ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΠΟΙΟΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ....
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 4
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2003, 23:13:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είναι γεγονός ότι η γνώση είναι δύναμη. Είναι επίσης γεγονός ότι η γνώση είναι για λίγους. Είναι πλέον φανερό ότι η ανθρώπινη ιστορία δεν είναι αυτή που μας έμαθαν στο σχολείο. Πάντα εξάλλου ο νικητής έθετε τους κανόνες έτσι ήταν και έτσι θα είναι. Σήμερα όμως για πρώτη φορά οι άνθρωποι , οι κουλτούρες αλλά και οι θρησκείες έχουν έρθει πολύ κοντά. Η γνώση για τον αναζητεί είναι πολύ πιο εύκολα προσβάσιμη σε σχέση με 20 ή και με 10 χρόνια πριν. Μπορούμε να επιλέξουμε λοιπόν εκείνο που μας ικανοποιεί περισσότερο, αυτό που αναζητά η καρδία του..
Ο χώρος μας εδώ είναι «εσωτερικός» , «μυστικιστικός», παρόλα αυτά αναλωνόμαστε σε αναζήτηση αποκλειστικών αληθειών , αλλά και προσώπων και ιστορικών ανακριβειών που άλλοι πιο σοφοί από εμάς δεν μας διευκρίνισαν ή δεν έκριναν σκόπιμο να εξετάσουν.
Θεωρώ πως θα έπρεπε να είμαστε πιο διαλλακτικοί ως προς την αλήθεια που εμείς νομίζουμε πως κατέχουμε και να υπερτονίζουμε το «εγώ ξέρω». Τι και εάν εγώ διάμεσω του Ιησού, του Βούδα, του Πλωτίνου, ή του Καραγκίοζη ανακαλύπτω την αλήθεια μου? Εάν αυτό με κάνει καλύτερο άνθρωπο που το κακό?
Ο μυστικισμός εξάλλου δεν είναι θρησκεία , υπό την ένοια ότι δεν επιδέχεται δογμάτων, καθώς τότε φυλακίζουμε την αλήθεια, την τεμαχίζουμε. Δεν έχει σημασία ποιος θα είναι ο δρόμος που θα ακολουθήσουμε σημασία έχει το «ταξίδι» που θα κάνουμε εάν θα μας ωφελήσει εμάς και τους γύρω μας.
Η κάθε θρησκεία έχει την εσωτερική πλευρά της . Είναι στο χέρι μας και στους σκοπούς μας να ερευνούμε ή να κατακρίνουμε. Προσωπικά αναζητώ την αλήθεια όπου και ένα μπορώ να την βρω.
Όσον αναφορά τον «Θεό» αυτός δεν κατοικεί ούτε σε ιερά βιβλία ούτε σε ανθρώπινα κτίσματα αλλά στην ψυχή . όπως λέει χαρακτηριστικά και ο Ρούμι


« Τον έψαξα (τον Θεό) στον Χριστιανικό σταυρό,
αλλά δεν ήταν εκεί.
Πήγα σε Ινδουιστικούς ναούς και ιερά ΤΙΠΟΤΑ.
Επισκέφτηκα την Κάαβα και την Μέκκα, δεν τον βρήκα εκεί.
Ρώτησα λογίους,
Αλλά διέφυγε των γνώσεων τους.
Τελικά, όταν κοίταξα μέσα στην καρδία μου,
Είδα ότι εκεί, και πουθενά αλλού ήταν το σπίτι του….»


«Η γνώση της άγνοιας είναι η αρχή της σοφίας»

Silverwolf
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Sweden
565 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2003, 23:30:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Silverwolf  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Silverwolf  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

« Τον έψαξα (τον Θεό) στον Χριστιανικό σταυρό,
αλλά δεν ήταν εκεί.
Πήγα σε Ινδουιστικούς ναούς και ιερά ΤΙΠΟΤΑ.
Επισκέφτηκα την Κάαβα και την Μέκκα, δεν τον βρήκα εκεί.
Ρώτησα λογίους,
Αλλά διέφυγε των γνώσεων τους.
Τελικά, όταν κοίταξα μέσα στην καρδία μου,
Είδα ότι εκεί, και πουθενά αλλού ήταν το σπίτι του….»

Συγχωρεσέ με φίλε Πλωτίνε που κάνω την ηχώ αλλά αυτά σου τα λόγια με συγκίνησαν αφάνταστα!


"For the strength of the wolf is the pack and the strength of the pack is the wolf"


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2003, 23:44:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Aγαπητέ Πλωτίνε,

Ο θεός αυτός που εχουμε στην καρδιά μας είναι ο Θεός οπως τον φαντάζεται ο καθένας μας?? αλλος τον φαντάζεται Αγαθό? αλλος Πανάγαθο? αλλος εκδικητικό?? αλλος ....???

Ο Θεός αυτός ομως που ανέκαθεν κατοικούσε στην καρδιά του κάθε ανθρώπου στην πραγματικότητα ποιός ήταν ??

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2003, 00:34:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Aγαπητέ allzzaro, με ρωτάς

quote:
θεός αυτός που εχουμε στην καρδιά μας είναι ο Θεός οπως τον φαντάζεται ο καθένας μας?? αλλος τον φαντάζεται Αγαθό? αλλος Πανάγαθο? αλλος εκδικητικό?? αλλος

Εγώ όμως είχα γράψει

quote:
Δεν έχει σημασία ποιος θα είναι ο δρόμος που θα ακολουθήσουμε σημασία έχει το «ταξίδι» που θα κάνουμε εάν θα μας ωφελήσει εμάς και τους γύρω μας.

Η πνευματική ωριμότητα του κάθε ενός κατευθύνει και τα πιστεύω του.

" Προσπάθησα να ανυψώσω ότι υπάρχει απο τον Θεό μέσα μου προς ότι υπάρχει Θείο στο συμπαν"original ΠΛΩΤΙΝΟΣ

Αγαπητή Silverwolf κάτι αντίστοιχο με αυτό που παρέθεσα απο τον Ρούμι και σου άρεσε είχε γράψει και ο "Άγιος -πρωην οπαδός του Μίθρα- Αυγουστίνος"

«Η γνώση της άγνοιας είναι η αρχή της σοφίας»

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Traveller
Μέλος 2ης Βαθμίδας


174 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2003, 13:11:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Traveller  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΓΑΠΗΜΕΝΕ ΠΛΩΤΙΝΕ,

ΑΡΧΙΚΑ, ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ ΝΑ ΠΑΡΑΛΕΙΨΩ ΤΗΝ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΑΝΑΦΟΡΑ.


quote:

topic:
--------------------------------------------------------------------------------
ποιο ειναι το αγαπημενο σας "ονειρο"
--------------------------------------------------------------------------------


Traveller
Μέλος 1ης Βαθμίδας


95 Μηνύματα Posted - 24/09/2003 : 17:49:04
--------------------------------------------------------------------------------
ΝΑ ΓΙΝΩ ΙΣΧΥΡΟΣ

Ο ΝΙΤΣΕ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕΙ ΟΤΙ ΤΟ ΠΡΩΤΑΡΧΙΚΟ ΕΝΣΤΙΚΤΟ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΕΠΙΒΟΛΗ ΤΗΣ ΡΩΜΗΣ ΤΟΥ. ΟΤΙ Η ΕΠΙΒΙΩΣΗ ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΕΠΕΙΑ...

ΕΓΩ ΠΑΛΙ ΟΝΕΙΡΕΥΟΜΑΙ ΝΑ ΚΑΤΑΣΧΩ ΓΝΩΣΗ (ΦΟΒΕΡΟ?),

...ΑΝΤΕ... ΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΩ ΤΗ ΓΝΩΣΗ... (ΕΞΙΣΟΥ ΦΟΒΕΡΟ)

ΓΙΑΤΙ?

ΕΠΕΙΔΗ ΟΠΩΣ ΜΟΥ ΟΜΟΛΟΓΗΣΕ Ο ΚΑΘΡΕΦΤΗΣ ΜΟΥ (ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ ΠΛΕΥΡΑ) ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΕΣΟ ΤΗΣ ΔΥΝΑΜΗΣ... ΝΑ ΠΑΩ ΣΕ ΚΑΝΑ ΤΑΓΜΑ ΜΗΠΩΣ??

ΤΟΤΕ ΑΝΑΡΡΩΤΙΕΜΑΙ... "ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΗ ΘΕΛΕΙΣ ΤΗ ΓΝΩΣΗ TΑΞΙΔΙΩΤΗ? ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙΣ ΙΣΧΥΡΟΣ?". ΚΑΙ ΤΟΤΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΤΗΝ ΠΑΓΙΔΑ. ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΔΥΝΑΜΗ ΓΙΑ ΝΑ ΔΙΩΞΕΙΣ ΤΗΝ ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ ΤΑΣΗ ΓΙΑ ΔΥΝΑΜΗ / ΕΞΟΥΣΙΑ.

ΑΥΤΗ ΤΗ ΔΥΝΑΜΗ ΘΕΛΩ.

...ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΟΝΕΙΡΟ ΜΟΥ

TRAVELLER
THE DREAMER


ΓΙΑ ΝΑ ΕΡΘΩ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΣΟΥ.

ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΜΑΖΙ ΣΟΥ.

ΒΑΦΤΙΣΤΗΚΑ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ, ΟΠΩΣ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ. ΔΕΝ ΝΙΩΘΩ ΟΜΩΣ ΚΑΘΟΛΟΥ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ. +ΚΑΙ ΠΩΣ ΝΑ ΝΙΩΘΩ ΕΞΑΛΛΟΥ, ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ -ΙΣΜΟΣ ΣΥΝΕΙΡΜΙΚΑ ΜΕ "ΠΗΓΑΙΝΟΥΝ" ΣΕ ΚΑΤΑΤΑΞΕΙΣ...ΚΙ ΑΥΤΕΣ ΔΕΝ ΤΙΣ "ΑΚΟΥΩ".

ΣΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ ΓΝΩΡΙΣΑ ΛΙΓΟ-ΠΟΛΥ ΚΙ ΑΛΛΕΣ ΘΡΗΣΚΕΙΕΣ Ή ΑΛΛΙΩΣ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟ-ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ-ΠΟΛΙΤΙΚΑ ΡΕΥΜΑΤΑ (ΣΥΝΩΝΥΜΑ ΤΗΣ ΘΡΗΣΚΕΙΑΣ...). ΜΕΡΙΚΕΣ ΤΙΣ ΑΠΕΡΡΙΨΑ. ΑΛΛΕΣ ΤΙΣ ΣΕΒΑΣΤΗΚΑ. ΟΛΕΣ ΟΜΩΣ, ΜΕΓΕΝΘΥΝΑΝ ΤΗΝ ΚΟΥΛΤΟΥΡΑ + ΤΗΝ ΠΑΙΔΕΙΑ ΜΟΥ. ΑΡΑ ΚΑΤ' ΕΜΕ + ΤΟ ΠΝΕΥΜΑ ΜΟΥ. ΦΥΣΙΚΑ ΜΕΛΕΤΗΣΑ ΚΑΙ ΜΕΛΕΤΩ ΦΙΛΟΣΟΦΟΥΣ.

ΠΕΡΑΣΑ + ΠΕΡΝΩ ΑΠΟ ΠΟΛΛΑ ΔΙΛΗΜΜΑΤΑ. ΦΥΣΙΚΑ. ΑΛΛΙΩΣ ΔΕΝ ΘΑ ΗΜΟΥΝ ΕΔΩ... ΟΜΩΣ, ΤΕΛΙΚΑ ΑΠΑΝΤΗΣΑ ΣΕ ΕΝΑ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΜΟΥ, ΠΕΡΙ ΨΥΧΗΣ + ΠΝΕΥΜΑΤΟΣ. ΕΝΙΩΘΑ ΝΑ ΒΡΙΣΚΟΜΑΙ ΜΙΑ ΣΤΗΝ ΜΙΑ ΠΛΕΥΡΑ + ΚΑΙ ΜΙΑ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ. ΩΣΠΟΥ, ΦΩΤΙΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΕΙΔΑ ΟΤΙ ΚΑΚΩΣ ΤΑ ΞΕΧΩΡΙΖΩ, ΕΙΝΑΙ ΚΟΜΜΑΤΙΑ ΤΟΥ ΕΝΑ. ΚΙ ΑΠΟ ΤΟΤΕ, ΕΚΑΝΑ ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΕΙΡΗΝΗ ΜΕΣΑ ΜΟΥ...

ΤΙ ΣΧΕΣΗ ΕΧΟΥΝ ΑΥΤΑ ΜΕ ΤΟΝ ΘΕΟ ?? ΓΙΑ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΤΟΝ ΘΕΟ ΜΕΣΑ ΜΟΥ, ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΧΑ ΦΤΑΣΕΙ ΕΔΩ. ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΧΑΝ ΠΡΟΟΔΕΥΣΕΙ ΤΑ ΒΗΜΑΤΑ ΤΗΣ ΓΝΩΣΗΣ. Ο ΘΕΟΣ ΠΟΥ ΝΙΩΘΩ ΜΕΣΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΑΠΟΚΩΔΙΚΟΠΟΙΗΣΗ ΤΗΣ ΦΥΣΗΣ. ΤΟΥ ΕΡΓΟΥ ΤΟΥ ΘΕΟΥ. ΑΛΛΑ Η ΦΥΣΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΠΟΥ ΟΙ ΑΙΣΘΗΣΕΙΣ ΜΑΣ ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΟΝΤΑΙ. ΟΤΑΝ ΠΡΟΧΩΡΗΣΟΥΜΕ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΑΙΣΘΗΣΕΙΣ, ΘΑ ΤΟΝ ΝΙΩΣΟΥΜΕ ΜΕΣΑ ΜΑΣ. ΟΠΩΣ ΤΟΝ ΝΙΩΘΩ ΕΓΩ.

ΓΙ'ΑΥΤΟ ΛΟΙΠΟΝ, ΔΕΝ ΘΑ ΠΩ ΠΟΤΕ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΒΟΥΔΙΣΤΗΣ, ΙΝΔΟΥΙΣΤΗΣ, ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ, ΚΛΠ., ΘΑ ΠΩ ΑΠΛΑ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΘΕΪΚΟΣ*.

ΤΑΠΕΙΝΑ
TRAVELLER

PS1. (*=Ο ΑΚΟΛΟΥΘΩΝ ΤΟΝ ΘΕΟ)
PS2. ΓΙΑ ΝΑ ΘΥΜΗΘΟΥΜΕ ΛΙΓΟ AVATAR :

"ΕΙΝΑΙ Η ΙΔΙΑ ΓΝΩΣΗ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΤΑ ΠΟΥΛΙΑ ΝΑ ΠΕΤΟΥΝ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟΥΣ ΕΧΕΙ ΔΕΙΞΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΠΩΣ ΝΑ ΠΕΤΟΥΝ...

ΕΙΝΑΙ Η ΙΔΙΑ ΓΝΩΣΗ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΑΣ ΝΑ ΑΓΑΠΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΗΣ ΕΧΕΙ ΔΕΙΞΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΑΓΑΠΑ...

ΕΙΝΑΙ Η ΙΔΙΑ ΓΝΩΣΗ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΤΑ ΖΩΑ ΝΑ ΚΟΛΥΜΠΟΥΝ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟΥΣ ΕΧΕΙ ΔΕΙΞΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΠΩΣ ΝΑ ΚΟΛΥΜΠΟΥΝ ...

ΕΙΝΑΙ Η ΙΔΙΑ ΓΝΩΣΗ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΑΣ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΙΣ ΕΧΕΙ ΠΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΠΩΣ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙ"


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2003, 14:46:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Aγαπητέ "ταξιδευτή" δυστυχώς οι περισσότεροι θέλουν να βρίσκουν αυτά που τους χωρίζουν και όχι αυτά που τους ενώνουν.
Σκοπός αυτού του θέματος είναι η «αλήθειες» (όχι κατ' ανάγκη μόνο για τον θεό) που πολλοί πιστεύουν ότι βρήκαν στα λίγα χρόνια που ζούμε και σκεφτόμαστε, και που τους κάνει να γίνονται δογματικοί κατηγορώντας… τα άλλα δόγματα...
Θα ήθελα λοιπόν να μας που την άποψη τους άλλα εξαίρετα μέλη που συμμετέχουν σε αυτό το τμήμα ( μύθος & θρησκεία) και αναζητούν την ιστορικότητα του Χριστού, τα λάθη που έγιναν τις απόκρυψης κ.λ.π.
Μήπως τελικά κοιτάμε το δάχτυλο και όχι το φεγγάρι? ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΥΧΑΙΟ ΌΤΙ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΟ ΔΕΙΧΝΕΙ ΤΟ ΦΕΓΓΑΡΙ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΌΦΩΤΟ ΑΛΛΑ ΔΑΝΕΙΖΕΤΑΙ ΤΟ ΦΩΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΗΛΙΟ, ΤΟΝ ΟΠΟΙΟ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΤΟΝ ΚΟΙΤΑΞΟΥΜΕ ΔΙΧΩΣ ΝΑ ΤΥΦΛΩΘΟΥΜΕ.
Ποιος είμαι εγώ που θα πω στον γκουρού της Ινδίας ή τον «αγιο» ταπεινό ερημίτη μοναχό στο Αγιο όρος ότι δεν συνομιλεί με τον θεό του ή ότι ο Θεός του είναι μοχθηρός και κάλπικος..


«Η γνώση της άγνοιας είναι η αρχή της σοφίας»

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2003, 16:21:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΜΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΠΛΩΤΙΝΕ ...

quote:
« Τον έψαξα (τον Θεό) στον Χριστιανικό σταυρό,
αλλά δεν ήταν εκεί.
Πήγα σε Ινδουιστικούς ναούς και ιερά ΤΙΠΟΤΑ.
Επισκέφτηκα την Κάαβα και την Μέκκα, δεν τον βρήκα εκεί.
Ρώτησα λογίους,
Αλλά διέφυγε των γνώσεων τους.
Τελικά, όταν κοίταξα μέσα στην καρδία μου,
Είδα ότι εκεί, και πουθενά αλλού ήταν το σπίτι του….»

ΜΟΥ ΘΥΜΙΣΕΣ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΧΟΜΥΘΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΤΟΥ ΟΥ.ΕΚΟ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΡΟΔΟΥ.
Ο ΜΑΘΗΤΗΣ ΕΝΤΖΟ ΡΩΤΑ ΤΟΝ ΔΑΣΚΑΛΟ ΤΟΥ ΓΙΑΤΙ Ο ΘΕΟΣ ΕΧΕΙ ΕΓΚΑΤΑΛΕΙΨΕΙ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΑΥΤΟΝ ????
Ο ΔΑΣΚΑΛΟΣ ΤΟΥ ΤΟΥ ΑΠΑΝΤΑ ..
ΞΕΡΕΙΣ ΚΑΝΕΝΑΝ ΤΟΠΟ ΠΟΥ Ο ΘΕΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΝΙΩΣΕΙ ΑΝΕΤΑ ???

ΕΑΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΟΠΟΥΣ ΑΓΑΠΗΣ ΤΟΝ ΣΤΑΥΡΟ , ΤΟΥΣ ΔΙΑΦΟΡΟΥΣ
ΝΑΟΥΣ ΑΣ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΑΣ ....

ΟΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΣΟΥ ΕΚΕΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Ο ΘΕΟΣ. (ΕΥΑΓΓΕΛΙΣΤΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ).

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

katia
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
629 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2003, 23:49:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους katia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΟΛΟΙ ΕΧΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΝΑΓΚΗ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΟΥΜΕ ΣΕ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΔΥΝΑΤΟ ΑΠΟ ΕΜΑΣ.ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ.ΓΙΑΤΙ ΟΜΩΣ ΟΛΟΙ ΑΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΤΙ ΚΑΚΟ ΕΧΟΥΜΕ ΤΥΨΕΙΣ?ΜΗΠΩΣ ΟΛΟΙ ΚΡΥΒΟΥΜΕ ΤΟ ΦΟΒΟ ΜΕΣΑ ΜΑΣ ΟΤΙ ΜΑΣ ΕΛΕΓΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΛΛΟΣ ΚΑΙ ΜΑΣ ΚΡΙΝΕΙ ΓΙ'ΑΥΤΟ?Η ΑΛΗΘΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΟΛΕΣ ΟΙ ΘΡΗΣΚΙΕΣ,ΑΙΡΕΣΕΙΣ,ΔΟΓΜΑΤΑ,ΕΠΙΒΑΛΟΥΝ ΚΑΝΟΝΕΣ.ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΜΕ ΝΑ ΖΗΣΟΥΜΕ ΧΩΡΙΣ ΝΟΜΟΥΣ ΑΡΑΓΕ?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

reptilesalonica
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1849 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2003, 10:45:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους reptilesalonica  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΠΟΙΟΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ....

Αυτός του οποίου oι πράξεις αποδεικνύουν το παραπάνω σχόλιο.
Γνωρίζει την αλήθεια αυτός που την κάνει πράξη και όχι αυτός που κοκορεύεται γι' αυτή.
Αυτός που ζεί μονίμως στην κόψη των στιγμών του, Γνωρίζει...και γνωρίζει την αλήθεια
Όμορφο θέμα Πλωτίνε

~Γρηγόρης~
Once you were wild, don't let them tame youΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2003, 18:20:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σε ευχαριστώ φίλε reptilesalonica, αλλά όπως φαίνεται τέτοιου είδους θέματα δεν είναι αρεστά διότι δεν σηκώνουν πολύ αντίδραση..
Το δημιούργησα διότι στον συγκεκριμένο τομέα "μύθος & θρησκεία", ο ένας κατηγορεί τον άλλο, χωρίς να ενδιαφέρεται για την αλήθεια του άλλου...
Που είναι οι πολυγραφότατοι φίλοι στα υπόλοιπα θέματα ..?
Ο Ρούμι αφηγείται άλλη μία ενδιαφέρουσα ιστορία


Ο Μωησής κάποτε άκουσε έναν βοσκό να απευθύνεται στον θεό.
Η φωνή του βοσκού ήταν ήρεμη και γεμάτη οικειότητα. Έλεγε στον Θεό
Πόσο θα ήθελα να τον υπηρετήσει, να του βγάλει τις ψείρες, να του πλύνει τα ρούχα,
Να του φιλήσει τα χέρια και τα πόδια. Τέλειωσε λέγοντας ααχχχ…
Ο Μωησής αναστατωμένος από την ανάρμοστη οικειότητα του βοσκού του έβαλε τις φωνές

« Άνθρωπε μου , έχεις αντιληφθεί ότι απευθύνεσαι στον δημιουργό του σύμπαντος, και όχι σε κανένα θειο σου..?»
Ο βοσκός ντροπιασμένος για την άγνοια του έσκυψε το κεφάλι και έφυγε.
Ο Θεός όμως επέπληξε τον Μωησή λέγοντας του

« Αυτό που εσύ θεωρείς λάθος είναι σωστό για εκείνον. Αυτό που ταιριάζει στον έναν δεν ταιριάζει απαραίτητα σε όλους. Αγνότητα μακαριότητα , αμέλεια ή επιμέλεια τι σημασία έχουν για εμένα? Είναι υπεράνω όλων αυτών. Οι τρόποι λατρείας ΔΕΝ μπορούν να ταξινομηθούν ως καλοί ή κακοί. Είναι τρόποι λατρείας και ιάνει σωστοί. ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΔΟΞΑΖΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΛΑΤΡΕΙΑ ΕΊΝΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΤΗΝ ΕΦΑΡΜΟΖΕΙ ΟΧΙ ΕΓΩ.
ΕΓΩ ΔΕΝ ΑΚΟΥΩ ΛΟΓΙΑ. ΚΟΙΤΑΖΩ ΒΑΘΙΑ ΚΑΙ ΒΛΕΠΩ ΤΗΝ ΤΑΠΕΙΝΟΤΗΤΑ. Μόνο αυτή η ταπεινή και προσδεκτική κενότη είναι αληθινή. Ξέχνα τα λόγια. Αυτά που επιθυμώ είναι η εσωτερική φλόγα. Συμφιλιωθείτε με αυτή την φλόγα. Κάψτε σε αυτά τις προειλημένες ιδέες σας και τα λατρευτικά σας λόγια..»

«Η γνώση της άγνοιας είναι η αρχή της σοφίας»

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Anounakis
Πλήρες Μέλος

Aruba
993 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/11/2003, 00:00:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Anounakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μήπως τελικά κοιτάμε το δάχτυλο και όχι το φεγγάρι?

Αγαπητέ Πλωτίνε ,

πρέπει κανείς πρώτα να μάθει να περπατά και ύστερα να αρχίσει να τρέχει.

Φιλικά,



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/11/2003, 00:34:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το πρώτο εμπόδιο στην λογική μας είναι η απροθυμία μας να πάμε προς την αλήθεια. Θέλουμε η αλήθεια να έρθει σε εμάς. Σε όλα τα ταξίδια μου οι περισσότεροι άνθρωποι μου λένε: «Ω, αυτή η θρησκεία για την οποία μας μιλάς, δεν είναι καθόλου βολική θρησκεία. Δώσε μας μια βολική θρησκεία». Μετά από πολλές συζητήσεις με τέτοιους ανθρώπους κατάλαβα τι εννοούν με αυτές τις φράσεις. Η αλήθεια πρέπει να απολογηθεί σε αυτούς και όχι αυτοί να απολογηθούν στην αλήθεια.

VIVEKANANTA


"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
reptilesalonica
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1849 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2003, 03:17:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους reptilesalonica  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Σε ευχαριστώ φίλε reptilesalonica, αλλά όπως φαίνεται τέτοιου είδους θέματα δεν είναι αρεστά διότι δεν σηκώνουν πολύ αντίδραση..

Φίλε μου, η ποσότητα δεν είναι μετρήσιμη αξία της ποιότητας.
Η ποιότητα συχνά μας διδάσκει οτι κείται σε δύσβατες βουνοπλαγιές, ανασαίνει στα μικρότερα και ομορφότερα άνθη υψηλόκορφων βουνών και κυμματίζει μέσα σε πόλεις φαντάσματα του βυθού όπου, μόνον τα ψάρια την επισκέπτονται και σπάνε τη σιωπή του.
Εκεί φίλε μου υπάρχει η αλήθεια και το γεγονός οτι δεν είναι προσβάσιμη απο πολλούς, είναι η απόδειξη της σημαντικότητάς της.

~Γρηγόρης~
Once you were wild, don't let them tame youΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2003, 07:01:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΟΛΟΙ ΕΧΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΝΑΓΚΗ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΟΥΜΕ ΣΕ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΔΥΝΑΤΟ ΑΠΟ ΕΜΑΣ.ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ.ΓΙΑΤΙ ΟΜΩΣ ΟΛΟΙ ΑΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΤΙ ΚΑΚΟ ΕΧΟΥΜΕ ΤΥΨΕΙΣ?ΜΗΠΩΣ ΟΛΟΙ ΚΡΥΒΟΥΜΕ ΤΟ ΦΟΒΟ ΜΕΣΑ ΜΑΣ ΟΤΙ ΜΑΣ ΕΛΕΓΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΛΛΟΣ ΚΑΙ ΜΑΣ ΚΡΙΝΕΙ ΓΙ'ΑΥΤΟ?Η ΑΛΗΘΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΟΛΕΣ ΟΙ ΘΡΗΣΚΙΕΣ,ΑΙΡΕΣΕΙΣ,ΔΟΓΜΑΤΑ,ΕΠΙΒΑΛΟΥΝ ΚΑΝΟΝΕΣ.ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΜΕ ΝΑ ΖΗΣΟΥΜΕ ΧΩΡΙΣ ΝΟΜΟΥΣ ΑΡΑΓΕ?

ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΜΕ ΝΑ ΖΗΣΟΥΜΕ ΧΩΡΙΣ ΝΟΜΟΥΣ ΑΡΑΓΕ?

Ναι!Αλά είναι δύσκολο. Επειδή όπως προανέφερες ‘’ΜΗΠΩΣ ΟΛΟΙ ΚΡΥΒΟΥΜΕ ΤΟ ΦΟΒΟ ΜΕΣΑ ΜΑΣ ΟΤΙ ΜΑΣ ΕΛΕΓΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΛΛΟΣ ΚΑΙ ΜΑΣ ΚΡΙΝΕΙ ΓΙ'ΑΥΤΟ?’’
Άντε να καταλάβει ο κόσμος έπειτα από αιώνες (μέσω των θρησκειών) υποδούλωσης, πως τα πράγματα είναι απλά και ξάστερα δίχως θείους και απειλητικούς κανόνες.

Είναι δύσκολο, μα όχι ακατόρθωτο.


Ο ακαμάτης γιος που επέστρεψε στο σπίτι (μετά από καυγά με τον πατέρα), διότι τον έκοψε η λόρδα….Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2003, 07:15:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παραθέτω ένα παλιότερο μήνυμά μου (από το θέμα ‘’παγανισμός’’)το οποίο θεωρώ πως ταιριάζει στο παρών (θέμα)...... (Posted - 05/05/2003 : 09:19:52)http://esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=1097&ARCHIVE=&whichpage=1

''Είμαι κάτοικος της Γης. Είμαι κάτοικος του Κόσμου. Δεν μου ανήκει τίποτα. Δεν ανήκω σε κανέναν. Βλέπω το ορατό με τους υλικούς μου οφθαλμούς και κινούμε. Βλέπω το αόρατο με τους αόρατους οφθαλμούς μου και ελίσσομε, αντιλαμβάνομαι.
Είμαι ένας άνθρωπος που αναρωτιέται, ‘Τι είναι ο Θεός που εσύ συνάνθρωπε ‘κατασκεύασες ;’ Γιατί τον έχεις ανάγκη;
Μου εξήγησες τους λόγους που δημιουργήσατε τους θεούς σας. Γιατί όμως επιμένετε να πιστεύετε σε αυτούς, από την στιγμή που εσείς τους δημιουργήσατε. Πιστεύετε σε αυτούς και θυσιάζεστε στο όνομα αυτών, σε κάτι ανύπαρκτο.
Πλάσατε κανόνες που τάχα ο Θεός σας πρόσταξε.
Έχετε ανάγκη από ‘θείους’ νόμους γραμμένους σε χαρτί η πέτρα; Σας επέβαλαν τους κανόνες για να σας στερήσουν την ελευθερία. Μόνο που αυτό δεν το έπραξε ‘Θεός’, αλλά άνθρωπος. Αρέσκεστε στον φόβο. Είστε επιρρεπείς στο ψεύδος. Θεωρείτε κάτι ως δεδομένο από την στιγμή που δεν είστε σε θέση να το υποστηρίξετε με αποδείξεις. Τυφλοί άνθρωποι. Άβουλοι και σκυθρωποί. Έρμαιο στα χέρια των ‘θειων’ νόμων που κατασκευάσατε. Παρατηρείστε την μέλισσα. Από άνθος σε άνθος τριγυρίζει συλλέγοντας την γύρη που έπειτα ‘αποθηκεύει’. Θα μπορούσε μια μέλισσα να επιβιώσει συλλέγοντας γύρη μόνον από ένα άνθος; Από κάτι που αργά η γρήγορα θα χαθεί;
Μιλάτε για αμαρτία. Τι είναι η αμαρτία και ποίος την καθορίζει; Ο ‘Θεός’ σας! Μιλάτε για σωστό και λάθος. Ποιος το καθορίζει; Ο ‘Θεός’ σας! Φοβάστε και διστάζετε να απελευθερώσετε της ανθρώπινες όμορφες και φυσιολογικές ορμές σας ! ποιος σας επηρεάζει; Ο ‘Θεός’ σας! Μα το σημαντικότερο έγκλημα που κάνει ο ‘Θεός’ σας είναι να σας ‘αλυσοδένει’ μη επιτρέποντά σας να ξεπεράσετε τα όρια του εκάστοτε δόγματος.
Είναι λογικό μιας και αναφέρθηκα άνωθεν σε αυτήν την τεχνική χαλιναγώγησης.
Είναι λογικό! Αφού πέραν αυτόν των ορίων ξεκινά να ανατέλλει η αλήθεια.
Προσεύχεστε! Σε τι και σε ποιων; Στον ‘Θεό’ σας ! Δεν διαφωνώ στο ότι η προσευχή σας δίνει δύναμη. Είναι λογικό από την στιγμή που αυτό που σας βοηθά είναι η δική σας δύναμη και όχι κάποιος ‘Θεός’ η κάποια άλλη εν πάση περιπτώσει οντότητα.
Αναφέρεστε σε οράματα! Οράματα εν γένει αποστόλων, οσίων, αγίων και γενικά αντιπροσώπων του Θεού. Είναι τάχα παράξενο που ο κάθε άνθρωπος βλέπει οράματα αυτόν που πιστεύει; Δεν διαφωνώ στο ότι όντως τα βλέπει! Όπως ένας Χριστιανός θα δει την Μητέρα του Ιησού, έτσι και ο Αφρικανός ιθαγενής θα δει τον τάδε θεό η θεότητα.
Αναφέρθηκα στην δύναμη του εγκεφάλου και στην επιρροή που ασκεί στο σώμα μας χωρίς την δική μας πρωτοβουλία. Μα φαίνεται πως κανένας δεν θέλει να το καταλάβει αυτό αν και το δέχεται (;). Είναι η αυτοεξαπάτηση που προανέφερα.
Με αποκαλούν με μια σκληρή και άδικη ερμηνεία του φιλοσοφικού όρου πραγματοκράτης. Είναι όμως έτσι; Η έτσι τάχα τους βολεύει να με αποκαλούν;
Θεωρώ τον εαυτό μου πραγματοκρατη, μα… όχι με την ένια που επιμένουν να προσδίδουν οι των Θεών πιστοί η ακόλουθοι.

Ο λόγος και ο τρόπος σκέψης ενός ανθρώπου που ζει και υπάρχει, δέχεται των εαυτό του μέσα στο σύνολο της φύσης σε όλα τα επίπεδα, αρέσκετε στην θέα μιας μικρής πολύχρωμης πεταλούδας.
Ενός ανθρώπου που γράφει ποιήματα για τον λύκο και τον αμνό, για την δροσερή αστρόπεπλη νύχτα και την χρυσοκέντητη αυγή, πόσο πεζός, άχρωμος άγευστος και γκρίζος μπορεί να είναι;

Eάν υπάρχει Θεός, αφήστε τον να μιλήσει μόνος του…..''


Ο ακαμάτης γιος που επέστρεψε στο σπίτι (μετά από καυγά με τον πατέρα), διότι τον έκοψε η λόρδα….

Edited by - ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ on 18/11/2003 07:17:42Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

al_ter_ego2000
Νέο Μέλος

Greece
33 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2003, 11:02:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους al_ter_ego2000  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΦΙΛΟΙ...
ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ ΑΣΧΕΤΟ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΣΧΕΤΙΚΟ ΜΕ ΤΗΝ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΔΕΝ ΗΞΕΡΑ ΣΕ ΠΟΙΑ ΥΠΟΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΝΑ ΤΟ ΕΝΤΑΞΩ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΝΑ ΜΕ....
ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΣΑΣ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ ΚΑΘΟΛΙΚΗΣ ΚΑΙ ΟΡΘΟΔΟΞΗΣ ΕΚΚΗΣΙΑΣ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΥ;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AION
Μέλος 3ης Βαθμίδας


753 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2003, 11:33:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AION  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"<Αληθές> Το μη λήθη υποπίπτον του δικαίου" διαβάζουμε στο πρώτο λεξικό της αρχαίας ελληνικής...

Αυτός που θα γνωρίσει την α-λήθεια θα είναι αυτός που θα βγεί απο τη λήθη.Ποια λήθη?
Για εμένα μια είναι η λήθη και υπάρχει με διαφορετικό όνομα σε όλες τις θρησκείες ...
Ο Ανθρωπος στο επίπεδο αυτό που βρισκόμαστε είναι ουσία θεού σε πτωτική κατάσταση.
Πρέπει να θυμηθεί την καταγωγή του.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

no name
Νέο Μέλος

Greece
40 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2003, 15:51:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους no name  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν ξέρω αν κάποιος το έχει ήδη αναφέρει κάπου αυτό αλλά θα μου άρεσε να σας το παραθέσω..
" Κανένας άνθρωπος δεν μπορεί να αποκαλύψει σε σας τίποτε άλλο εκτός από εκείνο που βρίσκεται κιόλας μισοξύπνιο στη χαραυγή της γνώσης σας.
Ο δάσκαλος που περιδιαβάζει στη σκιά του ναού, ανάμεσα στους μαθητές του, δε δίνει από τη σοφία του αλλά μάλλον από την πίστη και την αγάπη του.
Αν είναι πραγματικά σοφός δε σας προσκαλεί να μπείτε στο σπίτι της σοφίας του αλλά μάλλον σας οδηγεί στο κατώφλι του δικού σας νου.
Ο αστρονόμος μπορεί να σας μιλήσει για τη γνώση του που έχει για το διάστημα αλλά δεν μπορεί να σας δώσει τη γνώση του.
Ο μουσικός μπορεί να σας τραγουδήσει για το ρυθμό που υπάρχει σε ολόκληρο το διάστημα αλλά δεν μπορεί να σας δώσει το αφτί που συλλαμβάνει το ρυθμό ούτε τη φωνή που τον αντιλαλεί.
Κι εκείνος που είναι έμπειρος στην επιστήμη των αριθμών μπορεί να σας πει για τα μέτρα και τα σταθμά αλλά δεν μπορεί να σας οδηγήσει στην περιοχή τους.
Γιατί το όραμα ενός ανθρώπου δεν μπορεί να δανείσει τα φτερά του στον άλλο άνθρωπο.
Και όπως καθενας από σας στέκεται μόνος στη γνώση του Θεού, έτσι πρέπει καθένας απ΄πο σας να είναι μόνος στη δικιή του γνώση και στη δική του κατανόηση.

Ο ΚΗΠΟΣ ΤΟΥ ΠΡΟΦΗΤΗ.

Που είναι η αλήθεια άραγε?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2003, 19:54:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Αγαπητέ reptilesalonica , γράφεις

quote:
Φίλε μου, η ποσότητα δεν είναι μετρήσιμη αξία της ποιότητας.

...Ας μου επιτρέψεις να μην το σχολιάσω περαιτέρω διότι κινδυνεύει το θέμα από το σύνδρομο που κυριαρχεί εκεί κάτω χαμηλά…(if u know what I mean..!!!!).

Αγαπητέ ΑΙΟΝ η λέξη Αλήθεια (άνευ –Λήθης) όπως εγώ το καταλαβαίνω, έχει σχέση με την άγνοια της θείας μας προελεύσεως και του τελικού μας σκοπού, που είναι η επάνοδος στην θεϊκή μονάδα...
Η πνευματική τελειοποίηση, δεν είναι κάτι που μπορεί να διδαχθεί, με λόγια όπως οι άλλες επιστήμες όπως μας λέει και ο "θείος" Πλάτωνας. Χρειάζεται μακρά μελέτη του θέματος και διάπλαση του εαυτού με αυτήν. Τότε, είναι σαν μία σπίθα να ξεπηδά και να ανάβει ένα φως που από εκεί και μετά είναι ικανό να αυτοσυντηρείται.
Μπορεί μόνο να «αναγεννηθεί», μέσα στην ψυχή του καθενός. Πρέπει να καλλιεργηθεί, όπως ακριβώς συμβαίνει με τις «καλές τέχνες», οι οποίες δεν είναι δυνατόν να διδαχτούν, να μεταδοθεί δηλαδή η δημιουργική ικανότητα και το ταλέντο γι' αυτές.
Είναι εφικτό να διαδεχθούν μόνο οι τεχνικοί κανόνες, η καλλιτεχνική δημιουργία εξαρτάται από τις ικανότητες του καλλιτέχνη.
Το ίδιο ακριβώς συμβαίνει και με την δημιουργία του πνευματικού ανθρώπου. Είναι δυνατόν να διδαχθεί η ατραπός προς την πνευματική εξέλιξη, η πνευματική τελειοποίηση όμως επιτυγχάνεται ατομικά όταν ο άνθρωπος είναι ώριμος πνευματικά.(Αυτός ο δρόμος όμως μάλλον είναι ιδιαίτερα μοναχικός, όπότε βαράτε βιολιτζήδες να ανάψουν τα αίματα, ούτως ή άλλως είναι μικρή η ζωή..)
Έτσι ο Apud Grebaut Papyrus Orbiney αναφέρει για την εσωτερική αντίληψη της θεότητας:

«Ο Εσωτερισμός, στην απλή και αγνή του μορφή, δεν αναφέρεται σε προσωπικό Θεό, Ως εκ τούτου, αποκαλούμεθα Άθεοι. Αλλά, στην πραγματικότητα, η Απόκρυφη φιλοσοφία, στο σύνολό της, θεμελιώνεται απολύτως στην πανταχού παρουσία του Θεού, της Απόλυτης Θεότητας. Αν και δεν είναι δυνατό σε κανένα να αντιληφθεί τί ακριβώς είναι Αυτή η Θεότητα, όντας Μία Μονάδα πολύ ιερή και επίσης ακατανόητη για τη συγκεκριμένη διάνοια, εντούτοις ολόκληρη η φιλοσοφία βασίζεται πάνω στις Θείες Δυνάμεις που αποτελούν την πηγή όλων όσων αναπνέουν και ζουν και είναι υπαρκτά. Σε κάθε αρχαία θρησκεία, το Ένα παρουσιαζόταν μέσω των πολλών. Στην Αίγυπτο και την Ινδία, στη Χαλδαία και τη Φοινίκη και τελικά στην Ελλάδα, οι ιδέες περί Θεότητας εκφραζόντουσαν από τα πολλαπλάσια του τρία, του πέντε και του επτά; Καθώς επίσης των οκτώ, των εννέα και των δώδεκα μεγάλων Θεών, οι οποίοι συμβόλιζαν τις δυνάμεις και τις κυριότητες της Μίας και Μοναδικής Θεότητας. Αυτό σχετιζόταν με την ατέλειωτη υποδιαίρεση μέσω των άτακτων και μονών αριθμών, με τους οποίους η μεταφυσική θεωρία αυτών των εθνών εξέθετε τη Θεότητά του. Έτσι ο κύκλος των Θεών περιείχε όλες τις ποιότητες και τα κατηγορήματα του Ενός Ανωτάτου και Αγνώστου; Γιατί μέσα σε αυτή τη συλλογή των θείων προσωπικοτήτων ή μάλλον των προσωποποιημένων συμβόλων, κατοικεί ο Ένας Θεός, ο Μοναδικός Θεός, εκείνος ο Θεός που, στην Ινδία, λέγεται ότι δεν έχει δεύτερο: "ω Θεέ Ανι, (ο Πνευματικός Ήλιος), βρίσκεσαι μέσα στη λάμψη των θείων προσωπικοτήτων.»


Αγαπητέ Εχέμβροτε welcome back..

«Η γνώση της άγνοιας είναι η αρχή της σοφίας»

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zezmperg
Πλήρες Μέλος

Greece
983 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2003, 21:10:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zezmperg  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

« Τον έψαξα (τον Θεό) στον Χριστιανικό σταυρό,
αλλά δεν ήταν εκεί.
Πήγα σε Ινδουιστικούς ναούς και ιερά ΤΙΠΟΤΑ.
Επισκέφτηκα την Κάαβα και την Μέκκα, δεν τον βρήκα εκεί.
Ρώτησα λογίους,
Αλλά διέφυγε των γνώσεων τους.
Τελικά, όταν κοίταξα μέσα στην καρδία μου,
Είδα ότι εκεί, και πουθενά αλλού ήταν το σπίτι του….»


Σας χαιρετώ
<<Από το βιβλίο του Μιρδάδ, η αποκάκυψη της νέας κιβωτού.>>
Του Λιβανέζου συγγραφέα Μιχαήλ Ναϊμη.

<<Ένας υπνοβάτης είναι ο άνθρωπος με την Μεγάλη Νοσταλγία ανάμεσα σ' ένα κόσμο, φαινομενικά, πολύ ξύπνιο. Σέρνεται από ένα όνειρο που οι άλλοι γύρω του ούτε βλέπουν, ούτε νιώθουν' έτσι σηκώνουν τους ώμους τους και κουτογελάνε κάτω από τα μουστάκια τους. Μα όταν ο Θεός του Φόβου ο Ταύρος που ξερνάει φωτιά και καπνο, φανεί στο προσκήνιο, τότε πέφτουν και δαγκώνουν το χώμα, ενώ ο υπνοβάτης για τον οποίο σήκωσαν τους ώμους και κουτογέλασαν κάτω απ' τα μουστάκια τους, υψώνεται με τα φτερά της Πίστης πάνω απ' αυτούς κι από τον ταύρο, θεό τους και μεταφέρεται μακριά, πάνω απ' την άλλη όχθη, στους πρόποδες του Απόκρημνου Βουνού.
Άγονη ψυχρή κι έρημη είναι η χώρα, πάνω από την οποία πετάει ο υπνοβάτης. Μα τα φτερά της Πίστης είναι δυνατά κι ο άνθρωπος συνεχίζει να πετάει.
Σκοτεινό και φαλακρό και πηγμένο στο αίμα το βουνό που στη ρίζα του προσγειώνεται. Μα η καρδιά της Πίστης είναι αδάμαστη' κι η καρδιά του ανθρώπου συνεχίζει να χτυπάει με τόλμη.
Βραχώδες και ολισθηρό και μόλις που διακρίνεται το αχνάρι που ανηφορίζει στο βουνό. Μα μεταξένιο είναι το χέρι και ακλόνητο είναι το πόδι και οξύ το μάτι της Πίστης κι ο άνθρωπος όλο και σκαρφαλώνει.
Συναντάει στο δρόμο άντρες και γυναίκες που ανεβαίνουν με κόπο το βουνό, κατά μήκος ενός πλατιού κι ομαλού δρόμου. Είναι οι άντρες και οι γυναίκες της Μικρής Νοσταλγίας που λαχταρούν να φτάσουν στην κορυφή, μα μ' ένα ανάπηρο και τυφλό οδηγό. Γιατί ο οδηγός τους είναι η πίστη τους σ' ο'τι μπορεί να δει το μάτι και ν' ακούσει το αυτί και να αισθανθεί το χέρι και να οσφρανθεί η μύτη και να γευτεί η γλώσσα. Μερικοί απ' αυτούς δεν πάνε ψηλότερα από τους αστράγαλους του βουνού, άλλοι φτάνουν ως τα γόνατα του' κι άλλοι ως τα ισχύα του' και πολύ λίγοι ως την ζώνη του. Μα όλοι γλυστρούν πίσω μαζί με τον οδηγό τους και κατρακυλάνε κάτω, χωρίς ούτε καν μιά γρήγορη ματιά να ρίξουν στην όμορφη κορυφή.>>

Υπνοβάτης= Ο αναζητητής της αλήθειας.
Πίστη= Η αγάπη και ο σεβασμός για την διαδρομή της αναζήτησης.
Βουνό= Η έσω διαδρομή.

Καλοί μου φίλοι, ετούτη πιστεύω σαν την μόνη αλήθεια, για την αλήθεια.

Και τελειώνει στο 37ο κεφάλαιο:
<< Εκείνοι που θέλουν να σπάσουν τα αγκυροβόλια τους στη Γη κι εκείνοι που θέλουν να ενοποιηθούν κι εκείνοι που λαχταρούν να νικήσουν τον εαυτό τους, ας επιβιβαστούν.
Η Κιβωτός είναι έτοιμη.
Ο Άνεμος είναι ευνοϊκός.
Η θάλασσα είναι ήρεμη....>>

Σας χαιρετώ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Darkangel_78
Πλήρες Μέλος

Egypt
1013 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2003, 23:07:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Darkangel_78  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η αλήθεια που έμαθα -αν μπορώ να ισχυριστώ ότι ΟΝΤΩΣ γνωρίζω- στα λίγα χρόνια της ζωής μου είναι ότι είμαστε όλοι ίσοι αλλά όχι ίδιοι.
Ίσοι και διαφορετικοί.Και αν γινόταν να ζητήσω μια δύναμη,είναι να κάνω τους ανθρώπους να κατανοήσουν τις λέξεις ΙΣΟΤΗΤΑ και ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΤΗΤΑ.
Λυπάμαι αν είναι κοινότυπο,αλλά δεν έχω κάτι άλλο να πω.

"Ποιό το αληθινό μέγεθος της σκιάς σου;"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

yunan
Νέο Μέλος


49 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2003, 00:02:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους yunan  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα ηθελα να προσθεσω και εγω ενα ποιημα σχετικα με τον θεο σε αυτο το ωραιο forum

Μιλαει ο Θεος :
Όποιος με ζητάει, με βρίσκει`
όποιος με βρίσκει, με γνωρίζει`
όποιος με γνωρίζει, με αγάπει`
όποιος με αγάπει, τον αγαπώ`
όποιον τον αγαπώ, τον σκοτώνω.
SINDA ALI
Μουσουλμάνος μυστικός του 9ου αιώνα


Τι καταλαβα εγω και γιατι το δειχνω και εσας;
Η αναζητησει του θεου δεν εχει παντα ως αποτελεσμα να τον βρεις και μαζι με αυτον και την σωτηρια σου

1.61803398874989484820458683436564...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

reptilesalonica
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1849 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2003, 05:23:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους reptilesalonica  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το σχόλιό σου ΑΙΟΝ με έβαλε σε σκέψεις...
quote:
Αυτός που θα γνωρίσει την α-λήθεια θα είναι αυτός που θα βγεί απο τη λήθη.Ποια λήθη?
Για εμένα μια είναι η λήθη και υπάρχει με διαφορετικό όνομα σε όλες τις θρησκείες ...
Ο Ανθρωπος στο επίπεδο αυτό που βρισκόμαστε είναι ουσία θεού σε πτωτική κατάσταση.
Πρέπει να θυμηθεί την καταγωγή του.

...
Στα αρχαία σκοπός σημαίνει τέλος. Ποιός είναι ουσιαστικά ο σκοπός του ανθρώπου αν ο σκοπός σημαίνει τέλος? (η αλήθεια).
Μήπως ο Λιαντίνης κάτι γνώριζε επ' αυτού παραπάνω και συνάντησε το "σκοπό" της ζωής του με την ύστατη πράξη επι του νήματος της ζωής του?
Μήπως η (υπέρτατη) αλήθεια-σκοπός-τέλος, θα αποκαλυφθεί σε αυτόν που θα καταφέρει την ψυχική αναγέννηση πριν το φυσικό-υλικό θάνατο του σώματος?
Και αν μου επιτρέπεις φίλε Πλωτίνε να προχωρήσω την κουβέντα στο "Πώς θα καταφέρει κάποιος κάτι τέτοιο?"

~Γρηγόρης~
Once you were wild, don't let them tame youΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2003, 07:57:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

"<Αληθές> Το μη λήθη υποπίπτον του δικαίου" διαβάζουμε στο πρώτο λεξικό της αρχαίας ελληνικής...

Αυτός που θα γνωρίσει την α-λήθεια θα είναι αυτός που θα βγεί απο τη λήθη.Ποια λήθη?
Για εμένα μια είναι η λήθη και υπάρχει με διαφορετικό όνομα σε όλες τις θρησκείες ...
Ο Ανθρωπος στο επίπεδο αυτό που βρισκόμαστε είναι ουσία θεού σε πτωτική κατάσταση.
Πρέπει να θυμηθεί την καταγωγή του.




.."ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ
..Ο ΛΟΓΟΣ....
...ΤΟ ΦΩΣ
ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ...
ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ...
ΣΤΑΥΡΩΣΤΕ ΜΕ(ναι ξανα!μα...θα θυμαμαι...παλι...)"

The Jewel in the Lotus

(αγαπητε Πλωτινε ...η σιωπη σ'εφερε σε τουτη την αναρρωτηση....;
εν το παν:
http://esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=2362
μα βαλανε ολοι επιλογο...
"ερμαφροδιτος νους" ...
μετα απο πολλες σελιδες...μαειχες πει πως θα ειναι ματαιο...
http://esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=1163&whichpage=11&ARCHIVE=

καλλιο αργα παρα ποτε θα πω...
δε θελω απαντηση σου /ουτε να χαλασω τη ροη μεσα απο μια παρενθεση/
απλα θα ακολουθησω σιωπηλα +τις χιλιαδες λεξεις σας...
-Αιον σ'ευχαριστω.-

*Ο ΓΚΙΜΠΡΑΝ ΕΙΧΕ ΔΙΚΙΟ.)

Edited by - ΑΤΜΑ on 19/11/2003 08:22:24Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2003, 19:19:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή ΑΤΜΑ η σιωπή είναι χρυσός λένε.. Κάποιος είπε επίσης

"Ο χρόνος είναι ο καλύτερος δάσκαλος, δυστυχώς όμως σκοτώνει όλους τους μαθητές του..."

Αγαπητέ reptilesalonica δεν ξέρω ποιος ήταν ο σκοπός του Λιαντίνη ξέρω όμως αυτό που είχε πει:

«Όποιος πιστεύει στο Θεό έχει μέσα του ένα νεκρό Θεό. Όποιος δεν πιστεύει στο Θεό έχει μέσα του ένα νεκρό άνθρωπο...»

Τι εννοούσε άραγε..?

Ο σκοπός του ανθρώπου είναι η τόσο η προσωπική εξέλιξη, όσο και η κληρονομιά που θα αφήσουμε στους επόμενους.

Ρωτάς επίσης

quote:
Μήπως η (υπέρτατη) αλήθεια-σκοπός-τέλος, θα αποκαλυφθεί σε αυτόν που θα καταφέρει την ψυχική αναγέννηση πριν το φυσικό-υλικό θάνατο του σώματος?

Τον Πλωτίνο, ρωτάς και ο Πλωτίνος ο original θα απαντήσει:

" Πολλάκις αφυπνισθείς από την κατάσταση στην οποία βρισκόμουν μέσα στο σώμα μου και εισελθών στον ίδιο τον αυτόν μου, αποξενώνομαι από κάθε τι άλλο. Μέσα στο εσώτερο είναι μου βλέπω μία θαυμάσια ομορφιά, που με πείθει για την υπέροχη μοίρα που με αναμένει. Η δραστηριότητα του πνεύματος μου βρίσκεται στο ύψιστο σημείο. Είναι ένα με τον Θεό, εδράζομαι σε αυτόν ευρισκόμενος υπεράνω κάθε νοητου. Έπειτα όμως, από την ανάπαυση μου σε αυτόν, αφού κατεβώ στον χώρο του λογισμού και η ψυχή μου επανεισέλθει στο σώμα, απορώ πως "πότε και νύν" ήταν δυνατόν να κατέλθω, και πως η ψυχή μπορούσε να εισέλθει στο σώμα, αφού είναι αυτή που μου αποκαλύφθηκε (κατά την έκσταση μου) "


«Η γνώση της άγνοιας είναι η αρχή της σοφίας»

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
fokaias
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
170 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2003, 01:02:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους fokaias  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αγαπητέ reptilesalonica δεν ξέρω ποιος ήταν ο σκοπός του Λιαντίνη ξέρω όμως αυτό που είχε πει:

«Όποιος πιστεύει στο Θεό έχει μέσα του ένα νεκρό Θεό. Όποιος δεν πιστεύει στο Θεό έχει μέσα του ένα νεκρό άνθρωπο...»

Τι εννοούσε άραγε..?


Πιστεύω ότι εννοούσε ότι και ο Σωκράτης λέγοντας
ένα πράγμα γνωρίζω ότι δεν γνωρίζω τίποτα

Η άγνοια για τη θεϊκή ή μη υπόσταση του ανθρώπου είναι η μόνη αλήθεια.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

reptilesalonica
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1849 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2003, 03:51:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους reptilesalonica  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πλωτίνε (esoteriκέ και original) λοιπόν,
...είμαστε έμβια όντα σε ημιενεργή κατάσταση συνειδήσεως.
Έχουμε την ικανότητα και δυνατότητα να ολοκληρωθούμε ώς όντα, τα οποία κατά τη γέννησή τους, φέρουν τον κώδικα του Μεγάλου Πνεύματος (αυτού δηλαδή που αποτελούν κομμάτι).
Ας επιμείνω στη συνέχιση της κουβέντας αν μου επιτρέπετε λοιπόν.
Πως θα επιτύχουμε το σκοπό μας? Πως θα φτάσουμε στο τέλος της τωρινής πορείας δηλαδή?
Είμαστε σε μια παράλληλο και ζούμε ως κάποια μορφή ενέργειας.
Πως θα μεταπηδήσουμε σε άλλη παράλληλο ώστε να αγγίξουμε το σκοπό μας ομαλά, δίχως άσκοπες ταρακουνήσεις της αυτής ταύτης ενέργειας -οι οποίες μπορεί να αποβούν μοιραίες? (κόλαση?, άδης?, πλήρης ασυνειδησία?)

~Γρηγόρης~
Once you were wild, don't let them tame youΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AION
Μέλος 3ης Βαθμίδας


753 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2003, 09:25:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AION  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
α εσύ το "χοντραίνεις" πολύ τώρα...
Δύσκολο να συζητάς τέτοια πράγματα απο το internet.
Eγώ θα καταθέσω τους δύο τομείς που δουλεύω πολύ αυτόν τον καιρό,αλλά μην μου ζητάς να προβώ σε πάρα πολλές αναλύσεις...
Πρώτον (κατα τη γνώμη μου πάντα) θα πρέπει ο Άνθρωπος να παραδεχτεί την πνευματική του φύση και την πτωτική του κατάσταση. Θα πρέπει να αλλάξει "αντίληψη" (σαν να λέμε να ξεχάσει αυτά που ήξερε). Θα πρέπει να ξεφύγει απο τις δεσμεύσεις που του προκαλούν οι αισθήσεις και να προεκτείνει την αντίληψη του στο άπειρο ...πρόσεξε ...ά-πειρο.
Με λίγα λόγια...πρέπει να μπεί σε κατάσταση "μαθητείας" με τον ίδιο του τον Εαυτο στη θέση του Δάσκαλου και του μαθητή.
Δεύτερο και σχετικό με την "παραλληλότητα" που ανέφερες.
Εχουμε συνηθήσει να κοινούμαστε στα πάντα "περιμετρικά", έτσι δεν είναι ? Ο Νούς μας έναι μαθημένος να γυρνάει γύρω απο την ουσία των πραγμάτων και να κάνει αλεπάλληλους κύκλους.
Τι θα γίνει όμως αν ισοροπήσουμε σε ένα σημείο και απλά προεκτείνουμε την περίμετρο του "πυρήνα" μας ? Θα μπούμε στην μέγιστη ταχύτητα...αυτή της ακινησίας ?
Θα έμαθες πιστεύω οτι πρόσφατα οι επιστήμονες ανακάλυψαν οτι άτομα που κινήθηκαν στην ταχύτητα του φωτός "παρουσιαζόντουσαν στατικά" σε δύο σημεία ταυτόχρονα.
Σαν να λέμε...η Πανταχού παρουσία δεν ακούγεται ?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2003, 22:18:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Reptilesalonica κάθε πράγμα στον καιρό του…Προφανώς η ανθρωπότητα ως σύνολο, έχει ακόμη δρόμο να διανύσει για να φτάσουμε στο τέλος της τωρινής πορείας όπως χαρακτηριστικά αναφέρεις.

Αγαπητέ ΑΙΟΝ για εξήγησε μας λίγο αυτό που αναφέρεις


quote:
πρόσεξε ...ά-πειρο.

«Η γνώση της άγνοιας είναι η αρχή της σοφίας»

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ελεύθερος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


537 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2003, 23:37:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ελεύθερος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Θα έμαθες πιστεύω οτι πρόσφατα οι επιστήμονες ανακάλυψαν οτι άτομα που κινήθηκαν στην ταχύτητα του φωτός "παρουσιαζόντουσαν στατικά" σε δύο σημεία ταυτόχρονα.

Μα είναι δυνατόν αυτό; Μήπως εννοείς υποατομικά σωματίδια; Νομίζω ότι τα άτομα είναι μεν μικρά για την ανθρώπινη επιστήμη, αλλά πολύ μεγάλα για να πιάσουν την ταχύτητα του φωτός. Θα είχαν καταστροφικές συνέπειες στο χώρο. Μπορείς να μου δώσεις περισσότερες λεπτομέρειες φίλε ΑΙΟΝ; Κάποιο link;

Με συγχωρείτε για το εκτός θέματος σχόλιο. Παρακαλώ συνεχίστε την πολύ ενδιαφέρουσα συζήτηση. Την παρακολουθώ.

Ελεύθερος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2003, 18:50:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πού είσαι εσύ Ελεύθερε? Πραγματικά σε είχα στο μυαλό μου, όταν άρχιζα αυτό το θέμα...

«Η γνώση της άγνοιας είναι η αρχή της σοφίας»

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 4 Σελίδες:
  1  2  3  4
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1708984
Maintained by Digital Alchemy