ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ΝΟΗΜΑΤΑ ΣΤΗΝ ΑΝΑΠΟΔΗ ΟΜΙΛΙΑ?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 3
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
endorama
Πλήρες Μέλος


1296 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2003, 21:15:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους endorama  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
πριν ενα-δυο χρονια ειχα ανακαλυψει μια σειρα ιστοσελιδων που ειχαν ως θεμα την αναποδη ομιλια και τα νοηματα που βγαινουν απο αυτη τα οποια για μερικους σημαινουν πολλα οπως για παραδειγμα τα μυστικα που κρυβει ο ανθρωπινος εγκεφαλος και βγαινουν στην επιφανεια με αυτον τον τροπο

οποιος ενδιαφερεται μπορει να επισκεφτει την ιστοσελιδα
http://www.reversespeech.com/examples.shtml οπου θα βρει περισσοτερες λεπτομερειες και μερικα αρχεια ηχου τα οποια εχουν πολυ μικρο μεγεθος οπου στην αρχη ακουγεται η κανονικη ομιλια και υστερα η αναποδη

μερικα αρχεια ειχαν προβλημα οταν επισκεφτηκα την ιστοσελιδα αν κανετε ομως scroll κατω θα δειτε ενα link με πολλα παραδειγματα τα οποια οσα τσεκαρα λειτουργουσαν

αν ειναι συμπτωσεις ή οχι δεν το γνωριζω τα συμπερασματα δικα σας

ελπιζω να μην ηρθα δευτερος στο θεμα και βαλω στο forum ακομα ενα διδυμο θεμα (αν και το τσεκαρα ποτε δεν ξερεις)


Don't try to take our dreams away
from us
We will never be like you

savel
Μέλος 1ης Βαθμίδας


76 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2003, 23:05:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους savel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

geia sou file endorama,vasika grafw gia na min niwtheis monaksia.
pantws,an kai nomizw oti tha to exeis akousei paliotera,eixan pei
oti kai oi diskoi tis marinelas,tis tragoudistrias,otan pezonte
anapoda vgazoun satanikous ixous.tin eixane pei kai satanistria.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Logical
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
98 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2003, 05:27:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Logical  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το ίδιο φαινόμενο παρατηρείται και σε δίσκους ροκ μουσικής. Κλασσικό παράδειγμα το Hotel California των Eagles που αν παιχτεί ανάποδα ακούγονται σατανικοί στίχοι. Επίσης το another one bites the dust των Queen αν παιχτεί ανάποδα στο ρεφραίν ακούγεται η φράση smoke marijuana. Υπάρχουν και άλλα τέτοια τραγούδια. Το θέμα είναι ότι αν έχει γίνει επίτηδες τότε τι μυαλό είχαν αυτοί που τα γράψανε;
Το υποσυνείδητο φαίνεται ότι τα καταλαβαίνει όλα τα μηνύματα και κάποιοι ξέρουν πως να μας τα περάσουν ανυποψίαστα.

LogicalΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sansationf
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Cyprus
378 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2003, 17:22:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sansationf  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΞΕΧΑΣΑΤΕ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΔΙΣΚΟΥΣ ΚΛΑΣΣΙΚΗΣ ΜΟΥΣΙΚΗΣ. ΤΩΡΑ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ Η ΚΛΑΣΣΙΚΗ ΜΟΥΣΙΚΗ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΠΕΡΙΕΡΓΗ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΝΟΝΙΚΗ ΠΛΕΥΡΑ ΟΤΑΝ ΠΕΖΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΝΑΠΟΔΗ!!!!
ΣΟΒΑΡΑ ΟΜΩΣ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΙΔΕΑ ΤΙ ΛΕΝΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΣΑΤΑΝΙΣΤΙΚΑ ΜΥΝΗΜΑΤΑ? ΟΛΟ ΑΚΟΥΜΕ ΓΙΑ ΑΥΤΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΑΚΟΥΣΑ ΝΑ ΛΕΝ ΠΟΥΘΕΝΑ ΤΙ ΛΕΝΕ ΠΑΝΩ ΚΑΤΩ.

respectΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2003, 22:41:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΞΕΧΑΣΑΤΕ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΔΙΣΚΟΥΣ ΚΛΑΣΣΙΚΗΣ ΜΟΥΣΙΚΗΣ.

Καλησπέρα.
Το παραπάνω, δεν το είχα ξανακούσει. Μπορείς να γίνεις λίγο πιο αναλυτικός;

και μια ερώτηση: εξαρτούνται τα ανάποδα μηνύματα απ΄τη δισκογραφική εταιρία που βγάζει τους δίσκους; Κι αν ναι, τι πληροφορίες έχουμε σχετικά; (βέβαια, δεν είναι ανάγκη να αναφέρουμε ονόματα και διευθύνσεις - για ευνόητους λόγους )

αυτή...που τα κατάφερε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Smart Alex-
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
85 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2003, 23:08:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Smart Alex-  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι βασικά καλό θα ήταν λίγο πιο συγκεκριμένα τα στοιχεία για αυτά τα μηνύματα.

Είναι ενδιαφέρον το θέμα.

Έχω ακούσει κι εγω κατα διαστήματα κάποια τραγούδια οταν τα παίζεις ανάποδα κρύβονται 'σατανικά' μηνύματα αλλα δεν ξέρω τι ακριβώς περιέχουν αυτα τα μηνύματα.

Victory or ValhallaΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

endorama
Πλήρες Μέλος


1296 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2003, 04:05:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους endorama  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
geia sou file endorama,vasika grafw gia na min niwtheis monaksia.

δεν ειχα προβλημα μοναξιας φιλε savel απλα ανοιξα το θεμα για να "ενημερωσω" δεν περιμενα απαντησεις απλα εδωσα ενα κινητρο για ερευνα (οποιον ενδιεφερε το θεμα βεβαια) ευχαριστω παντως για το ενδιαφερον σου ηταν πολυ ευγενικη η πραξη αυτη

ομως μιας και αναψε η συζητηση θα πω και εγω μερικα πραγματακια

το θεμα της ιστοσελιδας που αναφερω δεν ειχε να κανει με κρυμενα σατανιστικα μηνυματα αλλα με κρυμενα μηνυματα του υποσυνειδητου για παραδειγμα λεω ψεμματα "αγαπω τους εβραιους" ομως αν ακουσει καποιος τα λογια μου αναποδα να ακουγεται η φραση "χιτλερ" γιατι οταν καποιος λεει ψεμματα "ζοριζει" τον εγκεφαλο και τα αισθηματα του και εκει βασιζεται και η ανιχνευση ψευδους αλλα δεν περιοριζεται μονο στα ψεμματα αυτη η μεθοδος αλλα και στις κρυμενες αποψεις του ατομου που βγαινουν στην φορα απο το υποσυνειδητο με αυτον τον τροπο

τωρα στα κρυμενα σατανιστικα μηνυματα
πολλες λεξεις αν ακουστουν αναποδα βγαζουν καποιο νοημα νατασα - σατανα και παει λεγοντας ομως πολλα απο τα σατανιστικα μηνυματακια δεν βασιζονται σε αυτη την τεχνικη καποιοι ελεγαν οτι γινεται επεξεργασια στα "αυλακια" του δισκο για ναμπουν αυτα τα μηνυματα ελα ομως που επεξεργαστηκα το hotel california με το cool edit και παιζοντας το αναποδα ακουσα τα κρυμενα μηνυματα αρα η εξηγηση "αυλακια" ειναι μυθος

για παραδειγμα (αν θυμαμαι καλα) "slave the jesus" και "the end is near και κατι για master αλλα δεν θυμαμαι καλα" και αρκετα ακομα ωραια πραματα που ομως δεν "βγαινουν" απο συμπτωσεις

υπαρχουν ομως ΚΑΙ συμπτωσεις για παραδειγμα ειχε κατηγορηθει heavy metal συγκροτημα για τετοια μηνυματα τα οποια υπηρχαν σε καποιο κοματι τους και ετσι πηγαν τα μελη του group στο δικαστηριο με μια κασσετα οπου ειχαν γραψει ολο τον δισκο αναποδα και την εβαλαν να παιξει και ακουστηκαν μυνηματα οπως "θελω παγωτο" και αλλα ασχετα με τον σατανισμο λογια.

απο την αλλη εχουμε τετοια μηνυματα ειναι και θεμα marketing αλλα και εδω εχουμε παλι αντιθεση για παραδειγμα το hotel california αναφερεται στην πρωτη εκκλησια του σατανα που ιδρυθηκε στην καλιφορνια νομιζω το 1969 απο τον le vey? και ο τυπος αυτος ειχε πολυ καλες φιλικες σχεσεις με τους eagles και το εξωφυλλο του δισκου δειχνει καποιον να στεκεται πισω απο ενα παραθυρο το οποιο παραθυρο ομως ειναι της εκκλησιας του σατανα (τελικα αυτο το κομματι οπως και να το ακουσεις/δεις μιλαει για τον σατανα)

το θεμα ομως ειναι οτι πιστευετε (και συμφωνω και εγω) οτι ολα αυτα περνανε στο υποσυνειδητο γιατι ο εγκεφαλος μπορει να τα καταλαβει στο background

υπαρχουν ομως και αναποδη ομιλια σε τραγουδια η οποια δε ειναι κρυμενη την ακους κανονικα απλα ειναι αναποδα οπως για παραδειγμα το hell awaits των slayer (με τετοια κομματια ποιος θα κατσει να κατηγορησει τα κρυμμενα μηνυματα?) οπου αν ακουσεις αναποδα την εισαγωγη ακουγεται η φωνη ενος δαιμονα που λεει join us συνεχεια και κλεινει με το welcome back

και εδω θα ταραξω τα νερα αρκετα και καποιοι ισως να μου την "πουν" ομως ακουσα και ανελυσα και εδω να αναφερω οτι το υλικο ηταν απο σοβαρη πηγη και πειστικα οτι εχω να κανω με αληθινο γεγονος και φυσικα δεν περιμενω ουτε σας πιεζω να με πιστεψετε

στο γεγονος τωρα
ειχα (δυστηχως οχι πλεον αρα δεν μπορω και να σας αποδειξω και τα λεγομενα μου ομως οπως ειπα και πριν οποιος θελει πιστευει) ηχητικο ντοκουμεντο απο εξορκισμο το οποιο ειχε καταγραφει με δημοσιογραφικο μαγνητοφωνο και ακουγοντουσαν συνεχεια διαφορες βρισιες,προσευχες και ομιλιες των παρευρισκομενων στην μεση ομως την μαγνητοφωνησης και για μερικα δευτερολεπτα σταματησαν ολα αυτα ακουγοταν μονο ενας ανεμος και μια φωνη δαιμονικοτατη η οποια ηταν ακριβως ιδια με του κομματιου που ανεφερα πιο πανω οπου μιλουσε σε μια αγνωστη γλωσσα οπου δεν καταλαβαινα λεξη απο τα λεγομενα και σιγα σιγα αρχισε να χανεται η φωνη και ο ανεμος και να αυξανει η ενταση των ομιλιων και της φασαριας που επικρατουσε στον χωρο οπου γινοταν ο εξορκισμος

τωρα η κασσετα αυτη δεν ηταν δικια μου και δεν θελησα να την αντιγραψω γιατι με συγκλονησε τοσο πολυ το γεγονος που δεν ηθελα να βρισκεται μεσα στα πραγματα μου

πιο πολυ πολυ με συγκλονησε η ιστορια του δαιμονισμενου θυματος γιατι παραλληλα με το ακουσμα της κασσετας ακουγα και την ιστορια της ταλαιπωρης γυναικας για την οποια γινοταν και ο εξορκισμος

τωρα στην ερωτηση "ωραια αυτα ρε φιλε αλλα στην tv εχει δειξει πολλες φορες εξορκισμους και τετοια πραγματα δεν ακουστηκαν" απαντω "δεν ξερω" απλα ανεφερα αυτο το γεγονος γιατι μου ειχαν κοπει τα γονατα οταν ακουσα αυτη την ιδια φωνη ξανα να λεει join us και δεν θελω να πω οτι ο διαβολακος μπηκε μονος του στον δισκο οπως ειχε πει και ο πανουσης ο οποιος ειχε κατηγορηθει και αυτος για κρυμενα μηνυματα

τα συμπερασματα παλι δικα σας


Don't try to take our dreams away
from us
We will never be like youΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sansationf
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Cyprus
378 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2003, 11:45:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sansationf  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΟΙΟΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΔΙΣΚΟΥΣ ΚΛΑΣΣΙΚΗΣ ΜΟΥΣΙΚΗΣ ΕΧΟΥΝ ΑΝΑΠΟΔΑ ΜΥΝΗΜΑΤΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΩ ΚΑΘΟΛΟΥ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΙΔΟΣ ΜΟΥΣΙΚΗΣ, ΑΛΛΑ ΑΚΟΥΣΑ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΤΟ ΑΝΑΦΕΡΟΥΝ, ΟΠΩΣ ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΜΥΝΗΜΑΤΑ ΣΑΤΑΝΙΚΑ ΣΕ ΔΙΣΚΟΥΣ ΤΟΥ ΠΑΒΑΡΟΤΙ.

respectΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

endorama
Πλήρες Μέλος


1296 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2003, 17:46:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους endorama  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
υπαρχουν μερικοι συνθετες οι οποιοι ηταν βουτηγμενοι στον αποκρυφισμο αλλα δεν ξερω να σου πω για καποια συγκεκριμενα κομματια προς το παρον

γιατι να μας φαινεται παραξενο αυτο το φαινομενο? η μουσικη και ο αποκρυφισμος φλερταρανε απο πολυ παλια


Don't try to take our dreams away
from us
We will never be like youΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

STERM
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
289 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2003, 18:34:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους STERM  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καταρχην καλησπερα και απο εμενα.
Χαζευοντας στο Forum επεσα σε αυτο το Topic και θα ηθελα να προσθεσω
οτι αρκετοι ερευνητες υποστηριζουν πως ο Χιτλερ χρησιμοποιοντας στις συγκεντρωσεις του τις τεραστιες σημαιες, κανοντας καποιες κινησεις π.χ. δενοντας ματωμενες σημαιες με καποιες αλλες και εχοντας
μεγαφωνα στους δρομους που επεζαν Βαγκνερ στην ουσια επρατε αυτος και
οι συνεργατες του τελετες πιθανον μαυρης μαγειας, μιας και το συμβολο τους ηταν η αναστροφη σβαστικα - μαυρος ηλιος.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

endorama
Πλήρες Μέλος


1296 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2003, 18:49:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους endorama  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
γεια σου φιλε STERM αυτο δεν το ειχα σκεφτει και το βρισκω σωστο

να κανω εδω μια παρενθεση σχετικα με το θεμα γιατι νομιζω οτι ξεφυγε καπως απο τον λογο που το ξεκινησα γιατι τα υποσυνειδητα μηνυματα μεσω της ομιλιας με τα κρυμμενα μηνυματα στην μουσικη ισως να μην εχουν και πολυ μεγαλη σχεση παντως οποιος ενδιαφερετε για την μαγεια στην μουσικη υπαρχει καποιο ενεργο θεμα στην ΓΝΩΣΗ

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=2595

απο την αλλη αν καποιος πιστευει οτι τα υποσυνειδητα μηνυματα και τα μηνυματα που μεταδιδουν καποια τραγουδια συνδεονται μπορει να συνεχισει να μας δινει της αποψεις του σε αυτο το θεμα αν και εγω πιστευω οτι ειναι διαφορετικες καταστασεις γιατι στην ομιλια βγαινει αθελα ενω στα τραγουδια ηθελημενα


Don't try to take our dreams away
from us
We will never be like youΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Τσανάκαλος
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
198 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/11/2003, 09:15:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους σας. Έχω την εντύπωση ότι το φαινόμενο με τα διάφορα περίεργα μηνύματα στη μουσική όταν άκουγε κανείς τα τραγούδια ανάποδα ξεκίνησε πριν περίπου μια δεκαετία.

Να σας πω κάτι! Τι καλά που ήταν τότε. Ναι καλά διαβάσατε! Τί καλά που ήταν τότε!

Γιατί; Γιατί τώρα πολλοί έχουν τελείως αποθρασυνθεί και φτάσαμε να ακούμε σε τραγούδια:

I'm waiting for your call and i 'm ready to take your 666 in my heart. And i' m longing for your touch and i wellcome your sweet 666 in my heart.

... και μάλιστα χωρίς να αντιστρέψουμε το τραγούδι. Ότι θέλουν να μας πουν οι κύριοι το λένε χωρίς να διστάσουν. Μας το πετάνε στα μούτρα.

Τα συμπεράσματα δικά σας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sansationf
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Cyprus
378 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2003, 07:40:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sansationf  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΧΕΙΣ ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΙΟ ΦΙΛΕ ΤΣΑΝΑΚΑΛΕ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ <<DANCE WITH THE DEVIL>>?. ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ ΑΚΟΥΣΤΗΚΕ ΑΡΚΕΤΑ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΚΑΙ ΦΑΙΝΕΤΕ ΝΑ ΔΙΑΣΚΕΔΑΖΕ ΠΟΛΛΟΥΣ. ΟΠΟΙΟΣ ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ Ο ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΣ ΤΟΥ ΠΑΝΤΩΣ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΑΡΙΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΜΟΥΣΙΚΗ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΤΤΡΑΓΟΥΔΙ ΣΕ ΠΑΡΟΤΡΕΙΝΕΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΝΑ ΤΟ ΧΟΡΕΨΕΙΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΤΡΑΓΟΥΔΗΣΕΙΣ(ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΟΠΟΤΕ ΤΟ ΑΚΟΥΓΑ ΣΗΚΩΝΟΜΟΥΝΑ ΚΑΙ ΕΦΕΥΓΑ!!!!)

respectΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

omega
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
167 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2003, 09:40:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σχετική συζήτηση με αυτήν εδώ είχε ξεκινήσει νωρίτερα και εδώ ΕΞΟΡΚΙΣΤΗΣ και θα ήταν καλό να την επισκεφτείτε ΤΩΡΑ καθώς τα τελευταία posts αναφέρονται στο συγκεκριμένο θέμα.

Edited by - omega on 21/11/2003 09:44:00Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

endorama
Πλήρες Μέλος


1296 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2003, 11:17:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους endorama  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
απο την αλλη αν καποιος πιστευει οτι τα υποσυνειδητα μηνυματα και τα μηνυματα που μεταδιδουν καποια τραγουδια συνδεονται μπορει να συνεχισει να μας δινει της αποψεις του σε αυτο το θεμα αν και εγω πιστευω οτι ειναι διαφορετικες καταστασεις γιατι στην ομιλια βγαινει αθελα ενω στα τραγουδια ηθελημενα


Don't try to take our dreams away
from us
We will never be like youΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

eViL
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Egypt
102 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2003, 11:36:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους eViL  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολυ ωραιο θεμα...Εχω ακουσει πολλα για τραγουδια metal κυριως που αν παιχτουν αναποδα βγαινουν φρασεις και επικλησεις....
Ακουστε με καποιο προγραμμα το Hotel California αναποδα να δειτε...

Χαιρετω..eViL one


...The eyes are the only truth...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
lakman
Νέο Μέλος


5 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2003, 13:15:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lakman  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια χαρά σε όλους. Σχετικά με τα κομμάτια κλασσικής μουσικής που γράφετε, έχω ακούσει ότι σατανιστικά μηνύματα υπάρχουν και στο CARMINA BURANA του CARL ORFF. Και δε λέω μόνο το κομμάτι, αλλά όλα τα κομμάτια που περιέχονται στο ομώνυμο cd του ORFF. Το κομμάτι αυτό, ακουγόταν αν δεν κάνω λάθος στην ταινία ΕΞΚΑΛΙΜΠΕΡ. Αν και έχω το cd, καθώς και κάποια προγραμματάκια για να το βάλω να παίξει ανάποδα,δεν έκατσα ποτέ να ασχοληθώ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

1900
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Cuba
1904 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2003, 14:00:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 1900  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Σχετικά με τα κομμάτια κλασσικής μουσικής που γράφετε, έχω ακούσει ότι σατανιστικά μηνύματα υπάρχουν και στο CARMINA BURANA του CARL ORFF.

Ελάτε ρε παιδιά!... τι είναι αυτα που γράφετε;
Αυτοι που τα λένε αυτα, εχουν δει ταινίες με σατανιστικό περιεχόμενο που παιζει το CARMINA BURANA και το 'χουν συνδεσει έτσι.
Καπως έτσι βγαινουν αυτες οι ηλίθιες φήμες για να μη πω τιποτα χειρότερο.
Αν είναι δυνατον!...
Τι σχέση έχει η κλασσική μουσικη με το σατανισμό;! Μια μουσική που είχε βγει χροοοονια πριν. Ποιός θα βαζε σατανιστικα μηνύματα σε κλασσική μουσική;!
Αυτά γινονταν δεκαετία 70 και κυρίως 80 οπου καποιοι είχαν τη φαηνή ιδεα να βάλουν τέτοια μηνύματα και ύστερα ν' αφήσουν να διαρεύσουν φήμες έτσι ώστε να πουλησουν παραπάνω. Και φυσικά, τόσοι οι ηλίθιοι στον κόσμο, έπιασε.
Έτσι, έπαιρναν τροφή κάτι θρησκόληπτοι καραγκιοζηδες και "αφόριζαν" ειδη μουσικής αβερτα. "αυτα είναι του σατανά, μην τ'ακουτε" έλεγαν και ξανάλεγαν και μάλιστα σε σοβαρές εκπομπές!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Stavros_Η
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Cuba
177 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2003, 14:13:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Stavros_Η  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τα κρυμένα μηνύματα που ακούγονται παίζοντας ένα τραγούδι ανάποδα ήταν πάντα ένα μεγάλο ερωτηματικό για εμένα.

Και λέω ερωτηματικό γιατί η στάση που κρατώ σε όλα τα θέματα που άπτονται στην σφαίρα του μεταφυσικού, παράξενου, ανεξήγητου κτλ. είναι να προσπαθώ να δώ ή να ακούσω με τα μάτια μου όσα λέγονται ...

Αυτό που ακούω, ίσως και απο το μεγαλύτερο ποσοστό των αξιότιμων μελών που συμμετέχουν στην κουβέντα στο παρών topic, είναι απόψεις οι οποίες ξεκινούν με τις φράσεις "Μου έχουν πεί..." "Έχω ακούσει απο κάποιον...", "Έχω διαβάσει...", κτλ. κτλ.

Θα ήθελα εάν υπάρχει κάποιο μέλος που έχει ΑΚΟΥΣΕΙ ΜΕ ΤΑ ΑΥΤΙΑ ΤΟΥ τέτοια μηνύματα να μας το πεί. Θα ήθελα ακόμη να μας πεί με ποιόν τρόπο έχει καταφέρει να παίξει ένα τραγούδι ανάποδα. Για να μπορέσουμε να το εφαρμόσουμε και οι υπόλοιποι.

Εκεί είναι και το δικό μου πρόβλημα. Δεν έχω καταφέρει να βρώ τρόπο να πειραματιστώ ο ίδιος με το συγκεκριμένο θέμα. Δεν έχω καταφέρει δηλαδή να βρώ έναν τρόπο για να παίξω ένα τραγούδι ανάποδα. Όσες οδηγίες ή πληροφορίες και αν έχω ακολουθήσει δυστυχώς δεν το είχα αποτέλεσμα.
Ούτε έχω βρεί κάποιο πρόγραμμα στο Internet που να το κάνει π.χ. σε mp3 ή wav αρχεία.

Ευχαριστώ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

omega
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
167 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2003, 15:17:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αυτό που ακούω, ίσως και απο το μεγαλύτερο ποσοστό των αξιότιμων μελών που συμμετέχουν στην κουβέντα στο παρών topic, είναι απόψεις οι οποίες ξεκινούν με τις φράσεις "Μου έχουν πεί..." "Έχω ακούσει απο κάποιον...", "Έχω διαβάσει...", κτλ. κτλ.

Θα ήθελα εάν υπάρχει κάποιο μέλος που έχει ΑΚΟΥΣΕΙ ΜΕ ΤΑ ΑΥΤΙΑ ΤΟΥ τέτοια μηνύματα να μας το πεί. Θα ήθελα ακόμη να μας πεί με ποιόν τρόπο έχει καταφέρει να παίξει ένα τραγούδι ανάποδα. Για να μπορέσουμε να το εφαρμόσουμε και οι υπόλοιποι.


Επειδή μερικοί φαίνεται ότι δεν διαβάζουν προσεκτικά όλα τα μυνήματα και επειδη προφανώς κανένας απο τους προλαλίσαντες δεν έκανε τον κόπο να ρίξει μια ματιά στο topic στο οποίο παρέπεμπα στο προηγούμενο μύνημα μου με αναγκάζετε να παραθέσω ολόκληρο το μύνημα μου που έχω ήδη γράψει topic ΕΞΟΡΚΙΣΤΗΣ


quote:
Sorry που άργησα να παραθέσω τα μυνήματα που βρίσκονται σε μια κασσέτα που είχε πριν χρόνια το περιοδικό Τρίτο Μάτι αλλά εκεί που βρισκόταν πάλι καλά που την βρήκα.

Αρχικά ήθελα να πώ για το album Hotel California των Eagles ότι είχε γίνει σάλος,τουλάχιστον απο όσο γνωρίζω, όχι γιατι περιείχε κρυφά σατανιστικά μυνήματα αλλά γιατί στο εξώφυλλο του απεικονίζοταν το κτίριο το οποίο θεωρείται ότι ήταν το κτίριο των σατανιστών στην Καλιφόρνια και οι στίχοι του σιγκεκριμένου τραγουδιού προέτρεπαν κάποιον να το επισκεφτεί.

Τώρα στο προκείμενο για την κασσέτα.
Τη κασσέτα την άκουσα χτές το βράδυ και περιέχει αποσπάσματα απο πέντε ξένα τραγούδια και τρία ελληνικά παιγμένα πρώτα κανονικά και μετά ανάποδα.
Για τα ξένα υπάρχει επεξήγηση για το τι ακούγεται στο ανάποδο παίξιμο για τα ελληνικά όχι.

1. Revolution No.9 - The Beatles
Ακούγεται πεντακάθαρα "turn me on dead man"

2. Darling Mickey - Prince
Αυτό το τραγούδι δεν περιέχει σατανιστικό κρυφό μύνημα μάλλον το
αντίθετο "Hello how are you i'm fine cause the lord is coming"
Kαι αυτό ακούγεται πεντακάθαρα.

3. Another one bites the dust - Queen
Ακούγεται πεντακάθαρα "It's fun to smoke marihuana ή start to
smoke marihuana"

4. Beat it - Michael Jackson
Σε αυτό το τραγούδι λέγεται ότι ακούγεται το εξής:
"I do believe it was satan that was in me"
Εγώ πάντως δεν κατάφερα να το ακούσω.

5. Eldorado - Elo
Σε αυτό το τραγούδι ακούγεται με δυσκολία το εξής:
"He is the nasty one Christ you are the inferno"

6. Ύστερα ύστερα - Μαρινέλλα
Σε αυτό το τραγούδι δεν υπάρχει επεξήγηση για το τι
ακούγεται πάντως εγώ άκουσα πεντακάθαρα την λέξη "σατανάς"
ενώ λέγεται ότι ακούγεται αυτό που λέει ο iasonas
“Ο Σατανάς μας ζει”.

7. O άλλος μου εαυτός - Πασχάλης
Σε αυτό το τραγούδι δεν κατάφερα να ακούσω το ανάποδο μύνημα
όσες φορές και αν προσπάθησα.

8. Ο αδελφός σου (ή κάπως έτσι) - Κώστας Χατζής
Κατάφερα να ακούσω "Ο σατανάς θα γίνει αφέντης"

Τα κρυφά αυτά μυνήματα υπάρχουν ακριβώς αν πεχτεί ανάποδα το ρεφρέν
(σύμπτωση; δεν νομίζω)
Μακάρι να μπορούσα να τα ανεβάσω κάπου να τα ακούσουν όλοι αλλά τεχνολογικά για την ώρα είμαι λίγο πίσω.
Θα προσπαθήσω με ένα φίλο μήπως τα καταφέρουμε.

Επείσης θα ήθελα να ρίξετε μία ματιά σε αυτό το topic ΝΟΗΜΑΤΑ ΣΤΗΝ ΑΝΑΠΟΔΗ ΟΜΙΛΙΑ? όσοι δεν το έχουν δεί καθώς αναφέρεται στο ίδιο θέμα αλλά η συζήτηση εδω με αφορμή τον εξορκιστή είχε ξεκινήσει νωρίτερα.


Φίλε Stauros_H για να ακούσεις ένα κρυμμένο μύνημα βασική προυπόθεση είναι να έχεις ένα πικάπ (άμεσης οδήγησης καλύτερα για να μη το ξεχαρβαλώσεις) και φυσικά να έχεις και συγκεκριμένους δίσκους.
Επίσης πολύ σημαντικό είναι να ξέρεις σε ποιό σημειο του τραγουδιού είναι το μύνημμα γιατί αν πέξεις όλο το δίσκο ανάποδα είσαι τελειωμένος.
Τώρα πώς γυρνάς το δίσκο ανάποδα είναι εύκολο μόνο στα πικάπ χωρίς ιμάντα ενω και στα άλλα τα πικάπ γίνεται αλλά με επιπτώσεις.
Βάζεις τα δάκτυλά σου πάνω στο δίσκο και τον γυρνάς με την αντίθετη φορά.
Εγώ τουλάχιστον το έχω κάνει.


Edited by - omega on 21/11/2003 15:27:00Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Logical
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
98 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2003, 15:59:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Logical  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Σταύρο για να ακούσεις ανάποδα ένα τραγούδι στο pc χρειάζεσαι ένα πρόγραμμα όπως
wavelab,soundforge,cool edit,virtual dj. Φορτώνεις το κομμάτι και επιλέγεις την εντολή process, reverse.
Αν θέλεις περισσότερες πληροφορίες στείλε μου e-mail.
Εμένα μου κάνει εντύπωση όταν τα μηνύματα αυτά δεν έχουν γίνει επίτηδες και βγαίνουν στην πορεία όπως και στις περιπτώσεις της ομιλίας.
Μήπως θα έπρεπε να ακούμε τις ομιλίες των πολιτικών ανάποδα για να ακούσουμε τι
μας κρύβουν;

LogicalΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Stavros_Η
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Cuba
177 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2003, 16:06:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Stavros_Η  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η λύση να παίξεις τον δίσκο ανάποδα με το χέρι είναι μεν η πιο απλή, αλλα τουλάχιστον στην περίπτωση μου δεν είχε αποτέλεσμα γιατί και δεν μπορώ να γυρίζω τον δίσκο με σταθερή ταχύτητα και κυρίως επειδή δεν ξέρω που είναι το μήνυμα δεν μπορώ να το κάνω για μεγάλο μέρος του τραγουδιού.
Πιο μικρός είχα δοκιμάσει να αλλάξω τα ρεύματα στο μοτέρ του πικάπ για να στροφάρει ανάποδα, αλλα το έκαψα...

Ευχαριστώ για την συμβουλή σου Logical ... Θα εγκαταστήσω κάποιο απο αυτά τα προγράμματα που μου λές και θα δοκιμάσω ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lakman
Νέο Μέλος


5 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/11/2003, 06:46:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lakman  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
1900, αυτό που έγραψα είναι τι έχω ακούσει και όχι τι πιστεύω. Όπως είπα, αν και έχω το cd, δεν ασχολήθηκα ποτέ και πραγματικά ούτε το σκοπεύω. Μου αρέσουν τα κομμάτια του ως κομμάτια και όχι για τις φήμες που βγήκαν σχετικά με αυτά. Να είσαι καλά και καλή σου μέρα


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

coperrolo
Μέλος 2ης Βαθμίδας


191 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/11/2003, 12:28:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους coperrolo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν δεν κάνω λάθος το θέμα του endorama ηταν ανάποδα μυνήματα στην ΟΜΙΛΙΑ, μυνήματα που εγώ και εσείς πιθανόν να ξεστομίζουμε χωρίς να το παίρνουμε πρέφα.
Τα μυνήματα σε τραγούδια, παραπέμπουν σε κιτς δαλιανιδικές καταστάσεις θεολόγων να κουβαλάνε κασετόφωνα στην τάξη (και να σε φτιάχνουν με metal πρωινιάτικα) και αν και χρίζει σχολιασμού, ίσως σε άλλο topic.
Το site που αναφέρει ο endorama λοιπόν, είναι πράγματι ενδιαφέρον με μοναδικό μου "παράπονο" το ότι πουλάνε μεθόδους που υποτίθεται ότι σου μαθαίνει αυτή την υποσυνήδητη διεργασία... Παρ'όλα αυτά τα αρχεία ήχου που έχει είναι πολυπληθή και είναι σίγουρο ότι θα ξαφνιαστεί κανείς (όλα στα αγγλικά). Εμένα με έκανε να ξεθάψω το δημοσιογραφικό μου κασετοφωνάκι, που δυστυχώς όμως δεν τα παίζει ανάποδα...
Endorama, ξέρεις αν υπάρχει κάποιο ανάλογο site με ελληνικά αρχεία; Αν μη τι άλλο, με τόση διαφθορά στην πολιτική, θα ξεπεράσει κάθε προηγούμενο... μπορεί στα σαρδάμ να κρύβεται η αλήθεια....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

endorama
Πλήρες Μέλος


1296 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/11/2003, 17:25:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους endorama  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
δυστηχως δεν εχω βρει ελληνικη ιστοσελιδα με αυτο το θεμα οι ελληνες webmaster αναλωνονται σε κατασκευη πορνοσελιδων.

πολυ καλη η ιδεα σου με το κασετοφωνακι μπορεις ομως (αν εχει εξοδους το κασετοφωνο σου) να το συνδεσεις με τον υπολογιστη και με καποιο προγραμα ηχου να το επεξεργαστεις (στην χειροτερη κανε εγγραφη με το μικροφωνο του υπολογιστη αν εχεις απο το κασετοφωνακι αλλα η ποιοτητα θα ειναι αρκετα χαμηλη)

εγω ηθελα να γραψω απο την καρτα τηλεορασης καποιες ομιλιες απο την τηλεοραση και μετα να κραταγα μονο τον ηχο αλλα δυστηχως η καρτα μου θα την βρω την ακρη ομως

θελει πολυ δουλεια ομως αυτο το πραγμα γιατι δεν νομιζω οτι θα υπαρχει και μια ανακαλυψη σε καθε ομιλια

οπως και να εχει ομως ειναι μεσα στο προγραμα μου να κανω μια καλη ερευνα και επισης θελω να κανω και μια ερευνα στις διαφημησεις ποτε δεν ξερεις τι λαβρακια μπορει να βγουν αν παιχτουν αναποδα γιατι οπως εχω ξαναπει τα αναποδα μηνυματα τα καταλαβαινει τελεια το υποσυνειδητο.


Don't try to take our dreams away
from us
We will never be like youΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

omega
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
167 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/11/2003, 22:09:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ειναι μεσα στο προγραμα μου να κανω μια καλη ερευνα και επισης θελω να κανω και μια ερευνα στις διαφημησεις ποτε δεν ξερεις τι λαβρακια μπορει να βγουν

Συμφωνώ απολύτως μαζί σου φίλε endorama και μου φέρνεις στο μυαλό κάτι που είχε ακουστεί πριν απο λίγα χρόνια σχετικά με υποσυνείδιτα μυνήματα στη μουσική ή στην ομιλία που ακουγόταν στα σούπερ μαρκετ και σε προέτρεπε να αγοράσεις συγκεκριμένα προιόντα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Logical
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
98 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/11/2003, 22:47:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Logical  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

εγω ηθελα να γραψω απο την καρτα τηλεορασης καποιες ομιλιες απο την τηλεοραση και μετα να κραταγα μονο τον ηχο αλλα δυστηχως η καρτα μου θα την βρω την ακρη ομως



Φίλε endorama αυτό που λες έχω την δυνατότητα να το κάνω και το σκεφτόμουνα κι εγώ οπότε σε λίγες μέρες πιστεύω να έχουμε κάποια αποτελέσματα. Θα δοκιμάσω και με τις διαφημίσεις.

LogicalΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

iasonas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
231 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2003, 01:02:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους iasonas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεία σε όλους, όπως έχει αναφέρει και ο φίλος omega στο topic ΕΞΟΡΚΙΣΤΗΣ αναφέρεται η ανάποδη ομιλία. Αναφέρω τι έχει γραφτεί σε αυτό

Ψάχνοντας τα αρχεία μου για το θέμα της αντίστροφης ομιλίας βρήκα κάποια πολύ ενδιαφέροντα πράγματα κάποια από αυτά θα παραθέσω εδώ.

Στο άρθρο αυτό αναφέρει :

“Όλοι μας έχουμε ακούσει για τα κρυφά μηνύματα που βρίσκονται μέσα στους στίχους γνωστών τραγουδιών Ελληνικών μα κυρίως ξένων. Επίσης πολλοί έχουν ανακαλύψει τέτοια μηνύματα και σε δηλώσεις πολιτικών, όπως ο πρόεδρος των Η.Π.Α Bill Clinton.”

Επίσης αναφέρει στην συνέχεια :

“Μεγάλοι επιστήμονες έχουν την πεποίθηση πως τα μηνύματα αυτά επηρεάζουν το υποσυνείδητο του ανθρώπου χωρίς όπως είναι φυσικό να μπορεί να τα αντιληφθεί το συνειδητό. Ποιος τα φτιάχνει, γιατί και πως είναι ερωτήματα που βασανίζουν πολλούς ερευνητές. Στον μουσικό τομέα κυρίως τα μηνύματα αυτά έχουν αντιχριστιανικό περιεχόμενο αφορούν πιο πολύ θα λέγαμε την λατρεία του σατανά, υμνούν τον σατανά.”

Αυτό το άρθρο αναφέρει χαρακτηριστικά το rock συγκρότημα AEGLS και το τραγούδι τους Hotel California, το οποίο όταν κυκλοφόρησε δημιουργήθηκε σάλος λόγω του ότι αν κάποιος το ακούσει ανάποδε θα ακούσει κρυφά μηνύματα, το τραγούδι αυτό είναι γεμάτο κρυφά μηνύματα.

Τέλος θα αναφέρω την γνωστή σε όλους Μadonna και το τραγούδι της Like A Prayer, το ίδιο άρθρο λέει ότι κάποιος ή κάποιοι έβαλε ή έβαλαν ανάστροφα μηνύματα και ο συγγραφέας του άρθρου λέει: “ομολογώ ότι στην αρχή δεν το πίστεψα αλλά μετά το άκουσα με τα ίδια μου τα αυτιά”.


Για το τραγούδι της Μadonna το “Like A Prayer” αναφέρονται χαρακτηρίστηκα τα εξής ανάστροφα μηνύματα :


Save us Satan(at the very
beginning, first couple
of words)

hear us believe me now. we are
modelled maximum, people. save
us satan(practically the whole start of the song)

hear us now old man
------------------------------------------------------------------------------------------

evolute here without you

and if I had a prayer without you

he is next to us

------------------------------------------------------------------------------------------

hear us

we hear the anthems heal us

i have the answer

------------------------------------------------------------------------------------------


Στο ίδιο άρθρο αναφέρεται το έξής τραγούδι “Stairway to Heaven” και συγκεκριμένα αναφέρει ότι ενώ στο τραγούδι όταν κάποιος το ακούει κανονικά ακούγεται “Theres still time to change”, αν κάποιος το ακούσει ανάποδα τότε θα ακουστεί ότι έχουμε “Here's to my Sweet Satan”. Δηλαδή κρυφό ανάστροφο μήνυμα.

Αναφέρει επίσης ότι και σε πολλά ελληνικά τραγούδια υπάρχουν ανάστροφα κρυφά μηνύματα, αναφέρει ένα πολύ γνωστό ελληνικό τραγούδι στο οποίο έχουν εμφανιστεί ανάστροφα μηνύματα, αυτό είναι ένα τραγούδι της Μαρινέλλα που το τραγουδάει μαζί με τον Χατζή στο οποίο αν κάποιος το ακούσει ανάποδα λέει “Ο Σατανάς μας ζει”.
Κάτι αντίστοιχο έχει παραθέσει και η φίλη omega για τραγούδι της Μαρινέλλας.


Αναφορές για ανάστροφη ομιλία και κρυφά μηνύματα που υπάρχουν μέσα σε αυτήν εκτός από τα τραγούδια υπάρχουν και σε ομιλίες γνωστών προσώπων. Έχω μια αναφορά όσο αφορά τον χώρο της πολιτικής. Σε ομιλία του ο Clinton αναφέρεται στο γνωστό σε όλους μας θέμα που είχε πρόκυψη με Moniaca, ενώ λοιπόν στην ομιλία του ακούγεται να λέει “ I try to articulate my position as clearly as possible ”, αν κάποιος ακούσει ανάποδα το κομμάτι αυτό θα ακούσει “ She's a fun girl to kiss ”. Μήπως κατά βάθος αυτό ήθελε να πει και ο ίδιος!!!

Τέλος να αναφέρω ότι υπάρχουν κρυφά μηνύματα και σε γνωστές τηλεοπτικές σειρές, μια τέτοια πολύ γνωστή σειρά είναι και τα X-FILES.


Αυτά για την ώρα όσο αφορά το θέμα αυτό. Περίμενω τα αποτελέσματα της έρευνας του endorama, με ενδιαφέρει πολύ το θέμα.

Ξέρει κανείς για ανάποδα μηνύματα στην ταινία "ΕΞΟΡΚΙΣΤΗΣ";


"Εν οίδα ότι ουδέν οίδα"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

coperrolo
Μέλος 2ης Βαθμίδας


191 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2003, 03:18:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους coperrolo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

θελει πολυ δουλεια ομως αυτο το πραγμα γιατι δεν νομιζω οτι θα υπαρχει και μια ανακαλυψη σε καθε ομιλια

οπως και να εχει ομως ειναι μεσα στο προγραμα μου να κανω μια καλη ερευνα και επισης θελω να κανω και μια ερευνα στις διαφημησεις ποτε δεν ξερεις τι λαβρακια μπορει να βγουν αν παιχτουν αναποδα γιατι οπως εχω ξαναπει τα αναποδα μηνυματα τα καταλαβαινει τελεια το υποσυνειδητο.


Όντως απαιτεί αφοσίωση αλλά είμαι σίγουρος ότι η ανακάλυψη των πρώτων "μαργαριταριών" θα αποτελέσει αντίδοτο στα κουρασμένα αυτιά και το μπερδεμένο μυαλό. Επίσης πρέπει να υπάρχει κάποια 'φόρμουλα' για τα σημεία που πιθανόν να περιέχουν κάτι, η οποία κρύβεται στην εμπειρία.
Δεν ξέρω, πρώτη φορά αντελήφθην την ύπαρξη αυτού του 'πράγματος' απο το link που ανέφερες, και από τότε δεν μπορώ να σταματήσω να σκέφτομαι καταστάσεις απείρου κάλλους από την εφαρμογή του στον Ελλαδικό χώρο.
Αν κατάλαβες, έχω μεγάλο ενδιαφέρον να 'ψάξω' ομιλίες, μόνο που πρώτα πρέπει να κατακτήσω την τεχνογνωσία. Αν και 9 χρόνια με pc ο ήχος χρειαζόταν μόνο για τα παιχνίδια.
Αν δεν σου κάνει κόπο, γράψε ένα link για το κατάλληλο προγραμμα καθώς στο tucows δεν ξέρεις αν εχουν την εντολή reverse αν δεν τα κατεβάσεις.

Υ.Γ.Στο sound recorder των windows είδα reverse αλλά όχι έλεγχο της ταχύτητας και νομίζω αυτό είναι εξ'ισου απαραίτητο. Σαν σημείο αφετηρίας, πάντως, θα το χρησιμοποιήσω.

Υ.Γ.2 Μία παρατήρηση για τις διαφημήσεις. Πολλά έχουν ειπωθεί για το ότι περιέχουν οπτικο-ακουστικά μυνήματα. Σιγουρεύτηκα γι'αυτο παρατηρώντας τον 9μηνο βαφτισιμιό μου ο οποίος έπαιζε στην κοσμάρα του μέχρι που εμφανίζονταν διαφημήσεις οπότε κυριολεκτικά ΚΟΛΛΑΓΕ, μιλάω ανοιχτό στόμα, με την κουδουνίστρα ακούνητη στο χέρι, να μην κάνει κιχ, και να τις κοιτάει. Σαν να του πάταγες pause στον εγκέφαλο. Η συνέχεια του προγράμματος έλυνε και τα 'μαγια'. Τώρα θα πείτε, έντονα χρώματα, ωραία μουσική, του αποσπά την προσοχή, και θα σας πω ότι όταν του δείχνεις κάτι φανταχτερό αυτός θέλει να το φάει, η τουλάχιστον να το ακουμπίσει, με τις διαφημήσεις αυτός κόκαλο, και ένα 9μηνο δεν κοκαλλώνει έτσι απλά.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

endorama
Πλήρες Μέλος


1296 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2003, 04:49:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους endorama  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
το περιστατικο με το μωρο με εβαλε σε σκεψεις το λογικο θα ηταν να του αποσπουσε την προσοχη καποια ταινια με της γρηγορες εναλλαγες των σκηνων και τους διαφορους ηχους

τωρα τι να του τραβηξει την προσοχη στις μονοτονες διαφημησεις?

απο προγραμματα τωρα εγω χρησιμοποιω το cool edit γιατι εχεις πολλες επιλογες και μπορεις να κανεις ωραια πραγματα με τα φιλτρα που εχει

επισης υπαρχει το soundforge και τα προγραμματα που προτεινε ο φιλος Logical το wavelab και virtual dj τα οποια ομως δεν τα γνωριζω

το κακο με αυτα τα προγραματα ειναι οτι συνηθως εχουν μεγαλο μεγεθος το καλυτερο θα ηταν να ρωτησεις καποιον φιλο σου αν τα εχει ή να ριξεις καμια ματια σε κανενα περιοδικο γιατι ποτε ποτε βαζουν τετοια πραγματα ή να το κατεβασεις απο κανενα internet καφε που εχουν συνηθως και cd recorder.

καποιο προχειρο link δεν εχω να σου δωσω αλλα αν θελεις να το κοιταξεις μπορεις να πας μια βολτα σε warez ολο και κατι θα βρεις αν δυσκολευεσαι μπορω να ριξω μια ματια και να σου πω που θα βρεις καποιο


Don't try to take our dreams away
from us
We will never be like youΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

iasonas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
231 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2003, 14:46:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους iasonas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε endorama αν κατάλαβα καλά έχεις την δυνατότητα να περάσεις στον υπολογιστή σου με την βοήθεια μηχανήματος ήχο και εικόνα από μια κασέτα VHS. Αν κάνω λάθος διόρθωσε με.
Αφού έχεις την δυνατότητα αυτή θα ήθελα να κάνεις το εξής, στα πλαίσια της έρευνας που έχεις ξεκινήσει για το θέμα αυτό. Θα ήθελα λοιπόν αν μπορείς, να πάρεις την ταινία “ΕΞΟΡΚΙΣΤΗΣ” και να περάσεις σε υπολογιστή τα λόγια της ταινίας, όχι όλους τους ήχους από την αρχή μέχρι το τέλος, μόνο τις επίμαχες σκηνές. Στην συνέχεια να τις ακούσεις ανάποδα και να μας πεις αν όντως υπάρχουν κρυφά μηνύματα, όπως κάποιοι ισχυρίζονται.
Το ξέρω ότι η δουλεία αυτή απαιτεί πολύ χρόνο, αλλά ελπίζω ότι τα αποτελέσματα θα σε δικαιώσουν.
Θα ήθελα να μας πεις και αν υπάρχει τρόπος να ακούσουμε και εμείς τα αποτελέσματα της ερευνάς σου.

"Εν οίδα ότι ουδέν οίδα"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 3 Σελίδες:
  1  2  3
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy