ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ΤΙ ΕΣΤΙ....... ΛΙΛΙΘ?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 3
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
osiris_myth
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
229 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2003, 00:18:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους osiris_myth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΜΕ ΑΦΟΡΜΗ ΕΝΑ ΨΕΥΔΟΝΥΜΟ ΠΟΥ ΕΙΔΑ ΘΕΛΩ ΑΝ ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙ ΤΙ ΕΣΤΙ ΑΥΤΗ Η ΛΕΞΗ? ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΥΕΙ ΚΑΤΙ?

Sonap
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
79 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2003, 00:23:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sonap  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τι να σου πω δεν ξέρω..κι εγώ έχω αυτή την απορία..για να δούμε τι θα πουν και οι άλλοι

"Την ώρα της δυστυχίας μην απελπίζεσαι..σκέψου πως από μαύρα σύννεφα , πέφτει κρυστάλινη βροχή"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Smart Alex-
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
85 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2003, 00:26:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Smart Alex-  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νομίζω ο καταλληλότερος/η για να απαντήσει, ειναι ο κάτοχος/η του nickname.

Victory or ValhallaΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Stavros_Η
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Cuba
177 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2003, 00:28:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Stavros_Η  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σύμφωνα με την εβραική μυθολογία (αν δεν κάνω λάθος) η Λιλίθ ήταν η πρώτη γυναίκα του Αδάμ, πριν απο την Έυα.
Δεν ξέρω πολλές λεπτομέρειες αλλά κάποια στιγμή έφυγε απο τον Αδάμ και έγινε η γυναίκα του Σατανά.

Αυτά τα ολίγα ξέρω ...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2003, 00:33:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=722

aum

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

osiris_myth
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
229 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2003, 01:08:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους osiris_myth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ATMA ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΗΓΗ ΗΤΑΝ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΣΑ ΚΑΙ ΑΚΡΩΣ ΚΑΤΑΤΟΠΗΣΤΙΚΗ ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ. ΕΙΔΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΛΕΥΡΑ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΔΕΝ ΕΓΝΩΡΙΖΑ ΚΑΘΟΛΟΥ [ΠΕΡΙ ΕΒΡΑΙΚΗΣ ΜΥΘΟΛΟΓΙΑΣ]. ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΟΜΩΣ ΝΑ ΔΩΣΩ ΚΑΙ ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΔΙΑΣΤΑΣΗ / ΑΠΟΨΗ ΕΠΙ ΤΟΥ ΟΡΟΥ "ΛΙΛΙΘ" ΑΠΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΣΧΟΛΙΑΣΤΕΙ ΚΙ ΑΥΤΟ. ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΙΑ ΠΕΡΙΡΕΟΥΣΑ ΣΥΖΥΤΗΣΗ ΠΕΡΙ ΕΝΟΣ ΠΑΝΑΡΧΑΙΟΥ ΚΑΙ ΔΙΑΧΡΟΝΙΚΟΥ ΠΟΛΕΜΟΥ ΤΟΣΟ ΑΣΤΡΙΚΟΥ ΟΣΟ ΚΑΙ ΕΠΙ ΤΗΣ ΓΗΣ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΤΟΥΣ ΕΛΛΑΝΙΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΚΡΟΝΙΟΥΣ-ΣΙΩΝΙΣΤΑΣ. ΛΕΓΕΤΑΙ ΟΤΙ ΤΟΣΟ Η ΑΡΓΟΝΑΥΤΙΚΗ ΕΚΣΤΡΑΤΕΙΑ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΠΟΛΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΑ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΜΥΘΟΛΟΓΙΑΣ ΕΧΟΥΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΜΕ ΤΗ ΜΑΧΗ ΑΥΤΗ [ΑΛΛΑ ΣΕ ΑΛΛΑ "ΕΠΙΠΕΔΑ"]. ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΜΑΚΡΥΓΟΡΩ, ΚΑΠΟΙΟΙ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΤΟ ΘΕΜΑ, ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΕΝΔΕΙΞΕΙΣ ΛΕΓΕΤΑΙ ΟΤΙ ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΑΝΤΙΠΑΛΕΣ ΠΛΕΥΡΕΣ ΕΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΣΚΑΦΗ ΠΟΥ ΕΠΟΠΤΕΥΟΥ ΓΥΡΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΓΗ ΚΑΙ ΟΤΙ ΤΗΝ ΚΑΤΑΛΛΗΛΗ ΩΡΑ ΘΑ ΕΠΕΜΒΟΥΝ.....ΜΕ ΔΕΔΟΜΕΝΟ ΟΤΙ ΟΙ ΕΒΡΑΙΟΙ ΟΛΗ ΤΟΥΣ ΤΗΝ ΜΥΘΟΛΟΓΙΑ-ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΗΝ ΕΧΟΥΝ ΒΑΣΙΣΕΙ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΜΥΘΟΛΟΓΙΑ ΜΕ ΑΠΙΣΤΕΥΤΕΣ ΜΕΤΑΤΡΟΠΕΣ ΤΟΣΟ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ ΑΛΛΑ ΚΥΡΙΩΣ ΠΡΟΣ ΤΑ ΜΗΝΥΜΑΤΑ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΠΕΡΑΣΟΥΝ ΚΑΙ ΜΕ ΑΦΟΡΜΗ ΑΥΤΟ

quote:
Καλημέρα παιδάκια και από τη μικρή λίλιθ!

εδώ και μερικές μέρες μου έχει "κολλήσει" στο μυαλό η σκέψη ότι η λίλιθ συνδέεται με το μύθο της μέδουσας!
σκέφτομαι λοιπόν, ότι αν η λίλιθ είναι η σκοτεινή πλευρά του φεγγαριού και μιά αρνητική δύναμη, ο Περσέας "σκοτώνει" τη μέδουσα / λίλιθ, βλέποντάς την μέσα από έναν καθρέφτη. στον καθρέφτη αυτόν όμως δεν βλέπει πάρα το αντίθετο της λίλιθ / μέδουσας, που είναι λευκό ηλιακό φως.

θα ήθελα τη γνώμη σας πάνω σε αυτή τη σκέψη!



ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ ΤΟ ΣΚΑΦΟΣ ΤΩΝ ΚΡΟΝΙΩΝ ΟΝΟΜΑΖΕΤΑΙ "ΛΙΛΙΘ" ΚΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΥΡΙΟΤΕΡΑ ΑΣΤΡΟΠΛΟΙΑ ΤΩΝ ΕΛΛΑΝΙΩΝ "ΠΕΡΣΕΥΣ"

Η ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΠΑΝΩ ΣΕ ΑΥΤΟ?

Edited by - osiris_myth on 18/11/2003 01:10:39Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

endorama
Πλήρες Μέλος


1296 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2003, 01:26:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους endorama  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
να λιθοβολισουμε την λιλιθ?


Don't try to take our dreams away
from us
We will never be like youΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mantis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Panama
2232 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2003, 03:32:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mantis  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Mantis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kαλημέρα osiris myth,

Ο Γεράσιμος Καλογεράκης αναφέρεται σε αυτά τα δύο αστρόπλοια σε κάποιο από τα βιβλία του, (αλλά αυτός δεν είναι λόγος για να λιθοβολήσουμε την λίλιθ κύριε endorama ) και στα δύο αντίπαλα "στρατόπεδα".
Αν δεν είναι αυτή η πηγή των πληροφοριών σου, επίτρεψε μου να σου προτείνω τρία βιβλία που είναι καλό να διαβαστούν με αυτή τη σειρά:
ΕΛΛΗΝΕΣ ΚΑΙ ΟΙ ΓΙΟΙ ΤΩΝ ΘΕΩΝ
Η ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΤΩΝ ΘΕΩΝ
Η ΔΙΑΘΗΚΗ ΤΟΥ ΠΡΟΜΥΘΕΑ
(Εκδοτικός οίκος ΔΙΟΝ)

Στο πρώτο η γραφή του κύριου Καλογεράκη είναι κάπως άκαμπτη, αλλά δίνει πολλά στοιχεία.
Τα υπόλοιπα βιβλία έχουν στρωτή γραφή και παύουν να δείχνουν αμήχανα, στον αναγνώστη.

Ας έχουμε πάντα στο νού μας πως για να την απόκτηση της γνώσης απαιτείται ολοκληρωμένη έρευνα και εσωτερική αναζήτηση.

ΥΓ: Συγχωρέστε με αν παραπάνω ακούστηκα σαν δασκάλα ή σαν μητέρα, δεν είχα αυτή την πρόθεση.

Με εκτίμηση,
Mantis

Edited by - Mantis on 18/11/2003 03:34:50Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sansationf
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Cyprus
378 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2003, 09:24:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sansationf  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΚΑΛΑ Η ΛΙΛΙΘ ΗΤΑΝ Η ΠΡΩΤΗ ΓΥΝΑΙΚΑ ΤΟΥ ΑΔΑΜ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΠΟΥ Ο ΑΔΑΜ ΠΗΓΕ ΜΕ ΤΗΝ ΕΥΑ Η ΛΙΛΙΘ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΓΥΡΙΖΕΙ ΤΙΣ ΝΥΧΤΕΣ ΚΑΙ ΣΤΟΙΧΙΩΝΕΙ ΤΑ ΟΝΕΙΡΑ ΤΩΝ ΜΟΝΑΧΙΚΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ.....(ΑΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΚΑΛΑ)

respectΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

osiris_myth
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
229 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2003, 14:24:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους osiris_myth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
MANTIS. ΑΥΤΗ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΗΤΑΝ Η ΠΡΩΤΑΡΧΙΚΗ ΠΗΓΗ ΜΟΥ. ΤΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΟ ΟΜΩΣ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΙΠΣ ΚΑΙ ΜΕ ΑΓΓΙΞΕ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΝΑΙ ΑΥΤΟ:

quote:
Ας έχουμε πάντα στο νού μας πως για να την απόκτηση της γνώσης απαιτείται ολοκληρωμένη έρευνα και εσωτερική αναζήτηση.


.ΚΑΙ ΚΥΡΙΩΣ ΑΥΤΗ Η ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΥΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΟ. ΜΠΟΡΕΙ Ο ΟΠΟΙΟΣΔΗΠΟΤΕ ΝΑ ΕΧΕΙ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΑΠΕΙΡΑ ΒΙΒΛΙΑ, ΝΑ ΕΧΕΙ ΣΥΜΜΕΤΑΣΧΕΙ ΣΕ ΑΠΕΙΡΕΣ ΣΥΖΥΤΗΣΕΙΣ ΑΛΛΑ Η ΠΡΑΜΑΤΙΚΓ ΑΛΗΘΕΙΑ ΚΑΙ ΓΝΩΣΗ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΜΕΣΑ ΤΟΥ.

Υ.Γ. ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΔΕΝ ΑΚΟΥΣΤΗΚΕΣ ΣΑΝ ΔΑΣΚΑΛΑ , ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ ΚΑΙ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΑΥΤΟ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mantis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Panama
2232 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2003, 16:28:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mantis  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Mantis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παρακαλώ osiris myth.

Πάντα στην διάθεση σας...


Με εκτίμηση,
Mantis.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

endorama
Πλήρες Μέλος


1296 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2003, 17:18:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους endorama  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Mantis συμφωνω απολυτα
quote:
Ας έχουμε πάντα στο νού μας πως για να την απόκτηση της γνώσης απαιτείται ολοκληρωμένη έρευνα και εσωτερική αναζήτηση.
και βεβαια με τον Stavros_Η και την sansationf
quote:
ΑΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΚΑΛΑ Η ΛΙΛΙΘ ΗΤΑΝ Η ΠΡΩΤΗ ΓΥΝΑΙΚΑ ΤΟΥ ΑΔΑΜ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΠΟΥ Ο ΑΔΑΜ ΠΗΓΕ ΜΕ ΤΗΝ ΕΥΑ Η ΛΙΛΙΘ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΓΥΡΙΖΕΙ ΤΙΣ ΝΥΧΤΕΣ ΚΑΙ ΣΤΟΙΧΙΩΝΕΙ ΤΑ ΟΝΕΙΡΑ ΤΩΝ ΜΟΝΑΧΙΚΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ.
τωρα ομως ο πολεμος στο διαστημα μεταξυ εβραιων και Ελληνων μου φαινεται λιγο τραβηγμενο απο τα μαλλια

για να δουμε ομως και της αλλες αποψεις



Don't try to take our dreams away
from us
We will never be like youΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Stavros
Νέο Μέλος

Greece
24 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2003, 20:35:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Stavros  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Stavros  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΙΑ ΧΑΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ,

ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΗ ΛΙΛΙΘ ΘΑ ΚΑΝΩ ΜΟΝΟ ΜΙΑ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ ΠΟΥ ΜΟΥ ΗΡΘΕ ΑΥΘΟΡΜΗΤΑ ΚΟΙΤΑΖΟΝΤΑΣ ΤΟ ΟΝΟΜΑ, ΑΝ ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΟΥΜΕ ΑΝΑΠΟΔΑ ΕΙΝΑΙ "ΘΙΛΙΛ" ΠΟΥ ΑΚΟΥΣΤΙΚΑ ΠΑΡΑΠΕΜΠΕΙ ΣΕ ΚΑΤΙ ΘΥΛΙΚΟ...

1+1=3
Until the skies turn blue...
Until the air of freedom strikes us...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2003, 07:55:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
....Καλημερα !
Πολυ ενδιαφερουσα η διασταση που εδωσες osiris_myth,
στον ορο λιλιθ μα μηπως θα μας την πεσουν οι ...εψιλον;
γιατι το λεω αυτο;
δεν απορριπτω τη θεωρεια περι Ε μα δεν πιστευω οτι θα ερθουν να μας σωσουν.
Η σωτηρια επερχεται με εναρμονιση των ημισφαιριων του εγκεφαλου
και αυτο δεν συμβαινει παρα μεσα σου.-

..εννοεις δηλαδη οτι συμβαινει μια μαχη αλλομορφων
+ εμεις ειμαστε κομπαρσοι;
εμας τι θα μας κανουν;


Οι εβραιοι...
..αν μελετησεις εναν πολιτισμο που ταιριαζει στην ιδιοσυγκρασια σου τοτε θα παρεις και την δικη σου αποκαλυψη/αν ψαχνεις συνεχως απεναντι σου και μαλιστα ψαχνεις για "εχθρους" θα καταλαβεις πολλα πραγματα μα θα ειναι αποκαλυπτικα μοναχα για τους αλλους...τους τριτους που παρατηρουν...
Το θεμα λοιπον, ειναι η δικη σου αποκαλυψη.

ενδιαφερον ειναι αυτο που λεςosiris_myth, μα δεν εχω διαβασει τιποτε σχετικο...(αληθεια ποια ειναι η πηγη;Ο Καλογερακης μου αρεσει ετσι που γραφει...αυτος ειναι ;...)
αν ακολουθησεις μια ροη που θα μας βαλει στη διαδικασια συνειρμων ισως ο καθενας λαβει ολα οσα ..για το θεμα αλλα και για μια οψη της δικης του..α(λι)ληθειας...

aum shanti!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Oannes
Πλήρες Μέλος

Greece
1162 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2003, 10:10:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oannes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μεταφέρω αυτούσια μια απάντηση που έχω δώσει σε παρόμοιο topic απο άλλη θεματική ενότητα, με την ελπίδα οτι θα συνεισφέρω στη συζήτηση.
Αρκετά διαδεδομένη είναι και η ταύτιση της Λίλιθ με τη Βασίλισσα του Σαβά με πολλές παραλλαγές στις εβραϊκές λαϊκές παραδόσεις. Η υπόθεση βασίζεται σε έναν αραβοεβραϊκό μύθο που παρουσιάζει τη Βασίλισσα του Σαβά μισή άνθρωπο και μισό δαίμονα. Τα αινίγματα που έθεσε η Βασίλισσα του Σαβά στον Σολομώντα ήταν κατά κάποιο τρόπο επανάληψη των λόγων που χρησιμοποίησε η πρώτη Λίλιθ για να γοητεύσει τον Αδάμ.
Στις παραδόσεις των Ασκενάζι Εβραίων, η Βασίλισσα του Σαβά συγχέεται κάποιες φορές με την Ωραία Ελένη του Τρωικού πολέμου και με την Βένους της γερμανικής μυθολογίας


Ή ΘA BPOYME TO ΔPOMO Ή ΘA TON ΔHMIOYPΓHΣOYME
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
osiris_myth
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
229 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2003, 20:23:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους osiris_myth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πολυ ενδιαφερουσα η διασταση που εδωσες osiris_myth,
στον ορο λιλιθ μα μηπως θα μας την πεσουν οι ...εψιλον;
γιατι το λεω αυτο;
δεν απορριπτω τη θεωρεια περι Ε μα δεν πιστευω οτι θα ερθουν να μας σωσουν.
Η σωτηρια επερχεται με εναρμονιση των ημισφαιριων του εγκεφαλου
και αυτο δεν συμβαινει παρα μεσα σου.-

ΑΓΑΠΗΤΗ ΑΤΜΑ,

ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΣΑΦΩΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΘΕΩΡΩ ΔΕΔΟΜΕΝΟ ΟΤΙ ΘΑ ΚΑΤΕΒΕΙ Η ΟΜΑΔΑ "Ε" ΚΑΙ ΘΑ ΜΑΣ ΣΩΣΕΙ. ΑΝ ΤΟ ΕΚΑΝΑ ΑΠΛΑ ΘΑ ΘΕΩΡΟΥΣΑ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΑΦΕΛΗ ΚΑΙ ΑΔΥΝΑΜΟ ΝΑ ΠΑΛΕΨΕΙ ΓΙΑ ΤΟ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ. ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΙΣΤΕΨΩ ΚΑΙ ΣΕ ΕΝΑΝ ΑΠΡΟΣΩΠΟ ΚΑΙ ΑΦΑΝΗ ΘΕΟ ΟΠΩΣ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΜΟΥΝ ΤΟΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΟΥΝ "ΚΑΠΟΙΟΙ". Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΚΑΠΟΥ ΣΤΗΝ ΜΕΣΗ ΟΛΩΝ ΑΥΤΩΝ ΑΛΛΑ ΚΥΡΙΩΣ ΜΕΣΑ ΜΑΣ ΟΠΩΣ ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ.
ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΞΕΦΥΓΩ ΟΜΩΣ ΑΠΟ ΤΟ ΚΥΡΙΟ ΘΕΜΑ ΤΟΥ FORUM ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΗΞΕΡΑ ΤΙΠΟΤΑ ΟΤΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ "ΛΙΛΙΘ" ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΡΙΖΕΣ ΑΠΟ ΤΗ ΑΡΧΑΙΑ ΕΒΡΑΙΚΗ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΚΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΜΠΗΚΑΝ ΝΕΑ ΕΡΕΘΙΣΜΑΤΑ ΟΣΟ ΑΝΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΕΡΕΥΝΑ ΜΟΥ ΣΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΘΕΜΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2003, 08:44:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
να λιθοβολισουμε την λιλιθ?

Λάρα Κροφτ -η αποθέωση!!!
click ^
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2003, 08:46:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
επανέρχομαι όταν...ξυπνήσω!

(μιά μαύρη κατάρα με σήκωσε πρωί-πρωί σήμερα γιά να πάω να κάνω κάποιες δουλειές και έχοντας κοιμηθεί μόνο 4 ώρες, δεν ξέρω που πατώ και που βρίσκομαι! μόλις ξανακοιμηθώ και συνέλθω, θα επανέλθω!)

Λάρα Κροφτ -η αποθέωση!!!
click ^
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mantis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Panama
2232 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2003, 16:56:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mantis  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Mantis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΞΕΦΥΓΩ ΟΜΩΣ ΑΠΟ ΤΟ ΚΥΡΙΟ ΘΕΜΑ ΤΟΥ FORUM ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΗΞΕΡΑ ΤΙΠΟΤΑ ΟΤΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ "ΛΙΛΙΘ" ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΡΙΖΕΣ ΑΠΟ ΤΗ ΑΡΧΑΙΑ ΕΒΡΑΙΚΗ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΚΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΜΠΗΚΑΝ ΝΕΑ ΕΡΕΘΙΣΜΑΤΑ ΟΣΟ ΑΝΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΕΡΕΥΝΑ ΜΟΥ ΣΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΘΕΜΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ.

Αγαπητέ osiris myth,

Έψαξα σε βιβλία και σημειώσεις και να τι βρήκα... (είναι πολλά και δεν θέλω να κουράσω ούτε εσένα, ούτε τους υπόλοιπους φίλους.)

Ο βασικός μύθος της Λίλιθ ξεκινά από τη Γραφή.
Στη Γένεση Α 27 βρίσκουμε τις πρώτες αναφορές.
Η Λίλιθ, σύμφωνα με τον εβραϊκό μύθο, υπήρξε η πρώτη γυναίκα του Αδάμ. Πλάστηκε μαζί με τον πρώτο Άνθρωπο σε ένα ενιαίο ανδρόγυνο πλάσμα (εδώ υπάρχει και μια επιροή από την αρχαία Ελληνική μυθολογία, μιας που τα πρώτα νοήμον πλάσματα για τους Έλληνες ήταν ανδρόγυνα, με τέσσερα πόδια και χέρια και με δύο κεφάλια που χωρίστηκαν, νομίζω, από τον Δία με κεραυνούς).
Ο διαχωρισμός έγινε για να δοθεί στον Αδάμ μια σύντροφος. Γιατί η εμπειρία του από την ενστικτώδη συμπεριφορά των ζώων του Παραδείσου, δηλαδή την συνεύρεση του καθενός με το ταίρι του, τον έκαναν να συνειδητοποιήσει την μοναξιά του.
Το ατελές θηλυκό πλάσμα που προήλθε μέτα το διαχωρισμό, συνεβρέθει με το Σατανά-δέχτηκε την δαιμονική επίδραση του Σατανά, με αποτέλεσμα να αποκτήσει διαβολικά χαρακτηριστικά, και αυτό και οι απόγονοι του, τους οποιόυς απέκτησε μέτα την ένωση του με τον Αδάμ.
Στην συνέχεια, κάποια στιγμή, η Λίλιθ εγκατέλειψε τον Αδάμ και κατέφυγε στις ερημιές της Ερυθράς θάλασσας κι εκεί παντρεύτηκε με τον Διάβολο. Η Λίλιθ-Νύχτα είναι το πρώτο βαμπίρ.
Τότε ο θεός δημιούργησε την καλή και υποτακτική Εύα για τον Αδάμ, με τον γνωστό τρόπο. Η Λίλιθ για να εκδικηθεί την ανθρώπινη σύζυγο του Αδάμ, παρότρυνε την Εύα να φάει το μήλο και να συλλάβει τον Καίν, αδελφό και φονιά του Άβελ.
Ο Θεός τιμώρησε την Λίλιθ για την εξαπάτηση της αθώας Εύας κόβοντας τα πόδια του ερπετού, την μορφή του οποίου είχε πάρει. Γι' αυτό κατα μια εκδοχή η Λίλιθ δεν έχει χέρια και πόδια για περιπτύξεις και εναγκαλισμούς.
Στην Σουμερία, γύρω στην τρίτη χιλιετηρίδα π.Χ., αναφέρεται ως Λίλ, πνεύμα του αέρα αλλά και καταστροφικός άνεμος. Στους Σιμήτες της Μεσοποταμίας κατονομάζεται σαφώς Λίλιθ. Αργότερα η ονομασία αυτή θα συνενωθεί με την εβραϊκή λέξη Layil (Λαγίλ), που σημαίνει νύχτα, και θ' αποκτήσει τα οριστικά πλέον χαρακτηριστικά της.
Γίνεται ο παραπάνω θηλυκός δαίμονας της νύχτας, ο οποίος υποδουλώνει άντρες και γυναίκες που κοιμούνται μόνοι τους, τους προκαλεί σεξουαλικά όνειρα, νυχτερινούς οργασμούς και βασανιστικές ονειρώξεις.
Στην Συρία, τον 8ο αιώνα π.Χ. περίπου, η Λίλιθ, που εδώ ονομάζεται σούκουμπους (θηλυκός δαίμονας πάντα, το αρσενικό του ονομάζεται ινκουμπούς) ταυτίζεται με μια βρεφοκτόνο μάγισσα αποκτώντας και αυτό το χαρακτηριστικό.

Το πλήθος των πληροφοριών θα κάνει το κείμενο κουραστικο και βαρετό για όλους μας, γι' αυτό αν επιθυμείται την ολοκλήρωση του, θα το κάνω τμηματικά και μόνο μετά από δική σας θετική απάντηση.

Ελπίζω να έριξα λίγο φώς στην αρχική σου ερώτηση osiri myth.

Με εκτίμηση,
Mantis.

Edited by - Mantis on 20/11/2003 17:33:25Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

osiris_myth
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
229 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2003, 17:47:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους osiris_myth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ ΜΑΝΤΙS ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΤΟΣΟ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΗΓΕΣ ΟΣΟ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΣΟΥ.
quote:
εδώ υπάρχει και μια επιροή από την αρχαία Ελληνική μυθολογία

Η ΕΠΙΡΡΟΗ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΕΔΩ ΑΛΛΑ ΣΕ ΕΝΑ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΟ ΜΕΡΟΣ ΤΗΣ ΜΥΘΟΛΟΓΙΑΣ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΘΡΗΣΚΕΙΑΣ ΤΟΥΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜ ΑΝΤΙΓΡΑΨΕΙ, ΚΑΙΜΑΛΙΣΤΑ ΠΑΡΑΠΟΙΗΣΕΙ ΜΕ ΤΟΝ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΤΡΟΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΜΥΘΟΛΟΓΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΜΗΝΥΜΑΤΑ ΤΗΣ. ΒΛΕΠΕ "Η ΚΙΒΩΤΟΣ ΤΟΥ ΝΩΕ" ΚΛΠ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mantis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Panama
2232 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2003, 18:05:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mantis  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Mantis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Η ΕΠΙΡΡΟΗ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΕΔΩ ΑΛΛΑ ΣΕ ΕΝΑ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΟ ΜΕΡΟΣ ΤΗΣ ΜΥΘΟΛΟΓΙΑΣ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΘΡΗΣΚΕΙΑΣ ΤΟΥΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜ ΑΝΤΙΓΡΑΨΕΙ, ΚΑΙΜΑΛΙΣΤΑ ΠΑΡΑΠΟΙΗΣΕΙ ΜΕ ΤΟΝ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΤΡΟΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΜΥΘΟΛΟΓΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΜΗΝΥΜΑΤΑ ΤΗΣ. ΒΛΕΠΕ "Η ΚΙΒΩΤΟΣ ΤΟΥ ΝΩΕ" ΚΛΠ.

Αγαπητέ osiris myth,
Θα συμφωνίσω μαζί σου, μιας και ο λόγος των Ελλήνων ήταν ο πρώτος και μοναδικά εμπνευσμένος.
Πως είναι δυνατόν να μην έχουν βασιστεί πάνω σε αυτά τα θεία λόγια, οι μετέπειτα;

Φίλη είμαι osiris myth, φίλη.

Με εκτίμηση,
Mantis.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

endorama
Πλήρες Μέλος


1296 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2003, 18:56:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους endorama  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
να λιθοβολισουμε την λιλιθ?

αγαπητη λιλιθ δεν ειπα να σε λιθοβολισουμε

απλα οπως τα ειπαν μερικοι με εβαλαν σε σκεψεις αφου τα περιεγραψαν τοσ τραγικα και ειδικα η φραση "τα συμπερασματα δικα σας" με εκαναν να ρωτησω για να σιγουρευτω γιατι μαλλον αυτο ειχαν στον νου τους

"ποια η γνωμη σας?" νομιζα οτι σημαινε να την καθαρισουμε ή οχι?


Don't try to take our dreams away
from us
We will never be like you

Edited by - endorama on 20/11/2003 18:58:05Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

osiris_myth
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
229 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2003, 19:09:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους osiris_myth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
απλα οπως τα ειπαν μερικοι με εβαλαν σε σκεψεις αφου τα περιεγραψαν τοσ τραγικα και ειδικα η φραση "τα συμπερασματα δικα σας" με εκαναν να ρωτησω για να σιγουρευτω γιατι μαλλον αυτο ειχαν στον νου τους

"ποια η γνωμη σας?" νομιζα οτι σημαινε να την καθαρισουμε ή οχι?



ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΕΞΗΓΗΣΕΙΣ ΤΙ ΕΝΝΟΕΙΣ ΜΕ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΓΙΑΤΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΟΘΕΣΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ. ΙΣΩΣ ΕΧΑΣΑ ΤΗΝ ΡΟΗ ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΝΝΟΕΙΣ

ΜΕ ΕΚΤΙΜΗΣΗ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

olyon
Νέο Μέλος

Bolivia
29 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2003, 14:29:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους olyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πως είναι δυνατόν να μην έχουν βασιστεί πάνω σε αυτά τα θεία λόγια

quote:
θεία λόγια

ΘΕΙΑ ΛΟΓΙΑ;;;;;;;;;
ΑΝΑΦΕΡΕΣΤΕ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΘΕΙΑ ΟΠΩΣ ΛΕΜΕ ΘΕΙΑ ΜΑΡΙΑ; Η' ΘΕΙΑ ΓΙΑΧΒΕ;;;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mantis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Panama
2232 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2003, 16:39:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mantis  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Mantis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΘΕΙΑ ΛΟΓΙΑ;;;;;;;;;
ΑΝΑΦΕΡΕΣΤΕ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΘΕΙΑ ΟΠΩΣ ΛΕΜΕ ΘΕΙΑ ΜΑΡΙΑ; Η' ΘΕΙΑ ΓΙΑΧΒΕ;;;

Φίλτατέ/ή olyon,
Πρώτα απ' όλα να σε καλοσωρίσω στην παρέα μας.
Βλέπω πως οι λέξεις μου προκάλεσαν κάποια σύγχηση και θα ήθελα να σε βγάλω από αυτή και να διορθώσω όποια ακατανόητα σημεία υπάρχουν στο λόγο μου.

Ο osiris myth είπε:

quote:

Η ΕΠΙΡΡΟΗ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΕΔΩ ΑΛΛΑ ΣΕ ΕΝΑ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΟ ΜΕΡΟΣ ΤΗΣ ΜΥΘΟΛΟΓΙΑΣ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΘΡΗΣΚΕΙΑΣ ΤΟΥΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜ ΑΝΤΙΓΡΑΨΕΙ, ΚΑΙΜΑΛΙΣΤΑ ΠΑΡΑΠΟΙΗΣΕΙ ΜΕ ΤΟΝ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΤΡΟΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΜΥΘΟΛΟΓΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΜΗΝΥΜΑΤΑ ΤΗΣ. ΒΛΕΠΕ "Η ΚΙΒΩΤΟΣ ΤΟΥ ΝΩΕ" ΚΛΠ.

και η απάντηση μου ήταν:

quote:

Θα συμφωνίσω μαζί σου, μιας και ο λόγος των Ελλήνων ήταν ο πρώτος και μοναδικά εμπνευσμένος.
Πως είναι δυνατόν να μην έχουν βασιστεί πάνω σε αυτά τα θεία λόγια, οι μετέπειτα;

Και λέγοντας "οι μετέπειτα" αναφέρομαι σε όλους,... και στη θεία Μαρία και στη θεία Γιαχβέ...
Αν πάλι δεν έγινα κατανοητή τότε θα σε παρακαλούσα να διαβάσεις το τόπικ από την αρχή.

Με την επανάληψη... έρχεται η κατανόηση.

Με εκτίμηση,
Mantis.
Edited by - Mantis on 21/11/2003 16:42:03

Edited by - Mantis on 21/11/2003 16:52:25Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Enas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
241 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2003, 18:34:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Enas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΕΚΔΟΧΗ Η ΛΙΛΙΘ ΕΙΝΑΙ Η ΜΕΓΑΛΗ ΜΗΤΕΡΑ ΘΕΑ. ΣΤΟΝ ΜΥΘΟ ΕΧΟΥΝΕ ΜΠΕΙ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΤΩΝ ΕΒΡΑΪΚΩΝ ΗΘΙΚΩΝ ΑΝΤΙΛΗΨΕΩΝ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΣΕΞ ΚΑΙ ΣΤΗ ΓΟΝΙΜΟΤΗΤΑ. ΕΤΣΙ ΘΕΩΡΟΥΝ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΘΕΟΤΗΤΕΣ ΠΟΥ ΕΚΠΡΟΣΩΠΟΥΝ ΤΗ ΓΟΝΙΜΟΤΗΤΑ ΣΑΤΑΝΙΚΕΣ. Ο ΜΥΘΟΣ ΤΗΣ ΛΙΛΙΘ ΠΡΟΕΡΧΕΤΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΟΥΜΕΡΙΑΝΗ ΘΕΑ ΜΠΕΛΙΛΙ ΠΟΥ ΛΕΓΕΤΕ ΟΤΙ ΕΚΑΝΕ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ ΜΕ ΤΙΣ ΑΜΑΡΤΙΕΣ ΤΟΥΣ ΕΞΟΘΗΣΑΝ ΤΟΥΣ ΘΕΟΥΣ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΤΟΝ ΚΑΤΑΚΛΥΣΜΟ. ΠΙΟ ΚΟΝΤΑ ΟΜΩΣ ΣΤΙΣ ΠΕΡΙΓΡΑΦΕΣ ΤΗΣ ΛΙΛΙΘ ΕΡΧΟΝΤΕ Η ΙΣΤΑΡ ΑΛΛΑ ΚΑΙ Η ΚΑΛΙ, ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΛΑΤΡΕΥΟΝΤΕ ΩΣ ΘΕΕΣ ΓΟΝΙΜΟΤΗΤΑΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΩΣ ΘΕΕΣ ΕΚΔΙΚΗΤΙΚΕΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΙΚΕΣ. ΑΠΟ ΤΗΝ ΗΘΙΚΗ ΣΚΟΠΙΑ ΤΗΣ ΒΙΒΛΟΥ ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΔΥΟ ΘΕΕΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ ΤΟ ΚΑΛΟ ΚΑΙ ΤΟΝΙΖΟΝΤΕ ΣΤΗ ΜΟΡΦΗ ΤΗΣ ΛΙΛΙΘ ΟΙ ΚΑΚΗ ΤΟΥΣ ΠΛΕΥΡΑ.

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΥΧΑΙΟ ΕΞΑΛΟΥ ΟΤΙ ΣΤΗ ΒΙΒΛΟ Ο ΚΑΪΝ Ο ΓΕΩΡΓΟΣ ΣΚΟΤΩΝΕΙ ΤΟΝ ΑΒΕΛ ΤΟΝ ΒΟΣΚΟ. ΟΙ ΓΕΩΡΓΟΙ ΠΑΝΤΑ ΛΑΤΡΕΥΑΝ ΘΕΕΣ ΓΟΝΗΜΟΤΙΤΑΣ ΓΙΑΤΙ Η ΖΩΗ ΤΟΥΣ ΒΑΣΙΖΟΤΑΝ ΣΕ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΕΙΧΑΝ ΠΑΝΤΑ ΠΙΟ ΑΝΟΙΧΤΕΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΤΟΥ ΣΕΞ. ΟΙ ΒΟΣΚΟΙ-ΚΤΗΝΟΤΡΟΦΟΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ - ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΟΙ ΕΒΡΑΙΟΙ - ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΣΥΝΤΗΡΙΤΙΚΟΙ. ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ ΠΑΝΤΑ ΒΕΒΑΙΑ ΑΛΛΑ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΤΩΝ ΕΒΡΑΙΩΝ ΙΣΧΥΕΙ.

Υ.Γ. ΑΣ ΜΗΝ ΑΡΧΙΣΟΥΜΕ ΤΟ ΠΟΙΟΣ ΑΝΤΕΓΡΑΨΕ ΠΟΙΟΝ ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΑΡΧΙΣΩ ΝΑ ΛΕΩ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΣΟΥΣ ΣΟΥΜΕΡΙΑΝΟΥΣ ΜΥΘΟΥΣ ΣΥΝΑΝΤΑΜΕ ΣΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΜΥΘΟΛΟΓΙΑ ΘΑ ΜΕ ΠΕΙΤΕ ΚΑΙ ΑΝΘΕΛΛΗΝΑ!

I am no human now
because I choose to know..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

osiris_myth
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
229 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2003, 18:47:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους osiris_myth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
Βλέπω πως οι λέξεις μου προκάλεσαν κάποια σύγχηση
ΟΝΤΩΣ ΦΙΛΗ ΜΑΝΤΙS ΚΑΠΟΙΑ ΠΑΡΕΞΗΓΗΣΗ ΘΑ ΕΓΙΝΕ. ΑΠΟ ΟΤΙ ΔΙΑΚΡΙΝΩ ΟΜΩΣ ΣΥΜΦΩΝΟΥΜΕ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΟΤΙ Η ΕΒΡΑΙΚΗ ΜΥΘΟΛΟΓΙΑ ΕΧΕΙ ΑΝΤΙΓΡΑΨΕΙ ΠΟΛΛΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΗ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΑΛΛΑ ΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΕΓΚΛΗΜΑ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΗΗ ΠΑΡΑΠΟΙΗΣΗ ΤΟΥ ΝΟΗΜΑΤΟΣ ΤΟΥΣ.
ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΦΙΛΟ ΜΟΥ ΕΝΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΚΑΙ ΜΥΘΟΛΟΓΙΑ ΤΩΝ ΣΟΥΜΕΡΙΩΝ [ΧΡΟΝΟΛΟΓΙΕΣ, ΜΥΘΟΙ ΚΛΠΚΛΠ] ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΣΥΓΚΡΙΣΕΙΣ.........

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

olyon
Νέο Μέλος

Bolivia
29 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2003, 23:21:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους olyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ/Η Mantis ΜΑΘΕ ΝΑ ΓΡΑΦΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΣΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΜΕ, ΔΙΟΤΙ ΩΣ ΓΝΩΣΤΟΝ Η ΓΡΑΠΤΗ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΒΑΣΙΖΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΟΡΘΗ ΣΥΝΤΑΞΗ,ΟΡΘΟΓΡΑΦΙΑ ΚΑΙ ΤΟΝΙΣΜΟ ΤΩΝ ΛΕΞΕΩΝ.

ΑΝ ΕΝΝΟΕΙΣ ΟΤΙ Ο ΛΟΓΟΣ ΤΩΝ ΑΡΧΑΙΩΝ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟΣ, ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΓΡΑΨΕΙΣ:"Σ'ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΘΕΙΟ ΛΟΓΟ" ΑΝΤΙ ΓΙΑ:
Πως είναι δυνατόν να μην έχουν βασιστεί πάνω σε αυτά τα θεία λόγια, οι μετέπειτα;
ΓΙΑΤΙ ΕΤΣΙ ΛΕΣ ΟΤΙ ΤΑ ΘΕΙΑ ΛΟΓΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΤΩΝ ΕΒΡΑΙΩΝ.

ΕΠΕΙΤΑ, ΜΗΝ ΜΟΥ ΠΡΟΣΑΠΤΕΙΣ ΤΗΝ ΑΙΣΘΗΣΗ ΤΗΣ ΣΥΓΧΗΣΗΣ, ΔΙΟΤΙ ΣΕ ΠΛΗΡΟΦΟΡΩ ΟΤΙ ΔΙΑΒΑΖΩ ΠΡΟΣΕΧΤΙΚΑ ΚΑΘΕ 'ΤΟΠΙΚ' ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΟΥ.

...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εχετλαίος
Μέλος 1ης Βαθμίδας


141 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2003, 00:09:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Εχετλαίος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΔΑΜ = 46
ΕΥΑ = 406 !!!??


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Enas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
241 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2003, 00:33:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Enas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΩΝ ΣΟΥΜΕΡΙΩΝ ΞΕΚΙΝΑΕΙ ΤΟ 4000Π.Χ. ΟΤΑΝ ΧΤΙΣΤΙΚΑΝ ΟΙ ΠΡΩΤΕΣ ΠΟΛΕΙΣ ΚΑΙ ΕΧΟΥΜΕ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΕΜΦΑΝΙΣΗ ΤΗΣ ΣΟΥΜΕΡΙΚΗΣ ΓΡΑΦΗΣ. ΟΙ ΚΥΡΙΟΙ ΘΕΟΙ ΤΟΥΣ ΗΤΑΝ Ο ΑΝ (ΟΥΡΑΝΟΣ) ΚΑΙ Η ΚΙ (ΓΗ). ΑΡΓΟΤΕΡΑ Η ΜΥΘΟΛΟΓΙΑ ΤΟΥΣ ΕΞΕΛΗΧΘΗΚΕ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΚΑΔΙΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΒΑΒΥΛΩΝΙΟΥΣ ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ ΚΑΤΑΓΡΑΦΤΗΚΕ ΣΤΟ ΕΠΟΣ ΤΗΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑΣ ΕΝΟΥΜΑ ΕΛΙΣ ΟΠΟΥ ΕΚΕΙ ΣΥΝΑΝΤΑΜΕ ΠΟΛΕΣ ΟΜΟΙΟΤΗΤΕΣ ΜΕ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΜΑΣ ΜΥΘΟ.

ΤΟ ΑΡΧΙΚΟ ΖΕΥΓΑΡΙ ΗΤΑΝ Ο ΑΠΣΟΥ (ΩΚΕΑΝΟΣ) ΚΑΙ Η ΤΙΑΜΑΤ (ΤΥΘΙΣ) ΠΟΥ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΠΡΟΗΛΘΕ Ο ΑΝ ΚΑΙ Η ΚΙ. ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΟΠΩΣ Ο ΕΑ ΣΚΟΤΩΣΕ ΤΟΝ ΑΠΣΟΥ (ΟΠΩΣ Ο ΚΡΟΝΟΣ ΑΚΡΟΤΗΡΙΑΣΕ ΤΟΝ ΟΥΡΑΝΟ) ΑΛΛΑ Η ΤΙΑΜΑΤ ΒΡΗΚΕ ΑΛΛΟ ΣΥΝΤΡΟΦΟ, ΤΟΝ ΚΙΝΓΚΟΥ ΚΑΙ ΓΕΝΗΣΗ ΣΤΡΑΤΙΑ ΔΑΙΜΩΝΩΝ (ΟΠΩΣ ΚΑΙ Η ΓΑΙΑ). ΤΟΤΕ ΟΙ 3 ΓΙΟΙ ΤΟΥ ΑΝ ΚΑΙ ΤΗΣ ΚΙ, ΕΑ, ΑΝΟΥ ΚΑΙ ΕΝΛΙΛ (ΠΟΣΕΙΔΩΝΑ;) ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟΝ ΜΑΡΔΟΥΚ ΠΟΛΕΜΙΣΑΝ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΤΟΥΣ (ΟΠΩΣ Η ΤΙΤΑΝΟΜΑΧΙΑ Π.Χ.), ΤΕΛΙΚΑ ΕΠΙΚΡΑΤΗΣΑΝ ΚΑΙ ΕΦΤΙΑΞΑΝ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ.

ΤΕΛΙΩΝΩ ΜΕ ΕΝΑΝ ΚΑΤΑΛΟΓΟ ΟΝΟΜΑΤΩΝ.

ΑΔΩΝΙΣ = ΤΑΜΟΥΖ, ΣΥΝΤΡΟΦΟΣ ΤΗΣ ΙΣΤΑΡ ΠΟΥ ΤΟ ΜΙΣΟ ΧΡΟΝΟ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟΝ ΚΑΤΩ ΚΟΣΜΟ ΚΑΙ ΜΙΣΟ ΣΤΟΝ ΠΑΝΩ, ΣΥΜΒΟΛΟ ΤΗΣ ΕΝΑΛΑΓΗΣ ΤΩΝ ΕΠΟΧΩΝ.
ΠΕΡΣΕΦΟΝΗ = ΕΡΕΣΙΓΚΑΛ, ΚΥΡΙΑ ΤΟΥ ΚΑΤΩ ΚΟΣΜΟΥ.
ΑΦΡΟΔΙΤΗ = ΙΣΤΑΡ.
ΔΙΑΣ = ΜΑΡΔΟΥΚ, ΘΕΟΣ ΤΩΝ ΚΕΡΑΥΝΩΝ ΜΕΤΑΞΥ ΑΛΛΩΝ.
ΠΟΣΕΙΔΩΝΑΣ = ΕΝΛΙΛ, ΘΕΟΣ ΤΟΥ ΝΕΡΟΥ.
ΗΛΙΟΣ = ΣΑΜΑΣ, ΦΩΤΙΖΕΙ ΤΗ ΓΗ ΚΑΝΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΔΙΑΔΡΟΜΗ ΑΝΑΤΟΛΗ-ΔΥΣΗ ΣΕ ΑΜΑΞΑ.


I am no human now
because I choose to know..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

olyon
Νέο Μέλος

Bolivia
29 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2003, 01:31:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους olyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
να λιθοβολισουμε την λιλιθ?

ΝΑΙ. ΑΥΤΟ ΘΑ ΚΛΗΘΟΥΜΕ ΝΑ ΠΡΑΞΟΥΜΕ, ΩΣ ΑΛΛΟΙ ΑΡΓΟΝΑΥΤΕΣ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 3 Σελίδες:
  1  2  3
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1560059
Maintained by Digital Alchemy