ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 απαντηστε απολύτως σοβαρά
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
GoNeR
Νέο Μέλος


10 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2004, 04:26:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GoNeR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
γεια σας.θα ηθελα να σας κανω 3 ερωτησεις και θα ηθελα να μου απαντησετε απολυτως σοβαρα.δεν θα ηθελα να πω γιατι κανω αυτεσ τις ερωτησεισ αλλα με ενδιαφερουν πολυ οι απαντησεις.λοιπον


1ον)πιστευετε στον Θεο?
2ον)πιστευετε οτι είμαστε μόνοι μας?(σε αυτόν τον κοσμο,σε αυτό το συμπαν,παντου)
3ον)1+1+1 μας κανει παντα 3?


μην με ρωτησετε απολύτωσ τπτ.ευχαριστώ

reptilesalonica
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1849 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2004, 04:40:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους reptilesalonica  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

(~aRts nD mætaphÿsika~)


Once you were wild, don't let them tame you
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
1900
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Cuba
1904 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2004, 05:05:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 1900  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εμένα μ' ενδιαφέρει να δω πρώτα τις δικές σου απαντήσειςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
takiskl
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2004, 06:06:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους takiskl  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν και με ξενιζει τουλαχιστον το υφος που ζητας απαντησεις και ειδικα για τετοια θεματα, σου απαντω:
1) Φυσικα και πιστευω στο "ΘΕΙΟ" οποιο κι αν ειναι αυτο.
2) Θα ηταν πραξη υπερτατου εγωισμου εαν πιστευα κατι τετοιο.
3) 1+1+1 μπορει να κανει 3, αλλα μπορει και να κανει 4,5,6...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

1900
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Cuba
1904 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2004, 06:20:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 1900  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
δεν θα ηθελα να πω γιατι κανω αυτεσ τις ερωτησεισ αλλα με ενδιαφερουν πολυ οι απαντησεις

μην με ρωτησετε απολύτωσ τπτ


Χμμμ...Εμένα γκάλοπ μου κάνει περισσότερο, παρά θέμα προς συζήτησηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2004, 08:06:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Goner μάλλον έχεις παρεξηγήσει την έννοια διάλογος. Από την στιγμή που δεν είσαι διατεθειμένος να απαντήσεις - απολύτως τίποτα όπως λες -, ποίος ο λόγος να ρωτάς. Λανθασμένος τρόπος σκέψης ή έκφρασης εάν θέλεις…

quote:
πιστευετε οτι είμαστε μόνοι μας?(σε αυτόν τον κοσμο,σε αυτό το συμπαν,παντου)


Ανθρωποκεντρική -εγωιστική αντίληψη... (Δημιουργημα του πολιτισμού μας βέβαια..)Ο ΚΟΣΜΟΣ φτιάχτηκε για τον άνθρωπο ΜΟΝΟ ή ο άνθρωπος φτιάχτηκε από τον κόσμο ως ένα ελάχιστο τμήμα αυτού του κόσμου?. Δεν θα ήταν παράδοξο ένα άπειρο σύμπαν να δημιουργήθηκε μόνο και μόνο για μία απειροελάχιστη γωνία του σύμπαντος όπου ζει το ΟΝ που ονομάζουμε άνθρωπος..? Εάν σκεφτείς πάνω σε αυτό ίσως πάρεις τις απαντήσεις στο 1, 3

«Η γνώση της άγνοιας είναι η αρχή της σοφίας»

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
GoNeR
Νέο Μέλος


10 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2004, 19:22:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GoNeR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Mallon pareksigisate ton tropo pou eipa oti den thelw na apantisw,kai ftaiw egw gia afto.

thelw na dw ton tis apantiseis pou dinete se tetoia themata pou fenontai poly efkola na apanththoun.

den thelw na dwsw eksigiseis gia tis erwtisis pou kanw,kalos i kakos.

Den tha to lega san galop.tha to elega kalytera "katanohsei tou tropou skepseis twn anthwpwn mesa apo tis apantiseis tous"

efxaristo poly aytous pou apantisas.me voithisan arketa...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VIKING
Πλήρες Μέλος

Germany
1034 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2004, 21:32:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους VIKING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

γεια σας.θα ηθελα να σας κανω 3 ερωτησεις και θα ηθελα να μου απαντησετε απολυτως σοβαρα.δεν θα ηθελα να πω γιατι κανω αυτεσ τις ερωτησεισ αλλα με ενδιαφερουν πολυ οι απαντησεις.λοιπον


1ον)πιστευετε στον Θεο?
2ον)πιστευετε οτι είμαστε μόνοι μας?(σε αυτόν τον κοσμο,σε αυτό το συμπαν,παντου)
3ον)1+1+1 μας κανει παντα 3?


μην με ρωτησετε απολύτωσ τπτ.ευχαριστώ



Γεια σας.Εγω δεν πιστευω οτι ειμαστε μονοι σε αυτο το συμπαν.Θεωρω πολυ πιθανο να ειναι κατοικησιμοι και αλλοι γαλαξιες.Οι επιστημονες
πιστευουν οτι το συμπαν αποτελειται απο 200.000.000.000 γαλαξιες.Ειναι δυνατον να ειμαστε μονοι;Το αποκλειω.Σε οτι
αφορα το ερωτημα πιστευεται στο θεο,θα απαντησω ως εξης:
ΠΙΣΤΕΥΩ οτι τα παντα σε ολο το συμπαν αλλα ρυθμιζονται απο κατι
το οποιο δεν εχει σημασια το ονομα που θα του δωσουμε,αυτο εχει
σημασια μονο για τους θρησκοληπτους και τα ιερατεια..Εγω ειμαι
αδογματιστος και μη θρησκος.Σεβομαι ολες τις θρησκειες και θεωρω
οτι ο Χριστιανισμος,ο Βουδισμος αλλα και ο Ινδουισμος ειναι φιλοσοφιες και δεν μπορω να τις δω σας θρησκειες.

Θα ηθελα επισης να παραθεσω ενα κειμενο που διαβασα και αντιπροσωπευει αν δεν κανω λαθος την αποψη της Ορθοδοξης Εκκλησιας:

"Η απάντηση στην ερώτηση του αν θα σωθείς ή όχι, της απώλειας ή όχι της ψυχή σου, είναι ισοδύναμη με την απάντηση που δίνεις στην ερώτηση του αν πιστεύεις στον Κύριο Ιησού Χριστό ή όχι. Εκείνοι που πιστεύουν σ’ Αυτόν δεν θα χαθούν ποτέ. Εκείνοι που δεν πιστεύουν θα απολεσθούν. Ο Θεός έχει στείλει μια πρόσκληση σε κάθε άνθρωπο προσκαλώντας τον να πιστέψει με την καρδιά του στον Ιησού Χριστό σαν Κύριο, αφεντικό, και στην ανάσταση του από τους νεκρούς. Να πιστέψει ότι ο Ιησούς είναι ο Μεσσίας, ο Γιος του Θεού και κάνοντας το να λάβει το δώρο της αιώνιας ζωής. Θα δεχτείς την πρόσκληση Του; Θα μετανιώσεις και θα δεχτείς τον Ιησού Χριστό; ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΜΟΝΟΣ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΩΣΕΙ ΤΗΝ ΠΙΟ ΠΟΛΥΤΙΜΗ ΑΠΟΣΚΕΥΗ ΣΟΥ: ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΣΟΥ."

Συμπερασμα απο το παραπανω κειμενο ποιο ειναι;
Ειναι οτι σημασια για την Εκκλησια δεν εχει μονο τι πρατεις αλλα και τι πιστευεις.Δεν θα κριθεις μονο για το αν στην ζωη σου εισουνα
καλος ανθρωπος και ηθικος αλλα και για το αν αναγνωριζεις την θεικη
υποσταση του Χριστου.Διοτι αν δεν την αναγνωριζεις σε περιμενει
ο αιωνιος θανατος.Με απλα λογια ολοι οι Βουδιστες,οι Μουσουλαμανοι,οι Αθεοι ασχετα απο
το αν στην ζωη τους ηταν καλοι ανθρωποι δεν θα αναστηθουν,ενω ο καθε
μετανιομενος Σαββας Ξηρος θα παει στον παραδεισο.Λυπαμαι αλλα
εγω σε τετοιους Θεους σκληρους οπως τον παρουσιαζουν τα ιερατεια
δεν πιστευω.Εκφραζω την οργη μου με αυτα που διαβασα με ηπιο τονο
γιατι πραγματικα συγκρατουμαι να μην πω κατι χειροτερο.Ουτε
και οι φανατικοι μουσουλμανοι δεν λενε πως ο παραδεισος ειναι μονο
για τους μουσουλμανους και αυτους που αναγνωριζουν σαν προφητη τον Μωαμεθ.Εγω οπως εχω ξαναπει αναγνωριζω την προσφορα του Ιησου,τον
οποιο θεωρω επαναστατη και πιστευω στο εργο του αλλα αυτο δεν σημαινει
οτι τον αναγνωριζω και ως Μεσσια με θεικες ικανοτητες.

Οπως και να το κανουμε συμφωνα με την Εκκλησια,και γνωριζω πολυ καλα
τις θεσεις της διοτι καποιες φορες εχω ακουσει Εκκλησιαστικες εκπομπες,η μιση ανθρωποτητα ειναι καταδικασμενη να παει στην Κολαση.
Οταν ακους ιερεις της Ορθοδοξης Εκκλησιας να λενε,οτι μονο
οσοι πιστευουν στον Χριστο και στην Βιβλο
και οσοι εχουν βαπτιστει σαν Χριστιανοι θα πανε στον παραδεισο,
αυτο δεν σημαινει οτι ολοι οι αλλοθρησκοι και αθεοι θα πεθανουν;
Πειτε μου ειλικρινα,εχω αδικο;


Edited by - VIKING on 06/01/2004 21:33:41Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

1900
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Cuba
1904 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2004, 21:42:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 1900  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
"katanohsei tou tropou skepseis twn anthwpwn mesa apo tis apantiseis tous"

Αν αυτο θες πραγματικά, δεν έχεις παρά να διαβάσεις ένα-ένα τα forums.
Πίστεψε με θα κατανοήσεις πολυυυυυ περισσοτερα για τον τρόπο σκέψης (κι όχι μόνο) των ανθρώπων απ' ότι με τρεις απαντήσεις.
Καντο...Θα εκπλαγείς απ' το πόσα πολλα θα πάρεις

Edited by - 1900 on 06/01/2004 21:45:40Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2004, 22:08:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προσωπικά, εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω τον λόγο δημιουργίας αυτού του Θέματος GoNeR...

Θέλω να πω, πέρα από την βοήθεια που όπως ο ίδιος λες σου έδωσαν αυτοί που σου απάντησαν, το ίδιο το Θέμα θα εξελιχθεί σε μία Συζήτηση με δημιουργικό και σαφή σκοπό; Θα ωφεληθούν από αυτή οι υπόλοιποι Συζητητές και Αναγνώστες; Βοήθησέ μας για να σε βοηθήσουμε κι εμείς.

Θα συμφωνήσω σαφώς και με την απάντηση του 1900!

Εφόσον το Θέμα δεν έχει όπως φαίνεται κάποια ιδιαίτερη σχέση με το Forum .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-. όπου ξεκίνησε, μεταφέρεται στο Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.


-------------------------
"Ζήτησε από τη γη, τον
αέρα και από το νερό, τα
μυστικά που κρατούν για
σένα"

-------------------------Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

manos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2467 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2004, 06:36:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους manos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
GoNeR :)

θετεις καποια ερωτηματα,για δικους σου καθαρα λογους.

πολυ καλα ,λοιπον εισαι εδω ,ριξε την ματια σου στον ουρανο ,τι βλεπεις ;;;

αστερια ;;; ,οχι ;;; δεν φαινονται γιατι εχει συννεφα ;;;;

χμ...παμε παρακατω,τωρα θα παμε μια βολτα με την σκεψη μας,που ;;;

σε καποιο δασος ,να'μαστε:)))

προσπαθησε ξανα να δεις τα αστρα:),δεν μπορεις ;;; σε εμποδιζουν τα δεντρα που καλυπτουν τον ουρανο ;;;

παμε πιο ψηλα,να σε εκεινον τον λοφο,τι ;;; ποιον λοφο ;;; δεν μπορεις να τον δεις γιατι εχει ομιχλη ;;;;

:)))))))))))

1. προσωπικα πιστευω στον εξωγηινο θεο,ναι για'μενα υπαρχει εκει ψηλα ,σε καποιο μεγαλο αστρο για εμας,που ειναι ενας πλανητης για εκεινον:)))

2. δεν ειδες τα αστρα ,ουτε στην υπαιθρο,ουτε στο δασος ,ουτε εφτασες τον λοφο:)),ουτε εγω εχω καταφερει να φτασω στον λοφο:)))
ομως στα ονειρα μου υπαρχει ο σειριος και μια υπαρξη με το ονομα σενια(ρωτησα για το ονομα και σημαινει δικτυομενη).

3. 1+1+1 ,μα δεν εβαλες ισον ,οποτε ειναι ενας θεος,ενας αστερισμος,ενας ακομη ονειροπολος:))))))))

με απεραντο σεβασμο και αγαπη,ο μανος σας

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Anounakis
Πλήρες Μέλος

Aruba
993 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2004, 08:50:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Anounakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
προσωπικα πιστευω στον εξωγηινο θεο,ναι για'μενα υπαρχει εκει ψηλα ,σε καποιο μεγαλο αστρο για εμας,που ειναι ενας πλανητης για εκεινον:)))

Δεν θα διαφωνήσω μαζί σου φίλε Μάνο.

και εγώ προσωπικά πιστεύω, ότι οι θεοί των ανθρώπων
μάλλον είναι άλλες πιο εξελιγμένες οντότητες.

Τώρα για το εξωγήινοι κρατώ και κάποιες επιφυλάξεις
αφού μπορεί να ήταν άλλες εξελιγμένες φυλές γήινες ,
κυρίαρχοι του πλανήτη - άλλες αρχαίες εποχές.

(βλέπε αρxαία Ελλάδα Ησίοδος - Χρυσό γένος...)

Οι δημιουργοί μας λοιπόν μπορεί να είναι κάποιοι άλλοι
αλλά και αυτούς ποιος τους δημιούργησε;

Και αν και αυτούς τους δημιούργησαν "κάποιοι άλλοι"
και αυτούς τους "κάποιους άλλους" ποιος τους δημιούργησε;

Και επειδή είναι αδύνατον ο ανθρώπινος νους να κατανοήσει
πως από το μηδέν δημιουργήθηκε η μονάδα

οπωσδήποτε θα φτάσουμε στον ΘΕΟ.



ουυυυ...

Edited by - Anounakis on 07/01/2004 08:55:47Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Anounakis
Πλήρες Μέλος

Aruba
993 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2004, 08:54:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Anounakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οπότε για να σου απαντήσω GoNeR

quote:
1ον)πιστευετε στον Θεο?

ΝΑΙ αλλά αναλύω το πώς ακριβώς στο προηγούμενο μήνυμα μου

quote:
2ον)πιστευετε οτι είμαστε μόνοι μας?(σε αυτόν τον κοσμο,σε αυτό το συμπαν,παντου)


ΟΧΙ

quote:

3ον)1+1+1 μας κανει παντα 3?


ακόμα ψάχνω το 0=1


ουυυυ...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
sansationf
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Cyprus
378 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2004, 10:55:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sansationf  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
1ον)πιστευετε στον Θεο?

ΒΕΒΑΙΩΣ ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΧΟΥΝ ΑΝΑΓΚΗ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ ΚΑΠΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΔΥΝΑΜΗ ΣΤΙΣ ΔΥΣΚΟΛΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ! ΠΡΩΣΟΠΙΚΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΤΟΝ ΤΡΙΑΔΙΚΟ ΘΕΟ.

quote:
2ον)πιστευετε οτι είμαστε μόνοι μας?(σε αυτόν τον κοσμο,σε αυτό το συμπαν,παντου)


ΘΑ ΗΤΑΝ ΜΕΓΑΛΗ ΑΦΕΛΙΑ ΑΠΟ ΜΕΡΟΥΣ ΜΑΣ ΑΝ ΠΙΣΤΕΥΑΜΕ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ!!!


quote:
3ον)1+1+1 μας κανει παντα 3?


ΝΑΙ!!!!!!!!!!!!!! ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΙΜΟΥΝ ΚΑΛΗ ΣΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ ΑΛΛΑ ΓΙ΄ΑΥΤΟ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ!

respectΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.109375
Maintained by Digital Alchemy