜΕΡΙΔΑ ΠΟΥ "Α PRIORI " KATΑΔΙΚΑΖΕΙ (ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΤΗΣ !)- ΟΜΩΣ ΝΑ ΜΗΝ ΖΗΤΑ ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΡΟΥΜΕ ΣΤΑ ΣΟΒΑΡΑ- ΑΛΛΑ ΕΠΕΙΣΗΣ ΚΑΙ ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΜΙΚΡΗ ΜΕΡΙΔΑ ΠΟΥ ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΘΑ ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΜΑΘΗ , ΝΑ ΣΚΕΦΤΗ ,ΝΑ ΚΡΙΝΗ ΚΑΙ ΕΝ ΤΕΛΕΙ ΝΑ ΔΙΑΜΟΡΦΩΣΗ ΑΠΟΨΗ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΤΟΝ ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟ.
  • ΓΙ ΑΥΤΟΥΣ ΛΟΙΠΟΝ ΠΟΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑΙ -ΟΧΙ ΑΝΤΙΠΑΡΑΘΕΤΙΚΑ ΚΑΙ ΚΑΚΟΠΡΟΑΙΡΕΤΑ -( ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΕΡΕΥΝΗΤΕΣ ΕΝΝΟΩ ), ΤΟΥΣ ΠΑΡΑΠΕΜΠΩ Σ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΓΙΑ ΑΙΩΝΕΣ Ο ΙΔΙΟΣ Ο ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟΣ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥ (...ΚΑΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΚΡΥΦΟ !!)
    " Ο ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟΣ ΕΙΝΑΙ , Η ΔΙΑ ΑΛΛΗΓΟΡΙΩΝ ΚΑΙ ΣΥΜΒΟΛΩΝ ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ ΤΗΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑΣ "
  • ΑΥΤΑ , ΣΑΝ ΜΙΑ ΠΡΩΤΗ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΗ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ .
    ΣΤΟ ΧΕΡΙ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΙΑ ΣΟΒΑΡΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΓΥΡΩ ΑΠ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ.
    ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΥΜΜΕΤΑΣΧΩ ΣΕ ΚΑΝΕΝΟΣ ΕΙΔΟΥΣ ΑΝΤΙΠΑΡΑΘΕΣΗ,ΚΑΚΟΗΘΕΙΑ Η ΚΑΙ ΕΥΚΟΛΟ ΧΙΟΥΜΟΡ , ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΣΕ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΔΙΑΛΟΓΟ.


    TUBALKAIN


  • λίλιθ
    Πρώην Συνεργάτης

    Greece
    1945 Μηνύματα
    Απεστάλη: 05/11/2003, 16:24:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

    καλή τύχη!

    Λάρα Κροφτ -η αποθέωση!!!
    click ^
    Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

    Mara
    Μέλος 3ης Βαθμίδας

    Greece
    735 Μηνύματα
    Απεστάλη: 05/11/2003, 16:36:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mara  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Mara  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
    Λες και ζουμε την μερα της Μαρμοτας!!!

    Ελπιζω να εχει σαφως καλυτερη τυχη απο τα δυο προηγουμενα...τα οποια πιστεψε με μονο περιπαιχτικη διαθεση δεν υπηρχε!

    Μάρα
    Η Σεναριογράφος
    Strike like lightning and leave the thunder to those that like loud noises.
    Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

    Valnta
    ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

    Vietnam
    2285 Μηνύματα
    Απεστάλη: 05/11/2003, 17:32:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Valnta  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
    quote:
    Ελπιζω να εχει σαφως καλυτερη τυχη απο τα δυο προηγουμενα
    K από που ακριβώς πηγάζει αυτή η ελπίδα καλή μου Mara;

    Xωρίς να θέλω να στεναχωρήσω κανέναν...

    Va(l)nta
    Διχασμένη προσωπικότητα
    + Mοναδική απόγονος
    Thoth Tρισμέγιστου
    Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

    Oannes
    Πλήρες Μέλος

    Greece
    1162 Μηνύματα
    Απεστάλη: 05/11/2003, 17:33:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oannes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
    Αγαπητέ Tubalkain πρώτα απ όλα καλώς όρισες στo forum.

    Θα σταθώ λίγο στην τελευταία φράση με την οποία κλείνεις και το 1o εισαγωγικό post στο topic που άνοιξες

    quote:
    ΣΤΟ ΧΕΡΙ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΙΑ ΣΟΒΑΡΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΓΥΡΩ ΑΠ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ.
    ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΥΜΜΕΤΑΣΧΩ ΣΕ ΚΑΝΕΝΟΣ ΕΙΔΟΥΣ ΑΝΤΙΠΑΡΑΘΕΣΗ,ΚΑΚΟΗΘΕΙΑ Η ΚΑΙ ΕΥΚΟΛΟ ΧΙΟΥΜΟΡ , ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΣΕ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΔΙΑΛΟΓΟ.

    Για να γίνει, αγαπητέ μου, πράξη ο πραγματικός διάλογος, χρειάζεται πνεύμα αγάπης, σεβασμού και ανοχής μεταξύ όλων ημών.
    Στις προηγούμενες προσπάθειες υπήρξε πρόβλημα με την κακή συμπεριφορά κάποιων οι οποίοι αυτοαποκλήθηκαν Τέκτονες. Αλλο πρόβλημα ήταν η προσπάθεια συγκεκριμένων ομάδων να ποδηγετήσουν τη συζήτηση προς συγκεκριμένη κατεύθυνση (δεν τους βγήκε και χάσανε την ψυχραιμία τους). Αλλο πρόβλημα, πάντα κατά την προσωπική μου άποψη, ήταν η δογματική έκφραση απόψεων απο κάποιον που θεωρούσε τον εαυτό του παντογνώστη και λοιδωρούσε όποιον είχε την ατυχή έμπνευση να εκφράσει κάτι που δεν του άρεσε, χωρίς επιχειρήματα και με στείρους χαρακτηρισμούς.
    Σε οποιοδήποτε θέμα, πόσο μάλλον σε αυτό που απο τη φύση του εμπεριέχει τα στοιχεία της Ελευθερίας, της Ισότητας και της Αδελφότητας, είναι λογικό να υπάρξουν διαφορετικές απόψεις. Τί πιό λογικό... Το αντίθετο θα ήταν αφύσικο. Αν ωστόσο εκλείψουν φαινόμενα όπως τα προαναφερθέντα και τηρηθούν απο όλους μας οι κανόνες της στοιχειώδους ανθρώπινης ευγένειας (που κάποιοι λίγοι ευτυχώς την εκλαμβάνουν ως αδυναμία ή απάθεια), τότε το topic σου θα έχει σίγουρα καλύτερη τύχη απο τα προηγούμενα.

    Εύχομαι κάθε επιτυχία στη νέα προσπάθεια που ξεκινάς. Ομως δεν φτάνουν οι ευχές. Χρειάζεται να μιλήσουμε άπαντες ψύχραιμα και έτσι όπως αρμόζει στο θέμα.

    ΥΓ Εννοείται πως μέσα σε όλους όσους συνετέλεσαν να κακοποιηθούν τα προηγούμενα topics (τουλάχιστον σε όσα συμμετείχα) βάζω και τον εαυτό μου. Είθε τα λάθη του παρελθόντος να γίνουν παράδειγμα προς αποφυγή.


    Ή ΘA BPOYME TO ΔPOMO Ή ΘA TON ΔHMIOYPΓHΣOYME
    Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
    Ramoglou
    ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

    Greece
    2211 Μηνύματα
    Απεστάλη: 05/11/2003, 18:11:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
    Μια καλησπέρα και από μένα .

    Θα προσπαθήσω να απέχω συνειδητά από αυτή την κουβέντα , αλλά θα παρακολουθώ και αν κρίνω σκόπιμο θα μιλήσω .
    Θα παρακαλέσω όμως να μην υπάρχουν υπονοούμενα και χαρακτηρισμοί για ανθρώπους που στο παρελθόν με τον ένα ή τον άλλο τρόπο έχουν γράψει σε παρόμοια Topics , αν μη τι άλλο αυτό δεν είναι ηθικό και δεν οδηγεί στην πραότητα και την συζήτηση .

    Ευχαριστώ .


    Ο κακός λύκος
    Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

    FM
    Μέλος 1ης Βαθμίδας

    Greece
    58 Μηνύματα
    Απεστάλη: 06/11/2003, 02:17:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους FM  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
    Ο Oannes μίλησε σωστά. Ακόμη και για την ευθύνη που αποδίδει σε εμένα. Από σεβασμό στο forum και τους ανθρώπους του, θα παραμείνω παρατηρητής, όπως μέχρι τώρα. Ας γίνει ό,τι πρέπει για να διεξαχθεί μια σωστή συζήτηση, ακόμη και αν δεν συμμετάσχουν κάποιοι από εμάς.
    Θα παρακαλούσα να μην ανοίξουμε έναν νέο κύκλο. Απλά, έκανα μια δήλωση και δεν θα ήθελα να παρεξηγηθεί. Εγώ από την πλευρά μου μένω σε αυτό. Είπον

    "Experience is knowledge,
    all else is information"
    Albert Einstein

    Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

    AVATARGR
    Πρώην Συνεργάτης

    Greece
    4317 Μηνύματα
    Απεστάλη: 06/11/2003, 17:21:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
    ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

    ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΑΡΧΙΣΟΥΜΕ ΕΝΑΝ ΣΩΣΤΟ ΔΙΑΛΟΓΟ ΣΕΒΟΜΕΝΟΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ ΤΟΝ ΣΥΝΟΜΙΛΗΤΗ ΜΑΣ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΕΑΝ ΤΑ ΓΡΑΦΟΜΕΝΑ ΤΟΥ ΔΕΝ ΜΑΣ ΑΡΕΣΟΥΝ.

    ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΕΚΑΘΑΡΙΣΟΥΜΕ ΠΩΣ Ο ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΔΟΓΜΑΤΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΘΡΗΣΚΕΙΑ.

    ΕΛΠΙΖΩ ΠΩΣ ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΒΑΣΗ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΡΧΙΣΟΥΜΕ ΝΑ ΣΥΖΗΤΗΤΑΜΕ.

    ΙΣΩΣ ΚΑΛΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΑΡΧΙΣΟΥΜΕ ΜΙΑ ΙΣΤΟΡΙΚΗ ΑΝΑΔΡΟΜΗ ΜΕ ΟΠΟΙΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΕΧΕΙ Ο ΚΑΘΕ ΕΝΑΣ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΝΑ ΤΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ.

    ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΛΑΘΗ ΜΑΣ ΑΣ ΓΙΝΟΥΝ ΟΔΗΓΟΣ MAΣ ΠΡΟΣ ΑΠΟΦΥΓΗ ΑΛΛΩΝ ΛΑΘΩΝ.

    ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

    Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

    Stavros_Η
    Μέλος 2ης Βαθμίδας

    Cuba
    177 Μηνύματα
    Απεστάλη: 06/11/2003, 18:48:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Stavros_Η  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
    ΕΓΩ ΔΕΝ ΘΑ ΑΝΤΙΣΤΑΘΩ ΣΤΟΝ ΠΕΙΡΑΣΜΟ ΑΓΑΠΗΤΟΙ ΜΟΥ ΦΙΛΟΙ ΚΑΙ ΘΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΤΗΝ ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΜΑΣ ΟΧΙ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΡΩΝ.

    ΘΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΛΕΓΟΝΤΑΣ ΣΑΣ ΜΙΑ ΙΣΤΟΡΙΟΥΛΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΙΧΑΝ ΠΕΙ ΟΤΑΝ ΗΜΟΥΝ ΜΙΚΡΟΣ ΑΚΟΜΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΤΑΤΑ ΓΙΑ ΤΟ ΠΩΣ ΗΡΘΕ ΚΑΙ ΔΙΑΔΟΘΗΚΕ ΣΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ.
    ΑΛΗΘΙΝΗ Η ΟΧΙ ΤΑΙΡΙΑΖΕΙ ΠΑΝΤΩΣ ΠΟΛΥ -ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ- ΣΤΟ ΠΑΡΟΝ ΘΕΜΑ...

    ΟΤΑΝ ΛΟΙΠΟΝ Ο ΚΟΡΤΕΖ ΠΗΡΕ ΤΗΝ ΠΑΤΑΤΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΖΤΕΚΟΥΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΦΕΡΕ ΣΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ, ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ ΕΥΡΩΠΑΙΟΙ ΗΤΑΝ ΕΠΙΦΥΛΑΚΤΙΚΟΙ ΣΤΟ ΝΑ ΦΑΝΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΕΡΙΕΡΓΟ "ΦΑΓΗΤΟ" ΠΟΥ ΦΥΤΡΩΝΕΙ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΓΗ.
    ΣΚΕΦΤΗΚΕ ΛΟΙΠΟΝ ΤΟ ΕΞΗΣ... ΕΧΤΙΣΕ ΕΝΑΝ ΨΗΛΟ ΦΡΑΧΗ ΓΥΡΩ ΑΠΟ ΜΙΑ ΕΚΤΑΣΗ, ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΔΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΙ ΕΧΕΙ ΜΕΣΑ.
    ΕΚΕΙ ΛΟΙΠΟΝ ΦΥΤΕΨΕ ΤΗΝ ΠΑΤΑΤΑ ΚΑΙ ΑΦΗΣΕ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΝΑ ΔΙΑΔΟΘΕΙ ΟΤΙ ΜΕΣΑ ΕΚΕΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑ ΤΡΟΜΕΡΟ ΚΑΙ ΦΟΒΕΡΟ ΜΥΣΤΙΚΟ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΕΙ ΕΠΤΑΣΦΡΑΓΙΣΤΟ ΚΑΙ ΜΑΚΡΥΑ ΑΠΟ ΤΑ ΑΔΙΑΚΡΙΤΑ ΜΑΤΙΑ.
    ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ??
    ΣΕ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΟΛΟΙ ΑΝΑΡΩΤΙΟΝΤΟΥΣΑΝ ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΜΥΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΚΟΡΤΕΖ.
    ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΡΓΗΣΕ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΟΤΑΝ ΠΙΑ ΚΑΠΟΙΟΣ "ΕΚΛΕΨΕ" ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΜΥΣΤΙΚΟ, ΟΛΗ Η ΕΥΡΩΠΗ ΝΑ ΑΣΧΟΛΕΙΤΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΤΑΤΑ ... ΚΑΙ ΝΑ ΤΗΝ ΤΡΩΕΙ ...

    ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΥΠΟΘΕΤΩ ΟΤΙ ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΕΣΤΕ ΓΙΑΤΙ ΣΑΣ ΛΕΩ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ...

    ΝΑ ΣΑΣ ΞΕΚΑΘΑΡΙΣΩ ΟΤΙ ΜΕ ΤΟΝ ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟ ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΜΕΣΗ ΕΠΑΦΗ, ΑΡΑ ΟΣΑ ΛΕΩ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΑ Η ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ.

    ΣΤΟΝ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟ ΧΩΡΟ ΣΤΟΝ ΟΠΟΙΟ ΑΝΗΚΩ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΛΟΙ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΔΕΝ ΚΡΥΒΟΥΝ ΟΤΙ ΑΝΗΚΟΥΝ ΣΤΟΝ ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΜΙΛΟΥΝ ΑΝΟΙΧΤΑ ΓΙ ΑΥΤΟΝ.

    Η ΑΠΟΨΗ ΛΟΙΠΟΝ ΠΟΥ ΕΧΩ ΣΧΗΜΑΤΙΣΕΙ --ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ-- ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΚΟ ΚΑΙ ΒΑΒΟΥΡΑ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙΠΟΤΑ.
    ΟΛΑ ΟΣΑ ΑΚΟΥΓΟΝΤΑΙ, ΥΠΟΨΙΑΖΟΝΤΑΙ ΚΤΛ. ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΤΗΝ ΠΑΤΑΤΑ ΤΟΥ ΚΟΡΤΕΖ. ΑΠΛΩΣ ΓΙΑ ΝΑ ΣΥΝΤΗΡΟΥΝ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΦΗΜΗ ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΕΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ "ΝΑ ΑΣΧΟΛΕΙΤΑΙ ΜΕ ΕΜΑΣ".

    ΕΠΙΣΗΣ ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΕΙ ΟΥΤΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΜΠΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΝΑ ΒΓΕΙ.
    ΙΣΩΣ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΜΑ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΟ, ΙΔΙΩΣ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΔΥΣΚΟΛΕΥΕΤΑΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΤΑ 234.77 € ΠΟΥ ΖΗΤΟΥΝΤΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΕΒΕΙ ΚΑΤΑ ΕΝΑ ΒΑΘΜΟ ...

    Edited by - Stavros_Η on 06/11/2003 18:50:34Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

    Valnta
    ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

    Vietnam
    2285 Μηνύματα
    Απεστάλη: 07/11/2003, 12:21:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Valnta  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
    Xαζή απορία: 234.77 (λεπτά) ή 234.770;

    Όχι τίποτα άλλο.. αλλά τα πρώτα μπορεί να μου περισσεύουν κάποια στιγμή..

    TUBALKAIN..μη πάρεις την ερώτηση μου ως προσπάθεια εξευτελισμού του θέματος...

    Aπλά μου έκανε εντύπωση... (K 234.77 ούτε καν 250, πολύ "λεπτολόγοι" οι Tέκτονες)

    Va(l)nta
    Διχασμένη προσωπικότητα
    + Mοναδική απόγονος
    Thoth Tρισμέγιστου

    Edited by - Valnta on 07/11/2003 12:23:50Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

    AVATARGR
    Πρώην Συνεργάτης

    Greece
    4317 Μηνύματα
    Απεστάλη: 07/11/2003, 12:55:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
    ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

    ΦΙΛΕ Stavros_Η ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΚΑΛΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΣΕΒΑΣΤΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΡΧΕΣ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΑΦΗΣΟΥΜΕ ΝΑ ΜΑΣ ΞΕΦΥΓΗ ΟΠΩΣ ΤΟ ΑΛΛΟ ΘΕΜΑ (ΠΕΡΙ ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟΥ).

    ΕΑΝ ΕΣΥ ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΠΩΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ ΝΑ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙΣ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΣΕΒΑΣΤΟ.
    ΕΑΝ ΕΣΥ ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΚΟ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΑΥΤΟ ΣΕΒΑΣΤΟ.

    ΑΛΛΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΕΣΩ ΟΜΩΣ ΝΑ ΣΕΒΑΣΘΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΜΑΘΟΥΝ ΚΑΤΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ.

    ΟΠΩΣ ΑΝΕΦΕΡΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΜΟΥ ΑΣ ΠΑΡΑΘΕΣΗ ΚΑΠΟΙΟΣ ΙΣΤΟΡΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΤΟΥ ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟΥ.

    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

    Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

    elpida
    Μέλος 3ης Βαθμίδας


    541 Μηνύματα
    Απεστάλη: 07/11/2003, 13:53:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elpida  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
    quote:
    Aπλά μου έκανε εντύπωση... (K 234.77 ούτε καν 250, πολύ "λεπτολόγοι" οι Tέκτονες)

    Valnta, εάν το κάνεις δραχμές βγαίνει στρογγυλό νούμενο, άρα μήπως κρατάει από παλιά ?

    Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

    Knight MIXAIL
    Μέλος 2ης Βαθμίδας

    Greece
    266 Μηνύματα
    Απεστάλη: 07/11/2003, 14:51:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Knight MIXAIL  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
    Ειναι πανω απο 50 χρονια που ιδρυθηκε ο ΟΗΕ.
    Μολις χθες 11-2003 φτιαξαμε, στην Ελλαδα,
    νομο για την αδελφοτητα των απανταχου της γης ανθρωπων.
    Προκειται για κατι που αναφερεται
    στο πρωτο αρθρο του καταστατικου του ΟΗΕ.
    Ηταν ομως πριν 15 μερες (10-2003) που θελαμε να ειμαστε πιο ισοι
    απο καποιους αλλους, οι οποιοι για οπιοδηποτε λογο, βρεθηκαν στην πατριδα μας. Δειξαμε την ισοτητα μας και την αδελφοτητα μας, εμεις οι μεταναστες, σε παιδια, που στο κατω κατω της γραφης , δεν ηταν δικη τους η οποια επιλογη

    Η συζητηση θεματων βαθια εσωτερικων, προξενει πολλες φορες, εντονες συζητησεις και αντιπαραθεσεις. Χρειαζεται βαθια καλλιεργεια
    του ατομου και προετοιμασια για να ακουσει,πρωτα κατι διαφορετικο απο την 'αγκυρα' που εχει μεσα του, ωστε αργοτερα να το δεχτει η να το ελεγξει.

    Στα FORUM του esoterica -που δηλωμενα ασχολουνται με τον εσωτερισμο -αρα υπαρχει κοινο σημειο και εδρα εκκινησης της συζητησης, βλεπουμε που οδηγουνται φορες το διαφορα topic
    Ποσο μαλλον εκτος των τοιχων .
    Ιδιαιτερα δε αν σκοπο σου ειναι να μεταδωσεις ιδεες χωρις να δημιουργησεις δογμα, τοτε τα πραγματα ειναι πιο δυσκολα.

    Σε αυτο αποσκοπει το 'κλειστον' του ταγματος Ομοια επραττε και ο Πυθαγορας "μηδεις αγεωμετρητος εισητω"

    Επι της ουσιας
    Η αναγκη αναζητησης του Θειου Φωτος αλλα και η πεποιθηση οτι ο δρομος εκκινα απο τον εσωτερο εαυτο μας ειναι παλια. Φτανει τουλαχιστο 10.000 χρονια ΠΧ
    Ολα τα ταγματα η μυστηρια που εργαστηκαν προς τον σκοπο αυτο, δια μεσου των αιωνων, σημερα εχουν μια εκφραση τους στον τεκτονισμο. Ετσι,γενικα μιλωντας,θα λεγαμε οτι ο τεκτονισμος ειναι το μακροβιωτερο μυητικο και φιλοσοφικο συστημα.

    Η μεθοδος του εγκειται αφενος μεν στα ψυχολογικα αποτελεσματα που εχει πανω στον τεκτονα η συμμετοχη στις συνεδριες,και αφετερου στην προσωπικη του εργασια πανω στα συμβολα και τις αλληγοριες που σηναντα. Ιδιαιτερα ομως προκειται για την εργασια τοσο πανω στον εαυτο του οσο και στην διαμορφωση της δρασης του στην κοινωνια. Το τελευταιο δε αποτελει αυτο που λεμε 'ΠΡΑΚΤΙΚΟ ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟ' σε αναμνηση των λιθοξωων εργατων, ειτε αυτοι ειναι του Μεσαιωνα, ειτε προκειται για τους Διονυσιακους εργατες του λιθου.

    κλεινοντας, θα ηθελα να σημειωσω οτι η γεννηση τετοιων θεσμων, δεν ειναι δημιουργημα ενος ατομου. Ειναι μαλλον δημιουργημα της βαθειας εσωτερικοτητας του Ανθρωπου.
    Ιδρυτης με υπερανθρωπες δυναμεις δεν υπαρχει.Για τον λογο αυτο ουσιαστικα η προελευση του τεκτονισμου χανεται στα βαθη των αιωνων. Για τον λογο αυτο το εργο του τεκτονισμου,η μεθοδος επιτευξης του σκοπου του, ειναι η ιδια αμεταβλητη, αναλοιωτη, συνυφασμενη με ολα τα επι της Γης παλαια και συγχρονα Μυστηρια.

    Ελπιζω να καλυψα καποιες απο τις ερωτησεις

    LOVE IS THE LAW
    HARMONY THE EFFECT

    Knight ΜΙΧΑΗΛ

    Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

    Stavros_Η
    Μέλος 2ης Βαθμίδας

    Cuba
    177 Μηνύματα
    Απεστάλη: 07/11/2003, 15:30:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Stavros_Η  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
    quote:

    ΦΙΛΕ Stavros_Η ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΚΑΛΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΣΕΒΑΣΤΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΡΧΕΣ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΑΦΗΣΟΥΜΕ ΝΑ ΜΑΣ ΞΕΦΥΓΗ ΟΠΩΣ ΤΟ ΑΛΛΟ ΘΕΜΑ (ΠΕΡΙ ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟΥ).

    ΑΓΑΠΗΤΕ AVATAR ΕΧΕΙΣ ΚΑΠΟΙΑ ΕΝΔΕΙΞΗ ΟΤΙ ΔΕΝ ΤΙΜΑΩ ΤΗΝ ΠΑΡΑΔΟΧΗ ΑΥΤΗ -ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΑΜΕ ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΕΞΑΛΛΟΥ- ΚΑΙ ΔΕΙΧΝΟΥΜΕ ΕΜΠΡΑΚΤΑ ΟΤΙ ΤΗΝ ΣΕΒΟΜΑΣΤΕ ΕΠΙΛΕΓΟΝΤΑΣ ΝΑ ΚΑΤΑΘΕΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΜΑΣ ΣΤΟ ΠΑΡΩΝ ΘΕΜΑ ??

    quote:

    ΕΑΝ ΕΣΥ ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΠΩΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ ΝΑ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙΣ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΣΕΒΑΣΤΟ.

    ΜΠΟΡΕΙΣ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΝΑ ΜΟΥ ΥΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΑΠΟ ΠΟΙΟ ΣΗΜΕΙΟ ΣΤΑ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΓΡΑΦΟΜΕΝΑ ΜΟΥ ΕΞΑΓΕΙΣ ΤΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΑΥΤΟ ??

    quote:

    ΕΑΝ ΕΣΥ ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΚΟ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΑΥΤΟ ΣΕΒΑΣΤΟ.

    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΜΟΥ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΤΗΝ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΝΑ ΚΑΤΑΘΕΣΩ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΣΕ ΕΝΑ FORUM ΠΟΥ ΤΙΤΛΟ ΕΧΕΙ "ΑΠΟΨΕΙΣ, ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΚΤΛ."

    ΕΞΑΛΛΟΥ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΠΟΥ ΑΝΕΦΕΡΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟΝ ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟ, ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΙ ΑΠΟΨΗ. ΙΣΩΣ ΕΧΩ ΚΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ, ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΨΕ ΜΕ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΟΙ, ΜΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΟΙ

    quote:

    ΑΛΛΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΕΣΩ ΟΜΩΣ ΝΑ ΣΕΒΑΣΘΕΙΣ[/red] ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΜΑΘΟΥΝ ΚΑΤΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ.

    ΟΠΩΣ ΣΟΥ ΕΙΠΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΜΟΥ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ, ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΘΕΡΜΑ ΝΑ ΜΟΥ ΥΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΣΕ ΠΟΙΟ ΣΗΜΕΙΟ ΣΤΑ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΓΡΑΦΟΜΕΝΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΣΕΒΟΜΑΙ ΤΟ ΘΕΜΑ, ΤΟ ΜΕΛΟΣ ΠΟΥ ΤΟ ΑΝΟΙΞΕ, ΤΑ ΜΕΛΗ ΠΟΥ ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ.

    ΤΕΛΕΙΩΝΟΝΤΑΣ ΘΕΛΩ ΣΟΥ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ... ΜΗΠΩΣ Η ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΗ ΕΥΑΙΣΘΗΣΙΑ ΓΙΑ ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΜΗΝ ΤΥΧΩΝ ΚΑΙ "ΞΕΦΥΓΕΙ" ΟΠΩΣ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ ΛΕΣ ΕΠΕΙΔΗ ΣΥΝΕΒΕΙ ΣΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ, ΜΑΣ ΟΔΗΓΕΙ ΝΑ ΑΔΙΚΗΣΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΞΑΓΟΥΜΕ ΠΡΩΙΜΑ ΚΑΙ ΑΣΤΟΧΑ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ ?

    ΜΗΠΩΣ Ο ΦΟΒΟΣ ΜΗΝ ΤΥΧΩΝ ΚΑΙ ΓΙΝΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΝΑ ΜΑΣ ΟΔΗΓΗΣΕΙ ΣΕ ΜΙΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ "ΟΠΟΙΟΣ ΚΑΕΙ ΣΤΟΝ ΧΥΛΟ ΦΥΣΑΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΓΙΑΟΥΡΤΙ" ?

    Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

    AVATARGR
    Πρώην Συνεργάτης

    Greece
    4317 Μηνύματα
    Απεστάλη: 07/11/2003, 17:48:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
    ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

    ΦΙΛΕ ΜΟΥ Stavros_Η ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΝΑΝ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΠΡΟΣΒΑΛΩ ΚΑΝΕΝΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟ ΝΟΜΙΣΕΙΣ ΑΥΤΟ.
    ΕΑΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΠΩΣ ΣΕ ΠΡΟΣΒΑΛΑ ΖΗΤΑΩ ΣΥΓΝΩΜΗ.

    ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ ΠΩΣ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΠΕΡΙ ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟΥ ΣΕ ΑΛΛΟ ΤΟΠΙΚ ΞΕΦΥΓΕ ΤΕΛΕΙΩΣ ΚΑΙ ΣΥΝΕΒΗΣΑΝ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΣΥΜΒΟΥΝ.

    ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΦΙΛΕ ΜΟΥ

    quote:
    Η ΑΠΟΨΗ ΛΟΙΠΟΝ ΠΟΥ ΕΧΩ ΣΧΗΜΑΤΙΣΕΙ --ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ-- ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΚΟ ΚΑΙ ΒΑΒΟΥΡΑ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙΠΟΤΑ.
    ΟΛΑ ΟΣΑ ΑΚΟΥΓΟΝΤΑΙ, ΥΠΟΨΙΑΖΟΝΤΑΙ ΚΤΛ. ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΤΗΝ ΠΑΤΑΤΑ ΤΟΥ ΚΟΡΤΕΖ. ΑΠΛΩΣ ΓΙΑ ΝΑ ΣΥΝΤΗΡΟΥΝ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΦΗΜΗ ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΕΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ "ΝΑ ΑΣΧΟΛΕΙΤΑΙ ΜΕ ΕΜΑΣ".

    ΕΠΙΣΗΣ ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΕΙ ΟΥΤΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΜΠΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΝΑ ΒΓΕΙ.
    ΙΣΩΣ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΜΑ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΟ, ΙΔΙΩΣ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΔΥΣΚΟΛΕΥΕΤΑΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΤΑ 234.77 € ΠΟΥ ΖΗΤΟΥΝΤΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΕΒΕΙ ΚΑΤΑ ΕΝΑ ΒΑΘΜΟ ...


    ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΥΗΤΙΚΗ ΑΔΕΛΦΟΤΗΤΑ ΣΥΝΤΗΡΟΥΝ ΤΗΝ ΦΗΜΗ ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΣΧΟΛΕΙΤΑΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΜΕ ΑΥΤΟΥΣ.
    ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΠΩΣ ΕΧΟΥΝ ΑΝΑΓΚΗ ΓΙΑ ΔΙΑΦΗΜIΣΗ ????

    ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ (ΜΕ ΤΟΣΗ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΑ) 234.77 ΕΥΡΩ ΙΣΩΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΧΡΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΟΥΝ ΤΟΣΑ ΕΞΟΔΑ ΠΟΥ ΘΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ.
    (ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ ΚΤΗΡΙΩΝ ,ΤΗΛΕΦΩΝΑ, ΡΕΥΜΑ ΚΑΙ ΠΙΘΑΝΟΣ ΔΙΑΦΟΡΑ ΑΛΛΑ)
    ΑΠΟ ΠΟΥ ΑΛΛΟΥ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΧΡΗΜΑΤΑ ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΙΔΙΟΥΣ ΤΟΥΣ ΤΕΚΤΟΝΕΣ.
    ΛΟΓΙΚΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ?????

    ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΣΤΑΘΟΥΜΕ ΣΕ ΑΥΤΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΑΝΑΤΡΕΞΟΥΜΕ ΙΣΤΟΡΙΚΑ ΠΩΣ ΑΝΕΔΕΙΧΘΗ ΑΥΤΗ Η ΑΔΕΛΦΟΤΗΤΑ ?????

    ΤΙ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ ?????
    ΑΠΟ ΤΙ ΠΡΟΗΛΘΕ ???
    ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΘΑ ΒΓΟΥΝ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ ΜΑΣ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΟΠΙΚ.

    ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ

    quote:
    ΜΗΠΩΣ Ο ΦΟΒΟΣ ΜΗΝ ΤΥΧΩΝ ΚΑΙ ΓΙΝΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΝΑ ΜΑΣ ΟΔΗΓΗΣΕΙ ΣΕ ΜΙΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ "ΟΠΟΙΟΣ ΚΑΕΙ ΣΤΟΝ ΧΥΛΟ ΦΥΣΑΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΓΙΑΟΥΡΤΙ" ?

    ΙΣΩΣ ΣΕ ΑΥΤΟ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΚΑΙ ΔΙΚΙΟ...
    ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡΜΕΤΡΟΣ Ο ΦΟΒΟΣ ΜΟΥ ΓΙΑ ΑΥΤΟ....

    ΠΑΝΤΩΣ ΚΛΕΙΝΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΑΥΤΗ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΖΗΤΑΩ ΣΥΓΝΩΜΗ...

    ΕΥΧΩΜΑΙ ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΕΝΑΝ ΓΟΝΙΜΟ ΔΙΑΛΟΓΟ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΜΕ ΤΙΣ ΟΠΟΙΕΣ ΤΥΧΟΝ ΔΙΑΦΩΝΙΕΣ ΜΑΣ. (ΣΕΒΑΣΤΕΣ ΟΛΕΣ ΟΙ ΔΙΑΦΩΝΙΕΣ)

    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


    Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

    Oannes
    Πλήρες Μέλος

    Greece
    1162 Μηνύματα
    Απεστάλη: 07/11/2003, 18:20:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oannes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
    Με αφορμή την προτροπή του φιλτάτου AVATARGR
    quote:
    ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΣΤΑΘΟΥΜΕ ΣΕ ΑΥΤΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΑΝΑΤΡΕΞΟΥΜΕ ΙΣΤΟΡΙΚΑ ΠΩΣ ΑΝΕΔΕΙΧΘΗ ΑΥΤΗ Η ΑΔΕΛΦΟΤΗΤΑ ?????

    ο οποίος κατ επανάληψη έχει αποδείξει εμπράκτως με τη συμπεριφορά του οτι δεν του αρέσει να ερίζει, θα παραθέσω αυτούσιο ένα κομμάτι απο παλιό μου post σε ένα απο τα topics που δεν είχαν θετική κατάληξη, μήπως και καταφέρουμε να κάνουμε μια σοβαρή συζήτηση. Είχα πει λοιπόν τα εξής:

    Έχουν, κατά καιρούς, διατυπωθεί πολλές θεωρίες, άλλες περισσότερο και άλλες λιγότερο τεκμηριωμένες. Στοιχεία όπως η τεκμηριωμένη ιστορική έρευνα και η αμερόληπτη κρίση είναι απαραίτητοι οδηγοί οποιουδήποτε επιχειρήσει να κάνει έρευνα και σίγουρα δεν είναι εύκολο γιατί κανένας δεν έχει γνώση των ίδιων ακριβών ιστορικών στοιχείων ούτε και έχουν όλοι αμερόληπτη διάθεση.

    Από όσα κατά καιρούς έχω διαβάσει και απο πηγές που έχω κατορθώσει να μαζέψω, περί των όσων έχουν διαμορφώσει τον Παγκόσμιο αυτό θεσμό, οι κυριότερες θεωρίες καταγωγής είναι οι εξής:

    - Ναΐτες Ιππότες
    - Αρχαία Μυστήρια
    - Αλχημιστές
    - Μεσαιωνικές οργανώσεις τεχνιτών
    - Καββαλιστές
    - Stewart
    - Sir Christopher Wren
    - Desaguliers
    - Ρωμαϊκά Κολλέγια τεχνιτών
    - Σταυροφόροι
    - Πατριαρχική Ιουδαϊκή θρησκεία

    Τί λέτε; Ξεκινάμε μια συζήτηση σε ιστορική βάση;


    Ή ΘA BPOYME TO ΔPOMO Ή ΘA TON ΔHMIOYPΓHΣOYME
    Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
    Stavros_Η
    Μέλος 2ης Βαθμίδας

    Cuba
    177 Μηνύματα
    Απεστάλη: 08/11/2003, 01:13:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Stavros_Η  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
    ΑΓΑΠΗΤΟΙ ΦΙΛΟΙ, ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΘΕΩΡΙΕΣ ΚΑΤΑΓΩΓΗΣ ΠΟΥ ΜΑΣ ΑΝΑΦΕΡΕΙ Ο ΦΙΛΟΣ OANNES ΕΠΙΤΡΕΨΤΕ ΜΟΥ ΝΑ ΣΑΣ ΠΑΡΑΘΕΣΩ ΑΚΟΜΑ 3:

    1) ΑΠΟ ΤΟΝ ΝΑΟ ΤΟΥ ΣΟΛΟΜΩΝΤΟΣ
    2) ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΙΠΠΟΤΕΣ ΡΟΔΟΣΤΑΥΡΟΥΣ
    3) ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΡΟΜΒΕΛ

    ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΑΣ ΚΟΥΡΑΣΩ ΘΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ ΝΑ ΠΑΡΑΘΕΣΩ ΟΣΟ ΠΙΟ ΣΥΝΤΟΜΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΠΟ ΜΙΑ ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΜΙΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΘΕΩΡΙΕΣ ΚΑΤΑΓΩΓΗΣ.

    Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

    Stavros_Η
    Μέλος 2ης Βαθμίδας

    Cuba
    177 Μηνύματα
    Απεστάλη: 08/11/2003, 01:20:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Stavros_Η  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
    ΘΕΩΡΙΑ ΚΑΤΑΓΩΓΗΣ ΤΟΥ ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟΥ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΡΟΜΒΕΛ

    ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΘΕΩΡΙΑ ΠΟΥ ΠΡΟΒΛΗΘΗΚΕ ΤΟ 1746 ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΒΒΑ LARUDAN KAI KATA THN OΠΟΙΑ Ο ΟΛΙΒΕΡ ΚΡΟΜΒΕΛ ΙΔΡΥΣΕ ΤΟΝ ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟ ΓΙΑ ΙΔΙΟΝ ΩΦΕΛΟΣ (ΓΙΑ ΝΑ ΕΓΚΑΘΙΔΡΥΣΕΙ ΔΙΚΤΑΚΤΟΡΙΑ) ΚΑΙ ΠΡΟΕΒΑΛΛΕ ΚΥΡΙΩΣ ΤΑ ΙΔΕΩΔΗ ΤΗΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΙΣΟΤΗΤΟΣ.
    ΑΠΩΤΕΡΟΣ ΣΚΟΠΟΣ ΤΟΥ ΗΤΑΝ Η ΕΞΟΝΤΩΣΗ ΤΗΣ ΒΑΣΙΛΕΙΑΣ.

    ΚΑΤΑ ΤΟΥΣ ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΕΚΤΟΝΕΣ Η ΘΕΩΡΙΑ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΟΒΟΥΛΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑΞΥ ΑΛΛΩΝ ΠΡΟΚΑΛΕΣΕ ΤΗΝ ΟΡΓΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΧΘΡΟΤΗΤΑ ΤΗΣ ΚΑΘΟΛΙΚΗΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΤΟΝ ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟ.

    Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

    Stavros_Η
    Μέλος 2ης Βαθμίδας

    Cuba
    177 Μηνύματα
    Απεστάλη: 08/11/2003, 01:35:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Stavros_Η  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
    ΘΕΩΡΙΑ ΚΑΤΑΓΩΓΗΣ ΤΟΥ ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟΥ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΙΠΠΟΤΕΣ ΡΟΔΟΣΤΑΥΡΟΥΣ.

    ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΘΕΩΡΙΑ ΠΟΥ ΠΡΟΒΛΗΘΗΚΕ ΑΠΟ ΤΟΝ ΒΑΡΩΝΟ WON WESTERODE ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ Ο ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟΣ ΚΑΤΑΓΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΙΠΠΟΤΕΣ ΤΟΥ ΡΟΔΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥ ΣΤΑΥΡΟΥ, ΔΙΑΔΟΧΟΥΣ ΤΩΝ ΝΑΙΤΩΝ ΙΠΠΟΤΩΝ, ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΥΠΗΡΞΑΝ ΔΙΑΔΟΧΟΙ ΤΩΝ ΣΤΑΥΡΟΦΟΡΩΝ (ΣΕ ΠΛΗΡΩΣΗ ΤΩΝ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΩΝ ΘΕΩΡΙΩΝ)

    ΚΑΤΑ ΤΑ ΛΕΓΟΜΕΝΑ ΤΗΣ ΘΕΩΡΙΑΣ ΑΥΤΗΣ, ΟΜΑΔΑ ΝΑΙΤΩΝ ΙΠΠΟΤΩΝ, ΚΑΤΑΔΙΩΓΜΕΝΟΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΓΓΛΟΥΣ ΚΑΤΕΦΥΓΑΝ ΣΤΗΝ ΣΚΩΤΙΑ ΚΑΙ ΠΟΛΕΜΙΣΑΝ ΣΤΟ ΠΛΕΥΡΟ ΤΟΥ ΣΚΩΤΖΕΖΟΥ ΒΑΣΙΛΙΑ ROBERT BRUCE ΕΝΑΝΤΙΩΝ ΤΩΝ ΑΓΓΛΩΝ.

    ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΝΙΚΗ ΤΩΝ ΣΚΩΤΖΕΖΩΝ ΕΝΑΝΤΙΩΝ ΤΩΝ ΑΓΓΛΩΝ, Ο ΒΑΣΙΛΙΑΣ BRUCE ΙΔΡΥΕΙ ΤΟ ΒΑΣΙΛΙΚΟ ΤΑΓΜΑ ΤΗΣ ΣΚΩΤΙΑΣ ΚΑΙ ΑΠΟΝΕΜΕΙ ΣΤΟΥΣ ΝΑΙΤΕΣ ΤΟΝ ΒΑΘΜΟ ΤΟΥ ΣΚΩΤΟΥ ΙΠΠΟΤΗ ΜΕ ΤΟ ΕΜΒΛΗΜΑ ΤΟΥ ΤΑΓΜΑΤΟΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΣΤΑΥΡΟΣ ΚΑΙ ΤΟ ΡΟΔΟ (ROSY CROSS).
    Ο ΣΤΑΥΡΟΣ ΗΤΑΝ ΤΟ ΕΜΒΛΗΜΑ ΤΩΝ ΝΑΙΤΩΝ ΙΠΠΟΤΩΝ ΚΑΙ ΤΟ ΡΟΔΟ ΤΟ ΕΜΒΛΗΜΑ ΤΩΝ ΒΑΣΙΛΕΩΝ ΤΗΣ ΣΚΩΤΙΑΣ.

    ΣΤΗΝ ΣΗΜΕΡΙΝΗ ΕΠΟΧΗ, ΣΤΟΝ ΤΥΠΟ ΤΩΝ 33 ΒΑΘΜΩΝ, Ο 18ος ΕΙΝΑΙ Ο ΒΑΘΜΟΣ ΤΟΥ ΙΠΠΟΤΗ ΡΟΔΟΣΤΑΥΡΟΥ.

    ΚΑΤ ΕΜΕ ΕΙΝΑΙ Η ΠΙΟ ΟΜΟΡΦΗ ΕΚΔΟΧΗ ...

    Edited by - Stavros_Η on 08/11/2003 01:36:34Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

    Stavros_Η
    Μέλος 2ης Βαθμίδας

    Cuba
    177 Μηνύματα
    Απεστάλη: 08/11/2003, 01:42:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Stavros_Η  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
    ΘΕΩΡΙΑ ΤΗΣ ΚΑΤΑΓΩΓΗΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΝΑΟ ΤΟΥ ΣΟΛΟΜΩΝΤΑ.

    ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΑΓΑΠΗΤΟΙ ΜΟΥ ΦΙΛΟΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΘΕΩΡΙΑ ΑΥΤΗ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΠΟΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.

    ΚΑΤΑ ΤΟΥΣ ΤΕΚΤΟΝΕΣ Η ΘΕΩΡΙΑ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΠΙΟ ΠΛΗΡΗΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ Η ΠΙΟ ΚΑΛΑ ΚΡΥΜΕΝΗ. ΚΑΤΑ ΤΑ ΛΕΓΟΜΕΝΑ ΤΟΥΣ Η ΘΕΩΡΙΑ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ ΓΕΜΑΤΗ ΑΠΟ ΣΥΜΒΟΛΙΣΜΟΥΣ, ΜΥΘΟΥΣ ΚΑΙ ΠΑΡΑΔΟΣΕΙΣ.
    ΑΝ ΑΥΤΕΣ ΑΠΑΛΕΙΦΘΟΥΝ ΤΟΤΕ ΟΛΟ ΤΟ ΤΕΚΤΟΝΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΘΑ ΚΑΤΑΡΕΥΣΕΙ Η ΘΑ ΕΞΑΛΕΙΦΘΕΙ.

    Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

    Oannes
    Πλήρες Μέλος

    Greece
    1162 Μηνύματα
    Απεστάλη: 08/11/2003, 11:40:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oannes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
    Κάνω μια μικρή παρένθεση στο θέμα για να σας πω οτι μετά απο επικοινωνία που είχα με τον TUBALKAIN μου ζήτησε να σας μεταφέρω τους χαιρετισμούς του καθώς και οτι βρίσκεται εκτός Ελλάδος (μέχρι την ερχόμενη Δευτέρα). Με παρακάλεσε δε, να σας τονίσω οτι δεν άνοιξε το topic για να εξαφανιστεί αλλά δεν έχει μαζί του το password για Login εκεί που βρίσκεται.
    Κατά τα άλλα εύχομαι σε όλους Καλό Σαββατοκύριακο και σε όσους εορτάζουν τις θερμότερες ευχές μου για χρόνια πολλά και καλά.


    Ή ΘA BPOYME TO ΔPOMO Ή ΘA TON ΔHMIOYPΓHΣOYME
    Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
    Knight MIXAIL
    Μέλος 2ης Βαθμίδας

    Greece
    266 Μηνύματα
    Απεστάλη: 09/11/2003, 20:08:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Knight MIXAIL  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
    Αγαπητε και φιλε Oannes,
    μεταφερω μια μικρη παραγραφο του γνωστου Papus
    "...Αδ. προκειται να μελετησεις την ιστορια της παραδοσης αυτων των αρχαιων αδελφοτητων. Για να κατανοησεις την Τεκτονικη Επιστημη, σου χρειαζεται να διεισδυσεις νοητικα σε αυτα τα αρχαια μυστηρια. Σου χρειαζεται να ανακαλυψεις τον δεσμο, που απο την εποχη των ναων των Θηβων, μεσω των Πυθαγορειων αδελφοτητων, των Εσσαιων, των πρωτων Ιωαννιτων,των Γνωστικων αδελφοτητων, των αδ. που δραπετευσαν απο την Κωνσταντινουπολη μετα την πτωση της, κατερχεται δια των τροβαδουρων, των Ελευθερων δικαστων, των Αλχημιστων, των Ναιτων, των Πεφωτισμενων και των συγχρονων Τεκτονων "

    Επιστημονικα ο Campbell κατεληξε " Αν μελετησουμε το πληθος των καταγεγραμμενων παραδοξων τυπικων των πρωτογονων φυλων και των μεγαλων πολιτισμων του παρελθοντος, τοτε γινεται φανερο πως σκοπος και ουσιαστικο τους αποτελεσμα ηταν η καθοδηγηση ανθρωπων μεσα απο τους δυσκολους και δυσβατους πυλωνες της μεταστοιχειωσης, που απαιτει την αλλαγη των προτυπων οχι μονο της συνειδητης αλλα και της ασυνειδητης ζωης"

    Η αναζητηση του κοινου δεσμου που αναφερει ο Papuς, η φιλοσοφικη λιθος που μεταστοιχειωνει την εσωτερικη ζωη του ανθρωπου κατα τον Campbell, ειναι μονο το πρωτο βημα.
    Η πραγματικη ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ του Φωτος ακολουθει μετα.
    Ουτε η πρωτη, πολυ δε περισσοτερο η δευτερη Αναζητηση, δεν ειναι ενα ευκολο επιτευγμα.

    Ετσι η ιστορικη γνωση ειναι απαραιτητη, αλλα δεν πρεπει να γινεται εμμονη. Ποτε,σε κανενα μυστηριακο σκηνωμα δεν υπηρχε μαθημα ιστοριας. Ειναι αποτελεσμα της δικης μας αμφιβολιας και ανασφαλειας.

    LOVE IS THE LAW
    HARMONY THE EFFECT

    Knight ΜΙΧΑΗΛ


    Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

    TUBALKAIN
    Νέο Μέλος

    Greece
    28 Μηνύματα
    Απεστάλη: 10/11/2003, 14:33:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους TUBALKAIN  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
    ΑΓΑΠΗΤΟΙ ΦΙΛΟΙ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ,

    .ΚΑΤ' ΑΡΧΗΝ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΩ ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΔΙΟΤΙ ΕΛΕΙΨΑ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ ,ΚΑΙ ΕΧΟΝΤΑΣ ΞΕΧΑΣΕΙ ΤΟΝ ΚΩΔΙΚΟ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ ΣΤΟ SITE,HTAN ΑΔΥΝΑΤΟ ΝΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΣΩ.
    .ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΝΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΩ ΤΟΝ ΦΙΛΟ OANNES ΠOY EIXE THN KΑΛΟΣΥΝΗ ΝΑ ΜΕ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΣΗ, ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΥΝΟΛΙΚΑ ΟΛΟΥΣ ΟΣΟΥΣ ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΥΝ Σ ΑΥΤΗ ΤΗ ΚΟΥΒΕΝΤΑ,ΠΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΠΑΙΡΝΕΙ ΕΝΑ ΔΡΟΜΟ ΗΡΕΜΗΣ ΚΑΤΑΘΕΣΗΣ ΑΠΟΨΕΩΝ.
    .ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΙ ΕΠΕΙΣΗΣ ΤΗΝ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΝΑ ΠΩ , ΟΤΙ ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΒΛΕΠΟΝΤΑΣ ΦΙΛΟΥΣ ΟΠΩΣ ΤΟΝ AVATAGR,OANNES KAI KNIGHT MIXAIL, ΠΟΥ ΜΕ ΤΙΣ ΣΚΕΨΕΙΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΤΟΥΣ ΕΧΟΥΝ ΒΟΗΘΗΣΗ ΣΤΟ ΝΑ ΠΑΡΗ ΑΥΤΗ Η ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΤΟΝ ΔΡΟΜΟ ΤΗΣ ΑΝΑΛΥΣΗΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΗΣ ΑΝΤΙΠΑΡΑΘΕΣΗΣ.
    .ΠΑΙΡΝΟΝΤΑΣ ΛΟΙΠΟΝ ΤΗΝ ΣΚΥΤΑΛΗ, ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΑΡΧΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΗ Η ΙΔΕΑ ΓΙΑ ΜΙΑ ΙΣΤΟΡΙΚΗ ΑΝΑΔΡΟΜΗ ΣΤΗΝ ΠΡΟΕΛΕΥΣΗ ΤΟΥ ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟΥ, ΠΟΥ ΔΟΘΕΙΣΗΣ ΤΗΣ ΕΥΚΑΙΡΙΑΣ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΤΟΝΙΣΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΘΡΗΣΚΕΙΕΣ, ΔΟΓΜΑΤΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑΦΥΣΙΚΕΣ .
    ΠΑΡΑ ΤΟ ΟΤΙ ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΜΕ ΤΟΝ OANNES, ΣΧΕΤΙΚΑ ΚΑΤΑΓΩΓΗ ΤΟΥ ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟΥ, ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΡΟΣΘΕΣΩ ΑΥΤΑΡΕΣΚΑ ( ΣΑΝ ΕΛΛΗΝΑΣ..),ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ( ΣΑΝ ΕΡΕΥΝΗΤΗΣ..),ΟΤΙ ΟΙ ΡΙΖΕΣ ΤΟΥ ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟΥ ,ΟΧΙ ΤΟΣΟ ΣΑΝ ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΟ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ,ΑΛΛΑ ΟΣΟ ΣΑΝ ΜΥΣΤΑΓΩΓΙΚΗ 'ΕΤΑΙΡΕΙΑ",ΦΤΑΝΟΥΝ ΠΟΛΥ-ΠΟΛΥ ΜΑΚΡΥΑ,ΒΑΘΕΙΑ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΑΡΧΑΙΟΤΗΤΑ,ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΞΕΚΙΝΟΥΝ ΤΑ ΚΑΒΗΡΕΙΑ ΜΥΣΤΗΡΙΑ ΚΑΙ ΠΟΥ ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΝ ΤΑ ΕΛΕΥΣΙΝΙΑ ,ΤΑ ΜΙΚΡΑ ΚΑΙ ΤΑ ΜΕΓΑΛΑ.-
    .ΒΕΒΑΙΑ ΕΝΑ ΣΥΣΤΗΜΑ ΜΥΗΤΙΚΟ ΚΑΙ ΜΥΣΤΑΓΩΓΙΚΟ,ΕΧΕΙ ΑΝΑΓΚΗ ΑΠΟ ΕΝΑ "ΜΥΘΟ",ΑΠΟ ΕΝΑ "ΚΑΜΒΑ" ΔΗΛΑΔΗ ,ΕΚΕΙ ΟΠΟΥ ΘΑ "ΠΛΕΞΗ" ΤΙΣ ΑΛΛΗΓΟΡΙΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΣΥΜΒΟΛΑ, ΩΣΤΕ ΣΙΓΑ-ΣΙΓΑ ΝΑ ΟΔΗΓΗΣΗ ΤΟΝ "ΑΜΥΗΤΟ" ΝΑ ΑΥΤΟΑΠΟΚΑΛΥΨΗ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΤΗ ΖΩΗ ΤΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΔΩΣΗ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΥΠΑΡΞΙΑΚΗ ΤΟΥ ΑΒΕΒΑΙΟΤΗΤΑ.
    .ΑΥΤΟΣ ΛΟΙΠΟΝ Ο "ΜΥΘΟΣ" , ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΤΟΥ ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟΥ , ΕΙΝΑΙ Η ΕΒΡΑΙΚΗ ΜΥΘΟΛΟΓΙΑ,Η "Η ΑΝΟΙΚΟΔΟΜΗΣΗ ΤΟΥ ΝΑΟΥ ΤΟΥ Σ.".
    ΑΥΤΟ ΒΕΒΑΙΑ ΕΧΕΙ ΔΩΣΕΙ ΤΗΝ ΑΦΟΡΜΗ ΣΕ ΠΟΛΛΟΥΣ ΝΑ ΝΟΜΙΖΟΥΝ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΗ ΚΑΠΟΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕΤΑΞΥ ΕΒΡΑΙΣΜΟΥ ΚΑΙ ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟΥ,ΟΜΩΣ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΗΣΗ ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΕΑΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΣΕ ΣΑΝ "ΚΑΜΒΑ" ΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΜΥΘΟΛΟΓΙΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΗΝ ΕΒΡΑΙΚΗ Η ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΗ.
    ΠΕΡΑ ΟΜΩΣ ΑΠΟ ΑΥΤΟ, Η ΟΛΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΑΦΟΡΑ ,ΜΟΝΟΝ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΜΟΝΟΝ, ΤΗΝ ΣΥΜΒΟΛΙΚΗ ΚΑΙ ΜΟΝΟΝ ΤΗΝ ΣΥΜΒΟΛΙΚΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΤΟΥ "ΜΥΟΥΜΕΝΟΥ",ΓΙΑ ΤΟ ΛΟΓΟ ΔΕ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΚΙΝΔΥΝΕΥΗ Ο ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟΣ ΝΑ ΚΑΤΑΡΕΥΣΗ ΕΑΝ ΚΑΤΑΡΕΥΣΗ Ο "ΜΥΘΙΚΟΣ ΝΑΟΣ ΤΟΥ Σ.", ΟΠΩΣ ΑΣΤΟΧΑ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΝΑΦΕΡΕ.
    .ΕΙΝΑΙ ΛΟΙΠΟΝ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ ΓΙΑ ΟΠΟΙΟΝ ΕΡΕΥΝΗΤΗ , ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΜΗ ,ΠΟΥ ΟΜΩΣ ΕΧΗ ΤΟΝ ΠΟΘΟ ΝΑ ΣΗΚΩΣΗ ΤΑ "ΠΕΠΛΑ" ΤΟΥ ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟΥ ,ΝΑ ΑΝΑΤΡΕΞΗ ΚΥΡΙΩΣ ΣΤΑ ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΜΥΣΤΗΡΙΑ ,ΚΙ ΕΚΕΙ ΙΣΩΣ ΝΑ ΒΡΗ ΠΟΛΛΑ ΚΟΙΝΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΜΕ ΤΙΣ ΜΥΣΤΑΓΩΓΙΚΕΣ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ ΠΟΥ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝΤΑΙ ΣΤΟΝ ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟ - ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟΝ - ΚΑΙ ΡΙΧΝΟΝΤΑΣ ΜΙΑ ΣΥΓΚΡΙΤΙΚΗ ΜΑΤΙΑ ΣΤΙΣ ΜΥΗΤΙΚΕΣ ΒΑΘΜΙΔΕΣ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΜΥΣΤΑΓΩΓΙΚΩΝ ΤΑΓΜΑΤΩΝ ΚΑΤΑ ΜΗΚΟΣ ΤΩΝ ΑΙΩΝΩΝ , ΙΣΩΣ ΝΑ ΑΝΑΚΑΛΥΨΗ ΤΑ ΙΔΙΑ ΑΚΡΙΒΩΣ ΠΡΑΓΜΑΤΑ...!
    ΙΣΩΣ ΓΙΑΤΙ Ο ΣΚΟΠΟΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΙΔΙΟΣ....

    TUBALKAIN

    Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

    Knight MIXAIL
    Μέλος 2ης Βαθμίδας

    Greece
    266 Μηνύματα
    Απεστάλη: 10/11/2003, 15:50:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Knight MIXAIL  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
    Αγαπητε Tubelkain,
    Οταν ο Σολομων ανηγειρε τον Ναο, ως τοπο παρουσιας του θρονου του θεου, ταυτοχρονα αλλαξε και τον μυθο των Εβραικων μυστηριων.Ο Μωυσης - ως ιερας των αιγυπτιων, ειχε μεταφερει σε αυτα τον μυθο που γωριζε. Την ανεγερση της Μεγαλης Πυραμιδας, τον μυθο του Ωρου και του Σεθ. Πιο πισω οι Αιγυπτιοι ιερεις, δηλωσαν στον Σολωνα, οτι ηταν Ελληνες που τους διδαξαν τις τελετες αυτες.
    Η αλλαγη αυτη ειναι δυνατη διοτι πισω απο τους μυθους αυτους - Ο φονος του Αρχιτεκτονα, ο φονος του Οσιρι, ο θανατος του Ντε Μολαι, η αρπαγη της περσεφονης κλπ- υπαρχει μια κοινη αληθεια, που μεταδιδεται με αυτες τις αλληγοριες, συνεχως δια των αιωνων.

    Ομοια και σημερα, αν χαθει ενας μυθος η αντικατασταθει με αλλον, το μυστικο θα διατηρηθει. Εχει γινει στο παρελθον και θα ξαναγινει στο μελλον. Πισω απο το πεπλο πρεπει να κοιταμε.

    Παντως ο συγχρονος Τεκτονισμος αναπτυχθηκε σε περιοχες οπου η Βιβλος ηταν το μονο βιβλιο που ειχαν στα χερια τους οι 'κοινοι θνητοι'. Επισης πρεπει να σημειωσουμε την επιδραση των Εβραιων της διασπορας με την Καββαλα, η οποια μετεφερε τοσο την πνευματικοποιηση του Ναου οσο και την συστηματοποιηση γνωσεων μεσα απο τον συγκριτισμο των Αλεξανδρινων της Ελληνιστικης περιοδου.
    Πανω σε αυτο το συνολο, το Δεντρο της Ζωης, με την μελετη και την διοραση των εσωτεριστων, κατεταγησαν τα εσωτερικα συμβολα των αρχαιων κατοικων των ακτων της Μεσογειου.

    Μεσα στο αιμα μας κυλαει το κλειδι του αποσυμβολισμου της Αρχαιας ελληνικης μυθολογιας.Αυτη ειναι η πεπατημενη για εμας, οπως ο Οντιν για του Σκανδιναβους. Ο Χριστιανισμος, καθως αναπτυχθηκε στο ισραηλ, βαδιζει στα βηματα της Καββαλα, αλλα αποτελει και ενα κοινο τοπο - σημειο επαφης των λαων της Δυσης.

    Ετσι θα λεγαμε οτι τα συμβολα του τεκτονισμου, ειναι συμβολα απο την μυθολογια των λαων, και την Θρησκεια του

    LOVE IS THE LAW
    HARMONY THE EFFECT

    Knight MIXAHL


    Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

    TUBALKAIN
    Νέο Μέλος

    Greece
    28 Μηνύματα
    Απεστάλη: 11/11/2003, 19:48:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους TUBALKAIN  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
    ΦΙΛΤΑΤΕ ΜΙΧΑΗΛ ,

    • ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΣΩΣΤΑ ΑΝΑΦΕΡΕΣΤΕ ΣΕ ΟΤΙ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΓΩΓΗ ΤΩΝ ΜΥΘΩΝ ΕΑΝ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΤΟΝΙΣΩ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ -ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΦΤΑΣΑΜΕ ΩΣ ΕΔΩ- ΟΤΙ ΟΙ ΔΑΝΕΙΣΜΟΙ ΚΑΙ ΟΙ ΑΝΤΙΔΑΝΕΙΣΜΟΙ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΜΥΘΟΛΟΓΙΑΣ ΑΠΟ ΚΑΙ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΑΙΓΥΠΤΙΑΚΗ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΠΟΛΛΟΙ ΚΑΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΙ , ΑΝ ΚΑΙ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΑ ΙΣΩΣ ΔΙΑΦΩΝΙΣΟΥΝ ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΟΙ.
      ΛΙΓΟ ΒΕΒΑΙΑ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΣΥΓΧΡΟΝΟ ΑΠΟΣΥΜΒΟΛΙΣΤΗ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΖΗΤΟΥΜΕΝΟ ΚΑΤ ΟΥΣΙΑΝ ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΕΙ.
    • ΕΠΕΙΣΗΣ -ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ Η ΔΗΜΟΣΙΑ ΑΥΤΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΤΟ ΑΠΑΙΤΕΙ- ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΡΟΣΘΕΣΩ ΟΤΙ ΣΑΦΩΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΑΝΑΠΤΥΧΘΗΚΕ Ο ΣΥΓΧΡΟΝΟΣ ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟΣ ΚΥΡΙΑΡΧΟΥΣΕ Η ΒΙΒΛΟΣ , ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣ ΑΡΣΙΝ ΚΑΘΕ ΠΑΡΕΞΗΓΗΣΕΩΣ, ΚΑΙ ΤΟ ΚΟΡΑΝΙ ΥΠΗΡΞΕ.
      ΚΙ ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ ΙΣΩΣ ΧΡΗΣΙΜΟ ΝΑ ΘΥΜΗΣΟΥΜΕ ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΘΑ ΗΘΕΛΑΝ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ, ΟΤΙ Ο ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟΣ ΑΝΕΚΑΘΕΝ ΕΔΕΧΕΤΟ ΩΣ ΜΕΛΗ ΑΤΟΜΑ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΩΣ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΗΣ ΠΕΠΟΙΘΗΣΕΩΣ,ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΘΡΗΣΚΕΙΑ , ΟΠΩΣ ΚΑΚΟΒΟΥΛΑ ΟΡΙΣΜΕΝΟΙ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΟΥΝ (ΦΟΒΟΥΜΕΝΟΙ ΙΣΩΣ ,ΜΗΠΩΣ ΧΑΣΟΥΝ ΤΗΝ ΠΕΛΑΤΕΙΑΚΗ ΤΟΥΣ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΙΣΤΟΥΣ).
    • ΤΕΛΟΣ ,ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΙΣΤΟΡΙΚΟ ΜΕΡΟΣ ΤΟΥ ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟΥ ,ΛΙΓΟ ΒΛΕΠΩ ΝΑ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ,ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΡΟΣΘΕΣΩ ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΗ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟΝ ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟ.
      ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ , Η ΣΥΓΧΡΟΝΗ ΠΛΕΟΝ ΑΝΑΓΚΗ ΥΠΑΡΞΗΣ ΕΝΟΣ ΤΕΤΟΙΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ ,ΚΑΙ ΑΝ ΝΑΙ ,ΣΕ ΠΟΙΑ ΒΑΣΗ ΚΑΙ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΠΟΙΑ ΘΕΜΑΤΟΛΟΓΙΑ,ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΣΤΑ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑ ΠΛΕΟΝ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΑΣΧΟΛΕΙΘΗ ΜΕ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΑ ΘΕΜΑΤΑ (ΙΣΩΣ ΕΚΤΕΝΕΣΤΕΡΑ ΜΑΛΙΣΤΑ ).
      ΕΙΝΑΙ ΑΡΑΓΕ ΑΝΑΓΚΑΙΑ Η ΔΟΜΗ ΚΑΙ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΕΣΩΤΕΡΙΚΩΝ ΤΑΓΜΑΤΩΝ ΣΗΜΕΡΑ ;
      ΕΙΝΑΙ ΜΗΠΩΣ ΜΑΚΡΥΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΥΓΧΡΟΝΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ,ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ΠΟΥ ΤΟΝ ΑΠΟΣΧΟΛΟΥΝ ;
      ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΜΙΑ ΝΕΑ ΜΟΡΦΗ , Η , Η ΙΔΙΑ ΑΝΑΛΛΟΙΩΤΗ ΘΕΣΜΙΚΗ ΚΑΙ ΘΕΜΑΤΙΚΗ ΕΝΟΤΗΤΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΤΗ ;
      ΤΙ ΛΕΤΕ...;

    TUBALKAIN

    Edited by - TUBALKAIN on 11/11/2003 19:52:11Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

    ERGATHS
    Νέο Μέλος


    3 Μηνύματα
    Απεστάλη: 11/11/2003, 21:02:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ERGATHS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
    Φίλοι μου καλησπέρα σας.
    Είμαι νέος στο forum και προς το παρόν απλά παρακολουθώ.
    θα ήθελα να εκφράσω μία απορία που έχω σχετικά με τη σχέση τεκτονισμού και θρησκείας.
    Kάποιος που είναι ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ οπαδός μιας θρησκείας,πού έχει ΑΚΛΟΝΗΤΗ πίστη σε αυτό που πρεσβεύει η θρησκεία του,δεν είναι καλυμμένος όσον αφορά τις πνευματικές του ανάγκες,τις υπαρξιακές του ανησυχίες;
    Δέν ξέρει που θα βρεί το φως,την αλήθεια,τη ζωή;
    Δέν θέτει ΕΞ'ΟΡΙΣΜΟΥ όρια στην αναζήτηση της αλήθειας;
    Πιστεύω πως ναι.Αρα,το συμπέρασμα που θέτω στην κρίση σας,φίλοι μου, είναι ότι η ιδιότητα του συνειδητού τέκτονος και του συνειδητού οπαδού μίας θρησκείας δεν είναι δυνατόν να συνυπάρξουν.
    Σας ευχαριστώ

    Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

    Oannes
    Πλήρες Μέλος

    Greece
    1162 Μηνύματα
    Απεστάλη: 12/11/2003, 00:42:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oannes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
    Αγαπητοί φίλοι καλησπέρα. Οι φροντίδες της υλικής ζωής δεν μου άφησαν αρκετό χρόνο το τελευταίο διήμερο για την τακτική μας επικοινωνία μέσω του φιλόξενου αυτού δικτυακού τόπου.
    Θα σταθώ σε δύο posts των καλών φίλων Knight MIXAIL και TUBALKAIN

    Αναρωτιέται λοιπόν ο δεύτερος:

    quote:
    ΕΙΝΑΙ ΑΡΑΓΕ ΑΝΑΓΚΑΙΑ Η ΔΟΜΗ ΚΑΙ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΕΣΩΤΕΡΙΚΩΝ ΤΑΓΜΑΤΩΝ ΣΗΜΕΡΑ ;
    ΕΙΝΑΙ ΜΗΠΩΣ ΜΑΚΡΥΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΥΓΧΡΟΝΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ,ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ΠΟΥ ΤΟΝ ΑΠΟΣΧΟΛΟΥΝ ;
    ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΜΙΑ ΝΕΑ ΜΟΡΦΗ , Η , Η ΙΔΙΑ ΑΝΑΛΛΟΙΩΤΗ ΘΕΣΜΙΚΗ ΚΑΙ ΘΕΜΑΤΙΚΗ ΕΝΟΤΗΤΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΤΗ ;

    Νομίζω οτι η απάντηση βρίσκεται σε κάτι που προείπε ο πρώτος:

    quote:
    Ομοια και σημερα, αν χαθει ενας μυθος η αντικατασταθει με αλλον, το μυστικο θα διατηρηθει. Εχει γινει στο παρελθον και θα ξαναγινει στο μελλον. Πισω απο το πεπλο πρεπει να κοιταμε.

    Και είναι κάτι που με βρίσκει απολύτως σύμφωνο. Αυτό άλλωστε έχει αποδειχθεί στην πορεία της ιστορίας. Τώρα, αν η σημερινή μορφή έχει ολοκληρώσει τον κύκλο της και πάμε (αν δεν έχουμε ήδη πάει) για κάτι καινούργιο, σηκώνει μεγάλη συζήτηση. Εκείνο πάντως που μπορώ να πω, είναι οτι τελευταίως αυξάνεται η προβληματική πάνω στο ζήτημα αυτό.


    Ή ΘA BPOYME TO ΔPOMO Ή ΘA TON ΔHMIOYPΓHΣOYME
    Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
    TUBALKAIN
    Νέο Μέλος

    Greece
    28 Μηνύματα
    Απεστάλη: 12/11/2003, 13:53:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους TUBALKAIN  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
    ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ,

  • . ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΑΓΑΠΗΤΕ ΜΟΥ Oannes ΠΟΥ ΑΝΤΕΛΗΦΘΗΣ ΤΙΣ "ΡΗΤΟΡΙΚΕΣ" ΜΟΥ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ . ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΕΧΕΙ ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΟΤΙ Ο ΜΥΘΟΣ ΑΝ ΧΑΘΕΙ ,ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΛΛΟΣ ΘΑ ΤΟΝ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΗΣΗ -ΕΤΣΙ ΕΓΙΝΑΝ ΑΛΛΩΣΤΕ ΟΛΕΣ ΟΙ ΜΕΤΑΓΕΝΕΣΤΕΡΕΣ ΠΡΟΣΘΗΚΕΣ ΑΝΩΤΕΡΩΝ ΜΥΗΣΕΩΝ.

    ΕΚΕΙΝΟ ΟΜΩΣ ΠΟΥ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΡΟΚΑΛΕΣΩ,ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΥΘΕΩΣ ΚΙ ΕΣΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ,ΔΗΛΑΔΗ ΤΟΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΑΝ Η ΠΑΡΟΥΣΑ ΜΟΡΦΗ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΤΟΝ ΚΥΚΛΟ ΤΗΣ Η ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ "ΚΑΤΙ" ΠΑΡΑΠΑΝΩ,ΚΙ' ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΒΑΣΙΚΟ ΖΗΤΟΥΜΕΝΟ ΤΩΝ "ΕΡΩΤΗΣΕΩΝ" ΜΟΥ .

    ΕΙΝΑΙ ,ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ, ΙΣΩΣ ΚΑΙΡΟΣ ,ΑΦ' ΕΝΟΣ Ο ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟΣ ΠΙΟ ΔΥΝΑΜΙΚΑ ΝΑ ΚΑΝΗ ΤΗΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΤΟΥ ΣΤΑ ΣΥΓΧΡΟΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ -ΣΑΝ ΔΗΜΟΣΙΑ ΚΑΤΑΘΕΣΗ ΑΠΟΨΗΣ ΕΝΝΟΩ-,ΑΦ ΕΤΕΡΟΥ Η ΕΓΚΑΤΑΛΗΨΗ ΤΗΣ ΛΟΓΙΚΗΣ ΤΟΥ "ΦΙΛΟΛΟΓΙΚΟΥ CLUB" KAI H ΕΠΑΝΑΚΑΜΨΗ ΤΗΣ ΤΕΛΕΤΟΥΡΓΙΑΣ ΣΤΑ "ΑΡΧΑΙΑ ΚΑΙ ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΑ" ΠΡΟΤΥΠΑ ,-ΕΝΝΟΩ ΤΗΝ ΠΙΟ "ΣΦΙΚΤΗ" ΕΚΔΟΧΗ ΤΗΣ- ΩΣ ΜΟΝΟΥ ΜΕΣΟΥ "ΥΨΗΛΗΣ ΜΙΣΘΟΔΟΣΙΑΣ" ΤΩΝ ΜΕΛΩΝ.

  • . ΜΙΑ ΓΝΩΜΗ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΕΚΦΡΑΣΩ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΤΟΥ ΦΙΛΟΥ ERGATH
    quote:
    Αρα,το συμπέρασμα που θέτω στην κρίση σας,φίλοι μου, είναι ότι η ιδιότητα του συνειδητού τέκτονος και του συνειδητού οπαδού μίας θρησκείας δεν είναι δυνατόν να συνυπάρξουν.

    ΦΙΛΕ ERGATH ,ΜΟΥ ΔΙΝΕΙΣ ΜΙΑ ΛΑΜΠΡΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ , ΝΑ ΞΕΚΑΘΑΡΙΣΟΥΜΕ ΜΙΑ ΑΚΟΜΗ ΦΟΡΑ,ΤΗΝ ΣΧΕΣΗ Η ΤΗΝ ΜΗ ΣΧΕΣΗ ΤΟΥ ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟΥ ΜΕ ΤΙΣ ΘΡΗΣΚΕΙΕΣ.

    ΚΑΤ ΑΡΧΗΝ ΚΑΙ ΠΛΕΟΝ ΒΑΣΙΚΟ , ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΤΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΟ ΜΕΡΟΣ ΤΩΝ ΘΡΗΣΚΕΙΩΝ-ΟΠΩΣ ΑΣΦΑΛΩΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ -ΕΙΝΑΙ ΤΟ "ΔΟΓΜΑΤΙΚΟΝ".ΕΙΝΑΙ ΔΗΛΑΔΗ Η ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ ΜΕΣΩ ΔΟΓΜΑΤΩΝ ("A PRIORI" ΠΑΡΑΔΟΧΩΝ ) , ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΑΠΑΙΤΕΙ ΤΗΝ "DE FACTO" ΑΠΟΔΟΧΗ ΚΑΙ ΠΙΣΤΗ ΕΚ ΜΕΡΟΥΣ ΤΟΥ ΟΠΑΔΟΥ ΜΙΑΣ ΘΡΗΣΚΕΙΑΣ.

    ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΠΛΕΥΡΑ ,Ο ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟΣ ΔΕΝ ΕΧΗ ΔΟΓΜΑΤΑ ,ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΠΙΚΑΛΕΙΤΑΙ ΚΑΜΜΙΑ ΕΚ ΘΕΟΥ "ΕΚΠΟΡΕΥΣΗ" .
    ΑΥΤΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΝ ΤΗΝ ΔΙΑΚΡΙΣΗ ΜΕΤΑΞΥ ΤΩΝ ΔΥΟ. ΕΞ 'ΑΛΛΟΥ Η "ΜΑΙΕΥΤΙΚΗ" ΜΕΘΟΔΟΣ ΑΝΑΛΥΣΗΣ ΠΟΥ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ ΣΤΟΝ ΕΡΕΥΝΗΤΗ Ο ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟΣ ΜΕΣΩ ΣΥΜΒΟΛΩΝ ΚΑΙ ΑΛΛΗΓΟΡΙΩΝ , ΜΑΛΛΟΝ ΤΟΝ ΚΑΤΑΤΑΣΣΕΙ ΜΕΤΑΞΥ ΤΩΝ ΕΡΕΥΝΗΤΙΚΩΝ ΚΑΙ ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΩΝ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΩΝ ,ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΠΟΛΛΑ ΩΦΕΛΗ ΕΧΕΙ ΝΑ ΔΩΣΗ ΣΤΟΝ "ΣΥΝΕΙΔΗΤΟ ΟΠΑΔΟ" ΟΠΟΙΑΣΔΗΠΟΤΕ ΘΡΗΣΚΕΙΑΣ.

    ΠΙΘΑΝΟΤΑΤΑ ΚΙ ΑΥΤΟΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΛΟΓΟΣ ,ΠΟΥ ΕΠΙΦΑΝΕΙΣ ΚΛΗΡΙΚΟΙ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΔΟΓΜΑΤΩΝ ΚΑΙ ΘΡΗΣΚΕΙΩΝ ,ΕΚΟΣΜΗΣΑΝ ΤΙΣ ΤΑΞΕΙΣ ΤΟΥ ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟΥ ΑΠΟ ΚΑΤΑΒΟΛΗΣ ΤΟΥ ΕΩΣ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ.

  • TUBALKAIN


    ΕΙΘΕ Η ΑΓΑΠΗ ΝΑ ΒΑΣΙΛΕΥΗ ΜΕΤΑΞΥ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ


    Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

    Knight MIXAIL
    Μέλος 2ης Βαθμίδας

    Greece
    266 Μηνύματα
    Απεστάλη: 12/11/2003, 23:17:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Knight MIXAIL  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

    Αγαπητοι φιλοι,
    ιστορικα μπορουμε να αναζητησουμε την γεννηση ενος εωτερικου ταγματος και να βρουμε την ακριβη μερα. Ομως η αναγκη αυτη της εσωτερικης αναζητησης, γεννηθηκε μαζι με τον ανθρωπο και επαιρνε το αναγκαιο ενδυμα για την καθε εποχη.

    Αν η σημερινη δομη, αυτης της εργασιας, πρεπει να αλλαξει, δεν το γνωριζω. Αναρωτιεμαι ομως, αν εχει ολοκληρωσει το εργο της, οποτε, επιβαλλεται να αλλαξει.

    Οταν τον Μεσαιωνα, βασιλευε το δικαιο του ισχυροτερου και η παντογνωσια της οποιας εξουσιας,ξεπηδησε - δεν αφορα τωρα το πως- ο ιπποτισμος.
    Σημερα μηπως ακομα ζηλευουμε 'το πιο γρηγορο πιστολι' ??
    Θα θελαμε εμεις να ειμαστε στην θεση του, 'να εβλεπε αυτος' ??!!

    Ακουσα ατομα να ισχυριζονται οτι το 'κολπο' των μασωνων, ειναι να εκδιδουν πολλα βιβλια ωστε να μπερδευεται ο κοσμος.
    ΖΗΤΩ ΤΟ ΚΟΚΚΙΝΟ ΒΙΒΛΙΟ ΤΟΥ ...
    Οτι συμφωνει μαζι του ειναι αχρηστο Οτι διαφωνει ειναι λαθος.
    Ολοκληρωθηκε το εργο της Παιδειας ??

    Ειμαι σιγουρος οτι μπορει ο καθενας μας να φερει πολλα παρομοια παραδειγματα. Αρα μηπως ο προβληματισμος- για την αλλαγη σχηματος -
    δειχνει την αδυμαμια η την ανεπαρκεια των πραξεων μας ??

    Σιγουρα TUBALKAIN, η αυστηρη τηρηση των τυπικων αλλα και η συνειδητη συμμετοχη επιφερει μεγαλυτερο εργο αλλα και ισχυροτερη δονηση στους μετεχοντες Καθηκον ειναι να φυλαττουμε οσα μας παρεδωσαν, οπως μας τα παρεδωσαν.

    ΥΓ Μια απλη διευκρινηση. Υπαρχουν και αλλα εσωτερικα ταγματα που ενεργουν υπερ του ανθρωπου , εκτος του τεκτονισμου. Πολλα, οχι ολα, φερουν τον ορο 'τεκτων' στον τιτλο τους. Για τον λογο αυτο χρησιμοποιω ορους οπως 'εσωτερικα ταγματα'


    LOVE IS THE LAW
    HARMONY THE EFFECT

    Knight ΜΙΧΑΗΛ


    Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

    AION
    Μέλος 3ης Βαθμίδας


    753 Μηνύματα
    Απεστάλη: 13/11/2003, 08:32:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AION  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
    Να κάνω και γώ μια ερώτηση ?
    Είναι αλήθεια οτι οι Μασώνοι χρησιμοποιούν το επιφώνημα "ουζε" και τι σημαίνει αυτό ?


    Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

    ERGATHS
    Νέο Μέλος


    3 Μηνύματα
    Απεστάλη: 13/11/2003, 15:54:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ERGATHS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
    Φίλε TUBALKAIN σ’ευχαριστώ για την απάντηση σου αλλά θα επανέλθω για να διευκρινήσω περισσότερο την άποψη μου.
    Δεν ισχυρίζομαι οτι ο τεκτονισμός είναι θρησκεία.Είναι και οι δύο θεσμοί,ανθρώπινα δημιουργήματα που πηγάζουν απο την βαθιά εσωτερικότητα,την πνευματικότητα του ανθρώπου και την ανάγκη του για αναζήτηση του θείου φωτός.
    Η κάθε θρησκεία έχει ΜΙΑ απάντηση και το μόνο που ζητάει απο τους οπαδούς της είναι πίστη και ΑΠΟΔΟΧΗ.Η απάντηση αυτή θεωρείται η μόνη σωστή.Ο τεκτονισμός ουδέν όριο θέτει στην αναζήτηση της αληθείας,δεν δογματίζει,δεν δεσμεύει.Πως είναι δυνατόν ένας δεσμευμένος με μία θρησκεία συνειδητά,να είναι μέλος ενός μυστηριακού τάγματος που ερευνά,αναζητεί,αμφιβάλει.
    Εν τέλει δεν καταλαβαίνω ποιό λόγο έχει ο συνειδητά θρησκευόμενος να είναι τέκτων.
    Ευχαριστώ


    Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

    Το Θέμα καταλαμβάνει 4 Σελίδες:
      1  2  3  4
     
     Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
     Εκτυπώσιμη Μορφή
    Μετάβαση Σε:

    ESOTERICA.gr Forums !

    © 2010-11 ESOTERICA.gr

    Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
    0.15625
    Maintained by Digital Alchemy