ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Ο Χριστιανισμός φταίει για ΟΛΑ;;;;;;;;;;;;;;;;;;
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 18
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2002, 15:09:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth
Γεια σας.

Φώτιε, Μέλος 1ης Βαθμίδας γίνεσαι μετά από κάποιον αριθμό μηνυμάτων (πάνω από 50), 2ης πάνω από 150, 3ης πάνω από 450, πλήρες μέλος πάνω από 800. Φαντάσου είμαι Διαχειριστής και δεν έχω γίνει ακόμα πλήρες μέλος!!!

Ευχαριστώ για τις ξεκάθαρες απαντήσεις σου. Ως προς την δήλωσή σου ότι είσαι Χριστιανός Ορθόδοξος: Οι υπόλοιποι γύρω σου γνωρίζουν ότι είσαι χριστιανός ορθόδοξος και έχεις αυτές τις απόψεις; Νομίζω ότι αν το ήξεραν θα γινόσουν αυτόματα χριστιανός αν-ορθόδοξος.

Συνεχίστε τον καλό διάλογο.

Dix, θα βοηθούσε αν οι Εθνικοί δημιουργούσαν πολιτική παράταξη; Μήπως το ότι δεν έχουν πολιτική δύναμη, αλώνονται από την Εκκλησία; Ή μήπως τα πράγματα θα γίνονταν χειρότερα. Αναρωτιέμαι....

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΦΩΤΙΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


299 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2002, 17:22:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΤΙΟΣ
Αγαπητέ Θωθ με ξαφνιάζεις!

Φυσικά και γνωρίζουν τις απόψεις και τις θέσεις μου οι φίλοι, οι γνωστοί και οι συγγενείς μου

Επίσης είναι προφανές πως δεν περιτριγυρίζομαι από φανατικούς,αλλιώς "φυσικό" είναι να είχα αντιδράσεις.

Εξάλλου, καθένας μας κρίνεται πιότερο από τις πράξεις του, και κατά πόσο συμβαδιζούν με τις ιδέες του, και μετά για τις "ωραίες" του θεωρίες.

Στα χρόνια που έχουν περάσει, πιστεύω πως έχω "πείσει", με την καλή έννοια πάντα , ακόμα και αυτούς που ήταν ήταν περισσότεροι δογματικοί, για το καλόπιστο των θέσεών μου.

Αυτά για την απορία σου, και σε ευχαριστώ γαι την διευκρίνηση, έστι κι αλλιώς δεν ενθουσιάζουν οι "Τίτλοι"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΩΤΙΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


299 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2002, 23:37:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΤΙΟΣ

Καλησπέρα σε όλους

Καλησπέρα Βασίλη, με εντυπωσιάζεις με τις θέσεις σου!

Θα ήθελα να σταθώ σε αυτό που ανάφερες:

Γιατί ΠΟΤΕ δεν πρόκειται να υπάρξει σύγκρουση μεταξύ αυτών των δύο "θρησκειών" ή καλύτερα κοσμοθεωριών γιατί απλούστατα οι αληθινοί (*) Έλληνες ΠΟΤΕ δεν το έκαναν κι ούτε τώρα θα το κάνουν !
(*) Η έννοια που δίνω στο Έλλην όπως έχω ξαναπεί είναι η αυθεντική των προγόνων μας που όταν έλεγαν ότι είναι Έλληνες ο άλλος καταλάβαινε ποιά ήταν η κσομοθεώρησή τους, ποιά η παιδεία τους, ποιά τα ήθη τους κλπ κι όχι η σημερινή εθνολογική.

Κατ’ εμένα είναι λάθος να διαχωρίζεις με αυτό τον τρόπο του Έλληνες. Βέβαια στην Ελλάδα ότι δηλώσεις είσαι, αλλά δεν νομίζω πως αυτό αρκεί στο θέμα μας.
Στηρίζεις την θέση σου σε αυτό που νοούνταν ως Έλλην πριν 2000+ χρόνια.
Συγγνώμη αλλά δεν πιστεύω πως είναι αρκετό στη Εποχή μας!
Ο Άνθρωπος εξελίσσεται, και σίγουρα η κοσμοθεώρηση του, η παιδεία και τα ήθη του εξελίσσονται και αυτά!
Για μένα πρώτα-πρώτα Έλληνας είναι κάθε Ελεύθερος άνθρωπος. Ελεύθερος στο νου, στην καρδία, στην συνείδηση. Σίγουρα δεν είναι εύκολο, αλλά κάθε άνθρωπος που αγωνίζεται για το Ύψιστο Αγαθό της Ελευθερίας είναι και Πατριώτης μου. Οπουδήποτε, και κάτω από οποιεσδήποτε συνθήκες.
Φυσική Ελευθερία, Κοινωνική Ελευθερία, Πνευματική Ελευθέρια, και μέχρι ο Άνθρωπος να καταστήσει τον εαυτό του Αυτεξούσιο (δηλαδή Τέλειο) ο Αγώνας αυτός είναι διηνεκής!

Αυτά προς το παρόν και θα προσπαθήσω να επανέλθω αύριο, με μερικά σημαντικά σημεία που αφήσαμε να εκκρεμούν.

Καληνύχτα σε όλους


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Darkangel_78
Πλήρες Μέλος

Egypt
1013 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2002, 01:47:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Darkangel_78
Καλημέρα παιδιά!!
Επιτρέψτε μου να κάνω μια μικρή διακοπή και να παραθέσω το ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΟΤΑΤΟ σχόλιό μου...
Αν διάβαζε τη συζήτηση κάποιος χωρίς ιδιαίτερες γνώσεις ιστορίας,θα έλεγε ότι προσπαθείτε να προσυλητίστε ο ένας τον άλλον σε θρησκείες διαμετρικά αντίθετες...
Πέρα από το δικαίωμα της ανεξιθρησκείας (που το θεωρώ δεδομένο για κάθε ΑΝΘΡΩΠΟ και μη μου πετάξετε πέτρες...),καλό θα ήταν να διαχωρίσουμε την έννοια Xριστιανός (ορισμός θρησκευτικών πιστεύω) από τον όρο Έλληνας (ορισμός ιθαγένειας).

Προσωπικά δε συμμετείχα στη συγκεκριμένη συζήτηση (και ούτε θα το κάνω) για 2 λόγους:
1. Υπάρχουν τόσοι θεοί όσοι και άνθρωποι, AKΡΙΒΩΣ γιατί η θρησκεία είναι εμπειρία βιωματική,δεν μπορείς να τη μάθεις από τα βιβλία αλλά πρέπει να τη ΖΗΣΕΙΣ.

2. Αν ο θεός σε βοηθά στην εσωτερική σου αναζήτηση και την προσωπική σου ανέλιξη,λίγο με νοιάζει αν λέγεται Βούδας,Δίας,Θεός, Αλλάχ,Τζεσουάχ,Ιησούς κλπ κλπ...Η ΠΙΣΤΗ είναι έμφυτη,η ΘΡΗΣΚΕΙΑ επίκτητη...

Συγχωρείστε μου τη <<σφήνα>> αλλά ο πειρασμός ήταν μεγάλος... Συνεχίστε απερίσπαστοι!!!Και πάλι καλημέρα σας!!
Ο Σκοτεινός Άγγελος!

"Ποιό το αληθινό μέγεθος της σκιάς σου;"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΩΤΙΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


299 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2002, 12:01:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΤΙΟΣ
Καλημέρα σε όλους!!
Καλημέρα και σε εσένα Αρχάγγελε

Θα ήθελα να πάρω θέση σε αυτά που είπες.
Πρώτα-πρώτα δεν πιστεύω (για μένα είμαι σίγουρος) πως προσπαθούμε να προσυλητίσουμε μέσα από τον διάλογο. Είναι αναγκαίο να συγκρούονται οι Ιδέες και να παράγουν νέες μέχρι να αποκατασταθούν σε μια τέλεια μορφή!
Εξάλλου η Αλήθεια δεν θέλει οπαδούς, καθώς θα την στρέψουν αμέσως σε ψέμα

Συμφωνώ με το πρώτο μέρος της δήλωσής αλλά θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω στο δεύτερο!

Η ΠΙΣΤΗ είναι έμφυτη,η ΘΡΗΣΚΕΙΑ επίκτητη...

Σίγουρα ή θρησκεία είναι επίκτητη, όπως και η γραφή, η μουσική, το ποδήλατο, η γεωγραφία και η ποίηση!
Αυτό της το χαρακτηριστικό δεν την καθιστά βέβαια άξια περιφρόνησης!
Το πρόβλημα σε κάθε θρησκεία, όταν είναι εδραιωμένη για μεγάλο χρονικό διάστημα ως κατεστημένο, είναι ο δογματισμός, ο φανατισμός, η εθελοτυφλία, και η βεβαιότητα πως είμαστε ήδη σωσμένοι (ή σχεδόν)και ότι κατέχουμε όλη την αλήθεια!

Αυτό όμως είναι ΕΠΙΛΟΓΗ μας, και κανείς δεν μας υποχρεώνει πέρα από τον εγωισμό μας. Είναι σαν να κατηγορούμε και να αφορίζουμε την γραφή γιατί γράφηκαν ανοησίες και καταπιεστικά ή φασιστικά κείμενα.

Όσο για το ότι η Πίστη είναι έμφυτη θα διαφωνήσω

Αν εννοείς έμφυτο αυτό που πηγάζει από μέσα μας καλώς, αλλά δεν εξασφαλίζει και την αυθεντικότητά του.
Η Πίστη δεν είναι η Γνώση της Αλήθειας αλλά η "Ορμή" θα έλεγα της Ψυχής μας προς Αυτήν.

Η Πίστη σαν πευματική ικανότητα είναι ασταθής, μεταβλητή και έχει "ανάγκη" εκπαίδευσης!
Ένα καλό παράδειγμα (και για τους μη Χριστανούς) είναι ο Μαθητής του Χριστού, ο Πέτρος. Παρόλο που πνευματικά συμβολίζει την Πίστη (κρατάει το κλειδί της Πύλης των Ουρανών Μας, και όχι του "Παραδείσου"), μπορούμε να διακρίνουμε πόσο ασταθής (μεταβλητός) ήταν ακόμα και όταν ο Ιησούς ήταν δίπλα του. ο Δάσκαλός του τον νουθετεί συνεχώς και τον καθοδηγεί ακόμα "πως να ρίχνει τα δύχτια του για να κάνει καλή ψαριά"!
Το ευμετάβλητο και περιορισμένο της πίστης φαίνεται στο παρελθόν μας, σε όλα αυτά τα "μικρά", τα "παιδικά", τα "ανόητα" που πιστέψαμε και τώρα απορούμε!

Σίγουρα υπάρχει μέσα μας Αλήθεια και μπορεί, ίσως, να μας καθοδηγεί.
Εδώ όμως χρειάζεται προσοχή, και διάκριση καθώς πρέπει συνεχώς να έχουμε το εαυτό μας "στον τοίχο"!
Δεν αρκεί μόνο η Καρδιά (με τους φόβους & τα συναισθήματά της) πρέπει να συνεργάζονται σωστά και ο Νους σε αυτή την πορεία.
Εδώ θα ήθελα να σημειώσω την σημασία της "Χριστιανικής" Μετάνοιας, που δεν είναι η συναισθηματική συντριβή για το εγώ και την ανοησία μας, αλλά η συνεχή, διαρκή αναγκαία μετατόπιση του νου μαςστην Πορεία μας προς την Τελειότητα!

Σε ευχαρστώ για την παρέμβασή σου καθώς πιστεύω πως έθιξες ένα πολύ σοβαρό θέμα.

Χαιρετώ όλους με Αγάπη!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Darkangel_78
Πλήρες Μέλος

Egypt
1013 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2002, 17:01:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Darkangel_78
Καλησπέρα παιδιά!
Αγαπητέ Φώτιε,σ'ευχαριστώ που απάντησες στο χτεσινοβραδυνό μήνυμά μου.Και να δώσω κάποιες διευκρινίσεις: Δεν εννοώ ότι ο χώρος αυτός συζήτησης είναι βήμα για επίδοξους ιεράρχες ούτε βέβαια ότι κάποιος προσπαθεί να πείσει τους υπόλοιπους για τα λεγόμενά του.
ΟΜΩΣ από το κλίμα που επικρατεί εδώ και κάποιες ...σελίδες,έτσι ΦΑΙΝΕΤΑΙ.Και ειλικρινά ελπίζω να ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ έτσι...

quote:
Το πρόβλημα σε κάθε θρησκεία, όταν είναι εδραιωμένη για μεγάλο χρονικό διάστημα ως κατεστημένο, είναι ο δογματισμός, ο φανατισμός, η εθελοτυφλία, και η βεβαιότητα πως είμαστε ήδη σωσμένοι (ή σχεδόν)και ότι κατέχουμε όλη την αλήθεια!

Το πρόβλημα δεν το έχουν οι πιστοί κάθε θρησκείας αλλά τα ιερατεία.Μπορεί να ακουστεί βαρύ αυτό που θα πω και συγχωρέστε με προκαταβολικά...
Μετά από κάποια εποχή,τα ιερατεία κάθε θρησκείας και κάθε εποχής απέκτησαν εξουσία πάνω στο λαό.Χρησιμοποιήσαν κατά το δοκούν τα ιερά κείμενα,εκβιάζοντας ουσιασικά τους πιστούς.Με υλικά ανταλλάγματα υπόσχονταν θέσεις στον παράδεισο.Και τελικά ο θεός αντί για πατέρας,συγχωρητής και συμβουλάτορας έγινε το φόβητρο της ζωής <<μετά>>.
Έτσι εδραιώθηκε μια κατάσταση όπου από τη θρησκεία περάσαμε στο αυστηρό,ανούσιο και επιφανειακό δόγμα το οποίο μοιραία έρχεται σε σύγκρουση με τη ρευστή εποχή μας.
Η θρησκεία είναι σα τη γλώσσα ενός λαού: ζει,αναπνέει,παίρνει δύναμη από την ύπαρξη αυτών που την ασπάζονται και αλλάζει βαθμιαία μαζί τους.Έχουμε χάσει την ουσία του πράγματος,δυστυχώς...

Λέγοντας ΠΙΣΤΗ εννοώ την πεποίθηση (ή την ανάγκη αν θέλεις) του ανθρώπου να προσβλέπει σε κάποια ύπαρξη ανώτερη από αυτόν.

quote:
Η Πίστη δεν είναι η Γνώση της Αλήθειας

Φυσικά και δεν είναι η γνώση της Αλήθειας καθ'αυτής,αλλά η γνώση της ύπαρξης της Αλήθειας.

Συγνώμη αν παρασύρθηκα (ήταν μεγάααλη σφήνα αυτή) παιδιά αλλά είναι πράγματα που ήθελα από καιρό να πω και θα ήθελα τις απόψεις σας...

ΥΓ: Ακόμα δεν έχω προαχθεί σε Αρχάγγελο !!
Ο Σκοτεινός Άγγελος!

"Ποιό το αληθινό μέγεθος της σκιάς σου;"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2002, 11:34:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Χαίρωμαι πραγματικά για το επίπεδο του διαλόγου και κατ'επέκταση όλων των φίλων συνομιλητών. Νομίζω ότι είμαστε οι μοναδικοί που τα έχουν "καταφέρει" με ένα τόσο "καυτό θέμα".

Είναι γεγονός ότι τα ιερατεία για να κάνουν αντιληπτή από όλους τις δύσκολες θεολογικές έννοιες, σε συνδυασμό με την δύναμη της εξουσίας που απορρέει από την εσχατολογία και την λύτρωση της ψυχής , διαστρέβλωσαν την «ουσία» και το πραγματικό μήνυμα των θρησκειών. Για αυτό τον λόγο από την αρχαιότητα έως σήμερα υπήρχαν μικρές ομάδες, «οι λίγοι», οι οποίοι μπορούσαν και ήθελαν να ασχοληθούν με την «εσωτερική», αντίληψη του Θείου.

Για τους περισσότερους από εμάς, και μίας και ο δικτυακός μας χώρος ονομάζεται «εσωτερικά», σημασία πιστεύω ότι έχει όχι τόσο η εξωτερική μορφή των θρησκειών, οποιαδήποτε και εάν είναι αυτή , αλλά η πραγματική ουσία της. Και στην αρχαιο-Ελληνική θρησκεία γνωρίζουμε ότι άλλα γνώριζαν διαμέσου των "μυστηρίων οι μυημένοι", και άλλα ο "λαός". «Η απόκρυψη στα Μυστήρια μιμείται τη φύση, η οποία απεχθάνεται την έκδηλη παρουσίαση». Στράβωνας.
Αλλά και στον «εσωτερικό Χριστιανισμό» αλλιώς βιώνεται ο "λόγος του Χριστού" , σε σχέση με την επίσημη Ορθόδοξη, Καθολική ή όποια αλλη Χριστιανική ταμπέλα...
Σημασία εχει πιστεύω πως "βιώνει" κανείς το Θείο μέσα του.
Εξάλου το Αγαθό το ΜΗ ΟΝ το απόλυτο Θείο -το «άρρητο» για τους αρχαίους Ελληνες-, από όπου τα πάντα προήλθαν, μπορούμε να το προσεγγίσουμε μόνο αφαιρετικά, να πούμε δηλαδή τι ΔΕΝ είναι και ΟΧΙ ΤΙ ΕΙΝΑΙ. Και αυτό γιατί η σκέψη μας, μας περιορίζει, μιάς και η Απόλυτη Μονάδα δεν μπορεί να περάσει στην απειροσύνη γιατί η απειροσύνη προϋποθέτει την απεριόριστη έκταση κάποιου, και την διάρκεια αυτού του «κάτι».
Από την άλλη με πιο κριτήριο μπορούμε να επιλέξουμε ποια Θεία απορροή είναι καλύτερη από την άλλη? Eνας τέτοιος θεός δεν μπορεί να είναι ούτε άπειρος ούτε απόλυτος, αλλά πρέπει να είναι πεπερασμένος, "ανθρώπινος" κατ’ ουσία, πεπερασμένος και σχετικός μέσα στον χώρο και στον χρόνο.

Εγώ «πιστεύω» στην εντολή ΓΝΩΘΙ ΣΑΥΤΟΝ, μετέχουμε του Θείου, ο καθένας σωστό θα ήταν να λατρεύει το Θείο όπως "το νοιώθει".
Σε αντίθετη περίπτωση είτε θα έπρεπε να δώσουμε όνομα να λατρεύουμε και να προσευχόμαστε στο απόλυτο και άρρητο ΕΝΑ - το οποίο μην έχοντας χαρακτηριστικά - δεν θα μπορεί "να έχει αυτιά να μας ακούσει", είτε οι λάτρες ακόμη και των πολλών θεών πρέπει αναγκαστικά να είναι άδικοι με όλους τους άλλους θεούς. Ίσως λοιπόν θα ήταν πολύ καλύτερο να θυμάται ό κάθε άνθρωπος ότι έχει έναν θεό μέσα του, μια άμεση ακτίνα από το Απόλυτο, μία ουράνια ακτίνα από το Ένα, ότι έχει τον «θεό» του μέσα του, όχι έξω από τον εαυτό του. Μία τέτοια προσσέγιση πιστεύω ότι εκμηδενίζει τον φανατισμό, και "ανοίγει" το πνεύμα..

Η ενοια της "πιστης" απο την άλλη μεριά, είναι η προσπάθεια προσσέγισης της αλήθειας του Θείου, του καθενός προσωπικά απο εμάς με βάση τα βιώματα του και την ψυχοσύνθεση του.

"Δεν αμφισβητώ τις Δέκα Εντολές . Δεν αμφισβητώ το Λόγο του Χριστού το Λόγο του Βούδδα ή όποιου άλλου «μεγάλου» που μίλησε για αγάπη. Μα υπάρχει ένας Κανόνας ή Αρχή αν θέλετε , που έτσι και την ακολουθούσαν οι άνθρωποι , η κοινωνία μας θα ήταν καλύτερη..

΄ Μην Κάνεις Ό,τι Δεν Θα΄θελες Να Σου Κάνουν ΄


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nagual
Μέλος 2ης Βαθμίδας


174 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2002, 16:44:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nagual
Καλησπέρα σας.
Φίλε Πλωτίνε με το παραπάνω κείμενο προσπαθείς να εξιλεώθείς γιά την απουσία σου;
Νομίζω οτι τα κατάφερες.
Αγαπημένοι να είστε και καλούς(γερούς και ανοιχτόμυαλους) απογόνους.
Νομίζω οτι το κείμενο σου τα λέει όλα, αλλά ας συνεχίσουμε τις φλυαρίες μας.
Μιάς και βρισκόμαστε σε δικτυακό τόπο που ονομάζεται «εσωτερικά» όπως είπες,θεωρώ απαραίτητο τον σεβασμό σε κάποιες φιγούρες ΑΝΩΘΕΝ ΑΠΕΣΤΑΛΜΕΝΕΣ στον δύσμοιρο πλανήτη μας,όποιο κι αν είναι το όνομα τους(Σωκράτης,Ιησούς,Βούδας κλπ).
ΑΛΟΙΜΟΝΟ ΜΑΣ αν αμαυρώσουμε αυτές τις ΦΛΟΓΕΣ ΤΟΥ ΟΥΡΑΝΟΥ.
ΑΛΟΙΜΟΝΟ ΜΑΣ αν απ‘τον Σωκράτη μας μείνει οτι ήταν ένας κυνικός αντιεξουσιαστής.
ΑΛΟΙΜΟΝΟ ΜΑΣ αν απ’τον Ιησού μείνουν μόνο οι μετέπειτα δολοφονίες από φανατισμένους και διεστραμένους εγκεφάλους.(το οποίο δεν αμφισβητήθηκε από κανέναν συνομιλητή αλλά έχει γίνει καραμέλα από ορισμένους).
Η παπαδοκρατία επίσης δεν αμφισβητήθηκε από κανέναν.
Αλλά αυτά είναι ανθρώπινα έργα προερχόμενα από ανθρώπινα πάθη,εγωισμούς,μισαλλοδοξίες,φανατισμούς κλπ.
ΑΥΤΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΟΛΕΜΗΣΟΥΜΕ.
ΟΧΙ ΤΟΝ ΙΗΣΟΥ ΚΑΙ ΤΟΝ ΚΑΘΕ ΙΗΣΟΥ.
ΑΛΟΙΜΟΝΟ αν από τον Πλάτωνα μας μείνει μόνο ότι τα ασθενικά παιδιά πρέπει να τα απορρίπτουμε.
ΑΛΟΙΜΟΝΟ αν απ’το Δωδεκάθεο μας μείνουν μόνο οι «τσαχπινιές» του Δία όπως φαντάζεται ο περισσότερος κόσμος σήμερα.
ΟΛΑ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ έχουν κάτι να μας πουν.
Γιατί να κόβουμε το «χέρι» μας ή το «πόδι» μας απ’τον οργανισμό που λέγεται ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑ;

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΘΡΗΣΚΕΙΕΣ,
ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΕΝΑΣ ΘΕΟΣ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΩΤΙΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


299 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2002, 17:07:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΤΙΟΣ
Καλησπέρα σε όλους

Αγαπητέ Αρχαγγελε (μου αρέσει να προσβλέπω στο μέλλον)!

Συμφωνώ σε όλα όσα είπες.

Εξάλλου πιστεύω πως ο Ορισμός σου: Φυσικά και δεν είναι η γνώση της Αλήθειας καθ'αυτής,αλλά η γνώση της ύπαρξης της Αλήθειας. για την Πίστη είναι πολύ πιο περιεκτική από την δική αναφορά!

Φιλέ ΠΛΩΤΙΝΕ, συμφωνώ και με εσένα με όλα όσα είπες, στην βάση των εννοιών τους.
θα ήθελα να σταθώ στο:
Σε αντίθετη περίπτωση είτε θα έπρεπε να δώσουμε όνομα να λατρεύουμε και να προσευχόμαστε στο απόλυτο και άρρητο ΕΝΑ - το οποίο μην έχοντας χαρακτηριστικά - δεν θα μπορεί "να έχει αυτιά να μας ακούσει", είτε οι λάτρες ακόμη και των πολλών θεών πρέπει αναγκαστικά να είναι άδικοι με όλους τους άλλους θεούς.
Και κυρίως στο θέμα της λατρείας και της Προσευχής!
Άλλο πράγμα είναι να λατρεύεις μια γάτα, άλλο έναν αόριστο Θεό, και άλλο να Τον προσεγγίζεις με ξεκαθαρισμένες και δομημένες Ιδέες.

Δεν είναι θέμα Δογματισμού αλλά "ποιότητας ιδεών" που κινούμε στο νού μας.
Εξάλλου "όπου είναι ο Νού μας εκεί και η ΚΑρδία μας".

Το θέμα, πιστεύω, είναι πολύ σοβαρό και αξίζει να το προσεγγίσουμε με ερευνητική διάθεση.
Κυρίως στο ζήτημα της Προσευχής, θέλω πω πως δεν είναι κάτι το "Μαγικό" ή "Ξόρκι", αλλά ενεργοποίηση Θείας Νομοτέλειας!

Είναι απλό, όταν προσευχώμαστε πχ. στον Χριστό, για να φέρουμε ένα αποτέλεσμα πέρα από την "φυσκή" ροή των πραγμάτων, ζητάμε με τον ένα ή άλλο τρόπο ένα θαύμα (μικρό ή μεγάλο)!
Προσπαθούμε δηλαδή να ενεργοποιήσουμε έναν Νόμο Υψηλότερο, αυτού που ενεργεί στο δεδομένο για εμάς πρόβλημα. (πχ μια ασθένεια).
Αν και όταν "πιάσει" η Προσευχή μας το δεχόμαστε ως κάποιο θαύμα.

Να θέσω όμως εδώ ένα σημαντικό ερώτημα, ΑΝ ενεργοποιήθηκε ο Θεός, ή κινήθηκαν Θείο Νόμοι γι΄αυτό, ΣΥΝΕΒΗΚΕ από κάποιο μακρυνό Γαλαξία, από τον Όλυμπο, από κάποιο Ανώτερο Πεδίο, ή καθώς ο ΘΕΟΣ είναι ΠΑΝΤΑΧΟΥ ΠΑΡΩΝ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΠΛΗΡΩΝ πρώτα από Μέσα μας;

Σας χαιρετώ, καθώς σήμερα είναι μέρα εκλογών και θα είναι καθοριστική για το Μελλον της Ανθρωπότητας

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2002, 20:19:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Φίλε Φώτιε, οι νόμοι και τα θαύματα κατ'επέκταση έχουν όρια. Όπως είχε αναφέρει κάποιος άλλος φίλος έχεις δει ποτέ να φυτρώνει ένα κομμένο χέρι..;

Ενας Θεός που "ασχολείται" με τα ανθρώπινα είναι ένας ανθρωποκεντρικός Θεός.

Εάν δεν ενεργοποiήσεις πρώτα τον Θεό "μέσα σου", δεν νομίζω να ενεργοποιήται καμμία δύναμη. Η προσευχή πάντως είναι απαραίτητη...

Ο κόσμος υπήρχε πρίν, και θα υπάρχει και μετά τον άνθρωπο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΩΤΙΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


299 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2002, 21:37:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΤΙΟΣ
Συμφωνώ και επαυξάνω!
Φίλε Πλωτίνε!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Darkangel_78
Πλήρες Μέλος

Egypt
1013 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2002, 22:13:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Darkangel_78
Καλησπέρα σε όλους του φίλους και φίλες!
Αγαπητέ Nagual,δε μπορώ παρά να συμφωνήσω με όσα έγραψες...
Καλέ μου Φώτιε,καλή και χρήσιμη η προσευχή αλλά ΜΟΝΟ για να ευχαριστήσεις το θεό για το δρόμο της ζωής σου.

quote:
Είναι απλό, όταν προσευχώμαστε πχ. στον Χριστό, για να φέρουμε ένα αποτέλεσμα πέρα από την "φυσκή" ροή των πραγμάτων, ζητάμε με τον ένα ή άλλο τρόπο ένα θαύμα (μικρό ή μεγάλο)!

Αγαπητέ φίλε,κατά την ταπεινή μου άποψη,η ωφελιμιστική αντίληψη της θρησκείας και του θεού είναι αυτή που "χαντάκωσε" την πίστη των ανθρώπων,με τα σημερινά δεδομένα.Δηλαδή προσεύχεται κάποιος και ζητάει κάτι.Και αυτό το κάτι δεν πραγματοποιηθεί τί γίνεται?Χάνει την πίστη του ή ζητάει και εξηγήσεις από πάνω?(Μη νομίσεις οτι σε κατηγορώ για κάτι,απλά ορμώμενη από τα λεγόμενά σου λεώ την άποψή μου)

Νομίζω ότι συγκλίνω με τα λεγόμενα του φίλτατου Πλωτίνου πάνω σ'αυτό...(με την ευκαιρία,να δώσω και γω τις θερμότερες ευχές μου,έστω και καθυστερημένα...)

Αρκετά με τα ιερατεία και την παπαδοκρατία.Αρκετά με τα δόγματα και τους εκβιασμούς.Ας ειπωθεί επιτέλους η ΜΙΑ και ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΑΛΗΘΕΙΑ που στέκεται μέσα σε κάθε διδασκαλία φωτισμένου ανθρώπου!!
ΥΓ: η προαγωγή σε Αρχάγγελο δεν εξαρτάται από μένα αλλά από τους ...προισταμένους!!Ευχαριστώ για την ...ψήφο πάντως!
O Σκοτεινός ...Αρχάγγελος!!

"Ποιό το αληθινό μέγεθος της σκιάς σου;"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΩΤΙΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


299 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/10/2002, 02:12:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΤΙΟΣ
Καλησπέρα σε όλους σας.

Θα πρέπει να αναγνωρίσω την ευθύνη μου στην μετατόπιση του κέντρου της συζήτησης (πού είστε Ιάσονα & Ντίξ!);
Είναι αλήθεια πως παρασύρομαι από τις νύξεις ή τις παρατηρήσεις και…όλο χαρά σπεύδω να πάρω θέση!

Όπως έχω αναφερθεί ήδη, δεν υποστηρίζω κανένα κατεστημένο που θεωρεί πως κατέχει την Αλήθεια και είτε εκβιάζει έχοντάς την για Ασπίδα ή Όπλο είτε εξαναγκάζει με κτητικότητα σε υπακοή οποιονδήποτε άνθρωπο.
Σίγουρα στην εποχή μας δεν υπάρχει «παπαδοκρατία» ή αλλιώς αυτοί που την εκφράζουν «νομίζουν» ότι κατέχουν την εξουσία. Πώς να το πω…περιγραφικά, να (και δίχως να υποτιμώ κανέναν) θυμίζει αυτά τα καρτούν που τρέχουν με ορμή και ενώ βρίσκονται ήδη πάνω από το κενό συνεχίζουν ακόμα χαρούμενα να σπινιάρουν!
Όμως Αγαπητέ μου Σκοτεινέ…Αρχάγγελε (ψηφίζω δαγκωτό!), δεν είναι το πρόβλημα η εκκλησία ή η κάθε εκκλησία, αλλά ο ανθρώπινος εγωισμός.
Αυτή η «εσωτερική» συνήθεια-ανάγκη να φανούμε καλύτεροι από τους άλλους, να κυριαρχήσουμε και να υποτάξουμε αυτούς που αντιτίθενται στις θέσεις μας, στον μικρό και αγαπημένο μικρόκοσμό μας!
Αυτό το «άτιμο» ΕΓΩ το συναντάμε και στα πιο απίθανα μέρη! Σίγουρα όμως θα το συναντήσουμε και σε κάθε προσπάθεια του ανθρώπου να γνωρίσει την ΜΙΑ & ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΑΛΗΘΕΙΑ –Εδώ παραπέμπω στον όμορφο Μύθο των 3 Φίλων & του Διαβόλου, που μας έδωσε ο Πλωτίνος- να «βεβαιώσει» τη συνείδηση του ανθρώπου πως «όλα πάνε καλά» και να εδραιώσει στη συνείδηση την αίσθηση του «σωσμένου» στην Εσωτερική Πορεία!

Με απλά λόγια ακόμα και στον χώρο του Εσωτερισμού συναντάμε αυτήν την εγωιστική στάση που βλέπουμε και στις αμόρφωτες γριούλες και οι οποίες φιλάνε με υποκρισία το χέρι του παπά στην εκκλησία!
Στο χώρο της Εσωτερικής Αναζήτησης υπάρχουν Ομάδες, Οργανώσεις, Εταιρείες, «Παραθρησκείες» Τάγματα, Μυητικοί Κύκλοι & Πυρήνες, που υπόσχονται τη «Σωτηρία», που κατέχουν την «Αλήθεια», και ορίζουν και καθορίζουν στους πιστούς τους, τύπους λατρείας, συμπεριφοράς, ακόμα και σκέψης και που κάποιες στιγμές αγγίζουν τα όρια του παραλογισμού.
Δυστυχώς & ευτυχώς, ή ευτυχώς & δυστυχώς ο Εσωτερισμός αγγίζει και ερευνά τον ίδιο χώρο με τις θρησκείες. Βέβαια έχει την «πολυτέλεια» (τις περισσότερες φορές) να μην στέκεται σε παγιωμένες θέσεις και να μπορεί ακόμα να αναζητά, κάτι που συνήθως οι θρησκείες το ξεχνούν! Σαν «εργαλείο», θεωρώ πως ο Εσωτερισμός (πέρα από τα «σκουπίδια»του) είναι περισσότερο ευέλικτος από το εδραιωμένο κατεστημένο γύρω του, αλλά έχει και μεγαλύτερο ποσοστό ρίσκου. (η αλλαγή χρώματος αποσκοπεί μόνο στο σπάσιμο της μονοτονίας)!

Αγαπητέ Σκοτεινέ Αρχάγγελε, δεν κρίνω κανέναν, και δεν υπονοώ τίποτα με τα παραπάνω, εκτός από το ολοφάνερο της δύσκολης Πορείας που έχουμε όλοι μπροστά μας. Σε αυτή την πορεία δεν αρκεί να βιώνουμε την Αλήθεια για τη δική μας ατομική εξέλιξη, αλλά να απλώνουμε το χέρι στο διπλανό μας και να τη μοιραζόμαστε, ώστε μέσα από τη συνεργασία να «ελευθερώνουμε» το Δρόμο ο ένας του άλλου.

Όπως έχω προαναφέρει, τα παλιά μας ρούχα μας στενεύουν και δεν μας κάνουν. Όλη η πνευματική κληρονομιά μας, ακόμη και του περασμένου αιώνα, είναι πια «λίγη».
Δεν μας αρκεί! Κάθε Ομάδα-Οργάνωση που κατέχει τμήμα-μέρος της μιας Αλήθειας οφείλει να τη μοιραστεί και όχι να τη φυλάει ζηλότυπα. Στο χέρι μας είναι η ΕΠΙΛΟΓΗ για το αν θα κρατάμε για μας (και μόνο) αυτό που πιστεύουμε ως «Αλήθεια», ή θα το ΕΚΘΕΣΟΥΜΕ ελεύθερα στο ΦΩΣ, να το εκθέσουμε και να εκτεθούμε σε αυτό, ώστε να φωτιστεί και η παραμικρή υποψία σκιάς και μέσα από την Ελεύθερη Κίνηση Ιδεών και Εκδήλωσης του Λόγου να συνεργαστούμε σε αυτό το Αρχαίο, Υπέροχο, Πανέμορφο Ταξίδι της Αποκατάστασης της Αλήθειας.

Αλλιώς παραμένουμε στην εδραίωση, συντήρηση & διαιώνιση των ιερατείων σε όλον τον κόσμο και γινόμαστε και εμείς συνένοχοι σε αυτό που με σθένος καυτηριάζουμε!

Δεν θέλω να μακρηγορήσω άλλο, μα θα σε παρακαλούσα, (αν θες) να Ονοματίσεις, αυτή την ΜΙΑ & ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΑΛΗΘΕΙΑ που κρύβεται μέσα σε κάθε θρησκεία!

Καληνυχτίζω (ή Καλημερίζω )με Σεβασμό & Αγάπη!

Υ.Γ. Ευχαριστώ τον Καλό μας Άγγελο που διωρθώνει τα μηνύματα!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Darkangel_78
Πλήρες Μέλος

Egypt
1013 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/10/2002, 17:18:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Darkangel_78
Καλησπέρα σε όλους!!

Αγαπητέ Φώτιε,είμαι συνυπεύθυνη για την αλλαγή στην πορεία της συζήτησης.Μη ξεχνάς ότι έκανα την πρώτη παρέμβαση και συνεχίζω ακάθεκτη!!! (Παίρνω δύναμη από την ψήφο εμπιστοσύνης -ειδικά με το "δαγκωτό",με σκλάβωσες!)

Aς πιάσουμε ένα-ένα όσα ειπώθηκαν:

quote:
δεν είναι το πρόβλημα η εκκλησία ή η κάθε εκκλησία, αλλά ο ανθρώπινος εγωισμός.

Οπότε,ΑΚΡΙΒΩΣ επειδή η εκκλησία αποτελείται από ανθρώπους,(ιερείς και πιστούς),όσα φαινόμενα αντιτίθενται στην ΟΥΣΙΑ της θρησκείας,βρίσκουν πρόσφορο έδαφος εκεί όπου μαζεύεται ο πολύς ο κόσμος.Προσωπικά έχω πολύ καιρό να πάω σε εκκλησία.Θεωρώ ότι ο θεός ακούει όπου κι αν είσαι,τόπος λατρείας είναι κάθε μέρος στον κόσμο...

Ο φίλτατος Πλωτίνος είπε:

quote:
Ενας Θεός που "ασχολείται" με τα ανθρώπινα είναι ένας ανθρωποκεντρικός Θεός.

Μα,αυτό ακριβώς δε θέλουν οι περισσότεροι άνθρωποι? Τί να τον κάνουν ένα θεό που απλά έφτιαξε τον κόσμο και μετά είπε <<βγάλτε τα πέρα μόνοι σας>>? Δυστυχώς ή ευτυχώς,οι θνητοί έχουν την ανάγκη να κατηγορούν κάποιον για τις ατυχίες τους και να ευχαριστούν (άλλους θνητούς συνήθως) για τις ευτυχίες τους.

Για να μη σας κουράζω,ΜΙΑ ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΑΘΑΝΑΣΙΑ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ,Η ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΚΑΤΑΝΟΗΣΗΣ ΤΩΝ ΠΑΝΤΩΝ ΚΑΙ Η ΤΕΛΙΚΗ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΣΤΗΝ ΠΗΓΗ ΤΗΣ.ΤΟΝ ΘΕΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΟΡΙΖΕΤΑΙ,ΔΕΝ ΟΡΙΟΘΕΤΕΙΤΑΙ,ΔΕΝ ΑΝΑΛΩΝΕΤΑΙ.

Αυτά από έναν Σκοτεινό Άγγελο!

"Ποιό το αληθινό μέγεθος της σκιάς σου;"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΩΤΙΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


299 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/10/2002, 20:28:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΤΙΟΣ
Καλησπέρα σε όλους

Χαιρετώ Σε Σκοτεινέ Αρχάγγελε !
(αλήθεια πόσο «Σκοτεινός»; & μήπως φταίει η κακία του κόσμου;)

Αναφέρεις πως η
ΜΙΑ ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΑΘΑΝΑΣΙΑ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ,Η ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΚΑΤΑΝΟΗΣΗΣ ΤΩΝ ΠΑΝΤΩΝ ΚΑΙ Η ΤΕΛΙΚΗ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΣΤΗΝ ΠΗΓΗ ΤΗΣ.ΤΟΝ ΘΕΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΟΡΙΖΕΤΑΙ,ΔΕΝ ΟΡΙΟΘΕΤΕΙΤΑΙ,ΔΕΝ ΑΝΑΛΩΝΕΤΑΙ
και δεν διαφωνώ σε κανέναν από τους ορισμούς σου.

Θα ήθελα όμως να θέσω επ’ αυτού μερικούς προβληματισμούς.
Σε καμία από τις κύριες θρησκείες δεν έχει μείνει «μυστική» η Αλήθεια όπως την αναφέρεις. Αντίθετα η βάση τους είναι ο «τρόπος» (μέσω λατρείας, προσευχών, μυστηρίων, κανόνων, κλπ), με τον οποίο ο άνθρωπος θα «διατηρήσει» την Αθανασία της Ψυχής του και θα την οδηγήσει στην Πηγή της.
Δεν την αρνούνται την Αλήθεια οι Θρησκείες, αλλά ορίζουν, καθορίζουν το Δρόμο προς Αυτήν!
Όπως ήδη προανέφερα, το ίδιο κάνουν και όλα το δομημένα σχήματα Φιλοσοφίας & Εσωτερισμού ανά τους αιώνες.
Δεν είναι λοιπόν το «κάτι» νέο ή κρυφό που πρέπει να το (ξανα)ανακαλύψουμε!

Το ζητούμενο (και Τρομερό) είναι το ΠΩΣ ;
Και αν είμαστε ΤΟΣΟ βέβαιοι για το πώς, τότε τι θα κάνουμε;
Θα προχωρήσουμε μόνοι μας (ή με όσους αντέχουν) στην Όμορφη αλλά Δύσκολη αυτή Πορεία ή θα γίνουμε «Γέφυρα», «Σκάλα», «Προσφερόμενο Φως» για όσους δεν μπορούν και έχουν μεγαλύτερη Ανάγκη;

Στο 2ο θέμα που αναφέρεις «στη δυνατότητα Κατανόησης των Πάντων» έχουν γίνει οι μεγαλύτερες «αμαρτίες» & παρεξηγήσεις!
Αρέσεις, Διωγμοί, Μυστικοί Θεματοφύλακες, Στάδια & Βαθμοί Μύησης, Υποτίμηση, Συγκρούσεις, Πόλεμοι και μπορούμε να γεμίσουμε σελίδες με τα «μαργαριτάρια» του Ανθρώπινου Πολιτισμού στην «Έδρα της Αυθεντίας για την Αλήθεια»!

Στην Εποχή μας πια η πληροφορία διαδίδεται σχεδόν στιγμιαία και οι μάσκες πέφτουν! Είμαστε σε θέση να γνωρίζουμε και να μελετούμε το τι λένε όλες οι θρησκείες και τα συστήματα ιδεών που ο άνθρωπος ανάπτυξε.

Δεν έχουμε ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΕΣ, μόνο την ΕΥΘΥΝΗ των επιλογών μας!

Όσο για το θέμα που θίξατε με τον Πλωτίνο για την Προσευχή!
Ένας Θεός που "ασχολείται" με τα ανθρώπινα είναι ένας ανθρωποκεντρικός Θεός.
Πιστεύω πως υπάρχουν δύο τρόποι να δούμε το πρόβλημα, ο Εγωκεντρικός, ή ο Ανθρωποκεντρικός!
Πιστεύω πως όλοι κατανοούμε τη διαφορά και ότι δεν μπορούμε να απαιτούμε από όλο τον κόσμο να περιστρέφεται γύρω μας!
Οι τρόποι προσευχής του ανθρώπου προς το θείο είναι ακριβώς τόσοι όσοι και οι προσευχόμενοι.
Καθορίζεται από τις ποιότητες των ιδεών για τον άνθρωπο, τον κόσμο και τον Θεό και, όπως είναι φυσικό, βρίσκονται σε διαρκή εξέλιξη.
Δεν κάνει η Προσευχή τη "ζημιά"!
Ο «Εγωκεντρικός» άνθρωπος (συγγνώμη για την κρίση), εγωκεντρικά τρώει, εγωκεντρικά παίζει & διασκεδάζει, εγωκεντρικά κάνει έρωτα, εγωκεντρικά μιλάει και προσεύχεται!
Ο «Εγωκεντρικός» άνθρωπος δυσκολεύεται να Αγαπήσει!

ΑΝ θέλετε το εξετάζουμε!
Σίγουρα η όποια άποψη έχουμε όλοι μας και για το θέμα της Προσευχής, δεν είναι ολοκληρωμένη.

Να θίξω πάντως δυο σημεία:

Α. Δεν «ασχολείται» ο Θεός με τον άνθρωπο λόγω της προσευχής, αλλά ο άνθρωπος «ασχολείται» με τον Θεό μέσω αυτής.

Β. Δεν είναι η Προσευχή ΜΟΝΟ Υμνολογία!
Να θυμίσω πως ο Ιησούς ο Χριστός Προσεύχονταν συχνά. Σημαντικές Του Ενέργειες (μέχρι και η Ανάσταση του Λαζάρου) μέσω της Προσευχής γίνονταν.

Ίσως να μας «διαφεύγει»... κάτι!

Και όσο για την έξυπνη ερώτηση για το κομμένο χέρι, ναι συμφωνώ, αλλά δεν αποδεικνύει κιόλας ότι ΔΕΝ γίνεται!

Ας μην ξεχάμε αυτό που είπε ο Ιησούς, «ό,τι κάνω εγώ, μπορείτε να τα κάνετε και εσείς και ακόμη περισσότερα»!

Σας φιλώ με Αγάπη!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Darkangel_78
Πλήρες Μέλος

Egypt
1013 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/10/2002, 22:16:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Darkangel_78
Καλησπέρα και πάλι!!!
Απο ότι βλέπω η συζήτηση προχωράει καλά και γρήγορα!!!!!!!
Αγαπητέ Φώτιε,είμαι τόσο σκοτεινή όσο σκοτεινή μπορεί να είναι μια σκιά...
Ας τα πιάσω ένα-ένα γιατί είπες αρκετά...
quote:
Δεν την αρνούνται την Αλήθεια οι Θρησκείες, αλλά ορίζουν, καθορίζουν το Δρόμο προς Αυτήν!

Αυτό ακριβώς είναι το πρόβλημα!!!!ΚΑΘΟΡΙΖΟΥΝ.Δηλαδή υπάρχει μόνο ένας τρόπος προσέγγισης της αλήθειας?Αν υπάρχουν Χ θρησκείες,έχουν ορίσει Χ τρόπους.ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να συνδυάσει κανείς τρόπους ή να βρει κάποιον δικό του?Τόσο απίθανο είναι?Να προσαρμόσει τη ζωή του και να βρει το δικό του δρόμο,σύμφωνα με αυτό που του υπαγορεύει η ψυχή του...

quote:
Και αν είμαστε ΤΟΣΟ βέβαιοι για το πώς, τότε τι θα κάνουμε;

Εγώ (αν και άγγελος ) δεν ειμαι καθόλου σίγουρη...ακόμα ψάχνω τον τρόπο και ίσως μου παρει πολλά χρόνια αλλά θα τον βρω...

quote:
Στο 2ο θέμα που αναφέρεις «στη δυνατότητα Κατανόησης των Πάντων» έχουν γίνει οι μεγαλύτερες «αμαρτίες» & παρεξηγήσεις!


Αναμφισβητητα.Αλλα δεν ενοοώ τη παγκόσμια γνώση.(Πχ όλα τα μαθηματικά και τη φυσική κλπ του κόμου) αλλά γνώση πέρα από τις 4 δικές μας διαστάσεις,γνώσεις που μόνο αν φτάσεις στο επίπεδο του θεού θα καταλάβεις...

quote:
Α. Δεν «ασχολείται» ο Θεός με τον άνθρωπο λόγω της προσευχής, αλλά ο άνθρωπος «ασχολείται» με τον Θεό μέσω αυτής.

Το θέμα είναι ΓΙΑ ΠΟΙΟ ΛΟΓΟ ΑΣΧΟΛΕΙΤΑΙ ο άνθρωπος με τον θεό...Τί επιδιώκει,τι περιμένει...

Χαιρετώ και περιμένω...Ο Σκοτεινός Άγγελος!

"Ποιό το αληθινό μέγεθος της σκιάς σου;"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΩΤΙΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


299 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2002, 00:43:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΤΙΟΣ
Καλησπέρα και πάλι!

Θα είμαι σύντομος αυτή την φορά!

Tο θέμα είναι ΓΙΑ ΠΟΙΟ ΛΟΓΟ ΑΣΧΟΛΕΙΤΑΙ ο άνθρωπος με τον θεό...Τί επιδιώκει,τι περιμένει...

Πιστεύω πως αναζητάει αυτό που ΗΔΗ Γνωρίζει!

Τον ΕΑΥΤΟ του, τον Ίδιο τον Θεό που Ασυνείδητη (ακόμη) Ουσία Του Είναι!

Είναι πια "Κοινό Μυστικό"

Για...σικά πάντως είσαι πολύ...Φωτεινή

Καληνύχτα σε όλους!

(Ιάσονα & Ντιξ που είστε;)


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Darkangel_78
Πλήρες Μέλος

Egypt
1013 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2002, 10:37:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Darkangel_78
Καλημέρα!
Ερώτηση: Αν ΗΔΗ γνωρίζει,τότε γιατί αναζητάει???
(Και γω σύντομη είμαι...)
Χαιρετώ!
ο Σκοτεινός Άγγελος!

"Ποιό το αληθινό μέγεθος της σκιάς σου;"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΩΤΙΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


299 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2002, 09:03:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΤΙΟΣ
Καλημέρα σε όλους!

Αγαπητέ...Αρχαγγελέ, το γνωρίζεις ήδη!

Το έχεις πει!

Είναι το Υπέροχο Ταξίδι του Γυρισμού!

Σαν βγεις στο Γυρισμό για την Ιθάκη φρόντισε να είναι μακρύς ο Δρόμος...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Darkangel_78
Πλήρες Μέλος

Egypt
1013 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2002, 22:43:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Darkangel_78
Καλησπέρα!!
Φίλε Φώτιε,μερικοί γνωρίζουν ότι υπάρχει προορισμός,αλλά δε ξέρουν το δρόμο.Άλλοι γνωρίζουν το δρόμο αλλά όχι τον προορισμό,άλλοι δε γνωρίζουν ούτε το ένα,ούτε το άλλο.Ελάχιστοι γνωρίζουν και τα δυο. Εγώ ψάχνω το δρόμο...
Πάντως υπάρχει ο κίνδυνος να είναι τόσο μεγάλος ο δρόμος,που να σε κάνει να ξεχάσεις τον προορισμό...Σκεφτείτε το...
ο Σκοτεινός Άγγελος!

"Ποιό το αληθινό μέγεθος της σκιάς σου;"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2002, 23:21:25  Εμφάνιση Προφίλ
FILOI MOU KALHSPERA SE OLOUS.

DIABASA PWS EAN ANAZHTHS TON THEO ISWS NA HATHEIS ..........
MA EAN TO BALEIS SKOPO THN THEWSH SOU TOTE DEN NOMIZW NA XEHASTEIS ..
NA KOURASTEIS ISWS .......

ALLA FILOI MOU MAKRHS O DROMOS...

ALLA GIA OLA FTEH O XRISTIANISMOS ???????
GIA OLA FTEH O XRISTOS ??????????????????

MIPW FTEMAI KAI EMEIS OLOI ???????????
MIPWS FTENAI TA DIAFORA IERATEIA ?????

MIPWS PROSPATHOUME NA METRISOUME TON THEO ME TA DIKAMAS METRA ?????


EYXARISTW


** FWS PERISSOTERO FWS **
** EAN NIOSEIS THN SKIAS SOU NA FEYGEI MHN GYRISEIS PISW NA THN KOITAXEIS **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΩΤΙΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


299 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2002, 09:53:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΤΙΟΣ
Καλημέρα σε όλους σας!

Συμφωνώ στις θέσεις σου «Ελληνικέ Άβαταρ» και αν έχεις προσέξει τα προηγούμενα μηνύματα, η προσωπική μου θέση είναι πως δεν φταίει κανένας «–ισμός» για την κατάντια μας!
Δεν φταίει βέβαια ο Χριστιανισμός, ούτε ο Ιουδαϊσμός, ή ο Ελληνισμός. Δεν φταίει ο Κομμουνισμός, ο Σοσιαλισμός, ούτε βέβαια ο Εσωτερισμός!
Μονάχα (κάνει και ρίμα) ο δικός μας Εγωισμός! (άντε και των άλλων !)
Σκεφτείτε το εξής απλό.
Ο Ιησούς ο Χριστός, δεν ήταν «πωρωμένος» με κανέναν «αμαρτωλό»!
Συνέτρωγε με πόρνες & φοροεισπράκτορες (κατα-κάθια της εποχής του), απάλλαξε «πανηγυρικά» την μοιχαλίδα που σύμφωνα με τον τότε «Νόμο» έπρεπε να πεθάνει, απάλλαξε επιπλέον τον Πέτρο από το «κάρμα» του όταν έκοψε το εκείνο το αυτί (ξέρετε το περίφημο «μάχαιρα έδωσες μάχαιρα θα λάβεις»), συγχώρεσε όλους τους βασανιστές του, και αποκατάστησε τον ληστή στα δεξιά του (ξέρουμε, ληστής, φόνους, άντε Ρωμαίων στην καλύτερη περίπτωση!) και δίδαξε το Έλεος και την Αγάπη με όλη του την ζωή και όχι την «Τιμωρία»!
ΑΛΛΑ επιφύλαξε κάθετη & επιτιμητική στάση για το Ιερατείο της εποχής του!
ΓΙΑΤΙ;
Ήταν «τόσο» αμαρτωλοί όλοι τους και πιότερο από φονιάδες; !!!

Προσωπικά πιστεύω πως ο Χριστός φανέρωσε την Νομοτέλεια που αφορά την Πορεία προς τον Προορισμό του κάθε ανθρώπου, καθώς και τον μεγαλύτερο κίνδυνο σε αυτήν!
Συμβολικά ο ΚΙΝΔΥΝΟΣ αυτός εκπροσωπήθηκε από τους Γραμματείς & Φαρισαίους. Τους απευθύνθηκε ως «τάφους με λευκά και όμορφα μάρμαρα απ’ έξω και σαπίλα εσωτερική»!
Τους κατηγόρησε ΠΡΟΣΟΧΗ πως «κρατούν τα κλειδιά για την Βασιλεία των Ουρανών και όχι μόνο δεν μπαίνουν αυτοί, αλλά εμποδίζουν και τους υπόλοιπους»!
Μα γι’ αυτήν την «περίφημη» Βασιλεία των Ουρανών, που την μπερδεύουμε με τον «Παράδεισο», ο Ιησούς αφού αναπτύσσει παραβολές σχετικά με αυτήν καταλήγει… «και η Βασιλεία των Ουρανών ΕΝΤΟΣ ΥΜΩΝ ΕΣΤΙ», μέσα μας δηλαδή!

Μήπως λοιπόν όλοι έχουμε μέσα μας έναν μικρό «Καϊάφα» που προσπαθεί να «σκοτώσει» τον Χριστό!
Μήπως ΕΜΕΙΣ οι ίδιοι είμαστε το χειρότερο «Ιερατείο» του εαυτό μας;
Είναι βέβαιο πάντως πως η πορεία για την Αυτογνωσία ξεκινάει από μέσα μας!
Έχουμε λοιπόν την αρχή (τον εαυτό μας και τα λάθη μας) και το τέλος (τον τέλειο Θείο Εαυτό μας, τον έναν Άνθρωπο, τον Λόγο, τον Θεό)!
Όσο για όσα είπες Αγαπητή Αρχάγγελε,
Πάντως υπάρχει ο κίνδυνος να είναι τόσο μεγάλος ο δρόμος, που να σε κάνει να ξεχάσεις τον προορισμό...
συμφωνώ με τον φίλο μας τον Άβαταρ, πώς πιο εύκολα κουράζεσαι, παρά ξεχνάς!
Αναφέρθηκες επίσης πως:
μερικοί γνωρίζουν ότι υπάρχει προορισμός, αλλά δε ξέρουν το δρόμο. Άλλοι γνωρίζουν το δρόμο αλλά όχι τον προορισμό, άλλοι δε γνωρίζουν ούτε το ένα, ούτε το άλλο. Ελάχιστοι γνωρίζουν και τα δυο. Εγώ ψάχνω το δρόμο...
και πιστεύω πως είναι σχετική αλήθεια.
Παράδειγμα:
Ας πούμε πως κάποιος θέλει να μάθει ορειβασία! Βάλε λοιπόν στο νου σου τα προηγούμενα λόγια σε σχέση με αυτόν τον απλό στόχο.
Δεν είναι άτοπο; Αν κάποιος θέλει ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ να βρει τον Δρόμο, πιστεύω ότι τον βρίσκει!

Το ΕΡΩΤΗΜΑ είναι ΑΝ ΘΕΛΟΥΜΕ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Αξίζει πιστεύω, να θέσουμε στον εαυτό μας τις εξής ερωτήσεις!

Θέλω να βαδίσω αυτόν τον Δρόμο της Επιστροφής;

Θέλω να εκθέσω τον εαυτό μου, την προσωπικότητά μου, τα λάθη μου στην κρίση των άλλων και ΚΥΡΙΩΣ στην δικά μου κρίση;

Είμαι διατεθειμένος /η να αναλάβω το «κόστος» όλων μου των πράξεων διαχρονικά και να τις αποκαταστήσω με Αρμονία, δίχως να βαρυγκωμώ;

Επιθυμώ να «Ανέβω» τον δύσκολο αυτό Δρόμο, με τον Πόνο και την Κούραση που μου αντιστοιχεί;

Τέλος σκοπεύω να «θυσιάσω» τον εγωισμό μου, ώστε «πεθαίνοντας» ο Υλικός Άνθρωπος, να αναστηθεί ο Νέος-Παλαιός Πνευματικός Άνθρωπος Λόγος, Ένα με τον Θεό;

Δύσκολα τα ερωτήματα, αλλά αποτελούν μέρος της περίφημης «Στενής και Τεθλιμμένης Οδούς»!

Άλλο πράγμα να μιλάμε «περί ανέμων και υδάτων», άλλο να «ευλογούμε τα γένια μας» και να λέμε τι καταπληκτικούς Προγόνους & Ιστορία έχουμε, άλλο να κάνουμε προβολή των γνώσεων που έχουμε συσσωρεύσει (τίποτα από αυτά δεν έχει κόστος στο ΕΓΩ μας) και άλλο να βαδίζουμε Συνειδητά και με Υπευθυνότητα την Πορεία της Επιστροφής του Ανθρώπου!

Αυτά προς το παρόν, και σας καλημερίζω με Σεβασμό & Αγάπη!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2002, 12:05:52  Εμφάνιση Προφίλ
FILE ΦΩΤH.

SYMFONW APOLYTA ME OSA LES.

ALLA DEN THA PREPEI NA XEHNAME KAI TA IERATEIA POU AYTA KATHORIZOUN
THN POREIA THS KATHE THRISKEIAS.
KATI POU TO ANAFERH KAI H FILH Darkangel_78.

KAI OUTE BOROUN NA KATHORISOUN THN POIOTHTA MIAS THRISKEIAS KAI SYGEKRIMENA TOU XRISTIANISMOU TA DIAFORA IERATEIA POU EXOUN PERASEI MESA APO PROKROUSTEIA TAKTIKH KAI LOGIKH THN IDEOLOGIA/FILOSOFIA TOU XRISTANISMOU.

OUTE BOROUN NA THN KATHORISOUN KAI OI DIAFOROI POU STO ONOMA TOU XRISTOU / TOU THEOY EXOUN KANEI POLEMOUS KAI SVAGES.

THA SAS ANAFERW KAI DYO PARADIGMATA.
1- TO TELEYTAIO IEROFANDH TWN ELEYSINIWN MYSTHRIWN TON SKOTOSAN
OI XRISTIANOI POU EKANAN EKKATHARISH TWN ETHINIKWN.
(EPI THODOSIOU TOU MIKROU)

2-O MEGAS ATHANASIOS GNWSTOS GIA TA FOTA POU EDWSE GIA TO SYMBOLO
THSPISTEWS MAS.

AYTOS O IERARXHS EDWSE THN ENDOLH NA THANATOTHEI DIA LITHOBOLISMOU
H MATHIMATIKOS IPATIA.
H IPATIA EITAN ENA APO TA POLY FWTISMENA MIALA THS EPOXHS EKEINHS.
TO MONO THS PARAPTOMA PIO HTAN???????.... THA GELASETAI HTAN
MATHIMATIKOS KAI GYNAIKA).

SE OLA AYTA POU ANAFERW KAI TA POLLA ALLA POU EXOUN GINEI EGLHMATA
DEN FTEEI SIGOURA O XRISTIANISMOS.....
.

DEN XERW EAN DIAFOTISA KATHOLOU THN SYZHTHSI SAS.

EYXARISTW

** FWS PERISSOTERO FWS **
** EAN NIOSEIS THN SKIAS SOU NA FEYGEI MHN GYRISEIS PISW NA THN KOITAXEIS **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Darkangel_78
Πλήρες Μέλος

Egypt
1013 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2002, 22:29:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Darkangel_78
Καλησπέρα φίλοι μου

quote:
Μήπως λοιπόν όλοι έχουμε μέσα μας έναν μικρό «Καϊάφα» που προσπαθεί να «σκοτώσει» τον Χριστό!
Μήπως ΕΜΕΙΣ οι ίδιοι είμαστε το χειρότερο «Ιερατείο» του εαυτό μας;
Είναι βέβαιο πάντως πως η πορεία για την Αυτογνωσία ξεκινάει από μέσα μας!

Φίλε Φώτιε,σίγουρα φταίει και το ιερατείο <<εντός>> και καθένας έχει το δικό του.Πόσο μάλλον όταν και το <<εκτός>> δεν κάνει καλά τη δουλειά του Πόσο μάλλον όταν στο όνομα της θρησκείας γίνονται τα πιο φρικτά εγκλήματα,όπως έχει σωστά επισημανθεί...
Άρα η λύση ποιά είναι? Να μην ακολουθούμε το ιερατείο της θρησκείας? Άντε και δεν το ακολουθούμε.Μήπως θα μας βαφτίσουν αιρετικούς?Άπιστους?Άθεους? Τί άλλο?
Σίγουρα δεν φταίνε οι -ισμοί...με εξαίρεση ίσως τον ΦΑΝΑΤ-ΙΣΜΟ...
Μήπως τα ιερατεία φοβαούνται ότι θα χάσουν την εξουσία τους όταν ο κόσμος καταλάβει ότι ο δρόμος της λύτρωσης είναι μέσα τους??

Σας φιλώ,ο Σκοτεινός Άγγελος!

"Ποιό το αληθινό μέγεθος της σκιάς σου;"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2002, 09:22:47  Εμφάνιση Προφίλ
FILOI MOU

H FILH Darkangel_78 EKANE MIA EPISYMANSH

quote:
Μήπως τα ιερατεία φοβαούνται ότι θα χάσουν την εξουσία τους όταν ο κόσμος καταλάβει ότι ο δρόμος της λύτρωσης είναι μέσα τους??

NA O FOVOS TWN IERATEIWN FILOI.

MHN TYXON KATALABOUME TON ENDOS MAS ENANTHROPISANDA LOGO

EYXARISTW

** FWS PERISSOTERO FWS **
** EAN NIOSEIS THN SKIAS SOU NA FEYGEI MHN GYRISEIS PISW NA THN KOITAXEIS **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΩΤΙΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


299 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2002, 13:14:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΤΙΟΣ
Καλημέρα σας

Συμφωνώ και εγώ με τους δυο σας!

Και αγαπητέ Ελληνικέ Άβαταρ δεν είναι μόνο το Ιερατείο, Ιερατεία που "φοβούντια" την ελεύθερη Πορεία του "ποίμνιού" τους!

Κάθε Κατεστήμενο, που έχει εδραιώσει την θέση του, θεωρεί την οποιάδηποτε αλλαγή κίνδυνο!!!

Αν προσέξουμε την ανθρώπινη ιστορία, θα διαπιστώσουμε πόσο κόπο, αγώνα, αίμα και θυσίες, χρειάστηκε για να επέλθουν αλλαγές σε κάθε είδους κατεστημένο.
ΑΡΓΗ & ΕΠΙΠΟΝΗ "φαίνεται" η πορεία της Πνευματικής Εξέλιξης του Ανθρώπου.

Ας θυμηθούμε την σκληρότητα και το μένος με το οποίο αντιμετώπιζε κάθε φορά η "Εξουσία" τους επίδοξους επαναστάτες ή ανανεωτές!
Δεν χρειάζεται πολλά ο άνθρωπος για να εκδηλώσει αυτή την σκληρότητα για τον συνάνθρωπό του! Του αρκούν κάποιες "αφορμές" και "δικαιολογιές" γιαυτό!

"Αιρετικός", "Εχθρός της Πολιτείας", "Σφαγέας Μωρών", "Αναρχικός", "Προδότης της Πατρίδας",και πολλοί άλλοι προσδιορισμοί που καλύπτουν την μία και μοναδική αιτία (συνήθως) των διωγμών που εξαπολύονται!

ΕΝΤΑΞΕΙ δεν σκοπεύω να κινήσω Επανάσταση. (τουλάχιστον εξωτερικά ). Αλλά, σκεφτείτε, ο άνθρωπος έσφαζε και καποποιούσε τον συνάθρωπό του και πριν από την παρουσία του Χριστού!
Χρησιμποίησε βέβαια το "χριστιανικό ένδυμα" γαι να δικαιολογήσει τις πράξεις του.

Δεν προσπαθώ να δικαιολογήσω κανέναν, αλλά μπορούμε να μελετήσουμε το 2ο μισό του 20ου και την αρχή του 21ου αιώνα και θα πάρουμε την απάντησή μας.
Απίστευτα μαζικά εγκλήματα έγιναν την τελευταία ιστορική περίοδο και αυτή την φορά δεν έγιναν στο Όνομα του Χριστού!
Στις περισσότερες περιπτώσεις υπήρχε το κάλυμμα της νομιότητας, αλλά σε κάποιες ούτε καν αυτό.

Πείτε μου σας παρακαλώ, γνωρίζεται με ποιά δικαιολογία έπεσε η 2η Ατομική Βόμβα στην Ιαπωνία;
Γιατί δεν θεωρούνται εγκληματίες αυτοί που την έριξαν;

Είναι εύκολο σήμερα να κατηγορούμε ένα "ξεπεσμένο" ιερατείο.
Αρκεί;
Τόσο πολύ μας καταδυναστεύει;
Ποιοί είναι σήμερα οι "Κύριοί" μας, και ποιοί προσπαθούν να ελέγξουν τα συναισθήματα και τον τρόπο σκέψης μας;
ΔΥΣΚΟΛΗ ΕΡΩΤΗΣΗ!!!!!!

Πάντως το να στρέφουμε την "δίκαια" οργή μας σε λάθος "εχθρό" είναι μια παλιά συνταγή στήριξης ΚΑΘΕ Κατεστημένου!

Ελεύθερος Άνθρωπος είναι αυτός που είναι Κύριος του Εαυτού του.

Και φίλοι Άβαταρ & Αρχάγγελε αν φοβούνται τα ιερατεία το Αυτεξούσιο του Ανθρώπου που Αναγνωριζεί και Εκδηλώνει την Παρουσία του Λόγου εντός του, ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΤΕ πόσο τρέμουν σε αυτή την ιδέα όλα τα υπόλοιπα κατεστημένα σε αυτόν τον Πλανήτη!

Αν είναι επικύνδυνο για αυτούς η διεκδήκηση των ΑΝΘΡΩΠΙΝΩΝ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΩΝ του κάθε φτωχού και εξαθλιωμένου (Σκεφτήτε ποια είναι η τελευταία ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΑ του ΝΑΤΟ ), ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΤΕ πόσο καταλυτική θα είναι η διεκδήκηση των ΘΕΙΩΝ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΩΝ του ΑΝΘΡΩΠΟΥ ενωμένη με τα αυτονόητα ΑΝΘΡΩΠΙΝΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ!

ΤΡΟΜΕΡΟ!!!;;;

Σας χαιρετώ με Αγάπη!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2002, 13:32:11  Εμφάνιση Προφίλ
FILE FWTH.

NA LOIPON POU FTASAME NA KINDINEYOUME NA XASOUME TA ATOMIKA DIKAIWMATA MAS.

POLEMOI GENIKAN GIA TA DIKAIWMATA KAI NA TORA SAN ENAS MAYROS MANDIAS
ERXETAI NA KALYPSEI EGLHMATA KATA THS ANTHROPOTHTOS GIA THN NOMIMOTHTA

STO ONOMA THS NOMIMOTHTAS STO ONOMA TOU THEOU STO ONOMA TOU XRISTOU
SE KATHE THEIO ONOMA GINONDAI OI ANOMIES.

EXEIS DIKIO FILE FWTH


** FWS PERISSOTERO FWS **
** EAN NIOSEIS THN SKIAS SOU NA FEYGEI MHN GYRISEIS PISW NA THN KOITAXEIS **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Darkangel_78
Πλήρες Μέλος

Egypt
1013 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2002, 15:57:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Darkangel_78
Καλησπέρα αγαπητοί εσωτερικοί επαναστάτες!!!

Ο ρυθμός των μηνυμάτων είναι καταιγιστικός και πολύ χαίρομαι!!!

quote:
Πείτε μου σας παρακαλώ, γνωρίζεται με ποιά δικαιολογία έπεσε η 2η Ατομική Βόμβα στην Ιαπωνία;Γιατί δεν θεωρούνται εγκληματίες αυτοί που την έριξαν;

Εγκληματίες είναι στις συνειδήσεις των ανθρώπων,απλά δε δικάστηκαν γιατί θα πέθαινε η παγκόσμια οικονομία....Πιστεύω να καταλαβαίνετε τί θέλω να πω...


quote:
Είναι εύκολο σήμερα να κατηγορούμε ένα "ξεπεσμένο" ιερατείο.

Φίλε Φώτιε,το ιερατείο ξέπεσε (εντός ή εκτός εισαγωγικών,το ίδιο είναι) ΑΚΡΙΒΩΣ διότι ο κόσμος άρχισε να αντιλαμβάνεται,έστω και διαισθητικά,ότι ο δρόμος της λύτρωσης βρίσκεται μέσα σε κάθε άνθρωπο.

Βέβαια,τα ιερατεία σα μορφή εξουσίας φοβούνται περισσότερο γιατί πλέον οι άνθρωποι έπαψαν να πιστεύουν το παραμυθάκι ότι ο θα τους κάνει..μπάρμπεκιου να δε συμμορφωθούν με τις εντολές των παπάδων.Ίσως από απογοήτευση,ίσως από αδιαφορία,ίσως από εμπειρία,δε φοβούνται πια.Και επειδή αυτό το ΙΣΧΥΡΟΤΑΤΟ όχημα του εκβιασμού τώρα πια καταρρέει,οι απανταχού ρασοφόροι άρχισαν να αναζητούν άλλο τρόπο να διεισδύσουν ξανά στη ζωή των ανθρώπων. (Βλ πολιτική εξουσία κλπ).

quote:
Ποιοί είναι σήμερα οι "Κύριοί" μας, και ποιοί προσπαθούν να ελέγξουν τα συναισθήματα και τον τρόπο σκέψης μας;

Λοιπόοοον μια πρώτη προσέγγιση είναι ότι προσπαθούν να αλλάξουν ΚΑΙ τον τρόπο ζωής μας...
Και κατ'επέκταση,να περιορίσουν τα συναισθήματα και τον τρόπο σκέψης μας.

quote:
NA LOIPON POU FTASAME NA KINDINEYOUME NA XASOUME TA ATOMIKA DIKAIWMATA MAS.

Καλέ μου Avatargr,το ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ατομικό δικαίωμα κατ'εμέ,είναι αυτό της ΕΛΕΥΘΕΡΗΣ ΣΚΕΨΗΣ και η διατήρησή του δεν εξαρτάται από ΚΑΜΙΑ ΕΞΟΥΣΙΑ!!!!!!!!
Συμφωνείτε καλοί μου φίλοι

Σας χαιρετώ για τώρα...ο Σκοτεινός Άγγελος!

"Ποιό το αληθινό μέγεθος της σκιάς σου;"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Γιάννης
Νέο Μέλος


3 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2002, 22:36:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Γιάννης
Βλέπω ότι το επίπεδο της συζήτησης έχει γίνει και πάλι υψηλό,όπως εξάλλου αρμόζει σε έναν ελληνικό διάλογο.

Επιπλέον χαίρομαι που οι συμμετέχοντες διακατέχονται από ανοικτό πνεύμα και δεν είναι δογματικοί,όπως κάποιο παλιότερο μέλος,που επειδή διαφωνούσε με την θέση μου με κατηγόρησε για αμάθεια και ισχυρίστηκε ότι έχει διαβάσει περισσότερο,ενώ εγώ έχω μείνει στα σχολικά βιβλία.
Τέτοιους δογματισμούς έλεγα ότι πρέπει να αποφύγουμε και να μην ισχυριζόμαστε ότι είμαστε οι μόνοι που κατέχουμε την γνώση,αλλά...

Τέλοσπάντων.Ο Φώτιος έθεσε ένα ερώτημα σχετικά με το γιατί ρίφθηκε η 2η ατομική βόμβα στην Ιαπωνία.Αν δεν κάνω λάθος και ζητώ να με διορθώσεις Φώτιε,αν κάνω, ήθελαν να μελετήσουν την διαφορά του να εκρήγνυται η βόμβα στο έδαφος με το να εκρήγνυται λίγα μέτρα πάνω από αυτό.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Darkangel_78
Πλήρες Μέλος

Egypt
1013 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2002, 22:52:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Darkangel_78
Καλησπέρα φίλοι μου!!
Γειά σου Γιάννη και ευχαριστούμε όλοι για τα καλά σου λόγια...
Όσο για τη βόμβα,αν ήθελαν να δούν τη διαφορά γιατί δεν την έριχαν στο δικό τους έδαφος(μην απαντήσετε ήταν ρητορικό το ερώτημα).

Το θέμα είναι ότι μισό αιώνα μετά χορτάρι δε φύτρωσε ακόμα στη περιοχή...φυσικά δε μιλάμε για τις ζωές που χάθηκαν ΑΔΙΚΑ!!

Και να'ταν ΜΟΝΟ αυτό φίλοι μου...

"Ποιό το αληθινό μέγεθος της σκιάς σου;"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 18 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.21875
Maintained by Digital Alchemy