ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΠΡΟΣ ADMIN (Έκφραση δυσαρέσκειας μέλους)
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
MANAG
Μέλος 1ης Βαθμίδας


87 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2004, 10:43:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MANAG  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γράφω ξανά, μήπως δεν το είδες στο "Μαριακή Θεολογία ή αναγκαία ερμηνεία? ".


ΠΡΟΣ ADMIN
Ο Tyaneas στις 20/1/2004 έγραψε «Και πριν και μετα,με μια παρθενοραφη ολα γινονται!»
Ο schwabe έγραψε «Το θέμα έχει πολύ "ψωμί" και σίγουρα θα πρέπει να απασχολήσει τους εραστές της Ίσιδος,ε, sorry, Παναγίας ήθελα να πω....»
Ο momy έγραψε «Βρε παιδιά,
η εξήγηση της παρθενιάς της Μαρίας και μετά τη γέννα είναι απλή.
Ο Ιησούς γεννήθηκε με καισαρική...»
Κλπ κλπ

Όταν, λοιπόν, κάποιοι κοροιδεύουν την πίστη των χριστιανών εσύ δεν επεμβαίνεις να πεις κουβέντα.
Όταν εγώ, με ιστορικές αποδείξεις, λέω τι έκανε η θρησκεία των 12θειστών τότε επεμβαίνεις αμέσως και μου κλειδώνεις το θέμα.
Λίγες είναι οι φορές που με ψέματα και παρερμηνεύοντας λόγια της Α. Γραφής θέλουν να βγάλουν το Θεό μου βάρβαρο?
Γιατί δεν επεμβαίνεις τότε? Δεν δικαιολογείσαι ότι δεν τα είδες. Γιατί τέτοια γράφονται σχεδόν καθημερινά και γιατί η αντίδρασή σου στα δικά μου είναι άμεση.
Μήπως πρέπει να ξαναδιαβάσετε τους κανόνες του φόρουμ σας, κύριε Admin?


Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2004, 12:17:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Όταν, λοιπόν, κάποιοι κοροιδεύουν την πίστη των χριστιανών εσύ δεν επεμβαίνεις να πεις κουβέντα.

Γιατί τέτοια γράφονται σχεδόν καθημερινά και γιατί η αντίδρασή σου στα δικά μου είναι άμεση.

Μήπως πρέπει να ξαναδιαβάσετε τους κανόνες του φόρουμ σας, κύριε Admin?


Μήπως εσείς θα πρέπει να διαβάσετε τις σχετικές Συζητήσεις πρώτα;;;

Ίσως τότε θα μπορέσεις να δείς και τις δικές μου απαντήσεις εκεί από την χτεσινή ήδη ημέρα!! Δεν σκοπεύω εδώ να αναλωθώ σε άσκοπη επιχειρηματολογία πάνω στα συγκεκριμένα σημεία των μηνυμάτων που αποδεικνύουν το αβάσιμο και το παντελώς άστοχο αυτού του "Θέματος" που άνοιξες! Τα μηνύματα υπάρχουν για να τα δεις κι εσύ, να τα δουν και οι Φίλοι μας και να βγάλουν τα συμπεράσματά τους και για την "μη" ύπαρξη παρέμβασης και για το αν στόχευσα κάπου αποκλειστικά σε σένα...

Οι σύνδεσμοι για τις Συζητήσεις που αναφέρεται ο MANAG είναι:

Μαριακή Θεολογία ή αναγκαία ερμηνεία?
Mα ολα σ'αυτον τον κοσμο ειναι ελληνικα??? (απενεργοποιημένο - παρεπιπτόντως το θέμα είχε ανοίξει η scully και θα πραγματεύονταν, υποτίθεται, εντελώς διαφορετικό ζήτημα από αυτό των τελευταίων του σελίδων)

Το ότι δεν θεωρούμε καθόλου γόνιμο το να ανοίγονται Θέματα αποκλειστικά και μόνον προς χάριν προσωπικών διασαφηνίσεων, αντεγκλήσεων κ.λπ. το έχουμε πει αρκετές φορές στο παρελθόν. Δεν θα απενεργοποιήσω όμως προς το παρόν το συγκεκριμένο Θέμα, γιατί μέσα στο "Matrix" που κάποιοι προφανώς ζουν είναι έτοιμοι να πουν ακόμη ότι φιμώνουμε την μία "πλευρά" και προωθούμε την άλλη!
Επίσης, MANAG, σου πήρε κάτι λιγότερο από μία ώρα για να επαναλάβεις το ίδιο ακριβώς μήνυμά σου σε καινούργιο μάλιστα Θέμα, "μήπως και δεν το είδα" στο παλαιότερο που επίσης το τοποθέτησες!! Μήπως νομίζεις αλήθεια ότι είμαι "καλωδιωμένος" στον υπολογιστή;; Ή μήπως συμβαίνει κάτι άλλο;;


-------------------------
"Ζήτησε από τη γη, τον
αέρα και από το νερό, τα
μυστικά που κρατούν για
σένα"

-------------------------Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MANAG
Μέλος 1ης Βαθμίδας


87 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2004, 12:55:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MANAG  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κύριε Admin,
δεν είμαι ικανοποιημένος από την απάντηση που μου δώσατε. Περιέχονταν υβριστικές εκφράσεις και ασχοληθήκατε λίγο όταν αντέδρασα εγώ. Με συγχωρείτε αλλά δεν μπορώ να πιστέψω ότι λειτουργείτε αντικειμενικά. Προσωπική άποψη ίσως

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

poet
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
163 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2004, 17:15:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους poet  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Admin

Και εγώ συμφωνώ με το MANAG ότι επιδεικνύεις ιδιαίτερη ελαστικότητα σε κάποιους ενώ έσπευσες αμέσως να παρατηρήσεις τον MANAG.

Σου έγραψα και αλλού, πριν να δώ το συγκεκριμένο topic.

Δεν αντιλήφτηκες την αισχρότητα του Πασχάλη με το λογοπαίγνιο που έκανε με το nick του MANAG σε GAMAN ?

Άντε αυτό δεν το αντιλήφτηκες.

Δεν είδες το μήνυμά μου που καλούσα σε επέμβαση;

Ούτε αυτό το είδες;

Άντε και αυτό. Κατάλαβες αμέσως και σχολίασες με περισσή ευφράδεια το copy paste του MANAG;

Για τα copy paste του Schwabe και του Πασχάλη τί έχεις να πείς;

Και εκείνα δεν τα κατάλαβες; Όχι γιατί αν δεν τα κατάλαβες, να κάτσω να σου κάνω μιά εργασία με πάνω από πέντε όμοια κείμενα.

Άντε και αυτό. Την ειρωνεία του Schwabe, τα Άιντε, τις μαντρίλες;

Γι'αυτά τι έχεις να πείς; Επίπεδο διαλόγου; Επιχειρηματολογία; Διαλεκτική; Μήπως να αρχίσω και γω να ζηλεύω λίγο τη διαλεκτική αυτή;

Πάει και αυτό. Τον υπερβάλοντα ζήλο του Schwabe που μπαίνει σε οποιοδήποτε topic και το καταστρέφει λέγοντας τα ίδια και τα ίδια και αυτό δεν το κατάλαβες; Το ότι ποστάρει μηνύματα άσχετα με το topic, αρκεί να είναι υβριστικά για τον Χριστιανισμό;

Χαμπάρι δηλαδή δεν πήρες ή δεν θέλεις να πάρεις

Ε, τότε με συγχωρείς αλλά μήπως πρέπει να αναρωτηθείς αν ασκείς τα καθήκοντα του Admin επαρκώς;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2004, 17:42:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σε συγχωρώ... αλλά,

"Απαντήσαμε, απαντήσαμε!" >> Μαριακή Θεολογία ή αναγκαία ερμηνεία?

στην ίδια ερώτηση που κατέθεσες κι εκεί!

Σιγά λίγο ρε παιδιά με τα διασταυρούμενα και αλλεπάλληλα πυρά! Σαν τον Neo στο Matrix έχω καταντήσει!! "Ένα με το πάτωμα" προσπαθώντας να αποφύγω τα βλήματα... και δεν έχω και την ηλικία του Neo!

Μέχρι να κάνω το απαραίτητο Download του CD με την Πολεμική Τέχνη των Νίνζα που όπως φαίνεται μου είναι απαραίτητο... όσοι ενδιαφερόμενοι διαβάστε τα μηνύματα πρώτα!

Όμως διαβάστε τα καλά, σας παρακαλώ!! Κάτι μου λέει πως δεν το έχετε κάνει ακόμη!

Αν και πάλι δεν ικανοποιηθείτε, θα προσπαθήσω να σας εξηγήσω τα πράγματα πιο καλά! Αλλά δεν έχω και πολύ μεγαλύτερες δυνατότητες...

-------------------------
"Ζήτησε από τη γη, τον
αέρα και από το νερό, τα
μυστικά που κρατούν για
σένα"

-------------------------Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελεύθερος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


537 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2004, 22:47:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ελεύθερος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η άποψη μου είναι ότι δεν πρέπει να γίνεται καμιά επέμβαση στα μυνήματα. Το νόημα είναι εκείνο που πρέπει να μας ενδιαφέρει και όχι ο συχνότατα άκομψος τρόπος παρουσίασης του.

Ελεύθερος

Να ο δρόμος προς το φως: Τί, γιατί και πώς; Και πότε, πού, και ποιός; Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alexeyev1970
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
215 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2004, 23:56:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alexeyev1970  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δυστυχώς θα συμφωνήσω με τον Ελεύθερο.Επιτέλους σπάστε τα ταμπού και δεχτείτε και την ύβρι.Είναι τρόπος έκφρασης αρκεί να μη γίνεται χυδαίος.Δε χρειάζεται πράγματι να κόβετε μηνύματα ή να επεμβαίνετε μονόπλευρα.Λυπάμαι που το λέω κύριε Διαχειριστά , αλλά κι εγώ έχω διαπιστώσει ότι είστε λίγο επιλεκτικός.Επαναλαμβάνω,λυπάμαι που το λέω.Και αν θέλετε να είστε σωστός μάθετε να αντιμετωπίζετε και τα διασταυρούμενα πυρά.Λίγη εξάσκηση παραπάνω χρειάζεται.
Παρακαλώ να εκλάβετε τα λόγια μου ως παραίνεση και όχι ως συμβουλή,ούτε ως κριτική.Εγώ είμαι χειρότερος από εσάς.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2004, 12:37:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η άποψη μου είναι ότι δεν πρέπει να γίνεται καμιά επέμβαση στα μυνήματα. Το νόημα είναι εκείνο που πρέπει να μας ενδιαφέρει και όχι ο συχνότατα άκομψος τρόπος παρουσίασης του.

Το νόημα πρέπει να μας ενδιαφέρει... Έχεις δίκιο, Ελεύθερε, αλλά έχεις τόσο δίκιο που έχεις... άδικο.

Εάν σε έναν μέσο αναγνώστη του δώσεις ένα μήνυμα με νόημα που έχει μέσα και προσβολές και βρισιές, δεν θα του μείνει το νόημα αλλά οι βρισιές. Για αυτό και μάλλον έχεις δίκιο στο "πρέπει" αλλά αφού... "συνήθως" δεν κάνουμε το "πρέπει"....

....αυτό που συμφέρει...

....είναι το Νυστέρι

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Πασχαλης
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
480 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2004, 14:54:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πασχαλης  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Πασχαλης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Κύριε Admin,
δεν είμαι ικανοποιημένος από την απάντηση που μου δώσατε. Περιέχονταν υβριστικές εκφράσεις και ασχοληθήκατε λίγο όταν αντέδρασα εγώ. Με συγχωρείτε αλλά δεν μπορώ να πιστέψω ότι λειτουργείτε αντικειμενικά. Προσωπική άποψη ίσως
. . . . MANAG


quote:
Admin

Και εγώ συμφωνώ με το MANAG ότι επιδεικνύεις ιδιαίτερη ελαστικότητα σε κάποιους ενώ έσπευσες αμέσως να παρατηρήσεις τον MANAG.

Σου έγραψα και αλλού, πριν να δώ το συγκεκριμένο topic.

Δεν αντιλήφτηκες την αισχρότητα του Πασχάλη με το λογοπαίγνιο που έκανε με το nick του MANAG σε GAMAN ?

Άντε αυτό δεν το αντιλήφτηκες.

Δεν είδες το μήνυμά μου που καλούσα σε επέμβαση;

Ούτε αυτό το είδες;

Άντε και αυτό. Κατάλαβες αμέσως και σχολίασες με περισσή ευφράδεια το copy paste του MANAG;

Για τα copy paste του Schwabe και του Πασχάλη τί έχεις να πείς;

Και εκείνα δεν τα κατάλαβες; Όχι γιατί αν δεν τα κατάλαβες, να κάτσω να σου κάνω μιά εργασία με πάνω από πέντε όμοια κείμενα.

Άντε και αυτό. Την ειρωνεία του Schwabe, τα Άιντε, τις μαντρίλες;

Γι'αυτά τι έχεις να πείς; Επίπεδο διαλόγου; Επιχειρηματολογία; Διαλεκτική; Μήπως να αρχίσω και γω να ζηλεύω λίγο τη διαλεκτική αυτή;

Πάει και αυτό. Τον υπερβάλοντα ζήλο του Schwabe που μπαίνει σε οποιοδήποτε topic και το καταστρέφει λέγοντας τα ίδια και τα ίδια και αυτό δεν το κατάλαβες; Το ότι ποστάρει μηνύματα άσχετα με το topic, αρκεί να είναι υβριστικά για τον Χριστιανισμό;

Χαμπάρι δηλαδή δεν πήρες ή δεν θέλεις να πάρεις

Ε, τότε με συγχωρείς αλλά μήπως πρέπει να αναρωτηθείς αν ασκείς τα καθήκοντα του Admin επαρκώς; . . . . . .poet


Καθομαι και συγκρινω τις κατα ταλλα κοινες απαντησεις των παραπανω, αλλα το διαμετρικα αντιθετο υφος τους...

Γιατι αυτο το θυμωμενο υφος poet;
Γιατι αυτη η ξεχειλιζουσα εκδικητικοτητα;

Ξερεις γιατι;
Επειδη εχεις μια εωτερικη διαρκη αντιπαραθεση που δε σ' αφηνει να ησυχασεις.

Προσπαθεις να ισορροπησεις αναμεσα στη λογικη προσεγγιση και στο δογματικο πιστευω.

Η λογικη σου επισημαινει τις τεραστιες αντιφασεις του θρησκευματος σου, αλλα ο δογματισμος σου αντιστεκεται λυσσαλεα, με αποτελεσμα μια διαρκη εσωτερικη συγκρουση και εναν διαρκη θυμο να σε κυριαρχει.

Ψαξε και ψαξου λιγο καλυτερα φιλε μου.
Εχεις ελπιδες...
Τα σημαδια αυτα ειναι σημαδια επερχομενης αλλαγης...
Η αλλαγη δεν επιφερει καθολου θυμο και πονο...
Η αντισταση στην επερχομενη αλλαγη ειναι αυτη που ποναει...

Εσενα, αρκει μια επιτημιτικη η υποτιμητικη φραση, για να σε εξουδετερωσει και να σε κανει να χτυπιεσαι μονος σου...

Ο MANAG ειναι επικινδυνος "αντιπαλος".
Χρησιμοποιησα την κατα μετωπο και προσωπικη ακραια αντιπαραθεση -πραγμα που δεν συνηθιζω,
και επιβεβαιωθηκαν οι αρχικες μου σκεψεις.
O MANAG δεν "τσιμπησε" !
Ειναι πραγματι επικινδυνος "αντιπαλος"
και αναγραφω "αντιπαλος" οχι με την εννοια οτι αντιτιθεμαι στα οποια πιστευω του -τα οποια εχει καθε δικαιωμα να πιστευει και να υπερασπιζεται-
αλλα με την εννοια μιας πιθανης μελλοντικης αντιπαραθεσης,
η οποια πιθανα να επελθει ως συνεπεια της τασης του MANAG να προσπαθει να επιβαλλει τις θεσεις του...

Ανθρωποι σαν αυτον, οι οποιοι αποδεχονται σαν σωστες τις εγκληματικες πραξεις, οπως οι σφαγες που διεπραξαν, ο λαος του θεου Ισραηλ και οι "αγιοι πατερες" του,
ανθρωποι σαν κι αυτον που πιστευουν οτι ειναι σωστο να καινε τα βιβλια που δεν συμβαδιζουν με το δογμα του,
ανθρωποι σαν κι αυτον που υποστηριζουν την επιβολη μετρων φιμωσης, λογοκρισιας, περιορισμου των δικαιωματων των ανθρωπων,
ανθρωποι σαν κι αυτον που υποστηριζουν τις αναιμακτες η αιματηρες επεμβασεις εναντια συνανθρωπων, με το επιχειρημα οτι αυτοι βιουν μακρια απο το Θεο του και μεσα στην αμαρτια -αρα τους αξιζει να σφαγιασθουν-,
τετοιοι ανθρωποι,
μολις τους δοθει η δυνατοτητα,
δεν θαχουν κανεναν ενδοιασμο να στραφουν εναντια σε ελευθερους ανθρωπους, εναντια σε αλλοδοξους,
και να προσπαθησουν να τους επιβαλλουν τη σωτηριολογικη τους θεοκρατια,
χειριζομενοι ολα τα φονικα μεσα που διαθετει η τεχνολογια,
οπως μας υπενθυμιζουν οι ιστορικες καταγραφες.
Το τερας της θεοκρατιας,
τωρα που πνεει τα λοισθια,
ισως αποβει εξαιρετικα επικινδυνο για την ελευθερη ανθρωποτητα,
ως συνεπεια του επιθανατιου σπασμου του.
Τυποι σαν τον MANAG, πορωμενοι απο τη μισαλλοδοξια και αφιονισμενοι με τα ναρκωτικα της αποκαλυψης,
δεν θα δισταζαν με τιποτα να προκαλεσουν οι ιδιοι τον Αρμαγεδωνα !

Τοτε οι ελευθεροι ανθρωποι,
οι υγιειες ανθρωποι που τασσονται υπερ των δικαιωματων του ανθρωπου και προαγουν τις πανανθρωπινες αξιες και τα ιδανικα που ευαγγελιζεται η εποχη της γνωσης και της αληθειας,
θα αναγκαστουν να αντιμετωπισουν εναν πραγματικα επικινδυνο "αντιπαλο".

Ανθρωποι οι οποιοι δεν δινουν καμμια αξια στη ζωη του ανθρωπου,
ειναι οι πλεον επικινδυνοι.

poet,
οταν μπηκα στις συζητησεις αυτες,
ηρθα σαν αναζητητης για διαλογο που σκοπο εχει την προσεγγιση της αληθειας.
Σιγουρα εχω καποιες πεποιθησεις, τις οποιες ομως ειμαι ετοιμος να αναιρεσω, αν η λογικη αποδειξει το ατοπο τους και να δεχθω νεες προσεγγισεις,
αν αυτες αποδεικνυονται...

Τερατα της επιστημης και της διανοησης,
οπως ο Αριστοτελης, ο Δημοκριτος κλπ,
εχουν αναιρεσει χωρις ταραχη η λυπη,
αντιθετως με ευχαριστηση,
μερικες απο τις αποψεις που υποστηριζαν παλαιοτερα.
"Γιαυτο, η λογικη, μολις εμφανισθει η αληθεια, διωχνει το ψεμα και τεινει με ευχαριστηση προς την αληθεια",
εγραψε ο Πλουταρχος στο "ΠΕΡΙ ΗΘΙΚΗΣ ΑΡΕΤΗΣ".

Αν εσεις πιστευετε οτι κατεχετε ηδη την αληθεια,
τοτε τι σκατα κανετε εδω;

Προσυλητισμο;
Ερχεστε με το ζορι να μας σωσετε;

Σε καποια αλλη συζητηση (δε θυμαμαι ποιος), εγραψε,
"οταν ηρθαν οι παπαδες στα χωρια μας να κυρηξουν το χριστιανισμο,
εμεις ειχαμε τα χωραφια και τα σπιτια
και αυτοι ειχαν μονο το ευαγγελιο.
Σημερα,
εμεις εχουμε το ευαγγελιο
και αυτοι εχουν τωρα τα χωραφια και τα σπιτια που καποτε ηταν δικα μας".


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

poet
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
163 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2004, 16:05:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους poet  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γιατι αυτο το θυμωμενο υφος poet;

Αυτό θα σε αφήσω να το αναρρωτιέσαι μήπως και βρείς την απάντηση μόνος σου, ίσως αυτό γίνει αιτία να βάλεις λίγο το μυαλό σου να δουλέψει και να μπείς λίγο στον κόπο του άλλου.

Γιατι αυτη η ξεχειλιζουσα εκδικητικοτητα;

Εδώ θα πρέπει να σου κάνω μιά υπόδειξη να ανοίξεις κάνα λεξικό να δεις τι σημαίνει εκδικητικότητα, είναι καλό εκτός από τα copy paste οι γνώσεις να φρεσκάρονται κατά καιρούς.

Πάντως να σου πώ ότι θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις τον όρο ΜΟΝΟ αν σου είχα ανταποδώσει την πρόκληση.

Ξερεις γιατι;
Επειδη εχεις μια εωτερικη διαρκη αντιπαραθεση που δε σ' αφηνει να ησυχασεις.

Εδώ έπεσες μέσα, διάνα. Αν δεν είσαι σε διαρκή αναζήτηση, σε εγρήγορση, δε διαρκή πάλη με τον εαυτό σου καταντάς βολεμένος. Χαίρομαι που μου το αναγνωρίζεις.

Προσπαθεις να ισορροπησεις αναμεσα στη λογικη προσεγγιση και στο δογματικο πιστευω.

Λογική προσέγγιση; Δογματικό Πιστεύω; Δεν εκπλήσσομαι ρε Πασχάλη που για σένα δεν υπάρχει τίποτα άλλο από αυτά τα δύο. Για μένα όμως δεν υπάρχει "τίποτα" από αυτά τα δύο, για μένα μόνο υπάρχει "το βίωμα", "η εμπειρία". Κάνε σε παρακαλώ λίγο τον κόπο αν θες και διάβασε κάποια μηνύματά μου και δες ειλικρινά είτε αν είμαι Ορθολογιστής είτε Δογματικός. Πόσες φορές πρέπει να το πώ ότι Ορθόδοξος Χριστιανός είναι Σουρεαλιστής, Υπερβατικός;

Η λογικη σου επισημαινει τις τεραστιες αντιφασεις του θρησκευματος σου, αλλα ο δογματισμος σου αντιστεκεται λυσσαλεα, με αποτελεσμα μια διαρκη εσωτερικη συγκρουση και εναν διαρκη θυμο να σε κυριαρχει.

Ψαξε και ψαξου λιγο καλυτερα φιλε μου. Εχεις ελπιδες...

Εκεί που σταματάει η λογική, εκεί που σταματάει η αιτιολόγηση αιτίου αιτιατού, εκεί αρχίζει η πραγματική αναζήτηση. Την λογική μου την έχω απορρίψει, απλά δεν με εμπιστεύομαι. Κάνω πάρα πολλά λάθη προσπαθώντας να τα εντάξω όλα under mind control.

Τα σημαδια αυτα ειναι σημαδια επερχομενης αλλαγης...

Χαίρομαι, χαίρομαι ιδιαίτερα, γιατί με έχω βαρεθεί. Αμήν. Απ'το στόμα σου και στου Θεού το μάτι. (Θεός είναι δεν έχει πρόβλημα να ακούσει και με το μάτι)

Η αλλαγη δεν επιφερει καθολου θυμο και πονο...
Η αντισταση στην επερχομενη αλλαγη ειναι αυτη που ποναει...

Συμφωνώ απόλυτα. Θυμό και πόνο φέρνει μόνο η εμμονή στην αμαρτία.

Εσενα, αρκει μια επιτημιτικη η υποτιμητικη φραση, για να σε εξουδετερωσει και να σε κανει να χτυπιεσαι μονος σου...

Για μένα προσωπικά όχι, μπορείς να λές ότι θες. Εξ'άλλου δεν αντέδρασα για κάτι που είπες σε μένα. Εκτός αν νομίζεις ότι είμαι και ο MANAG, οπότε μάλλον θα πρέπει να είμαι διχασμένη προσωπικότητα.

Ο MANAG ειναι επικινδυνος "αντιπαλος".
Χρησιμοποιησα την κατα μετωπο και προσωπικη ακραια αντιπαραθεση -πραγμα που δεν συνηθιζω,
και επιβεβαιωθηκαν οι αρχικες μου σκεψεις.
O MANAG δεν "τσιμπησε" !
Ειναι πραγματι επικινδυνος "αντιπαλος"
και αναγραφω "αντιπαλος" οχι με την εννοια οτι αντιτιθεμαι στα οποια πιστευω του -τα οποια εχει καθε δικαιωμα να πιστευει και να υπερασπιζεται-
αλλα με την εννοια μιας πιθανης μελλοντικης αντιπαραθεσης,
η οποια πιθανα να επελθει ως συνεπεια της τασης του MANAG να προσπαθει να επιβαλλει τις θεσεις του...

Για τον MANAG και για κάθε MANAG, εφ'όσον δεν μιλάς υποτιμητικά, κάνε ότι θές. Εγώ όμως θεωρώ ότι οφείλω όπως έκανα και με τον MANAG ο οποίος θεωρώ ότι εμπαίχτηκε από εσένα να κάνω και για κάθε MANAG, οιουδήποτε χρώματος, δόγματος και ότι άλλο θες βάλε. Σου θυμίζω τη στάση μου όταν μπήκε ο Δαβίδ και μπινελίκωνε. Και αυτό σου το θυμίζω όχι για να δικαιωθώ. Δεν περιμένω δικαίωση απολύτως από κανέναν άνθρωπο. Το λέω για να σε βοηθήσω στη θεώρησή σου.

poet,
οταν μπηκα στις συζητησεις αυτες,
ηρθα σαν αναζητητης για διαλογο που σκοπο εχει την προσεγγιση της αληθειας.
Σιγουρα εχω καποιες πεποιθησεις, τις οποιες ομως ειμαι ετοιμος να αναιρεσω, αν η λογικη αποδειξει το ατοπο τους και να δεχθω νεες προσεγγισεις,
αν αυτες αποδεικνυονται...

Τερατα της επιστημης και της διανοησης,
οπως ο Αριστοτελης, ο Δημοκριτος κλπ,
εχουν αναιρεσει χωρις ταραχη η λυπη,
αντιθετως με ευχαριστηση,
μερικες απο τις αποψεις που υποστηριζαν παλαιοτερα.
"Γιαυτο, η λογικη, μολις εμφανισθει η αληθεια, διωχνει το ψεμα και τεινει με ευχαριστηση προς την αληθεια",
εγραψε ο Πλουταρχος στο "ΠΕΡΙ ΗΘΙΚΗΣ ΑΡΕΤΗΣ".

Και γώ μαζί σου, αν θέλεις μπορώ να σου ξαναποστάρω τα πρώτα μου μηνύματα, αν δεν τα έχεις διαβάσεις. Εκεί και γώ ακριβώς τα ίδια έλεγα. Στο esoterica δεν μπήκα ούτε για να εκτονωθώ, ούτε και για να επιβάλλω "το σκότος μου". Μπήκα για να μάθω, να διαλεχθώ, να πείσω και να πειστώ. Μακάρι να γίνει αυτό.

Αν εσεις πιστευετε οτι κατεχετε ηδη την αληθεια,
τοτε τι σκατα κανετε εδω;
Προσυλητισμο;
Ερχεστε με το ζορι να μας σωσετε;[/b]

Αυτή η ερώτηση ίσως θα έπρεπε να απευθυνθεί σε όσους θεωρούν ότι η αλήθεια κατέχεται. Εγώ θεωρώ ότι "Η Αλήθεια" βιώνεται και δεν μπορεί να γίνει κτήμα κανενός.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2004, 16:56:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Poet

Λες:

«Πόσες φορές πρέπει να το πώ ότι Ορθόδοξος Χριστιανός είναι Σουρεαλιστής, Υπερβατικός;»


Δεν θέλω να αναμειχθώ στον διάλογο με τον Πασχάλη, αλλά ορισμένες έννοιες….μάλλον αποδίδονται ΚΑΤΑ ΤΟ ΔΟΚΟΥΝ!

Κατ’αρχάς να σημειώσουμε ότι ο Σουρεαλιστής ΕΙΝΑΙ υπερβατικός. Αλλιώς δεν νοείται ο Σουρεαλισμός…

Θα περίμενα μια πιο «κλασική» ορολογία ως προς την απόδοση που προσδίδεις στο δόγμα σου, μιάς και ο Σουρεαλισμός ως παγκόσμιο κίνημα και λέξη υφίσταται μόλις από τις αρχές του 20ου αιώνα (π.χ. Πικάσσο-Νταλί). Έστω και έτσι.

Το ερώτημα που γεννάται είναι ΠΟΙΟ είναι το Σουρεαλιστικό στοιχείο του δόγματος της Ανατολικής Ορθοδόξου Εκκλησίας? Μήπως π.χ. συνιστά η εορτή της «Κυριακής της Ορθοδοξίας» ένα….υπερβατικό συμβάν?

Να’ναι άραγε η ΚΑΘΟΛΙΚΗ αποδοχή των όποιων πεπραγμένων παλαιοτέρων (σκοτεινών..) εποχών, γνωστά και ως «Παράδοση», μία..Σουρεαλιστική αξίωση?

Να’ναι άραγε η ΚΑΘΟΛΙΚΗ αποδοχή των Θεολογικών ερίδων και πραξικοπημάτων, γνωστές και ως «Σύνοδοι», μία απόλυτη έκφραση Σουρεαλισμού?

Και βέβαια, κατά το ίδιο σκεπτικό, για ποιόν λόγο να μην αποδώσουμε Σουρεαλιστικές τάσεις και στους Καθολικούς ή στους Σουνίτες? Η ίδια ακριβώς επιχειρηματολογία αλλά ΚΑΙ συμβολισμοί μπορούνε κάλλιστα να ανεβρεθούνε και στα παραπάνω θρησκευτικά ρεύματα.

Και κάτι τελευταίο: Τι εστί τελικά «Χριστιανός Ορθόδοξος»? Ποιος κρίνει και βάση ποίου σκεπτικού την «Ορθή-θρησκευτική-πίστη»?

Βάση ποίου μέτρου κρίνεται και αποδίδεται η «Ορθή» πίστη?? Ποια τα εχέγγυα αυτών που κρίνουνε τους κρινόμενους??


Μήπως τα υπεραπλουστεύουμε τα πράγματα τελικά φίλτατε?



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Skorpina
Μέλος 2ης Βαθμίδας


236 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2004, 21:42:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Skorpina  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
MANAG και poet κάθε άλλο παρά αμερόληπτη είναι η στάση του ADMIN το έχω διαπιστώσει κι εγώ πολύ πριν από εσάς.Έχω ανεχτεί προσβολές και ύβρεις και ουδέποτε έκανε την παραμικρή παρατήρηση.

Ο μόνος που μπήκε στον κόπο να πάρει θέση ήταν ο thoth.Ο καλός μου Σκορπιός thoth τον οποίο δικαίως εκτιμώ ιδιαίτερα από τις πρώτες μου επισκέψεις εδώ μέσα

Κουράγιο παιδιά και καλή δύναμη

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

poet
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
163 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2004, 22:05:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους poet  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το σουρεαλιστής αναφέρεται στο ρεαλισμό, το υπερβατικός γενικώς, και για να το διευκρινίσω, υπερβατικός των αισθήσεων, των παθών, της λογικής.

Θα περίμενα μια πιο «κλασική» ορολογία ως προς την απόδοση που προσδίδεις στο δόγμα σου, μιάς και ο Σουρεαλισμός ως παγκόσμιο κίνημα και λέξη υφίσταται μόλις από τις αρχές του 20ου αιώνα (π.χ. Πικάσσο-Νταλί). Έστω και έτσι.

Ο σουρεαλισμός ως κίνημα της τέχνης, μπορεί να ανακαλύφτηκε από την παγκόσμια κοινότητα στις αρχές του 20 αί. αλλά άμα κοιτάξεις λίγο πιό προσεκτικά, ίσως να τον δείς και στις Ορθόδοξες αγιογραφίες από τον 5ο και 6ο αιώνα. Φυσικά οι "σουρεαλιστικές" Ορθόδοξες αγιογραφίες με τα άσχημα, ακανόνιστα πρόσωπα, με την ανύπαρκτη φωτεινότητα, με τα δυσανάλογα σώματα, με τα κομμένα χέρια ή τα μπαρμπαδάκια που αιωρούνται ή πατάνε στα κεφάλια άλλων και τόσα και τόσα άλλα στοιχεία είναι το αποτέλεσμα της προσπάθειας απόδοσης της σουρεαλιστικότητας της Ορθοδοξίας. Η Ορθόδοξη πνευματικότητα, μέσα από τον εσωτερισμό, από τη μυστική θεολογία είναι σουρεαλιστική.

Ο πρώτος μου πνευματικός, γνήσιο τέκνο της σουρεαλιστικής τάσης, κατα κόσμον Juan Alberto de'l Ayara, που ήτανε το Μάη του '68 στη Γαλλία και τον αναφέρει σε ένα τραγούδι του ο Jim Morrison και τώρα μοναχός στο Άγιον Όρος, γνωστός ως Συμεών Ιερομόναχος, μου έλεγε και μου ξανάλεγε "πέσε στο γκρεμό και θα βρεθείς στην αγκαλιά του Θεού". Φυσικά δεν εννοούσε να πέσω κυριολεκτικά στον γκρεμό, εννοούσε να υπερβώ τη λογική μου με την αγάπη μου, να υπακούω στην καρδιά μου και όχι στη λογική μου, διότι η λογική μου που τροφοδοτείται από τις αισθήσεις μου, είναι αυτή που μας κρατάει δεμένους με τα αισθητά.
Η αλήθεια είναι ότι τον πίστεψα, εμπιστεύτηκα και τον Θεό, πάλεψα πολύ με τη λογική μου, αλλά τελικά αυτό λειτουργεί. Είναι αλήθεια.

Κλασικό από εμένα μην περιμένεις, προσπαθώ να μην τυποποιούμαι γενικώς. Κατά τα λοιπά συνεχίζεις να εμμένεις στην άποψη ότι η Ορθοδοξία είναι δόγμα. Δεν γνωρίζω κατα πόσο αυτή η άποψη είναι "γνωστική" ή "εμπειρική" ή απλά "επιφανειακή" πάντως δεν είναι σωστή τουλάχιστον δεν είναι αυτό που πιστεύω και αυτό που πιστεύουν και άλλοι. Την άποψή μου περί δόγματος την έχω πει σε παλιότερο μήνυμα. Δεν ξέρω αν διαβάζεις τα μηνύματά μου και τα καταλαβαίνεις ή τα κάνεις απλή ανάγνωση χωρίς να προσπαθήσεις να μπείς στην ουσία.

"Δόγμα" σκέτο είναι μιά απλή δοξασία. Είναι μια συλλογή νοητικών εννοιών οι οποίες μεταφέρονται μέσω λέξεων και φράσεων και στοιχειοθετούν αξιώματα και κανόνες. Αλλοίμονό μας αν η Ορθοδοξία ήταν τέτοιο πράγμα.

Η Ορθοδοξία είναι συνεχής, αδιάλειπτη, διηνεκής προσπάθεια θέωσης. Είναι εμπειρία Θεού. Είναι Κοινωνία με το Θεό. Το βλέπουμε αυτό στο "αδιαλείπτως προσεύχεστε" στο "γίνεσθε ούν τέλειοι" όχι "γίνετε ουν τέλειοι" στο "μετανοείτε" όχι στο "μετανοήστε". Σε όλα αυτά χρειάζεται διάρκεια, δεν είναι απλά μιά στιγμή προσωπικής αυτοεκπλήρωσης, δεν είναι ένα απλό γεγονός. Είμαι Χριστιανός, μετανοώ μιά φορά ή προσεύχομαι μιά φορά και τελείωσε, όχι, λάθος μέγα. Ο Χριστιανός προσεύχεται κάθε στιγμή, μετανοεί κάθε στιγμή, προσπαθεί να γίνει τέλειος κάθε στιγμή.
Μη μου κάνεις σε παρακαλώ τη σοφιστική ερώτηση ποιός το κάνει αυτό. Πολλοί και κανένας. Κανένας δεν μπορεί να το κάνει αυτό συνεχώς. Η ανθρώπινη φύση και η ροπή του ανθρώπου προς την αμαρτία έχει τεράστιο δυναμικό. Είναι όμως δρόμος, τον οποίο τον ξεκινάμε, εκούσια, και μέσα από τη διαδρομή, μαθαίνουμε να αποφεύγουμε τις κακοτοπιές, μαθαίνουμε να παρατηρούμε τον εαυτό μας, να διορθωνόμαστε, να αυτοελεγχόμαστε. Εκτός όμως από αυτό, βοηθός σε αυτό το δρόμο είναι ο πνευματικός πατέρας, όχι για να πηγαίνουμε και απλά να εκφωνούμε τις αμαρτίες μας, τις αστοχίες μας, τα λάθη μας, αλλά ως το αστέρι της Βηθλεέμ που μας δείχνει το δρόμο. Ο πνευματικός, η σωστή ορολογία είναι πνευματικός και όχι εξομολόγος, είναι ένα σημείο μέσα στην άβυσσο το οποίο απλά το έχουμε ως αναφορά για να μην χανόμαστε, διότι τίποτα στον κόσμο δεν μπορούμε να το κάνουμε μόνοι μας, όλα γίνονται σε κοινωνία, ο άνθρωπος έχει ανάγκη την κοινωνία, γι'αυτό φτιάχτηκε. Τέλος έρχεται και η χάρις του Θεού που μας βοηθά και μας διδάσκει και μας φωτίζει και μας παρηγορεί. Όλο αυτό γίνεται σε ένα περιβάλλον πόθου, Θείου πόθου, Θείου έρωτα, ατελούς στην αρχή, που εκλεπτύνεται όμως με τον καιρό. Αυτό λοιπόν φίλε μου είναι η Ορθοδοξία και όχι μιά απλή ιδέα ή γνώμη που εμείς έχουμε για την θεότητα. Μέσα από αυτό το δρόμο, η άποψή μας για το Θεό διαρκώς μεταβάλλεται.

Ελπίζω να σου έδωσα την πραγματική διάσταση του θέματος. Τα υπόλοιπα που αναφέρεις στο μήνυμά σου χρειάζονται επίσης πολύ συζήτηση, αλλά συγχώρεσέ με γιατί δεν έχω άλλο χρόνο στη διάθεσή μου, έχουμε ήδη εκμεταλλευτεί και την επιείκεια του Admin, καθόσον είμαστε σε λάθος topic (ως συνήθως δηλαδή).

Ελπίζω να επανέλθω σύντομα.

Νά'σαι καλά.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2004, 00:25:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Poet,

νομίζω ότι όντως έντονα επηρεασμένος από διάφορα γεγονότα και συμβάντα, δεν μπορείς πλέον να δεις την πραγματικότητα. Ίσως να γίνομαι αγενής ή επιθετικός, αλλά δεν φημίζομαι για αμφισημία στον λόγο μου.

Διότι όταν μου γράφεις ότι στις διάφορες αγιογραφίες του 5ου και 6ου αιώνα βλέπεις σουρεαλιστικές τάσεις (..«ακανόνιστα πρόσωπα, δυσανάλογα σώματα, μπαρμπαδάκια που αιωρούνται») τότε αναρωτιέμαι εάν έχεις μελετήσει το διαχρονικό και ακατάπαυστο φαινόμενο του Συγκρητισμού στις θρησκείες.

Ζωγραφιές παλαιοτέρων θεοτήτων των φυσικών δυνάμεων, όπως η λατρεία του ήλιου ή όπως ο δαίμων της καταιγίδας στους βαβυλώνιους, έχουνε επιβιώσει διαχρονικά ως τις μέρες μας. Και εκεί συναντάμε δυσανάλογα σώματα καθώς και κάθε λογής μπαρμπαδάκια. Να’ταν άραγε χιλιάδες χρόνια πριν…σουρεαλιστές?

Επίσης: είναι γνωστό ότι η ζωολατρεία έχει επιβιώσει, ως «σουρεαλιστική ζωγραφική», μέσω ΚΑΙ του χριστιανισμού. Υπάρχουνε άπειρα παραδείγματα ανά τον κόσμο (μοναστήρια και εκκλησιές) όπου συναντάμε π.χ. απεικονίσεις του Ευαγγελιστή Ιωάννη με κεφάλι πουλιού και του Λουκά με κεφάλι μοσχαριού (περίοδος μεταξύ 6ου και 8ου αιώνα).

Σε άλλες αγιογραφίες της ίδιας περιόδου συναντάμε τους άγιους Χριστόφορο και Νικόλαο με κεφάλια σκύλου και αρκούδας.

Εδώ δηλαδή, εάν όντως είμαστε αντικειμενικοί στην κρίση μας, τι είδους «σουρεαλισμό» θα πρέπει να αποδώσουμε?
Επειδή δηλαδή ΑΦΟΜΟΙΩΘΗΚΕ ή προϋπάρχουσα παράδοση των λαϊκών μαζών, και μεταλλάχθηκε το περιτύλιγμα, θα κλείσουμε τα μάτια μας στην ιστορία και θα το βαφτίσουμε…«σουρεαλισμό»??

Ας είμαστε επομένως λίγο πιο ρεαλιστές με την ιστορία….

Στη συνέχεια μου αναλύεις την ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ σου άποψη περί του τι εστί Ορθοδοξία. Σεβαστή η προσωπική σου άποψη, πλην όμως ΑΣΤΗΡΙΚΤΗ.

Έχω ξαναπεί ότι όταν μιλάμε για Ορθοδοξία αποδίδουμε ΕΞΟΧΩΣ επιλεκτικά την έννοια αυτού του δόγματος. Πρόκειται περί μίας αυστηρά διατυπωμένης αίρεσης του αρχέγονου εβραϊσμού, η οποία χρησιμοποιώντας εξελληνισμένες λέξεις, όπως Meshiah («Χριστός») και του Jeshouah («Ιησούς»), αποκαλείται «Χριστιανισμός». Ουσιαστικά θα μπορούσαμε να πούμε και Μεσσιανισμός.

Και λέω «αυστηρά διατυπωμένης αίρεσης», διότι δεν αλλάζει στον εβραιοχριστιανισμό ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΚΕΡΑΙΑ ΤΟΥ ΕΒΡΑΙΟΥ ΡΑΒΙΝΟΥ ΜΩΥΣΗ.

Δεν θα επεκταθώ όμως περαιτέρω μιάς και στα όσα έθεσα ουσιαστικά ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΗΣΕΣ…

Όσον αφορά τα περί «Θεού» και «κοινωνίας Θεού», απλά θα σου συστήσω να μπεις στην ουσία των λόγων του Μέγα Σοφού Ηράκλειτου, ο οποίος με λίγες μόνο λέξεις δίδει την απαραίτητη απάντηση στους αναζητητές ενός Κόσμου που σιωπούσε και θα σιωπά:

«Τι εστί Θεός? Άνθρωπος αθάνατος» «Τι εστίν άνθρωπος? Θεός θνητός»



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

poet
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
163 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2004, 07:10:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους poet  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
νομίζω ότι όντως έντονα επηρεασμένος από διάφορα γεγονότα και συμβάντα, δεν μπορείς πλέον να δεις την πραγματικότητα. Ίσως να γίνομαι αγενής ή επιθετικός, αλλά δεν φημίζομαι για αμφισημία στον λόγο μου.

Αγενής και επιθετικός δεν νομίζω. Κάθε άλλο, μάλλον αμύνεσαι ή καλύτερα υπερ-αμύνεσαι των προσωπικών σου απόψεων διαλέγοντας τον εύκολο δρόμο της απόρριψης, στοιχείο που υπάρχει έντονο σχεδόν σε όλα σου τα μηνύματα.

Διότι δεν υπάρχει κανένας άνθρωπος στον κόσμο, που να μην είναι επηρεασμένος από διάφορα γεγονότα. Τα γεγονότα (με την έννοια του fact) που συμβαίνουν στη ζωή μας είναι αυτά που εκφράζουν την προσωπική μας πραγματικότητα.

Αλοίμονο αν αυτό επειδή συμβαίνει είναι απόδειξη ότι δεν μπορούμε να δούμε την πραγματικότητα.

Αντιθέτως, κάπου εκεί, μετά την βίωση διαφόρων γεγονότων αρχίζει η σύνθεση του προσωπικού μας πάζλ περί της "Αλήθειας", του κόσμου, του εαυτού μας.

Διότι όταν μου γράφεις ότι στις διάφορες αγιογραφίες του 5ου και 6ου αιώνα βλέπεις σουρεαλιστικές τάσεις (..«ακανόνιστα πρόσωπα, δυσανάλογα σώματα, μπαρμπαδάκια που αιωρούνται») τότε αναρωτιέμαι εάν έχεις μελετήσει το διαχρονικό και ακατάπαυστο φαινόμενο του Συγκρητισμού στις θρησκείες.

Ζωγραφιές παλαιοτέρων θεοτήτων των φυσικών δυνάμεων, όπως η λατρεία του ήλιου ή όπως ο δαίμων της καταιγίδας στους βαβυλώνιους, έχουνε επιβιώσει διαχρονικά ως τις μέρες μας. Και εκεί συναντάμε δυσανάλογα σώματα καθώς και κάθε λογής μπαρμπαδάκια. Να’ταν άραγε χιλιάδες χρόνια πριν…σουρεαλιστές?

Επίσης: είναι γνωστό ότι η ζωολατρεία έχει επιβιώσει, ως «σουρεαλιστική ζωγραφική», μέσω ΚΑΙ του χριστιανισμού. Υπάρχουνε άπειρα παραδείγματα ανά τον κόσμο (μοναστήρια και εκκλησιές) όπου συναντάμε π.χ. απεικονίσεις του Ευαγγελιστή Ιωάννη με κεφάλι πουλιού και του Λουκά με κεφάλι μοσχαριού (περίοδος μεταξύ 6ου και 8ου αιώνα).

Σε άλλες αγιογραφίες της ίδιας περιόδου συναντάμε τους άγιους Χριστόφορο και Νικόλαο με κεφάλια σκύλου και αρκούδας.

Εδώ δηλαδή, εάν όντως είμαστε αντικειμενικοί στην κρίση μας, τι είδους «σουρεαλισμό» θα πρέπει να αποδώσουμε?
Επειδή δηλαδή ΑΦΟΜΟΙΩΘΗΚΕ ή προϋπάρχουσα παράδοση των λαϊκών μαζών, και μεταλλάχθηκε το περιτύλιγμα, θα κλείσουμε τα μάτια μας στην ιστορία και θα το βαφτίσουμε…«σουρεαλισμό»??

Άλλο πράγμα ο συμβολισμός, στοιχείο που επίσης υπάρχει διάχυτο στις αγιογραφίες, και άλλο πράγμα ο σουρεαλισμός. Άλλο πράγμα να απεικονίζονται οι ευαγγελιστές με την μορφή ζώου και άλλο πράγμα να απεικονίζεται, για παράδειγμα ο Άγιος Αρτέμιος, με το πρόσωπο του Χριστού. Δηλαδή ποιά είναι η διαφορά ας πούμε των πειρασμών του Μεγάλου Αντωνίου του Νταλί με την απεικόνιση της κλίμακας του Αγίου Ιωάννη της κλίμακος. Και τέτοια στοιχεία υπάρχουν πολλά.

Ας είμαστε επομένως λίγο πιο ρεαλιστές με την ιστορία….

Για σουρεαλισμό μιλάμε όχι για ρεαλισμό.

Στη συνέχεια μου αναλύεις την ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ σου άποψη περί του τι εστί Ορθοδοξία. Σεβαστή η προσωπική σου άποψη, πλην όμως ΑΣΤΗΡΙΚΤΗ.

Πολύ χαίρομαι για το σεβαστή. Για το ΑΣΤΗΡΙΚΤΗ, τις απαντήσεις τις παίρνουμε μόνοι μας μέσα μας, σιγά σιγά. Θα δείξει. Πάντως σου βεβαιώνω ότι δουλεύει.

Έχω ξαναπεί ότι όταν μιλάμε για Ορθοδοξία αποδίδουμε ΕΞΟΧΩΣ επιλεκτικά την έννοια αυτού του δόγματος. Πρόκειται περί μίας αυστηρά διατυπωμένης αίρεσης του αρχέγονου εβραϊσμού, η οποία χρησιμοποιώντας εξελληνισμένες λέξεις, όπως Meshiah («Χριστός») και του Jeshouah («Ιησούς»), αποκαλείται «Χριστιανισμός». Ουσιαστικά θα μπορούσαμε να πούμε και Μεσσιανισμός.

Και λέω «αυστηρά διατυπωμένης αίρεσης», διότι δεν αλλάζει στον εβραιοχριστιανισμό ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΚΕΡΑΙΑ ΤΟΥ ΕΒΡΑΙΟΥ ΡΑΒΙΝΟΥ ΜΩΥΣΗ.

Εδώ τώρα ανατρέπεις όλη τη συζήτηση για να ξαναγυρίσεις στην άποψη που εσύ έχεις για το Χριστιανισμό και να αρχίσεις έναν καινούργιο γύρο να λές πάλι τα ίδια και τα ίδια. Μη χάνεσαι, μην εμμένεις στο λογισμό σου. Ξεκόλλα. Πάρε αυτά που σου είπα και πάν'τα λίγο παραπέρα, προέκτεινέ τα μέσα σου. Προσπάθησε να τα συνθέσεις και ανάλογα απόρριψέ τα ή κράτα ότι θέλεις από αυτά. Συγχώρεσέ με για το ύφος μου, δεν θέλω να το θεωρήσεις προσβλητικό, δεν είναι έτσι. Θεώρησέ το μιά φιλική παραίνεση.

Δεν θα επεκταθώ όμως περαιτέρω μιάς και στα όσα έθεσα ουσιαστικά ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΗΣΕΣ…

Ε, εδώ είμαστε, να τα συζητάμε, και να προσπαθούμε να βρούμε απαντήσεις. Αν νομίζεις ότι δεν απάντησα ή η απάντησή μου δεν σε ικανοποίησε, τότε ας ελπίσουμε αυτό να γίνει σύντομα. Απ'την άλλη δεν ισχυρίζομαι ότι κατέχω τη γνώση την οποία μπορώ και τη μεταβιβάζω, κάθε άλλο, πιό πολύ με ικανοποιεί ο χαρακτηρισμός ως αναζητητή παρά ως γνώστη, γνώστης δεν είμαι.

Όσον αφορά τα περί «Θεού» και «κοινωνίας Θεού», απλά θα σου συστήσω να μπεις στην ουσία των λόγων του Μέγα Σοφού Ηράκλειτου, ο οποίος με λίγες μόνο λέξεις δίδει την απαραίτητη απάντηση στους αναζητητές ενός Κόσμου που σιωπούσε και θα σιωπά:

«Τι εστί Θεός? Άνθρωπος αθάνατος» «Τι εστίν άνθρωπος? Θεός θνητός»

Πάρα πάρα πολύ σωστά. Συμφωνώ, αλλά να προσθέσω και εγώ μιά φρασούλα στην παραπάνω "αλλά όχι μόνο"




[/quote]

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2004, 10:11:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Poet,

όταν αναφέρομαι στο θέμα της αίρεσης του εβραιοχριστιανισμού, δέν θα πρέπει ούτε να το αποφεύγεις αλλά ούτε και να κλείνεις τα μάτια σου.

Ξέρεις πολύ καλά ότι το θέμα "Χριστιανισμός" είναι μία ΕΡΜΗΝΕΙΑ της αρχέγονης εβραϊκής Παράδοσης ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ. Και αν θέλεις ευχαρίστως να το ΑΠΟΔΕΙΞΟΥΜΕ.

Επομένως, ας έχουμε το θάρρος να παραδεχόμαστε τόσο την μήτρα όσο και την ερμηνεία του δόγματος μας.

Όσον αφορά τα λόγια του Μέγα Σοφού Ηράκλειτου δέν ξέρω εάν πραγματικά εννοείς αυτά που λές

Διότι ο Ηράκλειτος έδωσε αυτη την απάντηση στο ερώτημα του ανθρώπου περι του ΤΙ ΕΙΝΑΙ "ΘΕΟΣ".

Και "Θεοί", όπως το πουλάνε τα δόγματα και τα ιερατεία ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝΕ.

("Θέω"=τρέχω ή και "Θεώμαι=βλέπω)

"ΚΟΣΜΟΝ ΤΟΝΔΕ ΤΟΝ ΑΥΤΟΝ ΑΠΑΝΤΩΝ, ΟΥΤΕ ΤΙΣ ΤΩΝ ΘΕΩΝ ΟΥΤΕ ΤΙΣ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΕΠΟΙΗΣΕΝ ΑΛΛ'ΗΝ ΑΕΙ ΚΑΙ ΕΣΤΙ ΚΑΙ ΕΣΤΑΙ ΠΥΡ ΑΙΖΩΩΝ ΑΠΤΟΜΕΝΟΝ ΜΕΤΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟΣΒΕΝΝΥΜΕΝΟΝ ΜΕΤΡΑ"

Λοιπόν?

Μήπως θα πρέπει να είμαστε λίγο πιο ρεαλιστές με τα ΑΝΘΡΩΠΙΝΑ "ΕΠΙΤΕΥΓΜΑΤΑ", και να απομυθοποιήσουμε τα κατασκευάσματα τους δίνοντας τόπο ΣΤΗΝ ΛΟΓΙΚΗ?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2004, 11:27:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας.

Καταρχήν ευχαριστώ την Skorpina που αν και αρκετές φορές διαφωνήσαμε και θα διαφωνήσουμε στο μέλλον ωστόσο έχει καταλάβει ότι η διαφωνία μας δεν έχει να κάνει με την προσβολλή του αντίθετου "πιστεύω" του άλλου αλλά με την διαφωνία ως προς την φιλοσοφία και την αντίληψη, διατυπωμένη με σεβασμό στην αξιοπρέπεια και προσωπικότητα του άλλου.

Εγώ έχω να πώ κάποια πραγματάκια.

Πρώτον: Δυστυχώς κι εγώ διαπιστώνω (και είμαι σίγουρος ότι και εγώ θα έχω πέσει σε αυτήν την "παγίδα") ότι πολλές φορές "μεθάμε" τόσο πολύ από ενθουσιασμό που πηγάζει από την ιδεοληψία μας ότι έχουμε κατακτήσει την αλήθεια που αρχίζουμε να παίρνουμε σβάρνα και να ποδοπατούμε τους συνομιλητές μας. Και αντί να θέλουμε απλώς να τους πείσουμε, επιδιώκουμε να τους πληγώσουμε με ακραίες εκφράσεις που στοχεύουν όχι στο μυαλό τους και στις ιδέες τους αλλά στην προσβολή των συναισθημάτων τους.

Αντί π.χ. να ρωτήσουμε πως μπορεί να είναι γεγονός ότι η μητέρα του Ιησού να είναι Παρθένα, αρχίζουμε χωρίς λόγο, να προσπαθούμε να γελοιοποιήσουμε αυτήν την ιδέα. Αυτή η γελοιοποίηση, όπως και αν την δούμε δεν έχει κανένα άλλον σκοπό παρά να πληγώσουμε τους άλλους που πιστεύουν σε αυτό το δόγμα. Γνωρίζουμε τι πιστεύουν οι χριστιανοί και ποιο είναι αυτό το δόγμα πίστης, αλλά κάνοντας πως δεν το γνωρίζουμε ξεκινούμε μια αδιέξοδη συζήτηση απλώς για χλευάσουμε και να προσβάλλουμε τα συναισθήματα των άλλων και όχι για να τους πείσουμε για το δίκιο των ιδεών μας.

Εγώ προσωπικά δεν πιστεύω ότι η παρθενογέννηση του Ιησού είναι ιστορικό γεγονός αλλά απλώς μια συμβολική πράξη που ερμηνεύεται με πιο εσωτερικά κλειδιά ερμηνείας. Γνωρίζω ότι πολλοί συνομιλητές το πιστεύουν και ως ιστορικό γεγονός. Μπορώ να εκφράσω την άποψή μου και να σταματήσω εκεί. Αν συνεχίσω, δεν το κάνω για να πείσω αλλά για να ξεσκίσω την συναισθηματική δομή του άλλου. Αυτή είναι η σκοπιμότητά μου να δω το συναισθηματικό αίμα του αντιπάλου μου να "χύνεται" καυτό στην οθόνη του forum. Ας είμαστε ειλικρινείς και ας μην δικαιολογούμαστε ότι απλώς επιδιώκουμε να βρούμε την αλήθεια.

Δεύτερον: Είναι άτοπο να πιστέψουμε ότι μπορούμε να κάνουμε τόσο έντονες συζητήσεις χωρίς να πέσουμε σε τέτοιες συμπεριφορές αρκετές φορές. Είναι ανθρώπινο και φυσιολογικό. Ας το περιμένουμε και ας είμαστε προφυλαγμένοι συναισθηματικά για το δικό μας καλό. Από την άλλη η ήρεμη και πολιτισμένη στάση μας θα βοηθήσει πολλούς αναγνώστες μας, να εκτιμήσουν την δύναμη μας να αυτοελεγχόμαστε και ίσως μαζί και τις ιδέες που πρεσβεύουμε.

Τρίτον: Μην ψάχνουμε εξιλαστήρια θύματα, συνομωσίες και αποδιοπομπαίους τράγους. Πάνω από δύο χρόνια εδώ μέσα στο forum και μάλιστα από πιο υπεύθυνη θέση, είδα δεκάδες μέλη να εγκαταλείπουν το forum κατηγορώντας τον ADMIN και την συντονιστική ομάδα πότε για φιλοιουδαιοχριστιανισμό, πότε για αντί-χριστιανισμό, πότε για φιλοανατολικομυστικισμό, πότε για ανθελληνισμό. Βέβαια τα νεώτερα μέλη που μπαίνουν τώρα στο forum δεν έχουν ζήσει εκείνες τις εποχές και δεν μπορούν να γνωρίζουν π.χ. ότι ένα ενεργό μέλος πριν 5-6 μήνες αποχώρησε με την αιτιολογία ότι εγώ (τότε Διαχειριστής) και ο ADMIN είμαστε κρυπτοχριστιανοί και ανθέλληνες. Τώρα κάποιοι κατηγορούν τον ADMIN ότι λειτουργεί ενάντια στους χριστιανούς. Για εμένα είναι πολύ φυσικό και απλό, όπως αναπνέω τον αέρα γύρω μου, να γνωρίζω ότι ο ADMIN δεν έχει πάρει καμία θέση υπέρ ή αντίθετα του χριστιανισμού κι έτσι αυτές οι κατηγορίες δεν ευσταθούν. Αλλά θα είναι τραγικό να βάλει τέτοια υψηλά στάνταρ ελέγχου και παρέμβασης γιατί μετά μαζί με το ξερό θα καεί και το χλωρό και θα πρέπει να είναι online 24 ώρες το 24ωρο με ένα πιστόλι στο χέρι για να πυροβολεί κάθε τι που αποκλίνει του φυσιολογικού. Θα λυθεί μια παρεξήγηση αλλά στην θέση τους θα φυτρώσουν άλλες παρεξηγήσεις κ.ο.κ. Ο ADMIN οφείλει να παρεμβαίνει ελάχιστα και να δείχνει ανεκτικότητα και υπομονή γιατί πάρα πολλές φορές μια συζήτηση που τείνει να ξεφύγει από τον έλεγχο μέσα σελίγα posts επανέρχεται στην ορθή ροή, εξηγήσει δίνονται, παρεξηγήσεις λύνονται και ίσως η παρέμβαση του ADMIN να έκανε τα πράγματα χειρότερα.

Συμπερασματικά:
Ας δείχνουμε όσο μεγαλύτερη αυτοσυγκράτηση μπορούμε. Ας θυμόμαστε ότι απένάντί μας έχουμε ανθρώπους με συναισθήματα, βιώματα, φόβους, ελπίδες και ανάγκες και ότι είναι συνάνθρωποί μας και όχι μικρόβια, ιοί, ή εξωγήινοι που πρέπει να τους εξολοθρεύσουμε. Ας είμαστε έτοιμοι να δεχτούμε ότι μπαίνοντας σε τέτοιες συζητήσεις είμαστε εκτεθειμένοι και ευάλωτοι και ότι πρέπει να είμαστε πιο αποσπασμένοι και ψύχραιμοι για να μην παίρνουμε τοις μετρητοίς όλα όσα εφήμερα ψηφιακά κατασκευάσματα και όπλα αποστέλλονται στα τυφλά εναντίον μας. Και τέλος ας δείξουμε περισσότερη κατανόηση για τους λίγους (μετρημένους στα δάκτυλα τους ενός χεριού) ανθρώπους που εθελοντικά αφήνουν παράμερα τις προσωπικές τους ανάγκες και υποχρεώσεις, προσπαθώντας να βάλουν στην άκρη προσωπικές συμπάθειες και αντιπάθειες για να βοηθήσουν στην διεξαγωγή των συζητήσεων και στην ανάπτυξη και εξέλιξη αυτού του πρωτοποριακού και μοναδικού site στην Ελλάδα.

Αν θέλεις κάτι να ζήσει, άρχισε με το να μην το σκοτώνεις

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Πασχαλης
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
480 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2004, 13:00:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πασχαλης  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Πασχαλης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
poet,
γραφεις

1."Λογική προσέγγιση; Δογματικό Πιστεύω;.......Για μένα όμως δεν υπάρχει "τίποτα" από αυτά τα δύο, για μένα μόνο υπάρχει "το βίωμα", "η εμπειρία". "

και παρακατω,

"Την λογική μου την έχω απορρίψει, απλά δεν με εμπιστεύομαι. "

Κατανοητο και σεβαστο μεχρι εδω...
Παρακατω ομως αναιρεις τον εαυτο σου, γραφοντας,

2."Στο esoterica δεν μπήκα ούτε για να εκτονωθώ, ούτε και για να επιβάλλω "το σκότος μου". Μπήκα για να μάθω, να διαλεχθώ, να πείσω και να πειστώ. Μακάρι να γίνει αυτό."

Μπηκα να "διαλεχθω", να πεισω και να πειστω, γραφεις...
διαλεχθω, εννοεις φανταζομαι, διαλογος με
λογικαεπιχειρηματα,
και με τη δικη σου λογικη, την οποια παραπανω εχεις απορριψει, αλλα εδω χρησιμοποιεις, γραφεις, θα πεισω και θα πεισθω !

Μηπως εισαι μπερδεμενος φιλε μου;

Γραφεις παρακατω,

"Για μένα προσωπικά όχι, μπορείς να λές ότι θες. Εξ'άλλου δεν αντέδρασα για κάτι που είπες σε μένα. Εκτός αν νομίζεις ότι είμαι και ο MANAG, οπότε μάλλον θα πρέπει να είμαι διχασμένη προσωπικότητα."

ΟΧΙ δεν λεω οτι εισαι διχασμενη προσωπικοτητα,
αλλα εχω μιαν απορια...

Ποια απο τις δυο προσωπικοτητες λεει το 1. και ποια το 2. ;;;

poet,
απο τη μια αρνεισαι τη λογικη
και απο την αλλη μολις αντιληφθεις λογικη συζητηση,
εισαι "τραβατε με κι ας κλαιω"...

Φιλε μου, αν η βιωματικη σου επιλογη σε καλυπτε,
δεν θα εψαχνες εναγωνιως σε αλλες ατραπους να "πεισεις" και "να πεισθεις"...

Μηπως ο δρομος που διαλεξες ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΑΚΕΙΑ;
Μηπως ο δρομος που διαλεξες, οχι μονο δεν σου λυνει ολα τα προβλημματα,αλλα συν τοις αλλοις, σου δημιουργει και αλλα;

"Η στραβος ειναι ο γιαλος, η στραβα αρμενιζουμε"...

Πληροφοριακα,
τα "επιτευγματα" που επιτυγχανουν μερικοι, οπως πχ ο Παϊσιος,
στον εσωτερισμο τα θεωρουμε σαν τη χαμηλοτερη βαθμιδα μαγικου εργου
και σπανια οι αληθινοι εσωτεριστες, ξαναγυριζουν για να το ασκησουν.

Θυμαμαι, στα πρωτα βηματα της αναζητησης,
καναμε το απλο πειραμα με το ρολοϊ...
Οταν ηταν να δουμε την ωρα, πρωτα "προβλεπαμε" τι ωρα ηταν και μετα κοιτουσαμε το ρολοϊ.
Μεσα σε δυο με τρεις εβδομαδες, ο καθε πειραματιζομενος ειναι σε θεση να "μαντευει" την ωρα σωστα, τουλαχιστον κατα 80%...
Η τεχνικη βεβαια θελει να παραμεριστει τελειως η λογικη, (επειδη παντα ο πειραματιζομενος κρινει απο τα στοιχεια του εξωτερικου περιβαλλοντος πχ απο τη θεση της σκιας του ηλιου ηποση περιπου ωρα περασε απο την προηγουμενη στιγμη που γνωριζε την ωρα κλπ)και ΜΟΝΟ τοτε παρουσιαζονται αξιολογες επιτυχιες.
Παραπλησια εξασκηση ειναι να μαντευουμε ποιος χτυπα την πορτα, οταν δεν περιμενουμε καποιον,
και στη συνεχεια να μαντευουμε το ονομα και αλλα στοιχεια καποιου προσωπου.
Οσοι επιθυμουν ας πειραματιστουν με αυτες τις ασκησεις και σε πολυ μικρο χρονικο διαστημα θα προκυψουν τεραστιες επιτυχιες !!!
Καταλαβαινουμε φανταζομαι, ποιες ικανοτητες αναπτυσονται με την αρνηση της λογικης
και τι "θαυματα " επιτελουνται με τον τροπο αυτον.
Απλα ξαναϋπενθυμιζω οτι ειναι τεχνικες για νεοεισαχθεντες μαθητες σε μονοπατια αναζητησης
και τα πρωτα πειραματα αναπτυξης του υποσυνειδητου.
Ειδικοι των τεχνικων αυτων ειναι τα καθε ειδους μεντιουμ, ειτε προερχονται απο θρησκευτικους χωρους, ειτε απο μυητικες σχολες...

Το κακο ειναι οτι,
κατα την ανοδικη εξελεκτικη πορεια,
τετοια "θαυματα" σου δινουν την ψευδαισθηση της "τελειωσης"
με αποτελεσμα να εμποδιζουν την παρα περα εξελεκτικη σου πορεια...

Ο Διονυσιακος εκστασιασμος, που ειναι ο θρησκευτικος δρομος,
ειναι πραγματι βιωματικος,
αλλα απευθυνεται στην πελειονοτητα του κοσμου, που αδυνατει να κατανοησει τα απορρητα.
Ενεχει παντα τον κινδυνο του "κολληματος" και τοτε οδηγει στο δογματικο φανατισμο και στην πλανη της φυγης.

Απο την αλλη, δημιουργει ευκολοχειριστα ποιμνια,
πραγμα που το γνωριζουν αριστα και το συντηρουν τα διαφορα ιερατεια και οι διαφοροι εξουσιαστες.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ ΟΥΡΑΝΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Andorra
196 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2004, 14:24:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ ΟΥΡΑΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους.
Παίρνω μέρος στην συζήτηση μόνο και μόνο γιατί κάποια πράγματα μου έκαναν εντύπωση.
Συμφωνώ με τις θεσεις Σκορπίνας και Θωθ.
Προς όλους τους υπόλοιπους, απορώ για τα εξής:
Γιατί επιμένεται να απαντάτε σε κάποιον που δίνει την εντύπωση οτι δεν διαβάζει καν αυτά που γράφεται;Δεν υπάρχει διάλογος.
Γιατί ανέχεσται να σας βρίζουν αυτό που πιστεύεται;
Γιατί εν πάσει περιπτώσει δεν γυρίζεται την πλάτη σε αυτόν που δεν ξέρει να συζητάει;Πιστέψτε με θα επιμείνει για λίγο και μετά θα σιωπήσει.
Γιατί επιμένεται να επιβληθείται σε θέματα πίστης; (υποκειμενικά)
ΠΡΟΣΟΧΗ. Δεν εξετάζω εαν και ποιός έχει δίκιο, δεν με ενδιαφέρει.
Καθένας έχει το δημοκρατικό δικαίωμα να έχει την άποψή του.
Γιατί επιμένεται να συζητάτε με κάποιον που δεν σας σέβεται;
Βέβαια δεν περιμένω απαντήσεις αλλά θα τις διαβάσω προσεκτικά αν υπάρξουν.

ΜΕ ΣΕΒΑΣΜΟ ΣΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΟΛΩΝ.

ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ ΟΥΡΑΝΟΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alexeyev1970
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
215 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2004, 18:02:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alexeyev1970  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πασχάλη,θέλεις να γράψεις περισσότερα για το κόλπο με την πόρτα?Μ'έβαλες στην πρίζα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελευθερία
Πλήρες Μέλος

Laos
825 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2004, 21:05:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παρακολουθώ εδώ και καιρό τα όσα γράφετε.
Όλοι μας έχουμε τις ευθύνες μας,κάναμε λάθη κλπ.
Διαβάζω, διαβάζω και άκρη βρε παιδιά δεν βγάζω.
Τί περιμένετε να κάνει κι αυτός ο Admin?
Εδώ εγώ που είμαι σχετικά νέα εδώ και αποπροσανατολίστικα εντελώς.
Κάποιες φορές ήθελα να απαντήσω σε μηνύματά σας και δεν το έκανα σκεφτόμενη,ότι θα πιαστείτε από μια λέξη και θα βγάλετε συμπεράσματα.
Κι εντάξει είναι φυσιολογικό αυτό, όταν οι απόψεις δίνονται έτσι και δεν έχουμε τον άλλο απέναντί μας.
Τί θέση περιμένετε να πάρει ο Admin?
Να είναι πανταχού παρών και τα πάντα πληρών?
Εδώ στο μύθος και θρησκεία θα μπορούσαμε να παραθέσουμε πολλά να μάθουμε και να αναρωτηθούμε από την άποψη του συνανθρώπου μας, όποια και να είναι αυτή.
Έχω ακούσει από νέα μέλη,αλλά και από ανθρώπους που δεν είναι μέλη αλλά μπαίνουν και διαβάζουν,άσχημη κριτική.Τελευταία ένας φίλος(όχι μέλος) μου είπε:-προτιμώ να μπαίνω στο παράξενο γιατί στο θρησκεία βγαίνω κυριολεκτικά από τα ρούχα μου.
Άρα την ευθύνη την έχουμε όλοι εμείς,κιεγώ μέσα,και μη βάζουμε τον admin ανάμεσά μας,κάθε φορά που νιώθουμε αδικημένοι.
quote:
Τοτε οι ελευθεροι ανθρωποι,
οι υγιειες ανθρωποι που τασσονται υπερ των δικαιωματων του ανθρωπου και προαγουν τις πανανθρωπινες αξιες και τα ιδανικα που ευαγγελιζεται η εποχη της γνωσης και της αληθειας,
θα αναγκαστουν να αντιμετωπισουν εναν πραγματικα επικινδυνο "αντιπαλο".



Φίλε μου να τον αντιμετωπίσεις ως συνάνθρωπό σου.
Λες: υγιείς άνθρωποι που τάσσονται..Οι υγιείς άνθρωποι και οι ελεύθεροι δεν τάσσονται μόνο,αγαπούν τον συνάνθρωπό τους έστω και αν νομίζουν ότι αυτός βρίσκεται στον Μεσαίωνα.
Ακούν,προβληματίζονται,ακόμα φτάνουν στο σημείο να αναρωτηθούν:Βρε μπας κι έχει δίκιο? Και αν νομίζει πως έχει άδικο,δεν τον βλέπουν ως αντίπαλο.Απλά του χαμογελούν.Με ένα ζεστό,αληθινό χαμόγελο.
Έτσι πρέπει να είναι ο άνθρωπος της εποχής της γνώσης όπως είπες

<<Διότι η άγνοια φέρνει αλόγιστο θάρρος, ενώ η γνώση δισταγμό>>Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2004, 22:03:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Σιγά λίγο ρε παιδιά με τα διασταυρούμενα και αλλεπάλληλα πυρά! Σαν τον Neo στο Matrix έχω καταντήσει!! "Ένα με το πάτωμα" προσπαθώντας να αποφύγω τα βλήματα... και δεν έχω και την ηλικία του Neo!


Admin μου, [εδώ και μέρες διαβάζω και άκρη δεν βγάζω].
Βλέπω μιά σχετική επίθεση. Είναι καλύτερα να ηρεμήσουμε λίγο.
Εγώ ένα θα αναφέρω, χωρίς να έχω συμφέροντα ούτε προσωπικές συμπάθειες.
ΕΙΣΑΙ ΔΙΚΑΙΟΣ.
ΠΟΛΥ.
ΠΡΙΝ ΜΠΩ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΕΙΧΑ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΙ ΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ ΑΡΚΕΤΩΝ. ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΕΙΣΗΛΘΑ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑ ΕΜΑΘΑ ΕΓΡΑΨΑ ΔΙΔΑΧΘΗΚΑ...
ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΟΣΟΣΤΟ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΕΙΣΑΙ ΔΙΚΑΙΟΣ.

ΑΦΡΟΔΙΤΗ..[-].
Ο ΠΟΝΟΣ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΠΑΣΙΜΟ ΤΟΥ ΟΣΤΡΑΚΟΥ ΠΟΥ ΠΕΡΙΕΧΕΙ ΤΗΝ ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Skorpina
Μέλος 2ης Βαθμίδας


236 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2004, 23:04:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Skorpina  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλέ μου thoth συμφωνώ με όσα ανέφερες αλλά έχω μία απορία!
Ο ADMIN κάθε 2 χρόνια αλλάζει πλευρά υποστήριξης?Τα 2 μετους μεν τα άλλα 2 με τους δε?
Υποτίθεται ότι η θέση του χαρακτηρίζεται ως αμερόληπτη και δίκαιη!Υποτίθεται όμως έτσι?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2004, 23:44:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ο ADMIN κάθε 2 χρόνια αλλάζει πλευρά υποστήριξης?Τα 2 μετους μεν τα άλλα 2 με τους δε?
Υποτίθεται ότι η θέση του χαρακτηρίζεται ως αμερόληπτη και δίκαιη!Υποτίθεται όμως έτσι?

Όχι καλή μου Skorpina.

ADMIN είναι το μυστικό όνομα της... Περσεφόνης και κάποιους μήνες είναι με την... Δήμητρα-Παναγία και τους υπόλοιπους μήνες του έτους είναι με τον... ΆΔΗ-ΔΙΑ.

Συγνώμη αλλά μάλλον δεν μπορώ να πω ότι είμαι αντικειμενικός. Γνωρίζω, εδώ και χρόνια, το άτομο που έχει τον ρόλο του ADMIN και από τις πολλές συζητήσεις μας δεν μπόρεσα ποτέ να βγάλω το συμπέρασμα ότι αναζητά να επιλέξει κάποιο στρατόπεδο. Μάλλον είναι κι αυτός καταδικασμένος να είναι ανένταχτος θρησκευτικά όπως κι εγώ και αυτό δυστυχώς κοστίζει αρκετά γιατί πρέπει να αντέχει τον... φόβο μπρος στην ελευθερία.

Παιδιά... ας επικαλεστούμε λίγη νηφαλιότητα και κοινή λογική.

Τον γάιδαρο... τον γάιδαρο... ας βαρέσουμε που γελάει πίσω από τις πλάτες μας. Δεν φταίει το σαμάρι !

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
_
Μέλος 2ης Βαθμίδας

USA
379 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2004, 00:33:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους _  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ασχέτο αλλα μου αρεσε αυτό που ειχε πει κάποτε ο Αδιμήν απο κάποιον αλλον

quote:

Φανατικοι Χριστιανοί και φανατικοι Αρχαιολάτρες:

Κύλισε ο τέτζερης και βρήκε το καπάκι.



Κάτω ΠάυλαςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2004, 00:49:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τί θέση περιμένετε να πάρει ο Admin?
Να είναι πανταχού παρών και τα πάντα πληρών?

Αλλωστε,
πρέπει και να φάει ο άνθρωπος...

quote:

poet:
quote:
Admin

όταν ο Πασχάλης έκανε λογοπαίγνιο με τον αναγραμματισμό του nick name του ΜΑΝΑG σε GAMAN και ζήτησα την παρέμβασή σου πού ήσουν ??


... μάλλον έτρωγα το γεύμα μου, εάν κρίνω από την ώρα που έγραψες εκείνο το μήνυμα!



αυτή...που τα κατάφερε!κάνε κλικ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2004, 13:56:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο φίλος thoth είπε τα πράγματα όπως πραγματικά είναι στο τελευταίο του μήνυμα και τον ευχαριστώ ειλικρινά γι'αυτό!

Και θα ήθελα να το επαναλάβω κι εγώ εδώ, κυρίως για τα Μέλη που δεν είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν ολόκληρη τη διαδρομή των Forums από την αρχή τους ή που δεν έχουν τη δυνατότητα να διαβάσουν την "Ιστορία" τους μέσα από τις παλαιότερες Συζητήσεις - γιατί τελικά όλα είναι καταγεγραμμένα στις σκέψεις που έχουμε καταθέσει.

Είμαι Θρησκευτικά Ανένταχτος. Αυτό μου δίνει την ευκαιρία να είμαι βαθύτατα Ένθεος ή πιο σωστά... να βαδίζω με εσωτερική βεβαιότητα σε έναν τέτοιο δρόμο.

Ξέρω ότι φράσεις σαν την παραπάνω δημιουργούν την έντονη εντύπωση σε πολλούς ανθρώπους ότι υποκρύπτουν μία Φοβερή Αντίφαση. Παρολαυτά για κάποιους άλλους ανθρώπους υποδηλώνουν και οδούς μίας ουσιαστικότερης Πραγματικότητας...

Skorpina:

quote:
Ο ADMIN κάθε 2 χρόνια αλλάζει πλευρά υποστήριξης?Τα 2 μετους μεν τα άλλα 2 με τους δε?

Μα αυτό αγαπητή Skorpina είναι αδύνατον! Μόλις πριν από έναν μήνα τα Forums του ESOTERICA έκλεισαν τα δύο χρόνια ζωής τους. Η σχετική ανακοίνωση υπάρχει ακόμη στην κεντρική σελίδα του Τόπου...

Κάτω Πάυλα (_), την φράση αυτή, για την ακρίβεια, την είχε καταθέσει ο kynikos και ομολογουμένως με βρήκε εξαιρετικά σύμφωνο!

ΑΦΡΟΔΙΤΗ, ευχαριστώ! Εύχομαι όλοι μας να μπορέσουμε να γίνουμε λίγο πιο δίκαιοι, να έχουμε κάποια στιγμή τη δυνατότητα να αποδίδουμε σε κάθε πράγμα, φαινόμενο ή πλάσμα τη Θέση που πραγματικά του ΑΝΗΚΕΙ!!
Αν το ESOTERICA καθώς και οι Συζητήσεις τους βοηθήσουν κάποιους σε κάποιον βαθμό σχετικά με το παραπάνω, αυτό θα σημαίνει ότι κάνουμε όντως κάτι πολύ Ουσιαστικό!


-------------------------
"Ζήτησε από τη γη, τον
αέρα και από το νερό, τα
μυστικά που κρατούν για
σένα"

-------------------------Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2004, 15:57:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

ΧΜ....(LΕΤΜΕΤΗΙΝΚ!)...ΑΝΑΚΕΦΑΛΑΙΩΣΗ ...;

quote:
Μάλλον είναι κι αυτός καταδικασμένος να είναι ανένταχτος θρησκευτικά όπως κι εγώ και αυτό δυστυχώς κοστίζει αρκετά γιατί πρέπει να αντέχει τον... φόβο μπρος στην ελευθερία.


Τρισ-εγραψες...
ΟΝΤΩΣ!αυτο ΜΑΣ ενωνει εδω εσω...(ΕΠΗΡΡΕΑΣΜΕΝΗ ΑΠΟ ΕΝΑ... ΣΥΝΕΔΡΕΙΟ)

quote:
Είμαι Θρησκευτικά Ανένταχτος. Αυτό μου δίνει την ευκαιρία να είμαι βαθύτατα Ένθεος ή πιο σωστά... να βαδίζω με εσωτερική βεβαιότητα σε έναν τέτοιο δρόμο

χαιρομαι ...αλλα ας θεσω + μια...Διαβολη-Σχολιο...
(για να μην θεωρηθω οτι βλεπω τον Αντμιν ως.."Δωδωνη-sloorp")
"Ω!επαναληψη! μητερα πασης μαθησεως.."

quote:
Εύχομαι όλοι μας να μπορέσουμε να γίνουμε λίγο πιο δίκαιοι, να έχουμε κάποια στιγμή τη δυνατότητα να αποδίδουμε σε κάθε πράγμα, φαινόμενο ή πλάσμα τη Θέση που πραγματικά του ΑΝΗΚΕΙ!!

"ΜΑΖΙ...ΜΑΖΙ ΣΤΗΝ ΝΕΑ ΕΠΟΧΗ...."


φως εν σκοτει!


...the soul of the rose...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2004, 22:32:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Καλέ μου thoth συμφωνώ με όσα ανέφερες αλλά έχω μία απορία!
Ο ADMIN κάθε 2 χρόνια αλλάζει πλευρά υποστήριξης?Τα 2 μετους μεν τα άλλα 2 με τους δε?

Eγώ να δεις τι απορία έχω!...
Κάτι τό'να κάτι τ'αλλο έχω ψιλοπάθει σύγχυση...δεν ξέρω αν ο admin είναι πάντα το ίδιο πρόσωπο...
Και για να έχουμε και καλό ερώτημα ο admin είναι άνδρας ή γυναίκα


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Skorpina
Μέλος 2ης Βαθμίδας


236 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2004, 22:44:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Skorpina  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ADMIN ο φίλτατος μου thoth είπε :Πάνω από δύο χρόνια εδώ μέσα στο forum και μάλιστα από πιο υπεύθυνη θέση, είδα δεκάδες μέλη να εγκαταλείπουν το forum κατηγορώντας τον ADMIN και την συντονιστική ομάδα πότε για φιλοιουδαιοχριστιανισμό, πότε για αντί-χριστιανισμό, πότε για φιλοανατολικομυστικισμό, πότε για ανθελληνισμό.

Άρα????Έτσι υπολόγισα τα χρονικά περιθώρια!

Καλή δύναμη και καλή φώτιση στον ρόλο που έχεις αναλάβει.Να είσαι δίκαιος και αμερόληπτος όπως αρμόζει!
Ευχαριστώ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

reptilesalonica
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1849 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2004, 03:11:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους reptilesalonica  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Καλημέρα σε όλους.
Παίρνω μέρος στην συζήτηση μόνο και μόνο γιατί κάποια πράγματα μου έκαναν εντύπωση.
Συμφωνώ με τις θεσεις Σκορπίνας και Θωθ.
Προς όλους τους υπόλοιπους, απορώ για τα εξής:
Γιατί επιμένεται να απαντάτε σε κάποιον που δίνει την εντύπωση οτι δεν διαβάζει καν αυτά που γράφεται;Δεν υπάρχει διάλογος.
Γιατί ανέχεσται να σας βρίζουν αυτό που πιστεύεται;
Γιατί εν πάσει περιπτώσει δεν γυρίζεται την πλάτη σε αυτόν που δεν ξέρει να συζητάει;Πιστέψτε με θα επιμείνει για λίγο και μετά θα σιωπήσει.
Γιατί επιμένεται να επιβληθείται σε θέματα πίστης; (υποκειμενικά)
ΠΡΟΣΟΧΗ. Δεν εξετάζω εαν και ποιός έχει δίκιο, δεν με ενδιαφέρει.
Καθένας έχει το δημοκρατικό δικαίωμα να έχει την άποψή του.
Γιατί επιμένεται να συζητάτε με κάποιον που δεν σας σέβεται;
Βέβαια δεν περιμένω απαντήσεις αλλά θα τις διαβάσω προσεκτικά αν υπάρξουν.

Πάρα πολύ σωστά τα όσα αναφέρεις Νικηφόρε Ουρανέ...
!!!


Ω Μητέρα! Ο αέρας είν'εκείνο το ανάλαφρο πράγμα..
που γυρίζει μέσα στο κεφάλι σου και γίνεται πιο καθαρό όταν γελάς!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy