ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΤΑΦΗ - ΒΑΠΤΙΣΗ - ΓΑΜΟΣ μη θρησκευομένων.
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Tyaneas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
282 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2004, 10:26:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tyaneas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν ξερω αν αξιζει τον κοπο να ανοιχτει αυτο το topic αλλα θα ηθελα αν καποιος γνωριζει να μου πει τι προβλεπει ο νομος για ενα βρεφος που δεν βαπτιζεται.
Και δεν εννοω να μην βαπτιστει Χ.Ο αλλα να μην βαπτιστει απο καμμια θρησκεια.
Εαν εγω θελω το παιδι μου να του δωσω ενα ονομα αλλα χωρις βαπτιση,οπως τι συμβαινει αν στην ταυτοτητα μου δηλωση αθεος.
Αν δηλαδη δεν θελω να εχω καμμια σχεση με τα ιερατεια καθε θρησκειας οταν πεθανω τι συμβαινει?
Βαθεται το πτωμα καπου και υπο ποιες συνθηκες?
Για τον γαμο ευτηχως γνωριζουμε καποια πραγματα,να ειναι καλα και ο Αντρεας που θεσπισε τον πολιτικο γαμο γιατι ακομα θα ειχαμε προβληματα.
Αν καποιος γνωριζει ας μου απαντησει η αν εχει συζητηθει απλιοτερα αυτ το θεμα ας μου δειξει ο Admin το χωρο για να παρω πληροφοριες.

Ευχαριστω πολυ.

«όταν μας είπαν πως θα εχουμε ενάντιους τους ανέμους εμείς μάθαμε να ταξιδεύουμε με όλους τους καιρούς»Φ.Νιτσε

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2004, 15:31:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
να ειναι καλα και ο Αντρεας...

δεν είναι, πέθανε...

αυτή...που τα κατάφερε!κάνε κλικ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alexeyev1970
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
215 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2004, 16:42:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alexeyev1970  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κανονικά αν το βρέφος είναι αβάφτιστο,ο παπάς το βαφτίζει στον αέρα,έτσι λέγεται η πράξη.Παίρνει το παιδί και το σηκώνει τρεις φορές ψηλά στον αέρα λέγοντας μια προσευχή.Έτσι θεωρείται ότι πάει στον άλλο κόσμο απαλλαγμένο από τις αμαρτίες του(???????-μήπως η βουλιμία είναι μία από αυτές,όταν το παιδάκι θέλει να θηλάσει?-δεν έχω την παραμικρή απάντηση).
Αν στην ταυτότητά σου δηλώσεις άθεος να είσαι σίγουρος ότι θα υπάρξουν πολλά προβλήματα την κούφια εκείνη ώρα,γραφειοκρατικής κυρίως φύσης.Ο Καζαντζάκης δεν έγραφε κάτι σχετικό στα ληξειαρχικά του χαρτιά,αλλά για να ταφεί έπρεπε να παρέμβουν προσωπικότητες όπως ο Ωνάσης και ο Ζολώτας.Αν εσύ έχεις τέτοιες άκρες δε νομίζω να έχεις πρόβλημα.
Πάντως είτε αβάπτιστος πας,είτε ως άθεος,να είσαι σίγουρος ότι στη συνείδηση των παπάδων και των οπαδών τους θα είσαι αμαρτωλός.Αν αυτό σου προκαλεί κρύο ή ζέστη,εσύ το ξέρεις.
Εμένα προσωπικά δε μ'ενδιαφέρει καθόλου και είμαι και κατά της ταφής και υπέρ της καύσης.
Αλλά αυτά δε θα έχουν σημασία. Σημασία θα έχουν τα όσα άφησα πίσω μου και κυρίως τα καλά. Αν κάποιοι θα τα κρίνουν,ελπίζω να τους βγει σε καλό,όπως το ίδιο ελπίζω να συμβεί και σε μένα σε σχέση με άλλους ανθρώπους.
Ελπίζω να σε βοήθησα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2004, 23:42:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Tyanea , με τον πολιτικό γάμο που θεσπίστηκε εντελώς μεσοβέζικα και αυτό γιατί συνυπάρχει με τον θρησκευτικό , ενώ σε όλες τις χώρες τού κόσμου , ακόμα και στην έδρα τού Καθολικισμού την Ιταλία , ο επίσημος γάμος είναι ο πολιτικός και απο κεί και πέρα μπορεις να πας στον Παπά , Αβά , Πάστορα , Ραβίνο , Μουλά ή στο σπίτι σου .
Στήν ωραία μας χώρα άν παντρευτείς με πολιτικό γάμο , κινδυνεύεις να μην αφήνουν να ταφής ( όχι εσύ ) και να χρειασρεί παρέμβαση εισαγκελέα , βλέπε σχετικά πρόσφατη ειδησεογραφία , όσο για την βάφτιση δεν ξέρω τι μπορεί να ισχύη , πάντως μία γνωστή μου κοπέλα Ελληνοαυστραλέζα που δεν είχε βαφτιστεί , προκειμένου να τακτοποιήση τα χαρτιά της οι καρεκλοκένταυροι της δημόσιας διοίκησης την ανάγκασαν να βαφτιστή στα εικοσιπέντε της .
Αυτά τα ωραία !!!!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Rathamanthes
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
88 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2004, 08:24:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Rathamanthes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απ' όσο γνωρίζω, κανένας ιερέας δεν έχει το δικαίωμα να ζητήσει να μην ταφεί κάποιος άθεος/αλλόθρησκος. Πέρσι αν δεν κάνω λάθος τάφηκε ο σύζυγος της Αλέκας Παπαρήγα ο οποίος ήταν άθεος, η ταφή έγινε κανονικά αλλά χωρίς λειτουργία.
Τα νεκροταφεία ανοίκουν στους δήμους και όχι στην εκκλησία το μόνο που μπορεί να κάνει ο ιερέας είναι να μη "διαβάσει" το νεκρό αλλά αν κάποιος είναι άθεος/αλλόθρησκος δε νομίζω ότι τον πειράζει...

Και κάνοντας το δικηγόρο του διαβόλου, δεν θα έπρεπε μέσα στα νεκροταφεία να υπάρχουν ναοί και από άλλες θρησκείες?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2004, 23:30:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Rathamanthes Και κάνοντας το δικηγόρο του διαβόλου, δεν θα έπρεπε μέσα στα νεκροταφεία να υπάρχουν ναοί και από άλλες θρησκείες?


Και βέβαια φίλε μου έχεις απόλυτο δίκιο , τουλάχιστον ένας ιδιαίτερος χώρος για την ταφή αλοθρήσκων , αυτό άλλωστε απαιτεί και η ισονομία των πολιτών , όπως και το δικαίωμα να επιθυμή κάποιος την κάυση του , όμως η δικτατορία του παπαδαριού αντιτίθεται σε όλα αυτά και έτσι έχουμε μόνο Εβραϊκά νεκροταφεία .
Όσο για τον άτυχο σύζυγο της Κας Παπαρήγα , ας μήν ήταν αυτός που ήταν και θα παρακολουθούσες σκηνές απείρου κάλους , σαν την περίπτωση της φουκαριάρας της γυναίκας που δεν άφηναν να την θάψουν επειδή ανήκε στους μάρτυρες του Ιεχωβά και χρειάστηκε αν θυμάσαι επέμβαση εισαγκελέα .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2005, 09:11:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χμμμ!
Απ' όσο έχω μάθει, ένα ζευγάρι μπορεί να παντρευτεί με πολιτικό γάμο και τα παιδιά που θα αποκτήσει δεν είναι υποχρεωτικό να τα βαφτίσει στην εκκλησία.
Μπορεί να τους δώσει όνομα στο δημαρχείο της περιοχής του και νομίζω πως δεν θα υπάρξει κανένα πρόβλημα.
Σχετικά με την ταφή κάποιου άθεου/αλλόθρησκου, η Εκκλησία φυσικά και δεν έχει λόγο να την εμποδίσει.
Η ταφή γίνεται στο νεκροταφείο κανονικά μόνο που δεν ψάλλεται νεκρώσιμη ακολουθία.
Το λέω επειδή το γνωρίζω από την ταφή συγγενικού μου προσώπου και δεν υπήρξε κανένα πρόβλημα
Τώρα αν έχουν καταγραφεί φανατικές συμπεριφορές παπάδων που δεν θάβουν κάποιον άθεο/αλλόθρησκο, αυτές είναι και μεμονωμένες και παράνομες.
Το νεκροταφείο δεν ανήκει σε κανένα παπά και σε καμία εκκλησία...
Προσωπικά αυτό θα επέλεγα.
Ένα πολιτικό γάμο, μία πολιτική βάπτιση των παιδιών μου και μία κηδεία χωρίς παπάδες κτλ κτλ.
Τώρα αν θεωρούμουν αμαρτωλός κτλ κτλ δεν θα με αφορούσε γιατί θα είχα φύγει από αυτό τον κόσμο!
Εξάλλου τον άνθρωπο δεν τον κάνει ξεχωριστό η θρησκευτική του αντίληψη ή η αθεΐα αλλά τα έργα του κι η προσφορά του στο κοινωνικό σύνολο...

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μηδενιστής
Μέλος 2ης Βαθμίδας


277 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2005, 10:51:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μηδενιστής  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Άν περιμέναμε απο το παπαδαριό να δουλέψει για μάς είμαστε βαθιά νυχτωμένοι. Οι παπάδες ανάλογα με την περίπτωση και το χαρτζιλίκι που θα πάρουν μπορεί να διαβάσουν και τον διάολο ακόμα. Αλλά άν δέν συμβεί όλο και κάποιο παράπτωμα της νεανικής του ηλικίας ή μιά πιθανή ερωτική σχέση θα βρούν για να τον στείλουν στο πύρ και να αρνηθούν να επιτελέσουν την οφειλόμενη και υποχρεωμένη απο την εργασία τους λειτουργία τάχα γιατί είναι αμαρτωλός και ο Θεός δέν το επιτρέπει. Οτιδήποτε μπορείς να δείς και οτιδήποτε να ακούσεις, οι μεμονωμένες αυτές περιπτώσεις που αναφέρεις αγαπητέ Dying_Incubus ίσως να μήν είναι και τόσο πολύ μεμονωμένες. Δείχνουν την ποιότητα και τον χαρακτήρα τους αδυνατούντες να εκφράσουν οποιαδήποτε προσωπική γνώμη και κάνοντας πάσα στην βίβλο για να δικαιολογήσουν την αχαρακτήριστη στάση τους.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2005, 11:43:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου, ίσως να έχεις δίκιο στο οτι μπορεί να μην είναι και τόσο μεμονωμένες οι περιπτώσεις αυτές.
Όμως, είναι παράνομο να μην θάψουν κάποιο νεκρό επειδή είναι αλλόθρησκος ή άθεος.
Και δε λέω να τον θάψουν με νεκρώσιμη ακολουθία, παπάδες κτλ.
Λέω απλά να θαφτεί.
Οπότε οι παπάδες δεν έχουν καμία ανάμειξη σε όλο αυτό.

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2005, 00:56:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αφού κάνατε την υποχρέωσή σας να θάψετε παπάδες και θρησκείες.
Να σας καθησυχάσω.
Όλοι θάβονται. Κανέναν δεν εναποθέτουν στο πεζοδρόμιο.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2005, 01:35:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
dimitris2, δε νομίζω να είπαμε κάτι το ψεύτικο.
Έχουν καταγραφεί σκηνικά που ιερείς αρνούνται να θάψουν κάποιον άθεο κτλ.

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2005, 02:50:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πιστεύω, προτού αρχίσουμε να κατηγορούμε θεούς και δαίμονες, θα έπρεπε να δούμε κάποια πράγματα.

Κανείς δεν είναι υποχρεωμένος να ασπάζεται κάποιο θρησκευτικό δόγμα.
Εφόσον κάποιος δηλώνει ότι δεν ασπάζεται κανένα Θεό, θα πρέπει και η ζωή του και επιλογές του να συνάδουν με αυτό που δηλώνει, έτσι δεν είναι;;
Παίρνουμε το παράδειγμα ενός που δεν πιστεύει σε Θεό και το μόνο που έκανε όταν παντρεύτηκε ήταν το συμβόλαιο στο Δήμο του.

Γιατί να πρέπει σώνει και καλά οι παπάδες να βαφτίσουν τα παιδιά του;;
Μήπως αυτός δεν ήταν που το επέλεξε αυτό;;
Αφού τόσο καίγονται ορισμένοι και κατηγορούν την εκκλησία ότι παιδοβαφτίζει και δεν αφήνει στον άνθρωπο το δικαίωμα να το επιλέξει συνειδητά, τότε γιατί σε τούτη εδώ την περίπτωση να κατηγορούμε τους παπάδες όταν δεν δέχονται να βαφτίσουν τα παιδιά;;

Τι την κάναμε τη εκκλησία, κάτσε κάτω - σήκω πάνω;; Δεν είναι λίγο κοροϊδία από την μια να λέμε ότι δεν πιστεύουμε και από την άλλη να θέλουμε να βαφτίσουμε τα παιδιά μας και να κατηγορούμε τους παπάδες γιατί δεν το κάνουν;; Μήπως το πρόβλημα είναι σε εμάς που δεν ξέρουμε τελικά τι μας γίνεται;;

Επίσης, ας πάρουμε την περίπτωση ενός "αθέου" που πεθαίνει. Δεν είναι βιασμός της θέλησής του να θέλουν κάποιοι, είτε συγγενείς είτε και μη, να τον θάψουν σε χριστιανικά νεκροταφεία;;
Δεν αποτελεί καταπάτηση των συνταγματικών ελευθεριών κάποιου όταν παρεμβαίνουν εισαγγελείς για να ταφεί σώνει και καλά, αν και αρνητής του Χριστιανισμού, σε Χριστιανικό νεκροταφείο;;

Αυτό που ανάφερε κάποιος, αν θα έπρεπε να υπάρχουν στα χριστιανικά (δεν το ανάφερε το χριστιανικά αλλά πιστεύω το εννοούσε) νεκροταφεία ναοί και από άλλες θρησκείες είναι παράλλογο.
Ίσως να αγνοεί ότι π.χ. οι μουσουλμάνοι έχουν τα δικά τους νεκροταφεία, όπως και οι εβραίοι έχουν τα δικά τους. Γιατί λοιπόν, κάποιος πιστός μιας άλλης θρησκείας να έχει ναό ή να ενταφιάζεται σε π.χ. εβραϊκό νεκροταφείο;;
Άιντε θα τα κάνουμε όλα μια σαλάτα;; Ίσως αυτό για μερικούς, στη σύγχισή τους, να φαντάζει νορμάλ, αλλά για έναν πιστό δεν είναι καθόλου έτσι.

Αν θέλουν οι "άθεοι" ας ορίσουν ένα χώρο όπου θα τους ενταφιάζουν, χωρίς την παραμικρή τελετή που να προέρχεται από το χριστιανικό τυπολατρικό, και ας μην επιμένουν, με την παραμικρή ευκαιρία, να βάλλουν κατά της Εκκλησίας.

Ας έχει λοιπόν ο καθένας το θάρρος να επιλέγει συνειδητά και να έχει και την κουράγιο, οι επιλογές του και ο τρόπος ζωής του, να συνάδουν με τα πιστεύω του.

Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2005, 02:57:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
dimitris2, δε νομίζω να είπαμε κάτι το ψεύτικο.
Έχουν καταγραφεί σκηνικά που ιερείς αρνούνται να θάψουν κάποιον άθεο κτλ.

Και πολύ καλά κάνουν!
Δεν είναι παράλογο κάποιος άθεος να έχει εκφράσει την επιθυμία να τον θάψει παπάς;;
Εμ τότε τι σόι άθεος είναι;;
Μήπως έχετε δει κανέναν μουσουλμάνο (που δεν πιστεύει σε παπάδες) να παραπονείται γιατί αρνήθηκε να τον θάψει παπάς;;

Καλά, μήπως και τους περνάμε για κορόιδα τους παπάδες και την εκκλησία;;;
Μάλλον κάτι τέτοιο πρέπει να συμβαίνει.

Δεν λέω βέβαια και να τον πετάξουμε τον νεκρό, να τον φάνε τα σκυλιά.
Θα μπορούσε όμως, όπως εκφράζει την επιθυμία του για άλλα πράγματα, να δηλώσει που και με ποιο τρόπο θα ήθελε να ταφεί.

Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

El Idio
Μέλος 1ης Βαθμίδας

USA
74 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2005, 05:10:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους El Idio  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
kai sta xoria pou ta nekrotafeia anikoun stin koinotita,oloi oi polites den exoun ta idia dikaiomata?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2005, 08:55:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μάλλον δεν έγινα αρκετά σαφής σε μερικούς και λένε ό,τι θέλουν.
Από την στιγμή που δεν υπάρχουν άλλοι χώροι για την ταφή των νεκρών κι η καύση δεν επιτρέπεται στην Ελλάδα είναι υποχρεωτική η ταφή στα νεκροταφεία, δυστυχώς!
Το νεκροταφείο δεν είναι ιδιοκτησία της Χριστιανικής Εκκλησίας, είναι ιδιοκτησία του Κράτους.
Αφού λοιπόν είναι ιδιοκτησία του Κράτους έχουν κάθε δικαίωμα να θάβονται εκεί οι Έλληνες υπήκοοι, όποιο θρησκευτικό δόγμα κι αν ακολουθούν ακόμα κι αν είναι άθεοι.
Αυτό που είναι κατανοητό είναι οι παπάδες να μην τους ψάλλουν κτλ κτλ.
Επειδή λοιπόν γνωρίζω από συγγενικό μου άτομο που ήταν άθεο και θάφτηκε σε νεκροταφείο, η ταφή έγινε κανονικά μόνο που δεν υπήρχε κανένας παπάς.
Σχετικά με την βάπτιση των παιδιών ενός ζευγαριού που έχει παντρευτεί με πολιτικό γάμο, μπορεί να γίνει και πολιτική βάπτιση και δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.
Μιλάω λοιπόν για περιπτώσεις ανθρώπων που δεν θέλουν να έχει καμία ανάμειξη η Χριστιανική θρησκεία στις 3 αυτές περιπτώσεις (γάμος, βάπτιση παιδιών, ταφή).
Και δεν υποπέπτουν σε κανένα νομικό ή ηθικό παράπτωμα αν δεν θέλουν να ανακατευτεί η Χριστιανική Εκκλησία σε αυτά.

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Impious Varmint
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
298 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2005, 10:25:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Impious Varmint  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δείχνουν την ποιότητα και τον χαρακτήρα τους αδυνατούντες να εκφράσουν οποιαδήποτε προσωπική γνώμη και κάνοντας πάσα στην βίβλο για να δικαιολογήσουν την αχαρακτήριστη στάση τους.

φιλοι μου με συγχωρειται,γιατι η παρατηρηση μου ειναι λιγο(εως πολυ) ασχετη με το θεμα.Αλλα δεν μπορω να αντισταθω.Ο φιλος Μηδενιστης εχει απολυτο.Αυτοι οι παπαδες εχουν γινει τα μαυρα προβατα της κοινωνιας.Με την συμπεριφορα τους οχι μονο προκαλουν τον απλο κοσμο αλλα αντιτιθονται και στ δογμα τους."Φραγκοφονιαδες"(ας μου επιτραπει η εκφραση) οσο δεν παει.Και απο την αλλα παραθετουν την Βιβλο ως αλλοθι.ΕΛΕΟΣ...Εχω ρωτησει και σε αλλο topic πως ειναι δυνατον να εμπιστευομαστε παπαδες.Τελοσπαντων συγνωμη για το ασχετο της παρατηρησης αλλα δεν μπορουσα να αντισταθω.
Και για το συγκεκριμενο θεμα νομιζω πως θαβονται ολοι ανεξεραιτως με ή χωρις την παρουσια παπαδων ανολαγα με την θρησκεια που ασπαζεται ο νεκρος.Αυτο ελειπε να τους αφηναν αθαφτους.Αυτο θα ηταν περα απο τα ορια.

Impious VarmintΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2005, 11:59:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Από την στιγμή που δεν υπάρχουν άλλοι χώροι για την ταφή των νεκρών κι η καύση δεν επιτρέπεται στην Ελλάδα είναι υποχρεωτική η ταφή στα νεκροταφεία, δυστυχώς!
Το νεκροταφείο δεν είναι ιδιοκτησία της Χριστιανικής Εκκλησίας, είναι ιδιοκτησία του Κράτους.
Αφού λοιπόν είναι ιδιοκτησία του Κράτους έχουν κάθε δικαίωμα να θάβονται εκεί οι Έλληνες υπήκοοι, όποιο θρησκευτικό δόγμα κι αν ακολουθούν ακόμα κι αν είναι άθεοι.

Είσαι σίγουρος ότι τα νεκροταφεία δεν είναι ιδιοκτησία της Εκκλησίας;;
Εγώ πάντως, αν δεν ασπαζόμουν τη Χριστιανική πίστη, δεν θα δεχόμουν να ενταφιαστώ σε Χριστιανικό νεκροταφείο.

Το πώς ένας άθεος θέλει, και κάνει φασαρία κιόλας, να ενταφιαστεί σε Χριστιανικό νεκροταφείο, είναι άξιο απορίας.

Πάντως, όπως ο κάθε άνθρωπος έχει δικαίωμα να επιλέγει, έτσι και η εκκλησία και οι παπάδες έχουν δικαίωμα να σέβονται την πίστη τους και να μην υποκύπτουν σε εκβιασμούς, απ' όπου κι αν προέρχονται!!

Καλό θα ήταν επίσης, οι "άθεοι" να είναι λίγο πιο συνειδητά άθεοι και να μην βαφτίζουν την αλλαγή πλεύσης τους, ως δικαιώματα και διάφορα. Πρέπει να καταλάβουν πως εκτός από δικαιώματα έχουν και υποχρεώσεις, απέναντι στην κοινωνία, που απορρέουν από τις συνειδητές επιλογές τους.


Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GDS1
Πλήρες Μέλος


937 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2005, 12:16:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GDS1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλός
"Το πώς ένας άθεος θέλει, και κάνει φασαρία κιόλας, να ενταφιαστεί σε Χριστιανικό νεκροταφείο, είναι άξιο απορίας."

Για να κάνει πλάκα με τους Χριστιανούς νεκρούς που είναι δίπλα του. Σοβαρά μιλάμε τώρα;;;;; Αν δεν μπορεί να ενταφιαστή σε κανένα νεκροταφείο τι θα γίνει θα τον αφήσουμε σπίτι του να σαπίσει... Ρε Ψηλέ μας δουλεύεις;;; άσε το Θρήσκευμα σου για λίγο και δες το ανθρώπινα

Τι μανία είναι αυτή που σε διακατέχει έτσι σε έμαθε ο Χριστός σου;;;

Ψηλός
"Πάντως, όπως ο κάθε άνθρωπος έχει δικαίωμα να επιλέγει, έτσι και η εκκλησία και οι παπάδες έχουν δικαίωμα να σέβονται την πίστη τους και να μην υποκύπτουν σε εκβιασμούς, απ' όπου κι αν προέρχονται!!"

Με ένα χιλιαρικάκι ευρώ σου κάνει ο Παπάς ότι γουστάρεις σου σκάβει τον λάκκο, θάβει τον νεκρό, φτιάχνει τα κόλλυβα, το καφεδάκι, τραβάει και έναν αμανέ ....

Ψηλός
"Πρέπει να καταλάβουν πως εκτός από δικαιώματα έχουν και υποχρεώσεις, απέναντι στην κοινωνία, που απορρέουν από τις συνειδητές επιλογές τους."

Μακάρι να το καταλαβαίνανε και οι δήθεν Χριστιανοί σαν και εσένα Ψηλέ

Ντροπή να γράφονται τέτοια πράγματα από ανθρώπους που "ενστερνίζονται την Αγάπη". Ακόμα και ο Χριστός σου που και καλά "ΛΑΤΡΕΥΕΙΣ" είπε πάνω στον σταυρό "Πατέρα συγχωρεσέ τους δεν ξέρουν τι κάνουν", αλλά η δικιά σας η μανία δεν αφήνει τίποτα όρθιο.

Έτσι καταντήσατε τον Χριστιανισμό από μια Θρησκεία "αγάπης" σε μια Θρησκεία μίσους, απολυταρχισμού και πλούτου ΦΤΟΥ ΣΑΣ ΥΠΟΚΡΙΤΕΣ και ΔΙΠΡΟΣΩΠΟΙ

τουλάχιστον οι άθεοι δεν είναι απλός λόγια, αυτό που λένε αυτό πράττουν και που είσαι Ψηλέ αυτοί Αγαπάνε περισσότερο από εσένα...



Το χρήμα δεν είναι το παν στην ζωή, η αγάπη είναι. Ευτύχως αγαπάω το χρήμα

Edited by - GDS1 on 25/08/2005 12:22:58Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2005, 12:25:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν θα βγεί άκρη!
Οι άθεοι μπορούν να ενταφιαστούν και να κηδευτούν στο νεκροταφείο αφού δεν υπάρχει πουθενά αλλού χώρος ταφής τους.
Η μοναδική λύση λοιπόν να ταφούν είναι σε νεκροταφείο.
Αν το Κράτος δημιουργήσει νεκροταφεία για άθεους ή αλλόθρησκους, τότε λύνεται το πρόβλημα.
Κι επειδή το νεκροταφείο είναι ιδιοκτησία του Δήμου, οι παπάδες δεν έχουν λόγο επ' αυτού.
Λέμε "νεκροταφείο Νίκαιας, νεκροταφείο Περιστερίου" κτλ κτλ.
Δεν υπάρχει "νεκροταφείο του Παπα-Αντώνη".
Αφού το Κράτος δεν μου παρέχει τη δυνατότητα να καεί το σώμα μου μετά θάνατον κι η ταφή γίνεται μόνο σε δημοτικά νεκροταφεία, θα θαφτώ εκεί με τη μόνη προϋπόθεση να μη μου ψαλλεί νεκρώσιμη ακολουθία.
Πιστεύω να έγινα αντιληπτός και το αν είμαι συνειδητά άθεος ή όχι ας το γνωρίζω εγώ καλύτερα από τον καθένα.

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GDS1
Πλήρες Μέλος


937 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2005, 12:31:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GDS1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
βρε Dying_Incubus συμφωνώ μαζί σου αλλά δεν βλέπεις ο Ψηλός τι γράφει....;;;;;;

Έτσι όπως το πάει θα αρχίσει να υποστηρίζει και διωγμούς των μη χριστιανών Ο ΦΟΒΕΡΟΣ ΚΑΙ ΤΡΟΜΕΡΟΣ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ...

ΕΛΕΟΣ πλέον με αυτούς τους δήθεν ΠΙΣΤΟΥΣ


Το χρήμα δεν είναι το παν στην ζωή, η αγάπη είναι. Ευτύχως αγαπάω το χρήμαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2005, 12:48:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παιδιά, για να ξεκαθαρίσω μερικά πράγματα.
Έγραψα τη γνώμη μου σε ένα ωραίο θέμα που ήταν παλιότερο και το αναβίωσε η αγαπητή ΑΤΜΑ!
Τόσα άλλα θέματα έχουν καταντήσει διαμάχες Χριστιανών-μή Χριστιανών.
Ας κρατήσουμε ένα άλλο επίπεδο εδώ κι ας γράψουμε απλά τη γνώμη μας για το θέμα του topic χωρίς αντιπαραθέσεις.

GDS1, δε μπορώ να ασχοληθώ με τη γνώμη του Ψηλού και του κάθε Ψηλού επί του θέματος.
Προσωπικά δεν θα εμπλακώ σε μία διαμάχη γιατί αυτό νομίζω οτι πάει να γίνει και κακώς που του απάντησα.
Δεν θα επαναληφθεί για να εμποδίσω πιθανές διαμάχες που έχουν ήδη πυροδοτηθεί σε άλλα θέματα.

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2005, 13:27:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Παιδιά, για να ξεκαθαρίσω μερικά πράγματα.
Έγραψα τη γνώμη μου σε ένα ωραίο θέμα που ήταν παλιότερο και το αναβίωσε η αγαπητή ΑΤΜΑ!
Τόσα άλλα θέματα έχουν καταντήσει διαμάχες Χριστιανών-μή Χριστιανών.
Ας κρατήσουμε ένα άλλο επίπεδο εδώ κι ας γράψουμε απλά τη γνώμη μας για το θέμα του topic χωρίς αντιπαραθέσεις.

Για μια φορά, ν' αγιάσει το στόμα σου! Συμφωνώ απόλυτα με αυτό που είπες. Το δεύτερο μέρος της απάντησής σου το αφήνω ασχολίαστο.

Όσον αφορά το τι είπε ο GDS1 και αυτό το αφήνω ασχολίαστο, μιας που κινείται στα πλαίσια του ρόλου του σε αυτό εδώ το φόρουμ.

Τι είναι λοιπόν αυτό που σας ερέθισε ίσως στα λεγόμενά μου;;
Μήπως είναι ψέμα το ότι κάποιοι, αν διαβάσετε τα προηγούμενα μηνύματα, χρησιμοποίησαν και αυτό το θέμα για να επιτεθούν κατά της εκκλησίας;;

Πότε επιτέλους θα γίνουμε ώριμοι για να μιλήσουμε σαν ώριμοι και να μην χρησιμοποιούμε το κάθε θέμα για να πουλήσουμε φτηνή προπαγάνδα και να ξεφτιλίζουμε το κάθε θέμα που ανοίγεται;;

Τα μυστήρια και τα τελετουργικά της Εκκλησίας δεν υφίστανται για κάποιον που δεν τα δέχεται ή είναι εκτός της Εκκλησίας.
Όταν κάποιοι, εισαγγελείς ή όχι, επιβάλλουν το αντίθετο, τότε καταπατούν την ελεύθερη βούληση του "άθεου" ή οποιουδήποτε ατόμου που επέλεξε διαφορετικά απ' ότι ένας Χριστιανός.

Το να εκφράζουμε τις απόψεις μας, χωρίς ωστόσο να λαμβάνουμε υπόψη μας την άλλη πλευρά, και να θεωρούμε κάποια πράγματα ως υποχρέωση της Εκκλησίας, δεν είναι ωφέλιμο αλλά ούτε και ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα. Πρώτα θα πρέπει να γνωρίζουμε την επίσημη θέση της Εκκλησίας και έπειτα να λέμε ότι λέμε.
Σε αρκετά πράγματα, ούτε και εγώ γνωρίζω την επίσημη θέση της, οπότε προτιμώ να κρατώ επιφυλακτική στάση στα όσα μπορεί και να πω, με ανοιχτή την προοπτική, κάποιος που γνωρίζει όντως, να με διορθώσει.


Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GDS1
Πλήρες Μέλος


937 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2005, 13:36:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GDS1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλός
"Όσον αφορά το τι είπε ο GDS1 και αυτό το αφήνω ασχολίαστο, μιας που κινείται στα πλαίσια του ρόλου του σε αυτό εδώ το φόρουμ."

Τέλος πάντων δεν το συνεχίζω...!!! όσοι διαβάζουνε ας κρίνουν

Συμφωνώ με την τοποθέτηση του Dying-Incumbus

ΤΕΛΟΣ


Το χρήμα δεν είναι το παν στην ζωή, η αγάπη είναι. Ευτύχως αγαπάω το χρήμα

Edited by - GDS1 on 25/08/2005 13:38:17Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2005, 14:19:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ας πουμε οτι εχω οικογενειακο ταφο εκει εχουν θαφτει οι προγονοι μου
καποια στιγμη ερχετε η ωρα να μπω και εγω εκει

θα απαγορευσει ο παπας την ταφη μου στον ταφο γιατι δεν ειμαι χριστιανος;

προσεχτε τι λεω οχι νεκροσιμη ακολουθια και ψαλμοδιες για την ψυχη μου και διαφορα θρησκευτικα
απλο ενταφιασμο περνουν το πτωμα και το βαζουν στην θεση του

τι παει να πει ειναι χριστιανικο νεκροταφειο
ενας χωρος ειναι για ενταφιασμο των σωματων

απο οσο ξερω ο χωρος ανοικει στον δημο οχι στην ενορια
ειναι χωρος που εχει παραχωρισει ο δημος για την ταφη των ανθρωπων


Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

El Idio
Μέλος 1ης Βαθμίδας

USA
74 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2005, 14:43:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους El Idio  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
o psilos kolisai oti ta nekrotafeia einai xristianika.
sto xorio mou einai kinotiko, loipon ego leo na afinome tous xriastianous exo sto dromo kai na thavoume ton ypolipo kosmo mesa,to provlima lythike,zito h dimokratia.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Μηδενιστής
Μέλος 2ης Βαθμίδας


277 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2005, 15:05:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μηδενιστής  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παιδιά με συγχωρείτε γιατί ακούω εξωφρενικά πράγματα. Τα νεκροταφεία είναι δημόσια ιδιωτικά ή κοινοτικά. Για την ταφή κάθε ανθρώπου πώς να μήν είναι δυνατόν να γίνει εκεί όπου επιθυμεί ο ίδιος και οι συγγενείς του αφού να λύσει τις υποχρεώσεις του με τον δήμο που είναι ο ιδιοκτήτης του χώρου!!
Απο κεί και μετά ο κάθε παπατράγος που κολλάει δέν μπορώ να καταλάβω. Άν δέν λάβουμε την άδεια απο αυτόν, και άν δέν κρίνει αυτός οτι έζησε σύμφωνα με τους δικούς του ηθικούς κανόνες και αρνηθεί να τον διαβάσει πρέπει να πετάξουμε τον άνθρωπο στα αζήτητα?
Ας ταφεί και να αρνηθεί να τον διαβάσει, δέν πρόκειται να πάθει τίποτα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
scar_face
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
183 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2005, 15:23:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους scar_face  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
μα βρε σεις, έχει απαντηθεί τουλάχιστον 3 φορές.
Ο καθένας θάβετε.
Κανένας δεν μένει αθαφτος.
Τα νεκροταφεία είναι δημοτικά για αυτό και πληρώνουν οι συγγενείς στον Δήμο.
Οπου υπάρχουν θρυσκευτικές "μειονότητες" υπάρχουν και ανάλογα νεκροταφεία. Πολλές φορές "συσυτεγάζονται". Άλλες όχι.
Δεν υπάρχει σίγουρα ανεξάρτητο νεκροταφείο για άθεους. Οι άθεοι θάβονται στο δημοτικό νεκροταφείο απλά δεν γίνετε νεκρόσυνη ακολουθία.
Το πρόβλημα είναι με τους ζωντανούς. Αν π.χ. ο γονιός θέλει να γίνει ακολουθία για το παιδί του αλλά αυτό ειναι άθεο. Τότε ο παππάς δεν κάνει, και αυτό όχι πάντα και όχι πάντα με το ίδιο αντίτιμο.

Τελος της κουβέντας, άμα είναι να κάνετε κουβέντα για να κάνετε, ε τότε ας ανοιχτεί ένα τοπικ με θέμα "ΚΑΦΕΝΕΙΟ : ΓΡΑΨΤΕ ΟΤΙ ΘΕΛΕΤΕ"




The love is like a ball. Ul c
.|.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2005, 15:37:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το βιολί σας εσείς!!!

Φυσικά και μπορεί να ενταφιαστεί ο καθένας όπου το επιθυμεί!!
Αυτό δεν λέω και εγώ;; Γιατί να θάψετε έναν άθεο, με την παρεμβολή εισαγγελέα, επιβάλλοντας στην εκκλησία να ψάλλει τη νεκρώσιμο ακολουθία;;

Φυσικά και μπορούν οι συγγενείς να πάνε και να τον τοποθετήσουν απλά στον τάφο, και τέρμα. Ας ακολουθήσουν αυτοί όποια τελετουργία ή ότι άλλο τους καπνίσει.
Ουδέποτε η Εκκλησία έφερε αντίρρηση για έναν τέτοιο τρόπο ταφής.

Αντίρρηση φέρνει όταν την υποχρεώνουν να ακολουθήσει το τυπικό της όταν πρόκειται για κάποιον "άθεο" και μόνο, είτε πρόκειται για γάμο, είτε πρόκειται για βάπτιση των παιδιών είτε πρόκειται για ενταφιασμό.

Όταν πρόκειται για κοινοτικό, δημοτικό, ή ότι άλλο νεκροταφείο, ο καθένας είναι ελεύθερος να κάνει ότι θέλει.
Δεν μπορεί όμως να κάνει ό,τι θέλει όταν πρόκειται για καθαρά νεκροταφείο που "έγκειται", ας πούμε, στη δικαιοδοσία της Εκκλησίας.

Εσείς που δηλώνετε "άθεοι" πώς βλέπετε την προοπτική ενταφιασμού σας με παπά;; Θα ήθελα την άποψή σας!!

****Μηδενιστή, αν αρχίσω τώρα και σου σέρνω καντήλια, θα έχω άδικο;;;
Το "παπατράγος" που κολλάει εδώ;; Δεν πας καλύτερα να ξεράσεις λίγο παραπέρα;;
Έτσι νομίζεις ότι συμβάλλεις σε έναν υγιή διάλογο;;
Ποιος έδωσε το δικαίωμα σε εσένα αλλά και σε άλλους να χρησιμοποιείτε τέτοιους χαρακτηρισμούς για τους άλλους, ενώ όταν κάποιος λέει κάτι για εσάς αμέσως αντιδράτε και κατακρίνετε αυτόν που σας κακοχαρακτήρισε;

Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2005, 15:44:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έχω μια απορία, μπορεί κάποιος να μου απαντήσει;;
Ξέρω και εγώ ότι υπάρχουν τα δημοτικά ή κοινοτικά νεκροταφεία.
Γιατί όμως υπάρχουν στη χώρα μας μουσουλμανικά και εβραϊκά νεκροταφεία;;


Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2005, 15:52:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλός
<<Εσείς που δηλώνετε "άθεοι" πώς βλέπετε την προοπτική ενταφιασμού σας με παπά;; Θα ήθελα την άποψή σας!!>>

εγω που δηλωνω αθεος και οχι "αθεος" θα σου πω οτι στην απιθανη περιπτωση που οι συγγενεις μου φερουν ιερεα να με διαβασει θα δουν την πρωτη νεκρανασταση και εναν μανιασμενο να τους κυνηγα

<<Δεν μπορεί όμως να κάνει ό,τι θέλει όταν πρόκειται για καθαρά νεκροταφείο που "έγκειται", ας πούμε, στη δικαιοδοσία της Εκκλησίας.>>

υπαρχουν τετοια νεκροταφεια;

<<Μηδενιστή, αν αρχίσω τώρα και σου σέρνω καντήλια, θα έχω άδικο;;;>>
αν ειναι αθεος και οχι χριστιανος ναι θα εχεις αδικο γιατι θα κανεις μια τρυπα στο νερο

μπορεις να του πεις
<<γα...ω την θεωρια της εξεληξης γα..ω>>
<<καταρα στην ελκτικη δυναμη του ηλιου>>
<<γα..ω την φωτοσυνθεση>>
και αλλα τετοια

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2005, 15:55:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλός

<<Έχω μια απορία, μπορεί κάποιος να μου απαντήσει;;
Ξέρω και εγώ ότι υπάρχουν τα δημοτικά ή κοινοτικά νεκροταφεία.
Γιατί όμως υπάρχουν στη χώρα μας μουσουλμανικά και εβραϊκά νεκροταφεία;;>>

η οι πιστοι τους δεν θελαν να θαβονται σε νεκροταφια με αλλοθρησκους
η οι αλλοθρησκοι δεν θελαν στους χορους τους αυτους

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.265625
Maintained by Digital Alchemy