ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 - Κινηματογράφος -
 ΑΓΑΠΗ ΚΑΙ ΘΑΝΑΤΟΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΑΧΕΡΟΝΤΑΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
536 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2002, 19:38:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΧΕΡΟΝΤΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Who wants to live for ever,who dares to love for ever τραγουδάνε οι QUEEN στην αγαπημένη μου ταινία "Highlander".Την πρώτη φορά που άκουσα αυτό το στίχο,πραγματικά κόλλησα.Ήταν στο σημείο που ο πρωταγωνιστής της ταινίας ο Connor Mcleod,ακούει την προτροπή του φίλου και δασκάλου του να παρατήσει την γυναίκα που αγαπά.Να την παρατήσει για να προφυλαχθεί από τον πόνο που θα του προκαλέσει η απώλειά της, γιατί μια και αυτός είναι αθάνατος και αυτή θνητή,κάποτε θα σταματήσουν να είναι μαζί μια και ο θάνατος θα τους χωρίσει.
Αυτό με έκανε να αναρωτηθώ: Πρέπει άραγε να αγαπάμε εκθέτοντας τον εαυτό μας στις συνέπειες που θα προκαλέσει η απώλεια των προσφιλών μας προσώπων; Κι ακόμη περισσότερο είναι σωστό να αφήνουμε να μας αγαπήσουν ξέροντας ότι κάποτε θα ταξιδέψουμε κάπου "αλλού",αφήνοντας πίσω μας πόνο και αναμνήσεις μόνο;
Μπορεί να έχω αγαπήσει και να έχω αγαπηθεί,αλλά την απάντηση δεν την έχω βρει ακόμη.

HIGHLANDER

Darkangel_78
Πλήρες Μέλος

Egypt
1013 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2002, 23:46:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Darkangel_78  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα φίλε μου και καλώς μας όρισες...
Ενδιαφέρον το θέμα που έθεσες και πολύ όμορφη η τελευταία φράση με την οποία κλείνεις το μήνυμά σου.

Ναι η αγάπη πονάει όπως πονάει και ο (απο)χωρισμός κάθε μορφής....
ΑΛΛΑ : η αγάπη μπορεί να σε κάνει πραγματικά άλλον άνθρωπο,να σου αποκαλύψει πλευρές του εαυτού σου που ούτε υποψιαζόσουν ότι έχεις.
Και από την άλλη,ο πόνος είναι μεγάλος δάσκαλος των ανθρώπων για τον ίδιο ακριβώς λόγο...
Ναι λοιπόν,πιστεύω ότι αξίζει να "εκτίθεσαι" αγαπώντας κάποιον άλλον πέρα από σένα,άσχετα με το αν ανταποδώσουν την αγάπη...
Γιατί δεν ανοίγεις ένα τέτοιο θέμα σε κάποιο φόρουμ?
Θα πάρεις πολλές απαντήσεις....
Και πάλι καλωσόρισες!
Ο Σκοτεινός Άγγελος!

(Παρεπιπτόντως, μου αρέσουν πολύ οι Queen και μάλιστα αγαπημένο μου είναι το Innuendo!)

"Ποιό το αληθινό μέγεθος της σκιάς σου;"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΧΕΡΟΝΤΑΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
536 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2002, 19:56:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΧΕΡΟΝΤΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα.
Χαίρομαι που κάποιος απάντησε μια και πισττεύω πως τα θέματα καρδιάς και ψυχής είναι αυτά που έχουν τη μεγαλύτερη σημασία.Κατάλαβα την άποψή σου, μα ένα κομμάτι της απορίας μου νομίζω πως έμεινε αναπάντητο κι εννοώ το εξής:Το να αγαπάμε και να μη βρούμε ανταπόκριση είναι δυσάρεστο αλλά ίσως αξίζει να παίρνουμε το ρίσκο.Αν όμως νιώθουμε αυτό το καταλυτικο και τόσο έντονο συναίσθημα που λέγεται αγάπη για κάποιο ή κάποια άτομα,έχουμε το δικαίωμα να τους αφήσουμε να το ανταποδώσουν (εκθέτοντάς τους στον πόνο που θα προέλθει από την απώλειά μας),ή πρέπει να μένουμε σε απόσταση για να προστατεύσουμε εκείνους;
Και πάλι καλώς σας βρήκα.

ΑΧΕΡΟΝΤΑΣ

There can be only one.......

HIGHLANDERΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Darkangel_78
Πλήρες Μέλος

Egypt
1013 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2002, 23:07:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Darkangel_78  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα και πάλι!
Αγαπητέ Αχέροντα όπως είπα και στο προηγούμενο μήνυμά μου,αξίζει να "εκτιθέμεθα" στην αγάπη αλλά και στον πόνο.Μάλιστα όταν η αγάπη είναι αμφίδρομη,τόσο το καλύτερο.Τώρα το αν τα άλλα πρόσωπα πονέσουν από την απώλειά μας,είναι λογικό όπως επίσης είναι λογικό να πονέσουμε και εμείς.Το να μην αγαπάμε κάποιον για να μην πονέσει (και το αντίστροφο βέβαια) είναι ανώφελο και επώδυνο για τους εξής λόγους:

1) Του στερούμε την αγάπη που είναι ύψιστη ψυχική τροφή και για αυτόν που τη προσφέρει και γι αυτόν που τη δέχεται.

2) Του στερούμε τη δυνατότητα να έχει ωραίες αναμνήσεις που θα τον συντροφεύουν τις ώρες της μοναξιάς

3) Στερούμε τη δυνατότητα να μάθει πόση δύναμη κρύβει μέσα του όταν αναγκαστεί να αντιμετωπίσει την απώλεια.

Δική μου αρχή στη ζωή είναι να αγαπάω και να το δείχνω αδιακρίτως.Και όταν δεν αγαπάω να μην μισώ αλλά απλά να αδιαφορώ.Και ποτέ δε βγήκα χαμένη ακόμα και όταν δεν είχα ανταπόδωση γιατί έβγαλα από μέσα μου ότι ομορφότερο είχα.

Σε χαιρετώ και περιμένω κι άλλες απαντήσεις από όλα τα παιδιά!!
Ο Σκοτεινός Άγγελος!

"Ποιό το αληθινό μέγεθος της σκιάς σου;"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sembek
Νέο Μέλος

Azores
32 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2002, 02:19:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sembek  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η αγαπη δεν προκαλει πονο
Η εξαρτιση προκαλει πονο
Ο ερωτας προκαλει αναστατωση
Η αγαπη φερνει γαληνη
Ο φοβος του πονου δημιουργει ασπιδες
ΟΙ ασπιδες κρυβουν το φως
Το σκοταδι δημιουργει σκιες
Οι σκιες δεν ειναι οντα
Τα οντα εχουν σκιες
Η σκια ειναι το σκοτεινο μερος του οντος
Το ον εχει και φωτινο μερος
Η αγαπη ζει στο φως

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΘΑΛΠΙΣ
Νέο Μέλος

Greece
5 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2002, 01:30:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΘΑΛΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΘΑ ΗΤΑΝ ΑΝΟΗΤΟΣ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΘΑ ΙΣΧΥΡΙΖΟΤΑΝ ΠΩΣ ΟΤΑΝ ΜΙΑ ΣΤΑΓΟΝΑ ΠΡΩΙΝΗΣ ΔΡΟΣΙΑΣ ΟΠΟΥ ΜΕΣΑ ΤΗΣ Ο ΗΛΙΟΣ ΜΟΙΑΖΕΙ ΜΕ ΜΙΚΡΟ ΔΙΑΜΑΝΤΙ, ΕΞΑΤΜΙΣΤΕΙ, ΘΑ ΧΑΘΕΙ ΜΑΖΙ ΤΗΣ ΚΑΙ Ο ΗΛΙΟΣ. ΑΓΑΠΑΤΕ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΑΝ ΔΕΝ ΑΓΑΠΗΘΕΙΤΕ. ΤΟ ΡΟΔΟ ΘΑ ΧΑΡΙΣΕΙ ΤΟ ΑΡΩΜΑ ΤΟΥ ΜΟΝΟ ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΠΟΥ ΤΡΥΠΗΘΗΚΕ ΑΠΟ ΤΟ ΑΓΚΑΘΙ ΤΟΥ.

Edited by - ΘΑΛΠΙΣ on 02/07/2002 01:33:32Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MELA
Νέο Μέλος

Greece
6 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2002, 13:38:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MELA  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος MELA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η ΑΓΑΠΗ ΔΙΝΕΙ ΦΩΣ ΚΑΙ ΣΚΟΤΑΔΙ ΜΑΖΙ, ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΜΑΤΙΑ ΘΑ ΤΟ ΔΕΙΣ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΧΕΡΙΑ ΘΑ Τ'ΑΓΓΙΞΕΙΣ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΠΑΣ ΟΛΑΝΟΙΧΤΟΣ ΓΥΡΕΥΟΝΤΑΣ ΤΑ!
τΟ ΨΥΧΟΣ ΤΟ ΔΡΥΜΗ ΤΩΝ ΧΩΡΙΣΜΩΝ ΣΕ ΜΑΣΤΙΓΩΝΕΙ ΚΑΙ ΟΙ ΘΥΜΗΣΕΣ ΜΟΙΑΖΟΥΝ ΜΕ ΕΡΕΙΝΙΕΣ ! ΚΑΙ ΕΝΑ 'ΓΙΑΤΙ' ΕΊΝΑΙ ΟΛΗ ΣΟΥ Η ΑΠΟΡΙΑ!
ΑΓΑΠΑΣ ΚΑΙ ΑΓΑΠΙΕΣΑΙ ΑΛΛΑ ΕΡΧΕΤΑΙ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΚΑΙ ΠΟΝΑΣ ΓΙΑΤΙ;
ΛΕΣ ΟΤΙ ΑΛΛΑΞΕΣ ΚΑΙ ΟΤΙ ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ...ΓΙΑΤΙ;
ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΣ ΝΑ ΔΙΟΡΘΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΞΕΧΑΣΕΙΣ ΛΑΘΗ ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ ΑΛΛΑ...ΠΑΛΙ ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΘΥΜΑΣΑΙ?
υΠΑΡΧΕΙ ΑΓΑΠΗ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΤΑ ΑΛΛΑ ΠΟΥ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΜΕ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ ΔΕΝ ΔΙΟΡΘΩΝΟΝΤΑΙ! Σ'ΑΓΑΠΑΕΙ ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ Π΄ΛΕΟΝ ΔΕΝ ΣΟΥ ΦΤΑΝΕΙ!
ΚΑΙ ΤΟΤΕ ΕΡΧΕΤΑΙ Ο ΘΑΝΑΤΟΣ! ο ΘΑΝΑΤΟΣ ΤΗΣ ΑΓΑΠΗΣ,.. ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΟΤΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΣΤΑΧΤΕΣ ΤΟΥ ΘΑ ΞΑΝΑΓΕΝΝΗΘΕΙΣ!
ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟΙ?

CARPE DIEM...!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΣΙΣΙΦΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
278 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2002, 18:08:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΣΙΣΙΦΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
MELA ΤΑ ΙΔΙΑ ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΚΑΙ ΕΓΩ .ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ ΑΛΛΑ ΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟ.ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ ΝΑ ΑΓΑΠΩ ΤΟ ΠΟΡΣΩΠΟ ΠΟΥ ΕΧΑΣΑ ΚΑΙ ΑΣ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΚΑΙ 1000 ΖΩΕΣ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΤΗΝ ΞΑΝΑΒΡΩ.ΓΙΑΤΙ Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΑΓΑΠΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΗ.

DREAMWALKER
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Darkangel_78
Πλήρες Μέλος

Egypt
1013 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2002, 22:23:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Darkangel_78  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλους!
Φίλε μου Σίσυφε,λυπάμαι αλλά θα διαφωνήσω μαζί σου στα σημεία.
Φυσικά και πρέπει να αγαπάμε ακόμα και αν αυτοί δεν είναι πια στη ζωή. Αλλά αλλοίμονο αν αυτή η αγάπη συνέβαινε ΜΙΑ και μοναδική φορά, αν αναλωνόταν η ζωή σου με έναν και μοναδικό έρωτα.Θα αγαπήσεις και πάλι.Το μόνο σίγουρο είναι ότι όλα θα είναι διαφορετικά γιατί θα είσαι και ο ίδιος διαφορετικός...
Μην αφήνετε το παρελθόν να σας στοιχειώνει,φίλοι μου.
Φιλιά σε όλους,ο Σκοτεινός σας Άγγελος!

"Ποιό το αληθινό μέγεθος της σκιάς σου;"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΣΙΣΙΦΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
278 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2002, 21:13:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΣΙΣΙΦΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΣΚΟΤΕΙΝΕ ΑΓΓΕΛΕ ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΠΑΛΙ
ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ Η ΑΓΑΠΗ, Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΑΓΑΠΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΗ.
ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΠΟΥ ΘΑ ΕΡΘΟΥΝ (ΚΑΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΑ ΥΠΑΡΞΟΥΝ ΚΑΙ ΑΛΛΑ) ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑ ΑΝΤΑΝΑΚΛΑΣΕΙΣ ΤΗΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗΣ

DREAMWALKER
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Darkangel_78
Πλήρες Μέλος

Egypt
1013 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2002, 22:21:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Darkangel_78  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα αγαπητοί φίλοι...
Σίσυφε (και οι υπόλοιποι βέβαια) δεν χρειάζεται να είμαστε τόσο απαισιόδοξοι.Είπα ότι θα είναι διαφορετικά,και βέβαια θα είναι,αλλά ΕΥΤΥΧΩΣ η αγάπη δεν κομματιάζεται,δεν μοιράζεται,λίγο εδώ,λίγο εκεί,λίγο τώρα,λίγο πιο μετά....
ΑΓΑΠΑΣ και αυτό ΕΙΝΑΙ.Και τελείωσε εκεί το θέμα.Και εφόσον μπόρεσες να το κάνεις μια φορά,μπορείς κι άλλη,κι άλλη κι όσες χρειαστεί. Και όσο περνά ο καιρός θα είναι ΚΑΛΥΤΕΡΑ!!!
Σας χαιρετώ όλους! Ο αισιόδοξος...Σκοτεινός Άγγελος !

"Ποιό το αληθινό μέγεθος της σκιάς σου;"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MELA
Νέο Μέλος

Greece
6 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2002, 11:32:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MELA  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος MELA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοι μου συνομιλητές, αληθινά πιστέυω αυτο που λέει και η Darkangel ότι αφού αγάπησα μία φορά μπορώ και δευτερη και όντως παρατηρώ τον εαυτό μου ότι όταν κάτι μου τραβάει το ενδιαφέρον ξεχνιέμαι και σταματώ τις αναπολήσεις ! Αλλά πάλι αυτο κρατάει λίγο και επιστρέφω στα παλιά ενώ γνωρίζω ότι δεν μου κάνει καλό! Πόσος καιρός πρέπει να περάσει πια για να είμαι σίγουροι ότι δεν θα πληγώνω τους άλλους?
Είπαμε ότι ο χρόνος έίναι ο καλύτερος γιατρός!Δεν λέω, δεν είμαι όπως πρώτα, αλλά καλύτερα! Με κουράζει αυτή η αναμονή και σίγουρα πιστευω πως δεν θα υπάρξει ξανά αγάπη σαν κι αυτή!

CARPE DIEM...!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΧΕΡΟΝΤΑΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
536 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2002, 20:48:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΧΕΡΟΝΤΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα φίλοι και φίλες,
Αγαπητή Darkangel_78, συμφωνώ μαζί σου. Η αγάπη ούτε κομματιάζεται, ούτε μοιράζεται. Βέβαια κάποιος που έχει χάσει την ιδανική του αγάπη, επόμενο είναι να τα βλέπει όλα απαισιόδοξα, να συγκρίνει αυτό που έχασε με όλα τα άλλα. Και αυτή η σύγκριση είναι σχεδόν πάντα σε βάρος του παρόντος.
Δεν ξέρουμε αν θα έρθει και πότε η "μεγάλη αγάπη" στη ζωή μας, μα ΕΛΠΙΖΟΥΜΕ να συμβεί αυτό, για να νιώσουμε όμορφα, να "πετάξουμε".Μα αναπόσπαστο κομμάτι της ζωής είναι κι ο θάνατος, όποτε κι αν έρθει.Και μερικές φορές χτυπάει την πόρτα μας πολλύ νωρίς δυστυχώς. Αυτό όμως φίλε μου Σίσυφε δεν σημαίνει πως ότι ωραίο, δυνατό και σημαντικό μας συμβαίνει , συμβαίνει μία μόνο φορά.
Μπορεί μετά από μια αναπάντεχη και σημαντική απώλεια να αισθανόμαστε χαμένοι, να μη βρίσκουμε νόημα στη ζωή, να μας τρώει ένα πελώριο ΓΙΑΤΙ, μπορεί για χρόνια να "ταξιδεύουμε" σε κόσμους εφιαλτικούς και να νομίζουμε πως όλα τελείωσαν κι η ευτυχία ποτέ δεν θα μας συναντήσει ξανά.
Κι όμως φίλοι και φίλες, αν ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ αγαπήσαμε και μας αγαπήσανε,πρέπει να ξέρουμε ότι αυτός ή αυτή που δεν είναι πια κοντά μας, θέλει στην επίγεια ζωή μας να περάσουμε όσο καλύτερα μπορούμε.Εξάλλου η ζωή είναι τόσο μα τόσο μικρή μπροστά στην αιωνιότητα. Κι εκεί, στην αιωνιότητα μπορούμε να βρούμε την ιδανική μας αγάπη και να είμαστε μαζί της πέρα από χρόνο, πέρα από τον πόνο. Μπορούμε να απολαύσουμε όσα δεν προλάβαμε εδώ.


HIGHLANDER

"ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Darkangel_78
Πλήρες Μέλος

Egypt
1013 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2002, 22:27:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Darkangel_78  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλους!
Φίλε Αχέροντα με πρόλαβες,τα ίδια ήθελα να πω και εγώ.
Μόνο να συμπληρώσω κάτι: αυτός ή αυτή που "χάσαμε",θα ήθελε να μάθουμε να ζούμε ευτυχισμένοι,γνωρίζοντας ότι κάποια στιγμή θα βρεθούμε στην άλλη πλευρά.Να πάρουμε μαθήματα ζωής και έτσι να τους μεταδώσουμε λίγη ευτυχία,εφόσον δε μπορούμε να τη μοιραστούμε εν ζωή.Και έβαλα το "χάσαμε" σε εισαγωγικά διότι όταν κάποιος φεύγει από τη ζωή ΔΕΝ ΧΑΝΕΤΑΙ,χάνεται μόνο το υλικό του σωμα,ένα όχημα που χωρίς την παρουσία ψυχής είναι άχρηστο...Μένουν τόσα πολλά,όπως οι αναμνήσεις και η αγάπη.
Το παρελθόν δεν υπάρχει παρά μόνο μέσα στα μυαλά μας.Μπορούμε να το αλλάξουμε αν αλλάξουμε τον τρόπο που το βλέπουμε.Σας χαιρετώ όλους, ο Σκοτεινός Άγγελος!!

"Ποιό το αληθινό μέγεθος της σκιάς σου;"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

three_headed
Νέο Μέλος

Greece
4 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/08/2002, 14:31:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους three_headed  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος three_headed  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
η αγάπη είναι το αλατοπίπερο της ζωής...

μπορείς να την αποφύγεις...
αλλά τότε θα ζεiς μια ζωή γλυκανάλατη...
και άδεια...

αξίζει να αγαπήσεις...ακόμα κι αν ξέρεις πως θα πονέσεις...
άλλωστε και οι απογοητεύσεις...
μέσα στην ζωή είναι...μαζί με αυτές και οι χαρές..
και αυτές οι δύσκολες στιγμές είναι που σε κάνουν πραγματικά άνθρωπο...

αλήθεια...αν αναλογιστείς τα συναισθήματα που κατακλύζουν την καρδιά σου τέτοιες στιγμές....
δεν αξίζει να πάρεις το ρίσκο??
άλλωστε...ζωή χωρίς περιπέτεια..
καταντά βαρετή!

όπως είχε πει κι ένας γάλλος ποιητής...ο οποίος είχε δοκιμάει στην ζωή του πολλές ερωτικές απογοητεύσεις...(όχι οτι διαβάζω ποίηση..αλλά έπρεπε να το κάνω για το sorbonne 2 ...)

"αφού έχεις υποφέρει...πρέπει να υποφέρεις κι άλλο...
αφού έχεις χλωμιάσει...πρέπει να χλωμιάσεις κι άλλο...
....
πρέπει να αγαπάς...να αγαπάς χωρίς σταματημό"

pour faire ton coeur gonfler :)
(για να κάνεις την καρδιά σου να ανθίσει!)

three_headed

This Is MY QUEST ...To FOLLOW THAT STAR ...No Matter How Hopeless... No Matter How Far!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΣΙΣΙΦΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
278 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2002, 18:15:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΣΙΣΙΦΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΠΟΘΗΣΑΜΕ ΘΥΣΙΑΣΑΜΕ ΑΓΑΠΗΣΑΜΕ ΠΟΛΥ ΠΗΡΑΜΕ ΜΟΝΟ ΠΟΝΟ
ΚΑΙ ΟΜΩΣ ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΜΕ ΝΑ ΕΛΠΙΖΟΥΜΕ ΣΤΟ ΑΥΡΙΟ!

ΟΥ ΤΟ ΕΡΑΝ ΝΟΣΟΝ ΑΛΛΑ ΤΟ ΜΗ ΕΡΑΝ ΑΝ ΑΠΟ ΤΟ ΟΡΑΝ ΤΟ ΕΡΑΝ ΤΥΦΛΟΙ ΟΙ ΜΗ ΕΡΩΝΤΕΣ

ΕΡΩΣ ΠΟΤΕ ΕΝ ΡΟΔΕΣΟΙ ΚΟΙΜΩΜΕΝΗΝ ΜΕΛΙΤΑ ΟΥΚ ΕΙΔΕ ΑΛΛΑ ΕΤΡΩΘΗ ΤΟ ΔΑΚΤΥΛΟΝ ΠΑΤΑΧΘΕΙΣ ΤΑ ΧΕΙΡΟΣ ΩΛΛΟΛΗΞΕΝ,ΔΡΑΜΩΝ ΔΕ ΚΑΙ ΠΕΤΑΧΘΕΙΣ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΚΛΗΝ ΚΥΘΗΡΗΝ ΑΛΑΑΛΑ ΜΗΤΕΡ ΕΙΠΕΝ ΑΛΑΛΑ ΚΑΠΟΘΝΗΣΚΩ ΟΦΗΣ ΜΕ ΕΤΗΨΕ ΜΙΚΡΟΣ ΠΤΕΡΟΤΟΣ ΟΝ ΚΑΛΟΥΣΙΝ ΜΕΛΙΤΑ ΟΙ ΓΕΩΡΓΟΙ Α ΔΕ ΕΙΠΕ ΤΟ ΚΕΝΤΡΟΝ ΠΟΝΕΙΣ ΤΟ ΤΑΣ ΜΕΛΙΤΑ ΤΟΤΕ ΠΟΣΟ ΔΩΚΕΙ ΠΟΝΟΥΣΕΙΝ ΕΡΩΣ ΟΣΟΥΣ ΣΥ ΒΑΛΕΙ

(ΚΑΠΟΤΕ Ο ΕΡΩΤΑΣ ΤΣΙΜΠΗΘΗΚΕ ΑΠΟ ΜΙΑ ΜΕΛΙΣΣΑ ΚΑΙ ΕΤΡΕΞΕ ΚΛΑΙΓΟΝΤΑΣ ΣΤΗΝ ΜΗΤΕΡΑ ΤΟΥ ΦΟΒΟΜΕΝΟΣ ΤΟ ΘΑΝΑΤΟ ΑΠΟ ΤΟ ΦΤΕΡΩΤΟ ΦΙΔΙ ΠΟΥ ΟΙ ΓΕΩΡΓΟΙ ΤΟ ΛΕΝΕ ΜΕΛΙΣΣΑ ΚΑΙ ΤΟΤΕ Η ΑΦΡΟΔΗΤΗ ΤΟΥ ΕΙΠΕ ΑΝ ΣΕ ΠΟΝΑ ΤΟ ΚΕΝΤΡΙ ΤΗΣ ΜΕΛΙΣΣΑΣ ΤΟΤΕ ΦΑΝΤΑΣΟΥ ΠΟΣΟ ΠΟΝΑΝΕ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΟΤΑΝ ΤΟΥ ΧΤΥΠΑΣ ΜΕ ΤΑ ΒΕΛΟΙ ΣΟΥ)

"ΑΓΑΠΗΣΑ ΜΑ ΘΑ ΑΓΑΠΗΣΩ ΠΑΛΙ"


DREAMWALKER
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Darkangel_78
Πλήρες Μέλος

Egypt
1013 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2002, 22:01:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Darkangel_78  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα αγαπητοί φίλοι!

Φίλε μου Σίσιφε,χαίρομαι που αισιοδοξείς για το αύριο.Αλλοίμονο αν τέλειωναν όλα με το χαμό της πρώτης αγάπης...Τότε όλοι θα έπρεπε να περιμέναμε μοιρολατρικά το τέλος μιας ζωής χωρίς χαρά ή νόημα...
Φυσικά και θα υπάρχει,πόνος,δάκρυα,απώλεια,στιγμές μοναξιάς.Ακόμα πιο φυσικά θα υπάρχει χαρά,έρωτας,φίλοι,αγάπη,συντροφικότητα,ΕΛΠΙΔΑ!!!Και εύχομαι ΠΑΝΤΑ να είστε όλοι καλά,χαμογελαστοί και αισιόδοξοι!!
Σας χαιρετώ,ο Σκοτεινός Άγγελος!

"Ποιό το αληθινό μέγεθος της σκιάς σου;"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

aenaongr
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
126 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2002, 18:48:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους aenaongr  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος aenaongr  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Έχετε ποτέ προσέξει ότι το γεγονός ότι τα πιο πολύτιμα και σημαντικά πράγματα στη φύση είναι ταυτόχρονα τα πιο λεπτεπίλεπτα και ευάλωτα;

Και έχετε ποτέ αναρωτηθεί γιατί εκείνο που πλέον επώδυνα και κοπιαστικά είναι δημιουργημένο υπόκειται σε ταχύ και ολοκληρωτικό αφανισμό;

Πάντα αναρωτιώμουν αν αυτός ο κανόνας ισχύει μόνο στο ορατό μέρος της δημιουργίας. Ισως αυτός είναι ο δρόμος μέσα από τον οποίο το αόρατο μέρος της ύπαρξης μοχθεί για την αφθαρσία.

Ναι, πράγματι ο highlander μας κάνει να αναλλογιζόμαστε πολλά για την αγάπη, ήταν το βαθύτερο μέρος της ταινίας.

Έτσι, όπως ίσως θα έλεγε και κάποιος από τους προγόνους μας ανάμεσα από δυο ρόγες σταφύλι στην αγορά, η αγάπη δεν είναι για μας τους θνητούς. Για μένα, αγάπη και πόνος είναι ασυμβίβαστα, αλλά ξέρω επίσης και τούτο: Όταν αγαπήσης κάποιον και δεν μπορείς να είσαι κοντά του, ή τον χάσεις, τότε περισσότερο από κάθε άλλη φορά εύχεσαι να υπάρχει Θεός.

Ίσως η αγάπη δεν μας ανήκει, αλλά σίγουρα ανήκουμε στην αγάπη.

Υ.Γ. είναι το πρώτο μου μήνυμα στο φόρουμ και διάλεξα το θέμα στην τύχη, αφού διάβασα με πολύ ενδιαφέρον τα όσα είπαν οι προηγούμενοι και μένω ειλικρινά εντυπωσιασμένος. Ευχαριστώ όλους.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy