ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 CARPE DIEM
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Ιλούβαταρ
Νέο Μέλος

Greece
10 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/12/2003, 17:02:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ιλούβαταρ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Carpe diem δηλαδή άδραξε την ημέρα.Μια φράση που περιέχει μεγάλη σοφία μέσα της.Πραγματικά μόνο αν εκμεταλευόμαστε κάθε μας στιγμή και δεν αφήνουμε το χρόνο απλά να περνάει θα γίνουμε καλύτεροι και ανώτεροι άνθρωποι.Το ερώτημα μου όμως είναι πόσο μπορούμε να εκμεταλευόμαστε καθε μας στιγμή σε μια σημερινή κοινωνία.Νομίζω οτι όλοι αναγκαζόμαστε να κάνουμε πράγματα που μπορεί να μην έχουμε καμια όρεξη ή να θεωρούμε ότι δεν έχουμε κάποιο όφελος τα κάνουμε επειδή απλά πρέπει.Π.χ. όταν είμαστε στο σχολείο ή στο γραφείο,ποσες φορές ενεργούμε μηχανικά,παθητικα;Μια άλλη άποψη θα έλεγε πως ακόμα και σε πράγματα που φαίνονται βαρετά πρε΄πει να τους δίνουμε αξια ωστε να μαθαίνουμε απο αυτά.Από την άλλη θα μπορούσαμε εξαρχής να κάνουμε κάτι καλύτερο.Νομίζω κάπου χάθηκα.

capre diem

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/12/2003, 18:36:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kατανόησε τι κάνεις και γιατί το κάνεις...
Zήσε "συνειδητά" τη ζωή σου και θα έχεις βιώσει το "CARPE DIEM"...


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2003, 00:22:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι μου προσωπικά πιστεύω οτι όλη την σοφία αυτής σης φράσης μπορούμε να την βιώσουμε , όταν αγαπάμε αυτό που κάνουμε και το κάνουμε με κέφι . Τότε σίγουρα έχουμε αδράξει την ημέρα και δεν πήγε χαμένη .
Προσωπικά έχω βιώσει αυτή την εμπειρία , γιατί είχα την τύχη να κάνω το χόμπυ μου επάγγελμα . Σας πληροφορώ λοιπόν φίλοι μου ότι δεν καταλάβαινα πότε πέρασε η ώρα και η ημέρα μου ήταν γεμάτη και δημιουργική .
Αλά και σήμερα σαν συνταξιούχος , φροντίζω να αξιοποιώ δημιουργικά τον ελεύθερο χρόνο μου με διάφορες κατασκευές για προσωπική μου χρήση , με διάβασμα ή με την συμμετοχή μου στα Forums απο τα οποία συνεχώς διευρύνω τις γνώσεις μου .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/12/2003, 17:23:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ Ιλούβαταρ ΜΕ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΜΟΥ ΗΛΘΑΝ ΣΤΟΝ ΝΟΥ ΓΙΑ ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΦΟΡΑ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΤΟΥ ΦΑΟΥΣΤ ΤΟΥ ΓΚΑΙΤΕ.

***ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΕΒΛΕΠΑ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΣΤΗΝ ΓΗ ΝΑ ΑΓΩΝΙΖΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΠΑΡΞΗ ΤΟΥΣ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΓΗ.
ΤΟΤΕ ΘΑ ΕΛΕΓΑ ΣΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΦΕΥΓΕΙ ΜΕΙΝΕ ΕΙΣΑΙ ΥΠΕΡΟΧΗ
***

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/12/2003, 21:49:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Φίλοι μου προσωπικά πιστεύω οτι όλη την σοφία αυτής σης φράσης μπορούμε να την βιώσουμε , όταν αγαπάμε αυτό που κάνουμε και το κάνουμε με κέφι . Τότε σίγουρα έχουμε αδράξει την ημέρα και δεν πήγε χαμένη .


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.078125
Maintained by Digital Alchemy