ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 2011
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 3
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Ypokinitis
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
88 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2003, 20:44:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ypokinitis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εχω διαβασει σε ενα περιοδικο πως το 2011 θα γινει αναστροφη των πολων και θα επιστρεψει το ιερο δωδεκαθεον.
Τι πιστευετε?

Μόνο όποιος δυστυχεί
σε μια χώρα που ευτυχεί
έχει ελπίδες να σωθεί

2600Hz
Νέο Μέλος


5 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2003, 03:57:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 2600Hz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το αλλο με τον Τοτο, το ξερετε;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2003, 04:04:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είναι γεγονός!. Τους έχουν φυλακισμένους στον πάνω πόλο (τον βόρειο) και δεν φτάνουν την καταπακτή για να βγούνε έξω(είναι πολύ ψηλή). Με την ανατροπή η καταπακτή θα έρθει στα πόδια τους οπότε θα ελευθερωθουν... ΤΡΕΜΕΤΕ...!!!!

«Η γνώση της άγνοιας είναι η αρχή της σοφίας»

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Anounakis
Πλήρες Μέλος

Aruba
993 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2003, 05:22:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Anounakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Λοιπόν το επιβεβαιώνω και εγώ. Είναι γεγονός.

Η περιστροφή της γης μειώνεται χρόνο με τον χρόνο.
Αυτό είναι ένα φυσικό φαινόμενο για τον πλανήτη και συμβαίνει συνέχεια κάθε κάποιες χιλιάδες χρόνια. Φτάνει λοιπόν κάποια στιγμή που η γη σταματά να γυρνά.
Μένει έτσι ακίνητη για τρεις μήνες περίπου και μετά γίνεται αντιστροφή των πόλων
και ξαναρχίζει η περιστροφή...Φυσικά στην επιφάνεια έχουμε κοσμογονικές αλλαγές.
Αυτό συμβαίνει στην ανθρωπότητα από καταβολής της.

Αυτά λεει ο david icke
ο μέγας συνομοσιομπουρδολόγος
Ο Φουράκης International...
Πλωτίνε david icke και Φουράκη έχεις διαβάσει;

Εγώ πάντως ναι. Για διάλειμμα είναι ότι πρέπει.
Μιλάμε για φοβερά μυθιστορήματα επιστημονικής φαντασίας.


Μόνο που δυστυχώς κάποιοι τα παίρνουν στα σοβαρά...



ουυυυ...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2003, 07:04:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πλωτίνε david icke και Φουράκη έχεις διαβάσει

Ε όχι βέβαια αλλά τον έχω ακούσει να μιλάει,(!!), έχω παρακολουθήσει Φου(μα) ρακη -όπληκτους σε forum, και τέλος έχω κάνει ένα ψιλο serfing σε ανάλογες ιστοσελίδες...(!!!)


«Η γνώση της άγνοιας είναι η αρχή της σοφίας»

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
h.i.v.
Νέο Μέλος

Greece
8 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/12/2003, 12:39:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους h.i.v.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Πλωτίνε david icke και Φουράκη έχεις διαβάσει

Ε όχι βέβαια αλλά τον έχω ακούσει να μιλάει,(!!), έχω παρακολουθήσει Φου(μα) ρακη -όπληκτους σε forum, και τέλος έχω κάνει ένα ψιλο serfing σε ανάλογες ιστοσελίδες...(!!!)



Συγνώμη για την επέμβαση αλλα πως γίνεται να διαφωνεις και να κοροιδεύεις κάτι που δεν έχεις διαβάσει, δεν έχεις ακούσει, δεν έχεις γνώση του αντικειμένου συνεπώς? Αν το είχες κάνει, αρχικά θα καταλάβαινες ότι ο Φουράκης ΠΟΤΕ δεν είπε ότι θα λατρέψουμε δωδεκάθεα και τέτοια. Η ημερομηνία αυτή είναι γνωστή από πολύ παλιά (ημερολόγιο των Μάγιας κλπ), σαν κάτι σημαδιακό και προφανώς ο καθένας προσπαθώντας να στηρίξει μια θεωρία του, θα φροντίσει να στηριχτεί σε πράγματα τα οποία μάλλον προυπάρχουν. Οι μαγνητικοί πόλοι της Γης μας, αλλάζουν και οι επιστημονες το τοποθετούν περίπου σε αυτή τη χρονολογία. Το τι θα γίνει, μόνο ο χρόνος θα το δείξει και είναι μάλλον και ο μοναδικός υπεύθυνος που ''γνωρίζει'' τι πρόκειται να συμβει.

Να είστε καλά

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΣΙΣΙΦΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
278 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/12/2003, 13:04:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΣΙΣΙΦΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΕΛΕΟΣ ΜΕ ΤΙΣ ΔΙΑΦΟΡΕ ΘΕΩΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ ΤΗΣ ΓΗΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΤΙΣΤΡΟΦΗ ΤΩΝ ΠΟΛΩΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΛΕΥΣΗ ΤΟΝ ΕΞΩΓΗΙΝΩΝ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΤΕΤΟΙΕΣ ΣΑΧΛΑΜΑΡΕΣ. ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ. ΤΙ ΜΑΣ ΝΟΙΑΖΕΙ ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΣΕ 7 ΣΕ 10 Η ΣΕ 100 ΧΡΟΝΙΑ ΑΠΟ ΤΩΡΑ. ΔΕΝ ΚΟΙΤΑΜΕ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΜΑΣ ΑΠΟΣΧΟΛΟΥΝ ΣΤΟ ΠΑΡΟΝ ΚΑΙ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΑΦΗΣΤΕ ΤΟ.
ΟΠΟΙΟΣ ΑΣΧΟΛΗΤΕ ΜΕ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΧΑΝΕΙ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΣΗΜΑΣΙΑ, ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΓΙΑΤΙ ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΘΑΝΑΤΟΙ ΑΛΛΑ ΕΦΗΜΕΡΟΙ.
ΖΗΣΤΕ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ Η ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΤΡΕΝΟ ΠΟΥ ΠΕΡΝΑ ΜΟΝΑΧΑ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΚΑΙ ΑΜΑ ΤΟ ΧΑΣΕΙΣ ΧΑΘΗΚΕΣ.

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΕΥΧΟΜΑΙ ΤΟ 2004 ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΠΛΑΝΗΤΗ ΓΗ.


""ΣΒΗΣΕ ΤΟ ΦΩΣ ΓΕΝΝΑΕΙ ΕΛΠΙΔΑ ΝΑ ΑΦΗΣΩ ΜΑΚΡΙΑ ΖΩΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΔΑ ΣΒΗΣΕ ΤΟ ΦΩΣ ΣΚΟΤΑΔΙ ΖΗΤΩ ΣΕ ΑΝΑΡΧΟ ΧΑΟΣ ΝΑ ΜΠΩ ΝΑ ΧΑΘΩ ΣΒΗΣΕ ΤΟ ΦΩΣ ΨΥΧΗΣ ΦΥΛΑΚΗ ΔΙΠΛΑ ΜΟΥ ΣΤΕΚΕΙ ΘΑΝΑΤΟΥ ΦΙΛΙ"


Edited by - ΣΙΣΙΦΟΣ on 24/12/2003 13:05:54Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pappous_manowar
Νέο Μέλος


42 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/12/2003, 13:06:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pappous_manowar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
AUtos eisai ΣΙΣΙΦΟΣ :)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VANDAMME
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
222 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/12/2003, 14:52:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΘΑ ΑΝΤΙΣΤΡΑΦΟΥΝ ΟΙ ΠΟΛΟΙ Κ ΘΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΕΙ ΤΟ ΔΩΔΕΚΑΘΕΟ????????ΩΡΕ ΝΤΕΡΤΙΑ!!!!!!!!!ΝΑ ΔΩ ΤΗ ΘΕΑ ΑΦΡΟΔΙΤΗ Κ ΑΣ ΠΕΘΑΝΩ!!!!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

eco90157
Νέο Μέλος


19 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/12/2003, 17:30:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους eco90157  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
PAIDIA MHN PISTEYETE AGRAMATOYS SYGRAFEIS, ANERGOYS DIMOSIOGRAFOYS, SYNTAJIOYXOUS STRATIOTIKOYS KAI SALEMENOYS EPISTHMONES...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ypokinitis
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
88 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/12/2003, 17:35:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ypokinitis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
το ειπε ενας που λεει οτι εχει μελετισει πολυ καλα τα αρχαια κειμενα. Τωρα πως εβγαλε τετοιο συμπερασμα δεν ξερω.
Παντως το οτι θα αναστραφει η πολικοτιτα της γης το εχουν πει οι επιστημονες.

Μόνο όποιος δυστυχεί
σε μια χώρα που ευτυχεί
έχει ελπίδες να σωθείΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Anounakis
Πλήρες Μέλος

Aruba
993 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/12/2003, 18:24:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Anounakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Συγνώμη για την επέμβαση αλλα πως γίνεται να διαφωνεις και να κοροιδεύεις κάτι που δεν έχεις διαβάσει

Του τα είπα εγώ που τους έχω διαβάσει....

Και για τον κανιβαλισμό δεν έχω διαβάσει... άλλα άποψη έχω!!!

Κάνει καλό στους κανίβαλους που ξεπεινάνε


ουυυυ...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
andrian
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
63 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/12/2003, 23:07:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους andrian  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΚΑΛΕΣ ΓΙΟΡΤΕΣ ΣΕ ΟΛΟΥΣ
ΑΥΤΟ ΜΕ ΤΟ 2011 ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΕΙ Κ ΜΕΝΑ ΜΕ ΕΝΑ ΣΧΗΜΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΠΕΣΕΙ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΟΥ <ΔΕΙΤΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΝΑ ΠΑΡΑΞΕΝΟ ΣΧΗΜΑ..?>
ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΦΟΥΡΑΚΗ ΘΑ ΜΟΥ ΕΠΙΤΡΕΨΕΤΕ ΝΑ ΔΙΑΦΩΝΗΣΩ.. ΕΧΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΣΕ ΘΕΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΜΕΙΣ ΟΥΤΕ ΜΥΡΙΖΟΜΑΣΤΕ..
ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΑΣΤΡΟΦΗ ΤΩΝ ΠΟΛΕΩΝ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΕ ΛΟΓΙΚΟ.. ΕΧΩ ΞΑΝΑΠΕΙ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ..<ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΑΝ Η ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΤΟΥ ΦΩΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΣΤΑΘΕΡΗ>
ΛΥΠΑΜΑΙ ΑΝ ΓΙΝΟΜΑΙ ΚΟΥΡΑΣΤΙΚΗ..
ΑΛΛΑ ΟΙ ΠΟΛΟΙ ΕΧΟΥΝ ΥΠΕΡΦΟΡΤΩΘΕΙ ΑΠΟ ΠΑΓΟΥΣ Κ Η ΣΤΡΟΦΗ ΤΗΣ ΓΗΣ ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΙ ΚΛΗΣΗ ΕΛΑΦΡΑ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΑΥΤΟ ΕΧΕΙ ΕΠΗΡΕΑΣΕΙ Κ ΚΑΠΟΙΕΣ ΣΤΑΘΕΡΕΣ ΑΚΟΜΑ Κ ΤΟ ΚΙΛΟ ΟΠΩΣ ΤΟ ΞΕΡΟΥΜΕ..
ΤΙ ΝΑ ΠΩ??
ΜΑΚΑΡΙ ΟΛΑ ΝΑ ΝΑΙ ΑΠΛΑ ΥΠΕΡΒΟΛΕΣ ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ ΟΤΙ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕ ΘΕΛΑΙ ΝΑ ΤΟ ΖΗΣΕΙ ΑΥΤΟ...


ΤΕΤΡΑΚΤΥΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Anounakis
Πλήρες Μέλος

Aruba
993 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/12/2003, 04:14:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Anounakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΕΧΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΣΕ ΘΕΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΜΕΙΣ ΟΥΤΕ ΜΥΡΙΖΟΜΑΣΤΕ..

μυθοπλάστης συνομωσιομπουρδολόγος του χειρίστου είδους είναι.

Τον έχεις υπερτιμήσει.

Μπορεί μέσα από την αρχαιοελληνική ιστορία και μυθολογία
να υπάρχουν στοιχεία που να μας οδηγούν σε θεούς – εξωγήινους κτλ.

Όμως το θέμα των Ε είναι ένα παραμύθι και μόνο.

Μην υποτιμάς πρώτα από όλα τον εαυτό σου.

και στην συνέχεια και τους υπολοίπους μας...



ουυυυ...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Anounakis
Πλήρες Μέλος

Aruba
993 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/12/2003, 04:46:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Anounakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ας δούμε τι λέει ο φίλος του Φουμαράκη , David Icke

Η Γη είναι ένας τεράστιος μαγνήτης με διαφορετικά επίπεδα περιστροφής που δημιουργούν ένα μαγνητικό πεδίο. Όσο πιο γρήγορα περιστρέφεται η Γη, τόσο πιο ισχυρό και πυκνό είναι το μαγνητικό πεδίο. Δυο χιλιάδες χρόνια πριν, αυτό το μαγνητικό πεδίο έφτασε στο αποκορύφωμα της έντασης του μέσα στον κύκλο, και από τότε μειώνεται συνεχώς καθώς ο πλανήτης περιστρέφεται όλο και πιο αργά, όπως υποστηρίζει ο Μπρέιντεν. Το πεδίο είναι σήμερα 50% λιγότερο ισχυρό από ό,τι ήταν πριν από 1.500 χρόνια, και ο ρυθμός της μείωσης αυξάνεται όλο και περισσότερο. Δεν υπάρχει λόγος πανικού, επειδή όλα αυτά αποτελούν μέρος ενός φυσικού κύκλου, μιας πιο μακρόχρονης και απείρως ισχυρότερης μορφής των εποχών του έτους. Μαζί μ' αυτό έρχονται και τα νέα πως η συχνότητα αντήχησης της Γης - ο παλμός της καρδιάς της, αν θέλετε - αυξάνει όλο και πιο γρήγορα. Η συχνότητα αυτή, η οποία ονομάζεται Βασική Συχνότητα Αντήχησης ή Αντήχηση Κοιλότητας Σοΰμαν, αναγνωρίστηκε το 1899. Από τότε μέχρι τα μέσα της δεκαετίας του 1980, διατηρούσε έναν σταθερό παλμό γύρω στα 7,8 Hertz ή επτά κύκλους ανά δευτερόλεπτο. Όμως από το 1986-87 φαίνεται πως άρχισε να δυναμώνει. Στο τέλος του 1995 είχε φτάσει συμφωνά με κάποιους υπολογισμούς το 8,6 και την τελευταία φορά που έμαθα νέα λέγεται πως είχε ξεπεράσει το 10 και συνέχιζε να αυξάνεται. Ο Γκρεγκ Μπρέιντεν πιστεύει πως μέχρι να έρθει η στιγμή της μεταμόρφωσης του έτους 2012, συμφωνά με το ημερολόγιο των Μάγια, θα έχει φτάσει στους 13 κύκλους ανά δευτερόλεπτο, ενώ το μαγνητικό πεδίο της Γης θα βρίσκεται ή θα πλησιάζει στο μηδέν. Αυτό το αποκαλεί Σημείο Μηδέν, οπότε και το γήινο μαγνητικό πεδίο θα έχει σχεδόν εξαφανιστεί, επειδή η περιστροφή του πλανήτη θα έχει σταματήσει. Αυτό δεν σημαίνει πως δεν θα υπάρχει βαρύτητα, επειδή αυτή δημιουρ-γείται από άλλα φαινόμενα και όχι από την περιστροφή του πλανήτη. Κάτι παρόμοιο φαίνεται πως έχει συμβεί τουλάχιστον 14 φορές τα τελευταία 4,5 εκατομμύρια χρόνια. Η τελευταία φορά υπολογίζεται πως συνέβη πριν από 11.000-13.000 χρόνια περίπου, ένα χρονικό παράθυρο το οποίο αντιστοιχεί σύμφωνα με κάποιους υπολογισμούς στο τέλος της Ατλαντίδος και στην απαρχή της ανάκαμψης από τον μεγάλο κατακλυσμό μετά το 10.500 π.Χ. 13.000 χρόνια πριν, η Γη θα βρισκόταν στα μισά του Μεγάλου Κύκλου των 26.000 ετών ο οποίος φτάνει σήμερα στο τέλος του, με μια άλλη περίοδο μεγάλης αλλαγής. Εγώ δεν ισχυρίζομαι πως η Γη θα σταματήσει, αλλά σίγουρα δεν μπορώ να αποκλείσω και αυτή την πιθανότητα.

Ίσως όμως, να έχει γίνει πιο πρόσφατα μια μετατόπιση των μαγνητικών πόλων,
περίπου 3.500-6.000 χρόνια πριν, όπως προκύπτει από τις εξετάσεις που έγιναν στους πάγους της Γροιλανδίας και τις πολικές περιοχές. Κάθε φορά που η Γη περνάει από τη γοργή μείωση του μαγνητικού πεδίου της την οποία περνάμε και στις μέρες μας, οδηγούμαστε σε μια μετατόπιση των πόλων, οπότε και ο βόρειος και νότιος μαγνητικός πόλος αλλάζουν θέση. Άτομα όπως ο Μπρέιντεν υπολογίζουν πως η Γη θα σταματήσει να περιστρέφεται για ορισμένες μέρες πριν αρχίσει να περιστρέφεται ξανά προς την αντίθετη κατεύθυνση. Όπως μπορείτε να δείτε και όταν αντιστρέφεται η ροή του ηλεκτρισμού μέσα σε μια σιδερένια ράβδο, οι πόλοι αντιστρέφονται. Καθώς ο πλανήτης θα περιστρέφεται προς την άλλη κατεύθυνση, η ροή του ηλεκτρισμού θα αντιστραφεί, το ίδιο και οι μαγνητικοί πόλοι. Αν ο πλανήτης σταματούσε να περιστρέφεται, η μια πλευρά της Γης θα βρισκόταν συνεχώς στο φως, ενώ η άλλη θα παρέμενε βυθισμένη στο σκοτάδι γι' αυτή τη χρονική περίοδο η οποία, σύμφωνα με τους αρχαίους συνέβη και στο παρελθόν. Οι Περουβιανοί μιλούν για τη "μεγάλη νύχτα" των τριών ημερών, και στη Βίβλο υπάρχουν αναφορές για μια μέρα που ο ήλιος έμεινε στον ουρανό 20 ώρες πριν δύσει. Η φυλή των Χόπι έχει έναν μύθο για το πώς ο Ήλιος μια μέρα ανέτειλε δυο φορές. Την πρώτη ανέτειλε δυτικά και έδυσε ανατολικά, και αργότερα ανέτειλε ανατολικά και έδυσε δυτικά - όπως συμβαίνει συνεχώς από τότε. Άλλες αρχαίες παραδό-σεις μιλούν για φορές που ο Ήλιος ανέτειλε από τη δύση και έδυσε στην ανατολή, άλλη μια ένδειξη πως η Γη ίσως κάποτε περιστρεφόταν αντίθετα. Στις αρχές της δεκαετίας του 1990, ενώ είχα αρχίσει να αφυπνίζομαι και να βλέπω όλα αυτά τα πράγματα, κάποιο μέντιουμ μου έδωσε μια πληροφορία που έλεγε: «Ο κόσμος αλλάζει... ο βορράς θα γίνει νότος και η ανατολή, δύση. Έτσι έχει οριστεί από την αρχή του χρόνου». Πέτυχε διάνα, φαίνεται. Ο Μπράιαν Ντέσμποροου, ο επιστήμονας ερευνητής από την Καλιφόρνια, μου μίλησε επίσης για κάποιες μεγάλες γεωφυσικές αλλαγές οι οποίες συμβαίνουν και αποκρύπτονται από τα ΜΜΕ. Επιβεβαιώνει πως το γεωμαγνητικό πεδίο της Γης μειώνεται με γεωμετρικούς ρυθμούς και σύντομα θα φτάσει στο μηδέν. Πιστεύει, όπως και εγώ, ότι, στην καλύτερη περίπτωση, μας περιμένουν πολύ ανώμαλες γεωλογικές εξελίξεις. Η Γεωλογική Υπηρεσία των ΗΠΑ λέει πως το μαγνητικό πεδίο της Γης πέφτει στο μηδέν κάθε 500.000 χρόνια, και στη συνέχεια αναδημιουργείται αργά, και πως αυτές είναι περίοδοι κατακλυσμικών αλλαγών για τη Γη, με σεισμούς και εκρήξεις ηφαιστείων, εξαιτίας του παροδικού σταματήματος της περιστροφής του πλανήτη. Νομίζω πως αυτό συμβαίνει πολύ πιο συχνά. Σύμφωνα με τους γνωστούς του Μπράιαν, το μαγνητικό πεδίο του Ήλιου έχει ήδη πέσει στο μηδέν και φαίνεται πως έχει φτάσει σε ένα ανώτερο επίπεδο μετατροπής του υδρογόνου σε ήλιο. Λέει πως παρουσιάζονται ηλιακές εκλάμψεις πάνω και κάτω από τον ισημερινό του Ήλιου, σε ένα γεωγραφικό πλάτος 19,5°. Αυτό είναι το σημείο όπου η ενέργεια ανταλλάσσεται ανάμεσα σε περιστρεφόμενες σφαίρες, καθώς επίσης και το γεωγραφικό πλάτος της Γης πάνω στο οποίο βρίσκονται οι πυραμίδες. Η ενέργεια που θα δέχονται από τον ήλιο σε τέτοια πλάτη θα πρέπει να είναι απίστευτη.

Απίστευτος...



ουυυυ...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
DiSaStEr
Νέο Μέλος

Greece
36 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/12/2003, 13:36:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους DiSaStEr  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος DiSaStEr  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος DiSaStEr  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος DiSaStEr  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΣΙΣΣΙΦΟΣ SWSTO SE BRISKW DUDE..
KALA XRISTOUGENNA SE OLOUS NA PERNATE OLOI KALA KAI OTI EPI8YMEITE....

When I became the sun I shone Light Into the mans HeartΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

beyond
Πλήρες Μέλος

Greece
1446 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/12/2003, 14:27:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους beyond  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος beyond  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΝΟΜΙΖΩ ΟΙ Η ΝΑΣΑ ΕΧΕΙ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΕΙ ΤΗΝ ΕΠΑΝΔΡΩΜΕΝΗ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΣΤΟΝ ΑΡΗ ΚΑΠΟΥ ΜΕΤΑΞΥ 2011-2014...

Ήρθα, είδα, νίκησα, είπε ο στρατηγός. Ανέβηκες, ξεκίνησες, έφτασες! ώρα να κατεβείς! λέει ο φιλόσοφοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΧΕΡΟΝΤΑΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
536 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/12/2003, 12:31:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΧΕΡΟΝΤΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έχω να πω κάτι που είχε γράψεΙ ο φίλος Σίσυφος, πριν αρκετό καιρό:
"ΤΑ ΜΥΑΛΑ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΤΑ ΑΛΕΞΙΠΤΩΤΑ, ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΝ ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΟΙΧΤΑ".
Μερικές φορές όμως, όταν είναι τελείως "ανοιχτά" , τα ρεύματα του αέρα δημιουργούν κάποια προβληματάκια .

ΚΑΙ ΜΕΣ ΤΑ ΣΥΓΝΕΦΑ ΠΕΤΑΣ,
ΜΕΣ ΤΑ ΒΟΥΝΑ ΑΝΕΜΙΖΕΙΣ,
ΦΩΛΙΑΖΕΙΣ ΜΕΣ ΤΑ ΚΡΑΚΟΥΡΑ,
ΣΥΝΟΜΙΛΕΙΣ ΜΕ Τ' ΑΣΤΡΑ.........Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

bladerunner
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
391 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/12/2003, 13:48:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους bladerunner  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΑΛΛΑ ΟΙ ΠΟΛΟΙ ΕΧΟΥΝ ΥΠΕΡΦΟΡΤΩΘΕΙ ΑΠΟ ΠΑΓΟΥΣ Κ Η ΣΤΡΟΦΗ ΤΗΣ ΓΗΣ ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΙ ΚΛΗΣΗ ΕΛΑΦΡΑ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΑΥΤΟ ΕΧΕΙ ΕΠΗΡΕΑΣΕΙ Κ ΚΑΠΟΙΕΣ ΣΤΑΘΕΡΕΣ ΑΚΟΜΑ Κ ΤΟ ΚΙΛΟ ΟΠΩΣ ΤΟ ΞΕΡΟΥΜΕ..

Kαλησπέρα σε όλους και όλες... (και ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ!!!!)

Αν και δεν γνωρίζω αρκετά για το θέμα, νομίζω ότι αυτή η εντύπωση που έχεις σχηματίσει adrian, είναι λανθασμένη. Από όσα γράφτηκαν έως τώρα (αλλά και από άλλες πηγές που έχω ακόυσει..) δεν θα έρθει η γη τούμπαλιν, η πολικότητα θα αλλάξει...

Τουλάχιστον αυτό έχω καταλάβει εγώ....

Καλά να 'σαστε.....


-------------
ΤΟΛΜΗΣΤΕ!!!! ΣΕ ΟΛΑ!!!

-Αν χάσετε θα έχετε πάρει ένα ωραίο μάθημα.
-Αν νικήσετε θα έχετε την χαρά την νίκης (ίσως της πρωτοπορίας).Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αποκρυφιστης
Νέο Μέλος

Greece
20 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2003, 16:13:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Αποκρυφιστης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

ena ar8ro apo to: http://physics4u.gr/faq/earthmagnet.html


Αν εξετάσουμε το γήινο μαγνητικό πεδίο, θα βλέπαμε πως η Γη συμπεριφέρεται σαν ένα τεράστιο μαγνητικό δίπολο, με τη διαφορά ότι ο νότιος πόλος του βρίσκεται στο γεωγραφικό βορρά, με μια απόκλιση περίπου 11.5 μοιρών από αυτόν.


Όμως, ο μαγνητικός βορράς δεν ήταν πάντοτε στο σημείο που βρίσκεται σήμερα. Οχι μόνο υπάρχουν αποδείξεις ότι οι μαγνητικοί πόλοι της Γης μετακινούνται συνεχώς, ακόμη και καθημερινά, αλλά φαίνεται ότι στην ιστορία της Γης, έχουν αντιστραφεί πολλές φορές οι θέσεις τους. Οι πληροφορίες για τις αναστροφές της γήινης μαγνητικής πολικότητας προέρχονται από διάφορες αποθέσεις. Πετρώματα, όμως, όπως οι χερσαίες αποθέσεις λάβας, είναι σχηματισμοί που προτιμώνται, συνήθως, από τους επιστήμονες, γιατί ο μαγνητικός προσανατολισμός τους είναι αρκετά εύκολο να διαπιστωθεί.
Οι κρύσταλλοι από ορυκτά που περιέχουν σίδηρο, όπως ο μαγνητίτης (Fe3O4) ή ο αιματίτης (Fe2O3), προσανατολίζονται με βάση τη διεύθυνση και τη φορά του υπάρχοντος μαγνητικού πεδίου του πλανήτη μας, όταν όμως, κατά την ψύξη τους, η θερμοκρασία έφθασε στο σημείο Curie (περίπου 500 oC). Η ιδιότητα αυτή ονομάζεται παραμένουσα μαγνήτιση.

Εάν, αργότερα, η φορά του μαγνητικού πεδίου αλλάξει, οι σιδηρούχοι κρύσταλλοι των μαγματικών πετρωμάτων, που είχαν αποτεθεί παλαιότερα και είναι προσανατολισμένοι μέσα σε ένα διαφορετικό μαγνητικό πεδίο, διατηρούν την αρχική τους διεύθυνση και φορά. Αν, τώρα, χρονολογηθεί το πέτρωμα με αυτό το ''απολιθωμένο'' μαγνητικό πεδίο, μπορούμε να βγάλουμε χρήσιμα συμπεράσματα για τα τότε χαρακτηριστικά της κατώτερης μαγνητόσφαιρας της Γης.
Στην πράξη, όμως, ο καθορισμός της φοράς του μαγνητικού πεδίου της Γης, είναι μια πολύ δύσκολη διαδικασία, λόγω των παραμορφώσεων και των μετακινήσεων που θα υποστεί ένα πέτρωμα με την πάροδο εκατομμυρίων ετών. Η εύρεση παλαιομαγνητικών στοιχείων ή ακόμα περισσότερο της έντασης του πεδίου γίνεται ακόμα δυσκολότερη, όσο ερευνούμε πετρώματα πολλών εκατοντάδων εκατομμυρίων ετών, αφού τα πετρώματα έχουν υποστεί, συνήθως, πολύ μεγάλη παραμόρφωση ή ακόμα και μεταμόρφωση.

Ποιά είναι όμως η αιτία των αναστροφών
Αν και ουσιαστικά δεν έχει εξακριβωθεί το αίτιο των αναστροφών των παλαιομαγνητικών πόλων, από παλιά εθεωρείτο ότι πρέπει να οφείλεται σε αλλαγές (άγνωστο ποιες) στο εξωτερικό πυρήνα της Γης, πράγμα λογικό, αφού η Fe, Ni σύστασή του πρέπει να έχει το μεγαλύτερο μερίδιο δημιουργίας του μαγνητικού πεδίου τη Γης.

Για πολλά χρόνια δεν μπορούσαν να συσχετισθούν με κάποιο φυσικό μέγεθος οι παλαιομαγνητικές αναστροφές και πολλοί θεωρούσαν ότι γίνονταν με τυχαίο τρόπο. Ομως, το 1993, ερευνητές από το Institut de Physique du Globe de Paris παρατήρησαν ότι στα 3 τελευταία εκατομμύρια χρόνια υπήρχε μια σαφής σχέση μεταξύ των αναστροφών και της έντασης του πεδίου.

Οι Γάλλοι επιστήμονες παρατήρησαν ότι μετά από μια αλλαγή της φοράς του γήινου μαγνητικού πεδίου, οι σιδηρούχοι κρύσταλλοι των πετρωμάτων ήταν πολύ καλά προσανατολισμένοι. Εργαστηριακές μετρήσεις παλαιομαγνητικής ανάλυσης έδειξαν ότι οι εξεταζόμενοι υποθαλάσσιοι βασάλτες, που αποτέθηκαν μετά από μια αλλαγή φοράς, είχαν ψυχθεί στον ωκεάνιο βυθό του Ειρηνικού, μέσα σε ένα αρκετά ισχυρό μαγνητικό πεδίο. Αντίθετα, πετρώματα ελαφρώς αρχαιότερα, πριν από την έναρξη ενός παλαιομαγνητικού συμβάντος, αποτέθηκαν σε ασθενέστερο πεδίο. Θεωρήθηκε, λοιπόν, ότι με κάθε αλλαγή της πολικότητας, το γήινο μαγνητικό πεδίο αυξανόταν.

Με βάση την προηγούμενη θεωρία έχουν αναπτυχθεί μερικά μοντέλα ανάλυσης της παλαιομαγνητικής ιστορίας της Γης. Μάλιστα, σύμφωνα με αυτά, είναι πολύ πιθανό, σήμερα, να οδεύουμε σε μια νέα αναστροφή. Αλλωστε, είναι γεγονός, ότι το μαγνητικό πεδίο της Γης εξασθενεί συνεχώς τα τελευταία 2.000 χρόνια.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Rathamanthes
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
88 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2004, 08:18:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Rathamanthes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι μου καλή χρονιά σε όλους.

Μια απλή ερώτηση έχω για την αλλαγή των πόλων της γης. Απ’ όσα λίγα έχω διαβάσει πριν αλλάξει η πολικότητα του πλανήτη μας αυτός θα σταματήσει να περιστρέφεται για κάποιες μέρες και μετά θα ξαναρχίσει με αντίθετη φορά (διορθώστε με αν έχω λάθος).
Το ερώτημα είναι θα σταματήσει ομαλά, δηλαδή θα φρενάρει σιγά-σιγά ή θα «τραβήξει» χειρόφρενο; Γιατί αν ισχύει το δεύτερο δεν μας βλέπω καλα!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

prometheas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
260 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2004, 11:46:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους prometheas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τιποτα δεν πρόκειται να γινει, ολα ειναι βλακείες που γράφουν μερικοί ξύπνιοι για να πλουτίζουν σε βάρος των κοροιδων (εμάς) που τα διαβάζουμε

ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Marsel
Νέο Μέλος


18 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2004, 14:17:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Marsel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ego prosopike eimai tisa apopsis oti kati ta sumbei to 2011 kathos ama exete meleteish ton Nostradamus,Ursula,Andrew Jakson Deivis,kai Edgar Keysi the alaksete tropo skepseis,kai episeis ama kserete to project incunabula the deite oti autoi eixan tin dunatotita na taksithepsoun mexri to 2011(gia osuos den kseroun ti einai auto,einai ena top secret project tis America pou exei stoxo to taksidi sto melonkai upotithete oti to petyxan alla den mporousan na pane meta to 2011)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

UFO
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
250 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2004, 17:25:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους UFO  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΣΙΓΟΥΡΑ ΚΑΤΙ ΘΑ ΣΥΜΒΕΙ..ΠΙΣΤΕΨΤΕ ΜΕ..ΟΧΙ ΟΤΙ ΞΕΡΩ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΛΩΣ ΤΟΣΑ ΚΑΙ ΤΟΣΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΦΑΝΤΑΣΟΥ ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΣΕ 7 ΧΡΟΝΙΑ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αιλουροειδές
Νέο Μέλος

Greece
26 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2006, 23:08:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Αιλουροειδές  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπόν ποιός θα με βοηθήσει να ταξιδέψω στο παρελθόν, στην ηλικία της αθωότητας, στη 10 ετία του 50 και του 60; Έδώ σε θέλω.
Ως το 2011 τις οίδε τι θα μας κάνουν οι μεγάλοι.......
Τέτοιο κεφάλι, τέτοιο ξύρισμα (μας πάει).Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
scandal
Νέο Μέλος

Greece
1 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2006, 00:58:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους scandal  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είναι καλό να έχεις χιούμορ,περνάει πιο χαρούμενα τη ζωή.
Όμως το να χλεβάζεις ένα θέμα ή μια άποψη,χωρίς να έχεις ιδέα είναι άλλο.
Δε θέλω να μειώσω κανέναν,όμως respect everybody's opinion/question.
Είμαστε όλοι ταξιδιώτες προς το άγνωστο...

..dare to find out...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Skies tou Fegariou
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
306 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2006, 02:55:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Skies tou Fegariou  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εσεις οι συντονιστες ειστε εδω για να κοροιδευετε? Ανοιξτε κανενα βιβλιο, σκεφτειτε λογικα. ΑΝΤΕ...ολο να ΣΥΝΤΟΝΙΖΕΤΕ ΕΙΣΤΕ!!!

Εχουν περασει παγετωνιες περιοδοι απο τον πλανητη αυτο..γιατι να μην γινει ακομα μια φορα? Δεν λεω για το 2012 αλλα γιατι να μην ειναι και αυτη την ημερομινια?

Εσεις που τα ξερετε ολα και ισοπεδωνετε τις θεωριες που καν δεν μπορειτε να συλλαβετε...δεν λεω οτι μπορω να συλλαβω εγω αλλα δεν τις απορριπτω.

Υπαρχουν θεωριες και οχι μονο για τους μαγνητικους πολους της γης..
Πραγματικα πιστευω πως οι περισσοτεροι εδω μεσα εχουν περασει απο ενα πανεπιστημιο..ποτε δεν επεσε να πανε σε κανενα σεμιναριο?? Τουλαχιστον αυτοι που ειναι σε θετικες επιστημες..Αντε ρε παιδια τοσα σεμιναρια εχει το ΠΛΑΝΗΤΑΡΙΟ!!!

Εσεις που τα ισοπεδωνετε ολα και τα κοροιδευετε αντε κοιταξτε λιγο πισω στο παρελθον...και δειτε αποδεικτικα στοιχεια πανω στον ιδιο τον πλανητη.

Η φυση κανει οτι θελει αυτη και οχι οτι θελουν οι συντονιστες..και αν θελει το 2012 να αλλαξουν οι πολοι δεν θα ρωτησουν αν θα ερθουν οι "Ε" η οι Υπερβοριοι..που δεν μπορουν να αναιβουν την σκαλα.

ΑΝΤΕ ρε για να μην πω καμια κουβεντα παραπανω.

Ειμαι στο forum γυρω στα 4 χρονια...και μερικοι εδω μεσα δεν εχουν βαλει μυαλο. ΟΥΣΤ!!!!!

ΜΗΠΩΣ ΕΧΕΙ ΠΕΣΕΙ ΠΑΓΕΤΩΝΙΑ ΠΕΡΙΟΔΟΣ???
Οταν εγιναν οι προυγουμενοι παγετωνιοι περιοδοι..και αφανηστηκαν σχεδον τα παντα...ηθελα να ηξερα τι εγινε τοτε? Κοροιδευαν σαν και εσας μερικοι???

Ειπαμε να ειμαστε σκεπτικιστες μα σε θεματα που εχουν να κανουν με την φυση, να μην αποκλειουμε οτιδηποτε!

Σε λιγο μερικοι θα αποκλεισετε οτι υπηρχαν Ελληνες,Αιγυπτιοι,Μαγια Ινκας, και μαζι τους ολα οσα εχουμε καταφερει ειναι επειδη μας εδειξαν το δρομο.

ΦΙΛΙΚΑ ΠΑΝΤΑ...

Leonardo

Edited by - Skies tou Fegariou on 07/02/2006 02:59:31Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Burbulithra54
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
88 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2006, 14:17:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Burbulithra54  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συμφωνω με τις παραπανω αποψεις οσον αφορα τον "τερματισμο" των ημερολογιων το ετος 2012.Βασει ιστορικων και επιστημονικων δεδομενων,πραγματι πριν εκατομμυρια χρονια,ειχε "επισκεφτει" τη γη η Εποχη των Παγετωνων με αποτελεσμα να παγωσει σχεδον ολους του ζωντανους οργανισμους και να τους αφανισει,ωστε να αρχισει παλι απο την αρχη η υπαρξη ζωης στη γη.Γιατι να μην γινει και τωρα λοιπον.Ας ανοιξουμε και καμια Αγια Γραφη και αν διασταυροσουμε προφητειες με γεγονοτα,θα δουμε οτι επιβεβαιωνονται τα οσα γραφονται.Κυκλος ειναι και γυριζει.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Krisnna
Πλήρες Μέλος

Greece
1040 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2006, 17:58:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krisnna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Το ερώτημα είναι θα σταματήσει ομαλά, δηλαδή θα φρενάρει σιγά-σιγά ή θα «τραβήξει» χειρόφρενο; Γιατί αν ισχύει το δεύτερο δεν μας βλέπω καλα!

Με τα φυσιολογικά δεδομένα το μόνο σίγουρο είναι θα συμβεί το πρώτο.
Άν όμως έχουμε την επίδραση ενός εξωτερικού παράγοντα, μας επισκεφτεί δηλαδή ένας κομήτης ή μετεωρίτης θα συμβεί το δεύτερο.
Τότε πραγματικά δέν μας βλέπω καλά, αλλά προς το παρόν δέν φαίνεται κάτι τέτοιο.

http://www.seasite.niu.edu/Indonesian/Indonesian_Elections/Indo-pemilu99/21.jpg
"Non, nisi parento, vincitur"
ΒΑΚΩΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Απέριττος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


567 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2006, 20:53:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Απέριττος  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Απέριττος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μόνο όποιος δυστυχεί
σε μια χώρα που ευτυχεί
έχει ελπίδες να σωθεί


Καλέ μου με το συμπάθειο... τι μπούρδα είναι αυτή; Μπορείς να μου την εξηγήσεις μήπως δεν την καταλαβαίνω...

Oculatis Abis (Φεύγεις οξυδερκής)
Ο ΔΥΣΚΟΛΟΤΕΡΟΣ ΔΡΟΜΟΣ ΣΤΗ ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ Ο ΔΡΟΜΟΣ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ ΣΟΥ...
"ΟΙ ΗΛΙΘΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΝΙΚΗΤΟΙ" (Δυστυχώς...)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nobody5001
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
399 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2006, 00:19:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nobody5001  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Μόνο όποιος δυστυχεί
σε μια χώρα που ευτυχεί
έχει ελπίδες να σωθεί


Καλέ μου με το συμπάθειο... τι μπούρδα είναι αυτή; Μπορείς να μου την εξηγήσεις μήπως δεν την καταλαβαίνω...


Φίλε μου Απέριττος,

Αν το έχω καταλάβει καλά ίσως να εννοεί πως αν κάποιος παραμένει οξυδερκής τη στιγμή που οι άλλοι ικανοποιούνται/αντλούν ευχαρίστηση/ευτυχία από μία πλασματική ευτυχία, τότε κάποια στιγμή, μέσω της αναζήτησης του, θα βρει την πραγματική ευτυχία που είναι υποκειμενική για τον καθένα μας. Δηλαδή ο καθένας προσδιορίζει την ευτυχία διαφορετικά. Επαναλαμβάνω, αυτό εννοεί ο κύριος/α με το παραπάνω απόσπασμα, αν βέβαια εγώ το κατανόησα σωστά, όρκο όμως δεν παίρνω

Με εκτίμηση,

nobodyΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 3 Σελίδες:
  1  2  3
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy