ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ΠΟΙΑ Η ΚΑΤΑΓΩΓΗ KAΠOIΩΝ ΦΥΛΩΝ ? (ΤΣΙΓΓΑΝΟΙ,ROM)
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
wodan
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
56 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2004, 14:24:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wodan  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΑΝΑΖΗΤΗΤΕΣ ΓΕΙΑ ΣΑΣ
ΘΕΤΩ ΕΝΑ ΝΕΟ ΘΕΜΑ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΜΕ ΤΗΝ ΕΛΠΙΔΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΕΚΤΑΣΗ ΚΑΙ ΝΑ ΔΟΘΟΥΝ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΚΑΙ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΕ ΑΡΚΕΤΑ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ. ΝΑ ΣΗΜΕΙΩΣΩ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΡΑΚΑΛΕΣΩ ΝΑ ΜΗΝ ΟΔΗΓΗΘΕΙ Η ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΣΕ ΡΑΤΣΙΤΣΙΚΑ ΣΧΟΛΙΑ ΚΑΙ ΘΕΩΡΙΕΣ.
ΞΕΚΙΝΩ ΜΕ ΤΗΝ ΕΠΙΣΗΜΑΝΣΗ ΟΤΙ ΑΛΛΟ ΠΡΑΓΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΤΣΙΓΓΑΝΟΙ (ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΖΟΥΝ ΣΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ ΚΑΙ ΠΙΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΣΤΗΝ ΑΝΑΤΟΛΙΚΗ ΕΥΡΩΠΗ) ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΠΡΑΓΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΓΥΦΤΟΙ.
Α. ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟΥΣ ΓΥΦΤΟΥΣ ΘΕΩΡΙΕΣ ΑΝΑΦΕΡΟΥΝ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΛΟΙΠΑ ΑΙΓΥΠΤΙΩΝ ΠΟΥ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΑΝ ΟΜΑΔΙΚΑ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟΝ ΑΙΓΥΠΤΙΑΚΟ ΣΤΟΛΟ ΤΟΥ ΙΜΠΡΑΗΜ ΚΑΤΑ ΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΩΝ ΕΞΕΡΓΕΣΕΩΝ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΤΗΣ ΟΘΩΜΑΝΙΚΗΣ ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΙΑΣ,ΚΑΙ ΔΙΑΣΚΟΡΠΙΣΤΗΚΑΝ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΤΟΤΕ ΟΘΩΜΑΝΙΚΗ ΑΥΤΟΚΤΑΤΟΡΙΑ.ΚΑΤΑ ΠΟΛΛΟΥΣ ΤΟ ΟΝΟΜΑ 'ΓΥΦΤΟΙ' ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΦΘΟΡΑ ΤΟΥ ΑΙΓΥΠΤΙΟΙ (ΑΙΓΥΠΤΙΟΙ=ΑΙΓΥΦΤΙΟΙ=ΓΥΦΤΟΙ).
Β. ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΩΡΑ ΤΟΥΣ ΤΣΙΓΓΑΝΟΥΣ ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ ΘΟΛΟ ΤΟΠΙΟ Η ΚΑΤΑΓΩΓΗ ΤΟΥΣ (ΑΠΟ ΘΕΩΡΙΕΣ ΚΑΤΑΓΩΓΗΣ ΤΟΥΣ ΑΠΟ ΑΤΛΑΝΤΙΔΑ ΜΕΧΡΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΡΧΑΙΟΙ ΙΝΔΟΙ). ΜΥΣΤΗΡΙΟ ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ Η ΓΛΩΣΣΑ ΤΟΥΣ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΤΑ ΑΝΘΡΩΠΟΛΟΓΙΚΑ ΤΟΥΣ ΣΤΟΙΧΕΙΑ. ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΑ ΣΧΟΛΙΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΣΑΣ.

ΦΙΛΙΚΑ WODAN

Ελευθερία
Πλήρες Μέλος

Laos
825 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2004, 22:46:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλωσόρισες wodan.
Πολύ καλό το θέμα που άνοιξες, αν και πιστεύω πως θα ταίριαζε καλύτερα κάπου αλλού.πχ Γνώση.
Παρακάτω σου δίνω κάποιες πληφορίες για τους τσιγγάνους:

Πιθανότατα η πρώτη ιστορική αναφορά για τους Ρόμ (Τσιγγάνους) γίνεται από τον Ηρόδοτο που αναφέρει τον λαό των "Σιγύνων". Πριν ακόμη από την άλωση της Κωνσταντινούπολης , πυκνές ομάδες της νομαδικής αυτής φυλής είχαν αρχίσει να περιτρέχουν τη Θράκη,τη Μακεδονία και στη συνέχεια τις χώρες της Κεντρικής Ευρώπης. Οι πρώτες ειδήσεις που αναφέρονται στη διασπορά τους στις Ευρωπαϊκές χώρες χρονολογούνται από το 1417 μ.χ. όταν πολυάριθμες ομάδες των Ρόμ εμφανίσθηκαν στη Γερμανία . Οι τότε χρονογράφοι τους περιγράφουν με το όνομα "Τσιάνοι".Ζούσαν σε σκηνές και περνούσαν μια πολύ σκληρή ζωή. Δεν είχαν -κατά τους χρονογράφους-πατρίδα ούτε θρησκεία , αλλά βεβαίωναν ότι ήταν χριστιανοί. Είχαν αρχηγούς που ήταν έφιπποι και καλοντυμένοι σε αντίθεση με τους υπόλοιπους , που στην πλειοψηφία τους βάδιζαν σαν μπουλούκι και κυρίως ξυπόλυτοι. Από το 1417 μέχρι το 1430 εξαπλώθηκαν σε ολόκληρη τη Γερμανία αλλά και στις Ευρωπαϊκές χώρες. Εμφανίζονται στην Ευρώπη χρονολογικά ως εξής:
1418 : Ελβετία
1422 : Ιταλία
1427 :Γαλλία
1433 : Δανία
1445 : Ισπανία - Εκεί υπήρχαν ήδη συγγενικά φύλλα.
1500 : Αγγλία


<<Διότι η άγνοια φέρνει αλόγιστο θάρρος, ενώ η γνώση δισταγμό>>Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Darkangel_78
Πλήρες Μέλος

Egypt
1013 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2004, 00:28:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Darkangel_78  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Β. ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΩΡΑ ΤΟΥΣ ΤΣΙΓΓΑΝΟΥΣ ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ ΘΟΛΟ ΤΟΠΙΟ Η ΚΑΤΑΓΩΓΗ ΤΟΥΣ (ΑΠΟ ΘΕΩΡΙΕΣ ΚΑΤΑΓΩΓΗΣ ΤΟΥΣ ΑΠΟ ΑΤΛΑΝΤΙΔΑ ΜΕΧΡΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΡΧΑΙΟΙ ΙΝΔΟΙ). ΜΥΣΤΗΡΙΟ ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ Η ΓΛΩΣΣΑ ΤΟΥΣ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΤΑ ΑΝΘΡΩΠΟΛΟΓΙΚΑ ΤΟΥΣ ΣΤΟΙΧΕΙΑ. ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΑ ΣΧΟΛΙΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΣΑΣ.

Καλησπέρα φίλε/φίλη wodan και καλωσόρισες!
Δυστυχώς με πιάνεις αδιάβαστη-η μόνη συνδρομή που μπορώ να κάνω στο θέμα σου είναι ετυμολογική: Πριν από αρκετούς αιώνες είχαν συγκεντρωθεί πληθυσμοί τσιγγάνων στην ευρύτερη περιοχή της σημερινής Βοημίας.Οι άνθρωποι αυτοί ήταν τότε ανεπιθύμητοι.
Το τοπωνύμιο αυτό προέκυψε από την λεκτική ρίζα μποχάμι=φύγε από κοντά μου.Παραφθορά είναι η λέξη μποέμ,δηλαδή αυτός που πηγαίνει "όπου φυσάει ο άνεμος",που φεύγει μακριά από προβλήματα,που είναι αδιάφορος/χωρίς έγνοιες.
Ελπίζω να σε βοήθησα!Και πάλι καλωσόρισες!

"Ποιό το αληθινό μέγεθος της σκιάς σου;"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

wodan
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
56 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2004, 09:38:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wodan  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλες Ελευθερία και darkangel_78 ευχαριστω για τις πληροφορίες σας ,αλλα
>Ελευθερία μου ,τελικά υπαρχει καποια πληροφορία οσον αφορά την καταγωγή τους? Αυτό που βλεπω είναι οτι εμφανίζονται στο προσκήνιο ξαφνικά , σαν να ήρθαν από το πουθενά ,οργανωμενοι μάλιστα σε κοινωνία με σαφείς ρόλους και ιεραρχία, πραγμα που σημαίνει ότι δεν ειναι άτακτες ομάδες νομάδων διαφόρων φυλών , αλλά οργανωμένο έθνος.
>darkangel_78 ,η ετυμολογική άποψη που παραθέτεις μπλέκει περισσότερο τα πράγματα ,
--"μποχάμι=φύγε από κοντά μου.Παραφθορά είναι η λέξη μποέμ,δηλαδή αυτός που πηγαίνει "όπου φυσάει ο άνεμος",που φεύγει μακριά από προβλήματα"--
Η θεωρία που θέλει τους τσιγγανους αρχαίους Ινδούς λέει ότι οι τσιγγανοι ήταν στην ανθρωποι της τελευταίας και χειρότερης για τους Ινδούς κάστα , τους Παρίας.
Εσωτερικά στους Παρίας (η κατώτερη κάστα) υπήρχε μια ακόμα ομάδα πληθυσμού οι οποίοι είναι απορριπταίοι ακόμα και από τους Παρίας γιατί τους θεωρούσαν μιάσματα.Ετσι τους ανάγκαζαν να ζούν στο ύπαιθρο και σε σκήνες ετσι ώστε ο άνεμος να απομακρύνει τα μιασματα τους. Τελικά μήπως "μποχάμι" και "που φυσάει ο άνεμος" δεν είναι συμβολικά αλλά πραγματικές συνθήκες και γεγονότα?

Ο συνταξιδιώτης σας
WODAN

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2004, 10:35:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ wodan,

Θα ήθελα να συνεισφέρω κι εγώ στο θέμα σου με κάποια, όχι όμως και τόσο τεκμηριωμένα, στοιχεία και θα καταλάβεις τί εννοώ.

Τυχαίνει να γνωρίζω ένα άτομο, το οποίο, δουλεύοντας για λογαριασμό ενός αμερικανικού πανεπιστημίου, ταξιδεύει κάθε χρόνο στην Ελλάδα και μελετά τους Ρομ ή Τσιγγάνους της χώρας μας ανθρωπολογικά, γλωσσολογικά, αλλά και λαογραφικά, καταγράφοντας τα διάφορα ήθη κι έθιμά τους. Συζητώντας με το άτομο αυτό, μου είπε τα εξής :

Του έθεσα τον ισχυρισμό που αναφέρεις κι εσύ, ότι δηλαδή :

quote:
ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟΥΣ ΓΥΦΤΟΥΣ ΘΕΩΡΙΕΣ ΑΝΑΦΕΡΟΥΝ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΛΟΙΠΑ ΑΙΓΥΠΤΙΩΝ ΠΟΥ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΑΝ ΟΜΑΔΙΚΑ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟΝ ΑΙΓΥΠΤΙΑΚΟ ΣΤΟΛΟ ΤΟΥ ΙΜΠΡΑΗΜ ΚΑΤΑ ΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΩΝ ΕΞΕΡΓΕΣΕΩΝ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΤΗΣ ΟΘΩΜΑΝΙΚΗΣ ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΙΑΣ,ΚΑΙ ΔΙΑΣΚΟΡΠΙΣΤΗΚΑΝ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΤΟΤΕ ΟΘΩΜΑΝΙΚΗ ΑΥΤΟΚΤΑΤΟΡΙΑ.ΚΑΤΑ ΠΟΛΛΟΥΣ ΤΟ ΟΝΟΜΑ 'ΓΥΦΤΟΙ' ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΦΘΟΡΑ ΤΟΥ ΑΙΓΥΠΤΙΟΙ (ΑΙΓΥΠΤΙΟΙ=ΑΙΓΥΦΤΙΟΙ=ΓΥΦΤΟΙ).

Μου είπε λοιπόν ότι πρόκειται για ένα μύθο κι ότι δεν υπάρχουν στοιχεία που να υποστηρίζουν μια υποτιθέμενη καταγωγή τους από την Αίγυπτο, ακόμη κι αυτών που ονομάζουμε "Γύφτους".

Αντίθετα, το πιο πιθανό "σενάριο" φαίνεται πως είναι να κατάγονται από περιοχές της Ινδίας και του Πακιστάν, όπως αναφέρεις κι εσύ εξάλλου σε κάποιο σημείο.

Επειδή είναι ένα θέμα που δεν έχω ερευνήσει προσωπικά, θέτω τα παραπάνω στην κρίση σας...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

wodan
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
56 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2004, 11:11:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wodan  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ ΜΟΥ durden_alie
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΣΥΝΕΙΣΦΟΡΑ ΣΟΥ.
ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟΥΣ ΓΥΦΤΟΥΣ ΤΕΙΝΩ ΝΑ ΠΙΣΤΕΨΩ ΟΤΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥΣ ΒΓΗΚΕ ΟΝΤΩΣ ΑΠΟ ΤΗ ΛΕΞΗ ΑΙΓΥΠΤΙΟΣ, ΟΧΙ ΟΜΩΣ ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΗ Η ΦΥΛΗ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΛΟΙΠΑ ΑΙΓΥΠΤΙΩΝ, ΑΛΛΑ ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΚΕΙΝΗΣ ΤΗΣ ΕΠΟΧΗΣ ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΧΡΩΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΕΝΔΥΜΑΣΙΑΣ ΤΩΝ ΓΥΦΤΩΝ ΤΟΥΣ ΕΔΩΣΑΝ ΑΥΤΟ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΠΙΣΤΕΥΟΝΤΑΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΙΓΥΠΤΙΟΙ.

ΦΙΛΙΚΑ WODAN


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελευθερία
Πλήρες Μέλος

Laos
825 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2004, 20:54:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλή/έ μου wodan όσο και να έψαξα δεν βρήκα κάτι συγκεκριμμένο όσο
αφορά την καταγωγή τους.Κι αυτό όντως είναι περίεργο.

quote:
Πιθανότατα η πρώτη ιστορική αναφορά για τους Ρόμ (Τσιγγάνους) γίνεται από τον Ηρόδοτο που αναφέρει τον λαό των "Σιγύνων".

Υποθετικά πάντα...μήπως ήταν λαός κάποιας χώρας,που αναγκάστηκε να αφήσει τη χώρα του(ποιος ξέρει για ποιους λόγους) και από τότε περιπλανιέται στην Ευρώπη?
Αλλά και το άλλο πάλι?
quote:
Δεν είχαν -κατά τους χρονογράφους-πατρίδα ούτε θρησκεία , αλλά βεβαίωναν ότι ήταν χριστιανοί

Αν οι ίδιοι λένε ότι δεν έχουν πατρίδα,τότε μήπως ήταν αρχικά κάποιες οικογένειες μαζί, που κατατρεγμένες έφυγαν από τον τόπο τους και με την πάροδο των χρόνων αυξήθηκαν και εξαπλώθηκαν?
Τί να αναφέρουν άραγε οι παραδόσεις τους? Αυτές που μεταφέρονται από στόμα σε στόμα?

<<Διότι η άγνοια φέρνει αλόγιστο θάρρος, ενώ η γνώση δισταγμό>>Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2004, 21:43:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ενδιαφέρον θέμα!

Βρήκα ένα άρθρο που δίνει κάποιες απαντήσεις.

http://www.sca.org/ti/articles/2002/issue144/rom.html

Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι η φράση..."The Rom are not a people with a written, or even an oral history."

Πάντως από ότι λέει το άρθρο ξεκίνησαν από τις Ινδίες γύρω στο 1000μΧ
Η ιστορία που πιθανολογείται είναι η εξής: το 950μΧ ο βασιλιάς της Περσίας ζήτησε από τον βασιλιά της Ινδίας "διασκεδαστές" (μουσικούς, χορευτές κλπ) για να γυρίζουν την χώρα και να διασκεδάζουν τους κατοίκους. Στάλθηκαν πάνω από 12.000 άντρες και γυναίκες. Αυτοί ονομάστηκαν Zutti. Κάτι έγινε με τα δώρα του βασιλιά όμως και διώχθηκαν από την χώρα. (δεν το πολυκατάλαβα)

Μια δεύτερη θεωρία λέει ότι την ίδια πάνω κάτω εποχή εισέβαλαν στην Ινδία Αφγανοί και πήρα πολλούς σκλάβους πίσω στην χώρα τους.

Μια ακόμα θεωρία λέει ότι μπορεί να έπεσε ξηρασία σε κάποιες περιοχές της Ινδίας και οι κάτοικοι αναγκάστηκαν να φύγουν και να περιπλανούν μέχρι την Ευρώπη.

Ισως τελικά να ισχύουν όλες μαζί. Ισως και καμία.

Βρήκα και κάποιους μύθους
http://www.geocities.com/Paris/5121/myths.htm

"Πολλοί μύθοι τους έχουν βιβλική καταγωγή.
Μερικοί ισχυρίζονται ότι είναι απόγονοι του Νώε. Αλλοι, ότι είναι απόγονοι του Αβραάμ και της Σάρα. Η ατέλειωτη μετακίνησή τους, κάποιοι πιστεύουν, ότι ήταν η τιμωρία τους επειδή ήταν ανάμεσα σε αυτούς που αρνήθηκαν να βοηθήσουν τον Ιωσήφ και την Μαρία στην μεταφορά τους στην Αίγυπτο. (?) Αλλη διαδεδομένη ιστορία λέει ότι κατά την διάρκεια του περάσματος της Ερυθράς Θάλασσας, όταν τα Αιγυπτιακά στρατεύματα παγιδεύτηκαν στα νερά, ένα νεαρό ζευγάρι σώθηκε εκ θαύματος και έγινε ο Αδάμ και η Εύα τωn Ρομ.

Μιά άλλη ιστορία έχει σχέση με την Σταύρωση. Λέγεται ότι κάποιοι πρόγονοί τους κατασκεύασαν τα καρφιά με τα οποία θα σταύρωναν τον Χριστό και γι αυτό καταδικάστηκαν να περιπλανούνται για πάντα.

Εξω-βιβλικοί μύθοι τους θέλουν να κατάγονται από τους Βαβυλώνιους, τους Αβυσσινούς, ή και ακόμα από τους Δρυίδες Κέλτες ή και τους Ατλαντες. Για όλες αυτές τις "ρίζες" δεν υπάρχει καμιά πειστική εξήγηση.
Ακόμα, επειδή θεωρούνται καλοί στο να λένε την μοίρα και τα μελλούμενα, σύμφωνα με μερικούς κατάγονται από τους Euxians, γείτονες των Περσών, που στην αρχαιότητα ήταν γνωστοί για τις προγνώσεις τους.

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελευθερία
Πλήρες Μέλος

Laos
825 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2004, 22:54:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ostria μου, ευχαριστώ πολύ για τις σημαντικές πληροφορίες.
Δεν ξέρω γιατί, αλλά αυτό μου φαίνεται <ότι δένει>.
quote:
Πάντως από ότι λέει το άρθρο ξεκίνησαν από τις Ινδίες γύρω στο 1000μΧ
Η ιστορία που πιθανολογείται είναι η εξής: το 950μΧ ο βασιλιάς της Περσίας ζήτησε από τον βασιλιά της Ινδίας "διασκεδαστές" (μουσικούς, χορευτές κλπ) για να γυρίζουν την χώρα και να διασκεδάζουν τους κατοίκους. Στάλθηκαν πάνω από 12.000 άντρες και γυναίκες. Αυτοί ονομάστηκαν Zutti. Κάτι έγινε με τα δώρα του βασιλιά όμως και διώχθηκαν από την χώρα. (δεν το πολυκατάλαβα)



Πάντως οι περισσότερες πληροφορίες συγκλίνουν στην Ινδία.
Από όσο ξέρω κράτησαν την καθαρότητα της φυλής(παντεύονται μόνο με άτομα της ίδιας φυλής).
Άρα ίσως υπάρχουν και άλλες παραδόσεις που μεταφέρθηκαν μέσω τραγουδιών ή μύθων από στόμα σε στόμα.


<<Διότι η άγνοια φέρνει αλόγιστο θάρρος, ενώ η γνώση δισταγμό>>Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Enas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
241 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2004, 23:52:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Enas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΝΑΣ ΑΛΛΟΣ ΜΥΘΟΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΡΟΜ: ΟΤΑΝ ΞΕΚΙΝΗΣΑΝ ΤΟ ΤΑΞΙΔΙ ΤΟΥΣ ΠΕΡΑΣΑΝ ΑΠΟ ΤΟΝ ΙΝΔΟ ΠΟΤΑΜΟ ΚΑΙ ΛΕΓΕΤΑΙ ΟΤΙ Ο ΠΟΤΑΜΟΣ ΘΥΜΩΣΕ ΕΠΕΙΔΗ ΛΕΡΩΣΑΝ ΤΑ ΝΕΡΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΚΑΤΑΡΑΣΤΗΚΕ ΝΑ ΓΥΡΝΑΝΕ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟΥΣ ΔΕΧΟΝΤΕ ΠΟΥΘΕΝΑ.

ΓΙΑ ΝΑ ΓΥΡΙΣΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΠΡΑΓΑΤΙΚΟΤΗΤΑ, Η ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΡΟΜ ΕΙΝΑΙ ΣΑΦΕΣΤΑΤΑ ΙΝΔΙΚΗΣ ΠΡΟΕΛΕΥΣΗΣ. ΘΥΜΑΜΑΙ ΕΝΑ ΝΤΟΚΥΜΑΝΤΕΡ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΔΕΙ ΠΟΥ ΠΕΡΙΕΓΡΑΦΕ ΤΟ ΤΑΞΙΔΙ ΜΙΑΣ ΟΜΑΔΑΣ ΡΟΥΜΑΝΩΝ ΡΟΜ ΣΤΗΝ ΙΝΔΙΑ. ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ ΤΟΥΣ ΕΙΧΑΝ ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΟΜΑΔΕΣ ΡΟΜ. ΟΤΑΝ ΦΤΑΣΑΝ ΤΕΛΙΚΑ ΣΤΗ ΙΝΔΙΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑΝ - ΜΕ ΛΙΓΗ ΔΥΣΚΟΛΙΑ - ΝΑ ΣΥΝΕΝΟΗΘΟΥΝ ΜΕ ΤΟΥΣ ΝΤΟΠΙΟΥΣ.

Υ.Γ. ΜΙΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟ ΑΝΑΦΕΡΕ ΚΑΝΕΙΣ, ΡΟΜ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΑΝΘΡΩΠΟΣ.

I am no human now
because I choose to know..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

katia
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
629 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2004, 09:59:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους katia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΘΕΙ ΓΙΑΤΙ ΑΠ'ΟΤΙ ΞΕΡΩ ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΤΗΝ ΚΑΤΑΓΩΓΗ ΤΟΥ.ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΑ ΛΙΓΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΞΕΡΩ Η ΓΛΩΣΣΑ ΠΟΥ ΜΙΛΑΝΕ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΑΡΧΑΙΑ ΙΝΔΙΚΗ ΔΙΑΛΕΚΤΟΣ.ΠΑΝΤΩΣ ΜΕ ΤΟΥΣ ΑΡΙΘΜΟΥΣ ΔΕΝ ΤΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ.ΣΤΗ ΔΙΚΗ ΤΟΥΣ ΓΛΩΣΣΑ ΜΕΤΡΑΝΕ ΑΠΟ ΤΟ 1 ΕΩΣ ΤΟ 6 ΚΑΙ ΑΠΟ ΚΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελευθερία
Πλήρες Μέλος

Laos
825 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2004, 11:29:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί μου,Κάτια και Ένας,σημαντικές οι πληροφορίες σας.
Μου έκανε εντύπωση το ότι κατάφεραν να συννεοηθούν με ντόπιους Ινδούς και ότι δεν ξέρουν στη γλώσσα τους να μετρούν πάνω από το 6!!
Άρα και πάλι συγκλίνουμε στην Ινδική καταγωγή τους!
Κυνηγημένοι και κατατρεγμένοι(για κάποιο λόγο) από την χώρα τους?
Ή έφυγαν αναζητώντας καλύτερες συνθήκες,αλλά δεν εντάχθηκαν πουθενά?

<<Διότι η άγνοια φέρνει αλόγιστο θάρρος, ενώ η γνώση δισταγμό>>Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sparverius
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
94 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2004, 12:10:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sparverius  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σας.

Υπάρχει η άποψη ότι οι Ρομά αποτελούσαν ένα είδος Ινδουιστών κατώτερης κοινωνικής τάξης τους οποίους οι άρχοντες συγκέντρωσαν υπό τη μορφή εκστρατευτικού σώματος και τους έστειλαν (ή μάλλον τους ξαπόστειλαν...) προς τη Δύση για να αποκρούσουν τις στρατιωτικές επιθέσεις των Ισλαμικών κρατών. Βέβαια αυτή η θεωρία δεν απαντά γιατί αντί να γυρίσουν στην Ινδία προτίμησαν να συνεχίσουν την περιπλάνησή τους προς τη Δύση.

Φιλικά,
sparverius

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελευθερία
Πλήρες Μέλος

Laos
825 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2004, 15:25:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν θα γυρνούσαν πίσω, αν δεν τους επέτρεπαν να γυρίσουν.
Αν τους έστειλαν,όπως καλά είπες,για να τους ξαποστείλουν.
Και οι γυναίκες τσιγγάνες?
Κι αυτές έχουν τα χαρακτηριστικά της φυλής αναλοίωτα στο πέρασμα του χρόνου.Τους συνόδευαν στην εκστρατεία?
Ναι, ούτε και σε μένα δένει αυτή η εκδοχή πολύ.
Ευχαριστώ!

<<Διότι η άγνοια φέρνει αλόγιστο θάρρος, ενώ η γνώση δισταγμό>>Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΒΙΚΗ
Νέο Μέλος


22 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2004, 00:21:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΒΙΚΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΟΛΛΕΣ ΘΕΩΡΙΕΣ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΚΙ ΕΓΩ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΤΣΙΓΚΑΝΟΥΣ.
ΟΛΕΣ ΒΕΒΑΙΑ ΠΑΡΑΜΕΝΟΥΝ ΑΣΤΗΡΙΚΤΕΣ, ΜΕ ΠΟΛΛΑ ΚΕΝΑ ΟΠΩΣ ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΑΤΕ ΑΠ'ΟΤΙ ΕΙΔΑ!
ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΘΕΩΡΙΑ (ΕΠΙΣΗΣ ΑΣΤΗΡΙΚΤΗ...) ΤΗΝ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΣΕ ΕΝΑ ΑΡΘΡΟ ΤΟΥ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟΥ STRANGE ΤΟΥ ΠΑΝΤΕΛΗ ΓΙΑΝΝΟΥΛΑΚΗ, ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΕ ΑΛΛΑ ΒΙΒΛΙΑ...
ΟΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΑΚΟΥΣΕΙ ΠΕΡΙ ΘΕΩΡΙΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ " ΚΟΥΦΙΑ ΓΗ " ΙΣΩΣ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ.
ΑΥΤΗ Η ΘΕΩΡΙΑ ΛΟΙΠΟΝ ΛΕΕΙ ΠΩΣ ΟΙ ΤΣΙΓΚΑΝΟΙ ΞΕΠΗΔΗΣΑΝ ΑΠΟ ΕΝΑ ΑΓΝΩΣΤΟ ΣΕ ΜΑΣ ΛΑΟ, ΠΟΥ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΧΡΟΝΙΑ ΕΠΙΒΙΩΝΕ ΣΤΑ ΕΓΚΑΤΑ ΤΗΣ ΓΗΣ!!!
ΕΝΑΣ ΑΠΟ ΤΟΥ ΠΟΛΛΟΥΣ ΛΑΟΥΣ ΠΟΥ ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ ΠΩΣ ΖΟΥΝ ΣΤΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΤΟΥ ΠΛΑΝΗΤΗ ΜΑΣ.
ΤΑ ΑΝΘΡΩΠΟΛΟΓΙΚΑ ΧΑΡΑΚΤΙΡΙΣΤΙΚΑ ΤΟΥΣ ΔΕΝ ΜΟΙΑΖΟΥΝ ΜΕ ΚΑΜΙΑΣ ΑΛΛΗΣ ΦΙΛΗΣ, ΓΙΑΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΑΛΛΗ ΦΙΛΗ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ ΤΟΥ ΠΛΑΝΗΤΗ ΜΑΣ. ΟΙ ΔΕ ΠΑΡΑΞΕΝΕΣ ΤΗΛΕΠΑΘΗΤΙΚΕΣ (ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ...) ΙΚΑΝΟΤΗΤΕΣ ΠΟΥ ΜΑΛΛΟΝ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΚΑ ΔΙΑΘΕΤΟΥΝ ΟΙ ΤΣΙΓΚΑΝΟΙ, ΕΙΝΑΙ ΙΚΑΝΟΤΗΤΕΣ ΑΠΟ ΜΙΑ ΜΗ ΓΝΩΣΤΗ ΣΕ ΕΜΑΣ "ΓΗΙΝΗ" ΦΙΛΗ!
Ο ΤΟΠΟΣ ΔΕ ΠΟΥ ΞΕΚΙΝΗΣΑΝ ΝΑ "ΥΠΑΡΧΟΥΝ" ΚΑΙ ΝΑ ΜΕΤΑΚΙΝΟΥΝΤΑΙ ΠΑΝΩ ΣΤΗ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ ΤΗΣ ΓΗΣ, ΕΙΝΑΙ Η ΙΝΔΙΑ. ΕΤΣΙ ΕΞΗΓΗΤΑΙ ΓΙΑΤΙ Η ΓΛΩΣΣΑ ΤΟΥΣ ΟΜΟΙΑΖΕΙ ΜΕ ΤΗ ΙΝΔΙΚΗ, ΑΦΟΥ ΑΝ ΙΣΧΥΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ, ΕΙΝΑΙ ΛΟΓΙΚΟ ΝΑ ΥΙΟΘΕΤΗΣΑΣΝ ΚΑΠΟΙΑ ΑΡΧΑΪΚΗ ΙΝΔΙΚΗ ΔΙΑΛΕΚΤΟ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΟΥΝ ΜΕ ΤΟ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟ ΓΕΝΟΣ!
ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΠΩΣ ΑΣΠΑΖΟΜΑΙ ΤΗ ΘΕΩΡΙΑ ΑΥΤΗ (ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΔΗΛΑΔΗ ΚΑΙ Η ΠΙΟ ΠΑΡΑΛΟΓΗ), ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ ΑΛΛΗ, ΑΦΟΥ ΔΥΣΚΟΛΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΠΟΔΕΙΧΘΕΙ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ. ΑΠΛΑ ΣΑΣ ΤΗΝ ΑΝΑΦΕΡΩ, ΕΤΣΙ, ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑΚΑ...
ΤΟ ΜΟΝΟ ΣΙΓΟΥΡΟ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΟΙ ΤΣΙΓΚΑΝΟΙ ΜΕ ΤΑ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΑ ΙΣΤΟΡΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΛΑΟΣ ΧΩΡΙΣ ΠΑΡΕΛΘΟΝ ΚΑΙ ΚΑΤΑΓΩΓΗ...ΓΙΑ ΠΟΙΟΝ ΑΛΛΟ ΛΑΟ ΠΑΝΩ ΣΤΟΝ ΠΛΑΝΗΤΗ ΜΑΣ ΙΣΧΥΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ; (ΕΚΤΩΣ ΙΣΩΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΡΧΑΙΟΥΣ ΟΛΜΕΚΟΥΣ, ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΟ ΘΕΜΑ, ΜΙΑΣ ΑΛΛΗΣ ΣΥΖΗΤΗΣΗΣ...) ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΞΕΝΟ!!!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΒΙΚΗ
Νέο Μέλος


22 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2004, 00:38:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΒΙΚΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ.
ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΕ ΡΩΤΗΣΕ ΚΑΠΟΤΕ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΞΕΝΟ...
ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΜΑΣ ΜΟΝΑΧΑ ΖΟΥΝ (ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ) ΚΑΠΟΙΕΣ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΙΣΩΣ, ΤΣΙΓΚΑΝΩΝ. ΕΤΣΙ;
ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΕΚΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΑΝ ΚΑΠΩΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΖΟΥΝ ΠΙΑ ΣΕ ΣΚΗΝΕΣ ΑΛΛΑ ΣΕ ΣΠΙΤΙΑ, ΚΑΙ ΠΟΥ ΑΠΕΚΤΗΣΑΝ ΚΑΙ ΘΡΗΣΚΕΙΑ,
ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ ΠΟΥ ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΝ ΝΑ ΖΟΥΝ ΣΕ ΝΟΜΑΔΙΚΕΣ ΚΟΙΝΟΤΗΤΕΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑΚΙΝΟΥΝΤΑΙ ΣΥΝΕΧΩΣ, ΕΧΕΤΕ ΠΟΤΕ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙ ΤΙ ΚΑΝΟΥΝ ΤΟΥΣ ΝΕΚΡΟΥΣ ΤΟΥΣ;;;
ΟΣΟΙ ΑΣΠΑΣΤΗΚΑΝ ΤΗ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΗ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΞΕΡΩ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΠΩΣ ΤΟΥΣ ΘΑΒΟΥΝ ΣΕ ΝΕΚΡΟΤΑΦΕΙΑ.
ΠΟΣΟΥΣ ΝΟΜΑΔΕΣ ΤΣΙΓΚΑΝΟΥΣ ΟΜΩΣ ΕΧΕΤΕ ΔΕΙ ΝΑ ΘΑΒΟΥΝ ΤΟΥΣ ΝΕΚΡΟΥΣ ΤΟΥΣ ΣΕ ΝΕΚΡΟΤΑΦΕΙΑ Ή ΟΠΟΥΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΟΥ;;;
ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΕΡΩΤΗΣΗ ΜΟΥ ΕΚΑΝΑΝ ΚΑΠΟΤΕ ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΠΕΡΙ ΤΣΙΓΚΑΝΩΝ, ΟΜΟΛΟΓΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΤΟ ΕΙΧΑ ΣΚΕΦΤΕΙ ΠΟΤΕ ΜΟΥ! ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΑ ΠΟΤΕ ΤΙ ΚΑΝΟΥΝ ΤΑ ΠΤΩΜΑΤΑ ΤΩΝ ΝΕΚΡΩΝ ΤΟΥΣ ΟΙ ΝΟΜΑΔΕΣ ΤΣΙΓΚΑΝΟΙ...
Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΠΟΥ ΕΛΑΒΑ, ΑΠΟ ΤΟ ΙΔΙΟ ΑΤΟΜΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΕΡΩΤΗΣΗ (ΚΑΙ ΠΟΥ ΒΕΒΑΙΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΦΗΜΗ, ΙΣΩΣ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΕΝΤΕΛΩΣ ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟ...)ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΘΕΩΡΙΑ ΠΟΛΥ ΜΑΚΑΒΡΙΑ ΓΙΑ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ ΔΕΔΟΜΕΝΑ.... ΘΑ ΣΑΣ ΤΗΝ ΠΩ ΜΟΝΟ ΑΝ ΣΑΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ.
ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΟΜΩΣ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΤΙ, ΝΑ ΤΟ ΑΝΑΦΕΡΕΙ.
ΚΑΙ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΛΟΓΙΚΟ, ΚΑΙ ΟΧΙ ΦΡΙΚΙΑΣΤΙΚΟ ΟΠΩΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΚΟΥΣΑ ΕΓΩ!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελευθερία
Πλήρες Μέλος

Laos
825 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2004, 00:50:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλώς ήρθες στην παρέα μας Βίκη!
Έδωσες με το μήνυμά σου και μια άλλη διάσταση.
΄Προσωπικά τίποτα δεν βρίσκω παράλογο.
Όλα είναι πιθανά.Γιατί όχι?
Σίγουρα είναι ανεπιβεβαίωτα.Αλλά μέσα σε κάθε θεωρία που αναφέρουμε υπάρχουν και κάποια κοινά.Ένα ως τώρα και από αυτά που κι εσύ πρόσθεσες, είναι η αναφορά της Ινδίας.
quote:
Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΠΟΥ ΕΛΑΒΑ, ΑΠΟ ΤΟ ΙΔΙΟ ΑΤΟΜΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΕΡΩΤΗΣΗ (ΚΑΙ ΠΟΥ ΒΕΒΑΙΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΦΗΜΗ, ΙΣΩΣ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΕΝΤΕΛΩΣ ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟ...)ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΘΕΩΡΙΑ ΠΟΛΥ ΜΑΚΑΒΡΙΑ ΓΙΑ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ ΔΕΔΟΜΕΝΑ.... ΘΑ ΣΑΣ ΤΗΝ ΠΩ ΜΟΝΟ ΑΝ ΣΑΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ.
ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΟΜΩΣ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΤΙ, ΝΑ ΤΟ ΑΝΑΦΕΡΕΙ.
ΚΑΙ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΛΟΓΙΚΟ, ΚΑΙ ΟΧΙ ΦΡΙΚΙΑΣΤΙΚΟ ΟΠΩΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΚΟΥΣΑ ΕΓΩ!

Να και κάτι που δεν είχαμε σκεφτεί.
Πράγματι δεν έχω δει να θάβουν νεκρούς.
Με ενδιαφέρει πολύ να μάθω!

<<Διότι η άγνοια φέρνει αλόγιστο θάρρος, ενώ η γνώση δισταγμό>>Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΒΙΚΗ
Νέο Μέλος


22 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2004, 14:15:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΒΙΚΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΓΑΠΗΤΗ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ,
Η ΘΕΩΡΙΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΝΕΚΡΟΥΣ ΤΩΝ ΤΣΙΓΚΑΝΩΝ ΟΜΟΛΟΓΩ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΜΑΚΑΒΡΙΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΜΟΥ ΘΥΜΙΖΕΙ ΣΕΝΑΡΙΟ ΑΠΟ ΚΑΚΗ ΤΑΙΝΙΑ ΘΡΙΛΕΡ!
ΠΑΝΤΩΣ ΑΥΤΗ Η ΘΕΩΡΙΑ ΛΕΕΙ ΟΥΤΕ ΛΙΓΟ, ΟΥΤΕ ΠΟΛΥ ΠΩΣ ΤΑ ΠΤΩΜΑΤΑ ΤΩΝ ΝΕΚΡΩΝ ΤΟΥΣ... ΤΑ ΤΡΩΝΕ! ΔΕΝ ΤΑ ΘΑΒΟΥΝ, ΑΛΛΑ ΤΑ ΤΡΩΝΕ!!!
ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ ΕΝΑ ΚΑΚΟ ΣΕΝΑΡΙΟ....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

katia
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
629 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2004, 17:23:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους katia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΒΙΚΗ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΑΚΟΥΩ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ.ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΠΑΡΑΞΕΝΟ.ΕΔΩ ΓΕΝΝΑΝΕ ΠΑΙΔΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΠΟΥΛΑΝΕ ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΒΓΑΖΟΥΝ ΣΤΑ ΦΑΝΑΡΙΑ.ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΑ ΕΙΧΑ ΔΕΙ ΜΙΑ ΕΚΠΟΜΠΗ ΣΤΗ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ ΠΟΥ ΕΔΙΧΝΕ ΤΣΙΓΓΑΝΟΥΣ ΝΑ ΔΕΝΟΥΝ ΤΑ ΑΚΡΑ ΤΩΝ ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΩΝ ΜΩΡΩΝ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΡΟΚΑΛΕΣΟΥΝ ΑΝΑΠΗΡΙΑ ΣΤΡΑΒΟΜΑ ΤΩΝ ΠΟΔΙΩΝ ΚΑΙ ΣΕ ΠΟΛΛΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΡΟΚΑΛΟΥΣΑΝ ΤΥΦΛΩΣΗ ΣΤΟ ΕΝΑ ΜΑΤΙ.ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΚΑΝΑΝ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΒΑΖΟΥΝ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΝΑ ΖΗΤΙΑΝΕΥΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΛΥΠΑΤΕ Ο ΚΟΣΜΟΣ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελευθερία
Πλήρες Μέλος

Laos
825 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2004, 20:46:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βίκη μου ευχαριστώ για τις πληροφορίες σου και πάλι.
Προσωπικά δεν μπορώ ή καλύτερα δεν θέλω να πιστέψω κάτι τέτοιο.
Κι εμένα μου φαίνεται και θα ήθελα να είναι βέβαια ένα κακό σενάριο.
Αυτό είναι κανιβαλισμός.
Αν και από όσο έχω διαβάσει,κάποιες φυλές(όχι τσιγγάνων,αλλά δυστυχώς δεν θυμάμαι ονόματα),νομίζω φυλές ανθρωποφάγων της Αφρικής,πίστευαν πως τρώγοντας ανθρώπους παίρνουν δύναμη.

quote:
ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΑ ΕΙΧΑ ΔΕΙ ΜΙΑ ΕΚΠΟΜΠΗ ΣΤΗ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ ΠΟΥ ΕΔΙΧΝΕ ΤΣΙΓΓΑΝΟΥΣ ΝΑ ΔΕΝΟΥΝ ΤΑ ΑΚΡΑ ΤΩΝ ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΩΝ ΜΩΡΩΝ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΡΟΚΑΛΕΣΟΥΝ ΑΝΑΠΗΡΙΑ ΣΤΡΑΒΟΜΑ ΤΩΝ ΠΟΔΙΩΝ ΚΑΙ ΣΕ ΠΟΛΛΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΡΟΚΑΛΟΥΣΑΝ ΤΥΦΛΩΣΗ ΣΤΟ ΕΝΑ ΜΑΤΙ.ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΚΑΝΑΝ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΒΑΖΟΥΝ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΝΑ ΖΗΤΙΑΝΕΥΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΛΥΠΑΤΕ Ο ΚΟΣΜΟΣ.

Κάτια μου?
Αναφέρεσαι στους <τσιγγάνους>? Ή μήπως στους <γύφτους>? Ύπάρχει διαφορά...

<<Διότι η άγνοια φέρνει αλόγιστο θάρρος, ενώ η γνώση δισταγμό>>Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΒΙΚΗ
Νέο Μέλος


22 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2004, 22:08:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΒΙΚΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΤΙΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΑΝ ΟΙ ΤΣΙΓΚΑΝΟΙ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥΣ. ΙΣΩΣ...
ΠΑΝΤΩΣ ΕΧΩ ΔΕΙ ΣΕ ΝΤΟΚΥΜΑΝΤΕΡ ΣΤΗΝ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ, ΑΥΤΟ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΟΙ ΙΝΔΟΙ!
ΣΤΗ ΙΝΔΙΑ ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΗΣ ΦΤΩΧΙΑΣ Η ΖΗΤΙΑΝΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ!
ΚΑΝΟΥΝ ΔΙΑΦΟΡΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΣΤΑ ΤΑΛΑΙΠΩΡΑ ΜΩΡΑΚΙΑ, ΙΔΙΩΣ ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΜΑ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΑ ΚΑΙ ΤΑ ΚΟΚΚΑΛΑΚΙΑ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΑΙΣΘΗΤΑ ΚΑΙ ΕΥΛΥΓΙΣΤΑ. Π.Χ. ΤΟΥΣ ΠΙΕΖΟΥΝ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΤΟΥΣ ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΟΥΣ ΤΡΟΠΟΥΣ, ΩΣΤΕ ΑΥΤΟ ΝΑ ΠΑΡΑΜΟΡΦΩΘΕΙ ΦΡΙΚΤΑ!
ΔΗΣΤΥΧΩΣ, ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΑ, ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΑΛΛΑ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟ ΜΑΤΑΙΟ ΚΟΣΜΟ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

clearthought
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
172 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2004, 22:57:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους clearthought  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

KΑΛΗΣΠΕΡΑ...ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΠΑΡΑΘΕΤΩ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΠΟΥ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΣΟΥ ΛΥΣΟΥΝ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΑΠΟΡΙΕΣ ΣΟΥ WODAN.

ΑΛΛΑ ΟΝΟΜΑΤΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΡΟΜ

Rom,Roma, Τσιγγάνοι,Αθίγγανοι,γύφτοι,Σίντηδες (ΕΛΛΑΔΑ)
Τσινγιάν,Τσιγγάν (ΤΟΥΡΚΙΑ, ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ, ΣΕΡΒΙΑ, ΡΟΥΜΑΝΙΑ, ΟΥΓΓΑΡΙΑ)
Τσίγγαρι (ΙΤΑΛΙΑ)
Τσιγγόϊνερ (ΓΕΡΜΑΝΙΑ)
Γκιτάνος (ΙΣΠΑΝΙΑ,ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ)
Αιγκυπτενάρεν (ΟΛΛΑΝΔΙΑ)
Τζίπσι (ΑΓΓΛΙΑ,ΑΜΕΡΙΚΗ)
Αυγίτ (ΑΛΒΑΝΙΑ)
Βοημοί-Βohemiens (ΓΑΛΛΙΑ)

ΟΝΟΜΑΤΑ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝ ΟΙ ΡΟΜ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ

· Μελελέ (Λαός μαύρος)
· Καλέ
· Μανούχ (άνθρωπος)
· Σίντε

ΙΣΤΟΡΙΑ

Πιθανότατα η πρώτη ιστορική αναφορά για τους Ρόμ (Τσιγγάνους) γίνεται από τον Ηρόδοτο που αναφέρει τον λαό των "Σιγύνων". Πριν ακόμη από την άλωση της Κωνσταντινούπολης , πυκνές ομάδες της νομαδικής αυτής φυλής είχαν αρχίσει να περιτρέχουν τη Θράκη,τη Μακεδονία και στη συνέχεια τις χώρες της Κεντρικής Ευρώπης. Οι πρώτες ειδήσεις που αναφέρονται στη διασπορά τους στις Ευρωπαϊκές χώρες χρονολογούνται από το 1417 μ.χ. όταν πολυάριθμες ομάδες των Ρόμ εμφανίσθηκαν στη Γερμανία . Οι τότε χρονογράφοι τους περιγράφουν με το όνομα "Τσιάνοι".Ζούσαν σε σκηνές και περνούσαν μια πολύ σκληρή ζωή. Δεν είχαν -κατά τους χρονογράφους-πατρίδα ούτε θρησκεία , αλλά βεβαίωναν ότι ήταν χριστιανοί. Είχαν αρχηγούς που ήταν έφιπποι και καλοντυμένοι σε αντίθεση με τους υπόλοιπους , που στην πλειοψηφία τους βάδιζαν σαν μπουλούκι και κυρίως ξυπόλυτοι. Από το 1417 μέχρι το 1430 εξαπλώθηκαν σε ολόκληρη τη Γερμανία αλλά και στις Ευρωπαϊκές χώρες. Εμφανίζονται στην Ευρώπη χρονολογικά ως εξής:
1418 : Ελβετία
1422 : Ιταλία
1427 :Γαλλία
1433 : Δανία
1445 : Ισπανία - Εκεί υπήρχαν ήδη συγγενικά φύλλα.
1500 : Αγγλία


ΔΙΩΓΜΟΙ ΑΠΟ ΤΟ 1500 ΕΩΣ ΤΟ 1800

¨ Μερικά χρόνια μετά το 1500 μ.χ. σε όλες τις χώρες της Ευρώπης ακολουθεί γενικός διωγμός των Τσιγγάνικων φυλών. Πολλοί σκοτώνονται αμείλικτα με τη δικαιολογία ότι ανήκουν σε καταραμένη φυλή . Οι κυριότερες δικαιολογίες για τους διωγμούς αυτούς ήταν : ιεροσυλία , αρπαγή νηπίων , ανθρωποθυσίες , ανθρωποφαγία.
¨ Οι διωγμοί κράτησαν 200 περίπου χρόνια .Πολλές φυλές εξοντώθηκαν. Αρκετοί αναγκάστηκαν να γίνουν δουλοπάροικοι ή συγχωνεύθηκαν με τους πληθυσμούς των διαφόρων χωρών.
¨ Παρά τους διωγμούς αρκετές φυλές κατάφεραν να διασωθούν και να επιβιώσουν και συνέχισαν τις περιπλανήσεις τους στα διάφορα κράτη της Ευρώπης.

ΠΡΟΣΩΡΙΝΟ ΣΤΑΜΑΤΗΜΑ ΤΩΝ ΔΙΩΓΜΩΝ ΑΠΟ ΤΟ 1800


Μετά το 1800 η θέση των Ρόμ αρχίζει να βελτιώνεται. Οι χώρες που τους μεταχειρίστηκαν με περισσότερο καλή διάθεση ήταν η Αγγλία , η Ουγγαρία , η Σερβία και η Ρουμανία.
. Στην Αγγλία δημιουργήθηκαν Εταιρείες που ασχολήθηκαν με τα ήθη και τα έθιμα των Ρόμ.
. Στην Ουγγαρία πολλοί συγχωνεύθηκαν με τους ντόπιους . Όσοι διατήρησαν τα νομαδικά έθιμά τους επιδόθηκαν στην αξιοποίηση των έμφυτων ταλέντων της φυλής που είναι η Μουσική και ο χορός. Αναδείχθηκαν πάμπολλοι σπουδαίοι μουσικοί με αγαπημένο τους όργανο το βιολί. Η Ουγγαρέζικη και η Ρουμάνικη λαϊκή μουσική τους οφείλει πολλά .
. Στην Τουρκία και γενικά στις χώρες της τότε Τουρκικής Αυτοκρατορίας (όπως στην Ελλάδα) πιστεύεται ότι οι Ρόμ καλλιέργησαν την τέχνη του Καραγκιόζη. Λέγεται ότι ο χαρακτήρας του Καραγκιόζη απεικονίζει έναν τυπικό Ρόμ.
. Η βασιλική δυναστεία των Καραγεώργηδων της Σερβίας θεωρείται ότι έχει καταγωγή Ρόμ.

ΝΕΟΤΕΡΟΙ ΔΙΩΓΜΟΙ

¨ Από τον Α΄Παγκόσμιο πόλεμο η θέση των Ρόμ αρχίζει να γίνεται όλο και δυσκολότερη. Οι περισσότερες χώρες τους θεωρούν ανεπιθύμητους , τους θέτουν σοβαρά εμπόδια και περιορισμούς. Οι περιπλανήσεις τους περιορίζονται. Τα νεότερα κυρίως μέλη της φυλής προσπαθώντας να προσαρμοσθούν και να επιβιώσουν αφομοιώνονται και επιζητούν μόνιμη στέγη.
¨ Κατά τα χρόνια του μεσοπολέμου οι διωγμοί συνεχίζονται.
¨ Στη Γερμανία οι Ρόμ διώκονται από το χιτλερικό καθεστώς σκληρότερα και από τους Εβραίους.
¨ Παρόμοιοι διωγμοί γίνονται σε βάρος τους στην φασιστική Ισπανία του Φράνκο.
¨ Στην Αγγλία και στη Ρωσία απαγορεύονται οι μετακινήσεις τους.
¨ Στην Ουγγαρία μέχρι το 1950 περίπου απαγορεύονται επίσης οι μετακινήσεις τους και οι Ρόμ εθιμοτυπικά και μόνο μία φορά το χρόνο περιφέρουν τις οικοσκευές τους στην αυλή του σπιτιού τους.
¨ Γενικά όπου οι Ρόμ σταμάτησαν τη Νομαδική ζωή , χρησιμοποιούνται σαν εργάτες στις διάφορες βιομηχανίες.


Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ

Ο Ελληνικός λαός έχει συνηθίσει την παρουσία των Ρόμ από τα παλιά χρόνια. Οι Ρόμ μόλις πρωτοπάτησαν το πόδι τους στην Ευρώπη συνάντησαν την Ελληνική γλώσσα που κυριαρχούσε τότε . Συνέπεια του γεγονότος αυτού είναι ότι πάρα πολλά στοιχεία της Ελληνικής ενσωματώθηκαν στις διαλέκτους των Ρόμ . Στην Ελλάδα κατά το παρελθόν ασχολήθηκαν με τη σιδηρουργία κυρίως . Ακόμη οι Έλληνες αποκαλούν "γύφτους" τους σιδεράδες. Άλλες τέχνες που ανέπτυξαν οι νομάδες και για τις οποίες έγιναν συμπαθείς στους Έλληνες είναι η ανταλλαγή κυρίως ζώων και η Μουσική .Σήμερα αλλά και στο παρελθόν έχουν αναδειχθεί και έχουν γίνει διάσημοι στο χώρο του λαϊκού τραγουδιού κυρίως πάρα πολλοί ¨Έλληνες Ρόμ. Οι "τσιγγάνοι" χρησιμοποιήθηκαν σε πάρα πολλές περιπτώσεις σαν ιδανικοί εκτελεστές Δημοτικών τραγουδιών . Τα όργανα που αγαπούν είναι κυρίως το κλαρίνο και τα κρουστά. Σε πολλές παραδοσιακές εκδηλώσεις και τοπικά πανηγύρια μετέχουν ενεργά σαν οργανοπαίχτες. Χαρακτηριστικά είναι τα παραδείγματα του Τυρνάβου (Μπουρανί) , της Κατερίνης (Περπερίτσα), Βαρθολομιού (Μπούλες). Γενικότερα και σε ολόκληρη την Ελλάδα στον εορτασμό της Πρωτομαγιάς και της Καθαρής Δευτέρας , θα δούμε πολλές Ρόμ "κομπανίες" να προσφέρουν τη χαρά στους πανηγυριώτες έναντι συνήθως μικρής αμοιβής. Βεβαίως πάρα πολλοί Ρόμ έχουν σταματήσει τη νομαδική ζωή σήμερα και στην Ελλάδα. Κυριότερες σήμερα ασχολίες τους είναι :

¨ Το εμπόριο κυρίως στις λαϊκές αγορές
¨ Η προσφορά εποχιακής εργασίας (Καρπούζι , βαμβάκι κλπ)
¨ Η Μουσική

ΗΘΗ ΚΑΙ ΕΘΙΜΑ


· Τσιγγάνικος γάμος : Είναι το χαρακτηριστικότερο έθιμο.
Οι Ρόμ γλεντούν για μέρες στο γάμο.
Τα "κεράσματα",είναι ανάλογα με την οικονομική κατάσταση των οικογενειών που είναι καλεσμένες αλλά και των οικογενειών του γαμπρού και της νύφης.
Αποκορύφωμα του γλεντιού είναι η πανηγυρική επίδειξη στους καλεσμένους,του "σεντονιού",που είναι η απόδειξη της εντιμότητας της νύφης.
Κάνουν κουμπαριές με ανθρώπους που εκτιμούν και σέβονται.
· Κάθε ομάδα έχει το δικό της αιρετό άρχοντα που εκλέγεται συνήθως δια βοής. Οι ομάδες συνδέονται μεταξύ τους με διάφορες σχέσεις κυρίως οικογενειακές. Ο αιρετός άρχοντας έχει και δικαστική εξουσία. Συνήθως εκπροσωπεί την ομάδα απέναντι στις αρχές της χώρας που ζει η ομάδα.
· Κατά το παρελθόν η κοινωνική διάρθρωση της ομάδας είχε μητριαρχικό χαρακτήρα . Μερικοί συγγραφείς ισχυρίζονται ότι αυτό το στοιχείο αποτελεί σοβαρή ένδειξη για την ινδική καταγωγή της φυλής. Σήμερα η μητριαρχία τείνει να εκλείψει.


ΘΡΗΣΚΕΙΑ


Οι Ρόμ χαρακτηρίζονται από μεγάλη προσαρμοστικότητα στο θέμα της θρησκείας .Οι μελετητές αναφέρουν ότι πιθανώς παλιότερα η ηλιολατρεία ήταν η θρησκεία τους. Σήμερα οι διάφορες φυλές είναι πιστές στο θρήσκευμα της χώρας που κατοικούν.
· Στην Κρήτη αναφέρονται ως Χριστιανοί ορθόδοξοι από το 1832.
· Στη Δυτική Ευρώπη αναφέρονται ως καθολικοί.
· Η Ρωμαϊκή Εκκλησία αναφέρει ονόματα ιερέων , μοναχών και κάποιου Καρδιναλίου με τσιγγάνικη καταγωγή.
· Στη Ρουμανία υπάρχουν ιερείς ορθόδοξοι τσιγγάνοι.
· Στη Γαλλία οι τσιγγάνοι τιμούν την Αγία Σάρρα που τη θεωρούν Τσιγγάνα και προστάτρια της φυλής τους.(24-25 Μάη)
· Στην Πολωνία οι Ρόμ τιμούν ιδιαίτερα την εικόνα της Παναγίας της Τσεστοχόβας που το πρόσωπό της είναι μελαψό.
· Στην Τουρκία οι περισσότεροι είναι Μουσουλμάνοι.


ΓΛΩΣΣΑ


Μια και οι Ρομ δεν έχουν γραπτή γλώσσα , υπάρχει μεγάλη δυσκολία στην καταγραφή διατήρηση και μελέτη του γλωσσικού τους ιδιώματος. Οι διάφορες ομάδες μιλούν ιδιώματα που έχουν αρκετά μεγάλη σχέση μεταξύ τους και συναπαρτίζουν αυτό που αποκαλείται "τσιγγάνικη διάλεκτος" . Συνήθως χρησιμοποιείται μεταξύ τους σαν συνθηματική γλώσσα. Στις επαφές τους με τους ντόπιους χρησιμοποιούν τη γλώσσα του τόπου που διαμένουν.

ΚΥΡΙΟΤΕΡΕΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΦΥΛΕΣ ΕΙΝΑΙ ΤΩΝ:


· Μπράγκηδων
· Ρουντάρων
· Καραγιανναίων
· Γκαβιέρων
· Χαλδούπηδων
· Καλπαζάνηδων
· Γιαβούζηδων
· Τσικληρήδων


ΚΥΡΙΟΤΕΡΑ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΑ ΕΠΩΝΥΜΑ


· Σάτρας
· Τσιλιγγιρής
· Νταλίπης
· Καραχάλιος
· Μαλαντρίνος
· Νάτσος
· Σαρπουνιάς


ΚΥΡΙΟΤΕΡΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΤΟΠΩΝΥΜΙΑ


· Ατσιγγανόκαστρο (Σύρος)
· Γυφτόκαστρο (Αττική , Μεσολόγγι)
· Γύφτισσα (Αίγιο , Μακεδονία)
· Κατσιβελιανά (Κρήτη)
· Γυφτοζάγορα (Ήπειρος)

ΜΕΓΑΛΟΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΙ ΠΟΥ ΕΜΠΝΕΥΣΘΗΚΑΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΣΙΓΓΑΝΙΚΗ ΠΑΡΑΔΟΣΗ


· ΛΙΣΤ (Ουγγρική Ραψωδία)
· ΜΠΕΤΟΒΕΝ ,ΣΟΥΜΠΕΡΤ
· ΜΙΓΚΕΛ ΘΕΡΒΑΝΤΕΣ (Γυφτοπούλα)
· ΟΥΩΛΤΕΡ ΣΚΩΤ
· ΠΡΟΣΠΕΡ ΜΕΡΙΜΕ (Κάρμεν)
· ΖΑΝ ΡΙΣΠΕΝ
· Γ.ΒΙΖΥΗΝΟΣ
· Α.ΠΑΠΠΑΔΙΑΜΑΝΤΗΣ (Η Γυφτοπούλα)
· Γ.ΔΡΟΣΙΝΗΣ
· Κ.ΠΑΛΑΜΑΣ (Δωδεκάλογος του Γύφτου)

ΣΠΟΥΔΑΙΟΤΕΡΑ ΕΡΓΑ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΗΘΗ-ΕΘΙΜΑ-ΚΑΤΑΓΩΓΗ ΤΩΝ ΡΟΜ


· Π.ΜΠΑΤΑΓΙΑΡ (ΠΕΡΙ ΤΗΣ ΕΜΦΑΝΙΣΕΩΣ ΚΑΙ ΕΞΑΠΛΩΣΕΩΣ ΤΩΝ ΒΟΗΜΩΝ ΑΝΑ ΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗΝ -1844)
· ΓΚΡΕΛΜΑΝ (ΟΙ ΤΣΙΓΓΑΝΟΙ )
· Α.ΠΑΣΠΑΤΗΣ (ΜΕΛΕΤΗ ΠΕΡΙ ΤΩΝ ΤΣΙΓΓΑΝΩΝ ΚΑΙ ΤΗΣ ΓΛΩΣΣΗΣ ΑΥΤΩΝ -Εκδ.ΠΑΝΔΩΡΑ 1857)

ΑΠΟΨΕΙΣ ΤΩΝ ΔΙΑΦΟΡΩΝ ΣΥΓΓΡΑΦΕΩΝ-ΜΕΛΕΤΗΤΩΝ


· Μια άποψη που αναπτύσσεται αφορά τον ανέμελο χαρακτήρα των νομάδων Ρόμ , την αγάπη τους για τη Μουσική και το χορό , την άρνηση του δεσίματος του ανθρώπου με τη γη και γενικότερα την ιδιοκτησία. Πολλοί ποιητές εμπνεύσθηκαν από αυτά τα χαρακτηριστικά και έγραψαν μεγάλα έργα .Τσιγγάνοι αλλά και ντόπιοι σφάζονται για τα μαύρα μάτια της τσιγγάνας. Πανέμορφα κυρίως Ισπανικά τραγούδια στο ρυθμό της γλυκύτατης κιθάρας υμνούν την τσιγγάνα Μαρία. Το φλαμένκο αναδείχνει σπουδαίους Τσιγγάνους Ισπανούς καλλιτέχνες. Τα Ουγγαρέζικα βιολιά συνοδεύουν το χορό του πανέμορφου Τσιγγάνικου ζευγαριού κάτω από τα άστρα και δίπλα στη ρόδα του κάρου. Ο Κώστας Χατζής και ο Μανώλης Αγγελόπουλος τραγουδούν υπέροχα Ελληνικά λαϊκά τραγούδια με μεγάλη ευαισθησία .
· Μία άλλη άποψη στέκεται κριτικά -αυστηρά ίσως - απέναντι στα ήθη και έθιμα των νομάδων.Αυτή η άποψη δεν μπορεί να συγχωρήσει την ανέμελη στάση των Τσιγγάνων μπροστά στη ζωή. Την θεωρεί ανεύθυνη και επιπόλαιη. Ανάμεσα στα πραγματικά ελαττώματα μερικών Τσιγγάνων επιλέγει και καυτηριάζει μερικά όπως η ενασχόληση πολλών γυναικών τσιγγάνων με τη χαρτομαντεία .Η νομαδική ζωή θεωρείται περίπου ως αλητεία. Αποτέλεσμα τέτοιων περιστατικών πολλοί καυγάδες και διώξεις που επικαλούνται κλοπές , διαρρήξεις , απάτες κλπ. Φυσικά πολλές φορές διογκώνονται κάποια γεγονότα και καλλιεργείται ένας έρπων απαράδεκτος ρατσισμός.

Η ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΗ ΓΙΟΡΤΗ ΤΩΝ ΡΟΜ


Είναι η γιορτή της Άνοιξης. Η προέλευσή της είναι Ελληνική. Γιορτάζεται από 23 Απρίλη μέχρι 1 Μάη σε όλη την Ευρώπη.

ME ΙΔΙΑΙΤΕΡΗ ΕΚΤΙΜΗΣΗ,


"ΤΟ ΟΤΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΡΟΤΙΜΑ ΝΑ ΠΑΡΑΜΟΡΦΩΝΕΙ ΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΓΙΑ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΛΟΓΟ ΔΕ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΨΕΥΤΗΣ"
JUST IMAGINE A BETTER WORLD!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2004, 01:48:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
clearthought πολύ ενδιαφέρουσες πληροφορίες! ευχαριστούμε!
Ψάχνω να βρω παλιές φωτογραφίες τσιγγάνων και αυτό που βλέπω είναι ότι υπάρχουν πολλοί ανοιχτόχρωμοι ανάμεσά τους, ιδίως πολλά παιδιά. Βρήκα και ένα site που μιλάει για τους Bopa Gypsy People, Pushkar,του Rajasthan, στην Ινδία. Μήπως η αρχική τους πατρίδα είναι κάπου εκεί;

Προς το παρόν σας χαρίζω μία πολύ ωραία φωτογραφία του 1912..!
Galician Gypsies

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

clearthought
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
172 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2004, 02:42:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους clearthought  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΑΡΑΘΕΤΩ ΚΙ ΑΛΛΑ ΛΙΓΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΠΟΥ ΙΣΩΣ ΜΑΣ ΔΙΑΦΩΤΙΣΟΥΝ....

H απώτερη ιστορία των Τσιγγάνων, παρ’ όλες τις μέχρι τώρα έρευνες, μένει ακόμα θολή. Εχει βέβαια αποδειχθεί, κυρίως από τη γλωσσολογική μελέτη, ότι όλοι οι τσιγγάνικοι κλάδοι προέρχονται από τη ΒΔ Ινδία. Θεωρείται ότι και η ονομασία Ρομ προέρχεται από το σανσκριτικό Domb-as, που δήλωνε εξωκαστικές ομάδες «του δρόμου» (αντίστοιχο αγγλικό tramps), που ενασχολούνταν με τα γνωστά πλανόδια επαγγέλματα των Τσιγγάνων. Πιθανόν επίσης να σχετίζονται και με άλλες εθνολογικές ομάδες της ΒΔ Ινδίας (Banjaras, Gaduliya - Loh-ar κ.λπ.) που ισχυρίζονται ότι είναι γνήσιοι Rajput («βασιλόπαιδες», ευγενείς) και ότι έλκουν την απώτερη καταγωγή τους από τον ημίθεο ήρωα R-ama. Oι ίδιοι οι Τσιγγάνοι βέβαια δεν προβάλλουν τέτοιο ισχυρισμό. Φαίνεται όμως ότι η αρχαία αιγυπτιακή λέξη ram σήμαινε ό,τι και το Rom (Τσιγγάνος) σήμερα: «άνθρωπος» (άνθρωπος της φυλής, δικός μας). Μπορεί να υποτεθεί ότι η λέξη είναι η «ινδοευρωπαϊκή» * R-e-m-on / R-o-m-on / R-a-m-on = νοήμων από το Ρά = R-es, R-as, R-os = ηλιακή, ζωτική ενέργεια, λόγος, νους, ανάλογη της * M-en - M-an (man - τσιγγ. manush = γερμ. Mensch), αντίστοιχη με την ελληνική ρώμη < * ρως [λατ. r-os, σκρ. rasa = χυμός, «έρση» και αρετή, άρρην (η ετυμολογική αλληλουχία δεν γίνεται να εκτεθεί εδώ)]. Επίσης το σκρ. r-ama(s) σημαίνει «μελαψός» και «όμορφος» (δηλαδή ηλιοψημένος). Φαίνεται πως πρόκειται για ιερατική «μαγική» ονοματοθεσία από την οποία προέρχονται και τα R-emus και R-omulus, R-oma. Σημασίες της ρίζας: (α) ηλιακή - ζωτική ενέργεια, (β) συνεχής περιστροφική κίνηση, (γ) λόγος, σκέψη, πράξη, από *R-er/ar, w(e)r,... (βλ. «Κρατύλο» του Πλάτωνα). Στα σανσκριτικά Roman/Ramo ήταν ονομασία λαού που αποδιδόταν σε «βαρβάρους», κυρίως Ρωμαίους (Romanas) μαζί με το Yavanas (Ιωνες, Ελληνες, Ευρωπαίοι).

Αξίζει να υπενθυμίσουμε εδώ ότι εκτός από τους «Αριους» (ευγενείς, «αριστοκράτες») Ινδούς, και οι «νεγρίτες» Δραβίδες είναι σήμερα ανθρωπολογικά παραδεκτό ότι μετανάστευσαν εκεί από τη Μεσόγειο κατά τα απώτατα προϊστορικά χρόνια. Μάλιστα η ονομασία Tamil (Tramilo) συμπίπτει με αρχαία ονομασία των Κάρων - Λυκών: Trmilis (Τερμίται). Αλλά και Dravidas (Draminas/Dro-minas, Dramidas)=Δρομάδες; (σκρ. dram=περιπλανώμαι, dravas=δρόμος, τρέξιμο). Και το Telugu (Telugas = * Τήλυβοι)=περιερχόμενοι τα παράλια ή τη γη (τηλίαν) Πελασγοί. Βέβαια μια γλωσσολογική υπόθεση δεν μπορεί από μόνη της να αποτελέσει ιστορική απόδειξη.

Oι τσιγγάνικες και άλλες «Rajput» φυλετικές εθνολογικές ομάδες φαίνεται ότι ήταν μικτής καταγωγής (varna) που σχηματίστηκαν μετά την ελληνιστική περίοδο και έμειναν κατά κανόνα περιθωριοποιημένες ή υποβαθμισμένες από το ινδουιστικό κατεστημένο. Oι Domb-as, μάλιστα, συμπεριλαμβάνονταν στις «μιαρές» ομάδες (chandalas - «Σκάνδαλοι») που μόνο σαν παρίες (δούλοι) επιτρεπόταν να ενταχθούν στην ινδική κοινωνία. Μάλιστα (συμπτωματικά;) το Αθίγγανος αντιστοιχεί στον όρο «untouchables» (ανέγγιχτοι) που ορίζει αυτές τις ομάδες.

Oμως υπάρχουν αποχρώσες ενδείξεις ότι πριν από τον 8ο αιώνα οι Domb-as της ΒΔ Ινδίας (κυρίως Πεντζάμπ και Κασμίρ) είχαν αρχίσει να γίνονται δεκτοί στην τοπική αγροτική κοινωνία, τους J-atas (=Gentes, gentiles, γηγενείς, ευγενείς), ενάντια στις ρατσιστικές ινδουιστικές επιταγές των νόμων του/των Manu. Δημιουργήθηκε μάλιστα κοινωνικοθρησκευτικό κίνημα (Bhakti) - μονοθεϊστικού χαρακτήρα, που ήρθε σε σύγκρουση με το ινδουιστικό status quo κηρύσσοντας ότι «οι άνθρωποι είναι ίσοι σαν πλάσματα του Θεού, ανεξάρτητα από χρώμα, φυλή, τάξη, καταγωγή». Ισως αυτή ήταν η πρώτη αιτία της μετανάστευσης των Domb-as προς τη Δύση μαζί με τους J-atas, έτσι ώστε η ρωμανή (τσιγγάνικη) φυλή

L-uras (Λορ) αναφέρεται τον 8ο αιώνα στη Μέση Ανατολή μαζί με τους Zott (J-atas). Ισως μάλιστα η παραπάνω θρησκευτική αίρεση, εμπλουτισμένη με «γνωστικές» (μανιχαϊστικές) πεποιθήσεις κατέληξε στη Νεστοριανή αίρεση των Αθιγγάνων τον 8ο αιώνα.

Με την ονομασία των Τσιγγάνων Λουρ ή Ναουάρ συνδέεται πιθανά το Νουριστάν του Αφγανιστάν, από παράλληλο τύπο Nur (στα αραβικά

N-awar = Τσιγγάνοι). Μια ένδειξη επίσης της πορείας των Rom προς τη Δύση μέσω Πεντζάμπ - Αφγανιστάν - Τουρκμενιστάν, είναι το τσιγγάνικο όνομα για τους Τούρκους - μουσουλμάνους: Χοραχάι (Κοραχάης) από την τουρκμενική δυναστεία Καρα-χάν.

Η ονομασία Sinti του κεντροευρωπαϊκού κλάδου των Τσιγγάνων, ανάγει στο sindh -Ινδός ποταμός και επαρχία του Πακιστάν (ρίζα, sidh - sjand = ρέω, τρέχω, κινούμαι). Επίσης στους Σίντες του Κάτω Δούναβη και της Θράκης. Το Τσιγγάνος επίσης ενδεχομένως συγγενεύει με το αρχαίο Σιγύνης (αρχαίος θρακικός λαός, εξ ου «τσιγγούνης»). Στην Κεϋλάνη (Σρι Λάνκα) hing-ana (τσιγγάνος) σημαίνει απλά «ζητιάνος», όπως και το ουγγρικό szegeny (φτωχός). Oι αντίστοιχοι «τσιγγάνοι» της Σρι Λάνκα που προέρχονται από το sindh ονομάζονται Ahikundeka («γόητες φιδιών»). Oλα αυτά φαίνονται «σκόρπια φύλλα», αλλά αξίζουν λίγη προσοχή, αν λάβουμε υπόψη μας ότι για ένα νομαδικό λαό, όπως οι Τσιγγάνοι (Ρομά), τα όρια Ανατολής και Δύσης, Ευρώπης και Ασίας δεν έχουν την απόλυτη αξία που ισχύει για τα σημερινά αστικά εγκατεστημένα έθνη. Αυτό που θα έπρεπε να γίνει, είναι η καλύτερη ανάπτυξη της αρχαιολογίας των νομάδων. Η στήριξη των αρχαιολογικών γνώσεων στην πέτρα, το μετάλλο και τη γραφή, σήμερα φαίνεται πολύ περιορισμένη, μια που οι δυνατότητες ανάλυσης στηρίζονται σε ηλεκτρονικά και άλλα μέσα.

ΜΕ ΕΚΤΙΜΗΣΗ,


"ΟΣΟ ΠΛΗΣΙΑΖΕΙΣ ΤΟ ΟΝΕΙΡΟ, ΤΟΣΟ ΠΙΟ ΠΟΛΥ Ο ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΣ ΜΥΘΟΣ ΓΙΝΕΤΑΙ Ο ΑΛΗΘΙΝΟΣ ΛΟΓΟΣ ΥΠΑΡΞΗΣ"
OPEN YOUR MIND AND THINK CLEAR!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

wodan
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
56 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2004, 10:04:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wodan  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΣΥΝΤΑΞΙΔΙΩΤΕΣ ΜΟΥ ΓΕΙΑ ΣΑΣ.
ΑΡΚΕΤΕΣ ΟΙ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΠΟΥ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΘΗΚΑΝ , ΚΑΙ ΘΑ ΕΛΕΓΑ ΑΡΚΕΤΑ ΥΨΗΛΟΥ ΕΠΙΠΕΔΟΥ ΚΑΙ ΤΕΚΜΗΡΙΩΜΕΝΕς.
ΑΓΑΠΗΤΟΙ ΜΟΥ OSTRIA KAI BIKY
quote:
Ακόμα, επειδή θεωρούνται καλοί στο να λένε την μοίρα και τα μελλούμενα, σύμφωνα με μερικούς κατάγονται από τους Euxians, γείτονες των Περσών, που στην αρχαιότητα ήταν γνωστοί για τις προγνώσεις τους.


quote:
ΟΙ ΔΕ ΠΑΡΑΞΕΝΕΣ ΤΗΛΕΠΑΘΗΤΙΚΕΣ (ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ...) ΙΚΑΝΟΤΗΤΕΣ ΠΟΥ ΜΑΛΛΟΝ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΚΑ ΔΙΑΘΕΤΟΥΝ ΟΙ ΤΣΙΓΚΑΝΟΙ, ΕΙΝΑΙ ΙΚΑΝΟΤΗΤΕΣ ΑΠΟ ΜΙΑ ΜΗ ΓΝΩΣΤΗ ΣΕ ΕΜΑΣ "ΓΗΙΝΗ" ΦΙΛΗ!


ΟΝΤΩΣ ΕΧΟΥΜΕ ΣΧΕΤΙΣΕΙ (ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΤΙΣ ΤΣΙΓΓΑΝΕΣ) ΜΕ ΤΙΣ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΜΟΡΦΕΣ ΜΑΝΤΕΙΑΣ,ΑΛΛΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΑΥΤΩΝ ΤΩΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΩΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ ΑΠΑΤΗ (ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΜΕ ΟΤΙ ΜΕΓΑΛΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΤΩΝ ΤΣΙΓΓΑΝΩΝ ΕΧΕΙ ΑΝΑΓΕΙ ΤΗΝ ΕΠΑΙΤΙΑ ΚΑΙ ΑΛΛΟΥ ΠΑΡΕΜΦΕΡΕΙΣ ΤΡΟΠΟΥΣ ΣΕ ΕΠΙΣΤΗΜΗ!!). ΣΑΦΩΣ ΟΜΩΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΤΣΙΓΓΑΝΩΝ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΟΝΤΩΣ ΤΟ ΧΑΡΙΣΜΑ ΤΗΣ ΜΑΝΤΕΙΑΣ , ΟΜΩΣ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΣΕ ΙΔΙΑ ΠΕΡΙΠΟΥ ΠΟΣΟΣΤΑ ΤΟ ΧΑΡΙΣΜΑ ΤΟ ΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΑΛΛΩΝ ΦΥΛΛΩΝ.

ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟΥΣ ΝΕΚΡΟΥΣ ΤΟΥΣ , ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΤΟΥΣ ΚΑΝΟΥΝ???? ΠΑΝΤΩΣ ΤΗ ΘΕΩΡΙΑ ΤΗΣ ΑΝΘΡΩΠΟΦΑΓΙΑΣ ΤΗΝ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΚΑΙ ΕΓΩ , ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΓΙΝΟΤΑΝ ΣΕ ΠΡΟΙΣΤΟΡΙΚΟΥΣ ΛΑΟΥΣ (ΙΣΩΣ ΚΑΙ ΣΕ ΜΕΡΙΚΟΥΣ ΑΡΧΑΙΟΥΣ ΚΑΙ ΠΡΟΣΦΑΤΟΥΣ ΥΠΑΝΑΠΤΥΚΤΟΥΣ ΛΑΟΥΣ)ΛΟΓΩ ΤΙΣ ΔΟΞΑΣΙΑΣ ΤΟΥ ΠΝΕΥΜΑΤΟΣ-ΠΡΟΣΤΑΤΗ ΤΟΥ ΝΕΚΡΟΥ ΚΑΙ ΤΗΣ ΑΠΟΚΤΗΣΗΣ ΤΗΣ ΓΝΩΣΗΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΔΥΝΑΜΗΣ ΤΟΥ ΝΕΚΡΟΥ Η ΟΠΟΙΑ ΠΕΡΝΟΥΣΕ ΣΤΟΥΣ ΥΠΟΛΟΙΠΟΥΣ ΜΕ ΤΗΝ ΑΝΘΡΩΠΟΦΑΓΙΑ. ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΜΩΣ ΝΑ ΙΣΧΥΕΙ ΑΥΤΟ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΤΣΙΓΓΑΝΟΥΣ , ΙΣΩΣ ΕΑΝ ΣΥΝΕΒΑΙΝΕ ΠΑΛΙΑ ΤΩΡΑ ΘΑ ΕΧΕΙ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ , ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΖΟΥΝΕ ΑΝΑΜΜΕΣΑ ΣΕ 'ΠΟΛΙΤΙΣΜΕΝΟΥΣ' ΛΑΟΥΣ ΠΟΛΛΟΥΣ ΑΙΩΝΕΣ ΤΩΡΑ.

ΑΓΑΠΗΤΗ ΜΟΥ ΚΑΤΙΑ
ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΤΟ ΣΤΟΙΧΕΙΟ ΠΟΥ ΔΙΝΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΡΙΘΜΗΣΗ.

quote:
ΠΑΝΤΩΣ ΜΕ ΤΟΥΣ ΑΡΙΘΜΟΥΣ ΔΕΝ ΤΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ.ΣΤΗ ΔΙΚΗ ΤΟΥΣ ΓΛΩΣΣΑ ΜΕΤΡΑΝΕ ΑΠΟ ΤΟ 1 ΕΩΣ ΤΟ 6 ΚΑΙ ΑΠΟ ΚΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ.

ΝΑ ΥΠΟΘΕΣΩ ΟΤΙ ΕΧΕΙΣ ΚΑΠΟΙΕΣ ΣΧΕΣΕΙΣ ΚΑΙ ΕΠΑΦΕΣ ΚΑΛΕΣ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΡΟΜ ? ΑΥΤΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΜΟΥ , ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΕΤΑΦΕΡΕΙΣ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΑΣ ΓΝΩΣΤΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΤΟΥΣ.

ΑΓΑΠΗΤΕ ΜΟΥ clearthought
ΤΕΚΜΗΡΙΩΜΕΝΗ ΚΑΙ ΠΟΛΥΠΛΕΥΡΗ Η ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΣΟΥ ΚΑΙ ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ , ΓΙΑΤΙ ΦΟΒΟΜΟΥΝΑ ΟΤΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΕΛΙΚΑ ΘΑ ΟΔΗΓΟΥΝΤΑΝ ΣΕ ΡΑΤΣΙΣΤΙΚΑ ΣΕΝΑΡΙΑ ΚΑΙ ΘΕΩΡΙΕΣ, ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΓΙΝΕ , ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΕΧΟΥΜΕ ΜΙΑ ΑΨΟΓΗ ΣΤΑΣΗ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΘΕΜΑ.
ΤΕΛΙΚΩΣ ΒΛΕΠΩ ΟΤΙ ΟΙ ΤΣΙΓΓΑΝΟΙ ΚΑΤΑ ΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ ΗΤΑΝ ΠΑΝΤΑ ΟΙ 'ΑΠΟΔΙΟΠΟΜΠΙΑΙΟΙ ΤΡΑΓΟΙ' ΤΩΝ ΥΠΟΛΟΙΠΩΝ ΦΥΛΩΝ , ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΙΝΔΟΥΣ. ΜΗΠΩΣ ΤΕΛΙΚΑ ΙΣΧΥΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΓΡΑΨΑ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΟΥ TOPIC?

quote:
Η θεωρία που θέλει τους τσιγγανους αρχαίους Ινδούς λέει ότι οι τσιγγανοι ήταν στην ανθρωποι της τελευταίας και χειρότερης για τους Ινδούς κάστα , τους Παρίας.
Εσωτερικά στους Παρίας (η κατώτερη κάστα) υπήρχε μια ακόμα ομάδα πληθυσμού οι οποίοι είναι απορριπταίοι ακόμα και από τους Παρίας γιατί τους θεωρούσαν μιάσματα.Ετσι τους ανάγκαζαν να ζούν στο ύπαιθρο και σε σκήνες ετσι ώστε ο άνεμος να απομακρύνει τα μιασματα τους

ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΩΣ ΤΟΥΣ ΔΙΩΧΝΑΝ ΑΠΟ ΠΑΝΤΟΥ ΝΟΜΙΖΟΝΤΑΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ Η ΠΗΓΗ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΚΑΚΩΝ?

ΚΑΙ ΕΝΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΕΡΩΤΗΜΑ:
ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΤΣΙΓΓΑΝΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΝΤΑΧΘΟΙ ΣΤΗΝ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΜΑΣ? ΣΕ ΟΠΟΙΟ ΚΡΑΤΟΣ ΚΑΙ ΝΑ ΠΗΓΑΝ, ΕΛΑΧΙΣΤΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΕΝΤΑΧΘΗΚΑΝ ΣΤΟΝ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟ ΙΣΤΟ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΦΙΛΟΞΕΝΟΥΣΕ.

ΦΙΛΙΚΑ WODAN


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sparverius
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
94 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2004, 11:39:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sparverius  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλό θα ήταν φίλε clearthought να αναφέρουμε και τις πηγές μας, ως θέμα αρχής και πληρότητας της πληροφορίας.

Φιλικά,
sparverius

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελευθερία
Πλήρες Μέλος

Laos
825 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2004, 15:30:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας παιδιά.
Ευχαριστώ κι εγώ με την σειρά μου για τις πληροφορίες.
Και για τον πολύτιμο χρόνο που διαθέσατε.
quote:
ΤΕΛΙΚΩΣ ΒΛΕΠΩ ΟΤΙ ΟΙ ΤΣΙΓΓΑΝΟΙ ΚΑΤΑ ΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ ΗΤΑΝ ΠΑΝΤΑ ΟΙ 'ΑΠΟΔΙΟΠΟΜΠΙΑΙΟΙ ΤΡΑΓΟΙ' ΤΩΝ ΥΠΟΛΟΙΠΩΝ ΦΥΛΩΝ , ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΙΝΔΟΥΣ. ΜΗΠΩΣ ΤΕΛΙΚΑ ΙΣΧΥΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΓΡΑΨΑ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΟΥ TOPIC?


Ίσως γιατί η συμπεριφόρα τους τα έθιμά τους και οι <ικανότητες> που έχουν να τρόμαζε.
Ο φόβος πολλές φορές αν κοιτάξουμε και στο παρελθόν,έφερε διωγμούς,ακόμα και θάνατο στην πυρά.
Τώρα για αυτό που λες,για την ένταξή τους σε κάποια χώρα, ίσως να μην το θέλησαν και οι ίδιοι.
Για δικούς τους λόγους.
Για να μπορούν να κρατήσουν την καθαρότητά τους, ή γιατί τους αρέσει να είναι <ελέυθεροι> και περιπλανώμενοι.
Είναι τρόπος ζωής τους,συνήθεια, και δύσκολα μπορούν να ενταχθούν,να 'εχουν μια σταθερή δουλειά ή να φύγουν μακρία από τη φύση.
Ευχαριστώ!

<<Διότι η άγνοια φέρνει αλόγιστο θάρρος, ενώ η γνώση δισταγμό>>Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

clearthought
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
172 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2004, 16:23:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους clearthought  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Καλό θα ήταν φίλε clearthought να αναφέρουμε και τις πηγές μας, ως θέμα αρχής και πληρότητας της πληροφορίας.

Φιλικά,
sparverius



ΦΙΛΕ SPARVERIUS EXEΙΣ ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΙΟ...ΠΑΡΑΒΛΕΨΗ ΜΟΥ!!
ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΑΠΟΣΠΑΣΜΑ ΤΟ ΒΡΗΚΑ ΣΤΗΝ "ΣΕΛΙΔΑ ΤΩΝ ΤΣΙΓΓΑΝΩΝ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗ ΒΗΧΟ)...(ΔΕΣ http://anatolikos.com/tsiganoi/gnoriste-tsigganous.htm)

ΚΑΙ το ΔΕΥΤΕΡΟ ΑΠΟΣΠΑΣΜΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΣΤΙΟΣΕΛΙΔΑ
www.greece-21century.com/rom/

ΘΑ ΣΥΝΕΧΙΣΩ ΤΗΝ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΚΑΘΩΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΘΕΜΑ>>>

ΜΕ ΕΚΤΙΜΗΣΗ,

"ΟΣΟ ΠΛΗΣΙΑΖΕΙΣ ΤΟ ΟΝΕΙΡΟ, ΤΟΣΟ ΠΙΟ ΠΟΛΥ Ο ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΣ ΜΥΘΟΣ ΓΙΝΕΤΑΙ Ο ΑΛΗΘΙΝΟΣ ΛΟΓΟΣ ΥΠΑΡΞΗΣ"
OPEN YOUR MIND AND THINK CLEAR!

Edited by - clearthought on 02/02/2004 16:26:03Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

clearthought
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
172 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2004, 16:30:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους clearthought  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
KAI ΓΙΑ ΠΟΛΥ ΤΥΠΙΚΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ ΕΙΜΑΙ Η ΑΓΑΠΗΤΗ ΣΑΣ ΦΙΛΗ CLEARTHOUGHT!

NA'ΣΤΕ ΟΛΟΙ ΚΑΛΑ! ΑΝΑΖΗΤΗΣΤΕ ΤΗ ΓΝΩΣΗ!
ΜΕ ΕΚΤΙΜΗΣΗ

"ΟΣΟ ΠΛΗΣΙΑΖΕΙΣ ΤΟ ΟΝΕΙΡΟ, ΤΟΣΟ ΠΙΟ ΠΟΛΥ Ο ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΣ ΜΥΘΟΣ ΓΙΝΕΤΑΙ Ο ΑΛΗΘΙΝΟΣ ΛΟΓΟΣ ΥΠΑΡΞΗΣ"
OPEN YOUR MIND AND THINK CLEAR!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

29-5-1453
Νέο Μέλος


34 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2004, 17:00:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 29-5-1453  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γύφτοι ονομάζονταν στο Βυζάντιο οι ΣΙΔΕΡΑΔΕΣ ......
Επειδή είταν πάντα μαυρισμένοι απο την στάχτη .
Όσο για το αιγύπτιος=αιγύφτιος=γύφτος με το μαυαλό του ο καθένας κάνει μπαιράκια.
Είναι κάτι αντίστοιχο με αυτούς που πάνω στην μουσική ενός τραγουδιού βάζουν απο μόνοι τους τά λόγια γιατί έτσι τούς βγαίνει καλύτερα στο άκουσμα(βλ.ΜΥΘΩΔΙΑ).

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2004, 21:44:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βρήκα ένα ιστορικό timeline πολύ συνοπτικό και ενδιαφέρον,αλλά είναι στα αγγλικά.
http://www.geocities.com/Paris/5121/timeline.htm

Επίσης βρήκα το έμβλημα/σημαία και τον εθνικό τους ύμνο όπως τα καθόρισαν στην σύνοδο στο Λονδίνο το 1971.


(ο τροχός στην μέση ονομάζεται
Ashok Chakra και υπάρχει και στην σημαία της Ινδίας όπως φαίνεται στην 2η εικόνα)

Ο ύμνος
Djelem, djelem, lungone dromensa
Maladilem baxtale Romensa
Djelem, djelem, lungone dromensa
Maladilem baxtale Romensa.
Ay, Romale, Ay, Chavale,
Ay, Romale, Ay, Chavale.
Ay Romale, katar tumen aven
Le tserensa baxtale dromensa
Vi-man sas u bari familiya
Tai mudardya la e kali legiya.
Aven mansa sa lumiake Roma
Kai putaile le Romane droma
Ake vryama - ushti Rom akana
Ame xutasa mishto kai kerasa.
Ay, Romale, Ay Chavale,
Ay, Romale, Ay Chavale.

Ολα από το
http://romani.org/local/romani_anthem.html

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1835938
Maintained by Digital Alchemy