ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 "Μεταξύ τυρού και αχλαδιού"
 Υπάρχουν συγγραφείς εδώ;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Maria Page
Νέο Μέλος

Greece
42 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2004, 00:03:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Maria Page  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αναρωτιέμαι αν κανείς από εσάς ερασιτεχνικά ασχολείται με το γράψιμο. Έστω και ερασιτεχνικά...εγώ εδώ και τρία χρόνια γράφω ασταμάτητα κάτι μυθιστορηματάκια κάτι ιστοριούλες...
Έχω μέσα μου το μικρόβιο...εσείς;;;

"Is all that I see or seem but a dream within a dream"
E.A.Poe

reptilesalonica
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1849 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2004, 12:17:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους reptilesalonica  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλώς όρισες Maria page,
Ασχολούμαι απο το '87. Μέχρι τώρα κάπου 150 ποιήματα 4 δοκίμια και αρθογραφώ αραιά και που σε περιοδικό στην επαρχία.
Με τι ακριβώς καταπιάνεσαι στα μυθιστορήματά σου? Έχεις εκδόσει κάποιο ή κάποια απο αυτά?


Ω Μητέρα! Ο αέρας είν'εκείνο το ανάλαφρο πράγμα..
που γυρίζει μέσα στο κεφάλι σου και γίνεται πιο καθαρό όταν γελάς!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Άβδηρος
Νέο Μέλος

Greece
12 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2004, 12:42:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Άβδηρος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου Maria P.
γράφω που και που κάποια ποιηματάκια, και ασχολούμαι (εντελώς ερασιτεχνικά), με το γράψιμο κάποιου -ας πούμε μυθυστορίματος,(πιο πολύ εμεπιρία της ζωής μου είναι), που όταν τελειώσει θα το δέσω σε κάποια αντίτυπα και θα το μοιράσω σε καλούς φίλους...
Το "μικρόβιο" το έχουν πολλοί... να είσαι σίγουρη...
Φιλικά...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2004, 13:06:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Υπάρχουν συγγραφείς εδώ;

ναί

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2004, 15:37:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή Maria Page,

Θα μπορούσε κανείς να πει ότι όλα τα μέλη του forum--τουλάχιστον τα ενεργά, για να 'μαστε δίκαιοι--ασχολούνται "ερασιτεχνικά με το γράψιμο", από τη στιγμή που εκφράζονται διά του γραπτού λόγου μοιραζόμενα σκέψεις κι απόψεις με τόσους άλλους ανθρώπους...

Προσωπικά πάντως δε νομίζω ότι πρόκειται για "μικρόβιο", αλλά μάλλον για εσωτερική ανάγκη...Άλλοι τη νιώθουν περισσότερο, άλλοι λιγότερο, σε όλους όμως λίγο-πολύ χτυπά την πόρτα...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2004, 18:54:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αναρωτιέμαι αν κανείς από εσάς ερασιτεχνικά ασχολείται με το γράψιμο. Έστω και ερασιτεχνικά...εγώ εδώ και τρία χρόνια γράφω ασταμάτητα κάτι μυθιστορηματάκια κάτι ιστοριούλες...

[/quote]
----------------------------------------------------------------------ΕΧΩ ΠΡΟΧΩΡΗΣΕΙ ΣΕ ΜΙΑ ΠΟΙΗΤΙΚΗ ΕΚΔΟΣΗ, ΜΕ ΤΙΤΛΟ [ΑΝΥΠΟΤΑΧΤΕΣ ΦΛΟΓΕΣ] ΕΙΧΕ ΕΚΔΟΘΕΙ ΤΟ 1996.
ΕΧΩ ΕΤΟΙΜΑΣΕΙ ΑΡΚΕΤΟ ΥΛΙΚΟ ΓΙΑ ΝΕΕΣ ΕΚΔΟΣΕΙΣ.


ΑΦΡΟΔΙΤΗ..[-].Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

katia
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
629 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2004, 19:11:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους katia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΓΙΑΤΙ ΜΑΣ ΔΙΝΕΙ ΤΗΝ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΝΑ ΜΑΘΟΥΜΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ Ο ΕΝΑΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΛΛΟ.ΕΓΩ ΔΕΝ ΓΡΑΦΩ.ΔΙΑΒΑΖΩ ΟΜΩΣ ΜΕ ΜΑΝΙΑ ΟΤΙ ΠΕΣΕΙ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΟΥ.ΦΙΛΗ ΜΑΡΙΑ ΚΑΛΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΙΣ ΝΑ ΤΑ ΕΚΔΟΣΕΙΣ.ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΚΑΜΜΙΑ ΦΟΡΑ.ΟΛΟΙ ΑΠΟ ΚΑΠΟΥ ΞΕΚΙΝΑΝΕ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hel-lin
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
129 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2004, 20:43:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hel-lin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπερα!!
Να προσθεσω και γω οτι γραφω που και που,αλλα νιωθω οτι το δικο μου ειναι καπως διαφορετικα και ειμαι ασχετος με τους υπολοιπους φιλους/ες...
Εγω γραφω στιχους(δεν ξερω αν μπορω να τα πω ποιηματα)που ομως προοριζονται για τραγουδια..Ασχολουμαι με τη μουσικη(μπουζουκι/τραγουδι)και ηδη προσπαθω να 'μελοποιησω' καποια απο αυτα..
Επισης,να αναφερω πως η μεγαλη εμπνευση,ο οιστρος,μου ερχεται χαραματα,μετα τη δουλεια..Εσας;
Ζητω συγνωμη εκ των προτερων αν ειμαι λιγο ασχετος με τους προηγουμενους...Δεν ξερω...
Φιλικα...

-ΟΥ ΚΑΤΑΙΣΧΥΝΩ ΟΠΛΑ ΤΑ ΙΕΡΑ-Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mantis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Panama
2232 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2004, 22:47:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mantis  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Mantis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Υπάρχουν συγγραφείς εδώ;

υπάρχουν.... αλλά κρύβονται....

Συγνώμη Μαρία, αλλά δεν μπόρεσα να αντισταθώ... αν και δεν τους βλέπω να κρύβονται πια...

Γράφω μυθιστορήματα εδώ και 14 χρόνια καθαρά ερασιτεχνικά.

...δεν έχω εκδοθεί ακόμη.... αλλά κάπου θα κάποιον να με εκδόσει...


"The difference between the right word and almost the right word is the difference between lightning and lightning bug."
Mark TwainΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

1900
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Cuba
1904 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2004, 23:21:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 1900  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τωρα τελευταία αρχισα κι εγώ να γράφω
κάτι συνταγές μαγειρικής,
αλλά παίζει αθέμιτος ανταγωνισμός με τη Βέφα...δε το βλέπω να μου τις εκδίδουν...αχ κριμα, δε θα γίνω ποτέ μεγάλος συγγραφευςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
hel-lin
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
129 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2004, 00:21:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hel-lin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
...δεν έχω εκδοθεί ακόμη.... αλλά κάπου θα κάποιον να με εκδόσει...

Bρε Μantis,μη λες τετοια...
Θα πλακωσει το ηθων και θα μας πανε μεσα οσους γραψαμε στο θεμα!
Ειμαι και ανηλικο το καημενο ακομη για κανα μηνα...!

-ΟΥ ΚΑΤΑΙΣΧΥΝΩ ΟΠΛΑ ΤΑ ΙΕΡΑ-Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mantis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Panama
2232 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2004, 03:21:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mantis  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Mantis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ααααα!!!!!

Άμα εισαι και ανήλικο (για κανα μήνα ακόμη) να γράψω χειρότερα....

Καλό μου μικρό μου παιδί....(πήρα το μητρικό μου ύφος τώρα) δεν ξέρεις ότι δεν υπάρχουν πονηρές λέξεις, αλλά μονο πονηρά μυαλά!

"The difference between the right word and almost the right word is the difference between lightning and lightning bug."
Mark TwainΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mysterynightmare
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
152 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2004, 14:23:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mysterynightmare  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
xm...
www.flytoistros.com
kai egw grafw biografiko kai kapoia erga 8a breite se ayth th selida an psa3ete sth selida twn aytourgwn, Fevos Dousos

Η μαγεία είσαι ΕΣΥ και όχι τα λόγια που χρησιμοποιείς.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Maria Page
Νέο Μέλος

Greece
42 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2004, 21:12:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Maria Page  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ πρέπει να περιμένω αρκετά για να εκδώσω κάτι...Τώρα θα πάω 18 και έχω τελειώσει τρία μυθιστορήματα. Τα έχω δώσει σε πολλά άτομα χωρίς να πω ότι ήταν δικά μου και άκουσα πολύ καλά λόγια...αλλά νομίζω ότι πρέπει να εξασκηθώ παραπάνω, δεν θεωρώ ότι είμαι "καλή". Τέλος πάντων, έχω γράψει και τέσσερα σενάρια...ταυτόχρονα ζωγραφίζω...
Ξεκίνησα να γράφω αστυνομικά και μυστηρίου. Αυτή τη στιγμή προσπαθώ να γράψω ένα κοινωνικό, σχετικό με την αναζήτηση του ιδανικού στη ζωή...Εσείς τι γράφετε;


"Is all that I see or seem but a dream within a dream"
E.A.PoeΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mantis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Panama
2232 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2004, 21:28:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mantis  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Mantis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μαρία, πρίν αποφασίσεις να δώσεις κάτι πρός έκδοση, ενημερώσου για την νομοθεσία πάνω στα πνευματικά δικαιώματα και βρές ένα καλό ατζέντη.... ή ένα καλύτερο δικηγόρο...

Γράφω... ιστορίες μυστηρίου, τρόμου, περιπέτειες και έχω γράψει μια ιστοριούλα βασισμένη σε ήρωες ενός κόμικ και ένα δύο ιστορικά...

Κάποτε έγραφα ποίηση... τώρα μόνο στοίχους....

...όπως και οι περισσότεροι Έλληνες...


"The difference between the right word and almost the right word is the difference between lightning and lightning bug."
Mark TwainΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Maria Page
Νέο Μέλος

Greece
42 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2004, 21:43:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Maria Page  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι, το ξέρω...Γνωρίζεις τίποτα από πνευματικά δικαιώματα και τέτοια. Εγώ ξέρω μόνο για τα σενάρια που για να αποκτήσεις τα πνευματικά δικαιώματα πρέπει να πληρώσεις δικηγόρους και...τέλος πάντων!

Εγώ φέτος έγραψα πέντε ποιηματάκια, παλαιότερα έγραφα στίχους στα αγγλικά...Τα ποιηματάκια μου βγήκαν παραδόξως καλα! Επηρεάστηκα λίγο από κάτι διαβάσματά μου. Διάβαζα ελληνες και ξένους υπερρεαλιστές...

Πάντως το γράψιμο γίνεται ανάγκη από κάποιο σημείο και έπειτα. Αν δεν κάτσω λίγες ώρες να γράψω τις ιδέες που έχω τρελαίνομαι κυριολεκτικά...Το γράψιμο σε κρατάει ζωντανό πράγματι...

"Is all that I see or seem but a dream within a dream"
E.A.PoeΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mantis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Panama
2232 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2004, 22:37:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mantis  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Mantis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πνευματικά Δικαιώματα.....

Παλιότερα η κατοχύρωση τους γινόταν στην Εθνική Βιβλιοθήκη, αλλά τώρα που είναι κλειστή λόγω εργασιών.... τα πράγματα έχουν γίνει κουλουβάχατα....

Βγάζεις αντίγραφα του έργου που σε ενδιαφέρει να εκδώσεις, πάς στο ταχυδρομίο (κατά προτίμηση κάποιο κεντρικό), βάζεις το έργο σου σε ένα φάκελο και το ταχυδρομείς στον εαυτό σου συστημένο... κρατάς το απόκομμα του ταχυδρομίου και όταν λάβεις τον φάκελο δεν τον ανοίγεις.... Αυτό βέβαια σου κατοχυρώνει το κείμενο και όχι την ιδέα.
Ή...
Πάς σε ένα συμβολαιογράφο και επικυρώνεις μία μία όλες τις σελίδες του έργου σου.... (στοίχίζει πολύ και οι συμβολαιογράφοι σφάζουν σε τέτοιες περιπτώσεις.)Και σε αυτή την περίπτωση κατοχυρώνεις μόνο το κείμενο.
Ή...
Πάς σε ένα τυπογραφείο και τυπώνεις 100 αντίγραφα του έργου σου και μετά τα μοιράζεις σε βιβλιοπωλεία... έτσι έχεις τα αποκλειστικά δικαιώματα πάνω στο βιβλίο σου και δεν παίρνεις μόνο τα ποσοστά από τις πωλήσεις, σε περίπτωση που τελικά σε βρεί κάποιος εκδοτικός οίκος... Και αυτό όμως κατοχυρώνει μόνο το κείμενο.

Μπορείς επίσης να βάζεις το ονοματεπώνυμο σου με το σηματάκι του copyright κάτω από τον τίτλο του έργου σου σε κάθε σελίδα αυτού... δηλαδή θα κάνεις header τον τίτλο σου μαζί με το όνοματεπώνυμο σου και το c του copyright. Για άλλη μια φορά κατοχυρώνεις μόνο το κείμενο και όχι την ιδέα.

Όπως βλέπεις μπορείς να κατοχυρώσεις μόνο το κείμενο και όχι την ιδέα σου...

Το ΥΠΠΟ έχει ένα ειδικό τμήμα που ασχολείται με την πνευματική ιδιοκτησία και εκεί μπορείς να απευθυνθείς αν έχεις κάποια απορία ή κάποιο πρόβλημα...

...ΟΥΦ!!!... Κουράστηκα...


"The difference between the right word and almost the right word is the difference between lightning and lightning bug."
Mark Twain

Edited by - Mantis on 13/01/2004 22:42:48Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sansationf
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Cyprus
378 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2004, 15:03:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sansationf  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΙ ΕΓΩ ΓΡΑΦΩ!!! ΕΧΩ ΑΡΧΙΣΕΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΘΑ ΓΙΝΟΤΑΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΜΙΑ ΩΡΑΙΑ ΤΑΙΝΙΑ ΤΡΟΜΟΥ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΑΠΟ ΟΛΑ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΠΑΡΑΦΥΣΙΚΑ ΦΑΙΝΟΜΕΝΑ, ΦΟΝΟΥΣ, ΡΟΜΑΝΤΖΟ ΚΑΙ ΜΥΣΤΗΡΙΟ. ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΤΟ ΕΧΩ ΠΕΙ ΤΟ ΒΡΗΚΑΝ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΟ ΚΑΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΤΟΥΣ ΦΟΒΗΣΑ ΚΙΟΛΑΣ! ΦΡΟΝΤΙΖΩ ΝΑ ΛΕΩ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΝΥΧΤΑ. ΧΕ ΧΕ ΧΕ ΧΕ
ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΜΟΝΟ 2 ΚΕΦΑΛΑΙΑ ΕΓΡΑΨΑ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΕΧΩ ΣΚΕΥΤΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΜΕΡΟΣ!!!!!

respectΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mantis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Panama
2232 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2004, 17:09:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mantis  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Mantis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΜΟΝΟ 2 ΚΕΦΑΛΑΙΑ ΕΓΡΑΨΑ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΕΧΩ ΣΚΕΥΤΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΜΕΡΟΣ!!!!!

Εεεε!.... αυτό είναι τυπικό παράπτωμα και πολλοί την "πατάνε" και δεν τελειώνουν ποτέ ούτε το ένα μέρος ούτε το άλλο. Πάνω απ' όλα δεν θέλει βιασύνη και τρέξιμο... Στο τέλος κουράζεσαι και φαίνεται στο αποτέλεσμα...

Καλό θα ήταν να κάνεις ένα προσχέδιο του πρώτου μέρους και μετά (για να μην χάσεις την ιδέα και το συναίσθημα) να προχωρίσεις σε ένα προσχέδιο του δεύτερου μέρους....

Ότι ιδέες έχεις για τυχών άλλαγες που θέλεις να κάνεις, να τις γράφεις στα περιθώρια των σελιδών και επίσης καλό θα είναι όταν το τελειώσεις να το περάσεις σε ηλεκτρονική μορφή. Άφου το τελειώσεις βρές ένα άτομο που δεν διαβάζει τέτοιου είδους αναγνώσματα και ένα άτομο που είναι φανατικό του είδους και δώστο να το διαβάσουν. Τα σχόλια τους θα σε βοηθείσουν να κάνεις κάποιες διορθώσεις. Τέλος βρές ένα άτομο όπου θα σε βοηθείσει να διορθώσεις γραμματικά το κείμενο σου (ακόμα και αν είσαι σίγουρη για την ορθότητα του έργου σου μπορεί να υπάρχουν κάποια λάθη τα οποία σου έχουν ξεφύγει).
Κάνε μερικές αναγνώσεις το κειμένου με φίλους... σαν να είναι θετρικό.

Πολύ δουλειά όπως βλέπεις, αλλά μόνο έτσι θα καταφέρεις να δημιουργήσεις κάτι που πραγματικά θα "σκίζει"...

Άντε και εύχομαι να "σε" δώ στην μεγάλη οθόνη σύντομα... αφού είμαι από τους μανιακούς του είδους...

"The difference between the right word and almost the right word is the difference between lightning and lightning bug."
Mark Twain

Edited by - Mantis on 14/01/2004 17:13:27Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Maria Page
Νέο Μέλος

Greece
42 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/01/2004, 23:08:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Maria Page  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η ολοκλήρωση του βιβλίου είναι πράγματι δύσκολη...Κάποιες φορές η έμπευση έρχεται σου χτυπά την πόρτα και αν δεν της ανοίξεις και δεν την αφήσεις να μπει θα φύγει και θα αργήσει να ξαναγυρίσει.
Εγώ πριν γράψω δουλεύω τις ιδέες στο μυαλό μου και ύστερα τις καταγράφω για να μην τις ξεχάσω...
Καλό είναι πάντως που υπάρχουν και άνθρωποι που δραστηριοποιούνται και γράφουν χρησιμοποιώντας την φαντασία τους σε αυτήν την άκρως ρεαλιστική κοινωνία...

Ανsansationf αν αυτό που γράφεις έχει τόσα στοιχεία θα γίνει ένδιαφέρουσα ταινία. Το πρόβλημα είναι το ότι ζούμε στην Ελλάδα... και θα είναι δύσκολο.

"Is all that I see or seem but a dream within a dream"
E.A.PoeΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

reptilesalonica
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1849 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2004, 00:22:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους reptilesalonica  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η ολοκλήρωση του βιβλίου είναι πράγματι δύσκολη...Κάποιες φορές η έμπευση έρχεται σου χτυπά την πόρτα και αν δεν της ανοίξεις και δεν την αφήσεις να μπει θα φύγει και θα αργήσει να ξαναγυρίσει.

1 μήνα παιδευόμουν!..........
Μέχρι που βγήκα με τη Νικόλ....
Τι σου κάνει η Κύπρος!...αμέσως ήρθε η έμνευση!
...Θα μεταναστεύσω σε νησί!


Ω Μητέρα! Ο αέρας είν'εκείνο το ανάλαφρο πράγμα..
που γυρίζει μέσα στο κεφάλι σου και γίνεται πιο καθαρό όταν γελάς!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vasiliki
Νέο Μέλος


18 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2004, 16:39:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vasiliki  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ένας θερμός χαιρετισμός απο μένα για όλους, ΄(Μαρία που ξεκίνησες το θέμα και υπόλοιποι φίλοι). Ονομάζομαι Βασιλική, είμαι 38 χρονών και έγινα μέλος του Esoterica μόλις χτες. Η ..συγγραφική μου δραστηριότητα μέχρι τώρα περιλαμβάνει έναν έπαινο σε διαγωνισμό διηγήματος, ένα βιβλίο με ποιήματα (και αρκετά άλλα ανέκδοτα) και ένα βιβλίο σχετικά με τα Ταρώ που έχω ήδη μεταφράσει και πιστεύω να κυκλοφορήσει προς το Πάσχα.
Απο τα λίγα μηνύματα που διάβασα μέχρι τώρα βλέπω ότι ο χώρος εδώ είναι ευρύς, ποικίλος και με πολλούς ενδιαφέροντες ανθρώπους. Θα χαρώ να γνωριστούμε καλύτερα.
φιλικά
Βασιλική

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

clearthought
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
172 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2004, 01:31:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους clearthought  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
KAΛΗΣΠΕΡΑ!
ΘΕΛΩ ΠΡΩΤΑ ΑΠΟ ΟΛΑ ΝΑ ΠΩ ΠΩΣ ΣΑΝ ΝΕΟΟ ΜΕΛΟΣ ΕΧΩ ΕΝΘΟΥΣΙΑΣΤΕΙ ΜΕ ΤA FORUMS!
ΚΑΛΥΠΤΟΥΝ ΕΝΑ ΕΥΡΥ ΦΑΣΜΑ ΔΙΑΦΟΡΩΝ ΘΕΜΑΤΩΝ ΚΑΘΩΣ ΕΧΩ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΕΙ ΠΩΣ ΚΑΛΥΠΤΕΙ ΚΑΙ ΕΝΑ ΦΑΣΜΑ ΔΙΑΦΟΡΩΝ ΗΛΙΚΙΩΝ...ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΩΣ ΧΑΡΟΥΜΕΝΗ!
ΛΟΙΠΟΝ, ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΙ ΜΕ ΤΗ ΣΥΓΓΡΑΦΗ 6 ΧΡΟΝΙΑ.ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΠΟΙΗΜΑΤΑ (ΟΧΙ ΣΑΝ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΑ ΓΙΑ ΧΑΡΗ ΤΟΥ ΕΧΕ ΣΤΟ ΒΩΜΟ ΤΗΣ ΕΛΕΕΙΝΗΣ ΠΟΙΗΣΗΣ..ΚΑΘΩΣ ΤΟ ΧΙΟΥΜΟΡ ΕΙΝΑΙ ΠΗΓΗ ΖΩΗΣ ΓΙΑ ΜΕΝΑ)ΚΑΙ ΕΧΩ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΜΟΛΙΣ 2 ΜΥΘΙΣΤΟΡΗΜΑΤΑ. ΤΟ "ΜΙΚΡΟΒΙΟ" (ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟ ΘΕΩΡΩ ΚΑΙ ΓΩ ΜΙΚΡΟΒΙΟ ΑΛΛΑ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ) ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΕΝΤΕΛΩΣ ΣΤΗΝ ΤΥΧΗ ΚΑΘΩΣ ΓΝΩΣΤΗΣ ΜΟΥΣΙΚΗΣ ΑΠΟΠΕΙΡΑΘΗΚΑΜΕ ΜΕ ΜΙΑ ΠΑΡΕΑ ΝΑ ΓΡΑΨΟΥΜΕ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ....
ΑΝΕΛΑΒΑ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΤΟΥΣ ΣΤΙΧΟΥΣ ΚΑΘΩΣ ΟΛΟΙ ΓΝΩΡΙΖΑΜΕ ΜΟΥΣΙΚΗ ΑΛΛΑ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΤΑ "ΚΟΤΣΙΑ " ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙ ΜΕ ΤΗ ΣΤΙΧΟΥΡΓΙΚΗ.
ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑ/ΑΝ ΟΤΙ ΕΙΧΑ ΤΑΛΕΝΤΟ ΣΤΟ ΝΑ ΕΝΩΝΩ ΙΔΕΕΣ, ΝΑ ΤΙΣ ΚΑΝΩ ΛΕΞΕΙΣ ΚΑΙ ΑΥΤΕΣ ΜΕ ΤΗ ΣΕΙΡΑ ΤΟΥΣ ΝΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΕΙΚΟΝΕΣ ΤΑΞΙΔΙΑΡΙΚΕΣ ....ΑΛΛΟΤΕ ΜΕ ΡΙΜΑ...ΑΛΛΟΤΕ ΕΛΕΥΘΕΡΑ...
ΠΑΝΤΩΣ ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΠΟΥ ΔΙΑΠΙΣΤΩΝΩ ΠΩΣ ΑΡΚΕΤΟΙ ΕΙΣΤΕ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΤΗΝ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΣΑΣ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΤΗΝ ΕΞΩΤΕΡΙΚΕΥΕΤΕ ΣΤΟ ΧΑΡΤΙ!
ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΚΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΟΙΣΤΡΟ!
ΜΕ ΙΔΙΑΙΤΕΡΗ ΕΚΤΙΜΗΣΗ,

"ΟΣΟ ΠΛΗΣΙΑΖΕΙΣ ΤΟ ΟΝΕΙΡΟ, ΤΟΣΟ ΠΙΟ ΠΟΛΥ Ο ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΣ ΜΥΘΟΣ ΓΙΝΕΤΑΙ Ο ΑΛΗΘΙΝΟΣ ΛΟΓΟΣ ΥΠΑΡΞΗΣ"
OPEN YOUR MIND AND THINK CLEAR!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελευθερία
Πλήρες Μέλος

Laos
825 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2004, 16:18:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας.
Ναι, κι εγώ γράφω,εδώ και πολλά χρόνια.
Από 10 ετών περίπου,ξεκίνησα γράφοντας ποιηματάκια.
Σήμερα στα 38 μου,συνεχίζω να γράφω.Ποίηση και μυθιστορήματα.Δεν έχω εκδόσει τίποτα, και δεν έχω σκοπό να το κάνω.
(για δικούς μου λόγους)
Ένας από αυτούς είναι ότι είμαι βεβαία πια, ότι εκφράζομαι καλύτερα μέσω της ζωγραφικής κι όχι του γραπτού λόγου.
Συνεχίζω όμως γιατί μου δίνει ιδιαίτερη χαρά,ηρεμία και ικανοποίηση.Με βοηθάει επίσης στο ότι συνδιάζω συναισθήματα που έχω δώσει σε πίνακα,γράφοντας τα συνάμα και στο χαρτί!
Και το αντίθετο βέβαια.


<<Διότι η άγνοια φέρνει αλόγιστο θάρρος, ενώ η γνώση δισταγμό>>Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Elanor
Νέο Μέλος

Greece
25 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2004, 21:51:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Elanor  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα παιδιά.
Να, έσκασα μύτη κι εγώ.
Κι εγώ γράφω, εδώ και χρόνια…σχεδόν από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου.
Ποίηση και στίχους παλιότερα, έμμετρους τώρα πια, δυο τρία παιδικά παραμύθια, ζωγραφίζω επίσης (όποτε βρω χρόνο), ασχολούμουν με πηλό, κατασκευές, μαριονέτες, κόσμημα, διακόσμηση, τεχνικές βαψίματος (τοίχων, ναι καλά καταλάβατε!), χάρτινες κατασκευές, και διάφορα άλλα.
Πρέπει βέβαια να πω, πως παρόλο που έχω καταπιαστεί με διαφορετικά πράγματα στην ζωή μου, είμαι δυστυχώς (ή ευτυχώς;) από κείνο το είδος των ανθρώπων που ενθουσιάζονται εύκολα, πέφτουν με τα μούτρα, κολλάνε ένα διάστημα και μετά βαριούνται και πάνε γι άλλα…δεν φταιω εγώ ρε παιδιά…κι ας μου το λέγανε οι δάσκαλοι από το δημοτικό, κι ας το έλεγαν και στην μαμά μου: «να την προσέξετε κυρία μου…είναι ένα παιδάκι με πολλά ταλέντα, αλλά είναι ατίθασο πνεύμα, και πρέπει να την βάλετε σ’ ένα δρόμο…να μην την αφήνετε να κάνει ότι θέλει εκείνη…Έτσι μπορεί να καταφέρει να ασχοληθεί με κάτι και να το κάνει πολύ καλά, αλλιώς την βλέπουμε να ασχολείται με εκατό πράγματα συγχρόνως, και να τα παρατάει όλα στην μέση!».
Άραγε είχαν δίκιο;
Η μαμά μου όμως, που είναι μη παρεμβατικός συμβουλευτής, τους…έγραψε κανονικά και με άφησε να κάνω τα <δικά μου>.
Πρέπει να πω πως δεν βγήκα χαμένη. Ασχολήθηκα με όσα μου άρεσαν και αν κάποια δεν με κράτησαν, δεν πειράζει.
Υπάρχουν όμως αυτά που μέχρι τώρα (που κλείσαμε τα πρώτα …άντα, αχ!) κρατάνε ακόμα.
Εκτός λοιπόν από ζωγραφική και στίχους, μένει και το γράψιμο. Εδώ και αρκετά χρόνια, παλεύω ένα διήγημα, που του χω κυριολεκτικά αλλάξει τα φώτα, αφού οι παρεμβολές και οι αλλαγές πήγαν σύννεφο. Το τέλος μονάχα πρέπει να άλλαξε τουλάχιστον τρεις φορές. Δεν γράφω συνεχόμενα. Μπορεί να γράψω το τέλος πρώτα, και να παω ανάποδα, προς την αρχή. Ή να μου έρθει ξαφνικά μια ωραία ιστορία, και να θέλω να την παρεμβάλω, οπότε θα πρέπει να εφεύρω καινούρια πρόσωπα, και να αλλάξω λίγο την πλοκή…οπότε καταλαβαίνετε…μπάχαλο.
Τέλος πάντων, τώρα πια φαίνεται πως έχει πάρει την οριστική του μορφή… το μόνο κόλλημα είναι στον τίτλο (που κι αυτός έχει αλλάξει κανά δυο φορές). Άκουσα ένα σχόλιο από κάποιον καλό φίλο που με επηρέασε πολύ και σκέφτομαι πως ίσως θα έπρεπε να τον αλλάξω και πάλι.
Όσο για δημοσίευση, ας πούμε πως κατά κάποιον τρόπο είχε δημοσιευτεί πριν μερικά χρόνια, κι αυτό έγινε στο ίντερνετ, στο σάιτ ενός καλού μου φίλου από την Γερμανία, που ήταν ουσιαστικά ένα φόρουμ για επίδοξους συγγραφείς, στιχουργούς, δημοσιογράφους κλπ. Το σάιτ λεγόταν ΑΝΕΜΟΛΟΓΙΟ και νομίζω πως υπάρχει ακόμα.
Εκεί το βάλαμε σε συνέχειες, οι οποίες εξαρτιόντουσαν από την ψήφο του κοινού για το αν θα συνέχιζαν ή όχι. Πήγε πολύ καλά, από τότε όμως όπως είπα έχει αλλάξει αρκετά μορφή και περιεχόμενο.
Τέλος, για έκδοση δεν με βλέπω, γιατί μια απόπειρα που είχε γίνει κόστιζε τα μαλλιοκέφαλά μου… οπότε, θα το δέσω κάποια στιγμή σε καμιά εκατοστή αντίτυπα και θα τα μοιράσω σε φίλους και γνωστούς.
Άλλωστε, γράφω για την ψυχή μου κι όχι για την τσέπη μου…
May the light be with you,
so mote it be!
Elanor/Giteana.


Πίστευε και μή, ΕΡΕΥΝΑ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2004, 18:31:34  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ax.. Τί όμορφα που είναι όταν γράφεις?
Και εγώ γράφω πολλά χρόνια τώρα.. αλλά όχι συστηματικά... δηλαδή παιρνάω και περιόδους μεγάλης ξεραϊλας... χωρίς να γράφω τίποτα, χωρίς να έχω τίποτα να με εμπνεύσει... Λσχολούμε και με την ποίηση ποίηση και με το γράψιμο.. με το γράψιμο πάντως μου συμβαίνει αρκετά συχνά να μην τελειώνω αυτό που ξεκινάω, και ακριβώς γι αυτόν τον λόγο προσπαθώ να γράφω μικρά διηγήματα.. και μπορώ να πω πως τα έχω καταφέρει να τα τελειώσω....

Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ



Η ομορφιά απλώνεται.....
S I M O R I L .......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2004, 09:12:37  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλη Vasiliki
quote:
ένα βιβλίο σχετικά με τα Ταρώ που έχω ήδη μεταφράσει και πιστεύω να κυκλοφορήσει προς το Πάσχα

Θα μπορούσες να μας δώσεις μερικές πληροφορίες για το βιβλίο αυτό.. ?

Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ



Η ομορφιά απλώνεται.....
S I M O R I L .......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Oxygen_girl
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
278 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2005, 20:35:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oxygen_girl  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καμιά φορά όταν έχω free time γράφω ένα βιβλίο...
Περισσότερο, όμως, ασχολούμαι με τους υπολογιστές! :)

-----------------------
"I have no master. I am CHAOS!"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2005, 21:10:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΧΩ ΕΚΔΟΣΕΙ ΔΥΟ ΠΟΙΗΤΙΚΕΣ ΣΥΛΛΟΓΕΣ.
ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ ΜΥΘΙΣΤΟΡΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΔΟΚΙΜΙΑ.

[ΑΦΡΟΔΙΤΗ]
Να ξέρεις,ότι ευτυχία είναι να μπορείς να ξεχνάς,και να μπορείς να θυμάσαι.
Η ευτυχία έρχεται από την ικανότητα να νιώθεις βαθιά,να απολαμβάνεις απλά,να σκέφτεσαι ελεύθερα να ρισκάρεις στη ζωή να είσαι απαραίτητος.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Oxygen_girl
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
278 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/06/2005, 15:03:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oxygen_girl  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σοβαρά???
Υπάρχουν σε όλα τα βιβλιοπωλεία?? Ρωτάω, για να πάω να τα πάρω!!!!

:)

-----------------------
"I have no master. I am CHAOS!"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ampere
Μέλος 3ης Βαθμίδας


471 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/06/2005, 23:44:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ampere  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν ξέρω αν τα πιο κάτω παραβιάζουν τίποτε κανόνες περί διαφήμισης, αλλά νομίζω ότι θα ενδιαφέρουν αρκετούς από όσους ανοίγουν αυτό το θέμα.

Λοιπόν, βρίσκεται σε εξέλιξη λογοτεχνικός διαγωνισμός που περιλαμβάνει τις κατηγορίες:
Μυθιστόρημα / Δοκίμιο – Μελέτη / Βιογραφία / Νεανικό μυθιστόρημα / Παιδικές ιστορίες / Παραμύθια / Παιδαγωγικά, διδακτικά κείμενα / Εικονογράφηση παιδικού βιβλίου.

Τα έργα που θα προκριθούν και θα βραβευθούν θα εκδοθούν από τον εκδοτικό οίκο ΜΟΝΤΕΡΝΟΙ ΚΑΙΡΟΙ. Ο διαγωνισμός γίνεται σε συνεργασία με την εφημερίδα ο Κόσμος του Επενδυτή, την οποία και ξεφυλλίζω παράλληλα με το σερφάρισμα στο forum (περιμένοντας να ανοίξει μία σελίδα του esoterica έχω ήδη διαβάσει τέσσερις σελίδες από την εφημερίδα).

Τελευταία ημερομηνία συμμετοχής η 30 Σεπτεμβρίου 2005 … δηλαδή προλαβαίνετε…

Συμφέροντα δεν έχω από αυτή την ιστορία ούτε ξέρω περισσότερα για τους οργανωτές. Μου φάνηκε όμως καλό να το παραθέσω στο topic… Θα δείξει…


Προσοχή στην Προσοχή
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1240234
Maintained by Digital Alchemy