ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ΘΕΩΡΙΕΣ ΦΑΝΤΑΣΙΑΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
NOMIMON
Μέλος 1ης Βαθμίδας


143 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/12/2003, 14:04:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους NOMIMON  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΑΝΤΑΣΙΑ: Η ικανότητα του ανθρώπου να πλάθει με το μυαλό του και με αφετηρία την εμπειρία του εικόνες πραγμάτων ή γεγονότων που αναφέρονται στο παρελθόν, το παρόν ή το μέλλον και που μπορεί να πραγματοποιηθούν ή οχι. (Νέο Ελληνικό Λεξικό - Εμμ. Κριαρά)

Αν και διαφωνώ σε σημεία με τον παραπάνω ορισμό και δεν με καλύπτει, τον παραθέτω γιατί απο κάπου πρέπει να ξεκινήσω.

Αυτό πάνω στο οποίο θα ήθελα να "ακούσω" απόψεις, είναι ένας πιό ευέλικτος ορισμός της φαντασίας, κατά το δυνατόν πιο επιστημονικός αλλά όχι άκαμπτος, κάνοντας ο ίδιος την αρχή με μια άποψη - θεωρία πολύ συνοπτικά γιατί οι σημειώσεις μου ( οι κατά καιρούς σκέψεις δλδ πάνω στο θέμα ) θα καταλάμβαναν άνετα το χώρο ενός βιβλίου.

Κατά την άποψή μου λοιπόν η φαντασία κάθε άλλο παρά φαντασία είναι.
Είναι κάτι το απολύτως πραγματικό και έχει να κάνει με την επικοινωνία του νου με κόσμους που υπήρξαν ή θα υπάρξουν μετά απο ταξίδια πέρα από το χρόνο και το χώρο.
Γνωστό αυτό, θα πει κάποιος και σωστά.
Πάμε πιό πέρα λοιπόν κι ας δούμε πως γίνεται ή μπορεί να γίνεται αυτή η επικοινωνία.
Ας υποθέσουμε λοιπόν οτι γίνεται με τη μορφή κυμάτων που τα ονομάζουμε "φανταστικά κύματα", όχι γιατί δεν υπάρχουν αλλά επειδή προσδιορίζονται από τη λειτουργία τους όπως π.χ. τα ερτζιανά κύματα, τα ηχητικά κλπ.
Ας υποθέσουμε ακόμη οτι τα κύματα αυτά δεν έχουν και δε μεταφέρουν ενέργεια και οτι μεταδίδονται με ταχύτητα μεγαλύτερη και από αυτή του φωτός. Είναι γνωστό άλλωστε οτι η μεγαλύτερη δυνατή ταχύτητα είναι αυτή του νου. Απλοϊκά, με ένα "κλικ" μπορούμε να μεταφερθούμε χωρίς καν να μεσολαβήσει χρόνος σε οποιοδήποτε σημείο του κόσμου και κατ' επέκτασιν του σύμπαντος.
Με τον τρόπο αυτό "τρυπάμε", διαπερνάμε το χρόνο, τον προσπερνάμε και βρισκόμαστε (χρησιμοποιώντας για το "ταξίδι" ένα τμήμα του νου μας) σε σημείο όπου ούτε ο χώρος ούτε ο χρόνος έχουν φθάσει ακόμη αλλά υπάρχουν "εν δυνάμει", πιο απλά, πρόκειται να υπάρξουν.
Εκεί, παρακολουθούμε, καταγράφουμε αυτά που "βλέπουμε", τα μεταδίδουμε στο δικό μας νου, στο κομμάτι που θεωρητικά έμεινε πίσω.
Κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός, έχει διαφορετικές δυνατότητες, κάθε νους σκέφτεται και δρα διαφορετικά. Ετσι, κάθε άνθρωπος έχει τη δική του φαντασία, με άλλα λόγια "ταξιδεύει" σε δικό του κόσμο αφού τίποτε δεν απαγορεύει την ύπαρξη άπειρων διαφορετικών κόσμων απο τη στιγμή που έχουμε υπερβεί χώρο και χρόνο.
Ετσι, άλλος "ταξιδεύει" σε κόσμους όμορφους και ρομαντικούς ας πούμε, άλλος σε πιο πρακτικούς κλπ.
Ώστε, η επιστημονική φαντασία για παράδειγμα μπορεί να είναι ένα πραγματικό ταξίδι σε "υπάρξιμο" - αν επιτρέπεται ο όρος - κόσμο, σε "εν δυνάμει υπαρκτό".
Αυτό μπορεί να εξηγεί κατά καποιον τρόπο και το οτι πολλά από όσα "φαντάστηκαν" διάφοροι Βερν, με τον καιρό πραγματοποιήθηκαν.

Σταματώ εδώ προς το παρόν περιμένοντας απόψεις και ζητώ κατανόηση αν το θέμα έχει ξανασυζητηθεί αν και στην αναζήτηση που έκανα δεν βρήκα κάτι σχετικό εκτός από θέματα που άπτονται επιφανειακά της φαντασίας.

Δεν έχω ιδιαίτερες γνώσεις φυσικής αν και νομίζω οτι για ένα ταξίδι τέτοιο όπως είναι η φαντασία δεν απαιτούνται.

Επίσης τίποτε δεν αποκλείει να έχετε ξαναακούσει παρόμοιες θεωρίες αλλά εγώ μόνο στην παρέα μου τα άκουσα και τα συζητώ, οπότε μην καταλογίσετε δόλο αλλά αν θέλετε ας το πάμε το θέμα όσο μπορούμε παραπέρα, ας κάνουμε μαζί ένα ταξίδι.

Ακόμη, αν το θέμα δεν είναι στο κατάλληλο μέρος, σκουντήξτε το.

Ευχαριστώ.

Edited by - NOMIMON on 06/12/2003 14:06:33

Warface
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
247 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/12/2003, 15:58:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Warface  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ Η ΦΑΝΤΑΣΙΑ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΤΟ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ. ΕΝΑΣ ΑΛΛΟΣ ΚΟΣΜΟΣ. ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΟΠΛΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΟΝΟΤΟΝΙΑ ΤΗΣ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟΤΗΤΑΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΛΟΓΟΣ ΕΛΠΙΔΑΣ, ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ ΚΑΙ ΑΝΕΞΗΓΗΤΟ ΑΥΤΟΠΡΟΣΩΠΩΣ ΑΝ ΕΧΕΙ ΠΡΟΣΩΠΟ, ΑΛΛΑ ΕΦΟΣΩΝ ΕΧΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΦΑΝΤΑΣΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΠΙΘΑΝΑ...

ΦΙΛΙΚΑ ΑΓΓΕΛΟΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sansationf
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Cyprus
378 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2003, 20:59:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sansationf  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΝΟΜΙΜΟΝ ΘΑ ΔΙΑΦΩΝΙΣΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΣΕ ΕΝΑ ΠΡΑΓΜΑ :
quote:
Είναι κάτι το απολύτως πραγματικό και έχει να κάνει με την επικοινωνία του νου με κόσμους που υπήρξαν ή θα υπάρξουν μετά απο ταξίδια πέρα από το χρόνο και το χώρο.


Η ΦΑΝΤΑΣΙΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΩΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΚΟΣΜΟΥΣ ΠΟΥ ΥΠΗΡΞΑΝ ΚΑΙ ΘΑ ΥΠΑΡΞΟΥΝ. Π.Χ ΜΠΟΡΕΙ Η ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΦΑΝΤΑΣΙΑ ΝΑ ΜΕ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΣΕ ΤΟΠΟΥΣ ΠΟΥ ΓΝΩΡΙΖΩ ΜΕ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΓΝΩΡΙΖΩ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΚΑΝΩ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ. ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ΦΑΝΤΑΣΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΔΙΑΦΥΓΗ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΚΑΙ ΤΟ ΤΑΞΙΔΙ ΣΕ ΟΝΕΙΡΙΚΟΥΣ ΚΟΣΜΟΥΣ Η ΣΕ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΤΙΣ ΟΠΟΙΕΣ ΕΠΙΘΥΜΟΥΜΕ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ. ΕΝ ΟΛΙΓΗΣ ΦΑΝΤΑΣΙΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΙΔΑΝΙΚΟΤΕΡΟΣ ΚΟΣΜΟΣ ΤΟΥ ΚΑΘΕ ΕΝΑ ΑΠΟ ΜΑΣ.

respectΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nitro912gr
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
488 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2003, 19:16:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nitro912gr  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
den katalabeno giati soni kai kala ola na prospa8ite na ta dite me kapoion parafisiko kai super duper tropo?

giati den blepete tin fantasia mas san enan e3omioti pou exei dimiourgisei o egefalos mas oste na mas boi8aei stis apofaseis pou pernoume? diladi an exeis na pareis tin apofasi A i fantasia se boi8aei na problepseis ti 8a mporouse na ginei me auti tin apofasi.
an den upirxe i fantasia den 8a upirxe kai proodos.fantastike o bern to ta3idi sto fegari kai epita kataferame kai tin ulopoiisame, an den to eixe fantastei oute autos oute kanenas allos tote den 8a mas eniaze kan na pame sto fegari kai as eixame oti 8es se texnologika epitegmata.

filika
Nikos



I Stand Alone


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy