ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Άγιο Όρος και γέροντες
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 6
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
qwerty21
Νέο Μέλος


6 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/01/2004, 23:57:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους qwerty21  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σας δημιούργησα αυτό το θέμα για να μοιραστούμε όσοι απο εμάς έχουν εμπειρίες απο επισκέψεις στο Άγιο Όρος και γνωριμίες με φωτισμένους γέροντες όπως ήταν ο π.Παίσιος.

spirit
Πλήρες Μέλος

Finland
1485 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/01/2004, 11:34:02  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος spirit  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητε φιλε,η φιλη υπαρχει ενα αντιστοιχο πολυ καλο θεμα στο Φορουμ
Αγιο Ορος
ΟΜ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

qwerty21
Νέο Μέλος


6 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/01/2004, 20:01:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους qwerty21  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Nαί το είδα αλλα εδώ το συγκεκριμενοποιώ πιό πολύ για τους γέροντες είτε του Αγίου Όρους είτε κάποιου άλλου μέρους.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πρίγκιπας
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Canada
200 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/01/2004, 23:58:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πρίγκιπας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μια και αναφέρθηκε ο πατέρας Παίσιος...μπορεί κανείς να με παραπέμψει σε σχετικές ιστοσελίδες;;

Ευχαριστώ!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

spirit
Πλήρες Μέλος

Finland
1485 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2004, 11:33:13  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος spirit  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
kalhmera koitakste ligo kai ayto...
TOPIC_ID=2497

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

scully
Πλήρες Μέλος

Greece
916 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2004, 12:05:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους scully  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αχχχχ!
Και τι δεν εχω ακουσει για το Γερο-Παισιο, απο το θεολογο μου στο Λυκειο 2 χρονια!
Ηταν πραγματικα Αγιος ανθρωπος...!
Τα περισσοτερα παιδια τον ειχαν παρει στο ψιλο τον καθηγητη και κοροιδευαν!
Τους φαινονταν απιστευτα οσα ελεγε για εκεινον...!
Πρεπει να εχω και ενα βιβλιο (που δεν εχω διαβασει...) για αυτον καπου καταχωνιασμενο.
Θα το ψαξω...!

"Στην Αφρική θα πάω με τους Massai...!"
http://img.pathfinder.gr/clubs/photos/70380/29.jpgΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελευθερία
Πλήρες Μέλος

Laos
825 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2004, 14:45:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ πρίγκηπα, δες κι αυτό:http://users.hellasnet.gr/panelppv/dialogos/dialogos12/a1207.htm

Όποιος κουράζεται για τον πλησίον του από καθαρή αγάπη, ξεκουράζεται με την κούραση.

π. Παίσιος


<<Διότι η άγνοια φέρνει αλόγιστο θάρρος, ενώ η γνώση δισταγμό>>Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πρίγκιπας
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Canada
200 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2004, 20:37:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πρίγκιπας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σ'ευχαριστώ Ελευθερία να 'σαι καλά!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

narya
Μέλος 2ης Βαθμίδας


300 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2004, 08:34:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους narya  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Πρίγκιπα,

Δυστυχώς δεν έχω να σε παραπέμψω σε κάποια σελίδα. Πρόσφατα όμως διάβασα το βιβλίο "Μυστική Ελλάδα" όπου έχει 2 κεφάλαια αφιερωμένα στο Α. Όρος και στους γέροντες και ειδικά στον Π. Παίσιο.
Ελπίζω να βοήθησα λίγο

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

scully
Πλήρες Μέλος

Greece
916 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2004, 13:02:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους scully  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://www.aegeanweb.gr/pigizois/ep_themata/ger_paisios.htm
http://users.hellasnet.gr/panelppv/dialogos/dialogos12/a1207.htm

"Στην Αφρική θα πάω με τους Massai...!"
http://img.pathfinder.gr/clubs/photos/70380/29.jpgΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πρίγκιπας
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Canada
200 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2004, 03:01:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πρίγκιπας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σ'ευχαριστώ Νάρυα!

Δεν πειράζει, έτσι και αλλιώς βρίσκομαι εκτός Ελλάδος, μπορείς να μας αναφέρεις δύο πραγματάκια για τον Γέροντα;

Scully το πρώτη σου σύνδεση δεν πιάνει, (στο παραπάνω σου άρθρο)


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MANAG
Μέλος 1ης Βαθμίδας


87 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2004, 09:34:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MANAG  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://www.geocities.com/lelefty/gerontes.htm#gerontes

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

narya
Μέλος 2ης Βαθμίδας


300 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2004, 11:53:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους narya  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Πρίγκιπα,

Δυστυχώς το βιβλίο δεν ήταν δικό μου και το έχω επιστρέψει. Μπορώ όμως να το ξαναδειστώ ώστε να γράψω μερικά πράγματα.
Με κάθε επιφύλαξη (αφού δεν έχω το βιβλίο μπροστά μου), το κείμενο που αφορούσε το Άγιο Όρος έχει γραφτεί από τον Παντελή Γιαννουλάκη, ο οποίος αναφέρει τις προσωπικές του συναντήσεις με τον Π. Παίσιο και άλλους γέροντες. Θυμάμαι χαρακτηριστικά πως γράφει ότι σε μία συνάντηση που έγινε λίγο πριν από τον θάνατο του Παίσιου, ο Γιαννουλάκης, ένας φίλος του και ο γέροντας συνομιλούσανε για πάρα πολλή ώρα. Ο γέροντας ήταν όρθιος και ακουμπούσε ελαφρά στον κορμό ενός δέντρου. Σημειωτέον ήταν καλοκαίρι και έκανε αφόρητη ζέστη. Κάποια στιγμή ο γέροντας τους χαιρέτησε και αποσύρθηκε στο καλύβι του για ξεκούραση. Μετά από λίγο καιρό ο Παίσιος πέθανε από κάποια μορφή καρκίνου που κανονικά προκαλεί τρομερούς πόνους.
Ο συγγραφέας τότε διαπίστωσε ότι όταν είχε γίνει η συνάντηση τους, ο γέροντας βρισκόταν σε τελικό στάδιο και πρέπει να ένιωθε φρικτούς πόνους. Παρ’ όλα αυτά ούτε ο Γιαννουλάκης, ούτε ο φίλος του κατάλαβαν το παραμικρό, ο γέροντας συνομιλούσε ευχάριστα μαζί τους με απόλυτη διαύγεια και ίσως η μόνη ένδειξη ήταν το ότι ακουμπούσε ελαφρά στο δέντρο.
Φαντάσου δύναμη ψυχής και αυτοέλεγχο που είχε ώστε να μην καταλάβει κανείς τίποτα για το μαρτύριο του.
Στην ίδια αυτή συνάντηση περιγράφει και ένα παράξενο φαινόμενο. Ο Παίσιος είχε μία απλή πλαστική σακούλα κρεμασμένη σε ένα δέντρο όπου φύλαγε τρόφιμα. Ενώ λοιπόν ήταν καλοκαίρι και η ζέστη αφόρητη όταν ο γέροντας τους φίλεψε με κάτι από αυτήν την σακούλα, το τρόφιμο ήταν σαν να βγήκε από το ψυγείο, δροσερό και φυσικά σε καμία περίπτωση αλλοιωμένο!!!

Επίσης σε κάποιο άλλο σημείο ο Γιαννουλάκης αναφέρει ότι μετά από συζήτηση που είχε με έναν γέροντα (δεν θυμάμαι αν αναφερόταν στον Π. Παίσιο ή σε κάποιον άλλο), αισθανόταν υπέροχη γαλήνη ψυχής και ηρεμία και όσα τον απασχολούσαν έμοιαζαν να μην έχουν σημασία. Όμως δεν μπορούσε να θυμηθεί ούτε κουβέντα από αυτήν την συζήτηση ούτε τα θέματα τα οποία συζήτησαν!

Όλα τα παραπάνω τα αναφέρω από μνήμης. Εάν έχω γράψει κάπου ανακρίβειες παρακαλώ διορθώστε με.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πρίγκιπας
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Canada
200 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2004, 16:22:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πρίγκιπας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Narya, scully, MANAG...!

Σας ευχαριστώ πολύ για τη προσφορά σας!

Και αυτά τα λίγα που μου δώσατε είναι αρκετά.

Να είστε καλά!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Skorpina
Μέλος 2ης Βαθμίδας


236 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2004, 19:39:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Skorpina  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πρίγκιπας
μπορείς να ρίξεις μία ματιά και στην ιστοσελίδα του Αγίου Όρους

http://www.agioros.com/modules.php?name=News&new_topic=5

Να είσαι καλά


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κωστας
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
627 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2004, 21:17:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κωστας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολυ ομορφα παιδια να σται καλα ολοι!

Μια ερωτηση απο εναν νεο που εχει χασει την πιστη του....
Θα μπορουσαμε να παρουμε σαν αποδειξη τους γεροντες και οσα εχουν βιωσει οτι τελικα ισως να υπαρχει θεος?

Προσςπικες γνωμες ζηταω.

H zωη ειναι ενα συντομο σχολειο...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελευθερία
Πλήρες Μέλος

Laos
825 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2004, 23:34:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για τους γέροντες δεν είναι μόνο το οτι έχουν βιώσει,αλλά και το ότι έχουν προβλέψει.(γέροντας Παϊσιος,Κωσμάς Αιτωλός).Είναι ακόμη η γαλήνη και η διαύγεια του πνεύματος που τους χαρακτήριζε.
quote:
Θα μπορουσαμε να παρουμε σαν αποδειξη τους γεροντες και οσα εχουν βιωσει οτι τελικα ισως να υπαρχει θεος?


Δεν φτάνει μόνο αυτό, αν θέλεις αποδείξεις.
Ίσως μάλιστα, καμμιά απόδειξη να μην πείθει.
Είναι κάτι που χαρακτηρίζει τον καθένα μας ξεχωριστά.
Και οι αποδείξεις είναι δικές του.
Προσωπικά πιστεύω και σε αυτό που δεν βλέπω,το αόρατο.
Παίρνω δύναμη από αυτό.

<<Διότι η άγνοια φέρνει αλόγιστο θάρρος, ενώ η γνώση δισταγμό>>Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελεύθερος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


537 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2004, 00:23:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ελεύθερος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κάτι δεν μου μυρίζει καλά πάλι Ο πάτερ Παϊσιος έγραψε ο ίδιος κάποιο βιβλίο; Παρουσιάστηκε κάπου φανερά να διδάξει και να απαντήσει ερωτήσεις; Αχ αυτές οι ερωτήσεις, όλοι τις αποφεύγουνε ενόσω είναι ζωντανοί
Διότι τα υπόλοιπα είναι φήμες. Ο καθένας μπορεί να βάλει στο στόμα του Παϊσιου ότι θέλει και να φτιάξει ακόμα ένα μύθο. Όπως ακριβώς έγινε και με τον χριστό. Και κάθε λίγο θα ακούμε πάλι. Ο Παϊσιος προφήτευσε κι αυτό. Το είπε στον τάδε. Μόνο που ο τάδε το ανακοίνωσε κατόπιν εορτής. Προφητεία του παρελθόντος πάλι. Όπως τόσες φορές με άλλους προφήτες.
Δεν θα παραξενευόμουν αν στο εγγύς μέλλον αρχίσουν να παρουσιάζονται και τα θαύματα που έκανε ο Παϊσιος, μέχρι και αναστάσεις νεκρών. Καλοθελητές θα βρεθούν πολλοί να μαρτυρήσουν. Εκ του ασφαλούς βέβαια, αφού δεν θα μπορεί κάποιος να το διερευνήσει επί τόπου.
Μυθοπλασία μου μυρίζει τελικά η υπόθεση. Άλλη μια από τα ίδια

Ελεύθερος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

narya
Μέλος 2ης Βαθμίδας


300 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2004, 10:15:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους narya  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Κώστα,

Δεν πιστεύω ότι μπορούμε να βασιστούμε σε αφηγήσεις άλλων για να δεχτούμε τον Θεό. Αν δεν νιώσεις κάτι με τις δικές σου αισθήσεις, ότι κι αν λένε οι άλλοι δεν έχει σημασία.

Φίλε Ελεύθερε, επειδή παραθέτω κάποια πράγματα που διάβασα σε ένα βιβλίο δεν σημαίνει ότι τα δέχομαι άκριτα. Συμφωνή μαζί σου και προσωπικά είμαι πολύ επιφυλακτική σε τέτοια θέματα γιατί γίνονται αντικείμενο εκμετάλλευσης από πολλούς καλοθελητές για ιδίον όφελος. Ειδικά η χριστιανική εκκλησία έχει να δώσει άπειρα παραδείγματα πάνω σε αυτό το θέμα. Για τον Π. Παίσιο δεν είχα ξανακούσει, ούτε είχα ξαναδιαβάσει τίποτα εκτός από την αναφορά που γίνεται στο βιβλίο αυτό. Και σίγουρα δεν μπορείς να χαρακτηρίσεις τον συγγραφέα φανατικό χριστιανό ή ιδιαίτερα πιστό.
Ωστόσο δεν μπορώ να αρνηθώ ότι μπορεί να υπάρχουν αληθινά φωτισμένοι άνθρωποι, που μέσω της επικοινωνίας τους με το θείο έχουν φτάσει σε ένα ανώτερο επίπεδο από εμάς. Τέτοιοι άνθρωποι υπάρχουν σε όλες τις θρησκείες και προσωπικά πιστεύω ότι εάν ποτέ γνώριζα έναν τέτοιο άνθρωπο δεν θα με έκανε να γίνω φανατική οπαδός μία θρησκείας. Ίσως θα με βοηθούσε να δω καλύτερα κάποια πράγματα και να γίνω λίγο καλύτερη.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MANAG
Μέλος 1ης Βαθμίδας


87 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2004, 10:15:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MANAG  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τόσα ξέρεις, τόσα λες... Αλλά δε σκέφτηκες ότι σε όλες τις περιπτώσεις που αναφέρεις υπήρξαν αυτόπτες μάρτυρες. Αυτούς άντε ρώτα

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Skorpina
Μέλος 2ης Βαθμίδας


236 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2004, 10:49:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Skorpina  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου Ελεύθερε έχει γράψει ο Κοσμάς ο Αιτωλός βιβλίο το έχεις διαβάσει?

Για τον Γέροντα Παίσιο οι μαρτυρίες είναι άπειρες ακόμη και από άθεους που τον επισκέφθηκαν από περιέργεια και βρέθηκαν προ εκπλήξεων...

Εδώ τουλάχιστον υπάρχουν μαρτυρίες δεν πρόκειται για μυθοπλασίες!Μπορείς να επισκφθείς και τον τάφο του Γέροντα...Εκεί σε περιμένει μία έκπληξη

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κωστας
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
627 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2004, 11:09:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κωστας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αγαπητέ Κώστα,

Δεν πιστεύω ότι μπορούμε να βασιστούμε σε αφηγήσεις άλλων για να δεχτούμε τον Θεό. Αν δεν νιώσεις κάτι με τις δικές σου αισθήσεις, ότι κι αν λένε οι άλλοι δεν έχει σημασία.


Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας.

Αγαπητη narya συμφωνω με αυτα που λες και κατι εχω νιωσει κατα καιρους.
Διαβασα αυτο που ελεγε ο γεροντας Παισιος οτι η ψυχη χωρις θεο και προσευχη της λειπει το νοημα της ζωης,η αγαπη για τον κοσμο,τους ανθρωπους,τους γονεις του και το βιωνω αρκετο καιρο αυτο.
Απο την αλλη δεν ξερεις ποιον και τι να πιστεψεις..
Η αληθεια εναι οτι με την ιδεα οτι υπαρχει θεος βρισκω λογο να υπαρχω ενω με την ιδεα οτι δεν υπαρχει,γιναμε τυχαια,απο εξωγηινους και τα σχετικα χανω τη ιδια την ζωη και γεμιζει η ψυχη μου απεραντη θλιψη.

Διαπιστωνω παιδια οτι να τα ψαχνουμε ολα τοσο βαθεια τελικα ισως να μην ειναι καλο,τουλαχιστον για μενα.

Πολυ μπερδεμα

H zωη ειναι ενα συντομο σχολειο...

Edited by - Κωστας on 29/01/2004 11:17:13Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

narya
Μέλος 2ης Βαθμίδας


300 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2004, 12:00:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους narya  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Κώστα,

Η δύναμη της προσευχής είναι πολύ μεγάλη. Και μόνο ψυχολογικά να το δεις, μετά από μία προσευχή νιώθεις ηρεμία, γαλήνη, αναζωογόνηση. Δεν εννοώ φυσικά να λες 10 "πάτερ ημών" την ημέρα. Για αρχή μπορείς απλά να ευχαριστείς τον θεό για αυτά που έχεις στη ζωή σου, πνευματικά και υλικά. Έχω εφαρμόσει αυτήν την τακτική εδώ και λίγο καιρό και πραγματικά με έχει βοηθήσει πολύ. Αντι να λέω θέλω περισσότερα λεφτά, λέω ευχαριστώ που έχω γύρω μου ανθρώπους που με αγαπούν και τους αγαπώ και αρχίζω να απαριθμώ ένα ένα όσα μου αρέσουν και όσα έχω στη ζωή μου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hrismig
Μέλος 2ης Βαθμίδας


325 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2004, 12:05:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hrismig  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

...Ο πάτερ Παϊσιος έγραψε ο ίδιος κάποιο βιβλίο;
...Παρουσιάστηκε κάπου φανερά να διδάξει και να απαντήσει ερωτήσεις; ...όλοι τις αποφεύγουνε ενόσω είναι ζωντανοί
...Διότι τα υπόλοιπα είναι φήμες. ...Και κάθε λίγο θα ακούμε πάλι. Ο Παϊσιος προφήτευσε κι αυτό.
...Δεν θα παραξενευόμουν αν στο εγγύς μέλλον αρχίσουν να παρουσιάζονται και τα θαύματα που έκανε ο Παϊσιος,...Μυθοπλασία μου μυρίζει τελικά η υπόθεση.


Φίλε Ελεύθερε,
Υπάρχουν μερκά πράγματα που - από κάποιους ανθρώπους - χαρακτηρίζονται σαν προσβολή. Τούτη τη στιγμή μιλώντας με αυτόν τον τρόπο για έναν άνθρωπό που ποτέ δεν γνώρισες - αλλά εύκολα έκρινες - προσβάλεις ΚΑΙ τη μνήμη του γέροντα ΚΑΙ εμένα προσωπικά που τον έχω σαν πατέρα. Εύχομαι να είναι η τελευταία φορά που το κάνεις αυτό.

Όσο για αυτά που "ρωτάς" να σου πω ότι υπάρχουν πολλά βιβλία που αναφέροντε στον γέροντα, αλλά ο ίδιος έχει γράψει μόνο ένα. Το βιβλίο που έγραψε ονομάζεται "ΕΠΙΛΟΓΕΣ" και αναφέρεται καθαρά στην ασκητική ζωή των μοναχών. Δεν είναι για εμάς τους κοσμικούς δηλαδή.

Τώρα τι εννοείς με το "Παρουσιάστηκε κάπου φανερά" δεν μπορώ να καταλάβω...δηλ. τι...θα μπορούσε να παρουσιασθεί κρυφά; Αν ρωτάς αν βγήκε στην τηλεόραση...όχι δεν βγήκε! Επειδή οι μαρτυρίες είναι αμέτρητες μπορείς και μόνος σου να διαπιστώσεις τι έκανε με τη χάρη του Θεού, τι είπε και τι προφήτευσε (που ακόμα δεν έχει βγεί). Αλλά να τα δεις ΤΩΡΑ! Μη πεις μετά..."και που ξέρω εγώ αν δεν τα πρόσθεσαν"...

Σε ότι αφορά στα θαύματα...αφού δεν τα πιστεύεις γιατί ασχολήσαι;
Υπάρχουν όμως ΤΟΟΟΟΣΟΙ μάρτυρες! Λυπάμαι που και έναν ολάκληρο χρόνο να σου εξιστορούν τις μαρτυρίες τους δεν θα τους πιστέψεις!

Τουλάχιστον διάβασε ένα βιβλίο που αναφέρεται στο πρόσωπό του πριν τον "στήσεις στη γωνία". ΕΝΑ ΜΟΝΟ ΕΝΑ! Χάνεις τόοοσο χρόνο εδώ μέσα για να μας αποδείξεις ΤΗΝ ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΣΟΥ ΑΛΗΘΕΙΑ που δεν είναι άλλη από το "ΕΣΕΙΣ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ".

Τουλάχιστον δες ΕΝΑΝ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΟ ΤΗΣ ΑΛΗΘΕΙΑΣ να δεις ΤΙ πολεμάς!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελευθερία
Πλήρες Μέλος

Laos
825 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2004, 16:17:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τώρα τι εννοείς με το "Παρουσιάστηκε κάπου φανερά" δεν μπορώ να καταλάβω...δηλ. τι...θα μπορούσε να παρουσιασθεί κρυφά; Αν ρωτάς αν βγήκε στην τηλεόραση...όχι δεν βγήκε! Επειδή οι μαρτυρίες είναι αμέτρητες μπορείς και μόνος σου να διαπιστώσεις τι έκανε με τη χάρη του Θεού, τι είπε και τι προφήτευσε (που ακόμα δεν έχει βγεί). Αλλά να τα δεις ΤΩΡΑ! Μη πεις μετά..."και που ξέρω εγώ αν δεν τα πρόσθεσαν"...

Πολύ σωστή τοποθέτηση.
Αυτό το <και που ξέρω εγώ> είναι που κάνει την μεγάλη ζημιά.
Είπαμε να αμφισβητούμε και να ερευνούμε.
Αλλά να φτάνουμε και σε συμπεράσματα.
Και να! εμφανίζονται οι διάφορες θεωρίες:καταγόμαστε από εδώ, από εκεί,από τον Α πλανήτη τον Β γαλαξία.
Να προχτές είδα εξωγηινους και μου είπαν πως αυτοί με έφτιαξαν σε εργαστήριο.
Και να και ο αποπροσανατολισμός.
Σ'αυτόν βασίζονται ξέρεις.

<<Διότι η άγνοια φέρνει αλόγιστο θάρρος, ενώ η γνώση δισταγμό>>Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κωστας
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
627 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2004, 18:52:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κωστας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φίλε Κώστα,

Η δύναμη της προσευχής είναι πολύ μεγάλη. Και μόνο ψυχολογικά να το δεις, μετά από μία προσευχή νιώθεις ηρεμία, γαλήνη, αναζωογόνηση. Δεν εννοώ φυσικά να λες 10 "πάτερ ημών" την ημέρα. Για αρχή μπορείς απλά να ευχαριστείς τον θεό για αυτά που έχεις στη ζωή σου, πνευματικά και υλικά. Έχω εφαρμόσει αυτήν την τακτική εδώ και λίγο καιρό και πραγματικά με έχει βοηθήσει πολύ. Αντι να λέω θέλω περισσότερα λεφτά, λέω ευχαριστώ που έχω γύρω μου ανθρώπους που με αγαπούν και τους αγαπώ και αρχίζω να απαριθμώ ένα ένα όσα μου αρέσουν και όσα έχω στη ζωή μου.



Φιλη narya αν θες με πιστευεις.
Πριν λιγες μερεσ το βραδυ ξαφνικα ενιωσα πολυ ασχημα και μια απροδιοριστη ανησυχια.
Μια αισθηση που δεν μπορουσα να την αντεξω.
Εχω πανω απο το κρεβατι μου μια εικονα του χριστου και προσευχηθηκα,μετα ενιωσα μια γαλληνη και φυσικα ειχε φυγει το συναισθημα το ασχημο.

Οταν προσευχομαι ζηταω υγεια για τους δικους μου ανθρωπους (και οχι μονο). Λεφτα ουτε που με ενδιαφερουν ωστε να προσευχηθω να τα αποκτησω. Ξερω ομως εκεινη την στιγμη οτι ο θεος γνωριζει τι πραγματικα ζηταει η ψυχη μου.
Να σαι καλα

H zωη ειναι ενα συντομο σχολειο...

Edited by - Κωστας on 29/01/2004 18:56:03Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2004, 01:22:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Quote:
«Τουλάχιστον δες ΕΝΑΝ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΟ ΤΗΣ ΑΛΗΘΕΙΑΣ να δεις ΤΙ πολεμάς!»

Αχ, αυτοί οι ΜΟΝΙΜΟΙ και ΑΥΤΟΚΛΗΤΟΙ διεκδικητές της ΑΛΗΘΕΙΑΣ, άχ!!!

Τι θα κάναμε άραγε δίχως τούτους? Τι θα είμασταν? Πόσους Φιλοσόφους θα εμπνεύσουνε, πόσους Βουδιστές, πιστούς του Αλλάχ και τόσων άλλων ρευμάτων θα επηρεάσουνε.....

Πόσο θα μοιάσουνε σε έναν Αριστοτέλη, έναν Αναξαγόρα, ένα Πλάτωνα??

Α, ρε καημένη ΕΛΛΑΔΑ, που έφτασες.......

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελεύθερος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


537 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2004, 01:38:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ελεύθερος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λυπάμαι που στεναχωρώ κάποιους. Αλλά έχουνε δει πολλά τα μάτια μας, και συνεχίζουν να βλέπουν. Αμέτρητες μαρτυρίες υπάρχουν και για τους εξωγήινους. Και για τον Μωάμεθ. Και για τη μαύρη μαγεία. Για αγγέλους και σατανάδες. Για ξωτικά και για στοιχειά. Μη με βάλετε να τα πιστέψω όλα αυτά απλά και μόνον επειδή κάποιοι τα μαρτυρούν. Δεν το μπορώ, δεν είναι στη φύση μου.
Άν πιστεύατε στ' αλήθεια στο χριστό θα έπρεπε να μου βρίσκατε δίκαιο. Διότι εκείνος υποτίθεται ότι έβαλε νερό στο κρασί του και έδωσε τις αποδείξεις που ζήταγε ο Θωμάς. Δεν τον κατηγόρησε ούτε καμώθηκε ότι είχε προσβληθεί. Υποτίθεται ότι έγινε έτσι. Αλλά εσείς (hrismig) φαίνεται ότι είστε πανέτοιμοι να συμπεριφερθείτε με χίλιους άλλους τρόπους εκτός, από τον τρόπο που υποτίθεται συμπεριφέρθηκε εκείνος που τάχα πιστεύετε. Να δώσετε αποδείξεις.

Μια όμως και μιλάμε για μαρτυρίες, οι φίλοι που με κατηγορούν ότι δεν πιστεύω τις δικές τους, δέχονται τις δικές μου; Γιατί έχω πολλές μαρτυρίες που ιερωμένοι αρνήθηκαν και τη παραμικρή βοήθεια σε άτομα που βρίσκονταν σε πλήρη εξαθλίωση. Ή μήπως αυτές δεν είναι μαρτυρίες;

Ελευθερία σε πιστεύω. Έχεις δίκαιο δεν έπρεπε να γενικεύσω. Φυσικά καταλαβαίνεις ότι άλλο είναι να κάνεις παιδιά και να τρέμεις για μια ολόκληρη ζωή, και άλλο να τα βοηθήσεις καμιά βδομάδα μέχρι να τα αναλάβει κάποιος άλλος.

Και για να μην νομίσει κανείς ότι είμαι φανατικός. Συγχαρητήρια στους καλόγυρους που αναφέρει η Ελευθερία. Συγχαρητήρια στον κάθε άνθρωπο που καταφέρνει να ωφελήσει τον όποιοδήποτε άλλο άνθρωπο που βρίσκεται σε πραγματική ανάγκη. Αυτούς τους νοιώθω σαν αδελφούς και δεν με πειράζει καθόλου η πίστη τους. Ότι θέλει ας είναι.

Ελεύθερος

Να ο δρόμος προς το φως: Τί, γιατί και πώς; Και πότε, πού, και ποιός; Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελεύθερος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


537 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2004, 02:29:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ελεύθερος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ειδικά για τον φίλο hrismig.
Φίλε μου ξαναδιάβασε το μύνημα μου για τον Παϊσιο. Μόνο για τους "μάρτυρες" αμφιβάλλω. Γιατί θεωρείς ότι προσβάλλω το όνομα του; Δεν έχω προσωπική γνώμη για τον άνθρωπο γιατί δεν τον γνώρισα και ούτε διάβασα το βιβλίο του. Εσύ τι θα πεις αν αύριο έρθει κάποιος και σου πει ότι τον ανάστησε ο Παϊσιος; Θα τον πιστέψεις; Και αν δεν τον πιστέψεις πάει να πει ότι προσβάλλεις τον Παϊσιο;

Ελεύθερος

Να ο δρόμος προς το φως: Τί, γιατί και πώς; Και πότε, πού, και ποιός; Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

qwerty21
Νέο Μέλος


6 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2004, 02:41:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους qwerty21  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παιδιά όποιος θέλει να μπεί σε αυτό το sote που πρότεινε ο manag και γράφει και για άλλους δύο φωτισμένους γέροντες που πιθανόν να έχετε ακούσει τον γέροντα Πορφύριο και το γέροντα Ιάκωβο

http://www.geocities.com/lelefty/gerontes.htm#gerontes

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

narya
Μέλος 2ης Βαθμίδας


300 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2004, 08:33:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους narya  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Κώστα,

Φυσικά και σε πιστεύω. Δεν ξέρω, ίσως η προσευχή να είναι και θέμα αυθυποβολής ή να ενεργοποιεί κάποιες ανεξερεύνητες δυνάμεις του ανθρώπινου εγκεφάλου. Θα σου πω ένα περιστατικό που μου συνέβη πριν 2 εβδομάδες, μπορεί να ήταν και απλή σύμπτωση, πάντως ήταν περίεργο.
Έχω έναν γατούλη και είχε εξαφανιστεί για 4 ολόκληρες ημέρες. Ποτέ δεν είχε ξαναφύγει για τόσες ημέρες, σκέψου είναι και στειρωμένος. Την 4η ημέρα είχα πεθάνει από την ανησυχία μου, έψαξα όλη τη γειτονιά με τις ώρες, άφαντος ο γατούλης. Το βράδυ ήμουν χάλια ψυχολογικά, σκεφτόμουν πάει το γατί, έφαγε καμιά φόλα (ναι έχουμε και τέτοια στην περιοχή μας). Αρχίζω και προσεύχομαι, μάλλον όχι ακριβώς προσεύχομαι, μία έκκληση έκανα να είναι καλά ο γατούλης και να γυρίσει. Αμέσως αισθάνθηκα πολύ πιο ήρεμη και πριν περάσουν 5' ο γατούλης εμφανίστηκε! Δεν πίστευα στα μάτια μου, αμέσως άρχισα να ευχαριστώ την Ανώτερη Δύναμη που άκουσε την παράκληση μου.

Προσωπικά δεν πιστεύω σε εικόνες και τέτοια, όμως εάν παίρνεις δύναμη από την εικόνα του Χριστού, συνέχισε. Έχεις δημιουργήσει έναν δικό σου τρόπο επαφής με το θείο κι αυτό μόνο καλό μπορεί να σου κάνει.

Να είσαι πάντα καλά!

Φίλε Ελεύθερε, συμφωνώ μαζί σου. Δυστυχώς η επίσημη εκκλησία έχει χάσει προ πολλού την αξιοπιστία της ως αρωγός των αδυνάτων.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 6 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy