ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 Ο ΔΡΟΜΟΣ ΤΟΥ ΠΟΛΕΜΙΣΤΗ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 8
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
spirit
Πλήρες Μέλος

Finland
1485 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/03/2004, 09:58:14  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος spirit  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημερα καλως ηρθες Γιωργο υπαρχει ηδη ενα πολυ αξιολογο θεμα για τον Μ.ΑΛΕΞΑΝΔΡΟ ριξε μια ματια εδω>


http://esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=690

ευχαριστω για τα καλα σου λογια.
ΟΜ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2004, 22:35:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΠΡΟΣΜΕΝΩ ΤΗΝ ΔΙΔΑΧΗ ΣΑΣ

ΒΡΟΤΩ ΔΕ ΠΙΣΤΟΝ ΟΥΔΕΝ


παραθετω ενα μικρο αποσπασμα απο την διδασκαλια του δον Χουαν.

εκει πρωτογνωρισα την εννοια του πολεμιστη εγω.

Ο ανθρωπος της γνωσης είναι πολεμιστης

Η υπαρξη του ανθρωπου της γνωσης είναι ενας ακαταπαυστος αγωνας, και η αποψη ότι είναι πολεμιστης, ότι ζει σαν πολεμιστης, παρεχει στο ατομο τα μεσα για την επιτευξη συναισθηματικης σταθεροτητας.


Η ιδεα του ανθρωπου πολεμιστη εμπεριεχει τεσσερις εννοιες:

1ον. ο ανθρωπος της γνωσης πρεπει να εχει σεβασμο

2ον. πρεπει να εχει φοβο

3ον. πρεπει να είναι σε πληρη εγρηγορση (διαρκης παραφυλαξη)

4ον. πρεπει να εχει αυτοπεποιθηση


επομενως το να είναι πολεμιστης είναι μια μορφη αυτοπειθαρχιας που δινει εμφαση στα ατομικα επιτευγματα.

Κι όμως αποτελει μια σταση κατά την οποια τα προσωπικα ενδιαφεροντα μειωνονται στο ελαχιστο, μια και στις περισσοτερες περιπτωσεις το προσωπικο ενδιαφερον δε συμβιβαζεται με τη δυναμη που χρειαζεται για να επιτελεστει οποιαδηποτε προκαθορισμενη, υποχρεωτικη πραξη

Ο ανθρωπος της γνωσης στο ρολο του σαν πολεμιστης είναι υποχρεωμενος να τηρει μια σταση διαφοροποιημενου ενδιαφεροντος για τα θεματα με τα οποια ασχολειται.


Πρεπει να αντιμετωπισει με βαθυ σεβασμο καθετι που εχει σχεση με τη γνωση του για να μπορεσει να το τοποθετησει σε μια προοπτικη με νοημα.

Το να εχει σεβασμο ισοδυναμει με το να εχει αξιολογησει τα ασημαντα αποθεματα του όταν αντιμετωπιζει το Αγνωστο.

Αν παραμεινει κανεις σ αυτό το πλαισιο σκεψης, η ιδεα του σεβασμου διευρυνεται λογικα για να συμπεριλαβει και τον εαυτο του, γιατι παραμενει κανεις τοσο αγνωστος για τον εαυτο του οσο και το ιδιο το Αγνωστο.


Μια άλλη βασικη αναγκαιοτητα για τη ζωη του πολεμιστη είναι η αναγκη να βιωσει και να αξιολογησει προσεκτικα την αισθηση του φοβου.

Το ιδανικο είναι να συνεχιζει κανεις ανεξαρτητα από τον φοβο του την πορεια που εχει χαραξει ως προς τις ενεργειες του.

Ο φοβος υποτιθεται πως χαλιναγωγειται και ερχεται καποια χρονικη περιοδος στη ζωη του ανθρωπου της γνωσης που εξαφανιζεται εντελως, αλλα αρχικα πρεπει να εχει συνειδηση ότι φοβαται και να αξιολογει εγκαιρα την αισθηση αυτή.

Ο δον Χουαν ισχυριστηκε πως ειμαστε ικανοι να κατακτησουμε τον φοβο απλα και μονο με τον αντιμετωπισουμε. (σημ. - εγω προτεινω να μην ταυτιζομαστε μαζι του, αλλα να τον αφηνουμε να υπαρχει σαν ενας χρησιμος φιλος, που δεν μπορει όμως να μας επηρεασει αλλα μονο να μας συμβουλευσει. Οσο για το Δεος μπροστα στο Αγνωστο, αυτό δεν παυει ποτε να υπαρχει. j b g)

Σαν πολεμιστης ενας ανθρωπος της γνωσης χρειαζεται επισης να είναι σε πληρη εγρηγορση.

Πρεπει να επαγρυπνει για να μπορει να γνωριζει σε βαθος τους περισσοτερους παραγοντες που αφορουν τις δυο υποχρεωτικες πλευρες της επιγνωσης:


Επιγνωση της προθεσης και της επιδιωξης


Και επιγνωση της αναμενομενης ρευστης καταστασης

Χρειαζεται να μπορει παντοτε να συγκρινει τον οριστικο στοχο κάθε υποχρεωτικης πραξης με το συγκεκριμενο λογο που υπαρχει και δικαιολογει την επιθυμια του να ενεργει.

Με το να εχει επιγνωση αυτης της σχεσης, μπορει επισης να γνωριζει σε βαθος όλα οσα θεωρουνται ότι είναι η αναμενομενη ρευστη κατασταση.

Η επιγνωση της αναμενομενης ρευστης καταστασης αναφερεται στη βεβαιοτητα ότι μπορει κανεις παντοτε να ελεγχει ολες τις σημαντικες μεταβλητες που εμπεριεχονται στη σχεση αναμεσα στο συγκεκριμενο σκοπο της κάθε πραξης και στο συγκεκριμενο λογο που εχει ο καθενας για να ενεργει.

Αυτή η εσκεμμενη επιγνωση των αλλαγων συνειγορει για την αναγνωριση και ερμηνεια των οιωνων καθως και των αλλων ασυνηθιστων γεγονοτων.

Η τελευταια πλευρα της συμπεριφορας του πολεμιστη είναι η αναγκη για αυτοπεποιθηση.

Χωρις αυτοπεποιθηση θα είναι ανικανος κανεις να εκπληρωσει έναν από τους σημαντικοτερους στοχους της διδασκαλιας: την ικανοτητα να διεκδικησει τη γνωση σα δυναμη.


απο τη διδασκαλια του δον Χουαν


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2004, 15:08:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
(ΕΤΣΙ ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΑ...
ΑΦΙΕΡΩΜΑ ΑΒΑΤΟΝ/ΤΕΥΧΟΣ ΑΠΡΙΛΙΟΥ:"Ο ΔΡΟΜΟΣ ΤΟΥ ΠΟΛΕΜΙΣΤΗ...")

ΑUM SHANTI!



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
calessin
Μέλος 1ης Βαθμίδας

South Sandwich Islan
111 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/03/2004, 23:56:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους calessin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σας. Γράφω μετά από καιρό. Χάιρομαι που θίχτηκε ένα τέτοιο topic και πραγματικά χάρηκα με όλες τις απαντήσεις που δόθηκαν μέχρι τώρα. Θα πω και εγώ τη γνώμη μου. Αρχικά όμως θα ήθελα να αναφέρω τον Κώδικα Bushido των Σαμουράι, που αναφέρθηκε αρκετά, πιο πάνω:

"Δεν έχω γονείς. Ο Ουρανός και η Γη είναι οι γονείς μου.

Δεν έχω Θεία δύναμη. Η υπακοή είναι τα μέσα μου.

Δεν έχω μαγική δύναμη. Η εσωτερική δύναμη είναι η μαγεία μου.

Δεν έχω ζωή ούτε θάνατο. Το αιώνιο είναι η ζωή και ο θάνατός μου.

Δεν έχω σώμα. Η ανδρεία είναι το σώμα μου.

Δεν έχω μάτια. Η αστραπή είναι τα μάτια μου.

Δεν έχω αυτιά. Η ευαισθησία είναι τα αυτιά μου.

Δεν έχω μέλη. Η ταχύτητα είναι τα άκρα μου.

Δεν έχω σκοπούς. Η ευκαιρία είναι οι σκοποί μου.

Δεν έχω θαύματα. Το (πεπρωμένο) Δάρμα είναι το θαύμα μου.

Δεν έχω αρχές. Οι αρχές μου είναι η προσαρμοστικότητα σε όλα τα πράγματα.

Δεν έχω φίλους. Ο Νους είναι ο φίλος μου.

Δεν έχω εχθρούς. Η αφροσύνη είναι ο εχθρός μου.

Δεν έχω πανοπλία. Η βούληση και η δικαιοσύνη είναι η πανοπλία μου.

Δεν έχω κάστρα. Το ατάραχο πνεύμα είναι το κάστρο μου.

Δεν έχω σπαθί. Το όνειρο του πνεύματος είναι το σπαθί μου.

Από τα παραπάνω μπορούμε να συμπεράνουμε ότι ένα πραγματικός εσωτερικός Πολεμιστής δεν έχει ούτε χρειάζεται σπαθιά, ασπίδες, πιστόλια κλπ. Τα πραγματικά όπλα του είναι οι αρετές του. Έχουν περάσει οι εποχές που οι μάχες γίνονταν σώμα με σώμα ή στρατός με στρατό. Ο πόλεμος αυτός έχει μεταφερθεί στο εσωτερικό του ανθρώπου και φαίνεται εξωτερικά κυρίως στις δράσεις του. Το καθήκον του πολεμιστή, είναι όπως εύστοχα αναφέρουν ο spirit και η Αmalia, είναι η ορθή δράση. Όπως αναφέρει ο Ραυμόδος Λουλλ, για την εμφάνιση του Ιπποτισμού στο Μεσαίωνα :

"Όταν εξαφανίστηκαν από τον κόσμο η πιστότητα , η δικαιοσύνη και η αλήθεια και τη θέση τους πήρε το μίσος, η δολιότητα, η προσβολή και το ψέμμα, ήταν φανερό ότι χρειάζονταν ένα ιδεώδες που θα επανέφερε την πρώτερη τάξη.... Όταν άρχισε η περιφρόνηση για κάθε δικαιοσύνη και αλήθεια, οι λαοί χωρίστηκαν σε ομάδες των 1000 ατόμων και μεταξύ των χιλίων επελέγη ένας. Αυτός λόγω καλοσύνης, σοφίας, πιστότητας, αξίας, ευγένειας, ομορφιάς και αφοσίωσηςυπερίσχυε έναντι των υπολοίπων 999 ατόμων...Αυτός ο άνθρωπος ονομάστηκε Ιππότης"

Έτσι λοιπόν κατά τη γνώμη μου η μάχη του Πολεμιστή είναι με την σκοτεινή πλευρά του εαυτού του. Είναι, το πως θα καταφέρει να κάνει λάμψουν τα πετράδια των αρετών που κουβαλά μέσα του, όχι για να αποκτήσει τα μπράτσα του Conan, φήμη ή πλούτη, αλλά για να θέσει τον καλύτερο εαυτό του στην υπηρεσία του κόσμου που πραγματικά τον χρειάζεται. Αυτή είναι μια μάχη που ο πραγματικός πολεμιστής την δίνει καθημερινά. Είναι μια μάχη που δεν υπάρχει μόνο στα βιβλία του Καστανέντα ή του Κοέλιο αλλά και υπάρχει και σήμερα, κόντρα στις επιταγές των καιρών που επιβάλουν το ψέμα, την υποκρισία, την αδικία και το βόλεμα.

Αντιγράφω ξανά από το Bushido:

Η ανδρεία
Η αστραπή
Η ευαισθησία
Η ταχύτητα
Η ευκαιρία
To Δάρμα
H προσαρμοστικότητα σε όλα τα πράγματα.
Ο Νους
Η βούληση
H δικαιοσύνη
Το Ατάραχο πνεύμα
Το όνειρο

Αυτά είναι ο πραγματικός πολεμιστής. Και σας εύχομαι καλές μάχες.

Φιλικά
calessin

*************************
"Όταν είναι νύχτα να ονειρεύεσαι και όταν ξημερώνει ν'ανοίγεις τα παράθυρα διάπλατα. Όλα τα πράγματα έχουν δικαίωμα στο φως." Οδ. Ελύτης
*************************Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

spirit
Πλήρες Μέλος

Finland
1485 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2004, 09:39:27  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος spirit  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημερα καλως ηρθες φιλε η φιλη calessin σε ευχαριστω για την συμμετοχη σου,στο θεμα αυτο και της πολυ αξιολογες πληροφοριες που παραθετεις.
Πραγματικα χρειαζονται οπλα,σε αυτους τους δυσκολους καιρους που διανυουμε,για να μπορουμε να διαφυλαξουμε στην καλυτερη δυνατη κατασταση την ψυχικη μας υγεια,σαν συγχρονοι πολεμιστες,στα διαφορα μετωπα που ανοιγωνται καθημερινα εμπρος μας,καταστασεις δυσκολες και ασυνηθιστες στον χειρισμο τους.
Πρεπει να ειμαστε συνεχως σε εγρηγορση συνειδησιακα και πνευματικα αλλα και οργανικα.
Μονο εντος του λευκου φωτος και της ακτινοβολιας που εκπορευεται απο την καρδια μας,μπορουμε επα ξια να ονομαστουμε πολεμιστες του ΦΩΤΟΣ.
Η καρδια της καλοσυνης και της δικαιοσυνης σπερνει γυρω της υγεια,χαμογελα και πνευματικη ευδαιμονια.
Τα υπολοιπα σωστα αναφερθηκαν πιο πανω,σε αυτο το θεμα.


[Ειναι αναγκαια η συγκεντρωση του πνευματος...
Η προσευχη η πνευματικη κοινωνια ειναι η ΑΝΩΤΑΤΗ ΕΚΔΗΛΩΣΗ.Αλλα και γι αυτην ειναι απαραιτητες η νοητικη εκλεπτυνση και η πνευματικη δραση,δυναμη.]

ΦΥΛΛΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΗΠΟ ΤΟΥ ΜΟΡΥΑ..ΦΩΤΙΣΗ
OM


Edited by - spirit on 21/03/2004 09:40:02Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

calessin
Μέλος 1ης Βαθμίδας

South Sandwich Islan
111 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2004, 15:22:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους calessin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε ή φίλη spirit. Είμαι (ο) calessin. Για τα παρακάτω

quote:
Πραγματικα χρειαζονται οπλα,σε αυτους τους δυσκολους καιρους που διανυουμε,για να μπορουμε να διαφυλαξουμε στην καλυτερη δυνατη κατασταση την ψυχικη μας υγεια,σαν συγχρονοι πολεμιστες,στα διαφορα μετωπα που ανοιγωνται καθημερινα εμπρος μας,καταστασεις δυσκολες και ασυνηθιστες στον χειρισμο τους.
Πρεπει να ειμαστε συνεχως σε εγρηγορση συνειδησιακα και πνευματικα αλλα και οργανικα.

ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ

Θα ήθελα να μου πεις, πως μπορεί κάποιος να καταφέρει αυτά που αναφέρεις πιό κάτω:

quote:
Μονο εντος του λευκου φωτος και της ακτινοβολιας που εκπορευεται απο την καρδια μας,μπορουμε επαξια να ονομαστουμε πολεμιστες του ΦΩΤΟΣ.

Φιλικά calessin

*************************
"Όταν είναι νύχτα να ονειρεύεσαι και όταν ξημερώνει ν'ανοίγεις τα παράθυρα διάπλατα. Όλα τα πράγματα έχουν δικαίωμα στο φως." Οδ. Ελύτης
*************************Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

calessin
Μέλος 1ης Βαθμίδας

South Sandwich Islan
111 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2004, 15:23:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους calessin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε ή φίλη spirit. Είμαι (ο) calessin. Για τα παρακάτω

quote:
Πραγματικα χρειαζονται οπλα,σε αυτους τους δυσκολους καιρους που διανυουμε,για να μπορουμε να διαφυλαξουμε στην καλυτερη δυνατη κατασταση την ψυχικη μας υγεια,σαν συγχρονοι πολεμιστες,στα διαφορα μετωπα που ανοιγωνται καθημερινα εμπρος μας,καταστασεις δυσκολες και ασυνηθιστες στον χειρισμο τους.
Πρεπει να ειμαστε συνεχως σε εγρηγορση συνειδησιακα και πνευματικα αλλα και οργανικα.

ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ

Θα ήθελα να μου πεις, πως μπορεί κάποιος να καταφέρει αυτά που αναφέρεις πιό κάτω:

quote:
Μονο εντος του λευκου φωτος και της ακτινοβολιας που εκπορευεται απο την καρδια μας,μπορουμε επαξια να ονομαστουμε πολεμιστες του ΦΩΤΟΣ.

Φιλικά calessin

*************************
"Όταν είναι νύχτα να ονειρεύεσαι και όταν ξημερώνει ν'ανοίγεις τα παράθυρα διάπλατα. Όλα τα πράγματα έχουν δικαίωμα στο φως." Οδ. Ελύτης
*************************Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

spirit
Πλήρες Μέλος

Finland
1485 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2004, 00:08:49  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος spirit  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου calessin,ειμαι η spirit σχετικα με την ερωτηση σου:


Θα ήθελα να μου πεις, πως μπορεί κάποιος να καταφέρει αυτά που αναφέρεις πιό κάτω:


quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Μονο εντος του λευκου φωτος και της ακτινοβολιας που εκπορευεται απο την καρδια μας,μπορουμε επαξια να ονομαστουμε πολεμιστες του ΦΩΤΟΣ.
---------------------------------------------------------------------

νομιζω πως πρεπει εσωτερικα να υπαρξη μια καθαρση και διαφανεια.
Η εργασια μας με το ΦΩΣ προυποθετη πειθαρχια οσο ειναι δυνατον και κυριαρχια κατα της υλης,αυτο βεβαια δεν γινεται απο την μια στιγμη στην αλλη,αλλα με σταθερα βηματα στην προσδιορισμενη ατραπο μας.

Η εκλεπτυσμενη καρδια, μας οδηγει στην προσεγγιση των πιο λεπτοφυων ενεργειων.
Μεσω αυτων των ενεργειων προσεγγιζουμε τους Ανωτερους Κοσμους,ειμαστε οι συγχρονοι πολεμιστες του ΦΩΤΟΣ.

Δικαιοσυνη,αγαπη,φως...
ΟΜ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ryche
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1765 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2004, 00:17:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ryche  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
γεια σου Πνευμα...
μια ερωτηση καλη μου...
μπορεις να μου εξηγησεις τι εννοεις?

quote:
κυριαρχια κατα της υλης,
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
spirit
Πλήρες Μέλος

Finland
1485 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2004, 00:35:22  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος spirit  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλως ηρθες ryche
εννοω οτι η κυριαρχεια στην υλη , δηλαδη προσκολληση μας στα υλικα αγαθα,η προσκολληση μας στης αισ8ησεις,και μονο αυτες μας περιοριζουν την ανοδο στα ανωτερα στρωματα υπαρξης.
ΟΜ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2004, 00:46:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
η κυριαρχεια στην υλη , δηλαδη προσκολληση μας στα υλικα αγαθα,η προσκολληση μας στης αισ8ησεις,και μονο αυτες μας περιοριζουν την ανοδο στα ανωτερα στρωματα υπαρξης.

-..ενω το γνωριζουμε δεν μας το επιτρεπει..-η υλη-;
τοτε εθελοτυφλουμε...η συνειδητοποιηση της αυτης αισθησης δηλαδη η πιστοποιηση της δικης σου..υλης...δεν εναι δυνατο να μην υπαρχει!


-...απο αγνοια ομως;...ναι πως γινεται αυτο;
δεν γινεται παρα μοναα πριν/οταν δεν το γνωριζαμε/ αγνοτητα ειναι η λεξη/ποτε ειπαμε ηταν αυτη παρουσα....;

Οταν γνωριζεις οτι κατι τετοιο συμβαινει ειναι δεδομενο οτι κανεις χρηση της πειρας/εμπειριας/γνωσης την "κυκλικοτητας των γεγονοτων" οσο + των τασεων των συναισθηματων αναλογα με τους καιρους....
(ναι του περιβαλλοντος χρονου/εχμ..κοσμου.. μαλλον αφου μιλαμε για υλη..)
μα οι αισθησεις πρεπει να υπαρχουν για να κατανοησει καποιος επακριβως την στιγμη που απλως...
παυουν.-

φως!

....
DIATMA...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
spirit
Πλήρες Μέλος

Finland
1485 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2004, 01:01:52  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος spirit  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
μα οι αισθησεις πρεπει να υπαρχουν για να κατανοησει καποιος επακριβως την στιγμη που απλως...
παυουν.-

Φυσικα οι αισθησεις ΑΤΜΑ πρεπει να υπαρχουν απλα χρειαζεται ο παραγων ΜΕΤΡΟ,και οταν αναφερω αισθησεις εννοω την φιληδονια,και οτι εχει σχεση με την εξαρτηση απο την υλη.

επιστροφη στα χρονια της αθωοτητας.

ΟΜ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2004, 01:19:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
-ΣΥΜΦΩΝΟΥΜΕ ΑΠΟΛΥΤΑ.
ΜΑ ΘΕΩΡΩ ΠΩΣ ΔΕΝΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΜΜΙΑ ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ ΚΑΜΜΙΑ ΟΜΩΣ ΔΡΑΣΗ...
ΠΑΡΑ Η ΛΕΠΤΟΜΕΡΗΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ ΤΟΥ ΕΑΥΤΟΥ ΚΑΘΕ ΠΟΥ ΤΥΓΧΑΝΕΙ ΝΑ ΒΟΙΩΝΕΙ ΤΗΝ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ....ΓΕΙΩΘΕΙ...

ΑΝΑΡΡΩΤΙΕΜΑΙ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΟ ...XM..
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ.
ΑΠΛΑ(+ΕΠΙΣΗΣ ΣΥΜΦΩΝΟΥΜΕ..)ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ EKEINO TO ΠΑΝ ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟΝ"...
ΜΑ ΕΛΑ ΠΟΥ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ... ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ....

(Η ...ΠΕΙΡΑ...ΠΟΥ ΠΡΟΑΝΕΦΕΡΑ...:)

ΣΤΗΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΙΣΩΣ Ο ΠΟΛΕΜΙΣΤΗΣ ΜΟΙΑΖΕΙ ΜΕ ..
ΤΟΝ ΑΓΙΟ ΓΕΩΡΓΙΟ..
ΤΟΝ ΑΓΙΟ ΑΝΤΩΝΙΟ....
ΤΟΝ ΑΓΙΟ ΔΗΜΗΤΡΙΟ...
ΤΗ ΝΤΟΥΡΓΚΑ...
ΤΗΝ ΑΓΙΑ ΜΑΡΙΝΑ...
...

...Ο ΠΟΛΕΜΙΣΤΗΣ ΟΦΕΙΛΕΙ-ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ- ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΛΑΘΗ....
ΘΥΜΑΣΑΙ;...."ΟI ΣΗΜΕΙΩΣΕΙΣ ΤΟΥ ΠOΛΕΜΙΣΤΗ ΤΟΥ ΦΩΤΟΣ"/


ΦΩΣ+ΑΓΑΠΗ

DIA-N-ATMA...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
spirit
Πλήρες Μέλος

Finland
1485 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2004, 01:46:43  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος spirit  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ναι η πειρα,και ο επαναπροσδιορισμος μας,η ΕΝΔΟσκοπηση και η σχεση μας με τον κοσμο,ο κοσμος σε σχεση με εμας..
δεν ειναι ευκολη υποθεση,παντα απο τα λαθη μαθαινουμε.

Ο Δρομος,λοιπον,του Πολεμιστη στον Ινδουισμο ειναι ο δρομος της καρμα γιογκα,της ανδιοτελους πραξης,της πραξης απλως για την πραξη,χωρις καμια προσκολληση στις απολαβες της,εκτελωντας απλα το κα8ηκον μας στη ζωη,σε οποιδηποτε ποστο και να βρισκομαστε,γνωριζοντας συγχονως τη φασματικοτητα ολων των φαινομενων,τοσο της ζωης οσο και του θανατου,και στην πραγματικοτητα το μοναδικο ενεργο προσωπο ειναι παντα ο θεος,στον οποιον και πρεπει να αφιερωνουμε τελικα με ευλαβεια και αφοσιωση ολες της πραξεις μας ΑΚΟΛΟΥΘΩΝΤΑΣ ΜΕ ΣΥΝΕΠΕΙΑ ΑΥΤΟΝ ΤΟ ΔΡΟΜΟ ΤΗΣ ΜΗ ΣΚΟΠΙΜΗΣ ΠΡΑΞΗΣ ΜΠΟΡΕΙ Ο ΠΟΛΕΜΙΣΤΗΣ ΝΑ ΞΕΠΕΡΑΣΕΙ ΤΗ ΜΑΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΤΗΣ ΥΠΑΡΞΗΣ,ΝΑ ΔΙΑΣΠΑΣΕΙ ΤΟ ΦΑΥΛΟ ΚΥΚΛΟ ΤΩΝ ΔΙΑΔΟΧΙΚΩΝ ΓΕΝΝΗΣΕΩΝ ΚΑΙ ΘΑΝΑΤΩΝ ΚΑΙ ΝΑ ΕΠΙΤΥΧΕΙ ΕΤΣΙ ΤΗΝ ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΣΗ.

Αλλα πως μπορει καποιος που βρισκεται εντος του κοσμου να μπορει να ενεργει με αυτον τον τροπο;

Mηπως χρειαζεται ασκητικη σκεψη;
η αυτοκριτικη του ΕΓΩ ανασκοπηση;

OM

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

1900
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Cuba
1904 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2004, 06:25:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 1900  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
-Μια σκέψη μόνο αρκει για να επιτευχθεί η απελευθέρωση.
-Ποια σκέψη; Τι είδους σκεψη;
-Δεν έχω ιδέα, μη με ρωτάς
Κανε μια σκέψη χωρίς τη λέξη...
-Δε μπορώ, αυτός ο κόσμος, δε μ' αφήνει..
Τα πόδια μου είναι καρφωμένα σε τουτή τη γη
-Και τα δέντρα είναι βαθιά ριζωμένα στη γη, μα τα κλαδιά τους
χαϊδεύουν τον ουρανό, κι ανθίζουν. Δεν το κατάλαβες; είσαι παντού, εδώ και τώρα. Αν δε βλέπεις την αλήθεια εδώ που είσαι, που αλλού περιμένεις να τη δεις;
-Αυτή η σύγκρουση ψυχής και ύλης δε μ' αφήνει να δω την αλήθεια. Προσπαθώ να νικήσω την ύλη μα δε τα καταφέρνω.
-Εισαι ψυχή και ύλη. Αυτο που είπα είναι αλήθεια;
-Ναι
-Αρα η συνύπαρξη ψυχής και ύλης σε (σ)ένα είναι αλήθεια;
-...Ναι
-Και η αλήθεια πάντα θα είναι. Μη προσπαθείς να ακυρώσεις στοιχεία αναπόσπαστα του εαυτού σου. Η σύγκρουση μόνο εσένα θα πληγώσει. Αντίθετα, εναρμονίσου με τα στοιχεία σου, γιατί είστε ένα.
Δες μονάχα στο κόσμο σου τι προκαλεί η σύγκρουση...
Ενω η ειρηνική συνύπαρξη...ιδανική!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

illidan stormrage
Νέο Μέλος

Greece
19 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2004, 22:31:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους illidan stormrage  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πως σας φάνηκε η ταινία "Ο Τελευταίος Σαμουράι", με τον Τομ Κρουζ;

Βρίσκεται πως παρουσιάζει σωστά τη φιλοσοφία τους;

Επίσης, βλέπω γενικοτερα μια τάση τα τελευταία χρόνια να γυρίζονται ταινίες ηρωϊκού - πολεμικού στυλ ( Άρχοντας των Δαχτυλιδιών, Μάτριξ, η Τροία που έρχεται, Οι Πύλες της Φωτιάς ( που μας έχουν και τηγανιζόμαστε στο λάδι μας για το πότε θα γίνει το βιβλίο του Πρέσφιλντ ταινία ).

Σας φαίνεται τυχαίο το γεγονός;

Προσωπικά πιστεύω πως ο πολιτισμός μας στον 20ο αιώνα, πέρασε μια αρκετά σοβαρή κρίση αξιών, και τα πρότυπα είχε υπήρξαν αρκετά υλιστικά και επιφανειακά.

Χαίρομαι που επιτέλους επιστρέφουν τα ηρωϊκά πρότυπα στη ζωή μας, και εύχομαι να κατανοηθεί από όσο το δυνατόν περισσότερους η έννοια του εσωτερικού πολέμου και του ήρωα, και να μην μείνουμε στην επιφάνεια, στα ειδικά εφέ, στις γυριστές κλωτσιές και στα μεγάλα λόγια.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

spirit
Πλήρες Μέλος

Finland
1485 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2004, 00:42:57  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος spirit  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
well...αμα σου πω,οτι δεν εχω δει αυτες της ταινιες που ανεφερεςτο ΜΑΤΡΙΧ μολις και δια της βιας αντεξα ως το τελος,οσο για το ΜΑΤΡΙΧ REVOLUSION oυτε κουβενταπροτιμω της ταινιες τεχνης βλεπε[FRIDA]

αληθεια τι ειναι αυτο το nick :;illidan stormrage τιτλος ταινιας;

A και με την ευκαιρια να σου πω καλως ηρθες

ΟΜ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

calessin
Μέλος 1ης Βαθμίδας

South Sandwich Islan
111 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2004, 14:22:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους calessin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σου και πάλι illidan . Και εγώ λατρεύω τις ταινίες που αναφέρεις. Όντως ο Τελευταίος Σαμουράι νομίζω έχει καταφέρει να απεικονίσει σε γενικές γραμμές το πνεύμα του Bushido (ακόμα και ο Τομ Κρουζ με εξέπλξηξε). Μια άλλη ταινία σε αυτό το πνεύμα αν και πιο ποιητικο-μυθολογική είναι Ο ΗΡΩΑΣ.

Και εγώ βλέπω με θετική ματιά την στροφή σε ηρωικά θέματα (και στον κινηματογράφο και στη λογοτεχνία). Δεν ξέρω αν γίνεται σκόπιμα ή τυχαία, όμως σίγουρα η εποχή μας τα έχει ανάγκη. Μην ξεχνάμε ότι στις πιο σκοτεινές περιόδους (τον μεσαίωνα) ξύπνησε το ιδεώδες του ιπποτισμού, σαν μια ανάγκη για ευγένεια, αλήθεια, δικαιοσύνη. Τουλάχιστον αυτές ήταν οι πρωταρχικές αξίες άσχετα αν αργότερα χάθηκε το νόημά τους.

Και εγώ περιμένω εναγωνίως το πότε θα γίνουν ταινία οι ΠΥΛΕΣ της ΦΩΤΙΑΣ. Νομίζω ότι στο βιβλίο αυτό ο συγγραφέας έχει καταφέρει κάτι πολύ δύσκολο, αν όχι αδύνατο, να "μπει" και να μεταφέρει το πνεύμα του σπαρτιάτικου τρόπου ζωής (και θανάτου) και την αντίληψη για τον εσωτερικό πόλεμο. Ελπίζω πάντως να ανοιχτεί κάποιο τοπικ γιαυτό το βιβλίο.

Φιλικά calessin

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

spirit
Πλήρες Μέλος

Finland
1485 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2004, 11:35:13  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος spirit  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλημερα
Ο δρομος του πολεμιστη περνα απο μεσα,
ΠΟΛΕΜΩΝΤΑΣ ΤΗΝ ΛΕΡΝΑΙΑ ΥΔΡΑ
Μια μελετη των εννεα προβληματων που αντιμετωπιζει στην εποχη μας ο ανθρωπος,που αναζητα το φως,και τον δρομο του πολεμιστη:
1)AΝΕΣΗ:Μια αιωνια αισθηση μη ικανοποιησεως,εξωθει τον ανθρωπο σε μεγαλυτερα υψη επιτευγματων.
Η ανεση πολλες φορες ειναι μια τροχοπεδη σε μια τετοια παλη.Εμποδιζομενο απο τα υλικα αγαθα και αμβλυνομενο απο την απατηλη αισθηση της ανεσεως το πνευμα μαραινεται και φθινει.
Ο αιχμαλωτος της ανεσεως βυθιζεται στην αδρανεια,ξεχνωντας τους αγωνες και τις δοκιμασιες που χαλυβδωνουν το κοφτερο ξυραφι της πνευματικης ανησυχιας.


2)ΧΡΗΜΑ:Η συσσωρευση χρηματος ειναι το προεχον παθος,που υπαρχει πισω απο την δραστηριοτητα των ατομων.Η ταση και η σπουδη συσσωρευσεως πλουτου,ειναι ακορεστη.Ανεξαρτητα απο το ποσα εχει ο ανθρωπος,με απληστια ζηταει περισσοτερα.
Ενα σχετικο αποτελεσμα αυτης της μορφης της νοητικης διαστροφης,ειναι ο εγωκεντρισμος.
Οταν το ατομο πασχει απο αυτην την στεναχωρια,πολυ συχνα επιθυμει να παιρνει τα παντα και να μην διδει τιποτε.
Την κατασταση του κοσμου την καταλαβαινει απο το τι μπορει να κατακτησει.Προσβλεπει στον εαυτο του σαν τελικο σημειο και δεν αναγνωριζει την υπευθυνοτητα που εχει για να μεταδωσει και στους αλλους τα ωφελη που εχει ο ιδιος αποκτησει.

Η σφοδρη επιθυμια για την κατακτηση υλικων αγαθων αν μια μερα μετουσιωθει σε επιθυμια συγκεντρωσεως γνωσεων και σε θεληση κατακτησεων των κοσμηματων του πνευματος,τοτε ο δρομος ειναι ανοιχτος προς της ανωτερες σφαιρες της υπαρξης.


3)ΦΟΒΟΣ:Με αναριθμητους τροπους,τα φαντασματα του φοβου βασανιζουν τους υιους των ανθρωπων.Τα απατηλα αυτα σχηματα,που περιπλεκουν και φοβιζουν,γιατι ενεργουν σαν τροχοπεδη στα ποδια τους.Πολλοι ανθρωποι ζαρωνουν φοβισμενοι οταν τους περιμενει ο βασανιστικος φοβος της γελοιοποιησεως,της αποτυχιας,του αγνωστου,της περασμενης ηλικιας,της τυχης,και του θανατου.
Μπορουν αυτοι οι φοβοι να ξεπερασθουν;
Μονο με την ανυψωση της συνειδησεως σ ενα ανωτερο σημειο ολοκληρωσεως.
Οταν η ζωη του ατομου εστιασθει γυρω απο εναν απωτερο σκοπο,οι απειλητικες σκιες του φοβου πιεζονται προς τα πισω στην περιφερεια της σκεψεως.

..Ενας στρατιωτης που σκοπευει να νικησει τον εχθρο,ριψοκινδινευει την ιδια του την ζωη.
Μια μητερα που αρπαζει το παιδι της απο τον κινδυνο,ξεχναει τους δικους της φοβους.
Ο αυτοκινιτιστης τρεχοντας σ ενα αυτοκινητοδρομο με επικυνδινη ταχυτητα,εκθετει σε κινδυνο την ζωη του.
Τα προσωπα αυτα εστιασαν την προσοχη τους πανω απο το σημειο που βρισκεται ο φοβος.
ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΑ ΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΣΜΕΝΟ ΑΤΟΜΟ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΣΚΕΨΗ ΤΟΥ Σ ΕΝΑ ΕΠΙΠΕΔΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΣΠΑΝΙΟ ΝΑ ΦΤΑΣΕΙ Ο ΦΟΒΟΣ.
ΜΙΣΟΣ
ΥΠΕΡΗΦΑΝΕΙΑ
ΧΩΡΙΣΤΙΚΟΤΗΣ
ΣΚΛΗΡΟΤΗΣ.
ΣΕΞ
ειναι ακομη μερικες αιτιες που θα εξετασουμε στην συνεχεια.
αποσπασματα απο το βιβλιο της ΑΛΙΚΗΣ ΜΠΕΙΛΥ ΟΙ ΑΘΛΟΙ ΤΟΥ ΗΡΑΚΛΗ.
ΟΜ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

calessin
Μέλος 1ης Βαθμίδας

South Sandwich Islan
111 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2004, 21:21:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους calessin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σου spirit.Νομίζω τα αποσπάσματα που παραθέτεις είναι πολύ αποκαλυπτικά των δοκιμασιών που πρέπει να ξεπερνά καθημερινά ο πολεμιστής. Όντως είναι μια λερναία ύδρα, που χρειάζεται συνεχόμενη εγρήγορση. Ξέρεις, οι εχθροί που αναφέρεις είναι πολύ ύπουλοι. Μπορεί να νομίζεις ότι έχεις νικήσει τηνμάχη, αλλά αυτοί να΄σου ξεπετάγονται! πάλι έτοιμοι, και πιο δυνατοί από ποτέ, να σε "κατασπαράξουν". Γι'αυτό δεν αρκεί μόνο να τους "κόψεις το κεφάλι", αλλά χρειάζεται, όπως ο Ηρακλής, να το κάψεις. Η ιερή φωτιά είναι αυτή που εξαγνίζει και μπορεί να μεταλλάξει όλα τα πάθη σε πραγματικές δυνάμεις για τον πολεμιστή

Περιμένω τη συνέχεια

Φιλικά calessin

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

spirit
Πλήρες Μέλος

Finland
1485 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2004, 18:01:22  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος spirit  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
...γεια σου calessin,δεν διαφωνω μαζι σου,

[Η ιερή φωτιά είναι αυτή που εξαγνίζει και μπορεί να μεταλλάξει όλα τα πάθη σε πραγματικές δυνάμεις για τον πολεμιστή]

καθε δυσκολια ειναι κι ενα μαθημα,ο Ηρακλης κανει τρια πραγματα:αναγνωριζει την υπαρξη της υδρας,την αναζητει υπομονετικα,και τελικα την καταστρεφει.

Χρειαζεται διακριση για να αναγνωρισει την υπαρξη της,υπομονη για να ανακαλυψει την φωλια της και ταπεινοφροσυνη για να φερει τα ακαθαρτα στοιχεια του υποσυνειδητου στην επιφανεια και να τα εκθεσει στο φως της σοφιας.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

spirit
Πλήρες Μέλος

Finland
1485 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2004, 18:39:40  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος spirit  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
4)Mισος.Το μισος εχει τις ριζες του στην αρνηση.Ειναι το αντιθετο της επιθυμιας για ενωση.

Υψωμενο στην ανωτερη του διασταση το μισος μετουσιωνεται σε περιφρονηση παντος μη πραγματικου.

Οταν το μισος αποστερηθει απο ολα τα συναισθηματικα περιεχομενα,μπορει να γινει ενεργεια που κανει τον ανθρωπο να αποβαλει την μορφη,προς χαρη της ζωης που την εμψυχωνει.

Το μισος στο κατωτερο τοξο αναμφισβητητα ειναι καταστρεπτικο,στο ανωτερο,οταν εξαγνισθει ολοκληρωτικα,μπορει να θεωρηθει σαν η ωραια πλευρα της αγαπης.


5)Υπερηφανεια.Οι τοιχοι που χτισθηκαν απο την υπερηφανεια,φυλακιζουν τον ανθρωπο ασφαλεστερα απο τα σιδερα της Φυλακης.

Δεμενος σφιχτα απο αλυσσιδες των σκεψεων του,που μονος του εξυμνει κυτταζει τους τους αλλους με συγκαταβαση.
Ο Ηρακλης πεφτει στο γονατα του καθως παλευει με την υδρα,συμβολιζοντας στην θεση αυτη το πνευμα της ταπεινοτητας που πρεπει να πραγματοποιηθει.
Η εξαρση των τασεων της προσωπικοτητας πρεπει να αντικατασταθει απο την εκφραση των τασεων της αυτοθυσιας.

6)Επιθυμια για δυναμη.Κατα τις περασμενες εκατονταετιες ο ανθρωπος ειχε ενστερνισθει πολυ περισσοτερο την ενεργεια της δυναμεως απο την ενεργεια της αγαπης.Το αποτελεσμα ηταν η ελλειψη ισοσταθμισεως και ισορροπιας.Η δυναμη οταν δεν συνδεεται με αγαπη ειναι φθοροποιος.
Εκεινος που υποκαθιστα τις σκεψεις της δυναμεως του στις ηθικες αρχες,γονομοποιει εναν αιωνιο και συνεχη αγωνα.Τα ανωτερα ιδανικα που υπηρετησαν σαν φαροι ανα τους αιωνες,αδερφωσυνη,συνεργασια,ιδεαλισμος,εχουν ελαττωματικη λαμψη οταν προσδιοριστικος παραγων στην κοινωνια ειναι η δυναμη.


7)Χωριστικοτοτης.Ο αναλυτικος νους διαιρει και υποδιαιρει,θετοντας το μερος υπερανω του ολου.
Μεγαλυτερη εμφαση διδεται στης ενδειξεις παρα στην διαφορα παρα στο υπερανω ολων γεγονος της ενοτητας.
Τετοια μεριστικη σκεψη αντιστρατευεται καθε παρορμηση προς την συνθετικοτητα.

Η χωριστικη αυτη ταση ειναι περισσοτερο συνειδητη στης διαφορες,παρα στης ομοιοτητες μεταξυ των ανθρωπων.
Βλεπει την γη σαν μια σειρα ανομοιων εθνων,μαλλον παρα σαν ενα κοσμο.
Ο Η ρακλης επρεπε να δει την Υδρα σαν ενα τερας και οχι σαν ενα θηριο με εννεα κεφαλες,μια προς μια εσημειωνε αποτυχια.

Οταν τελικα τις αντιμετωπισε σαν μια μοναδα,τοτε κερδισε την νικη.
ΟΜ

Edited by - spirit on 20/04/2004 20:07:09Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

spirit
Πλήρες Μέλος

Finland
1485 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2004, 14:17:03  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος spirit  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλημερα,ειναι οντως ηλιολουστη η σημερινη μερα..καταλληλη για αγωνιστικη διαθεση,κοντρα στα εφημερα ρευματα των καιρων,το φως της ψυχης εμπεριεχει τα παντα και δρα προσπαθωντας να αφυπνισει την κοιμισμενη συνειδηση μας και να την οδηγησει στην εναρμονηση της,με τον ανωτατο εαυτο μας,στην ειλικρινη μας φυση και ουσια,μακρυα απο αυταπατες..

συνεχιζω με ενα ακομη προβλημα της εποχης μας,που ειναι η ΣΚΛΗΡΟΤΗΤΑ ο Ηρακλης επικακαλειται ενα λαμπερο φως απο το φως του λαμπερου νου,κι ετσι υποτασσει την λερναια υδρα.

8)Η ΣΚΡΗΡΟΤΗΤΑ ειναι ενα απο τα μεγαλυτερα προβληματα που αντιμετωπιζει η ανθρωποτητα,η ικανοποιηση της ανθρωπινης εμπειριας,να βλαπτει τους αλλους,ειναι μια μαρτυρια οτι υπαρχουν οι κακες τασεις που προκαλουν τη διαβρωση του νου μας.
Η ηδονη της προκλησεως πονου στους συνανθρωπους μας,ειναι ΑΣΘΕΝΕΙΑ.

Η πανασχημη κεφαλη αυτη της υδρας πρεπει να καταστραφει με το πρωτο και κυριως προτου ο ανθρωπος μπορεσει να φιγουραρει σαν ΦΙΛΑΝΘΡΩΠΟΣ.
Και η συγχρονη ζωη μας προσφερει πολλα παραδειγματα ΚΤΗΝΩΔΙΑΣ, και αχαλινωτης σκρηροτητας.
Σε πολλες οικογενειες τα ευαισθητα παιδια χλευαζονται,γελοιοποιουνται και ΥΠΟΤΙΜΟΥΝΤΑΙ,απο αυτους που δεν λαμβανουν τον κοπο να τα καταλαβουν.
Συζυγοι,ανδρες και γυναικες προσφευγουν στα δικαστηρια διαζυγιων,γιατι ειναι θυματα νοητικων βασανισμων.
Τα δικαστηρια και τα νοσοκομεια μας δινουν σωρευτικες αποδειξεις και μαρτυριες για την παραλογη βια που επικρατει,την παραλογη ευχαριστηση,που απολανβανουν τα ανθωπινα οντα να βασανιζουν το ενα το αλλο.
Οταν η σκληροτητα αυτου του τερατος κρατιεται ανεξελενκτη,το ΦΩΣ ΤΗΣ ΣΥΜΠΟΝΙΑΣ,και της λογικης,χανει την δυναμη του.

Το επιτευγμα του Ηρακλη ειναι αυτο,απο ψυχολογικης αποψεως,ειγηγαγε το ΦΩΣ ΣΤΟΥΣ ΣΚΟΤΕΙΝΟΥΣ ΜΥΧΟΥΣ του υποσυνειδητου,που παλευη με της δυναμεις του ΤΕΡΑΤΟΣ
Μια εκκαθαριστικη διαδικασια ελαβε χωρα και ο Ηρακλης ειναι τωρα ετοιμος για τον επομενο αθλο του...


9)ΣΕΞ.Τοσο η σεμνοτυφια οσο και η ψυχαναλυτικη λαγνεια της Βικτωριανης εποχης,ειναι και οι δυο ανεπιθυμητες.
Η χωρις διακριση συμμιξη,κανει τον ανθρωπο αγενη και σκλαβο του παθους.
Η εξιδανικευση συνεπαγεται την χρηση της ενεργειας του σεξ,για δημιουργικο σκοπο.
Η μετουσιωση των ενεργειων του ανθρωπου ανοιγη ενα πεδιο θεωριας και πειραματος.
Στις φυσικες επιστημες η ενεργεια της κινησεως μπορει να μετασχηματισθει σε ηλεκτισμο και της θερμοτητας σε κινηση.

Μπορει η ενεργεια των παθων που βραζουν να γινει εκφραση σαν εφεση;

Mπορουν οι ωθησεις και οι καταναγκασμοι της ανθρωπινης φυσεως να μετουσιωθουν ετσι,ωστε να γινουν ΕΥΕΓΕΡΤΙΚΕΣ δυναμεις;
Mπορει η ενεργεια που παραγει η σκεψη να χρησιμοποιηθει σαν ΔΥΝΑΜΗ που θα επιφερει κατα μια εννοια την ταυτιση με ολα τα ΖΩΝΤΑ πραγματα;
H εμπειρια του Ηρακλη δειχνει οτι τετοιες δυνατοτητες υπαρχουν και οτι εκεινος μπορουσε να υποταξει την υδρα των Παθων ΤΟΥ και του χωριστικου του νου,μποει να λυσει τα προβληματα αυτης της φυσεως.

Η ζωη μας ειναι μεγαλη,και πολυτιμη,ας μην την σπαταλουμε στα ΑΣΗΜΑΝΤΑ,Ας δοθουμε στον θεικο μας εαυτο στον ΑΝΩΤΕΡΟ μας εαυτο..
πανω σε αυτη την ακτινα ΑΥΤΟΠΡΑΓΜΑΤΩΣΗΣ και ΣΥΝΕΙΔΗΣΗΣ
και ας χαρουμε επιτελους το θειο δωρο της ΥΠΑΡΞΗΣ μας.

ΑΓΑΠΗ,ΦΩΣ
ΟΜ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AZΩΕΛ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
401 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2004, 16:50:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AZΩΕΛ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΥΓΕ! ΕΥΓΕ!
ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ, ΠΩΣ ΑΥΤΗ Η ΣΕΛΙΔΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΛΑΥΣΗ!
ΤΑ ΟΠΛΑ ΤΟΥ ΠΟΛΕΜΙΣΤΗ ΓΥΜΝΟΝΟΝΤΑΙ, ΑΣΤΡΑΦΤΟΝΤΑΣ, ΑΠΟ ΤΟ ΝΟΥ ΤΟΥ. ΚΑΙ Η ΠΑΝΟΠΛΙΑ ΤΟΥ, ΑΠΟ ΤΟΝ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΔΥΝΑΜΗ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ ΤΟΥ. ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΕΡΓΟ ΤΟΥ... Η ΠΟΡΕΙΑ ΚΑΙ ΟΙ ΠΡΑΞΕΙΣ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΤΟΥ.
ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΑΦΑΝΤΑΣΤΑ, ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΣΥΝΑΝΤΩ ΑΥΤΟ ΤΟ ΦΩΣ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΓΓΙΖΕΤΑΙ. ΚΑΙ ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΑΚΟΜΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ, ΟΤΑΝ ΔΙΑΧΕΕΤΑΙ...


ΚΥΡΑ ΤΟΥ ΑΝΕΜΟΥ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Hfaistiwnas
Νέο Μέλος


12 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2004, 13:57:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Hfaistiwnas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΑΙΔΙΑ ελπίζω να δείτε αυτλη την α΄παντηση γιατί άργησα να μπώ στο ΦΟΡΟΥΜ και λεχασ την τρομέρή συζήτησή σας .. ΠΝΕΥΜΑ... έβαλές ένα υπέροχο θάμα.


δύο βιβλία νομίζω έχουν τις καλύτερες τοποθετήσεις για τον ΄θμα ενός ΠΟΛΕΜΙΣΤΗ διβάστε τα οπως και δήποτε!!! θα σας αλλάξουν την ζωή όπως άλλαξαν την δικια μου :

Ο ΔΡΟΜΟΣ ΤΟΥ ΕΙΡΗΝΙΚΟΥ ΠΟΛΕΜΙΣΤΗ απο τον Dan Milman(δεν θυμάμαι εκδοτηκό οίκο το έχω δανήσει σε έναν φίλο)

ΤΟ ΕΝΧΕΙΡΙΔΙΟ ΤΟΥ ΠΟΛΕΜΙΣΤΗ ΤΟΥ ΦΩΤΟΣ απο τον PAULO COEHLIO

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zouzouna
Νέο Μέλος

Greece
34 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2004, 14:16:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zouzouna  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος zouzouna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
hfaistiwna exeis poly megalo dikio. pragmatika afta ta vivlia mporoun na sou allaksoun tin zoi. an kai exo diavasei mono to ena (to egxeiridio tou polemisti tou fotos), allaksa arketa ton tropo antimetopisis mou, ton pragmaton kai ton katastaseon.
mathaineis na zeis me aksioprepeia kai areti. na eisai akrivodikaios kai na polemas gia to kalo. akomi ki otan vgaleis to spathi sou gia na skotoseis einai dikaio. kai mono me dikaiosyni prepei na antimetopizoume tin zoi mas, giati kai to sympan me afto tha mas antameipsei. oloi kathimerina dinoume tis maxes mas. to thema einai an to vrady pou kathomaste konta stin fotia, eimaste eleftheroi apo tin syneidisi mas na koimithoume ysixa kai na apolafsoume tin psyxiki galini.
makari na itan etsi olos o kosmos. tote to sympan tha eixe polla na mas xarisei...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Hfaistiwnas
Νέο Μέλος


12 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2004, 19:03:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Hfaistiwnas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ζουζούνα.. ωραίο όνομα!! διάβασε και το άλλο. Πρέπει να το ψάξεις πάρα πολύ αλλά θα τρελαθεις.

Είναι μια αληθηνή ιστορία - αυτοβιογραφία ενος νεαρού (του ίδιου του συγγραφέα) που συναντάει έναν γέρο ο οποίος είναι πολεμιστής. για μένα πολεμιστής τπυ φωτός πια.. Σύνχρονο και τρελά υπ΄ροχο γεμάτο με νοήματα και μυστικά για την ζωή και τις ατελείωτες μάχες της. τυχαία ήρθε σε μένα το βιβλίο και νιώθω απόλυτα τυχερός που έτυχε να νιώσω την εμπειρία αυτή. Πρέπει όλοι να το διαβάσουν πιστέυω έτσι θα γίνει ο κόσμος λίγο καλύτερος ... λίγο... θέλω να μου πείς αν έχεις διβάσει και το ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΗ ΜΟΝΑΞΙΑ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ??

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zouzouna
Νέο Μέλος

Greece
34 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2004, 14:26:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zouzouna  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος zouzouna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
oxi den to exo diavasei... ton teleftaio kairo diavasa "pnevmatiko imerologio" kai "i dynami tis dimiourgikis skepsis". katapliktika vivlia. pistevo oti ola afta ta vivlia exoun na prosferoun polla se anthropous pou pragmatika theloun na sosoun tin psyxi tous kai na anevasoun tin syneiditotita tous.
an theleis na sou po poios ta exei grapsei na ta pareis. afto to teleftaio pou mou eipes einai kalo?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Hfaistiwnas
Νέο Μέλος


12 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2004, 10:24:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Hfaistiwnas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έχω διαβάσει μόνο την εισαγωγή(γύρω στις 35 ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ σελίδες) και μόλις την τελςίωσα έκλησα το βιβλίο γιατι φοβήθηκα ότι αν συνέχιζα θα άλλαζε τόσο το μυαλό μου που δεν θα με αναγνώριζα... Απο προχτές που έγινε αυτό σκεύτομαι σήμερα να το συνεχίσω.


Όσο για το θέμα θεωρώ πως ένας πολεμιστής πρέπει να έχει αυτές τις 3 βασικές αρετές:
ΘΑΡΡΟΣ
ΥΠΟΜΟΝΗ
και την ΙΣΟΡΟΠΙΑ ανάμεσά τους.
Πολλά παιδια ασχολήθικαν με τους Σαμουραάι και συμφωνώ πως μέχρι τώρα ίσως να είναι οι μόνοι που πραγματικά ακολουθούσαν τον δρόμο ενός πολεμιστή.
"Πολεμιστής του Φωτός είναι αυτός που στον δρόμο της ζωής του μαθαίνει να ζει απο τις ΑΝΤΙΘΕΣΕΙΣ της ..."

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Γιώργος
Πλήρες Μέλος


970 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2009, 05:03:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Γιώργος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το πρόβλημα σήμερα με τους …. Πολεμιστές του Φωτός .. της Φωτιάς .. τους Κόκκινους ….. της Αστραπής ..και διάφορους αλλους…κλπ… πολεμιστές

...είναι ότι αγνοούν ή δεν θέλουν να θυμούνται ότι Πόλεμος πατηρ Πάντων….

Και ενώ είναι προθυμότατοι να πολεμήσουν την γκάβλα τους (πιστεύω τους) .. δεν είναι και τόσο πρόθυμοι στην πατρότητα….


Δεν πειράζει .. όμως …


Τζάααμππποοοο!!! οι μυήσεις.. ειμαστεεε!!! Εμείς..!!!!!!! (τραγουδιστά)


Γιώργος
Ανοίξαμε και σας περιμένουμε…

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 8 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy