ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Ο Χριστός είναι ενσάρκωση του Απόλλωνα;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
andrian
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
63 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2004, 12:24:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους andrian  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΜΟΛΙΣ ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΑΚΟΥΣΑ Κ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΕΚΔΟΧΗ,ΟΤΙ ΔΗΛΑΔΗ Ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΣΑΡΚΩΣΗ ΤΟΥ ΑΠΟΛΛΩΝΑ Κ ΠΑΡΑΘΕΤΩ ΤΟ ΕΞΗΣ ΚΕΙΜΕΝΟ:
«.. ο Χριστός και η μητέρα του υπήρξαν, όχι όμως με τα ονόματα αυτά. Και οι δύο, γενεαλογικά, δεν είχαν καμμία σχέση με τους εβραίους. Τα "ευαγγέλια" όπως σεις ονομάζετε, αναφέρουν λάθος στοιχεία γιατί είναι παραποιημένα και γι’αυτό κατέστρεφαν τα πρωτότυπα για να μην φανερωθεί η αλήθεια. Η γυναίκα Μαρία, μητέρα του Χριστού, ήταν Ελλάνιος γόνος "Ε", και ο Χριστός ήταν Πυρήν του Όλου Φωτός που ενσαρκώθηκε υπερβατικά. Το πραγματικό όνομα του Χριστού ήταν "Απολλώνιος" και όχι "Ιησούς", δεν γεννήθηκε στην "Παλαιστίνη", που ήταν ελληνική κτήση, αλλά στην "Ιωνία", όπως σείς ονομάζετε την περιοχή. Όλα τα υπόλοιπα είναι μεταγενέστερες παρεμβολές, τροποποιήσεις και διαστρεβλώσεις. Ο Απολλώνιος ήταν εμποτισμένος από Φως του Όλου Φωτός, εκ Φωτός από το Ζωοδότη Θεό και δεν έχει καμμία σχέση με το Γιαχβέ. Προϋπήρχε πριν ενσαρκωθεί. Είναι οντότητα θεϊκή, ανώτατης πνευματικής ακτινοβολίας και με δική του επιθυμία ενσαρκώθηκε στη Γαία και δίδαξε στην ευρύτερη περιοχή της Παλαιστίνης μέχρι την Αίγυπτο, μετέδωσε το Ελλάνιον Φως μέχρι την Ινδία. Όσοι τον ακολούθησαν και τον πίστεψαν, δεν μπόρεσαν να αντιληφθούν τα μηνύματά του και τα παραποίησαν, γιατί αυτοί ήταν δημιουργήματα της ύλης και όχι του Φωτός όπως ο Απολλώνιος. Στην Παλαιστίνη, μετέβη για να μεταφέρει το λόγο του Ιερού Άρχοντα Φωτός, του Διός, που ήταν διατυπωμένος στο Ελλάνιον Πνεύμα. Εκεί, ζούσαν απόγονοι των Αποστατών και του Γιαχβέ, κήρυκες της κακίας και του μίσους κατά της ανθρωπότητας, ήταν εστία μίσους και κακίας, και οι άνθρωποι οδηγούνταν στον αφανισμό. Ο Απολλώνιος είχε αποστολή να διδάξει τον άνθρωπο που είναι η υπέρτατη αρχή της δημιουργίας, σε μία περιοχή που ζούσαν άνθρωποι τυφλωμένοι από το κακό, βουτηγμένοι μέσα στην παρακμή της ύλης. Η σταύρωσή του έγινε από τους Ρωμαίους που υπέκυψαν στις πιέσεις των εβραίων, από προδοσία εβραίου, και συμβολίζει την κυριαρχία των Αποστατών επί του ανθρωπίνου γένους και του κακού επί του καλού, και τα δεινά στα οποία υποβάλλουν την ανθρωπότητα καθημερινά. Για την Ουράνια Κοινωνία σήμαινε την αρχή της αντίστροφης μέτρησης για την απελευθέρωση της ανθρωπότητας από την κυριαρχία των Αποστατών. Ήταν το μεγάλο λάθος τους η πράξη της σταύρωσης. Συμβολίζει την απελευθέρωση των γόνων "E" από τους Αποστάτες. Την Ανάσταση του ανθρωπίνου γένους και τη στιγμή όπου το Ελλάνιον Φως θα φωτίσει όλη τη Γαία. Η σχέση Απολλώνιου και Ελλάνιων είναι άμεση και πολλαπλή. Ο ίδιος ήταν Ελλάνιος Γόνος και προφήτες του οι Έλληνες φιλόσοφοι που με τον στοχασμό τους άγγιξαν το Θείο. Τα σωματικά του προσόντα και χαρακτηριστικά ήταν χαρακτηριστικά Ελλάνιου».
«Εβραίο, τον έκαναν οι Αποστάτες με το εβραϊκό ιερατείο. Η διδασκαλία του, γράφτηκε στην ελληνική γλώσσα παρά το γεγονός ότι την εποχή αυτή κυριαρχούσε η λατινική. Η αναφορά του Απολλώνιου στους Ελλάνιους στο Κατά Ιωάννην ευαγγέλιο είναι χαρακτηριστική, αφού για πρώτη και μοναδική φορά στην ιστορία της Γαίας αποκαλύπτεται ότι οι Ελλάνιοι είναι Ουράνιο Γένος, περικοπή που αφήρεσε το ιερατείο, βρίσκεται όμως στα πιστά του πρωτότυπου, μη διορθωμένα αντίγραφα. Κατά την ώρα του θανάτου του στο σταυρό, επικαλέστηκε στην Ελλάνια γλώσσα τον Ήλιο, δηλαδή το Αρχέγονο Ουράνιο Φως και όχι τον Ηλία (όπως λένε άλλοι), με τον οποίον τίποτε δεν τον συνέδεε. Η φράση που αναφώνησε, ήταν: "Ήλιε, Ήλιε, εις σε παραδίδω το Πνεύμα μου".
ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΕΙΜΕΝΟ ΘΑ ΤΟ ΒΡΕΙΤΕ ΣΤΗΝ ΣΕΛΙΔΑ http://www.pegasus.phoenixrising-web.com/ ΜΑΖΙ ΜΕ ΑΛΛΑ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑ
ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΛΟΙΠΟΝ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΑΝ Κ ΜΟΥ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΛΙΓΟ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟ

ΤΕΤΡΑΚΤΥΣ

hrismig
Μέλος 2ης Βαθμίδας


325 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2004, 14:43:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hrismig  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ειλικρινά αδυνατώ να καταλάβω γιατί μας ενοχλεί τόσο πολύ που γεννήθηκε Ιουδαίος. Δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει τη μυθοπλασία του όποιου ... να την "τρώμε" τόσο εύκολα.

Καταλαβαίνω βέβαια ότι ο καθένας θα επιθυμούσε το σημαντικότερο πρόσωπο της ανθρωπότητας να ανήκει στη φυλή του...αλλά πρέπει το παραμύθι "είναι δικός μας" κάποια στιγμή να το αποβάλλουμε.

(Ούτως ή άλλως...ΔΙΚΟΣ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ!)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελεύθερος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


537 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2004, 01:13:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ελεύθερος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μόνο η δημοκρατία ωφέλησε την ανθρωπότητα. Όποιοσδήποτε δεν την προώθησε, υπέδειξε, υποστήριξε, ακολούθησε, να πάει στο καλό και δεν τον χρειαζόμαστε. Είτε Έλληνας είτε ξένος.

Ελεύθερος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Anounakis
Πλήρες Μέλος

Aruba
993 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2004, 03:08:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Anounakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τα έχω ξαναπεί , τα γράφω και στο site μου για όποιον θέλει παραπάνω λεπτομέριες.

Λοιπόν : ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΣ - ΕΛΛΗΝΙΣΜΟΣ

Το 100 μ.Χ. ήδη υπήρχε μια θρησκευτική χριστιανική βάση με την Παλαιά Διαθήκη ως προϊστορία με τα Ευαγγέλια ως Αποκαλυπτική Ιστορία· με ένα χριστιανικό πρότυπο, που περιλάμβανε έναν Δημιουργό Θεό (τον Ιεχωβά) συμφωνά με το μυθολογικό πρότυπο του Δία, έναν Αποκαλυπτικό Θεό (τον Ιησού) συμφωνά με το μυθολογικό πρότυπο του Απόλλωνα ως εμφάνιση και του Διονύσου ως Μυστήριο, και ένα Θρησκευτικό Κέντρο, τα Ιεροσόλυμα, στη θέση των Δελφών - πλέον το κέντρο της Γης από το ναό του Απόλλωνα μετατοπίζεται στο ναό της Ανάστασης.


ουυυυ...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Anounakis
Πλήρες Μέλος

Aruba
993 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2004, 03:11:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Anounakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στο κέντρο του Καθολικού του ναού της Ανάστασης «υπάρχει κρατηρ, φέρων εν αυτώ σφαίραν γεγλυμμένην. Εδώ επιστεύεται ότι ήτο ο ομφαλός της Γης». Πέρα από το γεγονός δηλαδή ότι το κέντρο της Γης του ναού εκφράζεται συμβολικά με τον ίδιο τρόπο, όπως εκείνο των Δελφών, η αναπαράσταση της γεγλυμμένης σφαίρας (ορφικό αυγό), που βρίσκεται πάνω στον κρατήρα (ηφαίστειο), δείχνει καθαρά ότι προέρχεται από την ορφική λατρεία.


ουυυυ...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Anounakis
Πλήρες Μέλος

Aruba
993 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2004, 03:12:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Anounakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτό το θρησκευτικό πρότυπο είναι απλό και προσιτό στις μεγάλες μάζες. Έτσι μπορούσε εύκολα να αφομοιωθεί και να προσηλυτίσει μεγάλους πληθυσμούς με ελληνικό πολιτισμό, όπως εκείνος εξελίχτηκε την ελληνιστική εποχή με τους διαδόχους του Μ. Αλεξάνδρου, αλλά μέσα στο ρωμαϊκό κράτος. Με την ενσάρκωση δε του Θεανθρώπου, οι πληθυσμοί αισθάνονται τον θεό πολύ κοντά τους, σύμμαχο και βοηθό στις δυσκολίες της ζωής. Επιπλέον με την Ανάσταση οι άνθρωποι ηρέμησαν και ανακουφίστηκαν.


ουυυυ...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Anounakis
Πλήρες Μέλος

Aruba
993 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2004, 03:14:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Anounakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο Χριστός λοιπόν δεν είναι ενσάρκωση του Απόλλωνα.

Αντιγραφή του είναι.



ουυυυ...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2004, 04:50:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το κείμενο έχει πολύ φαντασία...Σε κάποια περίπτωση μάλιστα ένας "Ε" τύπος στην τηλεόραση υποστήριζε ότι τα μηνύματα των “Ε” εμφανιζόντουσαν μόνα τους στις οθόνες των υπολογιστών ακόμη και εάν οι υπολογιστές ήταν κλειστοί...Κάτι αντίστοιχο διάβασα και το κείμενο.. Εγώ ανήκω στους ΒΗΤΑ (ως Βασίλης) θα ήθελα βεβαίως να ανήκω στους Έψιλον, αλλά προς το παρόν το μόνο που δύναμαι να κάνω είναι να καταναλώνω προϊόντα 3 ΈΨΙΛΟΝ μήπως και ανοίξουν τα μάτια μου.Το μόνο που κατάφερα βέβαια είναι να «ανοίξει» μόνο η κοιλία μου...

«Η γνώση της άγνοιας είναι η αρχή της σοφίας»

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Rathamanthes
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
88 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2004, 08:40:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Rathamanthes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΓΙΑΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΟΣΗ ΦΑΣΑΡΙΑ ΓΥΡΩ ΑΠΟ ΘΕΜΑΤΑ ΘΡΗΣΚΕΙΑΣ ΚΑΙ ΠΙΣΤΗΣ. ΟΛΑ ΟΣΑ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΟΛΩΝ ΣΑΣ ΕΔΩ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΗΞΕΙ ΣΤΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΟΤΙ Η ΠΙΣΤΗ ΟΛΩΝ ΜΑΣ ΞΕΚΙΝΑΕΙ ΚΑΙ ΚΑΤΑΛΗΓΕΙ ΣΤΑ ΙΔΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.
ΤΙ ΚΙ ΑΝ ΑΛΑΖΟΥΜΕ ΤΑ ΟΝΟΜΑΤΑ? ΕΝΑΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΘΕΟΣ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ ΕΙΤΕ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΥΣ ΕΙΤΕ ΕΛΛΗΝΙΣΤΕΣ, ΕΝΑΣ Ο ΥΙΟΣ ΤΟΥ Κ.Ο.Κ.
ΕΙΝΑΙ ΔΗΛΑΔΗ ΤΟΣΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΜΕ ΟΤΙ ΟΙ ΑΡΧΑΙΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΤΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΑΝ ΜΕ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΤΟΥΣ ΤΡΟΠΟ ΚΑΙ ΟΙ ΙΟΥΔΑΙΟΙ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΑΛΛΟ?
ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΟΤΙ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΑ?
ΤΩΡΑ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΠΙΣΤΕΥΟΥΜΕ ΛΙΓΟ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΣΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΣΜΟΥ Ε ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΛΟΓΟΣ ΑΥΤΟΣ ΝΑ ΕΝΟΧΛΟΥΝΤΑΙ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΑΡΚΕΙ ΟΜΩΣ ΝΑ ΤΟ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΟΥΜΕ ΠΟΛΙΤΙΣΜΕΝΑ.
ΝΑ 'ΣΤΑΙ ΟΛΟΙ ΚΑΛΑ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

scully
Πλήρες Μέλος

Greece
916 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2004, 10:50:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους scully  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ειλικρινά αδυνατώ να καταλάβω γιατί μας ενοχλεί τόσο πολύ που γεννήθηκε Ιουδαίος. Δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει τη μυθοπλασία του όποιου ... να την "τρώμε" τόσο εύκολα.

Καταλαβαίνω βέβαια ότι ο καθένας θα επιθυμούσε το σημαντικότερο πρόσωπο της ανθρωπότητας να ανήκει στη φυλή του...αλλά πρέπει το παραμύθι "είναι δικός μας" κάποια στιγμή να το αποβάλλουμε.

(Ούτως ή άλλως...ΔΙΚΟΣ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ!)



Θα συμφωνησω με το φιλο...!
Χωρις βεβαια να προσβαλλω τον συγγραφεα του θεματος!

Στην Αφρικη θα παω με τους MassaiΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελεύθερος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


537 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2004, 12:43:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ελεύθερος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Υπάρχει και η άλλη άποψη. Ότι δεν υπάρχει θεός. Ούτε εκείνος ο θεός ούτε τούτος ο θεός. Είναι απλά ένα καταναλωτικό προϊόν, καθόλου μα καθόλου αγαθό. Και το χειρότερο είναι ότι αυτή η άποψη είναι ολοφάνερη και αυταπόδεικτη. Είναι σαν τον παπά. Εδώ είν' ο παπάς, εκεί ειν' ο παπάς. Που ειν' ο παπάς; Το ίδιο και ο θεός. Ο οποιοσδήποτε θεός.

Ελεύθερος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

scully
Πλήρες Μέλος

Greece
916 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/01/2004, 09:43:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους scully  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Είναι απλά ένα καταναλωτικό προϊόν, καθόλου μα καθόλου αγαθό. Και το χειρότερο είναι ότι αυτή η άποψη είναι ολοφάνερη και αυταπόδεικτη.

Δεν νομιζω οτι θα συμφωνησουν πολλοι μαζι σου...!

Στην Αφρικη θα παω με τους MassaiΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tyaneas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
282 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/01/2004, 14:17:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tyaneas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Είναι απλά ένα καταναλωτικό προϊόν, καθόλου μα καθόλου αγαθό. Και το χειρότερο είναι ότι αυτή η άποψη είναι ολοφάνερη και αυταπόδεικτη.
--------------------------------------------------------------------------------


Δεν νομιζω οτι θα συμφωνησουν πολλοι μαζι σου...!


Scully

Απεδειξε του το αντιθετο αν μπορεις!

«όταν μας είπαν πως θα εχουμε ενάντιους τους ανέμους εμείς μάθαμε να ταξιδεύουμε με όλους τους καιρούς»Φ.ΝιτσεΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tyaneas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
282 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/01/2004, 14:22:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tyaneas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ειλικρινά αδυνατώ να καταλάβω γιατί μας ενοχλεί τόσο πολύ που γεννήθηκε Ιουδαίος. Δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει τη μυθοπλασία του όποιου ... να την "τρώμε" τόσο εύκολα.

Καταλαβαίνω βέβαια ότι ο καθένας θα επιθυμούσε το σημαντικότερο πρόσωπο της ανθρωπότητας να ανήκει στη φυλή του...αλλά πρέπει το παραμύθι "είναι δικός μας" κάποια στιγμή να το αποβάλλουμε.


Hrismig
πολυ θα ηθελα να δω την αποψη σου στο θεμα που εχω ανοιξει για τον μυθο που λεγεται Ιησους και το πως απο Διονυσος εγινε Μυθρας και μετα Ιησους.
Δωσε μου την απαντηση σου σου εκει για να κατανοησουμε λιγο το αν ητανε Ιουδαιος η Ελλην.


«όταν μας είπαν πως θα εχουμε ενάντιους τους ανέμους εμείς μάθαμε να ταξιδεύουμε με όλους τους καιρούς»Φ.ΝιτσεΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tyaneas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
282 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/01/2004, 14:25:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tyaneas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ούτως ή άλλως...ΔΙΚΟΣ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ!)


Hrismig
Αν ειναι δικος μας η οχι αυτο ειναι τεραστιο θεμα.
Ο Θεος του καθε λαου ειναι δικος του γιατι μεσα στην καθε θρησκεια περιλαμβανετε και η παραδοση του καθε λαου.
Πως ειναι δικος μου οταν στην Π.Διαθηκη μαθαινω την Εβραικη ιστορια?
Ολων μας θα ητανε αν σε ενα αντιστιχο "ιερο" βιβλιο μαθαιναμε την ιστορια ολου του κοσμου απο αρχη γεννεσεως του ανθρωπου.Τοτε αυτος ο θεος θα ητανε ολου του κοσμου,οσο ομως υπαρχουνε ιστορικες αναφορες σε εναν μονο λαο,παυει να ειναι ολων μας και μενει στον λαο που τον δημιουργησε.

«όταν μας είπαν πως θα εχουμε ενάντιους τους ανέμους εμείς μάθαμε να ταξιδεύουμε με όλους τους καιρούς»Φ.ΝιτσεΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

scully
Πλήρες Μέλος

Greece
916 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2004, 09:57:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους scully  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Scully

Απεδειξε του το αντιθετο αν μπορεις!



Μα νομιζω οτι ειναι ΟΛΟΦΑΝΕΡΟ!!!!
Δηλαδή προσπαθείτε να μου πείτε πως ολοι οσοι πιστευουν (και εχουν αγορασει και απο μία τουλαχιστον Βιβλο) ειναι #%#^&&# και εσεις ειστε οι εξυπνοι...?!!!
Τα νουμερα μιλανε από μονα τους!!!
Μα ειναι εκατομμύρια, κι ο καθενας, εχει να διηγηθει κι απο κατι που τον εκανε να πιστεψει...!
Εξηγηστε μου λοιπον εσεις πρωτα με διαφορετικο τροπο ολα αυτα τα θαυματα που εκαναν ολους αυτους τους ανθρωπους να αγορασουν τη Βιβλο,για να εχω και εγω ετσι ενα λογο να μπω στη διαδικασια του να σας "αποδειξω το αντιθετο"...

Παντα Φιλικα...!
scully


Στην Αφρικη θα παω με τους MassaiΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hrismig
Μέλος 2ης Βαθμίδας


325 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2004, 12:38:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hrismig  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Hrismig
πολυ θα ηθελα να δω την αποψη σου στο θεμα που εχω ανοιξει για τον μυθο που λεγεται Ιησους και το πως απο Διονυσος εγινε Μυθρας και μετα Ιησους.


Σου έχω ήδη απαντήσει φίλε...αλλά αν επιμένεις και με τον Απόλλωνα πες μου ΠΟΥ ΚΑΙ ΠΟΤΕ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ! Βλέπεις...ούτε αυτός γεννήθηκε! Όλα μαρτυρούν τον ΈΝΑ ΘΕΟ (ο μόνος που γεννήθηκε). Όλα τα άλλα είναι η προφητεία για την έλευση του Μεσία. Έτσι και ο Απόλλωνας δεν αποτελεί παρά μία από τις πάμπολλες προφητείες! ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΥΠΑΡΚΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ! Χώνεψέ το!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2004, 12:58:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να ενημερώσουμε τον φίλτατο hrismig ότι εάν δέν υπήρξε Απόλλωνας ή οποιοσδήποτε άλλος, ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΥΠΗΡΞΕ ΟΥΤΕ ΚΑΙ Ο ΙΗΣΟΥΣ ΤΟΥ ΜΥΘΟΥ. Απλά είναι τα πράγματα.

Τώρα εάν κάποιοι έχουνε ποτιστεί απο το Α ή το Β δόγμα τόσο πολύ πιά που είτε δέν θέλουνε να βλέπουνε πέρα απο τον κόρφο τους είτε ότι και αν δούνε σπεύδουνε να το βαφτίσουνε..."προάγγελο του ερχομού του Ιησού", τότε μάλλον υπάρχει κάποιο πρόβλημα μιάς και η έννοια του διαλόγου και της λογικής αναζήτησης έχει για αυτούς ΠΡΟΚΑΘΟΡΙΣΜΕΝΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ.

Και ας λάβουμε υπ'όψιν μας επίσης (αν και έχει πολλάκις αποδειχθεί) ότι η "επίγεια παρουσία" για την οποία κόπτονται είναι τόσο ενας μεταγενέστερος μύθος του Παυλισμού όσο και ένας ΙΣΤΟΡΙΚΑ ΑΝΑΠΟΔΕΙΚΤΟΣ ΙΣΧΥΡΙΣΜΟΣ.

Αυτά για "προφητείες" και "ερχομούς" που.....δέν τους πήρε χαμπάρι και κανένας σε τελική ανάλυση!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

andrian
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
63 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2004, 13:06:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους andrian  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΕΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΔΕΝ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΩ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΠΕΡΙ ΕΝΣΑΡΚΩΣΗ ΤΟΥ ΑΠΟΛΛΩΝΑ ΚΛΠ ΑΠΛΑ ΜΟΥ ΦΑΝΗΚΕ ΛΙΓΟ STRANGE ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΜΑΡΤΥΡΙΕΣ ΟΤΙ ΕΔΡΑΣΑΝ ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΕΠΟΧΗ Κ ΒΑΖΩ ΜΕ ΤΟ ΑΘΩΟ ΜΟΥ ΜΥΑΛΟ ΜΗΠΩΣ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΕΝΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ "ΑΝΤΙΠΑΛΟ" ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΥ Η΄ΜΗΠΩΣ ΤΕΛΙΚΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ ΘΥΜΑΤΑ ΜΙΑΣ ΣΥΝΟΜΩΣΙΑΣ??

ΤΕΤΡΑΚΤΥΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

scully
Πλήρες Μέλος

Greece
916 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2004, 12:34:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους scully  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΜΗΠΩΣ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΕΝΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ "ΑΝΤΙΠΑΛΟ" ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΥ Η΄ΜΗΠΩΣ ΤΕΛΙΚΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ ΘΥΜΑΤΑ ΜΙΑΣ ΣΥΝΟΜΩΣΙΑΣ??

Τωρα μιλας σωστα andrian...!!!
Τωρα εβαλες τη συζητηση σε σωστο δρομο!

Στην Αφρικη θα παω με τους MassaiΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελεύθερος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


537 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2004, 21:54:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ελεύθερος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δηλαδή προσπαθείτε να μου πείτε πως ολοι οσοι πιστευουν (και εχουν αγορασει και απο μία τουλαχιστον Βιβλο) ειναι #%#^&&# και εσεις ειστε οι εξυπνοι...?!!!

Όχι scully μου μας παρεξήγησες. Αλλά αν οι πωλήσεις βιβλίων είναι απόδειξη ύπαρξης του όποιουδήποτε θεού, τότε ο θεός Έρωτας και οπωσδήποτε και η μάνα του η Αφροδίτη, έχουν περισσότερες αποδείξεις για την ύπαρξη τους.
Όλοι όσοι αγόρασαν πορνοπεριοδικά και τσοντοταινίες είναι #%#^&&# και εσεις ειστε οι εξυπνοι...?!!!
Και δεν είναι στ αλήθεια πιο πολλοί απ αυτούς που αγόρασαν τη βίβλο και μάλιστα και πιο πιστοί; Γιατί αυτοί κάνανε και κάποια πράγματα στην πράξη για χάρη του Έρωτα, ενώ οι χριστιανοί απλά διάβασαν τη βίβλο (αν την διάβασαν) και τίποτε παρακάτω. Δηλαδή να πούμε μείνανε . . . με τη βίβλο στο χέρι . . . σαν . . . #%#^&&#

Ελεύθερος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

scully
Πλήρες Μέλος

Greece
916 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2004, 10:04:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους scully  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Όχι scully μου μας παρεξήγησες. Αλλά αν οι πωλήσεις βιβλίων είναι απόδειξη ύπαρξης του όποιουδήποτε θεού, τότε ο θεός Έρωτας και οπωσδήποτε και η μάνα του η Αφροδίτη, έχουν περισσότερες αποδείξεις για την ύπαρξη τους.
Όλοι όσοι αγόρασαν πορνοπεριοδικά και τσοντοταινίες είναι #%#^&&# και εσεις ειστε οι εξυπνοι...?!!!


Την απαντηση στην εχω ηδη δωσει...!

quote:
Μα ειναι εκατομμύρια, κι ο καθενας, εχει να διηγηθει κι απο κατι που τον εκανε να πιστεψει...!
Εξηγηστε μου λοιπον εσεις πρωτα με διαφορετικο τροπο ολα αυτα τα θαυματα που εκαναν ολους αυτους τους ανθρωπους να αγορασουν τη Βιβλο,για να εχω και εγω ετσι ενα λογο να μπω στη διαδικασια του να σας "αποδειξω το αντιθετο"...

Στην Αφρικη θα παω με τους MassaiΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελεύθερος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


537 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2004, 12:21:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ελεύθερος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λένε ότι πιστεύουν αλλά . . . πιστεύουν στ' αλήθεια scully; Αυτό το "ου μοιχεύσεις" είναι η καλύτερη απόδειξη. Έτσι όπως πάμε θα το κάνουν και πάνω στο πεζοδρόμιο ομαδικά Πώς πιστεύουν δηλαδή; Και ΠΟΥ πιστεύουν δηλαδή; Εγώ βλέπω να πιστεύουν στον Έρωτα πιο πολύ παρά στον Γιαχβέ. Για τον Γιαχβέ μένουν στα λόγια που είναι εύκολα. Για τον Έρωτα κάνουν χίλιες δυό θυσίες. Άνοιξε τα μάτια σου, κύταξε την πραγματικότητα, κι έλα και σύ μαζί με τους πολλούς. Θα σ' αρέσει
Καλό το παραμύθι αλλά . . . δεν ξέρεις τι χάνεις
Και μη με παρεξηγείς. Όπως δικαιούνται οι άλλοι να διαφημίζουν τα καλά της πίστης τους, δικαιούμαι κι εγώ να διαφημίζω τα καλά της δικής μου γνώσης. Αρκετά με τα παραμύθια και τις αερολογίες. Η πράξη είναι αυτή που τα βάζει όλα στη θέση τους

Ελεύθερος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Gotharom
Νέο Μέλος


8 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2004, 12:57:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Gotharom  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο Χριστος, ειναι αντιγραφη του Απολλωνα, καθως και πολλες χριστιανικες γιορτες και μυστηρια, αντιστιχα αντιγραφη αρχαιων γιορτων και μυστηριων.

Χαιρετισμους.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

scully
Πλήρες Μέλος

Greece
916 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2004, 11:50:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους scully  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εγώ βλέπω να πιστεύουν στον Έρωτα

Εχεις καποια μανια με το θεμα ή μου φαινεται...?!

Στην Αφρικη θα παω με τους MassaiΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελεύθερος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


537 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2004, 01:08:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ελεύθερος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προσπαθώ απλά να είμαι αληθινός scully. Βλέπω την πραγματικότητα, ζω την πραγματικότητα και μ' αρέσει.

Το θέμα αυτό όμως δίνει και τις μεγαλύτερες δυνατότητες να ξεσκεπαστεί η υποκρισία των τάχα θεοφοβούμενων. Έχουνε δει εμένα τα ματάκια μου!
Μερικά πράγματα μπορείς να τα διαπιστώσεις μόνη σου ή και με φίλες σου. Τόλμη χρειάζεται και ενδιαφέρον για περιπέτεια. Δείξε λίγη ανεκτικότητα σε "πατέρες" και "πιστούς" να δείς πόσο γρήγορα θα ξεχάσουν και το "ου μοιχεύσεις" και όλα. Άντε ντε.
Θυμήσου ότι ακόμα και τη φυσιολογικότατη λειτουργία του σώματος σας την περίοδο, την θεωρούν μίασμα. Και γυναίκα που είναι λεχώνα άκουσον άκουσον, ακόμα και σήμερα θεωρείται μολυσμένη και της απαγορεύουν να μπεί στην εκκλησία ΤΟΥΣ. Ε αντιδράστε λοιπόν τι κάθεστε; Δώστε τους να καταλάβουν. Παίχτε τους πάνω στα δάκτυλα σας στο χέρι σας είναι. Αποκαταστείστε την τάξη. Το χρωστάτε και στον εαυτό σας και στο φύλο σας.

Ελεύθερος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2004, 02:45:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
...σαν εδαφιο της urantia...(!)η σελιδα που διαβασα μολις...
Σημαντικη διευκρινηση για το θεμα σου, αγαπητε andrian, ειναι μαλλον ετουτη η φραση:

quote:
«Το Όλον Φως, είναι Ένα.
Οι Μορφές Του, Διάφορες.
Η Ενέργειά Του, Αστείρευτη.
Η Αγάπη είναι η Αρχή και το Τέλος του Κύκλου Του».

..να επισημανω επισης :

quote:
Ο Απολλώνιος - Ιησούς
είναι το αρχικόν, αιώνιον "E"».

quote:
«Ο Απόλλωνας και ο Απολλώνιος από τα Τύανα, όπως σείς ονομάζετε, ήταν
υλοποιημένες ακτίνες του Όλου Φωτός που υλοποιήθηκαν στην Ανδρομέδα, Σείριο,
Λύρα και Γαία. Η κοσμική προσευχή είναι σήραγγα επικοινωνίας με το Όλον Φως. Ο
Απόλλων δεν ήταν φθαρτός».

ωραια ολα αυτα με το μαγικο Ε...μα θα πρεπει να πω οτι ισως μεσα απο τουτη τη new age προσεγγιση, μαλλον θα καταφερουν οι συγγραφεις της να αφυπνισουν τη φαντασια των Ελ-ληνων...+ αυτο δεν ειναι απαραιτητα κακο....

ας σημειωσω ομως και το αφιερωμενο στον Απολλωνιο Τυανεα θεμα που ηδη υπαρχει στο φορουμ....ΑΠΟΛΛΩΝΙΟΣ Ο...."ΝΑΖΩΡΑΙΟΣ"?

και μια "βομβατμα"
η ενσαρκωση του Απολλωνα ηταν ο Αλεξανδρος +οχι ο ...Ιησους...
ο οποιος "ηρθε" πολυ αργοτερα + καθορισε/αναδομησε ...τα αρχετυπατων ελληνων....
(ΧΜ...ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΑΝΑΦΕΡΘΩ ΣΤΙΣ ΙΔΙΟΣΥΓΚΡΑΣΙΕΣ....
ΕΛΑ ΟΜΩΣ ΠΟΥ Ο ΙΗΣΟΥΣ ΕΔΩΣΕ ΔΥΝΑΜΗ ΕΛΠΙΔΑ ΚΟΥΑΓΙΟ ΚΑΙ ΠΙΣΤΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΤΟΥΡΚΟΚΡΑΤΙΑ
+ΟΧΙ Ο ΑΠΟΛΛΩΝΙΟΣ...Ο ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ /Ο ΑΠΟΛΛΩΝ..
ΑΥΤΟ ΜΑΛΛΟΝ ΕΙΝΑΙ +ΤΟ ΚΛΕΙΔΙ ΚΑΤΑΝΟΗΣΗΣ ΤΗΣ "ΥΠΑΡΞΗΣ" ΤΟΥ ΕΚΑΣΤΟΤΕ "ΥΙΟΥ" ΠΟΥ ΕΝΣΑΡΚΩΘΗΚΕ..ΣΤΗ ΓΑΙΑ... )


..Ενα πολυ ενδιαφερον βιβλιο για τους "υιους" ισως ειναι εκεινο του Ε.Συρε....."οι μεγαλοι μυστες"..
Ισως -τιουτοτροπως- αναγνωρισει ο καθενας που περπατα σε ατραπο....οτι η ενσαρκωση των υιων και θυγατερων ...ειναι παραγοντας ...μαλλον προκαθορισμενος...στην φρακταλ-οειδη πορεια του "οπως επανω ετσι και κατω..."

quote:
Άπαντα τα ενεργειακά φαινόμενα που συνετελέσθησαν, αποσκοπούσαν εις την
κάθαρσιν της πηγής με ιονισμόν του ύδατος και την αναδιάταξιν των μορίων του,
καθώς επίσης και συντήρησιν κοσμικών δυνάμεων με τον καθαρμό του συμπαντικού
έλικος της Γαίας και προστασίαν του Ελλανίου χώρου.
Η δύναμις μεθ’ ημών. Έρρωσθε».

«Hμείς, ευρισκόμεθα ΕΔΩ
Ούτοι, όπως αποχωρήσουσιν το συντομότερο δυνατό
Αρχικώς, θα αντισταθούν
Μα λίγο πριν το Τέλος, θα το δουν
Πως ό,τι κι αν κάνουν, θα ηττηθούν
Θα υποταχθούν
Ή οριστικά, θα αφανισθούν
Έρρωσθε».



Αtmashaktih....


...the soul of the rose...

Edited by - ΑΤΜΑ on 23/01/2004 02:58:22Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

scully
Πλήρες Μέλος

Greece
916 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2004, 12:26:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους scully  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Θυμήσου ότι ακόμα και τη φυσιολογικότατη λειτουργία του σώματος σας την περίοδο, την θεωρούν μίασμα. Και γυναίκα που είναι λεχώνα άκουσον άκουσον, ακόμα και σήμερα θεωρείται μολυσμένη και της απαγορεύουν να μπεί στην εκκλησία ΤΟΥΣ. Ε αντιδράστε λοιπόν τι κάθεστε; Δώστε τους να καταλάβουν. Παίχτε τους πάνω στα δάκτυλα σας στο χέρι σας είναι. Αποκαταστείστε την τάξη. Το χρωστάτε και στον εαυτό σας και στο φύλο σας.

Aλλο αντιπροσωπος του θεου, και αλλο θεος.
Αλλα αυτα που διδαξε ο Ιησους και αλλα αυτα που λενε τωρα...
Αυτα που ΠΡΕΠΕΙ να κανει ενας Χριστιανος δεν ειναι αυτα που λενε οι διαφοροι "πατερες" οτι βαθμο και να εχουν!

Εχεις δικιο στα παραπανω σου λογια...!
Απο μικρη μου ελεγαν πχ οτι δεν κανει να μπαινω στο ιερο της εκκλησιας...! Γιατι...?! Ο αδερφος μου γιατι εμπαινε?!
Απο μικρη μου την εσπαγε...!
Τωρα πια απλα δεν "ακουω"...κανω αυτο που ΕΓΩ νομιζω σωστο!!!

"Στην Αφρική θα πάω με τους Massai...!"
http://img.pathfinder.gr/clubs/photos/70380/29.jpgΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελεύθερος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


537 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2004, 14:57:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ελεύθερος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Scully, έστω ότι εσύ απελευθερώθηκες και κάνεις αυτό που ΕΣΥ νομίζεις σωστό. Δεν το κάνεις όμως λαθραία; Διότι άλλο είναι να τους ξεγελάς, και άλλο είναι να κερδίσεις το δικαίωμα. Εξάλλου δεν νομίζεις ότι έχεις υποχρέωση να αφυπνίσεις και τις άλλες ομόφυλες σου; Φαντάζεσαι να πάρεις το θάρρος να μαζέψεις μια γυναικεία ομάδα, να στηθείς έξω από την εκκλησιά και να απαιτήσεις κάποιες "δηλώσεις" από τον παπά; Ή να ξεσηκώσεις κάποια γυναικεία σωματεία στο να απαιτήσουν κάποιες αναθεωρήσεις εκκλησιαστικών διατάξεων που αφορούν τις γυναίκες;

Βλέπω ότι προσπαθείς να "αμυνθείς" λέγοντας ότι άλλα είναι αυτά που δίδαξε ο χριστός και άλλα είναι αυτά που μας λένε τώρα. Scully μου ο χριστιανικός χριστός μίλησε ξεκάθαρα για τις σχέσεις των δύο φύλων. Πλήρης αποτυχία. Θεωρεί τη συνουσία αμάρτημα και δεν εξετάζει τίποτε άλλο. Δεν την συγχωρεί με τίποτα. Μόνο όταν γίνεται εντός πρώτου και μοναδικού γάμου δεν είναι αμάρτημα λέει όσον αφορά τη γυναίκα. Και μόνον όποιος χωρίσει τη γυναίκα του ένεκα πορνείας της, δεν μοιχεύει αν ξαναπαντρευτεί. Και ρωτώ εγώ. Γιατί διαχωρίζει τα δύο φύλα; Έπρεπε τουλάχιστον το ίδιο δικαίωμα να αναγνωρίσει και στη γυναίκα. Θα μου πείς ότι τάχα στη πορνεία πέφτει μόνον η γυναίκα; Έχεις το θάρρος εσύ η γυναίκα να υποστηρίξεις μια τέτοια θέση;
Έγραψα αρκετά για τη θρησκεία. Ο σκοπός μου όμως δεν είναι να σου υποδείξω λάθη της θρησκείας. Ο σκοπός μου είναι να σου υποδείξω την υποκρισία των τάχα θεοφοβουμένων. Ψέμματα λένε Scully. Δεν πιστεύουν τίποτε. Και με τον έρωτα σαν όπλο μπορείς να τους ξεσκεπάσεις. Τουλάχιστον στα μάτια σου. Τόλμη χρειάζεται.

Βέβαια είμαστε εκτός θέματος. Δεν βαριέσαι. Η μια κουβέντα φέρνει την άλλη, τι να κάνουμε;

Ελεύθερος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελευθερία
Πλήρες Μέλος

Laos
825 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2004, 22:53:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τώρα μόλις διάβασα ολόκληρο το θέμα.
Χμμμ...Τί να πρωτογράψω?
Ας τα πάρουμε από την αρχή.
Κάθε θρησκεία είναι συνέχεια κάποιας άλλης.
Γεννιέται κρατώντας πολλές ομοιότητες από την προηγούμενη.
Υπάρχουν και διαφορές.
Κάποια στοιχεία που παράκμασαν με τη πάροδο των αιώνων
αντικαθιστούνται από τα νέα δεδομένα της κάθε εποχής.
(πχ:Ερμητισμός-Χριστιανισμός,τρομερές ομοιότητες)
Άλλο όμως θρησκεία και άλλο ΦΩΣ,Θεός.
Αυτός είναι ένας και μοναδικός.
Υπήρχε και θα υπάρχει και επιβεβαιώνει την ύπαρξή του σε ανθρώπους-πιστούς με τα θαύματα.(Όπως ανέφερε προηγουμένως η scully)
Άλλωστε ο άνθρωπος είναι ένας μικρός Θεός.
Και η πίστη είναι δύναμη.
quote:
Δείξε λίγη ανεκτικότητα σε "πατέρες" και "πιστούς" να δείς πόσο γρήγορα θα ξεχάσουν και το "ου μοιχεύσεις" και όλα. Άντε ντε.


Πάνω σε αυτό τώρα,άλλο πίστη και άλλο αμαρτία.
Μπορεί κάποιος να πιστεύει,αλλά να πέφτει σε αμαρτήματα.
Ουδείς αναμάρτητος.
Ακριβώς γιατί είμαστε θνητοί(κι εμείς και οι πατέρες).
Με τις σαρκικές μας επιθυμίες, τους πόθους μας, τις άσχημες σκέψεις μας..κλπ
Άλλωστε μέσα από αυτές γινόμαστε καλύτεροι(όχι πάντα).
Ο άνθρωπος ως θνητός πέφτει σε λάθη,για να μάθει μέσα από αυτά.
Τώρα θα μου πεις και οι 10 εντολές?
Αυτές ανήκουν στην Παλαιά διαθήκη.
Έπρεπε να δοθούν για να υπάρξει <τάξη> σ'εκείνη την εποχή.
Ήρθε ο Ιησούς και είπε:Αγαπάτε αλλήλους, εκεί που μέχρι τότε ίσχυε το οφθαλμόν αντί οφθαλμού.
Όσο για τις διακρίσεις που έκανε ανάμεσα στα δυο φύλα και στο sex, φαντάζεσαι προ 2000 χρόνια να μίλαγε για ίσα δικαιώματα και αχαλίνωτο πάθος?
Κι αυτό έπρεπε να γίνει σύμφωνα με τις ηθικές αξίες της εποχής(κάθε εποχής)
Θυμάστε πριν από κάποια χρόνια τις ελληνικές ταινίες?
Όπου φαινόταν λίγο <μπούτι>, έμπαινε ένα τεράστιο ''Α''
Συγρινετέ τες λίγο με τις σημερινές.
Κλείνοντας θέλοντας να τονίσω πως οι θρησκείες ΝΑΙ είναι κατασκευασμένες μέχρι ενός σημείου(από αμαρτωλούς-θνητούς).
Ο Θεός υπήρχε, υπάρχει και θα υπάρχει.
Ας κοιτάξουμε μέσα μας.
Υπάρχει η ανάγκη της πίστης.
Και όπου υπάρχει οποιοαδήποτε ανάγκη, υπάρχει και κάτι που να την καλύπτει.
Να είστε καλά

<<Διότι η άγνοια φέρνει αλόγιστο θάρρος, ενώ η γνώση δισταγμό>>

Edited by - Ελευθερία on 23/01/2004 22:56:51Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελεύθερος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


537 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/01/2004, 01:40:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ελεύθερος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Άλλο όμως θρησκεία και άλλο ΦΩΣ,Θεός.
Αυτός είναι ένας και μοναδικός.
Υπήρχε και θα υπάρχει και επιβεβαιώνει την ύπαρξή του σε ανθρώπους-πιστούς με τα θαύματα.(Όπως ανέφερε προηγουμένως η scully)

Αγαπητέ θηλυκέ μου εαυτέ, εμ μ μ Ελευθερία μου θέλω να πω Το φως θεός κλπ, είναι ένα και μοναδικό; Εντάξει αυτή είναι η πεποίθηση σου, αλλά πως μπορείς να αποδείξεις ότι είναι και σωστή; Διότι αν δεν μπορούμε να αποδείξουμε κάτι, ας μην επιμένουμε και πολύ. Τόσο δύσκολο είναι να είμαστε λανθασμένοι; Δεν θα τό 'λεγα αυτό για τον εαυτό μου.
Υπήρχε και θα υπάρχει και επιβεβαιώνει την ύπαρξή του σε ανθρώπους-πιστούς με τα θαύματα; Τώρα μάλιστα. Μόνο που εγώ έχω ακουστούς καμιά δεκαριά θεούς που επιβεβαίωσαν την ύπαρξη τους με τα θαύματα. Μέσα σ' αυτούς είναι και ο Απόλλωνας, για χάρη του οποίου ανοίκτηκε το παρόν τόπικ. Κι όμως εσύ μιλώντας για θεό (εννοείς τον Γιαχβέ βέβαια), θέλεις σώνει και καλά να διαψεύσεις όλους τους άλλους και να τον σερβίρεις αυτόν ως τον μόνο αληθινό. Ε αφού έχεις τέτοιο θάρρος συνέχισε λοιπόν. Απόδειξε μας ότι ο θεός σου (ο Γιαχβέ δηλαδή) είναι ο μόνος αληθινός και όλοι οι άλλοι είναι ψεύτικοι.
Εν γνώσει σου βέβαια ότι μας αποπροσανατολίζεις από την κουβεντούλα που είχαμε με τη scully. Διότι συζητάγαμε τρόπους επαλήθευσης της πίστης που κάποιοι δηλώνουν ντε και καλά ότι έχουν. Και που εγώ υποστηρίζω ότι υπάρχει εύκολος τρόπος να αποδειχθεί ότι ούτε πίστη έχουν ούτε τίποτε. Εξυπηρετούν το συμφέρον τους μόνον και τίποτε άλλο. Τι πάει να πει ότι σαν άνθρωποι κι αυτοί πέφτουν σε αμαρτίες και έχουν πάθη; Αν είναι έτσι τότε που είναι ο ρόλος του θεού τους; Δεν φαίνεται να τους βοηθά σε τίποτε. Υπάρχει καλύτερη απόδειξη ότι ο θεός που λένε ότι πιστεύουν και ότι κάνει και θαύματα στο τέλος τέλος είναι πλάνη;
Αλλά εναντίον αυτούς δεν έχω τίποτε. Σε πλάνες πέφτουμε όλοι μας. Αλλά αν οι προθέσεις μας είναι καλές ποιός μπορεί να μας καταδικάσει; Έχω εναντίον αυτών που λένε ότι πιστεύουν ενώ το ξέρουν καλά ότι προσποιούνται σκόπιμα. Και προσποιούνται σκόπιμα για να παραπλανούν άλλους ανθρώπους και να τους κρατούν κλεισμένους στο μαντρί για το δικό τους συμφέρον και τις δικές τους επιδιώξεις. Μα επί τέλους Ελευθερία μου, αν ερχόταν ο αντίχριστος που όλοι φοβάστε, με αυτόν ακριβώς τον τρόπο δεν θα δρούσε; Είστε βέβαιες ότι γνωρίζετε τι ακολουθείτε με κλειστά τα μάτια; Ελέχτε το μόνες σας καλέ. Αυτό θέλω να σας πώ. Μόνες σας. Κι ότι βρείτε δικό σας.

Ελεύθερος

Edited by - Ελεύθερος on 24/01/2004 01:45:53Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1542969
Maintained by Digital Alchemy