ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 Ανθρωπος και ο εαυτος του
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Gred
Νέο Μέλος


4 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2004, 00:48:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Gred  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γιατι καθε ανθρωπος αναζητα τοσες απαντησεις σε ερωτηματα που πολλες φορες ισως να μην εχουν νοημα να απαντηθουν;;

Τι ανθρωποσ ειμαι;;;
γιατι βρισκομαι εδω;;;
ειμαι χρησιμος;;;
ειμαι ευτηχισμενος;;;
μπορω να γινω ευτηχισμενος;;;
μπορει καποιος να με κανει ευτηχισμενο;;;;

Μηπως η ολη αυτη διαδικασια ειναι μια διαδικασια κατα την οποια ο ανθρωπος χανεται;;;

Μηπως ολα αυτα δεν εχει νοημα να απαντηθουν;;;

Δεν ειναι σιγουρα, ερωτηματα με τα οποια χανεις την ωρα σου αλλα τουλαχιστο δεν κερδιζεις πολλα. Αφου πλεον "μαθεις" τοτε με την πρωτη φορα που αρχιζεις να βλεπεις το διαφορετικο να ερχεται τοτε απογοητευεσαι και ξεκινας απο την αρχη

Τι ανθρωπος ειμαι;;;
γιατι βρισκομαι εδω;;;
ειμαι χρησιμος;;;
ειμαι ευτηχισμενος;;;
μπορω να γινω ευτηχισμενος;;;
μπορει καποιος να με κανει ευτηχισμενο;;;;

τελικα αγχωνεσαι με το αγχος της αναζητησεις????


durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2004, 01:23:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Gred,

Καταρχήν, καλωσήλθες στο Esoterica...

Είναι στη φύση του ανθρώπου να θέτει ερωτήματα, να αναζητά διαρκώς τις απαντήσεις για τα πάντα. Νομίζω όμως ότι η γοητεία της αναζήτησης δεν είναι πάντα οι απαντήσεις που πιθανώς θα λάβουμε. Πιστεύω πως κάθε είδους αναζήτηση κρύβει μέσα στην πορεία της κι όχι στο ενδεχόμενο τέλος τη μεγαλύτερη ομορφιά. Δεν ξέρω αν θα συμφωνήσεις, αλλά νομίζω ότι την καλύτερη απάντηση στον προβληματισμό σου μπορούν να δώσουν κάποιοι πολύ γνωστοί, αλλά και πολύ σοφοί στίχοι :

"Η Ιθάκη σ'έδωσε τ' ωραίο ταξείδι.
Χωρίς αυτήν δεν θάβγαινες στον δρόμο.
Άλλα δεν έχει να σε δώσει πια.

Κι αν πτωχική την βρεις, η Ιθάκη δε σε γέλασε.
Έτσι σοφός που έγινες, με τόση πείρα,
ήδη θα το κατάλαβες οι Ιθάκες τι σημαίνουν."

Καλή συνέχεια σου εύχομαι...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2004, 01:30:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλώς τον Gred!

Συγγνώμη, εσένα η μεγαλύτερη απορία σου αυτή είναι;;;
Κι αν δεν είναι, έχεις αναρωτηθεί γιατί έχεις απορίες;

Αν πάλι είναι, είναι όντως ανούσια να την απαντήσεις για τους εξής λόγους:

Για να μην έχεις άλλες απορίες σημαίνει ότι είσαι ευτυχισμένος και καλυμμένος, οπότε ουδένα ζήτημα υφίσταται, τί σε νοιάζει τί κάνουν οι άλλοι;

Αν δεν έχεις απορίες, αλλά δεν είσαι ευτυχισμένος, είσαι απλώς ανόητος.


"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

reptilesalonica
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1849 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2004, 03:45:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους reptilesalonica  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Καλώς τον Gred!

Συγγνώμη, εσένα η μεγαλύτερη απορία σου αυτή είναι;;;
Κι αν δεν είναι, έχεις αναρωτηθεί γιατί έχεις απορίες;

Αν πάλι είναι, είναι όντως ανούσια να την απαντήσεις για τους εξής λόγους:

Για να μην έχεις άλλες απορίες σημαίνει ότι είσαι ευτυχισμένος και καλυμμένος, οπότε ουδένα ζήτημα υφίσταται, τί σε νοιάζει τί κάνουν οι άλλοι;

Αν δεν έχεις απορίες, αλλά δεν είσαι ευτυχισμένος, είσαι απλώς ανόητος.



Ναι...φαινομενικά είναι σκληρό...ίσως Zadok εννοείς με "ανόητο" τη μη-νόηση (στερητικό "α" και "νόηση").
Και πάλι όμως, είσαι πολύ απότομη.
Εχε υπ' όψιν σου πως κανείς δεν είναι ίδιος με κάποιον άλλον.
Μπορεί το καινούργιο αυτό μέλος να είναι μικρός σε ηλικία, μπορεί να μην είναι μικρός σε ηλικία αλλά να περνά κάποια δυσκολία στη ζωή του και να "έσβησε" οποιαδήποτε γνώση απευθυνόμενος σε εμας τους συνομιλητές του για μια "καθαρή" πρώτη ματιά των πραγμάτων δίχως φίλτρα.
Εγώ αυτό κατάλαβα απο τα λεγόμενα του μέλους Gred.
Τουλάχιστον ας ειμαστε επιεικής σε ότι δεν αποδεχόμαστε.
Δε κατέχουμε το αλάθητο και την απόλυτη γνώση ώστε να κατηγορούμε έτσι εύκολα τους άλλους.
Πάντα φιλικά σου απευθύνομαι αγαπητή Zadok, ελπίζω να με κατανοήσεις.

ΥΓ Το Ναι στην αρχή της πρότασης ήταν γιατί είχε γράψει κάποιο μήνυμα άλλο μέλος, αλλά εν συνεχεία έσβησε.


Ω Μητέρα! Ο αέρας είν'εκείνο το ανάλαφρο πράγμα..
που γυρίζει μέσα στο κεφάλι σου και γίνεται πιο καθαρό όταν γελάς!

Edited by - reptilesalonica on 04/02/2004 03:51:22Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Izaura
Μέλος 2ης Βαθμίδας

USA
207 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2004, 05:18:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Izaura  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Izaura  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Izaura  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος Izaura  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ GRED, να είσαι ο ευατός σου,
κανένας δεν θα είναι ο εαυτός σου, στη θέση σου.
Και πάντα να ρωτάς γιατί.

"Ο αναμάρτητος, πρώτος το λίθο βαλέτω"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Izaura
Μέλος 2ης Βαθμίδας

USA
207 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2004, 05:20:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Izaura  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Izaura  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Izaura  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος Izaura  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν θέλεις να κάνεις λεφτά,θα ανοίξω θέμα με τον τίτλο
-ΠΩΣ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ ΛΕΦΤΑ-


"Ο αναμάρτητος, πρώτος το λίθο βαλέτω"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Gred
Νέο Μέλος


4 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2004, 07:22:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Gred  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευχαριστώ πολύ όλους για το καλωσόρισμα και έχω κάτι να απαντήσω σε όλους σας. Όπως παρατηρήσατε όλοι, το θέμα είχε τίτλο "'Ανθρωπος και ο εαυτός του", και θέλω να επισημάνω ότι όλα τα παραπάνω που διαβάσατε δεν ανταποκρίνονται στον τρόπο με τον οποιο αντιλαμβάνομαι πρωσοπικά την -ανυπόστατη, κατά την άποψή μου- σχέση ανθρώπου με τον εαυτό του. Αλλα ήθελα περισσότερο να λειτουργήσει ως αφορμή για να συζήτηση.
durden alie, συμφωνώ απόλυτα με το ότι είναι στη φύση του ανθρώπου να θέτει ερωτήματα. Όμως "μπορεί" ή "πρέπει" να βάλει κάποια όρια για να μην οδηγηθεί στη τρέλα; Πραγματι όμως η πορεία είναι αυτη που μετράει.
Zadok, ευχαριστώ για την χειμαρρώδη απάντησή σου. Ειλικρινα εκτιμώ ανθρώπους που οταν βλέπουν κάτι να πηγαίνει στραβά το λένε(έπρεπε αρα να πεις και κάτι για την ορθογραφία). Ελπίζω να σε διαφώτισα με τα εισαγωγικα του μηνύματος αυτού. Τέλος, είμαι περίεργος να μάθω αν θεωρείς οτί στο πλαίσιο της ψηχολογικής-φιλοσοφικής συζήτησης γενικά υπάρχουν "μεγαλύτερες" απορίες
reptilesalonica τι εννοείς φαινομενικά σκληρό και αν πράγματι είναι γιατί φαινομενικά;; Ήταν αρκετά λυτρωτική η απαντηση σου. Ευχαριστώ.
Izaura, γιατί να θέλω να κάνω λεφτά;;;; Κάπως άσχετο μου ακούγετε, εκτός αν είχες κατι συγκεκριμένο στο μυαλό σου. Να είμαι ο εαυτος μου... δυστυχώς έχω δει πολλές φορές το the wall.
Ευχαριστώ όλους για τη συμμετοχή σας

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2004, 16:56:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Gred,

ρωτάς :

quote:
Όμως "μπορεί" ή "πρέπει" να βάλει κάποια όρια για να μην οδηγηθεί στη τρέλα;

Πιστεύω ότι κάθε άνθρωπος βάζει ο ίδιος τα όριά του. Μην ξεχνάς ότι η ίδια η ουσία της αναζήτησης είναι να μπει ο πήχης λίγο πιο ψηλά κάθε φορά. Γνώμη μου είναι όμως ότι ποτέ κανείς άνθρωπος δεν μπορεί να πει "Φτάνει, ως εδώ ήταν! Έχω λάβει όλες τις απαντήσεις!" Αν το πει, ή λέει ψέμματα--ηθελημένα ή όχι--ή δεν είναι άνθρωπος!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2004, 19:04:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
My dear reptilesalonica,

φυσικά και εσκεμμένα έγραψα ότι έγραψα και φυσικά το "ανόητος" αφορούσε στο "α-νόηση" και δεν είχε σαν σκοπό την ύβρι.

Εσκεμμένα δε ήμουν κάπως εριστική, προκειμένου να προωθήσω τη Σωκρατική διαλεκτική.


Αγαπητέ Gred,

χαίρομαι που εκτίμησες την άμεση ("χειμαρρώδη") απάντησή μου.

quote:
έπρεπε αρα να πεις και κάτι για την ορθογραφία

και για το συντακτικό ίσως, αλλά γι' αυτό είμαστε εδώ;

Αντίθετα, θα ήθελα να σε ρωτήσω αν αποφάσισες να ανοίξεις το τόπικ αφού μελέτησες τα άλλα μέσα σ' αυτόν το χώρο ή ήταν η προσωπική σου απορία άσχετα με τα υπόλοιπα θέματα.

Σχετικά με την ερώτησή σου τώρα:

ναι, υπάρχουν συνεχώς νέα ερωτήματα... απελπιστικά περισσότερα και δυσκολότερα!!!

Εκ πείρας θα σου πω όμως, ότι υπάρχει τέλος κι αξίζει τον κόπο να ξεπεράσει κανείς τον σκόπελο της απελπισίας.

Ας μην ξεχνάμε, ότι η πιο σκοτεινή ώρα είναι πριν το ξημέρωμα και οι περισσότεροι εκεί εγκαταλείπουν...

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Gred
Νέο Μέλος


4 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2004, 00:45:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Gred  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Zadok, θα μπορούσα να σε ρωτήσω τι εννοείς εκ πείρας;
Εννοείς βάσει της δικής σου εμπειρίας ή την πείρα που αποκτάμε μεγαλώνοντας;

Βεβαίως, δεν είχα σκοπό να σας απασχολήσω με κάποιο δικό μου πρόβλημα. Απλά με ενδιαφέρει ιδιαίτερα η άποψη κάθε φιλοσόφου επί του θέματος και παρατήρησα ότι υπάρχουν πολλά θέματα που αφορουν "μεγάλες ιδέες" στο φορουμ, εκτός από αυτή. Το θέμα θα μπορούσε να ξαναδιατυπωθεί: "Πίστευε και μη ερεύνα;" ή "πίστευε και μη,ερεύνα;"

Προσοχή: το πίστευε δεν εχει να κάνει μονο με την πίστη(θεός)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2004, 01:24:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εννοείς βάσει της δικής σου εμπειρίας ή την πείρα που αποκτάμε μεγαλώνοντας;

Και τα δύο.


"Να πιστεύεις με το ένστικτο και να αμφιβάλεις με τη λογική" – Λαροφουσκώ


"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.09375
Maintained by Digital Alchemy