ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 Ο ΔΡΟΜΟΣ ΤΟΥ ΠΟΛΕΜΙΣΤΗ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 8
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/12/2010, 14:46:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Πολεμιστής"...ενίοτε και κατα παράβαση της ευνομούμενης αξιωματικής αντιλήψεως των ανθρώπων , θα μπορούσε να θεωρηθεί αλλα και να είναι εκείνος ο άνθρωπος που στέκεται απέναντι στον "πόλεμο"...."πολέμιος του πολέμου"...πολέμιος όλων εκείνων των εσωτερικών συνιστωσών που συγκροτούν και θεμελιώνουν όλα εκείνα τα συναισθήματα για αντιπαραθέσεις...ωστόσο ενίοτε και η πραγματική μάχη -που μπορεί χυθεί και πολύ αίμα- ίσως ακόμα και αυτή να είναι η απάντηση και ίσως και μονόδρομος που ωστόσο θα προβάλλει πέραν κάθε αμφιβολλίας την αδυναμία για χειρισμό μιας καταστάσεως που μας έχει ήδη ξεφύγει απο τα χέρια..οδηγώντας μας αναπόφευκτα ΚΑΙ σε αυτήν την "λύση"....

Ας φαντασθούμε δύο αντίπαλα στρατόπεδα παρατεταγμένα...έτοιμα να ματώσει το ένα το άλλο ... συμπλοκή και πόνος ... θάνατος και σωματική με ψυχολογική βία...

Ας φαντασθούμε και απο την άλλη μεριά και μια άλλη εξέλιξη...να επικρατήσουν ωριμότερες σκέψεις και περισσότερη σοφία...και τα όπλα να πέσουν καταγής και η κάθε παράταξη να πλησιάσει την άλλη με χέρια απλωμένα...το γέλιο να αντικαταστήσει τον πόνο....


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/12/2010, 14:54:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Γεια σας παιδειΑ μπηκα περαστικη και βλεπω οτι ο δρομος του πολεμιστη ακομα εχει πολυ ενδιαφερον,να στε καλα πολυ ομορφα οσα γραφεται!!!



Εκει στους παγους είσαι ακόμα spirit?

Κανε και καμία εμφάνιση, Ο κόσμος σε χρειάζεται!

Φιλία πολλα!!!



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
geostat
Μέλος 3ης Βαθμίδας


768 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2010, 12:00:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Το κάνεις πιο λιανά αν γίνεται...;;



Ειχα την τυχη να περασω σε μια νεοσυστατη,τοτε,σχολη!Εμπαιναν λοιπον οι καθηγηταδες μεσα με ενα στομφο λες και μας κανανε χαρη που καταδεχτηκαν εναντι μαλιστα πινακιου φακης να μας μεταλαμπαδευσουν τη γνωση τους ή για να το θεσω καλυτερα να μας βοηθησουν στην αποστηθιση της (χωρις βεβαια αυτο να σημαινει οτι δεν υπηρχαν και φωτεινες εξαιρεσεις ανθρωπων που θελανε να σε συμπαρασυρουν στο χορο της αναζητησης!)

Μονη διεξοδο σ'αυτη την κατασταση,τουλαχιστον οπως εμεις την αντιληφθηκαμε,δημιουργια πυρηνων εκφρασης.Μουσικες θεατρικες φωτογραφικες ομαδες ενας χωρος μεσα στη σχολη,αλλοι ειδαν απλως μια καφετερια, συνευρεσης και ανταλλαγης ιδεων!Παιδεια δεν ειναι η στειρα και αποστειρωμενη γνωση.

Αυτη ακριβως εννοω οτι θαβεται κατω απο σκουπιδια-η εκφραση που πηγαζει απο τα ενδοτερα απο τα σωψυχα.Η θα περπατησεις στους λοφους των σκουπιδιων λοιπον ή θα βουτηξεις για να βρεις τη δικη σου.

Η διαχειρηση της ειναι αλλο θεμα,παρε ματι τις ηθοπιαρες που διαφημιζουν τραπεζες τις μουσικαρες με τιμη εισοδου 80γιουρο τις καλλιτεχναρες με εργα κατι μυριων κτλ κτλ που απλα ανεβαζουν τον σορο!


προσκυναμε ρεεε!



Suddenly you discover humanity

convenient
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
promitheus90
Μέλος 2ης Βαθμίδας


433 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2010, 12:09:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δίκιο έχεις...ως φοιτητής εδώ και τρία χρόνια δεν έχω δει κι εγώ πολλές πηγές έκφρασης στη σχολή μου...ωστόσο υπάρχουν.Όσο για τα σκουπίδια,ναι,δε μαθαίνεις αλλιώς.Κι αυτό ισχύει σε κάθε περίπτωση.
Τα σκουπίδια αυτά μπορούν να είναι και άνθρωποι εκτός από γνώσεις,ιδέες κλπ.

Καλημέρα!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2010, 15:06:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)



[/quote


Μέσα μας θεμελιώνεται το κάθε τι και είναι αποτέλεσμα του τρόπου με τον οποίο αντιλαμβανόμαστε κάθε εξωτερικό ερέθισμα αλλα και του τρόπου με τον οποίο χειριζόμαστε αυτό...άρα στην αδυναμία μας χειρισμού θα πρέπει να αποδώσουμε κάθε δυσπραγία μας και όχι σε "αμαρτίες" και "σατανικές παρεμβάσεις"....
--------------------------------------------------------------------
-Oι σκεψεις γινονται πραξεις.
-Οι πραξεις συνηθεια.
-Η συνηθεια χαρακτηρας.
-Ο χαρακτηρας πεπρωμενο.

-Μετανοια σημαινει αλλαγη τροπου σκεψης.


-Αμαρτιες ειναι αρνητικες ενεργειες-ενεργειες που μας εμποδιζουν να
να αντιληφθουμε τον Ανωτερο Εαυτο μας-που τις χρεωνομαστε εθελοντικα
πριν απο καθε μας ενσαρκωση.
-Αποστολη του πολεμιστη,ειναι να μεταλλαξει τις αμαρτιες που εχει
χρεωθει,στο αντιθετο τους.Ποιο σωστα,να ανεβασει της χαμηλης
συχνοτητας ενεργειες σε υψηλης συχνοτητας.
-Ενα παραδειγμα:Η λαγνεια ειναι ενα απο τα 7 θανασιμα αμαρτηματα.
Ο πολεμιστης που ειναι λαγνος,εχει χρεωσει τον
εαυτο του-λιγο πριν ενσαρκωθει-να μεταλλαξει τη
λαγνεια σε ουρανιο Ερωτα.
-Η μεταλλαξη των χαμηλης συχνοτητας ενεργειων σε υψηλης συχνοτητας
ειναι το μεγαλο εργο που καλειτε ο Πολεμιστης να επιτελεσει.
-Οι αμαρτιες λοιπον δεν ειναι κατι για το οποιο,οπως μας εχουν μαθει
θα πρεπει να ντρεπομαστε και να ζηταμε στευροκοπιοντας συγχωρεση,
αλλα ειναι ενα ορατο και συγκεκριμενο πεδιο δρασης για τον ειρηνικο
πολεμιστη.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

promitheus90
Μέλος 2ης Βαθμίδας


433 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2010, 16:21:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου φίλε Notirk!Καλώς όρισες!

Θα συμφωνήσω μαζί σου σχετικά με τον Υψηλό-Ιερό σκοπό του πολεμιστή.
Και νομίζω ότι το σκοπό αυτό τον εκφράζει καλά ο Καντ λέγοντας ότι πρέπει να ενεργούμε σαν αυτό που θα κάναμε να ήταν νόμος για όλη την ανθρωπότητα.

Αν κάποιος πολεμήσει μέσα του τα αρνητικά του χαρακτηριστικά και τα εξαλείψει από την ψυχή και τις επιθυμίες του θα υπακούσει αναπόφευκτα στον κανόνα που λέει "μην κάνεις αυτό που δε θα ήθελες να σου κάνουν".Αυτή η αντίληψη είναι χριστιανική,καντ-ική,ακόμα και οι χίπηδες τη στηρίζουν.

Η μάχη μαίνεται και κρίνεται ακριβώς στο αν ο άνθρωπος θα πάρει αυτό το δύσκολο δρόμο ή θα αεφεθεί στον εύκολο.Ας θυμηθούμε το σταυροδρόμι που βρέθηκε ο Ηρακλής πρωτού ξεκινήσει τις ΠΟΛΕΜΙΚΕΣ του περιπέτειες.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2010, 18:26:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
-Γεια σου Prometheus,καλως σε βρισκω.

-Πολυ επιτυχης η αναφορα σου στον Ηρακλη.Θεωρω οτι η Αθλοι του

αν ερμηνευθουν σωστα,ειναι το πιο τελειο παραδειγμα για τον αγωνα

που ειναι ταγμενος να κανει ο Ανθρωπος πολεμιστης,για τη σωτηρια

της ψυχης του και τη Θεοση του.

- Φαντασου,αντι για το παραμυθακι για μικρα παιδια,οπως μας παρου-

σιαζουν τους αθλους του Ηρακλη,να μας τους ερμηνευαν οπως τους

εννοουσαν αυτοι οι ανεπαναληπτοι Ελληνες εκεινης της εποχης.

-Δηλαδη,φαντασου,να υπηρχε συνεχεια του μεγαλειου του Ελληνικου

πνευματος!!!Αληθεια μπορουμε,εστω με προσεγγιση να δανοηθουμε πως

θα ηταν ο κοσμος σημερα;

-

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

promitheus90
Μέλος 2ης Βαθμίδας


433 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2010, 18:42:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το Μεγαλειώδες Ελληνικό Πνεύμα έκανε την πολύ σωστή γκάφα να είναι μεγαλειώδες.Και έτσι έπαψε να είναι ελληνικό και να είναι ανθρώπινο.

Αλλά ας το αφήσουμε αυτό.


Ο Ηρακλής καθάρισε το λιοντάρι,τη Λερναία,τις όρνιθες και άλλα τόσα τέρατα που δεν τα σκότωσε για φήμη.Αυτά ταλαιπορούσαν τον κόσμο.Τι ήταν τα τέρατα;Φόβοι φίλε μου,καθημερινοί φόβοι που κάνουν τον άνθρωπο έρμαιο στα πάθη του και χειρότερα παθητικό δέκτη της ζωής του.Ο ηρακλής τα ξέκανε αυτά.

Ο Ηρακλής καθάρισε τους σταύλους του Αυγεία.Ποιος;Ο Ηρακλής,ο δυνατότερος άνθρωπος του κόσμου αξιώθηκε να ασχοληθεί με τα "σκατά" αν μου επιτρέπεται.Ο άνθρωπος δεν διαπρέπει αν δεν έρθει σε επαφή με την κακή,βρώμικη ,ακάθαρτη πλευρά της ζωής και το συσχετίζω αυτό και με τη σύντομη κουβεντούλα μου με τον geostat πιο πάνω.Πώς να είσαι καλός αν δεν ξέρεις τι είναι το κακό;

Ο Ηρακλής έφερε τον Κέρβερο από τον Άδη.Τον Κέρβερο που δεν επέτρεπε στους νεκρούς να φύγουν και στους ζωντανούς να έρθουν.Η ρήση αυτή που λέει ότι "γίνεσαι καλύτερος αν πεθάνεις πρωτού πεθάνεις" είναι ακριβώς αυτό που έκανε τον ήρωα μας παντοδύναμο αλλά και πάνσοφο.Δλδ,η αμφισβήτηση του ίδιου του θανάτου.

Και τι δεν μπορούμε να πούμε για αυτή την προσωπικότητα,αλλά και για άλλους,Έλληνες,Αιγυπτίους,Ίνκας,Βαβυλώνιους,Βίκινγκς και πάει λέγοντας.Δεν ξέρω αν υπήρξε πράγματι Ηρακλής ή όχι.Το κρίνω μάταιο να ψάχνουμε το γεννετικό του υλικό στις φλέβες μας.Το γεννετικό υλικό του Ηρακλή,του ήρωα,του πολεμιστή,βρίσκεται στην ψυχή κάθε ανθρώπου.

Αυτά από μένα φίλε μου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2010, 20:41:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε Promitheus

Εκτος απο την πρωτη παραγραφο που δεν τοσοκαταλαβα,σε ολα τα αλλα

συμφωνω κατα βαση και θα επανελθω για σχολια ,μετα απο την απαντηση

που αναμενω απο το Νικομαχο,σχετικα με την κακη μου ορθογραφια και

το κακο μου συντακτικο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Narkissa555
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2038 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2010, 20:48:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απ ότι κατάλαβα, ο Προμηθέας θέλει να πει ότι η αξία των άθλων του Ηρακλή δεν εγκειται σε θεούς, απρόσιτους ηρωισμούς και ανούσια και άφταστα μεγαλεία(όπως ερμηνεύεται σήμερα από τους περισσότερους),αλλά αντικατοπτρίζουν τον μέσο άνθρωπο, όλους εμάς!!

Αν μπορούσαμε να ερμηνεύσουμε αυτούς τους μύθους χωρίς να μπλέξουμε δόξες, μεγαλεία και "άχρηστες" περηφάνειες για έναν Έλληνα θεό, τότε θα μπορούσαμε να τους εκμεταλλευτούμε υπέρ μας, γνωρίζοντας μέσα από αυτούς τον εαυτό μας.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

spirit
Πλήρες Μέλος

Finland
1485 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2010, 22:19:55  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος spirit  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εκει στους παγους είσαι ακόμα spirit?

Κανε και καμία εμφάνιση, Ο κόσμος σε χρειάζεται!

Φιλία πολλα!!!



Πλατωνα τι κανεις ?παλιοσειρες γιναμαι εδω στο φορουμ αφηνω εδαφος για το νεο αιμα...
ακομα στα χιονια ειμαι και σχεδον ποια δεν με πειραζει,οταν παγωνω πολυ πεταω προς τα ζεστα Αφρικη η Ελλαδα!
εσυ εισαι στην Ιταλια ακομα?
Φιλια πολλα και καλες γιορτες!!!



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

spirit
Πλήρες Μέλος

Finland
1485 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2010, 22:39:03  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος spirit  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Το Μεγαλειώδες Ελληνικό Πνεύμα έκανε την πολύ σωστή γκάφα να είναι μεγαλειώδες.Και έτσι έπαψε να είναι ελληνικό και να είναι ανθρώπινο.

Αλλά ας το αφήσουμε αυτό.


Ο Ηρακλής καθάρισε το λιοντάρι,τη Λερναία,τις όρνιθες και άλλα τόσα τέρατα που δεν τα σκότωσε για φήμη.Αυτά ταλαιπορούσαν τον κόσμο.Τι ήταν τα τέρατα;Φόβοι φίλε μου,καθημερινοί φόβοι που κάνουν τον άνθρωπο έρμαιο στα πάθη του και χειρότερα παθητικό δέκτη της ζωής του.Ο ηρακλής τα ξέκανε αυτά.

Ο Ηρακλής καθάρισε τους σταύλους του Αυγεία.Ποιος;Ο Ηρακλής,ο δυνατότερος άνθρωπος του κόσμου αξιώθηκε να ασχοληθεί με τα "σκατά" αν μου επιτρέπεται.Ο άνθρωπος δεν διαπρέπει αν δεν έρθει σε επαφή με την κακή,βρώμικη ,ακάθαρτη πλευρά της ζωής και το συσχετίζω αυτό και με τη σύντομη κουβεντούλα μου με τον geostat πιο πάνω.Πώς να είσαι καλός αν δεν ξέρεις τι είναι το κακό;

Ο Ηρακλής έφερε τον Κέρβερο από τον Άδη.Τον Κέρβερο που δεν επέτρεπε στους νεκρούς να φύγουν και στους ζωντανούς να έρθουν.Η ρήση αυτή που λέει ότι "γίνεσαι καλύτερος αν πεθάνεις πρωτού πεθάνεις" είναι ακριβώς αυτό που έκανε τον ήρωα μας παντοδύναμο αλλά και πάνσοφο.Δλδ,η αμφισβήτηση του ίδιου του θανάτου.

Και τι δεν μπορούμε να πούμε για αυτή την προσωπικότητα,αλλά και για άλλους,Έλληνες,Αιγυπτίους,Ίνκας,Βαβυλώνιους,Βίκινγκς και πάει λέγοντας.Δεν ξέρω αν υπήρξε πράγματι Ηρακλής ή όχι.Το κρίνω μάταιο να ψάχνουμε το γεννετικό του υλικό στις φλέβες μας.Το γεννετικό υλικό του Ηρακλή,του ήρωα,του πολεμιστή,βρίσκεται στην ψυχή κάθε ανθρώπου



Πολυ μου αρεσε η προσεγγιση σου αυτη φιλε promitheus90!!!



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2010, 22:41:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

- Oι αθλοι του Ηρακλη για εμας, ηταν τα κατορθωματα

ενος Swargeneger εκεινης της εποχης,ενω οι Ελληνες εκεινης της

εποχης επιμονα μας λενε εδω και χιλιαδες χρονια οτι:

" Oι αθλοι του Ηρακλη,ειναι οι αθλοι της

ψυχης (ΗΡΑ=ΨΥΧΗ)για τη δοξα της(ΚΛΕΟΣ=ΔΟΞΑ),δηλαδη την επιστροφη

της στου ουρανους,στα ανωτερα πνευματικα επιπεδα."


ΗΡΑΚΛΗΣ=ΗΡΑΣ ΚΛΕΟΣ=Η ΔΟΞΑ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ.


Αυτα μας λενε οι Ελληνες εκεινης της εποχης.

Καποιοι ομως (ποιοι αραγε;),μας τα παρουσιασαν ετσι που να μη περα-

σει το μηνυμα απο τη μια και απο την αλλη,οταν ακουμε για το μεγα-

λειο εκεινων να χλευαζουμε.

Μ΄ενα σμπαρο δυο τριγωνια.

ΔΕΝ ΥΠΗΡΞΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΗΡΑΚΛΗΣ/SWARGENEGER.

ΟΙ ΑΘΛΟΙ ΤΟΥ ΗΡΑΚΛΗ ΕΙΝΑΙ,ΟΙ ΝΙΚΕΣ ΤΟΥ ΠΟΛΕΜΙΣΤΗ,

ΠΑΝΩ ΣΕ ΟΤΙ ΕΜΠΟΔΙΖΕΙ ΤΗΝ ΨΥΧΗ,ΝΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΕΙ ΣΤΗΝ ΠΑΤΡΙΔΑ ΤΗΣ.

Αυτο ειναι το μηνυμα που μας στελνουν οι Ελληνες εκεινης της εποχης

και αν αυτο δεν ειναι μεγαλειο,τοτε τι ειναι;





Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2010, 22:59:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Πλατωνα τι κανεις ?παλιοσειρες γιναμαι εδω στο φορουμ αφηνω εδαφος για το νεο αιμα...
ακομα στα χιονια ειμαι και σχεδον ποια δεν με πειραζει,οταν παγωνω πολυ πεταω προς τα ζεστα Αφρικη η Ελλαδα!
εσυ εισαι στην Ιταλια ακομα?
Φιλια πολλα και καλες γιορτες!
.................

Παλιοσειρες δεν λες τίποτα. Σε λίγο θα βάλω τον ανηψιο μου να γράφει!

Ιταλία είμαι, μα που και που πεταω και εγω...:))

Να περνάς....φιλία.



[/quote]Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

promitheus90
Μέλος 2ης Βαθμίδας


433 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2010, 02:00:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

- Oι αθλοι του Ηρακλη για εμας, ηταν τα κατορθωματα

ενος Swargeneger εκεινης της εποχης,ενω οι Ελληνες εκεινης της

εποχης επιμονα μας λενε εδω και χιλιαδες χρονια οτι:

" Oι αθλοι του Ηρακλη,ειναι οι αθλοι της

ψυχης (ΗΡΑ=ΨΥΧΗ)για τη δοξα της(ΚΛΕΟΣ=ΔΟΞΑ),δηλαδη την επιστροφη

της στου ουρανους,στα ανωτερα πνευματικα επιπεδα."


ΗΡΑΚΛΗΣ=ΗΡΑΣ ΚΛΕΟΣ=Η ΔΟΞΑ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ.


Αυτα μας λενε οι Ελληνες εκεινης της εποχης.

Καποιοι ομως (ποιοι αραγε;),μας τα παρουσιασαν ετσι που να μη περα-

σει το μηνυμα απο τη μια και απο την αλλη,οταν ακουμε για το μεγα-

λειο εκεινων να χλευαζουμε.

Μ΄ενα σμπαρο δυο τριγωνια.

ΔΕΝ ΥΠΗΡΞΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΗΡΑΚΛΗΣ/SWARGENEGER.

ΟΙ ΑΘΛΟΙ ΤΟΥ ΗΡΑΚΛΗ ΕΙΝΑΙ,ΟΙ ΝΙΚΕΣ ΤΟΥ ΠΟΛΕΜΙΣΤΗ,

ΠΑΝΩ ΣΕ ΟΤΙ ΕΜΠΟΔΙΖΕΙ ΤΗΝ ΨΥΧΗ,ΝΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΕΙ ΣΤΗΝ ΠΑΤΡΙΔΑ ΤΗΣ.

Αυτο ειναι το μηνυμα που μας στελνουν οι Ελληνες εκεινης της εποχης

και αν αυτο δεν ειναι μεγαλειο,τοτε τι ειναι;



Δε διαφωνούμε πουθενά φίλε μου.Σχετικά απλά με το Μεγαλειώδες Ελληνικό πνεύμα θέλω να πω ότι απλά όντας μεγαλειώδες,παύει να ανήκει στους Έλληνες και ανήκει πλέον σε όλη την ανθρπότητα χωρίς εξαιρέσεις.Τώρα το γκάφα ήταν δικιά μου πινελιά... .
Αν δε σου αρέσει μη δίνεις σημασία.Ελπίζω να γίνομαι κατανοητός.





Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

promitheus90
Μέλος 2ης Βαθμίδας


433 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2010, 02:02:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Spirit

Εμένα μου αρέσεις εσύ και το topic σου...γι'αυτό και είπα να το επαναφέρω.Να είσαι καλά και εκεί στη Φινλανδία ρίξε και καμιά χιονόμπαλα και για μας.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

spirit
Πλήρες Μέλος

Finland
1485 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/12/2010, 02:03:51  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος spirit  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εμένα μου αρέσεις εσύ και το topic σου...γι'αυτό και είπα να το επαναφέρω.Να είσαι καλά και εκεί στη Φινλανδία ρίξε και καμιά χιονόμπαλα και για μας

Σ ευχαριστω ΠρομηθεΑ εσυ που γνωριζεις τοσο καλα την αξια του πυρος ασφαλος θα γνωριζεις και την αξια να εισαι πολεμιστης του φωτος!!!
Το χιονι μου αρεσει να το βλεπω μονο οχι να το αγγιζω,αλλα θα κανω μια προσπαθεια για σενα!!!
Καληνυχτα!



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/12/2010, 20:18:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΟΛΕΜΙΣΤΗΣ ...

ποιος ειναι ο πολεμιστης τελικα και τι ορια εχει ο πολεμος του , με τι πολεμαει και τι αφηνει πισω του αραγε

ανα τους αιωνες μπορουμε να δουμε πολλους πολεμιστες απο τον προμηθεα και τον ηρακλη, εως τον χριστο (ισως ενα ειναι υπαρτο προσωπο) απο την ιερα εξεταση εως τις σταυροφοριες , απο τον νευτωνα εως τον αϊσταιν και πολλα πολλα πολλα αλλα που δεν υπαρχει λογος να αναφερω ... ολοι τους για αυτους, απο την μερια τους , ηταν πολεμιστες ... αλλα υπαρχουν ορια ? μπορουν ολοι αυτοι να ειναι πολεμιστες ?

ισως μας ενδιαφερει μονο ο πολεμιστες και δεν κοιταμε γυρω του , αλλα το γυρω του ειναι που θα καθορισει ΕΑΝ και ΤΙ ειδους πολεμιστης ειναι ...

ο πολεμιστης αφηνει πισω πτωματα ή σταματα πριν υπαρξουν πτωματα , καθε ειδους
ο πολεμιστης εξευτελιζει το θυμα του ή το σεβεται
ο πολεμιστης αδιαφορει για το τι θα αφησει ή φροντιζει ωστε αυτο που θα αφησει να ειναι το "σωστο"

και αραγε ο πολεμιστης ειναι ο νικητης ή χαμενος ?

ολοι μας πολεμιστες ειμαστε , ο καθενας στο δικο του μετωπο , στην δικη του μαχη , αλλες μαχεις ειναι σωμα με σωμα και αλλες ιδεα με ιδεα , η αποψη μου ειναι οτι ο πολεμιστης δεν μπορει να φερνει καταστροφη αλλα μονο να δημιουργει , ο δημιουργος ειναι Ο ΠΟΛΕΜΙΣΤΗΣ , ολοι οι αλλοι απλα το "παιζουν" , ειναι ΔΗΘΕΝ πολεμιστες ... ο πολεμιστης απλωνει το χερι στον αδυναμο , βοηθαει τον "νικημενο"υ να ξανασταθει στα ποδια του , μοιραζεται τις ιδεες και σεβεται των αλλων ακομη και οταν διαφωνει ... και αδιαφορει για το ειδος του αντιπαλου που εχει ... αλλα ποτε για τον ιδιο τον αντιπαλο τον οποιο σεβεται και εκτιμα !!!


[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

spirit
Πλήρες Μέλος

Finland
1485 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/12/2010, 08:01:39  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος spirit  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://www.youtube.com/watch?v=LomKn6tHQS8&feature=related


καλημερα!!!



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/12/2010, 14:27:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://www.youtube.com/watch?v=3eT464L1YRA


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
promitheus90
Μέλος 2ης Βαθμίδας


433 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/12/2010, 16:33:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΠΟΛΕΜΙΣΤΗΣ ...

ποιος ειναι ο πολεμιστης τελικα και τι ορια εχει ο πολεμος του , με τι πολεμαει και τι αφηνει πισω του αραγε

ανα τους αιωνες μπορουμε να δουμε πολλους πολεμιστες απο τον προμηθεα και τον ηρακλη, εως τον χριστο (ισως ενα ειναι υπαρτο προσωπο) απο την ιερα εξεταση εως τις σταυροφοριες , απο τον νευτωνα εως τον αϊσταιν και πολλα πολλα πολλα αλλα που δεν υπαρχει λογος να αναφερω ... ολοι τους για αυτους, απο την μερια τους , ηταν πολεμιστες ... αλλα υπαρχουν ορια ? μπορουν ολοι αυτοι να ειναι πολεμιστες ?

ισως μας ενδιαφερει μονο ο πολεμιστες και δεν κοιταμε γυρω του , αλλα το γυρω του ειναι που θα καθορισει ΕΑΝ και ΤΙ ειδους πολεμιστης ειναι ...

ο πολεμιστης αφηνει πισω πτωματα ή σταματα πριν υπαρξουν πτωματα , καθε ειδους
ο πολεμιστης εξευτελιζει το θυμα του ή το σεβεται
ο πολεμιστης αδιαφορει για το τι θα αφησει ή φροντιζει ωστε αυτο που θα αφησει να ειναι το "σωστο"

και αραγε ο πολεμιστης ειναι ο νικητης ή χαμενος ?

ολοι μας πολεμιστες ειμαστε , ο καθενας στο δικο του μετωπο , στην δικη του μαχη , αλλες μαχεις ειναι σωμα με σωμα και αλλες ιδεα με ιδεα , η αποψη μου ειναι οτι ο πολεμιστης δεν μπορει να φερνει καταστροφη αλλα μονο να δημιουργει , ο δημιουργος ειναι Ο ΠΟΛΕΜΙΣΤΗΣ , ολοι οι αλλοι απλα το "παιζουν" , ειναι ΔΗΘΕΝ πολεμιστες ... ο πολεμιστης απλωνει το χερι στον αδυναμο , βοηθαει τον "νικημενο"υ να ξανασταθει στα ποδια του , μοιραζεται τις ιδεες και σεβεται των αλλων ακομη και οταν διαφωνει ... και αδιαφορει για το ειδος του αντιπαλου που εχει ... αλλα ποτε για τον ιδιο τον αντιπαλο τον οποιο σεβεται και εκτιμα !!!


[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]


Φίλε makfor γεια σου!Καιρό είχαμε να τα πούμε.

Κάθε ψυχή που τίθεται σε αντιπαράθεση,εσωτερική ή εξωτερική βρίσκεται σε πόλεμο.Και ο φορέας της ψυχής αυτής,είναι πολεμιστής.Ανάλογα τον καιρό,την κατάσταση και τις περιστάσεις,όπλο του πολεμιστή μπορεί να είναι ο λόγος,η σκέψη,η γοητεία,το σπαθί και η ασπίδα.Για μένα πολεμιστής είναι αυτός που θα μπορεί να έχει τη δύναμη να προβεί σε κάποιο από αυτά τα μέαα όποτε χρειαστεί.

Άρα,θα καταλαβαίνεις ότι κάποιες φορές ο σκοπός υπερβαίνει την ανθρώπινη ζωή.Και εμείς,ως κάτοικοι αυτού του τόπου έχουμε να αναφέρουμε παραδείγματα(ποιος δεν έχει θα μου πεις).Άρα,ο πολεμιστής κάποιες φορές πρέπει να προτιμήσει τα λίγα πτώματα για να μην υπάρξουν πολλά πτώματα.

Δεν ξέρω αν ο πολεμιστής κερδίζει ή χάνει.Από τη δική σου ζωή τι καταλαβαίνεις;Παίρνεις τη ζωή σου σαν πολλές μάχες-κομμάτια ή ως μια μοναδική μάχη που ξεκινά από τη γέννηση και τελειώνει εν τόπω χλοερώ;Ανάλογα με το πώς επιλέγεις να περιγράψεις τον πόλεμο της ζωής θα δεις αν είσαι χαμένος ή κερδισμένος.Και οι δύο επιλογές είναι σωστές.Για μένα σίγουρα όμως,πολεμιστής δεν είναι κάποιος που δεν ξέρει να χάνει...και να φοβάται.

Όλοι είμαστε πολεμιστές ανεξεραίτως.Ο πόλεμος είναι φωτιά και όλοι φλογίζονται από το πάθος της ζωής άρα όλοι πολεμούν.

Edited by - promitheus90 on 19/12/2010 16:50:08

Edited by - promitheus90 on 19/12/2010 16:53:34Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/12/2010, 12:43:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Άρα,θα καταλαβαίνεις ότι κάποιες φορές ο σκοπός υπερβαίνει την ανθρώπινη ζωή.

θα διαφωνισω εδω φιλε , καθως θεωρω οτι ο πολεμος εχει εναν και μονο σκοπο την "προστασια" της ζωη , ολων μας .... αυτος ειναι ο μονος πολεμος που μπορω να αποδεχθω ... και αυτον που κανει τον ΠΟΛΕΜΙΣΤΗ

και ενταξει ο αμυνομενος εφοσον δε μπορει να κανεις αλλιως , δεκτον... αλλα ο επιτιθεμενος ? δεν εχει καμια μα καμια δικαιολογια, στην ουσια πολεμαει τον ιδιο του τον εαυτο , την ιδια του την υπαρξη... τιποτε δεν μπορει να ειναι υπερ ανω της ανθρωπινης ζωης ...αλλωστε δεν ξερουμε και πολλους πολεμους που δεν εγιναν για το "κερδος" ή τον "πλουτο", ή ξερουμε ?

φυσικα θα δικαιολογησω την αποψη σου ως εξης , εαν ειναι η φυση μας αυτη τοτε τα λογια ειναι ματαια ... και τα τελευτια 5000 χρονια μαλλον κλινουν προς τα εκει ... αλλα μαρεσει να ονειρευουμε φιλε μου !!!

ο πολεμος πρεπει να γινεται μονο για την μαχη , το μετα πρεπει να ειναι ιδιο με το πριν , η μαχη ειναι που μας προσφερει , που μας δινει ... οταν η μαχη γινεται για το οποιο ατομικο κερδος τοτε δεν εχουμε πολεμιστη ... αλλα ισως "εγωιστη"

(ελπιζω να μη τα μπερδεψα πολυ)
κατα την αποψη μου , με το που κερδιζουμε μια μαχη , παυει να ειμαστε πολεμιστες ,εκτος εαν χασαμε ... εκει παραμενουμε καθως συνεχιζουμε το οποιο πολεμο μας με καθε μεσο που εχουμε ... αντιθετα ο νικητης εχει χασει αυτο που ειχε πριν ή κατα την μαχη...

[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

promitheus90
Μέλος 2ης Βαθμίδας


433 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/12/2010, 13:16:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου makfor γεια σου!

Κανείς δε θα βρεθεί να πει ότι ένας που επιτίθεται για να κατακτήσει και να λεηλατήσει μπορεί να έχει τις ευγενείς ιδιότητες του πολεμιστή.(ή μπορεί να βρεθεί κιόλας...δεν ξέρω).

Αυτός όμως που αμύνεται υπέρ άλλων πολλών ορίζει εαυτόν ως πολεμιστή,διότι θέτει τη ζωή του την ίδια στην υπηρασία αυτών που τον χρειάζονται.Γι'αυτό και είπα ότι σε αυτές τις περιπτώσεις συμβαίνει ο πολεμιστής να κάνει ένα κακό(να σκοτώσει τον εχθρό) για να αποτρέψει ένα μεγαλύτερο(να χαθούν οι αδύναμοι που έχουν ανάγκη την προστασία του).

Ο πόλεμος του ανθρώπου είναι διαρκής καθώς η μόνιμη γαλήνη εντός μας είναι επίτευγμα δύσκολο έως αδύντο όσο ανασαίνουμε.Και γω προσωπικά θεωρώ ότι είναι μια και μοναδική μάχη από αρχής μέχρι τέλους.Κι αυτό γιατί στη μάχη της ζωής δεν μπορείς να είσαι νικητής αφού πάντα θα υπάρχει μια νέα πρόκληση,ένας νέος δαίμωνας να αντιμετωπίσεις μέσα σου.Από την άλλη χαμένος δεν μπορείς να είσαι,γιατί πάντα,όσες παραιτήσεις και αν κάνουμε στη ζωή μας πάντα θα έχουμε ένα λόγο να αγωνιζόμαστε όσο ανασαίνουμε.

Η ειρήνη βρίσκεται στην "άλλη όχθη" νομίζω φίλε μου.

Καλησπέρα!

Edited by - promitheus90 on 20/12/2010 13:16:45Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/12/2010, 13:56:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΟΛΕΜΙΣΤΕΣ ομως ως προς τι ? προς αυτα που εμεις οριζουμε , θελουμε , αγαπαμε ή ως προς αυτα που καποιοι αλλοι μας εχουν κανει να νομιζουμε οτι οριζουμε , θελουμε και αγαπαμε ?

στην πρωτη περιπτωση θελω να πιστευω οτι εφοσον το συνειδητοποιησουμε και ξερουμε οτι ειναι δικα μας και ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΑ ΜΑΣ , η ειρηνη ειναι αναποφευκτα μεσα μας και για παντα ...

στην δευτερη περιπτωση ο πολεμος ειναι διαρκεις και τελειωμο δεν εχει ...

θα ελεγα το τραγουδι "... πηραμε την ζωη μας λαθος ..." γιαυτο και πολεμαμε φιλε μου ... εαν την παιρναμε "σωστα" τοτε θα ζουσαμε σε μια αιωνια ειρηνη ... την οποια και αναζητουμε με λαθος τροπο τολμω να πω

[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

promitheus90
Μέλος 2ης Βαθμίδας


433 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/12/2010, 14:07:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το είχα πει και πιο πάνω αυτό φίλε μου.Ο πολεμιστής αν υπακούει σε κάποιους στοιχειώδεις κανόνες που περικλείουν το ήθος του ανθρώπου ΕΙΝΑΙ πολεμιστής.Δλδ,αν δεν κάνει αυτό που δε θα ήθελε να του κάνουν και αν λειτουργούσε με πράξεις που όλοι οι άνθρωποι θα αναγνώριζαν ως σωστές τότε έχει και την ιδιότητα του πολεμιστή.

Εγώ πάλι νομίζω ότι οι περισσότεροι έχουν πάρει τη ζωή τους λάθος και μένουν λίγοι που την έχουν πάρει σωστά....μέσα σε τόσο λάθος όμως πού να βρεις την ειρήνη;Γι'αυτό και εκείνος που σωστά σκέφτεται αισθάνεται και το χρέος να φέρει κι άλλους στο μέρος του,να δείξει ότι υπάρχει κι άλλος δρόμος.Γι'αυτό και ο πολεμιστής δε διαφέρει και πολύ από τον φιλόσοφο όπως τον παρουσιάζει ο Πλάτωνας στην Πολιτεία...

Edited by - promitheus90 on 20/12/2010 14:16:26Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/12/2010, 14:23:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ο πολεμιστης υπαρχει για τον πολεμο και ο πολεμος για τον πολεμιστη ... εγω θεωρω αιτια του πολεμου το λαθος, το προβλημα ... και ο πολεμος τοτε εχει αναγκη τον πολεμιστη ...

το σωστο (ποιο σωστο θα μου πεις τωρα , οκ μεγαλη κουβεντα χαχα) δεν εχει αναγκη ουτε απο πολεμιστη ουτε απο πολεμο , το σωστο δεν δημιουργει πολεμους αλλα ειρηνη , για μενα το "προβλημα" ειναι κατα ποσο ειναι εφικτο το σωστο ... και κατα ποσο η φυση μας αναζητα το σωστο ... εδω κολλαω και χανομαι !!!

εν ολιγοις δεν θελω ουτε πολεμο ουτε πολεμιστες , θελω ειρηνη και ηρεμια , χαμογελα και ζωη , καμια αιτια και κανενας λογος για πολεμιστες και πολεμους ... ακομη και μεσα μας εαν επιλεξουμε το σωστο , εαν ΜΑΣ ΑΦΗΣΟΥΝ να επιλεξουμε το σωστο , ΕΑΝ ΔΕΝ ΜΑΣ ΜΑΘΟΥΝ απο παιδια το λαθος , τοτε δεν εχουμε αναγκη για να πολεμησουμε ... απλα ξεκιναμε λαθος κατα την αποψη μου και αυτο δημιουργει τις αναγκες για πολεμους σε ολα τα επιπεδα της ζωης μας ειτε εναν συνεχομενο ειτε πολλους μικρους ...


δεν ξερω εαν εξηγω σωστα , δεν ξερω πως βγαινει αυτο που νιωθω μεσα απο τις λεξεις ... ελπιζω να γινεται κατανοητο

[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

promitheus90
Μέλος 2ης Βαθμίδας


433 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/12/2010, 14:41:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δε διαφωνούμε σε κάτι φίλε μου.

Από εδώ και στο εξής,όταν θα μιλώ για πολεμιστή θα εννοώ τον ειρηνικό(που παλεύει μέσα του)για να μη δημιουργηθούν παρεξηγήσεις.

Αυτό που εσύ λες ηρεμία,γαλήνη,ειρήνη...μπορούμε να το ονομάσουμε και ισορροπία;Δεν ήμουν ιδιαίτερα καλός στη φυσική αν και μου άρεσε πολύ.Η ισορροπία όμως επιτυγχάνεται μέσα από την παρουσία δύο ισοδύναμων αντίρρωπων δυνάμεων.Στην προκειμένη μιλάμε για σωστό-λάθος,καλό-κακό και οποιοδήποτε άλλο ζευγαράκι.Θεωρείς ότι η ύπαρξη του ενός μπορεί να επιτευχθεί χωρίς την ύπαρξη του άλλου;

Και αυτά τα λέω για να δείξω ότι και η ειρήνη προϊόν πολέμου είναι.Οι Ρωμαίοι έλαγαν "Αν θέλεις ειρήνη ετοιμάσου για πόλεμο".Και είχαν δίκιο.Όλα τα αγαθά κόποις κτώνται.Κι όσο πιο υπέρτερα είναι τα αγαθά(αγάπη,ειρήνη,χαμόγελο,χαρά,ζωή),τόσο πιο δύσκολος και "αιματηρός" ο αγώνας μας.

Και το σωστό που θες να επιλέγουμε εμείς οι άνθρωποι...τι λες;Το μαθαίνουμε μόνο αν πούμε στους γονείς μας(με την πιπίλα στο στόμα) "μη μου λες εκείνο κι αυτό";Πάλι,κάνοντας λάθη θα μάθουμε ποιο είναι το σωστό.Το σωστό δεν διδάσκεται.Αναζητείται και από άλλους βρίσκεται,από άλλους όχι.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/12/2010, 15:30:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Δε διαφωνούμε σε κάτι φίλε μου.

Από εδώ και στο εξής,όταν θα μιλώ για πολεμιστή θα εννοώ τον ειρηνικό(που παλεύει μέσα του)για να μη δημιουργηθούν παρεξηγήσεις.

Αυτό που εσύ λες ηρεμία,γαλήνη,ειρήνη...μπορούμε να το ονομάσουμε και ισορροπία;Δεν ήμουν ιδιαίτερα καλός στη φυσική αν και μου άρεσε πολύ.Η ισορροπία όμως επιτυγχάνεται μέσα από την παρουσία δύο ισοδύναμων αντίρρωπων δυνάμεων.Στην προκειμένη μιλάμε για σωστό-λάθος,καλό-κακό και οποιοδήποτε άλλο ζευγαράκι.Θεωρείς ότι η ύπαρξη του ενός μπορεί να επιτευχθεί χωρίς την ύπαρξη του άλλου;

Και αυτά τα λέω για να δείξω ότι και η ειρήνη προϊόν πολέμου είναι.Οι Ρωμαίοι έλαγαν "Αν θέλεις ειρήνη ετοιμάσου για πόλεμο".Και είχαν δίκιο.Όλα τα αγαθά κόποις κτώνται.Κι όσο πιο υπέρτερα είναι τα αγαθά(αγάπη,ειρήνη,χαμόγελο,χαρά,ζωή),τόσο πιο δύσκολος και "αιματηρός" ο αγώνας μας.

Και το σωστό που θες να επιλέγουμε εμείς οι άνθρωποι...τι λες;Το μαθαίνουμε μόνο αν πούμε στους γονείς μας(με την πιπίλα στο στόμα) "μη μου λες εκείνο κι αυτό";Πάλι,κάνοντας λάθη θα μάθουμε ποιο είναι το σωστό.Το σωστό δεν διδάσκεται.Αναζητείται και από άλλους βρίσκεται,από άλλους όχι.



Για άλλη μια φορά η επιλογή της "μεσότητας" αναδεικνύεται -δια μέσου των λεγομένων- ως πηγή ευδαιμονίας στην ζωή των ανθρώπων...

Ωραία λοιπόν , να δεχθούμε ότι όντως έτσι τα πράματα έχουν και συνειδητά επιλέγουμε κάθε φορά την "μεσότητα" , δηλαδή κατα κάποιον τρόπο καλούμαστε να επιδράσουμε επι δύο ενεργών δυνάμεων εντός μας κάθε φορά , επιλέγοντας το μέσον...

Θελω να τον "σκίσω" δηλαδή τον απέναντί μου -για διαφόρους λόγους- και απο την άλλη μεριά έρχεται ένας ηθικός προστακτικός κώδικας που μου λέει "Όχι γελασέ του"...οπότε εγώ επιλέγω απλά ούτε να τον "σκίσω" ... αλλα ούτε να του γελάσω αλλα κάτι το ενδιάμεσο -προϊόν συνειδητής επιλογής-...

Πολύ ψυχοφθόρο μου φαντάζει όλο αυτό όμως και αναρρωτιέμαι -ασχέτως της ορθότητας της τελικής επιλογής- ....

Όταν κάτι μέσα μου , μου λέει κάνε αυτό και έρχεται ο κάθε ηθικός προστακτικός κώδικας και μου λέει "όχι , κάνε αυτό"...αυτό δεν συνοδεύεται απο μια διαμάχη εντός μου/σου/μας , δεν βιώνουμε τα αντίστοιχα συναισθήματα -οργής και αυτο-ενοχοποίησης εκ των υστέρων-...ασχέτως της τελικής επιλογής του χειρισμού της επιμέρους καταστάσεως???

Δεν τελλούμε υπο την "συναισθηματική αρπάγη" όλων όσων βιώνουμε κάθε φορά και δεν τελλούμε υπο το καθεστώς των συγκινησιακών πειρατειών και οι οποίες μαστίζουν τον ψυχικό μας κόσμο..???

Μήπως -αναρρωτιέμαι και πάλι- η γνώση της δομής και της καταστατικότητας της ανθρώπινης -εσωτερικής πραγματικότητας- μας βοηθήσει , να αντιλαμβανόμαστε καλύτερα τους λόγους αλλα και τις αιτίες που οι απέναντί μας αλλα και μείς οι ίδιοι σκεπτόμαστε όπως σκεπτόμαστε και ερμηνεύουμε όπως ερμηνεύουμε την κάθε κατάσταση κάθε φορά και εμφανιζόμαστε ως "υποκείμενοι" σε αυτήν και με όλα όσα συνεπάγεται αυτό , ενώ ίσως θα μπορούμαστε να καταστούμε ως "υπερ-κείμενοι" αυτής..και με εντελώς διαφορετικά αποτελέσματα -εσωτερικά και εξωτερικα-...???


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...

Edited by - Εαρινός on 20/12/2010 15:32:10

Edited by - Εαρινός on 20/12/2010 15:33:38

Edited by - Εαρινός on 20/12/2010 15:55:05

Edited by - Εαρινός on 20/12/2010 15:55:53Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

promitheus90
Μέλος 2ης Βαθμίδας


433 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/12/2010, 16:08:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Εαρινέ.

Έτσι όπως σε διάβαζα θυμήθηκα κάτι περιστατικά από την παιδική μου ηλικία.Στο δημοτικό,συμμετείχα συχνά πυκνά σε καβγάδες με άλλα παιδιά.Με θυμάμαι πολλές φορές να μπλέκομαι σε τέτοιες ιστορίες επειδή όντως με εξόργιζαν τα άλλα παιδάκια.Και λόγω διάπλασης(ήμουν μόνιμα ο ψηλότερος και αρκετά παχύς θα έλεγά)βρισκόμουν σε θέση υπεροχής.Μπορώ να θυμηθώ σκηνικά όπου ενώ χτυπούσα τον άλλον να αρχίζω να κλαίω ας πούμε.Και αυτό γινόταν επειδή το μετάνιωνα,επειδή δεν πίστευα ότι ήμουν αυτός που φέρει τα χτυπήματα και έτσι σταματούσα.

Σήμερα,το ίδιο συγκροτημένος σωματικά(ψηλός,όχι τόσο παχής) έχω μια άλλη οπτική.Θεωρώ τον εαυτό μου έτοιμο να μπλεχτεί στη διαμάχη,αλλά πλέον θα το κάνω μετά από πολύ ζύγιασμα...και κατά βάση όχι για μένα.Μου έχει έρθει πολλές φορές στο μυαλό να χρησιμοποιήσω βία κατά κάποιου αλλά δεν το κάνω.Προσπαθώ να κατανοήσω την επίθεση του απέναντί μου,αν όντως μπορεί να με επηρεάσει αρνητικά(και συνήθως δεν μπορεί)και επίσης ποντάρω(μπορεί να είναι και λάθος αυτό)στην"ωριμότητα"-ψυχραιμία και στη λογική του άλλου.Θα μπορούσαμε να το πούμε αυτό μεσότητα;Πιθανότατα ναι.

Προχθές,ένας φίλος εκνευρίστηκε π.χ. με έναν χαρακτηρισμό που του έδωσα.Ο ίδιος έχει προβεί σε αντιστοίχους εναντίον μου χωρίς να απαντάω με οργή στο παρελθόν.Οπότε είχα λόγο και τρόπο να τον αντικρούσω.Ωστόσο,επειδή η αντίδρασή του ήταν υπερβολική και "ανώριμη"(θα μου πεις τι είναι ώριμο και τι όχι;)περίμενα απλά να ηρεμήσει.Τέλος,το θέμα λύθηκε και ο ίδιος αποδέχτηκε ότι ήταν υπερβολικός,χωρίς να πω ή να κάνω τίποτα.

Όλα αυτά τα λέω για να δείξω ότι η μεσότητα(αν όντως μπορούμε να μιλάμε για κάτι τέτοιο)διαφέρει σε κάθε περίπτωση και χρησιμοποιώ προσωπικές εμπειρίες καθώς έτσι μπήκα στη διαδικασία να ψάχνω τι διάολο συμβαίνει με τα συναισθήματα και με το κατά πόσο οφείλουν να εκφράζονται στο ακέραιο.Και όσο πιο σοφός γίνεται ο άνθρωπος,τόσο πιο συγκεκριμένοι οι λόγοι για τους οποίους πολεμάει γίνονται.

Edited by - promitheus90 on 20/12/2010 16:21:52Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/12/2010, 16:20:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
συμφωνω οτι δεν διαφωνουμε , το "διαφωνω" στην συγκεκριμενη φραση το εβαλα γιατι απλα οριζω με "διαφορετικες" ισως λεξεις το ιδιο πραγμα που οριζεις και εσυ ... εαν θες ηθελα απλα να αφαιρεσω την "βια" σε καθε της μορφη απο τον πολεμιστη !!!

τωρα στην ισοροπια , ναι ετσι οπως ξερουμε τον κοσμο μας ή οπως τον εχουμε κανει εχουμε θεματα ισοροπιας ... ή μετρου εαν θες ...

οπως λεει και ο εαρινος τον απεναντι θελω ή να τον σκισω ή να τον χαμογελασω ... και ρωταω εγω ως "ζωυφιο" που εχει ζαλιστει απο το γυρω γυρω ... ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟΝ ΣΚΙΣΩ ? γιατι ? γιατι να μη θελω να του χαμογελαω ΠΑΝΤΑ ... ΟΤΙ ΚΑΙ ΕΑΝ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ? αραγε γιατι ? αραγε μπορει να υπαρξει ενας τετοιος ιδεατος να το πω? κοσμος ? γιατι δυισμος δηλαδη ? γιατι ολα μοιρασμενα σε 2 και οχι ΕΝΑ και μοναδικο?

πολλες φορες αναρωτιεμαι ποιο ειναι το χειροτερο πραγμα που μπορει να μου κανει καποιος ... αφαιροντας καθε ειδους "πονου" εαν θες , καταληγω οτι ΤΙΠΟΤΑ (μεγαλη κουβεντα ? ναι το ξερω ...) και αυτο το τιποτα με γεμιζει με ηρεμια και μου δειχνει ποσο μικρη και ανουσια ειναι η καθημερινοτητα μου , με ποσο χαζα πραγματα ασχολουμε και ασχολουμαστε ολοι μας ... αλλα ολα αυτα σε θεωρητικο επιπεδο ... καλα καμια φορα το καταφερνω και "Live" αλλα οχι παντα και οχι οπως θα ηθελα ... πολεμιστης μπααα ... χαζος που δεν μπορει να κερδισει το εγω του χαχα

υποθετικα παντα, εαν κανεις δεν επιθυμησουσε το κακο του αλλου θα ειχαμε την αναγκη για μετρο ? για ισοροπια ? υποθετικα παντα εαν δεν ειχαμε "καταστασεις" να μας χωριζουν θα επιθυμισαμε το κακο του αλλου ? ... ισως μια τετοια κοινωνια να μην μπορουσε να φτασει εδω που φτασαμε και να εξαφανιζομασταν ισως παλι αυτο να ειναι το μελλον μας που πολυ θα ηθελα ...

[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 8 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1713867
Maintained by Digital Alchemy