ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 ΜΥΗΤΙΚΕΣ ΣΧΟΛΕΣ ή ΤΑΓΜΑΤΑ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 5
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
dimelis
Νέο Μέλος

Greece
17 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/05/2002, 22:18:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimelis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το θέμα που προτείνω για συζήτηση είναι εάν υπάρχουν σήμερα μυητικές σχολές όπου, με ασφάλεια, μπορεί να λάβει κανείς μυητικό τύπο ή και κατ' ουσίαν μύηση, χωρίς να διακινδυνεύσει απώλεια της ελεύθερής του βούλησης.
Και φυσικά πως διακρίνει κανείς την αξιοπιστία των "διδασκάλων".
Με Αγάπη
Dimelis

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/05/2002, 00:19:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου φίλε Διμελή.

Νομίζω ότι θέτεις ένα σοβαρό ζήτημα, στο οποίο δεν υπάρχει ένας δρόμος και μια απάντηση μόνο.

Υπάρχουν διάφοροι τύποι ανθρώπων και άρα διάφοροι τύποι Σχολών και δασκάλων.

Όπως έλεγε ο Δον Χουάν στον Καστανέντα καλό είναι να βαδίσουμε έναν δρόμο που ανοίγεται μπροστά μας, με επιφύλαξη. Αν δούμε ότι δεν έχει "καρδιά" να γυρίσουμε πίσω. Αν δούμε ότι έχει "καρδιά" τότε να συνεχίσουμε με πίστη και βούληση αυτόν τον δρόμο για να δούμε που θα μας πάει.

Τώρα τι εννούμε με την λέξη "καρδιά", ευτυχώς ή δυστυχώς μόνο με την προσωπική μας εμπειρία μπορούμε να το καταλάβουμε. Όσες μυήσεις και επεκτάσεις συνείδησης έχει κάποιος δεν μπορεί να μας τις μεταβιβάσει με λόγια ή με ευχές. Χρειάζεται η προσωπική μας εμπειρία και οι δικές μας προσπάθειες για να γνωρίσουμε το βαθύτερο νόημα της ύπαρξης μας.

Όσο για την ελευθερία και τον περιορισμό της από τον δάσκαλο, νομίζω ότι και εκεί πρέπει να βρούμε μια χρυσή τομή μεταξύ της εμπιστοσύνης μας σε έναν άνθρωπο που σεβόμαστε και εμπιστευόμαστε και της ανάγκης μας να έχουμε εμείς τον τελικό λόγο και την ευθύνη της πορείας μας.

Χωρίς να έχω την ψευδαίσθηση ότι απάντησα σε αυτό το μεγάλο θέμα, θα περιμένω και άλλες τοποθετήσεις και αν χρειαστεί θα επανέλθω πιο αναλυτικός.

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
rosarium
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
116 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/05/2002, 10:15:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους rosarium  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Την καλημέρα μου σε όλους.
Θα προσθέσω κι εγώ τους προβληματισμούς μου επί του θέματος..

Γεγονός είναι,ότι τα τελευταία χρόνια ξεφυτρώνουν "τάγματα" ,"αδελφότητες"..Η ύπαρξή τους, οφείλεται στην "ζήτηση",στην κάλυψη ενός κενού..όπως το αισθάνονται οι οπαδοί τους.Οφείλουμε να δούμε με σκεπτικισμό,την ύπαρξη ορισμένων τουλάχιστον..

Δεν έχουν περάσει και πολλά χρόνια,όπου η "Αυτοκρατορία του ήλιου",οδήγησε τους πιστούς της,σε ομαδικές αυτοκτονίες σε όλον τον κόσμο.Οι άνθρωποι αυτοί "πέθαναν" για την πίστη τους..Πώς τους έπεισε ο "φωτισμένος" καθοδηγητής;Είναι ένα ερώτημα.Στην λογική τους πάντως δεν απευθυνόταν,αλλά σε τί;

Όλο και περισσότεροι "φωτισμένοι",μετατρέπουν τις ατομικές υπάρξεις σε αγέλη..με την πιο καταστρεπτική ψυχική και ηθική επίδραση.
Πώς αναγνωρίζουμε όμως τον "σωστό" δρόμο,τον "σωστό" δάσκαλο;

Θ' απαντούσα με το ένστικτο ή με την καρδιά,όπως λέει ο φίλος μας ο Thoth.Αλλά πρακτικά δεν βοηθάει,πολλούς ανθρώπους..που δεν έχουν σχέση με τον πυρήνα τους..

Κατά την δική μου γνώμη,που την έχω ξανααναφέρει,η λέξη κλειδί είναι η "ανασφάλεια".Όταν αναζητάς ανασφαλής κι απελπισμένος,δεν έχεις επιλογή,κινείσαι με την "τύχη"..

Μια εικόνα είναι,ένα καλοστρωμένο τραπέζι με διάφορα εδέσματα,αλλά και ακαθαρσίες.Όταν πας "πεινασμένος",θα φας ότι βρεις μπροστά σου.Μπορεί να 'ναι το καλύτερο πιάτο ή και το χειρότερο που θα "καταπιείς"..

Η "ελευθερία" επιλογής,η "ελευθερία" του ν' ανήκω κάπου που με αντιπροσωπεύει, είναι ένα συναίσθημα.Και σαν συναίσθημα,μπορεί να χνοτίζει την ομίχλη του μυαλού μας..

rosariumΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Scarface
Νέο Μέλος

Greece
43 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/05/2002, 11:42:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Scarface  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θερμα συνχαρητηρια στο Dimeli που εκανε πολυ καλυτερα την ερωτηση (και την προεκτηνε μαλιστα)απο οτι εγω στο τοπικ περι μυστικισμου!!!!!!

ALL FOR ONE AND ONE FOR NONEΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Black Rose
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
73 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/05/2002, 16:27:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Black Rose  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητες φιλες και φιλοι,

περπατησα και εγω αυτο το μονοπατι αναζητησης της μύησης και γνώρισα αρκετες ομαδες (αλλες σοβαρες και αλλες ελαχιστα σοβαρες)που προσφεραν μύηση σε λογικες τιμες!

Για μενα- ευτυχως- ο δρομος ηταν κλειστος αφου σχεδον στην πλειοψηφια τους αυτα τα ταγματα και οι αδελφότητες δεν δέχονται γυναικες.. η μυηση αφορα το ανδρικο φυλο κατα πως φαινεται.

Οι τεκτονικες οργανώσεις ειναι αυτες που κατα βαση προσφέρουν τελετες μύησης. Το κόστος κυμαίνεται απο 600 ευρώ έως και 5.000 ευρω αν θελετε να ακουλουθησει δεξίωση στο τενις club της Εκαλης ή σε κεντρικο ξενοδοχείο.

Στο διαδικτυο μπορειται να βρείτε ολες τις τεκτονικες στοες της Ελλάδας και να επικοινωνησε τε μαζι τους για τα περαιτέρω.. μην ανησυχείται στις περισσότερες εχουν καταργηθει τα τυπικα της εισόδου΄. Οι Πυλες άνοιξαν γιατι το χρημα ουδεις μισησε και οι αναγκες πολλες.

Παντως, οφειλω να σας πω οτι αναμεσα σε αυτες τις οργανωσεις των σκληρων clubs και lobbies υπαρχουν και κάποιες οι οποίες βασιζονται σε πραγματικα πνευματικές ιδέες και έχουν αξιόλογο έργο.

Δεν θα ηθελα να προτεινω οτιδηποτε online , μπορεις να επικοινωνησει μαζι μου με εμαιλ και να σου αναφερω τα αποτελεσματα της δικης μου αναζητησης..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

rosarium
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
116 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/05/2002, 11:29:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους rosarium  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλη Black Rose,σε χαιρετώ.
Τους κυρίους,χωρίς τις κυρίες,θα τους αφήσω ασχολίαστους..Όπως φαίνεται,ο εσωτερικός άνθρωπος παραμένει αμετάβλητος όσες κοινότητες κι αν του παρέχονται..

Εντυπωσιάστηκα όμως με το πόσο "ακριβή" μπορεί να είναι η γνώση.Να υποθέσω,ότι ανάλογα με το τί πληρώνεις,αγοράζεις και το αντίστοιχο προϊόν:ποιότητα της αλήθειας,ας πούμε;Νομίζω,ότι ένας τιμοκατάλογος με τις προσφορές,θα 'ταν πολύ πιο πρακτικός..

Βέβαια,όπως εσωτερικά,έτσι και εξωτερικά,όλα μοιάζουν.Από τις λιμουζίνες των ιερέων (για την ασφάλειά τους,μου έχει απαντηθεί,σε σχετική ερώτηση),στα θέρετρα της Ελβετίας και της Αμερικής,με τους Γιόγκι (οι οποίοι,δεν είναι και τόσο ακριβοί,όπως περιχαρής μου εμπιστεύθηκε μια φίλη πέρσι,160.000δρχ. τα 40 λεπτά)..

Η υπερβολική φροντίδα για την "βασιλεία των ουρανών",αφήνει ελεύθερο το πεδίο δράσης στους βασιλείς επί της γης.Κι αν είναι πράγματι βασιλείς,κατανοώ την ρηχότητά τους..όταν πρόκειται για "φωτισμένους" σκέφτομαι,ότι πάει περίπατο η ηθική τους.Η τυφλότητα των οπαδών,πώς εξηγείται;

Ως προς τους ταυτισμένους με την αλήθεια,είτε μέσω στοάς,είτε εκκλησίας,κ.α.,υπάρχει κάποιος που να μην γνωρίζει την αλήθεια κι απλώς ν' αναζητάει με κριτική σκέψη;Τόση βεβαιότητα,μου πέφτει πολύ..

Θα προσθέσω επίσης,ότι το άτομο που αισθάνεται,ότι το ίδιο ή "ευυπόληπτοι" φίλοι του,που πιστεύουν τα ίδια μ' αυτόν,είναι σημαντικοί,υπογραμίζει και την ελαφρά κωμική υποκειμενικότητα των συναισθημάτων του..


rosariumΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/05/2002, 20:48:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επειδή έχω την εντύπωση ότι οι πραγματικά "φωτισμένοι" δάσκαλοι λείπουν ή τουλάχιστον δεν διαφημίζονται όσοι οι άλλοι ώστε να τους βρεις εύκολα, θα έλεγα ότι η προσωπική επαφή με την "γνώση" είναι ίσως ο καλύτερος τρόπος.
Τα αρχαία χρόνια η "γνώση" ήταν μυστική και έπρεπε να μυηθείς για να την λάβεις. Σήμερα, σχεδόν όλη η γνώση βρίσκεται στα βιβλιοπωλεία με λεπτομέρεις και σχόλια και εικόνες που σου δείχνουν τεχνικές κλπ.

Οπότε τώρα πιά δεν υπάρχει ανάγκη να ενταχθείς κάπου πιστεύω. Μπορείς και μόνος σου να ανατρέξεις στις διάφορες πηγές, να κρατήσεις ή να απορρίψεις μεθόδους και πληροφορίες, χρησιμοποιώντας κυρίως την αντίληψη και την διαίσθηση σου, που σπάνια πέφτουν έξω.

Οσο για το πώς τα καταφέρνουν μερικοί και τραβούν τον κόσμο κάνοντας τους υποχείρια τους, το πρόβλημα είναι των οπαδών και όχι των ηγετών τους. Οι ίδιοι άνθρωποι γίνονται σήμερα οπαδοί του ενός "δασκάλου" και όταν τους εκμεταλλευτεί ή τους απογοητεύσει, θεωρούν ότι αυτοί έπραξαν σωστά και ότι ο "δάσκαλος" ήταν κίβδυλος οπότε πέφτουν με την ίδια ορμή και αφοσίωση στον επόμενο "δάσκαλο" και ούτω καθ΄ εξής...
Αυτοί οι άνθρωποι απλά δεν είναι έτοιμοι για την πραγματική γνώση γιατί δεν έχουν εργαστεί καθόλου οι ίδιοι με τον εαυτό τους (έστω κι αν νομίζουν το αντίθετο), κάτι τέτοιο νομίζω ότι λέει και ο rosarium...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

rosarium
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
116 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/05/2002, 00:06:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους rosarium  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαιρετώ την φίλη Ostria.
Εύχομαι να μην σε απογοητεύσω,μια και δεν είμαι ο αλλά η rosarium
...

Θα συμφωνήσω μαζί σου,ως προς το θέμα των οπαδών,όπως το αναφέρεις.
Τις απόψεις μου περί σχολών,τις έχω αναλύσει και σ' άλλο topic..


rosariumΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/05/2002, 04:38:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Oops! Συγγνώμη για την παρανόηση rosarium! Ε... απογοητεύτηκα λίγο αλλά τί να κάνουμε!

Δεν έχω προλάβει να διαβάσω όλα τα θέματα ακόμα... Ελπίζω να το κάνω σύντομα για να έχω μιά γενικότερη ιδέα...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimelis
Νέο Μέλος

Greece
17 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/05/2002, 23:18:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimelis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επιτρέψτε μου να αποκαταστήσω ορισμένες "υπερβολές"

1) Ο Τεκτονισμός δεν είναι το μόνο Μυσταγωγικό Τάγμα!

2) Οι αναφερθείσες "τιμές" είναι σαφέστατα ανακριβείς και πολύ θα ήθελα να γνωρίζω αν υπάρχουν τέτοια στοιχεία ή είναι βασισμένες σε υποθέσεις!

3) Ο Τεκτονισμός δεν είναι μόνον ανδρικό προνόμιο!

4) Ο πραγματικός "Διδάσκαλος" αναγνωρίζεται από τις σκέψεις, τους λόγους και τις πράξεις του!

5) Ο πραγματικός "Διδάσκαλος" (Δίδει την Δάδα Καλώς) βεβαίως αντιπροσωπεύει την ίδια την ψυχή μας και τον εσωτερικό Διδάσκαλο που όλοι κρύβουμε μέσα μας!

Βεβαίως Ψευτοδιδάσκαλοι οι οποίοι λυμαίνονται τον χώρο του Εσωτερισμού, με στόχο το κέρδος, πρέπει να αποπέμπονται, αλλά ακόμη και ψευτομαθητές τζαμπατζήδες, οι οποίοι επιζητούν "άλλοθι" ότι δήθεν εσωτερίζονται, καλό είναι να απομακρύνονται.

Η συμμετοχή σε μία μυσταγωγική σχολή απαιτεί τουλάχιστον και συμμετοχή στις δαπάνες που κάποιοι θα πρέπει να επωμισθούν.

Αυτά με Σεβασμό στην Αλήθεια
Dimelis

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΝΤΙΝΟΟΣ
Νέο Μέλος

Greece
14 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2002, 15:05:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΝΤΙΝΟΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
AGAPITE FILE DIMELI
DIABASA THN TELEYTAIA SOY EPISTOLH KAI MOY KINH8HKE H E3IS APORIA:
POSO NA EPERNE ALH8EIA O SWKRATHS APO AFTOYS POY H8ELAN NA AKOYSOYN THN DIDASKALIA TOY;
MIPOS O XRISTOS EPERNE PARAPANW?
MIPOS TELIKA OLA AYTA POY PLHRWNOYN KATA KAIROYS TA MELH KAPOION ORGANWSEWN GEMIZOYN TIS TSEPES TWN "DIDASKALWN";

ΑΝΤΙΝΟΟΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimelis
Νέο Μέλος

Greece
17 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2002, 07:43:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimelis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλέ μου ΑΝΤΙΝΟΕ

Γιατί μου βγαίνεις αντιδραστικός;

Ο Σωκράτης ΔΕΝ ΕΠΑΙΡΝΕ ΤΙΠΟΤΕ από τους μαθητές του, οι μαθητές του όμως ΣΥΜΜΕΤΕΙΧΑΝ στις δαπάνες και στο διάστημα της καταδίκης του δασκάλου τους ξόδεψαν μυθικά ποσά για να εξαγοράσουν τους φύλακες.

Ο Χριστός ΔΕΝ ΕΠΑΙΡΝΕ ΤΙΠΟΤΕ από τους μαθητές του, οι μαθητές του όμως ΣΥΜΜΕΤΕΙΧΑΝ στις δαπάνες, έχοντας δημιουργήσει ολόκληρη επιμελητεία από τις ΜΑΡΙΕΣ κυρίως και ιδιαίτερα κάνοντας χρήση της προσφοράς της τεράστιας περιουσίας της ΜΑΓΔΑΛΗΝΗΣ.

Και βέβαια καταδικάζω κάθε μορφή εκμετάλλευσης από οποιονδήποτε άξιο ή ανάξιο αυτόκλητο δάσκαλο.

Καταδικάζω όμως και την αναξιοπρέπεια των τζαμπατζήδων μαθητών, που ζητούν μεν την σωτηρία της ψυχής τους, αλλά θέλουν κάποιοι άλλοι να πληρώσουν γι' αυτό!

Το ζήτημα είναι, βέβαια, να μην επιτρέπουμε την οποιασδήποτε μορφής εκμετάλλευση, αλλά όμως να συμμετέχουμε αξιοπρεπώς, σε ένα λογικό επίπεδο, στις δαπάνες τις οποίες, επαναλαμβάνω, κάποιος πρέπει να τις επωμισθεί.

Για την αποκατάσταση της Αλήθειας,

Με Αγάπη

Dimelis

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΝΤΙΝΟΟΣ
Νέο Μέλος

Greece
14 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2002, 11:20:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΝΤΙΝΟΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
AGAPITE FILE DIMELI

EXEIS APOLYTO DIKIO.
MALON DEN DIABASA SWSTA AUTO POU EIXES GRAPSEI STHN PROIGOUMENH EPISTOLI.
FISIKA KAI TO NA METEXEIS APLA SE KAPOIA E3ODA POU MPOREI NA PROKIPSOUN EINAI LOGIKO OXI OMWS KAI NA PLIRWNEIS DIAFORA "EKTAKTA" E3ODA POU PMOREI NA PROKIPTOUN STHN TSEPH TOU "DIDASKALOU".
APO THN ALLH PROKEIPTEI OMWS ENA ALLO PROBLHMA
TI GINETE OTAN AYTA TA MIKROE3ODA OLO KAI POLAPLASIAZONTE?
DEN EINAI LIGES OI PERIPTWSEIS OPOU ME "PLHSH EGEFALOU" O8OUN TOUS EPIDO3OUS MA8HTES NA PLHRWNOUN KAI NA 3ANA PLHRWNOUN DIAFORA "MIKROE3ODA".
POIO PROSFATO PARADEIGMA POU EXOUME EINAI H EKKLISIA THS SIENTOLOGIAS. O 8ORIBOS POU EGINE PISTEUW NA AFYPNISE POLOUS.
BEBAIA YPARXEI ENA ELAFRINTIKO. OI KATIGORIES EKTO3EUTIKAN MESO THS THLEWRASHS H OPOIA EINAI ENA MESO OXI KAI TOSO A3IOPISTO SE TETIA 8EMATA AFOU POLES FORES STO BOMO THS THLE8EASHS 8ISIAZOUN...OTIDIPOTE!
ALLWSTE DEN EIMAI APO AUTOUS POU 8A KATIGORISOUN KAPOION XWRIS NA EXW APODEI3EIS STA XERIA MOU.
"MH DIKAZEIS GIA NA MHN DIKASTEIS."
ELPIZW NA MHN GINOME BARETOS.PERIMENW THN APANTHSH SOU
POLOUS FILIKOUS XERETISMOUS

ΑΝΤΙΝΟΟΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2002, 12:57:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας φίλοι μου.

Συγνώμη που παρεμβαίνω στην πολύ ενδιαφέρουσα συζήτησή σας αλλά δεν... κρατήθηκα γιατί νομίζω ότι περισσότερο συμφωνείτε παρά διαφωνείτε.

Το θέμα των χρημάτων είναι πολύ σημαντικό γιατί δείχνει τις αδυναμίες και τις δυνατότητες που αφορούν την οργάνωση των εσωτερικών ομάδων.

Αν θέλει κάποιος να είναι μόνος του και να έχει μόνον την ευθύνη του εαυτού του, δεν υπάρχει πρόβλημα. Και καλό θα ήταν να αρκείται σε αυτά που καταλαβαίνει και σε αυτά στα οποία διαχειρίζεται. "Όποιος είναι έξω από τον χορό μπορεί να λέει όσα τραγούδια θέλει".

Για αυτούς που συμμετέχουν σε ομάδες και θέλουν να υπάρχουν και να μεγαλώνουν, δεν έχουν άλλη επιλογή από το να συντηρούν την ομάδα τους μορφικά, μέσω του δικού τους χρόνου, της δικής τους εργασίας και των δικών τους χρημάτων. Δεν νομίζω ότι έχει βρεθεί κάποια λύση ώστε να αποφευχθούν οι παραπάνω προσωπικές "θυσίες".

Τώρα για το θέμα, το πόσο λογική ή πόσο δυσβάστακτη θα είναι η οικονομική συμμετοχή νομίζω ότι ο μόνος αρμόδιος να κρίνει είναι το ίδιο το μέλος της ομάδας και σίγουρα κανένας άλλος.

Όταν οι υπόλοιποι, ως άσχετοι, προσπαθούμε να γίνουμε προστάτες των άλλων πετώντας ανεύθυνες κατηγορίες, κάνουμε περισσότερο κακό, παρά καλό, γιατί δίνουμε τροφή στα εκπαιδευμένα, λυσσασμένα "σκυλιά" των ΜΜΕ, τα οποία "τους τρέχουν τα σάλια" με τέτοια σχόλια, γιατί ελπίζουν ότι τα αφεντικά τους, οι "άρχοντες της σπηλιάς" του Πλάτωνα θα τους δώσουν μια καλή μπριζόλα φέρνοντας τέτοιες, "σκανδαλιστικές" πληροφορίες.

Εγώ προσωπικά έχω μάθει μετά από πολλές ανοησίες και λάθη που έκανα ότι είναι ανόητο να μιλάω μέσω πληροφοριών, κουτσομπολιών και ψιθύρων και να κρίνω ανθρώπους και οργανώσεις. Και αυτό το έμαθα γιατί μου δόθηκε ευκαιρία να μιλήσω με πολλούς ανθρώπους, μέλη απο διαφορετικές ομάδες, να τους γνωρίσω και να τους εκτιμήσω. Από αυτούς κατάλαβα ότι, αν και υπάρχουν καταχρήσεις εξουσίας και οικονομική εκμετάλλευση σε πολλές περιπτώσεις, το μεγαλύτερο πρόβλημα δεν είναι αυτό αλλά το αντίθετο, ότι δηλαδή οι περισσότεροι θέλουν να κάνουν "εμπορικές" συναλλαγές με τις ομάδες αυτές. Θέλουν δηλαδή να πάρουν από την ομάδα τόση "μύηση" ή "γνώση" ή "αυτοεκτίμηση" όση αντιστοιχούν στα χρήματα που έδωσαν. Αυτό είναι, ίσως, μεγαλύτερο πρόβλημα από τις μεμονωμένες περιπτώσεις ανθρώπων, "γκουρού", ή οργανώσεων που έχουν ως αρχικό κίνητρο το "άρμεγμα" των άλλων.

Αυτή η τάση των απλών μελών προκαλεί και την πονηριά των "εμπόρων" να γίνουν "αγελαδάρηδες" και να φτιάξουν το δικό τους κοπάδι που θα "αρμέγουν".

Αν θέλει κάποιος να έχει δύναμη να αλλάξει κάποια πράγματα προς το καλύτερο, θα χρειαστεί να θυσιάσει κάτι για να το καταφέρει, αλλιώς είναι ένας "τουρίστας" και αυτό δεν είναι κακό, αν απλώς φωτογραφίζει και ξεναγείται και δεν αρχίζει να κατηγορεί να κατακρίνει και να απαιτεί να γίνουν τα πράγματα όπως τα θέλει αυτός, στην "ξένη" χώρα την οποία επισκέπτεται.

Όταν, όμως, το θέμα της αναζήτησης και της αλληλοβοήθειας, όταν το θέμα της ομαδικής συνεργασίας, αποκτά εμπορικό χαρακτήρα, τότε η ομάδα χάνει τον εσωτερικό της χαρακτήρα και γίνεται μια εταιρία ή μια επιχείρηση.

Εγώ ένα μόνο πράγμα είδα ότι με βοηθάει να μην θολωθεί η κρίση μου και να μην προκαλώ "δεινά" μέσα από ανεύθυνες πράξεις και σχόλια. Και αυτό είναι η κοινή λογική σε συνδυασμό με την νοητική διάκριση. Ας είμαστε προσεκτικοί, λογικοί, ας σεβαστούμε την διαφορετικότητά μας, την ψυχό-ποικιλότητά μας (η οικολογία που σεβόμαστε δεν είναι μόνο βιολογική αλλά και ψυχολογική) και ας προσέξουμε το δοκάρι στο δικό μας μάτι πριν δείξουμε την ακίδα στο μάτι του άλλου.

Ειρήνη σε όλους

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΝΤΙΝΟΟΣ
Νέο Μέλος

Greece
14 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2002, 09:22:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΝΤΙΝΟΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
AGAPITE THOTH

EYXARISTV POLY GIA THN PAREMBASH SOU.
SYMFWNW APOLYTA ME TA LEGOMENA SOU OTI, EMEIS WS ASXETOI, DEN 8A PREPEI NA KRINOUME ME ANEY8INES PRA3EIS KAI SXOLIA. ALLWSTE, OPWS EIXA GRAPSEI, ANAFER8IKA STHN EKKLISIA THS SIENTOLOGIAS BASIZOMENOS STHN PLIROFORISI MOY APO TA MME KAI MONO KAI OXI APO KAPOIA PROSOPIKH EPAFH ME KAPOIO APO TA MELH.
ETSI 8A H8ELA NA ZHTHSW SYGNWMH APO OLOUS OSOUS DIABASAN THN EPISTOLH MOU.SKOPOS MOU DEN HTAN NA KATHGORISO KAPOION(ALLWSTE XWRIS STOIXEIA KAI PROSOPIKES EMPIRIES EINAI ADYNATO)ALLA NA ANAFERO ENA PARADIGMA PROSITO SE POLOUS AFOU EINAI ENA 8EMA POU EGINE EURITERA GNWSTO.
TO SIGOURO EINAI OTI DEN EXW KATI ENANTIA STOUS SIENTOLOGOUS.


Edited by - ΑΝΤΙΝΟΟΣ on 18/05/2002 09:25:02Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimelis
Νέο Μέλος

Greece
17 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2002, 01:05:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimelis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλέ μου φίλε ΑΝΤΙΝΟΕ

Κατ' αρχήν να σου πω ότι με συγκινεί ιδιαίτερα το όνομα που έχεις επιλέξει.

Μου θυμίζει ιδιαίτερα μια ιδιότητα του νου ο οποίος μπορεί να λειτουργεί από "εξέδρα" παρατηρώντας ακόμη και τις δραστηριότητες του νου.

Η μεθοδολογία της επικοινωνίας σου, στην αρχή αυθόρμητη και εν συνεχεία με χρήση της αυτοπαρατήρησης, μου δείχνει την ποιότητα της εγρήγορσης που φαίνεται ότι κατέχεις.

Πιστεύω πράγματι ότι δεν διαφωνούμε.

Μέσα από τις έστω προσωρινές συγκρούσεις μας φαίνεται ίσως το κοινό μας όνειρο για έναν κόσμο καλύτερο, βασισμένο περισσότερο στα ιδανικά της Αγάπης, της Αμοιβαιότητας και της προσπάθειας για λείανση του ακατέργαστου λίθου.

Οι χαμένες αξίες οι οποίες προσανατολίζονται στην αύξηση της Ποιότητας και όχι της Ποσότητας, ίσως είναι ο κοινός παρανομαστής στα όνειρά μας.

Εγώ προσωπικά δηλώνω Δον Κιχώτης.

Πολλές φορές τα έβαλα με ερειπωμένους πύργους.

Σχεδόν πάντα ένοιωθα μόνος.

Αν δεν σε ενοχλεί θα έλεγα ότι σε θεωρώ Συνοδοιπόρο.

Αυτά μαζί με την αναγνώριση και την εκτίμησή μου.

Dimelis

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΝΤΙΝΟΟΣ
Νέο Μέλος

Greece
14 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2002, 13:29:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΝΤΙΝΟΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΓΑΠΗΤΕ ΦΙΛΕ DIMELIS

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΤΙΜΗ ΓΙΑ ΕΝΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΑΠΟ ΑΥΤΗΝ ΤΟΥ ΝΑ ΧΑΙΡΕΙ ΤΗΣ ΕΚΤΙΜΙΣΗΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗΣ ΤΩΝ ΣΥΝΑΝΘΡΩΠΩΝ ΤΟΥ.
ΠΩΣ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΛΟΙΠΟΝ ΝΑ ΑΡΝΗΘΩ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΟ ΡΟΛΟ ΤΟΥ SANCHO PANCHA ΣΕ ΜΙΑ ΔΙΑΔΡΟΜΗ ΠΟΥ ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΜΕ ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ.
ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ,ΙΣΩΣ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΠΟΥ ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΣΤΕ ΝΑ ΜΙΑΖΕΙ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΒΓΑΛΜΕΝΟΣ ΑΠΟ ΕΝΑ ΙΔΑΝΙΚΟ ΠΑΡΑΜΥΘΙ.
ΙΣΩΣ Η ΜΑΧΕΣ ΜΑΣ,ΜΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΒΛΕΠΟΥΝ ΣΑΝ ΑΝΕΜΟΜΥΛΟ,ΝΑ ΜΙΑΖΟΥΝ ΟΥΤΟΠΙΚΕΣ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΟΥΣΙΑ.
ΜΗΝ ΞΕΧΑΣΕΙΣ ΟΜΩΣ ΠΟΤΕ ΟΤΙ ΕΧΕΙΣ ΕΝΑ ΧΑΡΙΣΜΑ ΚΑΙ ΕΣΥ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΟΛΛΟΙ ΑΛΛΟΙ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΤΥΧΕΙ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΩ ΚΕΙΜΕΝΑ ΤΟΥΣ.
ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΔΕΙΣ ΤΟΥΣ ΓΙΓΑΝΤΕΣ ΠΟΥ ΚΡΥΒΟΝΤΕ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΝΕΜΟΜΥΛΟΥΣ.
ΘΑ ΣΕ ΚΟΡΟΙΔΕΨΟΥΝ,ΘΑ ΣΕ ΠΟΥΝ ΤΡΕΛΛΟ...
ΠΕΡΙΦΡΟΝΗΣΕ ΤΟΥΣ.
ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΝ...
ΕΓΩ ΘΑ ΣΕ ΑΚΟΛΟΥΘΩ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΓΑΙΔΟΥΡΑΚΙ ΜΟΥ.
ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΔΙΠΛΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΔΙΠΛΑ ΣΕ ΟΠΟΙΟΝ ΑΛΛΟ ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΙΔΑΝΙΚΑ,ΦΙΛΟΣ ΚΑΙ ΣΥΝΟΔΟΙΠΟΡΟΣ.

*COGITO ERGO SUM*

ΑΝΤΙΝΟΟΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

rosarium
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
116 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2002, 09:02:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους rosarium  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Την καλημέρα μου σε όλους..και θα είναι καλή,μια και πρωί-πρωί διάβασα τα ποιήματα που δεν έγραψαν,αλλά εννόησαν και άκουσα οι φίλοι Διμελής και Αντίνοος..
Ειλικρινά σας ευχαριστώ,για την ομορφιά του λόγου σας...

rosariumΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Theo
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
172 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2002, 01:32:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Theo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επανέρχομαι σε ένα σημείο που αναφέρθηκε στην αρχή της συζήτησής σας, φίλοι μου, αλλά πέρασε στο "ντούκου". Κατά πόσο δηλαδή η συμμετοχή σε μια ομάδα ή η υπακοή σε έναν δάσκαλο δεσμεύει την ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΒΟΥΛΗΣΗ.
Αγαπητοί μου φίλοι, μπορώ εγώ να λυπηθώ για την απώλεια ενός κουστουμιού που δεν έχω; Προφανώς όχι. Μιλάμε δηλαδή για περιορισμό της ελεύθερης βούλησης, δηλαδή της ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ και της ΒΟΥΛΗΣΗΣ.

Σιγά την ελευθερία και τη βούληση που διαθέτουμε δηλαδή και στενοχωριόμαστε που τις αποχωριζόμαστε ή έστω τις περιορίζουμε. Κάνω λάθος;

theo_Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΝΤΙΝΟΟΣ
Νέο Μέλος

Greece
14 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2002, 10:03:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΝΤΙΝΟΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ φίλε Θοδωρη,

Δεν θα διαφωνήσω μαζί σου οσον αφορά την ελεύθερη βούληση.
Αλλωστε, κατα τη γνώμη μου, μπαίνοντας σε μια οργάνωση ή ακολουθόντας ένα δάσκαλο για πρώτη φορά, αυτομάτος, σημαίνει πως μεχρι να καταλάβω τα μηνύματα που θέλουν να πάρω και να ασπαστώ ή να απορρίψω δεν έχω το δικαίωμα να κάνω οτι θέλω.
Είναι όμως λάθως να διασπάμε την ελεύθερη βούληση σε ελεύθερία και βούληση.
Δεν μας λέει κανείς οτι δεν πρεπει να μιλάμε,να κινούμαστε και να εκφραζόμαστε.Δεν μπορούμε ομώς να έχουμε απαιτήσεις απο την πρώτη στιγμή.

quote:
Σιγά την ελευθερία και τη βούληση που διαθέτουμε δηλαδή και στενοχωριόμαστε που τις αποχωριζόμαστε ή έστω τις περιορίζουμε. Κάνω λάθος;

Οσο γι'αυτο που γράφεις,πιστεύω πως η Ελλάδα ειναι μια χώρα που παραχωρεί πολλες ελευθερίες στους πολίτες της. Πιστεύω πως υπάρχει κατάχρηση της δημοκρατίας σε πολλούς τομεις αλλα αυτο ειναι ενα θέμα που θα ήθελα να το συζητήσουμε αλλη στιγμή.

*COGITO ERGO SUM*

ΑΝΤΙΝΟΟΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimelis
Νέο Μέλος

Greece
17 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2002, 21:42:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimelis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νομίζω ότι ήδη μπαίνουμε στο "ψαχνό" του θέματος.

Τα ερωτήματα όμως που αποτελούν την βάση είναι:

1) Τί εννοούμε ελέυθερη βούληση.

2) Πόσο είναι ελεύθερη όταν πηγάζει από τον καταιγισμό χιλιάδων επιρροών από την στιγμή ακόμη της γεννήσεώς μας και οι οποίες (επιρροές) προέρχονται και από υποβολές από πολύ κοντινά και αγαπημένα πρόσωπα, ή και μέσα από τα μέσα μαζικής ενημέρωσης.

3) Ελεύθερη βούληση είναι να κάνω ότι θέλω ή απλά η δυνατότητά μου να εκπαιδεύομαι μέσα από το λάθος, οπότε μαθαίνω το τι δεν πρέπει να κάνω.

Μήπως η δυνατότητα του λάθους, η οποία θα επιφέρει Κάρμα και εν συνεχεία μία ακόμη Σάρκωση είναι όλο το μεγαλείο της Ελεύθερης Βούλησης.

Αν είναι έτσι μήπως η όλη προσπάθεια για την καλή χρήση της Ελεύθερης Βούλησης περνάει από την διαδικασία της Ορθής Σκέψης, του Ορθού Λόγου και της Ορθής Πράξης.

Παρακαλώ τους Συνομιλητές να δώσουν την δική τους άποψη.

Με Αγάπη

dimelis

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

serpentpan
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
177 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2002, 23:56:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους serpentpan  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Aγαπητοι φιλοι,ας πω κι εγω επιγραμματικα μερικα πραγματα,για το θεμα.1.Η ενασχοληση με τον Εσωτερισμο,πρεπει να εχει σαν κινητρο την αυτοβελτιωση με στοχο την καλυτερη υπηρεσια,ΤΗΝ ΠΡΑΞΗ ΤΗΣ ΑΓΑΠΗΣ.Οσο κι αν ακουγεται χιλιοειπωμενο αποτελει την καλυτερη λυδια λιθο,για μας και τις...οργανωσεις.2.Χρηματα[οχι για ΔΕΗ,ΟΤΕ,ενοικιο]για πλουτισμο καποιων...Φωτισμενων,ηδη...απομακρυνομαστε.3.Ναρκωτικα,SEX,and other joyfull games...τα CLIFFOTH και αλλα ωραια για τους περιεργως περιεργους,τους αργοσχολους και τους νοσηρα περιεργους,περιμενουν στην γωνια.4.Ψυχικες δυναμεις προς αποκτηση αγαθων,θα ελθουν-ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΑΣΑΣΦΑΛΕΙΑ ΟΠΟΤΕ ΚΡΙΝΕΙ Ο ΕΝ ΥΜΙΝ ΘΕΟΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΤΑΝ ΑΝΟΙΓΟΥΜΕ ΒΙΑΙΑ ΠΟΡΤΕΣ ΠΟΥ ΜΕΤΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΚΛΕΙΣΕΙ-γι αυτο ειναι καλυτερα να αφιερωνουμε τον χρονο αυτο σε πραξεις βοηθειας.5.Καλυτερα μονοι παρα με κακη παρεα.6.Η Μυηση,ειναι η επεκταση της συνειδησης και διδεται ανεξαρτητα απο παρουσια αλλων,η΄ συμμετοχη σε οργανωσεις,ακομη και στην Σαχαρα,κατω απο τα αστερια.7.Το Καρμα των οργανωσεων που συνδεομαστε το μοιραζωμαστε-ως ενα σημειο.8.Η ΣΚΕΠΤΟΜΟΡΦΗ=ΕΓΡΗΓΟΡΟΣ=ΟΜΑΔΙΚΟΣ ΝΟΥΣ της Οργανωσης θα μας επηρρεασει.9.Οι παλιοτεροι μαθητες της Οργανωσης ειναι η μελλοντικη μας εικονα,παρατηρωντας τους μπορουμε να δουμε τι θα γινουμε ...αν παραμεινουμε.Τελος μια καθαρα δικη μου ταξινομηση διδασκαλιων και σχολων ισως φανει χρησιμη σε καποιους αναζητητες...α.KRISHNAMURTIβ.Θεοσοφια γ.GURDJIEFF δ.Καββαλα ε.Κριναετος στ.Αλλες ΑΝΑΤΟΛΙΚΕΣ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΕΣ[YOGA]ζ.Αλλες ΔΥΤΙΚΕΣ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΕΣ[Τεκτονισμος,Ροδοσταυρισμοςκ.λ.π.]Υπαρχει αναλογια και με τις Ακτινες.

serpentpanΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimelis
Νέο Μέλος

Greece
17 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2002, 23:40:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimelis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αναφερόμενος στις σχολές οι οποίες παρέχουν μυήσεις θα έλεγα ότι η πλέον ολοκληρωμένη είναι η Τεκτονική, η οποία πέραν των άλλων δίνει εξέχουσα σημασία στην ελευθερία της σκέψεως και δεν επιτρέπει την από καθ' έδρας διδασκαλία από οποιονδήποτε διδάσκαλο.

Η διδασκαλία του Κριναετού, βασισμένη κυρίως σε γραπτά κείμενα του Δημήτρη Σεμελά, είναι επίσης αξιόλογη.

Η Ροδοσταυρική βρίσκεται μάλλον σε πτώση και έχει απορροφηθεί από την Τεκτονική.

Και βεβαίως η μεθοδολογία του ΟΜΑΚΟΕΙΟΥ (Πυθαγόρεια Διδασκαλία σε Άνοδο).

Για κάθε όμως ΜΥΗΣΗ, απαραίτητο στοιχείο αλλαγής φάσης είναι η ΔΙΚΗ ΜΑΣ ΑΠΟΦΑΣΗ.

Με Αγάπη
dimelis

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

akhenaton
Νέο Μέλος


21 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2002, 20:49:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους akhenaton  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
μπραβο φιλοι μου οι αποψεις σας με ενθουσιασαν και κυριως γιατι διακρινω ζεστες καρδιες, η απορια μου ειναι παρ οτι ετυχε να περασω απο αρκετες (σχολες)η μυηση ειναι τελειως προσωπικο επιτευμα κατ εμε γιατι ο εκαστοτε διδασκαλος δεν ειναι απλα ενας αγωγος της κοσμικης ενεργειας? αραγε μετααπο τοσα χρονια πια ειναι τα σωσστα τυπικα?νομιζω πως τιποτα απο ολα αυτα δεν εχει σημασια ουτε ο διδασκαλος ουτε τα τυπικα ουτε οι σχολες..το μονο που μετραει ειναι το μεσα μας και ποσο εμεις θα βρουμε το σχοινακι που θα το δονησει ωστε να αφυπνηστουμε...αλλα φλυαρολογω παλι για αυτο σας αφηνω προς το παρον ναστε καλα και γαληνιοι...φιλικα αχενατον

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

geolyk
Νέο Μέλος

Greece
39 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2002, 14:26:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους geolyk  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπερα , ολα σωστα ειναι αυτο που θελω να προσθεσω ειναι:
Οτι ο Ελλην προσφερε στον κοσμο την γνωση του ΔΩΡΕΑΝ γιαυτο ολες οι φιλες
στον πλανιτη εχουν Ελληνικα στοιχεια.
Το οτι καθε οργανωση Τεκτονες ( Μασωνοι), Γιόγκι ,τάγματα κτλ. ειναι οργανωσης που διμιουργιθηκαν απο τουσ Ελληνες.

Πιστευω οτι οι πιο πολλες απαντησεις στα ερωτηματα μας που υπαρχουν σε αυτο το forum και οχι μονο , ειναι απαντημενες απο τους πρωγονοους των Ελλήνων ( της φυλης που ηρθε απο την Γαια).

ps.Αυτα ειναι πολυ περιληπτικα και με βαθη νοημα ισως πρεπει να φτιαξουμε ενα θεμα πανω στο πιος ειναι ο Ελλην πια ειναι η Ελλαδα και πιοι ειναι αυτοι που τηνουν να γινουν Ελλην και γιατι θελουν τον αφανισμο μας? (και πολλα αλλα )


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

geolyk
Νέο Μέλος

Greece
39 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2002, 14:30:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους geolyk  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ena sintaktiko lathos exo kanei oti oi organosis den dimiourgithikan apo ellines ithela na po


sorry

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimelis
Νέο Μέλος

Greece
17 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2002, 01:02:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimelis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλέ μου φίλε Geolyk,

Θέλω να πιστεύω ότι όλες οι εσωτερικές ανησυχίες προέρχονται από ανθρώπους οι οποίοι έχουν κάποια σχέση με το φως ή την αναζήτηση του φωτός.

Έλλην σημαίνει φως.

Κάθε εσωτερική ανησυχία προέρχεται από τους Έλληνες=Πεφωτισμένους.

Ο Τεκτονισμός είναι μία μεθοδολογία κατεργασίας του ακατέργαστου μέρους του εαυτού μας. Η διαφορά του είναι ότι δεν δέχεται την από καθέδρας διδασκαλία και τους οποιουσδήποτε δασκάλους, βασίζεται δε στην αυτοανακάλυψη και την αυτοεκπαίδευση.

Η μεθοδολογία των Γιόγκις, ακραιφνώς Ελληνική, ακόμη και ιστορικά έχει την ελληνικότατη προελληνική λέξη Γιόγκα από την οποία προήλθαν οι νεοελληνικές λέξεις ΖΕΥΓΟΣ και ΖΥΓΟΣ, των οποίων η ερμηνεία είναι ταυτόσημη με την λέξη ΓΙΟΓΚΑ που θα πει ΕΝΩΣΙΣ, έχει τον ίδιο σκοπό, δηλ. την διά του καθαρμού ΘΕΩΣΗ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ.

Η Ροδοσταυρική μεθοδολογία ακολουθεί παρεμφερή δρόμο, όπου βασικό στοιχείο είναι η ενεργοποίηση του κέντρου της καρδιάς ή της ΑΓΑΠΗΣ χωρίς να εγκαταλείπεται ξ ΔΙΑΝΟΙΑ στην ανώτερή της μορφή.

Δεν θα αναφέρω άλλες σεβαστές μεθοδολογίες ή σχολές, αλλά θα πω ότι κάθε σχολή διαφοροποείται ως προς την μέθοδο, όχι όμως προς τον σκοπό, ο οποίος είναι πάντοτε ο ίδιος, Η ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΤΟΥ ΠΑΡΕΠΙΔΗΜΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ΕΚΕΙ ΑΠΟ ΟΠΟΥ ΠΡΟΕΡΧΕΤΑΙ, ΣΤΗΝ ΑΡΧΙΚΗ ΤΟΥ ΕΚΠΟΡΕΥΣΗ.

Αυτά τα υψηλά ιδανικά, ο υψηλός στόχος του ανθρώπου, πάντοτε επροδίδετο και πάντα θα προδίδεται από:
1) Τους Σκεπτικιστές, που διαρκώς αμφιβάλλουν
2) Τους Υλόφρονες, που δεν ενδιαφέρονται για τίποτε άλλο πέρα από την προσωρινή κυριαρχία.
3) Τους Άτολμους, οι οποίοι αν και γνωρίζουν δεν τολμούν να δραστηριοποιηθούν επανδρώνοντας κάποιους χώρους και να τους επιρρεάσουν θετικά με την παρουσία τους.

Ήταν λάθος τα Ελευσίνια Μυστήρια; ή μήπως τα Καβείρια ή το Ομακοείο του Πυθαγόρα ή τα όποια άλλα Μυστήρια όπου και αν ετελούντο.

Εμείς γιατί τα αφήσαμε να κοιμηθούν;

Είναι δική μας η ευθύνη και όχι αυτών που τα καπελλώνουν!

Τι πρέπει να κάνουμε;

Ας γεμίσουμε τους εσωτερικούς χώρους με την παρουσία και την θετική επίδρασή μας.

Ας γεμίσουμε τις αίθουσες των Ομακοείων, των Τεκτονικών ή των Ροδοσταυρικών Στοών.

Ας κατακτήσουμε πάλι αυτό που ανήκε πάντοτε και ανήκει στους Έλληνες, την χαμένη μας πνευματικότητα.

Ο άνθρωπος (κάθε εθνικότητος) μπορεί να επιλέξει ανάμεσα σε δύο δρόμους, ή ΕΛΛΗΝ ή ΒΑΡΒΑΡΟΣ.

Με Αγάπη
Dimelis

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elenbous
Νέο Μέλος

Greece
15 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2002, 16:01:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elenbous  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είναι πολύ μεγάλη η χαρά μου, που μέσα σε αυτήν την γωνιά του esoterica, βρήκα τόσο θερμές καρδιές και τόσο μεγάλα ''αυτιά'', που μπορούν να ακούν με προσοχή και σύνεση.
Τα προσωπικά μου συγχαρητήρια στο φίλο dimeli, ο οποίος άγγιξε ένα θέμα που ταλάνιζε και ταλανίζει ακόμα πολλές ψυχές που προσπαθούν να βρουν την άκρη του νήματος για να αρχίσει να ξετυλίγεται σταδιακά το κουβάρι. Ειδικά αυτή τη περίοδο, που τόσο οι κοινωνικές όσο και οι εξελίξεις στο χώρο της χριστιανικής εκκλησίας αλλά και άλλων θρησκειών, δεν βοηθούν στο να βρει η ανθρώπινη ψυχή την τροφή που θα την θρέψει και θα τη δυναμώσει για να προχωρήσει.
Δεν είναι τυχαίο άλλωστε το γεγονός,πως όλο και περισσότεροι, στα πλαίσια της προσωπικής τους αναζήτησης, εισχωρούν σε διάφορες σχολές, ''καθοδηγούνται'' από ''φωτισμένους'' δασκάλους,και τελικά καταλήγουν να έχουν μπερδευτεί περισσότερο. Τελικά, απογοητεύνται και απομονώνονται, γίνονται σκεπτικιστές και μηδενιστές και κλείνονται και πάλι στον εαυτό τους.Απαιτείται λοιπόν προσοχή και σύνεση όταν συζητούμε για αυτά τα θέματα.
Από την προσωπική μου εμπειρία, θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας κάποιες σκέψεις. Προσωπικά, με ''φοβίζουν'' ιδιαίτερα οι πολυδιαφημισμένοι δάσκαλοι και οι σχολές που αυτοί εκπροσωπούν. Στα πλαίσια της επιτυχίας και της εμπορευσιμότητας, δημιουργούνται πολυπληθή τμήματα ( αποτελούμενα από 40- 60 άτομα)στα οποία δεν μπορεί σε καμία περίπτωση να δημιουργηθεί η αναγκαία ατμόσφαιρα αυτοσυγκέντρωσης και θετικότητας. Και αυτοί οι άνθρωποι που συμμετέχουν είναι πιθανόν να ανήκουν σε διαφορετικά επίπεδα συνειδητότητας, με αποτέλεσμα να σπάει ο κύκλος της διοχετεόμενης ενέργειας.Για να λειτουργήσει μια ομάδα εκπαιδεύομενων, θα πρέπει να είναι ολιγομελής, σωστά επιλεγμένη, και κάτω από την εποπτεία ενός Διδασκάλου, ο οποίος θα μπορεί να εμπνέει τους μαθητές του, όχι μόνο με το λόγο του αλλά κυρίως με την υποδειγματική του ζωή.
'Ενας φωτισμένος Δάσκαλος δεν έχει ανάγκη από δημοσιότητα και πακτωλό χρημάτων. Ξέρει πως η μυστική γνώση που κατέχει δεν μπορεί και ίσως δεν πρέπει να γίνει γνωστή σε εκατομύρια ανθρώπων, αλλά σε αυτούς που εκείνος θα ''καλέσει'', τη στιγμή που πρέπει. Και αυτοί οι άνθρωποι είναι λίγοι, πρέπει να είναι λίγοι. Αυτοί θα αποτελέσουν τη ''μαγιά'' για να γίνει το ''ψωμί'' που θα θρέψει την ανθρωπότητα. Και εκείνοι με τη σειρά τους, 8α καταβάλλουν προσωπική καθημερινή προσπάθεια για να βρουν το δικό τους μονοπάτι που 8α τους οδηγήσει στο ΦΩΣ. Και ας μην κρυβόμαστε φίλοι μου. Σίγουρα, η ανάγνωση βιβλίων, η συμμετοχή μας σε ομάδες, οι συζητήσεις μας με ανθρώπους με τα ίδια ιδανικά με μας είναι σημαντική και υποβοηθά την προσπάθεια μας. Αν όμως η ψυχή μας δεν είναι καθαρή, αν οι σκέψεις μας για όλες τις ψυχές που κατοικούν στο σύμπαν δεν είναι λουσμένες από αγάπη και δικαιοσύνη, αν βγαίνουμε από την στοά ή την εκκλησία ή την yoga και η αμέσως επόμενη σκέψη μας είναι το πως θα κατατροπώσουμε τον συνάνθρωπό μας ή θα αδικήσουμε προς ιδίον όφελος, δεν καταφέρνουμε τίποτα.
Ο εσωτερισμός δεν είναι φιλοσοφικό σύστημα ή ένα σύνολο πνευματικών ασκήσεων. Είναι εμπειρία βιωματική, καθημερινή.
Τελειώνοντας, θα ήθελα να δώσω μια απάντηση στο ερώτημα μιας καλήσ φίλης. Πως μπορώ να αναγνωρίσω τον δάσκαλο?
Ακούγοντας την ψυχή σου αγαπητή μου φίλη. Αν τα λόγια του, η ενέργειά του, βρίσκουν τόπο γόνιμο μέσα σου και η μεταγεύση που σου αφήνει είναι γλυκήτητα και πραότητα, τότε είσαι σε καλό μονοπάτι. Η ψυχή μας ξέρει τι θέλει και μας μιλά. Ας της επιτρέψουμε να μας μιλήσει λοιπόν και ας έχουμε τα αυτιά μας ανοιχτά για να την ακούσουμε

ΦΩΤΙΣΗ ΣΕ ΟΛΟΥΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

romylos
Νέο Μέλος

Greece
14 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2002, 21:00:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους romylos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαιρετε φιλοι μου...λογω εργασιας και ελλειψης pc,αδυνατώ να παρακολουθησω τις συζητησεις σας.Σημερα,μετα απο ενα μηνα,καταφερα να ξαναμπω στη σελιδα σας και το ματι μου επεσε πανω σε αυτη την κουβεντα.Μπορω να πω οτι μου φανηκε λιγο περιεργο που κανεις δεν αναφερθηκε στην ομαδα-Ε.τι εχετε να πειτε για την μυστικη αυτη οργανωση?εχετε ακουσει τα πιστευω τους?ειναι οντως μια ομαδα που δεν αποκλειεται να εχει δικιο σε ο,τι πιστευει ή ειναι απλα μια νεομυθολογια για το πληγωμενο γοητρο του νεοέλληνα?περιμενω αποψεις..

ΠαντζάκηςΡΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

romylos
Νέο Μέλος

Greece
14 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2002, 21:43:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους romylos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μολις τωρα διαβασα τη συζητηση που εγινε με θεμα την ομαδα Ε.Σχετικα με αυτη την ομαδα,εχω να παραθεσω αρκετα στοιχεια,ακρως ενδιαφεροντα για προβληματισμο,κατα την ταπεινη μου γνωμη.Στοιχεια που επεισησ σχετιζονται με την ερωτηση που εκανε o darkangel στο θεμα "Σχέδια εξουσιαστων":"γιατι θελουν να καταστρεψουν την Ελλαδα"... Ελπιζω να μην ξεφευγω απο το θεμα που εχει ανοιχτει,απλα δεν θελω να κλεισει ετσι το θεμα που ανοιχτηκε πριν λιγο καιρο για τους Ε.αν πρεπει να παραθεσω τα στοιχεια μου σε εκεινη τη συγκεκριμενη σελιδα,απλα πειτε μου.θα επιστρέψω οσο πιο γρηγορα γινεται...

ΠαντζάκηςΡΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/07/2002, 01:02:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι φίλε μας Ρωμύλε, καλύτερα να παραθέσεις τις απόψεις σου στο συγκεκριμένο φόρουμ, προς αποφυγής "σύνχισης"...

Κέλσος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 5 Σελίδες:
  1  2  3  4  5
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy