ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 Περιοδικά - Βιβλία
 Έλρικ του Μελνιμπονέ, μήπως ξέρετε κάτι?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/12/2003, 06:52:26  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η σειρά Έλρικ του Μελνιμπονέ είναι μία σειρά βιβλίων γοτθικής φαντασίας του συγγραφέα Μούρκοκ...
Γνωρίζω πως έχου μεταφραστεί 5 στα Ελληνικά (έχω διαβάσει τα 3) και πως μάλλον υπάρχουν και άλλα που δεν έχουν έρθει στην Ελλάδα, τουλάχιστον μεταφρασμένα!!! Ξέρει κάποιος κάτι γι αύτο?

Επίσης αυτο που θέλω να ρωτήσω σχετικά με αυτή την σειρά είναι με αφορμή πως πρόκειται να γίνει ταινία στον κινηματογράφο... κάποιος μου έχει πει πως ήδη ετοιμάζεται!!!!
Μου κάνει φοβερή εντύπωση γιατί δεν έχω ακούσει τίποτα και ακόμη πιο μεγάλη εντύπωση γιατί δεν μπορώ να καταλάβω πως θα μπορούσε να γίνει ταινία αυτή η σειρά? (πολύ μεγάλος κόσμος)
θα δείξει... πολύ θα ήθελα να την δω όταν και εάν όντως δημιουργηθεί.. ελπίζω τουλάχιστον να μην γίνει κάτι το εξεφτελιστικό ....... Γιατί πρόκειται για πολύ όμορφη σειρά!!!

Ευχαριστώ, πάντα με διάθεση φιλική!!!

SIMORIL .......

kaveiros
Νέο Μέλος

Japan
39 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/12/2003, 12:20:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kaveiros  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Links sta forums tou Moorcock site sxetika me tin tainia

http://www.multiverse.org/forum/viewtopic.php?t=52

http://www.multiverse.org/forum/viewtopic.php?t=55

Tin skinothesia tin exoun mallon oi aderfoi Weitz (vlepe American Pie) opote kalitera na kratiseis ton enthousiasmo sou kai pios kserei. Elpizo pragmatika na diapsevsoun tis epifilaxeis mou.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/12/2003, 12:45:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Tin skinothesia tin exoun mallon oi aderfoi Weitz (vlepe American Pie) opote kalitera na kratiseis ton enthousiasmo

Αυτό όντως δεν ακούγεται και πολύ καλό, όμως υπάρχει και το παράδειγμα του Peter Jackson, που εκεί που "δεν τον ήξερε ούτε η μάνα του", γύρισε το Lord of the Rings...

Μακάρι να γίνει μια καλή προσπάθεια γιατί, αν κι έχω διαβάσει μόνο δύο βιβλία της σειράς του Έλρικ, πιστεύω ότι πρόκειται για μια πραγματικά αξιόλογη δουλειά που αξίζει "κινηματογραφικού σεβασμού"...

Edited by - durden_alie on 18/12/2003 12:45:55Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kaveiros
Νέο Μέλος

Japan
39 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/12/2003, 12:55:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kaveiros  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Den thelo na diafoniso alla o Peter Jackson eixe idi girisi kapoies tainies opos to Braindead ktlp ta opoia edixnan to talento tou. Sin tis allis exei kai tin diki tou eteria fx.

Filika panta

Ps: sorry gia ta greeklish

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/12/2003, 06:34:15  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Paidia sas eyxaristw poly... kai ontws eimai epifaliktiki otan prokeitai gia tetoies tainies... h ali8ia einai omws pws 8a apogohteytw poly an thn kanoun patata thn tainia... popo

oso gia tous :

quote:
aderfoi Weitz (vlepe American Pie)
h tainia ayth mou fanike toso anosth typou xoligount humor... pou den katafera na dw oute to ena oloklhro ... argotera plhrofori8ika pws bghke kai dyo.... den 8a to antexa pali.... ma den 8a mporouse na to skhno8etisei kaneis axiologos?.....

:(

Exw apogohteytei dhd... alla oti 8a thn dw otan 8a bgei den yparxei amfisvhtisei.. den 8a afisw oute ena sto ekatomirio na paei xameno, kai mono gia thn periptwsh pws isws axizei!!!
Sas eyxaristw ..... panta me filiki dia8esi

SIMORIL .......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

1900
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Cuba
1904 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/12/2003, 06:41:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 1900  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
... argotera plhrofori8ika pws bghke kai dyo....

Mονο δυο...και τρία έχει βγει..Αμα δε μας την τρίψουν για τα καλά στη μουρη αυτη τη πίτα οι Αμερικάνοι δε θα ησυχάσουν!!!

Edited by - 1900 on 20/12/2003 06:44:18Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/12/2003, 11:33:56  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kai tria?

den eimaste kala telika.....

Ayth h amerikaniki pita einai idia h kinhmatografiki seira pitas tromou!!!!

Ax as mhn katantisei etsi kai to ermo Elrick of Melnibone , giati den 8a thn antexw tetoia xeftila....

SIMORIL .......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/04/2004, 02:58:48  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αλήθεια υπάρχει κάποιο νεότερο για την ταινία Έλρικ οφ Μέλνιμπον?


Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ



Η ομορφιά απλώνεται.....
S I M O R I L .......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2004, 05:57:24  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κάποιος να μου πει για την ταινία? Υπάρχει εξέλιξη?

Is anybody out there?

Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ



Η ομορφιά απλώνεται.....
S I M O R I L .......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Labolas Glasya
Μέλος 2ης Βαθμίδας


293 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2004, 12:38:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Labolas Glasya  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ποτε δεν θα μπορέσει μια ταινια - όσο καλη παραγωγή και ναχει γίνει - να πλησιασει την εξαψη της δημιουργικής φαντασίας που ενεργοποιείται από την αναγνωση ενός βιβλίου. Μην απογοητευεσαι simori. Παντα η ταινία ειναι μια κοπια του σεναρίου - γραπτού. Το χουμε δει πολλες φορές το έργο. *

http://www.ummo.cc/Sigil/Glasya_Labolas.JPGΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

katia
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
629 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2004, 11:19:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους katia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΟΤΑΝ ΔΙΑΒΑΖΕΙΣ ΕΝΑ ΒΙΒΛΙΟ ΣΧΗΜΑΤΙΖΕΙΣ ΤΙΣ ΔΙΚΕΣ ΣΟΥ ΜΟΝΑΔΙΚΕΣ ΕΙΚΟΝΕΣ.ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΥΜΒΕΙ ΜΕ ΤΟ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟ.ΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΕΧΩ ΔΕΙ ΣΤΟΝ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟ ΕΝΑ ΒΙΒΛΙΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΕΧΩ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΤΕΙ ΕΝΤΕΛΩΣ.ΛΕΩ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΕΒΛΕΠΑ ΚΑΘΟΛΟΥ.


Ο ΧΡΟΝΟΣ ΑΠΟΚΑΛΥΠΤΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΣΤΟΥΣ ΜΕΤΑΓΕΝΕΣΤΕΡΟΥΣ.ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΦΛΥΑΡΟΣ ΠΟΥ ΜΙΛΑΕΙ ΑΚΟΜΑ ΚΙ ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΤΟΝ ΡΩΤΑΣ.

ΕΥΡΙΠΙΔΗΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2004, 20:48:09  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Labolas Glasya και katia αν και τα γνωρίζω αυτά που αναφέρεται σας ευχαριστώ όμως για την πολύ αξιόλογη συμβουλή σας..

Αν προκύψει πάντως κάποιο νεώτερο για την ταινία ας μου πει κάποιος για τις εξελίξεις.. με ενδιαφέρουν...

Φιλιά...

Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ

Η ομορφιά απλώνεται.....

S I M O R I L .......

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.09375
Maintained by Digital Alchemy