ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΑ ΑΣΤΡΑ =-.
 Ήταν η αρχαιοελληνική θρησκεία αστρολατρική?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
zargeas
Νέο Μέλος

Greece
36 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2002, 23:29:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zargeas  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος zargeas  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος zargeas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Mipos i ax.Elliniki 8riskia itan astrolatriki kai oxi paganistiki? Mipos itan Astrolatria? Mipos gi afto oi 8eoi kanan tous iroes Astra otan aftou pe8enan? Mipos gi afto kanan tis perisoteres teletes tous to bradi? Mipos me parapliroforisan otan mou ipan oti kanan kirios teletes to bradi me enastro ourano? Mipos gi afto ixan anaptiksi tin Astronomia kai tin Astrologia? Mipos gi afto oi planites exoun onomata ellinon 8eon kai titanon?
8a mporousate na mou lisete oles aftes tin apories?
Mipos zitao polla alla rotao liga?
Sas xairetw me ektimisi kai sebasmo,

zargeas

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2002, 04:03:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καταρχάς φίλε μου Ζαγρέα μια παράκληση: Αν σου είναι εύκολο, γράφε με τους ΥΠΕΡΟΧΟΥΣ Ελληνικούς χαρακτήρες... με ταλαιπορούν όλα αυτά τα λατινοχαρακτηρισμένα Ελληνικά!!!

Τώρα, παρακολουθώντας τη σκέψη σου, θα σου "δώσω" δύο ερμηνείες απο το Θεοσοφικό Γλωσσάρι της Ε.Π.Μπλαβάτσκυ που πιστεύω θα σου λύσουν ΚΑΙ αυτές τις απορίες, αλλά ΚΑΙ εκείνες που δεν πρόλαβες να μας παραθέσεις!!!
Και για αρχή ας δούμε τι είναι αυτό που αποκαλείς ΠΑΓΑΝΙΣΜΟ & ΠΑΓΑΝΙΣΤΗ κατεπέκταση.
Δε σημαίνει ΤΙΠΟΤΑ πιό απλό, απο αυτόν που ΖΕΙ στα δάση και στην εξοχή. Αυτός ήταν λοιπόν απομακρυσμένος απο τη πόλη και τους ναούς της και άρα δεν γνώριζε την ΕΚΑΣΤΟΤΕ κρατούσα θρησκεία, μαζί με τους θεούς της, και τις τελετουργίες της. Μια συνόνυμη λέξη είναι το αγγλικό Heathen (ΕΘΝΙΚΟΣ)... Φυσικά με την ΑΛΟΙΩΣΗ του χρόνου και την "επέμβαση" του αθρώπινου νού, κατέληξαν ΚΑΙ οι δύο λέξεις να έχουν σήμερα την έννοια ΕΙΔΩΛΟΛΑΤΡΗΣ, την οποία προσωπικά εγώ την αποδέχομαι με την ΟΡΘΗ ΕΝΝΟΙΑ και όχι έτσι όπως την χρησημοποιούν σήμερα οι διάφοροι "αμπελοφιλόσοφοι".
Κατεπέκταση και οι διάφοροι ΠΑΓΑΝΙΣΤΙΚΟΙ ΘΕΟΙ, ήταν μια αφηρημένη δυνατότητα, μια αρετή ή μια ιδιότητα της ΦΥΣΗΣ (της εξοχής, του δάσους που ζούσαν οι ΠΑΓΑΝΙΣΤΕΣ).
ΑΡΑ.... σε καμία περίπτωση δεν ήταν οι ΠΑΓΑΝΙΣΤΙΚΟΙ ΘΕΟΙ, "είδωλα" που λάτρευαν ώς ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ οι ΠΑΓΑΝΙΣΤΕΣ!!!

Φαντάζομαι λοιπόν, πώς ΚΑΙ ΤΑ ΑΣΤΡΑ ή ορθότεραο ΕΝΑΣΤΡΟΣ ΟΥΡΑΝΟΣ, ήταν ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ αντικείμενο λατρείας των ΠΑΓΑΝΙΣΤΩΝ. Ολων των ΠΑΓΑΝΙΣΤΩΝ και όχι των ΑΡΧΑΙΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ μόνο. Μια προσεκτική ματιά μέσα στο θρησκευτικοϊστορικό ταξίδι της ανθρωπότητας, θα επιβεβαιώση τα λεγόμενά μου...

Τώρα για την αστρολογία και την πολύ μεταγενέστερη αστρονομία, αυτές ήταν ΕΠΙΣΤΗΜΕΣ και όχι θρησκείες. Μη σε μπερδεύει το γεγονός ότι στις ιερατικές τάξεις (που έχουν να κάνουν με τη θρησκεία φυσικά), υπήρχε ένας βαθμός μύησης που λεγόταν ΑΣΤΡΟΝΟΜΟΣ... (αναφέρομαι σε άλλο αρθρο πιό αναλυτικά για το θέμα αυτό)

Κέλσος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΝΤΙΝΟΟΣ
Νέο Μέλος

Greece
14 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2002, 10:18:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΝΤΙΝΟΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
KAT'ARXHN TA XERETISMATA MOU.

DEN 3ERW ALLA EXW THN ES8HSH OTI SE LIGO KAIRO 8A GINW APO TOUS PIO ANTIPA8ITIKOUS STO FORUM!!!
LOIPON...DEN EXW NA PROS8ESW KATI.
AUTO POU APLA H8ELA NA ANAFERW MPENONTAS SE AUTH TH SYZHTHSH EINAI ENA BIBLIO POU EPESE PROSFATA STA XERIA MOU TO OPOIO EINAI APOTELESMA ERGASIAS KAPOIWN MELETITWN TWN ARXAIWN ELLINIKWN KEIMENWN.
SE AUTO TO BIBLIO LOIPON GINETE ANALYSH TOY ASTRIKOY XARTH THS PERIODOU POU GRAFTIKE H ILIADA KAI PAROUSIAZEI THN SYNGRAFH THS SE SXESH ME TIS KINHSEIS TWN ASTERIOWN.
MPOREI NA EINAI TYXAIO?


*COGITO ERGO SUM*

ΑΝΤΙΝΟΟΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2002, 05:52:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Αντίνοε, γιατί λές ότι θα γίνεις "αντιπαθητικός";;;
Τι το "κακό" έχεις στο νού σου φίλε μου;;;
Περί του βιβλίου, ναι και εγώ το έχω υπόψιν μου και σε συνδιασμό με ένα άλλο βιβλίο που προσπαθεί να εκδόσει ένας πολύ καλός μου φίλος σε σχέση με την ΟΜΗΡΙΚΗ ΜΥΗΣΗ, πραγματικά έχεις άλλη "εικόνα" ΚΑΙ για την Ιλιάδα, αλλά προπαντώς για την Οδύσσεια...

Κέλσος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΣΙΣΙΦΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
278 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2002, 20:48:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΣΙΣΙΦΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΜΙΠΩΣ ΚΟΙΤΑΜΕ ΤΟ ΔΕΝΤΡΟ ΚΑΙ ΧΑΝΟΥΜΕ ΤΟ ΔΑΣΟΣ.ΕΓΩ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΟΙ ΑΡΧΑΙΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΑΣΤΡΟΛΑΤΡΕΣ ΟΣΟ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΕΙ Ο ΦΙΛΟΣ zargeas ΤΟΥΣ ΕΚΑΝΑΝ ΑΣΤΕΡΙΣΜΟΥΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟΒΛΕΠΟΥΝ ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΝ ΕΧΟΥΝ ΣΑΝ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ.ΟΙ ΑΡΧΑΙΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΜΕΛΕΤΟΥΣΑΝ ΤΑ ΑΣΤΡΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΙΕΥΚΟΛΙΝΣΗ ΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΕΙΧΑΝ ΔΩΣΕΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΟΝΟΜΑΣΙΕΣ.ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΒΕΒΑΙΑ ΚΑΠΟΙΟΙ ΚΟΜΠΟΓΙΑΝΙΤΕΣ ΘΕΛΗΣΑΝ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΕΠΙΣΤΙΜΗ ΓΙΑ ΔΙΚΟ ΤΟΥ ΧΡΗΜΑΤΙΚΟ ΟΦΕΛΟΣ.ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΑ ΟΝΟΜΑΤΑ ΤΩΝ ΠΛΑΝΗΤΩΝ ΔΩΘΗΚΑΝ ΜΕΤΑΓΕΝΕΣΤΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΕΣ.

ADMINΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2002, 00:20:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαιρετώ το φίλο Σίσιφο και τον καλοσορίζω στη παρέα μας...
Φίλε μου, θα ήθελα μονάχα να "ακούσω" (σχήμα λόγου) πως φτάνεις σε αυτό το συμπέρασμα...
Θα ήθελα μερικά.... "στοιχεία", γιατί καλό είναι να πιστεύουμε κάτι... αλλά καλύτερο ακόμα είναι να έχουμε και στοιχεία για να υποστηρίξουμε τα όποια πιστεύω μας!
Παραθέτωντας φίλε μου στοιχεία, διευκολήνεις και εμάς στο να ανακαλύψουμε πράγματα που πιθανά να μας έχουν ξεφύγει απο την σκέψη μας.....

Κέλσος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΣΙΣΙΦΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
278 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2002, 15:10:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΣΙΣΙΦΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΣΤΗΝ ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΠΙΣΤΗ (ΑΠΟ ΟΣΟ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΕΧΩ ΔΙΑΩΑΣΕΙ) ΔΕΝ ΕΧΩ ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΙ ΠΟΥΘΕΝΑ ΝΑ ΛΑΤΡΕΥΟΥΝ ΤΑ ΑΣΤΡΑ Η ΤΟΥΣ ΑΣΤΕΡΙΣΜΟΥΣ.ΠΙΣΤΕΥΑΝ ΣΤΟΥΣ 12 ΘΕΟΥΣ ΤΟΥ ΟΛΥΜΠΟΥ,ΟΠΩΣ ΕΧΩ ΠΕΙ ΤΑ ΑΣΤΡΑ ΤΑ ΜΕΛΕΤΟΥΣΑΝ ΔΕΝ ΤΑ ΛΑΤΡΕΥΑΝ.ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΑΡΘΡΟ ΕΝΟΣ ΣΟΒΑΡΟΥ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟΥ (Ο ΤΙΤΛΟΣ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΜΟΥ ΔΙΑΦΕΥΓΗ) ΔΙΑΒΑΣΑ ΠΩΣ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΠΙΣΤΕΥΑΝ ΜΟΝΟ ΣΤΟΝ ΔΙΑ ΚΑΙ ΛΑΤΡΕΥΑΝ ΤΙΣ ΥΠΟΛΟΙΠΕΣ 11 ΥΠΟΣΤΑΣΕΙΣ ΤΟΥ, ΔΗΛΑΔΗ ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ ΘΕΟΙ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΕΣ ΠΡΟΒΟΛΕΣ ΤΟΥ ΔΙΑ.ΣΕ ΟΣΟ ΚΕΙΜΕΝΑ ΠΕΡΙ ΑΡΧΑΙΑΣ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑΣ ΚΑΙ ΘΕΟΓΟΝΙΑΣ ΠΟΥ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΠΟΥΘΕΝΑ ΝΑ ΛΑΤΡΕΥΟΥΝ ΤΑ ΑΣΤΡΑ.

ADMINΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2002, 22:54:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να που με τη συζήτηση, όλο και κάτι βγαίνει στην επιφάνεια!!!
ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ, η 'Ελληνες ΗΤΑΝ, ΕΙΝΑΙ & (μάλλον) ΘΑ ΠΑΡΑΜΕΙΝΟΥΝ ΜΟΝΟΘΕΪΣΤΕΣ....

Τώρα μιαν ακόμα ερώτηση φίλε μου Σίσιφε...
Πώς ορίζεις εσύ τη "λατρεία";;;

Κέλσος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΣΙΣΙΦΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
278 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2002, 21:10:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΣΙΣΙΦΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΙΑ ΜΕΝΑ Η ΛΑΤΡΕΙΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΕΡΙΟΡΙΣΤΕΙ ΜΕΣΑ ΣΤΑ ΣΤΕΝΑ ΟΡΙΑ ΕΝΟΣ ΟΡΙΣΜΟΥ.Η ΛΑΤΡΕΙΑ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΡΟΠΟΣ ΖΩΗΣ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟΝ ΑΛΛΟΝ ΑΠΛΑ ΕΝΑΣ ΑΚΑΤΑΝΟΗΤΟΣ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΣΗΜΑΣΙΑ ΟΡΟΣ.ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ Η ΛΑΤΡΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΟΡΙΖΕΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥ

ADMINΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

cinderella
Μέλος 1ης Βαθμίδας


96 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2002, 11:28:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους cinderella  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος cinderella  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος cinderella  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
χμμμμμ...αραγε να εχει καμια σχεση με το θεμα μας ο αρχαιος υπολογιστης που βρεθηκε? (η υπολογιστης των αντικυθηρων)
οι συνχρονοι επιστημονες παντως εκαναν 25 χρονια να καταλαβουν πως λειτουργει και το λογο που κατασκευαστηκε !!!
Αποτελειται απο 30 διαφορετικα γραναζια (με διαμετρους απο 132 ως 9 χιλιοστα) εκκεντρα τοποθετημενα, που υπολογιζαν την πορεια του ηλιου, την πορεια και τισ φασεις τησ σεληνης και των πλανητων στο ζωδιακο κυκλο.
Σε καποια επιγραφη πανω σε μια πλακα του μηχανισμου γραφεται το εξης

...το βράδυ
Οι Υάδες δύουν το βράδυ
Ο Ταύρος αρχίζει ν' ανατέλλει
Η Λύρα (Βέγας) ανατέλλει το βράδυ
Οι Πλειάδες ανατέλλουν το πρωί
Οι Υάδες ανατέλλουν το πρωί
Οι Δίδυμοι αρχίζουν ν' ανατέλλουν
Ο Αετός (Αλτάιρ) ανατέλλει το βράδυ
Ο Αρκτούρος δύει το πρωί

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΣΙΣΙΦΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
278 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2002, 18:27:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΣΙΣΙΦΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΟΠΑ ΤΙ ΒΛΕΠΟΥΝ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΟΥ ΕΝΑ ΠΑΛΙΟ ΘΕΜΑ;
ΛΟΙΠΟΝ ΦΙΛΗ ΣΤΑΧΤΟΜΠΟΥΤΑ ΑΥΤΟ ΔΗΛΩΝΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΠΕΙ ΚΑΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΟΤΙ ΟΙ ΑΡΧΑΙΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΑΣΤΡΟΛΑΤΡΕΣ ΑΛΛΑ ΜΕΛΕΤΗΤΕΣ ΤΗΣ ΦΥΣΗΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΠΕΡΙΕΒΑΛΕ.

DREAMWALKER
"ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΚΑΤΙ ΚΡΥΣΤΑΛΙΝΕΣ ΚΑΡΔΙΕΣ ΚΑΤΙ ΚΑΡΔΙΕΣ ΚΑΘΡΕΠΤΕΣ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

cinderella
Μέλος 1ης Βαθμίδας


96 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2002, 18:58:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους cinderella  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος cinderella  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος cinderella  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συμφωνω Φιλε Σισιφε αν και δεν εχω εμβαθυνει στο θεμα...
αλλα ενα στοιχειο που με κανει να μην πιστευω στο οτι ηταν λατρες των αστρων ειναι το οτι ο ΤΑΛΩΣ σε αναπαραστασεις "πεταει" αστρα και φεγγαρια κατα των εχθρων...
αν "λατρευαν" τα αστρα τοτε δεν νομιζω οτι θα τα "χρησιμοποιουσαν" με αυτον τον τροπο...εκτος κι αν ειναι καποιος συμβολισμος...
Π.χ. να συμβολιζει τη βοηθεια που λαμβαναν απο τα αστρα εναντια στους εχθρους τους...η τηγνωση της κατασκευης τοθ ΤΑΛΩΣ ισως να την ωφειλαν στους "ξενους θεους" που προερχονταν απο τα αστρα...σαν πολυ δεν παρασυρθηκα???

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2002, 00:10:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι μου καλησπέρα...
Σίσιφε, τι σημαίνει για σένα ότι "λάτρευαν τη φύση";;;
Για σένα Σταχτομπούτα, τι σημένει το παραπάνω;;;

Κέλσος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

cinderella
Μέλος 1ης Βαθμίδας


96 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2002, 13:49:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους cinderella  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος cinderella  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος cinderella  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε Κελσο,
πρωτα απο ολα το οτι ειχαν φτιαξει τοσο περιπλοκο μηχανισμο για να μελετουν την κινηση των αστρων σημενει βεβαια οτι ειχε μεγαλη σημασια για τους αρχαιους μας προγονους κ αυτο κατι πρεπει να μας διχνει...
αλλα αραγε πρεπει να μας διξει οτι ΛΑΤΡΕΥΑΝ τα αστρα?
οταν λεμε λατρευαν εγω καταλαβαινω οτι εννοουμε αν τα ειχαν σαν θεους...γιατι αν το ερωτημα ειναι αν τα λατρευαν με αλλο τροπο (π.χ. με την εννοια της αγαπης) αυτο ειναι φυσικο για μενα...γιατι καθε τι το οποιο εχει μεγαλη σημασια..και το μελετας πρεπει να το πλησιασεις με αγαπη αν θελεις να το κατανοησεις βαθυτερα και συνεπως να το μελετησεις...
Απο κει και περα ομως το οτι καποιες παραστασεις διχνουν τον Ταλω να τα "εκσφεδονιζει" στους εχθρους...αυτο ναι μεν μεκανει να σκεφτομαι
οτι μπορει να εννοειται οτι με τη βοηθεια των αστρων-θεων νικουσε τους εχθρους...αλλα απο την αλλη κατι δεν μου κολαει καλα σαυτο το συμπερασμα...γιατι μου θυμιζει λιθοβολισμο...
λιθοβολισμο χρησιμοποιωντας αντι "πετρες", τους Θεους-αστρα??? Πιστευω οτι οι αρχαιοι με το σεβασμο που ειχαν απεναντι στους Θεους τους, θα εβρισκαν εναν καλυτερο τροπο αν ηθελαν να δειξουν τη βοηθεια των Θεων-αστρων...δεν νομιζεις?
Με σεβασμο
cinderella

Edited by - cinderella on 22/09/2002 14:52:00Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

cinderella
Μέλος 1ης Βαθμίδας


96 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2002, 16:09:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους cinderella  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος cinderella  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος cinderella  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε Κελσο,
οσων αφορα το οτι "λατρευαν τη φυση"...για μενα σημαινει οτι λατρευαν τα πνευματα της φυσης...η μαλλον τα καλα εκ των πνευματων της φυσης γιατι εχω διαβασει οτι υπαρχουν και κακα πνευματα αναμεσα σ αυτα
που ολες οι θρησκειες τα αναγνωριζαν σαν δαιμονες και πολλες φορες μεταμφιεσμενους σε καλα πνευματα.
Παντως το θεμα ειναι κατα τη γνωμη μου, οτι ηξεραν πως πρεπει να βρισκονται σε εναρμονιση με τη φυση και να τη σεβονται απο καθε αποψη.
Ενω εμεις σημερα βρισκομαστε μακρια απο ολα αυτα...και αν τολμησει κανεις να πει οτι πιστευει πως υπαρχουν διαφορες οντοτητες της φυσης π.χ. ξωτικα και νεραιδες...θα τον παρουν για τρελλο...
κι ομως πιστευω οτι σε περιοχες του πλανητη οπου οι ανθρωποι πιστευουν σ αυτα..και τα σεβονται...εκει ειναι που κανουν αυτες οι οντοτητες την εμφανιση τους...
μαλλον ξεφυγα λιγο απο το θεμα αλλα πολυ θαθελα να σας πω το συγκεκριμενο παραδειγμα...
σε μερη της Ιρλανδιας καποιος οταν περασει απο γεφυρα στην οποια βρισκεται ανθισμενο το φυτο "bluebell" (το οποιο θεωρειται προαγγελος θανατου) πρεπει να σταματησει και να χαιρετησει...δηλαδη να πει ενα "hello"...γιατι αλλιως οι νεραιδες θα θυμωσουν και θα τον θανατωσουν...πως σας φαινεται οτι ολοι μα ολοι εκει αυτο κανουν οντως???

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΣΙΣΙΦΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
278 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2002, 20:52:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΣΙΣΙΦΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ ΚΕΛΣΟ ΔΕΝ ΕΙΠΑ ΛΑΤΡΕΥΑΝ


quote:

.....ΟΙ ΑΡΧΑΙΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΑΣΤΡΟΛΑΤΡΕΣ ΑΛΛΑ ΜΕΛΕΤΗΤΕΣ ΤΗΣ ΦΥΣΗΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΠΕΡΙΕΒΑΛΕ.



DREAMWALKER
"ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΚΑΤΙ ΚΡΥΣΤΑΛΙΝΕΣ ΚΑΡΔΙΕΣ ΚΑΤΙ ΚΑΡΔΙΕΣ ΚΑΘΡΕΠΤΕΣ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
9.399414E-02
Maintained by Digital Alchemy