ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΥΣΤΙΚΟ ΤΗΣ ΣΟΦΙΑΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2003, 18:26:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για πέστε μου που κρύβεται δαύτο το μυστικό της ΣΟΦΙΑΣ?
Η ΠΡΩΤΑΡΧΙΚΗ ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ ΖΩΤΙΚΟΤΗΤΑ ΕΙΝΑΙ ΕΙΡΗΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗ ΦΥΣΗ ΤΗΣ ΑΝΘΡΩΠΙΣΤΙΚΗ ΔΙΚΑΙΗ ΕΥΓΕΝΙΚΗ ΚΑΙ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗΣ. ΟΤΑΝ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΠΗΡΕΑΖΟΝΤΑΙ ΜΕΣΑ ΤΟΥΣ ΑΠΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΟΛΑ ΤΑ ΕΙΔΗ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΩΝ ΠΡΟΚΥΠΤΟΥΝ ΣΑΝ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ.
ΓΙ ΑΥΤΟ ΟΙ ΑΝΩΤΕΡΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΧΟΥΝ ΕΠΙΓΝΩΣΗ ΤΩΝ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΩΝ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΤΑ ΕΞΙΣΟΡΡΟΠΟΥΝ.

ΑΦΡΟΔΙΤΗ..[-].

ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


398 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2003, 14:28:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το μυστικό της Σοφίας βρίσκεται στην ταπεινότητα και την απλότητα.
Αυτό αποκαλύπτει την πρωταρχική ανθρώπινη ζωτικότητα.
Κάτι το οποίο δεν είναι καθόλου απλό....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αδράστεια
Νέο Μέλος

Greece
11 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2003, 19:13:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Αδράστεια  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σας, Φίλοι .Ταπεινότητα και απλότητα είναι το μόνο που χρειάζεται ο άνθρωπος για να διαιωνήσει την ψυχή του.Όμως δυστυχώς χανόμαστε σε αυτό που λέμε υλισμός και που είναι η αιτία της μετάλλαξής μας.
Πάρτε για παράδειγμα τους παππούδες.Κάποτε υπήρχε γνώση μέσα τους αυτό που λέμε απόσταγμα ζωής. Μιλούσες μαζί τους και μάθαινες πράγματα, αξίες διδάγματα.Έτσι πίστευα τουλάχιστον εγω. Αναρωτιέμαι αν σήμερα έχουν μείνει σοφοί γέροντες που να μπορείς να μάθεις κάτι .
Όλα από κάπου ξεκινούν. Έτσι και η γνώση.Πρέπει να σου δωθεί σωστά για να δουλευτεί από σένα και να φ΄τασει ο καθένας μας στα συμπεράσματά του.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Anounakis
Πλήρες Μέλος

Aruba
993 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2003, 16:55:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Anounakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ταπεινότητα και απλότητα είναι το μόνο που χρειάζεται ο άνθρωπος για να διαιωνήσει την ψυχή του

Συμφωνώ αλλά χρειάζεται και η γνώση.

Άλλο γνώση , άλλο σοφία.

Αυτή πάντως είναι η σειρά τους.

Όμως ,

Η ΓΝΩΣΗ - Τι είναι τελικά ?

Edited by - Anounakis on 26/11/2003 17:13:46Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2003, 19:53:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολύ σωστά όπως έχω πει και σε άλλο τόπικ ο έχων γνώση δεν είναι και απαραίτητα σοφός.


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zezmperg
Πλήρες Μέλος

Greece
983 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/12/2003, 04:22:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zezmperg  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σας χαιρετώ.
Το μυστικό της Σοφίας;
Καλοί μου φίλοι δεν υπάρχουν μυστικά σε τούτη την ανθρώπινη ιδιότητα.
Είναι συνειδητοποιημένη στάση ζωής.

Σοφός άνθρωπος είναι εκείνος που γνωρίζει, τον περιβάλει ένα ανήσυχο πνεύμα, έχει αποκτήσει εμπειρίες απ' την ανάγκη προς μάθηση, μελετά σαν ζωντανός οργανισμός και συμετέχει στη ζωή με ιδίους νόμους όπου με επίγνωση πλέων βαδίζει γνωρίζοντας το αποτέλεσμα.
Η Σοφία έχει μέτρα στα συναισθήματα και στις ανθρώπινες εκδηλώσεις.
Ο Σοφός όμως, υπερβαίνει το μέτρο της καθημερινότητας βιώνοντας την ύπαρξη της ζωής και μελετώντας την συνεχώς.

Μπερδεύουμε τον Σοφό με τον έμπειρο. Ο έμπειρος λοιπόν, καθώς και ο έχων την σχολική ή εγκυκλοπαιδική γνώση δεν είναι απαραίτητα και Σοφός.
Λέμε για τους μεγαλύτερους, πως είναι Σοφοί. Ετούτο όμως δεν μπορεί να είναι ένδειξη Σοφίας, παρά απόσταγμα από την συλλογή εμπειριών μέσα στο χρόνο κι' όπου πολλές φορές, είναι αντίθετες ως προς την ουσία της Σοφίας γιατι διακατέχονται, τούτες οι εμπειρίες, με ανθρώπινα καθημερινά συναισθήματα.
Η Σοφία είναι από εκείνες τις ιδιότητες που δεν τις φέρουμε με την γέννησή μας σαν εγκεφαλική λειτουργία. Κανένας δεν γεννήθηκε ΣΟΦΟΣ, μα επέλεξε να ζήσει συνειδητά την ζωή του με ΣΟΦΙΑ.
Με τούτα σας χαιρετώ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αδράστεια
Νέο Μέλος

Greece
11 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/12/2003, 15:58:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Αδράστεια  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας!
Αναρωτιέμαι αν μας αρμόζει να ψάχνουμε τη Σοφία όταν την ίδια ώρα είμαστε ανίκανοι ν'αντιμετωπίσουμε τα ίδια μας τα πάθη ,ν'ακούμε τη φωνή του διπλανού μας.Όταν το Εγώ μας μπαίνει δικαιωματικά (ή μήπως φασιστικά;)μπροστά από το εγώ του συνανθρώπου μας.
Αναρωτιέμαι αν μοιάζουμε με τα πρωτάκια που θέλουν πτυχίο ή καλό βαθμό χωρίς κόπο επειδή νομίζουν ότι τα ξέρουν όλα.Μήπως δε γνωρίζουμε ότι η επίμονη προσπάθεια καρποφορεί; Αλλά ποιος μπαίνει στον κόπο;(να κοπιάσει εννοώ)
Πόσο άξιοι μπορεί να είμαστε για τη Σοφία όταν νομίζουμε ότι εμείς και τα προβλήματά μας είμαστε στο κέντρο του κόσμου; Όταν αρνούμαστε να δούμε πως σ'αυτή την πλάση υπάρχουν και άλλα δημιουργήματα που τους ανήκει ό,τι ανήκει και σ'εμας;
Μήπως στο σωστό δρόμο είναι αυτός που είναι ώριμος να δει πόσο μικρός και ασήμαντος θα είναι ακόμα και όταν "γνωρίσει;"
Νομίζω ότι ο δρόμος είναι πιο δύσκολος απ'ότι φαίνεται γιατί στη βάση του χρειάζεται ριζική αναθεώρηση αυτού του ίδιου μας του εαυτού.
Φιλικά Αδράστεια

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Rover
Νέο Μέλος


3 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/12/2003, 18:55:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Rover  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ο Σοφός δεν θεωρεί τον εαυτό του ποτέ Σοφο, αλλα Μαθητή, οι υπολοιποι που δέν θέλουν να μάθουν τον φωνάζουν Σοφο...

Ακόμα και θεοί ζηλεύουν τον άνθρωπο που έχει δαμάσει τις αισθήσεις του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

tom_robins
Νέο Μέλος


23 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/12/2003, 02:08:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους tom_robins  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ο Σοφός δεν θεωρεί τον εαυτό του ποτέ Σοφο, αλλα Μαθητή, οι υπολοιποι που δέν θέλουν να μάθουν τον φωνάζουν Σοφο...


Aγαπητε Rover ειναι πολυ σωστο το παραπανω.
Ο Σοφος ειναι παντα σεμνος και ξερει πως δεν ξερει τιποτα.
Ξερει πως σε οποια ερωτηση, μαζι την απαντηση με την απαντηση της
εχει βρει αλλες 10 ερωτησεις.


quote:

Αναρωτιέμαι αν μας αρμόζει να ψάχνουμε τη Σοφία όταν την ίδια ώρα είμαστε ανίκανοι ν'αντιμετωπίσουμε τα ίδια μας τα πάθη ,ν'ακούμε τη φωνή του διπλανού μας.Όταν το Εγώ μας μπαίνει δικαιωματικά (ή μήπως φασιστικά;)μπροστά από το εγώ του συνανθρώπου μας.

Αδράστεια ,
πιστευω πως οποιος ψαχνει την σοφια δεν την ψαχνει
για τον εαυτο του. Φανταζομαι πως οταν καποιος ψαχνει
την σοφια βλεπει πως κατι λειπει στον κοσμο γυρο του.
το βλεπει στα δεντρα, στα ζωα, στους διπλα του. το νιωθει
μεσα του να τον τρυπα. ψαχνει απαντησεις για να βοηθησει
οποιον εχει αναγκη και να βοηθηθει.
Οποιος προσπαθει να γινει Σοφος
σκεφτεται παγκοσμια.

Μεθώντας με τ'αρωμα
του ΟνείρουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αδράστεια
Νέο Μέλος

Greece
11 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/12/2003, 09:33:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Αδράστεια  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Γεια σας!
Αυτό ακριβώς νομίζω κι εγώ tom_robins.Χαίρομαι όταν βλέπω ανθρώπους να αναζητούν την Αλήθεια, όμως απογοητεύομαι επίσης όταν πολλοί άνθρωποι δε γνωρίζουν ότι πρέπει να νιώσουν αυτό το "τρύπημα" που αναφέρεις.Μιλάω για τον εγωισμό και το ναρκισσισμό ,την εθελοτυφλία που μας διακατέχει σαν είδος και που πολλές φορές μπαίνει εμπόδιο στην αναζήτησή μας.Αναφέρομαι στην δική μας εσωτερική αλλαγή σαν το πρώτο βήμα για την αποδοχή των πραγμάτων γύρω μας.Αυτό μεγαλώνει την ανοχή και την κατανόησή μας και βοηθάει στην αφύπνισή μας ακόμη πιο έντονα.
Οι απορίες ποτέ δεν τελειώνουν γιατί είμαστε φτιαγμένοι για να μαθαίνουμε και όντας μαθητές γνωρίζουμε πολύ καλά ότι τα μαθήματα τα μαθαίνουμε ένα ένα και ανάλογα με το επίπεδο μας πρέπει να προχωράμε.
Φιλικά Αδράστεια

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Aketron
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/12/2003, 10:08:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Aketron  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημερα.
μια ερωτηση
η σοφια ειναι γνωση.γνωση του κοσμου.οχι μονο των στοιχειων που τον αποτελουν,αλλα και των κανονων με βαση τους οποιους λειτουργει η φυση.
ετσι για να υπαρξει σοφια πρεπει πρωτα να υπαρχει η γνωση,η οποια συλλεγεται απο το ατομο μεσω των αισθησεων του,και δευτερα η συνδεση τους με βαση τους κανονες που η θετει η λογικη με σκοπο την αυτοσυντηρηση και την εξελιξη.ακομα και αν δεχτουμε οτι κα8ε ανθρωπος αντιλαμβανεται αντικειμενικα και με καθε λεπτομερεια τον κοσμο που τον περιβαλει βασιζομενος στις αισθησεις τους (που αποδεδειγμενα πολλες φορες τον απατουν...),πως μπορουμε να δεχτουμε οτι η επεξεργασια της γνωσης που γινεται στο μυαλο μας (και στην ψυχη μας για μερικους) γινεται κατω απο αντικειμενικες διαδικασιες,οταν και οι ιδιοι ξερουμε (αν και υπαρχει και η επιβεβεαιωση των δασκαλων της ψυχολογιας και της ψυχιατρικης) οτι η νοοτροπια κα8ε αν8ρωπου επηρεαζεται σε τεραστιο βαθμο απο την επιδραση γενετικων,οικογενειακων και πολλων αλλων υποκειμενικων παραγοντων?.Κοινως και περιλιπτικα πως ψαχνεις για την σοφια,και πως πολυ περισοτερο πιστευεις οτι μπορεις να την βρεις,οταν βλεπεις οτι το μονο πραγμα που εχει μεινει ζωντανο σε αυτο τον κοσμο ειναι η ελπιδά?ειναι το μονο πραγμα που ειναι ζωντανο αλλα δεν υπαρχει

περιμενω απαντησεις σε ερωτηματα χρονων.συγγνωμη για τα οποια ορθογραφικα λαθη,να παρατηρουνται για να διορθωνονται.
ΓιαννηςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

napol
Νέο Μέλος

Greece
5 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/12/2003, 23:44:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους napol  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για σε ολους σας Αφροδιτη εισαι τυχερη γιατι ξερω το μυστικο της σοφιας αλλα και ατυχη γιατι δεν θα στο πω για να παραμεινη μυστικο ετσι ωστε ψαχνοντας να απολαυσεις το ταξιδι πρως τη σοφια και να την πατησεις οπως και εγω που πολλες φορες νομιζω οτι ξερω το μυστικο και παντα κατι γινεται και αντε παλι το ταξειδι της πραγματικα ομορφης αναζειτησης προς τη σοφια να με κανει να σκεφτομαι αρα και να υπαρχω Καλο σου ταξειδι και ν απολαυσεις τη διαδρομη γιατι θα σου παρει μια ολοκληρη ζωη

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2004, 17:23:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΠΕΡΙΔΙΑΒΑΙΝΟΝΤΑΣ ΤΑ ΦΟΡΟΥΜΣ ΕΙΔΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΑΛΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΦΙΛΗΣ ΑΦΡΟΔΙΤΗΣ
ΠΟΥ ΡΩΤΑ ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΥΣΤΙΚΟ ΤΗΣ ΣΟΦΙΑΣ....

ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΜΥΣΤΙΚΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ....

ΣΚΑΛΟΠΑΤΙΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ.....
ΑΓΩΝΑΣ ΓΙΑ ΜΑΘΗΣΗ/ΓΝΩΣΗ...
ΕΠΙΜΟΝΗ ...
ΥΠΟΜΟΝΗ....
ΚΑΘΑΡΗ ΨΥΧΗ...
ΚΑΘΑΡΟ ΠΝΕΥΜΑ...
ΚΑΙ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΒΙΩΜΑΤΙΚΕΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ....

ΠΟΥ ΑΥΤΕΣ (ΟΙ ΒΙΩΜΑΤΙΚΕΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ) ΘΑ ΕΛΘΟΥΝ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ ΤΗΝ ΠΕΜΤΟΥΣΙΑ ΤΗΣ ΣΟΦΙΑΣ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

**ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2004, 19:36:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΜΥΣΤΙΚΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ....
ΣΚΑΛΟΠΑΤΙΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ.....
ΑΓΩΝΑΣ ΓΙΑ ΜΑΘΗΣΗ/ΓΝΩΣΗ...
ΕΠΙΜΟΝΗ ...
ΥΠΟΜΟΝΗ....
ΚΑΘΑΡΗ ΨΥΧΗ...
ΚΑΘΑΡΟ ΠΝΕΥΜΑ...
ΚΑΙ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ [red]ΒΙΩΜΑΤΙΚΕΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ....
ΠΟΥ ΑΥΤΕΣ (ΟΙ ΒΙΩΜΑΤΙΚΕΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ) ΘΑ ΕΛΘΟΥΝ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ ΤΗΝ ΠΕΜΤΟΥΣΙΑ ΤΗΣ ΣΟΦΙΑΣ...


-------ΑΠΑΙΤΟΥΝΤΑΙ ΑΥΤΑ ΚΑΙ ΤΟΣΑ ΑΛΛΑ ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΦΙΛΕ.
ΑΝΘΡΩΠΙΣΜΟΣ, ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΟΤΗΤΑ,ΠΡΟΝΟΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΜΕΤΑΡΡΥΘΜΙΣΤΙΚΟ ΠΝΕΥΜΑ ΦΙΛΑΛΗΘΕΙΑ ΕΥΑΙΣΘΗΣΙΑ ΕΜΠΝΕΥΣΗ, ΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΑ ΨΥΧΙΚΗ-ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ ΙΚΑΝΟΤΗΤΑ ΚΡΙΣΗΣ, ΠΙΣΤΗ ΣΕ ΥΨΗΛΑ ΙΔΑΝΙΚΑ ΑΙΣΘΗΣΗ ΤΟΥ ΚΑΘΗΚΟΝΤΟΣ ΩΡΙΜΟΤΗΤΑ ΜΕΓΑΛΟΨΥΧΙΑ. ΤΑΠΕΙΝΟΦΡΟΣΥΝΗ ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ ΔΙΑΡΚΕΙΣ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΕΣ ΓΙΑ ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ.
ΣΟΦΙΑ, ΠΟΣΑ ΘΑΥΜΑΤΑ ΠΕΡΙΚΛΕΙΕΙ ΜΕΣΑ ΤΗΣ ΑΙΩΝΕΣ ΤΩΡΑ...

ΑΦΡΟΔΙΤΗ..[-].
Ο ΠΟΝΟΣ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΠΑΣΙΜΟ ΤΟΥ ΟΣΤΡΑΚΟΥ ΠΟΥ ΠΕΡΙΕΧΕΙ ΤΗΝ ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nothall
Νέο Μέλος

Greece
13 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2004, 20:46:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nothall  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kατα την γνωμη μου,σκοπος της "Σοφιας",δεν ειναι το κτισιμο ενος ομορφου "Εγω",με πλουσιες και φανταχτερες αρετες,αλλα η εξαφανιση του.
Και το καλο και το κακο "εγω",παραμενει...."εγω".
Το καλο εγω,ισως ειναι ενα αναγκαιο σκαλοπατι για το "μη εγω".
Μετα,πρεπει να αυτοκαταστραφει στο "μη εγω".

"Διοτι εαν η ψυχη στοχασθει οτι ειναι ικανη δια της δυναμεως της γνωσεως αυτης να προνοει δι εαυτην,εμωρανθη.Διοτι οσοι απαξ εδεχθησαν το φως της πιστεως,δεν δυνανται πλεον να προσευχονται αναισχυντως,και να ζητωσι απο τον Θεο τουτο η εκεινο το πραγμα,η να λεγωσι αφαιρεσον εξ ημων τουτο η εκεινο το παθος,διοτι βλεπουν οτι ο Θεος,ξερει καθε στιγμη,τι χρειαζονται".

Ισαακ Συρου-Ασκητικα
σελ.312(εκδ.Ρηγοπουλου)


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2004, 21:26:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Για σε ολους σας Αφροδιτη εισαι τυχερη γιατι ξερω το μυστικο της σοφιας αλλα και ατυχη γιατι δεν θα στο πω για να παραμεινη μυστικο ετσι ωστε ψαχνοντας να απολαυσεις το ταξιδι πρως τη σοφια και να την πατησεις οπως και εγω που πολλες φορες νομιζω οτι ξερω το μυστικο και παντα κατι γινεται και αντε παλι το ταξειδι της πραγματικα ομορφης αναζειτησης προς τη σοφια να με κανει να σκεφτομαι αρα και να υπαρχω Καλο σου ταξειδι και ν απολαυσεις τη διαδρομη γιατι θα σου παρει μια ολοκληρη ζωη


ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ, ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ.
ΜΕ ΕΛΠΙΔΑ ΚΙ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ ΣΤΟ ΧΑΜΟΓΕΛΟ ΤΟΥ ΠΕΠΡΩΜΕΝΟΥ.
ΕΥΧΟΜΕΝΟΙ ΝΑ ΣΥΝΑΝΤΑΜΕ ΚΑΙ ΜΕΡΙΚΕΣ ΚΑΛΟΤΥΧΙΕΣ ΣΕ ΚΑΘΕ ΕΓΧΕΙΡΗΜΑ.
Η ΕΠΙΤΥΧΙΕΣ ΜΙΚΡΕΣ ΜΕΓΑΛΕΣ ΑΠΑΙΤΟΥΝ ΥΓΕΙΑ ΨΥΧΗΣ ΚΑΙ ΜΑΧΗΤΙΚΟΤΗΤΑ.

ΑΦΡΟΔΙΤΗ..[-].
Ο ΠΟΝΟΣ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΠΑΣΙΜΟ ΤΟΥ ΟΣΤΡΑΚΟΥ ΠΟΥ ΠΕΡΙΕΧΕΙ ΤΗΝ ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2004, 21:31:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

η σοφια ειναι γνωση.γνωση του κοσμου.οχι μονο των στοιχειων που τον αποτελουν,αλλα και των κανονων με βαση τους οποιους λειτουργει η φυση.


Aketron καλώς ήρθες. Ναι η σοφία είναι γνώση.
Κι ίσως πρέπει όλοι να δώσουμε βάρος στην σωστή αντίληψη των πραγμάτων και στην προσαρμοστικότητα.
΄Ισως η πορεία να είναι κουραστική, αλλά ποιός ξέρει? Μπορεί αύριο να αποδειχθεί εποικοδομητική.
ΑΣ ΣΥΝΕΧΙΣΟΥΜΕ.

ΑΦΡΟΔΙΤΗ..[-].
Ο ΠΟΝΟΣ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΠΑΣΙΜΟ ΤΟΥ ΟΣΤΡΑΚΟΥ ΠΟΥ ΠΕΡΙΕΧΕΙ ΤΗΝ ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nothall
Νέο Μέλος

Greece
13 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2004, 01:31:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nothall  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τι το θελουμε το "μη εγω"΄.....τωρα τετοια θα λεμε....
Αφου μπορουμε να φτοιαξουμε εεεεενα ωραιο "εγω"!!!

...αυτα,
Mαριος,

....αυτος που δεν ξερει τιποτα και ουτε προκειται να μαθει.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ευθύμης
Μέλος 2ης Βαθμίδας


187 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2004, 04:24:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ευθύμης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προσωπικά θα διαφωνήσω στα όσα ειπώθηκαν περί ταπεινοφροσνύνης. Και αυτό επειδή αυτή η λέξη κρύβει και ορισμένα αρνητικά γνωρίσματα εκτός των θετικών (καλοσύνη, απλότητα κτλ), όπως η αδυναμία. Σαν λέξη κατά την "ταπεινή" μου άποψη, εχθρεύεται το θυμοειδές της ψυχής, όπως το ορίζει ο Πλάτωνας στον Τίμαιο.

Η ορθοφροσύνη είναι περισσότερη ταιριαστή στο Σοφό, και σε αντίθεση με την ταπεινοφροσύνη, υπηρετεί το μέτρο/συμμετρία/ισορροπία/αρμονία.

Το λακωνίζειν εστί φιλο-σοφείν.

Το μυστικό-κλειδί της Σοφίας μας δόθηκε σε 3 λέξεις. ΠΑΝ ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟΝ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ryche
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1765 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2004, 13:17:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ryche  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η ορθοφροσύνη είναι περισσότερη ταιριαστή στο Σοφό, και σε αντίθεση με την ταπεινοφροσύνη, υπηρετεί το μέτρο/συμμετρία/ισορροπία/αρμονία.



φιλε μου μπας και εισαι σοφος?
συμφωνω απολυτα με οσα ειπες...
εχω μια ερωτηση προς ολους μοναχα...

οι ανθρωποι που ακολουθησαν την Αριστερη Ατραπο δεν γινηκαν
σοφοι?


ειμαι το πτωμα του χθεσινου μου εαυτου...
ειμαι η νεκρη γνωμη που ειχα χθες και αλλαξε...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΔΔΑΡ ΑΣΟΥΡ
Μέλος 1ης Βαθμίδας


136 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2004, 02:34:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
......ΝΑ ΧΠΗΣΙΜΟΠΙΕΙΣ ΤΗ ΓΝΩΣΗ ΟΡΘΑ

ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΥΡΑΝΟ ΣΤΗ ΓΗ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy