ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ΜΥΣΤΙΚΗ ΚΡΗΤΗ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 4
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2007, 13:06:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΑΝΑΜΕΝΟΥΜΕ ΦΙΛΕ ANT-MI ΚΑΙ ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΟ ΑΝΤΙ-ΜΙ.

CYBERMASTER ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ, ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΑΝΟΙΓΕΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΙΣΩΣ ΜΑΣ ΒΓΑΛΕΙ Ο ΔΡΟΜΟΣ ΠΡΟΣ ΣΦΑΚΙΑ ΓΙΑ ΕΠΙΤΟΠΙΑ ΔΙΕΡΕΥΝΗΣΗ.
ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΘΕΜΑΤΑ ΚΑΙ ΠΑΡΑΞΕΝΑ ΣΥΜΒΑΝΤΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΑΝΑΓΝΩΣΤΕΣ ΤΟΥ FORUM.

ΓΙΑ ΝΑ ΣΑΣ ΥΠΟΚΙΝΗΣΩ ΟΜΩΣ ΘΑ ΣΑΣ ΑΝΑΦΕΡΩ ΜΙΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΙΑΤΙΚΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ POLTERGAIST Ή ΑΝ ΠΡΟΤΙΜΑΤΕ ΕΜΦΑΝΙΣΗΣ ΚΑΛΙΚΑΝΤΖΑΡΩΝ, ΠΟΥ ΕΛΑΒΕ ΧΩΡΑ ΣΤΗΝ ΜΕΣΣΑΡΑ ΠΡΙΝ ΤΕΣΣΕΡΑ ΧΡΟΝΙΑ.

1 ΧΛΜ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΙΣ ΜΟΙΡΕΣ ΠΗΓΑΙΝΟΝΤΑΣ ΓΙΑ ΤΥΜΠΑΚΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΟΙ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΜΙΑΣ ΕΤΑΙΡΙΑΣ ΤΣΙΜΕΝΤΩΝ. ΤΙΣ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΕΣ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΕΧΕΙ ΑΝΑΛΑΒΕΙ ΝΑ ΦΥΛΑΕΙ ΜΙΑ ΕΤΑΙΡΕΙΑ SECURITY.
ΜΙΑ ΝΥΧΤΑ ΔΥΟ ΤΡΕΙΣ ΜΕΡΕΣ ΜΕΤΑ ΤΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ (ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΤΡΙΩΔΙΟ, ΤΙΣ ΜΕΡΕΣ ΔΗΛΑΔΗ ΠΟΥ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΑΛΙΟΥΣ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΟΙ ΚΑΛΙΚΑΝΤΖΑΡΟΙ) ΟΙ ΜΟΝΑΔΙΚΟΙ ΓΕΙΤΟΝΕΣ ΠΟΥ ΜΕΝΟΥΝ ΣΤΗΝ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΠΛΕΥΡΑ ΤΟΥ ΔΡΟΜΟΥ ΑΚΟΥΣΑΝ ΦΑΣΑΡΙΑ ΚΑΙ ΦΩΝΕΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΚΙΑ ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΑΝ ΤΗΝ ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ, Η ΟΠΟΙΑ ΜΕ ΤΗ ΣΕΙΡΑ ΤΗΣ ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΕ ΤΗΝ ΕΤΑΙΡΙΑ SECURITY ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΦΥΛΑΞΗ ΤΟΥ ΧΩΡΟΥ. Η ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΜΕ ΤΗ ΣΕΙΡΑ ΤΗΣ ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΕ ΤΟΝ ΥΠΑΛΛΗΛΟ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΒΑΡΔΙΑ ΝΑ ΠΑΕΙ ΓΙΑ ΕΛΕΓΧΟ.
ΕΔΩ ΝΑ ΣΑΣ ΑΝΑΦΕΡΩ ΟΤΙ Ο ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΗΤΑΝ ΠΡΩΗΝ ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΟΣ ΜΕ ΠΟΛΥΕΤΗ ΠΕΙΡΑ ΣΤΙΣ ΝΥΧΤΕΡΙΝΕΣ ΠΕΡΙΠΟΛΙΕΣ.
Ο ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΛΟΙΠΟΝ ΠΗΓΕ ΣΤΗΝ ΕΤΑΙΡΙΑ ΤΣΙΜΕΝΤΩΝ, ΣΤΑΜΑΤΗΣΕ ΣΤΗΝ ΠΥΛΗ ΒΓΗΚΕ ΕΞΩ ΚΑΙ ΣΗΚΩΣΕ ΤΗΝ ΜΕΓΑΛΗ ΑΤΣΑΛΕΝΙΑ ΜΠΑΡΑ ΤΗΣ ΠΥΛΗΣ, ΕΒΑΛΕ ΜΕΣΑ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΞΑΝΑΕΚΛΕΙΣΕ. ΤΗΝ ΩΡΑ ΠΟΥ ΜΠΗΚΕ ΣΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΚΑΙ ΠΡΟΧΩΡΟΥΣΕ ΠΡΟΣ ΤΑ ΓΡΑΦΕΙΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ 300 ΜΕΤΡΑ ΠΕΡΙΠΟΥ ΠΙΟ ΠΑΝΩ ΑΡΧΙΣΕ ΞΑΦΝΙΚΑ ΝΑ ΑΚΟΥΕΙ ΦΑΣΑΡΙΑ ΑΠΟ ΤΑ ΓΡΑΦΕΙΑ ΚΑΙ ΠΛΗΣΙΑΖΟΝΤΑΣ ΑΚΟΥΓΕ ΜΟΥΣΙΚΗ ΚΑΙ ΟΥΡΛΙΑΧΤΑ. ΥΠΕΘΕΣΕ ΠΩΣ ΗΤΑΝ ΤΙΠΟΤΑ ΠΙΤΣΙΡΙΚΑΔΕΣ ΠΟΥ ΕΙΧΑΝ ΜΠΟΥΚΑΡΕΙ ΜΕΣΑ ΚΑΙ ΕΚΑΝΑΝ ΜETAL PARTY. ΑΓΡΙΕΜΕΝΟΣ ΠΛΗΣΙΑΖΕΙ ΣΤΑ ΓΡΑΦΕΙΑ ΚΑΙ ΣΤΑΜΑΤΑΕΙ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΑΠ'ΕΞΩ, ΚΑΤΕΒΑΙΝΕΙ ΚΑΙ ΕΛΕΓΧΕΙ ΤΑ ΠΑΡΑΘΥΡΑ ΤΩΝ ΓΡΑΦΕΙΩΝ. ΜΗ ΒΛΕΠΟΝΤΑΣ ΙΧΝΗ ΠΑΡΑΒΙΑΣΗΣ ΣΚΕΦΤΕΤΑΙ ΟΤΙ ΜΑΛΛΟΝ ΠΑΡΑΒΙΑΣΑΝ ΤΗΝ ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΠΟΡΤΑ ΟΠΟΤΕ ΚΑΤΕΥΘΥΝΕΤΑΙ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΠΟΡΤΑ ΕΝΩ ΕΒΛΕΠΕ ΑΠΟ ΤΟ ΕΝΑ ΠΑΡΑΘΥΡΟ ΝΑ ΒΓΑΙΝΕΙ ΕΝΤΟΝΟ ΦΩΣ ΚΑΙ ΜΕΣΑ ΑΠ'ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΑΚΟΥΓΟΤΑΝ Η ΦΑΣΑΡΙΑ.
ΦΤΑΝΟΝΤΑΣ ΣΤΗΝ ΠΟΡΤΑ ΤΩΝ ΓΡΑΦΕΙΩΝ ΣΥΝΗΔΗΤΟΠΟΙΕΙ ΟΤΙ Η ΠΟΡΤΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΑΡΑΒΙΑΣΤΕΙ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΚΛΕΙΔΩΜΕΝΗ. ΥΠΟΘΕΤΕΙ ΟΤΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΓΙΟΥΣ ΤΟΥ ΑΦΑΝΤΙΚΟΥ ΚΑΝΕΙ ΠΑΡΤΥ ΜΕ ΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΤΟΥ ΚΑΙ ΧΑΛΑΡΟΣ ΤΩΡΑ ΠΙΑ ΕΤΟΙΜΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΜΠΕΙ ΣΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥ ΚΑΝΕΙ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ ΟΤΙ ΕΝΟΧΛΟΥΝΤΑΙ ΟΙ ΓΕΙΤΟΝΕΣ ΩΣΤΕ ΝΑ ΗΡΕΜΗΣΟΥΝ ΛΙΓΟ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΥΣΗΧΙΑ.
ΤΗΝ ΩΡΑ ΟΜΩΣ ΠΟΥ ΦΤΑΝΕΙ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΚΑΙ ΑΓΓΙΖΕΙ ΤΟ ΠΟΜΟΛΟ ΤΗΣ ΠΟΡΤΑΣ Η ΜΟΥΣΙΚΗ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΤΑ ΟΥΡΛΙΑΧΤΑ ΚΑΙ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕ ΟΤΙ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΧΑΡΑΜΑΔΑ ΤΗΣ ΠΟΡΤΑΣ ΔΕΝ ΦΑΙΝΟΤΑΝ ΠΙΑ ΦΩΣ.
ΑΝΟΙΓΕΙ ΛΟΙΠΟΝ ΤΗΝ ΠΟΡΤΑ ΚΑΙ ΜΑΙΝΕΙ ΣΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ, ΔΕΝ ΒΛΕΠΙ ΟΜΩΣ ΚΑΝΕΝΑΝ ΜΕΣΑ. ΠΡΟΣΠΑΘΩΝΤΑΣ ΝΑ ΑΝΑΨΕΙ ΤΑ ΦΩΤΑ ΠΑΡΑΤΗΡΕΙ ΟΤΙ ΤΑ ΦΩΤΑ ΔΕΝ ΑΝΑΒΑΝ ΠΑΡΟΛΕΣ ΤΙΣ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΕΣ ΤΟΥ ΣΑ ΝΑ ΥΠΗΡΧΕ ΔΙΑΚΟΠΗ ΡΕΥΜΑΤΟΣ. ΑΠΟΦΑΣΙΖΕΙ ΛΟΙΠΟΝ ΤΟΤΕ ΝΑ ΑΝΑΨΕΙ ΤΟΝ ΦΑΚΟ ΤΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΕΛΕΓΞΕΙ ΤΟΝ ΧΩΡΟ.
ΜΕ ΤΟ ΠΟΥ ΑΝΑΒΕΙ ΟΜΩΣ ΤΟΝ ΦΑΚΟ ΑΝΑΨΑΝ ΞΑΦΝΙΚΑ ΟΛΑ ΤΑ ΦΩΤΑ ΜΟΝΑ ΤΟΥΣ, ΞΑΝΑΞΕΚΙΝΗΣΕ Η ΜΟΥΣΙΚΗ ΣΕ ΜΙΑ ΕΚΩΦΑΝΤΙΚΗ ΕΝΤΑΣΗ ΚΑΙ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΓΙΑ ΑΥΤΟΝ ΕΙΔΕ ΜΠΡΟΣΤΑ ΤΟΥ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 5 ΜΕ 6 ΑΤΟΜΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΑΡΧΙΣΑΝ ΝΑ ΟΥΡΛΑΙΖΟΥΝ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΣΑ ΝΑ ΚΑΙΓΟΤΑΝ ΣΥΝΕΧΩΣ ΑΠΟ ΚΑΤΙ.
ΜΗΝ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΟΝΤΑΣ ΚΑΠΟΙΟΝ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΟΝΤΑΣ ΟΤΙ ΤΟΥ ΕΚΑΝΑΝ ΠΛΑΚΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΝ ΤΡΟΜΑΞΟΥΝ ΕΤΟΙΜΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΒΑΛΕΙ ΤΙΣ ΦΩΝΕΣ, ΜΕ ΤΟ ΠΟΥ ΑΝΟΙΞΕ ΟΜΩΣ ΤΟ ΣΤΟΜΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΕΙΠΕ ΕΝΑ "ΡΕ" ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΤΟΥ ΑΛΛΑΞΕ ΤΗΝ ΖΩΗ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ.
ΟΙ ΠΕΝΤΕΞΙ ΑΝΔΡΕΣ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΜΠΡΟΣΤΑ ΤΟΥ ΗΤΑΝ ΓΥΜΝΟΙ ΚΑΙ ΤΡΙΧΩΤΟΙ ΣΕ ΟΛΟ ΤΟΥΣ ΤΟ ΣΩΜΑ ΚΑΙ ΑΚΟΥΓΟΝΤΑΣ ΤΟ "ΡΕ" ΑΡΧΙΣΑΝ ΝΑ ΓΕΛΑΝΕ ΜΕ ΕΝΑ ΑΝΑΤΡΙΧΙΑΣΤΙΚΟ ΓΕΛΙΟ, ΕΝΩ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΟΛΕΣ ΤΟΥΣ ΟΙ ΤΡΙΧΕΣ ΑΡΧΙΣΑΝ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΝΟΥΝ ΠΟΛΥ ΓΡΗΓΟΡΑ ΚΑΙ ΣΕ ΛΙΓΑ ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΑ ΕΙΧΑΝ ΓΙΝΕΙ ΚΟΝΤΑ ΜΙΣΟ ΜΕΤΡΟ ΣΕ ΜΗΚΟΣ.
ΜΗ ΜΠΟΡΩΝΤΑΣ ΝΑ ΠΙΣΤΕΨΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΒΛΕΠΕ ΚΑΙ ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΗΜΕΝΟΣ ΟΠΩΣ ΗΤΑΝ ΕΣΚΥΨΕ ΛΙΓΟ ΤΟ ΒΛΕΜΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕ ΤΑ ΠΟΔΙΑ ΤΟΥΣ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΗΤΑΝ ΤΡΑΓΟΜΟΡΦΑ. ΤΟΤΕ ΠΙΑ ΣΥΝΗΔΕΙΤΟΠΟΙΗΣΕ ΤΙ ΕΙΧΕ ΜΠΡΟΣΤΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΕΦΥΓΕ ΤΡΕΧΟΝΤΑΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΕΙ ΣΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΓΙΑ ΝΑ ΦΥΓΕΙ. ΜΠΑΙΝΟΝΤΑΣ ΣΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΤΟΥ ΦΑΝΗΚΕ ΠΩΣ ΑΚΟΥΣΕ ΜΙΑ ΓΥΝΑΙΚΕΙΑ ΦΩΝΗ ΝΑ ΦΩΝΑΖΕΙ ΒΟΗΘΕΙΑ ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΦΟΒΟ ΤΟΥ ΔΕΝ ΕΔΩΕ ΣΗΜΑΣΙΑ. ΜΠΗΚΕ ΣΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΚΑΙ ΕΦΥΓΕ ΟΣΟ ΠΙΟ ΓΡΗΓΟΡΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ. ΦΤΑΝΟΝΤΑΣ ΣΤΗΝ ΠΥΛΗ ΔΕΝ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕ ΚΑΘΟΛΟΥ ΚΑΙ ΧΤΥΠΗΣΕ ΤΗΝ ΑΤΣΑΛΕΝΙΑ ΜΠΑΡΑ ΜΕ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΕΚΤΙΝΑΣΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΣΤΗΝ ΜΕΣΗ ΤΗΣ ΕΘΝΙΚΗΣ ΟΔΟΥ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΙΣ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΤΗΣ ΕΤΑΙΡΙΑΣ ΚΑΤΕΣΤΡΑΜΕΝΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΥΓΚΡΟΥΣΗ.
ΟΤΑΝ ΕΙΔΕ ΟΤΙ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΔΕΝ ΠΡΟΧΩΡΟΥΣΕ ΒΓΗΚΕ ΕΞΩ ΚΑΙ ΑΡΧΙΣΕ ΝΑ ΤΡΕΧΕΙ ΣΑΝ ΤΡΕΛΟΣ ΠΡΟΣ ΤΙΣ ΜΟΙΡΕΣ. ΕΝΑΣ ΠΕΡΑΣΤΙΚΟΣ ΟΔΗΓΟΣ ΕΡΧΟΜΕΝΟΣ ΑΠΟ ΤΥΜΠΑΚΙ ΕΙΔΕ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΣΤΗΝ ΜΕΣΗ ΤΟΥ ΔΡΟΜΟΥ ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΒΕΒΑΙΩΘΗΚΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΚΑΝΕΝΑΣ ΜΕΣΑ ΣΥΝΕΧΙΣΕ ΓΙΑ ΤΙΣ ΜΟΙΡΕΣ ΜΕ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΤΟ ΣΥΜΒΑΝ ΣΤΗΝ ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ. 200 ΜΕΤΡΑ ΠΕΡΙΠΟΥ ΠΡΙΝ ΤΙΣ ΜΟΙΡΕΣ ΕΙΔΕ ΤΟΝ ΥΠΑΛΛΗΛΟ ΤΗΣ SECURITY ΝΑ ΤΡΕΧΕΙ ΑΛΑΦΙΑΣΜΕΝΟΣ ΚΑΙ ΥΠΕΘΕΣΕ ΟΤΙ ΕΙΧΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ. ΣΤΑΜΑΤΑΕΙ ΔΙΠΛΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΟΝ ΡΩΤΑΕΙ ΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ, ΑΥΤΟΣ ΟΜΩΣ ΣΥΝΕΧΙΣΕ ΝΑ ΤΡΕΧΕΙ ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ ΕΦΤΑΣΕ ΣΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΤΟΥ ΑΓΙΟΥ ΝΕΚΤΑΡΙΟΥ ΣΤΗΝ ΕΙΣΟΔΟ ΤΩΝ ΜΟΙΡΩΝ ΚΑΙ ΜΠΗΚΕ ΜΕΣΑ ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΕΜΕΙΝΕ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΠΡΩΙ ΠΟΥ ΕΦΤΑΣΕ Ο ΙΕΡΕΑΣ, ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΜΙΛΗΣΕΙ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΣΤΟΥΣ ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΟΥΣ ΠΟΥ ΕΙΧΑΝ ΦΤΑΣΕΙ ΩΣΤΟΣΟ ΣΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ.
ΟΤΑΝ ΕΦΤΑΣΕ Ο ΙΕΡΕΑΣ ΤΟΥ ΔΙΗΓΗΘΗΚΕ ΤΙ ΕΙΧΕ ΣΥΜΒΕΙ, ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΟΜΩΣ ΤΗΝ ΓΥΝΑΙΚΕΙΑ ΕΚΚΛΗΣ ΠΡΟΣ ΒΟΗΘΕΙΑ, ΚΑΙ Ο ΙΕΡΕΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕ ΤΟΥΣ ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΟΥΣ ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΠΗΓΑΝ ΓΙΑ ΕΛΕΓΧΟ ΣΤΑ ΓΡΑΦΕΙΑ ΟΠΟΥ ΔΕΝ ΒΡΗΚΑΝ ΚΑΝΕΝΑ. ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΜΕ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΣΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΣΤΟ ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΟ ΤΜΗΜΑ ΕΝΑΣ ΠΑΤΕΡΑΣ ΜΕ ΤΗΝ 12ΧΡΟΝΗ ΚΟΡΗ ΤΟΥ ΣΕ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΣΟΚ ΚΑΙ ΚΑΤΗΓΓΕΙΛΕ ΟΤΙ 6 ΤΡΙΧΩΤΑ ΑΤΟΜΑ ΤΗΝ ΒΙΑΖΑΝ ΟΛΗ ΤΗ ΝΥΧΤΑ ΑΠΟ ΤΙΣ 10 ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΜΕΧΡΙ ΤΙΣ 7 ΤΟ ΠΡΩΙ.
ΕΠΙΛΟΓΟΣ :
Ο ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΤΗΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ ΠΑΡΑΙΤΗΘΗΚΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΤΑΙΡΙΑ SECURITY ΑΝΕΥ ΟΡΩΝ ΚΑΙ ΑΠΟΔΟΧΩΝ ΚΑΙ ΕΦΥΓΕ ΛΙΓΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΑΣΚΗΤΕΨΕΙ ΣΕ ΕΝΑ ΜΟΝΑΣΤΗΡΙ. ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΠΡΙΝ ΦΥΓΕΙ ΣΥΖΗΤΗΣΑ ΜΑΖΙ ΤΟΥ ΟΠΟΥ ΜΟΥ ΔΙΗΓΗΘΗΚΕ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΣΟ ΑΥΤΟΣ ΟΣΟ ΚΑΙ Ο ΟΔΗΓΟΣ ΠΟΥ ΤΟΝ ΒΡΗΚΕ ΝΑ ΤΡΕΧΕΙ. ΕΠΑΛΗΘΕΥΣΑ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΣΟ ΑΠΟ ΤΟΝ ΙΕΡΕΑ ΟΣΟ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΝΑΝ ΓΝΩΣΤΟ ΜΟΥ ΣΤΟ ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΟ ΤΜΗΜΑ.
Η ΚΟΠΕΛΑ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΥΠΟΣΤΕΙ ΣΟΒΑΡΟ ΣΟΚ ΚΑΘΟΤΙ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΠΑΡΘΕΝΑ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΜΕΤΑ ΑΝΑΚΑΛΥΠΤΕΙ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΜΕΙΝΕΙ ΕΓΚΥΟΣ, ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΣΕ ΙΔΙΩΤΙΚΗ ΚΛΙΝΙΚΗ ΤΟΥ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΑΠΟΒΑΛΕΙ. ΑΝΑΦΕΡΟΝΤΑΣ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΣΤΟΝ ΙΑΤΡΟ ΠΟΥ ΤΗΝ ΑΝΕΛΑΒΕ ΤΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΑ ΜΙΑ ΕΞΕΤΑΣΗ DNA ΣΤΟ ΓΟΝΙΜΟΠΟΙΗΜΕΝΟ ΕΜΒΡΥΟ, ΠΡΑΓΜΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΔΕΧΤΗΚΕ ΤΕΛΙΚΑ.
2 ΜΗΝΕΣ ΜΕΤΑ ΜΕ ΠΗΡΕ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΝΑ ΠΑΩ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΓΙΑΤΙ ΕΙΧΕ ΚΑΤΙ ΠΕΡΙΕΡΓΟ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ. ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΛΟΙΠΟΝ ΤΟ DNA ΠΟΥ ΓΟΝΙΜΟΠΟΙΗΣΕ ΤΟ ΕΜΒΡΥΟ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟ ΕΜΟΙΑΖΕ ΟΜΩΣ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΜΕ ΤΟ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟ, ΜΕ ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΔΙΑΦΟΡΑ 2 ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΓΟΝΙΔΙΑ.....
ΑΥΤΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΙΚΑΝΤΖΑΡΑΚΙΑ ΤΩΝ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΩΝ.....
ΠΕΡΙΤΟ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΟΤΙ ΟΣΟ ΚΑΙ ΑΝ ΨΑΞΑΜΕ ΔΕΝ ΒΡΗΚΑΜΕ ΣΕ ΠΟΙΟ ΕΙΔΟΣ ΑΝΗΚΕ ΤΟ DNA.

ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΙ ΔΙΚΕΣ ΣΑΣ ΕΜΠΕΙΕΡΙΕΣ ΚΑΙ ΠΕΡΙΣΤΑΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΡΕΤΕ Ή ΕΧΕΤΕ ΑΚΟΥΣΕΙ ΚΑΙ ΣΧΕΤΙΖΟΝΤΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΜΥΣΤΙΚΗ ΚΡΗΤΗ......


ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΠΟΛΛΑ, ΕΧΩ ΔΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ.......




ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟ ΔΙΑΣΤΑΥΡΩΣΩ!. ΕΓΙΝΕ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ 2000? ΠΙΟ ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΟ ΤΜΗΜΑ ΑΝΑΜΙΧΘΗΚΕ, ΠΩΣ ΛΕΓΟΤΑΝ ΚΑΙ ΠΩΣ ΜΙΛΗΣΕΣ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟΝ ΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΗ,ΠΩΣ ΛΕΓΟΤΑΝ Η ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΣΕΚΙΟΥΡΙΤΙ ΚΑΙ ΠΩΣ ΕΜΑΘΕΣ ΕΣΥ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ ΟΤΙ ΕΜΕΙΝΕ ΕΓΚΥΟΣ κ.λ.π. ΓΙΑ ΛΟΓΟΥΣ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ.....ΔΕ ΡΩΤΩ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΚΟΠΕΛΑΣ.

ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!!
--ΚΑΫΜΕΝΕ ΓΙΕ ΜΟΥ ΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GRIGORIANOS
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
445 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2007, 17:14:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GRIGORIANOS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.

ΦΙΛΕ mihalisgk ΚΑΛΩΣ ΗΛΘΕΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ.

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΚΑΠΟΙΕΣ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΥ ΑΚΡΙΒΩΣ ΣΤΗΝ ΣΟΥΓΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΠΥΡΑΜΙΔΑ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΑΝ ΓΙΝΕΤΑΙ.

ΑΝ ΕΙΧΕΣ ΓΡΑΨΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΥΝΗΜΑ ΔΥΟ ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΝΩΡΙΤΕΡΑ ΘΑ ΤΟ ΕΡΕΥΝΟΥΣΑ ΚΑΙ Ο ΙΔΙΟΣ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΤΟΝ ΔΕΚΑΠΕΝΤΑΥΓΟΥΣΤΟ ΗΜΟΥΝ ΕΚΕΙ ΓΙΑ ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΣΗ.


ΦΙΛΕ ΕΥΡΩΠΑΙΟΣ2 ΑΥΤΑ ΕΓΙΝΑΝ ΟΝΤΩΣ ΣΤΟ ΤΡΙΩΔΙΟ ΤΟΥ 2000 ΝΟΜΙΖΩ ΗΤΑΝ 27 Ή 28 ΔΕΚΕΜΒΡΗ.
ΤΟ Α.Τ. ΗΤΑΝ ΤΩΝ ΜΟΙΡΩΝ.
Η ΕΤΑΙΡΕΙΑ SECURITY HTAN MIA TΟΠΙΚΗ ΜΕ ΕΔΡΑ ΤΙΣ ΜΟΙΡΕΣ (ΕΙΝΑΙ Η ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΤΟΠΙΚΗ ΤΗΣ ΠΕΡΙΟΧΗΣ)

ΟΝΟΜΑΤΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΔΩΣΩ ΑΛΛΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΕΥΚΟΛΑ ΝΑ ΤΑ ΜΑΘΕΙΣ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟΝ ΓΝΩΣΤΟ ΠΟΥ ΝΑ ΚΑΤΟΙΚΟΥΣΕ ΣΤΙΣ ΜΟΙΡΕΣ ΤΟΤΕ.

ΠΩΣ ΤΟ ΕΜΑΘΑ??? Η ΜΕΣΣΑΡΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΠΟΛΥ ΚΛΕΙΣΤΗ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΟΠΟΥ ΟΛΑ ΤΑ ΝΕΑ ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΑ ΤΑ ΠΕΡΙΕΡΓΑ ΜΑΘΑΙΝΟΝΤΑΙ ΑΜΕΣΩΣ.

ΕΠΑΝΕΡΧΟΜΑΙ ΟΜΩΣ ΣΤΗΝ ΕΞΟΡΜΗΣΗ ΜΟΥ ΣΤΑ ΧΑΝΙΑ.

ΤΟΝ ΔΕΚΑΠΕΝΤΑΥΓΟΥΣΤΟ ΓΥΡΙΣΑ ΤΑ ΝΟΤΙΑ ΧΑΝΙΑ ΞΕΚΙΝΩΝΤΑΣ ΑΠΟ ΣΦΑΚΙΑ-ΛΟΥΤΡΟ-ΑΓΙΑ ΡΟΥΜΕΛΗ-ΣΟΥΓΙΑ-ΠΑΛΑΙΟΧΩΡΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΣΕ ΕΛΑΦΟΝΗΣΙ ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΣΤΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΓΥΡΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΧΡΥΣΟΣΚΑΛΙΤΙΣΣΑ ΟΠΟΥ ΣΕ ΣΥΝΔΥΑΣΜΟ ΜΕ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΕΚΑΝΑ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΕΞΟΡΜΗΣΕΙΣ ΒΑΣΙΖΟΜΕΝΕΣ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΦΗΜΕ ΣΓΙΑ ΤΑ ΠΕΡΙΕΡΓΑ ΤΩΝ ΠΕΡΙΟΧΩΝ ΑΥΤΩΝ.

ΚΑΠΟΙΕΣ ΦΗΜΕΣ ΠΟΥ ΜΕΛΕΤΗΣΑ ΗΤΑΝ.

Η ΦΗΜΗ ΓΙΑ ΥΠΑΡΞΗ ΦΑΝΤΑΣΜΑΤΩΝ ΣΤΟ ΚΑΣΤΡΟ ΤΗΣ ΑΓΙΑ-ΡΟΥΜΕΛΗΣ

ΤΑ ΣΥΜΒΟΛΑ ΣΤΑ ΑΡΧΑΙΑ ΣΤΟ ΛΟΥΤΡΟ.

ΚΑΠΟΙΕΣ ΒΡΑΧΟΓΡΑΦΙΕΣ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΤΟ ΛΟΥΤΡΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΓΙΑ ΡΟΥΜΕΛΗ

ΤΑ ΝΑΥΑΓΙΑ ΒΟΡΕΙΑ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΟΧΩΡΑΣ

Η ΦΗΜΗ ΤΟΥ ΣΤΟΙΧΙΩΜΕΝΟΥ ΚΑΡΑΒΙΟΥ ΠΟΥ ΕΜΦΑΝΙΖΕΤΑΙ ΝΥΧΤΑ ΣΤΟ ΕΛΑΦΟΝΗΣΙ ΝΑ ΦΛΕΓΕΤΑΙ.

Η ΕΞΟΔΟΣ ΣΤΗ ΘΑΛΑΣΣΑ ΒΟΡΕΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΕΛΑΦΟΝΗΣΙ ΤΟΥ ΥΠΟΓΕΙΟΥ ΥΔΑΤΙΝΟΥ ΡΕΥΜΑΤΟΣ.

Η ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ ΥΠΑΡΞΗΣ ΑΡΧΑΙΟΥ ΗΦΑΙΣΤΕΙΟΥ ΣΤΗΝ ΕΥΡΥΤΕΡΗ ΠΕΡΙΟΧΗ ΤΗΣ ΧΡΥΣΟΣΚΑΛΙΤΙΣΣΑΣ.

Η ΦΗΜΗ ΓΙΑ ΣΜΗΓΜΑΤΑ ΧΡΥΣΟΥ ΣΤΑ ΠΕΤΡΩΜΑΤΑ ΓΥΡΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΧΡΥΣΟΣΚΑΛΙΤΙΣΣΑ ΣΤΑ ΟΠΟΙΑ ΟΦΕΙΛΕ ΠΙΘΑΝΩΣ ΚΑΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΗΣ.

ΑΥΤΑ ΓΙΑ ΤΑ ΧΑΝΙΑ.

ΤΕΛΟΣ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΟΤΙ ΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΓΡΑΦΩ ΤΟΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΚΑΙΡΟ ΣΤΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ ΜΠΑΙΝΩ ΣΥΧΝΑ ΚΑΙ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΩ ΤΑ ΤΕΚΤΑΙΝΟΜΕΝΑ.

ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΘΑ ΕΠΑΝΕΛΘΩ ΟΜΩΣ ΜΕ ΕΝΑ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΘΕΜΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΘΑ ΛΕΓΕΤΑΙ "ΜΚ ΓΙΓΑΝΤΙΑ ΠΡΟΣΩΠΑ ΣΤΑ ΒΟΥΝΑ" ΚΑΙ ΘΑ ΑΣΧΟΛΕΙΤΑΙ ΜΕ ΤΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΒΟΥΝΑ ΤΗΣ ΚΡΗΤΗΣ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΕΧΟΥΝ ΠΛΑΓΙΕΣ ΠΟΥ ΜΟΙΑΖΟΥΝ ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΑ ΜΕ ΑΝΘΡΩΠΙΝΑ ΠΡΟΣΩΠΑ.
ΤΟ ΠΟΣΑ ΕΙΝΑΙ, ΤΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ, ΤΟ ΑΝ ΕΙΝΑΙ Ή ΟΧΙ ΤΕΝΗΤΑ, ΤΟ ΤΙ ΠΙΘΑΝΩΣ ΕΞΥΠΗΡΕΤΟΥΝ, ΤΟ ΑΝ ΔΕΙΧΝΟΥΝ ΚΑΤΙ Ή ΚΑΠΟΙΟ ΜΕΡΟΣ, ΚΑΙ ΤΟ ΑΝ ΕΧΟΥΝ ΣΧΕΣΗ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ.

ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΥΤΟ ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΑΠΟ ΤΟΝ ΓΙΟΥΧΤΑ ΣΤΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟ (ΤΗΝ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΒΡΑΧΟΠΡΟΣΩΠΟΓΡΑΦΙΑ ΣΤΗΝ ΚΡΗΤΗ) ΚΑΙ ΤΑ ΠΟΛΛΑ ΠΡΟΣΩΠΑ ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΤΟΥ ΝΟΜΟΥ ΡΕΘΥΜΝΟΥ.

ΕΠΙΔΗ ΕΙΜΑΙ ΑΚΟΜΑ ΣΤΟ ΣΤΑΔΙΟ ΤΗΣ ΕΡΕΥΝΑΣ ΘΑ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΣΑ ΑΝ ΕΧΕΤΕ ΕΝΤΟΠΙΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΝΑ ΤΟ ΦΩΤΟΓΡΑΦΗΣΕΤΕ ΚΑΙ ΝΑ ΣΗΜΕΙΩΣΕΤΕ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΧΑΡΤΗ ΤΗΝ ΑΚΡΙΒΗ ΤΟΥ ΤΟΠΟΘΕΣΙΑ ΓΙΑ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗ ΠΟΥ ΚΟΙΤΑ.
ΟΤΑΝ ΘΑ ΑΝΟΙΞΟΥΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΘΑ ΤΑ ΜΑΖΕΨΟΥΜΕ ΟΛΑ ΚΑΙ ΘΑ ΔΟΥΜΕ ΑΝ ΟΔΗΓΟΥΝ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ.

ΑΥΤΑ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ ΓΙΑ ΤΩΡΑ.

ΘΑ ΕΠΑΝΕΛΘΩ ΣΥΝΤΟΜΑ ΜΕ ΤΟ ΝΕΟ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΣΑΣ ΕΙΠΑ ΟΠΟΤΕ ΜΕΧΡΙ ΤΟΤΕ ΚΑΛΕΣ ΑΝΑΖΗΤΗΣΕΙΣ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.

ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΠΟΛΛΑ, ΕΧΩ ΔΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ......
.......
....
..
.


ΑΚΟΥΣΑ ΠΟΛΛΑ, ΕΙΔΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Hugh Capet
Νέο Μέλος


19 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2007, 19:22:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Hugh Capet  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αφορμή για αυτή την παρέμβασή μου στα esoterica ήταν τα κείμενα του grigorianos για την Κρήτη.
Επειδή είμαι κρητικός, κατοικώ εδώ και επειδή έχω διαπιστώσει την πλούσια μυστική ιστορία του νησιού, που κρατάει από τη γέννηση της Ευρωπής ως οργανωμένου κοινωνικού συνόλου, θα πρέπει να συνεχιστεί αυτή η έρευνα που ξεκίνησες grigoriane και εάν είναι εφικτό με τη συμμετοχή περισσοτέρων.
Μην ξεχνάμε ότι είναι ο τόπος που γεννήθηκε ο βασιλιάς των αρχαίων θεών.
Ίσως ήρθε η ώρα για μία πλήρη και τεκμηριωμένη έρευνα.
Το υλικό είναι μπόλικο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΚΑΝΟ_ΜΙΑ_ΕΥΧΗ
Νέο Μέλος

Greece
35 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2007, 05:25:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΚΑΝΟ_ΜΙΑ_ΕΥΧΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παιδια καλημερα σας.Χαρηκα απιστευτα οταν ειδα πως ανοιξατε θεμα για την μυστικη Κρητη.Γενικα ολη η Ελλαδα ειναι μυστικη.Εγω λοιπον καταγομαι απο Σητεια,σπουδαζα 4 χρονια στο Τει Ηρακλειου και υπηρετησα στην απιστευτη μοναδα ρανταρ του Ναυτικου στο Κυριαμαδι της Σητειας.Ολα αυτα τα χρονια εζησα και ακουσα πολλα.Εχω αναφερει ηδη σε αλλη στηλη την ιστορια του θανατου του παππου μου.Αν καποιος θελει μπορω να την επαναλαβω.Μαλλον ειμαι ο πρωτος αυτοπτης της ιστοριας των 3 εκκλησιων.Ναι μαγκες μου.Πηγα ειδα και απηλθα.Ηταν απογευμα του 2001 και ημασταν στην καφετερια του Τει.Ενας φιλος που ηξερε για την περιοχη μας τσιτωσε και ειπαμε να παμε το βραδυ.Πηγαμε σπιτι μου θυμαμαι και μετα κατα τισ 1230 με μια τα μεσανυχτα ξεκινησαμε με ενα αμαξθ θυμαμαι.με το πολακι μου το χιλιαρι και η πλακα ειναι πως ημασταν 3 αγορια και τεσσερα κοριτσια!ο ξαδερφος μου ο νικος που ειχε ερθει απο Νοτια Αφρικη δεν χωραγε και αναγκαστηκε να μπει στο πορτ παγκαζ.Μιλαμε τρελο γελιο.Εμενα Μασταμπα και καναμε περιπου κανα τεταρο να φτασουμε.Σκοταδια παντου.Για οποιον ξερει την περιοχη , περασαμνε την πρωτη εκκλησια και και ειχαμε τις αλλες δυο μπροστα μας κι αριστερα.εμεις ειχαμε φατσα μας στα 15 περιπου μετρα το λοφο.Κατεβαινουμε λοιπον απο το αμαξι και στεκομαστε σε ευθεια γραμμη απεναντι απο λοφο λιγο πριν την εκκλησια στα αριστερα.Δεν μιλουσαμε σχεδον καθολου.Η ατμοσφαιρα ηταν κ;αθηλωτικη.Ακουγαμε μονο τον αερα και βλεπαμε λιγα φωτα πισω απο το λοφο οπου μαλλον ηταν ο εθνικος δρομος.Λιγα μικρα γελακια, καποια μικρα σχολια και περνουσε η ωρα.Υστερα απο εικοσι περιπου λεπτα αρχισανε τα παρατραγουδα.Απο πισω απο το λοφο αρχισαν να ακουγονται εκατονταδες κουδουνια προβατων.Σιγα το περιεργο.Βοσκοτοπια εκει λογικο ειναι να εχει προβατα.Αυτο που μας εκανε λιγο εντυπωση ειναι πως ακουγοντουσαν σαν να ειναι ακριβως μπροστα μας.Ξαφνικα ( το λεω τωρα και ανατριχιαζω) εγω κι ο ξαδερφος μου γυρισα αποτομα πισω μας γιατι νομιζαμε πως ηταν ακριβως πισω μας ενα προβατο.Μα δεν ηταν τιποτα.Θα ορκιζομουν πως ηταν ακριβως απο πισω μας.Αποκλειεται να ειχε χαθει το προβατο απο το κοπαδι.Τα κουδουνακια τους ακουγοντουσαν απο πολυ μακρια.Και ξαφνικα σαν να εσβησε καποιος το διακοπτη ολα ΜΑ ΟΛΑ τα κουδουνακια των προβατων σταματησαν.Αυτο μας θορυβησε λιγο γιατι δεν μπορουν ξαφνικα 200 κουδουνακια προβατων να σταματησουν αποτομα σαν να πατησε καποιος το mute.Υστερα απο 10 περιπου δευτερολεπτα εγινε αυτο που μας εκανε κυριολεκτικα να τα κανουμε πανω μας.Αφου σταματησαν τα κουδουνακι των προβατων ακουστηκε απο το λοφο μπροστα μας ενα κουδουνι.Νταν-νταν περιπου 10 φορες.Δεν ηταν φυσικα κουδουνακι προβατων.Ηταν σαν αυτα που βαρουν οι μοναχοι.ΑΥτα τα μικρα.Ξαφνικα αρχισαμε ολοι να κλαιμε και να κανουμε το σταυρο μας γρηγορΑ.Μιλαμε τραγικες καταστασεις.Υστερα απο καμια δεκαρια χτυπηματα το καμπανακι σταματησε.και ακουγοταν μονο ο σιγανος αερας.Υστερα απο 5 περιπου δευτερολεπτα μαλλον καποιος εβγαλε το mute και τα κουδουνακια των προβατων αρχισαν παλι να ακουγονται απο μπροστα μας και πανω.Ειχαμε τρελαθει τελειως.Η τοτε κοπελα μου Η Σισσυ ειχε τρομαξει πολυ και ηθελε να φυγει επειδη ακουσε στα δυο μετρα μπροστα της κατι να σερνεται πραγμα που ακουσε και η Ζαφειρια που ηταν διπλα της.Μιλαμε τωρα που τα θυμαμαι τραγικες καταστασεις.Τα κουδουνακια απο τα προβατα συνεχισαν να ακουγονται για 10 περιπου λεπτα κι εμεις ειχαμε λιγο ηρεμησει και ψιλοσυζηταγαμε.Ξαφνικα ξαναεγινε το ιδιο.Mute τα προβατα και δυνατος ηχος καμπανακιου ακριβως μπροστα μας.παλι πανικος.κλαματα σταυροκοπηματα και δεν συμμαζευεται.Και εκει που ημασταν χαμενοι στο διαστημα , ο Δημητρης ο Γιαννακοπουλος κοιταζοντας ψηλα φωναζει ''Ρε μαλ"""ς τι ειναι αυτο''
Χαχα..δεν χρειαζεται να σας πω τι ακολουθησε.Κανεις μας δεν γυρισε να κοιταξει ψηλά.Οπου φυγει φυγει.Τρεξαμε γρηγορα στο αμαξι, οι γυναικες ουρλιαζαν, ο ξαδερφος μου ο Καρχιμας απο το πορτ παγκαζ να φωναζει να κλεισουμε την πορτα του πορτ παγκαζ..τραγικες καταστασεις.εφυγα σπινιαροντας με την πορτα του ανοιχτη.Μετα καπακι πηγαμε στο Κουλε και κατσαμε μεχρι το προι αναλυοντας τι εγινε.Ο δημητρης μου ειπε πως ειδε σκιες μοναχων να περπατανε πανω στο λοφο.αυτη ειναι η ιστορια μου μαγκες.Μου θυμισατε απιστευτα χρονια.Εγω , Η σισσυ,η ζαφειρα, η βανα. η ναταλια, ο δημητρης κι ο νικος.ναστε ολοι καλα εκει που ειστε.

εχω κι αλλες 3 ιστοριες .αν θελετε πειτε μου να τις μοιραστω.πως σας φανηκε αυτη η ιστορια συντεκνοι?


MY LIFESTYLE DETERMINES MY DEATH STYLE!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

eritias
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2007, 18:23:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους eritias  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε GRIGORIANOS βλέπω είσαι πολύ καταρτισμένος, και από άλλα θέματα δικά σου που έχω δει. Θα είχε νόημα κάποια στιγμή να ανταλλάξουμε απόψεις από κοντά.
Εγώ κατάγομαι από τον Βόλο και πιο συγκεκριμένα από την Ιωλκό που και εκεί έχει αρκετά μυστήρια όπως τον σκελετό του κενταύρου που βρήκανε στο Πήλιο και το έχουν σε κάποιο Αμερικάνικο πανεπιστήμιο, στην Γορύτσα ένας λόφος στις παρυφές του Πηλίου όπου υπάρχει ένας ναός που αν τον δει κανείς από ψηλά σχηματίζει το διπλό ''ε'' και πρόσφατα που βρήκαν τον τάφο του Ιάσονα στην καινούργια περιφερειακή οδό του Βόλου και αυτός ήταν ο λόγος που την σταματήσανε αλλά το κρατάνε μυστικό.
Θα ήθελα να σας διηγηθώ μια εμπειρία που είχα κάποια στιγμή αποφασίσαμε να κάνουμε μια εκδρομή με παρέα για να πάμε στην Αριδαία Εδέσσης όπου σύμφωνα με τις ιστορικές γραφές εκεί έκανε ένα τελετουργικό η Ολυμπιάδα με το Φίλιππο προκειμένου να συλλάβουν παιδί (Μέγα Αλέξανδρο). Καθώς φτάναμε σε εκείνη την φυσική τρύπα που σχημάτιζε ο βράχος και ενώ μας είχαν προειδοποιήσει να μην πάρουμε αυτοκίνητο κατά την ανάβαση μας αρκετοί αετοί πάνω από αυτόν τον ιερό βράχο μας έκαναν να σταματήσουμε το αυτοκίνητο για τους θαυμάσουμε κατεβαίνοντας από το αμάξι διαπιστώσαμε ότι λίγο πιο κάτω περίπου 2 μέτρα ήταν γκρεμός αρκετά μεγάλος ο οποίος δεν φαινόταν. Πλησιάζοντας τον βράχο είχαν εξαφανιστεί οι αετοί. Στο συγκεκριμένο μέρος μπορεί κανείς να περάσει 3 φορές τον γύρο του βράχου και σύμφωνα με την αρχαία παράδοση μετά το πέρας των 3 στροφών έσφαζε ο άντρας του ζευγαριού έναν κόκορα με τα χέρια του ως θυσία προκειμένου να γίνει η σύλληψη παιδιού.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
GRIGORIANOS
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
445 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2007, 21:04:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GRIGORIANOS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ

ΦΙΛΕ Hugh Capet ΚΑΛΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΚΑΙ ΕΣΥ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΑΞΙΟΠΡΟΣΕΚΤΟ ΕΧΕΙΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙ ΚΑΙ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΚΡΗΤΗ.
ΑΠΟ ΤΟ ΠΙΟ ΑΠΛΟ ΕΩΣ ΤΟ ΠΙΟ ΠΕΡΙΕΡΓΟ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΕΔΩ ΘΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΝΑ ΤΟ ΜΕΛΕΤΗΣΟΥΜΕ.

ΣΥΝΤΕΚΝΕ ΚΑΝΟ_ΜΙΑ_ΕΥΧΗ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΙΣ 3 ΕΚΚΛΗΣΙΕΣ ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΡΩΣΟΠΙΚΑ ΔΙΠΛΑ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΣΟΥ ΒΙΩΜΑ.
ΕΝΝΟΕΙΤΕ ΠΩΣ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΙΣ ΑΛΛΕΣ ΤΡΕΙΣ (ΡΩΤΑΝΕ ΤΕΤΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ)

ΦΙΛΕ eritias ΕΣΥ ΤΩΡΑ ΜΕ ΜΠΕΡΔΕΨΕΣ ΛΙΓΟ. ΚΑΤΑΓΕΣΕ ΑΠΟ ΙΩΛΚΟ ΑΛΛΑ ΝΑ ΥΠΟΘΕΣΩ ΟΤΙ ΜΕΝΕΙΣ ΚΡΗΤΗ?
Η ΙΩΛΚΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΜΥΘΙΚΑ ΜΕΡΗ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΤΟ ΑΡΓΟΣ Η ΚΡΗΤΗ ΤΟ ΠΗΛΙΟ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΟΛΑ ΤΑ ΜΕΡΗ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΗΔΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΑΙΟΤΗΤΑ ΑΝΑΦΕΡΟΤΑΝ ΩΣ ΠΡΟΥΠΑΡΧΟΥΣΑ ΜΕΣΩ ΤΩΝ ΑΡΧΑΙΟΕΛΛΗΝΙΚΩΝ ΜΥΘΩΝ.
ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΠΟΛΛΑ ΜΕΡΗ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΕΧΟΥΝ 1000 ΚΑΙ 1500 ΧΡΟΝΙΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΙΣΤΟΡΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΚΡΟΠΟΛΗ ΤΗΝ ΣΠΑΡΤΗ ΤΟ ΜΕΓΑΛΕΞΑΝΔΡΟ ΤΟΝ ΠΕΡΙΚΛΗ ΤΟΝ ΛΕΩΝΙΔΑ ΚΑΙ ΟΜΩΣ ΟΛΟΙ ΑΣΧΟΛΟΥΝΤΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΠΙΟ ΠΡΟΣΦΑΤΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΗΣ ΑΡΧΑΙΟΤΗΤΑΣ ΚΑΙ ΑΦΗΝΟΥΝ ΟΛΑ ΟΣΑ ΕΧΟΥΝ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΧΡΟΝΟΛΟΓΙΕΣ ΠΡΙΝ ΤΟ 600 Π.Χ. ΣΤΟΝ ΜΥΘΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΛΗΘΗ ΘΕΩΡΟΝΤΑΣ ΟΤΙ ΑΠΟ ΜΥΘΟΥΣ ΤΑ ΞΕΡΟΥΜΕ ΑΡΑ ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ ΕΙΝΑΙ,
ΞΕΧΝΑΝΕ ΟΜΩΣ ΟΛΟΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΕΤΣΙ ΑΠΛΑ ΔΙΑΓΡΑΦΟΥΤΝ ΧΙΛΙΕΤΙΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΜΑΣ ΤΟ ΡΗΤΟ ΤΟΝ ΑΡΧΑΙΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ ΠΟΥ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΚΑΘΕ ΜΥΘΟ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΙΑ ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΝΩ ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΑΚΟΥΣΑΝ ΠΟΤΕ ΤΟ ΠΙΟ ΠΡΟΣΦΑΤΟ ΟΤΙ ΟΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΝΟΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΦΩΤΙΑ (ΚΑΙ ΑΣ ΚΑΗΚΕ ΟΛΗ Η ΕΛΛΑΔΑ ΦΕΤΟΣ).

ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΑΥΤΟΥΣ ΛΟΙΠΟΝ ΑΠΑΝΑΤΑΜΕ ΠΩΣ ΘΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΔΩ ΝΑ ΚΟΙΤΑΜΕ ΤΟΥΣ ΜΥΘΟΥΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΙΣΤΟΡΙΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΨΑΧΝΟΥΜΕ ΤΗΝ ΚΡΥΜΜΕΝΗ ΑΛΗΘΕΙΑ.

ΚΑΙ ΟΠΟΙΟΣ ΨΑΧΝΕΙ ΒΡΙΣΚΕΙ......

ΓΙΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΕΛΕΓΞΕΙΣ ΤΟΝ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΜΟΥ ΣΤΕΙΛΕΙΣ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΣΥΖΗΤΗΣΟΥΜΕ ΘΑ ΠΡΟΤΙΜΟΥΣΑ ΟΜΩΣ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΑΝ ΔΕΝ ΜΕ ΑΦΟΡΟΥΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΝΑ ΤΑ ΠΑΡΑΘΕΤΕΙΣ ΓΙΑ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΣΤΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ, ΑΝ ΚΑΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΡΚΕΤΟΙ ΕΔΩ ΠΟΥ ΧΛΕΥΑΖΟΥΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ ΠΟΛΛΟΙ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΚΑΙ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΥΝ ΣΕ ΥΓΙΕΙΣ ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ ...


ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΩΡΑ ΤΩΝ ΒΡΑΧΟΠΡΟΣΩΠΟΓΡΑΦΙΩΝ ΚΑΛΩ ΤΟΥΣ ΠΑΝΤΕΣ ΓΙΑ ΣΥΛΛΟΓΗ ΥΛΙΚΟΥ, ΑΝ ΔΕ ΚΑΠΟΙΟΙ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΟΥΝ ΠΑΡΟΜΟΙΕΣ ΠΡΟΣΩΠΟΓΡΑΦΙΕΣ ΣΕ ΒΟΥΝΑ ΚΑΙ ΤΗΣ ΥΠΟΛΟΙΠΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ ΚΑΛΛΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΤΙΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΗΣΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΤΙΣ ΠΑΡΑΘΕΣΟΥΝ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΘΕΜΑ.

ΑΥΤΑ ΓΙΑ ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΚΑΛΕΣ ΑΝΑΖΗΤΗΣΕΙΣ ΣΕ ΟΛΟΥΣ....

.............
.......
...
..
.

ΑΚΟΥΣΑ ΠΟΛΛΑ, ΕΙΔΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Hugh Capet
Νέο Μέλος


19 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2007, 21:24:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Hugh Capet  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το θέμα είναι ότι ολόκληρη η Κρήτη είναι μία πύλη. Ως γνωστό η Γαία έχει τα ανοίγματά της και εδώ ο τόπος αυτός είναι προνομιούχος.
Για να δεις τη μυστική ιστορία της Κρήτης πρέπει να ξεκινήσεις από την αρχαία παράδοση.
Δεν είναι τυχαίο ότι ο Δίας γεννήθηκε εδώ.
Όπως επίσης δεν είναι τυχαίο ότι ο Ψηλορείτης αποτελεί μία τέτοια είσοδο.
Τα φώτα που εμφανίζονται στην περιοχή σαν αστραπές και καλύπτουν την εσωτερική πλευρά του βουνού, αν παρατηρήσει κανείς το φαινόμενο από το οροπέδιο της Νίδας, προκαλούν το ενδιαφέρον.
Για αυτά υπάρχουν και σήμερα μαρτυρίες από κατοίκους και επισκέπτες.
Μην ξεχνάτε ότι ο Μίνωας λάμβανε εδώ ή στο Δικταίο κατά άλλες πηγές, τους νόμους από τον Δία. Αυτό θυμίζει κάτι, πχ Μωυσής.
Για να καταγραφούν τα φαινόμενα αυτά και να ερευνηθούν συστηματικά πρέπει να ξεκινήσει κάποιος από την αρχή και με δεδομένο ότι η Κρήτη είναι προνομιακός χώρος στην Ιερή Γεωγραφία, δηλαδή χρειάζεται να εξεταστούν συνολικά.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Krios
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1951 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2007, 20:30:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σας.
Πολύ ενδιαφέρον θέμα, μπράβο σας!
Μιας και η ιδιαίτερη μου πατρίδα είναι τα Λασιθιώτικα βουνά, έχω και εγώ κάποια ενδιαφέροντα θέματα από εκεί...
όπως τη συνέχεια του Αλμυρού...
Α να εξηγηθώ από την αρχή ότι δεν πιστεύω σε φαντάσματα, ξωτικά, δαίμονες και τα συναφή...
Όμως υπάρχουν πραγματικά αξιοπερίεργα πράγματα, αλλά και μύθοι, που αξίζουν συζήτησης!
Άλλωστε και μόνο που το θέμα ασχολίτε με τη Κρήτη μας, έχει μεγάλη "αξία"!
Και πάλη συγχαρητήρια αγαπητέ GRIGORIANΕ!


Η αμφιβολία είναι η αρχή της σοφίας!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
tonis
Μέλος 1ης Βαθμίδας


75 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2007, 15:13:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους tonis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Με αφορμη αυτα που εγραψε ο φιλος που συνεβησαν στον σεκιουριτη με τα τριχωτα ανθρωπακια,θα ηθελα να σας πω τη συνεβη σε εμενα και εναν φιλο μου το 1977.
Ημασταν με το σχολειο 5θημερη εκδρομη στην κρητη, ημασταν σε ξενοδοχειο των Χανιων ,ηταν περιπου 2-3 το πρωι οταν με ξυπνησε ο φιλος μου και μου ειπε οτι στην παραλια κατι γινετε ,να παμε να δουμε φυγαμε απο το δωματιο μας σιγα-σιγα μην μας καταλαβουνε οι καθηγητες,στον διαδρομο βρηκαμε 3 συμαθητες μας και πηγαμε ολοι μαζι να δουμε τη συμβαινει.
Οταν φτασαμε στην παραλια ( 10 λεπτα περιπου ) ειδαμε 3 ατομα και μια κοπελα να κανουνε..... ειχε πανσεληνο η κατι τετοιο ,οταν φτασαμε στα 15 - 20 μετρα ειδαμε οτι ειχανε οι 3 παρα πολες τριχες στο σωμα και στο προσωπο ,τοτε ο ενας απο την παρεα μας φωναξε ,τι ειστε εσεις ? γυρισε ο ενας απο αυτους και ειδαμε καθαρα οτι μαλλον δεν ηταν ανθρωποι και μας ειπε ΣΑΤΡΑΣ, εμεις απο τον φοβο μας το βαλαμε στα ποδια.
Οταν φτασαμε στο ξενοδοχειο ημασταν για κλαματα,ο ενας απο την παρεα μας λεει ειδατε τη ποδια ειχε αυτος ? σαν τραγου η αλογου ηταν,εγω προσωπικα δεν τα ειδα αλλα δεν προκειτε να ξεχασω ποτε το προσωπο του.
Δεν αναφεραμε σε κανεναν τιποταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Krios
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1951 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2007, 20:43:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπόν η συνέχεια του Αλμυρού...
Στη φώτο από το δορυφόρο που βλέπεται ποιο κάτω, υπάρχει μία σπηλιά, το όνομα της; Νεραιδόγουλα!
Το άνοιγμα της έχει διάμετρο δύο μέτρα περίπου, προς τα κάτω!
Μετά πέφτεις στα γόνατα, και προχωράς δέκα περίπου μέτρα, και βρίσκεσαι στην κύρια σπηλιά!
Τεράστια! Σαν μία μεγάλη εκκλησία! Στο πάτωμα υπάρχει άμμος, παντού, στην άκρη έχει μια πηγή με κανονικό νερό
Υπάρχει λένε και μια δεύτερη ποιο μικρή που στη μέση της βρίσκετε μια μικρή λίμνη, με ένα μικρό καταρράκτη,
αυτήν τη μικρή εγώ δεν την είδα με τα μάτια μου, γιατί δεν βρήκα το πέρασμα.
Η σχέση με τον Αλμυρό...
Όταν φυσήξει Νοτιάς, από ένα συγκεκριμένο σημείο, αρχίζει από το στόμιο της σπηλιάς να πετάγεται νερό τριάντα μέτρα πάνω
και το νερό είναι θαλασσινό!
Το ποτάμι, αν και ξηρό, όταν ανοίξει, όπως λένε οι ντόπιοι η Νεραιδόγουλα, δεν το περνάς παρά μονάχα από γεφύρι!
Τόσο πολύ νερό βγάζει, και μάλιστα αλμυρό!



Η αμφιβολία είναι η αρχή της σοφίας!


__________________________________________________________
ΕΓΙΝΕ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΣΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ ΤΗΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑΣ ΩΣΤΕ ΝΑ
ΕΠΑΝΕΛΘΕΙ ΤΟ FORMAT ΤΗΣ ΣΕΛΙΔΑΣ.
ΤΟ ΚΑΝΟΝΙΚΟ ΤΗΣ ΜΕΓΕΘΟΣ ΕΜΦΑΝΙΖΕΤΑΙ ΟΤΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ
ΚΛΙΚΑΡΕΙ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ.
26/10/2007
__________________________________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

John-II
Νέο Μέλος

Greece
23 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2007, 06:16:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους John-II  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τα πλάσματα που αναφέρουν στις μαρτυρίες τους ο Γρηγοριανός και ο Τόνις ειναι ξεκάθαρα σάτυροι ή σειληνοί, όχι καλλικάντζαροι. Έχουν όλα τα γνωρίσματα που τοθς απέδιδαν οι αρχαίοι και στις δύο περιπτώσεις. Είναι τριχωτοί και εχουν πόδια με οπλές ζώων. Είναι θορυβόδεις και εμφανίζονται πάντα σε παρέες. Και στις δύο περιπτώσεις βίαζαν μια γυναίκα (οι σάτυροι παριστάνονταν πάντα σαν ιθυφαλλικά πλάσματα από τους αρχαίους). Τέλος, στην ιστορία του Τόνι, αυτό το ΣΑΤΡΑΣ όμοιάζει πάρα πολυ΄με την λέξη ΣΑΤΥΡΟΣ. Είναι πολύ ενδιαφέρουσα η σκέψη ότι τέτοια πλάσματα μπορεί να απαντηθούν στα δάση της Κρήτης.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
mihalisgk
Νέο Μέλος

Greece
15 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2008, 10:09:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mihalisgk  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΓΑΠΗΤΟΙ ΦΙΛΟΙ ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΛΙΓΗ ΚΑΘΗΣΤΕΡΗΣΗ
ΓΡΗΓΟΡΙΑΝΕ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΤΑ ΓΡΑΦΩ ΓΙΑ ΕΣΕΝΑ.
ΕΠΙΣΚΕΥΤΗΚΑ ΤΗΝ ΠΥΡΑΜΙΔΑ ΤΗΣ ΣΟΥΓΙΑΣ,ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΟΜΟΡΦΗ
ΚΑΙ ΕΥΚΟΛΟ ΝΑ ΤΗΝ ΒΡΕΙΣ.ΠΑΣ ΓΙΑ ΣΟΥΓΙΑ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΙΣ ΤΗΝ ΤΑΜΠΕΛΑ ΔΕΞΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΧΩΡΙΟ ΚΑΜΑΡΙΑ!ΠΑΣ ΣΤΟ ΧΩΡΙΟ ΑΥΤΟ.
ΕΚΕΙ ΑΡΧΙΖΕΙ ΕΝΑΣ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΣ ΧΩΜΑΤΟΔΡΟΜΟΣ ΓΙΑ ΣΟΥΓΙΑ,ΤΟΝ ΑΚΟΛΟΥΘΕΙΣ ΓΙΑ 2-3 ΛΕΠΤΑ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΜΙΑ ΚΟΥΡΔΑ( ΕΝΑ ΜΑΝΤΡΙ ΑΠΟ ΠΛΕΓΜΑΤΑ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΟΣΩΡΙΝΟ ΜΑΖΕΜΑ ΤΩΝ ΠΡΟΒΑΤΩΝ)ΕΧΕΙ ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΔΕΝΤΡΟ ΔΙΠΛΑ.
ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΘΑ ΚΑΤΕΒΕΙΣ ΚΑΙ ΘΑ ΔΕΙΣ ΚΑΛΑ ΤΡΙΓΥΡΩ ΣΤΙΣ ΚΟΝΤΙΝΕΣ ΚΟΡΥΦΕΣ ΚΑΙ ΘΑ ΤΗΝ ΔΕΙΣ.ΕΧΕΙ 10-15 ΛΕΠΤΑ ΠΟΔΑΡΟΔΡΟΜΟ.ΣΥΝΙΣΤΩ ΟΡΕΙΒΑΤΙΚΑ ΠΑΠΟΥΤΣΙΑ,ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΚΟΤΡΑΧΥΛΟ ΚΟΜΜΑΤΙ.ΕΜΑΘΑ ΟΤΙ ΥΠΗΡΧΑΝ 2 ΠΥΡΑΜΙΔΕΣ ΑΚΟΜΑ ,ΜΙΑ ΣΤΗΝ ΙΕΡΑΠΕΤΡΑ ΚΑΙ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΣΤΗΝ ΣΟΥΓΙΑ ΠΟΥ ΟΜΩΣ ΚΑΤΑΣΤΡΑΦΗΚΑΝ ΑΠΟ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΔΙΑΦΟΡΙΑ..Η ΥΠΑΡΧΟΥΣΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΕΠΙΣΗΣ ΣΕ ΜΕΡΙΚΑ ΧΡΟΝΝΙΑ ΔΕΝ ΘΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΘΩΣ ΕΧΕΙ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΘΕΙ ΣΑΝ ΦΟΥΡΝΟΣ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΡΑΓΙΣΕΙ.
ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΤΩΡΑ..ΒΡΗΚΑ ΕΝΑ ΣΠΗΛΕΩΔΗ ΝΑΟ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥΠΟΛΗΣ ΜΕ ΕΝΑ ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΕΡΓΟ ΑΓΑΛΜΑ ΠΟΥ ΔΕΙΧΝΕΙ ΕΝΑ ΕΞΩΓΗΙΝΟ
ΠΛΑΣΜΑ ΜΕΓΑΛΩΝ ΔΙΑΣΤΑΣΕΩΝ(ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ 3ΦΟΡΕΣ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ)
ΜΕ ΕΠΑΛΛΗΛΟΥΣ ΒΩΜΟΥΣ ΣΚΑΛΙΣΜΕΝΟΥΣ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΗ ΤΟΥ.ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ
ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΑΥΤΗ?
ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΣΑ ΝΑ ΒΑΛΩ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΤΗΣ ΠΥΡΑΜΙΔΑΣ ,ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ?
ΜΕ ΦΙΛΙΚΟΥΣ ΧΑΙΡΕΤΙΣΜΟΥΣ ΜΙΧΑΛΗΣ
Υ.Σ. ΓΡΗΓΟΡΙΑΝΕ ΤΟ ΛΟΥΤΡΟ ΤΩΝ ΣΦΑΚΙΩΝ ΕΙΝΑΙ Η ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΜΟΥ,
ΠΗΓΑΙΝΩ ΧΡΟΝΝΙΑ ΚΑΙ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΤΡΕΛΕΣ ΙΣΤΟΡΙΕΣ .ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑ ΦΥΣΙΚΟ ΦΡΕΑΡ ΕΚΕΙ ΑΠΥΘΜΕΝΟ ΠΟΥ ΤΟ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝ ΓΙΑ ΑΠΟΧΕΤΕΥΣΗ ΟΛΟΥ ΤΟΥ ΧΩΡΙΟΥ.ΤΟ ΠΕΡΙΕΡΓΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΟΤΑΝ ΜΠΗΚΑΝ ΜΕΣΑ ΝΑ ΔΟΥΝ ΚΑΤΑ ΠΟΣΟ ΚΑΝΕΙ ΓΙΑ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ,ΒΡΗΚΑΝ ΕΝΑ ΠΥΘΑΡΙ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΑΠΟ ΤΟ ΣΤΟΜΙΟ ΤΟΥ ΦΡΕΑΡ.ΠΟΙΟΣ ΚΑΙ ΠΩΣ ΤΟ ΕΒΑΛΕ ΕΚΕΙ?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/03/2008, 09:27:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ mihalisgk, σου βγάζω το καπέλο που βρήκες εύκολα την πυραμίδα!
Πριν 1,5 χρόνο είχαμε επισκεφθεί την Κρήτη κάποιοι άνθρωποι από την Ομάδα Συνεργατών του Esoterica κι ανάμεσα στις άλλες επισκέψεις μας ήταν κι η συγκεκριμένη πυραμίδα, την οποία όμως δεν βρήκαμε καθόλου εύκολα.
Ευτυχώς που βρέθηκε ένας ντόπιος και μας βοήθησε διότι διαφορετικά μπορεί να μην την είχαμε βρει.

Εάν θέλεις πάντως, μπορείς να επισκεφθείς το παρακάτω θέμα που περιέχει αναφορές για τα μέρη που είχαμε επισκεφθεί καθώς και φωτογραφικό υλικό (κλίκαρε στον παρακάτω τίτλο για να μπεις κατευθείαν):

Πρόσκληση συνάντησης μελών του ESOTERICA στην Κρήτη!!!

Δυστυχώς δεν γνώριζα ότι η πυραμίδα έχει χρησιμοποιηθεί ως φούρνος...

Θα σε παρακαλούσα να μας παραθέσεις κάποια περαιτέρω στοιχεία ή φωτογραφίες από το ναό στην περιοχή της Γεωργιούπολης, θα ήταν πολύ ενδιαφέρον να τα δούμε.

Αν δεν γνωρίζεις πως να ανεβάζεις φωτογραφίες, νομίζω πως αυτό το μήνυμα μου (κλίκαρε για να μπεις κατευθείαν) θα σε βοηθήσει.
Μπορείς λοιπόν να μπεις, να δεις τις οδηγίες και να κάνεις κάποιες δοκιμές εκεί ώστε να δεις πως γίνεται η παράθεση φωτογραφιών.



In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
GRIGORIANOS
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
445 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/03/2008, 23:40:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GRIGORIANOS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙΡΟΣ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΑΔΙΚΑ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΤΟΝ ΦΙΛΟ ΜΙΧΑΛΗGK ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΤΟΥ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΓΕΩΡΓΙΟΥΠΟΛΗ.

ΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΧΩΡΟ ΘΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ ΤΟ ΠΑΣΧΑ ΝΑ ΠΑΩ ΜΙΑ ΒΟΛΤΑ ΑΠΟ ΕΚΕΙ..

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΟΥΓΙΑ ΜΑΛΛΟΝ ΠΡΟΣ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΤΟ ΒΛΕΠΩ, Η ΔΙΑΔΡΟΜΗ ΒΛΕΠΕΙΣ ΜΕ ΣΚΟΤΩΝΕΙ...

ΤΟ ΒΑΡΑΘΡΟ ΠΟΥ ΛΕΣ ΣΤΟ ΛΟΥΤΡΟ ΜΕ ΤΟ ΠΙΘΑΡΙ ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΘΑΛΑΣΙΟ ΑΝ ΟΜΩΣ ΤΟ ΠΙΘΑΡΙ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΣΕ ΒΑΘΟΣ ΜΙΚΡΟΤΕΡΟ ΑΠΟ 20 ΜΕΤΡΑ ΤΟΤΕ ΣΙΓΟΥΡΑ ΗΤΑΝ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΘΑΛΑΣΣΑ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥ 1500 Π.Χ. ΚΑΙ ΤΟΥ 700 Π.Χ. ΟΠΟΤΕ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΦΤΙΑΧΤΗΚΕ ΕΝΤΟΣ ΤΟΥ ΦΡΕΑΤΟΣ ΚΑΙ ΝΑ ΨΗΘΗΚΕ ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ ΠΙΑ ΜΕ ΦΩΤΙΑ, ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΤΕΧΝΙΚΗ ΠΟΥ ΧΡΗΣΗΜΟΠΟΙΕΙΤΑΙ ΑΚΟΜΑ ΣΕ ΧΩΡΙΑ ΓΙΑ ΣΤΕΓΑΝΟΠΟΙΗΣΗ ΦΥΣΙΚΩΝ ΣΤΟΜΙΩΝ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΕΠΕΝΔΥΟΝΤΑΙ ΜΕ ΠΗΛΟ ΚΑΙ ΨΗΝΟΝΤΑΙ ΜΕ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΦΩΤΙΑ.
ΒΛΕΠΕΙΣ ΜΕΧΡΙ ΤΟ 1500 Π.Χ. ΥΠΗΡΞΕ ΜΕΓΑΛΗ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗ ΜΑΓΜΑΤΟΣ ΣΤΟ ΗΦΑΙΣΤΙΑΚΟ ΤΟΞΟ ΒΟΡΕΙΑ ΤΗΣ ΚΡΗΤΗΣ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΠΡΟΚΑΛΟΥΣΕ ΑΝΥΨΩΣΗ ΤΩΝ ΒΟΡΕΙΩΝ ΠΑΡΑΛΙΩΝ ΤΗΣ ΚΡΗΤΗΣ ΚΑΙ ΒΥΘΙΣΗ ΤΩΝ ΝΟΤΙΩΝ, ΜΕ ΤΗΝ ΕΚΡΗΞΗ ΤΗΣ ΘΗΡΑΣ ΟΜΩΣ ΠΡΟΚΛΗΘΗΚΕ ΜΑΖΙΚΗ ΕΚΤΟΝΩΣΗ ΤΟΥ ΜΑΓΜΑΤΟΣ ΜΕ ΑΠΟΤΟΜΗ ΚΑΙ ΤΑΧΕΙΑ ΒΥΘΙΣΗ ΤΩΝ ΒΟΡΕΙΩΝ ΠΑΡΑΛΙΩΝ ΚΑΙ ΑΝΑΛΟΓΑ ΤΑΧΕΙΑ ΨΩΣΗ ΤΩΝ ΝΟΤΙΩΝ ΠΑΡΑΛΙΩΝ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ 20 ΜΕΤΡΑ ΚΑΤΑ ΤΟΠΟΥΣ.

Η ΔΙΑΔΙΑΚΣΙΑ ΑΥΤΗ ΚΡΑΤΗΣΕ ΠΕΡΙ ΤΑ 800 ΧΡΟΝΙΑ ΜΕΧΡΙ ΤΟ 700 Π.Χ. ΟΠΟΥ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΞΑΝΑΑΝΤΙΣΤΡΑΦΗΚΕ ΦΤΑΝΟΝΤΑΣ ΣΤΗΝ ΣΗΜΕΡΙΝΗ ΚΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΕΠΙΚΥΝΔΙΝΗ ΑΝΥΨΩΣΗ ΤΩΝ ΒΟΡΕΙΩΝ ΚΑΙ ΒΥΘΙΣΗ ΤΩΝ ΝΟΤΙΩΝ ΠΑΡΑΛΙΩΝ ΜΑΖΙ ΜΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΠΑΡΑΧΘΕΙΕΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΤΗΣ ΕΠΟΧΗΣ ΕΚΕΙΝΗΣ ΤΩΝ 800 ΕΤΩΝ ΣΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΠΙΘΑΝΩΣ ΝΑ ΑΝΗΚΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΠΙΘΑΡΙ ΤΟΥ ΦΡΕΑΤΟΣ.

Η ΘΕΩΡΙΑ ΜΑΛΙΣΤΑ ΑΥΤΗ ΤΩΝ ΓΕΟΛΟΓΩΝ ΠΕΡΙ ΤΗΣ ΑΠΟΤΟΜΗΣ ΒΥΘΙΣΗΣ ΤΩΝ ΒΟΡΕΙΩΝ ΠΑΡΑΛΙΩΝ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΕΚΡΗΞΗ ΣΕ ΣΥΝΔΥΑΣΜΟ ΜΕ ΤΗΝ ΜΟΡΦΟΛΟΓΙΑ ΤΟΥ ΕΔΑΦΟΥΣ ΓΥΡΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΝΩΣΣΟ ΠΟΥ ΜΟΙΑΖΕΙ ΠΟΛΥ ΜΕ ΤΗΝ ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΗΣ ΑΤΛΑΝΤΙΔΑΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΛΑΤΩΝΑ ΔΙΝΕΙ ΕΝΑΥΣΜΑ ΚΑΙ ΒΑΣΗ ΣΤΟΥΣ ΥΠΟΣΤΗΡΙΚΤΕΣ ΤΗΣ ΘΕΩΡΙΑΣ ΟΤΙ Η ΑΤΛΑΝΤΙΔΑ ΗΤΑΝ Η ΚΡΗΤΗ ΚΑΙ ΤΑ ΝΗΣΙΑ ΤΟΥ ΑΙΑΓΑΙΟΥ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΒΑΣΗ ΤΗΣ ΙΔΙΑΣ ΘΕΩΡΙΑΣ ΗΤΑΝ ΑΡΚΕΤΑ ΜΕΤΡΑ ΨΗΛΟΤΕΡΑ ΜΕ ΠΟΛΕΣ ΕΚΤΑΣΕΙΣ ΕΚΤΟΣ ΤΗΣ ΘΑΛΛΑΣΣΑΣ ΟΙ ΟΠΟΙΕΣ ΚΑΤΑΒΥΘΙΣΤΗΚΑΝ ΑΠΟΤΟΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΚΤΟΝΩΣΗ ΤΟΥ ΜΑΓΜΑΤΟΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΛΑΣΠΩΘΗΚΑΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΤΩΣΗ ΤΩΝ ΥΛΙΚΩΝ ΣΤΟ ΑΙΓΑΙΟ.

ΑΝ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΥΠΟΣΤΗΡΙΚΤΗΣ ΤΗΣ ΘΕΩΡΙΑΣ ΟΤΙ Η ΑΤΛΑΝΤΙΔΑ ΗΤΑΝ ΣΤΟΝ ΑΤΛΑΝΤΙΚΟ ΠΑΡΟΛΑ ΑΥΤΑ ΜΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΤΗΣ ΘΕΩΡΙΑΣ ΒΥΘΙΣΗΣ ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΑΤΛΑΝΤΙΚΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΙΘΑΝΟΤΕΡΟ ΜΕΡΟΣ ΘΕΩΡΩ ΤΗΝ ΒΟΡΕΙΑ ΚΡΗΤΗ.

ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΒΕΒΑΙΑ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΑΝ ΟΣΑ ΕΛΕΓΕ Ο ΕΝΤΚΑΡ ΚΕΥΣΥ ΗΤΑΝ ΑΛΗΘΙΝΑ.


ΑΥΤΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΜΙΧΑΛΗ.


ΚΑΠΟΥ ΕΔΩ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΑΡΑΘΕΣΩ ΚΑΠΟΙΑ ΠΟΣΤ ΑΠΟ ΑΛΛΑ ΘΕΜΑΤΑ ΠΟΥ ΑΦΟΡΟΥΝ ΤΗΝ ΚΡΗΤΗ ΚΑΘΑΡΑ ΓΙΑ ΛΟΓΟΥΣ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΤΙΣΜΟΥ ΣΕ ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΑΝΑΛΥΣΩ ΚΑΠΟΙΑ ΝΕΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ΠΑΝΩ ΣΕ ΑΥΤΑ.

ΑΚΟΥΣΑ ΠΟΛΛΑ, ΕΙΔΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GRIGORIANOS
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
445 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2008, 00:45:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GRIGORIANOS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote ΑΠΟ ΤΙΣ 13/10/2007 ΓΙΑ ΤΟΝ ΛΑΒΥΡΙΝΘΟ ΤΟΥ ΜΙΝΩΤΑΥΡΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΜΟΝΑΔΙΚΟ ΤΡΟΠΟ/ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΝΑ ΞΑΝΑΑΝΟΙΧΤΟΥΝ ΟΙ ΣΤΟΕΣ ΤΟΥ.

----------------------------------------------------------------
----------------------------------------------------------------

Ο ΛΑΒΥΡΙΝΘΟΣ ΥΠΗΡΞΕ ΣΤΟ ΑΚΕΡΑΙΟ ΤΟΥ ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ ΕΛΕΥΣΗ ΤΩΝ ΒΕΝΕΤΩΝ. ΑΥΤΟΙ ΣΦΡΑΓΙΣΑΝ ΤΙΣ ΚΑΘΕΤΕΣ ΣΤΟΕΣ ΓΙΑ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΤΩΝ ΕΠΙΣΚΠΤΩΝ ΚΑΙ ΑΞΙΟΠΟΙΗΣΑΝ ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΑ ΤΑ ΥΠΟΛΕΙΠΟΝΤΑ 23,5 ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ ΥΠΟΓΕΙΩΝ ΣΤΟΩΝ ΚΑΘΟΛΗ ΤΗΝ ΔΙΑΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΤΟΥΣ ΣΤΗΝ ΚΡΗΤΗ, ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΙ ΟΙ ΤΟΥΡΚΟΙ. ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΣΗ ΕΡΧΟΤΑΝ ΑΠΟ ΟΛΟ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΓΝΩΣΤΕΣ ΝΑ ΤΟΝ ΔΟΥΝ.
ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ ΤΟΝ 2ο ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΛΛΟΙ ΓΝΩΣΤΕΣ ΤΗΣ ΥΠΑΡΞΗΣ ΤΟΥ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑΝ ΝΑ ΤΟΝ ΚΑΝΟΥΝ ΥΠΟΓΕΙΕΣ ΑΠΟΘΗΚΕΣ ΠΥΡΟΜΑΧΙΚΩΝ.
ΟΙ ΓΕΡΜΑΝΟΙ ΟΜΩΣ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΑΤΑΚΤΗ ΥΠΟΧΩΡΗΣΗ ΤΟΥΣ ΜΗΝ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΟΝΤΑΣ ΝΑ ΠΑΡΟΥΝ ΤΑ ΠΥΡΟΜΑΧΙΚΑ ΤΑ ΑΝΑΤΙΝΑΞΑΝ.
ΕΥΤΥΧΩΣ ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΟΤΙ Η ΑΝΑΤΙΝΑΞΗ ΕΓΙΝΕ ΠΡΩΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΙΣΟΔΟ ΤΑ ΧΩΜΑΤΑ ΠΟΥ ΚΑΤΕΠΕΣΑΝ ΕΚΟΨΑΝ ΤΗΝ ΠΑΡΟΧΗ ΑΕΡΑ ΚΑΙ ΔΙΕΚΟΨΑΝ ΤΗΝ ΟΛΟΚΛΗΡΩΤΙΚΗ ΤΟΥ ΑΝΑΤΙΝΑΞΗ.

ΑΠΟ ΤΟΤΕ....
ΤΙΠΟΤΑ
ΤΙΠΟΤΑ
ΤΙΠΟΤΑ

ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΕΝΔΟΙΦΕΡΘΗΚΕ ΠΛΗΝ ΤΟΥΣ ΚΑΣΤΕΛΙΑΝΟΥΣ ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΛΟΓΩ ΑΤΥΧΗΜΑΤΩΝ ΖΗΤΟΥΝ ΤΟΝ ΚΑΘΑΡΙΣΜΟ ΤΩΝ ΕΝΑΠΟΜΕΙΝΟΝΤΩΝ ΠΥΡΟΜΑΧΙΚΩΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΤΟΥΣ.

ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΗ, ΙΣΤΟΡΙΚΗ ΚΑΙ ΜΥΘΙΚΗ ΤΟΥ ΟΜΩΣ ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΑΣΗ...
ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΕΝΔΟΙΦΕΡΕΤΑΙ
ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΣΥΖΗΤΗΣΑ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΤΙΔΗΜΑΡΧΟ ΓΙΑ ΤΑ ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΑ ΤΟΥ ΔΗΜΟΥ ΜΟΙΡΩΝ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΤΟΥ ΟΠΟΙΟΥ ΑΝΗΚΕΙ ΚΟ ΧΑΣΟΥΡΑΚΗ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΗΤΑΝ ΟΤΙ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΑΝΑΛΑΜΒΑΝΕΙ ΤΗΝ ΕΥΘΥΝΗ ΝΑ ΤΟΝ ΚΑΘΑΡΙΣΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΝ ΔΙΑΝΟΙΞΕΙ ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΟΤΗΤΑΣ ΤΩΝ ΕΚΡΗΚΤΙΚΩΝ ΥΛΩΝ ΚΑΙ ΤΗΣ ΕΠΙΚΥΝΔΙΝΟΤΗΤΑΣ ΤΟΥΣ.

ΟΥΤΕ Ο ΔΗΜΟΣ, ΟΥΤΕ Η ΝΟΜΑΡΧΙΑ, ΟΥΤΕ Η ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ, ΟΥΤΕ ΤΟ ΥΠΟΥΓΕΙΟ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ ΟΥΤΕ ΚΑΙ Ο ΣΤΡΑΤΟΣ...
ΚΑΝΕΙΣ...

ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΤΟΥ ΕΔΩΣΑ ΤΗΝ ΛΥΣΗ ΚΑΙ ΤΟΥ ΕΙΠΑ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΝΑ ΤΟΝ ΔΙΑΝΟΙΞΕΙ ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΥΠΑΡΞΗΣ ΑΠΟΘΗΚΕΥΜΕΝΩΝ ΓΕΡΜΑΝΙΚΩΝ ΝΑΡΚΩΝ ΣΤΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΤΙΣ ΟΠΟΙΕΣ ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΣΥΝΘΗΚΗΣ ΤΗΣ ΟΤΤΑΒΒΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΙ ΝΑ ΕΝΤΟΠΙΣΟΥΜΕ,ΑΣΦΑΛΙΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΚΑΤΑΣΤΡΕΨΟΥΜΕ ΜΕΧΡΙ ΤΟ 2008, Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΗΤΑΝ

"ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ?".

ΑΠΑΝΤΩΝΤΑΣ ΤΟΥ ΚΑΙ ΣΕ ΑΥΤΟ ΛΟΙΠΟΝ ΤΟΥ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΣΑΝ ΔΗΜΟΣ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΟΥΝ ΜΕ ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΑΜΥΝΗΣ ΤΗΣ ΓΕΡΜΑΝΙΑΣ ΚΑΙ ΝΑ ΖΗΤΗΣΟΥΝ ΜΙΑ ΕΠΙΣΗΜΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΟΥ ΤΙ ΕΙΧΑΝ ΑΠΟΘΗΚΕΥΣΕΙ ΕΚΕΙ ΣΤΗΝ ΚΑΤΟΧΗ?

ΑΝ ΣΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΥΠΑΡΧΕΙ Η ΛΕΞΗ "ΝΑΡΚΕΣ" ΤΟΤΕ ΑΥΤΟΜΑΤΑ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΑΣ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΑΜΥΝΗΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΚΚΙΝΗΣΕΙ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ ΠΛΗΡΟΥΣ ΚΑΘΑΡΙΣΜΟΥ ΤΟΥ ΛΑΒΥΡΙΝΘΟΥ...

ΕΧΟΥΝ ΠΕΡΑΣΕΙ ΕΠΤΑ ΟΛΟΚΛΗΡΟΙ ΜΗΝΕΣ ΑΠΟ ΤΟΤΕ..

ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΤΟ ΕΓΓΡΑΦΟ ΜΕ ΤΗΝ ΕΡΩΤΗΣΗ ΔΕΝ ΣΤΕΙΛΑΝΕ.


ΚΑΙ ΕΡΩΤΩ ΚΑΙ ΠΡΟΚΑΛΩ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΦΟΡΕΙΣ ΜΕ ΕΝΑ ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΓΙΑΤΙ?


ΓΙΑΤΙ ΣΤΕΡΕΙΤΕ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΕΝΑ ΤΕΤΟΙΟ ΜΝΗΜΕΙΟ ΠΑΓΚΟΣΜΙΑΣ ΑΙΓΛΗΣ ΚΑΙ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑΣ?

ΓΙΑΤΙ ΕΝΩ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΥΣΗ ΣΤΟ ΕΞΗΚΟΝΤΑΕΤΕΣ ΠΙΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ??

ΓΙΑΤΙ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΕΝΔΟΙΦΕΡΕΤΑΙ ΠΙΑ ΝΑ ΜΑΘΟΥΜΕ ΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΜΑΣ ΙΣΤΟΡΙΑ Η ΟΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΕΙ ΠΩΣ ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΡΧΑΙΟΕΛΛΗΝΙΚΟΙ ΜΥΘΟΙ ΗΤΑΝ ΑΛΗΘΕΙΕΣ ΚΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΕΣ ΕΝΑΣ ΠΡΟΣ ΕΝΑ???

ΓΙΑΤΙ ΚΑΙ ΕΩΣ ΠΟΤΕ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΘΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΤΟΠΟ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΠΟΥ ΕΙΜΑΣΤΕ ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΙ ΚΑΙ ΑΠΟ ΔΙΕΘΝΕΙΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΤΙ????

------------------------------------------------------------------

------------------------------------------------------------------

ΑΚΟΜΑ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΑΣ ΕΧΟΥΜΕ 23/03/2008

ΞΑΝΑΡΩΤΑΩ ΓΙΑΤΙ?


ΓΙΑΤΙ ΕΝΩ ΟΛΟΙ ΟΙ ΠΕΡΙΦΕΡΙΑΚΟΙΜΙΚΡΟΙ ΔΗΜΟΙ ΚΛΑΙΓΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΠΟΡΟΥΣ ΚΑΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΚΑΙ ΤΟΥΡΙΣΜΟ ΟΑΤΑΝ ΤΟΥΣ ΔΙΔΕΤΑΙ Η ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΤΙ ΕΘΕΛΟΤΥΦΛΟΥΝ ΚΑΙ ΑΔΡΑΝΟΥΝ?

ΜΗΠΩΣ ΤΕΛΙΚΑ ΟΛΟΙ ΜΑ ΟΛΟΙ ΟΙ ΦΟΡΕΙΣ ΜΑΣ ΚΟΡΟΙΔΕΥΟΥΝ???
?????
???
??
?

ΑΚΟΥΣΑ ΠΟΛΛΑ, ΕΙΔΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GRIGORIANOS
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
445 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2008, 01:26:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GRIGORIANOS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote ΑΠΟ ΤΙΣ 13/11/2007 ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΥΡΑΜΙΔΕΣ ΤΗΣ ΚΡΗΤΗΣ


-------------------------------------------------------------------
-------------------------------------------------------------------


ΓΙΑ ΤΑ ΚΑΡΑΒΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΡΑΝΤΑΡ ΕΧΩ ΞΑΝΑΣΧΟΛΗΘΕΙ ΚΑΙ ΣΕ ΑΛΛΟ ΘΕΜΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΡΗΤΗ ΚΑΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΓΙΑ ΤΟ ΠΥΡΑΜΙΔΟΕΙΔΕΣ ΟΡΟΣ ΒΑΣΙΛΙΚΟ ΔΥΤΙΚΑ ΤΟΥ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ ΟΠΟΥ ΠΥΞΙΔΕΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΚΕΡΑΙΕΣ ΡΑΔΙΟΤΗΛΕΟΠΤΙΚΩΝ ΣΤΑΘΜΩΝ ΤΡΕΛΑΙΝΟΝΤΑΙ ΕΚΕΙ ΠΑΝΩ....

ΚΑΤΙ ΠΑΡΟΜΟΙΟ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΚΑΙ ΣΤΟ ΤΣΕΡΝΟΓΚΟΡΕ Ή ΜΑΥΡΟΒΟΥΝΙΟ ΣΤΗΝ ΓΙΟΥΓΚΟΣΛΑΒΙΑ ΚΑΙ ΜΟΛΙΣ ΠΡΙΝ ΛΙΓΑ ΧΡΟΝΙΑ ΑΝΑΚΑΛΥΦΘΗΚΑΝ ΕΚΕΙ ΠΥΡΑΜΙΔΕΣ ΑΠΟ ΕΝΑΝ ΓΙΟΥΓΚΣΛΑΒΟ ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΟ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕ ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΤΗΝ ΠΥΡΑΜΙΔΟΕΙΔΗ ΜΟΡΦΗ ΤΩΝ ΒΟΥΝΩΝ ΑΛΛΑ ΤΑ ΠΕΡΙΕΡΓΑ ΗΛΕΚΤΡΟΜΑΓΝΗΤΙΚΑ ΦΑΙΝΟΜΕΝΑ ΚΑΙ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕ ΝΑ ΣΚΑΨΕΙ ΤΑ ΒΟΥΝΑ.... ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΤΟΝ ΟΔΗΓΗΣΕ ΣΤΟ ΝΑ ΑΝΑΚΑΛΥΨΕΙ ΤΙΣ ΓΙΟΥΓΚΣΛΑΒΙΚΕΣ ΠΥΡΑΜΙΔΕΣ ΚΛΙΜΑΚΩΤΗΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ.


ΕΧΟΥΜΕ ΛΟΙΠΟΝ ΣΙΓΟΥΡΑ ΠΙΑ....

ΑΙΓΥΠΤΟΣ --> ΚΛΑΣΣΙΚΕΣ ΠΥΡΑΜΙΔΕΣ
--> ΚΛΙΜΑΚΩΤΕΣ ΠΥΡΑΜΙΔΕΣ

ΚΙΝΑ --> ΚΛΙΜΑΚΩΤΕΣ ΠΥΡΑΜΙΔΕΣ

ΑΜΕΡΙΚΗ --> ΚΛΙΜΑΚΩΤΕΣ ΠΥΡΑΜΙΔΕΣ

ΙΑΠΩΝΙΑ --> (ΥΠΟΘΑΛΑΣΣΙΑ) ΚΛΙΜΑΚΩΤΗ ΠΥΡΑΜΙΔΑ

ΜΕΣΣΟΠΟΤΑΜΙΑ --> ΚΛΙΜΑΚΩΤΕΣ ΠΥΡΑΜΙΔΕΣ (ΖΙΓΚΟΥΡΑΤ)

ΓΙΟΥΓΚΟΣΛΑΒΙΑ --> ΚΛΙΜΑΚΩΤΕΣ ΠΥΡΑΜΙΔΕΣ


ΠΕΡΑΝ ΤΩΝ ΤΡΙΩΝ ΠΥΡΑΜΙΔΩΝ ΤΗΣ ΓΚΙΖΑΣ ΣΤΗΝ ΑΙΓΥΠΤΟ ΜΕ ΛΕΙΕΣ ΕΠΙΠΕΔΕΣ ΠΛΕΥΡΕΣ ΟΛΕΣ ΟΙ ΜΕΤΕΠΕΙΤΑ ΟΜΟΙΕΣ ΠΥΡΑΜΙΔΕΣ ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΑΣΤΡΑΦΕΙ

ΟΙ ΜΟΝΕΣ ΠΥΡΑΜΙΔΕΣ ΠΟΥ ΔΙΑΤΗΡΟΥΝΤΑΙ ΕΙΝΑΙ ΟΠΩΣ ΔΙΑΦΑΙΝΕΤΑΙ ΟΙ ΚΛΙΜΑΚΩΤΕΣ.

ΑΥΤΟ ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΟΙ ΤΡΕΙΣ ΤΗΣ ΓΚΙΖΑΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΙΣ ΥΠΟΛΟΙΠΕΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΚΑΙ ΟΤΙ ΚΑΠΟΙΟΙ "ΑΛΛΟΙ" ΤΙΣ ΕΦΤΙΑΞΑΝ.

ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΜΟΝΟ ΚΛΙΜΑΚΩΤΕΣ ΜΠΟΡΟΥΣΑΝ ΝΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΟΥΝ ΓΙΑ ΝΑ ΔΙΑΤΗΡΟΥΝΤΑΙ ΑΙΩΝΙΑ.

ΑΥΤΟ ΟΜΩΣ ΤΟ ΑΦΗΝΩ ΣΤΗΝ ΑΚΡΗ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ...

ΕΔΩ ΣΤΗΝ ΚΡΗΤΗ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΠΥΡΑΜΙΔΕΣ ΠΕΡΑΝ ΤΟΥ ΒΑΣΙΛΙΚΟΥ ΟΡΟΥΣ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ Η ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΣΕ ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΠΥΡΑΜΙΔΑ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ...

ΟΙ ΚΡΗΤΙΚΕΣ ΛΟΙΠΟΝ ΠΥΡΑΜΙΔΕΣ (ΠΟΥ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΑΝΗΚΟΥΝ ΣΤΗΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΙΝΩΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΜΑΤΩΝ ΟΠΩΣ ΟΙ ΚΛΙΜΑΚΩΤΕΣ) ΕΧΟΥΝ ΤΗΝ ΜΟΡΦΗ ΚΟΦΙΝΙΟΥ,

ΤΟ ΚΟΦΙΝΙ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΚΑΛΑΘΙ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΚΥΚΛΙΚΗ ΟΨΗ ΜΕ ΣΤΡΟΓΓΥΛΗ ΒΑΣΗ ΚΑΙ ΟΣΟ ΠΑΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΟΣ ΤΟ ΑΝΟΙΓΜΑ ΕΠΑΝΩ Η ΔΙΑΤΟΜΗ ΤΟΥ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ.
ΜΕΓΑΛΗ ΔΙΑΤΟΜΗ ΔΗΛΑΔΗ ΣΤΟ ΑΝΟΙΓΜΑ ΚΑΙ ΜΙΚΡΗ ΣΤΟΝ ΠΥΘΜΕΝΑ.

ΑΝ ΤΩΡΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΕΝΑ ΚΟΦΙΝΙ ΚΑΙ ΤΟ ΓΥΡΙΣΟΥΜΕ ΑΝΑΠΟΔΑ ΘΑ ΕΧΟΥΜΕ ΜΙΑ ΚΥΚΛΙΚΗ ΠΥΡΑΜΙΔΑ ΜΕ ΕΠΙΠΕΔΗ ΣΤΡΟΓΓΥΛΗ ΚΟΡΦΗ.

ΑΥΤΗΝ ΛΟΙΠΟΝ ΤΗΝ ΜΟΡΦΗ ΕΧΟΥΝ ΟΙ ΠΥΡΑΜΙΔΕΣ ΤΗΣ ΚΡΗΤΗΣ.

ΑΝΑΠΟΔΟΓΥΡΙΣΜΕΝΟΥ ΚΟΦΙΝΙΟΥ.

ΤΕΤΟΙΕΣ ΜΕΓΑΛΙΘΙΚΕΣ ΚΟΦΙΝΟΕΙΔΕΙΣ ΠΥΡΑΜΙΔΕΣ ΕΧΟΥΜΕ ΔΙΑΣΠΑΡΤΕΣ ΣΕ ΟΛΟΙ ΤΗΝ ΚΡΗΤΗ.

ΟΙ ΠΑΛΙΟΙ ΤΙΣ ΟΝΑΜΑΖΑΝ "Τραπέζες" ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΙΟ ΜΕΓΑΛΗ ΑΠΟ ΟΛΕΣ, ΕΝΑ ΒΟΥΝΟ ΣΤΑ ΑΣΤΕΡΟΥΣΙΑ, ΤΗΝ ΟΝΟΜΑΣΑΝ "Κόφινα".

Ο ΚΟΦΙΝΑΣ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΟΛΕΣ ΟΙ ΠΥΡΑΜΙΔΕΣ ΕΧΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΣΤΟΕΣ/ΣΠΗΛΑΙΑ ΣΤΗΝ ΒΑΣΗ ΤΟΥ.

ΣΤΟΝ ΛΑΒΥΡΙΝΘΟ ΤΟΥ ΜΙΝΩΤΑΥΡΟΥ ΣΤΗΝ ΓΟΡΤΥΝΑ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΙΣ ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ ΣΤΟΕΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΙΑ ΜΕΓΑΛΗ ΤΡΑΠΕΖΑ.

ΑΛΛΕΣ ΔΥΟ ΜΙΚΡΕΣ ΑΚΟΜΑ ΣΤΗΝ ΜΕΣΣΑΡΑ Η ΜΙΑ ΜΕ ΣΤΟΑ ΣΤΗΝ ΒΑΣΗ.

ΣΤΟ ΡΕΘΥΜΝΟ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΔΥΟ ΜΕΓΑΛΕΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ ΟΙ ΟΠΟΙΕΣ ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΕΧΟΥΝ ΣΤΟΕΣ ΣΤΙΣ ΒΑΣΕΙΣ ΤΟΥΣ.

ΣΤΟ ΟΡΟΠΕΔΙΟ ΣΤΟ ΛΑΣΙΘΙ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΜΕΓΑΛΗ ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΜΕ ΣΠΗΛΑΙΟ/ΣΤΟΑ ΣΤΗΝ ΒΑΣΗ.

ΚΟΝΤΑ ΣΤΗΝ ΜΟΝΗ Τ'ΟΠΛΟΥ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΜΕΓΑΛΗ ΜΕ ΔΥΟ ΣΤΟΕΣ.

ΣΤΑ ΧΑΝΙΑ ΣΤΗΝ ΝΟΤΙΟΔΥΤΙΚΗ ΠΛΕΥΡΑ ΕΝΤΟΠΙΣΑ ΑΛΛΕΣ ΤΡΕΙΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΚΑΤΑΦΕΡΑ ΝΑ ΒΡΩ ΣΤΟΕΣ ΣΤΙΣ ΒΑΣΕΙΣ ΤΟΥΣ,
ΕΝΩ ΒΟΡΕΙΑ ΣΤΗΝ ΓΡΑΜΒΟΥΣΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΜΕΓΑΛΗ, ΑΥΤΗ ΟΜΩΣ ΜΕ ΣΤΟΑ.

ΟΤΑΝ ΒΕΒΑΙΑ ΜΙΛΑΩ ΓΙΑ ΤΡΑΠΕΖΕΣ ΜΙΛΑΩ ΓΙΑ ΛΟΦΟΥΣ ΑΠΟ 30 ΜΕΤΡΑ ΥΨΟΣ ΟΙ ΜΙΚΡΕΣ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ 100-150 ΜΕΤΡΑ ΟΙ ΜΕΓΑΛΕΣ.

ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΑ ΤΡΙΑΝΤΑ ΜΕΤΡΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΑΜΠΟΛΛΕΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΔΙΝΟΥΝ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΤΡΑΠΕΖΕΣ, ΤΥΜΒΟΙ Ή ΑΠΛΩΣ ΜΙΚΡΟΙ ΦΥΣΙΚΟΙ ΛΟΦΟΙ...


ΑΥΤΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΥΡΑΜΙΔΕΣ ΤΗΣ ΚΡΗΤΗΣ.

ΟΠΩΣ ΞΑΝΑΕΙΠΑ ΛΟΙΠΟΝ Η ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΤΡΑΠΕΖΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΟΡΟΣ ΚΟΦΙΝΑΣ ΣΤΗΝ ΟΡΟΣΕΙΡΑ ΤΩΝ ΑΣΤΕΡΟΥΣΙΩΝ ΛΙΓΑ ΜΟΛΙΣ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ ΔΥΤΙΚΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΤΣΟΥΤΣΟΥΡΑ, ΠΟΥ ΣΑΝ ΚΕΝΤΡΟ Ο ΚΟΦΙΝΑΣ ΟΡΙΟΘΕΤΕΙ ΜΙΑ ΠΕΡΙΟΧΗ ΜΕ ΕΚΑΤΟΝΤΑΔΕΣ ΣΠΗΛΑΙΑ ΜΕ ΑΝΑΤΟΛΙΚΟ ΑΚΡΟ ΤΟΝ ΤΣΟΥΤΣΟΥΡΑ ΚΑΙ ΔΥΤΙΚΟ ΤΟΝ ΛΕΝΤΑ.

ΟΛΗ ΣΧΕΔΟΝ Η ΟΡΟΣΕΙΡΑ ΔΗΛΑΔΗ ΔΥΤΙΚΑ ΤΟΥ ΤΣΟΥΤΣΟΥΡΑ.

-------------------------------------------------------------------
-------------------------------------------------------------------

ΟΠΩΣ ΑΝΕΦΕΡΑ ΚΑΙ ΤΟΤΕ ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΕΧΟΥΝ ΒΡΕΘΕΙ ΠΥΡΑΜΙΔΕΣ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΓΗ ΠΕΡΑΝ ΤΩΝ ΓΝΩΣΤΩΝ ΤΗΣ ΑΙΓΥΠΤΟΥ ΚΑΙ ΤΗΣ ΑΜΕΡΙΚΗΣ.

ΟΙ ΠΙΟ ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΕΙΝΑΙ Η ΥΠΟΘΑΛΑΣΣΙΑ ΤΗΣ ΙΑΠΩΝΙΑΣ, ΟΙ ΔΕΚΑΔΕΣ ΤΗΣ ΚΙΝΑΣ ΚΑΙ ΟΙ 4 ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΤΗΣ ΓΙΟΥΓΚΟΣΛΑΒΙΑΣ.

ΟΙ ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΟΜΩΣ ΑΓΝΟΥΝΤΑΙ ΠΑΝΤΕΛΩΣ ΟΤΑΝ ΤΙΣ ΔΥΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ ΔΕΚΑΕΤΙΕΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΕΝΔΟΙΑΦΕΡΟΝ ΠΑΓΚΟΣΜΙΩΣ ΓΑΙ ΤΙΣ ΠΥΡΑΜΙΔΕΣ.
ΑΦΗΝΟΥΜΕ ΛΟΙΠΟΝ ΤΑ ΒΛΕΜΜΑΤΑ ΣΤΡΑΜΕΝΑ ΑΛΛΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΣΤΕ ΜΕ ΤΙΣ ΔΙΚΕΣ ΜΑΣ ΠΥΡΑΜΙΔΕΣ ΚΑΙ ΤΟ ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΟ ΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΛΕΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΠΡΑΓΜΑ ΓΙΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΣΙΓΟΥΡΟΣ.

ΚΑΙ ΕΔΩ ΤΟ ΥΠ.ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥΚΛΕΙΝΕΙ ΤΑ ΑΥΤΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΔΕΝΟΝΤΑΣ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΟΣΟΥΝ ΕΧΟΥΝ ΜΕΡΑΚΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΤΙ.

ΤΟ ΝΟΕΜΒΡΙΟ ΠΗΓΑΙΝΑ ΑΠΟ ΚΟΡΙΝΘΟ ΠΡΟΣ ΠΑΤΡΑ ΜΕ ΕΝΑ ΦΙΛΟ ΚΑΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΣΗΜΕΙΟ ΕΙΔΑ ΣΤΑ 100 ΜΕΤΡΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΔΡΟΜΟ ΕΝΑΝ ΑΠΟΛΥΤΑ ΠΥΡΑΜΙΔΟΕΙΔΗ ΛΟΦΟ ΜΕ ΤΕΤΡΑΓΩΝΙΚΗ ΒΑΣΗ ΚΑΙ ΥΨΟΣ ΠΕΡΙ ΤΑ 40 ΜΕΤΡΑ.

ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΗΞΕΡΑ ΣΕ ΠΙΟ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΟ ΗΤΑΝ ΑΛΛΑ ΘΥΜΑΜΑΙ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΣΤΟ ΜΕΣΟ ΤΗΣ ΔΙΑΔΡΟΜΗΣ ΣΕ ΕΝΑ ΣΗΜΕΙΟ ΜΑΛΙΣΤΑ ΟΠΟΥ ΥΠΗΡΧΑΝ ΚΑΜΙΑ ΔΕΚΑΡΙΑ ΛΟΦΟΙ ΑΠΟ ΑΡΓΙΛΩΔΕΣ ΧΩΜΑ (ΥΠΟΚΙΤΡΙΝΟ)
ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΟΣΟΥΣ ΚΑΝΟΥΝ ΣΥΧΝΑ ΤΗΝ ΔΙΑΔΡΟΜΗ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΟΥΝ ΑΝ ΤΗΝ ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΣΕΞΕΙ ΚΑΙ ΑΝ ΝΑΙ ΣΕ ΠΟΙΟ ΠΕΡΙΠΟΥ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΟ ΕΙΝΑΙ.


ΟΣΟ ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΡΗΤΗ ΚΑΙ ΤΙΣ ΚΡΗΤΙΚΕΣ ΠΥΡΑΜΙΔΕΣ ΞΑΝΑΛΕΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΙΔΙΟΜΟΡΦΙΑ ΤΟΥΣ ΜΕ ΤΟ ΚΟΦΙΝΟΕΙΔΕΣ ΣΧΗΜΑ.

ΘΑ ΧΡΗΣΗΜΟΠΟΙΗΣΩ ΤΟ GOOGLE EARTH ΓΙΑ ΝΑ ΔΩΣΩ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΟΣΟΥΣ ΕΝΔΟΙΑΦΕΡΟΝΤΑΙ ΝΑ ΤΙΣ ΔΟΥΝ ΤΙΣ ΣΥΝΤΕΤΑΓΜΕΝΕΣ ΤΟΥΣ....

ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΑΚΡΙΒΕΙΣ ΤΤΟΠΟΘΕΣΙΕΣ ΟΛΩΝ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΜΕ ΠΗΓΑΝ ΦΙΛΟΙ ΚΑΘΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΜΟΥΝ ΓΝΩΣΤΗΣ ΤΩΝ ΠΕΡΙΟΧΩΝ ΕΚΕΙΝΩΝ ΠΑΡΟΛΑ ΑΥΤΑ ΟΜΩΣ ΣΕ ΟΣΕΣ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΘΑ ΒΑΛΩ ΤΙΣ ΑΚΡΙΒΕΙΣ ΣΥΤΝΤΕΤΑΓΜΕΝΕΣ ΣΥΝΤΟΜΑ.


ΘΑ ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΣΑ ΑΚΟΜΑ ΟΠΟΙΝΔΗΠΟΤΕ ΠΑΡΑΘΕΤΕΙ ΕΝΑ ΝΕΟ ΜΕΡΟΣ ΠΟΥ ΧΡΙΖΕΙ ΕΝΔΟΙΑΦΕΡΟΝΤΟΣ ΑΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΤΟ ΕΝΤΟΠΙΖΕΙ ΣΤΟ GOOGLE EARTH ΚΑΙ ΝΑ ΜΑΣ ΔΙΝΕΙ ΣΥΝΤΕΤΑΓΜΕΝΕΣ ΩΣΤΕ ΟΛΟΙ ΝΑ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΕΥΚΟΛΑ ΝΑ ΤΟ ΕΝΤΟΠΙΖΟΥΜΕ.

ΩΣ ΤΟ GOOGLE EARTH ΤΩΡΑ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΑ ΕΙΝΑΙ Η ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΤΙΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΠΕΡΙΟΧΕΣ,
ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΩ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΧΩ ΔΕΙ ΠΟΛΥ ΚΑΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΕ ΑΡΚΕΤΑ ΠΕΡΙΕΓΑ ΜΕΡΗ ΕΝΩ ΜΟΛΙΣ ΛΙΓΑ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ ΔΙΠΛΑ ΚΑΠΟΙΑ ΜΕΡΗ ΜΕ ΜΗΔΕΝΙΚΟ ΙΣΩΣ ΕΝΔΟΙΦΕΡΟΝ ΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΥΨΗΛΗΣ ΑΝΑΛΥΣΗΣ.

ΠΕΡΙΕΡΓΟ Ε??

ΑΚΟΥΣΑ ΠΟΛΛΑ, ΕΙΔΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GRIGORIANOS
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
445 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2008, 01:41:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GRIGORIANOS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote ΑΠΟ ΤΟ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟ ΘΕΜΑ ΤΟΥ ΜΙΧΑΛΗGK ΓΙΑ ΤΗΝ ΓΕΩΡΓΙΟΥΠΟΛΗ.

-------------------------------------------------------------------
-------------------------------------------------------------------

Ο ΝΑΟΣ ΣΤΗΝ ΓΕΩΡΓΙΟΥΠΟΛΗ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΔΥΣΠΡΟΣΙΤΟΣ,
ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΔΙΑΣΤΑΥΡΩΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΧΩΡΙΟ ΒΡΥΣΣΕΣ.
ΕΚΕΙ ΕΧΕΙ ΕΝΑ ΠΟΤΑΜΙ ΜΕ ΕΝΑ ΕΚΚΛΗΣΑΚΙ .ΘΑ ΣΤΑΘΕΙΤΕ
ΣΤΟΝ ΕΘΝΙΚΟ ΔΡΟΜΟ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΘΑ ΔΕΙΤΕ
ΤΙΣ ΚΟΡΥΦΕΣ ΜΕ ΤΑ ΚΥΠΑΡΙΣΣΙΑ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΒΟΡΕΙΑ.ΕΧΕΙ ΤΡΕΙΣ ΛΟΦΟΥΣ
ΕΚ ΤΩΝ ΟΠΟΙΩΝ Ο ΕΝΑΣ ΕΧΕΙ ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΠΕΤΡΙΝΟ ΦΡΥΔΙ!!
ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ Η ΣΠΗΛΙΑ ΜΕ ΤΟΝ ΝΑΟ ΚΑΙ ΤΟ ΑΓΑΛΜΑ.
ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΛΑ ΠΕΡΙΕΡΓΑ ΣΗΜΑΔΙΑ ΚΑΙ ΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΤΡΙΓΥΡΩ.
ΜΟΝΟΠΑΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΗ ΜΕΡΙΑ, ΠΑΡΟΛΑ
ΑΥΤΑ ΕΓΩ ΑΝΕΒΗΚΑ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΑ ΧΩΡΑΦΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΛΛΟ ΔΡΟΜΟ.
ΕΑΝ ΚΑΤΕΒΕΙΣ ΚΡΗΤΗ ΘΑ ΧΑΡΩ ΝΑ ΣΕ ΟΔΗΓΗΣΩ ΕΚΕΙ Ο ΙΔΙΟΣ!!
ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ..ΣΤΟ ΧΩΡΙΟ ΜΟΥ ,ΤΟΝ ΜΑΡΟΥΛΑ ΡΕΘΥΜΝΟΥ, ΕΙΝΑΙ
ΕΝΑΣ ΣΠΗΛΕΩΔΗΣ ΝΑΟΣ(ΑΓΙΟΣ ΑΝΤΩΝΗΣ), ΚΑΤΩ ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΠΟ ΤΗΝ
ΑΓΙΑ ΤΡΑΠΕΖΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΙΑ ΚΑΤΑΠΑΚΤΗ ΚΛΕΙΣΜΕΝΗ ΜΕ ΣΙΔΕΡΕΝΙΑ ΠΟΡΤΑ.
ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ,ΓΕΝΙΚΑ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ ΟΤΙ ΖΕΙ ΕΝΑ
ΠΝΕΥΜΑ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΚΑΤΙ ΦΥΛΑΕΙ!!ΚΑΝΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΠΑΛΙΟΥΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΘΕΤΗΜΕΝΟΣ ΝΑ ΠΕΙ ΙΣΤΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΑΥΤΟ, ΟΜΩΣ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΕΒΕΙ
2-3ΑΝΤΡΕΣ ΚΑΙ ΕΙΔΑΝ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΤΡΟΜΑΞΑΝ ΠΟΛΥ.ΟΛΟ ΤΟ ΧΩΡΙΟ ΕΙΝΑΙ ΧΤΙΣΜΕΝΟ ΠΑΝΩ ΣΕ ΜΟΝΟΚΟΜΑΤΟ ΒΡΑΧΟ ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΙΣΩΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ ΕΙΣΟΔΟΙ..ΕΑΝ ΕΧΕΤΕ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΧΩΡΙΟ ΜΟΥ ΘΑ ΧΑΡΩ
ΝΑ ΣΑΣ ΑΚΟΥΣΩ!!

-------------------------------------------------------------------
-------------------------------------------------------------------

ΑΓΑΠΗΤΕ ΜΙΧΑΛΗ ΚΑΙ ΓΙΑ ΣΕΝΑ ΙΧΥΕΙ ΤΟ ΙΔΙΟ.
ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΔΩΣΕ ΜΑΣ ΚΑΠΟΙΕΣ ΣΥΝΤΕΤΑΓΜΕΝΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΜΕΡΟΣ.
ΑΝΑΜΕΝΟΥΜΕ....
...
..
.


ΑΚΟΥΣΑ ΠΟΛΛΑ, ΕΙΔΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GRIGORIANOS
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
445 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2008, 01:52:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GRIGORIANOS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote ΑΠΟ ΤΙΣ 15/11/2007 ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΠΕΡΙΕΓΟΥΣ ΚΡΑΤΗΡΕΣ ΣΤΟ ΤΥΜΠΑΚΙ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΑ ΙΧΝΗ ΠΟΔΙΩΝ ΣΤΙΣ ΓΥΡΩ ΠΑΡΑΛΙΕΣ...

-------------------------------------------------------------------
-------------------------------------------------------------------


ΕΠΑΝΕΡΧΟΜΑΙ ΕΔΩ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΚΡΑΤΗΕΣ ΠΟΥ ΑΝΕΦΕΡΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΝ ΚΑΙ ΘΑ ΗΤΑΝ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΝΑ ΤΟ ΕΚΑΝΑ ΑΥΤΟ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΜΥΣΤΙΚΗ ΚΡΗΤΗ ΑΛΛΑ ΑΦΟΥ ΕΔΩ ΤΟ ΠΡΩΤΟΑΝΑΦΕΡΑ ΘΑ ΤΟ ΣΥΝΕΧΙΣΩ ΕΔΩ.

ΣΤΟ GOOGLE EARTH ΛΟΙΠΟΝ.


POINTER
1o.
35o 02' 44, 40'' N
24o 45' 37, 75'' E

2o.
35o 02' 55, 83'' N
24o 45' 45, 33'' E

3o.
35o 03' 10, 82'' N
24o 45' 43, 08'' E

4o.
35o 02' 29, 55'' N
24o 45' 42, 08'' E


ΕΞΤΡΑ ΣΗΜΕΙΑ

5ο.
35ο 02' 43, 00'' Ν
24ο 47' 11, 60'' Ε

6ο.
35ο 02' 43, 80'' Ν
24ο 46' 19, 74'' Ε


ΩΣ ΚΕΝΤΡΙΚΟ ΣΗΜΕΙΟ ΤΟ 1o TO ΟΠΟΙΟ ΟΡΙΖΕΙ ΤΗΝ ΚΟΡΥΦΗ ΕΝΟΣ ΒΕΛΟΥΣ.

ΣΤΟ 2ο ΣΗΜΕΙΟ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ Η ΑΡΧΗ ΕΝΟΣ ΛΟΦΟΥ ΜΕ ΕΝΑ ΕΚΛΗΣΑΚΙ ΠΑΝΩ ΤΟΥ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΣ ΚΟΥΦΙΟΣ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΔΥΟ ΕΙΣΟΔΟΥΣ ΜΙΑ ΜΕΓΑΛΗ ΜΑΚΡΟΣΤΕΝΗ 100 ΜΕΤΡΑ ΑΝΑΤΟΛΙΚΑ ΤΗΣ ΕΚΛΗΣΣΙΑΣ ΚΑΙ 2η ΜΙΚΡΗ ΣΤΡΟΓΓΥΛΗ ΑΚΡΙΒΩΣ ΣΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΠΟΥ ΔΙΔΩ ΣΑΝ 2ο ΚΑΙ Η ΟΠΟΙΑ ΤΣΙΜΕΝΤΩΘΗΚ ΚΑΙ ΧΡΗΣΗΜΟΠΟΙΗΘΗΚΕ ΣΤΗΝ ΚΑΤΟΧΗ ΣΑΝ ΠΟΛΥΒΟΛΕΙΟ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΓΕΡΜΑΝΟΥΣ.

ΤΟ ΔΕ 2ο ΣΗΜΕΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΠΟΥ ΤΕΛΕΙΩΝΟΥΝ ΟΙ ΚΡΑΤΗΡΕΣ ΤΟΥ 1ου ΚΑΙ ΞΕΚΙΝΑΝΕ ΟΙ ΚΡΑΤΗΡΕΣ ΤΟΥ 3ου ΣΗΜΕΙΟΥ ΣΤΑ ΒΟΡΕΙΑ.

ΤΟ 4ο ΣΗΜΕΙΟ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΚΡΑΤΗΡΕΣ ΛΙΓΟ ΨΙΛΟΑΣΧΕΤΟΥΣ ΣΕ ΣΧΗΜΑΤΙΣΜΟ.

ΠΡΟΣΕΞΤΕ ΤΟ ΠΟΣΟΙ ΚΡΑΤΗΡΕΣ ΕΙΝΑΙ, ΤΙΣ ΑΠΟΛΥΤΕΣ ΕΥΘΕΙΕΣ ΠΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΝ ΤΙΣ ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΤΟΥΣ ( ΔΙΑΜΕΤΡΟΣ 10-15 ΜΕΤΡΑ) ΚΑΙ ΤΟ ΟΤΙ ΕΝΩ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΒΑΛΤΩΔΗ ΠΕΡΙΟΧΗ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΜΕΝΟΙ ΑΠΟ ΠΥΚΝΗ ΘΑΜΝΩΔΗ ΒΛΑΣΤΗΣΗ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΔΟΝ ΟΛΟΙ ΚΑΛΟΔΙΑΤΗΡΗΜΕΝΟΙ. ΑΚΟΜΑ ΠΡΟΣΕΞΤΕ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ ΤΗΣ ΒΛΑΣΤΗΣΗΣ ΠΟΥ ΦΥΕΤΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟΥΣ ΚΡΑΤΗΡΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΒΛΑΣΤΗΣΗ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΞΩ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ.

ΤΟ ΔΕ ΠΡΩΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΕΝΟΣ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΔΑΣΥΛΙΟΥ (ΔΑΣΑΚΙ ΑΦΡΑΘΙΑΣ) ΚΑΙ ΠΑΡΑ ΤΗΝ ΔΕΝΔΡΟΦΥΤΕΥΣΗ ΔΙΑΤΗΡΟΥΝΤΑΙ ΟΛΟΙ, ΕΝΩ ΟΠΩΣ ΕΜΑΘΑ ΟΛΑ ΤΑ ΔΕΝΔΡΑ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΦΥΤΕΥΣΕΙ Ο ΔΗΜΟΣ ΜΕΣΑ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ΚΑΤΑ ΕΝΑ ΠΕΡΙΕΡΓΟ ΤΡΟΠΟ ΞΕΡΑΘΗΚΑΝ.


ΕΞΤΡΑ ΣΗΜΕΙΑ.

ΣΤΗΝ ΕΥΘΕΙΑ ΠΟΥ ΤΕΜΝΕΙ ΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΤΟΥ ΒΕΛΟΥΣ ΠΡΟΣ ΤΑ ΑΝΑΤΟΛΙΚΑ ΒΡΗΚΑ ΤΟ 5ο ΣΗΜΕΙΟ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΧΕΙ ΕΝΑΝ ΛΟΦΟ ΣΤΗΝ ΚΟΡΥΦΗ ΤΟΥ ΟΠΟΙΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΜΙΝΩΙΚΑ ΚΥΚΛΙΚΑ ΚΤΙΡΙΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΕΧΟΥΝ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΕΙ ΤΑΦΟΙ ΚΑΙ ΣΤΑ ΟΠΟΙΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΦΩΤΟ ΣΤΟ GOOGLE EARTH ΕΝΩ ΣΕ ΕΝΑΝ ΑΠΟ ΤΟΥΣ "ΤΑΦΟΥΣ" ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΙΣΟΔΟΣ ΣΤΟΑΣ ΚΑΛΥΜΜΕΝΗ ΑΠΟ ΣΙΔΕΡΙΑ.

ΣΤΟ 6ο ΣΗΜΕΙΟ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΤΟ 1ο ΚΑΙ ΤΟ 5ο ΚΑΙ ΠΟΥ ΤΟ ΕΝΤΟΠΙΣΑ ΜΕΣΩ ΤΟΥ GOOGLE EARTH ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΛΟΦΟΣ ΜΕ ΜΙΑ ΣΤΟΑ ΣΤΗΝ ΒΑΣΗ ΤΟΥ ΑΚΡΙΒΩΣ ΣΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΠΟΥ ΔΙΔΩ.

ΤΟ ΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΤΙΣ ΕΥΘΕΙΕΣ ΤΩΝ ΚΡΑΤΗΡΩΝ ΣΕ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΕΣ ΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΩ ΜΕΛΕΤΗΣΕΙ ΑΚΟΜΑ ΑΛΛΑ ΘΑ ΤΟ ΨΑΞΩ ΣΥΝΤΟΜΑ (ΕΛΠΙΖΩ).

ΚΑΙ ΜΙΑ ΚΑΙ ΕΧΩ ΔΩΣΕΙ ΣΗΜΕΙΑ ΝΑ ΘΥΜΙΣΩ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΕΓΡΑΨΑ ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΑ ΓΙΑ ΤΑ ΑΠΟΤΥΠΩΜΑΤΑ ΜΕ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΘΑΛΑΣΣΑ, ΑΝΘΡΩΠΙΝΩΝ ΠΟΔΙΩΝ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΖΩΩΝ,ΠΑΝΩ ΣΕ ΠΛΑΚΕΣ ΣΤΙΣ ΠΑΡΑΛΙΕΣ ΤΗΣ ΠΕΡΙΟΧΗΣ ΚΑΙ ΝΑ ΣΑΣ ΔΩΣΩ ΕΝΔΕΙΚΤΙΚΑ ΣΗΜΕΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΕΛΕΤΗΣΕΙ ΑΠΟΙΟΣΔΗΠΟΤΕ ΕΝΔΟΙΦΕΡΘΕΙ ΝΑ ΠΑΕΙ ΠΟΤΕ ΠΡΟΣ ΤΑ ΕΚΕΙ.


ΙΧΝΗ ΠΟΔΙΩΝ.

ΡΟΙΝΤΕR.

1ο.
35ο 03' 12, 61'' Ν
24ο 45' 08, 95'' Ε

2ο.
35ο 00' 45, 00'' Ν
24ο 45' 36, 93'' Ε

3ο.
34ο 59' 40, 00'' Ν
24ο 44' 58, 72'' Ε


ΑΠΟ ΤΟ 1ο ΕΩΣ ΤΟ 2ο ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΠΑΡΑΛΙΑ Η ΠΑΧΙΑ ΑΜΜΟΣ ΤΟ ΚΑΛΑΜΑΚΙ ΚΑΙ Ο ΚΟΜΟΣ Η ΟΠΟΙΑ ΕΧΕΙ ΠΛΑΚΕΣ ΣΤΗΝ ΘΑΛΑΣΣΑ.
ΤΑ ΙΧΝΗ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΣΠΑΡΤΑ ΣΕ ΟΛΟ ΤΟ ΜΗΚΟΣ ΑΛΛΑ ΤΑ ΠΟΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΚΑΙ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΣΗΜΕΙΟ.
ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΤΟ 1ο ΑΝΗΚΕΙ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΛΙΑ ΤΟΥ ΣΤΡΑΤΟΠΕΔΟΥ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΜΠΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΛΛΑ ΠΑΡΑΔΙΠΛΑ ΣΤΗΝ ΠΑΧΙΑ ΑΜΜΟ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΡΚΕΤΑ.
ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΜΠΡΟΣΤΑ ΑΠΟ ΤΑ ΜΙΝΩΙΚΑ ΑΡΧΑΙΑ ΤΟΥ ΚΟΜΟΥ.

ΤΟ 3ο ΕΙΝΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΛΙΑ ΤΩΝ ΜΑΤΑΛΩΝ.

ΣΤΟ 3ο ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΘΑΛΑΣΣΙΑ ΣΤΑ ΤΡΙΑ ΜΕ ΤΕΣΣΕΡΑ ΜΕΤΡΑ ΒΑΘΟΣ ΠΕΡΙΠΟΥ.

ΣΤΟ 2ο ΕΠΙΣΗΣ ΥΠΟΘΑΛΑΣΣΙΑ ΣΤΟ ΜΙΣΟ ΜΕ ΕΝΑ ΜΕΤΡΟ.

ΑΠΟ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΘΑΛΑΣΣΙΑ ΣΤΟ ΕΝΑ ΜΕΤΡΟ, ΣΕ ΜΙΣΟ, ΕΠΙΦΑΝΕΙΑΚΑ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΜΟΛΙΣ ΛΙΓΑ ΕΚΑΤΟΣΤΑ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΘΑΛΑΣΣΑ ΤΟ ΚΑΚΟ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΖΩΝΗ ΛΟΓΩ ΡΕΥΜΑΤΩΝ ΚΑΙ ΠΑΛΙΡΟΙΩΝ ΑΛΛΟΤΕ ΟΙ ΠΛΑΚΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΚΑΛΥΠΤΕΣ ΚΑΙ ΑΛΛΟΤΕ ΚΑΛΥΜΕΝΕΣ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΗΜΕΙΑ ΑΠΟ ΑΜΜΟ.

-------------------------------------------------------------------
-------------------------------------------------------------------


ΓΙΑ ΤΑ ΙΧΝΗ ΠΟΔΙΩΝ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟ ΜΕΓΕΘΟΣ ΚΑΙ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΔΕΝ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΕΡΑ.
ΟΙ ΣΥΝΤΕΤΑΓΜΕΝΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΩΣ ΕΝΔΕΙΚΤΙΚΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙ ΑΝΑ ΠΑΣΑ ΣΤΙΓΜΗ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΤΙΣ ΕΝΤΟΠΙΣΕΙ ΑΝ ΕΧΕΙ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΤΙΣ ΔΕΙ ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ (ΓΙΑ ΝΑ ΣΥΜΒΕΙ ΟΜΩΣ ΑΥΤΟ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΝΑ ΒΡΑΧΕΙ ΚΑΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΠΕΙΠΤΩΣΕΙΣ ΝΑ ΚΟΛΥΜΗΣΕΙ)

ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΘΥΜΗΘΩ ΣΕ ΠΟΙΟ ΘΕΜΑ ΕΙΧΑ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΑΝΑΛΥΣΗ ΓΙΑ ΤΑ ΙΧΝΗ ΑΥΤΑ ΚΑΙ ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΑΘΕΣΩ.

ΑΝΑΜΕΙΝΑΤΕ....

ΑΚΟΥΣΑ ΠΟΛΛΑ, ΕΙΔΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GRIGORIANOS
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
445 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2008, 02:56:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GRIGORIANOS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΤΟ ΘΥΜΗΘΗΚΑ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΒΑΣΙΚΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ ΠΟΥ ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΜΙΝΩΙΚΟ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΞΕΝΑ ΤΟΥ...

quote ΑΠΟ ΤΙΣ 29/11/2003


--------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------

ΠΡΙΝ ΛΙΓΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΕΦΤΑΣΕ ΣΤΑ ΑΥΤΙΑ ΜΟΥ ΜΙΑ ΑΝΑΚΑΛΥΨΗ, ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΑΝΑΚΤΟΡΟ (ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ) ΤΗΣ ΚΝΩΣΣΟΥ. Η ΑΝΑΚΑΛΥΨΗ ΑΥΤΗ ΕΛΕΓΕ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΠΟΘΗΚΕΥΤΙΚΟΥΣ ΧΩΡΟΥΣ ΤΟΥ 'ΑΝΑΚΤΟΡΟΥ' ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΙΘΟΥΣΑ ΤΟΥ ΘΡΟΝΟΥ, ΣΤΗΝ ΑΝΑΤΟΛΙΚΗ ΠΛΕΥΡΑ ΤΟΥ 'ΑΝΑΚΤΟΡΟΥ'.
ΟΙ ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΟΙ ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΜΕΧΡΙ ΠΡΟΣΦΑΤΑ, ΠΙΣΤΕΥΑΝ ΟΤΙ Ο ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΚΟΣ ΧΩΡΟΣ ΤΗΣ ΚΝΩΣΣΟΥ ΑΠΟΤΕΛΟΥΣΕ ΤΟ ΠΑΛΑΤΙ ΤΟΥ ΜΙΝΩΑ, Η ΑΠΟΨΗ ΑΥΤΗ ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΑΡΧΙΣΕ ΝΑ ΑΛΛΑΖΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΤΕΙΝΕΙ ΣΤΟ ΟΤΙ ΤΕΛΙΚΑ Η ΚΝΩΣΣΟΣ ΗΤΑΝ ΧΩΡΟΣ ΛΑΤΡΕΙΑΣ (ΝΑΟΣ) ΚΑΙ ΟΧΙ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟΣ. ΑΡΧΙΣΑΝ ΛΟΙΠΟΝ ΚΑΠΟΙΕΣ ΝΕΕΣ ΕΡΕΥΝΕΣ ΣΤΗΝ ΚΝΩΣΣΟ ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΟΠΤΙΚΗ ΓΩΝΙΑ.
ΣΤΑ ΠΛΑΙΣΙΑ ΤΩΝ ΝΕΩΝ ΕΡΕΥΝΩΝ ΚΑΠΟΙΟΙ ΕΞΕΦΡΑΣΑΝ ΤΗΝ ΑΠΟΡΙΑ ΣΤΟ ΤΙ ΧΡΗΣΙΜΕΥΑΝ ΤΟΣΟΙ ΠΟΛΛΟΙ ΑΠΟΘΗΚΕΥΤΙΚΟΙ ΧΩΡΟΙ (1/4 ΤΟΥ ΣΥΝΟΛΙΚΟΥ ΟΙΚΟΔΟΜΗΜΑΤΟΣ) ΣΕ ΕΝΑ ΝΑΟ..
ΜΕΛΕΤΩΝΤΑΣ ΤΟΥΣ ΑΠΟΘΗΚΕΥΤΙΚΟΥΣ ΧΩΡΟΥΣ (ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑΝ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΒΑΝΣ ΩΣ ΑΠΟΘΗΚΕΣ 100 ΧΡΟΝΙΑ ΠΡΙΝ) ΜΕΛΕΤΗΣΑΝ ΤΟ ΥΛΙΚΟ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΦΤΙΑΓΜΕΝΕΣ ΟΙ ΘΗΚΕΣ ΣΤΟ ΠΑΤΩΜΑ ΤΩΝ ΑΠΟΘΗΚΩΝ ΚΑΙ ΕΠΕΣΑΝ ΑΠΟ ΤΑ ΣΥΝΝΕΦΑ....
ΤΟ ΥΛΙΚΟ ΤΩΝ 'ΔΟΧΕΙΩΝ' ΣΤΙΣ ΑΠΟΘΗΚΕΣ ΗΤΑΝ ΦΤΙΑΓΜΕΝΟ ΑΠΟ ΜΟΛΥΒΔΟ....!!
Ο ΜΟΛΥΒΔΟΣ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΓΩΓΑ ΤΟΥ ΧΡΗΣΗΜΟΠΟΙΟΥΝΤΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΕΠΙΚΥΝΔΙΝΕΣ ΑΚΤΙΝΟΒΟΛΙΕΣ... ΑΚΤΙΝΕΣ Γ, ΡΑΔΙΕΝΕΡΓΑ ΥΛΙΚΑ κ.τ.λ. ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΕΥΡΕΤΟΣ ΣΤΗΝ ΦΥΣΗ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟΝ ΧΑΛΚΟ, Ο ΟΠΟΙΟΣ ΧΡΗΣΗΜΟΠΟΙΟΥΤΑΝ ΕΥΡΕΩΣ ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΕΚΕΙΝΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΣΚΕΥΩΝ ΜΕ ΑΝΤΟΧΗ ΣΤΗ ΔΙΑΒΡΩΣΗ ΚΑΙ ΧΡΗΣΗ ΣΕ ΑΠΟΘΗΚΕΣ.
ΣΕ ΤΙ ΛΟΙΠΟΝ ΘΑ ΧΡΗΣΙΜΕΥΑΝ ΔΟΧΕΙΑ ΑΠΟ ΜΟΛΥΒΔΟ ΓΙΑ ΑΠΟΘΗΚΕΥΣΗ ΥΛΙΚΩΝ,
ΑΝ ΑΥΤΑ ΤΑ ΥΛΙΚΑ ΔΕΝ ΑΚΤΙΝΒΟΛΟΥΣΑΝ (ΡΑΔΙΕΝΕΡΓΑ)!!!??
Η ΣΚΕΨΗ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΟΤΙ ΟΙ ΜΙΝΩΙΤΕΣ ΓΝΩΡΙΖΑΝ ΡΑΔΙΕΝΕΡΓΑ ΥΛΙΚΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΙΔΙΟΤΗΤΕΣ ΤΟΥΣ 3500-4000 ΧΡΟΝΙΑ ΠΡΙΝ ΠΡΟΚΑΛΕΣΕ ΘΥΕΛΛΑ ΣΥΖΗΤΗΣΕΩΝ.
ΝΕΕΣ ΘΕΩΡΙΕΣ ΒΓΗΚΑΝ ΓΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΘΕΜΑΤΑ, ΟΙ ΟΠΟΙΕΣ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΠΡΙΝ
ΛΙΓΑ ΧΡΟΝΙΑ ΘΑ ΑΚΟΥΓΟΤΑΝ ΤΡΕΛΛΕΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΥΣ.
ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ Ο ΜΙΝΩΙΚΟΣ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ ΚΑΙ Η ΣΑΝΤΟΡΙΝΗ ΚΑΤΑΣΤΡΑΦΗΚΑΝ ΑΠΟ ΠΥΡΗΝΙΚΕΣ ΒΟΜΒΕΣ/ΕΚΡΗΞΕΙΣ. ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ Η ΑΠΟΨΗ ΠΟΥ ΕΛΕΓΕ ΠΩΣ Η ΣΑΝΤΟΡΙΝΗ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΛΙΜΑΝΙ ΕΙΧΕ ΚΑΙ ΕΝΑΝ ΠΥΡΗΝΙΚΟ ΑΝΤΙΔΡΑΣΤΗΡΑ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΕΣΚΑΣΕ ΕΙΤΕ ΑΠΟ ΑΤΥΧΗΜΑ, ΕΙΤΕ ΑΠΟ ΔΟΛΙΟΦΘΟΡΑ...
ΚΑΠΟΙΑ ΠΑΡΑΠΛΗΣΙΑ ΘΕΩΡΙΑ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΟΤΙ ΑΤΟΜΙΚΕΣ ΒΟΜΒΕΣ ΕΡΙΞΑΝ ΟΙ ΜΙΝΩΙΤΕΣ ΑΠΟ ΤΗ ΒΑΣΗ ΤΟΥΣ ΣΤΗΝ ΣΑΝΤΟΡΙΝΗ ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΟΚΡΟΥΣΟΥΝ ΜΙΑ ΜΕΓΑΛΗ ΞΑΦΝΙΚΗ ΕΠΙΘΕΣΗ ΑΠΟ ΤΑ ΒΟΡΕΙΑ, Ή ΟΤΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΠΟ ΒΟΡΕΙΑ ΤΙΣ ΕΡΙΞΑΝ ΠΡΙΝ ΕΠΙΤΕΘΟΥΝ....
ΕΡΕΥΝΩ ΓΙΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΠΑΝΩ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΚΑΙ ΕΠΑΝΕΡΧΟΜΑΙ...

-----------------------------------------------------------------
-----------------------------------------------------------------


ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΙΣ 25/11/2004 (ΕΝΑΝ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΧΡΟΝΟ ΜΕΤΑ!!! ΤΙ ΣΥΜΠΤΩΣΗ!!)

-----------------------------------------------------------------
-----------------------------------------------------------------

ΦΙΛΕ ΓΙΩΡΓΟ_1, ΟΙ ΕΝΔΕΙΞΕΙΣ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΓΝΩΣΗ ΤΗΣ ΠΥΡΗΝΙΚΗΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΑΡΧΑΙΟΤΗΤΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΟΛΟΕΝΑ ΚΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ, ΟΠΩΣ ΠΟΛΛΕΣ ΕΝΔΕΙΞΕΙΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΓΙΑ ΕΠΑΦΕΣ ΑΡΧΑΙΟΤΕΡΩΝ ΠΟΛΙΤΙΣΜΩΝ ΜΕ ΕΞΩΓΗΙΝΟΥΣ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥΣ.

ΑΝ ΘΕΣ ΝΑ ΜΠΕΙΣ ΛΙΓΟ ΣΤΟ ΠΝΕΥΜΑ ΣΟΥ ΣΥΣΤΗΝΩ ΑΝΕΠΙΦΥΛΑΚΤΑ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΤΟΥ ZACHARIA SITCHIN "Ο 12ος ΠΛΑΝΗΤΗΣ" ΟΠΟΥ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΠΙΟ ΕΜΠΕΡΙΣΤΑΤΩΜΕΝΗ ΕΡΕΥΝΑ (ΓΙΑ ΜΕΝΑ) ΓΥΡΩ ΑΠΟ ΤΙΣ ΕΠΑΦΕΣ ΤΩΝ ΑΡΧΑΙΩΝ ΣΟΥΜΕΡΙΩΝ ΜΕ ΕΞΩΓΗΙΝΟΥΣ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΑΝΑΠΤΥΞΕΙ ΚΑΙ ΜΙΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΘΕΩΡΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΕΛΕΥΣΗ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ, ΤΩΝ ΘΕΩΝ ΚΑΙ ΤΟΥ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ..

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΑΝΤΟΡΙΝΗ, ΤΟΥΣ ΜΙΝΩΙΤΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΠΥΡΗΝΙΚΑ ΘΑ ΣΟΥ ΑΝΑΦΕΡΩ ΟΤΙ ΕΧΟΥΝ ΒΡΕΘΕΙ ΣΤΗΝ ΣΑΝΤΟΡΙΝΗ ΥΑΛΟΠΟΙΗΜΕΝΑ ΠΕΤΡΩΜΑΤΑ ΠΟΥ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΣΤΙΓΜΙΑΙΑ ΑΥΞΗΣΗ ΤΗΣ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑΣ ΚΑΤΑ 1000+ ΒΑΘΜΟΥΣ ΚΑΙ ΠΟΥ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΗΦΑΙΣΤΕΙΟΓΕΝΗ ΚΑΘΟΤΙ Η ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΤΟΥ ΚΑΥΤΟΥ ΗΦΑΙΣΤΕΙΑΚΟΥ ΜΑΓΜΑΤΟΣ ΔΕΝ ΦΤΑΝΕΙ ΣΕ ΤΕΤΟΙΕΣ ΤΙΜΕΣ.
ΑΥΤΟ ΟΜΩΣ ΠΟΥ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΜΕ ΕΧΕΙ ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΣΕΙ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ Η ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ ΤΟΥ ΜΙΝΩΙΚΟΥ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ ΕΠΗΛΘΕ ΑΠΟ ΠΥΡΗΝΙΚΗ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΑΝΘΡΩΠΙΝΑ ΙΧΝΗ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΒΡΕΘΕΙ ΣΕ ΠΛΑΚΕΣ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΑ ΜΕΡΗ ΤΗΣ ΝΟΤΙΑΣ ΚΡΗΤΗΣ ΣΕ ΠΑΡΑΛΙΕΣ ΚΑΙ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗ ΟΛΑ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΘΑΛΑΣΣΑ. ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΑΥΤΟ?
ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟ ΛΟΓΟ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΟΤΑΝ ΣΤΑ ΝΟΤΙΑ ΠΑΡΑΛΙΑ ΕΤΡΕΞΑΝ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΘΑΛΑΣΣΑ ΓΙΑ ΓΛΥΤΩΣΟΥΝ ΑΠΟ ΚΑΤΙ.
ΤΑ ΙΧΝΗ ΠΟΥ ΑΦΗΣΑΝ ΣΤΗΝ ΑΜΜΟ ΠΡΙΝ ΠΡΟΛΑΒΟΥΝ ΝΑ ΣΒΗΣΤΟΥΝ ΑΠΟ ΤΟ ΚΥΜΑ ΣΤΕΡΕΟΠΟΙΗΘΗΚΑΝ ΚΑΘΟΤΙ ΣΤΡΕΟΠΟΙΗΘΗΚΕ Η ΥΓΡΗ ΑΜΜΟΣ.
ΣΥΖΗΤΩΝΤΑΣ ΑΥΤΟ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΟΥΣ ΓΕΩΛΟΓΟΥΣ ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΟΥΣ ΣΤΑ ΥΛΙΚΑ, ΚΑΤΑΛΗΞΑΜΕ ΟΤΙ Η ΠΕΤΡΟΠΟΙΗΣΗ ΑΥΤΗ ΤΗΣ ΑΜΜΟΥ ΔΕΝ ΠΡΟΗΛΘΕ ΑΠΟ ΗΦΑΙΣΤΕΙΑΚΗ ΛΑΒΑ ΚΑΘΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΙΧΝΗ ΠΕΤΡΟΠΟΙΗΜΕΝΟΥ ΜΑΓΜΑΤΟΣ ΑΛΛΑ ΚΥΡΙΩΣ ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΙΧΝΗ ΤΩΝ ΠΟΔΙΩΝ ΗΤΑΝ ΑΘΙΚΤΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΚΥΜΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΒΑΡΟΣ ΤΟΥ ΚΙΝΟΥΜΕΝΟΥ ΜΑΓΜΑΤΟΣ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΘΑ ΤΑ ΧΑΛΟΥΣΕ ΚΑΛΥΒΟΝΤΑΣ ΤΑ.
ΣΥΖΗΤΩΝΤΑΣ ΤΗΝ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ ΜΙΑ ΠΥΡΗΝΙΚΗ ΕΚΡΗΞΗ ΝΑ ΣΤΕΓΝΩΣΕ ΚΑΙ ΣΤΕΡΕΟΠΟΙΗΣΕ ΤΗΝ ΑΜΜΟ ΤΟΣΟ ΓΡΗΓΟΡΑ ΜΕ ΑΠΟΤΟΜΗ ΑΥΞΗΣΗ ΤΗΣ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑΣ ΚΑΤΑΛΗΞΑΜΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΠΙΘΑΝΟ ΝΑ ΣΥΝΑΙΒΕΙ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΔΕΝ ΒΡΗΚΑΜΕ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΕΧΕΙ ΕΠΗΡΕΑΣΕΙ ΜΑΖΙΚΑ ΟΛΑ ΤΑ ΝΟΤΙΑ ΠΑΡΑΛΙΑ ΤΗΣ ΚΡΗΤΗΣ ΚΑΙ ΝΑ ΠΡΟΚΑΛΕΣΕΙ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΤΗΝ ΠΕΤΡΟΠΟΙΗΣΗ ΤΗΣ ΑΜΜΟΥ ΣΕ ΤΟΣΑ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΜΕΡΗ...

------------------------------------------------------------------
------------------------------------------------------------------

ΑΥΤΑ ΤΑ ΛΙΓΑ ΓΙΑ ΤΑ ΙΧΝΗ ΠΟΥ ΚΑΙ ΤΙΣ ΣΥΝΤΕΤΑΓΜΕΝΕΣ ΑΥΤΩΝ.

ΕΔΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΠΡΑΓΑΜΑΤΙΚΕΣ ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΜΟΝΟ ΜΕ ΕΠΙΤΟΠΕΙΑ ΕΡΕΥΝΑ....

ΤΩΡΑ....


ΧΜ......

ΟΣΟ ΕΓΡΑΦΑ ΑΥΤΑ ΚΑΙ ΘΥΜΗΘΗΚΑ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΛΙΑ ΜΟΥ ΗΡΘΕ ΜΙΑ ΦΛΑΣΙΑ ΓΙΑ ΠΙΘΑΝΗ ΣΧΕΣΗ ΤΩΝ ΙΧΝΩΝ ΜΕ ΤΟΥΣ ΚΡΑΤΗΡΕΣ ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΟΜΟΛΟΓΟΥΜΕΝΩΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΗ ΑΠΟΣΤΑΣΗ.....

ΛΕΤΕ???


ΑΝ ΟΜΩΣ ΕΧΟΥΝ ΣΧΕΣΗ ΤΟΤΕ ΚΑΙ ΣΤΑΜΑΤΑΛΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΡΑΤΗΡΕΣ ΚΟΝΤΑ ΣΤΑ ΙΧΝΗ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΛΕΝΤΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΕΝΤΟΠΙΣΕΙ ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΙΧΝΗ....

ΧΜ.....


ΤΟ ΨΑΧΝΩ ΚΑΙ ΕΠΑΝΕΡΧΟΜΑΙ...

ΑΚΟΥΣΑ ΠΟΛΛΑ, ΕΙΔΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

XD
Πλήρες Μέλος

Greece
892 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2008, 09:54:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οι συντεταγμένες δυστυχώς δεν δουλεύουν στο Google Earth κατευθείαν, ακολουθούν οι μετατροπές στην σύνταξη τους για την έκδοση μου (Google Earth Version Nov 13 2007):


POINTER
#1
35 02' 44.40 N, 24 45' 37.74 E
#2
35 02' 55.83 N, 24 45' 45.33 E
#3
35 03' 10.82 N, 24 45' 43.08 E
#4
35 02' 29.55 N, 24 45' 42.08 E

Υ.Γ.
Τα έξτρα σημεία δεν μπόρεσα να τα εντοπίσω.

Edited by - XD on 26/03/2008 09:55:53Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

il
Νέο Μέλος

France
1 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2008, 13:59:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους il  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
για τους περιπατητές: στην νότια κρήτη ναός με αιγυπτιακές ρίζες και σύμβολα,ναός και θεραπευτήριο του ασκληπιού με 10.000 κόσμο (όταν ήταν εν ενέργεια λένε)

για τους ((ταξιδιάρηδες)) αντανάκλαση του φωτός από την αίγυπτο μπας και σας λέει τίποτα?

για τους ((φευγάτους)) η βιβλιοθήκη του ιλαρίωνα?βησσαρίωνα?είναι πάντα πάνω από το νησί?


ilΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2008, 09:06:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ il, καλώς ήλθες κοντά μας.
Σου εύχομαι καλή συνέχεια!

Σχετικά με την πυραμίδα που αναφέρεις στη νότια Κρήτη με τις αιγυπτιακές ρίζες και σύμβολα, θα ήθελες να μας πεις σε ποιό σημείο βρίσκεται περίπου;

Όσον αφορά την αντανάκλαση από την Αίγυπτο, δεν εννοείς την πιθανότητα που έχει αναφερθεί ότι το φαινόμενο των Δροσουλιτών είναι απλά η αντανάκλαση μας παρέλασης από την Αφρική, σωστά;



In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
GRIGORIANOS
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
445 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2008, 21:12:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GRIGORIANOS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.

ΕΠΑΝΕΡΧΟΜΑΙ ΚΑΙ ΞΕΚΙΝΑΩ ΜΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΚΛΕΙΣΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΙΘΑΝΗ ΣΧΕΣΗ ΔΗΛΑΔΗ ΤΩΝ ΚΡΑΤΗΡΩΝ ΣΤΗΝ ΘΕΣΗ ΑΦΡΑΘΙΑΣ ΤΥΜΠΑΚΙΟΥ ΜΕ ΤΑ ΙΧΝΗ ΣΤΙΣ ΠΑΡΑΛΙΕΣ ΤΗΣ ΠΕΡΙΟΧΗΣ.

ΑΝ ΚΑΙ Η ΠΑΧΙΑ ΑΜΜΟΣ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΑΜΑΚΙ ΕΙΝΑΙ ΚΟΝΤΑ ΣΙΓΟΥΡΑ ΤΑ ΜΑΤΑΛΑ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΔΙΑΚΡΙΝΩ ΑΝ ΕΧΟΥΝ ΚΡΑΤΗΡΕΣ ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΟΤΙ ΤΟ GOOGLE EARTH (ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΟ TERRASERVER) ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΦΩΤΟ ΥΨΗΛΗΣ ΑΝΑΛΥΣΗΣ ΣΕ ΑΥΤΑ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΑΣΤΕΡΟΥΣΙΑ ΟΡΗ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΤΟΥ ΚΑΜΠΟΥ ΤΗΣ ΜΕΣΣΑΡΑΣ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΑΠΟΤΗΝ ΦΑΙΣΤΟ ΕΩΣ ΚΑΙ ΤΟ ΦΑΡΑΓΓΙ ΤΗΣ ΑΛΜΥΡΗΣ, ΠΕΡΙΟΧΗ ΣΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΥΠΑΡΧΕΙ Η ΑΡΧΑΙΑ ΓΟΡΤΥΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΔΙΠΛΑ ΤΗΣ Ο ΛΑΒΥΡΙΝΘΟΣ.

ΠΑΡΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΗΓΑΙΝΟΝΤΑΣ ΧΘΕΣ ΣΤΑ ΜΑΤΑΛΑ ΚΑΙ ΑΝΕΒΑΙΝΟΝΤΑΣ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΠΟΛΥ ΨΗΛΟ ΣΗΜΕΙΟ ΔΕΝ ΔΙΕΚΡΙΝΑ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΚΡΑΤΗΡΕΣ ΟΠΟΤΕ ΚΑΙ ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΣΧΕΣΗ.

ΕΙΝΑΙ ΛΟΙΠΟΝ ΚΑΤΙ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΤΟΥ ΤΥΜΠΑΚΙΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΒΡΕΙ ΑΚΟΜΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΤΟΥΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕ.

ΕΔΩ ΘΑ ΣΥΝΕΧΙΣΩ ΟΜΩΣ ΜΕ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΣΗΜΕΙΑ ΕΝΔΟΙΑΦΕΡΟΝΤΟΣ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΩ ΚΑΙ ΤΟΝ ΓΙΩΡΓΟ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΓΙΟ ΝΙΚΟΛΑΟ ΓΙΑ Ε ΜΑΙL ΤΟΥ, ΚΑΙ ΤΑ ΣΗΜΕΙΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΓΝΩΣΤΟΠΟΙΗΣΕ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ.

ΘΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΟΛΑ ΤΑ ΣΗΜΕΙΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΣΤΗΝ ΚΑΤΟΧΗ ΜΟΥ ΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΕΙ ΣΕ ΟΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΣΩ ΑΝ ΟΝΤΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΤΙ ΕΚΕΙ..

ΕΚΤΟΣ ΤΟΥΤΟΥ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΟΛΟΥΣ ΟΣΟΥΣ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΣΗΜΕΙΑ ΝΑ ΤΑ ΠΑΡΑΘΕΣΟΥΝ ΕΔΩ Η ΑΝ ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ ΣΤΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΜΟΥ ΤΑ ΕΠΙΣΗΜΑΝΟΥΝ ΚΑΙ ΣΤΟ E MAIL MOY MCMSGR@HOTMAIL.COM .

EXOYME ΛΟΙΠΟΝ....

POINTER
1o.
34o 57' 42, 51'' N
25o 04' 31, 29'' E

Η ΚΟΡΥΦΗ ΤΟΥ ΚΟΦΙΝΑ.


2o.
35o 03' 49, 74'' N
24o 54' 36, 17'' E

Η ΚΟΡΥΦΗ ΤΗΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΤΟΥ ΛΑΒΥΡΙΝΘΟΥ.

ΣΤΗΝ ΒΑ ΒΑΣΗ ΤΗΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ
ΚΑΙ Η ΜΙΑ ΕΙΣΟΔΟΣ ΤΟΥ ΛΑΒΥΡΙΝΘΟΥ.


3o.
35o 20' 07, 35'' N
25o Ο0' 05, 23'' E

Η ΚΟΡΥΦΗ ΤΟΥ ΒΑΣΙΛΙΚΟΥ ΟΡΟΥΣ

ΚΑΛΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΤΕ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ ΤΟΥ,
ΝΑ ΠΑΤΕ ΜΕ ΤΑ ΤΟ POINTER ΣΤΟ ΣΗΜΕΙΟ

35o 20' 07, 62'' N
25o Ο5' 10, 73'' E

ΚΑΙ ΣΕ ΤΡΙΣΔΙΑΣΤΑΤΗ ΑΠΕΙΚΟΝΙΣΗ ΤΩΝ ΒΟΥΝΩΝ
ΝΑ ΠΑΤΕ ΟΣΟ ΠΙΟ ΧΑΜΗΛΑ ΣΤΟ ΕΔΑΦΟΣ ΓΙΝΕΤΑΙ
ΚΑΙ ΜΕ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗ ΠΡΟΣ ΔΥΣΗ ΝΑ ΠΡΟΧΩΡΗΣΕΤΕ
ΤΗΝ ΜΠΑΡΑ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΥΞΙΔΑ ΔΕΞΙΑ.
Η ΘΕΑ ΑΠΟ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΣΗΜΕΙΟ ΤΗΣ ΑΜΟΥΔΑΡΑΣ
ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΔΟΝ ΙΔΙΑ ΜΕ ΑΥΤΗΝ ΠΟΥ ΘΑ ΔΕΙΤΕ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ.


4o.
35o 04' 11, 01'' N
24o 59' 05, 90'' E

ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΤΡΕΙΣ ΣΤΡΟΓΓΥΛΕΣ
ΤΟΥΜΠΕΣ (ΤΥΜΒΟΙ??) ΣΕ ΕΥΘΕΙΑ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ,
ΟΙ ΟΠΟΙΕΣ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΙΚΡΗ ΕΥΘΕΙΑ
ΤΟΥ ΔΡΟΜΟΥ ΔΕΞΙΑ ΛΙΓΟ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΕΙΣΟΔΟ ΣΤΟ

ΦΑΡΑΓΓΙ ΤΗΣ ΑΛΜΥΡΗΣ.
ΑΝ ΚΑΙ ΤΟ ΧΩΡΑΦΙ ΚΑΛΙΕΡΓΕΙΤΑΙ ΜΕ ΣΠΑΡΤΑ
ΤΡΙΓΥΡΩ ΑΠΟ ΑΥΤΕΣ Ο ΑΓΡΟΤΗΣ ΔΕΝ ΦΥΤΕΥΕΙ ΓΙΑ
ΚΑΠΟΙΟ ΛΟΓΟ ΤΙΠΟΤΑ ΣΕ ΑΥΤΕΣ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ
ΕΙΔΙΚΑ ΔΙΑΚΡΙΝΕΤΑΙ Η ΑΝΤΙΘΕΣΗ ΤΟΥ ΚΙΤΡΙΝΟΥ
ΤΩΝ ΣΠΑΡΤΩΝ ΤΡΙΓΥΡΩ ΜΕ ΤΟ ΚΑΣΤΑΝΟ ΤΩΝ ΑΓΡΙΟΧΟΡΤΩΝ
ΠΑΝΩ ΣΕ ΑΥΤΕΣ.


5ο.
35ο 03' 11, 91'' Ν
24ο 47' 07, 55'' Ε

Η ΜΕΓΑΛΗ ΤΡΑΠΕΖΑ ΤΟΥ ΤΥΜΠΑΚΙΟΥ.

ΣΙΓΟΥΡΑ ΚΟΥΦΙΑ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΝΤΟΠΙΟΥΣ
ΤΩΡΑ ΠΙΑ ΑΝΗΚΕΙ ΣΤΟΝ ΣΤΡΑΤΟ ΜΕ ΑΓΝΩΣΤΗ ΧΡΗΣΗ...


6ο.
35ο 12' 07, 96'' Ν
25ο 06' 17, 38'' Ε

ΑΠΟ ΜΥΝΗΜΑ ΠΟΥ ΠΗΡΑ.

ΜΕΓΑΛΗ ΤΡΑΠΕΖΑ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΟΝ ΓΙΟΥΧΤΑ.
ΟΠΩΣ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΣΤΟ GOOGLE EARTH ΜΟΙΑΖΕΙ
ΜΕ ΚΡΑΤΗΡΑ (ΗΦΑΙΣΤΕΙΟΥ!!??)


7ο.
35ο 03' 03, 38'' Ν
24ο 48' 26, 65'' Ε

ΜΕΓΑΛΗ ΤΡΑΠΕΖΑ ΣΤΗΝ ΦΑΙΣΤΟ ΜΕ ΠΕΡΙΕΡΓΟ
ΣΧΗΜΑ ΚΑΙ ΜΙΑ ΕΙΣΟΔΟ ΣΠΗΛΙΑΣ ΣΤΗΝ Β/ΒΔ
ΠΛΕΥΡΑ ΣΤΟ ΛΙΟΦΥΤΟ.


8ο.
35ο 06' 30, 21'' Ν
24ο 40' 34, 34'' Ε

Ο ΜΟΝΟΛΙΘΟΣ ΤΗΣ ΑΓΙΑΣ ΓΑΛΗΝΗΣ.
ΕΝΑΣ ΒΡΑΧΟΣ ΠΟΥ ΣΙΓΟΥΡΑ ΔΕΝ ΑΝΗΚΕΙ ΣΤΗΝ
ΓΕΩΜΟΡΦΙΑ ΤΗΣ ΠΕΡΙΟΧΗΣ.
ΔΕΝ ΒΡΗΚΑ ΕΙΣΟΔΟΥΣ ΠΙΘΑΝΩΝ ΣΤΟΩΝ


9ο.
35ο 02' 41, 59'' Ν
25ο 15' 38, 66'' Ε

ΜΕΓΑΛΗ ΤΡΑΠΕΖΑ ΜΕ ΟΜΟΙΟ ΣΧΗΜΑ ΜΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΣ
ΦΑΙΣΤΟΥ.
ΕΥΡΗΜΑΤΑ ΘΕΜΕΛΙΩΝ ΚΤΙΣΜΑΤΟΣ ΣΤΗΝ ΚΟΡΥΦΗ ΤΗΣ,
ΠΙΘΑΝΟΤΑΤΑ ΑΡΧΑΙΟΥ ΙΕΡΟΥ ΚΑΙ ΥΠΑΡΞΗ ΜΟΝΟΛΙΘΩΝ
ΣΕ ΣΕΙΡΑ ΣΤΗΝ ΑΠΟΛΗΞΗ ΤΗΣ.

ΓΙΑ ΤΗΝ ΙΔΙΟΜΟΡΦΙΑ ΤΩΝ ΔΥΟ ΑΥΤΩΝ ΤΡΑΠΕΖΩΝ ΚΑΙ
ΤΗΝ ΟΜΟΙΟΤΗΤΑ ΤΟΥΣ ΜΕ ΓΥΝΑΙΚΕΙΟ ΑΙΔΟΙΟ, ΣΕ
ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΜΕ ΦΙΛΟ ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΟ, ΜΟΥ
ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΠΙΘΑΝΟΤΑΤΑ ΗΤΑΝ ΛΑΤΡΕΥΤΙΚΟΙ ΧΩΡΟΙ
ΤΗΣ ΜΙΝΩΙΚΗΣ ΜΗΤΕΡΑΣ ΘΕΑΣ (Η ΘΕΑ ΜΕ ΤΑ ΦΙΔΙΑ).

ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΜΟΝΟΛΙΘΟΥΣ ΟΜΩΣ ΚΑΜΙΑ ΕΞΗΓΗΣΗ Ή
ΠΙΘΑΝΗ ΕΡΜΗΝΕΙΑ.

ΣΙΓΟΥΡΑ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΣΥΝΗΘΙΖΕΤΑΙ ΝΑ ΒΡΙΣΚΟΥΜΕ
"ΜΕΝΙΡ" ΣΤΗΝ ΚΡΗΤΗ..


10ο.
35ο 02' 19, 87'' Ν
25ο 29' 07, 27'' Ε

ΜΕΓΑΛΗ ΤΡΑΠΕΖΑ ΚΟΝΤΑ ΣΤΗΝ ΚΑΤΩ ΣΥΜΗ/ΒΙΑΝΝΟ.
ΤΗΝ ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΘΗΚΑ ΜΕ MAIL ΑΠΟ ΑΝΩΝΥΜΟ
ΦΙΛΟ ΜΕ ΤΗΝ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ ΕΙΣΟΔΟΥ ΣΠΗΛΑΙΟΥ
ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΙΑΣΤΑΥΡΩΣΗ ΣΤΗΝ
ΝΟΤΙΑ ΤΗΣ ΠΛΕΥΡΑ.

ΑΝΕΠΙΒΕΒΑΩΤΗ.


11ο.
35ο 01' 25, 80'' Ν
25ο 21' 35, 40'' Ε

ΜΕΓΑΛΗ ΤΡΑΠΕΖΑ Β/ΒΑ ΤΟΥ ΚΕΡΑΤΟΚΑΜΠΟΥ ΜΕ
ΚΥΚΛΙΚΑ ΘΕΜΕΛΙΑ ΚΤΙΣΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΣΚΟΡΠΙΑ
ΚΙΟΝΟΚΡΑΝΑ ΠΙΘΑΝΩΣ ΙΕΡΟΥ ΣΤΗΝ ΚΟΡΥΦΗ ΤΗΣ.

ΔΕΝ ΒΡΗΚΑ ΕΙΣΟΔΟΥΣ ΣΤΟΩΝ ΤΡΙΓΥΡΩ ΤΗΣ.


12ο.
35ο 00' 06, 12'' Ν
25ο 23' 01, 69'' Ε

ΜΙΚΡΗ ΤΡΑΠΕΖΑ ΣΤΟΝ ΚΕΡΑΤΟΚΑΜΠΟ ΜΕ ΜΙΚΡΗ
ΣΤΟΑ ΜΗΚΟΥΣ 6 ΜΕΤΡΩΝ ΜΕ ΕΙΣΟΔΟ ΑΠΟ ΒΔ.
ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΟΝ ΙΔΙΟΚΤΗΤΗ ΤΗΣ ΕΚΤΑΣΗΣ!!
ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΕΠΙΣΚΕΠΤΕΣ.


13ο.
35ο 00' 28, 00'' Ν
25ο 27' 24, 00'' Ε

ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΦΑΡΑΓΓΙ ΤΗΣ ΑΡΒΗΣ ΜΕ ΤΙΣ
ΤΕΣΣΕΡΕΙΣ ΤΡΙΓΩΝΙΚΕΣ ΚΟΡΥΦΕΣ ΤΟΥ.
Ο ΦΙΛΟΣ ΠΟΥ ΜΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕ ΓΙ'ΑΥΤΕΣ ΜΟΥ
ΑΝΕΦΕΡΕ ΟΤΙ ΚΑΙ ΟΙ ΤΕΣΣΕΡΕΙΣ ΔΙΑΘΕΤΟΥΝ
ΣΤΟΕΣ ΟΙ ΕΙΣΟΔΟΙ ΤΩΝ ΟΠΟΙΩΝ ΞΕΚΙΝΟΥΝ
ΑΠΟ ΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΤΩΝ ΔΥΟ ΔΙΑΣΤΑΥΡΩΜΕΝΩΝ
ΦΑΡΑΓΓΙΩΝ.

ΑΝΕΠΙΒΕΒΑΙΩΤΟ.

------------
ΕΞΤΡΑ ΣΗΜΕΙΑ
------------

14ο.
35ο 00' 28, 00'' Ν
25ο 27' 24, 00'' Ε


ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΓΑΠΗΤΟ ΜΟΥ ΣΗΜΕΙΟ
ΟΣΟ ΚΑΙ ΑΝΕΞΗΓΗΤΟ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ.
ΕΙΝΑΙ Η ΠΑΡΑΛΙΑ ΔΟΝΟΥΣΑ ΣΤΟΝ ΛΕΝΤΑ.

ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΗΣ ΒΓΑΙΝΕΙ ΓΙΑ ΕΥΝΟΗΤΟΥΣ
ΛΟΓΟΥΣ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΒΡΕΘΕΙ ΕΚΕΙ ΚΑΙ
ΞΑΠΛΩΣΕΙ ΣΤΟ ΕΔΑΦΟΣ Ή ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΒΡΑΧΟ.

Ο ΔΟΡΥΦΟΡΟΣ ΜΑΛΙΣΤΑ ΚΑΤΕΓΡΑΨΕ ΤΥΧΑΙΑ
ΚΑΙ ΜΙΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΔΟΝΗΣΕΙΣ.

ΠΡΟΣΕΞΤΕ ΤΟΥΣ ΚΥΜΑΤΙΣΜΟΥΣ ΠΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙ
Ο ΒΡΑΧΟΣ ΚΑΙ ΤΑ ΚΥΜΑΤΑ ΤΡΙΓΥΡΩ ΠΟΥ ΕΧΟΝΤΑΙ
ΑΠΟ ΤΟ ΛΙΒΥΚΟ. ΘΑ ΣΑΣ ΔΩΣΕΙ ΜΙΑ ΚΑΛΗ
ΑΙΣΘΗΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ ΤΩΝ ΔΟΝΗΣΕΩΝ
ΠΟΥ ΛΑΜΒΑΝΟΥΝ ΧΩΡΑ ΕΚΕΙ.


15ο.
35ο 17' 57, 10'' Ν
25ο 09' 33, 33'' Ε

ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΜΕ ΕΞΕΠΛΗΞΕ ΣΤΗΝ ΚΥΡΙΟΛΕΞΙΑ
ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΘΗΚΑ ΜΟΛΙΣ ΧΘΕΣ ΑΠΟ
ΑΝΩΝΥΜΟ ΦΙΛΟ.

ΔΩΡΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΛΙΑΚΟΠΟΥΛΟ...

ΜΟΙΑΖΕΙ ΜΕ ΠΥΡΑΜΙΔΑ ΥΠΟ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ
(ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΕΤΣΙ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΦΩΤΟ ΤΟΥ 2001).
ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΔΙΠΛΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΝΩΣΣΟ ΚΑΙ
ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΑΥΛΗ ΑΠΑΝΑΝΤΙ
ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΝΩΣΣΟ.
Ο ΔΡΟΜΟΣ ΟΜΩΣ ΠΟΥ ΟΔΗΓΕΙ ΕΚΕΙ ΞΕΚΙΝΑ 300 ΜΕΤΡΑ
ΠΕΡΙΠΟΥ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΕΠΑΥΛΗ ΠΡΟΣ ΤΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟ.

ΑΔΕΛΦΟΤΗΤΑ ΤΗΣ ΛΕΥΚΗΣ ΠΥΡΑΜΙΔΑΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ
ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΣΤΗΝ ΚΡΗΤΗ???

Κε ΛΙΑΚΟΠΟΥΛΕ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΕΞΗΓΗΣΕΙΣ..

ΕΠΙΔΗ ΕΙΜΟΥΝ ΣΤΟ ΚΑΡΑΒΙ ΓΙΑ ΑΘΗΝΑ ΟΤΑΝ ΤΟ
ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΘΗΚΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΡΟΒΛΕΠΕΤΑΙ ΝΑ
ΞΑΝΑΚΑΤΕΒΩ ΚΡΗΤΗ ΠΡΙΝ ΤΟ ΠΑΣΧΑ ΠΑΡΑΚΑΛΩ
ΟΣΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΔΙΑΒΑΖΟΥΝ ΑΥΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟ,
ΝΑ ΠΑΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΑΙ ΝΑ ΔΕΙ ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ ΤΙ ΕΙΝΑΙ
ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΑ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΣΗΜΕΡΑ..


***************************************

ΚΑΙ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΑΝΑΦΕΡΑ ΤΗΝ ΑΔΕΛΦΟΤΗΤΑ ΤΗΣ
ΛΕΥΚΗΣ ΠΥΡΑΜΙΔΑΣ, ΕΝΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΔΩΡΟ ΣΤΟΝ
Κο ΛΙΑΚΟΠΟΥΛΟ ΚΑΙ ΟΛΟΥΣ ΟΣΟΥΣ ΤΟΥΣ
ΕΝΔΟΙΑΦΕΡΟΥΝ ΟΙ ΛΕΥΚΕΣ ΠΥΡΑΜΙΔΕΣ...


ΧΧΧ HOT SPOT....

27o 09' 54, 60'' S
109o 22' 02, 00'' W

ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΑ S SOUTH KAI W WEST

ΕΙΝΑΙ ΣΤΟΝ ΕΙΡΗΝΙΚΟ ΩΚΕΑΝΟ ΚΑΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ
ΣΤΟ ΝΗΣΙ ΤΟΥ ΠΑΣΧΑ (EASTER ISLAND).

ΤΗΝ ΕΙΧΑ ΠΡΙΝ ΤΡΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΟΤΑΝ ΠΗΓΑ ΝΑ ΔΩ ΤΑ
ΑΓΑΛΜΑΤΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΘΥΜΗΘΗΚΑ ΤΩΡΑ.

ΕΙΝΑΙ ΜΙΚΡΗ ΚΑΙ ΜΕ ΖΟΡΙΣΕ ΛΙΓΟ ΝΑ ΤΗΝ ΕΝΤΟΠΙΣΩ
ΑΛΛΑ ΤΕΛΙΚΑ ΝΑ ΤΗΝ.


ΚΑΙ ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΔΕΛΦΟΤΗΤΑ
ΤΗΣ ΛΕΥΚΗΣ ΠΥΡΑΜΙΔΑΣ, ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΙΑ ΠΕΔΙΑΔΑ
ΣΤΗΝ ΚΙΝΑ (XIAN YANG) KAI MIA ΠΟΛΗ ΜΕ ΔΕΚΑΔΕΣ
ΜΙΚΡΕΣ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΕΣ ΑΡΧΑΙΕΣ ΠΥΡΑΜΙΔEΣ ΤΡΙΓΥΡΩ.

ΚΑΠΟΙΟΙ ΟΜΩΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΖΟΥΝ ΟΛΟΚΛΗΡΕΣ
ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΠΙΟ ΠΕΡΙΕΡΓΟ..
ΟΛΟΚΑΙΝΟΥΡΙΕΣ ΛΕΥΚΕΣ ΠΥΡΑΜΙΔΕΣ...

ΕΝΔΕΙΚΤΙΚΑ...
ΑΡΧΑΙΕΣ.. (ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΕΣ)

1o.
34o 22' 30, 00'' N
108o 41' 53, 00'' E

2o.
34o 23' 53, 00'' N
108o 42' 45, 00'' E

3o.
34o 23' 25, 70'' N
108o 44' 22, 00'' E

4o.
34o 24' 03, 00'' N
108o 45' 53, 00'' E

5o.
34o 25' 23, 00'' N
108o 50' 30, 00'' E

6o.
34o 26' 02, 00'' N
108o 52' 52, 00'' E

7o.
34o 21' 47, 00'' N
108o 37' 50, 00'' E

ΤΙΣ ΜΙΚΡΕΣ ΒΡΕΙΤΕ ΤΙΣ ΤΡΙΓΥΡΩ ΜΟΝΟΙ ΣΑΣ..


ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΙΣ ΛΕΥΚΕΣ...

1o.
34o 22' 06, 00'' N
108o 43' 43, 43'' E

2o.
34o 24' 15, 55'' N
108o 36' 17, 60'' E
(ΤΡΙΛΕΥΚΕΣ)


Μ'ΑΡΕΣΟΥΝ ΙΔΙΕΤΑΙΡΑ ΟΙ ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΕΣ
ΕΚΦΡΑΣΕΙΣ ΤΩΝ ΕΚΕΙ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΩΝ...
ΓΙΑ ΝΕ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΨΗΛΑ..

34o 21' 50, 00'' N
108o 43' 05, 00'' E


ΑΥΤΑ ΟΜΩΣ ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ ΣΤΗΝ ΚΙΝΑ
ΚΑΙ ΣΑΣ ΠΟΛΥ ΚΟΥΡΑΖΩ
ΟΠΟΤΕ ΓΙΑ ΣΗΜΕΡΑ ΚΑΛΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΩΣ ΕΔΩ...

ΚΑΛΕΣ ΑΝΑΖΗΤΗΣΕΙΣ ΣΕ ΟΛΟΥΣ...
...........
......
...
..
.

ΑΚΟΥΣΑ ΠΟΛΛΑ, ΕΙΔΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Lavie
Νέο Μέλος

Greece
8 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2008, 09:29:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Lavie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ σκανδαλοοοοοοοο!!!!!!!!! :)
Μπραβο μπραβο που ανοιξατε θεμα για την απιστευτη Κρητη!
Η αληθεια ειναι οτι μενω εδω τα τελευταια 20 χρονια και σπουδαζω και εδω
αλλα ποτε δεν εχω ακουσει για καλικατζαρους-σατυρους...Και γενικα δεν εχω ποτε δει καποιο τετοιο τρομαχτικο γεγονος οπως τις τρεις εκκλησιες αλλα εχω ακουσει διαφορα τα οποια για να πω την αληθεια δεν πιστευω τοσο
πολυ(χωρις να θελω να προσβαλλω τους φιλους που παρεθεσαν τα βιωματα τους).Απλα συζητωντας με κατι φιλαρακια οσον αφορα τις τρεις εκκλησιες καταληξαμε στο συμπερασμα οτι το πιθανοτερο ειναι να ειναι μια κακογουστη φαρσα ολο αυτο λογω φυτειων(προφανως ξερετε τι εννοω) που υπαρχουν εκει(απο οσο εχω ακουσει-δεν ορκιζομαι)και υπαρχουν συνεχεια ατομα εκει.
Ωστοσο σε διαφορα χωρια που μου εχουν πει φιλοι μου εχουν παρατηρηθει περιεργα φαινομενα τα οποια ειχα ακουσει πριν καιρους αλλα δυστυχως δεν θυμαμαι.

Οσον αφορα το Φραγκοκαστελλο οπως νομιζω οτι λεγεται θεωρω οτι το θεαμα με τις σκιες πανω στο καστρο θα ειναι τοσο μαγικο οσο και ανατριχιαστικο κι ας υπαρχει η λογικη εξηγηση.Ο μυθος μου αρεσει πιο πολυ :P

Και κατι τελευταιο θελω να σχολιασω συμφωνα με αυτο που ειπε ο George_13 για το πανεπιστημιο εδω στο Ηρακλειο στην περιοχη των Βουτων.Πιστεψε με ολα ειναι ηρεμα στο Βιολογικο Τμημα δεν εχει ακουστει ποτε τπτ η τουλαχιστον τα τελευταια 5 χρονια απο οσο ξερω. :P
Ωστοσο υπαρχει μια ιστορια για το πανεπιστημιο στην περιοχη της Κνωσσου η οποια δεν ειναι τρομακτικη αλλα αν θελετε να την μαθετε απλα πειτε μου. ^^

Παντως η Κρητη παιδια ειναι πολυ ωραιο νησι και αξιζει να το επισκεφτειτε. :P

Οσο για τρομαχτικες ιστοριες θα ρωτησω κι αν μαθω κατι θας πω. :D

To lie is to change the truth!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GRIGORIANOS
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
445 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2008, 18:13:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GRIGORIANOS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΗ Lavie ΚΑΛΩΣΗΛΘΕΣ ΣΤΗΝ ΠΑΡΕΑ ΜΑΣ.

ΕΕΝΝΝΟΟΟΟΟΕΕΕΕΕΙΙΙΙΙΤΤΤΤΤΤΤΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ

ΔΕΝ ΡΩΤΑΜΕ ΤΕΤΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΤΗΝ ΑΚΟΥΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΑΝ ΞΕΡΕΙΣ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΙΣ ΠΟΣΤΑΡΕΙΣ ΚΑΙ ΑΥΤΕΣ.

.....
....
...
..
.

ΑΚΟΥΣΑ ΠΟΛΛΑ, ΕΙΔΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GRIGORIANOS
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
445 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2008, 18:18:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GRIGORIANOS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.

ΦΥΣΙΚΑ ΘΑ ΤΟ ΒΑΛΩ ΚΑΙ ΕΔΩ.

ΑΝΑΦΕΡΩ ΚΑΤΙ ΣΧΕΤΙΚΟ ΜΕ ΤΟ 2012, ΜΕ ΤΗΝ ΚΡΗΤΗ, ΜΕ ΜΙΑ ΠΡΟΦΗΤΕΙΑ, ΜΕ ΜΙΑ ΦΗΜΗ, ΜΕ ΕΝΑ ΨΕΜΑ ΚΑΙ ΜΕ ΜΙΑ ΑΛΗΘΕΙΑ.

Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΓΙΑ ΑΡΧΗ ΜΑΣ ΔΙΔΑΣΚΕΙ ΔΥΟ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΕΣ ΚΑΙ ΓΕΓΟΝΟΤΑ.

ΤΟ 1912 Η ΚΡΗΤΗ ΗΤΑΝ ΑΥΤΟΝΟΜΗ ΑΥΤΟΔΙΟΙΚΟΥΜΕΝΗ ΟΘΩΜΑΝΙΚΗ ΕΠΑΡΧΙΑ ΚΑΤΟΠΙΝ ΠΑΡΑΧΩΡΗΣΗΣ ΤΟΥ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΥ ΠΡΟΝΟΜΙΟΥ ΑΠΟ ΤΟΝ ΣΟΥΛΤΑΝΟ ΣΑΝ ΕΠΑΚΟΛΟΥΘΟ ΤΩΝ ΤΟΣΩΝ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΕΩΝ ΓΙΑ ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΣΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΤΟΥΡΚΙΚΟ ΖΥΓΟ.
ΑΝ ΚΑΙ ΤΟ ΤΡΥΚ ΤΟΥ ΣΟΥΛΤΑΝΟΥ ΗΤΑΝ ΕΞΥΠΝΟ ΚΑΙ ΑΠΛΟ (("ΚΑΝΤΕ ΟΤΙ ΘΕΛΕΤΕ ΟΠΩΣ ΘΕΛΕΤΕ ΑΡΚΕΙ Ο ΣΟΥΛΤΑΝΟΣ ΝΑ ΠΑΙΡΝΕΙ ΤΟΥΣ ΦΟΡΟΥΣ ΤΟΥ")) ΠΑΡΟΛΑ ΑΥΤΑ ΟΙ ΚΡΗΤΕΣ ΗΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΨΥΧΗ ΤΕ ΚΑΙ ΣΩΜΑΤΙ.
ΔΕΝ ΖΗΤΟΥΣΑΝ ΛΟΙΠΟΝ ΤΗΝ ΑΥΤΟΝΟΜΙΑ ΚΑΙ ΑΝΕΞΑΡΤΗΣΙΑ ΑΛΛΑ ΤΗΝ ΕΝΩΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΜΗΤΕΡΑ ΕΛΛΑΔΑ.
ΑΥΤΟ ΕΠΕΤΕΥΧΘΕΙ ΤΟ 1912 ΜΕ ΔΗΜΟΨΗΦΙΣΜΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟΜΕΡΗΣ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΠΟΙΗΣΗ ΚΑΙ ΕΝΩΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΤΗΣ ΚΡΗΤΗΣ,ΚΑΙ ΑΚΟΛΟΥΘΩΣ ΜΕ ΤΑΧΙΣΤΗ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗ ΤΗΣ ΙΣΧΥΟΣ ΤΟΥ ΔΗΜΟΨΗΦΙΣΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΕΝΩΣΗΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΞΕΝΕΣ ΜΕΓΑΛΕΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΤΗΣ ΕΠΟΧΗΣ, ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΧΑΡΗ ΣΤΙΣ ΔΙΕΘΝΕΙΣ ΠΟΛΙΤΙΚΕΣ ΣΥΜΦΩΝΙΕΣ ΠΟΥ Ο ΧΑΡΙΣΜΑΤΙΚΟΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΣ ΒΕΝΙΖΕΛΟΣ ΕΙΧΕ ΕΠΙΤΥΧΕΙ ΠΡΙΝ ΚΑΛΕΣΕΙ ΤΟΝ ΚΡΗΤΙΚΟ ΛΑΟ ΣΤΟ ΔΗΜΟΨΗΦΙΣΜΑ.

ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΟ ΟΜΩΣ ΑΠΟ ΤΟ 1896 ΕΩΣ ΤΟ 1912 Η ΚΡΗΤΗ ΣΑΝ ΑΥΤΟΝΟΜΗ ΠΕΡΙΟΧΗ ΕΙΧΕ ΚΑΙ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΤΗΣ ΣΗΜΑΙΑ.

Η ΣΗΜΑΙΑ ΤΗΣ ΚΡΗΤΙΚΗΣ ΚΟΙΝΟΠΟΛΙΤΕΙΑΣ ΑΝΤΠΡΟΣΩΠΕΥΕ ΤΟΝ ΤΟΤΕ ΠΛΥΘΗΣΜΟ ΠΟΥ ΑΠΟΤΕΛΟΥΤΑΝ ΚΑΤΑ 3/4 ΑΠΟ ΕΛΛΗΝΕΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑ 1/4 ΑΠΟ ΤΟΥΡΚΟΥΣ.

ΕΤΣΙ ΚΑΙ Η ΚΡΗΤΙΚΗ ΣΗΜΑΙΑ ΤΗΣ ΤΟΤΕ ΠΕΡΙΟΔΟΥ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΑΛΛΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΓΑΛΑΝΟΛΕΥΚΗ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΣΗΜΑΙΑ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΣΤΗΝ ΠΑΝΩ ΑΡΙΣΤΕΡΗ ΤΗΣ ΠΛΕΥΡΑ ΤΟ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΤΕΣΣΕΡΑ ΓΑΛΑΖΙΑ ΤΕΤΡΑΓΩΝΑ ΤΟΥ ΣΤΑΥΡΟΥ ΗΤΑΝ ΚΟΚΚΙΝΟ ΜΕ ΕΝΑ ΑΣΠΡΟ ΑΣΤΕΡΙ ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΤΟΥ ΤΕΤΡΑΓΩΝΟΥ.

ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΟΚΚΙΝΟ ΕΝ ΤΕΤΑΡΤΟ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΥΕ ΤΟ ΤΟΥΡΚΙΚΟ ΣΤΟΙΧΕΙΟ ΤΟΥ ΠΛΥΘΗΣΜΟΥ ΤΟ ΑΣΤΡΟ ΤΗΝ ΙΔΙΟΤΗΤΑ ΤΗΣ ΕΠΑΡΧΙΑΣ ΤΟΥ ΤΟΥΡΚΙΚΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ ΕΝΩ ΤΟ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΑΠΟ ΤΑ ΤΕΤΡΑΓΩΝΑ ΤΟ ΠΑΝΩ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΔΗΛΩΝΕ ΠΩΣ ΑΝ ΚΑΙ ΑΥΤΟΝΟΜΗ Η ΚΡΗΤΗ ΗΤΑΝ ΑΚΟΜΑ ΜΕΡΟΣ ΤΗΣ ΟΘΩΜΑΝΙΚΗΣ ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΙΑΣ.

ΤΟ ΓΙΑΤΙ ΑΝΑΦΕΡΩ ΤΟΣΟ ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΤΙ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΥΕ Η ΣΗΜΑΙΑ ΑΥΤΗ ΘΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΤΕ ΠΑΡΑΚΑΤΩ....


----------------------------
ΤΩΡΑ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΠΡΟΦΗΤΕΙΑ..

----------------------------

Η ΑΚΟΛΟΥΘΗ ΠΡΟΦΗΤΕΙΑ ΣΕ ΜΟΡΦΗ ΔΕΚΑΠΕΝΤΑΣΤΙΧΟΥ ΑΝΗΚΕΙ ΣΤΟΝ ΙΩΣΗΦ ΤΟΝ ΒΑΤΟΠΑΙΔΙΝΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΗΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΘΕΜΑ

"ΕΛΛΑΔΑ - ΤΟΥΡΚΙΑ προφητειες για κοντινο πολεμο???"

--------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------
απόσπασμα από τον Ιωσήφ τον Βατοπαιδινό που τα περιγράφει επ’ακριβώς:

Με μιας θα ανάψη η φωτιά από μικρή αιτία
/ κραυγή πολέμου έρχεται από τη Βουλγαρία.

Η δε Ρωσία ξαφνικά εισβάλλει στην Τουρκία
/ και ως χείμαρρος ορμητικός σαρώνει την Περσία.

Και προχωρεί ακάθεκτη φθάνει στην Παλαιστίνη
/ Θεός θέλει ο Αντίχριστος του Κόσμου για να γίνη.

Τότε κατέρχονται ομού της Δύσεως τα κράτη
/ ουαί στα Έθνη του Βορρά γίνονται όλα στάχτη.

Με λύσσα αμύνεται σκληρά η Αρκτος (Ρωσία) στην Τουρκία
/ που αδίκησε την Ελλάδα και όλη αναφλέγεται και καίει σα λαμπάδα.

Ματαίως αγωνίζεται η Άρκτος να κράτηση
/ τα περιβόητα Στενά(Σουέζ) στο τέλος θ' απηυδήσει.

Γιατί από την Ανατολή, Κορέα, Μαντζουρία
/ εισβάλλει η Αμερική με την Ιαπωνία
/ και προχωρεί ολοταχώς γραμμή στη Σιβηρία
/ ενώ στη Δυτική πλευρά νικά η Γερμανία
/ και τότε είναι αδύνατον να κρατηθή η Ρωσία
/ και εγκαταλείπει τα Στενά, Αίγυπτον και Τουρκία.

Κτυπιέται η Άρκτος πανταχού και φεύγει προτροπάδην
/όπως διασκορπίζεται ένα άτακτο κοπάδι.

Τότε ομού θα ητηθή και η δόλιος Τουρκία
/ γιατί θα πράξη πονηρά μεγάλη προδοσία.

Γιατί αφού καταβληθή όλη από τη Ρωσία
/ Θα συμμαχήσει μετ'αυτής και με την Βουλγαρία.
Για τούτο όσοι χριστιανοί ευρίσκονται στην Πόλη
/ και στα περίχωρα αυτής,πρέπει να φύγουν όλοι.

Γιατί η Πόλις (=Κωνσταντινούπολη) θα καή και ουδείς θα απομείνη
/κάτοικος ζων εντός αυτής.

Μον' ο Ναός θα μείνη
/(ο οίκος ούτος και Ναός της του Θεού Σοφίας
/όστις θα μείνει αείφωτος φάρος της Ορθοδόξου Εκκλησίας
/ εξ ού το φως θα ξαπλωθή σ' όλη την Οικουμένη
/ της Βασιλείας του Χριστού που ο κόσμος αναμένει).

Η πρώτη φάσις έληξε του τρομερού πολέμου
/ τόσα δεινά πέντε μηνών δεν επαρκούν Θεέ μου;
/ κι πάλιν νέος πόλεμος θ' αρχίση να ξεσπάση
/αλλοίμονο στον άνθρωπο τι έχει να περάση.

Το ζήτημα της Πόλεως πάλι θα βγει στη μέση
/κι ο κόσμος θα περιπλεχθεί και δε θα ξεμπερδεύση.

Αμέσως η διχόνοια ενσκήπτει εις την Κρήτη
/και ανάπτουν εις τα αυθωρεί (αμέσως) τα μίση και τα πάθη.

Αφού οι ισχυροί της γης απογοητευθώσιν
/ τότε θα γίνη πόλεμος, που ουδέποτε έχει γίνει,
αλλοιμονον στους ασεβείς κανείς δε θα απομείνη.
Τότε η Ελλάς ουδέτερη και πάντα αδικημένη
/το δίκαιο της θα ζητή
και έτοιμη θα αναμένη/χωρίς ν' αναμιχθή.

----------------------------------------------------------------
----------------------------------------------------------------

ΠΡΟΣΕΞΤΕ ΤΟ ΕΞΗΣ ΚΟΜΜΑΤΙ

"....
Αμέσως η διχόνοια ενσκήπτει εις την Κρήτη
/και ανάπτουν εις τα αυθωρεί (αμέσως) τα μίση και τα πάθη
...."

ΕΔΩ Ο ΙΩΣΗΦ ΑΝ ΚΑΙ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΤΑ ΔΙΕΘΝΗ ΓΕΓΟΝΟΤΑ ΠΟΥ ΘΑ ΣΥΜΒΟΥΝ ΠΡΙΝ ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΘΕΙ Η ΠΟΛΗ (ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΗ) ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΞΑΦΝΙΚΑ ΤΟ ΚΟΜΜΑΤΙ ΑΥΤΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΡΗΤΗ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΟΠΩΣ ΤΟ ΕΚΛΑΜΒΑΝΩ ΕΓΩ ΣΑΝ ΚΡΗΤΙΚΟΣ ΜΙΛΑ ΜΑΛΛΟΝ ΓΙΑ ΕΜΦΥΛΙΟ ΚΑΘΟΤΙ ΟΠΛΑ ΣΤΗΝ ΚΡΗΤΗ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΥΠΕΡΤΑΣΙΚΟΙ ΘΕΡΜΟΚΕΦΑΛΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ...

--------------------
ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΦΗΜΗ....
--------------------

ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΙΑ ΦΗΜΗ Η ΟΠΟΙΑ ΙΣΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΙΝΗ ΟΤΙ Η ΣΥΜΦΩΝΙΑ ΤΟΥ ΒΕΝΙΖΕΛΟΥ ΜΕ ΤΟΥΣ ΞΕΝΟΥΣ ΗΤΑΝ ΝΑ ΜΑΣ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΟΥΝ ΣΑΝ ΜΕΡΟΣ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ ΓΙΑ 100 ΧΡΟΝΙΑ ΜΕΧΡΙ ΤΟ 2012 ΔΗΛΑΔΗ, ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΗ ΤΩΝ 100 ΧΡΟΝΩΝ Η ΚΡΗΤΗ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΠΛΗΡΩΣ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΗ Ή ΝΑ ΞΑΝΑΓΙΝΕΙ ΑΥΤΟΝΟΜΗ ΕΠΑΡΧΙΑ ΤΗΣ ΤΟΥΡΚΙΑΣ.....

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΦΗΜΗ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΙΕΘΝΩΣ ΣΑΝ ΕΛΛΑΔΑ ΜΑΣ ΕΧΟΥΝ ΣΤΗΝ ΜΠΟΥΚΑ ΚΑΙ ΚΑΘΩΣ Η ΚΡΗΤΗ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΤΗΣ ΜΕΣΟΓΕΙΟΥ ΘΑ ΑΡΕΣΕ ΣΤΙΣ ΜΕΓΑΛΕΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΝΑ ΗΤΑΝ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΗ ΣΤΟ ΣΤΥΛ ΤΗΣ ΚΥΠΡΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΤΗΝ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΝΑ ΜΑΣ ΠΟΥΛΑΝΕ ΝΤΑΒΑΤΖΙΛΙΚΙΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΜΕ ΑΝΑΤΑΛΛΑΓΜΑ ΓΗ ΚΑΙ ΥΔΩΡ....


-------------------------
ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ......
-------------------------

ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ ΟΤΙ ΣΤΗΝ ΚΡΗΤΗΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑ ΠΟΣΟΣΤΟ ΤΩΝ ΚΡΗΤΩΝ ΠΟΥ ΖΗΤΟΥΝ ΑΝΕΞΑΡΤΗΣΙΑ Ή ΑΥΤΟΝΟΜΙΑ ΓΙΑ ΔΙΑΦΟΡΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ...

ΕΝΔΕΙΚΤΙΚΑ ΘΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΤΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΔΙΝΕΙ Η ΚΡΗΤΗ ΣΕ ΦΟΡΥΣ ΣΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΚΑΙ ΤΑ ΨΙΧΟΥΛΑ ΠΟΥ ΠΑΙΡΝΕΙ ΠΙΣΩ ΣΕ ΥΠΟΔΟΜΕΣ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΚΡΑΤΙΚΕΣ ΕΠΕΝΔΥΣΕΙΣ.
ΑΚΟΜΑ ΘΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΤΑ ΜΕΓΑΛΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ ΔΙΑΦΟΡΩΝ ΜΕΓΑΛΟΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΩΝ ΠΟΥ ΟΝΕΙΡΕΥΟΝΤΑΙ ΤΗΝ ΚΡΗΤΗ ΩΣ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΟ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟ ΣΤΟ ΣΤΥΛ ΤΗΣ ΕΛΒΕΤΙΑΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΜΕΓΑΛΟΞΕΝΟΔΟΧΟΥΣ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΑΥΤΟΝΟΜΗ ΚΡΗΤΗ ΓΙΑ ΝΑ ΧΤΙΖΟΥΝ ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΑ ΟΠΥ ΤΟΥΣ ΚΑΠΝΙΖΕΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΥΠΑΓΟΝΤΑΙ ΣΕ ΕΛΕΓΧΟΥΣ ΑΠΟ ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΕΣ ΚΑΙ ΠΟΛΕΟΔΟΜΙΕΣ ΚΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΣΧΕΤΙΚΑ...

ΚΑΤΙ ΛΙΓΟ ΤΑ ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ ΚΑΠΟΙΩΝ ΣΕ ΣΥΝΔΥΑΣΜΟ ΜΕ ΤΗΝ ΟΝΤΩΣ ΟΛΙΚΗ ΕΓΚΑΤΑΛΕΙΨΗ ΤΗΣ ΚΡΗΤΗΣ ΑΠΟ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ
ΚΑΙ ΛΙΓΟ Ο ΞΕΝΟΣ ΔΑΚΤΥΛΟΣ ΜΕ ΤΑ ΔΙΕΘΝΗ ΞΕΝΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ ΟΠΟΥ ΜΕΣΩ ΠΡΑΚΤΟΡΩΝ ΤΟΥΣ ΣΤΗΝ ΚΡΗΤΗ ΞΕΣΗΚΩΝΟΥΝ ΚΑΙ ΑΝΑΒΟΥΝ ΤΑ ΑΙΜΑΤΑ ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΗΚΕ ΤΟ ΡΕΥΜΑ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΠΟΙΗΣΗΣ ΚΑΙ ΝΑΙ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΜΕΓΑΛΟ,
ΟΧΙ ΤΟΣΟ ΩΣΤΕ ΝΑ ΒΓΕΙ ΘΕΤΙΚΟ ΤΥΧΟΝ ΝΕΟ ΔΗΜΟΨΗΦΙΣΜΑ,
ΑΛΛΑ ΑΡΚΕΤΑ ΜΕΓΑΛΟ ΓΙΑ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΝΤΑΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΤΑΘΕΡΟΤΗΤΑΣ, ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΕΣ ΔΙΑΦΩΝΙΕΣ ΚΑΙ ΚΑΥΓΑΔΕΣ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΦΟΒΑΜΑΙ ΟΤΙ ΟΠΩΣ ΚΑΙ Ο ΙΩΣΗΦ ΠΡΟΦΗΤΕΥΕΙ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΕΜΦΥΛΙΟΣ ΣΕ ΜΙΑ ΤΥΧΟΝ ΔΥΣΚΟΛΗ ΣΥΓΚΥΡΙΑ ΟΠΟΥ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΘΑ ΓΙΓΑΝΤΩΘΟΥΝ.


-------------------
ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΟ ΨΕΜΑ....
-------------------

Η ΚΡΗΤΗ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΠΟΤΕ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΤΗΣ ΜΙΝΩΙΚΗΣ ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΙΑΣ ΤΟ 2000 Π.Χ. 4000 ΧΡΟΝΙΑ ΠΡΙΝ ΔΗΛΑΔΗ ΟΤΑΝ ΚΑΝ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ Η ΕΝΝΟΙΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΑ.
ΑΥΤΗ ΟΜΩΣ ΗΤΑΝ ΜΙΑ ΑΡΧΑΙΑ ΕΠΟΧΗ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΑΡΧΑΙΟΥΣ ΜΕ ΤΟΥΣ ΟΠΟΙΟΥΣ ΕΙΤΕ ΜΑΣ ΑΡΕΣΕΙ ΕΙΤΕ ΟΧΙ ΜΑΣ ΣΥΝΔΕΕΙ ΠΙΑ ΜΟΝΟ Η ΚΑΤΑΓΩΓΗ ΜΑΣ ΑΦΟΥ ΟΙ ΜΙΝΩΙΤΕΣ ΣΑΝ ΦΥΛΗ ΑΦΟΜΟΙΩΘΗΚΑΝ ΠΛΗΡΩΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΔΩΡΙΕΙΣ ΚΑΙ ΚΑΤΟΠΙΝ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ.

ΟΙ ΣΗΜΕΡΙΝΟΙ ΚΡΗΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΙΜΑΤΟΛΟΓΙΚΑ ΟΠΩΣ ΕΧΟΥΝ ΔΕΙΞΕΙ ΔΕΚΑΔΕΣ ΔΙΕΘΝΕΙΣ ΕΡΕΥΝΕΣ ΟΤΙ ΒΑΣΕΙ ΤΟΥ DNA ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΣΥΓΓΕΝΕΥΟΥΝ ΜΕ ΚΑΜΙΑ ΑΛΛΗ ΕΘΝΟΤΗΤΑ ΠΛΗΝ ΚΑΠΟΙΩΝ ΚΑΤΟΙΚΩΝ ΤΗΣ ΣΥΡΙΑΣ..
ΕΔΩ ΤΩΡΑ ΠΑΜΕ ΣΤΑ ΨΕΜΑΤΑ..
ΟΤΑΝ ΕΓΙΝΕ Η ΑΝΤΑΛΛΑΓΗ ΠΛΗΘΥΣΜΩΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΡΗΤΗ ΕΦΥΓΕ ΤΟ ΜΟΥΣΟΥΛΜΑΝΙΚΟ ΣΤΟΙΧΕΙΟ, ΑΥΤΟ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΟΥΣΑΝ ΜΟΝΟ ΟΙ ΤΟΥΡΚΟΙ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΔΙΑΦΟΡΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΠΟΥ ΕΙΧΑΝ ΕΞΙΣΛΑΜΙΣΘΕΙ ΓΙΑ ΔΙΑΦΟΡΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ.

ΜΕ ΤΗΝ ΑΝΑΤΑΛΛΑΓΗ ΟΙ ΤΟΥΡΚΟΙ ΠΗΓΑΝ ΣΤΗΝ ΤΟΥΡΚΙΑ ΑΛΛΑ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΔΕΝ ΕΓΙΝΑΝ ΔΕΚΤΟΙ ΣΤΗΝ ΤΟΥΡΚΙΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΜΟΥΣΟΥΛΝΙΚΗ ΧΩΡΑ ΠΛΗΝ ΤΗΣ ΣΥΡΙΑΣ Η ΟΠΟΙΑ ΚΑΥΧΙΕΤΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΥΓΓΕΝΕΙΑ ΚΑΙ ΚΑΤΑΓΩΓΗ ΤΗΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΜΙΩΙΤΕΣ.
ΕΚΕΙ ΠΗΓΑΝ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΜΟΥΣΟΥΛΜΑΝΟΙ ΤΗΣ ΚΡΗΤΗΣ ΚΑΙ ΙΔΡΥΣΑΝ ΠΑΡΑΛΙΟ ΟΙΚΙΣΜΟ ΣΤΗΝ ΣΥΡΙΑ ΤΟ ΧΑΜΙΝΤΙΕ.
ΕΚΕΙ ΛΟΙΠΟΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΕΛΛΗΝΕΣ ΤΩ ΑΙΜΑΤΙ ΠΟΥ ΜΟΛΟΥΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΤΗΝ ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΗ ΔΙΑΛΕΚΤΟ ΤΗΣ ΚΡΗΤΗΣ ΤΟΥ 1900 ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ.
ΔΕΝ ΑΝΑΜΕΙΓΝΥΟΝΤΑΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΣΥΡΙΟΥΣ ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΤΟΥΣ ΘΕΩΡΟΥΝ ΕΛΛΗΝΕΣ ΑΝ ΚΑΙ ΜΟΥΣΟΥΛΜΑΝΟΙ. ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΓΛΩΣΣΟΛΟΓΟΙ ΑΝΕΦΕΡΑΝ ΟΤΙ ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΚΑΘΑΡΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΜΙΛΟΥΝΤΑΙ ΕΚΤΟΣ ΕΛΛΑΔΑΣ ΣΤΗΝ ΣΥΡΙΑ ΣΤΟ ΧΑΜΟΝΤΙΕ ΚΑΙ ΕΙΧΑΝ ΔΙΚΙΟ...

ΠΡΩΤΟ ΨΕΜΑ ΛΟΙΠΟΝ...
ΣΤΗΝ ΑΝΤΑΛΛΑΓΗ ΔΕΝ ΕΦΥΓΑΝ ΟΙ ΤΟΥΡΚΟΙ.
ΕΦΥΓΑΝ ΟΙ ΜΟΥΣΟΥΛΜΑΝΟΙ.

ΤΩΡΑ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΟ 2012 ΚΑΙ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΨΕΜΑ....

ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΑΝΙΣΤΟΡΙΤΟΙ ΚΡΗΤΙΚΟΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ ΓΙΑΤΙ ΧΥΝΟΤΑΝ ΤΟΣΟ ΑΙΜΑ ΚΡΗΤΙΚΟ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΚΑΤΑΚΤΗΤΕΣ (ΡΩΜΑΙΟΥΣ ΣΑΡΑΚΗΝΟΥΣ ΒΕΝΕΤΟΥΣ ΟΘΩΜΑΝΟΥΣ ΓΕΡΜΑΝΟΥΣ) ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΧΡΟΝΙΑ ΤΩΡΑ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΤΗΝ ΣΗΜΑΙΑ ΤΗΣ ΟΘΩΜΑΝΙΚΗΣ ΚΡΗΤΗΣ ΤΟΥ 1896-1912 ΚΑΙ ΤΗΝ ΒΑΖΟΥΝ ΣΕ ΣΕΛΙΔΕΣ ΣΤΟ ΝΕΤ ΣΧΕΤΙΚΕΣ ΤΗΣ ΚΡΗΤΗΣ, ΣΕ ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΟΥΣ ΟΔΗΓΟΥΣ, ΣΕ ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ, ΣΕ ΓΗΠΕΔΑ, ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΣΑΝ ΑΥΤΟΚΟΛΗΤΑ ΠΑΝΩ ΣΤΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ ΤΟΥΣ.


ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΨΕΜΑ.

Η ΣΗΜΑΙΑ ΜΕ ΤΟ ΚΟΚΙΝΟ ΑΣΤΡΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΗΜΑΙΑ ΤΗΣ ΚΡΗΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟΥΡΚΙΚΗ ΣΗΜΑΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΑΡΧΙΑ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΚΑΠΟΤΕ Η ΚΡΗΤΗ ΚΑΙ ΛΕΓΟΤΑΝ ΚΡΗΤΙΚΗ ΚΟΙΝΟΠΟΛΙΤΕΙΑ ΚΑΙ ΟΠΟΙΟΣ ΤΗΝ ΕΧΕΙ Ή ΤΗΝ ΠΡΟΩΘΕΙ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΝΤΡΕΠΕΤΑΙ ΓΙΑΤΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΕΙ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥ ΚΡΗΤΙΚΟ.

ΜΟΝΟ ΑΝ ΑΙΣΘΑΝΕΤΑΙ ΑΠΟΓΟΝΟΣ ΤΩΝ ΤΟΥΡΚΩΝ ΤΗΣ ΚΡΗΤΗΣ Ή ΟΠΩΣ ΛΕΜΕ ΣΤΗΝ ΚΡΗΤΗ ΤΟΥΡΚΟΣΠΟΡΟΣ ΤΟΤΕ ΜΟΝΟ ΘΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΟΥΤΑΝ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΗΦΑΝΟΣ ΓΙΑ ΜΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΣΗΜΑΙΑ.

ΑΥΤΑ ΤΑ ΟΛΙΓΑ ΓΙΑ ΤΑ ΝΕΟΠΛΟΥΤΑ ΗΛΙΘΙΑ ΠΙΤΣΙΡΙΚΙΑ ΑΠΟ ΤΑ ΜΑΛΙΑ ΠΟΥ ΤΗΝ ΥΨΩΣΑΝ ΣΤΟΝ ΓΝΩΣΤΟ ΤΕΛΙΚΟ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ, ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΞΕΝΟΔΟΧΟΥΣ ΠΟΥ ΣΤΙΣ ΣΕΛΙΔΕΣ ΤΩΝ ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΩΝ ΤΟΥΣ ΤΙΣ ΜΟΣΤΡΑΡΟΥΝ ΧΩΡΙΣ ΕΝΔΟΙΑΣΜΟ, ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΕΒΓΑΛΑΝ ΤΟ ΓΝΩΣΤΟ ΑΥΤΟΚΟΛΗΤΑΚΙ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΤΟ ΣΧΗΜΑ ΤΗΣ ΚΡΗΤΗΣ ΚΑΙ ΤΟ ΑΝΤΙΚΑΤΕΣΤΗΣΑΝ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΗΣ ΣΗΜΑΙΑΣ ΑΥΤΗΣ ΑΛΛΑ ΚΥΡΙΩΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΖΑΠΛΟΥΤΟ ΚΥΡΙΟ ΚΡΗΤΙΚΗΣ ΚΑΤΑΓΩΓΗΣ ΚΑΤΟΙΚΟ ΓΕΡΜΑΝΙΑΣ ΚΑΙ ΓΝΩΣΤΟ ΣΤΗΝ Ε.Υ.Π., ΠΟΥ ΧΡΗΜΑΤΟΔΟΤΕΙ ΤΟ ΚΙΝΗΜΑ ΑΝΕΞΑΡΤΗΣΙΑΣ ΝΟΜΙΖΟΝΤΑΣ ΟΤΙ ΘΑ ΤΟΝ ΑΝΕΧΤΟΥΝ ΟΙ ΚΡΗΤΙΚΟΙ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΝΑ ΤΟ ΠΑΙΞΕΙ ΒΑΣΙΛΙΑΣ Ή ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΣΕ ΤΥΧΟΝ ΑΝΕΞΑΡΤΗΣΙΑ..

Ο ΙΩΣΗΦ ΤΟ ΕΙΠΕ...

ΜΕ ΜΙΑΝ ΘΑ ΑΝΑΨΟΥΝ ΤΑ ΜΙΣΗ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΘΗ.

ΕΤΣΙ ΜΕΜΟΙΑΣ ΘΑ ΞΕΣΗΚΩΘΟΥΝ ΟΣΟΙ ΑΙΣΘΑΝΟΝΤΑΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΕ ΟΠΟΙΟΝ ΠΑΕΙ ΝΑ ΞΑΝΑΑΛΛΑΞΕΙ ΤΗΝ ΣΤΑΘΕΡΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΕΛΛΗΝΙΚΟΤΗΤΑ ΤΗΣ ΚΡΗΤΗΣ.

ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΑΠΕΥΧΟΜΑΙ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΧΥΘΕΙ ΑΔΕΛΦΙΚΟ ΑΙΜΑ ΑΛΛΑ ΔΥΣΤΧΩΣ ΦΟΒΑΜΑΙ ΟΤΙ ΑΝ ΔΕΝ ΛΗΦΘΟΥΝ ΣΟΒΑΡΑ ΜΕΤΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΟΛΙΤΕΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ ΤΟΥ ΦΑΙΝΟΜΕΝΟΥ ΘΑ ΚΑΤΑΛΗΞΟΥΜΕ ΕΚΕΙ...

ΤΩΡΑ ΓΙΑΤΙ ΚΑΙ ΠΩΣ Η ΠΡΟΦΗΤΕΙΑ ΤΟΥ ΙΩΣΗΦ ΤΟΥ ΒΑΤΟΠΕΔΙΝΟΥ ΣΥΣΧΕΤΙΖΕΤΑΙ ΜΕ ΤΟ 2012 ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΑΝΑΛΥΣΩ.

ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΤΟ ΣΥΜΠΕΡΑΝΕΤΕ ΜΟΝΟΙ ΣΑΣ ΑΝ ΔΙΑΒΑΣΕΤΕ ΟΛΟΚΛΗΡΑ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ΤΟΥ ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ

1 ΠΡΟΦΗΤΕΙΕΣ ΑΓΙΩΝ
2 "ΕΛΛΑΔΑ - ΤΟΥΡΚΙΑ προφητειες για κοντινο πολεμο??? - Νο. 1".
3 "ΕΛΛΑΔΑ - ΤΟΥΡΚΙΑ προφητειες για κοντινο πολεμο??? - Νο. 2".
4 "ΕΛΛΑΔΑ - ΤΟΥΡΚΙΑ προφητειες για κοντινο πολεμο??? - Νο. 3".
5 2012 - ΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΑΥΤΗ ΤΗ ΧΡΟΝΙΑ;

ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΕΙΣΤΕ ΛΙΓΟ ΓΝΩΣΤΕΣ ΤΗΣ ΔΙΕΘΝΟΥΣ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ ΣΚΗΝΗΣ ΚΑΙ ΤΩΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΩΝ ΤΕΚΤΑΙΝΟΜΕΝΩΝ...


ΕΔΩ ΘΑ ΒΑΛΩ ΚΑΙ ΔΥΟ ΤΡΕΙΣ ΦΡΑΣΕΙΣ ΚΛΕΙΔΙΑ ΩΣΤΕ ΟΠΟΙΟΣ ΨΑΧΝΕΙ ΣΕ ΓΙΑΧΟΥ ΚΑΙ ΓΚΟΥΓΚΛΕ ΓΙΑ ΤΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΝΑ ΤΟΝ ΦΑΙΡΝΕΙ ΚΑΙ ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΕΔΩ ΤΗΝ ΑΝΑΛΥΣΗ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ...


2012 Μ.Χ. ΚΡΗΤΗ
ΑΝΕΞΑΡΤΗΣΙΑ ΤΗΣ ΚΡΗΤΗΣ
ΚΡΗΤΙΚΗ ΚΟΙΝΟΠΟΛΙΤΕΙΑ
100 ΧΡΟΝΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΚΡΗΤΗ
ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΗ 100 ΧΡΟΝΩΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΝΩΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ.


ΑΥΤΑ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ, ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΣΑΣ ΚΑΙ ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΤΕ
Η ΚΡΗΤΗ ΗΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΗΝΙΚΗ.

ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ.
.............
............
...........
..........
.........
........
.......
......
.....
....
...
..
.


ΑΚΟΥΣΑ ΠΟΛΛΑ, ΕΙΔΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ


ΑΚΟΥΣΑ ΠΟΛΛΑ, ΕΙΔΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

περιηγητης
Νέο Μέλος

Greece
5 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2008, 04:11:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους περιηγητης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φραγκοκαστελο και Δροσουλιτες
Το 1828, μετα απο προσκληση των Χαινηδων της Γραμβουσας, ηρθε στην Κρητη ο Ηπειρωτης αγωνιστης και ιππαρχος του Ελληνικου επανασταστατικου στρατου, Χατζημιχαλης Νταλιανης. Σκοπος του ηταν η αναζοπυρωση της επαναστασης που ειχε κατασταλει απο τα Αιγυπτιακα στρατευματα. Εφερε μαζι του 600 στρατιωτες και 100 ιππεις. Μετα απο διμηνη διαμονη στην Γραμβουσα, (νησακι βορειοδυτικα της Κρητης) οδηγηθηκε δια θαλασσης στο Λουτρο Σφακιων και απο'κει στο Φραγκαστελο. Κατελαβε το ερειπωμενο Ενετικο καστρο και αφου το επιδιορθωσε προχειρα οχυρωθηκε σ'αυτο και αρχισε τις ετοιμασιες για συγκρουση με τα Τουρκικα στρατευματα. Στη διαρκεια ομως της προετοιμασιας του συνειδητοποιησε οτι ο ντοπιος πληθυσμος δεν ειχε και πολυ ορεξη για αλλη μια πολεμικη συρραξη.
Οι απανωτοι πολεμοι ειχαν αποδεκατισει τον πληθυσμο και η φτωχια μαστιζε τον τοπο. Απο την αλλη, ο Μουσταφα Ναιλη πασας που τοτε ηταν επικεφαλης ειχε ηδη συγκεντρωσει 8000 στρατιωτες και 400 ιππεις και κατευθυνοταν προς το Φραγκοκαστελο. Οι Σφακιανοι προτειναν στον Χατχημιχαλη να εγκαταλειψει το καστρο και να βγει στα βουνα για κλεφτοπολεμο, αλλα αυτος τους αγνοησε και κλειστηκε στο καστρο περιμενωντας τον Τουρκικο στρατο. Ειχε κατασκευασει και τρεις προμαχωνες εξω απο το καστρο και σε ακτινα περιπου 300 μετρα ανατολικα, δυτικα και βορεια του καστρου, προκειμενου να μην επιτρεψει στα Τουρκικα κανονια να παρουν θεση βολης με στοχο το καστρο. Η μαχη ξεκινησε στις 17 Μαιου του 1828. Αν και ηταν σκληρη και αμφιρροπη στην αρχη, κατεληξε σε βαρια ηττα για τους Ελληνες. Ο Μουσταφα πασας, οταν καταλαβε το σχεδιο του Νταλιανη, εριξε ολο το βαρος της μαχης στον Δυτικο προμαχωνα, αγνωοντας τους αλλους δυο. Οταν τα πολεμοφοδια του δυτικου προμαχωνα τελειωσαν, οι Τουρκοι τον κατελαβαν σκοτωνοντας τους 123 υπερασπιστες του υπο τον Αργυροκαστριτη, υπασπιστη του Νταλιανη. Ο Νταλιανης στην προσπαθεια του να βοηθησει τους συντροφους του εκανε εξοδο απο το καστρο. Βλεποντας την εξοδο ο Μουσταφα εστειλε ισχυρη δυναμη να την καταστειλει και αναγκασε τον Νταλιανη να υποχωρησει. Στην εισοδο του καστρου εγινε πραγματικο μακελειο. Οι νεκροι αντρες και οι νεκροι ιπποι που επεσαν μπροστα στην πυλη, δυσκολεψαν την γρηγορη καταφυγη μεσα στο καστρο. Σε αυτο το σημειο επεσε νεκρος και ο Νταλιανης.
Η μεγαλη ηττα των Ελληνων στο Φραγκοκαστελο εχει συνδεθει στη λαικη παραδοση με τους Δροσουλιτες.
Προκειται για ενα παραξενο φενομενο, που συμβαινει καθε χρονο κατα τα τελη Μαιου με αρρχες Ιουνιου. Ολοκληρος στρατος παρελαζει ξεκινωντας απο την εκκλησια του Αγιου Χαραλαμπους, ανατολικα του καστρου και απο εκει που λεγεται οτι μια καλογρια με το ονομα Μαγδαληνη, εθαψε το αποκεφαλισμενο σωμα του Νταλιανη.
Υπηρξαν χρονιες που το φενομενο εποναλαμβανοταν και δυο και τρεις φορες, αλλα και χρονιες που λογω δυσμενων καιρικων συνθηκων δεν συνεβη καθολου.
Παντως ειναι γεγονος πως τα τελευται χρονια, το φενομενο εκδηλωνεται ολο και λιγοτερο.
Βασικος παραγοντας δεν ειναι η δομηση αλλα η βεβαρυμενη απο σωματιδια ατμοσφαιρα.
Σαν παραδειγμα θα αναφερω τις αυξημενες τα τελευταια χρονια, δραστηριοτητες στην ερημο Σαχαρα (ραλυ Παρις Ντακαρ κλπ) που ως αποτελεσμα εχουν την καταστροφη του φλοιου της ερημου που συγκρατει ολη τη σκονη. Ετσι οταν κατα τον Απριλιο ερχεται η εποχη των ισχυρων νοτιαδων,που κραταει μεχρι τα τελη Μαιου, ολοκληρη η ανατολικη Μεσογειος πνιγεται στη σκονη της Σαχαρας. Και φυσικα η Κρητη πρωτη απ'ολους. Τωρα το ποσο ευκολο ειναι ενα φενομενο σαν τους Δροσουλιτες, που οφειλει την υπαρξη του στις ανακλομενες απο την υγρασια πρωτες ακτινες φωτος, να περιοριστει δραματικα, εξαιτιας της σκονισμενης ατμοσφαιρας, ειναι ευκολο να το συμπερανει ο κοινος νους. Ομως το φενομενο δεν εχει εξαλειφθει. Απλα χρειαζεται υπομονη. Γιατι δεν συμβαινει πλεον συχνα.


Edited by - περιηγητης on 18/05/2008 04:27:30Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

περιηγητης
Νέο Μέλος

Greece
5 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2008, 09:34:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους περιηγητης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΤΑ ΣΑΙΤΟΥΡΙΑ ΟΙ ΔΡΟΣΟΥΛΙΤΕΣ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΟΧΩΡΑΣ
Τα Σαιτουρια ειναι κατα καποιο τροπο οι Δροσουλιτες της επαρχιας Σελινου. Η διαφορα τους με τους Δροσουλιτες ειναι οτι τα Σαιτουρια ειναι φενομενο ακουστικο και εχει ΄΄εδρα του΄΄ την περιοχη Μαζερο, βορεια της Παλαιοχωρας, στο δρομο προς το μικρο χωριο Κοντοκυνηγικαι κοντα στο Βυζαντινο εκκλησακι του Αη Γιωργη.
Εδω, συμφωνα με την τοπικη παραδοση, κατα τους Ελληνιστικους χρονους εγινε μια μεγαλη μαχη, με πολλους νεκρους και απο τις δυο πλευρες.
Ηταν τοση η σφοδροτητα της μαχης που τα πνευματα των νεκρων δεν βρηκαν ησυχια στον αλλα κοσμο. Ετσι, εδω και δυομισι χιλιαδες χρονια γυριζουν καθε βραδυ και ξαναρχιζουν το φοβερο πολεμο. αν βρεθει καποος στην περιοχη το βραδυ ακουει το σφυριγμα απο τα βελη τους σαν να περναει ξαφνικα απο διπλα του. Η περιοχη ειναι πλουσια τοσο σε τοπικες αφηγησεις οσο και σε αρχαια μνημεια οπως νεκροταφεια κλπ.
Ισως, αν καποιος αποτυχει να δει τους Δροσουλιτες, να δοκιμασει την τυχη του στην κοντινη Παλαιοχωρα και στα λιγοτερο διασημα Σαιτουρια.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
περιηγητης
Νέο Μέλος

Greece
5 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2008, 20:28:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους περιηγητης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ασχολούμαι με το φαινόμενο του Φραγκοκαστελου κατά περιόδους και προσπαθώ να το προσεγγίσω με προσοχή και χρησιμοποιώντας όλα τα μέσα που έχω τη δυνατότητα να χρησιμοποιήσω. Αυτά δεν είναι αλλά από τη διαίσθηση μου, τη μελέτη της ανάλογης βιβλιογραφίας και την επιτόπια έρευνα. Δεν έτυχε ποτέ να δω το φαινόμενο, παρόλο που έχω επανηλλειμενες προσπάθειες στο ενεργητικό μου, αλλά απο το γεγονός αυτό, δεν απογοητεύομαι.
Όμως….
Ανοίγω τον Πλοηγό της Υδρογραφικής Υπηρεσίας στρατού και πηγαίνω στον πίνακα κλιματολογικών στοιχείων των δυο κοντινότερων μετεωρολογικών σταθμών, που βρίσκονται στις νότιες ακτές της Κρήτης. Του Τυμπακιου, που απέχει 50 χιλιόμετρα ανατολικά σε ευθεία και της Παλαιοχωρας που απέχει 51 χιλιόμετρα δυτικά, πάλι σε ευθεία. Επικρατούντες άνεμοι στον πρώτο σταθμό για τους μήνες Μάιο και Ιούνιο είναι οι Δυτικοί, ενώ στον δεύτερο οι βόρειοι. Ανοίγω τον θαλασσινό οδηγό του Νίκου Ηλία, για μια δεύτερη άποψη. Επικρατέστεροι άνεμοι και για τις δυο περιοχές για τους μήνες Μάιο και Ιούνιο, οι βορειοδυτικοί.
Η πραγματικότητα είναι εντελώς διαφορετική. Τον Απρίλιο και το Μάιο μέχρι στιγμής οι άνεμοι που πνέουν από νοτιοδυτικοί εως νοτιοανατολικοί έχουν ξεπεράσει σε ποσοστό το 30% με 35% των συνολικών ανέμων που πνέουν στην περιοχή φέτος. Αυτό φυσικά σημαίνει και πτώση της σχετικής υγρασίας. Ανοίγω μια ηλεκτρονική σελίδα για τον καιρό και βλέπω μια μακροπρόθεσμη πρόγνωση 4-6 ημερών για τον καιρό στην Παλαιοχωρα και στο Τυπάκοι, για να συγκρίνω τα ποσοστά υγρασίας. Στο Τυμπάκι η κατάσταση είναι καλύτερη αλλά να μην ξεχνάμε ότι η Μεσαρα είναι μια περιοχή που τα τελευταία χρονιά ποτίζεται όλο και πιο εντατικά. Ενώ λοιπόν ο πλοηγός αναφέρει μέση τιμή υγρασίας για το Μάιο 64,5% μέσα από παρατηρήσεις 38 ετών, η μέση τιμή που δίνει το αστεροσκοπείο για την περιοχή τις επόμενες μέρες είναι 59%. Όμως στην Παλαιοχωρα, που κατά κάποιο τρόπο έχει το ίδιο κλίμα με το Φραγκοκαστελο οι διαφορές είναι μεγάλες. Από 63.9% μέση τιμή για το μήνα Μάιο σύμφωνα με τις παρατηρήσεις του τοπικού μετεωρολογικού σταθμού, το αστεροσκοπείο δίνει για τις επόμενες 5 ημέρες δηλ από 20 έως 24 Μαΐου 2008 μέση τιμή 49,65%. Δηλαδή περίπου 20 ποσοστιαίες μονάδες κάτω από τη μέση τιμή.
Να μπω στο αυτοκίνητο και να πάω μια βόλτα στο Φραγκοκαστελο?
Φτάνω στον οικισμό που στην ουσία δημιουργήθηκε τα τελευταία 20 με 30 το πολύ χρόνια. Γύρω από το κάστρο βλέπω ταβέρνες, μπαράκια, ενοικιαζόμενα δωμάτια, ταμπέλες κλπ. Φυσικά στο ποτάμι που χύνεται στην παραλία μπροστά από το κάστρο ούτε λόγος για νερό. Πρόκειται για το ποτάμι του φαραγγιού του οροπεδίου του Καλλικράτη. Από τα υλικά που μετέφερε το ποτάμι αυτό κάθε χρόνο έχει σχηματιστεί η παραλία του Φραγκοκαστελου αλλά και τα ρηχά νερά στην περιοχή που σε μεγάλη απόσταση δεν ξεπερνούν τα 5 μέτρα βάθος. Προχωράω προς το μοναστήρι του Αγίου Χαράλαμπου, το σημείο δηλαδή που οι Δροσουλιτες κάνουν την εμφάνιση τους και τι βλέπω? Σε απόσταση περίπου 50 μέτρων από το μοναστήρι ένα γήπεδο!!! Ναι, ένα γήπεδο. Έχει δει κανείς την περιοχή από το Google earth? Το γήπεδο είναι χωμάτινο με υλικά φερτά που είναι πολύ πιο λευκά από το χώμα της περιοχής. Φαίνεται σαν καθρέπτης.
Λοιπόν να σου πω κάτι ρε φίλε ? Εδώ, σ’αυτό το γήπεδο θα κάτσω φέτος και θα περιμένω τους Δροσουλιτες. Και όταν έρθουν θα βρω το Χατζημιχάλη και θα του πω… ΄΄ Καπετάνιε… είσαι για ένα μπακοτερμα΄΄?
Αυτά και κλείνω γιατί προσπαθώ παρ’όλα αυτά να πείσω τη ρομαντική φύση μου ότι δεν τους δώσαμε την χαριστική βολή. Ίσως να μετατοπίζονται οι ημερομηνίες, δεν ξερώ. Λέω, ίσως…


Edited by - περιηγητης on 19/05/2008 20:39:30Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Σθένελος
Νέο Μέλος


12 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/06/2008, 23:28:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Σθένελος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπόν, εγώ θα θέσω και την επιστημονική εξήγηση του φαινομένου, την είχα ακούσει από καθηγητή πανεπιστημίου (οικογενειακού φίλου) όταν εγώ ήμουν δεν ήμουν 15 χρονώ.

Σημειωτέον ότι δεν γνωρίζω ντίπι από φυσική κλπ., γι' αυτό αν κάποιος είναι γνώστης ας μας εξηγήσει καλύτερα τα όσα θα πω.

1ον: Οι "Δροσουλίτες" δεν εμφανίζονται κάθε μέρα, αλλά μια συγκεκριμένη εποχή του χρόνου, λόγω ατμοσφαιρικής πίεσης και υγρασίας.

2ον: Λέγονται Δροσουλίτες διότι εμφανίζονται όταν έχει δροσιά και οι τοπικοί που τους ονόμασαν έτσι εννοούν την πρωϊνή πάχνη (δροσιά, υργασία).

3ον: Η γη όπως γνωρίζουμε είναι σφαιρική, οπότε ακόμα και αν μπορούσαμε να κοιτάξουμε τόσο μακριά ως την Αφρική, αυτό θα ήταν αδύνατο λόγω της "καμπυλότητας" του ορίζοντα.

Ξετυλίγοντας λοιπόν το μύθο με τη βοήθεια της επιστήμης, οι "Δροσουλίτες" δεν είναι τίποτε άλλο από τους καμηλιέρηδες της Αιγύπτου, οι οποίοι "καθρεπτίζονται" στον ορίζοντα μια συγκεκριμένη χρονική περίοδο με κατάλληλες ατμοσφαιρικές συνθήκες (πίεση, υγρασία), πάντα της πρωϊνές ώρες όπου η πάχνη είναι πιό έντονη. Κατά την άποψη δλδ του καθηγητή, η εικόνα των αιγυπτίων καθρεπτίζεται στον ορίζοντα, μέσα από την έντονη υγρασία που υπάρχει στην ατμόσφαιρα. Όπως δλδ γίνεται και με το ουράνιο τόξο όπου το φως διαθλάται και έχομε αυτό το ωραίο φαινόμενο, έτσι και μερικά πρωϊνά για λίγες μέρες το χρόνο βλέπομε την εικόνα των παραλίων της Αιγύπτου σαν οπτασία στον ουρανό.

Υ.Γ. Δεν έχω πάει ακόμα στο μέρος αυτό (κακώς), οπότε δεν έχω ιδεί τίποτα με τα μάθια μου.
Το ότι άλλοι ακούν ακόμα και βέλη από την φοβερή εκείνη μάχη, το ακούω πρώτη φορά
Δε γνωρίζω επίσης αν βλέπουν της σκιές των πάνω στα τείχη, ή την οπτασία που ανέφερα παραπάνω.
Και τέλος εφόσο δε γνωρίζω από φυσική κλπ. δε μπορώ να δεχτώ εύκολα αυτή την άποψη αλλά δεν μπορώ και να την απορρίψω.

...δε θρέφει η γη απ' τον άθρωπο αδυνατότερο άλλο, απ' όσα πάνω περπατούν στην πλάση κι ανασαίνουν. Θαρώ πως στη ζωή κακό ποτέ δε θα τον λάχει, όσο που να 'χει ανάκαρα και του βαστούν τα πόδια. Μα σαν του δώσουν οι Θεοί κακά στερνά και μαύρα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 4 Σελίδες:
  1  2  3  4
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.2460938
Maintained by Digital Alchemy