ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 ΥΠΝΩΣΗ - ΑΥΤΟΫΠΝΩΣΗ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
menir
Νέο Μέλος

Greece
8 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2004, 19:26:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητά μέλη θα ήθελα καταρχήν να ευχηθώ σε όλους σας Χρόνια Πολλά και Καλή Χρονιά με υγεία. Είμαι ένα νέο μέλος και δεν έχω τις γνώσεις σας πάνω στα θέματα τα οποία συζητάτε και τα οποία βρίσκω πολύ ενδιαφέροντα. Κατά καιρούς (επειδή πάντα πίστευα ότι υπάρχουν πολλά που δεν γνωρίζουμε για τον εαυτό μας) έψαχνα σε βιβλία στο internet ή και ακόμα με συζητήσης με φίλους να ΜΑΘΩ! Να μάθω για τις πνευματικές δυνάμεις του ανθρώπου. (Αναγκαστικά κάνω παρένθεση διότι σκοπός μου δεν είναι σε καμιά περίπτωση η ιδιοτελείς εκμετάλλευση αυτών των πνευματικών-ψυχικών δυνατοτήτων).
Θα ήθελα να μάθω για την "ύπνωση". Έχω διαβάσει μερικά βιβλία χωρίς όμως να έχω πιστεί γιά τις θεραπευτικές δυνατότητές της. Συγχωρέστε με αν έχει ήδη συζητηθεί το συγκεκριμένο θέμα, απλώς παραπέμψτε με στο συγκεκριμένο hyperlink.

Ευχαριστώ για την προσοχή σας
Θανάσης

YHVH
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
356 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2004, 13:19:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αγαπητά μέλη θα ήθελα καταρχήν να ευχηθώ σε όλους σας Χρόνια Πολλά και Καλή Χρονιά με υγεία. Είμαι ένα νέο μέλος και δεν έχω τις γνώσεις σας πάνω στα θέματα τα οποία συζητάτε και τα οποία βρίσκω πολύ ενδιαφέροντα. Κατά καιρούς (επειδή πάντα πίστευα ότι υπάρχουν πολλά που δεν γνωρίζουμε για τον εαυτό μας) έψαχνα σε βιβλία στο internet ή και ακόμα με συζητήσης με φίλους να ΜΑΘΩ! Να μάθω για τις πνευματικές δυνάμεις του ανθρώπου. (Αναγκαστικά κάνω παρένθεση διότι σκοπός μου δεν είναι σε καμιά περίπτωση η ιδιοτελείς εκμετάλλευση αυτών των πνευματικών-ψυχικών δυνατοτήτων).
Θα ήθελα να μάθω για την "ύπνωση". Έχω διαβάσει μερικά βιβλία χωρίς όμως να έχω πιστεί γιά τις θεραπευτικές δυνατότητές της. Συγχωρέστε με αν έχει ήδη συζητηθεί το συγκεκριμένο θέμα, απλώς παραπέμψτε με στο συγκεκριμένο hyperlink.

Ευχαριστώ για την προσοχή σας
Θανάσης


Καλωσήρθες αγαπητέ! Ευτυχισμένος ο νέος χρόνος!
Λοιπόν, ας χωρίσουμε την ύπνωση σε δύο κατηγορίες:
Την ιατρική/κλινική ύπνωση και
την ύπνωση με την διαφορετική έννοια (προηγούμενες ζωές κτλ.)

Επειδή προσωπικά, ξέροντας κάποια παραπάνω πράγματα για την΄πρώτη κατηγορία, χωρίς όμως να έχω πειστεί ιδιαίτερα για τη δεύτερη, μπορώ να σε διαβεβαιώσω πως η ύπνωση είναι ιδιαίτερα χρήσιμη θεραπευτικά. Αλλά τα πράγματα πρέπει να γίνονται σωστά ώστε να μην υπάρχουν επιπλοκές και να κρατήσει η θεραπεία για πολύ καιρό και όχι προσωρινά.

Υπάρχει στο κέντρο της Αθήνας το "Κέντρο Βραχείας Ψυχοθεραπείας" του κ. Αντρέα Αρματά, τον οποίο δεν γνωρίζω προσωπικά αλλά έχω ακούσει πως κάνει πολύ καλή δουλειά. Ιστοσελίδα www.hypnosis.gr

Υπάρχει και το αρκετά χρήσιμο σάιτ www.hypnosis.com .
Αν όμως θέλεις να μάθεις τις τεχνικές του υπνωτισμού για θεραπευτικούς σκοπούς θα πρέπει να τις διδαχθείς in person, αφού γνωρίζω προσωπικά πως οι λεπτομέρειες παίζουν το μεγαλύτερο ρόλο!
Αυτά προς το παρόν,
-YHVH
Light in extension


-ΥΗVH
Light in extension

Solve et Coagula
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
menir
Νέο Μέλος

Greece
8 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2004, 15:49:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ YHVH σε ευχαριστώ για το χρόνο που αφιέρωσες στην ερώτησή μου. Το πρόβλημά μου στην ύπνωση (κατά την άποψη μου) είναι ότι είμαι "δύσκολο" άτομο, δηλαδή θεωρώ μη δεκτικό τον ευατό μου στην ύπνωση. Το Α και το Ω στην ύπνωση είναι η χαλάρωση είναι η προετοιμασία στην οποία δεν μπορώ να αυτοσυγκεντρωθώ. Ίσως θα πρέπει να ξεκινήσω από την αυτοσυγκέντρωση προτού πάω στα βαθιά ...της ύπνωσης!

Ευχαριστώ και πάλι

Είμαστε οι ίδιες οι σκέψεις μας!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

YHVH
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
356 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2004, 00:15:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αγαπητέ YHVH σε ευχαριστώ για το χρόνο που αφιέρωσες στην ερώτησή μου. Το πρόβλημά μου στην ύπνωση (κατά την άποψη μου) είναι ότι είμαι "δύσκολο" άτομο, δηλαδή θεωρώ μη δεκτικό τον ευατό μου στην ύπνωση. Το Α και το Ω στην ύπνωση είναι η χαλάρωση είναι η προετοιμασία στην οποία δεν μπορώ να αυτοσυγκεντρωθώ. Ίσως θα πρέπει να ξεκινήσω από την αυτοσυγκέντρωση προτού πάω στα βαθιά ...της ύπνωσης!

Ευχαριστώ και πάλι

Είμαστε οι ίδιες οι σκέψεις μας!



Έκπληξη! Το Α και το Ω στην ύπνωση είναι η εντύπωση που έχεις για τον υπνωτιστή ή και το ίδιο το άτομό σου!
Θα σου δώσω ένα παράδειγμα: Ένας υπνοθεραπευτής έψαχνε το δίσκο βικτρόλα του για ομαδική ύπνωση. Δεν τον έβρισκε, και έτσι πήγε να τον δανειστεί από κάποιον συνάδελφο. Εν τω μεταξύ όμως έβαλε σαν δίσκο ύπνωσης, για πλάκα, ένα δίσκο με ολλανδικά γιοντλ. Όταν γύρισε, δύο ήταν υπνωτισμένοι, ο ένας μάλιστα ιδιαίτερα βαθιά! Λόγω της πίστης των ότι θα υπνωτιστούν, φυσικά.
Να, αυτές οι λεπτομέρειες παίζουν το μεγαλύτερο ρόλο, γι'αυτό σου λέω πως οι ισορροπίες είναι λεπτές.
Παρ'όλα αυτά, τολμώ να πω πως η πεποίθησή σου πως δεν είσαι δεκτικός στην ύπνωση είναι πιθανότατα λάθος. Η μικρή μου εμπειρία λέει πως ΟΛΟΙ ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ!!!. Τί ακριβώς σε κάνει να το πιστεύεις???

-ΥΗVH
Light in extension

Solve et Coagula
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
menir
Νέο Μέλος

Greece
8 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2004, 02:01:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε ΥHVH, πριν από 5 περίπου μήνες, συμμετείχα σε 3 συνεδρίες ύπνωσης (φυσικά για κάποιο λόγο και όχι για πλάκα). Σημειώνω ότι ο υπνωτιστής είχε σπουδάσει ψυχολογία και μάλιστα έχει ένα καλό όνομα στον τομέα του. Μπορώ να πω ότι και στις 3 συνεδρίες δεν ένοιωσα αυτή την χαλάρωση που πίστευα ότι θα νοιώσω. Ότι δηλαδή το υποσυνείδητο θα "βγει στην επιφάνεια" και θα υπερτερίσει του συνειδητού αν μπορεί να υποθεί κάτι τέτοιο. Μάλιστα κατά την διάρκεια της ύπνωσης είχα πλήρη συνείδηση και έλεγχο του τι γινόταν και μπορούσα αν ήθελα να σταματήσω την διαδικασία. Βέβαια σε καμιά περίπτωση δεν πιστεύω ότι η ύπνωση είναι αυτό που έχουμε δει σε (κακής ποιότητας?) θρίλερ, ότι δηλαδή ο υπνωτιζόμενος γίνεται υποχείριο του υπνωτιστή και εκτελεί κάθε διαταγή του.
Δεν ξέρω τι μπορώ να κάνω λάθος... ίσως είναι αυτό που λες ότι δεν πιστεύω εξαρχής ότι θα υπνωτιστώ και εκεί χάνεται το παιχνίδι.

Ευχαριστώ
menir

Είμαστε οι ίδιες οι σκέψεις μας!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

YHVH
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
356 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2004, 15:28:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μάλιστα κατά την διάρκεια της ύπνωσης είχα πλήρη συνείδηση και έλεγχο του τι γινόταν και μπορούσα αν ήθελα να σταματήσω την διαδικασία
Αυτό το ένιωθα κι εγώ στην αρχή, όμως στην πραγματικότητα το λάθος ήταν το ότι νόμιζα ότι θα συμβεί κάτι το εξαιρετικό, ενώ η εντύπωση που είχες ήταν η σωστή! Πράγματι, στις πρωτες συνεδρίες το υποκείμενο μπορεί να ξυπνήσει όποτε θέλει.
Μάλιστα, στις πρώτες μου προσπάθειες να υπνωτίσω άλλους, μετά από 20 ΚΟΥΡΑΣΤΙΚΑ! λεπτά (δεν είναι εύκολο πράγμα, αφού πρέπει να έχεις όλο το νου σου στις λεπτομέρειες) το υποκείμενο σηκωνόταν κι έλεγε "Συγγνώμη, πρέπει να πάω στην τουαλέτα". Ήταν η πρώτη φορά που πήρα Λεξοτανίλ από τον εκνευρισμό μου.
Μπορεί κάποιος να είναι σε βαθιά ύπνωση και να νομίζει πως είναι ξύπνιος.

-ΥΗVH
Light in extension

Solve et Coagula
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
matrx
Μέλος 2ης Βαθμίδας


286 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2004, 20:45:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους matrx  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μπορεί κάποιος να είναι σε βαθιά ύπνωση και να νομίζει πως είναι ξύπνιος.
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΥΗVΗ.ΑΝ ΙΣΧΥΕΙ,ΤΟΤΕ ΜΠΟΡΕΙ ΟΣΟΙ ΑΥΤΟΥΠΝΩΤΙΖΟΝΤΑΙ ΝΑ ΝΟΜΙΖΟΥΝ ΟΤΙ ΑΠΟΤΥΧΑΙΝΟΥΝ ΕΠΕΙΔΗ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΞΥΠΝΙΟΙ.

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΟΛΑ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

YHVH
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
356 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2004, 13:29:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Μπορεί κάποιος να είναι σε βαθιά ύπνωση και να νομίζει πως είναι ξύπνιος.
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΥΗVΗ.ΑΝ ΙΣΧΥΕΙ,ΤΟΤΕ ΜΠΟΡΕΙ ΟΣΟΙ ΑΥΤΟΥΠΝΩΤΙΖΟΝΤΑΙ ΝΑ ΝΟΜΙΖΟΥΝ ΟΤΙ ΑΠΟΤΥΧΑΙΝΟΥΝ ΕΠΕΙΔΗ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΞΥΠΝΙΟΙ.

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΟΛΑ.




Συνήθως δεν συμβαίνει αυτό, αφού
1)Το υποκείμενο καθοδηγεί τη διαδικασία, που σημαίνει ότι είναι πολύ πιο ευαίσθητο στις μικρές αλλαγές της κατάστασης της συνείδησης
2) Συνήθως η αυτούπνωση είναι για θεραπευτικούς σκοπούς, άρα χρειάζεται ένα όχι και τόσο βαθύ στάδιο

Άλλωστε στην αυτούπνωση κρίνεται το αποτέλεσμα και σπάνια η διαδικασία, κάτι με το οποίο προσωπικά δε συμφωνω.

-ΥΗVH
Light in extension

Solve et Coagula
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
.jonathan.
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2004, 01:31:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους .jonathan.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παλιότερα πάντως είχα ασχοληθεί με το αντικέιμενο και δεν ήταν λίγες οι φορές που είχα προσπαθήσει να αυτουπνωτιστώ.Καμία φορά όμως δε πέτυχε και τελικά είναι πολύ πιο έυκολο με κάποιον καθοδηγητή...Επίσης θέλω να καταλήξω ότι θα ήθελα κάποια στιγμή να υπνωτιστώ και (στο τσακίρ κέφι ) να κάναμε και μια αναδρομή με την προυπόθεση ότι όλη η συνομιλία θα καταγραφελι για να την ακούσω μετά και να δώ τι είπα... Θα πρεπε πάντως να υπήρχε κάποιος "εύκολα" προσβάσιμος τρόπος για ύπνωση / να υπνωτιστεί καποιος

ΥΓ¨- Συμφωνώ ότι οι περισσότεροι θεωρούν τον εαυτό τους μη βολικό στο να υπνωτιστούν. Και εγώ το ίδιο πιστεύω για εμένα

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

glinaaea
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
309 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2004, 22:03:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους glinaaea  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι μου γειά σας.
Θα ήθελα να σχολιάσω στο topic σας.
Αυτό που θα κάνω θα είναι να δώσω κάποιες διευκρινίσεις.
Πρώτα απ όλα θα ξεχωρίσω την ύπνωση από την αυτούπνωση.Το γιατί θα το καταλάβετε πιό κάτω.
ΚΑΙ στην ύπνωση ΚΑΙ στην αυτούπνωση αναφερόμαστε σε καταστάσεις αποκλειστικά πνευματικές. Δηλαδή το ίδιο το πνεύμα του ανθρώπου, ελευθερώνεται από τον περιορισμό του του χώρου και τού χρονου.ΔΕΝΞΕΦΕΥΓΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΣΩΜΑ, απλώς επεκτείνεται και στον χώρο και στον χρόνο, όχι όμως χωρίς κάποιους περιορισμούς και οι οποίοι είναι μεταβαλόμενοι. Στην ύπνωση οι ελευθερίες αυτές είναι πολύ σημαντικές. Στην αυτούπνωση, δεν είναι τόσο σημαντικές.
Όλα αυτά που έγραψα,(καθως και τα παρακάτω), παίρνουν πολλές επεξηγήσεις. Όμως θα περιοριστώ στα βασικά και δεν θα επεκταθώ περισότερο απ όσο πρέπει.

Ας πάρουμε τώρα την ύπνωση (θαμου επιτρέψετε νά χρησιμοποιώ την λέξη <<υπνωτισμός>>. Απλά με διευκολύνει εμένα.

Η ίδια η πράξη του υπνωτισμού,δηλαδή οι ενέργειες που γίνονται και η μετάβαση του υπνωτισμένου από την νορμάλ κατάσταση στην κατάσταση του ύπνου, δεν είναι τίποτε άλλο από την επίτευξη της κατάρευσης των δεσμών (με κάποιους περιορισμούς) που προανέφερα,και αυτό όμως μόνο γιά την διάρκεια (;) της ύπνωσης.
Εδώ θα ξεχωρίσω τον όρο <<υπνωτιστής>>, σε δύο κατηγορίες, σε ΥΠΝΩΤΙΣΤΗΣ και σε ΟΔΗΓΟΣ. Βλέπετε είναι γνωστός μόνο ο απλός όρος του μονολεκτικού υπνωτιστή. Διευκρινίζοντας τον ξεχωρισμό που έκανα
σας λέγω ότι υπνωτιστής είναι αυτός που θα κάνει τις απαιτούμενες ενέργειες και θα φέρει τον υπνωτιζόμενο στην κατάσταση του υπνωτισμού.
Εδώ τελειώνει ο ρόλος του υπνωτιστή. Σειρά έχει τώρα ο οδηγός. Αυτός καθοδηγεί πλέον το πνεύμα του υπνωτιζομένου. Για μένα την κύρια σημασία έχει ο οδηγός. Ο οδηγός γιά να μπορέσει να αναλάβει πλήρη ευθύνη της όλης διαδικασίας πρέπει απαραίτητα ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΜΠΕΙΡΙΚΟΣ ΓΝΩΣΤΗΣ του εσωτερικού και πνευματικού κόσμου. Μόνο αυτός θα μπορει ΧΩΡΙΣ ΚΑΝΕΝΑ πρόβλημα να καθοδηγει σωστά το πνεύμα του υπνωτισμένου. Ο καλός οδηγός θα μπορεί να καθοδηγει χωρίς κανένα πρόβλημα τον υπνωτισμένο από γνώση και από πείρα. Ο άριστος οδηγός όμως εκτός των δύο προηγουμένων που ανέφερα μπορεί άνετα να έχει και ΠΛΗΡΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ στην όλη διαδικασία, πράγμα που σημαίνει ,πλήρη ασφάλεια και άριστα αποτελέσματα στόν υπνωτισμό.
Υπάρχουν καλοί και πολύ καλοί υπνωτιστές. Υπάρχουν καλοί και πολύ καλοι και άριστοι οδηγοί. Και τέλος υπάρχουν αυτοί που συνδιάζουν ΚΑΙ
τα δύο. Όμως ο συνδιασμός του άριστου υπνωτιστή και άριστου οδηγού είναι σπάνιος
Έχω μελστήσει κάποιους που εξασκούν υπνωτισμό και μάλιστα ονόματα.
Αυτό που μπορώ να πω γι αυτό είναι : αποφύγετέ τους. Υπάρχει όμως το καλό ότι ο υπνωτισμός που εξασκούν είναι χαμηλού πνευματικού επιπέδου,
και ως εκ τούτου αρκετά αβλαβής, αλλά από αποτελεσματικότητα ;;;;;;;
;;;;;;;;;.
Αν κάποιος θελήσει πολύ να υπνωτιστεί, τότε τό μόνο που πρέπει να ψάξει και να βεβαιωθεί είναι το ΑΝ Ο ΥΠΝΩΤΙΣΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΚΑΛΟΣ ΟΔΗΓΟΣ. Αυτό το συμβουλεύω γιτί:
O υπνωτισμένος μέσω του πνεύματος του περνώ μέσα από διάφορες καταστάσεις μερικές φορές επικίνδυνες ΚΑΙ γιά το σώμα του και μόνο ο έμπειρος οδηγός θα τον βοηθήσει να τις ξεπεράσει με ασφάλεια.
Υπάρχουν διάφορα επίπεδα υπνωτισμού. Όσο πιό ανώτερα επίπεδα τόσο πιό καλύτερα και δυνατότερα αποτελέσματα αλλά και ΠΙΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟΙ ΟΙ ΚΙΝΔΥΝΟΙ. ΠΡΟΣΕΞΤΕ ΠΟΛΥ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ.
Τώρα γιά το θέμα του αν υπάρχουν άτομα τα οποία δεν υπνωτίζονται, θα σας απαντήσω :ΝΑΙ.
Βλέπετε, ο υπνωτιστής με τις διαφόρους μεθόδους που χρησιμοποιεί, αυτό που προσπαθεί να επιδιώξει είναι ΝΑ ΥΠΕΡΝΙΚΗΣΕΙ ΤΗΝ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΚΑΙ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ ΔΫΝΑΜΗ του υπνωτιζομένου. Αν η δύναμη αυτή του υπνωτιζομένου είναι μεγαλύτερη του υπνωτιστή, τότε ο υπνωτισμός είναι αδύνατος. Τότε ο υπνωτιζόμενος θα πρέπει να ψάξει να βρει κάποιον υπνωτιστή με μεγελύτερες δυνάμεις από τις δικές του (του υπνωτιζομένου), γιά να επιτευχθεί κάποιο αποτέλεσμα.
Αν κάποιοι έχουν πολύ μεγάλες εσωτερικές δυνάμεις τότε ειναι αδύνατον να βρουν υπνωτιστή να μπορέσει να τους υπνωτίσει. Αυτά τα άτομα ΔΕΝ ΥΠΝΩΤΙΖΟΝΤΑΙ.
Μιά άλλη διευκρίνιση: Όταν κάποιος μπει σε σωστό στάδιο υπνωτισμού ΕΙΝΑΙ ΑΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ. Μην αναρωτιέστε λοιπόν με το : μήπως υπνωτίστηκα και δεν το κατάλαβα;;;;;( Με μόνο μιά εξαιρεση : Μπορεί κάποιος να υπνωτιστεί πραγματικά αλλά ο υπνωτιστης να του κάνει μεθυπνωτική υποβολή, δίνοντάς του την εντολή πως όταν ξυπνήσει να μην θυμάται απολύτως τίποτα (αλλά και αυτή η περίπτωση δεν είναι σίγουρα αποτελεσματική).
Όσο γιά τα ποθούμενα αποτελέσματα (ιάσεις, και διάφορες γνώσεις ),αυτό εξαρτάται το μέγιστο από τον ΟΔΗΓΟ.
Φίλοι μου συγνώμη που δεν μπορώ να συνεχίσω άλλο τώρα.Την επόμενη φορά θα κάνω κάποιες διευκρινίσεις γιά την αυτούπνωση.
Συγνώμη. Φιλικότατα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

glinaaea
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
309 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2004, 12:49:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους glinaaea  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι μου, γειά σας.
Επανέρχομαι επί του θέματος, παρόλο του ότι το θέμα σχεδόν έχει κλείσει, διότι βλέπω ότι υπάρχει ανάλογο ενδιαφέρον και σε άλλα topic.
Δεν έχω καμμία πρόθεση να αποτρέψω κανέναν απο το να ασχοληθεί επι του θέματος.
Γνωρίζοντας όμως κάποιους κινδύνους που υπάρχουν, θα ήθελα να επιστήσω την προσοχή ΚΑΙ στους δύο τομείς και να τονίσω ότι ΚΑΙ στίς δυό περιπτώσεις πρέπει απαραίτητα το ξεκίνημα να γίνεται από ΕΜΠΕΙΡΟ ΥΠΝΩΤΙΣΤΗ-ΟΔΗΓΟ, ο οποίος θα μπορέσει να βοηθήσει και να καθοδηγήσει σωστά όχι μόνο τον υπνωτιζόμενο αλλά και τον μελοντικό αυτουπνωτιζόμενο δίνοντάς του τις κατάληλλες υποβολές ούτως ώστε να μπορεί και μόνος του να μπορεί να αυτουπνωτιστεί αλλά καί να ελέγχει την όλη διαδικασία καί να παίρνει τα οφέλη που πρέπει και χρειάζεται.

Σίγουρα και τα δύο έχουν σημαντικά οφέλη σε αρκετούς τομείς. Χρειάζεται όμως σύνεση και προσοχή.
Φιλικότατα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

meteor
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
111 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2004, 21:13:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους meteor  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σας.
Φίλε Ανδρέα θα σε παρακαλούσα να δώσεις ότι πληροφορίες έχεις πάνω στο θέμα ύπνωση-αυτούπνωση.
Το έχω ψάξει λίγο παλιότερα το θέμα,όμως πρώτη φορά ακούω ότι χρειάζεται οδηγός.
Αν γνωρίζεις πραγματικά καλούς υπνωτιστές ,αλλά και οδηγούς,θα σε παρακαλούσα να μου τους αναφέρεις στο e-mail μου.
Τι γνωρίζεις για τα site:www.hypnosis.gr ,hypnotherapy.gr?
Επίσης σε ποιά άλλα φόρουμ γίνεται συζήτηση για την ύπνωση;

Ευχαριστώ

Τry HarderΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

glinaaea
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
309 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2004, 10:57:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους glinaaea  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι μου γειά σας.
Αγαπητέ meteor, δεν μπορώ να σε βοηθήσω με το να σου συστήσω κάποιον ή κάποιους Υπνωτιστές ή Υπνωτιστές- Οδηγούς. Έχω σταματήσει να ασχολούμαι με αυτό το θέμα αυτό αρκετά χρόνια τώρα. Άτομα τέτοια τα οποία γνώριζα τότε, δεν υπάρχουν πιά. Κάποιοι που ασχολούνται τώρα με αυτό το θέμα, δεν τους γνωρίζω, εκτός από κάποιον πολύ γνωστό ο οποίος ασχολείται σχεδόν αποκλειστικά με αναδρομές στην Αθήνα. Αυτόν δεν θα τον συμβούλευα σε κανέναν.
Υπνωτιστές υπάρχουν αρκετοί. Καλοί οδηγοί όμως είναι δυσκολο να βρεθούν, γιατί όπως έχω πει και πιό πάνω, πρέπει να είναι δυνατοί γνώστες της εσωτερικής διαδρομής της ψυχής γιά να μπορέσουν να βοηθήσουν αποτελεσματικά. Ύπνωση και αυτούπνωση (με μικρές διαφορές), είναι η κατάσταση στην οποία έρχεται ΤΟ ΠΝΕΥΜΑ σε πλήρη διεύρυνση χρόνου και χώρου,και που μέσα εκεί εργάζεται γνωρίζοντας και αποκομίζοντας. Η κατάσταση αυτή μοιάζει κατά πολύ με την ασωτερική διαδρομή ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ. Γιαυτό και ο καλός οδηγός εφ όσον είναι γνώστης της διαδρομής της ΨΥΧΗΣ γνωρίζει και την ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ διαδρομή, και αυτός μπορεί να βοηθά και να καθοδηγεί αποτελεσματικά τον υπνωτισμένο.
Η σελίδα που μου έδωσες να διαβάσω είναι υποσχόμενη αρκετά ΥΠΝΩΤΙΣΤΙΚΑ
. Δεν βλέπω όμως αν έχει στοιχεία οδηγού ή όχι.
Αν θελήσεις να προχωρήσεις, τότε θα σου συνειστούσα να βρείς κάποιον Υπνωτιστή καλόν και να κάνεις συμφωνία μαζί του. Θα ξεκινήσει τον υπνωτισμό και μόλις υπνωτιστείς να μην σε καθοδηγεί στην αρχή, αλλά να σε ρωτάει πού βρίσκεσαι, τί νοιώθεις, τί βλέπεις κ.λ.π. Μόλις κατατοπιστεί πλήρως γιά το τί επέλεξες ΤΟΤΕ να αρχίσει να σε βοηθά και να σε καθοδηγεί.
Στην κατάσταση του υπνωτισμού και της αυτούπνωσης, πάντα παρουσιάζεται
ένα ΛΕΥΚΟ ΕΚΤΥΦΛΩΤΙΚΟ ΦΩΣ, ίσως κοντά, ίσως πιό μακρυά, ίσως ακόμα πιό μακρυά. Ο οδηγός ΞΕΡΕΙ ότι ΑΥΤΟ το φως πρέπει να το φέρει κοντά και να σε βάλει οπωσδήποτε ΜΕΣΑ ΤΟΥ. Ειναι η ΠΡΩΤΗ του ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ ενέργεια. Οποιεσδήποτε ενέργειες από εκεί και ύστερα πρέπει να γίνονται ΜΕΣΑ σ αυτό το φως. Αυτό πρέπει να κάνει και ο Υπνωτιστής σου
. Αν δεν καταφέρει να σε βάλει μέσα σε αυτό το φως, καλύτερα να μην προχωρήσει ο υπνωτισμός.
Αν θέλεις να προχωρήσεις σε αυτούπνωση, τότε ο Υπνωτιστής θα πρέπει στον υπνωτισμό να σου υποβάλει τον τρόπο αυτούπνωσης με τονα σε ρωτήσει ΕΣΕΝΑ σε κατάσταση υπνωτισμού ποιόν τρόπο επιλέγεις ΕΣΥ. Μόλις
πάρει την απάντηση από σένα τότε θα σε καθοδηγήσει στην καλύτερη τακτική του τρόπου αυτού. Θα πρέπει ταυτόχρονα να σε βοηθήσει να αναγνωρίζεις τις διάφορες καταστάσεις τις οποίες εμπλέκεσαι και να έχεις την επιλογή να τις ακολουθήσεις ή όχι. Το κυριώτερο όμως, θαπρέπει να σου επιβάλει το ελεύθερο γιά να μπορείς να ξυπνήσεις ΟΠΟΤΕ ΘΕΛΕΙΣ ΕΣΥ. Αυτό πρέπει να γίνει κάποιες φορές στην αρχή γιά εδραίωση και σιγουριά και ΜΕΤΑ πρέπει να ξεκινήσεις μόνος σου.
Από εκεί και ύστερα θα μπορείς να επιλέγεις εσύ τους τομείς που θέλεις να ερευνήσεις και τα θέματα που θα επιδιώξεις, αλλά ΠΑΝΤΑ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΛΕΥΚΟ ΦΩΣ.
Νομίζω ότι μετά τις πρώτες φορές θα καταλάβεις αν ο υπνωτιστής που διάλεξες είναι σωστός ή όχι και αν πρέπει να βρείς άλλον.
Όπως και να έχει πάντως σου εύχομαι καλή τύχη.
Φιλικότατα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

meteor
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
111 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2004, 21:39:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους meteor  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλους.
Φίλε Ανδρέα σ'ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σου.
Η ερώτησή μου αφορούσε για ικανούς υπνωτιστές από το χώρο τις ιατρικής.
Είτε της κλασσικής,είτε της ενναλακτικής.
Αν επιτρέπεται από που έχεις αυτές τις γνώσεις πάνω στο θέμα;
Και αν ξέρεις να μου συστήσεις κάποια καλά βιβλία θα σου ήμουν ευγνώμων.
Τώρα θα ήθελα να μου αναφέρεις τους τυχόν κινδύνους από υπνωτιστή ο οποίος δεν έχει και ιδιαίτερες γνώσεις,όπως επίσης και από την αυτούπνωση.
Για το θέμα που θίγεις (η διαδρομή της ψυχής) τι ακριβώς εννοείς;
Πως μπορείς να γίνεις γνώστης;
Γιατί αν εξαιρέσουμε την περίπτωση ύπνωσης για παρελθόντες ζωές,πίστευα ότι χρησιμοποιείται κυρίως θεραπευτικά.

Ευχαριστώ
Νίκος
Let there be light
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

glinaaea
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
309 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2004, 10:45:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους glinaaea  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
[quote]
Καλησπέρα σε όλους.
Φίλε Ανδρέα σ'ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σου.
Η ερώτησή μου αφορούσε για ικανούς υπνωτιστές από το χώρο τις ιατρικής.
Είτε της κλασσικής,είτε της ενναλακτικής.
-----------------
Φίλοι μου γειά σας.
Αγαπητέ φίλε meteor, καλή σου μέρα και ολόψυχα χρόνια πολλά.

Σου αποντώ τμηματικά.
Έχω σταματήσει χρόνια τώρα με το θέμα αυτό και δεν ασχολούμαι καθόλου
με τις εξελίξεις του. Και σου λέω ειλικρινά ότι δεν γνωρίζω κανέναν σε κανέναν τομέα.
---------------------------------------------------------------------

Αν επιτρέπεται από που έχεις αυτές τις γνώσεις πάνω στο θέμα;
Και αν ξέρεις να μου συστήσεις κάποια καλά βιβλία θα σου ήμουν ευγνώμων.
----------------
Δεν έχω διαβάσει κανένα βιβλίο και ούτε γνωρίζω κανένα γιά να σου συστήσω.
Όσο γιά το απο πού έχω τις γνώσεις, θα σου απαντήσω.
Είχα την τύχη ,την ευλογία, την χάρη του θεού να έχω στο ξεκίνημά μου στον τομέα αυτό, δύο ανθρώπους πολύ ξεχωριστούς και χαρισματικούς, με ξεχωριστές ψυχικές δυνάμεις λόγω της τεράστιας πίστης τους στο θεό, και δύο άλλες ακόμα πηγές τις οποίες θα μου επιτρέψεις να μην αποκαλύψω.
Οι άνθρωποι αυτοί ήταν ασύγκριτοι οδηγοί (ο ένας εκλειπών) και μου άνοιξαν τον δρόμο που ζητούσα καθοδηγόντας με σωστά και μετά αφήνοντας με να συνεχίσω μόνος μου (πολύ σοφή κίνηση).
----------------------------------------------------------------------

Τώρα θα ήθελα να μου αναφέρεις τους τυχόν κινδύνους από υπνωτιστή ο οποίος δεν έχει και ιδιαίτερες γνώσεις,όπως επίσης και από την αυτούπνωση.
Για το θέμα που θίγεις (η διαδρομή της ψυχής) τι ακριβώς εννοείς;
Πως μπορείς να γίνεις γνώστης;
Γιατί αν εξαιρέσουμε την περίπτωση ύπνωσης για παρελθόντες ζωές,πίστευα ότι χρησιμοποιείται κυρίως θεραπευτικά.
-------------------
Γιά αυτές τις ερωτήσεις θα αποαντήσω πιό γενικότερα.
Είναι γεγονός ότι ο υπνωτισμός χρησιμοποιείται ΚΑΙ θεραπευτικά, αλλά και σε άλλους ευεργετικούς τομείς αλλά οχι μόνο.
Η αυτούπνωση γιά το ξεκίνημα από μόνος σου είναι τρομερά δύσκολη να την επιτύχεις εφ όσον δεν μπορείς να καθοδηγηθεις μόνος σου και εφόσον δεν μπορείς να γνωρίζεις τίποτα απο αυτά που υπάρχουν στον πνευματικό κόσμο. Γι αυτό πρότεινα το ξεκίνημα μέσω υπνωτιστή.

Κίνδυνοι υπάρχουν πολλοί από ανίδεο υπνωτιστή και ο μεγαλύτερος αλλά σχετικά σπάνιος είναι η ΤΡΕΛΑ.

---------------------------------------------------------------------

Ευχαριστώ
Νίκος
Let there be light
-------------
Όπως είπα και πιό πάνω είχα τους καλύτερους δασκάλους. Οι δάσκαλοι αυτοί μεδίδαξαν ταυτόχρονα και την διαδρομή της ψυχής. είναι ηδιαδρομή που πρέπει να ακολουθήσει θεληματικά κάθε άνθρωπος βάζοντας
την ψυχή του στον εσωτερικό δρόμο που έχουμε όλοι μέσα μας και που εργαζόμενοι μέσα σ αυτόν τον δρόμο θα καταφέρουμε κάποια στιγμή να επαναφέρουμε την ψυχή στον θεό όπου και ανήκει.

Εγώ συνέχισα όπως προείπα να εξασκώ υπνωτισμό και μάλιστα με πολύ καλά αποτελέσματα σε ιάσεις, σε διορθώσεις ελατωμάτων, κακών συνηθειών
κ.λ.π.
Ταυτόχρονα γνώρισα και ξεκίνηση την εσωτερική διαδρομή της ψυχής. Μετά από κάποιο χρονικό διάστημα οι γνώσεις που αποκόμισα από την διαδρομή την εσωτερική, μου έδειξαν ότι οι θεραπείες και τα διάφορα άλλα που επετύγχανα στον υπνωτισμό, ήταν κατά κάποιον τρόπο απατηλά.
Αυτό γινόταν διότι εγώ κατάφερνα να εξαλείψω το αποτέλεσμα και φαινομενικά υπήρχε διόρθωση. Η αιτία όμως παρέμενε και παρουσιαζόταν ύστερα από κάποιο χρονικό διάστημα κάποιο άλλο αποτέλεσμα, όπότε σχετικά με το καλό που έκανα ήταν δώρο-άδωρο.
Την αιτία μέσα από τον τομέα του υπνωτισμού, δεν μπορούσα να την βρώ και να την εξαλείψω γιατί αυτό έπρεπε να γίνει αποκλειστικά από τον ενδιαφερόμενο και μόνο μέσα από την εσωτερική διαδρομή. Μέσα στην εσωτερική διαδρομή βρίσκεις τις αιτίες και ακόμα περισσότερο γνωρίζεις και πώς θα τις εξαλείψεις. Έτσι εξαλείφοντας τις αιτίες δεν δημιουργούνται αποτελέσματα. Όμως αυτό χρειάζεται χρόνο και πολλη δουλειά, και αυτό πρέπει να το καταφέρεις ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ.
Έτσι λοιπόν γνωρίζοντας ότι ο υπνωτισμός παρ όλο του ότι φαίνεται κάτι το πολύ μεγάλο και σημαντικό, στην ουσία και μακροχρόνια δεν έχει ουσιαστικά οφέλη, άλλά και ταυτόχρονα ήταν χάσιμο χρόνου και σπατάλη ενέργειας, απεφάσισα και σταμάτησα οριστικά και αμετάκλητα να ασχολούμαι με αυτόν. Από την στιγμή αυτήν και ύστερα ασχολούμαι αποκλειστικά με την εσωτερική διαδρομή της ψυχής, και πίστεψέ με ποτέ δεν το μετάνοιωσα και ταυτόχρονα είμαι πολύ περισσότερο κερδισμένος.

Φίλε meteor πιστεύω ότι σου έδωσα αρκετές πληροφορίες τουλάχιστο όπως έχω εμπειριστεί ΕΓΩ το θέμα. Δεν ξέρω κατα πόσο θα σε βοηθήσουν.

Σου εύχομαι χρόνια πολλά και καλό Πάσχα.
Ευχομαι σ όλους ολόψυχα χρόνια πολλά και καλό Πάσχα.
Φιλικότατα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

meteor
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
111 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2004, 17:49:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους meteor  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλους.
Φίλε Ανδρέα σ'ευχαριστώ πολύ.
Πιστεύω ήσουν αρκετά κατατοπιστικός.

Νά'σαι καλά,καλή συνέχεια στην πορεία σου.

Να ευχηθώ καλή Ανάσταση και καλό Πάσχα σε όλους εδώ στο εσωτερικά,
Αλλά και σε όλες τις ψυχές Παγκόσμια.

ΝίκοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy