ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 ΠΑΡΑΞΕΝΕΣ "ΑΝΑΚΑΛΥΨΕΙΣ" ...ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ;;;;;;;;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 4
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2003, 14:52:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητά μέλη,

ξεκινώ αυτό το θέμα πιστεύοντας ότι βρίσκεται στο σωστό φόρουμ και θεωρώντας ότι δεν έχει ξανασυζητηθεί. Εάν κάνω λάθος, είναι στη διακριτική ευχέρεια των υπευθύνων όπως επιληφθούν αναλόγως...

Το ερώτημα και θέμα αφορά στο εξής:

Υπάρχουν τρεις (3) ανακαλύψεις στην πορεία εξέλιξης της ανθρωπότητος, οι οποίες απ' τη φύση τους δεν είναι δυνατόν να έγιναν τυχαία. Και εξηγούμαι:

Ο τροχός π.χ. ανακαλύφθηκε φυσιολογικά όταν ο άνθρωπος είδε μία πέτρα να κυλά και εξελίχθηκε ακολούθως μέχρι τη μορφή, την οποία γνωρίζουμε μέχρι σήμερα.

Η φωτιά π.χ. ανακαλύφθηκε όταν ο άνθρωπος έτριψε κάποια αντικείμενα μεταξύ τους και είδε ότι έβγαινε σπινθήρας.

Μέχρι και οι πιο πρόσφατες ανακαλύψεις του ανθρώπου, δείχνουν να έχουν μία λογική εξήγηση στο πώς οδηγήθηκε ο άνθρωπος στην ανακάλυψη αυτή.

Αυτές οι τρεις (3) στις οποίες αναφέρομαι, δείχνουν να μην έχουν κάποια λογική εξήγηση, διότι χρειάζονται τεχνογνωσία, την οποία ο άνθρωπος δεν είχε, την στιγμή της ανακάλυψής τους.

Επισημαίνω, ότι το ιδιοφυές αυτό ερώτημα δεν είναι δική μου έμπνευση, μου έχει τεθεί και μένα και αναζητώ όπως όλοι μας... Γνωρίζω την απάντηση του ερωτήματος εν μέρει, δηλ. γνωρίζω ποιές είναι αυτές οι ανακαλύψεις, αλλά δεν γνωρίζω την απάντηση στο πώς ανεκαλύφθησαν. Πιστεύω όμως ότι δεν υπάρχουν άλλες, τουλάχιστον μέχρι αυτής της στιγμής εξελίξεως της ανθρωπότητος.

Θα ήταν χρήσιμο να τα πάρουμε τα πράγματα απ' την αρχή, να μοιραστούμε απόψεις και συλλογισμούς και να δούμε πού θα μας οδηγήσουν...

Για να βοηθήσω, στην αρχή, να πω ότι οι δύο (2) ανακαλύψεις στις οποίες αναφέρομαι αφορούν στην σχεδόν προϊστορική εποχή, ενώ η τρίτη είναι σχετικά πρόσφατη...

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 04/01/2004 23:24:15

1900
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Cuba
1904 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2003, 15:26:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 1900  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ωραίο το θέμα σου Zadok αλλά πιστεύω οτι ταιριάζει περισσότερο
στην "ΓΝΩΣΗ"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2003, 16:23:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν είμαι και τόσο σίγουρη, 1900! Σ' ευχαριστώ πάντως για το σχόλιο...

Προβληματίστηκα αρκετά πριν τοποθετήσω το τόπικ και νομίζω ότι στην πορεία θα συμφωνήσεις ότι δεν αφορά "γνώση" το όλο ζήτημα.

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 04/01/2004 23:25:06Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CyLight
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Russia
519 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2003, 17:02:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CyLight  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ανυπομονω να ακουσω ποιες ειναι αυτες οι ανακαλυψεις!

Δεν πειράζει άγνωστε φίλε, τι και αν έχουμε το ίδιο ονοματεπώνυμο και σε παρεξήγησαν όπως λες?
Το e-mail μου το άλλαξα, έβαλα και υπογραφή να το βλέπουν. Το όνομα μου δυστυχώς(!!!) δεν γίνετε να το αλλάξω.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2003, 17:49:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα Zadok

Απ'ότι δηλαδή κατάλαβα, μας βάζεις (για πρώτο πιάτο τουλάχιστον) ένα κουίζ!

Ποιές άραγε νά'ναι αυτές οι ανακαλύψεις;
Να πάμε στο παιχνίδι των δέκα ερωτήσεων , ή να αρχίσουμε την προσπάθεια να μαντέψουμε - σκεφτούμε απευθείας;
Θα κάνω μια δοκιμή:
Το τζάμι;
(κοίτα να δεις, που μου το είχανε αναφέρει, αλλά όσο κι αν στύβω το μυαλό μου, δεν μπορώ με τίποτε να θυμηθώ!!!)

Και φυσικά, αναμένω με αγωνία...

αυτή...που τα κατάφερε!κάνε κλικ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2003, 18:25:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι, αρχικώς θέτω το κουίζ. Γιατί μια και γνωρίζω την απάντηση μόνο κατά το ήμισι, νομίζω ότι κάθε τοποθέτηση μπορεί να είναι χρήσιμη.
Δε θα σας κρατήσω πολύ σε αγωνία, υπόσχομαι σύντομα να περάσουμε στη δεύτερη φάση, η οποία πιστεύω ότι θα είναι και η πιο γόνιμη...

Amalia, το γυαλί δεν είναι στις τρεις (3), τις οποίες αναφέρομαι, αλλά δεν είναι κακό να το ψάξουμε κι αυτό... Αν θυμάμαι όμως καλά, ανακαλύφθηκε στην έρημο και ήταν τυχαίο γεγονός. Κόκκοι άμμου με άλλα χημικά στοιχεία ενώνονταν κάτω από συνθήκες υψηλής θερμοκρασίας και πίεσης και σχημάτιζαν κομμάτια γυαλιού. Ο άνθρωπος απλά παρατήρησε το φαινόμενο και στη συνέχεια ξεκίνησε να το κατασκευάζει μόνος του. Εάν είναι αληθής η πληροφορία μου, δεν μπορώ να το θεωρήσω τέταρτο στη λίστα μου.

Υπενθυμίζω ότι αναζητούμε υλικά, τα οποία χρειάζονται ειδική επεξεργασία για την κατασκευή τους, η οποία εμπεριέχει τεχνογνωσία, την οποία ο άνθρωπος δεν κατείχε την περίοδο κατά την οποία φέρεται να έχει κάνει τις συγκεκριμένες ανακαλύψεις.

ΠΡΟΣΟΧΗ: κανονικά δε θα έπρεπε να λέγονται "ανακαλύψεις", αλλά "εφευρέσεις". Όμως είναι αδύνατον κάποιος ουδέποτε να ξεκίνησε να "εφεύρει" αυτά τα αντικείμενα, γιατί δε θα ήξερε τί ψάχνει να βρει..., την στιγμή που σαν αντικείμενα ήταν τελείως άγνωστα και η χρήση τους έδειχνε άσκοπη!!!

Και τα τρία πράγματα είναι μέσα στην καθημερινή μας ζωή και μάλλον τα χρησιμοποιούμε πάρα πολύ, από τότε που τα γνωρίσαμε...


"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 04/01/2004 23:26:18Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το ξωτικό
Μέλος 3ης Βαθμίδας


641 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2003, 18:53:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Το ξωτικό  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπερα Ζαντοκ .
Αν και δεν εχω ιδεα ποιες μπορει να ειναι οι τρεις ανακαλυψεις ,παρολαυτα μου χει σφηνωθει στο μυαλο η ιδεα οτι η μια απο αυτες μπορει να ειναι η κατσαρολα η αλλιως τσουκαλι η οπως αλλιως την ελεγαν.

Υ.Γ.ποια η ποιος ηταν ο-η Ζαντοκ?

Edited by - Το ξωτικό on 29/11/2003 18:57:35Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2003, 19:22:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητό "ξωτικό": σ' ευχαριστώ για την παρατήρησή σου, αλλά θα σχολιάσω τα εξής: είναι απλό για τον άνθρωπο να σκεφτεί ήδη από τη λίθινη εποχή, ότι ένα κοίλο σκεύασμα θα τον βοηθούσε στην προετοιμασία της τροφής του. Όλα τα υπόλοιπα είναι φυσική εξέλιξη της αρχικής σκέψης, δεν εμπεριέχουν κάποια ιδιαίτερη "σοφία"...!!!

Θα δώσω ένα ακόμα στοιχείο, γιατί νομίζω ότι βρέθηκες κάπως κοντά:
-το πρώτο αντικείμενο είναι τρόφιμο ιδιαίτερης κατασκευής, το οποίο χρησιμοποιήθηκε σε διάφορες μορφές σχεδόν από όλους τους λαούς και σε διαφορετικές εποχές. Ειδικά στους Έλληνες, σχεδόν δε λείπει από το τραπέζι τους. Ως εκ τούτου έχει αποκτήσει και συμβολική σημασία.

-το δεύτερο στιγμάτησε μία ολόκληρη εποχή της ανθρωπότητας, και
-το τρίτο οδήγησε στην τεχνολογική έκρηξη του 20ου αιώνα.

Απάντηση στο Υ-Γ.: πρώτη αναφορά στον Zadok στη Βίβλο.
"ΚΑΙ ΣΑΔΩΚ Ο ΥΙΟΣ ΤΟΥ ΑΧΙΤΩΒ ΚΑΙ ΑΧΙΜΕΛΕΧ Ο ΥΙΟΣ ΤΟΥ ΑΒΙΑΘΑΡ ΙΕΡΕΙΣ..." (Σαμουήλ Β')

Εγώ είμαι κοριτσάκι...


"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 04/01/2004 23:27:08Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το ξωτικό
Μέλος 3ης Βαθμίδας


641 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2003, 19:33:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Το ξωτικό  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητη Ζαντοκ η ΖαντΑκ ,το ξερψ οτι εισαι κοριτσακι..χεχε.
Απο που προερχοσουν δεν ηξερα γιατι δεν το ειχα ξανακουσει σαν ονομα.

Σχετικα με τις εφευρεσεις,και μιας και μας βοηθησες λιγο ακομα λεω να κανω μια ακομα προσπαθεια..
Μηπως μιλαμε για το κρασι η το λαδι και για την εποχη του σιδηρου,οσο αφορα τις δυο απο τις τρεις ανακαλυψεις?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2003, 19:47:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΟΜΙΛΙΑ....
ΓΡΑΦΗ ΚΑΙ....

ΑΝΑΓΝΩΣΗ

....λεμε τωρα

quote:
το πρώτο αντικείμενο είναι τρόφιμο ιδιαίτερης κατασκευής, το οποίο χρησιμοποιήθηκε σε διάφορες μορφές σχεδόν από όλους τους λαούς και σε διαφορετικές εποχές. Ειδικά στους Έλληνες, σχεδόν δε λείπει από το τραπέζι τους. Ως εκ τούτου έχει αποκτήσει και συμβολική σημασία.

-το δεύτερο στιγμάτησε μία ολόκληρη εποχή της ανθρωπότητας, και
-το τρίτο οδήγησε στην τεχνολογική έκρηξη του 20ου αιώνα.



α) το ψωμι

β)?

γ)ατμομηχανη


Αγαπη για οτι ερχεται και συγχωρεση για οτι εχει ηδη γινει

Edited by - drumx13 on 29/11/2003 19:47:51

Edited by - drumx13 on 29/11/2003 19:48:34Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2003, 20:33:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητό "ξωτικό",

δυστυχώς κυκλοφορούν απομιμήσεις στην αγορά:



Αγαπητέ drumx13,

λυπάμαι που δεν είχα ορίσει βραβείο. Η πρώτη σου απάντηση είναι σωστή. Πρόκειται για το ψωμί!

Το ψωμί δεν είναι μία απλή συνταγή μαγειρικής, την οποία θα μπορούσε να εφεύρει ο άνθρωπος τυχαία ανακατεύοντας υλικά. Χωρίς μαγιά ψωμί δε γίνεται και μάλιστα απαιτεί αρκετή περισσότερη προεργασία από ένα απλό ανακάτεμα. Εν τω μεταξύ, η μαγιά δεν ήταν ποτέ φαγώσιμο. Οπότε πώς ερμηνεύεται το γεγονός ότι κάποιος χρησιμοποιήσε τη μαγιά στη μαγειρική, ανακατεύοντάς την με άλλα υλικά χωρίς να γνωρίζει τί κατασκευάζει και χωρίς να ξέρει συνεπώς τον σκοπό χρήσης της (το φούσκωμα το οποίο προκαλεί στο ψωμί, το οποίο θα παρατηρούσε εκ των υστέρων);;;


"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 04/01/2004 23:29:47Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

parasito
Νέο Μέλος


10 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2003, 21:22:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους parasito  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ψωμι, χαρτί, ηλεκτρισμός.
(λέμε τώρα, αν και το τελευταίο και πρόσφατο πρέπει να 'ναι Παναθηναϊκός)

Εγώ καθεύδω και η καρδία μου αγρυπνεί...
( ΑΣΜΑ ΑΣΜΑΤΩΝ )Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2003, 21:59:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νέε μας φίλε "παράσιτο", καλωσόρισες!

Το χαρτί: προέκυψε από την ανάγκη του ανθρώπου να βρει ένα αντικείμενο, πάνω στο οποίο θα μπορεί να γράφει. Άρα ήξερε τί έψαχνε ο άνθρωπος και το βρήκε επεξεργαζόμενος διάφορα υλικά. Η τεράστια διαφορά με το ψωμί είναι ότι εφ' όσον το ψωμί δεν ήταν γνωστό πριν ανακαλυφθεί και δεν το γέννησε καμία ανάγκη (γιατί έτρωγε άλλα πράγματα), τότε πώς σκέφτηκε να αναμείξει τα συγκεκριμένα συστατικά, τα οποία δεν ήξερε και τί αποτέλεσμα θα του έφερναν;;;

Υπενθυμίζω ότι η μαγιά, βασικότατο συστατικό του ψωμιού, δεν τρώγεται. Συνεπώς είναι παράλογο να χρησιμοποιηθεί σε φαγητό, χωρίς να ξέρει κάποιος το αποτέλεσμα εκ προοιμίου. Είναι σα να φτιάχνεις παστίτσιο και ν' αποφασίσεις να ρίξεις μέσα πριονίδι για να δεις αν γίνεται κάποιο άλλο φαγητό!!!

Ο ηλεκτρισμός πάλι, υπάρχει στη φύση (το ψωμί δεν υπάρχει στη φύση). Απλά ο άνθρωπος παρατήρησε το φαινόμενο και επιστημονικά κατέληξε να το χρησιμοποιήσει προς όφελός του.


Υ - Γ. Μιας και έχει αποκαλυφθεί το ένα απ' τα τρία στοιχεία, περιμένω τις σκέψεις σας γύρω απ' το τί νομίζεται ότι οδήγησε στην τόσο παράδοξη αυτή εφεύρεση. Θα προτιμούσα πρώτα ν' ασχοληθούμε με τις πιθανές λογικές εξηγήσεις και μετά να περάσουμε σε συνωμοσιολογικές ερμηνείες του στυλ: το έφεραν ούφο και τέτοια...


"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 04/01/2004 23:30:45Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Darkangel_78
Πλήρες Μέλος

Egypt
1013 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2003, 23:32:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Darkangel_78  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σας παιδιά και φίλτατη Zadok σου εύχομαι έστω και ετεροχρονισμένα,καλή και γόνιμη παραμονή στην παρέα μας!

Από ότι ειπώθηκε μέχρι τώρα,το μόνο που μου έρχεται στο μυαλό είναι οι κρύσταλλοι χαλαζία.Ξέρετε,από τα ηλεκτρονικά ρολόγια μέχρι αναπτήρες,υπολογιστές κάθε μεγέθους και ισχύος αλλά και ...τα κρυστάλλινα κρανία! (Μην ανοίξτε θέμα,υπάρχει ήδη ...κάπου!)

Τα στοιχεία που με οδηγούν στον χαλαζία είναι τα εξής:

quote:
Υπενθυμίζω ότι αναζητούμε υλικά, τα οποία χρειάζονται ειδική επεξεργασία για την κατασκευή τους, η οποία εμπεριέχει τεχνογνωσία, την οποία ο άνθρωπος δεν κατείχε την περίοδο κατά την οποία φέρεται να έχει κάνει τις συγκεκριμένες ανακαλύψεις.
και
-το τρίτο οδήγησε στην τεχνολογική έκρηξη του 20ου αιώνα.

Το πέτυχα?

"Ποιό το αληθινό μέγεθος της σκιάς σου;"


Edited by - Darkangel_78 on 29/11/2003 23:33:23Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

reptilesalonica
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1849 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2003, 00:12:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους reptilesalonica  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα Zadoc, καλώς ήρθες.
Τι θα έλεγες για την ικανότητα που ανέπτυξε ο ανθρώπινος νούς να ασχολείτε με θέματα Μαθηματικού λογισμού, ικανότητα σοβαρής και εμπεριστατωμένης μελέτης και τελικώς, ορθής γνώσης της κίνησης των Ουράνιων σωμάτων και στη συνέχεια, όλα αυτά να τα χρησιμοποιήσει, κάνοντάς τα πράξη σε όλα αυτά τα αρχαία οικοδομήματα, τα οποία, με τα δεδομένα εκείνης της εποχής, ούτε να τα φανταστεί μπορούσε.
Σε όλη αυτή τη φιλοσοφική και αστείρευτη έμπνευση των αρχαίων Ελλήνων, που έδωσε τα φώτα του πολιτισμού.

~Γρηγόρης~
Once you were wild, don't let them tame you

Edited by - reptilesalonica on 30/11/2003 00:15:23Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2003, 00:12:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή Darkangel_78, σ' ευχαριστώ για τη συμμετοχή σου!

Οι κρύσταλλοι χαλαζία στους οποίους αναφέρεσαι δεν είναι απ' τα τρία στοιχεία, τα οποία έχω στο μυαλό μου. Να το βασανίσουμε όμως λίγο το θέμα πριν αποφανθούμε κι επειδή δεν έχω ψάξει το συγκεκριμένο θέμα, επέτρεψέ μου να ρωτήσω τα κάτωθι:

Αυτοί οι κρύσταλλοι είναι κατασκεύασμα του ανθρώπου; Δεν υπάρχουν στη φύση; Η χρήση τους δεν ήταν προϊόν έρευνας με συγκεκριμένο σκοπό;

Δεν ξέρω αν έχω καταφέρει να γίνω αρκετά σαφής τοποθετούμενη επί του θέματός μου. Αναφέρομαι, όπως στο παράδειγμα του ψωμιού, σε πράγματα τα οποία δεν υπάρχουν στη φύση αυθύπαρκτα και η κατασκευή τους από τον άνθρωπο μοιάζει χωρίς αίτιο, ενώ τελικά, μετά την ανακάλυψή τους, του άλλαξαν τη ζωή κυριολεκτικά.


"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 04/01/2004 23:31:40Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2003, 00:24:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ reptilesalonica, σ' ευχαριστώ ακολούθως!

Αυτό το οποίο καταγράφεις είναι όντως εκπληκτικό, αλλά εγώ δεν αναφέρομαι σε μία νοητική διαδικασία, η οποία με τη σειρά της γέννησε ένα δημιούργημα με κάποια μέθοδο (είτε την γνωρίζουμε, είτε όχι). Εδώ έχουμε έναν σκοπό - τη δημιουργία του κτηρίου -, την αρχική ιδέα και έλειπε απλά η μεθοδολογία. Το κτήριο υπάρχει έστω και σαν απραγματοποίητη ιδέα (μέχρι ν' ανακαλυφθεί η μέθοδος) μέσα στο μυαλό του ανθρώπου, γιατί η αρχιτεκτονική του είναι γνωστή και έχει κάποιο σκοπό.

Επανέρχομαι στο παράδειγμα του ψωμιού: Φίλε μου, δεν υπήρχε λόγος να φτιαχτεί ψωμί, δε θα πέθαινε ο άνθρωπος χωρίς ψωμί. Κι όμως, απ' την στιγμή την οποία φτιάχτηκε είναι ένα απ' τα βασικότερα τρόφιμα του ανθρώπου! Σου υπενθυμίζω ότι η μαγιά, αυτόνομη, δεν τρώγεται!!! Αν το σκεφτείς, είναι σχεδόν παρανοϊκό το πώς και γιατί ξεκίνησε ο πρώτος άνθρωπος να φτιάξει ψωμί, αυτό το τόσο συνηθισμένο και απλό αντικείμενο της καθημερινής μας ζωής.

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 04/01/2004 23:32:35Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sailor
Νέο Μέλος

Greece
38 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2003, 01:16:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sailor  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Zadok ομολογώ πώς δεν καταλαβαίνω ποιό ακριβώς είναι το περίεργο σημείο στη χρήση μαγιάς για το φούσκωμα του ψωμιού. Η μαγιά είναι απλά μύκητες οι οποίοι διασπούν τα φυτικά σάκχαρα και τα μετατρέπουν σε αλκοόλη και διοξείδιο του άνθρακα. Στην πορεία του ψησίματος του ψωμιού ο μύκητας θανατώνεται, η αλκοόλη εξατμίζεται και το διοξείδιο του άνθρακα διογκώνει το ψωμί. Χονδρικά αυτή είναι η διεργασίαΑνάλογα με τις συνθήκες που θα χρησιμοποιηθεί η μαγιά μπορεί να οδηγήσει και στην παραγωγή μπύρας από σιτάρι. Άλλωστε, αν δε με απατά η μνήμη μου, οι αρχαίοι Αιγύπτιοι στους οποίους ανάγεται και η χρησιμοποίηση της μαγίας για 1η φορά, παρήγαγαν και μπύρα από σιτάρι.
Υπάρχουν πολλά είδη άγριας μαγιάς στη φύση και αυτά βρίσκονται στον αέρα, στο φλοιό φρούτων και λαχανικών και στο έδαφος. Η πρώτη συνταγή για την παρασκευή ψωμιού συνίστατο στην ανάμιξη αλευριού και νερού. Στη συνέχεια το ζυμάρι αφηνόταν για αρκετές ημέρες εκτεθειμένο στον άερα ώστε να αναπτυχθεί καλλιέργεια μαγιάς και τέλος ψηνόταν. Πώς παρήχθη για 1η φορά; Μάλλον τυχαία, μέσω ανάπτυξης καλλιέργειας μύκητα λόγω επαφής με την ατμόσφαιρα.
Σε ότι αφορά το αν θα πέθαινε ή όχι ο άνθρωπος χωρίς ψωμί, μάλλον δε θα πέθαινε, αλλά αφού υπήρχαν πλούσιες σοδιές σταριού γιατί να μήν τις χρησιμοποιήσει. Επίσης δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι το ψωμί έχει ιδιαίτερα υψηλή θρεπτική και θερμιδική αξία (κυρίως το σταρένιο) και πολύ χαμηλό κόστος παραγωγής.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2003, 01:29:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ sailor,

άψογη η τοποθέτησή σου!

quote:
Στη συνέχεια το ζυμάρι αφηνόταν για αρκετές ημέρες εκτεθειμένο στον άερα ώστε να αναπτυχθεί καλλιέργεια μαγιάς και τέλος ψηνόταν.

Έχεις παρασκευάσει ποτέ ψωμί;;; Αυτό που αναφέρεις, ισχύει για την περίπτωση της μπύρας και του κρασιού. Όχι όμως του ψωμιού. Η διαφορά έγκειται στο γεγονός ότι η μπύρα και το κρασί αναπτύσουν τα ένζυμα, τα οποία αναφέρεις, μετά από κάποιο χρονικό διάστημα μόνα τους. Για το ψωμί δεν ισχύει το ίδιο. Αν περιμένεις να αναπτυχθεί μύκητας απλά με νερό, αλεύρι και μακροχρόνια παραμονή στον ήλιο, θα περιμένεις πολύ...

Οι μητέρες μας ή ακόμα καλύτερα οι γιαγιάδες μας ξέρουν πολύ καλά τη διαδικασία: πρώτα αφήνεις τη μαγιά να φουσκώσει και μετά ξεκινάς να φτιάχνεις το ψωμί. Αλλιώς δεν κάνεις τίποτα.

Ήταν μία πολύ καλή ευκαιρία να διευκρινιστεί κι αυτό.


"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 04/01/2004 23:33:51Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Darkangel_78
Πλήρες Μέλος

Egypt
1013 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2003, 01:42:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Darkangel_78  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αυτοί οι κρύσταλλοι είναι κατασκεύασμα του ανθρώπου; Δεν υπάρχουν στη φύση; Η χρήση τους δεν ήταν προϊόν έρευνας με συγκεκριμένο σκοπό;

Γειά και πάλι!
Ο κρύσταλλος στην καθαρή του μορφή,ακατάλληλη για χρήση είναι φυσικό προϊόν.ΟΜΩΣ η επεξεργασία του περιλαμβάνει τεχνογνωσία από πληθώρα επιστημών (πχ μεταλλουργία,γεωλογία,χημεία κλπ) και πλέον χρησιμοποιούνται και ΤΕΧΝΗΤΟΙ κρύσταλλοι.Ελπίζω να σε διαφώτισα!
Περιμένω την απάντηση εναγωνίως γιατί στέρεψα από ιδέες...!

"Ποιό το αληθινό μέγεθος της σκιάς σου;"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2003, 02:00:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Darkangel_78 ήρθες πολύ κοντά, οπότε νομίζω ότι είναι ώρα ν' αποκαλύψω το δεύτερο στοιχείο, το οποίο αναφέρεται στη μεταλλουργία και φυσικά μιλώ για την πρώτη - πρώτη προσπάθεια του ανθρώπου να εξορύξει μετάλλευμα (οι κρύσταλλοι, τους οποίους αναφέρεις έπονται).

Αγαπητοί φιλοί, το δεύτερο παράδοξο της ανθρωπότητας είναι ότι ξεκίνησε να εξορύσσει μέταλλα και συγκεκριμένα χαλκό (σχεδόν κατ' αποκλειστικότητα!!!!!!!!) πριν την ανακάλυψη ακόμα και του ίδιου του τροχού!!!!!!!!!!!!!!!

Επισημαίνω δε, ότι "πεισματικά" ο άνθρωπος χρησιμοποιούσε χαλκό (ιδιαίτερα αγώγιμο υλικό) περί τα 3,000 χρόνια (όσο δηλαδή διήρκεσε η Εποχή του Χαλκού) και μετά στράφηκε προς την χρήση του σιδήρου (ο οποίος είναι και πιο χρήσιμος για όπλα και άλλα αντικείμενα). Αυτό σημαίνει, ότι πέρα από το γεγονός ότι είναι παράξενο το πώς και το γιατί ο άνθρωπος στράφηκε τόσο νωρίς (για το υποτιθέμενο νοητικό του επίπεδο) προς τη μεταλλουργία (της οποίας η τεχνική είναι δύσκολη και απαιτεί γνώσεις εξορύξεως), παραμένει αίνιγμα το γιατί χρησιμοποιούσε σχεδόν αποκλειστικά ένα υλικό.

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 04/01/2004 23:36:19Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2003, 12:19:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

Φίλη Zadok πολλά τα ερωτήματα που πηγάζουν απο τις απορίες περί των ανακαλύψεων που μας αναφέρεις.

Τα πρώτα που μου ήλθαν στην σκέψη μου είναι ** καλλιέργεια σπορα **
αλλά και ο ΠΡΟΜΥΘΕΑΣ (ΦΩΤΙΑ) ΔΗΜΗΤΡΑ (ΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΑ-ΣΠΟΡΑ) ΟΑΝΝΕΣ (ΕΚΜΑΘΗΣΗ ΤΕΧΝΩΝ,ΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΑ-ΣΠΟΡΑ).....

ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΑΥΤΑ....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Silverwolf
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Sweden
565 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2003, 13:04:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Silverwolf  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Silverwolf  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

... παραμένει αίνιγμα το γιατί χρησιμοποιούσε σχεδόν αποκλειστικά ένα υλικό.

Αυτό μάλλον οφείλεται στο ότι ο χαλκός εκτώς από αγώγιμος είναι και πολύ μαλακός και κατεργάζεται εύκολότερα από άλλα μέταλα.
Αν έχεις δεί κάποιον να μαγειρεύει σε χάλκινο σκεύος σε παρασιά, όταν το κατευάζει από την φωτιά προσέχει πολύ πως θα το ακουμπήσει κάτω γιατί αν δεν προσέξεις παραμορφώνεται ή μπορεί και να τρυπήσει.


"For the strength of the wolf is the pack and the strength of the pack is the wolf"


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2003, 20:01:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ AVATARGR,

πολύ σωστός ο προβληματισμός σου, όμως σύμφωνα με την κλασική επιστήμη όλα αυτά ήταν αποτέλεσμα της παρατήρησης κι εν συνεχεία του πειραματισμού του ανθρώπου γιατί ήταν φυσικά φαινόμενα. Ο μύθος είναι συμβολικός...

Το ψωμί δεν υπάρχει στη φύση και ο χαλκός χρειάζεται ειδική επεξεργασία για να αποκολληθεί από τα άλλα συστατικά... Η επεξεργασία αυτή δεν μπορεί να ήταν αποτέλεσμα έρευνας. Γι' αυτό ανέφερα ότι ο τροχός, ο οποίος είναι απ' τις πιο απλές εφευρέσεις, εφευρέθηκε εντός της εποχής του Χαλκού και μάλιστα προς το τέλος της. Άρα ποιό ήταν το νοητικό επίπεδο του ανθρώπου, ο οποίος δεν είχε λύσει άλλα και άλλα ζωτικής ζημασίας προβλήματά του και ασχολήθηκε να εξορύξει χαλκό;;;!!!


Αγαπητέ (νομίζω είσαι αγαπητή;) Silverwolf,

δε διαφωνώ καθόλου μαζί σου, όμως αυτό επιβεβαιώνει το συλλογισμό μου: είναι δυνατόν ο άνθρωπος να είχε βρει τη μέθοδο εξόρυξης μεταλλεύματος και να χρησιμοποιούσε ΕΠΙ 3,000 ΧΡΟΝΙΑ μόνο ένα από αυτά, το οποίο μάλιστα είναι και το πιο μαλακό;;; Επίσης, δεν αντιλαμβάνομαι γιατί επί τουλάχιστον 5,000 χρόνια χρησιμοποίησε μόνο χαλκό και στη συνέχεια σίδηρο. Τα άλλα μέταλλα;;; Του ήταν άχρηστα;;;!!!

Φίλοι μου, συνειδητοποιούμε πόσο μεγάλες περίοδοι είναι αυτές;;;

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 04/01/2004 23:37:17Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΔΩΡΙΔΑ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Australia
174 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/12/2003, 05:22:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΔΩΡΙΔΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εμένα πάντα μου έκανε εντύπωση εκτός της μαγιάς, η πυτιά για το τυρί ή το γιαούρτι, και η "ανακάλυψη" του ανθρώπου να φτιάξει υφάσματα. Κυρίως εκείνα τα μεταξωτά... λινά.
Το υφαντό δεν υπάρχει στη φύση, οπότε δεν προέρχεται από παρατήρηση. Όσο για την ανάγκη της ενδυμασίας μπορούσε να βολευθεί άνετα με τις προβιές των ζώων...
Τελικά είναι να απορεί κανείς. Ο άνθρωπος να είναι το μόνο είδος στη γη που φαίνεται να προσπαθεί να εγκλιματιστεί σύμφωνα με τις ανάγκες ή επιθυμίες του. (Και τα καταφέρνει καλά)


ΠΑΝ ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟΝ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sunflower1
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
81 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/12/2003, 13:05:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sunflower1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Zadok θα διαφωνισω μαζι σου ως προς την χρηση της μαγιας στην παρασκευη ψωμιου.
Στο παραδοσιακο ψωμι, που ακομα φτιαχνουν στα χωρια, χρησιμοποιειται προζυμι και οχι μαγια. Το προζυμι ειναι στην ουσια ξυνισμενο ζυμαρι, δηλαδη ζυμαρι που εχει αφεθει σε ζεστο περιβαλλον να υποστει ζυμωση. Συνηθης τακτικη ειναι καθε φορα που φτιαχνουν ψωμι να κρατουν μια μικρη ποσοτητα ζυμαριου ωστε να χρησιμοποιηθει ως προζυμι την επομενη, μια διαδικασια που δεν χρειαζεται πανω απο μιση μερα σε ζεστο περιβαλλον.
Φανταζομαι οτι οι ανθρωποι κατασκευαζαν ψωμι ανακατευοντας απλα αλευρι και νερο, καποια φορα το ζυμαρι αργησε να ψηθει φουσκωσε και ετσι ανακαλυφθηκε η σωστη συνταγη


Βάλε φωτιά σε ότι σε καίει σε οτι σου τρώει την ψυχή
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/12/2003, 13:40:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή ΔΩΡΙΔΑ,

σ' ευχαριστώ για τη συμμετοχή σου. Το θέμα της υφαντουργίας δεν το έχω ψάξει και δεν είναι στα τρία, τα οποία αναφέρω εδώ, αλλά είναι μία καλή ευκαιρία να το ψάξουμε κι αυτό.

Επισημαίνω ότι τα δύο από τα τρία στοιχεία τα έχω ήδη αποκαλύψει (ψωμί, χαλκός). Αφορούν και τα δύο στα πρώτα στάδια εξέλιξης του ανθρώπου. Το τρίτο αφορά στον 20ο αιώνα και είναι μία εφεύρεση, η οποία δεν έχει εκτιμηθεί όσο θα της έπρεπε, μια και οδήγησε στην τεχνολογική - ηλεκτρονική έκρηξη της εποχής μας (τονίζω: τεχνολογική - ηλεκτρονική, όχι μηχανολογική, αγαπητέ drumx13).


Αγαπητέ sunflower1,

χαίρομαι που διαφωνείς, γιατί έτσι προχωράμε τη συζήτησή μας:

μόνο που με την τοποθέτησή σου έχω την αίσθηση ότι με επιβεβαιώνεις!

Φυσικά και στα χωριά κρατούν ένα κομμάτι ζύμης και με το προζύμι αυτό φτιάχνουν το επόμενο. Το προζύμι έχει μέσα του ήδη τα ένζυμα, τα οποία απαιτούνται! Για ρώτα μία γιαγιά σε κάποιο χωριό... Αν δεν έχει προζύμι μπορεί να φτιάξει ψωμί;;;

Αν θέλετε, κάντε το πείραμα: βάλτε τα υλικά του ψωμιού, χωρίς προζύμι ή μαγιά και αφήστε το να φουσκώσει.

Άμα φουσκώσει, σας κάνω το τραπέζι... (εκ του ασφαλούς ομιλώ)


"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 04/01/2004 23:38:10Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/12/2003, 17:39:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ Zadok ΘΑ ΜΟΥ ΕΠΙΤΡΕΨΕΙΣ ΝΑ ΔΙΑΦΩΝΙΣΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ.
ΔΗΛΑΔΗ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΣΚΕΥΘΗΚΕ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΝΑ ΟΡΓΩΣΕΙ, ΝΑ ΣΠΕΙΡΕΙ (ΑΦΟΥ ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΙ ΤΟΥΣ ΣΠΟΡΟΥΣ) ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΤΟ ΣΤΑΡΙ, ΝΑ ΤΟ ΑΛΕΣΕΙ, ΝΑ ΤΟ ΖΥΜΩΣΕΙ ,ΝΑ ΤΟ ΨΗΣΕΙ, ΕΤΣΙ ΞΑΦΝΙΚΑ ????

ΑΠΟ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ ΤΟ ΟΡΓΩΜΑ, Η ΣΠΟΡΑ, ΤΟ ΑΛΕΣΜΑ , ΤΟ ΖΗΜΩΜΑ, ΨΗΣΙΜΟ ???

ΣΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΤΟΣΟ ΑΠΛΟ ?????

AYTA ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΗ Η ΚΑΛΗ ΦΙΛΗ ΔΩΡΙΔΑ ......

quote:
Εμένα πάντα μου έκανε εντύπωση εκτός της μαγιάς, η πυτιά για το τυρί ή το γιαούρτι, και η "ανακάλυψη" του ανθρώπου να φτιάξει υφάσματα. Κυρίως εκείνα τα μεταξωτά... λινά.

ΑΣ ΑΡΧΙΣΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΑ ΑΠΛΑ..
ΠΟΥ ΓΙΑ ΕΜΑΣ ΤΑ ΘΕΩΡΟΥΜΕ ΜΕ ΤΗΝ ΣΗΜΕΡΙΝΗ ΓΝΩΣΗ ΩΣ ΑΠΛΑ...
ΚΑΛΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΑΣ ΜΗΝ ΤΑ ΠΕΡΝΑΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΩΣ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ΚΑΙ ΑΠΛΑ...


ΜΕΤΑ ΑΣ ΠΑΜΕ ΚΑΙ ΣΤΑ ΔΥΣΚΟΛΑ...(ΕΞΟΡΥΞΗ ΚΑΙ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΙΑ ΧΑΛΚΟΥ, ΣΙΔΗΡΟΥ...)
NOMIZΩ ΠΩΣ ΚΑΠΩΣ ΕΥΚΟΛΑ ΞΕΠΕΡΑΣΑΜΕ ΤΟΝ ΟΑΝΝΕΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΔΗΜΗΤΡΑ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Edited by - AVATARGR on 01/12/2003 17:42:22

Edited by - AVATARGR on 01/12/2003 17:44:29Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

endorama
Πλήρες Μέλος


1296 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/12/2003, 20:57:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους endorama  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ολα ειναι θεμα παρατηρησης και εξελιξης

το ψωμι δεν ειναι κατι το οποιο παρασκευαστηκε μια μερα που καποιος θερισε εκανε αλευρι και τελικα το εψησε και εκανε ψωμι

το ψωμι ξεκινησε απο τον παμπαλαιο χυλο για αρχη
αυτα προς το παρων


Edited by - Administrator on 12/12/2020 20:18:49
Reason - Your head will collapse But there's nothing in itΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/12/2003, 23:07:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ AVATARGR,

δεν ξέρω αν δεν έχω καταφέρει εξ αρχής να γίνω κατανοητή.
Είμαι η πρώτη, η οποία λέει ότι αυτά τα πράγματα δεν είναι απλά.
Όμως, το ερώτημα εδώ δεν είναι αν είναι απλά ή όχι κι ούτε υποβιβάζω οποιαδήποτε τοποθέτηση.
Εξ αρχής αναφέρομαι σε στοιχεία της ζωής του ανθρώπου, τα οποία παραδόξως εμφανίστηκαν και του άλλαξαν τη ζωή. Αυτά τα στοιχεία δεν είναι αυθύπαρκτα, αλλά τα κατασκεύασε και μάλιστα η γνώση, την οποία χρησιμοποίησε για να τα κατασκευάσει, δεν υπήρχε πριν.
Έχω ξεκαθαρίσει ότι ανοίγω το θέμα με σκοπό να φωτιστώ και εγώ, οπότε ας πούμε αναλυτικότερα κάποια πράγματα, γιατί όχι;


Αγαπητέ endorama,

quote:
το ψωμι ξεκινησε απο τον παμπαλαιο χυλο για αρχη

δεν είναι αυτό το ερώτημα!

Πώς στο καλό και απ' το πουθενά αποφάσισε ο άνθρωπος να τοποθετήσει μαγιά (η οποία δεν τρώγεται) στο χυλό του, ε;;;

Έχεις πειραματιστεί ποτέ με μαγειρική;;; Θα 'βαζες ποτέ κάποιο συστατικό το οποίο δεν τρώγεται, χωρίς να σου 'χει πει ποτέ κάποιος το αποτέλεσμα;;;


"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 04/01/2004 23:39:04Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Darkangel_78
Πλήρες Μέλος

Egypt
1013 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/12/2003, 23:29:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Darkangel_78  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Έχεις πειραματιστεί ποτέ με μαγειρική;;; Θα 'βαζες ποτέ κάποιο συστατικό το οποίο δεν τρώγεται, χωρίς να σου 'χει πει ποτέ κάποιος το αποτέλεσμα;;;

Γειά σας φίλτατοι!
Καλή μου Zadok, χρειάζεται σώνει και καλά το πείραμα? Εν προκειμένω, μπορεί να έπεσε κατά λάθος η μαγιά και να φούσκωσε το ψωμί!
Ακόμα και σήμερα που υποτίθεται ότι η επιστήμη δίνει λύσεις σχεδόν σε όλα,μεγάλες ανακαλύψεις έγιναν από καθαρή τύχη!

Ας μην αναλωνόμαστε σε μια ή δυο ανακαλύψεις! Με λίγη καλή θέληση μπορούμε να απαριθμήσουμε δεκάδες ΠΑΡΑΞΕΝΕΣ "ΑΝΑΚΑΛΥΨΕΙΣ" ...ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ!!

"Ποιό το αληθινό μέγεθος της σκιάς σου;"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 4 Σελίδες:
  1  2  3  4
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1425781
Maintained by Digital Alchemy