ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 FireBalls ?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
MoHe-L
Νέο Μέλος

Greece
26 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2003, 15:45:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MoHe-L  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί φίλοι επανέρχομαι με ένα θέμα αρκετά ενδιαφέρον όσο και ανεξήγητο .
Τροφή μου έδωσε μια συζήτηση που είχα σήμερα με ένα φίλο η οποία μου θύμισε κάποια γεγονότα τα οποία είχα ξεχάσει να αναφέρω .
Συγνώμη εάν υπάρχει σαν θέμα παλιότερα αλλά όσο και εάν έψαξα δεν βρήκα κάτι .
Στο θέμα μας όμως .
Ο φίλος αυτός μου εκμυστηρεύτηκε ότι πριν από 10 χρόνια περίπου στην περιοχή του Άργους ενώ έφευγε από κάποιο φιλικό σπίτι με την μηχανή του ένιωσε ότι κάτι τον ακολουθούσε .
Κοιτώντας πανω από το κεφάλι του διαπίστωσε ότι μια κόκκινη [περίπου] μορφή τον ακολουθούσε .
Σταμάτησε στην άκρη του δρόμου για να δει καλύτερα το τι ήταν . Σταμάτησε και αυτό σε απόσταση περίπου 20 μέτρων .
Δεν μπόρεσε να καταλάβει τι ήταν και ξεκίνησε πάλι παρατηρώντας παράλληλα την συμπεριφορά της μορφής αυτής .
Το περίεργο είναι ότι δεν φοβήθηκε καθόλου εκείνη την στιγμή και ένιωθε φιλικά και ζεστά στην παρουσία .
Έφτασε μέχρι το σπίτι του και ξύπνησε την αδερφή του να το δει και εκείνη [ το επιβεβαίωσε και εκείνη ] .
Η μορφή αυτή αφού είχε ακολουθήσει τον φίλο μου σπίτι μετά έφτασε μέχρι το απέναντι βουνό στο οποίο υπάρχουν οι αναμεταδότες της περιοχής και μετά από 2 λεπτά εξαφανίστηκε με περίεργο τρόπο .
Έμοιαζε να αναπτύσσει ταχύτητα μέχρι το σημείο που σμινκριθικε .

Αυτή είναι η περίπτωση που με έκανε να θυμηθώ άλλα 2 περιστατικά με αντίστοιχες μορφές .

ήταν καλοκαίρι του 1993 και με κάποιους φίλους πηγαίναμε προς βυτίνα σε ένα club που δουλεύαμε .
Μετά το Λεβίδι [χωριό και αυτό] ενώ μίλαγα από την θέση του συνοδηγού με τους φίλους μου στο πίσω κάθισμα είδα μια λευκή σφαίρα να αιωρείται πάνω από τον κάμπο .
Στην αρχή σάστισα και είπα στους φίλους να δουν .
Μετά από 2 λεπτά παρατήρησης η σφαίρα έσπασε στα 3 και η κάθε μια από τις νέες σφαίρες πέταξε προς διαφορετική πλευρά .
Περιττό να σας πω ότι εάν δεν το είχαμε δει 5 άτομα κανένας δεν θα μας πίστευε .

Η τρίτη και τελευταία περίπτωση έγινε το καλοκαίρι του 1995 .
Ενώ η μητέρα μου καθόταν στο μπαλκόνι στο σπίτι μας στην Τρίπολη μπήκε έντρομη μέσα .
Την ρώτησα τι έπαθε αλλά δεν μου είπε .
Επέμενα να ρωτώ βλέποντας ότι είχε τρομοκρατηθεί αλλά δεν μου έλεγε .
Την επόμενη μέρα που την ξαναρώτησα μου είπε ότι είδε πάνω από μια σκεπή στο απέναντι σπίτι μια μπλε σφαίρα η οποία πέταγε από σπίτι σε σπίτι με μικρή ταχύτητα .
Μετά από 5 λεπτά εξαφανίσθηκε και αυτή με τον ίδιο τρόπο .

Σε όλες τις περιπτώσεις υπάρχουν κάποια κοινά σημεία .
Όλες έχουν την μορφή της σφαίρας , έχουν κάποιο χρώμα και αιωρούνται μέχρι την εξαφάνιση τους πάντα με ταχύτητα .

Τι λέτε?
Έχετε κάποια εξήγηση για το φαινόμενο αυτό ?
Έχω κάνει κάποια σχετική έρευνα στο διαδικτυο αλλά δεν βρήκα κάποια τεκμηριωμένη εξήγηση .
Συνηθίζουν να τα λένε fireballs .


http://www.mp3.com/dj_project

beyond
Πλήρες Μέλος

Greece
1446 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2003, 16:39:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους beyond  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος beyond  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΣΦΑΙΡΙΚΟΙ ΚΕΡΑΥΝΟΙ ΕΕ?
ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΤΟΝ ΟΡΟ ,ΑΛΛΑ ΒΡΕ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΠΩΣ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΝΕΙΣ ΚΑΙ ΠΕΦΤΕΙΣ ΕΠΑΝΩ ΤΟΥΣ ?
ΠΕΡΝΑΩ 2-3 ΦΟΡΕΣ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΑΠΟ ΛΕΒΙΔΙ,ΒΥΤΙΝΑ,ΛΑΓΚΑΔΙΑ..ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΥΧΕΙ ΝΑ ΔΩ ΤΙΠΟΤΑ..
ΒΕΒΑΙΑ ΙΣΩΣ ΕΓΩ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΠΙΟ "ΓΡΗΓΟΡΟΣ" ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΚΕΡΑΥΝΟΥΣ .. :)))

Ήρθα, είδα, νίκησα, είπε ο στρατηγός. Ανέβηκες, ξεκίνησες, έφτασες! ώρα να κατεβείς! λέει ο φιλόσοφος

Edited by - beyond on 20/11/2003 16:41:25Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Valnta
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Vietnam
2285 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2003, 18:41:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Valnta  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπόν... δες τι ονομάζουν fireballs.

http://www.cloudbait.com/science/fireballs.html

Aν η μαμά σου είδε κάτι που πέταγε από σπίτι σε σπίτι δεν νομίζω ότι ήταν fireball...


Va(l)nta
Διχασμένη προσωπικότητα
+ Mοναδική απόγονος
Thoth Tρισμέγιστου
+(ξανά) αδερφή TAT Kύβου
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ghost
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
278 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2003, 18:59:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ghost  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Ghost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΝ ΚΑΙ ΚΑΤΑΓΟΜΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΝΑΥΠΛΙΟ, ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΤΗΝ "ΧΑΡΑ" ΝΑ ΔΩ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ! ΟΜΩΣ ΠΟΛΛΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΓΝΩΣΤΟΙ ΚΑΙ ΟΙ ΣΥΓΓΕΝΕΙΣ ΜΟΥ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΜΙΛΗΣΕΙ ΓΙΑ ΑΝΑΛΟΓΑ ΠΕΡΙΣΤΑΤΙΚΑ. ΘΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΜΙΝΙ ΕΡΕΥΝΑ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΚΑΙ ΘΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΩ ΜΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Stavros_Η
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Cuba
177 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2003, 23:12:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Stavros_Η  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολύ ενδιαφέρον θέμα.

Μου είχε περιγράψει ένα παρόμοιο και άκρως ενδιαφέρων περιστατικό ένας καλός μου φίλος, αξιωματικός της Π.Α, χειριστής F-104 την εποχή εκείνη (πρό πενταετίας). Μου είχε λοιπόν αναφέρει οτι κατα την διάρκεια νυχτερινής πλήσης κάπου στην Πάτρα είχε δεί 2-3 "φωτεινες μπάλλες" οι οποίες ταξίδευαν παράλληλα με το αεροσκάφος του και ανα διαστήματα περνούσαν κάθετα ακόμα και μέσα απο το cockpit.
Το φαινόμενο κράτησε περίπου 5 λεπτά και μετά οι μπάλλες εξαφανίστηκαν επιταχύνοντας και φεύγοντας μπροστά απο το αεροσκάφος με ταχύτητα πολύ μεγάλη.
Το περιστατικό δεν το είχε αναφέρει στην μονάδα του για να μην τον πάρουν για τρελλό. Σε μένα το είχε πεί για να δούμε μαζί πιθανή επιστημονική εξήγηση λόγω των γνώσεων μου.
Μου είχε κάνει ιδιαίτερη εντύπωση που μου είχε διηγηθεί τέτοιο περιστατικό ο συγκεκριμένος άνθρωπος διότι είναι πολύ σκληροτράχηλος, με άριστη πνευματική διαύγεια και τουλάχιστον την εποχή εκείνη χωρίς επηρεασμό απο μεταφυσικές ανησυχίες.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

epta
Νέο Μέλος


23 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2003, 23:25:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους epta  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΡΕΠΕΙ ΝΑΣΑΙ ΕΤΟΙΜΟΣ ΝΑ ΔΕΙΣ ΤΕΤΟΙΑ ΣΦΑΙΡΑ, ΠΟΥ ΣΥΝΗΘΩΣ ΤΗ ΔΙΑΚΡΙΝΕΙ ΜΙΑ ΦΩΤΕΙΝΗ ΔΙΑΦΑΝΕΙΑ. ΠΑΡΑ ΤΟ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΦΩΤΕΙΝΗ ΤΟ ΦΩΣ ΤΗΣ ΔΕΝ ΕΚΠΕΜΠΕΤΑΙ ΣΕ ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΑΛΛΑ ΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΕΝΑ ΕΤΕΤΑΜΕΝΟ ΠΕΡΙΓΡΑΜΜΑ ΤΗΣ. ΜΗ ΝΟΜΙΖΕΤΑΙ ΟΤΙ ΕΙΔΑΤΑΙ ΜΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΣΦΑΙΡΑ. ΕΚΕΙΝΗ ΔΙΑΛΕΞΕ ΕΣΑΣ ΓΙΑ ΝΑ ΤΗ ΔΕΙΤΕ. Η ΟΧΙ?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

eViL
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Egypt
102 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2003, 12:13:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους eViL  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αλλο ενα μυστηριο...

Χαιρετω..eViL one


...The eyes are the only truth...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy