ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 Πολίτες β' διαλογής.....
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΦΙΛΟΣΟΦΟΣ
Νέο Μέλος

Greece
13 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2004, 12:48:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΙΛΟΣΟΦΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεννήθηκα πρίν 31 χρόνια,έβαγαλα μόνο το γυμνάσιο γιατί τα οικονομικά της οικογενείας μου δεν ήταν και τα καλύτερα.
Απο μικρός διάβαζα Όμηρο,Σωκράτη,Πλάτωνα,Αριστοτέλη,τούς θαύμαζα για της αρχές,και της σπουδές,που πρέσβευαν τα λεγομενά τους το ήθος τους,και τα σοφά λόγια που είναι επίκαιρα ώς τις μέρες μας.
Άπο το σπίτι μου και τούς γονείς πήρα τα πρώτα εφόδια για τη ζωή μου.
Σαν τώρα θυμάμαι τον πατέρα μου να με συμβουλεύει και να μου λέει: Να κοιτάξεις να γίνεις καλός άνθρωπος,να προσπαθήσεις να μην αδικείς κανένα,να είσαι δημοκράτης πρώτα στην οικογενειά σου και έπειτα στην κοινωνία,να αγαπάς την πατρίδα σου,κι αν χρειαστεί να κάνεις το χρέος σου όπως έκαναν,οι παππούδες και οι πατεράδες μας.
Στή συνέχεια το σχολείο πήρε τη σκυτάλη,καλοί καθηγητές που τούς θυμάμαι όλους με νοσταλγία,έδιναν βάση πρώτα να κάνουν καλούς-χρήσιμους ανθρώπους και μετά καλούς μαθητές.
Θυμάμαι ενα περιστατικό σε μια βαθμολήγηση πρώτου τριμήνου.
Καθώς πήρα τον έλενχο στα χέρια μου,κι ενώ περίμενα στα μαθηματικά να εχω πολύ χαμηλό βαθμό επειδή ποτέ δεν τα συμπάθησα,είδα οτι είχα 16...έπεσα κυριολεκτικά απο τα σύννεφα,μα πιο πολύ όταν άκουσα τον καθηγητή μου την επομένη να λέει: Να ξέρεις οτι σαν μαθητή μου στα μαθηματικά σε βαθμολήγησα 6,αλλά σαν άνθρωπο 10 με τόνο....
Μεγάλωσα λοιπόν με αυτές τής αρχές,τι συμπέρανα;
Οτι όλοι έλεγαν ψέματα.
Οτι αυτά που με συμβούλευαν να κάνω δεν θα ήταν ποτέ πραγματοποιήσημα στη ζωή.
Οτι για να πάς μπροστά πρέπει να είσαι στυγνός,και στεγνός ψυχικά.
Για να μη μένεις στο Ενοίκιο,πρέπει να καταπατάς την περιουσία του δίπλα.
Για να έχεις καλή εργασία και δικαίωμα σ'αυτή πρέπει να κολάς και καμιά αφισούλα που και που.
Για να μη σε τρώνε,πρέπει εσύ να δαγκώσεις πρώτα.
Για να μήν ακούς για δίς-τρίς φαγωμένα και ξεκκοκαλισμένα κι απορείς,γιατί εσυ έχεις πάρει ψυγείο απο τον κωτσόβολο,πρέπει να ακολουθείς το ρεύμα.
Ε οχι,δεν είμαστε όλοι το ίδιο,κάποιοι μεγαλώσαμε και ανδρωθήκαμε με αρχές κι αξίες,δεν θα τα ξεπουλήσουμε ποτέ,κι ας νιώθουμε ξένοι στήν ίδια μας την πατρίδα.
Κι αυτό συμβουλεύω όλα τα νεα παιδιά.
Κάποτε 300 κράτησαν θερμοπύλες,σήμερα όλοι εμείς πρέπει να κρατήσουμε την δική μας αξιοπρέπεια.
Μήπως είναι καιρός να τούς μαυρίσουμε όλους που δημιούργησαν αυτό το κατεστημένο; κι όταν λέω όλους-όλους.
Περιμένω γνώμες-σχόλια-προτάσεις,(αλλά σας παρακαλώ εφικτές),κι εξω απο πολιτικές και σκοπιμότητες,κάποτε οι ενστάσεις μας πρέπει να πάρουν σάρκα και οστά.
Σας ευχαριστώ.


"ΤΟΥ ΑΝΔΡΕΙΩΜΕΝΟΥ Ο ΘΑΝΑΤΟΣ,ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΛΟΓΙΕΤΑΙ"

MoHe-L
Νέο Μέλος

Greece
26 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2004, 14:24:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MoHe-L  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε φιλόσοφε σε χαιρετώ .

Η ταπεινή μου γνώμη είναι ότι εάν κανείς ότι σε έχουν συμβουλέψει οι γονείς και δάσκαλοι σου σίγουρα θα κερδίσεις πολύ περισσότερα από όσα αναφέρεις ποιο πάνω.
Σκοπός μας δεν πρέπει να είναι τα υλικά και εγκόσμια αγαθά αλλά η ψυχική ευεξία και ηρεμία που θα σε ολοκληρώσει και θα σε ανεβάσει σε ανώτερα επίπεδα ποιο γρήγορα από όλους αυτούς που έχουν και χαίρονται τα υλικά τους αγαθά .
Προσπαθώ κάθε μέρα να σκέφτομαι όσο λιγότερο μπορώ το δικό μου καλό .
Προσπαθώ να βοηθώ όσο περισσότερο μπορώ του συνάνθρωπους μου .
Προσπαθώ να μην γίνω όπως θα ήθελαν αυτοί να γίνουμε όλοι εμείς .
Με τα χρόνια αρχίζουμε να μην σκεφτόμαστε τίποτα άλλο εκτός από το πώς θα κερδίσουμε περισσότερα και όχι το πώς θα γίνουμε καλύτεροι .
Κάποιοι χρειαζόμαστε να χάσουμε πράγματα που θεωρούμε δεδομένα για να καταλάβουμε το πόσο σημαντικά ήταν όλα αυτά τόσο καιρό [πχ η υγειά μας ]

Για να μην μακρηγορώ και σε κουράζω…..

Ξέρω ότι οι λέξεις που έχω γράψει έχουν περάσει πολλές φορές από τις σκέψεις σου και αυτό που σε κάνει να τις αναθεωρείς είναι η αδικία που συναντάς κάθε μέρα στην ζωή σου όπως όλοι μας .

Άσε τους να λένε λοιπόν τις προπαγάνδες τους , αντιστάσου στον «προγραμματισμό» τους και γίνε άνθρωπος σωστός για σένα και τους γύρο σου .

Όλα εδώ μένουν ΜΟΝΟ Η ΨΥΧΗ ΔΥΝΑΜΩΝΕΙ ΚΑΙ ΠΕΤΑ ΕΛΕΥΘΕΡΗ


http://www.mp3.com/dj_projectΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Rinpoche
Νέο Μέλος


37 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2004, 14:40:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Rinpoche  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Οτι για να πάς μπροστά πρέπει να είσαι στυγνός,και στεγνός ψυχικά.

Μπροστά, δηλαδή προς τα πού;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2004, 16:44:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όλα είναι σχετικά...

Ο άνθρωπος ο οποίος έχει βρει τη γαλήνη μέσα του, δεν αναρωτιέται για το τί κάνουν οι άλλοι.

Εξάλλου, μόνο αν συνεχίσουμε να λειτουργούμε με γνώμονα την ηθική, την οποία διαθέτουμε, έχουμε πιθανότητες ν' αλλάξουν τα πράγματα κάποια στιγμή.

Έχουμε διαβάσει τον "Εκατοστό Πίθηκο"; Τα λέει όλα.

...Και συμφωνώ με το ερώτημα:

quote:
Μπροστά, δηλαδή προς τα πού;


Καλωσορίζω και τα δύο νέα μέλη!


"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πρίγκιπας
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Canada
200 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2004, 22:18:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πρίγκιπας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο Θεός προωθεί τους ειλικρινείς ανθρώπους για να ολοκληρώσει το κοσμικό του σχέδιο!

Για να λέμε όλη την αλήθεια όμως κάποιοι έχουν περάσει απο διάφορα στάδια για να γίνουν ειλικρινείς, καλά η κακά.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελευθερία
Πλήρες Μέλος

Laos
825 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2004, 23:27:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επίσης καλύτερα να είσαι αυτός που είσαι χωρίς να περιμένεις
<ευχαριστώ> και επιβεβαιώσεις.Άσε να δαγκώνουν,να βγάζουν κακίες,να λένε ψευτιές .Βάδιζε με γνώμονα το καλό,χωρίς να περιμένεις ανταμοιβή και να απογοητεύεσαι.Το καλύτερο είναι να τα έχουμε καλά με τον εαυτό μας.Αυτό εποπνέει γαλήνη κι ευτυχία.Κι άσε τους άλλους να πλουτίζουν ή να κουρεύονται.

<<Διότι η άγνοια φέρνει αλόγιστο θάρρος, ενώ η γνώση δισταγμό>>Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

.Κανένας.
Μέλος 1ης Βαθμίδας


98 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2004, 14:10:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους .Κανένας.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
Κάποτε 300 κράτησαν θερμοπύλες,σήμερα όλοι εμείς πρέπει να κρατήσουμε την δική μας αξιοπρέπεια.

Δεν εισαι μονος φιλε Φιλοσοφε.
Υπαρχουν πολλοι πισω απο τις λεξεις σου.
Αυτο που μενει ειναι να μαθουν να σηκωνουν το κεφαλι τους.
Και τοτε θα φανει το μεγεθος........

Φιλικα.......Κανένας.


Γλυκια η ζωη και ο θανατος μαυριλα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimsot
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
241 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2004, 23:07:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε Φιλοσοφε μακαρι να ειχαν ολοι τις αρχες σου

Σκεψου αν μεταδοσουμε ολα αυτα και εμεις στα παιδια μας δεν θα υπαρχουν προδοτες να μαυρισουμε αλλα ηγετες να χειροκροτισουμε.


Ευχαριστω


ΠΑΝ ΔΕ ΑΥ ΤΟ ΓΙΓΝΟΜΕΝΟΝ ΥΠ' ΑΙΤΙΟΥ ΤΙΝΟΣ ΕΞ ΑΝΑΓΚΗΣ ΓΙΓΝΕΣΘΑΙ. (ΠΛΑΤΩΝ)
dimsotΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.109375
Maintained by Digital Alchemy