ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Το προσωπο της ακροπολης
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
George_13
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
190 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2003, 20:40:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ξερει κανεις πληροφοριες σχετικα με το προσωπο της ακροπολης? Που κοιταει, γιατι υπαρχει και αλλα σχετικα.


WHO DARES... WINS!

Enas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
241 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2003, 01:01:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Enas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΥΤΗ Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΜΟΥ ΘΥΜΙΖΕΙ ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ ΤΟΥ ΑΡΗ. ΑΠΟ ΜΕΡΙΚΕΣ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΕΣ ΓΩΝΙΕΣ ΦΑΙΝΕΤΕ ΚΑΙ ΑΠΟ ΑΛΛΕΣ ΟΧΙ. ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΟΜΩΣ ΠΩΣ ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΡΧΑΙΟΣ ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΚΑΜΙΑ ΑΝΑΦΟΡΑ ΣΕ ΕΝΑ ΤΕΤΟΙΟ ΕΡΓΟ! ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΚΑΝΑ ΚΡΥΦΟ ΣΗΜΕΙΟ, ΚΑΝΑ ΑΠΟΤΟΜΟ ΦΑΡΑΓΚΙ, ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΤΟ ΕΠΙΚΕΝΤΡΟ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ. ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΔΕΝ ΤΟ ΕΙΔΕ ΚΑΝΕΙΣ;

ΠΑΝΤΩΣ ΣΤΗΝ ΤΡΙΤΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ ΦΤΙΣΤΟΣ Ο ΠΕΡΙΚΛΗΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ! ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΠΑΝΩ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΚΑΙ ΖΗΤΑΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΒΟΗΘΕΙΑ.

I am no human now
because I choose to know..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2003, 02:07:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το πρόσωπο της Ακρόπολης;! Πρώτη φορά το ακούω!!!
Πάντως μάλλον θα συμφωνήσω με τον Ενα ότι είναι περίεργο που δεν το έχει αναφέρει κανένας αρχαίος αλλά και νεώτερος συγγραφέας! Μήπως "δημιουργήθηκε" σχετικά πρόσφατα; ή υπάρχουν στοιχεία που δεν τα γνωρίζουμε;
Πάντως, εμένα μου θύμισε ένα άλλο "πρόσωπο", αυτό της Νιόβης, σκαλισμένο μάλλον από την φύση σε βράχο, σε ένα βουνό κοντά στην Σμύρνη, που όμως το αναφέρουν οι αρχαίοι συγγραφείς και ιδιαίτερα ο Παυσανίας.


http://www.forteantimes.com/articles/142_niobe.shtml


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Valnta
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Vietnam
2285 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2003, 11:46:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Valnta  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kαλημέρα!

Kάνε μια βόλτα από το θέμα topic.asp?TOPIC_ID=2336. Nομίζω πως θα σε ενδιαφέρει...

Va(l)nta
Διχασμένη προσωπικότητα
+ Mοναδική απόγονος
Thoth Tρισμέγιστου
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

George_13
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
190 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2003, 16:15:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευχαριστω Valnta. Βρηκα καποιες πληροφοριες. Παντως πιστευω πως ειναι πρεπει να βρουμε κατι συγκεκριμενο πανω στο θεμα. Το γεγονος οτι δεν εχει εντοπιστει σε καποιο κειμενο το κανει ακομα πιο περιεργο, γιατι το/τα προσωπα φαινονται ξεκαθαρα. Το μονο που εχω ακουσει ειναι οτι κοιταει καπου συγκεκριμενα.

WHO DARES... WINS!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

BLIND GUARDIAN
Μέλος 1ης Βαθμίδας


124 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2003, 16:22:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους BLIND GUARDIAN  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η βραδυνη εικόνα που μας δίνεις μου θυμίζει έντονα την Αθηνα με κράνος πολεμικό οπως συνήθως την εμφανίζουν η τον Περικλή στη δραχμή, αν δεν κανο λάθος στο εικοσάρικο. Αυτη είναι μια διαπιστωση που εκανα κοιτόντας την φωτογραφια για κανα 2 λεπτο.

ΚΟΙΤΑ ΓΥΡΩ ΝΙΩΣΕ ΓΥΡΩ ΤΡΟΜΑΞΕ ΓΥΡΩ ΠΟΤΕ ΟΜΩΣ ΜΗΝ ΤΑ ΠΑΡΑΤΑΣ ΚΑΠΟΙΟ ΜΥΣΤΙΚΟ ΣΕ ΧΡΕΙΑΖΕΤΕ ΝΑ ΤΟΥ ΔΩΣΕΙΣ ΠΝΟΗ......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

omega
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
167 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2003, 12:46:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τα λίγα που βρήκα μέχρι στιγμής για το πρόσωπο είναι ότι κατά πάσα πιθανότητα είναι τεχνητή κατασκευή και ότι οφείλει την ύπαρξη της σε μία απόκρυφη παράδοση.

Σύντομα περισσότερα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

George_13
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
190 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2003, 14:37:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα αναμενουμε φιλε omega. Οτι βρηκα και εγω ειναι οτι βρισκεται διπλα σε καποιο μνημειο( το ονομα του οποιου μου διαφευγει αυτην την στιγμη), στο οποιο μνημειο, στην σπηλια του, υπαρχει ενα εργοταξιο που δουλευει για την αναστυλωση του συγκεκριμενου κομματιου του μνημειου.

WHO DARES... WINS!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

manos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2467 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2003, 10:26:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους manos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=2336

υπαρχει ηδη τοπικ που θα βρειτε πιστευω αρκετα χρησιμα στοιχεια:))

αν μπορουμε να συνεχισουμε εκει ,για να μην υπαρχουν διασπαρτα τοπικς με την ιδια θεματολογια ,σας ευχαριστω παρα πολυ

με αεραντο σεβασμο και αγαπη,ο μανος σας

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GEORGE D
Μέλος 2ης Βαθμίδας


199 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2003, 03:13:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GEORGE D  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ ΚΥΡΙΩΣ ΕΣΥ George_13

ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΕΣΩ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΗΖΗΤΗΣΗ ΣΤΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙ Ο ΜΑΝΟΣ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΤΟΣΟ ΟΙ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΟ ΥΛΙΚΟ ΠΟΥ ΠΑΡΑΘΕΤΕΤΕ,ΠΑΡΑΘΕΤΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ

Η ΣΥΜΒΟΛΗ ΣΟΥ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΟΛΩΝ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ

ΣΕ/ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΑΝΑΜΕΝΩ


ΒΡΟΤΩ ΔΕ ΠΙΣΤΟΝ ΟΥΔΕΝ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

George_13
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
190 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2003, 11:31:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οκ, κανενα προβλημα. Οταν σκεφτηκα για αυτο το θεμα δεν προσεξα οτι υπηρχε ηδη το θεμα "Μυστικη Ακροπολη", το οποιο τα καλυπτει ολα.

WHO DARES... WINS!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

scully
Πλήρες Μέλος

Greece
916 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2003, 11:38:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους scully  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ποιο προσωπο ρε παιδια, εγω δεν βλεπω τιποτα...(μη με φατε!!!) Ε! να μην το πω???

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

George_13
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
190 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2003, 12:00:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ντροπη σου να μην βλεπεις το προσωπο. Αν κοιταξεις παντως τις βραδυνες εικονες καλα, θα το δεις, don't worry. Που να πας και στην Ακροπολη( και στον Λυκαβητο και απο εκει φαινεται),εκει να δεις πως φαινεται.

WHO DARES... WINS!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

omega
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
167 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2003, 12:12:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλά κοτζαμάν μύτη στην πρώτη φωτογραφία δεν τη βλέπεις.

Η αλήθεια είναι φίλη scully ότι υπάρχουν και καλύτερες φωτογραφίες απο αυτή μόνο που εγώ δεν μπορώ να τις ανεβάσω.
Ίσως κάποιος άλλος

Edited by - omega on 12/11/2003 12:21:06Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Απέριττος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


567 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2003, 15:22:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Απέριττος  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Απέριττος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα ήθελα να πω με την σειρά μου ότι όχι μονο στην Ακρόπολη αλλά σε όλα τα λατρευτικά σπήλαια της περιοχής μας υπάρχουν μορφές που σχηματίζονται στους βράχους και φαίνονται μόνο υπο ορισμένες οπτικές γωνίες, κάτω απο τις κατάλληλες συνθήκες φωτισμού, σε ορισμένες ίσως ώρες τις ημέρας ή της νύχτας και πολλές φορές απο συγκεκριμένες αποστάσεις. θέλω να πω στον φίλο που έβαλε τον προβληματισμό γιατί οι αρχαίοι συγγραφείς δεν αναφέρουν κάτι, πως επειδή ακριβώς αυτά τα έβλεπαν μονο οι μυημένοι τηρείτο σιωπή γύρω απο κάποια μυστικά όπως αυτό. Όπως για παράδειγμα ότι παρόλο που πάρα πολλοί συγραφείς παρακολούθησαν και συμμετείχαν στα μυστήρια της Ελευσίνας δεν άφησαν κανένα γραπτό κείμενο σχετικά με αυτά γιατί είχαν δώσει ιερό όρκο σχετικά με αυτό το θέμα. Πάντως μια πολύ καλή δουλειά που έχει γίνει πάνω ακριβώς σε αυτό το θέμα (των μορφών στουσ βράχους), είναι το βιβλίο του δημοσιογράφου και ερευνητή Νίκου Μπουντούκη με τις βραχογραφίες των ιερών σπηλαίων. Επειδή είχα την αγαθή τύχη να γνωρίσω το συγκεκριμένο άνθρωπο σας λέω ότι έχει κάνει καταπληκτική εργασία και είναι ο ιδιος μια κινητή βιβλιοθήκη. Οι γνώσεις του γύρω απο την αρχαία Ελλάδα με εντυπωσίασαν. Καλή του ώρα όπου και να είναι. Θα έλεγα λοιπόν ότι η ανάγνωση του βιβλίου αυτού θα ήταν μια καλή αρχή για όσους τους ενδιαφέρει το θέμα...
Φιλικά...

Oculatis Abis (Φεύγεις οξυδερκής)
Ο ΔΥΣΚΟΛΟΤΕΡΟΣ ΔΡΟΜΟΣ ΣΤΗ ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ Ο ΔΡΟΜΟΣ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ ΣΟΥ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

bladerunner
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
391 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2003, 19:47:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους bladerunner  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα....

Συμφωνώ με την άποψη του BLIND GUARDIAN. Μοιάζει πολύ με την Αθηνά φορώντας το κράνος της. Από ποιά πλευρά Ιερού Βράχου φαίνεται;;


Α!! Και κάτι άλλο....

Στο βιβλίο Ιερή Ελλάδα, αναφέρεται ένα φαινόμενο (θα το βρω και θα το αναφέρω αργότερα), βάσει του οποίου, ορισμένες φορές τα μάτια μας σε συνδιασμό με την φαντασία μας, βλέπουν μορφές στα βράχεια... ΠΡΟΣΟΧΗ!!! Δεν λέω ότι κάνουν πουλάκια τα μάτια μας..... Αλλά επειδή νομίζω ότι κολλάει στο θέμα, σκέφτηκα να αναφερθεί.....

-------------------------
Μώρε κάτι θέλει να μου πει η ζωή...... Αλλά τί είναι αυτό;;;;

Edited by - bladerunner on 12/11/2003 19:56:59Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χαρης
Νέο Μέλος

Greece
19 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2003, 03:33:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Χαρης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπερα σας σε ολους
George_13 Μπραβο σου μου ανοιξες ενα τοσο σπουδαιο θεμα...
Λοιπον παιδια, η προσωπογραφια της Ακροπολης φαινεται ξεκαθαρα οταν την βγαλεις φωτογραφια απο πολυ πιο μακρια κ απο πιο μεγαλο υψος. Συμφωνα λοιπον με εναν δημοσιογραφο (η κατι τετοιο) του ΤΗΛΕ ΑΣΤΥ σε μεσημεριανη εκπομπη (2-3) κ σε επαναληψη το βραδυ (παλι 2-3), υποστηριζει οτι σε μερικους φαινεται σαν τον Απολλωνα, κ σε αλους σαν τον Ποσειδωνα κ θυμαμαι οτι ειχε πει κ εναν πειστικο λογο για το οποιο ειναι ο Ποσειδωνας.Δεν εχει αναφερθει ποτε σε καποια Θεα...
Θυμαμαι ακομα οτι ειχε πει οτι η προσωπογραφια αυτη εχει φτιαχτει απο τους αρχαιους δειχνοντασ οτι αυτοσ ειναι ο προστατης (οχι της Αθηνας) αλλα συγκεκριμενα του ΠΑΝΑΡΧΑΙΟΥ αυτου αρχαιολογικου χωρου! Παντως...ετσι λεει...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GEORGE D
Μέλος 2ης Βαθμίδας


199 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2003, 04:20:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GEORGE D  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΓΑΠΗΤΕ ΧΑΡΗ

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=2336

Edited by - GEORGE D on 21/11/2003 04:21:45Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

George_13
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
190 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2003, 12:55:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε Χαρη πολυ σημαντικο αυτο που μας ειπες.Τοσο καιρο και εγω ψαχνω να βρω κατι για αυτο το θεμα, τιποτα ομως ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ. Που θα παει ομως θα βρω κατι . Οπως αναφερει και ο George D η κουβεντα συνεχιζεται σε ενα πιο γενικο τοπικ το οποιο παραθετει στην απαντηση του.Οτι αλλο ξερεις η ακουσεις ενημερωσε μας.

WHO DARES... WINS!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Angelos
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2003, 11:39:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Angelos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Tο ανθρωπινο μυαλό έχει συνιθίσει να αναζητά γνωστά
σχήματα σε ότι βλέπει. Το σχήμα του προσώπου είναι
απο τα πιο συνιθισμένα, και θα βρει κανείς πολλές
αναφορές για φυσικούς σχηματισμούς που θυμίζουν
ανθρώπινο πρόσωπο.

Ο παρακάτω σύνδεσμος είναι εντυπωσιακός.

http://www.optillusions.com/dp/1-46.htm

Άγγελος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy