ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΑΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
RMCCTR
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
79 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2002, 15:05:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΑΙΔΙΑ ΑΝΤΙ ΝΑ ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΣΤΕ ΜΕ ΤΑ ΑΤΙΑ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΠΑΡΑΞΕΝΑ ΚΑΛΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΟΥΜΕ ΜΕ ΤΗΝ ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΑΔΑ ΠΟΥ ΑΠΟ ΑΝΕΞΗΓΗΤΑ ΦΑΙΝΟΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΓΕΜΑΤΗ.ΚΑΙ ΕΞΗΓΟΥΜΑΙ:
ΠΩΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΚΕ Η ΑΚΡΟΠΟΛΙΣ;
ΠΩΣ ΚΑΤΕΙΧΑΝ ΤΟΣΗ ΓΝΩΣΗ ΟΙ ΑΡΧΑΙΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ;
ΠΩΣ ΒΡΕΘΗΚΑΝ ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΕΠΙΓΡΑΦΕΣ ΧΑΡΑΓΜΕΝΕΣ ΣΕ ΠΕΤΡΕΣ ΣΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ;
ΤΙ ΚΡΥΒΕΙ Η ΑΡΓΟΝΑΥΤΙΚΗ ΕΚΣΤΡΑΤΕΙΑ;
ΕΝΑΣ ΛΑΟΣ ΣΤΗΝ ΑΣΙΑ ΜΕ ΠΟΛΛΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΣΤΟΝ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟ ΤΟΥ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΧΡΟΝΙΑ ΠΡΙΝ ΛΑΤΡΕΥΕ ΣΑΝ ΘΕΟ ΕΝΑ ΑΣΤΕΡΙ ΣΤΟ ΗΛΙΑΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΤΟΥ ΣΕΙΡΙΟΥ ΠΟΥ ΑΝΑΚΑΛΥΦΘΗΚΕ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΣΥΓΧΡΟΝΟΥΣ ΑΣΤΡΟΝΟΜΟΥΣ ΜΟΛΙΣ ΤΡΕΙΣ ΑΙΩΝΕΣ ΠΡΙΝ
ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΤΟΣΑ ΠΟΛΛΑ ΘΕΜΑΤΑ ΝΑ ΑΝΑΛΥΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΚΑΛΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΜΕ ΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ ΤΟΥ ΛΑΟΥ ΤΟΥ ΟΠΟΙΟΥ ΓΝΗΣΙΟΙ ΑΠΟΓΟΝΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΙ ΑΝ ΘΕΛΟΥΜΕ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.
ΠΟΛΛΟΙ ΘΑ ΜΕ ΠΕΙΤΕ ΟΝΕΙΡΟΠΟΛΟ ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ ΚΑΙ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΘΑ ΒΑΛΩ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΛΑΟ ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΜΟΙΡΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΥΠΟΛΟΙΠΟΥΣ
Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2002, 12:29:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δε θα διαφωνήσω μαζί σου φίλε μου....
Κάνε λοιπόν την αρχή εσύ με ένα, ένα θέμα που έθεσες....
πές μας λοιπόν τη γνώμη σου για το πώς χτίσθηκε η ΑΚΡΟΠΟΛΗ, ή όποιο άλλο θέμα απο όσα έχεις στο νού σου και που νομίζεις πως μπορείς να μοιραστής μαζί μας....

Περιμένουμε...
Κέλσος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

RMCCTR
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
79 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2002, 12:50:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ ΜΟΥ KELSO ΠΟΙΟΣ ΕΙΜΑΙ ΕΓΩ ΠΟΥ ΘΑ ΔΩΣΩ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΜΕΓΑΛΑ ΕΡΩΤΗΜΑΤΙΚΑ ΚΑΙ ΚΕΝΑ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΓΥΡΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΥΣΤΗΡΙΩΔΗ ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΑΔΑ;ΓΙ'ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΘΕΣΑ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ. ΒΕΒΑΙΑ ΔΕΝ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΕΙ ΣΑΦΗΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΑΛΛΑ ΘΑ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ ΝΑ ΔΩ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ ΨΑΧΝΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΟΙΜΙΣΜΕΝΑ ΝΑ ΑΣΧΟΛΟΥΝΤΑΙ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΜΕ ΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ ΤΟΥΣ
ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ ΦΙΛΕ ΜΟΥ KELSO ΤΟ ΥΦΟΣ ΤΗΣ ΑΠΑΝΤΗΣΗΣ ΣΟΥ ΜΟΥ ΦΑΝΗΚΕ ΛΙΓΟ ΕΙΡΩΝΙΚΟ.
ΑΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ ΖΗΤΩ ΣΥΓΝΩΜΗ

"ΡΕΕΙ Ο ΙΧΩΡ ΜΕΣΑ ΣΕ ΚΑΘΕ ΦΛΕΒΑ ΜΟΥ"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2002, 13:04:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κάθε άλλο παρά ειρωνικό ήταν.
Τώρα έτσι όπως θέτης το θέμα, λέγοντας "ποιός είμαι εγώ...κλπ" μας αφήνεις εμάς, τους υπόλοιπους να "πούμε" πράγματα. Και εύλογα αναρωτιέμαι "ποίος είμαι εγώ....κλπ" και οι άλλοι επίσης το ίδιο θα αναρωτηθούν, "ποιοί είναι εκείνοι...κλπ"
Θέλω να πώ πως είναι ΧΡΗΣΗΜΟ να λέμε τις σκέψεις μας, να τις ανταλλάσουμε και να έχουμε έτσι ένα ΓΟΝΙΜΟ ΔΙΑΛΟΓΟ. Αλλιώς θα έπρεπε να μπούμε σε μιά αίθουσα, να ανέβει κάποιος στο βήμα και να μας "βομβάρδιζε" με τα προσωπικά του πιστεύω!!!

Κέλσος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

RMCCTR
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
79 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2002, 13:51:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ ΚΕΛΣΟ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΠΩΣ ΔΕΝ ΜΕ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ.
ΕΓΩ ΕΝΝΟΟΥΣΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΘΕΣΑ ΤΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΩ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
ΑΠΛΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΑΚΟΥΣΩ ΜΕΡΙΚΕΣ ΓΝΩΜΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΘΑΥΜΑΣΤΗ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ ΠΟΥ ΕΙΧΑΝ ΑΝΑΠΤΥΞΕΙ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΚΑΙ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΘΕΜΑ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΩ ΔΕΙ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ FORUM
ΠΕΣ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΕΝΑΣ ΑΣΧΕΤΟΣ ΚΑΙ ΑΚΟΥΣΑ ΣΕ ΜΙΑ ΕΚΠΟΜΠΗ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΚΙΝΗΣΕ ΤΗΝ ΠΕΡΙΕΡΓΕΙΑ
ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΝΑ ΕΧΕΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΘΕΙ ΓΙ'ΑΥΤΟ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΑΠΤΥΧΘΕΙ ΜΙΑ ΣΥΖΗΤΗΣΗ;
ΑΠΟ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΒΛΕΠΩ ΠΩΣ ΜΑΛΛΟΝ ΟΧΙ(ΔΥΣΤΥΧΩΣ)
ΤΩΡΑ ΑΝ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΝΑ ΑΝΑΠΤΥΞΩ ΣΥΛΟΓΙΣΜΟΥΣ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΑΚΙΝΗΘΟΥΝ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΜΕΛΗ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΟ ΘΕΜΑ

"ΡΕΕΙ Ο ΙΧΩΡ ΜΕΣΑ ΣΕ ΚΑΘΕ ΦΛΕΒΑ ΜΟΥ"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2002, 17:37:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δηλαδή φίλε μου RMCCTR, τους συλλογισμούς σου ΜΟΝΟ για τους άλλους ΘΑ πρέπει ΙΣΩΣ να αναπτύξεις;;;
Ας είναι.... αν το βλέπεις έτσι!!!!
Λοιπόν, προσπαθόντας να κάνω ΣΥΖΗΤΗΣΗ και όχι αγόρευση, εντύπωση μου κάνει το γεγονός ότι αποκαλείς "...ΘΑΥΜΑΣΤΗ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ..." την τεχνολογία που οικοδομήθηκε η Ακρόπολη.
Τι είναι αυτό το Θαυμαστό που σε αφήνει με αυτό το συναίσθημα;;;
Πρός θεού, μη με ΞΑΝΑπαρεξηγήσεις... προσπαθώ να κάνω συζήτηση και πραγματικά το θέμα είναι..... ΑΚΡΩΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ.

Κέλσος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

RMCCTR
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
79 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2002, 08:26:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ ΚΕΛΣΟ ΟΤΑΝ ΜΙΛΑΩ ΓΙΑ "ΘΑΥΜΑΣΤΗ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ" ΔΕΝ ΕΝΝΟΩ ΜΟΝΟΝ ΤΗ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΘΗΚΕ ΓΙΑ ΤΗ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΤΗΣ ΑΚΡΟΠΟΛΗΣ.
ΜΙΛΩ ΓΕΝΙΚΩΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΑΝΑΠΤΥΧΘΕΙ ΣΤΟΝ ΕΛΛΑΔΙΚΟ ΧΩΡΟ.ΜΙΛΩ ΓΙΑ ΤΑ ΥΠΕΡΑΤΛΑΝΤΙΑ ΤΑΞΙΔΙΑ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ, ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΠΙΝΟΗΣΕΙΣ ΤΟΥ ΑΡΧΙΜΗΔΗ ΣΤΙΣ ΠΟΛΕΜΙΚΕΣ ΜΗΧΑΝΕΣ, ΓΙΑ ΤΙΣ ΜΗΧΑΝΕΣ ΠΟΥ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΚΑΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΕΤΡΗΣΗ ΜΕΓΑΛΩΝ ΑΠΟΣΤΑΣΕΩΝ ΣΤΕΡΙΑΣ Κ' ΘΑΛΛΑΣΑΣ
ΑΛΛΑ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΤΗΣ ΑΚΡΟΠΟΛΕΩΣ.ΤΟ ΘΕΩΡΕΙΣ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΕΡΓΟ ΝΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΚΕ ΜΕΣΑ ΣΕ ΤΟΣΟ ΛΙΓΑ ΧΡΟΝΙΑ ΧΩΡΙΣ ΤΗ ΧΡΗΣΗ ΠΟΛΥ ΑΝΕΠΤΥΓΜΕΝΗΣ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΗΣ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗΣ ΓΝΩΣΗΣ;. Η ΑΚΡΟΠΟΛΗ ΚΡΥΒΕΙ ΜΕΣΑ ΤΗΣ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΕΣ ΣΤΑΘΕΡΕΣ.
ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΣΤΗ ΣΦΑΙΡΑ ΤΟΥ ΠΑΡΑΞΕΝΟΥ ΝΑ ΠΑΜΕ ΘΡΥΛΕΙΤΑΙ Η ΧΡΗΣΗ ΠΤΗΤΙΚΩΝ ΜΗΧΑΝΩΝ ΚΑΙ ΟΠΛΩΝ ΠΟΥ ΠΕΤΑΓΑΝΕ ΦΩΤΙΕΣ(;)
ΕΙΝΑΙ ΤΥΧΑΙΟ ΠΩΣ ΟΙ ΑΙΓΥΠΤΙΟΙ ΚΑΛΕΣΑΝ ΤΟΝ ΘΑΛΗ ΝΑ ΜΕΤΡΗΣΕΙ ΤΟ ΥΨΟΣ ΤΩΝ ΠΥΡΑΜΙΔΩΝ ΤΟΥΣ(;);


"ΡΕΕΙ Ο ΙΧΩΡ ΜΕΣΑ ΣΕ ΚΑΘΕ ΦΛΕΒΑ ΜΟΥ"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2002, 20:18:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε RMCCTR πολά τα "παράξενα" και ανεξήγητα όχι μόνο στην Ελλάδα αλλα και σε ολόκληρο τον κόσμο. Για παράδειγμα στο αρχαίο Ινδικό έπος Μαχαμπχαράτα περιγράφεται μία μάχη που μοιάζει με πυρηνική σύγκρουση..: «Eνα μοναδικό βλήμα φορτισμένο με όλη την δύναμη του σύμπαντος. Μια πυρακτωμένη στήλη από καπνούς και φλόγες φωτεινή όσο χίλιοι ήλιοι υψώθηκε σε όλο της το μεγαλείο.. Ήταν ένα άγνωστο όπλο, ένα σιδερένιο αστροπελέκι, , ένας γιγάντιος αγγελιοφόρος θανάτου, που έκανε στάχτες ολόκληρη την φυλή των Βρισνίς και των Αντχάκας. Τα πτώματα ήταν τόσο καμένα που δεν αναγνωριζόντουσαν . Τα μαλλιά και τα νύχια τους είχαν πέσει, πήλινα αντικείμενα είχαν σπάσει χωρίς εμφανή αιτία, ενώ τα πουλιά είχαν γίνει άσπρα. Μετά από λίγες ώρες όλες οι τροφές είχαν μολυνθεί. Για να ξεφύγουν από την φωτιά , οι στρατιώτες έπεφταν στο ποτάμι για να πλυθούν τόσο αυτοί, όσο και ο εξοπλισμός τους….».Όταν τον 19ο αιώνα έγιναν εκσκαφές σε περιοχή της Ινδίας οι αρχαιολόγοι ανακάλυψαν μία πόλη στους δρόμους της οποίας υπήρχαν οι πιο ραδιενεργοί σκελετοί που έχουν μετρηθεί , έως την έκρηξη της Χιροσίμα. Σε μία άλλη περίπτωση το 1969 σοβιετικοί επιστήμονες του Πανεπιστήμιου του Λένιγραντ , ανακάλυψαν ένα πλήθος από σκελετούς. Διαπιστώθηκε πως είχαν ηλικία 100.000 χρόνων. Ορισμένοι από τους σκελετούς αυτούς είχαν πάνω στο στήθος τους σημάδια από χειρουργικές επεμβάσεις. Ειδικοί οστεολόγοι μελέτησαν τα ευρήματα και κατάληξαν στο εξής συμπέρασμα: «η χειρουργική επέμβαση είχε απόλυτη επιτυχία γιατί το περιόστεο αναπτύχθηκε κανονικά πάνω από το σημείο της εγχείρησης. Αν ο άνθρωπος πέθαινε αμέσως, το περιόστεο δεν θα μπορούσε να αναπτυχθεί. Κρίνοντας από το πάχος του, σε μία από τις περιπτώσεις ο άνθρωπος που υποβλήθηκε στην λεπτή αυτή επιχείρηση θα πρέπει να έζησε πέντε τουλάχιστον χρόνια…».


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΣΙΣΙΦΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
278 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2002, 21:09:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΣΙΣΙΦΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ ΑΝ ΚΑΙ ΑΡΧΙΣΑΤΕ ΛΙΓΟ ΣΤΡΑΒΑ ΤΕΛΙΚΑ ΚΑΤΕΦΕΡΑΤΕ ΝΑ ΕΠΙΚΕΝΤΡΩΘΗΤΕ ΚΑΠΟΥ, ΚΑΛΟ ΑΥΤΟ.
ΤΩΡΑ ΑΣ ΜΠΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΤΟ ΘΕΜΑ.
ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΚΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΚΡΟΠΟΛΗ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΤΗΤΙΚΕΣ ΜΗΧΑΝΕΣ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΟΧΙ ΑΟΡΙΣΤΑ.ΚΑΙ ΤΙ ΕΝΝΟΩ ΜΕ ΑΥΤΟ.ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΧΕΤΕ ΑΚΟΥΣΤΑ ΤΟ ΠΕΡΙΦΗΜΟ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ ΤΟΥ ΑΡΙΣΤΑΡΧΟΥ.ΛΟΙΠΟΝ ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΔΕΝ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΗΤΑΝ ΕΝΑ ΜΗΧΑΝΗΜΑ ΠΟΥ ΕΜΟΙΑΖΕ ΠΕ ΠΟΥΛΙ (ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ) ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΗΧΑΝΗΜΑ ΕΙΧΕ ΤΗΝ ΙΚΑΝΟΤΗΤΑ ΝΑ ΙΠΤΑΤΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΕΝΟΣ ΕΙΔΙΚΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ ΤΡΟΧΑΛΙΩΝ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΠΕΠΙΕΣΜΕΝΟΥ ΑΕΡΑ.ΜΑΛΙΣΤΑ ΛΕΓΕΤΕ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΤΟ "ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ" ΕΙΧΕ ΤΗΝ ΙΚΑΝΟΤΗΤΑ ΝΑ ΔΙΑΤΗΡΕΙ ΤΗΝ ΠΤΗΣΗ ΤΟΥ ΓΙΑ ΑΡΚΕΤΗ ΩΡΑ.
ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΙΣΤΟΡΙΑ (ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΚΑΤΑ ΠΟΣΟ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ) ΕΙΝΑΙ Η ΓΝΩΣΤΗ ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΗΣ ΠΑΝΔΩΡΑΣ.ΛΕΓΕΤΕ ΠΩΣ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΟΥΤΕ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΟΥΤΕ ΘΕΟΣ ΑΛΛΑ ΤΟ ΚΑΤΕΣΚΕΥΑΣΜΑ ΤΟΥ ΗΦΑΙΣΤΟΥ,ΕΙΝΑΙ ΛΟΙΠΟΝ ΣΑΦΕΣ ΟΤΙ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΣΑΝ ΤΟ ΣΗΜΕΡΙΝΟ ROBOT.
ΦΙΛΕ RMCCTR ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΜΕΤΡΗΜΑ ΤΟΥ ΥΨΟΥΣ ΤΩΝ ΠΥΡΑΜΙΔΩΝ ΗΘΕΛΕ ΛΙΓΟ "ΦΑΝΤΑΣΙΑ". ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ ΤΟ ΥΨΟΣ ΤΩΝ ΠΥΡΑΜΙΔΩΝ ΜΕΤΡΗΘΗΚΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΤΟΥΣ ΜΕ ΤΟ ΠΥΘΑΓΟΡΕΙΟ ΘΕΩΡΗΜΑ.

"ΠΑΤΕΡΑ ΔΙΑ ΤΡΑΝΕ ΚΙ ΑΣΥΓΚΡΙΤΕ ΚΑΙ ΣΕΙΣ ΑΘΑΝΑΤΟΙ ΑΛΛΟΙ ΟΠΟΙΟΣ ΑΠΟ ΜΑΣ ΤΟΥΣ ΑΜΑΛΑΓΟΥΣ ΠΑΤΗΣΟΥΝ ΟΡΚΟΥΣ ΠΡΩΤΟΙ ΣΑΝ ΤΟΥΤΟ ΤΟ ΚΡΑΣΙ ΚΑΤΑΧΑΜΑ ΝΑ ΤΡΕΞΕΙ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ ΤΟΥΣ ΚΙ ΟΙ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΤΟΥΣ ΝΑ ΠΕΣΟΥΝ ΣΕ ΑΛΛΑ ΧΕΡΙΑ"

DREAMWALKER
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

RMCCTR
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
79 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2002, 08:37:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ ΠΛΩΤΙΝΕ ΧΑΙΡΕΤΩ
ΤΟ ΟΤΙ ΟΙ ΠΥΡΑΜΙΔΕΣ ΜΕΤΡΗΘΗΚΑΝ ΑΠΟ ΤΗ ΣΚΙΑ ΤΟΥΣ ΤΟ ΞΕΡΟΥΜΕ ΟΛΟΙ. ΑΛΛΑ ΕΝΑΣ ΛΑΟΣ ΟΠΩΣ ΟΙ ΑΙΓΥΠΤΙΟΙ ΜΕ ΑΣΤΡΟΝΟΜΙΚΕΣ, ΙΑΤΡΙΚΕΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΚΕΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΔΥΣΚΟΛΕΥΟΝΤΑΝ ΝΑ ΜΕΤΡΗΣΟΥΝ ΤΟ ΥΨΟΣ ΤΩΝ ΠΥΡΑΜΙΔΩΝ;
ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΑ ΡΟΜΠΟΤ ΤΟΥ ΗΦΑΙΣΤΟΥ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΤΟ ΤΑΛΩ. Ο ΤΑΛΩΣ ΗΤΑΝ ΕΝΑ ΡΟΜΠΟΤ ΤΕΡΑΣΤΙΩΝ ΔΙΑΣΤΑΣΕΩΝ ΠΟΥ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΚΕ ΑΠΟ ΤΟΝ ΗΦΑΙΣΤΟ ΚΑΙ ΔΩΡΗΘΗΚΕ ΣΤΟΝ ΜΙΝΩΑ ΓΙΑ ΝΑ ΦΥΛΑΕΙ ΤΗΝ ΚΡΗΤΗ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΕΙΣΒΟΛΕΙΣ. ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΕΚΑΝΕ ΤΟ ΓΥΡΟ ΤΗΣ ΚΡΗΤΗΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΕΙ ΤΟΥΣ ΚΡΗΤΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗ ΤΟΥΣ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΤΟΥ ΕΚΑΝΑΝ ΕΝΑ ΣΗΜΑ ΣΗΚΩΝΟΝΤΑΣ ΤΟ ΧΕΡΙ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΕΚΤΕΙΝΟΝΤΑΣ ΔΥΟ ΔΑΚΤΥΛΑ, ΤΟ ΜΕΣΟ ΚΑΙ ΤΟ ΔΕΙΚΤΗ(ΚΑΤΙ ΣΑΝ ΤΟ ΣΗΜΕΡΙΝΟ ΣΗΜΑ ΤΗΣ ΝΙΚΗΣ). ΓΝΩΡΙΖΟΝΤΑΣ ΤΟ ΣΗΜΑ Ο ΤΑΛΩΣ ΣΥΝΕΧΙΖΕ ΤΗ ΠΟΡΕΙΑ ΤΟΥ. ΤΟ ΔΕ ΥΛΙΚΟ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕ Ο ΗΦΑΙΣΤΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΤΟΥ ΗΤΑΝ Ο ΧΑΛΚΟΣ.

"ΡΕΕΙ Ο ΙΧΩΡ ΜΕΣΑ ΣΕ ΚΑΘΕ ΦΛΕΒΑ ΜΟΥ"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2002, 10:47:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ξεχνούμε νομίζω πως σχεδόν ΟΛΟΙ οι ΜΥΣΤΕΣ της Ελλάδος πέρασαν τουλάχιστον ΜΙΑ φορά απο τη Μεγάλη Πυραμίδα;;;

Κέλσος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2002, 11:22:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γιατί απλά ΔΕΝ κατασκέυασαν την μαγάλη πυραμίδα οι Αιγύπτιοι.(υπο του αιγαίου).Στην Αίγυπτο σε ιερογλυφικά κείμενα που βρέθηκαν σε πυραμίδα, υπάρχει αναφορά για τους ΖΕΠ ΤΕΠΙ (η πρώτη φορά), τους επτά σοφούς που ήρθαν από ένα νησί που καταποντίστηκε, και έφεραν μαζί τους στην χώρα του Κέμ (Αίγυπτο) έναν ανεπτυγμένο πολιτισμό . Ήταν πεπεισμένοι ότι τα θεμέλια του πολιτισμού τους εδραιώθηκαν κατά τη διάρκεια αυτής της ασυνήθιστης και ένδοξης εποχής. Ο R. T. Rundle Clark, καθηγητής Αιγυπτιολογίας στο Πανεπιστήμιο του Μάντσεστερ σχολίασε πάνω στις αρχαίες αρχές της Πρώτης Εποχής: «Κάθε τι του οποίου η ύπαρξη ή η αυθεντία πρέπει να δικαιολογηθεί ή να εξηγηθεί πρέπει να αναφέρεται στην Πρώτη Εποχή. Αυτό ήταν πραγματικότητα για τα φυσικά φαινόμενα, τις ιεροτελεστίες, τα βασιλικά εμβλήματα, τα σχέδια των ναών, τις μαγικές ή ιατρικές φόρμουλες, το ιερογλυφικό σύστημα, το ημερολόγιο - όλα τα εφόδια του πολιτισμού... Όλα όσα ήταν καλά ή αποτελεσματικά ιδρύθηκαν στις αρχές της "Πρώτης Εποχής" - η οποία ήταν, επομένως, μια χρυσή εποχή απόλυτης τελειότητας...».Η Πρώτη Εποχή φαίνεται πως ήταν η περίοδος κατά τη διάρκεια της οποίας ο Όσιρις βασίλευε σαν πρώτος βασιλιάς της Αιγύπτου. Κατά τη διάρκεια αυτής της περιόδου ήταν που δημιούργησε το νόμο (Μάατ) και ξεκίνησε τη λατρεία προς τον Ρα, το μονοθεϊστικό Θεό της Αιγύπτου. Ο Rundle Clark εξήγησε: «Η βασιλεία του Όσιρη ήταν μια χρυσή εποχή, μοντέλο για τις μετέπειτα γενεές.". Η Μάατ και ο μονοθεϊσμός, το μοντέλο για τις μετέπειτα γενεές που διατυπώθηκε από τον Όσιρη, ήταν η δύναμη που οδηγούσε, πίσω από την Αιγυπτιακή κουλτούρα, για χιλιάδες χρόνια.»·
Ο Ηρόδοτος επίσης (Ιστορία βιβλίο β') βεβαιώνει ότι οι ιερείς των Θηβών της Αιγύπτου του έδειξαν 341 κολοσσιαία αγάλματα αρχιερέων που το καθένα αντιπροσώπευε μια γενιά από το παρελθόν και καλύπτουν όλα μαζί ένα διάστημα από 11340 χρόνων. Και του είπαν μάλιστα ότι πριν από αυτές τις γενιές «οι θεοί ζούσαν ανάμεσα στους ανθρώπους»
Ο φίλος Κέλσος κάνει μία πολύ σημαντική επισήμανση για την μύηση στην αίθουσα του "βασιλιά"..Ο Ναπολέων τόλμησε αψηφόντας τους συμβούλους του να περάσει ένα βράδυ στην αίθουσα του βασιλιά. Τη επόμενη μέρα έντρομος είπε ότι αυτό που βίωσε δεν περιγράφετε..· Από το 1991 έως το 1993 σε γεωλογικές και σεισμικές έρευνες στον χώρο γύρω από την σφίγγα της Αιγύπτου από τον Αιγυπτιολόγο Antony West, ton Robert Scoch, και Τον Tomas Dobecki, αποκάλυψαν ότι σύμφωνα με τις γεωλογικές φθορές της σφίγγας κατασκευάστηκε περίπου το 12000 π.χ., ενώ εντοπίστηκαν με τον σεισμογράφο κάτω από την σφίγγα πολλοί διάδρομοι και τούνελ , κάτι που εξάλου είναι χαραγμένο και στην πλάκα που βρίσκεται και στο στέρνο της σφίγγας. Κάτι που ίσως πολοί να μην γνωρίζουν είναι ότι έχει βρεθεί παραπλέυρως της σφίγγας είσοδος που η Αιγυπτιακή κυβερνηση έχει ασφαλισει, και δεν επιτρέπει σε αρχαιολόγους την είσοδο προβάλοντας ως επιχείρημα ότι υπάρχουν προς το παρόν άλλες προταιρεότητες.. Αυτά και άλλα πολλά...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2002, 12:56:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Σίσιφε, μια μικρή διόρθωση... η "περιστερά" ήταν εφεύρεση του Αρχύτα, του Ταραντίνου, μαθηματικού και φιλοσόφου, φίλου του Πλάτωνα (425 πΧ). Τον ιπτάμενο μηχανισμό του τον ονόμασε "περιστερά ή πετομηχανή" και πέταξε σε μία απόσταση 200 μέτρων στην παρθενική του πτήση η οποία έχει καταγραφεί!

Αν ψάξουμε καλά στην μυθολογία αλλά και στην ιστορία και στα αρχαιολογικά ευρήματα θα βρούμε πολλές αναφορές σε "παράξενες" τεχνολογίες και σε τεχνολογικά "θαύματα".
Ενα από τα μεγαλύτερα είναι βέβαια ο μηχανισμός των Αντικυθήρωντον οποίο κανείς δεν αμφισβητεί ότι είναι εξαιρετικός και ελληνικότατος (έχει ελληνικές λέξεις χαραγμένες πάνω του).

Αγαπητέ Κέλσο, νομίζω ότι εσύ και πολλοί άλλοι, θεωρείτε ότι την γνώση την πήραμε από τους Αιγύπτιους (κυρίως αλλά και από άλλους).
Η επίσκεψη των Ελλήνων φιλοσόφων και επιστημόνων στις Πυραμίδες της Αιγύπτου και η συνομιλία με τους ιερείς των ναών,όμως, δεν είναι αφ εαυτού απόδειξη προς αυτό.
Η ανταλλαγή ιδεών νομίζω ότι είναι πάντα το ζητούμενο μεταξύ των επιστημόνων και των μελετητών. Το ότι κάποιος γίνεται μέλος μιάς μυστικής -ιερατικής- ομάδας, δεν σημαίνει απαραίτητα ότι μόνο παίρνει αλλά και ότι δίνει γνώση. Και δεν μου λέει (εμένα προσωπικά), ότι η γνώση που παίρνει εκεί μέσα είναι απαραιτήτως σημαντική για αυτόν.
Μπορεί να μαθαίνει νέα πράγματα, να μην μαθαίνει τίποτα καινούργιο και ενδιαφέρον ή και να επιβεβαιώνει απλώς δικές του γνώσεις και παρατηρήσεις.
Εξ άλλου, αν όλη την "γνώση" την είχαν οι Αιγύπτιοι, εκτός από συγκεκριμένα επιτέγματα (και μάλιστα σε άγνωστο χρόνο και από άγνωστους κατασκευαστές) τί άλλα σημαντικά έχουν να επιδείξουν μέσα στα επόμενα χρόνια;! (στα χρόνια από το 600 πΧ και μετά που έχουμε την μεγάλη ανάπτυξη του Ελληνικού πνεύματος;)
Αν η πανάρχαια γνώση (όπως ισχυριζόμαστε) είχε διασωθεί κατά τον 6ο 5ο και 4ο αιώνα στους Αιγυπτίους, γιατί δεν θα την χρησιμοποιήσαν οι ίδιοι εκείνη την εποχή;! Πού είναι οι φιλοσοφικές τους αναλύσεις; Οι επιστημονικές τους μελέτες;! Τα κατασκευαστικά και τεχνολογικά τους "θαύματα";
Γιατί να δώσουν την "γνώση" σε εμάς, για να πάρουμε εμείς την "δόξα και τιμή";! Νομίζεις ότι ήταν τόσο σεμνοί, αδιάφοροι προς την κληρονομιά τους ή "αλτρουϊστές" απέναντι μας και γιατί;!
Ειλικρινά αυτό το ερώτημα με βασανίζει από πάντα...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2002, 16:52:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλη Όστρια, νομίζω ότι πολλές φορές βασανίζουμε όλοι μας το μυαλουδάκι μας με θέματα που είτε είναι τόσο ασαφή και απροσδιόριστα ή πολύ υψηλής μεταφυσικής προέλευσης για να μπορούμε να τα χωρέσουμε στο μυαλό μας.

Για παράδειγμα γιατί να κρίνουμε τον κάθε πολιτισμό με τον κανόνα τον δικό μας; Γιατί να κρίνουμε, αντικειμενικά, την Αίγυπτο με βάση τα μεταγενέστερα κριτήρια φιλοσοφίας και τεχνολογίας; Αν αφήσουμε στην άκρη την τρομερή δυσκολία να βρούμε αξιόπιστες πηγές και ιστορικά στοιχεία, παραμένει μια εξίσου μεγάλη δυσκολία να μπούμε στην "ψυχή" ενός πολιτισμού.

Ο Πλάτωνας λέει για παράδειγμα ότι η ανακάλυψη της Γραφής έκανε τους ανθρώπους να παπαγαλίζουν τις γνώσεις και να χάσουν σοφία, υπονοώντας ότι η ιερογλυφική γραφή είναι καλύτερη και πιο σοφή. Ο Πλωτίνος αργότερα αλλά και ο Ιάμβλιχος υποστηρίζουν παρόμια άποψη. Ο Πλωτίνος, ειδικά, στις Εννέαδες, εξυμνεί την ιερογλυφική γραφή.

Αυτό τι σημαίνει; Ότι πρέπει να καταργήσουμε το δικό μας σύστημα γραφής και να ξαναπάρουμε το ιερογλυφικό; Νομίζω πως όχι. Το ότι περάσαμε στην γραφή φθόγγων μας βοήθησε να μπορούμε να είμαστε πιο αποτελεσματικοί στην μεταβίβαση πληροφοριών αλλά ταυτόχρονα μας έκανε να χάσουμε την μεταφυσική σύνδεση αυτών των πληροφοριών.

Για παράδειγμα όταν λέμε την λέξη "μάτι", αυτή δεν υπονοεί σχεδόν τίποτα από μόνη της, είναι μια σύμβαση που χρησιμοποιούμε έτσι ώστε κάποιος μαθαίνοντας μερικούς γραμματικούς κανόνες να μπορεί να διαβάσει την λέξη. Αν όμως αντί για μάτι χρησιμοποιούσαμε το ιερόγλυφο του κύκλου, θα χάναμε σε κυριολεξία, γιατί το ίδιο ιερόγλυφο θα συμβόλιζε τον ήλιο, τον κύκλο των εποχών κ.ο.κ. αλλά θα κερδίζαμε σε μεταφυσική αξία γιατί θα είχαμε μια φιλοσοφική σύνδεση αυτών των εννοιών που περικλείονται μέσα στο ίδιο σχήμα.

Άρα χάσαμε την μεταφυσική, την ιερότητα της σύνδεσης μεταξύ του ουρανού και της γης αλλά κερδίσαμε σε αποτελεσματικότητα υλική και πρακτική, δημιουργώντας συνειδητά μια "Βαβέλ".

Αυτό το παράδειγμα το χρησιμοποιώ για να δείξω ότι πάντα όταν κερδίζεις κάτι πρέπει να θυσιάσεις κάτι, μέσα σε αυτόν τον εκδηλωμένο κόσμο. Αυτό δεν είναι απαραίτητα βελτίωση, αν και μπορεί να ανήκει στην πορεία της εξέλιξης.

Το ότι περάσαμε μέσα από την μυθική-μαγική αντίληψη των προ-Ελληνικών πολιτισμών, στην σπουδαία φιλοσοφική, νοητική, τεχνική αντίληψη των Ελλήνων δεν σημαίνει ότι βάλαμε ένα "τούβλο" πάνω στο παρελθόν και το ξεπεράσαμε. Η ιστορία μέσα από τους μεγάλους κύκλους της θα μας ξαναοδηγήσει σε αντιλήψεις και τρόπους ζωής που ίσως νομίζαμε ότι είναι ξεπερασμένοι, αλλά σε ένα πιο ανώτερο συνειδητό τόπο βίωσης.

Γιατί όμως να θεωρούμε ότι ήθελαν τα ίδια πράγματα που θέλαμε και εμείς; Η δική τους σοφία και κοσμοαντίληψη ήταν διαφορετική και πρέπει να κριθούν με βάση αυτήν τους την νοοτροπία και όχι με βάση τις δικές μας αξίες. Στην αρχαία Ελλάδα τους τεχνίτες τους θεωρούσαν σημαντικούς αλλά όχι τόσο σημαντικούς όπως οι φιλόσοφοι. Έτσι αυτός που κατασκεύασε τον υπολογιστή των Αντικηθύρων έμεινε άγνωστος ενώ και ο πιο ασήμαντος φιλόσοφος πέρασε στην ιστορία. Αυτές οι αξίες έχουν αντιστραφεί στην εποχή μας.

Αν ο Μπιλ Γκέιτς βρισκόταν στην αρχαία Ελλάδα το πολύ, πολύ να ήταν κάποιος ανώτερος κυβερνητικός υπάλληλος και σίγουρα όχι το πιο σημαντικό όνομα όπως στην εποχή μας. Ενώ τους σημερινούς φιλοσόφους, στην καλύτερη περίπτωση τους θεωρούν ως αιθεροβάμονες ή ως "ψώνια".

Αυτή είναι μια μεγάλη διαφορά στην κλίμακα αξιών. Το ίδιο σημαντική είναι η διαφορά μεταξύ της μυθικής σκέψης της Αιγύπτου ή της Κίνας με την αρχαία Ελλάδα. Στην αρχαία Κίνα, αν και υπήρχε επιστήμη και σημαντική τεχνολογία, που μόλις τώρα αρχίζουμε να υποψιαζόμαστε, ήταν πολύ προσεκτικοί σε πράγματα που εμείς θεωρούμε γελοία. Για παράδειγμα κάθε χρόνο, ειδικοί αυτοκρατορικοί μουσικοί, ταξίδευαν στην αυτοκρατορία για να ελέγξουν αν όλα τα μουσικά όργανα είναι σωστά κουρδισμένα. Αν οι νότες δεν ηχούσαν στην σωστή συχνότητα τότε θα διαταράσσοταν η αυτοκρατορία. Αυτό το πνεύμα και αυτή η νοοτροπία είναι εκτός κριτικής δικής μας γιατί δεν μπορούμε να μπούμε στο δικό τους σύστημα αξιών.

Ας μην είμαστε λοιπόν σαν τα βατράχια της παραβολής του Κέλσου (όχι του φίλου μας "Κέλσου" στο Forum ) που μαλώναν στην άκρη μια μικρής βρώμικης λακούβας για το αν ο θεός έφτιαξε τον κόσμο για χάρη της μιας ομάδας βατράχων της αντίπαλης ομάδας βατράχων.

Ας είμαστε πολύ προσεκτικοί στην κρίση μας για αυτό που δεν γνωρίζουμε και ας προσπαθούμε να κάνουμε αυτό το οποίο μας γεμίζει. Η ιστορία έχει τους δικούς της νόμους και τις δικές της ιδέες και όπως έλεγε ο Ηράκλειτος για τον Χρόνο, της αρέσει να παίζει μαζί μας, με τις ιδέες μας και τις αντιλήψεις μας.

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1401367
Maintained by Digital Alchemy