ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 Εν οιδα οτι ουδεν οιδα?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
nothall
Νέο Μέλος

Greece
13 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2004, 00:55:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nothall  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στην ιεραρχια τησ συνειδεισης υπαρχουν τρια επιπεδα¨

1 jivatman,ειναι αυτος που ταυτιζει τον εαυτο του με το σωμα-νου.Καποιος που σκεφτεται ειμαι ενα σωμα,μια προσωπικοτητα,ενα ατομο ξεχωριστο απο τον κοσμο.
2 Μετα(-ειναι-)μονο η υπαρξη,δηλ.το "απροσωπο",το πεδιο της υπαρξης χωρις το "εγω"
3 Η εσχατη αρχη που γνωριζει οτι η υπαρξη δεν μπορει να χαρακτηρισθει με κανεναν τροπο.Δεν μπορει να προσεγκισθει η να προσδιορισθει με κανεναν τροπο,με καμμια λεξη.

Νισαργκαντατα

σημ.απο το πεδιο της Ινδικης "αντβαιτα"φιλοσοφιας
αντβαιτα Σανσκριτικα σημαινει¨-ΕΝΑ,χωρις δευτερο-.

(Εν οιδα οτι ουδεν οιδα?)....ισως.

Question
Νέο Μέλος


9 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2004, 22:34:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Question  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε nothall πολύ καλό το θέμα σου. Αν και λίγο μπερδεμένος με το θέμα της συνείδεισης θα συμφωνήσω με το 3ο επίπεδο ιεράρχησης που κατά την γνώμη μου είναι και το μοναδικό.Δεν αμφισβητώ την Ινδική φιλοσοφία-άλλωστε who am i...για να το κάνω-απλά πιστεύω πως η έννοια της "ύπαρξης" δεν έχει να κάνει ούτε με το "εγώ" , ούτε με κανενός είδους "πραγματικό" προσδιορισμό.Η "ύπαρξη",αυτή κάθε αυτή,είναι απλά η "ύπαρξη".Μόνο εάν θέσουμε κάποια κριτήρια θα μπορέσουμε να την προσεγγίσουμε-όπως άλλωστε και το "είναι" μας.Anyway...η Ινδική φιλοσοφία πιστεύω πως αξίζει μεγαλύτερης εκτιμίσεως και πολλοί λένε μάλιστα πως βρίσκεται περισσότερο κοντά στην δική μας από κάθε άλλη.Καισίγουρα (εν οίδα οτι ουδέν οίδα)...το μόνο σίγουρο!!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nothall
Νέο Μέλος

Greece
13 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2004, 00:43:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nothall  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε (συν)αναζητητη,γεια σου.
Οντως,το τριτο πεδιο ειναι και το τελικο σταδιο κατα την Αντβαιτα φιλοσοφια.
Ειναι το σταδιο οπου δεν υπαρχει "κανενα"εγω για να συνειδητοποιησει καν την υπαρξη του,ποσο μαλλον να "γνωρισει"....
Το σταδιο δηλ.της απολυτης "ενωσης".
Στο σταδιο αυτο η δυαδικη σχεσις υποκειμενου-αντικειμενου δηλ.γνωστη και αντικειμενου γνωσεως,καταλυεται και αντικαθισταται απο την συγχωνευση των δυο στην αιωνια μοναδα.
Κατα την αντβαιτα,ο αναζητητης ειναι το αναζητουμενο,αφου η πραγματικη του φυση ειναι αυτο που υπηρχε παντα,και οχι αυτο που πιστευε πωσ ηταν σαν "εγω".
Αρα η αληθεια κατα την αντβαιτα,μπορει μονο να βιωθει και οχι να γνωσθει,γιατι αυτο(το να γνωσθει) προυποθετει "καποιον"εξω απο την ενοτητα,δηλ.διαχωπισμενο,σε δυαδικη σχεση,να προσπαθει να γινει "ενα"με την μοναδα.....πραγμα ουτοπικο,αφου η ιδια αυτη η θελησις συντηρει και διαιωνιζει την δυαδικοτητα,δηλ.την μη ενωση.
Αυτη ειναι ισως και η τελικη απαντηση στο "who am I?"του μεγαλου
Ramana Maharshi,που ταυτιζεται με την ρηση του μεγαλου Σωκρατη.

με αγαπη
Μαριος


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.09375
Maintained by Digital Alchemy