ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Ο Χριστιανισμός φταίει για ΟΛΑ;;;;;;;;;;;;;;;;;;
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 18
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
serpentpan
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
177 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/11/2002, 18:26:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους serpentpan
Φιλε Admin,ρωτησα τωρα,γιατι αφ'ενος...εχασα επεισοδια,και δεν ειχα παρακολουθησει τα γεγονοτα,και αφ'ετερου γιατι η ΛΕΥΚΗ ΚΟΥΚΟΥΒΑΓΙΑ,μου εγραψε οτι 'φιμωθηκε',και διαγραφτηκε,και μου προξενησε ερωτηματικα.Της εγραψα για καποιο ζητημα που συζητουσαμε στην ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ,για καποιες ερωτησεις μου.Ενταξει,πληροφορηθηκα και ευχαριστω.

serpentpanΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2002, 01:24:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin
Εντάξει αγαπητέ serpentpan, κατάλαβα...
Σε ευχαριστώ κι εγώ.


-------------------------
"Ζήτησε από τη γη, τον
αέρα και από το νερό, τα
μυστικά που κρατούν για
σένα"

-------------------------Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΩΤΙΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


299 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2002, 10:02:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΤΙΟΣ
Καλημέρα σε όλους

Φίλε Άτλαντα τι να πω;
Ειλικρινά δεν θέλω να πάρω πίσω τα λόγια μου για την Τιμιότητά σου.
Αλλά είσαι «Πειρασμός»!

Παίρνεις τις θέσεις καθώς και τις πηγές που παραθέτω και τις διαστρεβλώνεις.
Γνωρίζεις απλά Ελληνικά;
Ξαναδιάβασε σε παρακαλώ το κείμενο που παράθεσα προσεκτικά!
Χρησιμοποιείς την δικιά μου αναγνώριση λάθους και την συγνώμη που ζήτησα εναντίον μου;
Τι θα προτιμούσες να παραμένω αμετακίνητος «υπερασπιστής» των ποιων θέσεων;

Υπάρχει Τίμιος και Άτιμος τρόπος συζήτησης.
Διάλεξε!
(υπάρχει βέβαια και ο «χλιαρός»! )

Μου θέτεις το εκπληκτικό ερώτημα αν ο Θεός δημιούργησε το παρελθόν, το παρόν και το μέλλον!
Είναι τόσο α-νόητο όσο αν ρωτούσες αν δημιούργησε το μήκος, το πλάτος και το ύψος!
Φίλε μου Καλέ στο τραπέζι που φτιάχνει ένας ξυλουργός, στο αυτοκίνητο που παράγεται σε αυτοματοποιημένο εργοστάσιο, στις γατοτροφές που μπαίνουν σε κονσέρβα, ποιος δημιουργεί τις διαστάσεις τους; Ο Θεός;
Σοβαρά, θες ακόμη απάντηση;
Αν θες κανείς διάλογο!
Δεν θα με «ενοχλήσεις» ακόμα και αν αναφέρεσαι σε πολυδιάστατα συστήματα ύπαρξης.
Εξήγησέ μου σε παρακαλώ που υπ-εκ-φεύγω;

Φίλε Ερμοκράτη, ταυτίζω το Θεό, (τον Έναν Θεό) με το Τίποτα και το Όλον.
«Τίποτα» λιγότερο
Δεν είναι θέμα συντακτικού. Αντίληψης και κατανόησης είναι.

Μήπως ο Ιησούς Χριστός τόνιζε (εκτός συγκεκριμένων εξαιρέσεων) «πως η Πίστη σου σε έσωσε»;
Τι καταδείκνυε;

Συμφωνώ και εγώ μαζί σου για τον ενεργητικό συντονισμό!

Όσο τώρα για την Αγάπη, ΔΕΝ είναι Συναίσθημα, και δεν υπάρχει «υπερβολική Αγάπη»!
Έλλειψη υπάρχει και είναι φανερή σε κάθε μας εκδήλωση!

Αφού με «προλάβατε» και πήρατε θέση θα σας παρακαλέσω, αν θέλετε να κάνουμε σοβαρό διάλογο, να καταθέσω και εγώ τις θέσεις και τις απόψεις μου.
Έτσι θα παρακαλούσα για την υπομονή σας, καθότι είναι αρκετά αυτά που θα γράψω.
Συγνώμη Serpentpan, αλλά υπάρχει και αναλυτικότερος δρόμος. (με αρκετή βέβαια πολυλογία ).
Πριν λοιπόν αντιδράσετε για την Αγάπη, ζητώ να με ακούσετε καθώς μου ζητήσατε «πολλά»
Ας μην κάνουμε πράξη το «στου κουφού την πόρτα…»

Όσο για το Κρίσνα τιμώ το έργο Του.
Δεν θα εμβαθύνω στην Εκδήλωσή Του καθότι δεν έχω μελετήσει σε βάθος τις Διδασκαλίες Του.
Δεν έχω «τόση» μεγάλη γνώμη για τον εαυτό μου!

Από την άλλη Φίλε γιατί ενώ δέχεσαι αυτούσια τα Λόγια Του, δεν κάνεις και το ίδιο με τα Λόγια του Ιησού;
Μην αλλάζεις σε παρακαλώ τα λόγια μου, δεν είπα για «μαύρο-άσπρο» αλλά όταν έχουμε Εκδήλωση του Λόγου σε συγκεκριμένη Νομοτέλεια είναι ή Αλήθεια ή Ψέματα!
Δεν είναι «εκβιασμός», αλλά προβληματισμός!

Πρέπει μήπως και εγώ να «υποθέτω» και να παραθέτω απόψεις για τον Κρίσνα, «διορθώνοτάς» Τον;

Συγνώμη, κατηγορείς τον Ιησού Χριστό για τα έργα των ανθρώπων;
Υπάρχει ή όχι η Ελεύθερη Βούληση;

Εξάλλου πες μου, που είναι η ομορφιά, ο πολιτισμός, η ελευθερία, ο σεβασμός της ανθρώπινης ζωής, στην Ανατολή;
Γιατί όλο και περισσότεροι «εγκαταλείπουν» τις προγονικές τους θρησκείες και γίνονται Μουσουλμάνοι; (και αρκετοί από αυτούς φανατικοί!).
Τι είναι «αυτό» που κινεί τον άνθρωπο στις επιλογές του; Ο Θεός;

Φίλε μου δεν ταυτίζω κανέναν με τον «Σατανά»!
Τα Πάντα μέσα μας είναι.
Και οι επιλογές μας προάγουν το Φως ή την Απουσία Του!
(Ή αλλιώς την δέσμευση Του)

Και τώρα οι δύσκολες Ερωτήσεις.
Δεσμεύεται ο Θεός, «Σκλαβώνεται» μέσα στην Ανθρώπινη Ψυχή;
«Υπηρετεί» ο Θεός τον Άνθρωπο, θυσιάζεται διαρκώς για αυτόν;
Αν το Όλον «ενδύεται» την μερικότητα, αν η Ελευθερία τον περιορισμό, αν η Αρμονία και Ζωή βιώνει ξανά και ξανά τον Πόνο και τον Θάνατο, αν ο Θεός εκδηλώνεται μέσα από τον άνθρωπο, αν δεν είναι αυτό Αγάπη πες μου τι είναι;

Με Σεβασμό και Αγάπη.
(πιστεύω πως δεν με κατατάσσεις Ντίχ στην ίδια κατηγορία με το παράδειγμά σου )

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΩΤΙΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


299 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2002, 13:16:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΤΙΟΣ
Αγαπητέ Άτλαντα

το πως καταφέρνεις να εξομοιώνεις επαναστάτες με κατακτητές, με αφήνει ά-φωνο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ATLAS
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
123 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2002, 16:44:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ATLAS
ΦΙΛΕ ΦΩΤΙΕ:

quote:
Παίρνεις τις θέσεις καθώς και τις πηγές που παραθέτω και τις διαστρεβλώνεις.

ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΝΑ ΜΑΣ ΠΑΡΑΘΕΣΕΙΣ ΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΠΑΡΑΓΡΑΦΟ, ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΜΑΚΑΒΑΙΟΥΣ...ΕΠΙΣΗΣ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙΣ ΓΙΑ ΠΟΙΟΝ ΝΑΟ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ...ΤΑ ΑΠΟΣΜΑΣΜΑΤΙΚΑ ΚΕΙΜΕΝΑ ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΣΗ ΑΛΗΘΕΙΑ...

ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΘΑ ΒΡΩ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΚΑΙ ΘΑ ΤΑ ΠΑΡΑΘΕΣΩ...ΛΕΣ ΝΑ ΤΑ ΒΓΑΖΩ ΑΠΟ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ;;;

quote:
Υπάρχει Τίμιος και Άτιμος τρόπος συζήτησης. Διάλεξε!
(υπάρχει βέβαια και ο «χλιαρός»!

ΕΙΣΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΑΠΟΚΑΛΥΠΤΙΚΟΣ...
ΜΟΥ ΘΥΜΗΣΕΣ ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ...
<<ΑΠΟ ΣΕΝΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΚΡΥΟΣ Η ΖΕΣΤΟΣ.ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΧΛΙΑΡΟΣ, ΘΑ ΣΕ ΞΕΡΑΣΩ ΑΠΟ ΤΟ ΣΤΟΜΑ ΜΟΥ...>>
ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΤΕΤΟΙΕΣ ΒΛΕΨΕΙΣ ΑΓΑΠΗΤΕ...

quote:
Μου θέτεις το εκπληκτικό ερώτημα αν ο Θεός δημιούργησε το παρελθόν, το παρόν και το μέλλον!
Είναι τόσο α-νόητο όσο αν ρωτούσες αν δημιούργησε το μήκος, το πλάτος και το ύψος!
Φίλε μου Καλέ στο τραπέζι που φτιάχνει ένας ξυλουργός, στο αυτοκίνητο που παράγεται σε αυτοματοποιημένο εργοστάσιο, στις γατοτροφές που μπαίνουν σε κονσέρβα, ποιος δημιουργεί τις διαστάσεις τους; Ο Θεός;
Σοβαρά, θες ακόμη απάντηση;
Αν θες κανείς διάλογο!
Δεν θα με «ενοχλήσεις» ακόμα και αν αναφέρεσαι σε πολυδιάστατα συστήματα ύπαρξης.
Εξήγησέ μου σε παρακαλώ που υπ-εκ-φεύγω;

ΑΚΡΙΒΩΣ ΣΤΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΚΕΙΜΕΝΟ...ΑΠΑΝΤΑΣ ΣΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΠΟΥ ΣΟΥ ΘΕΤΩ, ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΖΟΝΤΑΣ ΤΟ ΑΝΟΗΤΟ, ΜΗ ΣΟΒΑΡΟ ΚΑΙ ΜΙΛΩΝΤΑΣ ΜΟΥ ΓΙΑ ΞΥΛΟΥΡΓΟΥΣ ΚΑΙ ΓΑΤΟΤΡΟΦΕΣ(;;!!).

ΑΥΤΟ ΛΕΓΕΤΑΙ ΥΠ-ΕΚ-ΦΥΓΗ...

ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΣΤΗΝ ΘΕΩΡΗΤΙΚΗ ΦΥΣΙΚΗ Η "ΣΥΝΘΗΚΗ ΕΛΛΕΙΨΗΣ ΟΡΙΩΝ";;;ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ-ΣΥΜΠΑΝ ΕΙΝΑΙ ΣΧΗΜΑ ΧΩΡΙΣ ΟΡΙΑ...


quote:
Γνωρίζεις απλά Ελληνικά;

ΚΑΛΛΙΤΕΡΑ, ΙΣΩΣ, ΑΠΟ ΟΤΙ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ..

ΚΑΤ'ΑΡΧΑΣ ΘΕΛΩ ΝΑ ΖΗΤΗΣΩ ΣΥΓΓΝΩΜΗ, ΕΑΝ ΕΞΕΛΑΒΕΣ ΚΑΠΟΙΑ ΑΠΟ ΤΑ ΓΡΑΦΟΜΕΝΑ ΜΟΥ ΩΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΕΠΙΘΕΣΗ...ΕΠΙΤΙΘΕΜΑΙ ΣΕ ΙΔΕΟΛΟΓΙΕΣ ΚΑΙ ΔΟΓΜΑΤΑ, ΟΧΙ ΕΠΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ...

ΤΙΣ ΠΗΓΕΣ ΝΑ ΤΙΣ ΔΙΑ-ΣΤΑΥΡΩΝΕΙΣ...Ο ΠΑΠΑΡΗΓΟΠΟΥΛΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Ο "ΘΕΟΣ" ΤΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ...ΑΝΤΙΘΕΤΑ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΚΑΙ ΑΡΚΕΤΕΣ ΜΠΟΥΡΔΕΣ...Π.χ. ΕΝΣΤΕΡΝΙΖΕΤΑΙ ΤΗΝ ΙΝΔΟΕΥΡΩΠΑ'Ι'ΚΗ ΚΑΤΑΓΩΓΗ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΦΥΛΗΣ...

ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ:

O KAΘΗΓΗΤΗΣ Ε.ΠΡΟΚΟΣ ΤΟ 1974 ΒΡΗΚΕ ΣΤΗΝ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ ΤΟΥ ΒΑΤΙΚΑΝΟΥ ΕΝΑ ΧΕΙΡΟΓΡΑΦΟ ΤΟΥ ΕΥΣΕΒΙΟΥ ΠΑΜΦΥΛΟΥ, ΕΠΙΣΚΟΠΟΥ ΚΑΙΣΑΡΕΙΑΣ...

ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΚΑΤΑ ΙΩΑΝΝΗΝ ΕΥΑΓΓΕΛΙΟ ΚΑΙ ΑΦΟΡΑ ΣΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΤΗΣ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗΣ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ ΜΕ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ...ΤΟ ΠΛΗΡΕΣ ΚEIΜΕΝO ΕΧΕΙ ΩΣ ΕΞΗΣ:

"Eλήλυθεν η ώρα ίνα δοξαστεί ο υιός του ανθρώπου.Ελλάς γαρ μόνη ανθρωπογεννεί, φυτόν ουράνιον και βλάστημα θείον ηκριβωμένον.Λογισμόν αποτίκτουσα οικιούμενον επιστήμην"...

ΤΟ ΕΓΡΑΨΑ ΜΕ ΠΕΖΑ ΓΡΑΜΜΑΤΑ ΓΙΑ ΔΕΙΞΩ ΟΤΙ ΟΝΟΜΑΖΕΙ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥ ΥΙΟ ΤΟΥ ανθρώπου ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΟΥ Ανθρώπου...

ΦΙΛΤΑΤΕ ΕΑΝ ΤΟ ΕΧΕΙ ΠΕΙ ΑΥΤΟ Ο ΧΡΙΣΤΟΣ, ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ Ο ΙΔΙΟΣ ΕΙΧΕ ΚΑΛΛΙΤΕΡΗ ΑΠΟΨΗ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΤΟΥΣ, ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΜΕΤΕΠΕΙΤΑ, ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΙΝΟΥΣ "ΕΛΛΗΝΕΣ" "ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΥΣ"...

ΕΝΩ ΟΝΟΜΑΖΕΙ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥ ΥΙΟ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ, ΟΝΟΜΑΖΕΙ ΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΦΥΛΗ ΚΑΙ ΜΟΝΟΝ ΑΥΤΗ, ΟΥΡΑΝΙΟ ΚΑΙ ΘΕΙΟ ΒΛΑΣΤΗΜΑ...ΕΠΙΣΗΣ ΓΙΑ ΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΠΝΕΥΜΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΑΝ-ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΚΟΣΜΟΘΕΩΡΗΣΗ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ ΔΕΣ ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΠΡΟΤΑΣΗ...

ΚΑΙ ΣΚΕΨΟΥ ΜΗΠΩΣ ΤΟ ΧΕΡΙ ΤΩΝ ΕΒΡΑΙΩΝ ΠΟΥ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΑΝ ΤΟΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟ, ΣΕ ΑΠΟΜΑΚΡΥΝΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΥΡΑΝΙΑ ΦΥΛΗ ΣΟΥ...


Edited by - ATLAS on 25/11/2002 18:35:00Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΩΤΙΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


299 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2002, 18:29:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΤΙΟΣ
Φίλε Άτλαντα καλησπέρα

Θεωρώ την θέση μου ξεκάθαρη και δίχως υπεκφυγές!
Το ερώτημά σου είναι τόσο παραπλαντικό, όσο θα ήταν αν ρώταγες για τον αν ο Θεός δημιουργεί τις διαστάστεις των αντικειμένων!
Παρόν, παρελθόν και μέλλον είναι διαστάσεις και μάλιστα σχετικές.
Ως διαστάσεις επιρρεάζονται άμεσα από το περιβάλλον, το σύστημα για το οποίο αναφέρονται, τη δομή της ύλης, τη μάζα, τη βαρύτητα και άλλους συντελεστές.
Άρα τη θέση σου τη θεωρώ "σοφιστεία", ότι το έχει δηλαδή δημιουργημένα τα πάντα ο Θεός και είμαστε υπο την κατοχή της Βούλησής του!
Αυτό που ισχυρίζεσαι είναι τόσο δυνατόν, όσο και το ότι δεν έχουμε δικαίωμα κίνησης μέσα στο χώρο και επιλογής της κατεύθυνσης, διότι ο Θεός δημιούργησε και τον Χώρο!!!

Η Θεωρία που αναφέρεσαι είναι, μια θεωρία!

Δεν είπα ότι ο Παπαρηγόπουλος είναι δα και ο "πατέρας της Ιστορίας"
Αναφορικά με τα τότε γεγονότα, έψαξα και βρήκα την αναφορά.
Αν θες την Αλήθεια και επιθυμείς σωστή έρευνα, ψάξε στο διαδίκτυο για τις αρνητικές αναφορές στα γεγονότα, όχι των φίλων σου, αλλά ξένων και μισελλήνων ακόμη!
Αυτούς πρέπει να αντικρούσεις και όχι εμένα!

Με Αγάπη Φώτης.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΩΤΙΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


299 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2002, 18:31:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΤΙΟΣ
Φίλε Άτλαντα καλησπέρα

Θεωρώ την θέση μου ξεκάθαρη και δίχως υπεκφυγές!
Το ερώτημά σου είναι τόσο παραπλαντικό, όσο θα ήταν αν ρώταγες για τον αν ο Θεός δημιουργεί τις διαστάστεις των αντικειμένων!
Παρόν, παρελθόν και μέλλον είναι διαστάσεις και μάλιστα σχετικές.
Ως διαστάσεις επιρρεάζονται άμεσα από το περιβάλλον, το σύστημα για το οποίο αναφέρονται, τη δομή της ύλης, τη μάζα, τη βαρύτητα και άλλους συντελεστές.
Άρα τη θέση σου τη θεωρώ "σοφιστεία", ότι το έχει δηλαδή δημιουργημένα τα πάντα ο Θεός και είμαστε υπο την κατοχή της Βούλησής του!
Αυτό που ισχυρίζεσαι είναι τόσο δυνατόν, όσο και το ότι δεν έχουμε δικαίωμα κίνησης μέσα στο χώρο και επιλογής της κατεύθυνσης, διότι ο Θεός δημιούργησε και τον Χώρο!!!

Η Θεωρία που αναφέρεσαι είναι, μια θεωρία!

Δεν είπα ότι ο Παπαρηγόπουλος είναι δα και ο "πατέρας της Ιστορίας"
Αναφορικά με τα τότε γεγονότα, έψαξα και βρήκα την αναφορά.
Αν θες την Αλήθεια και επιθυμείς σωστή έρευνα, ψάξε στο διαδίκτυο για τις αρνητικές αναφορές στα γεγονότα, όχι των φίλων σου, αλλά ξένων και μισελλήνων ακόμη!
Αυτούς πρέπει να αντικρούσεις και όχι εμένα!

Με Αγάπη Φώτης.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ATLAS
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
123 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2002, 18:48:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ATLAS

ΦΙΛΕ ΦΩΤΙΕ:

quote:
Αυτό που ισχυρίζεσαι είναι τόσο δυνατόν, όσο και το ότι δεν έχουμε δικαίωμα κίνησης μέσα στο χώρο και επιλογής της κατεύθυνσης, διότι ο Θεός δημιούργησε και τον Χώρο!!!

ΧΩΡΟΣ ΚΑΙ ΧΡΟΝΟΣ ΕΝΑ ΚΑΙ ΤΑΥΤΟΝ...
ΕΣΥ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕΙΣ ΣΕ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΟΥ ΟΤΙ "ΝΑΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ Ο ΘΕΟΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ"...ΑΠΛΑ ΣΟΥ ΥΠΕΝΘΥΜΙΖΩ ΟΤΙ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΑΝΗΚΕΙ ΣΕ ΔΙΑΣΤΑΣΗ ΤΟΥ ΧΩΡΟΧΡΟΝΟΥ...
ΑΣΧΕΤΑ ΕΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΕΣΥ, ΕΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕΙ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΕΞΩ ΑΠ'ΑΥΤΟΝ, ΤΟΝ ΕΧΕΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕΙ ΟΛΟΚΛΗΡΟΝ...ΑΠ'ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΕΩΣ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ...

quote:
Η Θεωρία που αναφέρεσαι είναι, μια θεωρία!

ΝΑΙ, ΑΛΛΑ ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΗ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΟΡΥΦΑΙΟ, (ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑ), ΦΥΣΙΚΟ ΤΟΥ ΑΙΩΝΑ ΜΑΣ STEPHEN HAWKING...

ΦΙΛΤΑΤΕ ΔΕΝ ΕΙΠΕΣ ΛΕΞΗ ΓΙΑ ΤΟ ΑΠΟΣΠΑΣΜΑ ΑΠΟ ΤΟ "ΚΑΤΑ ΙΩΑΝΝΗΝ" ΠΟΥ ΠΑΡΕΘΕΣΑ...ΓΙΑΤΙ;;;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΩΤΙΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


299 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2002, 18:51:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΤΙΟΣ
Αγάπη

«Και ο Θεός Αγάπη εστί»!

Ας ξεκινήσουμε με αυτό τον Ορισμό καθώς είναι καταγεγραμμένος στα Ευαγγέλια.

Πριν αναπτύξουμε το τι είναι η Αγάπη, καλό θα είναι να δούμε τι δεν είναι Αγάπη!
Στον «Έλεγχο» μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε και την καθημερινή μας πείρα ως άνθρωποι.

Όπως αναφέρθηκα και σε προηγούμενο μήνυμα, την περίοδο της Αρχαιότητας, πΧ (πριν Χριστού), η Αγάπη ήταν ιδιαίτερα σπάνια και μη κατανοητή ακόμη και ως Ιδέα.
Κάθε πράξη ή εκδήλωση Προσφοράς, Θυσίας, στηρίζονταν σε συγκεκριμένες αντιλήψεις που αφορούσαν τους οικείους (οικογένεια, φίλους, συντρόφους, συντοπίτες κλπ) ή μέσω της πίστης Ιδεών όπως Ανδρεία, Δικαιοσύνη, ή τέλος πίστη στον κάθε Άρχοντα.

Οι σχέσεις οι οικογενειακές δεν στηρίζονταν σε δεσμούς Αγάπης και η γυναίκα ήταν σχεδόν, ή ακριβώς (ανάλογα τον πολιτισμό) «κτήμα» του άνδρα. Μεγάλο μέρος Νομοθεσιών διαπραγματευόταν την «αλλαγή ιδιοκτησίας» για την γυναίκα.

Δεν υποτιμάω βέβαια τις Αρχές και Αρετές της Αρχαιότητας.
Θέλω όμως να σταθώ σε μια σημαντική λεπτομέρεια, που συνηθίζουμε να την αγνοούμε.

Περιστρέφονταν γύρω από το άτομο-προσωπικότητα.
Όχι πως αυτό ήταν «κακό», αλλά αναφέρεται σε προηγούμενο εξελικτικό στάδιο της Ανθρωπότητας. Στην εκγύμναση του νου, του σώματος, στην αρμονία με την Δημιουργία, στην προετοιμασία των νοητικών δομών που θα στηρίξουν και θα αναπτύξουν τις επιστήμες και συνοπτικά στην ατομική εκπαίδευσή του ανθρώπου σε σχέση με τον περιβάλλον και την κοινωνία που ζούσε.

Αυτό ήταν ένα στάδιο για τον ανθρώπινο πολιτισμό. Πανέμορφο, υπέροχο, αλλά όχι αρκετό.
Σαν Έλληνες βέβαια «ευλογούμε τα γένια μας» καθότι τα καλύτερα σημεία του Πολιτισμού μας αποτέλεσαν την βάση του Δυτικού Πολιτισμού.
Πέρα όπως από το (πιθανόν) φθόνο των άλλων εθνών, έλκουμε και μια οίηση που δεν μας τιμά καθώς ο καθένας μας κρίνετε πρώτα από τα έργα του.

Και δεν ήταν αρκετό γιατί ο κόσμος δεν είχε γίνει καλύτερος.
Η τυραννία και ο εγωισμός κυριαρχούσαν. Το «πείραμα» της Δημοκρατίας χάνονταν στην σκόνη της Ιστορίας, η γυναίκα παρέμενε δούλα, ο κοινωνικός διαχωρισμός έντονος και οι Αρετές τσαλαπατιόνταν καθημερινά από το προσωπικό και ιδιοτελές συμφέρον.
Μην μυθοποιούμε το παρελθόν. Πέρα από κάποιες «φωτεινές» εξαιρέσεις, αυτή ήταν η καθημερινότητα.

Εδώ, σε μια περίοδο έντονης πτώσης των Πνευματικών αξιών, εμφανίζεται ο Χριστός.
«Τυχαία» υπάρχει για πρώτη φορά και η κρατική υποδομή μιας ενιαίας Αυτοκρατορίας και μία ενιαία υπέροχη γλώσσα, που «επιτρέπει» την γρήγορη διάδοση των Ιδεών.

Δεν θα σταθώ στο Έργο Του μέσα από Πνευματικά ή Εσωτερικά επιχειρήματα.
Απλά στην Νομοτέλεια της Αγάπης.
Σε αυτό το σημείο που είναι καμπή για το Νου μας, παρουσιάζεται η Αγάπη.
Όχι απλά ως συναίσθημα αλλά ως Νόμος.
Όχι απλά ως Πνευματικός Νόμος αλλά ως ο Ύψιστος όλων την Νόμων της Δημιουργίας.
Δεν είναι απλό.
Και ας μην είμαστε βέβαιοι ότι «κατέχουμε» την Νομοτέλεια της Αγάπης!

Ας δούμε την 1η Σημαντική Διαφορά.
Αναφορικά ως προς την Ατομική Συνείδηση υπάρχει μια Ουσιαστική Ανατροπή.
Δεν «απαιτείται» Θυσία, ούτε προς την Πατρίδα, ούτε προς τον Άρχοντα, ούτε προς τους Φίλους, ούτε προς την Οικογένεια, ούτε προς τις Παραδόσεις και τα Έθιμα!
Ζητείται η Θυσία προς κάθε άνθρωπο ανεξαιρέτως!

Βλέπουμε στα γεγονότα της Διδασκαλίας του Ιησού, πράξεις που τις θεωρούμε «σκληρές» και «παράλογες»: Μαθητές Του εγκαταλείπουν τις οικογένειές τους. Θέτει ο Ίδιος επιλογή σε Μαθητή, να Τον ακολουθήσει ή να θάψει τον πατέρα του! Καταλύει κάθε έννοια προσωπικής, ατομικής ιδιοκτησίας, δηλ χρηματικής, εδαφικής, ακόμα και νοητικής περιουσίας.
Αποδέχεται τους χλευασμούς και τα βασανιστήρια αδιαμαρτύρητα και οδηγεί τον Εαυτό Του συνειδητά ως πρόβατο σε σφαγή! Αποποιείται κάθε Κοσμική Εξουσία που του προφέρονταν!
Συγκρούεται άμεσα με τον Ιουδαϊκό Κατεστημένο και όχι με το Ρωμαϊκό! Δεν υπερασπίζει τον Εαυτό Του, παρόλη την στημένη σκευωρία!
Και πολλά άλλα σημεία και λεπτομέρειες που μπορούμε να αναφέρουμε.
Αυτά όμως αρκούν!

Εδώ λοιπόν έχουμε ξεκάθαρη Ανατροπή της Ατομικής Συνείδησης.

Ο Ιησούς Χριστός απλά, την καταργεί!
Μέσω της Αγάπης ο Άνθρωπος παύει να αποτελεί ξεχωριστή διακριτή ατομική υπόσταση.
Δίνεται χωρίς να του δίνουν!

Πόσο ΠΟΝΑΕΙ αυτή η ΠΡΟΣΦΟΡΑ!

Θυσία δίχως (φανερό) αντίκρισμα.
Παραλογισμός,τέτοιος που ο άνθρωπος δυσκολεύονταν να το δεχτεί!
Ενώ ο Ιησούς το έκανε πράξη, η ανθρωπότητα αντιδρούσε.
Εκτός από μερικά εκατομμύρια παλαβούς που πέθαιναν με εκνευριστικό ομολογουμένως, για τα Κατεστημένα, τρόπο. Πέθαιναν και βασανίζονταν ψιθυρίζοντας το Όνομα ενός ξυπόλυτου αιρετικού Εβραίου ξυλουργού που πέθανε πάνω σε έναν ξύλινο σταυρό!
(ο Καζαντζάκης αναρωτήθηκε αν είχε φτιάξει κανέναν σταυρό στην εφηβεία Του ).
Ανατροπή στην Ανατροπή.
Η Αυτοκρατορία κλονίστηκε!
Έτρωγε τις ίδιες της τις σκάρες, το εργατικό της δυναμικό!
Ακατανόητο!
Ακόμη και σήμερα λέμε διάφορες απίστευτες θεωρίες συνομωσιών για να δικαιολογήσουμε την μεγαλύτερη ιστορικά Κοινωνική Επανάσταση!
Εξάλλου αυτή η «υπερβολική Αγάπη» μας φαίνεται ηλίθια και καταστροφική!

Γιατί να γυρίσω το μάγουλο στον εχθρό μου;
Είμαι άβουλος;
Δειλός;
Πρόβατο που αρνούμαι να υπερασπιστώ τους αγαπημένους μου;
Λογικά Ερωτήματα!!!!!


Ας δούμε εδώ την διαφορά.
Συνήθως προσφερόμαστε και θυσιαζόμαστε για όσα θεωρούμε σωστά.
Όλα αυτά όμως τα θεωρούμε «δικά» μας. Προσωπική μας ιδιοκτησία.

Δηλαδή η Οικογένεια μου , η Περιουσία μου , οι Φίλοι μου , η Πόλη μου , η Πατρίδα μου , οι τάφοι των προγόνων μου , η Ζωή μου , το Δίκαιό μου , η Ελευθερία μου , οι Ιδέες μου , τα Ιδανικά μου .
Πάντα για τα δικά μας!
Εδώ έχουμε λοιπόν την πρώτη απίστευτη Ανατροπή.

Τίποτα δεν είναι δικό μας!
Είμαστε Προσφορά για τον συνάνθρωπό μας. Καλό ή Κακό, Φίλο ή Εχθρό μας, Γνωστό μας ή Άγνωστο. Στην φυλακή, ή στο νοσοκομείο, όχι γιατί μας το «υπαγορεύει» η θρησκεία μας αλλά γιατί Προσφερόμαστε Συνειδητά!
Ως Αγάπη!

Ας κάνουμε μια επιπλέον σύγκριση για να κατανοήσουμε το «εγωιστικό» της ατομικής συνείδησης και της ατομικής περι-ουσίας.
Σε καιρό πολέμου θα δεχτούμε όχι μόνο ένα χαστούκι, αλλά πολλά, είτε με τα χέρια, είτε με τα λόγια, από τον διοικητή μας για το «καλό της Πατρίδας»! Ακόμα και στην ειρήνη αποδεχόμαστε την υποτίμηση και τον εξευτελισμό της ατομικής μας υπόστασης για να εκπαιδευτούμε και να γίνουμε «καλοί στρατιώτες»!
Αν μας χαστουκίσει όμως ένας άγνωστός στο δρόμο «τον πήρε και τον σήκωσε»!

Ποια είναι η διαφορά;
Αποδεχόμαστε όλα όσα γίνονται προς εμάς λόγω (και μόνο) ΙΔΙΟΤΕΛΕΙΑΣ.

Δουλεύουμε για να πάρουμε χρήματα.
Δεν εργαζόμαστε στην κοινωνία!
Δεν προσφέρουμε Έργο δίχως αμοιβή.
Αποζητάμε έστω και το «μπράβο» ή την έμμεση αναγνώριση!
Ακόμα και αν δεν μας αναγνωρίσουν, το κάνουμε οι ίδιοι προς τον εαυτό μας, ικανοποιώντας μόνοι μας τον εγωισμό μας. («άρε άπαιχτε τι έκανες πάλι! »)

Υπάρχει κάποιος που δεν έχει δεχτεί, έστω και έμμεση, υποτίμηση από τους «ανωτέρους» του στον εργασιακό του χώρο;
Γιατί;

Αυτή λοιπόν είναι η 1η Διαφορά του πΧ και μΧ!
Η Ανιδιοτελής Αγάπη!
Η Ουσιαστική υπέρβαση της Ανθρώπινης Ατομικότητας!
Το πρώτο Ουσιαστικό βήμα προς την Τελειότητα!

Το γιατί είναι πολύ απλό.

Δεν μπορεί ποτέ το Μερικό (και ως συνείδηση) να Εκδηλώσει το Όλο, αν δεν Μηδενιστεί!
(Ωραία Μαθηματικά )

Ακόμη και ένα «άψογο» καλογυμνασμένο σώμα, μια εκπληκτική σε συγχρονισμό με την Μουσική και την Αρμονία ψυχή, ένας υπέροχος καλογυαλισμένος, κοφτερός και λαμπερός νους είναι λίγα μπροστά στην Τελειότητα!
Είναι λίγα, γιατί είναι «Ατομικά».
Περιορισμένα γύρω από τον «καλό μας, γνωστό μας εαυτό».

Και δεν αρκούν!
Μέσα στο πέρασμα 2000 χρόνων ο άνθρωπος προσπάθησε να κατανοήσει την Αγάπη.
Γίνανε σοβαρά και τραγικά λάθη. Πολλά συνεχίζουν ακόμη και σήμερα.

Η Διδασκαλία της Ελευθερίας, του Ελέους και της Προσφοράς συνδέθηκε με την τρομοκρατία και την τιμωρία της «Κόλασης»! Η προσπάθεια να μάθει ο άνθρωπος να Προσφέρει μέσα από την Αγάπη, εστιάσθηκε στην παθητικότητα και σε εξωτερικές επιφανειακές εκδηλώσεις.

Τα χριστιανικά κατεστημένα μέσα στους αιώνες, προσπάθησαν να επιβάλουν την Ταπεινότητα και την Αγάπη!
Δημιούργησαν άβουλα, παθητικά και φανατικά πλήθη!
Εγκλημάτησαν κατά του Ανθρώπου!
Φανερώθηκαν όμως και εκπληκτικά γεγονότα Προσφοράς και Αγάπης μέσα από κάποιους Χριστιανούς.
Μερικοί απ' αυτούς Άγιασαν!
Και έτσι φτάσαμε στην σημερινή Εποχή!
Μπορούμε πια να κοιτάξουμε ελεύθερα το παρελθόν.
Να το κρίνουμε, δίχως να μας αφορίσει κάποιος, ή να μας πετάξουν στην πυρά!

Μπορούμε με ειλικρίνεια να διορθώσουμε τα λάθη του παρελθόντος και να σταθούμε πια στην ΠΡΑΓΜΑΤΩΣΗ της ΑΓΑΠΗΣ!

Όποιος θέλει!
Μπορεί κάποιος να στέκεται με ναρκισσισμό για τις ψυχικές και τις πνευματικές του Αρετές, αλλά δεν αρκεί!
Χρειάζεται Θυσία!
Θυσία όσων κατέχουμε, ως Προσφορά προς τον Άνθρωπο.

Αυτό είναι το 1ο Μέρος Ορισμού της Νομοτέλειας της Αγάπης ως προς την Aτομική Συνείδηση.
Θα ακολουθήσει τοποθέτηση σε σχέση με την Κοινωνία και με τον Θεό-Δημιουργία!

Με Σεβασμό και Αγάπη, Φώτης.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΩΤΙΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


299 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2002, 19:03:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΤΙΟΣ
Φίλε Άτλαντα
όποιος δημιούργησε τον χώρο δημιούργησε και τον χρόνο.
Ένα είναι ως χωροχρόνος.
Ως διαστάσεις όμως μπορούμε να τις μετρούμε και ξεχωριστά.

Ναι συγνώμη το ξέχασα
ένα μυαλό!

Αυτό είναι το απόσπασμα που αναφέρθηκα πριν από κάμποσες σελίδες στον Ντιξ.

Αν είναι όντως αλήθεια παρουσιάζει μια εκπληκτική Νομοτέλεια!

Είμαι προφανώς ενημερωμένος για αυτό και δεν καταλαβαίνω γιατί με θεωρείς "Εβραίο"
Έλληνας είμαι και με την Πνευματική έννοια της Λέξης!
Και Αλβανός ή Τούρκος αν ήμουν πάλι Έλληνας θα ήμουν.

Και φυσικά δεν είμαι ρατσιστής!

Με Σεβασμό και Αγάπη Φώτης.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΩΤΙΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


299 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2002, 19:07:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΤΙΟΣ
Συμπηρωματικά δεν ονομάζει Ελληνική Φυλή, αλλά ΕΛΛΑΣ!

Μην μπερδευόμαστε!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ATLAS
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
123 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2002, 19:27:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ATLAS
--------------------------------

Edited by - ATLAS on 25/11/2002 22:47:42Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ATLAS
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
123 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2002, 19:43:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ATLAS
[quote]
ΦΙΛΤΑΤΕ ΦΩΤΙΕ:

Ελλάς γαρ μόνη ανθρωπογεννεί...

ΤΟ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΣΤΗΝ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΤΟΥ ΜΕ ΕΛΛΗΝΕΣ...ΜΗΝ ΣΤΡΕΒΛΩΝΕΙΣ ΤΗΝ ΛΟΓΙΚΗ ΥΠΕΡ ΤΩΝ ΑΠΟΨΕΩΝ ΣΟΥ...ΕΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΟΝΟΜΑΣΕΙΣ ΕΝΑ "ΜΗΛΟ" ΩΣ "ΠΟΡΤΟΚΑΛΙ" ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΔΙΑΚΡΙΤΙΚΗ ΕΥΧΕΡΕΙΑ ΣΟΥ...

ΕΙΝΑΙ ΠΑΣΙΦΑΝΕΣ...ΚΑΙ ΕΓΩ ΔΕΝ ΛΕΩ ΟΤΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΤΑ 10.000.000 ΤΩΝ ΚΑΤΟΙΚΩΝ ΤΟΥ ΚΡΑΤΙΔΙΟΥ, ΣΥΝ ΤΑ 7.000.000 ΤΩΝ ΑΠΟΔΗΜΩΝ...ΕΣΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΨΑΞΕΙΣ ΤΙ ΕΣΤΙ ΕΛΛΗΝ ΑΝΘΡΩΠΟΓΕΝΝΗΜΕΝΟΣ...

ΚΑΙ ΔΕΣ ΣΕ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΑ ΕΒΡΑΙΟ...ΑΠΛΑ ΤΙΣ ΠΗΓΕΣ ΣΟΥ ΕΒΡΑ'Ι'ΚΕΣ...ΕΚΕΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΝΑ ΒΡΕΙΣ, ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟΥ ΓΕΝΟΥΣ...
ΕΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΜΑΘΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ, ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΝΑΤΡΕΞΕΙΣ ΣΕ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΠΑΛΑΙΕΣ ΠΗΓΕΣ...ΟΧΙ ΣΤΗΝ ΒΛΑΚΩΔΗ ΠΑΛΑΙΑ ΔΙΑΘΗΚΗ, Η ΟΠΟΙΑ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΤΗΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΤΟ 6.500 π.Χ...

ΟΥΤΕ ΣΤΗΝ ΚΑΙΝΗ, ΟΠΟΥ Ο ΕΝΑΣ ΕΥΑΓΓΕΛΙΣΤΗΣ ΑΝΑΦΕΡΕΙ 55 ΓΕΝΕΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΙΩΣΗΦ ΕΩΣ ΤΟΝ ΑΒΡΑΑΜ ΚΑΙ Ο ΑΛΛΟΣ 35...

Ο ΗΣΙΟΔΟΣ ΕΧΕΙ ΓΡΑΨΕΙ ΤΗΝ "ΘΕΟΓΟΝΙΑ" ΚΑΙ ΤΟ "ΕΡΓΑ ΚΑΙ ΗΜΕΡΑΙ" ΤΟ 2.300 π.Χ..

--------Ο ΠΑΛΑΙΟΣ ΞΕΡΕΙ ΚΑΛΛΙΤΕΡΑ...-------------------------------

Ο ΓΙΑΧΒΕ ΙΣΤΟΡΙΚΑ ΕΜΦΑΝΙΖΕΤΑΙ ΠΟΛΥ ΑΡΓΑ ΣΤΟ ΙΣΤΟΡΙΚΟ ΠΡΟΣΚΗΝΙΟ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΜΟΝΟ ΣΕ ΜΙΑ ΦΥΛΗ ΑΜΟΡΦΩΤΩΝ ΑΠΕΙΡΩΣ ΔΕΙΣΙΔΑΙΜΟΝΩΝ ΤΣΟΠΑΝΗΔΩΝ...ΤΟΥΣ ΤΡΕΧΕΙ ΑΠΟ ΔΩ ΚΑΙ ΑΠΟ ΚΕΙ, ΣΚΟΤΩΝΕΙ ΟΤΙ ΒΡΕΘΕΙ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ ΤΟΥΣ, ΤΟΥΣ ΒΑΖΕΙ ΝΑ ΤΡΩΝΕ ΑΝΘΡΩΠΙΝΑ ΠΕΡΙΤΤΩΜΑΤΑ, ΚΑΝΕΙ ΘΑΥΜΑΤΑ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ...
ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΘΕΟΣ ΤΩΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΩΝ...

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ...

ΚΑΙ ΤΟΤΕ ΘΑ ΣΦΑΓΟΥΝ ΟΛΕΣ ΟΙ ΦΥΛΕΣ ΤΗΣ ΓΗΣ... *(ΚΑΤΑ ΜΑΤΘΑΙΟΝ ΚΔ 30)*


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2002, 01:26:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth
quote:
ΕΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΜΑΘΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ, ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΝΑΤΡΕΞΕΙΣ ΣΕ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΠΑΛΑΙΕΣ ΠΗΓΕΣ...ΟΧΙ ΣΤΗΝ ΒΛΑΚΩΔΗ ΠΑΛΑΙΑ ΔΙΑΘΗΚΗ, Η ΟΠΟΙΑ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΤΗΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΤΟ 6.500 π.Χ...
...


Ο ΓΙΑΧΒΕ ΙΣΤΟΡΙΚΑ ΕΜΦΑΝΙΖΕΤΑΙ ΠΟΛΥ ΑΡΓΑ ΣΤΟ ΙΣΤΟΡΙΚΟ ΠΡΟΣΚΗΝΙΟ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΜΟΝΟ ΣΕ ΜΙΑ ΦΥΛΗ ΑΜΟΡΦΩΤΩΝ ΑΠΕΙΡΩΣ ΔΕΙΣΙΔΑΙΜΟΝΩΝ ΤΣΟΠΑΝΗΔΩΝ...ΤΟΥΣ ΤΡΕΧΕΙ ΑΠΟ ΔΩ ΚΑΙ ΑΠΟ ΚΕΙ, ΣΚΟΤΩΝΕΙ ΟΤΙ ΒΡΕΘΕΙ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ ΤΟΥΣ, ΤΟΥΣ ΒΑΖΕΙ ΝΑ ΤΡΩΝΕ ΑΝΘΡΩΠΙΝΑ ΠΕΡΙΤΤΩΜΑΤΑ, ΚΑΝΕΙ ΘΑΥΜΑΤΑ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ...
ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΘΕΟΣ ΤΩΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΩΝ...


Φίλε ΑΤΛΑ, νομίζω ότι οι εκφράσεις σου είναι σχεδόν υβριστικές και υποτιμητικές και τείνουν να παραβιάσουν τους κανονισμούς. Υπενθυμίζω:

quote:
Κατά τη διάρκεια συμμετοχής σας στις Ομάδες Συζήτησης(Forums) του ESOTERICA.gr συμφωνείτε οικειοθελώς στο ότι δεν θα αποστείλετε πληροφορίες που να είναι αγενείς, υποτιμητικές, μισαλλόδοξες, προσβλητικές για άλλα πρόσωπα ή ιδεολογίες, απειλητικές, παραβιάζουσες την ιδιωτικότητα των άλλων, χυδαίες ή παράνομες

Ο θυμός ή η πικρία (όπως είπε και και λίγες ημέρες πριν ο "Ερμοκράτης") είναι πολύ κακοί σύμβουλοι στην συζήτηση και στον διάλογο και ειδικά όταν αυτός δεν γίνεται στο "σπίτι" σου και στον "χώρο" σου αλλά σε έναν "χώρο" στον οποίον φιλοξενούνται οι απόψεις σου με την δική σου θέληση και αποδοχή των όρων φιλοξενίας.

Θα σε παρακαλέσω πολύ να αποφύγεις τις παραπάνω εκφράσεις όχι μόνο γιατί μπορεί να οδηγήσουν στην αυτό-υποτίμησή σου αλλά πολύ περισσότερο στην υποτίμηση των ιδεών, ιδανικών και αξιών για τις οποίες ισχυρίζεσαι ότι κάνεις έναν καλό και δίκαιο αγώνα.

Εμείς μπορεί να είμαστε καλοί ή κακοί, άξιοι ή ανάξιοι, ορθοί ή λανθασμένοι. Όταν όμως θέλουμε να είμαστε φορείς αξιών και ιδανικών, οφείλουμε να είμαστε αντάξιοι αυτών και δεν πρέπει να αφήνουμε τις προσωρινές και συγκυριακές μας συναισθηματικές εξάρσεις να αμαυρώνουν τις αξίες που αντιπροσωπεύουμε.

Εκτός κι αν θέλεις απλώς να συσπειρώσεις τους ομοϊδεάτες σου "γελοιοποιώντας" τον "ιδεολογικό εχθρό" σου. Αυτό μπορείς να το κάνεις στον δικό σου "χώρο" όπου την ευθύνη των κανονισμών την έχεις εσύ και οι άλλοι είναι επισκέπτες σου. Πάντως όχι σε ένα forum εσωτερισμού, όπως αυτό.

Νομίζω ότι δίνω τις συμβουλές μου πολύ ήρεμα και πολιτισμένα και δεν έχω καμία πρόθεση να "κάνω τσαμπουκά". Ελπίζω να καταλάβεις τους λόγους που με οδηγούν να παρέμβω σε αυτό το topic και να σεβαστείς τις προθέσεις μου και τον ρόλο μου ως Διαχειριστής (και συνδημιουργός του Esoterica.gr)

Ευχαριστώ

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ATLAS
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
123 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2002, 03:05:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ATLAS
ΦΙΛΕ ΤΗΟΤΗ:

ΕΞΗΓΟΥΜΑΙ:

quote:
Ο ΓΙΑΧΒΕ ΙΣΤΟΡΙΚΑ ΕΜΦΑΝΙΖΕΤΑΙ ΠΟΛΥ ΑΡΓΑ ΣΤΟ ΙΣΤΟΡΙΚΟ ΠΡΟΣΚΗΝΙΟ

ΘΑ ΑΚΟΥΣΩ ΤΙΣ ΑΝΤΙΡΡΗΣΕΙΣ ΣΟΥ...

quote:
ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΜΟΝΟ ΣΕ ΜΙΑ ΦΥΛΗ ΑΜΟΡΦΩΤΩΝ ΑΠΕΙΡΩΣ ΔΕΙΣΙΔΑΙΜΟΝΩΝ ΤΣΟΠΑΝΗΔΩΝ...

ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΜΦΑΝΙΖΕΤΑΙ ΣΕ ΑΛΛΟΥΣ ΛΑΟΥΣ ΕΙΝΑΙ (ΕΛΠΙΖΩ) ΓΝΩΣΤΟ...

ΔΕΙΣΙΔΑΙΜΟΝΕΣ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΛΕΩ ΕΓΩ ΑΛΛΑ Ο ΠΛΟΥΤΑΡΧΟΣ:
"ΣΥΜΠΟΣΙΑΚΑ" 67Ι..."ΠΕΡΙ ΔΕΙΣΙΔΑΙΜΟΝΙΑΣ" 169D

TO OTI HTAN TΣΟΠΑΝΗΔΕΣ ΠΕΡΙΠΛΑΝΩΜΕΝΟΙ... ΔΕΜ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΡΑΘΕΣΩ ΟΛΗ ΤΗΝ ΠΑΛΑΙΑ ΔΙΑΘΗΚΗ.....

quote:
ΤΟΥΣ ΤΡΕΧΕΙ ΑΠΟ ΔΩ ΚΑΙ ΑΠΟ ΚΕΙ

40 ΧΡΟΝΙΑ ΠΕΡΙΠΛΑΝΟΥΝΤΑΝ ΣΕ ΜΙΑ ΕΡΗΜΟ ΣΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ ΤΗΣ ΠΕΛΛΟΠΟΝΗΣΟΥ...

quote:
ΣΚΟΤΩΝΕΙ ΟΤΙ ΒΡΕΘΕΙ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ ΤΟΥΣ

ΓΕΝΟΚΤΟΝΙΑ ΤΩΝ ΑΙΓΥΠΤΙΩΝ, ΜΕ ΤΙΣ 10 ΠΛΗΓΕΣ, ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΥΠΟΛΟΓΙΣΕΙ ΟΥΤΕ ΤΑ ΒΡΕΦΗ...ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ ΤΩΝ ΣΟΔΟΜΩΝ ΚΑΙ ΤΩΝ ΓΟΜΟΡΩΝ, ΟΛΩΝ ΠΛΗΝ ΤΟΥ ΠΕΡΙΟΥΣΙΟΥ ΛΑΟΥ...

quote:
ΤΟΥΣ ΒΑΖΕΙ ΝΑ ΤΡΩΝΕ ΑΝΘΡΩΠΙΝΑ ΠΕΡΙΤΤΩΜΑΤΑ

ΙΕΖΕΚΙΗΛ ΚΕΦΑΛΑΙΟ Δ' ΕΔΑΦΙΑ 8-17

ΟΛΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΑΛΑΙΑ ΔΙΑΘΗΚΗ...

quote:
ΚΑΝΕΙ ΘΑΥΜΑΤΑ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ

ΤΟ "ΑΝΟΙΓΜΑ" ΤΗΣ ΕΡΥΘΡΑΣ, ΟΙ 10 ΕΝΤΟΛΕΣ, ΟΙ 10 ΠΛΗΓΕΣ ΤΩΝ ΦΑΡΑΩ....

quote:
ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΘΕΟΣ ΤΩΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΩΝ

ΟΛΑ ΑΝΑΦΕΡΟΝΤΑΙ ΣΤΗΝ ΒΙΒΛΟ, ΙΕΡΟ ΒΙΒΛΙΟ ΤΩΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΩΝ...

ΕΑΝ ΜΟΥ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΥΒΡΙΣΤΗΣ ΚΑΙ ΟΤΙ ΠΑΡΑΠΟΙΩ ΤΙΣ ΠΗΓΕΣ ΠΡΟΣ ΙΔΙΟΝ ΟΦΕΛΟΣ, ΘΑ ΖΗΤΗΣΩ ΣΥΓΓΝΩΜΗΝ ΚΑΙ ΘΑ ΑΠΟΧΩΡΗΣΩ...

ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΒΕΒΑΙΑ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ, ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΠΛΗ ΥΠΟΔΕΙΞΗ, ΣΕΒΟΜΕΝΟΣ ΤΗΝ ΙΔΙΟΤΗΤΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΟΥ...

Edited by - ATLAS on 26/11/2002 03:08:10Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2002, 10:42:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth
Γεια σας.

Άτλα, γιατί δεν απαντάς συνολικά στα αποσπάσματα που σου παρέθεσα;

Είχες πει:

quote:
ΕΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΜΑΘΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ, ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΝΑΤΡΕΞΕΙΣ ΣΕ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΠΑΛΑΙΕΣ ΠΗΓΕΣ...ΟΧΙ ΣΤΗΝ ΒΛΑΚΩΔΗ ΠΑΛΑΙΑ ΔΙΑΘΗΚΗ, Η ΟΠΟΙΑ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΤΗΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΤΟ 6.500 π.Χ...

Κάνεις ένα βασικό λάθος. Οι παρατηρήσεις μου δεν έχουν να κάνουν με το αν λες αλήθεια ή όχι.

Ξαναδιάβασε τους όρους:

quote:
Κατά τη διάρκεια συμμετοχής σας στις Ομάδες Συζήτησης(Forums) του ESOTERICA.gr συμφωνείτε οικειοθελώς στο ότι δεν θα αποστείλετε πληροφορίες που να είναι αγενείς, υποτιμητικές, μισαλλόδοξες, προσβλητικές για άλλα πρόσωπα ή ιδεολογίες, απειλητικές, παραβιάζουσες την ιδιωτικότητα των άλλων, χυδαίες ή παράνομες

Όπως βλέπεις δεν μιλάμε για αληθείς ή ψευδείς πληροφορίες. Δεν θα διαγράψουμε κάποιον γιατί εμείς θεωρούμε ότι έχουμε την αλήθεια και ο άλλος λέει ψέματα. Μπορεί κάποιος να έχει το δίκιο όλου του κόσμου αλλά να είναι αγενής, προσβλητικός, υποτιμητικός και χυδαίος.

Σε αυτά τα στοιχεία του διαλόγου αναφερόμαστε και όχι στο αν λες αλήθεια ή όχι.

Δεν είναι δουλειά του Διαχειριστή να επαληθεύσει αν ο Ιεχωβάς δίνει εντολές να φάει κάποιος κόπρανα. Ούτε είναι δουλειά μας να επαληθεύσουμε αν όλοι οι πιστοί του Δία είναι διεστραμμένοι σεξουαλικά αφού ο Δίας ήταν παιδεραστής και βιαστής έχοντας απαγάγει τον μικρούλη Γανυμήδη από την οικογένειά του για να απολαμβάνει την τρυφερούλα του σάρκα στον Όλυμπο.

Συγνώμη αν σόκαρα κάποιον αλλά εσκεμμένα χρησιμοποιώ αυτές τις λέξεις για να δώσω ένα παράδειγμα (χριστιανικής έμπνευσης) ανάλογο αυτών για τα οποία αναγκάζομαι να παρέμβω.

Πέρα από την αλήθεια, παιδιά, υπάρχει και ο σεβασμός και η ευγένεια και η ωραιότητα των λόγων. Ο Σωκράτης στους διαλόγους του Πλάτωνα δίνει παράδειγμα με την συμπεριφορά του. Θεωρεί τους Σοφιστές εκμεταλλευτές, εμποράκους της γνώσης, πομπώδεις, αλαζόνες, ψεύτες αλλά μέσα στους διαλόγους δεν προσβάλλει κανέναν. Προσπαθεί με τον διάλογο και με την "μαιευτική" να κάνει τον άλλον να γνωρίσει μόνος του την αλήθεια, χωρίς λεκτική βία και προσβολές.

Κατανοώ ότι το παράδειγμα που αναφέρω είναι άφταστο αλλά δεν ζητάμε αυτό. Απλώς ζητάμε να μην πληγώνουμε ο ένας τον άλλον. Πάνω από όλα είμαστε άνθρωποι και αυτό που μας ξεχωρίζει από τα ζώα αλλά και από τους θεούς (ή τον Θεό) είναι η "ΑΝΘΡΩΠΙΑ".

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
dix
Μέλος 1ης Βαθμίδας


114 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2002, 15:20:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dix
Άτλαντα απλό είναι αντί του ΒΛΑΚΩΔΗ ΠΑΛΑΙΑ ΔΙΑΘΗΚΗ που έγραψες έπρεπε να γράψεις ΠΑΡΑ-ΛΟΓΗ και ΑΝΘΕΛΛΗΝΙΚΗ ΠΑΛΑΙΑ ΔΙΑΘΗΚΗ !

Φίλε Θωθ μην ξεχνάς ότι όταν μιλάμε για παλαιά και νέα διαθήκη την ορίζουμε όπως την ορίζουν κι οι Εβραίοι κι η εκκλησία, δηλαδή σαν ΙΣΤΟΡΗΣΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΏΝ ΓΕΓΟΝΟΤΩΝ, ενώ η Ελληνική Μυθολογία είναι ΜΥΘΟΛΟΓΙΑ και δεν μπορείς αυθαίρετα να την υποβιβάζεις σε αληθινά γεγονότα γιατί υποβιβάζεις και το πνευματικό μας επίπεδο ή άλλοι σκοποί ενέχονται ...

Διότι ενώ στην παλαιά διαθήκη η η έκδοση γυναικών, η κοπροφαγεία, η δολοπλοκία, η δολοφονία και γενοκτονία ανθρώπων και γενικά όλες οι ανούσιες πράξεις που αναφέρονται αντιστοιχούν σε ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ιστορικά γεγονότα θα έπρεπε να αναφέρεις αντίστοιχο παράδειγμα για τον Ελληνισμό, όπως: εσείς οι Έλληνες κάνατε ανθρωποθυσίες, εσείς οι Έλληνες είχατε δούλους, εσείς οι Έλληνες προάγατε την παιδεραστία κοκ

Το να συχετίζεις όμως ανόμοια πράγματα, εβραικά ιερά βιβλία με Ελληνική Μυθολογία και μάλιστα να μεταφέρεις την "λογική" του πρώτου στο δεύτερο ή άγνοια σημαίνει ή δόλο.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dix
Μέλος 1ης Βαθμίδας


114 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2002, 15:27:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dix
Και για να μην νομίζεις ότι θίχτηκα ή σοκαρίστηκα με αυτά που έγραψες, ενώ αντιθέτως δεν δέχομαι την παραχάραξη και καπηλεία, και ενώ εγώ σαν Έλλην μπορώ να πω ότι συνουσιάστηκα με την Θεά Αθηνά ή την Θεά Άρτεμη ή με έκανε δικό του ο Θεός Διόνυσος, άσχετα αν όπως είναι κατανοητό είναι ΣΥΜΒΟΛΙΣΜΟΙ ρώτα κάποιον χριστιανό αν μπορεί να σκεφτεί το ίδιο, μέσα στην απέραντη αγάπη του, για τον Τζεσουάχ ή για την Μύριαμ !
Άλλο λοιπόν η χριστιανική (ψευδο)ηθική κι άλλο το Ήθος.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ATLAS
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
123 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2002, 16:54:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ATLAS
ΦΙΛΕ ΤΗΟΤΗ:

quote:
Όπως βλέπεις δεν μιλάμε για αληθείς ή ψευδείς πληροφορίες. Δεν θα διαγράψουμε κάποιον γιατί εμείς θεωρούμε ότι έχουμε την αλήθεια και ο άλλος λέει ψέματα. Μπορεί κάποιος να έχει το δίκιο όλου του κόσμου αλλά να είναι αγενής, προσβλητικός, υποτιμητικός και χυδαίος.

ΔΗΛΑΔΗ Ο ΤΥΠΟΣ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ;ΕΑΝ ΕΝΑ ΓΕΓΟΝΟΣ ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΕΙ ΠΡΟΣΒΛΗΤΙΚΟ, ΧΥΔΑΙΟ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΘΕΙ;

ΤΟΝ ΟΡΟ "ΒΛΑΚΩΔΗΣ" ΤΟΝ ΕΝΝΟΟΥΣΑ ΙΣΤΟΡΙΚΑ ΚΑΙ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΑ...ΕΑΝ ΑΥΤΟ ΠΡΟΣΕΒΑΛΕ, ΤΟ ΠΑΙΡΝΩ ΠΙΣΩ...

quote:
Ούτε είναι δουλειά μας να επαληθεύσουμε αν όλοι οι πιστοί του Δία είναι διεστραμμένοι σεξουαλικά αφού ο Δίας ήταν παιδεραστής και βιαστής έχοντας απαγάγει τον μικρούλη Γανυμήδη από την οικογένειά του για να απολαμβάνει την τρυφερούλα του σάρκα στον Όλυμπο.
Συγνώμη αν σόκαρα κάποιον αλλά εσκεμμένα χρησιμοποιώ αυτές τις λέξεις για να δώσω ένα παράδειγμα...

ΔΗΛΑΔΗ ΕΑΝ ΜΙΛΑΜΕ ΜΕ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΑ ΚΑΙ ΖΗΤΩΝΤΑΣ ΣΥΓΓΝΩΜΗΝ, ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΠΡΟΣΒΑΛΛΟΥΜΕ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΠΑΤΕΡΑ ΔΙΑ;;;

ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΛΙΓΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΔΙΑ...

Ο ΠΑΤΕΡΑΣ-ΠΛΑΝΗΤΗΣ ΤΟΥ ΗΛΙΑΚΟΥ ΜΑΣ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ Ο ΖΕΥΣ, ΕΙΝΑΙ Ο ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΜΦΑΝΙΣΗ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΣΤΟΝ ΠΛΑΝΗΤΗ ΓΑΙΑ...
ΟΠΟΙΟΣΔΗΠΟΤΕ ΜΕ ΕΛΑΧΙΣΤΕΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΑΣΤΡΟΦΥΣΙΚΗΣ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΑΥΤΟ...

ΜΕ ΤΗΝ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΒΑΡΥΤΗΤΑ ΤΟΥ ΕΛΚΕΙ ΟΛΑ ΤΑ "ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ" ΤΟΥ ΔΙΑΣΤΗΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΑ ΑΦΗΝΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΣΤΡΕΨΟΥΝ ΤΗΝ ΖΩΗ ΣΤΗΝ ΓΗ...ΑΥΤΟ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΑΠΑΡΧΕΣ ΤΟΥ ΗΛΙΑΚΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ ΕΩΣ ΤΙΣ ΜΕΡΕΣ ΜΑΣ...ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΕΝΑΣ ΚΟΜΗΤΗΣ ΤΟ 1994 ΠΟΥ, ΕΝΩ ΗΤΑΝ ΣΕ ΠΟΡΕΙΑ ΠΡΟΣ ΤΟΥΣ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟΥΣ ΠΛΑΝΗΤΕΣ, ΤΡΑΒΗΧΤΗΚΕ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΑΤΕΡΑ ΔΙΑ ΚΑΙ ΕΞΕΡΡΑΓΗ ΣΤΗΝ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ ΤΟΥ...

ΕΑΝ Ο ΚΟΜΗΤΗΣ ΑΥΤΟΣ ΕΙΧΕ ΧΤΥΠΗΣΕΙ ΤΗΝ ΓΗ, ΔΕΝ ΘΑ ΥΠΗΡΧΑΜΕ ΕΔΩ ΤΩΡΑ ΝΑ
ΣΥΖΗΤΑΜΕ...ΕΓΩ, ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ, ΔΕΝ ΞΕΧΝΩ ΟΤΙ ΚΑΤΑ ΤΟΝ ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗ "ΟΙ ΑΣΤΕΡΕΣ ΕΙΝΑΙ ΘΕΟΙ"...

ΔΟΡΥΦΟΡΟΣ ΤΟΥ ΔΙΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΓΑΝΥΜΗΔΗΣ...ΤΟΝ ΕΧΕΙ "ΣΦΙΧΤΑΓΚΑΛΙΑΣΕΙ" ΜΕ ΤΗΝ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΒΑΡΥΤΗΤΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΤΟΝ ΑΦΗΣΕΙ ΝΑ ΦΥΓΕΙ...ΝΑ ΤΟΝ ΕΛΞΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΝ ΚΑΤΑΠΙΕΙ ΣΤΟ ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΣΩΜΑ ΤΟΥ ΝΑΙ, ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟΝ ΑΦΗΣΕΙ ΠΟΤΕ ΝΑ ΦΥΓΕΙ...

ΚΑΙ Ο ΔΙΑΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΑ...ΟΠΩΣ ΠΑΝΩ, ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΚΑΤΩ...ΟΠΩΣ ΕΞΩ, ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΜΕΣΑ...

quote:
Πέρα από την αλήθεια, παιδιά, υπάρχει και ο σεβασμός και η ευγένεια και η ωραιότητα των λόγων. Ο Σωκράτης στους διαλόγους του Πλάτωνα δίνει παράδειγμα με την συμπεριφορά του. Θεωρεί τους Σοφιστές εκμεταλλευτές, εμποράκους της γνώσης, πομπώδεις, αλαζόνες, ψεύτες αλλά μέσα στους διαλόγους δεν προσβάλλει κανέναν. Προσπαθεί με τον διάλογο και με την "μαιευτική" να κάνει τον άλλον να γνωρίσει μόνος του την αλήθεια, χωρίς λεκτική βία και προσβολές.

ΕΓΩ ΘΑ ΑΝΤΙΠΑΡΑΘΕΣΩ ΤΟΝ ΑΡΙΣΤΟΦΑΝΗ...ΓΙΑ ΣΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΥΒΡΙΣΤΗΣ ΚΑΙ ΑΧΡΗΣΤΟΣ;;;

Edited by - ATLAS on 26/11/2002 17:15:51Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2002, 17:23:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth
Γεια σας και πάλι.

Δεν έχω καμμία πρόθεση να ανοίξω συζήτηση. Ούτε πάλι θέλω να προσπαθήσω να κάνω μία φιλοσοφική συζήτηση περί σχέσης αλήθειας, όμορφου, καλού και δίκαιου. Είναι ένα ενδιαφέρον θέμα αλλά όχι μέσα σε αυτό το topic και υπό αυτό το πνεύμα της συζήτησης. Παντως ούτε ο Δίας, ούτε ο Γανυμήδης, κινδυνεύουν από εμένα και δεν χρειαζόταν να... θορυβηθείτε.

Ας μείνει ο καθένας με τις δικές του απόψεις κι ας προσπαθήσει να τις εκφράσει με πολιτισμένο και ορθό τρόπο. Δυστυχώς ή ευτυχώς κάποιος (o Admin στην περίπτωσή μας) θα κρίνει αν αυτός ο τρόπος είναι πολιτισμένος ή όχι και έχει δικαίωμα ως άνθρωπος να πάρει αποφάσεις και να κάνει και λάθη. Οι αποφάσεις μας έχουν συνέπειες και σίγουρα σε κάποιους θα είναι αρεστές και σε άλλους όχι.

Έτσι εξηγήθηκα νωρίς για να μην παρεξηγηθώ. Συνεχίστε την συζήτηση όπως θέλετε. Αλλά να σεβαστείτε και τις αποφάσεις των Υπευθύνων αν νομίζουν ότι η δική τους κρίση για το πολιτισμένο και το ορθό είναι διαφορετική από την δική σας. Αν νομίζετε ότι η διαφορά στην εκτίμηση αυτή είναι μεγάλη, μπορείτε να αποχωρήσετε.

Θα προσπαθήσω να μην επανέλθω σε αυτό τον άχαρο και δύσκολο ρόλο μου και ελπίζω όλοι οι συνομιλητές να βοηθήσουν την θεότητα της... "αυτορρύθμισης" (όπως αρέσει στον Admin να την ονομάζει) να εμψυχώσει και αυτό το topic όπως άλλα πιο δύσκολα πριν από αυτό.


"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
n/a
deleted


34 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2002, 22:45:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους n/a
Προσφατα ειχα μια εκτενη και πολυ ενδιαφερουσα συζητηση με εναν Εβραιο θρησκευομενο (ισως και καπως φανατικο), που εχει ανατραφει με τον παραδοσιακο εβραϊκο τροπο και κουλτουρα. Το κοντραρισμα των αποψεων μας κρατησε για λιγες μερες και χρειαστηκε πολλους καφεδες. Ηταν πολυ χρησιμη αυτη η εμπειρια και μου ξεκαθαρισε παρα μα παρα πολλα πραγματα.

1. Οι Εβραιοι ουδεποτε δεχτηκαν ή αναγνωρισαν τον μυθοπλαστο Γιεσουα των χριστιανων.
2. Οι Εβραιοι θεωρουν οτι οι βασικες τους αποψεις περι κοσμοθεασης και ιερα τους κειμενα, εδοθησαν σε ΑΥΤΟΥΣ και μονον απο τον δικο τους θεο Αντοναΐ-Γιαχβε, και οχι σε καποιον αλλο λαο.
3. Οι Εβραιοι θεωρουν οτι αυτοι και μονον εχουν το δικαιωμα να φερουν αυτες τις αποψεις μια και αφορα τη δικη τους θρησκεια, κουλτουρα, εθιμα και παραδοσεις.
4. Επισης θεωρουν οτι αυτοι και μονον ειναι "παιδια" του Θεου Γιαχβε και οχι αλλοι λαοι.
5. Θεωρουν επισης οτι δεν εχουν κανενα δικαιωμα αλλοι λαοι να οικειοποιουνται και να παραφθειρουν τις δικες τους παραδοσεις και θρησκεια. Και πολυ καλα κανουν.
6. Δεν ασκουν προσυλιτισμο ουτε αποδεχονται αλλους στον εβραϊσμο, μια και πιστευουν οτι εαν καποιος δεν ειναι Εβραιος απο συγγενεια, αιμα, ανατροφη, εθος κλπ., δε, δεν ειναι Εβραιος γενικα και ουτε τον αναγνωριζουν ως τετοιο. Και πολυ καλα κανουν.
7. Θεωρουν οτι το χριστιανικο υβριδιο προηλθε απο αποσχισθεντες αντριφρονουντες καποτε που δεν αποδεχονταν οι ορθοδοξοι Εβραιοι εκεινης της εποχης.
8. Θεωρουν οτι αυτοι που διεδωσαν τις δικες τους βασικες θρησκευτικες αποψεις, το εκαναν καταχρηστικα και δεν αποσκοπουσαν στην επικοινωνια, ουτε στη θρησκευτικη ανταλλαγη ιδεων, αλλα στην πολιτικη εξουσια.
9. Θεωρουν οτι τα χριστιανικα υβριδια εκλεψαν, διεφθειραν και οικειοποιηθηκαν δικες τους παραδοσεις για την ερμηνεια των οποιων αρμοδιοι ειναι οι ιδιοι οι ΕΒραιοι και οχι αλλοι ξενοι σε αυτους λαοι, που δεν γνωριζουν τα ηθη τους ουτε την αρχαια εβραϊκη γλωσσα.
10. Και πολυ καλα κανουν. Θεωρουν οτι οι παραδοσεις τους ανηκουν στους ιδιους και ουδεποτε επρεπε να φυγουν απο αυτους και να αποτελεσουν τη βαση θρησκειας αλλων λαων.
11. Θεωρουν βλασφημους τους χριστιανους οχι μονο γιατι εκλεψαν και παραφθειραν τις δικες τους παραδοσεις αλλα και γιατι εξοστρακισαν τον Εβραϊκο λαο απο τους τοπους και την κοινωνικη ζωη, οπου επικρατησε το χριστιανικο υβριδιο.
12. Οντας υπο τον κατατρεγμο απο τους χριστιανους για πολλους αιωνες αναγκαστηκαν να αναπτυξουν μια ιδιαιτερη σχεση με το χρημα σαν μεσο επιβιωσης. Ενδεικτικα αναφερω οτι στη μεσαιωνικη ευρωπη δεν ειχαν το δικαιωμα να εχουν γη ουτε να συμμετεχουν στις διαφορες επαγγελματικες ταξεις. Οντας αποκλεισμενοι απο τα περισσοτερα επαγγελματα, τι περιμενε κανεις να κανουν;
13. Και πολυ ορθα, μαλιστα, δεδομενης της χαρακτηριστικης συμπεριφορας των χριστιανουληδων που απο τη μια απορροφησαν τη βασικη εβραϊκη κοσμοθεαση κι απο την αλλη επιδοθηκαν με μισος σε διαφορες πραξεις εναντια των Εβραιων, εκεινων των ιδιων απο τους οποιους πηραν τα "ιερα κειμενα" πανω στα οποια εδραιωσαν τον "χριστιανισμο".

Χριστιανικης παρανοιας συνεχεια...

Το χριστιανικο υβριδιο οπως περιπου ειναι σημερα γνωστο, κατασκευαστηκε γυρω στον 4ο-5ο αι. μ.α.χ.χ. και οχι νωριτερα. Αυτο οφειλοταν και στην επικρατηση των αποψεων δυο ισχυρων αντρων της "Εκκλησιας", του Αποστολου Παυλου (Φαυλου ή αλλιως Σαουλ) και του "πατηρ Αμβροσιου". Ηδη απο τον 2ο αι. μ.α.χ.χ. πληθαιναν οι καταγγελιες οσων ειχαν ασπαστει τον "χριστιανισμο" για παραποιηση των κειμενων απο τους ιδιους τους "ιερεις"-βαθμοφορους του. Στους πρωτους αιωνες ειχαν εμφανιστει πολλες παραλλαγες του "χριστιανισμου" οπως για παραδειγμα οι Γνωστικοι (σημερα ολες εκεινες οι διαφορετικες εκδοχες καλουνται επισημως αιρεσεις, αν και στην ουσια απλα προκειται για ταμπελα των νικητων πανω στους νικημενους :p).
Οι "χριστιανοι" κατασκευασαν εναν συνθετο χαρακτηρα που γενικα αποκαλεσαν "Γιεσουα Χριστο" και που συμβολιζαν (και ακομη συμβολιζουν) με το προθεμα ΧΡ. Ας αποσαφηνισουμε καπως αυτο το μπερδεμενο κουβαρι.

-Κλοπη, οικειοποιηση και παραφθαρση του μυθου της γεννησης του θεου Μιθρα (σπηλια, αστερι και ολα τα σχετικα). Οι Μιθραϊστες βεβαια ειχαν οικειοποιηθει με τη σειρα τους τον αντιστοιχο αρχαιο Ινδικο μυθο της γεννησης του θεου Κρισνα απο την παρθενο Ντεβακι (παρθενος εκεινη την εποχη ονομαζοταν η γυναικα που ακομη δεν ειχε τεκνοποιησει). Ενδιαφερον εδω το προθεμα Kh-R στο ονομα του θεου Khrisna.
-Κλοπη, οικειοποιηση και παραφθαρση του μυθου της γεννησης του θεου Ωρου του νεοτερου, Horus Harpakhtes (Ωρος Αρποκρατης στην ελληνικη αποδοση). Οι Αιγυπτιοι συνηθιζαν να γραφουν το ονομα του Ωρου με τους ιερογλυφικους φωνητικους φθογγους X-Ρ...
-Κλοπη, οικειοποιηση και παραφθαρση της εικονας της Ισιδος και του Βρεφους Ωρου, και αποδοση τους ως "Μυριαμ και Γιεσουα".
-Κλοπη, οικειοποιηση και παραφθαρση του μυθου του θανατου και της αναγεννησης του θεου Διονυσου, που σχετιζοταν επισης με τα ιερα Ελευσινια Μυστηρια των Ελληνων αλλα και με τα αντιστοιχα Αιγυπτιακα του θεου Οσιριδος. Γνωριζουμε απο τον Πλουταρχο οτι ο θεος Πλουτωνας αποκαλουταν Οσιρις απο τους Αιγυπτιους και οταν αναγεννιοταν σε αυτη τη διασταση ονομαζοταν Διονυσος απο τους Ελληνες και αναγεννηθεις Ωρος απο τους Αιγυπτιους.
-Βεβαια οι Ελληνες αλλα και οι Αιγυπτιοι, οπως και οι Ινδοι, γνωριζαν για τη μετενσαρκωση για αυτο και μιλουσαν αλλωστε για αναγεννηση.
-Και οχι για ανα-σταση, ανα+ισταμαι, ανασηκωνομαι δηλαδη απο τον ταφο μου. Τιποτε που πεθαινει δεν ανα-σταινεται, αλλα μονον αναγεννιεται. Αυτο το βλεπουμε παντου στη φυση και ειναι φυσικη νομοτελεια. Η "Ανασταση" παραπεμπει στον Βαμπιρισμο. :)
-Ετος 326 μ.α.χ.χ
Με προτροπη της μητερας του Ελενης, Κωνσταντινος δολοφονει τη συζυγο του Φαυστα. Η Ελενη φευγει με τους "πνευματικους" της για την Ιερουσαλημ, οπου παρα το οτι οι νομοι των Ιουδαιων προεβλεπαν την καυση ολων ανεξαιρετως των σταυρων μετα τις θανατωσεις (λογοι υγιεινης), η Ελενη θα ισχυριστει οτι "ανακαλυψε" αθικτο τον λεγομενο "τιμο σταυρο".
Ετος 440 μ.α.χ.χ
Η χριστιανικη Γραμματεια 114 (!) χρονια μετα, πρωτοαναφερει την ιστορια της "ανευρεσεως" του "τιμου σταυρου"...
Ετος 415 μ.α.χ.χ
Λιγο πριν το "Πασχα" κατα προτροπη του επισκοπου Κυριλλου η εθνικη φιλοσοφος Υπατια (που διατηρουσε σχολη στην Αλεξανδρεια και επινοουσε εξελιγμενους ναυτικους αστρολαβους) δολοφονειται με αγριο τροπο απο το χριστιανικο οχλο της Αλεξανδρειας. Οδηγειται στην πατριαρχικη εκκλησια του "Αγιου Μιχαηλ", οπου οι χριστιανοι την κοβουν κομματια και περιφεροντας τα στους δρομους της πολεως, τα καινε τελικα μαζι με τα συγγραματα της στη θεση Κυναρων. Στις 30 Αυγουστου εκδιδεται εδικτο που απαιτει να συλλαμβανονται ή να καιγονται ζωντανοι ολοι οι εθνικοι ιερεις της Βορειου Αφρικης.
-Δεν θα μακρυγορησω για τις δολοφονιες Εθνικων, για τις πυρπολησεις βιβλιοθηκων, για την καταληστευση ναων και το σπασιμο αγαλματων, για τη χρηση των μαρμαρων προς οικοδομηση χριστιανικων "ναων", για το αιματοκυλισμα της Ευρωπης, για τη συνεχεια του αιματοκυλισματος στην Αφρικη, για τη δουλεια των Μαυρων αδελφων μας, για τη μεταφορα τους στη συνεχεια στην "Αμερικη", οπου με τις προσφιλεις σε αυτους μεθοδους οι "καλοι χριστιανοι" κατασφαξαν ολους τους αυτοχθονες Ινδιανους κατοικους. Η Αφρικη και η "Αμερικη" "εκχριστιανιστηκαν" (ξερουμε τι σημαινει αυτο...) και δεχθηκαν το "λογο του θεοοοοουυυυυ" με πληθωρα ιεραποστολων προσυλητιστων που δρουνε ανενοχλητοι και σημερα. Κανενας τους δε διανοηθηκε να δεχτει ποτε ή εστω να ανεχτει το δικαιωμα των αλλων λαων να εχουν διαφορετικες δοξασιες και θρησκευτικες πεποιθησεις.
-Ξεχασα βεβαια τις σταυροφοριες των χριστιανων κατα της Ιερουσαλημ. Ενας απο τους ωραιοτερους πολιτισμους, ο Αραβικος, αποδυναμωνεται τελικα τοσο που υποχωρει κατω απο τον Τουρκικο Ζυγο. Οι Τουρκοι καποια στιγμη εισβαλλουν και στον ελλαδικο χωρο. Περιπου 300.000 αντρες βρισκονται στα χριστιανικα μοναστηρια-μαντρια, αποχαυνωμενοι οταν ο Κωνσταντινος Παλαιολογος υπερασπιζεται την πρωτευουσα της Ανατολικης Ρωμαϊκης Αυτοκρατοριας (σημερα Βυζαντιο) με 12.000 μολις αντρες. Η αλωση ειναι αυτονοητη.
-Κατα τα χρονια του "Βυζαντιου" εξαφανιζονται (θαυμαααα, θαυμαααα) οι ελευθεροι γεωργοι και οι ιδιωτικες τους αγροτικες εκτασεις. Η περιουσια των Χριστιανων Βρυκολακων και της "Εκκλησιας" τους αυξανει με μεγαλη ταχυτητα (θαυμα, πραγματι...). Φυσικα απολαμβανουν τις πρεπουσες φοροαπαλλαγες οι καημενοι. :p
-Με την ελευση της Τουρκοκρατιας κανουν ενα ακομη μεγαλη βημα, μια και οι Τουρκοι τους παραχωρουν οχι μονον τη γνωστη φοροαπαλλαγη αλλα και πολιτικες εξουσιες (προδοτες οι χριστιανοι; ελα μωρε, φημες, φημες,...). Η "Εκκλησιαστικη" περιουσια των Χριστιανων Βρυκολακων τωρα πλεον απογειωνεται. Θαυμα Κυριοοουυυυυυυ, αδελφοι!
-Χαρη στην "φιλελληνικη δραση" των Χριστιανων Βρυκολακων οι Ελληνες για αιωνες ξεχνανε το αληθινο παρελθον τους και περνανε τους εαυτους τους για Ραγιαδες.
-Με την επανανακαλυψη των ελληνικων κειμενων στην Ευρωπη του Διαφωτισμου και την ανακαμψη των ιδεων, οι Χριστιανοι Βρυκολακες αρχιζουν να αναρωτιουνται μηπως μπουν τιποτε τετοιες ιδεες "του διαβολου" και στους ταλαιπωρους τους Ραγιαδες.
-Ο Κοραης αλλα και επιφανεις Ελληνες που ζουσαν στο εξωτερικο τυπωνουν βιβλια με δικα τους εξοδα και τα στελνουν στην Ελλαδα, στην προσπαθεια τους να προετοιμασουν το πνευμα των Ραγιαδων για την αποτιναξη του τουρκικου ζυγου. Οι Ραγιαδες ενθουσιαζονται και σιγα σιγα ανακαλυπτουν οτι ονομαζονται Ελληνες.
-Το Πατριαρχειο Κων/πολεως αποκτα τυπογραφειο αλλα οχι με δικα του εξοδα (μια και ειχε ηδη θησαυρισει απο τις ληστεις της ελληνικης γης) και οχι βεβαια για φιλελληνικη δραση.
-Ετος 1780 περιπου:
Κυκλοφορει το πρωτο συγγραμα των Χριστιανων Βρυκολακων, γραμμενο απο τον Πατριαρχη Ιεροσολυμων Ανθιμο. Εκει εμφανιζει το συντριπτικο επιχειρημα οτι "ο Σουλτανος εχει στην κατοχη του την Ελλαδα με το θελημα του Θεου" και οτι "οι καλοι χριστιανοι οφειλουν υποταγη και υπακοη στο Σουλτανο, μια και ειναι θεοσταλτος". Επισης φοβεριζει τους "καλους χριστιανους" για κατι ιδεες που κυκλοφορουν τωρα τελευταια, περι ελευθεριας, περι ισοτητος, περι ανθρωπινων δικαιωματων, πραγματα του Σατανα που ο "καλος χριστιανος" οφειλει να αποτιναξει και ουχι να παρασυρθει απο τετοιες διαβολικες ιδεες. Ηδη απο τους πρωτους αιωνες της εισβολης του "χριστιανισμου" η δημοκρατια αποκαλουταν "πολιτευμα του διαβολου", οπως και τα μαθηματικα (του διαβολου), οι γυναικες (του διαβολου), η αστρολογια και η αστρονομια (του διαβολου - φυσικα η γη ειναι επιπεδη και ο ηλιος γυρνα γυρω της)!
-Η "φιλελληνικη" δραση των Χριστιανων Βρυκολακων συνεχιζεται με οδηγιες προς τους απανταχου επισκοπους του ελλαδικου χωρου να συγκεντρωνουν και να καταστρεφουν οτι βιβλια βρισκουν που προερχονται απο τους Ελληνες της Ευρωπης και ιδιως απο τις προσπαθειες του Κοραη.
-Οι ραγιαδες βεβαια εχουν ενθουσιαστει τοσο που αρχιζουν να δινουν αρχαιοελληνικα ονοματα στους εαυτους τους, τα παιδια τους, τα πλοια τους. Ενθουσιαστηκε βεβαια και το Πατριαρχειο γι' αυτο και ΑΦΟΡΙΖΕΙ επισημα οσους "κακους Ελληνες" επιμενουν να παιρνουν "ειδωλολατρικα" ονοματα. Ο αφορισμος αυτος εγινε το ετος 1819.
-Φτανουμε στο 1821 και την κηρυξη της Ελληνικης Επαναστασης. Το Πατριαρχειο εχοντας δηλωσει για μια ακομη φορα την υποστηριξη τους στους Τουρκους, ΑΦΟΡΙΖΕΙ την Ελληνικη Επανασταση και ΚΑΛΕΙ ΤΟΥΣ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΥΣ ΝΑ ΚΑΤΑΔΩΣΟΥΝ ΤΟΥΣ ΦΙΛΙΚΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΕΠΑΝΑΣΤΑΤΕΣ ΣΤΙΣ ΤΟΥΡΚΙΚΕΣ ΑΡΧΕΣ.
-Σημερα φανταζομαι ολοι σας εχετε ακουσει δακρυβρεχτες ιστοριουλες για παπαδαρια που σηκωναν -λεει- το λαβαρο της Επαναστασης, για κρυφα σχολεια και αλλα τετοια παραμυθακια.
-Ουτε ενας ιστορικος ή αλλος που να αφησε απομνημονευματα εκεινη την περιοδο αναφερει κατι τετοιο (π.χ. Μακρυγιαννης). Γιατι πολυ απλα δε συνεβησαν ποτε. Οσο για το "κρυφο σχολειο" δεν υπηρξε ποτε τετοιο πραγμα γιατι πολυ απλα οι Τουρκοι ουδεποτε απαγορευσαν τη λειτουργια σχολων στον ελλαδικο χωρο και δεν υπηρξε ποτε τουρκικος νομος εναντια σε αυτο. Στην Ελλαδα λειτουργουσαν πολλες σχολες κατα την περιοδο της Τουρκοκρατιας, που ηταν βεβαια παπαδοκρατουμενες. Πολλοι Ελληνες λογιοι που κατα καιρους διδαξαν σε αυτες τις σχολες αναγκαζοταν να φυγουν στο εξωτερικο μια και δεχοντουσαν ισχυρες παρεμβασεις απο τα παπαδαρια στις οποιες προσπαθειες διδασκαλιας τους.
-Ας μην αναφερω την εθνικη χρεωκοπια του 19ου αι. και την οικονομικη υποδουλωση του νεωτερου Ελληνικου κρατους απο τα δανεια των "Μεγαλων Δυναμεων", που ακομη και σημερα εν ετι 2002 αποληρωνει. Οι Χριστιανοι Βρυκολακες ουδεποτε βεβαια διανοηθηκαν να αποδωσουν ενα μικρο μερος της "Εκκλησιαστικης" περιουσιας προς αποφυγη αυτου του γεγονοτος.
-Σημερα οι Χριστιανοι Βρυκολακες μεσω της "Εκκλησιας" τους κατεχουν παραπανω απο τη μιση εδαφικη εκταση της Ελλαδος. Εχουν σε μετοχες τα 2/3 της Εθνικης Τραπεζας και ειναι μεγαλομετοχοι του Χρηματιστηριου Αθηνων. Σχεδον ολοι οι αρχαιολογικοι χωροι της Ελλαδος βρισκονται υπο καθωστως "εκκλησιαστικης κατοχης" και ουτε η αρχαιολογικη υπηρεσια δεν μπορει να αναστηλωσει ή να συντηρησει καποιους απο αυτους, χωρις την αδεια των ρασοφορων νταβατζηδων. Η βιομηχανια θαυματων Τηνος Α.Ε. αποδιδει μονο καθε χρονο αμυθυτα ποσα. Η "παναγια της Τηνου" ειναι χτισμενη φυσικα σε αρχαιολογικο χωρο και με μαρμαρα απο το ναο του Απολλωνα της Δηλου.
-Κανενας απο τους Χριστιανους ρασοφορους Βρυκολακες δε διανοηθηκε να κανει κατι για τα χρεη που κατεστρεψαν πολλες ελληνικες οικογενειες απο την απατη του Χρηματιστηριου, ουτε για τα υπερογκα τοκογλυφικα δανεια που χορηγουν οι τραπεζες με πρωτη και καλυτερη την Εθνικη που κυριως αυτη καθοριζει το υψος των επιτοκιων για τα δανεια (και για ενα σωρο αλλα πραματα).

ΠΟΙΟΣ Μ*****Σ ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΜΗ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΕΙ ΟΤΙ ΥΠΗΡΞΕ ΠΟΤΕ "ΧΡΙΣΤΟΣ" Ή ΘΕΩΡΕΙ ΟΤΙ ΟΙ ΡΑΣΟΦΟΡΟΙ ΒΡΥΚΟΛΑΚΕΣ ΚΑΙ Η ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΗ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΩΦΕΛΙΜΟ Ή ΚΑΛΟ;

** Η παραπάνω επέμβαση έγινε από τον Admin (27/11/2002) για λόγους ασυμφωνίας με τους Κανονισμούς Λειτουργίας των Forums του ESOTERICA.gr Κανονισμοί**

Ενα ωραιο φωτομονταζ απο το φιλο Σταγυ στο http://www.stagyro.org
Μερικες διευθυνσης προς προβληματισμο
Τουρκοι και Παπαδες
http://naos.20m.com/cgi-bin/framed/1551/ellinikinomarxia.htmΑνωνυμος Ελλην: Ελληνικη Νομαρχια/url]


ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΚΟΝ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2002, 23:33:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Eκατη ενώ το κείμενο σου αρχικά ήταν αρκετά αξιόλογο στο τέλος έχασες τον έλεγχο!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nagual
Μέλος 2ης Βαθμίδας


174 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2002, 23:45:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nagual
Πραγματικά απορώ με τον εαυτό μου...
Συνεχίζω ακόμα να είμαι Χριστιανός και να πιστεύω ότι έζησε ο Χριστός;
Θα το ξανασκεφτώ, φίλη Πέρσεια Εκάτη.
Φίλε Φώτιε,κάτι έγραφες γιά την Αγάπη...
συνέχισε

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ddf
Μέλος 1ης Βαθμίδας


58 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2002, 09:54:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ddf
Ζητώ προκαταβολικά συγγνώμη για την παρέμβασή μου, γιατί δεν έχω διαβάσει όλες τις τοποθετήσεις των συνομιλητών. Απλά προσπαθώντας να απαντήσω στην αρχική ερώτηση του θέματος, θα ήθελα να σημειώσω ότι κάνουμε το λάθος να κατηγορούμε τις ιδέες και τις θρησκείες για την παραποίησή τους και την χρησιμοποίησή τους από τους ανθρώπους με σκοπό το κέρδος και την εξουσία. Δεν νομίζω ότι υπάρχει θρησκεία που να προτρέπει στον υλικό πλούτο, στην προσπάθεια απόκτησης εξουσίας κτλ. Και η πιο όμορφη ιδέα μπορεί να χρησιμοποιηθεί με τέτοιο τρόπο ώστε να μισηθεί από όλους. Αυτή είναι η παγίδα. Επιπλέον μην ξεχνάμε ότι η μετάδοση των θρησκειών γίνεται από ανθρώπους και ακόμα και στην μεταφορά των λόγων, πράξεων, ιδεών του "κάθε Θεού" (sorry για την έκφραση), επεμβαίνει ο ανθρώπινος παράγοντας, όπου είτε από ανιδιοτελές λάθος, είτε από την ύπαρξη κρυφών κινήτρων, οι παραποιήσεις από την "αρχική ιδέα" υπάρχουν.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ananasss
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2002, 10:11:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ananasss
quote:

Επιπλέον μην ξεχνάμε ότι η μετάδοση των θρησκειών γίνεται από ανθρώπους και ακόμα και στην μεταφορά των λόγων, πράξεων, ιδεών του "κάθε Θεού" (sorry για την έκφραση), επεμβαίνει ο ανθρώπινος παράγοντας, όπου είτε από ανιδιοτελές λάθος, είτε από την ύπαρξη κρυφών κινήτρων, οι παραποιήσεις από την "αρχική ιδέα" υπάρχουν

ddf πιστεύω πως θέτεις το θέμα στη σωστή βάση. Νομίζω πως η ουσία της διδασκαλίας κάθε θρησκείας είναι που πρέπει να γίνεται αντικείμενο έρευνας και πίστης και όχι οι κινήσεις κι οι πράξεις ανθρώπων (οποιαδήποτε θέση ιεραρχίας κι αν κατέχουν). Δεν νομίζω πως πρέπει να αναρωτιώμαστε αν ένα σύνολο, μια γενική έννοια όπως "ο Χριστιανισμός" φέρει την ευθύνη για κάποια πράγματα. Ίσως πιο δόκιμο να ήταν το "Οι εκάστοτε πρεσβευτές-διπλωμάτες του Χριστιανισμού φταίνε για όλα;"... Περισσότερες θετικές απαντήσεις θα βρίσκαμε τότε, πιστεύω...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2002, 10:21:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth
Γεια σας.

"Πέρσεια Εκάτη" νομίζω ότι αν δεν έχεις διαβάσει τα μηνύματα που είχα στείλει λίγο πιο πριν σε αυτό το topic καλύτερα να το κάνεις άμεσα. Οι βρισιές και οι προσβολές δεν επιτρέπονται στο Forum του Esoterica.gr παρά μόνο χάριν χιούμορ (και αυτό πολύ σπάνια). Αν νομίζεις ότι δεν υπάρχει πρόβλημα στο να εκφράζεσαι έτσι σε αυτό το forum κάνεις λάθος.

Θα σε παρακαλέσω, αν θέλεις να συνεχίσεις να συμμετέχεις σε αυτό το forum, να προσέξεις το ύφος σου και τις εκφράσεις σου.

Έτσι κι αλλιώς τον τελευταίο λόγο τον έχει ο Admin.

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΦΩΤΙΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


299 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2002, 10:44:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΤΙΟΣ
Αγάπη

«Και ο Θεός Αγάπη εστί»!

Αν προσπαθήσουμε να εξετάσουμε την Ιδέα της Αγάπης και τον Εκφραστή Της μέσα από το πρίσμα της κοινωνικής σταθερότητας και συνοχής θα βρεθούμε σε συνεχείς εκπλήξεις.

Ο Ιησούς Χριστός ήταν και είναι «επικίνδυνος» για κάθε κρατούσα εξουσία.
Και «φυσικά» είναι απίστευτα παράλογος!

Μέσα από την Διδασκαλία Του αναπτύχθηκε σε απόλυτη μορφή η Ιδέα της Κοινοκτημοσύνης. Όλοι γνωρίζουμε το περίφημο «όποιος έχει δύο χιτώνες να δώσει τον έναν». Η ιδέα της Προσφοράς σε υλικό επίπεδο φτάνει μέχρι την απαξίωση της υλικής κατοχής. Στο προηγούμενο παράδειγμα μπορούμε να παρατηρήσουμε όχι μόνο την Ιδέα του «μοιράσματος» σαν κοινωνική ισότητα έχω πχ. δύο καπέλα δίνω το ένα, έχω δύο αυτοκίνητα δίνω το ένα, αλλά την σε βάθος αποποίηση της υλικής κατοχής και πέρα από τα αναγκαία!
Καλό θα είναι να κατανοήσουμε ότι «ο χιτώνας» ήταν το βασικό ένδυμα της εποχής.
Όχι μόνο βασικό αλλά και αναγκαίο για την προστασία του σώματος από τις καιρικές συνθήκες. Σχεδόν όλοι (εκτός από τους εξαθλιωμένους) είχαν όχι έναν αλλά τουλάχιστον δύο και περισσότερους χιτώνες! Είναι φυσικό να αλλάξεις τον χιτώνα σου για να πλύνεις τον προηγούμενο, να τον μπαλώσεις κλπ. Είναι σαν να λέμε σήμερα το όποιος έχει «δύο παντελόνια» να προφέρει το ένα!
Μοιάζει Παράλογο!
Κρατάς δηλαδή ένα μόνο βασικό ρούχο «χειμώνα-καλοκαίρι» και προσφέρεις όχι το πλεόνασμά σου, αλλά αυτό που «σε πονάει», που θα το στερηθείς, και που τελικά το έχουν και οι περισσότεροι!
Αν υποθέσουμε πως αυτό γίνονταν σήμερα κυριολεκτικά από όλους τους Χριστιανούς όπου θα έβγαιναν στο δρόμο και να «χάριζαν» ο ένας στον άλλον όλα τους τα παντελόνια (εκτός από ένα) θα είχαμε ένα εκπληκτικό θέαμα!

Παράλογο;
Εδώ έχουμε Ολοκληρωτική Ανατροπή της Προσωπικής Ιδιοκτησίας!
Εφαρμόζοντας αυτήν την «κοινωνική τακτική» όλοι έχουν όλα και κανείς δεν κατέχει τίποτα!

Δεν είναι «τόσο» απλό και παιδικό όσο φαίνεται!
1. Έχουμε άμεση και έμπρακτη Εφαρμογή προς τον πλησίον της Ιδέας της Αγάπης σε υλικό επίπεδο.
2. Κανείς δεν Δεσμεύεται σε υλική κατοχή, απλά κανένας δεν έχει Τίποτα!
3. Ενώ κανείς, ως μονάδα, δεν έχει τίποτα, είναι δηλαδή «φτωχός», όλοι μαζί έχουν τα πάντα, είναι δηλαδή «πλούσιοι»!

Το θέμα αξίζει να το μελετήσουμε από κοινωνική θεώρηση. Είναι πέρα από την Ιδέα της Κοινοκτημοσύνης όπως την έχουμε ως τώρα κατανοήσει.
Προσεγγίζοντας με αμυντική στάση την Ιδέα έχουμε θεωρήσει, αυτό που αναπτύχθηκε και από τον σοσιαλισμό, πως όλοι είμαστε «ίσοι» μεταξύ μας και έχουμε όλοι ισομοιρασμένα αγαθά.
Δηλαδή μοιράζουμε τον πλούτο σε ίσα μερίδια, όπου και πάλι όλοι «κατέχουμε» ύλη, ή βάζουμε έναν ρυθμιστικό παράγοντα «πλούτου», είτε κράτος, είτε συμβούλιο, ή επιτροπή, που «κατέχει» την πλειονότητα των αγαθών, ενέργειας και πληροφοριών και τα διαμένει με τον τρόπο που αυτό «κρίνει» σωστό!
Και στις δύο προηγούμενες θέσεις έχουμε «κατοχή» της ύλης.
Ας δούμε όμως την Ενεργητική Διαχείριση του «πλούτου», έτσι όπως την πρότεινε ο Ιησούς Χριστός.
Στο προηγούμενο παράδειγμα της «προσφοράς» δηλαδή των παντελονιών, δημιουργούμε το εξής παράδοξο!
Ενώ κάθε άνθρωπος φοράει ένα μόνο παντελόνι, εκατομμύρια άλλα παντελόνια αλλάζουν συνεχώς χέρια, χωρίς φαινομενικό στόχο, πέρα από μια διαρκή ροή ανακύκλωσης και προσφοράς!
Ενώ και πάλι φαίνεται άσκοπο, κουραστικό και ανόητο, αξίζει να σταθούμε σε αυτό.
Έχουμε λοιπόν ένα απίστευτο πλεόνασμα πλούτο που διακινείται διαρκώς!
Αν πάρουμε κυριολεκτικά το παράδειγμα για την Ευρωπαϊκή Ένωση θα βρεθούμε με εκατοντάδες εκατομμύρια μεταχειρισμένα παντελόνια που θα «ρέουν» διαρκώς.
Υπάρχει όφελος από αυτή την παραγωγή Έργου;

Φυσικά και υπάρχει!
1. Κανένας άστεγος, φτωχός και εξαθλιωμένος της Ε.Ε. δεν θα μείνει δίχως ρουχισμό. Φανταστείτε τους «άπορους» στα πάρκα και κάτω από τις γέφυρες να φορούν τις καλύτερες ευρωπαϊκές και αμερικάνικες μάρκες παντελονιών!
2. Το πλεόνασμα διαρκούς πλούτου που αλλάζει χέρια μπορούμε να το διαχειριζόμαστε σωστά. Δηλαδή μπορούμε να πλένουμε τα παντελόνια, να τα μπαλώνουμε και να τα σιδερώνουμε πριν τα δώσουμε! Έτσι στο παράδειγμά μας όλοι οι Ευρωπαίοι και οι λαθρομετανάστες ακόμη, θα έχουν όμορφα και καθαρά παντελόνια!
3. Μια τέτοια κοινωνική δράση επιφέρει κλιμακωτές αλλαγές. Κανένας δεν θα έχει όρεξη και ούτε θα έχει φυσικά και νόημα, να «φροντίζει» χιλιάδες πια «Άχρηστα» παντελόνια. Δίχως να το επιβάλλει κανείς, σταδιακά, θα μειωθεί ο διακινούμενος αριθμός παντελονιών στα αναγκαία ώστε όλοι να έχουν τόσα παντελόνια όσα Πραγματικά χρειάζονται!
4. Κατ’ επέκταση σε παγκόσμιο επίπεδο η Συνειδητή εφαρμογή αυτή της Ιδέας της Αγάπης, επιφέρει οριστικές και αμετάκλητές αλλαγές: Αυτόματη κατάργηση των χρημάτων, απελευθέρωση όλων των πλουτοπαραγωγικών πηγών της γης, αυτόματη κατάργηση της εγκληματικότητας για υλικές αφορμές, πραγματικό πλουτισμό όλων των κατοίκων της γης, εκπληκτική οικονομία στην ενεργειακή σπατάλη και αυτόματη προστασία και σεβασμό του πλανήτη μας!

Πλήρης Κοινωνική, Οικονομική, Ενεργειακή Ανατροπή!
Η ανάλυση που έκανα είναι μικρή και περιορισμένη στην Ουσία των Αλλαγών που θα επέλθουν από την Εφαρμογή της Ιδέας της Αγάπης!.
Και όλα αυτά προκύπτουν από «δύο Χιτώνες»!

Ο Ιησούς ως άνθρωπος και επαναστάτης ήταν «περίεργος»!
Δεν συγκρούστηκε με το Ρωμαϊκό Κατεστημένο που είχε σε κατοχή το Ισραήλ!
Όταν μάλιστα τον ρώτησαν, για να τον παγιδεύσουν, για την καταβολή των φόρων προς την Ρωμαϊκή εξουσία, Αυτός κράτησε ένα νόμισμα και τους το έδειξε! «Τι βλέπετε επάνω στο νόμισμα;» ρώτησε, «το πρόσωπο του Καίσαρα» απάντησαν. «Αποδώσατε λοιπόν τα του Καίσαρα στον Καίσαρα και τα του Θεού στον Θεό!» τους Απάντησε!
«Προδοτική» απάντηση κάποιου που ο λαός του τον περιμένει ως Μεσσία και ως τον Νέο Βασιλιά που θα ελευθερώνε και θα δοξάζε το Ισραήλ!

Βέβαια η απάντηση έχει δύο σκέλη. Ένα το εξωτερικό που διαφαίνεται «άβουλη υποταγή» στην κοσμική εξουσία αλλά και η αναγνώριση των νομότυπων διαδικασιών που λειτουργεί κάθε κράτος. Έτσι κι αλλιώς η Ρωμαϊκή διοίκηση χρησιμοποίησε χρυσό (έστω και από τις κατακτήσεις της) και έκοψε νομίσματα. Είναι μία «αλήθεια»!
Ακόμη όμως και στο «εξωτερικό» σκέλος της απάντησης υπάρχει και η συνέχεια πέρα από τον «Καίσαρα» που συνήθως την αγνοούμε! Αυτή είναι το «Αποδώσατε τα του Θεού στο Θεό»!
Και δεν είναι απλό!
Ως πρόταση συνδέει το θέμα και με την «εσωτερική» του θεώρηση.
Τι ανήκει στον Θεό;
Τα πάντα;
Ή μόνο όσα εμείς ονομάζουμε «πνευματικά»;
Μπορεί ο άνθρωπος να αποδώσει υλικά αγαθά και χρήματα στον Θεό;
Προσφέροντάς τα θυσίες και ολοκαυτώματα;
Αν αποδώσει όμως τα πάντα στον Θεό (έστω και ως θυσία ) απομένει κάτι (έστω και ελάχιστο) για να αποδώσει στον Καίσαρα;
Πως μπορεί να «δεχτεί» ο Θεός τις υλικές μας «προσφορές»;

Όλα αυτά τα ερωτήματα αναπτύσσονται με λεπτομέρεια μέσα από την Διδασκαλία του Ιησού Χριστού.
Χρειαζόμαστε δεκάδες σελίδες για να τα αναπτύξουμε ένα-ένα!

Θα σταθώ λοιπόν στην Ουσία.
Η Ουσία είναι και πάλι η Αγάπη και η Νομοτέλεια που την διέπει!
Μέσω της Προσφοράς (εκείνα τα παντελόνια που λέγαμε ) προσφέρουμε στον Θεό!
Όχι ως «τάματα», ή «εκκλησιαστικές δωρεές», ή «φακελάκια» στους ιερείς για την ανάπαυση των ψυχών κλπ, αλλά ως Προσφορά συνεχή και αδιάκοπη προς τον πλησίον μας. Τον κάθε άνθρωπο!

Που είναι ο «Καίσαρας» σε αυτή την λειτουργία, και τι «εξουσίες» έχει πάνω σε ανθρώπους που συνεχώς προσφέρουν;
Τι φορολογία μπορεί να σου ζητήσουν αν έχεις μόνο «ένα παντελόνι»;

Κατανοείτε την Ανατροπή;!!! ,

Η Νομοτέλεια που διέπει την Αγάπη στις κοινωνικές της εφαρμογές είναι απίστευτη και πολλαπλή!
Θα προσπαθήσω να μην σας κουράσω και θα εστιαστώ σε μερικές βασικές κατευθύνσεις όπου θα επανέλθω στο επόμενο μήνυμα.

Με Σεβασμό και Αγάπη.

ΥΓ. Συγνώμη, για τις σελίδες, αλλά και πάλι περιληπτικά τα γράφω


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΩΤΙΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


299 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2002, 10:59:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΤΙΟΣ
"Πέρσεια Εκάτη" νομίζω πως είσαι "λίγο" βιαστική στα συμπεράσματά σου.

Αν ισχύουν αυτά (για το 1ο μέρος) θα πρέπει να ήταν "πολύ μάγκες" αυτοί οι πρώτοι Αιρετικοί αμόρφωτοι Ιουδαίοι, ώστε να καταφέρουν να "συμπτύξουν" τόσο μυητικό πλούτο από τόσες θρησκείς σε τόσο λίγο χρόνο!
Ακόμη και σήμερα με εκατοντάδες χιλιάδες σοβαρούς μελετητές και εσωτεριστές (και όχι λίγους ξυπόλυτους!) "ανακαλύπτουμε" εκπληκτικές σχέσεις Νομοτέλειας

Μην είσαι τόσο βιαστική και κάθετη στην κρίση σου "περί κλοπής"!
Μην κατηγορείς αυτό που δεν γνωρίζεις και ούτε έκανες καν τον κόπο να Μαθητεύσεις σε Αυτό!

Γνωρίζεις ότι η βασική (γλοιώδη) θεωρία περί "Μαύρης Αθηνάς" κατηγορεί τους Έλληνες ως "αλήτες" και "κλέφτες" κάθε πολιτισμού με τον οποίο είχαν επαφή;!!

Μην ξεπέφτεις σε παρακαλώ σε τόσο ισοπεδωμένα συμπεράσματα.

Με Αγάπη, Φώτης.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΩΤΙΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


299 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2002, 11:08:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΤΙΟΣ
Εξάλλου το να παραθέτεις την γνώμη των "Ορθόδοξων Εβραίων" για τον Χριστιανισμό είναι περισσότερο άτοπο, από το να ζητάμε την γνώμη του εξ-βασιλέα Κων/νου για την Δημοκρατία!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΩΤΙΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


299 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2002, 11:14:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΤΙΟΣ
Διόρθωση
το πρόθεμα δεν είναι ΧΡ αλλά ΙΧΡ και το ένα μέσα στο άλλο

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 18 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.234375
Maintained by Digital Alchemy