ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 - Κινηματογράφος -
 Asoka
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
SAUDi
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
180 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2004, 19:18:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους SAUDi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Αυτοκρατορας ΑΣΟΚΑ"
Ειναι μια επικη ταινια! (Προσωπικα απο τις καλυτερες που εχω δει τα τελευταια χρονια)
Βασιζεται σε μυθους και αληθινες ιστοριες για την ζωη του Ασοκα, Ο Ασοκα στην πραγματικοτητα ηταν αυτος που διεδωσε την θρησκεια του βουδισμου σε πολλα μερη της Ασιας και ενωσε κατω απο μια κυριαρχια την Ινδια.

Η ταινια περιεχει πολυ δραση, αλλα συνδιαζει και δραμα, συγκινησεις, ερωτες και αρκετο χιουμορ! Φοβερα χρωματα σκηνες τοπια και μουσικη
Ειναι ινδικης παραγωγης αλλα μην σας ξαφνιαζει, δεν εχει να ζηλεψει σε τιποτε απο τις κοινες αμερικανικες βλακιες που βλεπουμε στα σινεμα

Κυκλοφορει σε DVD και σε ολα τα γνωστα video clubs απο οτι νομιζω


-=Rabigh , D4 lost C1ty in Da D3sert o Ar4bia=-

narya
Μέλος 2ης Βαθμίδας


300 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2004, 20:55:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους narya  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ saudi,

Χθές τυχαία είδα την ταινία αυτή στο filmnet. Πολύ καλή και για ινδική παραγωγή δεν το περίμενα. Φοβερή σκηνοθεσία, ωραία μουσική, χορευτικά. Πιστεύω ότι και το saoundract θα είναι πολύ καλό. Άραγε κυκλοφορεί στην αγορά;

Μαζί με το Τίγρης και Δράκος και τον Ήρωα είναι από τις καλύτερες επικές ταινίες που έχω δει εκτός Χόλιγουντ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

SAUDi
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
180 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2004, 10:53:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους SAUDi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου Narya χαιρομαι που σου αρεσε.
Η μουσικη οπως ειπες και ειδικα το saoundract ειναι καταπληκτικο! Δεν εχω ψαξει αν κυκλοφορει σε CD, παντος μπορεις πολυ ευκολα να τα βρεις σε mp3. Εγω το βρηκα στο kazaa οπως και τα αλλα τραγουδια της ταινιας "Asoka - Asoka Theme.mp3" ειναι το theme της ταινιας ετσι κανε search! και καποια αλλα: Roshni Se , SanSana , O Re Kanchi


-=Rabigh , D4 lost C1ty in Da D3sert o Ar4bia=-Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

narya
Μέλος 2ης Βαθμίδας


300 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2004, 13:39:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους narya  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ saudi

Ευχαριστώ πολύ για τους τίτλους. Οπωσδήποτε θα το ψάξω στο kazaa. Το είχα σκεφτεί αλλά δεν το είπα, γιατί εμείς δεν κάνουμε τέτοια πράγματα !!

Είμαι λίγο άσχετη ιστορικά αλλά μου έκανε εντύπωση στην ταινία ο ρατσισμός εις βάρος των βουδιστών. Ο πατέρας του Ασόκα δεν ήθελε με τίποτα να δεχθεί ως διάδοχο το παιδί του Ασόκα επειδή η μητέρα του ήταν βουδίστρια. Εκτός από αυτό το περιστατικό νομίζω ότι γενικά ζούσαν αρμονικά βραχμάνοι και βουδιστές. Επίσης δεν ήξερα ότι ο βουδισμός ήταν διαδεδομένος στην Ινδία.
Είδες πόσα μπορείς να μάθεις από μία καλή ταινία;

Το τέλος δεν ήταν απίστευτα συγκινητικό; Με είχε πιάσει ένα άγχος για το αν θα βρει την Καουράκι!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Enas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
241 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2004, 18:16:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Enas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΑ ΤΑΙΝΙΑ. ΕΧΕΙ ΟΛΑ ΤΑ ΕΠΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΠΟΥ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΣΕ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΕΣ ΧΟΛΙΓΟΥΝΤΙΑΝΕΣ ΠΑΡΑΓΩΓΕΣ ΑΛΛΑ ΜΕ ΤΟΝ ΙΝΔΙΚΟ ΤΡΟΠΟ. ΔΡΑΣΗ, ΠΕΡΙΠΕΤΕΙΑ, ΧΙΟΥΜΟΡ, ΕΡΩΤΕΣ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΧΟΡΟΣ ΚΑΙ ΤΡΑΓΟΥΔΙ.

ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΠΑΝΤΩΣ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΠΩΣ ΟΛΟ ΚΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΜΗ ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΕΣ ΤΑΙΝΙΕΣ ΣΕ ΥΨΗΛΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ. ΚΑΙΡΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΤΑ ΚΑΝΑΛΙΑ ΝΑ ΞΕΦΥΓΟΥΝ ΑΠΟ ΤΑ ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΑ ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΓΕΜΙΣΕΙ ΤΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΝΑ ΔΕΙΞΟΥΝ ΤΑΙΝΙΕΣ ΑΠΟ ΟΛΟ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ.

I am no human now
because I choose to know..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πρίγκιπας
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Canada
200 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2004, 03:45:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πρίγκιπας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έχω δεί και εγώ τη ταινία αυτή μετά απο παράκληση ενός Πακιστανού φίλου μου.

Όντως πολύ ωραία ταινία, με καθαρά ινδική ερμηνεία (πολύ χορός και τραγούδι σαν τις ελληνικές ταινίες του 50).

Αλλά όλες οι ινδικές ταινίες δεν είναι καλές, τείνουν να μοιάσουν το Χόλυγουντ (στην Ινδία έχουν το Μπόλυγοοντ και στο Πακιστάν έχουν το Λόλυγουντ).

Εχετε στα προσεχώς και μία άλλη ταινία που έρχεται σύντομα η οποία είναι υπερπαραγωγή και είναι βασισμένη σε έναν παραδοσιακό θρύλο της Σρι Λανκα. Πρόκειται για μια παρόμοια ιστορία με τον Ερωτόκριτο, Ρωμαίο & Ιουλιέτα κτλ.

Είναι με τον ίδιο ηθοποιό που που παίζει στο ΑΣΟΚΑ αλλά δεν θυμάμαι τον τίτλο.

Μόλις το βρώ θα σας το πώ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

narya
Μέλος 2ης Βαθμίδας


300 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2004, 08:07:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους narya  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευχαριστούμε πρίγκιπα!

Θα αναμένω για την καινούρια ταινία.

Πάντως για να δεις κάτι διαφορετικό τουλάχιστον στην Ελλάδα πρέπει να έχεις συνδρομητικό κανάλι. Δεν λέω κι εκεί η αναλογία είναι 1 προς 10 με τα αμερικάνικα, αλλά τουλάχιστον βλέπεις Γαλλικές ταινίες, Κινέζικες, Ισπανικές, Ταιλανδέζικες, Τσέχικες, Γερμανικές... Αλλιώς πρέπει να περιμένεις κάτι χρόνια να τα δείξει η κρατική τηλεόραση μεταμεσονύκτια.
Πολύ χαίρομαι που μπήκε και μία ινδική στο πρόγραμμα.
Δεν σημαίνει ότι όλες οι ξένες ταινίες είναι καλές, αλλά από κάτι χαζοαμερικανιές που βλέπουμε...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

SAUDi
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
180 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2004, 21:37:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους SAUDi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σιγουρα δεν ειναι ολες οι ξενες ταινιες μπουρδες...Επισης δε νομιζω πως ποτε οι ινδικες ταινιες θα μοιασουν το χολυγουντ! Εχουν παντα μια ξεχωριστη μαγεια και εναν τελειως διαφορετικο τροπο ερμηνιας

narya οπως ειπες και συ, το τελος οντως ηταν απίστευτα συγκινητικό και συγκλονιστικο! Οταν ο Ασοκα βρηκε την Καουράκι... πειρα μια βαθια ανασα!


-=Rabigh , D4 lost C1ty in Da D3sert o Ar4bia=-Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πρίγκιπας
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Canada
200 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2004, 06:33:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πρίγκιπας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπόν Αγαπητοί:

Το νέο ινδικό έργο είναι το πιο ακριβοπληρωμένο που έχει παραχθεί ποτέ στην Ινδία...!!

Λέγεται...."DEVDAS"!

Θα το δώ σε ΄λίγες μέρες και το συνιστώ και σε σας

Διόρθωση:

Το έργο είναι θρύλος του Μπαγκλαντές και όχι της Σρι Λάνκα

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

narya
Μέλος 2ης Βαθμίδας


300 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/03/2004, 08:09:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους narya  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευχαριστούμε και πάλι πρίγκιπα!

Θα το ψάξω το έργο σε DVD.

Αγαπητέ saudi σε ευχαριστώ και εσένα. Κατάφερα να κατεβάσω το theme και βρήκα κι άλλα κομμάτια, σιγά σιγά θα φτιάξω CD.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

SAUDi
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
180 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/03/2004, 14:43:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους SAUDi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαιρομαι φιλη narya! αν βρεις κανενα επισης καλο που δε το ξερω πες μου.
Σου αρεσε το theme και τα αλλα τραγουδια? Πως σου φανηκαν?

-=Rabigh , D4 lost C1ty in Da D3sert o Ar4bia=-Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

narya
Μέλος 2ης Βαθμίδας


300 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/03/2004, 08:16:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους narya  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ saudi

Εκτός από το theme, βρήκα το Roshni se και το O Re Kanchi που μου είπες. Δεν βρήκα το San Sana αλλά κατέβασα δύο άλλα το Aa Tayar Hoja και το Raat Ka Nasha.
Βέβαια μπαίνω πολύ συγκεκριμένη ώρα στο kazaa, ίσως αν έμπαινα συχνότερα να έβρισκα κι άλλα.

Μου άρεσαν πολύ όλα! Περιμένω μήπως βρω και τίποτα άλλο να φτιάξω CD.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

narya
Μέλος 2ης Βαθμίδας


300 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/03/2004, 08:17:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους narya  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ saudi

Εκτός από το theme, βρήκα το Roshni se και το O Re Kanchi που μου είπες. Δεν βρήκα το San Sana αλλά κατέβασα δύο άλλα το Aa Tayar Hoja και το Raat Ka Nasha.
Βέβαια μπαίνω πολύ συγκεκριμένη ώρα στο kazaa, ίσως αν έμπαινα συχνότερα να έβρισκα κι άλλα.

Μου άρεσαν πολύ όλα! Περιμένω μήπως βρω και τίποτα άλλο να φτιάξω το CD.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.109375
Maintained by Digital Alchemy