ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ΜΚ ΤΣΟΥΤΣΟΥΡΟΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 9
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
GRIGORIANOS
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
445 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2003, 16:23:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GRIGORIANOS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΟΙΚΙΣΜΟΣ ΣΤΑ ΝΟΤΙΑ ΠΑΡΑΛΙΑ ΤΗΣ ΚΡΗΤΗΣ, ΝΟΜΟΣ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ, ΝΟΤΙΑ ΤΗΣ ΟΡΟΣΕΙΡΑΣ ΤΩΝ ΑΣΤΕΡΟΥΣΙΩΝ.
ΕΝΑ ΠΕΡΙΕΡΓΟ ΣΠΗΛΑΙΟ.... ΜΙΑ ΜΥΣΤΙΚΗ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΗ ΒΑΣΗ, ΜΥΣΤΙΚΑ ΠΕΙΡΑΜΑΤΑ, ΚΛΙΜΑ ΜΥΣΤΙΚΟΤΗΤΑΣ ΚΑΙ ΣΥΓΚΑΛΗΨΗΣ ΓΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΠΕΡΙΕΡΓΑ ΦΑΙΝΟΜΕΝΑ. ΟΙ ΝΤΟΠΙΟΙ ΞΕΡΟΥΝ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΙΛΑΝΕ, ΑΡΚΕΤΟΙ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑΝ ΝΑ ΠΑΝΕ ΓΙΑ ΕΠΙΤΟΠΙΑ ΕΡΕΥΝΑ ΑΛΛΑ ΤΟΥΣ ΑΠΕΤΡΕΨΑΝ....
ΕΣΕΙΣ ΤΙ ΕΧΕΤΕ ΑΚΟΥΣΕΙ ?????

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2003, 16:31:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ GRIGORIANΕ ΚΑΛΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΜΑΣ ΕΔΙΝΕΣ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ.
ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ...

quote:
.... ΜΙΑ ΜΥΣΤΙΚΗ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΗ ΒΑΣΗ, ΜΥΣΤΙΚΑ ΠΕΙΡΑΜΑΤΑ, ΚΛΙΜΑ ΜΥΣΤΙΚΟΤΗΤΑΣ ΚΑΙ ΣΥΓΚΑΛΗΨΗΣ ΓΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΠΕΡΙΕΡΓΑ ΦΑΙΝΟΜΕΝΑ. ΟΙ ΝΤΟΠΙΟΙ ΞΕΡΟΥΝ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΙΛΑΝΕ, ΑΡΚΕΤΟΙ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑΝ ΝΑ ΠΑΝΕ ΓΙΑ ΕΠΙΤΟΠΙΑ ΕΡΕΥΝΑ ΑΛΛΑ ΤΟΥΣ ΑΠΕΤΡΕΨΑΝ....

ΕΣΕΝΑ ΠΩΣ ΣΟΥ ΕΓΙΝΕ ΓΝΩΣΤΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΠΗΛΑΙΟ ?
ΤΙ ΠΕΡΙΕΡΓΑ ΦΑΙΝΟΜΕΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΕΚΕΙ ???
ΠΟΙΟΙ ΠΗΓΑΝ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΑΠΕΤΡΕΨΑΝ ??

ΕΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΔΩΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ..
(ΕΓΩ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙΠΟΤΑ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΑΘΩ)

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

coperrolo
Μέλος 2ης Βαθμίδας


191 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2003, 21:49:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους coperrolo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τσούτσουρος/ αρχαία Ίνατος...το πρωτοάκουσα στην (διάσημη;) εκπομπή της Πανια από τον διαστημοπλοιάρχη και από τότε μου έγινε έμονη ιδέα να πάω και έστω να πεταχτώ έξω κλωτσιδόν απο τους πράκτορες. Με αυτόν τον τρόπο θα μου αποδεχτεί ότι ίσως υπάρχουν κάποιες αλήθειες στα λεγόμενά του. Αλλιώς θα τον κατατάξω στη μαύρη λίστα των εγκεφαλομολυντών.
Προβλέπω να το επισκευτώ το καλοκαίρι του 2005 καθώς το 2004 με πάνε για πλύση εγκεφάλου από τη μαμά πατρίδα γα^%$ το σπ*%^*% τους γα^%*&.

Από το net πάντως και στο
http://www.c-v.net/tsoutsouros/
ο τσούτσουρος φαίνεται κάτι σαν τη χώρα Σφακίων που 'παρακαλάει' για επισκέπτες. Δεν θέλω να ξεκινήσω κάποια Χανιο-Ηρακλειώτικη σύρραξη, απλά εννοώ μικρό χωριό, λιγότερο γνωστό. Μπορεί ο διαστημοπλοιάρχης να έχει επενδύσεις σε ξενοδοχεία του τσούτσουρου αλλά την πάτησε γιατί όταν περιοδεύω εκτός Χανίων συνήθως μένω σε σκηνή ή και στο αυτοκίνητο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GRIGORIANOS
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
445 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2003, 22:08:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GRIGORIANOS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΓΑΠΗΤΕ AVATARGR, ΟΤΑΝ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΩ ΜΕ ΤΟΝ ΤΣΟΥΤΣΟΥΡΟ, ΕΝΑΣ ΚΑΛΟΣ ΦΙΛΟΣ, Ο ΟΠΟΙΟΣ ΑΣΧΟΛΕΙΤΑΙ ΜΕ ΠΕΡΙΕΡΓΑ ΚΑΙ ΠΑΡΑΦΥΣΙΚΑ ΓΙΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΑΠΟ 30 ΧΡΟΝΙΑ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΜΙΑ ΣΥΜΒΟΥΛΗ, ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΩ ΣΤΟΝ ΤΣΟΥΤΣΟΥΡΟ ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΕΝΤΕΛΩΣ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΤΟΥ ΤΙ ΘΑ ΣΥΝΑΝΤΗΣΩ ΕΚΕΙ.
ΓΙ'ΑΥΤΟ ΣΤΑ ΠΛΑΙΣΙΑ ΤΗΣ ΜΥΣΤΙΚΗΣ ΚΡΗΤΗΣ ΕΘΕΣΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΩ ΝΑ ΣΥΛΛΕΞΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΟΣΟ ΤΟ ΔΥΝΑΤΟΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΣΠΗΛΑΙΟ ΚΑΙ ΤΟΥ ΤΙ ΤΕΛΙΚΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΚΕΙ..
ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΩ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΩΣ ΤΩΡΑ 6 ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΙ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ, ΜΟΥ ΛΕΙΠΟΥΝ ΟΜΩΣ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ ΧΩΡΙΣ ΤΙΣ ΟΠΟΙΕΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΕΚΦΕΡΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΑΠΟΨΗ... ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΑΛΛΟΥΣ ΑΠΙΣΚΕΠΤΕΣ..
ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΘΑ ΕΧΟΥΜΕ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΕΙ ΕΔΩ ΑΡΚΕΤΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΩΣΤΕ ΝΑ ΟΡΓΑΝΩΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΜΙΑ ΕΡΕΥΝΗΤΙΚΗ ΕΚΔΡΟΜΗ ΓΙΑ ΕΞΑΚΡΙΒΩΣΗ...
ΜΕΧΡΙ ΤΟΤΕ ΒΛΕΠΟΥΜΕ, ΣΥΜΠΕΡΑΙΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ. . . .
STAY LOGGED...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2003, 12:00:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Από το link που έβαλε ο coperrolo να δεις την "ιστορία"... ειδικά οι πληροφορίες για τους Σαραντάπηχους και την Δρακοσπηλιά είναι πολύ ενδιαφέρουσες!


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

yunan
Νέο Μέλος


49 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2003, 16:49:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους yunan  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Paidia epeidh piga ston Tsoutsouro to kalokairi xwris na exw diabasei tipota mexri tote gia ayton to mono pou exw na sas pw einai oti an antexetai thn odhghsh se a8lioys dromoys na pate na to deite giati aksizei. Twra apo apo apopsh metafysikhs exw akoysei polla gia tafoys gigantwn gia eisodo sthn koyfia gh kai alla polla. Twra an einia alh8eia 'h oxi den kserw phgente kai deite mhn akoute ti lene oi alloi.

YG. Den eimai taksidiwtikos praktoras , oyte exw symferonta apo to na paei kosmos ston Tsoutsoura

1.61803398874989484820458683436564...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΑΥΛΟΣ
Νέο Μέλος

Greece
24 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2003, 21:53:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΑΥΛΟΣ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος ΠΑΥΛΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Αγαπητέ φίλε Grigorianos, για το χωριό Τσούτσουρος, θέλω να προσθέσω μια πληροφορία ως μικρή συμβολή στην έρευνα που κάνεις.

Πριν από μερικά χρόνια, το 1996, την Κυριακή 12 Μαϊου, εμφανίσθηκε ένα δημοσίευμα στην εφημ. 'ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΙΝΗ ΤΗΣ ΚΥΡΙΑΚΗΣ' με τίτλο: Οι "Κυνηγοί" της μούμιας του Μίνωα. Τι κρύβουν τα νότια παράλια της Κρήτης και το ξαφνικό ενδιαφέρον του Ντένικεν;
Το άρθρο που υπογράφει ο Δημήτρης Κόκκορης αναφέρεται σε μια επίσκεψη του Ντένικεν στην Κρήτη με επίκεντρο το χωριό Τσούτσουρος, στο οποίο γίνονται απίστευτες περιγραφές.
Επειδή έχω σκανάρει το άρθρο, αλλά δεν μπορώ να το στείλω με μορφή εικόνας, το αντιγράφω:

Περίεργα πράγματα. Και ακατανόητα. Εξαιρετικά δύσκολο να τα προσεγγίσει η κοινή λογική. Μοιάζουν περισσότερο με καλοδουλεμένο σενάριο επιστημονικής φαντασίας.Κανένας δεν είναι σε θέση να ξεδιαλύνει τα πραγματικά περιστατικά μέσα από ένα περίπλοκο κουβάρι αφηγήσεων, φημών και μυθοπλασιών, όπου εμπλέκονται και ζητήματα μεταφυσικής. Απόπειρα κατάδυσης λοιπόν σε μια ερεβώδη ιστορία, που τα τελευταία χρόνια κυκλοφορεί από στόμα σε στόμα, χωρίς ωστόσ να έχει βγει επίσημα ποτέ προς τα έξω:
Νότια παράλια της Κρήτης. Κάπου κοντά στο χωριουδάκι Τσούτσουρος. Σε μια απόσταση γύρω στα 80 χιλιόμετρα από την πόλη του Ηρακλείου. Σε μια περιοχή που υπάρχουν ορισμένα μεγάλα βουνά. Οταν ο ήλιος του μεσημεριού αρχίζει να γέρνει και κοιτάζει κάποιος από μια συγκερίμένη οπτική γωνία, μπορεί να διακρίνει στα βουνά, ασυνήθιστα σχήματα. Κεφαλές λεόντων, ανθρώπινες μορφές και πυραμιδοειδείς απεικονίσεις.

ΜΙΝΩΑΣ ΚΑΙ ΦΑΡΑΩ

Κάτω από αυτά τα έγκατα της γης κρύβεται ένας λαβυρινθώδης κόσμος. Κάπου στο κέντρο του είναι ο μεγάλος τάφος του μυθικού "κοσμοκράτορα Μίνωα". Πλάι του υπάρχουν ταριχευμένοι και άλλοι βασιλείς εκείνης της περιόδου κατ'αντιστοιχία των φαραωνικών πυραμίδων της Αιγύπτου. Στην είσοδο βρίσκεται μια τεράστια κληματαριά. Φτιαγμένη από χρυσάφι. Με χρυσό είναι επίσης φτιαγμένα τα τσαμπιά των σταφυλιών που κρέμονται απ'αυτήν.
Γύρω-γύρω έχουν φιλοτεχνηθεί χρυσά πουλιά με πάμπολλα διαμάντια. Ομως, η ιστορία δεν τελειώνει εδώ. Αλλωστε, οι θρύλοι δεν υποκύπτουν σε περιορισμούς. Στα σπλάχνα της ίδιας αυτής γης, βρίσκονται θαμμένα τα μεγαλύτερα μυστικά της ανθρωπότητας. Δείγματα ενός ανώτερου πολιτισμού που προυπήρχε στα βάθη των αιώνων. Οι επιγραφές σε είδη γραμμικών γραφών είναι πολλές. Το ίδιο και οι αναπαραστάσεις. Γίνεται μάλιστα λόγος και για ύπαρξη διαστημοπλοίων της εποχής. Οποιος καταφέρει να ερμηνεύσει τις γραφές θα γίνει κτήτορας επτασφράγιστων μυστικών, που ξεκινούν από την "απόλυτη πολεμική μηχανή" και τις δυνατότητες των εγκεφαλικών λειτουργιών και φτάνουν μέχρι το ελιξήριο της ζωής και τον "διαπλανητικό πολιτισμό"!
Οπως είναι φυσικό, όποιοι γίνονται δέκτες όλων αυτών των αφηγήσεων, η πρώτη αντίδρασή τους, είναι το ειρωνικό μειδίαμα. Υπάρχουν βέβαια και κάποιοι πιο επιρρεπείς σε αυτού του είδους τις αναφορές, οι οποίοι δείχνουν ενδιαφέρον. Και αυτό γιατί η συγκεκριμένη περιοχή της Κρήτης, έχει ήδη δώσει σημαντικά αρχαιολογικά ευρήματα και τελεί υπό τη συνεχή έρευνα των αρμοδίων επιστημόνων και την άμεση εποπτεία του υπουργείου Πολιτισμού.
Ξαφνικά όμως γι αυτήν την "τρελή ιστορία" έδειξε ενδιαφέρον και ο διάσημος ερευνητής και πατριάρχης της θεωρίας των εξωγήινων επισκέψεων Εριχ φον Ντένικεν. Πρόσφατα μάλιστα ήρθε στην Αθήνα και σύμφωνα με πληροφορίες, αμέσως μετά ταξίδεψε στην επίμαχη περιοχή της Κρήτης. Σε αποκλειστική συνέντευξή του, που έδωσε στο ειδικό περιοδικό "Τρίτο Μάτι", ο Ντένικεν αναφέρει μεταξύ άλλων ότι του χρόνου θα ξανάρθει στην Ελλάδα για έρευνες μαζί με συνεργάτες του και ένα μέρος του εξοπλισμού του. Ομως το "Τρίο Μάτι" προχωρά ακόμη περισσότερο και σημειώνει επί λέξει τα ακόλουθα:
Τα τελευταία χρόνια έχει εμφανιστεί ένα αυξανόμενο ενδιαφέρον για την Ελλάδα και για τον Ελληνισμό γενικότερα. Πολλοί ερευνητές και άνθρωποι του πνεύματος, σε όλον τον κόσμο, έχουν εκδηλώσει ένα ενδιαφέρον που έχει δημιουργήσει πολλά ερωτήματα. Χαρακτηριστικό είναι ότι το ενδιαφέρον αυτό συνδέεται με διάφορα "μυστικά", που υποτίθεται ότι υπάρχουν στον ελληνικό χώρο, τα οποία σχετίζονται με αρχαίες τεχνολογίες, με μυθολογικές παραδόσεις αλλά και με την ειδική γεωδετική θέση του τόπου.
Ανάμεσα σε όλους αυτούς τους αναζητητές δεν θα μπορούσε να λείπει και ο Εριχ φον Ντένικεν. Οι πληροφορίες μας λένε ότι σκοπεύει να επισκεφθεί την Κρήτη για να ερευνήσει κάποιο από αυτά τα "μυστικά". Υπάρχει μια περιοχή στη Νότιο Κρήτη όπου υποτίθεται ότι "κάτι" βρίσκεται θαμμένο εκεί, από την αρχαιότητα!! Ενας από τους λόγους της επίσκεψης του φον Ντένικεν στη μεγαλόνησο, είναι να ερευνήσει τη συγκεκριμένη τοποθεσία αυτού του "μυστικού"...Χαρακτηριστικό είναι, πάντως, το ότι γι αυτό το θέμα έχουν εκδηλώσει κάποιο ενδιαφέρον και οι ...ισραηλινές μυστικές υπηρεσίες. Τι συμβαίνει στη Νότιο Κρήτη; Ας ελπίσουμε ότι ο δαιμόνιος κύριος φον Ντένικεν θα θελήσει να μας το αποκαλύψει στο επόμενο βιβλίο του.

Είναι σαφές ότι το δημοσίευμα "φωτογραφίζει" την αρχική ιστορία που προαναφέρθηκε, χωρίς όμως να μπει σε λεπτομέρειες. Κατά τα άλλα οι πληροφορίες αναφέρουν ότι υπάρχει μια συγκεκριμένη ομάδα "αυτοδίδακτων ερευνητών" που υποστηρίζει ότι έχει βρει τη δίοδο που μπορεί να οδηγήσει στο μεγάλο τάφο του "κοσμοκράτορα". Η ομάδα αυτή απευθύνεται επί χρόνια σε σημαντικούς παράγοντες της επιστημονικής, αλλά και της πολιτικής ζωής του τόπου, χωρίς όμως να βρεί κάποια ανταπόκριση. Η ίδια αυτή ομάδα μιλά για αρχαιολογικά ευρήματα, που όταν έρθουν στο φως θα είναι πολύ πιο σημαντικά από την ...Ακρόπολη!!!
Ο δήμαρχος του Αρκαλοχωρίου Κρήτης (που βρίσκεται κοντά στο χωριό Τσούτσουρος) κ. Χαράλαμπος Γιαννόπουλος, λέει: "Είναι αλήθεια ότι ακούγονται πολλά. Οι μύθοι και οι θρύλοι είναι ευχάριστοι στα αυτιά, γι αυτό και διαδίδονται εύκολα. Πέρα όμως και ανεξάρτητα από όσα ακούγονται, η ευρύτερη περιοχή έχει μεγάλο αρχαιολογικό ενδιαφέρον. Απ'ότι γνωρίζω υπάρχουν ευρήματα που δείχνουν διασυνδέσεις του Μινωϊκού με τον Αιγυπτιακό πολιτισμό. Ευρήματα που χρονολογούνται σε πάνω από 2.000 χρόνια προ Χριστού. Παλαιότερα, σε μια σπηλιά στον Τσούτσουρο, είχαν βρεθεί αρχαία αντικείμενα. Ολα αυτά είναι σε γνώση των αρχαιολόγων και του υπουργείου Πολιτισμού".
Εκείνο που παραμένει ακόμη άγνωστο είναι αν τελικά όλη αυτή η "τρελή ιστορία της Κρήτης" θα αποτελέσει το έναυσμα για να γραφεί "ένα ακόμη συναρπαστικό παραμύθι" από τον κ. Ντένικεν.

Αυτά το 1996, πριν από 7 χρόνια. Το 2000 κυκλοφόρησε στη χώρα μας το βιβλίο του κ. Ντένικεν "Στο όνομα του Δία", ένα ανούσιο με πολλά λάθη βιβλίο, όπου ο κύριος ερευνητής μιλά για την Μινωϊκή Κρήτη, αλλά δεν γράφει λέξη για το μυστηριώδες χωριό Τσούτσουρο...
Τώρα βλέπουμε αρκετά αόριστα περί μυστικών στρατιωτικών βάσεων, πειραμάτων κλπ. Φίλοι μου, όπως όλα τα μυστήρια, έτσι κι αυτό έχει τις σωστές δόσεις ασάφειας, υπαινιγμών, φημών και βέβαια ότι χρειάζεται για να φουντώσει η φαντασία (μήπως κι η προσδοκία μας;) μέσα μας...
Ορισμένα ερωτήματα που παραπέμπουν σε περαιτέρω έρευνα:
1. Τι ακριβώς είναι σε γνώση του Υπουργείου Πολιτισμού;
2. Εχει γίνει έκτοτε κάποια επιστημονική ανακοίνωση;
3. Τι ακριβώς γνωρίζουν οι κάτοικοι ή οι αρχές της περιοχής;
4. Υπάρχει ακόμη αυτή η ομάδα που ισχυρίζεται ότι έχει βρει τα σημαντικά ευρήματα;
5. Εχει γραφτεί από τότε κάτι πάνω στο θέμα;
6. Οι πολιτικοί του νησιού γνωρίζουν κάτι σχετικό; Η οικογένεια Μητσοτάκη είναι γνωστή για την αγάπη της στο νησί και το ιστορικό του παρελθόν. Εχει γνώση του συγκεκριμένου χώρου και των μυστηρίων του;

Δε θέλω να σας κουράσω άλλο. Ελπίζω να σας έδωσα κάποια στοιχεία για περισσότερη ανάλυση και έρευνα.
Φιλικά...Παύλος

ΠΑΥΛΟΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GRIGORIANOS
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
445 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2003, 19:22:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GRIGORIANOS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΑΥΛΟ ΤΑ ΕΙΠΕΣ ΟΛΑ

ΜΑ...


ΔΥΣΤΥΧΩΣ.


ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΠΟΛΛΑ....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΑΥΛΟΣ
Νέο Μέλος

Greece
24 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/12/2003, 12:42:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΑΥΛΟΣ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος ΠΑΥΛΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Φίλε Grigorianos, το σχόλιό σου, πάνω στα γραφόμενά μου, ότι δυστυχώς υπάρχουν πολλά ακόμη, όπως καταλαβαίνεις τροφοδοτεί την δίψα μας για ενημέρωση...Αναρωτιέμαι, αν είναι εύκολο να μας πεις κάποια παραπάνω πράγματα...Εάν υπάρχουν προβλήματα (αλήθεια ποια;), μπορείς, εφόσον το επιθυμείς να μου γράψεις προσωπικά, αν και η δημόσια κατάθεσή τους θ'ανοίξει το δρόμο και για άλλες προσθήκες και θα δικαιώσει τον προορισμό του forum που άνοιξες...
Αναμένω...φιλικά ΠΑΥΛΟΣ

ΠΑΥΛΟΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GRIGORIANOS
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
445 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2004, 08:15:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GRIGORIANOS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.

ΕΠΑΝΑΦΕΡΩ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΟΥ ΤΣΟΥΤΣΟΥΡΟΥ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΟΣΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΓΙΑΤΙ.

ΜΕ ΤΗΝ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΤΟΥ ΤΡΙΗΜΕΡΟΥ ΤΟΥ ΑΓΙΟΥ ΠΝΕΥΜΑΤΟΣ ΚΑΤΕΒΗΚΑ ΜΕ ΕΝΑ ΦΙΛΟ ΜΕΧΡΙ ΕΚΕΙ ΣΕ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΤΗΣ ΣΠΗΛΙΑΣ.
ΜΗ ΞΕΡΟΝΤΑΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΙΒΩΣ Η ΕΙΣΟΔΟΣ ΤΗΣ ΑΡΧΙΣΑΜΕ ΝΑ ΨΑΧΝΟΥΜΕ ΤΗΝ ΓΥΡΩ ΠΕΡΙΟΧΗ ΧΩΡΙΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΟΤΑΝ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΑΜΕ ΟΤΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΒΟΣΚΟΣ ΕΙΧΕ ΤΟ ΜΙΤΑΤΟ ΤΟΥ (ΣΤΑΝΗ) ΕΚΕΙ ΚΟΝΤΑ. ΟΤΑΝ ΤΟΝ ΡΩΤΗΣΑΜΕ ΑΝ ΞΕΡΕΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΑΓΩΣΕ ΓΙΑ ΛΙΓΑ ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΑ, ΚΟΙΤΑΞΕ ΤΡΙΓΥΡΩ ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΒΕΒΑΙΩΘΗΚΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΑΣ ΕΒΛΕΠΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΜΑΣ ΕΙΠΕ ΟΤΙ "ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΠΗΛΙΑ ΤΟΥ ""ΜΙΝΩΑ"" ΕΚΕΙ ΤΡΙΓΥΡΩ" ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΘΑ ΚΑΝΑΜΕ ΝΑ ΜΗΝ ΞΑΝΑΡΩΤΟΥΣΑΜΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΑΛΛΟ. ΤΟ ΠΕΡΙΕΡΓΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΜΕΙΣ ΤΟΝ ΡΩΤΗΣΑΜΕ ΑΝ ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΑ ΣΠΗΛΑΙΟ ΕΚΕΙ ΚΟΝΤΑ ΓΙΑΤΙ ΔΗΘΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΠΗΛΑΙΟΛΟΓΟΙ ΚΑΙ ΕΝΔΟΙΑΦΕΡΟΜΑΣΤΑΝ ΓΙΑ ΤΑ ΣΠΗΛΑΙΑ ΤΗΣ ΚΡΗΤΗΣ, ΚΑΙ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΑΜΕ ΤΗΝ ΛΕΞΗ "ΜΙΝΩΑ" ΠΟΥ ΑΝΕΦΕΡΕ ΑΥΤΟΣ. ΣΕΒΟΜΕΝΟΙ ΤΗΝ "ΑΓΝΟΙΑ" ΤΟΥ ΑΛΛΑ ΚΥΡΙΩΣ ΤΟΝ ΦΟΒΟ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ ΤΟΥ ΑΠΟΧΩΡΗΣΑΜΕ (ΠΕΡΙΤΤΟ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΟΤΙ ΟΙ ΒΟΣΚΟΙ ΤΗΣ ΚΡΗΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΠΙΟ ΣΚΛΗΡΟΤΡΑΧΗΛΟΥΣ ΚΑΙ ΑΦΟΒΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΕΝΩ Ο ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΣ ΦΟΒΟΤΑΝ ΠΟΛΥ, ΤΙ Ή ΠΟΙΟΥΣ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΞΕΡΩ).

ΚΑΤΙ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟ ΕΓΙΝΕ ΚΑΙ ΣΤΟ ΧΩΡΙΟ ΟΠΟΥ ΡΩΤΗΣΑΜΕ ΕΝΑΝ ΓΕΡΟΝΤΑ ΣΕ ΜΙΑ ΤΑΒΕΡΝΑ ΠΟΥ ΑΡΑΞΑΜΕ ΝΑ ΦΑΜΕ. Ο ΓΕΡΟΝΤΑΣ ΘΟΛΩΣΕ ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΑΠΟΜΑΚΡΥΝΘΗΚΕ Ο ΣΕΡΒΙΤΟΡΟΣ ΜΑΣ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΠΗΛΑΙΑ ΣΤΟΝ ΤΣΟΥΤΣΟΥΡΟ ΑΛΛΑ ΜΕ ΦΩΝΗ ΟΛΛΟ ΥΠΟΝΟΟΥΜΕΝΟ.

ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΠΕΡΙΕΡΓΟ ΠΟΥ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΑΜΕ ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΚΗ (ΚΥΡΙΑΚΗ ΕΝ ΜΕΣΩ ΤΡΙΗΜΕΡΟΥ ΑΡΓΙΑΣ) ΗΤΑΝ ΕΞΙ ΚΟΣΤΟΥΜΑΡΙΣΜΕΝΟΙ ΞΕΝΟΙ ΠΟΥ ΚΑΤΕΒΗΚΑΝ ΑΠΟ ΕΝΑ ΒΑΝ (ΚΛΟΥΒΑ) ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΑΝ ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΝΤΥΜΕΝΟΙ ΣΤΗΝ ΠΕΝΑ ΤΑ ΑΚΡΙΒΑ ΤΟΥΣ ΠΑΠΟΥΤΣΙΑ ΗΤΑΝ ΜΕΣΑ ΣΤΙΣ ΛΑΣΠΕΣ. ΑΡΑΞΑΝ ΣΕ ΜΙΑ ΑΠΟΜΕΡΗ ΤΑΒΕΡΝΑ ΚΑΙ ΣΥΖΗΤΟΥΣΑΝ ΕΠΙ ΩΡΕΣ. ΠΕΡΝΩΝΤΑΣ ΔΙΠΛΑ ΑΠΟ ΤΟ ΒΑΝ ΤΟΥΣ ΚΟΙΤΑΞΑ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟ ΠΙΣΩ ΤΖΑΜΙ ΟΠΟΥ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΑ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟ ΚΑΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΜΕΣΑ ΣΤΑ ΑΛΛΑ ΔΥΟ ΜΕΤΡΗΤΕΣ GAYGER ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΜΕΤΡΑΝΕ ΡΑΔΙΕΝΕΡΓΙΑ. ΜΟΥ ΕΚΑΝΑΝ ΜΑΛΙΣΤΑ ΤΟΣΗ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΠΟΥ ΞΕΧΑΣΤΗΚΑ ΧΑΖΕΥΟΝΤΑΣ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΑ ΠΡΟΣΠΑΘΩΝΤΑΣ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΤΙ ΗΤΑΝ ΟΤΑΝ ΕΝΑΣ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΗΡΘΕ ΔΙΠΛΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΜΕ ΣΠΑΣΤΑ ΚΡΗΤΟΕΛΛΗΝΙΚΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ "ΗΝΤΑ ΚΟΙΤΑΤΖΕΙΣ ΕΣΥ?", ΤΟΥ ΑΠΑΝΤΑΩ "ΤΙΠΟΤΑ ΤΟ ΙΔΙΑΙΤΕΡΟ" ΚΑΙ ΜΟΥ ΛΕΕΙ "ΜΠΟΡΕΙ ΤΟΤΕ ΝΑ ΦΥΓΕΙΣ ΑΠΟ ΑΜΑΞΙ?". ΤΟΥ ΑΠΑΝΤΑΩ "ΦΥΣΙΚΑ, ΣΥΓΝΩΜΗ ΚΙΟΛΑΣ" ΚΑΙ ΑΠΟΜΑΚΡΥΝΟΜΑΙ. ΛΙΓΟ ΜΕΤΑ Ο ΦΙΛΟΣ ΜΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΟΤΑΝ ΕΦΥΓΑ Ο ΞΕΝΟΣ ΓΥΡΙΣΕ ΣΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΤΟΥΣ ΕΙΠΕ ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΜΕ ΠΑΡΑΤΗΡΟΥΣΑΝ ΓΙΑ ΛΙΓΑ ΛΕΠΤΑ.

ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΠΟΥ ΕΝΟΧΛΗΘΗΚΕ, ΕΠΕΙΔΗ ΚΟΙΤΑΖΑ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΤΟΥΣ, ΑΛΛΑ ΑΝΤΙΘΕΤΑ ΜΟΥ ΕΚΑΝΑΝ ΤΡΟΜΕΡΗ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΟΙ ΜΕΤΡΗΤΕΣ GAYGER.
ΤΟ ΙΔΙΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ ΚΑΤΕΒΑΙΝΟΥΜΕ ΓΙΑ ΚΑΦΕ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΑΠΟΤΥΧΗΜΕΝΗ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΤΗΣ ΣΠΗΛΙΑΣ ΚΑΙ ΠΑΡΑΤΗΡΟΥΜΕ ΟΤΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΝΤΟΠΟΙΟΙ ΜΑΣ ΚΟΙΤΑΖΝ ΠΕΡΙΕΡΓΑ, ΕΙΔΙΚΑ Ο ΙΔΙΟΚΤΗΤΗΣ ΤΗΣ ΚΑΦΕΤΕΡΙΑΣ ΠΟΥ ΚΑΘΙΣΑΜΕ ΗΡΘΕ ΚΑΙ ΕΚΑΤΣΕ, ΛΙΓΑ ΛΕΠΤΑ ΑΦΟΤΟΥ ΚΑΘΙΣΑΜΕ, ΕΝΑ ΤΡΑΠΕΖΙ ΔΙΠΛΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΕΚΑΝΕ ΠΩΣ ΔΙΑΒΑΖΕ ΕΝΑ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ ΕΝΩ ΠΡΑΚΤΙΚΑ ΕΙΧΕ ΣΤΗΣΕΙ ΑΥΤΙ ΚΑΙ ΑΚΟΥΓΕ ΤΙ ΣΥΖΗΤΟΥΣΑΜΕ, (ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΕΔΩ ΟΤΙ ΓΙΑ 40 ΛΕΠΤΑ ΠΕΡΙΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΓΥΡΙΣΕΙ ΣΕΛΙΔΑ).
ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΘΕΩΡΗΣΑΜΕ ΚΑΛΟ ΝΑ ΦΥΓΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΟΝ ΤΣΟΥΤΣΟΥΡΟ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΚΑΝΑΜΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΒΡΑΔΥ ΧΩΡΙΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΣΤΗΝ ΕΡΕΥΝΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΜΕ ΑΛΛΕΣ ΤΟΣΕΣ ΓΕΝΝΗΜΕΝΕΣ ΑΠΟΡΙΕΣ.


Ε Π Ι Τ Ε Λ Ο Υ Σ Θ Α Η Θ Ε Λ Α Ν Α Ξ Ε Ρ Ω .


ΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΣΤΟΝ ΤΣΟΥΤΣΟΥΡΟ?

ΤΙ Ή ΠΟΙΟΥΣ ΦΟΒΟΥΝΤΑΙ ΟΙ ΝΤΟΠΟΙΟΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΙΛΑΝΕ?

ΠΟΙΟΙ ΗΤΑΝ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΞΕΝΟΙ ΚΑΙ ΤΙ ΔΟΥΛΕΙΑ ΕΙΧΑΝ ΜΕ ΜΕΤΡΗΤΕΣ ΡΑΔΙΕΝΕΡΓΙΑΣ ΣΤΟΝ ΤΣΟΥΤΣΟΥΡΟ?


Π Α Ρ Α Κ Α Λ Ω Π Ο Λ Υ
ΟΠΟΙΟΣ ΞΕΡΕΙ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΝΑ ΤΟ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΑΜΕΣΑ ΟΤΙ ΚΑΙ ΑΝ ΕΧΕΙ ΑΚΟΥΣΕΙ ΚΑΙ ΟΣΟ ΤΡΕΛΟ ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ.
ΑΚΟΜΑ ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΠΟΥ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ Η ΣΠΗΛΙΑ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ.


ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΠΟΛΛΑ, ΕΧΩ ΔΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ (ΑΛΛΑ ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΕΙΔΑ ΤΙΠΟΤΑ)..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2004, 15:33:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Xμμμ απ ότι βλέπω και το link που μας έδωσε ο coperrolo το αποσύρανε ή τουλάχιστον εμένα μου βγάζει file not found...
Οι πληροφορίες όμως υπάρχουν και εδώ

http://www.tsoutsouros.org/gr10203.htm

"Στο κέντρο περίπου του σημερινού οικισμού, εκεί που τελειώνει ο δρόμος που κατεβαίνει από το βουνό, αν κανείς προχωρήσει προς το βουνό από ένα μικρό και κακοτράχαλο (ευτυχώς μικρού μήκους) μονοπάτι βρίσκεται μπροστά σε μια προχειροφτιαγμένη πετροχτισμένη πρόσβαση στο σπήλαιο της Ειλείθυιας."

αλλά βρήκα και αυτό αλλού
"Eileithyias or Koutsouras cave. It is located at Koprana or Mafeze Pediados location, 9 kilometres from Herakleion to Episkopi."

Πώς είναι δυνατόν να λένε ότι δεν υπάρχει σπηλαίο αφού είναι διεθνώς γνωστό και έχουμε και τα αντικείμενα από την σπηλιά στο μουσείο του Ηρακλείου;

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GRIGORIANOS
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
445 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2004, 04:56:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GRIGORIANOS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΕΙΑ ΧΑΡΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ.

ΤΟ ΜΕΘΕΠΟΜΕΝΟ ΣΑΒΒΑΤΟΚΥΡΙΑΚΟ ΕΤΟΙΜΑΖΟΜΑΙ ΝΑ ΚΑΤΕΒΩ ΓΙΑ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΕΡΕΥΝΑ ΣΤΟΝ ΤΣΟΥΤΣΟΥΡΟ....

ΑΥΤΟ ΟΜΩΣ ΓΙΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΠΑΝΑΦΕΡΩ ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΑΚΟΥΣΑ ΠΡΙΝ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΕΡΟΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΤΗΣ ΠΕΡΙΟΧΗΣ...
ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ, ΑΕΡΟΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΤΗΣ ΠΕΡΙΟΧΗΣ ΕΔΕΙΧΝΑΝ ΜΙΑ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΜΑΥΡΗ ΤΡΥΠΑ (ΚΑΤΙ ΣΑΝ ΚΡΑΤΗΡΑ) ΟΠΟΥ ΔΕΝ ΦΑΙΝΕΤΑΙ Ο ΠΑΤΟΣ. ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΡΩ ΑΕΡΟΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΤΗΣ ΚΡΗΤΗΣ ΚΑΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΤΩΝ ΑΣΤΕΡΟΥΣΙΩΝ (ΝΟΤΙΑ ΠΑΡΑΛΙΑ ΤΟΥ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ).

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ, ΠΕΡΙΜΕΝΩ....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

korleone
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
109 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2004, 11:38:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους korleone  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος korleone  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπόν φίλοι.
οι πληροφορίες είναι οι εξής:
1)Σαραντάπηχοι. Έλληνες που έζησαν στην περιοχή και τα οστά τους που βρέθηκαν σύμφωνα με τις παραδόσεις , μαρτυρούν ότι επρόκειτο για γίγαντες.
2)Το παρακάτω το έχω ακούσει νομίζω σε εκπομπή του Χαρδαβδέλα...

Στο όρος Τσούτσουρος υπάρχουν εγκαταστάσεις ,οι οποίες είναι ορατές μεν στο κοινό , δηλαδή ένας περαστικός μπορεί να δει στην πλαγιά τα κτίρια , αλλά πέραν τούτου , δεν υπάρχει η δυνατότητα για λήψη φωτογραφιών .Επίσης ο περιβάλλοντας χώρος είναι περιφραγμένος με !!!Ηλεκτροφόρο πλέγμα!!! και γενικά τα μέτρα ασφαλείας είναι σφιχτά.

Αυτά λοιπόν

korleoneΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GRIGORIANOS
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
445 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2004, 05:11:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GRIGORIANOS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ
ΕΠΑΝΑΦΕΡΩ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΟΥ ΤΣΟΥΤΣΟΥΡΟΥ ΜΕ ΑΦΟΡΜΗ ΤΗΝ ΕΡΩΤΗΣΗ ΤΟΥ SONAM ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΑΛΛΟ TOPIC.
ΦΙΛΕ SONAM ΑΥΤΑ ΞΕΡΟΥΜΕ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ
ΔΗΛΑΔΗ ΤΙΠΟΤΑ. ):
ΛΥΠΑΜΑΙ ΠΟΛΥ ΑΛΛΑ ΜΟΝΟ ΕΙΚΑΣΙΕΣ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ.
ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΕΤΟΙΑ ΠΟΥ ΒΑΖΟΥΝ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΑΣ ΜΟΝΟ ΣΕ ΠΕΡΙΕΡΓΕΣ ΥΠΟΘΕΣΕΙΣ.
ΕΙΔΙΚΑ Η ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΤΟΥ ΚΥΡΙΟΥ ΝΤΕΝΙΚΕΝ ΙΣΩΣ ΝΑ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΝΕΙ ΜΙΑ ΦΗΜΗ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΑΚΟΥΣΕΙ ΚΑΠΟΤΕ ΚΑΙ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΛΑΒΕΙ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΣΟΒΑΡΑ ΤΟΤΕ, ΓΙΑ ΕΥΡΕΣΗ ΕΞΩΓΗΙΝΩΝ ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΟ ΤΗΣ ΜΙΝΩΙΚΗΣ ΚΡΗΤΗΣ.......!!!
ΠΙΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΕΙΧΑ ΑΚΟΥΣΕΙ ΓΙΑ ΕΥΡΕΣΗ ΑΡΧΑΙΟΥ ΙΠΤΑΜΕΝΟΥ ΔΙΣΚΟΥ..??

ΤΩΡΑ ΤΟ ΤΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΤΟ ΜΑΘΟΥΜΕ ΟΣΟ ΚΙ ΑΝ ΤΡΩΓΟΜΑΣΤΕ ΚΑΠΟΙΟΙ ΕΔΩ ΣΤΗΝ ΚΡΗΤΗ ΑΣΧΕΤΑ ΑΝ ΤΟ ΨΑΧΝΟΥΜΕ ΜΕ ΕΠΙΣΗΜΟΥΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΝΕΠΙΣΗΜΟΥΣ ΤΡΟΠΟΥΣ...

Η ΥΨΗΛΗ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΟΜΩΣ, ΟΠΩΣ ΚΑΙ Η ΜΕΓΑΛΗ ΜΥΣΤΙΚΟΠΑΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΜΑΣ ΒΑΖΟΥΝ ΣΕ ΣΟΒΑΡΕΣ ΥΠΟΨΙΕΣ.....

..................ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΠΟΛΛΑ, ΕΧΩ ΔΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ.............

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

fotografos apo to noto
Νέο Μέλος

Greece
9 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2004, 12:40:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους fotografos apo to noto  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
grigoriane edo giagoulas.pame mia mera na travixoyme foto me yperithro film gia na deixeis ston kosmo foto.mono kanonise ti kyriaki kai pare me thl na pame

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sonam
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
64 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2004, 21:00:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sonam  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Λοιπόν φίλε grigoriane ευχαριστώγοα την πληροφόρηση, χωρίς να έχω διαβάσει τΑ ΠΡΟΗΓΟΎΜΕΝΑ ΘΑ ΠΩ ΑΥΤΆ ΤΑ ΄ΛΊΓΑ που ξέχω ακόύσει; ότι είχε πέσει κάποιο διαστημόλπλοιο πρίν κάποια χρόνια και ότι κάποι αδιεθνείς τράπεζα για να καλύψει το γεγονός χρηματοδότισε την κατασκευή του πανεπιστημίου, ότι υπάρχει κάποια βάσει με τους γνωστούς men in black και ότι κανείς δεν μπορει να πλησιάσει, έχω πάει σε ένα κοντινό χωριό΄[Ασήμι] και όταν ρώτησα κάποιο άτομο αν ξέρει για το άν υπάρχει βάση κάπου κοντά απάντησε όχι./

ΤΟ ΝΑ ΒΑΖΕΙΣ ΤΑΞΗ ΣΤΟ ΧΑΟΣ, ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sonam
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
64 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2004, 19:31:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sonam  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Πάντως grigoriane ο Φουράκις ξέρει σίγουρα πολλά και ίσως και την τοποθεσία. Αν μπορέσεις να έρθεις σε επικοινωνία μαζί του θα μάθαινες κάποια πράγματα παραπάνω.

ΤΟ ΝΑ ΒΑΖΕΙΣ ΤΑΞΗ ΣΤΟ ΧΑΟΣ, ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

giwrgos_1
Νέο Μέλος

Greece
46 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2004, 22:09:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους giwrgos_1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
AN YPARXOYN PERETERVW PLIROFORIES NA TIS EMFANISETE..!!!
EPISHS THELW NA ROTISO KATI , AYTOI OLOI OI XSENOI POY SKAVOYN OLOI THN ELLADA KAI KYRIWS AYTA TA MERH , H ELINIKH KYBERNISI PERNEI MEROS?
AN ANAKALYPSOYN KATI TO GNORIZOYME EMEIS ?H OTI THELOYN PERNOYN APO TA DIKA MAS EDAFI KAI TO IDIOPIOYNTE?


G.DΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sonam
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
64 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2004, 19:03:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sonam  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Λοιπόν αυτά τα λέει ο Φουρακις σε συνεντευξη στο strange τεύχος 2

quote:
ΣΗΜΕΙΩΣΗ : 'Ισως νά μήν εἶναι πολύ ἀργά, ὅταν κάποτε (κι αὐτό τό «κάποτε» δέν θά εἶναι πολύ μακρινό), ὄχι μόνο οἱ Ἕλληνες, ἀλλά καί ἀνθρωπότητα πληροφορηθοῦν ὅτι τό Πανεπιστήμιο Κρήτης δημιουργήθηκε καί χρηματοδοτήθηκε (καί χρηματοδοτεῖται) ἀπό τή Διεθνῆ Τράπεζα, δηλαδή ἀπό ἔναν ἀπό τούς πολιτικοοικονομικούς πόλους τῶν Γκρίζων Τουρανοσημιτῶν, μέ ἀντάλλαγμα νά μήν ἀποκαλύψει ποτέ Ἑλλάδα τί ἦταν ἐκεῖνα τά «ἀρχαιολογικά εὐρήματα», τά ὁποῖα τό 1970 καί τό 1983 «ἀμερικανική ἀρχαιολογική ἀποστολή» ἀφαίρεσε ἀπό σπήλαια τοῦ Τσούτσουρου, στά Ἀστερούσια Ὅρη τῆς Κρήτης. Ἐπιπλέον, στό Πανεπιστήμιο Κρήτης, μέσω τῶν μεγάλων Ἑλλήνων ἐπιστημόνων του, δέν ἐτοιμάζεται μόνο ἕνα σημαντικότατο τμῆμα τοῦ προγράμματος Κλωνοποιήσεως, τοῦ ὁποίου ὁ ἀντικειμενικός στόχος ἀποβλέπει στήν ἀλλοίωση καί παραποίηση τοῦ εἰδικοῦ γενετικοῦ κώδικα τῶν Ἑλλήνων, στόν ἀφανισμό τῆς (Eλ)ληνικῆς φυλῆς καί στή συνέχεια τῆς Ἄριας (Αἰγαιοκρητικῆς), ἀλλά καί πρωταγωνιστεῖ στήν ἐκτέλεση τοῦ προγράμματος βραχυκύκλωσης τῶν ἐπανανοιγόμενων Συμπαντικῶν Διαύλων καί Πυλῶν, ἀπό τίς ὁποῖες πρόκειται ἐντός τῆς πρώτης εἰκοσαετίας τῆς Νέας Ὑδροχοϊκῆς Χιλιετίας -νά ἐπανέλθουν οἱ Ἕλληνες θεοί, οἱ Πατέρες τῶν Ἑλλήνων, καί νά ὁλοκληρωθεῖ Ἐπαναγέννηση τοῦ Ἑλληνισμοῦ, πού ἤδη πραγματοποιεῖται...

quote:
Ὁ Nταίνικεν εἶναι ἐπίσης ἐνημερωμένος πολύ καλά γιά ὅλα αὐτά, καί δέν εἶναι τυχαῖο τό περιβόητο ταξίδι τοῦ στήν Κρήτη καί εἰδικά στόν Τσούτσουρο. Ἐκεῖ κρύβονται μεγάλα μυστικά τῆς φυλῆς... Λοιπόν, γιά ἐρευνῆστε νά μάθετε γιά τό εἰδικό ἀεροπλάνο ποῦ ἔχει τό Πανεπιστήμιο Θράκης, τό ὁποῖο τό χρησιμοποιεῖ γιά νά ἐρευνήσει τή στρατόσφαιρα! Τί ἐρευνοῦν; Πρόκειται γιά ἕνα ἀπό τά πολλά σχετικά προγράμματα πού γίνονται αὐτή τή στιγμή καί τό συγκεκριμένο τοῦ Πανεπιστημίoυ Θράκης γίνεται σέ συνεργασία μέ γνωστό εὐρωπαϊκό πανεπιστήμιο. Τό ἀερoπλάνo εἶναι πολύ προηγμένης τεχνολογίας καί εἶναι εἰδικά κατασκευασμένο στή Γερμαvία, γι' αὐτόν τό σκοπό. Ψάξτε νά βρεῖτε τί σχέση ἔχουν αὐτά μέ τό ἀστεροσκοπεῖο τῆς Πύλου, πού βρίσκεται 4.000 πόδια κάτω ἀπό τή θάλασσα, πού τό στήνει τό Πανεπιστήμιο Κρήτης! Κι ἔχω νά σᾶς πῶ πολλά γιά τό Πανεπιστήμιο Κρήτης καί ἐτοιμάζoυν ἐκεῖ... Τό ξέρετε ὅτι αὐτό τῆς Πύλου, εἶναι ἀκριβῶς στόν ἀντίποδα τοῦ ἀντίστοιχου ἀστεροσκοπείου τῆς Χαβάης; Γιατί ἄραγε τό ἀστεροσκοπεῖο στήν Ἀθήνα, ὅλο τό καλοκαίρι ἦταν στραμμένο συνεχῶς στόν πλανήτη Δῖα; Τί σήματα εἶναι αὐτά ποῦ συλλαμβάνουν ἀπό τό διάστημα οἱ προηγμένης γερμανικῆς τεχνoλoγίας κεραῖες του; Γιά ποιόν λόγο ἔγινε ἀπό ἀστροναῦτες ἐπαναρρύθμισή του διαστημικού τηλεσκοπίου Χαμπλ ποῦ βρίσκεται σέ τροχιά; Τί προσπαθοῦν νά δοῦν πού δέν τό εἶχαν συμπεριλάβει στή ρύθμιση τοῦ τηλεσκοπίου καί ἔκαναν αὐτή τήν ἐπιχείρηση γιά νά τo στρέψουν πρός τά ἐκεῖ, λέγοντας τή δικαιολογία ὅτι, «Οἱ φακοί τοῦ ἤταv στραβοί» καί πῆγαν νά τούς διορθώσουν; Μήπως ὅλα αὐτά καί ἄλλα τόσα εἶναι ἕνα συνδυασμένο πρόγραμμα; Καί ποῦ στοχεύει; Τί ψάχνουν νά βροῦν; ἤ μήπως -λέω μήπως -θέλουν νά ἐντοπίσουν καί νά ἐπιβραδύνουν τήν ἔλευση τῶν θεῶν; Μήπως ὅλα αὐτά σχετίζονται μέ τήν «ἀποστολή» ἑνός οὐρανίου σώματος πού πλησιάζει τή Γῆ, πού ἔρχεται γιά νά ἀλλάξει τό γεvετικό κώδικα πολλῶν εἰδικῶν ἀνθρώπων στόν πλανήτη καί νά ἐπιφέρει ἀλλαγές στόν πολιτισμό;...».

Tώρα τι ισχύει και τι δεν ισχύει δεν ξέρω!
θα παρακαλούσα τον φίλο Παύλο αν έχει ακόμα αυτό το αρχείο απο την εφημερίδα να μου το στείλει με mail ή όποιος άλλος το έχει και αν μπορεί ο φίλος grigorianos να επικοινωνίσει μέσο mail

Eυχαριστώ!

ΤΟ ΝΑ ΒΑΖΕΙΣ ΤΑΞΗ ΣΤΟ ΧΑΟΣ, ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sonam
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
64 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2004, 20:28:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sonam  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
επίσης να πώ ότι στο strange τεύχος 69 το οποίο παρήγειλα έχουν αυτό το θέμα!

ΤΟ ΝΑ ΒΑΖΕΙΣ ΤΑΞΗ ΣΤΟ ΧΑΟΣ, ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Angelos
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2004, 21:32:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Angelos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εχω πάει αρκετές φορες στον Τσουτσουρο αλλα τιποτα "Παραξενο" δεν ειδα.

Ισως το έχε δει το site αλλα επειδη δε το ειδα να αναφέρεται το παραθέτω

http://www.tsoutsouros.org/home.html

Εχει ένα άρθρο για τη σπηλιά που δεν καταφέρατε να βρείτε.

http://www.tsoutsouros.org/gr10203.htm

Η εκτεταμένη αρχαιοκαπηλία στην Κρητη ισως έχει κάνει τους γενικά
καλόκαρδους και φιλόξενους Κρητικούς να κοιτάνε με μισό μάτι τους ξένους
μερικές φορές.

Αγγελος.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GRIGORIANOS
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
445 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2004, 07:50:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GRIGORIANOS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ SONAM ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΟ ΑΡΘΡΟ ΤΟΥ STRANGE,

ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΝΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΩ ΜΕ ΤΟΝ ΦΟΥΡΑΚΗ ΚΑΙ ΑΝ ΞΕΡΕΙΣ ΕΣΥ ΠΩΣ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙΣ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ.

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΩΝ ΕΞΩΓΗΙΝΩΝ Ή ΓΕΝΙΚΑ ΤΑ Α.Τ.Ι.Α. ΘΑ ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΣΑ ΤΟΝ ΦΩΤΟΓΡΑΦΟ ΑΠΟ ΤΟΝ ΝΟΤΟ Ή ΓΙΑΓΓΟΥΛΑ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΤΗΝ ΠΡΟΣΦΑΤΗ ΠΡΩΣΩΠΙΚΗ ΤΟΥ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΑΝΕΦΕΡΕ ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΣΕ ΜΙΑ ΚΑΦΕΤΕΡΙΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΦΩΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΥΡΑΝΟ....

ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ ΥΠΑΡΧΟΥΝ Α.Τ.Ι.Α. ΚΑΙ ΔΥΣΤΥΧΩΣ Ή ΕΥΤΥΧΩΣ ΑΣΧΟΛΟΥΝΤΑΙ ΠΟΛΥ ΜΕ ΤΗΝ ΝΟΤΙΑ ΚΡΗΤΗ ΤΩΡΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ. ΓΙΑΤΙ ΟΜΩΣ????


ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΣΠΗΛΑΙΟ ΞΑΝΑΛΕΩ ΟΤΙ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΩ ΒΡΕΙ.
ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΛΑ ΤΡΙΓΥΡΩ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΚΑΤΟΙΚΟΣ ΤΗΣ ΠΕΡΙΟΧΗΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΑΣ ΤΟ ΔΕΙΞΕΙ.
ΑΝ ΛΟΙΠΟΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΞΕΡΕΙ ΠΟΙΟ ΚΑΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΤΟ ΑΝΑΦΕΡΕΙ.

ΦΙΛΕ ΓΙΑΓΓΟΥΛΑ ΜΟΛΙΣ ΣΙΓΟΥΡΕΥΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΟΠΟΘΕΣΙΑ ΤΟΥ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΟΤΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΑ ΠΑΜΕ ΜΑΖΙ ΑΝ ΕΝΔΟΙΦΕΡΕΣΑΙ ΑΚΟΜΑ...

ΕΠΙΣΗΣ ΜΙΑ ΠΑΡΑΚΛΗΣΗ ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΜΕΛΕΤΗΤΗ.
ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΕΧΕΙΣ ΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΤΟΥ ΧΑΡΔΑΒΕΛΛΑ, ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΕ ΜΑΖΙ ΜΟΥ ΓΙΑΤΙ ΤΟΝ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΩ ΜΕ ΤΟΝ ΝΤΕΝΙΚΕΝ.


ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ......


..............ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΠΟΛΛΑ, ΕΧΩ ΔΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ............


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sonam
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
64 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2004, 17:06:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sonam  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Φίλε grigoriane με τον Φουράκι μπορείς να επικοινωνίσεις μέσο του site του και του forum toy αν και δεν νομίζω ότι θα καταφέρεις κάτι γιατί για να γίνεις πλήρες μέλος και να σου απαντήσει θέλει τα αληθεί στοιχεία σου τηλ΄φωνα και τα σχετικά [ούτε FBI να ήταν]. Πάντως προσπάθησε το μπορεί να καταφέρεις κάτι! Δεν ξέρω άν διάβασες και το strange 69 έχει άρθρο συγκεκριμένα για τον Τσούτσουρο και θα βγάλει και βιβλίο σύντομα για αυτό το θέμα!

ΤΟ ΝΑ ΒΑΖΕΙΣ ΤΑΞΗ ΣΤΟ ΧΑΟΣ, ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

analphabet
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
321 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2004, 13:11:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους analphabet  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μήπως οι "σαραντάπηχοι" είναι δείγμα του γέννους των ανθρώπων που προηγήθκε απο το σημερινό ?

Υπάρχει μια θεωρεία σύμφωβνα με την οποία οι σημερινοί άνθρωποι είναι το σιδηρούν γένος ανθρώπων. Αυτού του γένους προηγήθηκαν οι Αταλαντες
που είχαν αυτά τα χαρακτηριστικά (τεράστιο ύψος και δύναμη).

Απόσπασμα απο γνώμη που έχω διατυπώσει σε άλλο TOPIC.

quote:
Κάτι παρόμοιο έχω διαβάσει και συζητήσει για το λόφο της Παναγίας Γορίτσα στη Μαγνησία.

Υπάρχουν 3 πύλες που φημολογείτε πως σε μεταφέρουν σε άλη χωροχρονική διάσταση .


Βέβαια οι πύλες φυλάσσονται απο το στρατό! Και λένε πως είναι απαγορευμένη ζώνη γιατί υπήρχε εκεί νορκοπέδιο!
(Ποιός πήγε και έβαλε τις νάρκες στη απότομη πλαγία του λόφου και ποιόυς να εξοντώσει ? Τους ορειβάτες?


Το παραθέτω γιατί η Ελλάδα είναι γεμάτη απο τόπους ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΟΥΣ. Ti ξέρουν για όλα αυτά οι Εβραιοαμερικάνοι και τα παραφυλλάν?

<Εμένα πάντως πέρα απο τα συνομωσιολογικά και τα μεγάλα μυστήρια μου ψιλοβρωμανε και οικονομικά κίνητρα απο πιθανή ανακάλυψη μιας κάποιας μορφής ενέργειας. Ο Γ.Γ. ΑΫΦΑΝΤΗΣ στο βιβλίο του "ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΚΑΙ ΕΠΙΣΤΗΜΗ" αναφέρει τον κοκκινό υδράργυρο σαν πρώτη ύλη για νέες μορφές ενέργειάς και την Κρήτη και το Αιγίο πολύ πλούσια κοιτάσματά του..


analphabetΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

XD
Πλήρες Μέλος

Greece
892 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2004, 14:01:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στο site του http://www.fourakis.gr/, έχει όλες σχεδόν τις συνεντεύξεις του, από ότι είδα διαβάζοντας ορισμένες από αυτές στο «Β Μέρος της συνέντευξης του στο Nexus» έγραφε για κάποια περίεργα ευρήματα στην εν λόγο περιοχή κάπου στην δεκαετία του 1950 σχετιζόμενα με την διαστημική τεχνολογία των ΗΠΑ και το Πανεπιστήμιο Κρήτης..

Υ.Γ.
1. Αν το site δεν δουλεύει σωστά δοκιμάστε Internet Explorer.
2. Γενικά δεν μου φαίνεται και αυτός ο ερευνητής αξιόπιστος, συμπαθής βέβαια αλλά κάπως «αμπλα-ούμπλας» θέλει να πει πολλά αλλά κάπου χάνεται στις σκέψεις του..
anyway..
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

teiher
Νέο Μέλος


13 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2005, 23:18:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους teiher  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι μου
Βλέποντας αυτό το θέμα στο forum κατάλαβα ότι δεν υπάρχει κανένας πιο ειδικός από εμένα.
Παραθερίζω κάθε καλοκαίρι στον Τσούτσουρο και γνωρίζω αρκετά για το θέμα. Υπάρχουν, λοιπόν, αποδεδειγμένα γεγονότα, ανεξακρίβωτες φήμες και ασύστολα ψεύδη. Ας αρχίσουμε :


1. ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ :

α) Στο χώρο του σημερινού οικισμού υπάρχουν ερείπια τουλάχιστον τριων αρχαίων πόλεων. Η πρώτη στις όχθες του ποταμού Μιντρί, πιθανότατα μάλιστα ιερός χώρος για τους Μινωίτες, η δεύτερη (επίνειο της πρώτης) βυθισμένη στη θάλασσα (αν ρωτήσεις τους ψαράδες, μπορούν να σε πάνε πάνω από το αρχαίο στάδιο) και μία τρίτη, στο χώρο της πρώτης, από την ρωμαϊκή εως πρωτοχριστιανική εποχή.

β) Ο όρμος του Τσουτσούρου είναι σβησμένο ηφαίστειο. Αυτό αποδεικνύεται από τους γεωλογικούς σχηματισμούς (καλντέρα αντίστοιχου σχήματος με της Σαντορίνης, σχήματος μισοφέγγαρου από την πλευρά της ξηράς και τεράστιος αριθμός από σπηλαιώματα, πολλά από τα οποία επικοινωνούν μεταξύ τους) και την ύπαρξη του βασικού πόρου (κρατήρα) στα ανοιχτά του οικισμού Μαριδάκι. Δηλαδή μιλάμε για ένα πραγματικό ελβετικό τυρί κάτω από τον οικισμό και στα βουνά γύρω από αυτόν, που είναι αδύνατο να εξερευνηθεί από απλούς ερευνητές, παρά μόνο από έμπειρους σπηλαιολόγους. Εγώ προσωπικά φοβάμαι να μπω σε μία τέτοια σπηλιά βαθύτερα από ότι φτάνει το φως του ήλιου. Είναι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΣ λαβύρινθος.

γ) Πολλοί κάτοικοι και επισκέπτες έχουν κάνει περιουσίες από την αρχαιοκαπηλεία. ΠΡΟΣ ΤΟ ΧΡΗΣΤΗ GRIGORIANOS : Καταλαβαίνω το βοσκό που "φοβήθηκε". Αυτό που φοβήθηκε είναι να μην απαλλοτριώσουν το βοσκοτόπι του για να κάνουν ανασκαφές. Αυτό το βοσκοτόπι βρίσκεται πάνω από ένα τμήμα της σπηλιάς της Ειλειθυίας. Βλέπετε, δεν είναι όλα "ανεξήγητα"...

δ) Η ιστοσελίδα http://www.tsoutsouros.org/grindex.htm έχει φτιαχτεί από τον τοπικό πολιτιστικό σύλλογο και οι πληροφορίες που περιέχει είναι εξαιρετικά αξιόπιστες.

ε) Το σπήλαιο της Ειλειθυίας βρίσκεται σχεδόν στο μέσον του οικισμού, αλλά η είσοδος είναι φραγμένη με τσιμέντο. Από μαρτυρίες κατοίκων

στ) Οι κύριοι Φουράκης και Παππάς έχουν έρθει σίγουρα στην περιοχή, μάλιστα ο Κος Παππάς παραπάνω από μία φορά.


2. ΑΝΕΞΑΚΡΙΒΩΤΕΣ ΦΗΜΕΣ :

α) Ο Νταίνικεν επισκεύτηκε το χώρο μέσα στην καρδιά του χειμώνα 95-96 και καθημερινές για να είναι εντελώς ινκόγκνιτο. Ήρθε τουλάχιστον 2 φορές και έμεινε 2-3 μέρες κάθε φορά, διανυκτέρευε σε άλλο χωριό όμως. Την πρώτη επικεντρώθηκε στη συλλογή πληροφοριών. Τη δεύτερη άρχισε τις πεζοπορίες μόνος του. Δεν ξανακούστηκε από τότε. Προφανώς θεώρησε τις φήμες ανυπόστατες, ή δεν ήρθε καθόλου.

β) Ο ΜΥΘΟΣ
Ο Ανδρογεύς ή Ανδρόγεως (ΑΝΔΡΑΣ ΤΗΣ ΓΗΣ) ήταν γιος του Μίνωα, στρατηγός του και πρωταθλητής στη δισκοβολία (ΙΠΤΑΜΕΝΟΙ ΔΙΣΚΟΙ ;;;) !!! Νίκησε τους Αθηναίους στα Παναθήναια και αυτοί από ζήλεια τον δολοφόνησαν. Τότε ο Μίνωας εκστράτευσε στην Αθήνα, κέρδισε τους Αθηναίους και πήρε το πτώμα του γιου του. Σαν αντίποινα, επέβαλλε στους Αθηναίους να στέλνουν 7 νέους και 7 νέες στο λαβύρινθο για να παίζει ο Μινώταυρος. Σύμφωνα μα τις φήμες, ο Ανδρόγεως είναι αυτός που βρίσκεται θαμμένος στην περιοχή. Καταλαβαίνετε ότι αν ισχύει αυτό, ανεξάρτητα από ιπτάμενους δίσκους, αρχαία τεχνολογία κ.λπ., μιλάμε για ευρήματα αντίστοιχα, ίσως και ανώτερα, από τη μούμια του Τουταγχαμών!

γ) Μέσα στη σπηλιά που οδηγεί στον τάφο υπάρχουν παγίδες ανάλογες με αυτές που έχουμε δει στον Ιντιάνα Τζόουνς.

δ)Στην είσοδο του τάφου, στο βάθος της σπηλιάς, βρίσκεται μια πόρτα που ανοίγει με ένα πόμολο σε σχήμα τροχού. Κανείς, όμως, δεν ξέρει με ποιά κίνηση ανοίγει και αν γίνει λάθος κίνηση, ο επίδοξος τυμβωρύχος σκοτώνεται ακαριαία.

ε) Ο τάφος προστατεύεται από μια κατάρα. Όταν βγαίνει κάποιο σημαντικό αντικείμενο από εκεί, γίνονται ατυχήματα στην περιοχή.

στ) Μέσα στον τάφο, αν ανοιχτεί η πόρτα, αυτός που θα την ανοίξει θα βρεθεί μπροστά σε ένα ολόχρυσο άγαλμα του Ανδρόγεω σε όλη του τη ρώμη, κρατώντας στο ένα του χέρι ένα δίσκο και στο άλλο του χέρι ένα σκήπτρο.

ζ) Μαζί με τον Ανδρογέα έχουν ταφεί, κατά τα αρχαία αιγυπτιακά πρότυπα (μήπως Μινωϊκά;), όλοι του οι αυλικοί, οι υπηρέτες και οι σκλάβοι.

η) Μέσα στον τάφο και σε κρύπτες στην περιοχή υπάρχουν δείγματα αρχαίας υπερτεχνολογίας : ιπτάμενοι δίσκοι που μάλιστα μπορούν να γίνουν αόρατοι με μία "καμπύλωση" της πορείας των φωτονίων που πέφτουν πάνω τους και μπορούν να κινηθούν γρηγορότερα από το φως (η φήμη πριν από 20 χρόνια ακόμα τα ονόμαζε "ταχύονες",μάλιστα το όνομα αυτό το άκουσα από έναν άνθρωπο εντελώς αγράμματο, ο οποίος είναι αδύνατο να γνωρίζει τις τελευταίες εξελίξεις της φυσικής), ελιξήρια, πυρηνικά και ενεργειακά υπερόπλα, συσκευές επικοινωνίας με εξωγήινους ή εσωγήινους πολιτισμούς και "μαγικοί καθρέπτες" από όπου βλέπεις το μέλλον ή το παρελθόν. Δεν τα απορρίπτω όλα αυτά, αλλά μάλλον τα περισσότερα είναι αποκυήματα φαντασιώσεων.
(ΣΗΜ. : Τα ταχυόνια προτάθηκαν πρώτη φορά το 1962 και ονομάστηκαν έτσι το 1967)


3. ΑΣΥΣΤΟΛΑ ΨΕΥΔΗ :
Αυτά έχουν σαν στόχο την παραπληροφόρηση, το "θόλωμα των νερών" από τους αρχαιοκάπηλους, ενώ κάποια από αυτά λέγονται από μυθοπλάστες και ονειροπαρμένους.

α) Αυτά που ακούστηκαν στην γνωστή εκπομπή του Χαρδαβέλλα : "Στο όρος Τσούτσουρος υπάρχουν εγκαταστάσεις ,οι οποίες είναι ορατές μεν στο κοινό , δηλαδή ένας περαστικός μπορεί να δει στην πλαγιά τα κτίρια , αλλά πέραν τούτου , δεν υπάρχει η δυνατότητα για λήψη φωτογραφιών. Επίσης ο περιβάλλοντας χώρος είναι περιφραγμένος με !!!Ηλεκτροφόρο πλέγμα!!! και γενικά τα μέτρα ασφαλείας είναι σφιχτά. Έχω κάνει πεζοπορία όλα τα γύρω βουνα και δεν υπάρχουν πουθενά ηλεκτροφόρα σύρματα. Τα εμφανή τοιχώματα βρίσκονται κυρίως στις όχθες του ποταμού Μιντρί και όποιος θέλει μπορεί να τα επισκευτεί απρόσκοπτα.

β) Γνωρίζω όλους τους μόνιμους κατοίκους του οικισμού και πολλούς από τους συχνούς επισκέπτες. ΚΑΝΕΝΑΣ από αυτούς δεν έχει μιλήσει ΠΟΤΕ για "περίεργους τύπους" που σε διώχνουν από την είσοδο της σπηλιάς. Αν, όμως, ο Φουράκης η ο Παππάς σας πουν : "Πηγαίνετε στην τάδε σπηλιά και ψάξτε", το πιθανότερο είναι ότι θα χαθείτε μέσα στις δαιδαλώδεις στοες και θα κινδυνέψει η ζωή σας.

γ) Το κλιμα στην περιοχή είναι ξηρό και βοηθά στον καλό ύπνο. Αυτός που είπε ότι ο ύπνος στην περιοχή είναι ανήσυχος, μάλλον πάσχει από αϋπνίες ...

δ) Όπως αναφέρω και παραπάνω, γνωρίζω όλους τους μόνιμους κατοίκους και δεν υπάρχει ΟΥΤΕ ΕΝΑ καθυστερημένο παιδί. Πολλοί αγράμματοι, βέβαια, όπως σε όλα τα απομονωμένα χωριά, αλλά ΚΑΝΕΝΑΣ πνευματικά καθυστερημένος.

ΤΕΛΙΚΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ :
Αν ισχύει έστω και μόνο η φήμη «β» (βλ. παραπάνω) μιλάμε για ευρήματα αντίστοιχα, ίσως και ανώτερα, από τον τάφο του Τουταγχαμών! Θα είναι μία από τις μεγαλύτερες αρχαιολογικές ανακαλύψεις στην Ελλάδα!


ΥΣΤΕΡΟΓΡΑΦΟ :

Απάντηση στις ερωτήσεις του χρήστη ΠΑΥΛΟΣ :

1. Τι ακριβώς είναι σε γνώση του Υπουργείου Πολιτισμού;
Αντιπροσωπεία των κατοίκων έχει πάει το 1984 στην τότε Υπουργό Μ.Μερκούρη και εξέθεσαν το θέμα ενδελεχώς. Πριν από 4 χρόνια ο Κος Βενιζέλος υποσχέθηκε διάνοιξη του σπηλαίου της Ειλείθυιας από την πλευρά του οικισμού, αλλά αυτό έχει μείνει υπόσχεση.

2. Εχει γίνει έκτοτε κάποια επιστημονική ανακοίνωση;
ΟΧΙ! Μόνο μικροανασκαφές στο ρωμαϊκό οικισμό και στο νεκροταφείο του, για τα μάτια του κόσμου.

3. Τι ακριβώς γνωρίζουν οι κάτοικοι ή οι αρχές της περιοχής;
Λαθρανασκαφές - αρχαιοκαπηλεία : Σας λένε τίποτα αυτές οι λέξεις;

4. Υπάρχει ακόμη αυτή η ομάδα που ισχυρίζεται ότι έχει βρει τα σημαντικά ευρήματα;
ΝΑΙ, αν και το "κεφάλι" είναι τυφλό και κατάκοιτο.

5. Εχει γραφτεί από τότε κάτι πάνω στο θέμα;
Πρώτη φορά στο περιοδικό ΕΝΑ ή ΕΙΚΟΝΕΣ το 1985, λίγους μήνες μετά την επίσκεψη στη Μελίνα. Και καμία 20ρια άλλα άρθρα. Ένα το χρόνο!

6. Οι πολιτικοί του νησιού γνωρίζουν κάτι σχετικό; Η οικογένεια Μητσοτάκη είναι γνωστή για την αγάπη της στο νησί και το ιστορικό του παρελθόν. Εχει γνώση του συγκεκριμένου χώρου και των μυστηρίων του;
6α : ΝΑΙ, ασφαλώς.
6β : ΝΑΙ, και πολλά από τα αποκτήματα της συλλογής Μητσοτάκη προέρχονται από την περιοχή. Βλέπε και απάντηση στο ερώτημα 3.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

teiher
Νέο Μέλος


13 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2005, 00:04:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους teiher  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΠΕΡΙΕΡΓΟ ΠΟΥ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΑΜΕ ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΚΗ (ΚΥΡΙΑΚΗ ΕΝ ΜΕΣΩ ΤΡΙΗΜΕΡΟΥ ΑΡΓΙΑΣ) ΗΤΑΝ ΕΞΙ ΚΟΣΤΟΥΜΑΡΙΣΜΕΝΟΙ ΞΕΝΟΙ ΠΟΥ ΚΑΤΕΒΗΚΑΝ ΑΠΟ ΕΝΑ ΒΑΝ (ΚΛΟΥΒΑ) ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΑΝ ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΝΤΥΜΕΝΟΙ ΣΤΗΝ ΠΕΝΑ ΤΑ ΑΚΡΙΒΑ ΤΟΥΣ ΠΑΠΟΥΤΣΙΑ ΗΤΑΝ ΜΕΣΑ ΣΤΙΣ ΛΑΣΠΕΣ. ΑΡΑΞΑΝ ΣΕ ΜΙΑ ΑΠΟΜΕΡΗ ΤΑΒΕΡΝΑ ΚΑΙ ΣΥΖΗΤΟΥΣΑΝ ΕΠΙ ΩΡΕΣ. ΠΕΡΝΩΝΤΑΣ ΔΙΠΛΑ ΑΠΟ ΤΟ ΒΑΝ ΤΟΥΣ ΚΟΙΤΑΞΑ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟ ΠΙΣΩ ΤΖΑΜΙ ΟΠΟΥ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΑ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟ ΚΑΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΜΕΣΑ ΣΤΑ ΑΛΛΑ ΔΥΟ ΜΕΤΡΗΤΕΣ GAYGER ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΜΕΤΡΑΝΕ ΡΑΔΙΕΝΕΡΓΙΑ. ΜΟΥ ΕΚΑΝΑΝ ΜΑΛΙΣΤΑ ΤΟΣΗ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΠΟΥ ΞΕΧΑΣΤΗΚΑ ΧΑΖΕΥΟΝΤΑΣ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΑ ΠΡΟΣΠΑΘΩΝΤΑΣ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΤΙ ΗΤΑΝ ΟΤΑΝ ΕΝΑΣ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΗΡΘΕ ΔΙΠΛΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΜΕ ΣΠΑΣΤΑ ΚΡΗΤΟΕΛΛΗΝΙΚΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ "ΗΝΤΑ ΚΟΙΤΑΤΖΕΙΣ ΕΣΥ?", ΤΟΥ ΑΠΑΝΤΑΩ "ΤΙΠΟΤΑ ΤΟ ΙΔΙΑΙΤΕΡΟ" ΚΑΙ ΜΟΥ ΛΕΕΙ "ΜΠΟΡΕΙ ΤΟΤΕ ΝΑ ΦΥΓΕΙΣ ΑΠΟ ΑΜΑΞΙ?". ΤΟΥ ΑΠΑΝΤΑΩ "ΦΥΣΙΚΑ, ΣΥΓΝΩΜΗ ΚΙΟΛΑΣ" ΚΑΙ ΑΠΟΜΑΚΡΥΝΟΜΑΙ. ΛΙΓΟ ΜΕΤΑ Ο ΦΙΛΟΣ ΜΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΟΤΑΝ ΕΦΥΓΑ Ο ΞΕΝΟΣ ΓΥΡΙΣΕ ΣΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΤΟΥΣ ΕΙΠΕ ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΜΕ ΠΑΡΑΤΗΡΟΥΣΑΝ ΓΙΑ ΛΙΓΑ ΛΕΠΤΑ.

ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΠΟΥ ΕΝΟΧΛΗΘΗΚΕ, ΕΠΕΙΔΗ ΚΟΙΤΑΖΑ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΤΟΥΣ, ΑΛΛΑ ΑΝΤΙΘΕΤΑ ΜΟΥ ΕΚΑΝΑΝ ΤΡΟΜΕΡΗ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΟΙ ΜΕΤΡΗΤΕΣ GAYGER.
ΤΟ ΙΔΙΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ ΚΑΤΕΒΑΙΝΟΥΜΕ ΓΙΑ ΚΑΦΕ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΑΠΟΤΥΧΗΜΕΝΗ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΤΗΣ ΣΠΗΛΙΑΣ ΚΑΙ ΠΑΡΑΤΗΡΟΥΜΕ ΟΤΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΝΤΟΠΟΙΟΙ ΜΑΣ ΚΟΙΤΑΖΝ ΠΕΡΙΕΡΓΑ, ΕΙΔΙΚΑ Ο ΙΔΙΟΚΤΗΤΗΣ ΤΗΣ ΚΑΦΕΤΕΡΙΑΣ ΠΟΥ ΚΑΘΙΣΑΜΕ ΗΡΘΕ ΚΑΙ ΕΚΑΤΣΕ, ΛΙΓΑ ΛΕΠΤΑ ΑΦΟΤΟΥ ΚΑΘΙΣΑΜΕ, ΕΝΑ ΤΡΑΠΕΖΙ ΔΙΠΛΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΕΚΑΝΕ ΠΩΣ ΔΙΑΒΑΖΕ ΕΝΑ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ ΕΝΩ ΠΡΑΚΤΙΚΑ ΕΙΧΕ ΣΤΗΣΕΙ ΑΥΤΙ ΚΑΙ ΑΚΟΥΓΕ ΤΙ ΣΥΖΗΤΟΥΣΑΜΕ, (ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΕΔΩ ΟΤΙ ΓΙΑ 40 ΛΕΠΤΑ ΠΕΡΙΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΓΥΡΙΣΕΙ ΣΕΛΙΔΑ).


Δεν θέλω να το πάρεις προσβλητικά, αλλά είσαι σίγουρος ότι μπορείς να ξεχωρίσεις από το πίσω τζάμι ενός βαν έναν ανιχνευτή geiger από έναν απλό ανιχνευτή μετάλλων; Οι αρχαιοκάπηλοι χρησιμοποιούν τέτοιους ανιχνευτές για να βρουν χρυσά αντικείμενα. Αν ήταν τίποτα "περίεργοι" (ονόματα δε λέμε, υπολήψεις δε θίγουμε) δε θα ήταν φιμέ τα τζάμια του βαν; Επίσης, θα κατέβαιναν στον Τσούτσουρο κυριακάτικα του Αγ.Πνεύματος ή στη μέση του χειμώνα και μάλιστα καθημερινή; Ακόμα γιατί να μπουν στον οικισμό και να κάθονται στις ταβέρνες αφού με το βαν θα μπορούσαν σε 30' να βρεθούν πολύ μακριά και να φάνε κάπου αλλού; Οι άνθρωποι αυτοί μπορεί να ήταν περίεργοι, αλλά αυτές οι δουλειές που υπονοείς γίνονται σε διαφορετική ώρα της ημέρας, που οι καφετέριες είναι κλειστές, σε διαφορετική ημέρα της εβδομάδας, σε διαφορετική εποχή του χρόνου και με διαφορετικό τρόπο. Μην βλέπουμε παντού φαντάσματα ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mpatsok
Νέο Μέλος

Greece
37 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2005, 00:05:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mpatsok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Telika mono me enan mito ths ariadnhs mporoume na eksereynhsoume to sphlaio tou tsoutsourou....a re thisea!phres ta mystika tou sto tafo sou!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
teiher
Νέο Μέλος


13 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2005, 01:55:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους teiher  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στο παραπάνω post που έκανα, έχασα το απόσπασμα που έγραφα για το σπήλαιο της Ειλειθυίας. Λοιπόν :

"ε) Το σπήλαιο της Ειλειθυίας βρίσκεται σχεδόν στο μέσον του οικισμού, αλλά η είσοδος είναι φραγμένη με τσιμέντο. Από μαρτυρίες κατοίκων ..."

... που έχουν μπει στο σπήλαιο πριν το έτος 1962, οπότε και σφραγίστηκε, αυτό ξεκινάει με ένα στενό και δύσβατο (από τις κατακρημνίσεις) διάδρομο περίπου 30 μέτρων μήκους, 60 εκατοστών πλάτους και 2,5 μέτρα ύψος. Αυτός ο διάδρομος πηγαίνει κατηφορικά προς το βορρά (προς το βουνό) και καταλήγει σε μεγάλη αίθουσα, με μήκος περίπου 150 μέτρα, πλάτος 15 μέτρα και ύψος μεταβαλλόμενο. Αυτός είναι ο χώρος του ναού της θεάς, όπου βρέθηκαν και τα ευρήματα. Σύμφωνα με ανεξακρίβωτες φήμες, τώρα, στο μακρινό (βορεινό) άκρο της σπηλιάς υπάρχους άλλες 5 στοές, που έχουν μείνει ανεξερεύνητες. Πιστεύω ότι μπορεί μία ή περισσότερες από αυτές να βγαίνουν κάπου αλλού, αλλά όπως ξαναείπα παραπάνω, ποιος τολμάει να ψάξει μία-μία όλες τις σπηλιές της περιοχής;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

end
Νέο Μέλος


2 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2005, 02:01:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους end  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η αλήθεια είναι ότι ξαφνιάστηκα που είδα αυτό το θέμα...
όπως πολύ σωστά είπε και ο αδερφός μου (teiher) την ιστορία αυτή την ξέρουμε πολύ καλά μια και παραθερίζουμε εκεί από το 1980, είμαστε κοντά στους κατοίκους της περιοχής, οι οποίοι αρκετές φορές έχουν αναφερθεί στο σπήλαιο και στα αντικείμενα που ενδεχομένως υπάρχουν μέσα. Η ουσία είναι οτι το άτομο που γνωρίζει ίσως τις περισσότερες λεπτομέρειες είναι πολύ άρρωστος (τυφλός και κατάκοιτος).

γ) Μέσα στη σπηλιά που οδηγεί στον τάφο υπάρχουν παγίδες ανάλογες με αυτές που έχουμε δει στον Ιντιάνα Τζόουνς.

δ)Στην είσοδο του τάφου, στο βάθος της σπηλιάς, βρίσκεται μια πόρτα που ανοίγει με ένα πόμολο σε σχήμα τροχού. Κανείς, όμως, δεν ξέρει με ποιά κίνηση ανοίγει και αν γίνει λάθος κίνηση, ο επίδοξος τυμβωρύχος σκοτώνεται ακαριαία.


Ο συγκεκριμένος άνθρωπος επειδή είχε ασχοληθεί πολύ πιστεύω ότι ξέρει πώς μπορείς να αποφύγεις κάποια από τα εμπόδια ίσως γνωρίζει ακόμη κάποιο άλλο μονοπάτι ή κάποια άλλη σπηλιά που μπορεί να σε οδηγεί εκεί χωρίς παγίδες κτλ εγώ (δεν ξέρω ο αδερφός μου) πιστεύω ότι έχει βρεθεί μέσα στο σπήλαιο ο συγκεκριμένος, δεν ξέρω το πώς ?!?!?!?

Δεν νομίζω πως είναι σε θέση να βοηθήσει πια.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

analphabet
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
321 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2005, 09:00:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους analphabet  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χωρίς να θέλω να αμφισβητήσω τα όσα μας λένε πιο πάνω τα παιδια που ζούν κοντά αναρωτιέμαι γιατί ο ηλικιωμένος στον οποίο αναφέρεστε δεν μπορεί να μιλήσει.

Γιατί δεν έχει συσταθεί ακόμα κάποια τοπική συμμορία, να εξερευνήσει, φωτογραφήσει και περιγράψει τη σπηλιά.

Μου φαίνεται δύσκολο..

BE CAREFULL WHAT YOU WISΗ IS WHAT YOU WANT !!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 9 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy