ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 Χ.Β.ΛΑΒΚΡΑΦΤ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
no name
Νέο Μέλος

Greece
40 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2003, 08:26:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους no name  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους. Ισως φορτώνω άδικα με ένα ακόμα θέμα που ήδη υπάρχει.. και αυτό ακριβώς θα ήθελα να μου πείτε. Ο Λαβκραφτ θεωρείται πλέον ίσως ένας από τους μεγαλύτερους συγγραφείς του Φανταστικού. Μια αμφιλεγόμενη προσωπικότητα, και μια ολόκληρη φιλολογία του φανταστικού γύρω του που έχει δημιουργήσει πολύ περισσότερα ερωτηματικά ίσως από ότι και ο ίδιος θα ήθελε? Υπάρχει κάποιο forum κάποιες αναφορές για αυτόν? Αν ναι θα ήθελα να μου πείτε και να κλείσετε αυτή τη σελίδα συνεχίζοντας από εκεί που πρέπει. Αν όχι θα σας ζητούσα όποιος έχει γνώσεις πάνω σ'αυτό να αναφέρει κάποιες βιβλιογραφίες , site, οτιδήποτε σχετικό και φυσικά πάνω από όλα τη γνώμη του. Σας ευχαριστώ και στέλνω ένα χαιρετισμό σε όλους υπογραμμίζοντας ότι είμαι κι εγώ μια πιστή ακόλουθός σας πλέον

durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2003, 10:37:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλη μου εδώ : http://www.gizmology.net/lovecraft/

θα βρείς όλα του τα έργα δωρεάν αλλά και πολλά άλλα στοιχεία για το μεγάλο αυτό συγγραφέα...

Καλή ανάγνωση!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

no name
Νέο Μέλος

Greece
40 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2003, 15:13:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους no name  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σε ευχαριστώ. Θα ανατρέξω στο site.. και θα ήθελα να συμπληρώσω ότι από τα λίγα που έχω διαβάσει μέχρι τώρα βιβλία του παρόλο που έχω αφιερώσει τη ζωή μου σε όλων των ειδών τα αναγνώσματα προσπαθώ ακόμη να καταλάβω το μυστικό της δύναμης που μπορεί να αναβλίζει από την πένα ενός συγγραφέα. Δεν θα μπορέσω να απαντήσω ίσως ποτέ και πολλοί από μας, ίσως, στο αν όλοι αυτοί που μας δίδαξαν έναν άλλο κόσμο πέρα από αυτόν που βλέπουμε που καταλαβαίνουμε μπόρεσαν να περιγράψουν με αριστοτεχνικό τρόπο τις φαντασιώσεις τους ή ήταν καταγραφείς πραγματικών γεγονότων που τα κατάλαβαν από πηγές αδιανόητες για μας... Αλήθεια ή ψέμμα τελικά? Αλλόκοτη φαντασία ή αλλόκοτη πραγματικότητα?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2003, 16:22:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σου no name.

Μικρή - θυμάμαι - είχα διαβάσει μία συλλογή του Λάβκραφτ και με είχε ενθουσιάσει. Ιδιαίτερα είχα ενθουσιαστεί με το "τα όνειρα του σπιτιού της μάγισσας", τόσο που αφού το σπίτι μας τότε αποτελούνταν από ταβάνι και τοίχους που γέρνανε περίεργα, είχα εφιάλτες για χρόνια!
Παρόλαυτά μου άρεσε.

Στο πρώτο μήνυμά σου, ρωτάς αν υπάρχει ήδη παρόμοιο θέμα.
Είχε ανοίξει παλίοτερα το Μυθολογία Κθούλου , στο οποίο αν και είχαν παρατεθεί ενδιαφέρουσες απόψεις, καθώς και κάποια links, η συζήτηση ατόνησε.

Ρίξε μια ματιά αν θες, κι αν πιστεύεις ότι μπορεί να συνεχιστεί εκεί η συζήτηση πληρέστερα, ή αν το δικό σου τόπικ ταυτίζεται πλήρως με εκείνο (δηλαδή είναι πέρα για πέρα διπλό ) μπορείς να ζητήσεις από τον admin να αφήσει μόνο εκείνο το τόπικ ενεργό.

αυτή...που τα κατάφερε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

no name
Νέο Μέλος

Greece
40 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2003, 15:48:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους no name  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευχαριστώ για την υπόδειξη όντως μπορεί αν κάποιος θέλει να συνεχίσει την παλαιά συζήτηση η οποία είχε ξεκινήσει με πολύ ενδιαφέροντα τρόπο αλλά ατόνισε... ίσως γιατί είναι μια πολύ ιδιαίτερη ιστορία αυτή που χειρίζεται. Εγώ θα ψάξω τις πληροφορίες που ήδη έχετε γράψει και δεν έχω κανένα πρόβλημα να κλείσει από εδώ το θέμα. Περπατάω μέσα στο εσωτέρικα για να μαθαίνω να ακούω να βλέπω όχι για να ηγούμαι κάποιας συζήτησης σίγουρα

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2003, 12:57:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Περπατάω μέσα στο εσωτέρικα για να μαθαίνω να ακούω να βλέπω όχι για να ηγούμαι κάποιας συζήτησης σίγουρα

Ολα μέσ'το παιχνίδι είναι φίλε μου...
Το σάϊτ που σου πρότειναν πολύ καλό...μελέτησέ το.


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
old tiger
Μέλος 3ης Βαθμίδας


507 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2003, 13:23:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους old tiger  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://www.hplovecraft.com/

Κατά την γνώμη μου το καλύτερο και πιο προσεγμένο site για τον Lovecraft. Έχει πλήθος πληροφοριών που αφορούν μάλλον τα πάντα.

Δυστυχώς η σελίδα που αναφέρει ο durden_alie (η οποία υπάρχει ως link και στο ανωτέρω site), δεν μου ανοίγει.

Κάτι τελευταίο σχετικά με τον τίτλο του θέματος. Δεν είναι Χ.Β.Λαβκραφτ αλλά Χ.Φ.Λάβκραφτ


Tiger! Tiger! burning bright
In the forests of the night,
What immortal hand or eye,
Dare frame thy fearful symmetry?
WILLIAM BLAKE


Edited by - old tiger on 27/11/2003 13:40:35Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sunflower1
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
81 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2003, 13:47:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sunflower1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Με την ευκαιρια του θεματος για τον Λαβκραφτ θα ηθελα να κανω μια σχετικη ερωτηση.
Πιθανον οι περισσοτεροι που εχουν διαβασει καποιο βιβλιο του Λαβκραφτ εχουν πεσει πανω το Νεκρονομικο, εκεινο το φοβερο και τρομερο βιβλιο μαγειας ενος παραφρονα Αραβα (οπως τον αναφερει ο ιδιος ο Λαβκραφτ).
Η ερωτηση μου ειναι η εξης ειναι υπαρκτο βιβλιο το Νεκρονομικο;
Απο διαφορες πληροφοριες που εχω βρει στο internet, ο ιδιος ο Λαβκραφτ υποστειριζει οτι ειναι δικο του δημιουργημα για να προωθησει την πλοκη των εργων του. Πολλοι αλλοι ομως υποστηριζουν οτι ειναι οντως υπαρκο βιβλιο, το οποιο μαλιστα εχει εκδοθει.
Ξερετε κατι παραπανω για αυτο το θεμα;


Βάλε φωτιά σε ότι σε καίει σε οτι σου τρώει την ψυχή

Edited by - sunflower1 on 27/11/2003 13:52:43Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

old tiger
Μέλος 3ης Βαθμίδας


507 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2003, 14:52:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους old tiger  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
sunflower1 υπάρχει και το παρακάτω topic για το Νεκρονομικό

Νεκρονομικό


Tiger! Tiger! burning bright
In the forests of the night,
What immortal hand or eye,
Dare frame thy fearful symmetry?
WILLIAM BLAKE
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sunflower1
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
81 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2003, 15:11:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sunflower1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
old tiger ευχαριστω για την αμεση ανταποκριση.
Ομολογω ομως οτι η απορια μου παραμενει


Βάλε φωτιά σε ότι σε καίει σε οτι σου τρώει την ψυχή
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
no name
Νέο Μέλος

Greece
40 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2003, 22:18:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους no name  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλους. Μια πολύ ενδιαφέρουσα ανάλυση σχετικά με το Νεκρονομικό γίνεται στο βιβλίο ΤΑ ΑΠΑΓΟΡΕΥΜΕΝΑ ΒΙΒΛΙΑ Εκδόσεις ΑΡΧΕΤΥΠΟ. Που πάλι και εκεί όμως μένει αδιευκρίνιστο ίσως και κανείς δεν θα μπορέσει με βεαιότητα να πει.. το αν υπήρξε όντως αυτό το βιβλίο η όχι. Η ουσία είναι ότι ο Λάβκραφτ ξεκίνησε σίγουρα ένα ταξίδι πολύ ίδιαίτερο. Και το ταξίδι αυτό οδηγησε πολύ μακριά τη φαντασία. Ενας πολύ ιδιαίτερος συνδυασμός για να μπει κανείς σε ένα εντελώς μαγικό κλίμα είναι να διαβάσει μαζί τη Μυθολογία του Κθούλου το ταξίδι στην ονειρική Καντάθ και οπωσδήποτε τον Αρχοντα της Αβύσσου Donald Tyson. Σχετικά τέλος με το Νεκρονομικό οι περισσότεροι πλέον ερευνητές αυτής της λογοτεχνίας πιστεύουν ότι όντως υπήρξε και δεν ήταν καθόλου δημιούργημα του Λάβκραφτ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

no name
Νέο Μέλος

Greece
40 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2003, 22:22:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους no name  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και μία σημείωση ακόμα. Ο πατέρας του Λάβκραφτ ήταν μυημένος στον αιγυπτιακό τεκτονισμό που είχε ιδρύσει ο Κολιόστρο. Και ηταν κάτοχος σπανίων χειρογράφων που ο μικρός Λάβκραφτ από πολύ νωρίς ψαχούλευε...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/12/2003, 17:36:41  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εφόσον ο ίδιος ο Λάβκραφτ δήλωσε πως το βιβλίο ήταν κύημα της φαντασίας του ποιος είναι τελικά ο λόγος να αμφισβητούμε αυτή την δήλωση?
Έχει τύχει να συζητήσω με ανθρώπους που υποστηρίζουν πως όχι μόνο υπάρχει αλλά και πωλείται στο εμπόριο όπου και έχουν προμηθευτεί και έχουν διαβάσει και επικαλεστεί δυνάμεις από εκεί μέσα....

Εγώ πιστεύω πως ο λόγος που έχει γίνει τόση συζήτηση αυτό το θέμα είναι η εκμετάλευση που γίνεται για καθαρά κερδοσκοπικούς σκοπούς ... για φανταστείτε το! Πωλείτε εδώ και χρόνια στο εμπόριο ένα βιβλίο που ο ίδιος ο Λάβκραφτ αρνήθηκε ως πραγματικό και οι μελετητές του δεν έχουν ακόμα καταλήξει.....(αν και από όσο θυμάμε ο Μπαλάνος ο οποίος είναι μεταφραστής και μελετητής του, κατά καιρούς στους προλόγους που κάνει στις εισαγωγές των διαφόρων βιβλίων του Λάβκραφτ, έχει ισχυριστεί πως το βιβλίο όντως δεν υπάρχει) και φανταστείτε πόσοι είναι αυτοί που πιστεύουν πως κρατάνε δυνάμεις στα χέρια τους και που επικαλούνταιι κιόλας!!!!! Λέτε να ήταν τόσο εύκολο?


SIMORIL .......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2004, 12:01:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ενεργοποιώ και πάλι αυτό το παλιό θέμα διότι συνειδητοποίησα ότι το πρόβλημα που είχε αναφέρει ο αγαπητός old tiger σχετικά με τη σελίδα http://www.gizmology.net/lovecraft/ εξακολουθεί να υπάρχει και μάλλον η σελίδα σταμάτησε να λειτουργεί.

Πραγματικά κρίμα γιατί ήταν πολύ προσεγμένη και περιείχε όχι μόνο όλα τα έργα του Lovecraft δωρεάν, αλλά και έργα πολλών άλλων συγγραφέων του φανταστικού.

Για όσους ενδιαφέρονται για το Lovecraft ανακάλυψα μια άλλη σελίδα που δίνει τα έργα του δωρεάν, δυστυχώς όμως όχι της ίδιας ποιότητας όπως η προηγούμενη :

http://www.dagonbytes.com/thelibrary/lovecraft/

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alexeyev1970
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
215 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2004, 14:03:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alexeyev1970  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έχω ένα αντίτυπο του Νεκρονομικόν , εκδόσεις Κακτος. Δεν πρόκειται να βγάλετε άκρη και σας συνιστώ αν έχετε λεφτά , να τα ξοδέψετε κάπου αλλού. Αν επικαλούμασταν δυνάμεις από βιβλία του εμπορίου θα είμασταν όλοι μάγοι.
Ο Λάβκραφτ έχει αφήσει το ζήτημα να αιωρείται αλλά κατά τη γνώμη μου ο τρελλός Άραβας Αμπντούλ Αλχαζρέντ και το βιβλίο του αποτελούν αποκύημα φαντασίας. Βέβαια ποτέ δε μπορούμε να είμαστε σίγουροι γι'αυτό.
Αν ενδιαφέρεσαι υπάρχει κι ένα συγκρότημα με το όνομα HP Lovecraft που έδρασε στα 60'ς και έχει μελοποιήσει πολλά από τα διηγήματα του συγγραφέα. Κατατάσσονται στην κατηγορία "ψυχεδέλεια" (αν σ'ενδιαφέρει καθόλου ) και θα έλεγα ότι είναι αρκετά καλοί , αλλά όχι συνταρακτικοί.Έχουν κυκλοφορήσει δύο δίσκους που σήμερα θεωρούνται cult από τους μουσικόφιλους.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2004, 15:03:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ο τρελλός Άραβας Αμπντούλ Αλχαζρέντ και το βιβλίο του αποτελούν αποκύημα φαντασίας

Κι εμένα αυτή είναι η γνώμη μου...

Πάντως πιστεύω ότι δεν έχει και τόση σημασία. Προσωπικά με ενθουσιάζει το επιβλητικό ύφος των ατμοσφαιρικών έργων του Lovecraft...Από εκεί και πέρα, η όλη παραφιλολογία περί του "Νεκρονομικόν" δεν με πολυαγγίζει.

ΥΓ : Απορώ ο "Κάκτος" που το βρήκε για να το εκδώσει κιόλας...Εξηγεί καθόλου ή το αφήνει να αιωρείται;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alexeyev1970
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
215 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2004, 23:28:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alexeyev1970  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μη φανταστείς ότι μιλάμε και για το αυθεντικό Νεκρονομικόν...Άλλωστε είπαμε ότι μάλλον δεν υπάρχει αλλά και να υπήρχε σιγά να μην έβγαινε σε όλα τα βιβλιοπωλεία. Είναι μια φτηνή έκδοση,γεμάτη με ακατανόητα Αραβικά σύμβολα,γραμμένο σε μια ακατάληπτη γλώσσα που μοιάζει με τους λαρυγγισμούς του Κθούλου και γενικά δεν πρόκειται να καταλάβεις τίποτα. Εκτός και γνωρίζεις αρχαία Αραβικά...
Ο Lovecraft είναι ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟΣ συγγραφέας , πέρα από κάθε αμφιβολία γιατί καταφέρνει να σε συναρπάζει χρησιμοποιώντας πάντα τον ίδιο αφηγηματικό καμβά(εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων). Για το φίλο πάντως που άνοιξε το φόρουμ αυτό , θα προτείνω να διαβάσει και Άρθουρ Μάχεν , Ρόμπερτ Μπλόχ και Λόρδο Ντάνσανυ. Είναι της ίδιας σχολής με τη διαφορά ότι ο Ντάνσανι προηγείται χρονικά και ειδικεύεται περισσότερο στο στυλ νεράιδες-ξωτικά κλπ. Ήταν όμως η μεγαλύτερη επιρροή για την πένα του Λάβκραφτ.Ο Μπλοχ είναι σύγχρονός του για να μην πω ότι μπορεί να είναι και το ίδιο πρόσωπο με άλλο όνομα.
Και κάτι που θα σ'ενδιαφέρει. Έχω επισκεφτεί το σπίτι που ζούσε ο συγγραφέας στο Πρόβιντενς και σε πληροφορώ κατάλαβα αμέσως από που αντλούσε την έμπνευσή του για όλα αυτά τα τρομαχτικά !!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2004, 01:20:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μη φανταστείς ότι μιλάμε και για το αυθεντικό Νεκρονομικόν

Μα, φυσικά...Αυτό που με λυπεί ιδιαίτερα είναι ότι φαίνεται να υπάρχει μεγαλύτερο ενδιαφέρον για το ανύπαρκτο "Νεκρονομικόν" παρά για το ίδιο το έργο του Lovecraft...

quote:
Για το φίλο πάντως που άνοιξε το φόρουμ αυτό , θα προτείνω να διαβάσει και Άρθουρ Μάχεν , Ρόμπερτ Μπλόχ και Λόρδο Ντάνσανυ.

Να μην ξεχνάμε και τον Edgar Allan Poe, έτσι;

quote:
Έχω επισκεφτεί το σπίτι που ζούσε ο συγγραφέας στο Πρόβιντενς και σε πληροφορώ κατάλαβα αμέσως από που αντλούσε την έμπνευσή του για όλα αυτά τα τρομαχτικά !!!!

Τώρα πραγματικά...ΖΗΛΕΥΩ!!! Βλέπω επιβεβαιώνεται η εντύπωση που μου είχε δημιουργηθεί ότι ο χαρακτήρας του Charles Dexter Ward φέρει στοιχεία από την προσωπικότητα του ίδιου του Loveraft...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alexeyev1970
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
215 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2004, 11:18:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alexeyev1970  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απλά δεν ανέφερα τον Poe επειδή είναι μια κατηγορία μόνος του αλλά και διότι το θεώρησα αυτονόητο ότι όλοι γνωρίζουν το μεγάλο αυτό συγγραφέα. Νομίζω ότι αυτός είναι που ξεκίνησε το φανταστικό μυθιστόρημα αλλά και τις ιστορίες τρόμου σα λογοτεχνικό είδος. Επίσης από πολλούς θεωρείται ως ο πατέρας της αστυνομικής λογοτεχνίας. Πάντως το στυλ του είνια τόσο ιδιαίτερο που δεν μπορεί να μπει σε κάποια κατηγορία , όπως επίσης γράφει με μια ειρωνεία κι ένα χιούμορ που νομίζω λείπουν από τους μεταγενέστερους του , οι οποίοι επιδόθηκαν περισσότερο στο γοτθικό στυλ που είναι βαρύ σα σίδερο.
Μη ζηλεύεις , απλά όταν πας στη Μασσαχουσέτη , ρώτησε πληροφορίες για τον Λάβκραφτ στην κεντρική βιβλιοθήκη και πάρε κι ένα χάρτη που θα σου δώσουν για να κατατοπιστείς. Καταντάει ενδιαφέρον αν μάθεις ότι η απόσταση που χωρίζει το μέρος όπου κατοικεί τώρα ο Στήβεν Κίνγκ από το σπίτι του Λάβκραφτ είναι μόλις 50-60 μίλια , όπως επίσης ότι ο Πόε ήταν από τη Βαλτιμόρη , μια πολιτεία που χωρίζεται από το Μέιν από την πολιτεία της Νέας Υόρκης. Θάλω να πω ότι οι τρεις μεγαλύτεροι συγγραφείς του φανταστικού προέρχονται από την Ανατολική ακτή και γεννήθηκαν σε πολύ κοντινές αποστάσεις μεταξύ τους. Κάτι παίζει με την ατμόσφαιρα της νέας Αγγλίας...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2004, 14:47:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Θάλω να πω ότι οι τρεις μεγαλύτεροι συγγραφείς του φανταστικού προέρχονται από την Ανατολική ακτή και γεννήθηκαν σε πολύ κοντινές αποστάσεις μεταξύ τους. Κάτι παίζει με την ατμόσφαιρα της νέας Αγγλίας...

Ναι...Είναι κάτι που είχαμε σχολιάσει σ' ένα παλιότερο θέμα με τον αγαπητό old tiger...

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=1323

Εύχομαι να κάνω αυτό το ταξίδι το συντομότερο...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΧΕΡΟΝΤΑΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
536 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2004, 11:57:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΧΕΡΟΝΤΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλη την παρέα .
Ο Χ. Φ. Λάβκραφτ, έχει ένα (κατ' εμέ) μοναδικό ύφος που σε καθηλώνει. Μιλάει για αρχέγονους φόβους του ανθρώπου, για φόβους που είναι βαθιά μέσα μας, χωρίς καν να το θυμόμαστε,και οι οποίοι μπορεί να εκδηλωθούν από διάφορα γεγονότα. Ένα από τα καλύτερα έργα του πιστεύω πως είναι "Η ΟΝΕΙΡΙΚΗ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΤΗΣ ΑΓΝΩΣΤΗΣ ΚΑΝΤΑΘ".
Όσο για το περίφημο ΝΕΚΡΟΝΟΜΙΚΟΝ, δέχομαι αυτό που λέει ο Λάβκραφτ, ότι δηλαδή είναι αποκύηματης φαντασίας του. Νομίζω πως από κάποιους συντηρείται η όλη "φιλολογία" γύρω από το ΝΕΚΡΟΝΟΜΙΚΟΜ, ΄΄ισως για οικονομικούς ή δεν ξέρω για ποιούς άλλους λόγους.

[crimson]
ΣΑΝ ΒΓΕΙΣ ΣΤΟΝ ΠΗΓΑΙΜΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΙΘΑΚΗ,
ΝΑ ΕΥΧΕΣΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΑΚΡΥΣ Ο ΔΡΟΜΟΣ........
[/crimson]

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Maria Page
Νέο Μέλος

Greece
42 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2004, 23:32:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Maria Page  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
O Πόε για μένα είναι ο καλύτερος συγγραφέας και ποιητής στον τομέα της φανταστικής λογοτεχνίας. Ο Λάβκραφτ ακολούθησε τα βήματά του δημιουργώντας όμως ένα τελείως διαφορετικό είδος γραφής. Τώρα τη θέση του πήρε ο Στήβεν Κινγκ προφανώς και προσάρμοσε το στυλ του στην σύγχρονη εποχή.
Ο Λάβκραφτ πάντως έχει την ικανότητα να δημιουργεί πολύ τρομακτική ατμόσφαιρα στα έργα του. Όσο για το Νεκρονομικόν συμφωνώ με τον ΑΧΕΡΟΝΤΑ. Πράγματι κάτι τέτοιο πρέπει να συμβαίνει...

"Is all that I see or seem but a dream within a dream"
E.A.PoeΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Oculatis Abis
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
404 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2004, 12:10:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oculatis Abis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Οι μύκητες από τον Γιογγόθ". Κατ' εμέ η καλύτερη πλευρά του συγγραφέα. Δεν αναφέρομαι στα πρώτα 12 ποιήμνατα-ιστορίες αλλάστα επόμενα. Παρεκκλίνει λίγο από την κλασική ατμόσφαιρα τρόμου αλλά περιέχει κάποια εκπληκτικά ποιήματα που σ' εμένα προσωπικά έχουν μεγάλη απήχηση. Hesperia, Star winds, The gardens of Yin, Mirage, Expectancy, Evening star, Continuity είναι από τις πρώτες προτιμήσεις μου κάποια ήρεμα καλοκαιρινά βράδυα...

Sub rosa

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
asmoudeos
Νέο Μέλος

East Timor
1 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2006, 12:40:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους asmoudeos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος asmoudeos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος asmoudeos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
OPOIOS EXEI PLHROFORIES ΓΙΑ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΝΕΚΡΟΝΟΜΙΚΟΝ ΕΚΔΟΣΕΙΣ [ΚΑΚΤΟΣ]και ξερει που θα το βρω.παρακαλω να με ειδοποιηση στο asmoudeos@yahoo.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
αγνοών
Πλήρες Μέλος

Greenland
803 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2006, 17:18:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αγνοών  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
asmoudeos,
Αν το έχω ακόμη στο πατρικό μου σπίτι,σου το στέλνω κιόλας.
Δεν το θέλω,διότι όπως σου είπα είναι ακατανόητο, με εφετζίδικα ονόματα !
Χάρισμά σου,αρκεί να το έχω ακόμη κάπου κρυμμένο.
Θα μάθεις πολύ σύντομα σχετικά.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2006, 13:12:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟΝ Χ.Β.ΛΑΒΚΡΑΦΤ ΕΧΩ ΝΑ ΠΩ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ (ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ΕΝΑΣ ΣΚΟΤΕΙΝΟΣ ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ ΟΠΟΥ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΙ ΒΓΑΖΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΤΙΣ ΑΡΧΕΓΟΝΕΣ ΦΟΒΙΕΣ ΤΟΥΣ..

ΚΑΘΕ ΠΛΑΣΜΑ ΠΟΥ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΕΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΜΙΑ ΦΟΒΙΑ.....

ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΝΕΚΡΟΝΟΜΙΚΟΝ ΠΕΡΙΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΣΚΟΡΠΙΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΠΕΡΙ ΔΑΙΜΟΝΩΝ KAI ΕΠΙΚΛΗΣΕΙΣ ΑΥΤΩΝ...

ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΖΑ ΚΑΙ ΣΠΟΥΔΑΙΟ ΑΛΛΑ ΜΑΛΛΟΝ ΑΦΕΛΕΣ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ARISTEIDIS17
Νέο Μέλος


39 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2006, 11:12:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ARISTEIDIS17  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
***Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
The punisher
Νέο Μέλος

Nepal
3 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2006, 21:31:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους The punisher  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ και οποιος διαβαζει "μεταεκδοτική" (που λιγο-πολυ ολοι την ξερουμε απο τα βιβλία τις "αρχέτυπο")μπορει να εχει ακουστά τις εκοσεις "terra nova"(που μάλλον κατργήθηκαν).Σε αυτες τις εκδόσης βρηκα και διάβασα αναλυτικά τις βιογραφίες του Λαβκραφτ(Howard Philips Lovecraft) και του Ρομπερτ Μπλοχ οπως πίσης και διηγήματά τους που υπαρχουν μεσα στα βιβλία αυτά.Επισης διαβασα σε Τευχος ή του περιοδικού "strange" ή του "Ανεξήγητου" για το "ΝΕΚΡΟΜΙΚΟΝ" και πιστεύω πως η απάντηση σε ολα τα ερωτηματα μας για τον Λαβκραφτ ειναι αυτο που ο ιδιος απαντησε: οτι δηλαδή οτι εγραψε δεν είχε σχεση με κατι αληθινό παρα φαντασία.
Παρ' ολα αυτά, ο Λαβψραφτ δεν παυει να 'ναι ενας απ' τους κορυφέους συγγραφεις φαντασίας που πιθανον αλλος σαν κι αυτόν να μην υπάρξει.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
lord of green
Μέλος 1ης Βαθμίδας


80 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/04/2006, 15:40:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lord of green  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η αναζήτηση της ονειρικής Καντάθ έχει αδικηθεί
Κατά τη γνώμη μου είναι αριστούργημα
Τα κορυφαία του έργα πάντως είναι το Οι πύλες του Ασημένιου Κλειδιού
και το Στην άβυσσο του χρόνου.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
onarovatis
Νέο Μέλος


2 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2007, 19:32:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους onarovatis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας και από μένα. Είμαι νέος χρήστης εδώ στο esoterica forum και για να πω την αλήθεια δεν γνώριζα για τον Λαβκραφτ (τον είχα ακουστά αλλά δεν ήξερα πολλά πράγματα γι'αυτόν). Εγώ λοιπόν αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι πρώτον, άμα ξέρετε που μπορώ να βρώ μία πλήρη βιβλιογραφία του, δεύτερον, πού θα μπορούσα να βρώ το¨"κάλεσμα του κθούλου", και τρίτον, να μου πείτε γιατί το Νεκρονομικόν όπως αναφέρατε δεν πωλείτε εκτός από κάποιες πλαστές του εκδόσεις και αυτές είναι πολύ σπάνιες και δύσκολες να βρεθούν.

Man is born free but everywhere he is in chains (j.j.Rousseau)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

vasiliskos
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
264 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2007, 20:37:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους vasiliskos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ onarovatis,

Αν ανατρέξεις σε μια μηχανή αναζήτησης βάζοντας το ονομα H.P.Lovecrat
Θα βγουν χιλιάδες σελίδες σχετικές. Από τις πρώτες θα είναι και η επίσημη σελίδα όπου εκεί υπάρχει λεπτομερέστατος κατάλογος με τα έργα του, βιογραφικά στοιχεία, συνδέσμους κλπ.

Οσον αφορά το Νεκρονομικόν, εκτός του ότι υπάρχει μια ολόκληρη διαμάχη για το αν ήταν όντως υπαρκτό ή όχι, αν διαβάσεις τα έργα του, δεν ξέρω αν θα θέλεις πραγματικά να διαβάσεις το πρωτότυπο (αν κάπου υπάρχει)
Εκτός κι αν μιλάμε από συλλεκτική άποψη γιατί αν υπάρχει όντως θα είναι ανεκτίμητο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy